Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ГРУЈОВИОТ НАДВОЈВОДА АХМЕТИ: "НЕ СУМ ОДГОВОРЕН ЗА МИРОТ ВО МАКЕДОНИЈА"
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1


Quote:Ахмети:При промена на границите јас не преземам одговорност да бидам чувар на мирот во Македонија[Image: thumbnail.php?file=Ali_Ahmeti_11_7030458...cle_medium]

02/08/2011
,,Евентуална поделба на Косово би предизвикало дестабилизација во Македонија,, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Државната косовска телевизија. Според него, ако се загрози суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово, никој не може да гарантира мир во Македонија.


„Ако има обиди за промена на границите, јас не преземам одговорност да бидам чувар на мирот во Македонија зашто може да се дојде до ситуација, луѓето сами да се организираат и да не може никој да ги контролира како во 90-та, 99-та и 2001-та година. Ако се случат такви работи и ако ситуацијата излезе од контрола, никој не може да ја преземе одговорноста или да гарантира дека Албанците нема да се организираат во заеднички фронт во случај да бидат загрозени како целина“.

Ахмети ја поддржа интервенцијата на Косовската влада во северниот дел на Косово.


„Мислам дека косовските власти постапија правилно и за тоа имаат поддршка и од Албанците во Македонија. Нивните дејства беа со цел на територијата на Косово да завладее законот и мислам дека косовските власти треба да се охрабрат да нема повлекување.,,

Лидерот на ДУИ вели дека влегување на српска стока во Косово преку Македонија не е во интерес на земјава.


„Мислам дека не е во интерес на Македонија да стане транзит земја за снабдување на Косово. Не е во корист на домашната економија на Македонија да стане поврзувачки мост на некоја друга земја, иако немам никаков аргумент или доказ за тоа.

Според Ахмети, односните помеѓу Македонија и Косово се на високо ниво.
Бедри РеџалариБарба дали ти е јасно сега кого АМНЕСТИРА Грујо.
02-08-2011, 09:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

(02-08-2011, 09:00 PM)ЈорданПетровски Wrote: Ахмети:При промена на границите јас не преземам одговорност да бидам чувар на мирот во Македонија[Image: thumbnail.php?file=Ali_Ahmeti_11_7030458...cle_medium]

02/08/2011


„Ако има обиди за промена на границите, јас не преземам одговорност да бидам чувар на мирот во Македонија зашто може да се дојде до ситуација, луѓето сами да се организираат и да не може никој да ги контролира како во 90-та, 99-та и 2001-та година. Ако се случат такви работи и ако ситуацијата излезе од контрола, никој не може да ја преземе одговорноста или да гарантира дека Албанците нема да се организираат во заеднички фронт во случај да бидат загрозени како целина“.
После оваа изјва на Ахмети не му е местото во Владата на Македонија или грешам.
02-08-2011, 09:34 PM
Reply
REX Offline
Member
***

Posts: 63
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#3

Работите полека но сигурно стануваат премногу сериозни. Последните настани на Косово може да имаат сериозни импликации по иднината на Македонија. Мислам дека предупредувањата од опасноста Македонија да остане во ист кош со Босна и со Косово сега станаа реалност. При евентуални турбуленции во Македонија треба уште сега да се подготвиме да го покажеме вистинскиот виновник. Немој после пак да ја вергламе прикаската Бранко е крив, тој предизвикува немири затоа што не дојде на власт. Сега за жал на своја кожа ќе ја почувстуваме разликата која ја носи членството односно не членството во НАТО.

Се надевам дека овие закани на Ахмети се само со цел да се изврши притисок врз меѓународната јавност за да не дозволи поделба на Косово. Мислам дека Србите ја започнаа и последната битка за Косово. Сега одат ALL IN со надеж дека ќе издејствуваат поделба на Косово (што е лоша солуција за Македонија) и секако под ризик и дефинитивно да го изгубат цело Косово (што вклучува и индиректно признавање на Косово од страна на Србија. Позицијата на Србите во овој момент е доста зајакната имајќи во предвид дека ги исполнија домашните задачи (ги предадоа Младич, Хаџич а претходно и Караџич). Реакциите на Америка (Кантримен) засега се смирувачки затоа што тој директно ги притиска србите. Но што е договорено од ппретходно сеуште не може да се насети. За жал нашето нагло приближување до Србија (Груевски, Ѕинго, Латас, Стоиљкович, па ако сакате и Цеца- ДПМНЕОВСКАТА миленичка) може многу да не чини. Ако еден Али Ахмети успее пак да ги надмудри нашиве политиканти (Грујо+Бранко) е тогаш овој народ навистина не заслужува да има држава, ако не поради друго тогаш поради неспособното политичко раководство во последните 20 години.
02-08-2011, 09:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(02-08-2011, 09:46 PM)REX Wrote: Работите полека но сигурно стануваат премногу сериозни. Последните настани на Косово може да имаат сериозни импликации по иднината на Македонија. Мислам дека предупредувањата од опасноста Македонија да остане во ист кош со Босна и со Косово сега станаа реалност. При евентуални турбуленции во Македонија треба уште сега да се подготвиме да го покажеме вистинскиот виновник. Немој после пак да ја вергламе прикаската Бранко е крив, тој предизвикува немири затоа што не дојде на власт. Сега за жал на своја кожа ќе ја почувстуваме разликата која ја носи членството односно не членството во НАТО.

Се надевам дека овие закани на Ахмети се само со цел да се изврши притисок врз меѓународната јавност за да не дозволи поделба на Косово. Мислам дека Србите ја започнаа и последната битка за Косово. Сега одат ALL IN со надеж дека ќе издејствуваат поделба на Косово (што е лоша солуција за Македонија) и секако под ризик и дефинитивно да го изгубат цело Косово (што вклучува и индиректно признавање на Косово од страна на Србија. Позицијата на Србите во овој момент е доста зајакната имајќи во предвид дека ги исполнија домашните задачи (ги предадоа Младич, Хаџич а претходно и Караџич). Реакциите на Америка (Кантримен) засега се смирувачки затоа што тој директно ги притиска србите. Но што е договорено од ппретходно сеуште не може да се насети. За жал нашето нагло приближување до Србија (Груевски, Ѕинго, Латас, Стоиљкович, па ако сакате и Цеца- ДПМНЕОВСКАТА миленичка) може многу да не чини. Ако еден Али Ахмети успее пак да ги надмудри нашиве политиканти (Грујо+Бранко) е тогаш овој народ навистина не заслужува да има држава, ако не поради друго тогаш поради неспособното политичко раководство во последните 20 години.
Quote:Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović upozorio je da predstoje „naporni dani na barikadama, i naporni, teški i neizvesni pregovori”.

„Ne smemo da dozvolimo da na ovim prostorima nikad zaživi kosovska država”, poručio je Bogdanović, a njegove reči ispraćene su burnim aplauzom.

„Moramo svi biti ovde, ovo je poslednji trenutak da se izborimo za naše ciljeve - za koje, očigledno, ne postoji razumevanje dela međunarodne zajednice i Albanaca. Verujte u državu Srbiju”, naglasio je ministar na barikadi gde se okupilo više od 2.000 Srba sa severa Pokrajine.Можеби пак ке не обвини Коњаникот дека одработуваме за Бранко но oваа се пресериозни зборови:
„Ne smemo da dozvolimo da na ovim prostorima nikad zaživi kosovska država” ... "Verujte u državu Srbiju”
02-08-2011, 10:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,970
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Интересна емисија:

http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/22/RT...delja.html
02-08-2011, 10:33 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#6

(02-08-2011, 10:19 PM)ЈорданПетровски Wrote: Можеби пак ке не обвини Коњаникот дека одработуваме за Бранко но oваа се пресериозни зборови:
„Ne smemo da dozvolimo da na ovim prostorima nikad zaživi kosovska država” ... "Verujte u državu Srbiju”
Можеби имплицирав дека сте нечии аргати, ама не дека сте точно Бранкови, а чии сте (ако сте нечии) тоа најдобро вие си знаете. Или тоа или си го претворивте Комитето у инкубатор за разузнавачки трач.
Да Јордане, на прв поглед тешки и сериозни зборови кои значат скоро сигурна војна АКО се спроведат во дело. При што клучниот збор е “ако“. Србите и порано држеле вакви говори, некои се преточиле во (не)дела некои не- статистиката е тука во корист на говорот без дела.
НАТО сериозно ја разбрал ситуацијата па затоа праќа додатен батаљон војска на Косово. Србите (барем вербално) се острат, косоварите веќе го повлекоа првиот потег (во словенечки стил од `90-тите). Се чека на Борис Тадиќ. Неговата фотеља е најжешка. Тадиќ не еднаш се изјасни дека сака да ја води Србија во ЕУ. Затоа ги испорача обвинетите Срби за воени злосторства, сите до еден и ги чека евробирократите први да трепнат и да го одработат својот дел (како што веројатно му било ветено) со покана за членство. Меѓутим...
Во нашиот дел од светов албанските малцинства во Србија и Македонија се користат како куртон на западните интереси секојпат кога на западот не му е од интерес стабилен и просперитетен Балкан. Зошто токму сега се издига косовското прашање? Дали ЕУ ја сака Србија без нерешени конфликти пред да почне пристапни преговори? Или не е од нечиј интерес Србија да влезе во ЕУ па се користи нерешеното косовско прашање да се саботира влезот на Србија во ЕУ? Дали во игра е бинарната логика на две опции (Косово без Срби ама единствено и Косово поделено на српски и албански дел) па разузнавачките режисери веќе решиле која опција ќе се исполни?
Како и во досегашните екс-ју конфликти, Грос Дојчланд е длабоко замешана и во овој, во случајов дотолку директно што појачањата што НАТО ги довлекува се германска и австриска војска. Од другите замешателства, рускиот став е доста интересен, скоро и да го нема, како да е Србија препуштена сама на себе.
Хммм, конфликт доцна налето, некако задоцнето на распоредот, за очекување е дека конфликтов ќе инкубира преку зима и ќе се заостри напролет... ако дотогаш европешованите не го стегнат Тадиќ за м...ња и го натераат да дигне раце од Косово во замена за ЕУ членство.
Не е само Македонија засегната од косовскиот конфликт, за очекување е и Србите од Босна да дигнат глава во за нив погоден момент...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
03-08-2011, 05:25 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#7

Ahmeti samo dava na znaenje deka toj e nemoken da gi kontrolira rabotite u teren, drugi se u igra , nego ne go ebavat .Zatoa ja dobi amnestija , a i edno interesno dali Ahmeti pocuvstvuval deka mu se sprema rgav kopac ,caura e preskapa za nego.
Se sto se slucuva i na Kosovo , a i vo BiH, e povrzano so esenta i UN sednica proglasuvanje na Palestina kako drzava ,nalik na Kosovo,a sto so Izrael,sto so Iran.
Toa e potiknalo Taci od Kosovo na vakvi potezi, ama koj znae kako se ke zavrsi.Kongres izglasa namaluvanje na voen buget za naredni 10 godini i tuka e sansa na Evropa koja e za nikade.
Nemacka opcija ja ima vo Srbija odamna , a tuka bese i veke pokoen Zoran koj e imal podrska deka Kosovo nema da e drzava ama dodeka e toj ziv,i taka bidna , dali nesto ke se smeni ,idat vreminja za oci siroko otvoreni.
Inace sto e do Ahmeti ako neka go neka drobi vreme mu e , kakvi se planovi na Makedonija i na Makedonci toa e vazno , edinstveni se po prasanje na drzava Makedonija toa e najvazno i najbitno , ako dobieme eden odgovor i od GRUEVSKI i od BRANKO po prasanje na Makedonija i nejzini nemenlivi granici i Ahmeti i site nemat sansa togas ostanuva ova teritorija na koja e sega Makedonija a dali vo nea ke ziveat tolku nasi sogragani Albanci vo tolkav broj kako sega , vo dadena situacija da Kosovo gubi del od teritorija ako nasi Albanci se obidat pak pod prevez za covekovi prava i sea e togas e premnogu , togas Makedonci zasluzuvat svoja drzava na ova teritorija na koja e denes Makedonija za zal bez svoi sogragani ama po nivna vina i zelba.
Togas se doaga do drzavi na Blakan kako Slovenija Hrvatska Srbija Kosovo i Makedonija ke se pridruzi vo toa drustvo nema izbor drug , sem cista drzava vo situacija da barat del od teritorija tie prvo po se vo minali godini , e pa bujrum Ameti ne kontroliraj ama koj da znae dali ke si kontaktabilen do togas , oti dosta socni raboti se slusat v carsija deka amnestirani izvrsiteli ke se uspokojat , a to e se vo sklop na vaj mozaika koj se redi predi nas.

Vo toj slucaj nema siroka koalicija trte mrte se znae NIKOLA ja nosi odgovornosta za celovitosta na Makedonija .togas i toj i Branko bea isti po toa prasanje koga Ljubce zagovarase podelba, da gi cueme i sega navreme.

Ahmeti so taa izjava samo se nametnuva sebe ko faktor kaj Kosovari demek , ama situacija u teren e inakva od 2001 i pred toa.Kosovo e Kosovo Ahmeti a ti si vo Makedonija e ako ne ti e jasno da bidam ziv i zdrav da vidime kako ke se odvivat rabotite.
Ama po se sto ima sega Makedonija e na gotovs pa aj povelaj.
03-08-2011, 09:50 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#8

Според мене настаните кои се одвиваат на Косово и изјавите на Ахмети и на Србското водство укажуваат на тоа дека играта останала иста,но само играчите и дресовите се смениле.
Имено,за време на НАТО операциите на Балканот Србите попуштале и под најмал притисок. Поентата на ваквите сценарија,од страна на Србското раководство,кое намерно ќе го жртвува Косово, а ќе типува да ја добие Македонија, и со предизвикување на немири низ регионот е само да ги зацвстри своите позиции во Македонија и на Балканот. Проблемот во Македонија е невработеноста, а и неспроведувањето на Лустрацијата со која би се покажале за кого работат Македонските политичари.Кои место државата, одлучија да си ги полнат џебовите.
За вмешаноста на Европа а посебно на Германија,е сосема нешто друго.Имено Источна Европа и Југоисточна Европа се сфери на Германските држави и на Англија.Од кои само Англија и Америка се заинтересирани за Балканот,тоа најдобро се покажало во Втората светска војна кога Англија инсистирала да се оди на Балканот наместо на Италија.Имено и полно Германски разузнувачи како многу лоша ја оценуваат одлуката на Ајзенхауер,Балканот да го препушти на СССР.Имено што се однесува до Македонија за време на Версајскиот мировен договор,Америка прикажала голем интерес.

Во своите мемоари генералот Весли Кларк, ќе забележи дека на Србите не им е дали ќе го изгубат Косово туку да ја дестабилизираат Македонија и со тоа да бидат во можност да вршат разни притисоци врз Македонија.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 03-08-2011, 02:20 PM by basilius_2.)
03-08-2011, 02:14 PM
Reply