Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НАТО СЕ РАСФОРМИРА
Author Message
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#1

nokeska po makedonsko vreme vo 01:30 min (od prilika) CNN na breaking news objavi deka kreditniot rejting na USA od AAA paga na AA+

poradi kako sto ocenuvaat od S&P :

"America's governance and policymaking becoming less stable, less effective, and less predictable than what we previously believed."

za da povtorno ripne na AAA usa treba da namali budzetski trosoci vo armijata posebno vo NATO... a koga ke vidime deka amerika gi dava 70% od parite vo nato.... baj baj !!!!
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
06-08-2011, 05:01 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#2

I togawa MAkedonija hepten ke ja uwapca-neli za towa wi beshe nadejdata da ste neshto kato baza na NATO.
Ti za NATO ne se boj, glegaj si Beograda.
06-08-2011, 07:59 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#3

Да, и НАТО и ЕУ ще се разформироват, а Югославия и Тито ще възкръснат барабар с комунизма. Трай коньо за зелена трева!

Иначе, ако това наистина се случи ще настане голем хаос, особено на Балканите, а албанците ще скочат първи.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 06-08-2011, 12:17 PM by jingiby.)
06-08-2011, 12:16 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#4

Ma Bozhke-e-e, da se razformirova NATO ako saka-kakwo mi e na mene?
Bulgaria e tuka 14 veka veche-kojto ima zhelba, da zapowjada, da ni vidi kak posreshtame nekaneni gosti.
06-08-2011, 01:07 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#5

daj te bre ***** pisuvajte angliski ....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
06-08-2011, 03:38 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#6

(06-08-2011, 03:38 PM)barba Wrote: daj te bre ***** pisuvajte angliski ....ТЕ ЗАМОЛИВ ДА СЕ ВОЗДРЖИШ ОД НАВРЕДИ КОН ЕТНИЧКОТО ПОТЕКЛО, ГЛЕДАМ ДЕКА МОЛБАТА НЕ СИ ЈА ПРИФАТИЛ. ОВАА СЕГА Е ОПОМЕНА.

НА ФОРУМОТ ОСВЕН МАКЕДОНСКИОТ И АНГЛИСКИОТ ДОЗВОЛЕНА Е УПОТРЕБА И НА ДРУГИ ЈАЗИЦИ
06-08-2011, 04:27 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#7

(06-08-2011, 04:27 PM)Администратор Wrote: ТЕ ЗАМОЛИВ ДА СЕ ВОЗДРЖИШ ОД НАВРЕДИ КОН ЕТНИЧКОТО ПОТЕКЛО, ГЛЕДАМ ДЕКА МОЛБАТА НЕ СИ ЈА ПРИФАТИЛ. ОВАА СЕГА Е ОПОМЕНА.

НА ФОРУМОТ ОСВЕН МАКЕДОНСКИОТ И АНГЛИСКИОТ ДОЗВОЛЕНА Е УПОТРЕБА И НА ДРУГИ ЈАЗИЦИ

admin ti se zezas???? si procital na istorija sto pisuvaat za makedoncite????
deka ne postojat makedonci, deka ne postoi makedonski jazik... i nema nikakva reakcija tamu ..

ako ova e bugarski forum togas prifakam i KE SE IZVINAM!!! ali ako e makedonski ....

jas ne rekov nisto za upotreba na drugi jazici... jas ne go razbiram nivniot jazik duri ni nivnata azbuka ne ja znam pa ako veke sakaat da komunicirame bar neka pisuvaat na angliski...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 06-08-2011, 04:41 PM by barba.)
06-08-2011, 04:40 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#8

Kato ne razbirash bulgarski ezik, kak togava razbra kakvo pishem za idtorijata po drugi temi v tozi forum?
06-08-2011, 04:49 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#9

(06-08-2011, 04:49 PM)Guest Wrote: Kato ne razbirash bulgarski ezik, kak togava razbra kakvo pishem za idtorijata po drugi temi v tozi forum?

kako i sega taka i togas.... ili prijateli od facebook (od pernik) ili google translate.... i taka ve razbiram....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
06-08-2011, 05:15 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#10

(06-08-2011, 05:15 PM)barba Wrote:
(06-08-2011, 04:49 PM)Guest Wrote: Kato ne razbirash bulgarski ezik, kak togava razbra kakvo pishem za idtorijata po drugi temi v tozi forum?

kako i sega taka i togas.... ili prijateli od facebook (od pernik) ili google translate.... i taka ve razbiram....

A tozi moj post (po-gornijat) pak li taka ti go prevedoha?
Tezi tvoi prijateli ot Pernik znajat li kak narichash bulgarite (s kakvi imena) tuk, ili na tjah ne si im kazal tazi podrobnost?
06-08-2011, 05:24 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#11

(06-08-2011, 04:40 PM)barba Wrote: admin ti se zezas???? si procital na istorija sto pisuvaat za makedoncite????
deka ne postojat makedonci, deka ne postoi makedonski jazik... i nema nikakva reakcija tamu ..

ako ova e bugarski forum togas prifakam i KE SE IZVINAM!!! ali ako e makedonski ....

jas ne rekov nisto za upotreba na drugi jazici... jas ne go razbiram nivniot jazik duri ni nivnata azbuka ne ja znam pa ako veke sakaat da komunicirame bar neka pisuvaat na angliski...

Си закаснил ти, минатата година беа главните обвинување дека сме бугарска пропаганда, сега доминира дека сме удбашка...

Ние сме сигурни во своето македонско национално чувство и не се плашиме дека било какво пишување на одредени членови тоа може да го промени, како што не се плашиме дека тоа ќе се случи со другите Македонци кои ќе прочитаат.

Бугарите велат дека ние сме Македонци затоа што не сме ја знаеле вистината, затоа што има цензура. Еве им доказ дека не е така.

Политиката на овој форум е секој да пишува слободно, без разлика колку тоа нема да ни се допадне. Ако ти пречи бугарскиот јазик и тоа што тие го пишуваат прескокни ги нивните постови... јас знам да го направам тоа кога ќе налетам на постови на одредени членови...

06-08-2011, 06:14 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#12

Дали може оваа низа да се премести во делот за свет?
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 06-08-2011, 07:04 PM by montehristo.)
06-08-2011, 07:02 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#13

(06-08-2011, 05:24 PM)Guest Wrote: A tozi moj post (po-gornijat) pak li taka ti go prevedoha?
Tezi tvoi prijateli ot Pernik znajat li kak narichash bulgarite (s kakvi imena) tuk, ili na tjah ne si im kazal tazi podrobnost?

da, znae kako ve vikam i nego odnosno niv gi vikam isto... (p.s. od niv zemav kola i nivnite koli gi prodavam vo makedonija normalno so procent na zarabotka, plus zaedno rabotime i so proteini, so bugarski tribulus itn itn) a lugeto NEMAAT NISTO PROTIV BIDEJKI REALNOST E DEKA VIE STE DOSLE OD AZIJA i oni go imaat prifateno toj fakt... neznam zosto se vregate!!! vie sto ste na forumov ste naj verojatno nekoj poseben vid da ne recam "plackovci" ili "mamini sincinja" sto samo galamite...(06-08-2011, 06:14 PM)acko Wrote: Си закаснил ти, минатата година беа главните обвинување дека сме бугарска пропаганда

brat istrcuvas so zaklucok, jas samo PRASAV ako e pro-bugarski da se izvinam a ako ne e togas nema zosto ni predupreduvanje da dobijam zosto ne pcuev nikogo i ne rekov deka bugarite ne postojat (kako sto oni nas ni velat a administracijata ne gi sankcionira) jas samo kazav deka se oni dojdeni od azija... nisto poveke(06-08-2011, 07:02 PM)montehristo Wrote: Дали може оваа низа да се премести во делот за свет?

ne treba da se premesti zosto NATO nas direkno ne zasega, ova ne se raboti za nekoj si tamu od 12 000 km podaleku od nas nato e tuka i e biten za makedonija

i sega ON TOPIC : nokeska slusav na cnn deka namaluvanjeto na kreditniot rejting (za prv pat vo istorijata) na amerika od AAA na AA+ moze da prodolzi (da paga) a neoficijalno vo kongresot pocnale da spremaat "Bill" prvo da se namali finansiranjeto a potoa celosno da prestane so clenstvo vo nato....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
07-08-2011, 06:17 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#14

Stranno...da vikash na bulgari tatari, mongoloidi i azijati i te da ti se radvat i da namat nishto protiv-pri tova bez da si gi vizhdal nazhivo ot foruma, a i kato imash predvid che tova njama nishto obshto s realnostta /nito s ogledaloto/, nito s istorijata. ..
Dori i da sa doshli prabulgarite* ot Azija /w koeto njama nishto losho/, to oshte ne e dokazano ot naukata-ima i iranski, indoevropejski hipoteziza potekloto im, i te sa ne po-malko verojatni.
No towa tebe vsyshtnost malko te interesuwa-za tebe e wajno drugo kato zadachka.
Samiot fakt deka iskash i veruvash deka ne navreduvash po tozi nachin i che prokarvash razdelitelni linii mejdu nas /edin vid nie sme zholti, vie ste beli/ e pokazatelen.
Kako sakash-wupros na kultura i komunikacija.

*koeto e neshto syvsem razlichno ot suvremennite bulgari-sys syshtoto osnovanie i dazhe s po-goljamo mojem da se hvanem i za trakite
07-08-2011, 08:00 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#15

Да, целата работа на пропагандата /волна или неволна/ е да се сокрие вистината за потеклото на современите македонци от бугарите /допреди 1-2 поколения/.
Затова се шири на секоя цена митот за "татарите"-като "другите", не като "нашите".
Но за пример, реалността е по-силна от измислиците-дочуваме че веке давали во Македония бугарски сериал /сапуницата/ "Стаклен Дом"-там барем секой може да види как изгледат бугарите и как говорят на нивниот "тюркски" язик :-) Да не ги лажат повеке дека сме со роги и црни опашки :-)))
07-08-2011, 08:28 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#16

(06-08-2011, 06:14 PM)acko Wrote:
(06-08-2011, 04:40 PM)barba Wrote: admin ti se zezas???? si procital na istorija sto pisuvaat za makedoncite????
deka ne postojat makedonci, deka ne postoi makedonski jazik... i nema nikakva reakcija tamu ..

ako ova e bugarski forum togas prifakam i KE SE IZVINAM!!! ali ako e makedonski ....

jas ne rekov nisto za upotreba na drugi jazici... jas ne go razbiram nivniot jazik duri ni nivnata azbuka ne ja znam pa ako veke sakaat da komunicirame bar neka pisuvaat na angliski...

Си закаснил ти, минатата година беа главните обвинување дека сме бугарска пропаганда, сега доминира дека сме удбашка...

Ние сме сигурни во своето македонско национално чувство и не се плашиме дека било какво пишување на одредени членови тоа може да го промени, како што не се плашиме дека тоа ќе се случи со другите Македонци кои ќе прочитаат.

Бугарите велат дека ние сме Македонци затоа што не сме ја знаеле вистината, затоа што има цензура. Еве им доказ дека не е така.

Политиката на овој форум е секој да пишува слободно, без разлика колку тоа нема да ни се допадне. Ако ти пречи бугарскиот јазик и тоа што тие го пишуваат прескокни ги нивните постови... јас знам да го направам тоа кога ќе налетам на постови на одредени членови...

BravoBravoBravo А, Ацко, Ацко. ако некогаш во МК се формира македонска власт и ако политички се ангажираш ти следи голема плитичка кариера. Во мене ке имаш секогаш верен гласач...нормално, ако останеш на вакви позицииParty1
07-08-2011, 10:12 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#17

Nie problem sa vashata makedonshtina nemame nikakov.
Imame problem samo so anti-bugarizmot vi.
I to naj-bitno: koga tojzi anti-bugarizm se koristi iskluchivi kako edinstvena osnova na makedonizmot, kato usloviesine qua non.
A inaku da-Kotle e primer i mozhno e, eden ot malite na broj dokazi za tolerancija pomegju MK i BG.
Ete toa e.
07-08-2011, 10:42 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#18

(07-08-2011, 08:00 AM)Guest Wrote: Stranno...da vikash na bulgari tatari, mongoloidi i azijati i te da ti se radvat i da namat nishto protiv-pri tova bez da si gi vizhdal nazhivo ot foruma, a i kato imash predvid che tova njama nishto obshto s realnostta /nito s ogledaloto/, nito s istorijata. ..

abe komsho ti vaka prirodno si ili vezbas pred ogledalo?
politikata ti go ispila mozokot....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
07-08-2011, 02:59 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#19

(07-08-2011, 10:42 AM)Guest Wrote: Nie problem sa vashata makedonshtina nemame nikakov.
Imame problem samo so anti-bugarizmot vi.
I to naj-bitno: koga tojzi anti-bugarizm se koristi iskluchivi kako edinstvena osnova na makedonizmot, kato usloviesine qua non.
A inaku da-Kotle e primer i mozhno e, eden ot malite na broj dokazi za tolerancija pomegju MK i BG.
Ete toa e.

vie go nametnuvate toa, vie pravite samite da ve mrzime
eve poradi vakvi surati :

(07-08-2011, 08:28 AM)Guest Wrote: Да, целата работа на пропагандата /волна или неволна/ е да се сокрие вистината за потеклото на современите македонци от бугарите /допреди 1-2 поколения/.
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
07-08-2011, 03:02 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#20

barba, na tebe ako ne ti se haresva neshto, tova ne znachi che ne postoelo ili ne postoi.
A to e mnogo sa prostf: tenkata chervena linija megju nas minava prez 1944 g.-v cveta na Kominternata, wapcana so krvta na bugarite, proleta ot Tito po logorite kaj vas.
Drugoto e mantra-kato Hare Krishna, Rama Krishna. Powtarjaj ja kolko skash, ako toa te pravi da se osekjash po-dobre psihicheski.
Hich ne me interesira mrazite li ni ili ne (i az ne sum se frlil da se zanimavam so vas, no falsifikati nema da trpja), ali kolkoto i da powtarjash penata si za asiatzi, monglzi, tarari, mechki, majmuni i dr., njama da promenish neshtata prez poslednite 1100 godini.
07-08-2011, 04:05 PM
Reply