Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 3.21 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Името на државата и идентитетот
Author Message
Илиян_Луков Offline
Senior Member

toni_a Wrote:Проблем ми е кога некои ми го ускратува правото да се нарекувам ЈАС онака каков што сум - ЕТНИЧКИ МАКЕДОНЕЦ!

Добре казано, ама ако смениме гледната точка на 180 градуса и твоето върховно право да си това,което си, как ще коментираш правото на останалите да са това, което са ...

Откъде накъде ТИ ( примерно ) имаш право да определяш некой друг ? Това не е ли точно това право, което искаш ТИ да имаш?

17-11-2011, 11:46 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

негледам проблем.
ако сакаш биди си Македонец, бугарски Македонец, Македонски бугарин, бугарски бугарин...тоа е твоја работа и тука не ти се мешам. со себе колку сакаш се занимавај, но не со мене.
17-11-2011, 12:10 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

негледам проблем.
ако сакаш биди си Македонец, бугарски Македонец, Македонски бугарин, бугарски бугарин...тоа е твоја работа и тука не ти се мешам. со себе колку сакаш се занимавај, но не со мене.
17-11-2011, 12:10 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member

"Тони_а" ...

Лично аз немам нищо общо с вашата територия .... нито имам роднини или каквото и да е общо с македонци

Ти немаш проблем с мене,ама аз имам с тебе и по некакъв начин требва да го решим ....

Сега ще ти обесна ...

Ти се определяш като ентички македонец или нещо подобно неколко поста по-горе ... аз се определям като българин очевидно ...
Сега ти и аз имаме право да се определяме както си искаме и очакваме хората да уважават това ... до тука добре

Сега стигаме и до проблема ...

Защо например Даме Груев или Братя Миладинови не са българи при положение,че имат същото право като тебе и мене да се самоопределът? Защо уважаваш моя избор,а не уважаваш изборът на хора мъртви от 100 години?
17-11-2011, 12:22 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Значи, Тони...първо аз лично не съм нито комунист, нито фашист-така че не виждам никакъв проблем всеки да се определя както сам си иска. Нещо повече, аз нястоявам всеки да има това право-както аз, така и аз и бих помогнал ако някой пречи на някого-включително и на тебе. Спри да пищиш, защото тебе никой не те заплашва с нещо.

Второ, категорията "етнички колективен идентитет" както ти я цитираш за мене не съществува-в смисъл че ако кажеш че няма никакво значение как се чувства тази единица, за мен това е доста странно и е дори опасно като прецедент. Представи си че ТИ си точно тази единица-няма ли да протестираш че са ти загрозени правата? Ще протестираш, естествено, откъдето следва че множеството се състои от индивиди, и точно те са носители на свойствата, в случая-на правата. Множеството само по себе си НЕ е индивид /то няма общи органи и мисли-и НЕ може да се "чувства" като нищо, вкл. не може да се чувства като множество или цялост-тук не работи аналогията с клетките в организма и със самия организъм!/-ако се приеме това, отиваме към оправдаване диктатура на тълпата в името на някаква имагинерна идея, при която почват да страдат такива като тебе и мене, т.е. отделните хора. Т.е. отиваме към тоталитаризъм.

И трето, никой от нас-специално българите не ти заплашва твоя идентитет, нито пък идентитета на други като тебе македонски македонци, или каквито и там да сте. Както виждаш, никой не ти отрича на тебе нищо-т.е. не ти казва КАК всъщност се чувствуваш и как ДА СЕ чувствуваш. Това, което обаче аз лично и повечето българи никога няма да приемем, ако ще Турско да стане и светът да свърши на 12.12.2012 г., е да се се.е и пи.кае по имената и костите на българи /било от днешна България, т.е. от някогашна Мизия и Тракия/, било от днешна Македония /някогашна Пиринска+Егейска+Вардарска/ от ваша страна и те да се македонизират в смисъл-да се анти-българизират 100 години по-късно при положение че самите са казали, написали и доказали с живота си че са били българи-точно такива като мене. Вие като искате бъдете анти-българи, това си е ваша работа-съответно ще си получите подобно от нас защото каквото повикало, това и се обадило. Но да ми пишете че Гоце не бил българин при положение че ТОЙ сам е написал че Е българин, или да се правите че не знаете кой е Христо Татарчев, Тодор Александров и пр.-т.е. това че вашият идентитет вие сте си избрали /или някой ви е казал/ да го градите на основата на татковци-основатели на нацията, които са били българи според САМИТЕ техни думи, а пък вие не го признавате, си е само ваш проблем-или си намерете други темели /напр.-Тито и Коминтерна/, или ще трябва да се примирите с това, че вашият идентитет не е идентитет за всички други около вас и никога няма и да стане и да бъде. И толкоз.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 17-11-2011, 12:41 PM by Il Schismatico.)
17-11-2011, 12:35 PM
Reply
брат Offline
Junior Member
**

България си е изиграла картите с Македония. Сега топката е в македонския народ. Ако македонските българи продължават да се изолират и манипулират фактите, качеството на живот в тази държава няма как да се подобри,.....младите хора ще взимат български паспорти, защото са си българи и ще бягат в чужбина, а ЕУ ще само мираж. С времето живота в Македония ще става по-труден, а човешкия капитал по-некачествен. Докато проблема с идентита, с името, с историята, не се реши, македония няма как да просперира. Явно народа трябва да препати, за да се поучи от грешките си! Ако македонците бяха по зрели, мъдри и интелигентни, щеше още преди години да кажат ясно, че македония е македонска българия, македонците са македонски българи, Македония иска да е част от България, така как е било на времето, но иска независим политически живот. Ако македонците бяха тръгнали по този път, сега щеше да са в Европейския съюз. Политическия елит го е страх да тръгне по този път, защото ги е страх, че няма да могат да крадат и да работят с мафията без проблемно, ще изгубят властта си. С македонизацията и антибългаризация, политическия елит си гарантира точно това. Проблема е, че това спира развитието на цялата държава, а хората не могат да го осъзнаят и са опиянени от конспиративното промиване на мозъци. Предвид проблема с името на държавата и позицията на Гърция, бих казал, че политическото ръководство на Македония цели статутквото да се запази и няма намерение да изкра държавата от изолация. Жалко, че македонците не виждат голямата картинка и тъпчат на едно място. То всичко е ясно, изглеждат като българите и хората и селата и градовете, говорят и пишат на диалектен български, получават български паспорти повече от всички други кандидати. Нямат толкова общо колкото с българите, нито със сърбите, нито с гърците, нито с Албанците. Преследват македонци с българско самосъзнание. Държавата официално отрича Македония и гражданите и да има каквото и да е било с най-близкия до тях народ на балканите. Какви македонците сте? Македонци е имало преди 1000г. Вече са се претопили, Македония е държава отцепена от България и се гради вече 100г. За 100г. не можаха македонците да направят така, че света да признае новата държавата. Ясна е работата. Аз си мислих, че ние българите сме зле, като ги гледам братята на запад как са се забатачили, се успокоявам. Даже понякога си мисля, че преди 100г. българите са ги усетили македонските българи, че са проблени и са им помогнали да си направят държава, чеда ни е мирна държавата. Тия обаче наистина се оказват много зле и даже в един момент започват да се отричат от България. Да плача или да се смея. Добре , че сърбите по политически причини и българите по български причина създадоха македония, че да могат днес македонците да се бият в гърдите какав велик народ са и каква велика държава имат.
18-11-2011, 12:59 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Македонци, пи-точно, македони, е имало-да, само че не преди 1000, а преди над 2000 години.
Единственото спасение за Македония е конфедерация с България-със столица Благоевград /на по-високо равнище от София и Скопие/, с официално признаване на двата езика като книжовни, с право на всеки гражданин на конфедерацията да се определи като македонец или като българин, или какъвто той си иска. Но това няма да стане-най-вече /вече/ от българска страна ще има повече резерви и дебат, отколкото от македонска, защото македонците успяха да отчуждйт с простотиите си голяма част от българите от симпатиите към Македония.
Ще им узреят мозъците рано или късно, но ще е вече сигурно непоправимо.
И то-в техна вреда.

(This post was last modified: 18-11-2011, 03:24 PM by Il Schismatico.)
18-11-2011, 03:23 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member

Не не ... никакво обединиение или каквото и да било ....

Поне докато загубеното поколение не измре .... или го изолираме в некой зоопарк ... на тия типове им требват минимум 100 години обикаляне в пустинята като евреите ( образно казано) ,за да си изчистат робското чувство към сърбите ....

Младите за най-важни ... с другите да става каквото ще ....

18-11-2011, 05:15 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

(18-11-2011, 05:15 PM)Илиян_Луков Wrote: Не не ... никакво обединиение или каквото и да било ....

Поне докато загубеното поколение не измре .... или го изолираме в некой зоопарк ... на тия типове им требват минимум 100 години обикаляне в пустинята като евреите ( образно казано) ,за да си изчистат робското чувство към сърбите ....

Пич, младите от робско чувства към сърбите и югославизъм преминават към поредното фентъзи - преклонение пред древните елини, обитавали днешна Северна Гърция.
(This post was last modified: 18-11-2011, 07:36 PM by jingiby.)
18-11-2011, 07:34 PM
Reply
брат Offline
Junior Member
**

И то-в техна вреда.
[/quote]

От това ме е най-много страх! Аз не виждам розов варянт, ако статутквото не се промени!
18-11-2011, 07:54 PM
Reply
брат Offline
Junior Member
**

(18-11-2011, 05:15 PM)Илиян_Луков Wrote: Не не ... никакво обединиение или каквото и да било ....

С всичките манипулации и промиване на мозъците не се знае дали младите ще усеят да се ориентират. Иска се много силно народно самосъзнание за толкова интелигентно интерпретиране бъдещето на нацията! Ако македонския елит не остави българите да стъпят на тяхна територия с албанските съседи и слабата икономика рискува заради алчност да осъкати цялата държава и да създаде много преблеми на българия, защото ние ще трябва да стабилизираме в крайна сметка района! ТОва е бълдещето след 30, 40, 50 години. Европе е мираж,......мираж,....няма как да стане, освен Гърците, сигърен съм и ние няма да кажеме фоналното да при създалите се оптегнати отнишения с македонизацията и изторичарството!

18-11-2011, 08:06 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

(17-11-2011, 12:22 PM)Илиян_Луков Wrote: ...

Сега стигаме и до проблема ...

Защо например Даме Груев или Братя Миладинови не са българи при положение,че имат същото право като тебе и мене да се самоопределът? Защо уважаваш моя избор,а не уважаваш изборът на хора мъртви от 100 години?

тие какви си биле да си бидат - во прва рака не е мој (личен) проблем!
Груев е роден и умира во Османлиска империја....тоа не ме засега...

јас по потекло сум етнички Македонец роден во Германија. Така ме учеле и воспитувале. тие вредности ми ги оставиле моите предци како аманет. тоа сум јас, се додека си заминам од овој свет. а што понатака ќе пише некој за мене, евентуално во ѕвездите може да прочитаме...
(This post was last modified: 19-11-2011, 02:08 AM by toni_a.)
19-11-2011, 02:04 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

(17-11-2011, 12:35 PM)Black Wolf Wrote: ...
Второ, категорията "етнички колективен идентитет" както ти я цитираш за мене не съществува-в смисъл че ако кажеш че няма никакво значение как се чувства тази единица, за мен това е доста странно и е дори опасно като прецедент. Представи си че ТИ си точно тази единица-няма ли да протестираш че са ти загрозени правата? Ще протестираш, естествено, откъдето следва че множеството се състои от индивиди, и точно те са носители на свойствата, в случая-на правата.

...

мислам дека малку забегуваш кога некој соговорник на ваква тема го посочуваш како прецедент! башка што прецедентите (англо-саксонско право) претставуваат основа/база за понатамошно толкување те. интерпретација, во смисол пресуди.
тоа, за мене значи дека е доволно да ти доставам изјава и/или документ од мајка односно татко!!! Razmisluva

за постоењето на Република Македонија да не говориме....како таа воопшто би постоела?

екскурс:
секое човечко битие е носител на ПРАВА, НО и задолженија/должности!
задолженија пред себе,другите и Бог.

(This post was last modified: 19-11-2011, 02:39 AM by toni_a.)
19-11-2011, 02:33 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Не бе, Тони-просто ти давам пример: дали си ти или съм аз, само индивидът е основата на нещата. Маргарет Тачър бе казала: "Няма общество, има индивиди!".
За правата, задълженията, Бог и пр. се съгласявам с теб на 100%-индивидът има задължения към други индивиди или към група индивиди, но не и към абстракции.
Така че не виждам къде си противоречим-а ние обикновено си противоречим :-)
Поздрав,

(This post was last modified: 19-11-2011, 01:34 PM by Il Schismatico.)
19-11-2011, 01:33 PM
Reply
брат Offline
Junior Member
**

(18-11-2011, 03:23 PM)Black Wolf Wrote: Македонци, пи-точно, македони, е имало-да, само че не преди 1000, а преди над 2000 години.
Единственото спасение за Македония е конфедерация с България-със столица Благоевград /на по-високо равнище от София и Скопие/, с официално признаване на двата езика като книжовни, с право на всеки гражданин на конфедерацията да се определи като македонец или като българин, или какъвто той си иска. Но това няма да стане-най-вече /вече/ от българска страна ще има повече резерви и дебат, отколкото от македонска, защото македонците успяха да отчуждйт с простотиите си голяма част от българите от симпатиите към Македония.
И то-в техна вреда.

Ние трябва да се научиме да ги уважаваме. Това за което говориш е малко страшничко. Македония си е отделна държава, а македонците са отделен народ. Народите са прекалено близки, за да се отрича близката роднинска връзка! Ние сме свързани с македонците и това трябва да се вижда във всеки един аспект от политическия и икономическия живот на двете държави. В момента и помен за едно такова сътрудничество по братки няма. Напротив! Не може точно сега да сме толкова отдалечени, в този изторически момент, когато Германците печелят влияние на балканите. Ако България покаже малко уважение и си подреди къщичката, Македония може със щракане на пръстите да влизе в ЕУ, стига да спре да се държи инфантилно. Ако се събереме сме по-силни, а кой освен Германя би искал това да стане?! На балканите все изпускаме влака.
19-11-2011, 05:28 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Що да е страшничко? Ние си ги уважаваме. Те нас не ни уважават.
И както каза Луков, на тях им трябват 100 години, за да се оправят.
Само че след 100 години вече ще е прекалено късно за връзки с България-защото днес почти вече Е късно /нещата или са на кантар, или са непоправимо увредени/.
Така че да се оправят както намерят за добре.

19-11-2011, 08:00 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

(19-11-2011, 01:33 PM)Black Wolf Wrote: Не бе, Тони-просто ти давам пример: дали си ти или съм аз, само индивидът е основата на нещата.

Маргарет Тачър бе казала: "Няма общество, има индивиди!".
За правата, задълженията, Бог и пр. се съгласявам с теб на 100%-индивидът има задължения към други индивиди или към група индивиди, но не и към абстракции.
Поздрав,

/ Маргарет (ако навистина го кажала тоа) го кажала за да релативизира што?

/ од каква побуда и со каква цел и' била изјавата? контекст?

мислам дека двете прашања кои ти ги поставувам се поважни, отколку било каков обид за филозофско „раскусурување„ на изјавата. без разлика што и ти лично споменуваш некакви апстракции (нестварно/недефинирано)...

пс - сум слушал многу муабети дека индивидот е 0, кога станува збор за нешто поголемо...
0+0+0=60%
(This post was last modified: 20-11-2011, 11:12 PM by toni_a.)
20-11-2011, 11:07 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

мислам,
со политичар краставици не се садат. и ако садиш, ќе се дехидрирани.... :-D
0+0+0=60%
20-11-2011, 11:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

(20-11-2011, 11:07 PM)toni_a Wrote:
(19-11-2011, 01:33 PM)Black Wolf Wrote: Не бе, Тони-просто ти давам пример: дали си ти или съм аз, само индивидът е основата на нещата.

Маргарет Тачър бе казала: "Няма общество, има индивиди!".
Поздрав,

/ Маргарет (ако навистина го кажала тоа) го кажала за да релативизира што?

/ од каква побуда и со каква цел и' била изјавата? контекст?

мислам дека двете прашања кои ти ги поставувам се поважни, отколку било каков обид за филозофско „раскусурување„ на изјавата. без разлика што и ти лично споменуваш некакви апстракции (нестварно/недефинирано)...

пс - сум слушал многу муабети дека индивидот е 0, кога станува збор за нешто поголемо...

Тони погледни ги уставите на западните држави. Дали некаде постои член кој зборува за права на колективитети. Секаде се зборува за единка , ИНДИВИДУА, за нејзините права и слободи. Тоа е дефектот на Македонскиот Устав. Заради тоа ние имаме проблеми со сите. Само туѓи платеници, прават Устав кој води кон ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА И РАСПАД НА ДРЖАВАТА
21-11-2011, 02:53 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member

(18-11-2011, 07:34 PM)jingiby Wrote:

Пич, младите от робско чувства към сърбите и югославизъм преминават към поредното фентъзи - преклонение пред древните елини, обитавали днешна Северна Гърция.

Всеки си пати от главата ... да се оправат как знаят ... само да не ми мътат водата на мене ...

21-11-2011, 09:36 AM
Reply