Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Makedoncite vo BG,koj go laje Mk narod?
Author Message
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#1

Ima veke informacijata za Bulgarskoto naselenie i nacionalnostite vo BG od prebrojavaneto 2011:

Od 288 000 koj jivejat vo Pirinska samo 814 se izjavili za makedonci,od koj 258 posochili Bulgarski jazik za majchin jazik. Koj go laje narodo vo Mk za 200 000 -300 000 makedonci vo Pirinska???

http://censusresults.nsi.bg/Reports/2/2/R9.aspx?OBL=BLG


Za cela Bulgarija 1609 choveka se izjavili za makedonci ,i od tie 411 posochili Bulgarskio za majchin jazik.

http://censusresults.nsi.bg/Reports/2/2/R9.aspx?OBL=BLG

Voprosot e koga nie od Mk potomci na 700 000 begalci od turski,grcki i srbski teror ,sega sme poveke od 2.5 miliona ,zashto samo 1600 se izjasnili za makedonci,i sekoja godina sa po malko. Vo isto vreme Bulgarite od Mk sa poveke i poveke i ne sakat da chujat za makedonizam. Izvoda e jasen,Makedonizmo si otiva,Sega ima internet i poveche i poveche hora ot Mk mogat da razberat istinata,veche ne moje lajkovcite od Manu da go lajat narodo. Makedonizmot nema shans pred istinata...
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html23-07-2011, 05:54 AM
Website Reply
M1903 Offline
Junior Member
**

Posts: 21
Joined: Jun 2011
Reputation: 0
#2

Шменти-капели стакмистиката и ЛАГАТА се составни делови од бугарската "историска" "вистина"! И македонците му се виновни, дека не сакат да му веруват и да робуват на та бугарска двувековна ЛАГА!.
Бугарија е општество на чалгизирани социопати, маргинали и очајни луѓе (како псеудо-МПО-то "Пирин" от Чикаго), аутсајдери од една страна и од друга страна почетокот на преуjадената и капсулирала се политичка каста, која прави се што може да не дозволи самоорганизирането на граѓаните, не дај Боже алтернативни политички субјекти - затоа референдумите всушност се забранети во Бугарија, како и регистрацијата на нови потенцијални политички партии!
.
Во Бугарија е овластена просечноста, неписменоста, неинтелигентноста - најлесно се управува простиот и опростачен народ!
Владата на Костов имаше за задача да ја предаде целата државна сопственост во приватни раце! Симеон имаше за задача да реконсолидира оваа сопственост во малку раце - така се создаде олигархијата! Станишев имаше за задача да го стабилизира новото статус-кво, да го цементира! Бојко дојде со ветувања дека ќе почне да уништува тоа статус-кво, но во пракса направи така, што им помогна на олигархијата (и монополите) неказнето да конзумираат профитот од тоа статус-кво на грбот на крајно обеденетио плебс!
.
Нема нешто како една апстрактна безбедност и барањето враг отнадвор (македонците) - таа се повеќе се претвора во две димензии:
1.) На индивидуално ниво - секој човек сака да ја види својата мала гарантира безбедност, а бугарскиот граѓанин е испаднат како предмет и цел на политиката на безбедност на власта;
2.) Безбедноста одамна веќе не е само репресивна, не е само прислушкување, дури се помалку е тоа - тоа е веќе прашање на квалитет на животот, на квалитет на образованието, на квалитет на здравството, на квалитет на управувањето, на квалитетот на животната средина, односно на меките аспекти на безбедноста.
Елиминацијата од преоритетите на бугарската влада на мерките за индивидуалната безбедност и ултра фокусот на репраесивни, милиционерски методи тера бугарскиот граѓанин да се чувствува игнориран, ограбен и понизен од оние на кои им плаќа даноци!
.
Quo vadis Bulgaria???
25-07-2011, 05:49 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#3

(25-07-2011, 05:49 PM)M1903 Wrote: Шменти-капели стакмистиката и ЛАГАТА се составни делови од бугарската "историска" "вистина"! И македонците му се виновни, дека не сакат да му веруват и да робуват на та бугарска двувековна ЛАГА!.
Бугарија е општество на чалгизирани социопати, маргинали и очајни луѓе (како псеудо-МПО-то "Пирин" от Чикаго), аутсајдери од една страна и од друга страна почетокот на преуjадената и капсулирала се политичка каста, која прави се што може да не дозволи самоорганизирането на граѓаните, не дај Боже алтернативни политички субјекти - затоа референдумите всушност се забранети во Бугарија, како и регистрацијата на нови потенцијални политички партии!.

Во Бугарија е овластена просечноста, неписменоста, неинтелигентноста - најлесно се управува простиот и опростачен народ!
Владата на Костов имаше за задача да ја предаде целата државна сопственост во приватни раце! Симеон имаше за задача да реконсолидира оваа сопственост во малку раце - така се создаде олигархијата! Станишев имаше за задача да го стабилизира новото статус-кво, да го цементира! Бојко дојде со ветувања дека ќе почне да уништува тоа статус-кво, но во пракса направи така, што им помогна на олигархијата (и монополите) неказнето да конзумираат профитот од тоа статус-кво на грбот на крајно обеденетио плебс!
.
Нема нешто како една апстрактна безбедност и барањето враг отнадвор (македонците) - таа се повеќе се претвора во две димензии:
1.) На индивидуално ниво - секој човек сака да ја види својата мала гарантира безбедност, а
бугарскиот граѓанин е испаднат како предмет и цел на политиката на безбедност на власта;
2.) Безбедноста одамна веќе не е само репресивна, не е само прислушкување, дури се помалку е тоа - тоа е веќе прашање на квалитет на животот, на квалитет на образованието, на квалитет на здравството, на квалитет на управувањето, на квалитетот на животната средина, односно на меките аспекти на безбедноста.
Елиминацијата од преоритетите на
бугарската влада на мерките за индивидуалната безбедност и ултра фокусот на репраесивни, милиционерски методи тера бугарскиот граѓанин да се чувствува игнориран, ограбен и понизен од оние на кои им плаќа даноци!
.

Quo vadis Bulgaria???

Е сега, секаде каде стои “Бугарија“ и “Бугари“ само вметни Македонија и Македонци, сликата е иста.
An inch today is tomorrow’s mile.
25-07-2011, 09:25 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#4

(25-07-2011, 05:49 PM)M1903 Wrote: [b]Владата на Костов имаше за задача да ја предаде целата државна сопственост во приватни раце! Симеон имаше за задача да реконсолидира оваа сопственост во малку раце - така се создаде олигархијата! Станишев имаше за задача да го стабилизира новото статус-кво, да го цементира! Бојко дојде со ветувања дека ќе почне да уништува тоа статус-кво, но во пракса направи така, што им помогна на олигархијата (и монополите) неказнето да конзумираат профитот од тоа статус-кво на грбот на крајно обеденетио плебс!
.
Явно добре познаваш българската политическа реалност,но началото ти не беше правилно-трябваше да се върнеш едно правителство назад и да ни обясниш до къде докараха страната комунярите на Виденов!Катастрофа,за която плащаме и до днес!
Иначе всичко останало от поста ти са общи приказки и както посочи montehristo важат за всеки един народ и държава (власт).
Между другото по времето на Костов взимах 1200 марки на месец,а по времето на Виденов,ако се забавех да изхарча заплатата си след седмица можех с нея да си купя само неколко хляба!
Никога нема да седна да защитавам Костов (не ми е симпатичен),но знам,че за дереджето на страната ми са виновни само комунярите и техните синчета!

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
25-07-2011, 10:16 PM
Website Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#5

(25-07-2011, 05:49 PM)M1903 Wrote: Шменти-капели стакмистиката и ЛАГАТА се составни делови од бугарската "историска" "вистина"! И македонците му се виновни, дека не сакат да му веруват и да робуват на та бугарска двувековна ЛАГА!.
Бугарија е општество на чалгизирани социопати, маргинали и очајни луѓе (како псеудо-МПО-то "Пирин" от Чикаго), аутсајдери од една страна и од друга страна почетокот на преуjадената и капсулирала се политичка каста, која прави се што може да не дозволи самоорганизирането на граѓаните, не дај Боже алтернативни политички субјекти - затоа референдумите всушност се забранети во Бугарија, како и регистрацијата на нови потенцијални политички партии!
.
Во Бугарија е овластена просечноста, неписменоста, неинтелигентноста - најлесно се управува простиот и опростачен народ!
Владата на Костов имаше за задача да ја предаде целата државна сопственост во приватни раце! Симеон имаше за задача да реконсолидира оваа сопственост во малку раце - така се создаде олигархијата! Станишев имаше за задача да го стабилизира новото статус-кво, да го цементира! Бојко дојде со ветувања дека ќе почне да уништува тоа статус-кво, но во пракса направи така, што им помогна на олигархијата (и монополите) неказнето да конзумираат профитот од тоа статус-кво на грбот на крајно обеденетио плебс!
.
Нема нешто како една апстрактна безбедност и барањето враг отнадвор (македонците) - таа се повеќе се претвора во две димензии:
1.) На индивидуално ниво - секој човек сака да ја види својата мала гарантира безбедност, а бугарскиот граѓанин е испаднат како предмет и цел на политиката на безбедност на власта;
2.) Безбедноста одамна веќе не е само репресивна, не е само прислушкување, дури се помалку е тоа - тоа е веќе прашање на квалитет на животот, на квалитет на образованието, на квалитет на здравството, на квалитет на управувањето, на квалитетот на животната средина, односно на меките аспекти на безбедноста.
Елиминацијата од преоритетите на бугарската влада на мерките за индивидуалната безбедност и ултра фокусот на репраесивни, милиционерски методи тера бугарскиот граѓанин да се чувствува игнориран, ограбен и понизен од оние на кои им плаќа даноци!
.
Quo vadis Bulgaria???


Mnogo vi e strah od MPO-Pirin,Chicago? Ima nema samo za MPO-Pirin zborite. Vie sami si go napravihte,so vashte lagi i gluposti,so vashte drebni mishi nomerca,sega razbudihte Bulgarskia Lav i vrashtane nazad nema. Znam zashto vi e tolko maka,oti nie Bulgarite od Pirinska si napravihme MPO-Pirin. Do sega samo vi gledahme i vi se chudihme na glupostta i naglosta,nie imame tarpenie i tolerantnost ,ama sichko si ima granica...

My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html25-07-2011, 11:08 PM
Website Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#6

(25-07-2011, 10:16 PM)TATAP Wrote: Явно добре познаваш българската политическа реалност,но началото ти не беше правилно-трябваше да се върнеш едно правителство назад и да ни обясниш до къде докараха страната комунярите на Виденов!Катастрофа,за която плащаме и до днес!
Иначе всичко останало от поста ти са общи приказки и както посочи montehristo важат за всеки един народ и държава (власт).
Между другото по времето на Костов взимах 1200 марки на месец,а по времето на Виденов,ако се забавех да изхарча заплатата си след седмица можех с нея да си купя само неколко хляба!
Никога нема да седна да защитавам Костов (не ми е симпатичен),но знам,че за дереджето на страната ми са виновни само комунярите и техните синчета!
Ист случај, исто огледало,комунярите = комуњари, а кажеш на Бугарски, а кажаш на Македонски, исто ти е.
Не само што имаат исто значење, не само што се служеле со исти методи за време на комунизам, туку и после него во првите години на плурализам, на демократија тие пак со исти методи, ама сега заедно да му помогнат на Милошевиќ и секако да си ги наполнат уште повеќе џебовите.
Ако Милошевиќ со неговите ортаци, како што сведочи Булатовиќ дека ишле намерно на тоа економски да го подријат запад со кријумчарење, тогаш нашите комуњари не само што му помогнале туку и самиот народ го оштетиле, не само материјално, туку како народ , како држава ја оцрниле насекаде.
Е сега, дали ќе беше поинаку ако не беа комунисти на власт?
Никогаш нема да дознаеме.
Тој што имал прилика да биде власт во Македонија во 100% случаи затаил во својата улога на лидер на нацијата.
За во Бугарија не сум многу сигурен бидејќи не ја познавам историјата на нивната комунистичка партија за време и по комунизам.

An inch today is tomorrow’s mile.
26-07-2011, 01:46 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#7

(25-07-2011, 11:08 PM)Playboytaxi Wrote: Mnogo vi e strah od MPO-Pirin,Chicago? Ima nema samo za MPO-Pirin zborite. Vie sami si go napravihte,so vashte lagi i gluposti,so vashte drebni mishi nomerca,sega razbudihte Bulgarskia Lav i vrashtane nazad nema. Znam zashto vi e tolko maka,oti nie Bulgarite od Pirinska si napravihme MPO-Pirin. Do sega samo vi gledahme i vi se chudihme na glupostta i naglosta,nie imame tarpenie i tolerantnost ,ama sichko si ima granica...

Такси, што лупаш бе брат?
Па историјата не е запишана во камен.
Ете, самиот случај така сакал да за време на комунизам комуњарите не сакале да се вршат ископувања(се разбира тогаш тие на би ги собрале сите аплаузи).
По нивно, мајмуните со работа постанале луѓе, за од сите нас да направат мајмуни, како во животинска фарма на Орвел.
Доста со тоа самовеличење, досаден си како пролив.
За се се чувствуваш прозван, па дури и на каков стил летале мувите, и во тоа ќе најдеш Македонска подвала кон Бугарите.
Ти немаш такт, наместо на малиот да му објасниш и да го научиш ти си запнал мироринг па мироринг, ти кој зборуваш за трпение, ти самиот го немаш.
Погледни се во огледало.
Немаш мерка.
А мерката е се , нели?

П.С.
За тоа кој колку ви се плаши, кажувај му на друг.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 26-07-2011, 01:58 AM by montehristo.)
26-07-2011, 01:55 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#8

(26-07-2011, 01:55 AM)montehristo Wrote:
(25-07-2011, 11:08 PM)Playboytaxi Wrote: Mnogo vi e strah od MPO-Pirin,Chicago? Ima nema samo za MPO-Pirin zborite. Vie sami si go napravihte,so vashte lagi i gluposti,so vashte drebni mishi nomerca,sega razbudihte Bulgarskia Lav i vrashtane nazad nema. Znam zashto vi e tolko maka,oti nie Bulgarite od Pirinska si napravihme MPO-Pirin. Do sega samo vi gledahme i vi se chudihme na glupostta i naglosta,nie imame tarpenie i tolerantnost ,ama sichko si ima granica...

Такси, што лупаш бе брат?
Па историјата не е запишана во камен.
Ете, самиот случај така сакал да за време на комунизам комуњарите не сакале да се вршат ископувања(се разбира тогаш тие на би ги собрале сите аплаузи).
По нивно, мајмуните со работа постанале луѓе, за од сите нас да направат мајмуни, како во животинска фарма на Орвел.
Доста со тоа самовеличење, досаден си како пролив.
За се се чувствуваш прозван, па дури и на каков стил летале мувите, и во тоа ќе најдеш Македонска подвала кон Бугарите.
Ти немаш такт, наместо на малиот да му објасниш и да го научиш ти си запнал мироринг па мироринг, ти кој зборуваш за трпение, ти самиот го немаш.
Погледни се во огледало.
Немаш мерка.
А мерката е се , нели?

П.С.
За тоа кој колку ви се плаши, кажувај му на друг.
Tija dumi ne sa mi jasni:


Nishto ne razbrah od tova sho si napisal,Ako moje nekoj da mi prevede na normalen jazik sho znachi tija dumi :

1.ископувања...
2.... на би ги собрале сите аплаузи....
3...прозван
4...каков стил летале мувите
5..Македонска подвала кон Бугарите
6..мироринг па мироринг...
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html26-07-2011, 05:15 AM
Website Reply
M1903 Offline
Junior Member
**

Posts: 21
Joined: Jun 2011
Reputation: 0
#9

(25-07-2011, 09:25 PM)montehristo Wrote: Е сега, секаде каде стои “Бугарија“ и “Бугари“ само вметни Македонија и Македонци, сликата е иста.


И Николај Слатински (советник по национална безбедност на бугарскио претседател Прванов) го е страв (:-)))))) от бугарскиот екс-комуњарски и денешен лумпен-национализам на групации от бугарски аграрни-лумпенпролетари от типот на "МПО"-"Пирин"-Чикаго! Гледај после 42min 30sec:
Video
07-08-2011, 04:25 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#10

(07-08-2011, 04:25 PM)M1903 Wrote:
(25-07-2011, 09:25 PM)montehristo Wrote: Е сега, секаде каде стои “Бугарија“ и “Бугари“ само вметни Македонија и Македонци, сликата е иста.


И Николај Слатински (советник по национална безбедност на бугарскио претседател Прванов) го е страв (:-)))))) от бугарскиот екс-комуњарски и денешен лумпен-национализам на групации от бугарски аграрни-лумпенпролетари от типот на "МПО"-"Пирин"-Чикаго! Гледај после 42min 30sec:
Video


Ima nema ,samo MPO Pirin vi e vo mislite. Golem strah ,ha???
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html09-08-2011, 01:34 AM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#11

Знаеме жи вас бугарите дека голем го дрвите и многу ни е "страв" от вас:Сичко ви такво - лажно!!!
14-08-2011, 08:48 PM
Reply
M1903 Offline
Junior Member
**

Posts: 21
Joined: Jun 2011
Reputation: 0
#12

Македонија и македонците се модел и пример на 21 век, за тоа како мирно можат да се решат меѓунационалните и меѓуетничките прашања, а Бугарија, Грција, Албанија се модел от децении за лажни податоти и лажна "историчка" "вистина", како и за комуњаро-фашистички притисоци и репресии на национална основа! Притисоци и репресии на национална основа во "обединета" Европа - блудница вавилонска! Исто како "страшното" МПО "Тодор Живков" - Чикаго (code-name "MPO - Pirin - Chicago")!
16-08-2011, 10:25 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#13

(16-08-2011, 10:25 AM)M1903 Wrote: Македонија и македонците се модел и пример на 21 век, за тоа како мирно можат да се решат меѓунационалните и меѓуетничките прашања, а Бугарија, Грција, Албанија се модел от децении за лажни податоти и лажна "историчка" "вистина", како и за комуњаро-фашистички притисоци и репресии на национална основа! Притисоци и репресии на национална основа во "обединета" Европа - блудница вавилонска! Исто како "страшното" МПО "Тодор Живков" - Чикаго (code-name "MPO - Pirin - Chicago")!

Kradeco vika drajte kradeco... Celata Mk istorija e edna laga,a nie Pirincite tova ne moje da go dozvolime!!!


Нова македонистка фалшификация на Бълграската история.Става въпрос за документ на "Народната Федеративна Партия (Българска Секция)" създадена през 1909 от групата на Яне Сандански. На оригинала пише ,че "член може да бъде всеки българин....." ,а на фалшификата "естествено" пише ,че "член може да бъде всеки македонец...". Ha това видео излъчвано по телевизията в Р. Мaкедониjа показват един зле направен фалшификат и го представят като истински документ на мин. 5:05:

Става въпрос за документ на "Народната Федеративна Партия (Българска Секция)" създадена през 1909 от групата на Яне Сандански.

http://bg.wikipedia.org/wiki/Народна_федеративна_партия
[Image: 299938_2127614921562_1581624596_32051242_2597553_n.jpg]


My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html17-08-2011, 06:48 AM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#14

(17-08-2011, 06:48 AM)Playboytaxi Wrote: Kradeco vika drajte kradeco... Celata Mk istorija e edna laga, a nie Pirincite tova ne moje da go dozvolime!!!

Ало-о-о-о, българското лумпен-националистче Драго, ти и за крадец не ставаш бе - пак требва да те учим на елементарна логика и съобразяване с фактите! Щом е имало НФП (българска секция), то значи е имало и други (небългарски) секции на тази партия! И да се опитваш с плоски пропагандни калъпи да сравняваш два различни Устава на две различни секции (или отдели, или структури, ....) си е чисто и просто БКП+ДС-тодорживковско клише, по което ти май много си падаш!
Я да прочетш и Манифеста на Сандански от 18.07.1908г.:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...t_1908.jpg
пък и Майския манифест от 1924г. - съставян и редактиран лично от Тодор Александров (за което съществуват черновите с собственоръчните му корекции), но подписан и от негово име и от Протогеров и Чаулев! Айде сега за домашно да намериш в Интернет Майския манифест на български и то в оригинал, а?!
17-08-2011, 08:25 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#15

(17-08-2011, 08:25 PM)Guest Wrote: Щом е имало НФП (българска секция), то значи е имало и други (небългарски) секции на тази партия! И да се опитваш с плоски пропагандни калъпи да сравняваш два различни Устава на две различни секции (или отдели, или структури, ....) си е чисто и просто БКП+ДС-тодорживковско клише, по което ти май много си падаш!
Посочи,ако обичаш кои са другите секции!
Quote:Я да прочетш и Манифеста на Сандански от 18.07.1908г.:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...t_1908.jpg
народ,народно....ама кой народ?

Quote:Майския манифест от 1924г. - съставян и редактиран лично от Тодор Александров (за което съществуват черновите с собственоръчните му корекции), но подписан и от негово име и от Протогеров и Чаулев! Айде сега за домашно да намериш в Интернет Майския манифест на български и то в оригинал, а?!

Ти пък намери вестник "Пряпорец" от 5.08.1924г. и прочети това:
Quote:ВМРО
Nº772
1 август 1924г
.
В първия брой на излизащия във Виена в."La Federation Balcanique" е напечатан един манифест,който се приписва на Централния комитет на Вътрешната македонска революционна организация.Този акт не е на Централния комитет.От съдържанието и формата на този манифест всеки може да види,че той е дело на екзалтирани комунисти......

и т.н.......................................................

Ал.Протогеров
Т.Александров
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 17-08-2011, 09:42 PM by TATAP.)
17-08-2011, 09:41 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#16

НАРОДНА ФЕДЕРАТИВНА ПАРТИЈА (Солун, 1909-1910), политичка партија. Се пројавила во средината на јануари 1909г. како партија во формирање, со весникот "Народна волја", кој почнал да излегува од 17.01.1909г. До одржувањето на основачкиот конгрес биле формирани месни организации во голем дел од Македонија. Основачкиот конгрес бил одржан во Солун (3/12-10/17.08.1909), со учество на 32 делегати од Македонија и еден делегат од Одринско. Конгресот усвоил Правилник на Партијата и ги избрал раководните органи: тричлено Централно биро, под претседателство на Димитар Влахов, и Совет на Партијата, во кој биле претставени сите краеви на Македонија. Во Советот бил и Јане Сандански, врз кого, само по неколку дена (14/26.08.1909), бил извршен нов неуспешен атентат по наредба од Софија. Главното политичко барање на НФП било Македонија да добие државноправен статус на самоуправна област во децентрализираната федеративно уредена Отоманска Империја. Таков статус бил баран и за Албанија, за Ерменија и за другите национални провинции. Под надворешни влијанија (од јануари 1910) биле предизвикани внатрешни поделби што кулминирале со одлуката на Централното биро за исклучување на Јане Сандански. Внатрешната криза довела до брзо згаснување на НФП (во јули 1910).
18-08-2011, 04:11 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#17

Точно така!Браво!
Ето ти го и правилникът на партията:
[Image: Pravilnik-sandanski.jpg]

Какво се оказа?Че други секции нямалоо!И други правилници същоо!Да не говорим за други езици! Surrender
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
18-08-2011, 08:45 PM
Website Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#18

Има много данни за македонци по националност, етнички и потомци на богот Македон .... ама още не сме открили данни за тех .... Glava_vo_zid
18-08-2011, 09:11 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#19

(17-08-2011, 08:25 PM)Guest Wrote:
(17-08-2011, 06:48 AM)Playboytaxi Wrote: Kradeco vika drajte kradeco... Celata Mk istorija e edna laga, a nie Pirincite tova ne moje da go dozvolime!!!

Ало-о-о-о, българското лумпен-националистче Драго, ти и за крадец не ставаш бе - пак требва да те учим на елементарна логика и съобразяване с фактите! Щом е имало НФП (българска секция), то значи е имало и други (небългарски) секции на тази партия! И да се опитваш с плоски пропагандни калъпи да сравняваш два различни Устава на две различни секции (или отдели, или структури, ....) си е чисто и просто БКП+ДС-тодорживковско клише, по което ти май много си падаш!
Я да прочетш и Манифеста на Сандански от 18.07.1908г.:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...t_1908.jpg
пък и Майския манифест от 1924г. - съставян и редактиран лично от Тодор Александров (за което съществуват черновите с собственоръчните му корекции), но подписан и от негово име и от Протогеров и Чаулев! Айде сега за домашно да намериш в Интернет Майския манифест на български и то в оригинал, а?!

Nekakav si anonimen provokator rasi mozok??? NFP e Turska Partija ,a sekcijata na Sandanski i Panica se naricha (NFP- BG sekcija) Tozi flashificiran Ustav NE e ustav na druga sekcia!!! Skopskite falshifikatori iskat da si prisvoiat otnovo chast ot BG istoria.

A za Majskia Manifest moje da prochetesh v ORIGINAL kakvo misli T.Aleksandrov:

[Image: 19247.JPG]

Aman od nepismeni ....
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html20-08-2011, 05:34 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#20

(20-08-2011, 05:34 PM)Playboytaxi Wrote: Aman od nepismeni ....

Да-а-а, АМАН от неписмени български аграрни лумпен-пролетари!
Тъй като в "МПО" - Тодор Живков - Чикаго вярват най-вече на разконспирирани от Комисията по досиетата ДС-агенти (:-)))), нека да четат и да се учат, въпреки че главите им бучат от разните лъжливи ДС-митологеми (:-)))):
Костадин Палешутски
Македонският въпрос в буржоазна Югославия 1918-1941
II. БОРБИ ЗА НАЦИОНАЛНО ОСВОБОЖДЕНИЕ
6. ЗАДЪЛБОЧАВАНЕ НА КОНТАКТИТЕ НА ВМРО С ПРОГРЕСИВНИТЕ СИЛИ. МАЙСКИ МАНИФЕСТ
http://www.kroraina.com/knigi/kp_b/kp_b_6.html
------------------
http://www.krumblagov.com/fifty/34.php
------------------
Има още много, много, много оригиални документи, спомени на участници и дейци на ВМРО в събитията 1919-1934, но те не могат да бъдат преиздадени или публикувани в България, защото ще сринат из основи прогнилата комунистическа пропагандна концлагерна барака на българската лъжлива "научна" "историческа" "истина" и зомбираните български аграрни лумпен-пролетари биха изпаднали най-малко в психична депресия (вече има един брадясал БАН-н.с. д-р ..... дето с огромен интусиазъм се опитва да докаже в Итернет това за себе си и околните си)! Например преди няколко месеца излезаха за първи път в крайно ограничен тираж спомените на заслужилия ВМРО-войвода Петър Ацев - там подробно са описани от очевидец и участник, както нещата около Хуриета 1908-1910, така и събитията от 1924 - и Майския манифест, и убийството на Т. Александров, и Горноджимайските ексцесии. ДС-функционерите се опитаха да опропастят публикуването им, но ИСТИНАТА не стои под ДС-миндер, за разлика от "МПО" - Тодор Живков - Чикаго!!! :-))) Има ги оригиналите на Майския манифест (Декларзция, Протокол и Манифест, вкл. черновите със собственоръчните поправни на Александров), но "МПО" - Тодор Живков - Чикаго не са заслужили да им се дават наготово! Има я и документирана цялата история по установяването на връзките на ВМРО с КомИнтерна и Съветска Русия - там водеща роля има Тодор Александров и баджанака му Михаил Монев (Мирчо), които са посетили тайно и СССР (к'во става, лумпен-пролетарите, натръхна ли ви брадата :-)))). За убийството на Александров си намерете документалното изследване на Кирил Пърличев - младши! Айде да не изреждам някои от документираните факти (вкл. и на чуждестранни утвърдени историци за участието на Ванчо Михайлов в планираното и извършено от Военния съюз убийство на Александров), че некой чикагски лумпен-пролетар може съвсем да изперка при срутването на многогодишните му миражи!
Един поздрав за "МПО" - Тодор Живков - Чикаго :-))):
http://s55.radikal.ru/i150/1108/5b/7913d3af343a.jpg
20-08-2011, 10:10 PM
Reply