Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 2.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАМКОВEH УСПЕХ ИЛИ РАМКОВEН НЕУСПЕХ
Author Message
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#41

Во 1774, 54 американци, во тоа врвме англиски поданици, се собрале и решиле, не задоволни од тогашното английско владеенье, револуционерно да го сменат со тамошно. Така и стана, не само во Америка, туку тоа се прошири, како за пример, низ целот свет. Ако народот мисли дека владата владее лошо, има право да превземе мерки да я смени таа влада, и со револуция, ако е потребно.
Примери за тоа се: француската револуция, револуциите на балканските народи  кои од османлийската империя направия свои държави, октомврийската револуция, денешните револуции що станаа во северна африка, итн.

Револуцията во 2001та подигната од шиптарите беше, на е еден начин, искажуванье на гражданско незадоволство од тогашното владеенье, без разлика на тоа що и како ние мислиме и сметаме.  И англичаните во америка, во тоа време, мислеле дека добро владееле, ама народот не мислел така, и затоа я подържал револуцияата.

Охридскиот договор е само одблесок на тоа лошо владеенье. Борците од албанската страна секой път ще бидат прифатени, од американците, како борци за човекови права, кои барале подобра влада. Тоа е нивно веруванье, и затоа се уште я оправдуват денешната севрно африканска револуция. Ако се смета дека во една държава има един народ, и тие имаат гражданска война, како пример американската, тогаш, по примирйето, борците од двете страни треба да бидат рамномерно важени. И баш тука лежи впросот. Тие не барая подобра влада, тие бараа самовлада, афтономия. Тоа не можеа да го имаат. Така им беше кажано. И затоа се съгласия да бараат подобра влада и, така, се направи охридскийот договор.

Од тука ние можеме само да извлечеме, заеднички, со шиптарите ние имаме повекье работи що не делат одколку що не обединуват Да спомнам само неколку: яазикот, религияата, културата, взайемното нетрпение, желбата за одвоено живеенье итн, се другото е самотренутна привидна благосостойба, во коя ниту ние ниту тие сакаме да бидеме. Ако я тргнеме економияата настрана, речиси, работи що не обединуваат изгледа дека немаме. Затоа и треба що поскоро да се одделиме за, тие и ние, да имаме по спокойен живот. И сетне како комшийи повекье да се "сакаме".
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
22-08-2012, 03:31 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#42

Тая идея за разделянето беше актуална още през 90те за МПО от Канада.Тогава вашите тръгнаха да спасяват Югославия и да чакат сърбите да победят хърватите и босненците,за да се върнат обратно в Сърбия ... ама йок ...

Незнам само дали албанците ще се съгласят на разделяне ...
22-08-2012, 03:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#43
14-09-2012, 02:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#44

Quote:ДУИ е компетентна да го нарече началникот на ГШ на АРМ некомпетентен

За ДУИ началникот на Генералштабот на АРМ Горанчо Котески е некомпетентен и недораснат


ДУИ го нарече началникот на Генералштабот на АРМ некомпетентен и недораснат откако не се појави на промоцијата на Белата книга на одбраната, бидејќи била издадена и на албански јазик, пишува Дневник. Котевски излезе со став дека не се појавил на промоцијата бидејќи во армијата, службен јазик е македонскиот и најави дека ќе бара дисциплинска одговорност од припадниците на армијата кои се поклонија пред споменикот на борците на ОНА во Слупчане.
Извори од ДУИ за Дневник брифираат дека началникот Горанчо Котевски не смеел да се дрзне да даде ваква изјава и дека е некомпетентен и недораснат за финкцијата која ја извршува.
Според изворот на Дневник Котевски напразно ќе носи решенија за казни на војниците кои се поклонија во Слупчане бидејќи тие, нема да бидат потпишани од министерот Бесими.
Секогаш кога ке прочитам "извори" некако веднаш ме асоцира дека изворот e, јал УДБа, јал КОС ..
(This post was last modified: 27-09-2012, 11:57 PM by ЈорданПетровски.)
27-09-2012, 11:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#45


Quote:ПартиЈата на Али Ахмети не му остана должна на наЧалникот на Генералштабот

За ДУИ, Kотески е дрзок и некомпетентен


[Image: D2EB238A363ADC4AB026736200A0DC25.jpg]

Партијата на Али Ахмети не му остана должна на началникот на Генералштабот, генерал-мајор Горанчо Kотески, и му порача дека втор службен јазик во Македонија е албанскиот, но и дека нема да дозволат да бидат казнети офицерите што оддадоа почит пред споменикот на ОНА во Слупчане. ДУИ оди чекор натаму и повикувајќи се на Рамковниот договор, порачува дека и командувањето во АРМ треба да биде двојазично.

Настанот во Слупчане, кој ја иницира владината криза, ги крена тензиите откако Kотески потврди дека не бил на промоцијата на Белата книга на Одбраната во знак на револт оти таа е објавена, освен на македонски, и на албански и на англиски јазик. Началникот е дециден дека службен јазик во АРМ е македонскиот и потврди дека лично поднел иницијатива за дисциплинска постапка против четворицата униформирани припадници на АРМ кои со министерот за одбрана Фатмир Бесими положија венец на споменикот на ОНА.

Владината криза, која во Собранието се рефлектира преку блокирање на законот за бранителите, сега се продлабочува и се проширува и на релација ДУИ - Генералштаб. Со ова с` поизвесни се најавите дека можна разврска на коалициската криза ќе бидат предвремени парламентарни избори.

- Секој важен документ во државата, почнувајќи од Уставот, законите, правилниците и другите акти на државните органи, се објавува двојазично бидејќи согласно Уставот, албанскиот е втор службен јазик во државата. Сметаме дека никој не смее да го оспорува тоа, а најмалку претставник на армијата треба да коментира за политички прашања и за употребата на јазикот. Напротив, тој треба да ги извршува своите надлежности согласно законите - вели Бујар Османи, портпарол на ДУИ.

Иако на последното Централно претседателство интегративците најавија смирување на тензиите и на меѓусебните провокации, меѓукоалициските односи се вжештуваат на терен. И додека од ДУИ ја премолчија изјавата на јавниот обвинител Љупчо Шврговски за кривична одговорност за интонирањето на албанската химна, со образложение дека Обвинителството е независна институција, изјавата на началникот на Генералштабот, Kотески, очигледно ги извади од колосек.

Висок функционер на ДУИ за „Дневник“ вели дека Kотески не смеел да се „дрзне и да се меша таму каде што нема надлежност“, а неговата изјава ја толкува како притисок и провокација. Во ДУИ остануваат на ставот дека офицерите се вработени во Министерството и дека оддале почит на припадниците на ОНА по наредба на министерот Бесими, па со самото тоа не ја прекршиле процедурата.

- Тој е недораснат, некомпетентен за функцијата што ја извршува. Нека си ја гледа својата работа и ингеренциите. Може да изјавува што сака, ние ќе ги тераме своите приоритети. И да реши да ги казни војниците, казните нема да се спроведат бидејќи министерот за одбрана Фатмир Бесими никогаш нема да ги потпише. Војниците се под надлежност на Министерството за одбрана и ако се почитуваат законите, ќе нема истрага бидејќи офицерите немаат вина - вели функционерот на ДУИ.

Според Законот за службата во АРМ, секој припадник на АРМ, односно воениот и цивилниот персонал, може да поднесе иницијатива за поведување дисциплинска постапка. Министерот за одбрана е надлежен за дисциплинска постапка против воените старешини што се распоредени на работа во Министерството за одбрана. Тој треба да формира дисциплинска комисија и да ја води постапката. Против неговите одлуки во дисциплинска постапка жалбите се поднесуваат до Државната комисија за одлучување во втор степен.

Мариела ТраЈковска
28-09-2012, 12:16 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#46
29-09-2012, 05:55 PM
Reply