Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 3.21 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Името на државата и идентитетот
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#81

Quote:Ivon Velichkovski

Одговорот го има, но за оние кои сакаат да го прочитаат. Секако тука не спаѓаат оние кои сакаат да профитираат од вечниот спор и на него да градат популарност. Затоа Вашата полемика и со мене и со Даштевски ме потсети дека лустрацијата навистина нема да биде комплетна ако не ги опфати и „дисидентите“ за кои се претставувате.


Quote:Групација Дисиденти

Госпон Ивоне, те упатив да читнеш нешто за да не се глупираш но ти господине Ивоне наместо да читнеш нешто и да се обидеш да си го покриеш незнаењето ти се повикуваш на Дашто. Дашто е човек кој беше заменик на Далаверски. Далаверски е осу...ден на злоуптреби на службената должност во царината на седум години АПС. Дали вие ке ја поништите пресудата ???? сепак по се се работи за ваШ човек.
Друже Ивоне Дашто е твој избор а изборот зборува за тоа кој си и што си ТИ друже Ивоне. Ова дуже Ивоне е дел од одговорот на небулозите на другарти Дашто. Одгпвпр Ивонче кој не смеа да го објават вашите независни гласила.
:

"За крај Магистре, да разголам уште една твоја лага. Само јас Магистре сум едниствениот од оние на кои им се отворени и водени досиеа од идеолошки и политички причини после 1991 година кој се залага на дело да се истурка лустрацијата. Поведов постапка пред редовен суд во Македонија, јас - "криминалецот" Јордан Петровски - со кривична пријава во 2007 година против некогашниот и сегашниот полициски врв: Фрчкоски, Чокревски, Аврамовски, Верушевски и Богоевски. Оваа кривична пријава треба да ги открие оние кои ме ограбија, и оние на кој им "должам" пари. Поминаа години, но, нема завршница по кривичната пријава. Во изборниот циклус за Председател на Македонија 2009 година, покренав иницијатива пред Комисијата за лустрација за проверка на изјавата на кандидатот на СДСМ Љубомир Фрчковски."

Ве прашав господине Ивоне многу јасно и едноставно. Еве ке повторам

Се "плашите" дека одлагањето на решавањето на проблемот ке одведе до се поголеми притисоци врз идентитетот. Две работи со кои манипулирате.

1.Зошто кога сте го отвориле проблемот не сте го... затвориле во рок од 2 месеци како што ветивте.

Но одговор нема.!!
Одговор поврорно нема .Ама УДБАШКОТО школо вели: Дашто е сега битен во полемиката.


Quote:Stojance Ilievski


Добар ден на сите. Оддамна не сме се виделе, се извинувам за моето отсуство. Групација Дисиденти, а нешто не ти чини одма некој за тебе се глупира. Види искрено го почитувам твојот став и твоето мислење од агол на демократијата затоа што м...ислиш по одредени прашања на кои им правиш copy/paste и ги прифаќаш онакви какви ќе ги најдеш на интернет (фабрикувани, жолти печати итн.)нема врска... како и да е едно ке те прашам: Колку пари би побарал ако утре некоја филмска куќа од Холивуд побара да ти ги откупи сценаријава? Мојот апел за твое враќање во Македонија се уште важи кога веќе според тебе немало во МК политичар што вреди. Доколку си најдобар и ги знаеш сите конспирации Icon_razzIcon_razzIcon_razzIcon_razz дојди спаси ја веќе еднаш државата и јас тогаш ке ти се придружам.


Quote:Групација Дисиденти


Се јави дрвениот адвокат на госпон Ивона, Стојанче, да бил Стојан ке немал да изигрува чувар на ликот и делото на претпоставениот сепак кумот знаел кого крштева и каво име ке одговара.

Стојанче да ти помогнасм да ја заробтиш надницата, прен...есиму на госпон Ивона да собере храброст и да даде свое мислење на ова:

Ве прашав господине Ивоне многу јасно и едноставно. Еве ке повторам

Се "плашите" дека одлагањето на решавањето на проблемот ке одведе до се поголеми притисоци врз идентитетот. Две работи со кои манипулирате.

1.Зошто кога сте го отвориле проблемот не сте го... затвориле во рок од 2 месеци како што ветивте.

Но одговор нема.!!
Одговор поврорно нема .Ама УДБАШКОТО школо вели: Дашто е сега битен во полемиката.
21-11-2010, 06:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#82

Quote:Stojance Ilievski

Хахахахаха, баш ме изнасмеа, Адвокат, хехехех па блиску беше, ЕЛЕКТРОТЕХНИЧАР - ЕЛЕКТРОНИЧАР да нема забуна кога се даваат титулите но сепак благодарам ми ги отворивте очите ете заклучок сум ја промашил професијата Icon_razzIcon_razzIcon_razzIcon_razzIcon_razzIcon_razz. Стојанче н...е работи за надница, работи според сопствено размислување и убедување исто како и ти во име на демократијата и слободното изразување но без злоупотребување но и на тоа немам замерка сепак почитувам туѓо мислење се додека не е навредливо. Муабетот беше демократија не е кога Ивон станува ,,Ивона'' ,,Ивоне"', кога се слуша само сопствената страна, кога се упатуваат луѓето да ,,читнат нешто за да не се глупираат'', кога некои проблеми се прават туѓи проблеми итн итн и муабетот нема до вечност и векови крај, ке треба да пишуваме додека смрта не не раздели. Како што кажав Доколку си најдобар и ги знаеш сите конспирации Icon_razzIcon_razzIcon_razzIcon_razz дојди спаси ја веќе еднаш државата кога веќе никој нечини според тебе и јас тогаш ке ти се придружам со 100 процентна безусловна подршка затоа што гледам имаме иста цел, мојата е реална но за твојата веќе почнувам да се двоумам. Тука ќе завршам со муабетов и ќе кажам: Да работиме нешто покорисно, а доколку има повторно коментари од вашиот последен стил, ке го замолам мојот ,,клиент'' да не полемизира воопшто со вас.


Quote:Aleksandar Lahtov

1.Each Party shall promptly take effective measures to prohibit hostile activities or propaganda by State-controlled agencies and to discourage acts by private entities likely to incite violence, hatred or hostility against each other.

2. U...pon entry into force of this Interim Accord, the Party of the Second Part shall cease to use in any way the symbol in all its forms displayed on its national flag prior to such entry into force.

Во овие два члена од Времената спогодба лежи суштината на
проблемот со нашето членство во НАТО и ЕУ, а кој се однесува
на спорот со името. Кога нашите државни институции ке отпочнат постапка за нивно доследно почитување и примена,тогаш би можело со конкретни аргументи да се застапуваат нашите ставови во преговорите, кои засега не и се познати на јавноста.


Quote:Ivon Velichkovski

Поздрав до Александар и Стојанче, добродојдовте во дискусијата. А Јорданче нека се одговори на вистината што го боли: „...Вашата полемика и со мене и со Даштевски ме потсети дека лустрацијата навистина нема да биде комплетна ако не ги опфати и „дисидентите“ за кои се претставувате“.
23-11-2010, 02:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#83

Quote:Групација Дисиденти

Господине Ивонче јас не се представувам. Јас имам легитимен документ за добиен политички азил. Азилот е добиен врз база на досие кое е отворено од ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ. Отворено е и водено кога ВАШАТА ПАРТИЈА БИЛА НА ВЛАСТ. Досито ...е водено ПЕТ години над дозволеното време кое го пропишува македонскиот закон. И вие и разни Даштевци ке зборувате за закон и право. Кога барем малку би ја знаеле постапката и проверките кои се прават кога се води постапка нема да тресете зелени.
Сега да ве потсетам што е криминал. Вашиот член и пртеник на времето Драган Митевски неколкупати правеше стечаи на фирмата за да не ги плати долговите (меѓу кои и на мојата фирма) вие како партија издејствувавте да добие 1,5 милиони марки средства од агенцијата за санација. Никаде во свет не се санира ТРГОВСКА ФИРМА. Вие ке зборувате за КРИМИНАЛ, вие кои со вашиот криминал оставивте стотици луѓе на улица , стотоци илјади луѓе без плати и платени доприноси, вие кои ја генериравте спиралата за неплакање на обрските преку стечаи .... Тие таквите махери ви ги представувавте за успешни бизнисмени и се повикувавте на неговата успешност.

За да ве потсетам зошто полемизираме ке ве потсетам на едно од прашањата на кои очекувам одговор:

Ве прашав многу јасно и едноставно. Еве ке повторам

Се "плашите" дека одлагањето на решавањето на проблемот ке одведе до се поголеми притисоци врз идентитетот. Две работи со кои манипулирате.

1.Зошто кога сте го отвориле проблемот не сте го... затвориле во рок од 2 месеци како што ветивте.

пс. во правото се до конечната пресуда обвинетиот не е виновен. Против мене додека бев во Македонија немаше подигнато обвинение-бизнисот го прекинав 1997 година, значи на секој што сум "должел" имал три години на располагање да поведе постапка против мене.


Quote:Групација Дисиденти

‎-Јордан Петровски- Господине Ивонче си земам за слобода да ви пренесам еден коментар од форумот на писмото на вашиот соистомисленик Дашто:

Прво за образование. Еве, и Тито да го споменам во позитивно светло. Човекот беше бравар, па успеа д...а се наметне како еден од најголеми државни лидери во текот на 20-от век. Од друга страна, имаме куп магистри и доктори по науки ( посебно во посткомунистички земји) кои останаа анонимни во однос на допринос на напредокот на општеството или средината во кои живеат.Второ, Александар Даштевски беше заменик директор на Драган Далаверски кој пак за свото директорување “ заслужи“ 7-годишен затвор, која казна ја избегна криејки се во Србија. Зошто неговиот директор Драган Далаверски не побара политички азил во Канада? Еве, Александар Даштевски како магистер по правни науки, веројатно, би му помогнал,.Ицон_лол. Трето, политичкиот азил на Јордан Петровски е брука , ама не за Македонија туку за раковидните гарнитури на МК ( лажни елити), кои многу успешно ја држат МК во суштински тоталитарен мрак, а формално во повеќепартиски живот. Во тој мрак, успешно се “ осветлија “ многу директори и заменици на директори...на сметка на народниот интерес.
На нас, обичните Македонци, кои никогаш не сме биле директори или заменици директори не поради недостаток на капацитет туку поради специфичните вредносни критериуми кои службите ги негуваа преку своите контролирани политички партии, а кои го посакуваме просперитетот на МК, од посебен значај ни е политичкиот азил на Ј. Петровски. Тоа е крунски доказ, верифициран во демократска западна земја, дека МК е далеку од слободите и правото...независно од многуте завршени правници, магистри и доктори по правни науки. Напротив, многу од тие магистри и доктори по политички науки својски се трудеа да ја држат МК на дното на правниот поредок. Затоа пак, за себе си направија цели богатства.
Во секој случај му благодариме на Александар Даштевски што се јави... за да ги оштриме нашите копја за конечната пресметка со ненародните гарнитури во МК. Би го замолиле да издејствува одговор и од неговиот пријател Филип Петровски... а , зошто да не и од неговиот поранешен директор, и се надевам исто пријател, Драган Далаверски. Сигурно и он би сакал да го скара Јордан Петровски и сите други кои го почитуваат Јордана за неговите заложби и труд за демократизирање на Македонија.
23-11-2010, 02:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#84

Quote:Ivon Velichkovski

И со сето ова не одговарате на поставеното прашање... Штета.
Како и да е, ајде денес подоцна прочитајте ми ја и следната колумна, можеби ќе видите каде се разликуваме.


Quote:Групација Дисиденти


Господине Ивоне на сите ваши прашања добивте многу конкретни и јасни одговори. Ваша цел не е да полемизираме и преку полемика да дојдеме до вистината, туку ваша цел е да ја одработите пропгандана задача која ви е доверена.
Ние од ГРУПАЦИЈАТ...А на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ не влеговме "боси" во конечната пресметка со УДБИНИТЕ инсталации-ПОЛИЦИСКО ПОЛИТИЧКОТО ПОДЗЕМЈЕ ВО МАКЕДОНИЈА , чии дел е и вашата партија, која за да ги избрише трагите промени еден куп имиња. Ги проучивме методите на вашето пропаганднпо делување онаа другото, следење, прислушкување, местење жени, понуди за лесни пари-дрога и шверц, закани ... го знаеме од лично искуство. Еве ви дел од вашата стратегија. Не ја презентираме заради вас, туку заради останатите , да им биде полесно препознавањето на пропагандистите на полициско политичкото подземје во Македонија

"špijuni najčešće se traže među vojnim i državnim službenicima, te političarima, dok se dezinformatori najčešće traže među nezadovoljnim novinarima i marginalnim političarima. Najtajniji status obično imaju agenti provokatori koji se mobiliziraju između natprosječno inteligentnih osoba čiji psihološki profil ukazuje na psihopatski ili šizofrenički poremećaj osobnosti s prenaglašenom potrebom za moći, a njihov motiv za suradnju s obavještajno sigurnosnim službama je pomoć u realizaciji moći. Pojedinci sa znatno oslabljenim biološkim, psihološkim ili duhovnim mehanizmima obrane od zla, bilo zbog nasljednih osobina, bilo zbog nekog oboljenja ili šoka u djetinjstvu, postaju cilj kadrovika koji ih pronalaze najčešće među starijim maloljetnicima iz nesređenih obitelji, između siročadi ili izvanbračnom djecom, koja su odrasla bez osjećaja obiteljske ljubavi, te koji su kao takvi odlična sirovina koju je lako pretvoriti u robote programirane za beskrupulozno osvajanje moći. Ovakvi agenti, s dobrom obukom iz područja psihološko političkog djelovanja, ubacuju se u protivničke obavještajne, političke, vojne ili terorističke skupine, gdje glumeći ideološku, nacionalnu ili vjersku isključivost i radikalizam nastoje izbiti na vrh organizacija u koje su se ubacili. Pri tome ih se potiče na beskrupulozno istiskivanje svih konkurenata za vodeće položaje koristeći sva sredstva, a pri tom im pomažu agenti dezinformatori koji šire dezinformacije o njihovim konkurentima, pri čemu se nastoje stvoriti frakcijske borbe. Dezinformacije se pažljivo doziraju, pri čemu se umataju u ambalažu od mnogo točnih podataka koje se mogu provjeriti, ili koje su opće poznate. U ovakvim kampanjama dezinformiranja agenti dezinformatori najčešće se služe medijima, novinarima i urednicima koji su, najčešće, već i sami protivnici napadnutih političara, a ponekad i plaćaju neke novinare i vlasnike medija. Pri širenju dezinformacija protiv glavnog protivnika namjerno se ostavljaju tragovi kako tu kampanju poluistinama i neistinama širi netko drugi tko je u sukobu s glavnim protivnikom. Kako bi se sukob između različitih protivnika produbio šire se dezinformacije i o tome drugom protivniku pri čemu se ostavljaju tragovi kako to širi glavni protivnik. Ovakva dezinformacijska kampanja može se provoditi preko medija ili preko mreže terenskih «dobro informiranih tračera», a kad se širi preko medija odvija se obično u tri koraka:
1. dostavljanje medijima istinitih kompromitirajućih podataka o napadnutim osobama,
2. medijski napad podatcima koji su samo djelomično istiniti,
3. otvoreno zagovaranje rušenja pojedinih političara i stranaka.

Kad se ne mogu naći nikakvi argumenti kojima bi se napao protivnik, nastoji ga se otvoreno ismijavati organiziranom kampanja širenja neugodnih anegdota, viceva, skečeva i satira kojima se omalovažava protivnik, ili netko od članova obitelji i najbližih suradnika. "

пс.се надевам дека од текстот погоре разбравте дека на нас ние е јасно каде се разликуваме.
23-11-2010, 02:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#85

Quote:Ivon Velichkovski

Jeste, jeste, jasno je Icon_razz) Интересно, ние не ги поседуваме овие прирачници, ама вие Ветераните темелно ги цитирате.Quote:Групација Дисиденти

Господине Ивоне не е проблемот во тоа кој се ги има прирачнициве. Начинот на кој полемизирате, пишувате колумни, манипулирате со настани за кои постојат непобитни документи господине Ивоне зборува за тоа дека вие постапувате по прирачнициве....
Помина времето кога вашиот збор беше единствена вистина. Ве уништи интернетов. Ви го изби од раце најсилното ваше оружје можноста да манипулирата.
Можеби сега ке одговоривте на оваа прашање:

1.Зошто кога сте го отвориле проблемот не сте го... затвориле во рок од 2 месеци како што ветивте.


Quote:Ivon Velichkovski

Па нели кај Вас дома беа и Гошев и Глигоров и Георгиевски и Црвенковски, така барем се претставувавте во поранешните коментари, со нив правевте списоци за влада, јас мислев дека Вие веќе го знаете одговорот?!


Quote:Групација Дисиденти

Лошо ве брифираат господине Ивоне или пак почнавте да се губите. Со никого не сум правел списоци на влада. Списоците ги правеле и ги прават вашиве газди од Белград. Така вели вашиот почесен председател Андов.
Да ми посочите каде тоа сум ре...кол, напишал дека кај мене дома биле Гошев, Глигоров, Црвенковски. Прво не би дозволил такво ѓубре да ми влезе во куќата а не да седам со нив и да разговарам. Ке го прашате вашиот член Јован Андонов Реган како сум се однесувал кон комунистичките ѓубриња. А јас ке качам слика на форумот од настанот.
23-11-2010, 03:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#86

Quote:Ivon Velichkovski

Ајде сега вратете се на Вашите коментари на една претходна моја колумна, изберете си вистина, па закачете ја сликата. Инаку Андонов беше член на СДСМ ама малку трокирате во тесно, па не Ви земам за зло


Quote:Групација Дисиденти

-Јордан Петровски-Јас велам:

"Со никого не сум правел списоци на влада. Списоците ги правеле и ги прават вашиве газди од Белград. Така вели вашиот почесен председател Андов.
Да ми посочите каде тоа сум рекол, напишал дека кај мене дома бил...е Гошев, Глигоров, Црвенковски"

Бидејки вие го тврдите спротивното, посочете ми една таква мојас изјава.
Ако не го поткрепите тврдењето со доказ слободно ке можам да ве сметам и наречам ЛАЖГО


Quote:Ivon Velichkovski

Јас Ве упатив каде да се потсетите на изјавата, а навредите од Вас навистина не ме засегаат, напротив ми импонираат


Quote:Групација Дисиденти


Вистината нигогаш не е навреда. Дајте една моја изјава која ке го потврди изнесеното дека кај мене дома доаѓале, Гошев, Глигоров, Црвенковски или дека сум договарал состав на влада, "сум правел списоци" со Љупчо, Црвенковски, Гошев, Глигоро...в.
Јас тврдам дека такво нешто никогаш не сум изјавил и велам дека сте ноторен лажливец.
23-11-2010, 03:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#87

Quote:Ivon Velichkovski

Сеуште важи претходниот повик...
А ако толку не вреди оваа преписка, зошто се измачувате? Нели со лажго не се разговара...?


Quote:Групација Дисиденти

Преписката ке оди се додека не ДАДЕТЕ една моја изјава која ке го потврди изнесеното дека кај мене дома доаѓале, Гошев, Глигоров, Црвенковски или дека сум договарал состав на влада, "сум правел списоци" со Љупчо, Црвенковски, Гошев, Глигоро...в или пак ми се извините за лагата која се обидувате да ја протнете.

Јас ПОВТОРНО тврдам дека такво нешто никогаш не сум изјавил и велам дека сте ноторен ЛАЖЛИВЕЦ.

пс. заради вас годсподине Ивоне изберете побргу , дали ке дадете доказа дека кај мене се правени списоци за влада или ке останете лажго или ке ми се извините.


Quote:Ivon Velichkovski

Преписката ќе оди додека Ви дозволувам пристап на овој простор. Извинувањето треба да дојде од Ваша страна.


Quote:Групација Дисиденти

Тоа твој стил господине Ивоне, кога ке бидете во тесно ке ми го блокирате пристапот. Веке видено. Но да не се мачите да ме блокирате ДАЈ ТЕ ЕДЕН ЦИТАТ СО КОЈ КЕ ГО ПОТВРДИТЕ ВАШИОТ НАВОД ДЕКА КАЈ МЕНЕ СЕ ПРАВЕНИ СПИСОЦИ ЗА ВЛАДА и тоа со ГЛИГОРОВ, ЦРВЕНКОВСКИ, ГОШЕВ, ГЕОРГИЕВСКИ. Мислам дека нема полесна задача за вас. нормално ако такво нешто постои.

Quote:Ivon Velichkovski

Сеуште важи претходното упатство, ФБ не нуди можност истото да го нацртам. До тогаш, поздрав


Quote:Групација Дисиденти

Зар ке си заминете господине Ивоне без да го дадете доказот за моите изјави???
23-11-2010, 04:34 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#88

Јордан, гледам дека Ивон го избришал твојот последен пост... тоа му доаѓа како бајаги либерално сваќање на демократијата.
23-11-2010, 07:05 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#89

Абе Јордане, како го потера актуелните политичари во МК, нема да остане еден кој се повикува на посветеност кон народното делоShok
23-11-2010, 08:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#90

(23-11-2010, 08:51 PM)hristo Wrote: Абе Јордане, како го потера актуелните политичари во МК, нема да остане еден кој се повикува на посветеност кон народното делоShok


Христо, избори ке има. Мора навреме да се чисти "терeнот" од играчите на полициско политичкото подземје. Уште два три "меча" со Ивон и тој ке е готов а со тоа и неговата партија. Со Филипа мислам дека завршивме. Денеска добив некои информации кои укажуваат на тоа дека менторите на Филипа пак сакаат да го земат Брат Љубе за нивни главен играч. Филип паднал на тест КОТЛЕ. PosPosPosPosScaredScared
24-11-2010, 01:14 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#91

Quote:Групација Дисиденти

Господине Ивоне една познатата и многу цитирана забелешка на Даниел Патрик Мојнихан можеби ке ви помогне да ја разберете каде грешите: "секој има право на негово мислење, НО НЕ И НА СВОИ ФАКТИ"
24-11-2010, 01:42 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#92

(24-11-2010, 01:14 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(23-11-2010, 08:51 PM)hristo Wrote: Абе Јордане, како го потера актуелните политичари во МК, нема да остане еден кој се повикува на посветеност кон народното делоShok


Христо, избори ке има. Мора навреме да се чисти "терeнот" од играчите на полициско политичкото подземје. Уште два три "меча" со Ивон и тој ке е готов а со тоа и неговата партија. Со Филипа мислам дека завршивме. Денеска добив некои информации кои укажуваат на тоа дека менторите на Филипа пак сакаат да го земат Брат Љубе за нивни главен играч. Филип паднал на тест КОТЛЕ. PosPosPosPosScaredScared

Кој, сега, е на редJeeeJeeeJeee
24-11-2010, 03:42 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#93

Liberalizmot onoj sto e formuliran od John Locke i John Stuart Mill e deka demokratijata i drzavata poveke se brani i se jakne so davanje na poveke individualni pravi i sloboda.Istotaka site da sme ednakvi pred zakonot i vo moznostite sto gi dava ustavot i zakonot. Liberalite se borat protiv drzavniot aparat, koj treba da vladee vo ramkite na dozvolenoto so Ustavot na edna drzava.
Istotaka liberalizmot se bori za izbori kade narodot ke ja kaze svojata volja dali e zadovolen ili nezadovolen od svoite izbrani prestavnici.
Po se izgleda Makedonskite liberali otslikani vo Liberalnata Partija na Makedonija i nivniot portparol Ivon Velichkovski,ne se borat za toa tuku se borat za nivnite sitni interesi i za nesproveduvanje na zakonot za Lustracija,koj treba da go oslobodi narodot od strav,deka TIE a ne MALA GRUPA NA LUGE i nivniot DEMON SDB se glavni koi resavaat vo Makedonija.
(This post was last modified: 24-11-2010, 04:20 PM by basilius_2.)
24-11-2010, 04:16 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#94

(24-11-2010, 04:16 PM)basilius_2 Wrote: Liberalizmot onoj sto e formuliran od John Locke i John Stuart Mill e deka demokratijata i drzavata poveke se brani i se jakne so davanje na poveke individualni pravi i sloboda.Istotaka site da sme ednakvi pred zakonot i vo moznostite sto gi dava ustavot i zakonot. Liberalite se borat protiv drzavniot aparat, koj treba da vladee vo ramkite na dozvolenoto so Ustavot na edna drzava.
Istotaka liberalizmot se bori za izbori kade narodot ke ja kaze svojata volja dali e zadovolen ili nezadovolen od svoite izbrani prestavnici.
Po se izgleda Makedonskite liberali otslikani vo Liberalnata Partija na Makedonija i nivniot portparol Ivon Velichkovski,ne se borat za toa tuku se borat za nivnite sitni interesi i za nesproveduvanje na zakonot za Lustracija,koj treba da go oslobodi narodot od strav,deka TIE a ne MALA GRUPA NA LUGE i nivniot DEMON SDB se glavni koi resavaat vo Makedonija.
Vasile, tie uste ne izlegle od onaa ista igra koja ja igraa vo Ednoumieto.
Edno sto nauciv e deka covekot ne se menuva se dodeka ne padne na dnoto.
Tie nikogas nema da se smenat se dodeka ne go izgubat ona sto go "steknale" na kriminalen nacin.
Koga kje nemaat nisto, i koga kje moraat dobro da se ispotat za da nesto specalat, mozebi togas kje se smenat, vaka, mozeme da si svirkame do beskraj.
An inch today is tomorrow’s mile.
24-11-2010, 07:54 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#95

Quote:Јажето околу вратот ни се стега, мора жестоко да се реагира
Прв одлучен чекор може да биде и враќање на последниот извештај на Брисел, со објаснување дека содржи неприфатливи грешки! За таков чекор не е доцна
[Image: nikovski[50].jpg]Јажето сé повеќе ни се стега околу вратот, а ние како да не го забележуваме. До скоро имаше претензии дека се работи „само“ за името на државата, ама пукна срамот. Баросо, на прес со нашиот премиер, јавно ни порача дека „идентитетот е важен, ама...“ имало и поважни работи. Не за него и другите, за нив идентитетот е света работа, туку за нас. Не е битно дали оваа бесмислена изјава е последица на објаснувањата на нашиот премиер, или на пошироки влијанија. Во принцип, таква (глупава) идеја не се раѓа во Брисел. Баросо, изгледа, ја најави последната фаза од спорот и прецизира дека проблем се - Македонците.

Некако компатибилно звучи и изјавата на словенечкиот министер за надворешни работи Жбогар: „Словенечко-хрватскиот модел е добар... но тешкоприменлив за спорови што се однесуваат на историјата, во кои причините и последиците се специфични“! Кои последици, според него, треба да бидат специфични? Прекрстувањето на еден народ?

Во меѓувреме, ЕК ни го обезличи јазикот во „државен“, што не е првпат. Ние тоа скоро го превидовме, ангажирајќи се околу примитивна манипулација во ООН.

Очигледно ситуацијата го доживува својот климакс и веќе не трпи неодлучност и пасивност. Државата нема поголем проблем од овој спор. Тој е клучно и надворешно и внатрешно, и политичко и секакво друго прашање. Преку него се минираат: стабилноста и безбедноста на земјата, меѓуетничката издржливост, економскиот развој, социјалниот мир... Иднината.

Макар следните од три до пет години Атина нема да отстапи од неприфатливата максималистичка позиција. Нејзината криза го доведува во прашање опстанокот на еврото, а преку него и на Унијата. Затоа никој од Брисел нема да им врши дополнителен притисок за што било друго. Најмалку за нашиот идентитет, бидејќи на југот има целосен консензус дека не (треба да) постоиме.

Паралелно, НАТО и ЕУ немаат механизми да го променат зацементираниот став: прво името, потоа членство и (датум за) преговори. Дури, во меѓувреме, тие и да ги променат процедурите (што не е веројатно) - од консензус, на сите минус еден (три, или пет) - тоа нема да се однесува на нас. Законите не важат ретроактивно.

Тоа е реалноста со која мораме да се соочиме.

Ако навистина сакаме да опстоиме како народ и држава, мораме што поскоро да тргнеме во акција. Нема повеќе време за чекање. Одбројувањето ни почна уште од Букурешт, во 2008-та. Веќе подолго време ние сме на потег. Судбината е во наши раце. Самите мораме да се избориме НАТО и ЕУ да го променат ставот кон нашата земја. Можности (сé уште!) има. А ако тука нема решение, мора да се бараат други опции. Предизвикот е огромен, ама е и убава шанса да се докажеме: нé бива, или не.

Ако сакаме да успееме, мора веднаш да се формира штаб (тим веќе не е доволен), кој дневно ќе го менаџира проблемот. Итно ни е потребна помош и од врвни странски експерти. Самите не сме кадарни да се соочиме со сите предизвици. Нивното ангажирање веќе не трпи одлагање. Во Охрид, кога Албанците имаа странски адути крај себе, ние се преценивме и дозволивме некои „наши“, правејќи се важни, да ја утнат работата.
Штабот би подготвил стратегија за наше понатамошно дејствување преку осмислена и координирана политичка и дипломатска офанзива. Би почнало со робусна пиар-промоција во светот, кој (воопшто) не го знае проблемот.

Во средината на 1990-тите години, во Европската банка за обнова и развој, во Лондон, беше одржан состанок со претставници на балканските држави за финансирање регионални проекти. Албанскиот амбасадор зборуваше за Косово, што немаше никаква врска со состанокот. Арно ама тоа е права класична дипломатија. Албанија секаде го презентираше својот клучен интерес. И каде што му е местото и каде што не му е! Само така се успева.

Ние не се однесуваме така и затоа сме на ова дереџе. Нашата дипломатија и сите други што комуницираат со светот службено сме обврзани, во секоја прифода, секаде, да информираме за блокадите и за уцените на кои сме изложени. Друг приоритет веќе немаме. Тоа ќе се разбира и почитува и ќе отвора пат за конечен успех.
Штабот би подготвил и кодекс за наше однесување, кој требаше одамна да биде донесен. Во него би било прецизно регулирано дека ние никаде не мораме и не смееме да седиме зад референцата (не дај Боже кратенката). Таа не нé обврзува. Ни беше наметната со грубо прекршување на Повелбата на ООН и ние никогаш не ја прифативме. Сé додека не се согласиме да нé прекрстат, ние сме должни секаде да ја претставуваме Република Македонија. Натписите пред делегациите со референцата треба или да се отстрануваат или да се покриваат со однапред подготвени листови - МАЦЕДОНИА. При нејзино користење секогаш треба да реплицираме дека нашето име е Македонија. На тие што нé фиромизираат треба остро да им се одговара дека таква држава - нема! Ако продолжат, треба да се напуштаат средбите...

Би се регулирало и дека никаде во земјава, во никаква прифода, не смее да се употребуваат референцата и навредливата кратенка, со што се прекршува Уставот. Ако тоа беше веќе направено, немаше министерството, Комората... да испраќаат покани со референцата, Собранието да дистрибуира преведени документи со неа, некои спортски федерации да ја користат на дресовите...

Преку тие грешки покажува(в)ме дека на сé сме подготвени. Затоа вака нé третираат. Без трошка почит.
Со молчење и со траење, нема да успееме. Во меѓународната практика нема такво нешто. Добиваат само тие што се борат.

Прв одлучен чекор може да биде и враќање на последниот извештај на Брисел, со објаснување дека содржи неприфатливи грешки! За таков чекор не е доцна.

Авторот е поранешен амбасадор

Автор: Ристо Никовски
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22154
An inch today is tomorrow’s mile.
11-12-2010, 06:03 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#96

[quote='montehristo' pid='27378' dateline='1292043831']
[quote]

[Image: nikovski[50].jpg]
Паралелно, НАТО и ЕУ немаат механизми да го променат зацементираниот став: прво името, потоа членство и (датум за) преговори. Дури, во меѓувреме, тие и да ги променат процедурите (што не е веројатно) - од консензус, на сите минус еден (три, или пет) - тоа нема да се однесува на нас. Законите не важат ретроактивно.

Тоа е реалноста со која мораме да се соочиме.

Ако навистина сакаме да опстоиме како народ и држава, мораме што поскоро да тргнеме во акција. Нема повеќе време за чекање. Одбројувањето ни почна уште од Букурешт, во 2008-та. Веќе подолго време ние сме на потег. Судбината е во наши раце. Самите мораме да се избориме НАТО и ЕУ да го променат ставот кон нашата земја. Можности (сé уште!) има. А ако тука нема решение, мора да се бараат други опции. Предизвикот е огромен, ама е и убава шанса да се докажеме: нé бива, или не.

Ако сакаме да успееме, мора веднаш да се формира штаб (тим веќе не е доволен), кој дневно ќе го менаџира проблемот. Итно ни е потребна помош и од врвни странски експерти. Самите не сме кадарни да се соочиме со сите предизвици. Нивното ангажирање веќе не трпи одлагање. Во Охрид, кога Албанците имаа странски адути крај себе, ние се преценивме и дозволивме некои „наши“, правејќи се важни, да ја утнат работата.
Штабот би подготвил стратегија за наше понатамошно дејствување преку осмислена и координирана политичка и дипломатска офанзива. Би почнало со робусна пиар-промоција во светот, кој (воопшто) не го знае проблемот.

....
Би се регулирало и дека никаде во земјава, во никаква прифода, не смее да се употребуваат референцата и навредливата кратенка, со што се прекршува Уставот. Ако тоа беше веќе направено, немаше министерството, Комората... да испраќаат покани со референцата, Собранието да дистрибуира преведени документи со неа, некои спортски федерации да ја користат на дресовите...

Преку тие грешки покажува(в)ме дека на сé сме подготвени. Затоа вака нé третираат. Без трошка почит.
Со молчење и со траење, нема да успееме. Во меѓународната практика нема такво нешто. Добиваат само тие што се борат.

Прв одлучен чекор може да биде и враќање на последниот извештај на Брисел, со објаснување дека содржи неприфатливи грешки! За таков чекор не е доцна.

Авторот е поранешен амбасадор

Автор: Ристо Никовски
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22154
[/quote]
[/quote]

Три клучни работи не "пасуваат" во колумната на Никовски:

- Прво, добивме потврда преку Викиликс дека името воопшто не е пречка за прием во НАТО, туку дека станува збор за други работи;

[quote='Solenik' pid='27329' dateline='1291916162']
Групацијата беше во право:

[quote]
DEFENSE REFORMS ON TRACK; POLITICAL & ECONOMIC REFORMS KEY OBSTACLES REF: STATE 7173 Classified By: P/E CHIEF SHUBLER, REASONS 1.4 (b) & (d). ¶1. (C/REL NATO) SUMMARY:

Macedonia is in its 7th MAP cycle and has made significant progress in meeting its defense reform goals, but still falls short in terms of meeting political and economic MAP criteria. To be considered a strong candidate for NATO membership by mid-2007, with a view to receiving an invitation in 2008, we believe Macedonia should meet the following key criteria:

Strengthen democracy and the rule of law, and combat corruption by :

--conducting free and fair parliamentary elections in 2006 that meet internationally-accepted standards;

--fully implementing the judicial reforms package to strengthen the independence and efficiency of the judiciary; and, --showing significant progress in aggressively prosecuting high-profile corruption cases.

Create a better business environment by:

--meeting the milestones established for World Bank-financed projects on real estate and cadastre registration, and implementing judicial reforms regarding contract enforcement; and, --completing in a transparent manner the privatization of the state energy distribution and generation companies, with full accountability for the use of funds derived from that action.

Continue defense reforms by:

--pursuing defense personnel downsizing while ensuring equitable representation of ethnic minorities in the Armed Forces, but in a manner that ensures qualified personnel are selected and that training and promotion standards are not lowered.

Key Message: Should Macedonia fail this task, it would call into question the country,s readiness to present itself as a strong candidate for a NATO membership invitation in 2008.ПРЕВОД:

"Македонија е во својот 7-ми ПВА (План за Воена Акција) циклус и има направено значаен напредок во остварување на целите за реформи во Одбраната, но, сеуште нема сторено доволно за да ги исполни политичките и економски кртитериуми на ПВА. За да биде сметана за сериозен кандидат за членство во НАТО, за да може да очекува покана за прием, ние сметаме дека Македонија треба да ги исполни следниве критериуми до средината на 2007. година:

Да ја зајакне демократијата и владеењето на Законите, и да спроведе борба приотив комрупцијата преку:
-- спроведување на слободни и чесни парламентарни избори во 2007. година, кои ќе бидат спроведени според меѓународно-прифатени стандарди;
-- комплетно спроведување на судски реформи, за да се зајакне независноста и ефикасноста на судството; и,
-- да покаже значаен напредок во гонење на високо-профилни случаи на корупцуја.

Да создаде подобри услови за стопанисување (бизнис) преку:
-- да се сретнат воспоставените цели за проектите финансирани од Светската Банка во однос на недвижнини и регристации во Катастарот, и спроведување на судски реформи во однос на почитување на воспоставените договори; и,
-- спроведување на транспарентна приватизација на државните претпријатија за производство и дистрибуција на електрична енергија, со целосен отчет за како ќе се искористат парите добиени од овие дејства.

Да ги продолжи реформите во Одбраната преку:
-- намалување на воениот персонал, додека истовремено да се запази еквивалентноста на малцинските припадници во Оружените Сили, но на начин преку кој квалитетот на изберениците и нивната обука нема да страда.

Клучна Порака: Доколку Макеоднија не успее да ги исполни наведените задачи, тогаш не ќе може да биде сметана за сероизен кандидат за покана за членство во НАТО во 2008. година."

[/quote]- Второ, дека требало да се ангажираат странски експрети да управуваат со "меаџирањето" на спорот, оти сме немале кадар. Не е точно дека немаме кадар, туку државата постојано одлучува да не го користи тој кадар. Погледнете што работи господинот Марјан Попевски! Зошто државата не го постави него на чело на тој "штаб"?
Значи доколку вработиме странски експрети, тие ќе бидат од истиот калибар на досегашните наши дипломати кои не' донесоа до денешнава ситуација.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...0#pid27170

- Трето, Привремената Спогодба е обврзувачка, се' додека нашата држава не најде начин да ја поништи, до тогаш немаме право даја бојкотираме на начинот на кој Никовски повикува.
11-12-2010, 06:38 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#97

Ристо Никовски се јавува во улога на портпарол на полициско-политичкото подземје да го најави крајот на претставата- наречена Република Македонија. Индиректно ни предлага прекин на преговори, кој тој го замени со “ борба за име“, од тип на заебанции по дома од тип на “ ти немој да ме фиромизираш“.
11-12-2010, 06:57 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#98

Quote:Интересно е што при приемот на Македонија во ОН на 8 април 1993 година, тогашниот македонски државен врв не знаел за постоењето на ова клучно советодавно мислење на МСП. Изненадувањето е поголемо ако се знае дека ова мислење е содржано во учебникот „Меѓународни организации„ на професорите од Белградскиот правен факултет - Обрад Рачиќ и Војин Димитријевиќ, кој се користел како учебно помагало кон крајот на 80-тите години на минатиот век и покасно во демократска Македонија и на Правниот факултет во Скопје, за предметите од областа на меѓународното право и политика. Патем, овие предмети на скопскиот правен факултет ги предаваа токму професори кои во тоа време беа и министри во тогашната македонска влада. Инаку, ова советодавно мислење на домашен терен го актуелизира некаде во 1998 година, Игор Јанев, кој се послужи со мала итрина, бидејќи го виде мислењето во споменатиот учебник, а подоцна велеше дека истражувал во архивите на ОН!
http://kotle.ca/
Елементарно непознавање или велепредавство?
An inch today is tomorrow’s mile.
12-12-2010, 07:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#99

Quote:Утре почнува штрајкот со глад против промена на името

Секој што ќе помисли да го смени името на државата ќе го казни природата и ќе му се сотре генот, остри зборови и силни емоции за заштита на уставното име на државата.

Организацискиот одбор е во последни подготовки пред утрешниот штрајк со глад. Попладне во библиотеката „Браќа Миладиновци“ група граѓани 24 часа без јадење ќе пробаат да влијаат во заштитата на идентитетот на државата.

„Секој човек, кога ќе си појде дома, без разлика што работи, дали новинар, овчар, пчелар, да се откаже од вечерата и да ја посвети онаа чиста енергија на човек кон една цел, да не се смени името“, вели Филев.

Штрајк со глад комбиниран со силна енергија за Македонија. Филев ги повикува сите граѓани да им се приклучат. Ако не можат да дојдат тогаш со мислите да им дадат поддршка и да им пратат позитивна енергија.

“Ги повикуваме сите граѓани на Македонија, сите Македонци, овде во Македонија и ширум светот, да ни се придружат во овој наш штрајк со глад, по своја волја, со единствена цел – неменливост на нашето име Македонија“, повика Ѓорѓи Филев, претседател на новоформираното здружение за неменливост на името Македонија, вели Борис Видевски член на организацискоит одбор за штрајк со глад.


Организаторите велат дека во ова влегуваат со чиста мисла без да имаат некаква врска со било која партија. Здружението кое го организира бојкотот планира да одржи уште два штрајка со глад.и вториот да биде предупредувачки со гладување од 48 часа а пак третиот да биде без ограничување додека некој не попушти.

Ѓорги Томиќ
16-12-2010, 04:27 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Quote:Славомакедонија најдобро ви стои

[Image: E1CCE83833EDE0449D86BA36C8748745.jpg]

Jaнис Бутарис, градоначалник на Солун

Никола Груевски заради своја лична корист не' држи сите како заробеници на националпатриотизмот

Од нашиот дописник
Миркица ПоповиќАтина - Јанис Бутарис, новиот солунски градоначалник, пред себе има една главна цел - да ја врати насмевката на лицата на солунчани. Новиот градоначалник со децении успешно раководи со семејниот бизнис и винарската визба „Кријани“, се истакнува со својата филантропска работа преку невладината „Арктурос“ за заштита на диви мечки и волци, со финансирање на Музејот за современата уметност во Солун и со развивањето до туристичка совршеност на малото село Нимфео.

Меѓутоа, покрај неговата досегашна работа, Бутарис во својата биографија од неодамна ја стекна и етикетата „пријател на Македонците и Турците“, што му ја припишаа националистите поради неговиот отворен, пријателски став спрема грчките соседи, но и одбивањето на соработката со солунскиот митрополит Антимос. Многумина го толкуваат неговиот избор како конечно ставање крај на владеењето на национализмот и мешањето на Црквата во функционирањето на градот, додека, пак, оние другите веќе го етикетираа како предавник и пријател на сите грчки „непријатели“.

Самиот ни кажува дека е Влав и има потекло од Крушево, но, за жал, разбира многу малку влашки, а не разбира македонски. Од она што го говори, јасно е дека неговото образование, потекло едноставно не му дозволуваат да има ксенофобичен став. „Не можам да разберам зошто да се карам со соседот кога може да имаме добри односи и да соработуваме. Факт е дека кога се добри односите, кога сме здружени работите се подобри. Една од моите цели е да ја отстранам оваа фобија и лошо мислење за соседите. Дали ќе успеам не знам“, вели Бутарис.Господине Бутарис, Солун по 25 години има градоначалник кој не е од десничарска партија. Многумина го сфатија ова како нов, долгоочекуван почеток за Солун, крај на национализмот и политичко либерализирање на гласачкото тело во северна Грција. Како го протолкувавте Вие?

Гледам дека Солун е подготвен за промени. Впрочем, тоа што ме избраа за градоначалник е јасен доказ дека им се потребни тие промени. Доста им е од ксенофобијата, национализмот и квазипатриотизмот. Работите, сепак, се посериозни отколку што мислев.Ве гледаме повеќе како бизнисмен отколку како политичар, бидејќи целиот свој живот сте во бизнисот преку раководење со винарската визба „Кријани“ и производство на вината со печат Бутарис. Од она што го говорите, добиваме впечаток дека го гледате градот како една бизнис-инвестиција што треба да се развива и подобрува.

Пораснав во бизнис-средина, тоа го студирав и тоа и го работам. Една организација, како што е општината Солун, во која работат 4.500 луѓе, не можете да ја гледате на друг начин освен како бизнис-компанија. Оваа организација треба да работи, но, пред се', да ги услужува граѓаните. Поради тоа, треба да се најде добар начин, карактеристичен, кој ќе биде и успешен. Не можам да кажам дека раководењето на градот нема да има и политичка црта, има политичка цена, но тоа е работа на избраниот, не на целата општина.Велите дека планирате да донесете многу повеќе туристи во градот и од Балканот, но и Евреи и Турци, чии претходници имаат своја историја во Солун и кон кои во градот се гледа со малку поинакви очи. Говорите и за возобновување на мултикултурниот дух на Солун.

Во Солун ќе се менуваат работите. Во градот многу години по војната опстојуваше ставот дека треба да ги штитиме границите од сите страни, особено од север, дека ќе не' нападнат Турците итн. Ништо од тоа не е случува, ниту, пак, е реалност. Имаме голем број инвестиции во ФИРОМ, со Турција, исто така, имаме добра соработка и врски. Идентитетот на овој град, ако го гледаме низ спомениците од последните 500 години, покажува дека имаме и споменици од Отоманската Империја и од Евреите и тоа треба да го прифатиме и употребиме. Не треба да се плашиме или да ја криеме историјата. На пример, јас сум Влав, потекнувам од Крушево и нашата куќа се наоѓаше кај црквата во Крушево. Таму сум бил многупати. Не можам да разберам зошто да се карам со соседот кога може да имаме добри односи и да соработуваме. Факт е дека кога се добри односите, кога сме здружени, работите се подобри. Еден од моите цели е да ја отстранам оваа фобија и лошо мислење за соседите. Дали ќе успеам, не знам.На каков начин би го направиле тоа?

За да дојде до приближување на народите и менување на ставот, потребно е да се креираат ситуации и примери преку кои граѓаните што ги имаат овие стравови и фобии ќе ги ставиме во мисла и ќе почнат да ја разбираат ситуацијата и од друга перспектива. Од една страна, сакаме да доаѓаат туристи од Скопје, Бугарија, Турција и да уживаат во градот, во нашите продавници, рестораните и плажите. Но, од друга страна, се' уште го имаме оној негативен став дека се странци. Треба да ги прифатиме со насмевка како свои затоа што тие луѓе доаѓаат и ни оставаат пари. Тоа треба да ни стане јасно. Не доаѓаат тука дека сме им симпатични, туку за да си поминат добро, а ние треба да им го овозможиме тоа.Преку Вашата невладина организација за заштита на дивите животни „Арктурос“ уште во 1990-тите години започнавте соработка со Македонија на полето на заштита на дивите мечки и волци. Би размислиле ли за соработка на поинакво ниво, на пример, заеднички проекти и збратимување на Солун со некој град од Македонија?

Конкретно, постои соработката на „Арктурос“ со Скопје, но и речиси со сите балкански држави. И ние не сме единствените, има и голем број други невладини организации што имаа активности. Дел од причините зошто сега се во застој тие заеднички активности, меѓу другото, и од „Арктурос“, е недостигот од финансиски средства. Меѓутоа, со Скопје проблемот е и несогласувањето околу името и поради тоа доаѓа до застој во работата. Но, ги одржуваме контактите и штом се подобрат условите, ќе продолжиме со соработката. Околу идејата за збратимување на градовите, можам да кажам дека тоа би можело да биде дел од мојата програма како градоначалник. Поради тоа, сакаме да се најде решение за проблемот, но треба и Скопје да стави малку вода во виното, да направи отстапки. Националистичките ставови на Груевски не се најдобрата работа на светот.Вашата изјава дека не гледате ништо лошо во двојната формула како решение за спорот за името со Македонија наиде на позитивен одглас во Македонија. Вие сте еден од поретките јавни личности и политичари кои се осмелиле да го кажат тоа. Мислите ли дека Вашиот став ќе може да го пренесете како градоначалник на грчките граѓани и да добиете поддршка за тоа?

Не знам дали можам да го пренесам и колку ќе добие поддршка, но верувам дека двојната формула е многу добро решение, дали како Славомакедонија, дали како Вардарска или Нова Македонија. Тоа е добро решение за да се подобрат односите. Сепак, она што не' вознемирува е узурпирањето одредени луѓе и одредени ситуации. Словените дошле на Балканот во 600 година од нашата ера, но тоа не значи дека во овој регион не живееле народи многу години пред нив. Тоа што се преселиле во овој регион и се тука илјадници години сигурно им дава можност да се нарекуваат Македонци, но потребна е и една специфична карактеристика за да се направи разлика, бидејки тука и претходно постоеле Македонци. Тоа се две различни работи и треба на сите да ни бидат јасни.

Она што ме чуди е зошто еден Словен или цела група луѓе што потекнуваат од Словените, кои како народ имаат направено толку многу работи и имаат значајна историја на која треба да се гордеат, бараат и сакаат други работи и друга историја со која ќе бидат горди. Тоа многу ме чуди. За мене е многу добра идеја името Славомакедонија, подобра од Северна или Нова Македонија. Ќе ми остане енигма ова прашање, но верувам дека со сложеното име ќе имаме добро решение за сите.Го поддржувате ставот дека национализмот и патриотизмот не се на цена и не помагаат никому. Неодамна изјавивте дека не мора постојано да мавтате со грчкото знаме за да покажете дека си ја сакате државата. Каде е границата меѓу патриотизмот и квазипатриотизмот и зошто на Балканот се' уште боледуваме од вакви симптоми?

Границите на балканските држави се направија таму каде што застана војската, без прашање и план, и по Првата светска војна и по балканските војни. Тоа создаде една потреба да изградиш идентитет, да знаеш кој си. Тука лежи и проблемот со Скопје. За да знаеш кој си, треба сите околу тебе да се исти со тебе. Оваа несигурност што постои за идентитетот создава националпатриотски круни и ѕидови кои се на еден начин изразување на фанатизмот. Со фанатизам никогаш не може да се најде решение. Треба посмирено да ги погледаме работите, да видиме што претходело и врз основа на таа историја да ја моделираме иднината. Она што е сигурно е дека животот на Балканот беше мирен за време на Отоманската Империја. Кога се поделија границите и народите, почнаа кавгите. Во одредени држави, како што беше Југославија, луѓето беа обединети додека постоеше федерацијата, политичкиот систем беше стабилен. Кога се распадна Југославија, се распадна и системот и сите се бореа да се запечатат во една сопствена држава без да има други како натрапници.Грција се соочува со тешка економска криза. Сметате дека нејзината разврска ќе доведе до политичка модернизација или, пак, ќе ја втурне во порадикална реторика?

Економските мерки што ги презема владата во Грција, секако, ќе предизвикаат многу турбуленции и во економијата и тоа доведува до создавање нови ситуации, кои можно е да водат кон промена и модернизирање на политичките ставови. Јас сум оптимист и мислам дека работите ќе одат кон подобро.И во Грција и во Македонија се' уште има случаи на вандализам од радикалните организации што создаваат несигурност кај некои од граѓаните за патување. Како би можело да се реагира за да се елиминираат вакви појави за да не се создава страв кај граѓаните?

Фанатици имате насекаде. Но, ако малку ги спуштиме тоновите во спорот со името, мислам дека ќе успееме да ги намалиме овие инциденти. Еден голем извор на проблеми мислам дека ќе биде новиот споменик на Александар во Скопје. Никола Груевски изгледа дека се обидува за своја лична корист да одржи една ситуација, која не' држи сите како заробеници на националпатриотизмот. Единствен начин да се измени оваа ситуација е снижување на тонот со кој се разговара за името. Меѓутоа, во БЈРМ мора да разберете дека треба да се направат дополнителни отстапки, бидејќи она што е направено досега не е доволно. Оваа националистичка политика не е без последици.Што би советувале да се направи за да може повеќе да се зближат граѓаните од двете држави, да ги разберат секојдневните проблеми и да видат дека покрај работите што ги разделуваат, има и многу што ги доближуваат едни до други?

Видете, тоа може да се постигне преку медиумите, училишните книги, интервјуа, размени... Еден обид е оној што го имаме како винарска визба, т.е. соработката со Кавадарци за приближување на винските патишта. Овој проект е во изработка и ќе се работи и во регионот на Преспа. Овој период имаме состаноци за да видиме во која насока да оди соработката за да се развијат и соработуваат винските патишта во регионот. Ваквите примери на соработка ќе бидат доказ дека е целосно бесполезно она националистичкото удирање в гради.

Го имате ли посетено Скопје? Со проектот „Скопје 2014“, многумина сметаат дека градот ќе стане попривлечен за туристите. Каков е Вашиот став, која стратегија Ви изгледа како ефективна за привлекување туристи во еден град?

Развивањето на туризмот може да оди преку поголемо истакнување на историските моменти на еден регион. Потоа, важни се и продавниците, локалниот карактер, рестораните и сликовитоста на градот. Скопје, колку што барем јас го знам градот, има туристички потенцијал. Интересни точки се Музејот на современата уметност, Кале, Камен мост, има многу интересни места и моменти што би ги воодушевиле туристите. Меѓутоа, спомениците се малку фашистички момент. Особено ако не се останати од некој историски период. Денешните скулптури треба повеќе да се уметнички дела отколку споменици на паднати борци. Сметам дека е огромна грешка споменикот на Александар Македонски, кој ќе предизвика гнев во Грција и само ќе ги влоши работите. И, на крајот на краиштата, треба да се обрне внимание да не се преполни еден простор со споменици. Едно се уметнички скулптури со кои би се обиделе да создадеме одредено уметничко чувство и вредност за градот, а сосема друго се спомениците на херои.


Со децении сте вклучен директно во винарскиот бизнис во Грција. Каква разврска може да се очекува околу терминот „македонско вино“.

До овој проблем дојде бидејќи во Грција имаме побарано преку меѓународните инстанции да се почитува одлуката во германските продавници за вино единственото вино со етикета „македонско“ да биде од Грција. Според договорите со ЕУ, виното од еден регион во Грција се води како македонско вино, бидејќи се произведува во регионот Македонија во Грција. Според правилата, името на виното кое се произведува во еден предел обично доаѓа од карактеристичното име на регионот. Кога од Скопје го користат името „македонско вино“ создаваат забуна, бидејќи според податоците на ЕУ, македонско вино е она што се произведува во грчкиот регион Македонија. Скопје како држава тврди дека има право на терминот „македонски“, што не е баш правилно, бидејќи се' уште се води како ФИРОМ во ОН. Па, дури и ова е еден вид узурпирање на терминот. Друг проблем се појавува и при разликата на цените на вината. Некои од грчките винарски визби, меѓу кои и мојата, имаме соработка со винарниците во Кавадарци, но, за жал, го имаме овој проблем и несогласување со именувањето на вината.

Да си го промениме името по Грчки предлог, за Грчки Џеб, и по латински принцип "IN VINO VERITAS"
An inch today is tomorrow’s mile.
22-12-2010, 12:48 PM
Reply