Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 3.21 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Името на државата и идентитетот
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#41

(19-02-2010, 09:18 PM)hristo Wrote:
(19-02-2010, 08:39 PM)Marko_Polog Wrote: Muabetov vi e dali chashata e pola polna ili pola prazna, dajte CHARE!!...

ЧАРЕ! Како кажат големите. Да зависи од нас, какви сме, досега ке ја немаше Македонија

I golemite treba da gi zainteresirash. Da gi naterash da tvojata drzava vleze vo domenot na nivnite interesi.

Ja znaesh onaa : "Majkata go zema deteto koga plache".
Spasot e "plachenje" , "kukanje" i molene pred Belata Kukja da ter pustat da vlezesh vnatre. Potoa odi polesno. Bitno da go pominesh pragot. Pa da gi potegnesh site vrski od na drugar mi drugar pa negoviot drugar...

I onaa najbitnoto, da ne se ortachish so neprijatelot na toj shto sakash da ti pomogne. Da ne mu ja palish ambasadata. Da ne gi snabduvash so oruzje. Da gi pochituvash ukazuvanjata a posebno PRAVILATA KOI GI POCHITUVA toj shto sakash da ti pomogne.
19-02-2010, 10:04 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#42

(10-02-2010, 04:02 PM)Solenik Wrote:
(09-02-2010, 09:05 PM)demmian Wrote: И јас сум за истото...но кога веќе предлагаш нешто предложи го докрај.

Која,според тебе,е вистинската алтернатива за Македонија,без нејзиниот суверенитет,интегритет,нација,јазик,идентитет,држава останат недопрени?

Баш ме интересира туѓо мислење.

Јанко Бачев!

Човекот има интегритет, чист образ и информации за кои се соработниците на "службите".'
Во исто време е и поборник за зачувувањето на идентитетот и инсталирањето на името Република Македонија.

Македонија мора еден ден да расчисти со Српските стуктури во државната инфрастуктура, а во моментов (како и од секогаш) СДСМ и ДПМНЕ се патрии на срписките интереси.

ако се исти, тогаш следно е сигурно некоја српска интрига:

Бачев останува со Груевски
Народното движење за Македонија (НДМ) на Јанко Бачев останува во коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

зошто баш со Грујо? зошто не БЦ? или пак феноменот ЛуБчо ??? нели нема разлика?

Quote:...Rocky има апсолутна власт: мнозинство во парламентот и негов претседател. Има доволно слободи во Уставот на Р.М. со кои, доколку сака, Rocky може да ја спроведе Лустрацијата и да ги промени судите-активисти во Уставниот Суд...

на кој начин - параграф?

си има процедура и правила за избор на судии. не е туку така. лустрацијата помина собраниски, а претходно ни за тоа немаше политичка воља.
ако се врши лустрација, ќе се врши како треба или воопшто нема смисол. на демократски а не диктаторски начин. да им влезе со специјалци во суд, па да му викаш Рамбо наместо Роки !?

еве уште два примера: визна либерализација и

http://www.doingbusiness.org/documents/f...report.pdf

Quote: ...Мудроста е како виното и е квалитет кој се стенкува со години...
или квалитетно вино, или ОЦЕТ Icon_wink
19-02-2010, 10:09 PM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#43

(19-02-2010, 09:18 PM)hristo Wrote:
(19-02-2010, 08:39 PM)Marko_Polog Wrote: Muabetov vi e dali chashata e pola polna ili pola prazna, dajte CHARE!!...

ЧАРЕ! Како кажат големите. Да зависи од нас, какви сме, досега ке ја немаше Македонија

Znam kakvi ne ima, pogotovo onie 'makedonci' koi se priznavaat od '45 navamu, zaebi toj muabet za golemite...do sega sme imale na vlast samo oportunisti, politichari koi sonuvaat za brza zarabotuvachka, bez razlika dali plakjal grk, albanec itn...vazhno vo sekoe vreme sme imale vladi spremni da se otkazhat od Makedonskoto...i den denes shetaat vidni politichari/novinari niz razni ambasadi, branat razni stavovi...se osven Makedonskoto, se znae chareto no ochigledno e deka takvo raspolozhenie nema vo nitu edna od mnogute vnatresni 'makedonski' revolucionerni organizacii..partii de, gi biva samo za slikanje.
19-02-2010, 10:24 PM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#44

(19-02-2010, 10:04 PM)mara-popara Wrote:
(19-02-2010, 09:18 PM)hristo Wrote:
(19-02-2010, 08:39 PM)Marko_Polog Wrote: Muabetov vi e dali chashata e pola polna ili pola prazna, dajte CHARE!!...

ЧАРЕ! Како кажат големите. Да зависи од нас, какви сме, досега ке ја немаше Македонија

I golemite treba da gi zainteresirash. Da gi naterash da tvojata drzava vleze vo domenot na nivnite interesi.

Ja znaesh onaa : "Majkata go zema deteto koga plache".
Spasot e "plachenje" , "kukanje" i molene pred Belata Kukja da ter pustat da vlezesh vnatre. Potoa odi polesno. Bitno da go pominesh pragot. Pa da gi potegnesh site vrski od na drugar mi drugar pa negoviot drugar...

I onaa najbitnoto, da ne se ortachish so neprijatelot na toj shto sakash da ti pomogne. Da ne mu ja palish ambasadata. Da ne gi snabduvash so oruzje. Da gi pochituvash ukazuvanjata a posebno PRAVILATA KOI GI POCHITUVA toj shto sakash da ti pomogne.

Prvin treba doma da si go sredish dvorot, potoa pazar so golemiot...albancite kukava no dali ke najdesh albanec koj ne se soglasuva so 'golema albanija'...prvin zapishana celta potoa phase B, nie Makedoncite sme daleku od toa.
19-02-2010, 10:31 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#45

(19-02-2010, 08:39 PM)Marko_Polog Wrote: Muabetov vi e dali chashata e pola polna ili pola prazna, dajte CHARE!!...

Лошо си ме разбрал: Виното е скиснато!
19-02-2010, 11:49 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#46

(19-02-2010, 10:24 PM)Marko_Polog Wrote:
(19-02-2010, 09:18 PM)hristo Wrote:
(19-02-2010, 08:39 PM)Marko_Polog Wrote: Muabetov vi e dali chashata e pola polna ili pola prazna, dajte CHARE!!...

ЧАРЕ! Како кажат големите. Да зависи од нас, какви сме, досега ке ја немаше Македонија

Znam kakvi ne ima, pogotovo onie 'makedonci' koi se priznavaat od '45 navamu, zaebi toj muabet za golemite...do sega sme imale na vlast samo oportunisti, politichari koi sonuvaat za brza zarabotuvachka, bez razlika dali plakjal grk, albanec itn...vazhno vo sekoe vreme sme imale vladi spremni da se otkazhat od Makedonskoto...i den denes shetaat vidni politichari/novinari niz razni ambasadi, branat razni stavovi...se osven Makedonskoto, se znae chareto no ochigledno e deka takvo raspolozhenie nema vo nitu edna od mnogute vnatresni 'makedonski' revolucionerni organizacii..partii de, gi biva samo za slikanje.

Taka e Marko, se slozuvam i jas so tebe.
Nasive politicari kako naj osnovno e toa sto ne ja sakaat Makedonija, tie i ne sakaat da postoi taa kako samostojna....
Zatoa e i taka, samo sakaat nesto za sebe da si prigrabat i da se prosetaat...
Pred nekoj den go gledav vo edna emisija naeseto premierce Ljubce, pa covekot imal tri biznici....od kaj do kaj pa biznismen...Da se cudis i krstis so leva raka...
Ce dojdat kako prosecni ili ispod prosecni lugje, za 4 godini ce postanat bogati lugje, pa i biznismeni... Koga go nauci toj biznis...dali dodeka bese premier...
20-02-2010, 01:01 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#47

(постот кој неможев вчера да го постирам:[/size])

@Solenik

(10-02-2010, 04:02 PM)Solenik Wrote:
(09-02-2010, 09:05 PM)demmian Wrote: ...
Која,според тебе,е вистинската алтернатива за Македонија,без нејзиниот суверенитет,интегритет,нација,јазик,идентитет,држава останат недопрени?
...

[size=x-large]Јанко Бачев!

Човекот има интегритет, чист образ и информации за кои се соработниците на "службите".'
Во исто време е и поборник за зачувувањето на идентитетот и инсталирањето на името Република Македонија.

Македонија мора еден ден да расчисти со Српските стуктури во државната инфрастуктура, а во моментов (како и од секогаш) СДСМ и ДПМНЕ се патрии на срписките интереси.

ако се исти, тогаш следно е сигурно некоја српска интрига:

Бачев останува со Груевски
Народното движење за Македонија (НДМ) на Јанко Бачев останува во коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

зошто баш со Грујо? зошто не БЦ? или пак феноменот ЛуБчо ??? нели нема разлика?

Quote:...Rocky има апсолутна власт: мнозинство во парламентот и негов претседател. Има доволно слободи во Уставот на Р.М. со кои, доколку сака, Rocky може да ја спроведе Лустрацијата и да ги промени судите-активисти во Уставниот Суд...

на кој начин - параграф?

си има процедура и правила за избор на судии. не е туку така. лустрацијата помина собраниски, а претходно ни за тоа немаше политичка воља.
ако се врши лустрација, ќе се врши како треба или воопшто нема потреба. на демократски, а не диктаторски начин.
да им влезе со командоси во суд, па да му викаш Рамбо наместо Роки !?

еве уште два примера: визна либерализација (ЕУ) и

http://www.doingbusiness.org/documents/f...report.pdf

Quote: ...Мудроста е како виното и е квалитет кој се стенкува со години...
или квалитетно вино, или квалитетен ОЦЕТ Icon_wink
20-02-2010, 09:42 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#48

(постот, кој неможев вчера да го постирам:[/size])

@Solenik

(10-02-2010, 04:02 PM)Solenik Wrote:
(09-02-2010, 09:05 PM)demmian Wrote: ...
Која,според тебе,е вистинската алтернатива за Македонија,без нејзиниот суверенитет,интегритет,нација,јазик,идентитет,држава останат недопрени?
...

[size=x-large]Јанко Бачев!

Човекот има интегритет, чист образ и информации за кои се соработниците на "службите".'
Во исто време е и поборник за зачувувањето на идентитетот и инсталирањето на името Република Македонија.

Македонија мора еден ден да расчисти со Српските стуктури во државната инфрастуктура, а во моментов (како и од секогаш) СДСМ и ДПМНЕ се патрии на срписките интереси.

ако се исти, тогаш следно е сигурно некоја српска интрига:

Бачев останува со Груевски
Народното движење за Македонија (НДМ) на Јанко Бачев останува во коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

зошто баш со Грујо? зошто не БЦ? или пак татарот ЛуБчо ??? нели нема разлика (1)?

Quote:...Rocky има апсолутна власт: мнозинство во парламентот и негов претседател. Има доволно слободи во Уставот на Р.М. со кои, доколку сака, Rocky може да ја спроведе Лустрацијата и да ги промени судите-активисти во Уставниот Суд...

на кој начин - параграф?

си има процедура и правила за избор на судии. не е туку така. лустрацијата помина собраниски, а претходно ни за тоа немаше политичка воља. (2 разлика)
ако се врши лустрација, ќе се врши како треба или воопшто нема смисла. на демократски, а не диктаторски (Тито,Сталин) начин.
да им влезе со командоси во суд, па да му викаш Рамбо наместо Роки !? Icon_lol

се гледа дека немаш основно чувство за демократија! демократија не се учи од книга (за жал), таа е наследство од опкружувањето. затоа си толку наметлив и агресувен во постовите - поради дрвата не ја гледаш шумата!
неправда не се исправа со друга неправда. лустрацијата е прочистување од лошо, а не нанесување ново.
идејата е наоѓање излез од „магичниот круг“, не кружење.

еве уште два примера (а не еден) за кои праша: визна либерализација (ЕУ)

и

doing busuness 2010
од 2006 има константно подобрување и МК е меѓу топ-реформатори во свет!

Quote: ...Мудроста е како виното и е квалитет кој се стенкува со години...
квалитетно вино или ОЦЕТ Icon_wink
(This post was last modified: 20-02-2010, 05:55 PM by toni_a.)
20-02-2010, 05:52 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#49

(20-02-2010, 05:52 PM)toni_a Wrote: (постот, кој неможев вчера да го постирам:[/size])

@Solenik

(10-02-2010, 04:02 PM)Solenik Wrote:
(09-02-2010, 09:05 PM)demmian Wrote: ...
Која,според тебе,е вистинската алтернатива за Македонија,без нејзиниот суверенитет,интегритет,нација,јазик,идентитет,држава останат недопрени?
...

[size=x-large]Јанко Бачев!

Човекот има интегритет, чист образ и информации за кои се соработниците на "службите".'
Во исто време е и поборник за зачувувањето на идентитетот и инсталирањето на името Република Македонија.

Македонија мора еден ден да расчисти со Српските стуктури во државната инфрастуктура, а во моментов (како и од секогаш) СДСМ и ДПМНЕ се патрии на срписките интереси.

ако се исти, тогаш следно е сигурно некоја српска интрига:

Бачев останува со Груевски
Народното движење за Македонија (НДМ) на Јанко Бачев останува во коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

зошто баш со Грујо? зошто не БЦ? или пак татарот ЛуБчо ??? нели нема разлика (1)?

Quote:...Rocky има апсолутна власт: мнозинство во парламентот и негов претседател. Има доволно слободи во Уставот на Р.М. со кои, доколку сака, Rocky може да ја спроведе Лустрацијата и да ги промени судите-активисти во Уставниот Суд...

на кој начин - параграф?

си има процедура и правила за избор на судии. не е туку така. лустрацијата помина собраниски, а претходно ни за тоа немаше политичка воља. (2 разлика)
ако се врши лустрација, ќе се врши како треба или воопшто нема смисла. на демократски, а не диктаторски (Тито,Сталин) начин.
да им влезе со командоси во суд, па да му викаш Рамбо наместо Роки !? Icon_lol

се гледа дека немаш основно чувство за демократија! демократија не се учи од книга (за жал), таа е наследство од опкружувањето. затоа си толку наметлив и агресувен во постовите - поради дрвата не ја гледаш шумата!
неправда не се исправа со друга неправда. лустрацијата е прочистување од лошо, а не нанесување ново.
идејата е наоѓање излез од „магичниот круг“, не кружење.

еве уште два примера (а не еден) за кои праша: визна либерализација (ЕУ)

и

doing busuness 2010
од 2006 има константно подобрување и МК е меѓу топ-реформатори во свет!

Quote: ...Мудроста е како виното и е квалитет кој се стенкува со години...
квалитетно вино или ОЦЕТ Icon_wink

ОК, другар, многу си силен.
20-02-2010, 06:59 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#50

мислев ќе напишеш нешто за Грујо и Бачев ????

НО ќе наведам уште 2 работи:

Македонија од векови наназад губела територија. со демаркацијата - суштинска работа за државата, затвара многу важно поглавје и ја зголеми сопствената територија! (нека пукнат душманите!)
Може да спориме дали станува збор за српска или албанска територија, но фактот е тој.

сите реформи за НАТО се направени и завршени 2008 (чекаме деблокада од грците), и од палење амбасада ’99 (ера на ЉуБчо) - Македонија и САД потпишаа Декларација за стратешко партнерство и соработка.

може ќе се сетам и на некои други работи...ама прво чекам одговор за политичката љубов меѓу Груевски и Бачев !?
(This post was last modified: 20-02-2010, 07:05 PM by toni_a.)
20-02-2010, 07:02 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#51

(20-02-2010, 07:02 PM)toni_a Wrote: мислев ќе напишеш нешто за Грујо и Бачев ????

НО ќе наведам уште 2 работи:

Македонија од векови наназад губела територија. со демаркацијата - суштинска работа за државата, затвара многу важно поглавје и ја зголеми сопствената територија! (нека пукнат душманите!)
Може да спориме дали станува збор за српска или албанска територија, но фактот е тој.

сите реформи за НАТО се направени и завршени 2008 (чекаме деблокада од грците), и од палење амбасада ’99 (ера на ЉуБчо) - Македонија и САД потпишаа Декларација за стратешко партнерство и соработка.

може ќе се сетам и на некои други работи...ама прво чекам одговор за политичката љубов меѓу Груевски и Бачев !?

toni_a, не чекај одговор. Што и да пишам нема да може да парира на твојот твојот супериорен ум. Имаш одговор за се' - без разлика дали се контираш самиот себеси. Следново го напишав како извинување на друга тема, ама изгледа ќе е корисно да го обновам:

Quote:Бидејќи сум длабоко свесен за важноста на еден медиум како KOTLE.ca кон давање на независен глас на нацијата на Македонците, каде и да се, и можноста на овој медиум да се изнесат голем број на досега непознати вистини, сакам да го вложам мојот придонес кон зачувувањето на интергритетот на овој форум.

Затоа, би сакал да се извинам на дотичниот господин, како и на сите читатели и членови на KOTLE.ca и воедно да оставам пример за сите загрижени за доброто на Македонија и да ја проголтам својата гордост и суета и да го сторам она што е од полза за сите нас, а не да ја пикам главата во газот само за да си го хранам сопственото его.

Не очекувам дека ќе ја разбереш пораката, но се надевам дека тоа ќе го сторат разумните читатели.
20-02-2010, 07:32 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#52

(20-02-2010, 07:32 PM)Solenik Wrote: toni_a, не чекај одговор. Што и да пишам нема да може да парира на твојот твојот супериорен ум. Имаш одговор за се' - без разлика дали се контираш самиот себеси...

навистина жалам што резонираш така. во момент ги побиваш сите нешта кои ги напиша, добри и лоши. всушност, никогаш и не станувало збор за нечија инфериорност или супериорност.

не ги сваќам и водам дискусиите за нечија победа или загуба. да се откаже, навреди повеќе или помалку... туку да се стигне до вистината и/или извод. да се дознае нешто ново, односно потврди или побие старото.

работата се врти околу тоа да тврдењата или тезите бидат соодветно поткрепени. отворените прашања разјаснети.
соочување со различни ставови. да се научи и прочита нешто.

мислам дека од тебе има доста работи кои можат да се прочитаат, ама треба само соодветно да ги презентираш.
(This post was last modified: 20-02-2010, 09:45 PM by toni_a.)
20-02-2010, 09:43 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#53

(09-02-2010, 07:08 PM)demmian Wrote: Мора да се изнајде некаков начин,решение,не може некој отстрана и екстерно да ми кажува како да ми се вика државата и да ме разубедува дека не сум Македонец.

Која е таа неправда?

Македонија е на вакво дереџе токму поради историски неправди,секакви-некакви окупатори ја газеле,а во денешно време,кога имаме маса,па зошто да не се реши вакво судбоносно прашање???
Не си ли се питал. Ти како разумен човек. Е, зашто на Македония и македонците не им признават идентитетот и то ни бугарите, ни грците, ни србите. Аде, ако е една држава само коjа не го признава - добре, но то нито един сосед не им признава на македонците идентитетот. Значи има причина и таа причина е точно в това - каков се е мислел Гоце Делчев кога е кажувал - Што да правиме, като сме си бугари и таа причина в знамето на ВМРО, кадето пише Македония - с буквата я, смърт - с буквата ъ. Илинденци са ги користели я и ъ. Пишели са Македония, смърт. Били са бугари или както сега е модерно - бугарски македонци. Тебе това може да не те интересира, но това е коренот на вашата проблема. Србите ви jа написаха денешната историjа - фалсификат. Не може една држава без вистинска историjа. Ако всичко ви стане истинско, то светот ке ви признае. Зашто Македония, а не Вардарска Македония или нешто друго? Може спорот да биде разрешен, само ако вашите управници го сакат вистински Или на србите им е по-добре те први да влезат в ЕУ, затоа не ви дават разрешение да си го имате името како бихте сакали. Аз како бугарин сам за Македония - да jа има. Ние Бугарите в четири воjни сме участвали само за да jа има Македония, ама ти отде да го знаеш това като србската прораганда и Латас оште jа владат Македония.
24-02-2010, 07:20 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#54

Sto se odnesuva do kolumnata toa e povik na predavstvo od slednive pricini:
1. Nikoj na Grcija ne i preci da se povikuva na Antickata istorija pa i da pravi pari od toa i na nejzinite dostignuvanja vo antikata.
2.Ako e sporno za gospodinot nie da se vikame Makedonci iako e dobro samo da popustame bi bilo ubavo da odi da zivee tamu kaj go plakaat.
3.A kako bi se custvuval Amerigo Vespuci da znae deka spored negovoto ime se vika edna cela hemisfera i edna drzava, i toj ima avtorski prava na svoeto ime kako ke se koristi.
Na 22 januari ovaa godina Papanderu se sretnal so Joe Biden vo Chile i pritoa mu bilo receno deka nema veke podrska od SAD dodeka Grcija vodi politika na dva arsina na Balkanot.
Za zal samo ja imam odstampano taa vest.
(This post was last modified: 24-02-2010, 09:44 PM by basilius_2.)
24-02-2010, 09:44 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#55

Znaete problemot e vo toa koj ni ja servira mangata na masata i kakva manga ni se servira. Se iznajdovme, se iznapasevme no pak nasite stomaci krcat bidejki postojano ni sluzaat pomija koja ne se jade. Treba da imame dostoinstvo i da kazeme STOP na pomijata dajte ni vistinska manga koja ke ja jadam i nema da mi krci stomakot od glad.
A na kelnerot treba da mu se dade otkaz zosto e eden najobicen robot bez srce i dusa, i toa treba da mu se vgradi.
(This post was last modified: 24-02-2010, 09:53 PM by basilius_2.)
24-02-2010, 09:52 PM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#56

Quote:Ексклузивно, Котле го дознава решението на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Во два чекори......
Celiot Tekst
26-02-2010, 04:46 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#57

(19-02-2010, 10:04 PM)mara-popara Wrote: I golemite treba da gi zainteresirash. Da gi naterash da tvojata drzava vleze vo domenot na nivnite interesi.

Ja znaesh onaa : "Majkata go zema deteto koga plache".
Spasot e "plachenje" , "kukanje" i molene pred Belata Kukja da ter pustat da vlezesh vnatre. Potoa odi polesno. Bitno da go pominesh pragot. Pa da gi potegnesh site vrski od na drugar mi drugar pa negoviot drugar...

I onaa najbitnoto, da ne se ortachish so neprijatelot na toj shto sakash da ti pomogne. Da ne mu ja palish ambasadata. Da ne gi snabduvash so oruzje. Da gi pochituvash ukazuvanjata a posebno PRAVILATA KOI GI POCHITUVA toj shto sakash da ti pomogne.

прво, државата треба да докаже на дело дека ја бива и сака прогрес!

и да надополнам:
политиката може до таа мера да се изнуди и уценува, колку што самата ќе дозволи.
02-03-2010, 11:49 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#58

Gligorov, Crvenkovski, Gruevski....treba da odat na chasovi, kako se pravi drzava, kaj Фатмир Сејдиу


Quote:Сејдиу со барање до Европска Унија

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу нема да учествува на Самитот на лидерите на Европската Унија и Балканот во Словенија доколку не добие официјална покана во која ќе биде именуван како Претседател на Република Косово.Ова денеска го соопшти претседателскиот потпарол, Џавит Баќири.Тој додаде дека за Самитот што треба да се одржи овој месец претседателот се уште нема добиено никаква покана

Moi chestitki do chovekot. Vo mogu polosha polozba e od onaa vo koja beshe Makedonija koga go smeni imeto, znameto, ustavot....Am toj go saka Kosovo. Gligorov i Crvenkovski ja sakaa Jugoslavija a i Grujo po se ne e daleku od sonot na Gligorov i Crvenkovski.

Dosega Gruevski veke morashe da kaze JASEN STAV shto ke pravi. No i toj kupuva vreme . Samo da ostane den podolgo na vlast. I osnovnoto, Srbija da go prevzeme primatot.....da dobie datum za pregovori so EU.....togash za Gruica bikje lako....
(This post was last modified: 02-03-2010, 08:28 PM by mara-popara.)
02-03-2010, 08:26 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#59

(02-03-2010, 08:26 PM)mara-popara Wrote: Gligorov, Crvenkovski, Gruevski....treba da odat na chasovi, kako se pravi drzava, kaj Фатмир Сејдиу


Quote:Сејдиу со барање до Европска Унија

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу нема да учествува на Самитот на лидерите на Европската Унија и Балканот во Словенија доколку не добие официјална покана во која ќе биде именуван како Претседател на Република Косово.Ова денеска го соопшти претседателскиот потпарол, Џавит Баќири.Тој додаде дека за Самитот што треба да се одржи овој месец претседателот се уште нема добиено никаква покана

Moi chestitki do chovekot. Vo mogu polosha polozba e od onaa vo koja beshe Makedonija koga go smeni imeto, znameto, ustavot....Am toj go saka Kosovo. Gligorov i Crvenkovski ja sakaa Jugoslavija a i Grujo po se ne e daleku od sonot na Gligorov i Crvenkovski.

Dosega Gruevski veke morashe da kaze JASEN STAV shto ke pravi. No i toj kupuva vreme . Samo da ostane den podolgo na vlast. I osnovnoto, Srbija da go prevzeme primatot.....da dobie datum za pregovori so EU.....togash za Gruica bikje lako....

Така е .Bravo
03-03-2010, 06:34 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#60

Malku pesna;07-03-2010, 03:35 AM
Reply