Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.11 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Пописот во Бугариja
Author Message
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3

(11-08-2011, 01:31 PM)Guest Wrote: Po tvojata logika ispagja Makedoncite isto gi branat i Albanskite, Grckite, amerikanskite, ruskite itn, interesi - bidejki i niv gi nema. Abe ajde. Vprocem Bugarite na ovoj ili drugi forumi ne gi ni branat bugarskite interesi, naprotiv, bidejki antagonizamot na nikomu ne mu koristi pa ni na niv (mislam na drzavata a ne na patoloskite slucaji, t.e. nekoi bg. forumdjiji ). A tie se izvorot na antagonizam- brojot na Makedonci na bugarski forumi sporedeno so brojot na Bugari na mk forumi e zanemarliv. Pred 15-20 godini, odnosite bea za red velicina podobri - duri koga se zgolemi komunikacijata i se vide koj kako misli i sto ocekuva odnosite otidoa nadolu so supersonicna brzina. I nikakva blagodeznost tuka ne pomaga.

Vprocem, gajle mi e - prajte sto ke prajte. Bugarskata kauza e marginalna i takva ke ostane bez ogled kolku ja turkas - toa se gleda na site izbori do sega.

Тоа е тоа, точно до точка. И јас од секогаш сум го тврдел дека најголемата антибугарска пропаганда се самите Бугари а после некој ќе мрчи за добрососедски односи и ќе очекува Македонците раце широко да отворат.

Реално гледано најдобра опција за МК е да паднат границите кон сите можни соседи и да нема ниедно нерешено прашање, но како што и сам велиш, а како што и горе напомнав, ДИСПРОПОРЦИОНАЛНО НЕДОБРОСОСЕДСКИ односи доаѓаат од сите соседи а поготово од тие што се ЕУ.
11-08-2011, 04:48 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Имам едно питане:Некой некого да е спрел,да му е забранил,да не го е пуснал на форума?
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
11-08-2011, 05:29 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 

(11-08-2011, 04:44 PM)Giovanni Wrote:
(11-08-2011, 12:50 PM)hristo Wrote: Драги Госте, зошто таква нервоза!? А, и етикетите ти се лошо поставени. Не се работи за асиметрија туку, напротив, за симетрија. Да, факт е дека на форумот има само Бугари, а нема ниеден Србин. А, не си се прашал зошто е тоа така? Ке ти одговорам, оти гледам дека не ти е јасна причина за тој факт. Додека во Македонија има Македонци кои ги бранат српските позиции и интереси, ке нема потреба од повидливо учество на Србите...насекаде, па и по форумите. Затоа и толку Бугари овдека. Тие немаат етаблирани бранители на бугарскоот интерес во МК па, затоа и се јавуваат од Бг да ги бранат своите, претпоставени, вистини. А, и тие кои Македонија ги разпознава како нивни, воглавном, се фиктивни и формирани од антимакедонски кругови. Имаш на Котле цели страници напишана за таа проблематика.

Неверојатно. Колку и да сум спремен секогаш ке ме секнат. Значи, еве уште една нова теорија зошто Срби не доаѓаат на форумиве а Бугари ги има на сите можни. Каква самоконтрола од Српската власт, сите Срби на интернет да ги контролира те ниеден единствен Србин да се фрли во одбрана на Српскиот интерес на МК форуми. Ниеден единствен Србин да притекне на Македонецот во Бугарските препукнувања каде тие негираат се Македонско. Ниеден единствен Србин да дојде и да тврди како Македонците биле Срби, тоест дека ние сме Јужно Србијанци. Уствари, имаше пар такви (Игор Малиновски ака Васил ака не знам кој други, те Делија итн) и сите до еден се банирани на сите МК форумите.

А за тоа Христо дека Бугарите си ги бранат своите интереси. Е па вака, реалноста за која ти велиш дека е обично бранење на нивните интереси е дека тие тврдат дека ние сме творба на коминтерната, дека до Сталин немало ни М од Македонец и дека нашиот јазик кој го зборуваме не сме го научиле од дедовците ни туку кој знае како, 1945 насилно. Дека сите наши роднини пред 45 биле Бугари вклучувајки ги нашите татковци и дедовци, дека се каде стои Бугарин и од пред 2000 години се мисли на денешен етнички бугарин, додека каде стои Македонец нема никаква врска со ништо денешно. Тие се подсмеваат со ОМО Илинден и не признаваат засебен јазик и нација практички и ден денеска. И за тебе Христо тоа е бранење легитимно на нивните интереси, а чудната појава да нема Срби и на овој форум е дека се членовите просрпски.

Ајде Христо кажи тогаш кој од членовите на Котле е просрбин и ги брани Српските интереси те нема потреба овде Срби да доаѓаат?

На Котле нема ама иди на еден друг форум кај што 90% модерација е србофилска и провери што се случува ако некој гукне за некого дека е српски аргат, а и колку "не" им се дозволува да се шири пропаганда и колку е баниран тој српски аргат кој го спомнуваш дека демек бил баниран на сите македонски форуми. Такви погрдни зборови за Македонците немам прочитано (од страна на споменатиот српски аргат во твојот пост) но тоа секако е дозволено од "македонската" модерација. Ако некој не сфаќа до сега за кој форум е збор, тој во најмала рака не го посетил никогаш и не видел толку српски аргати скриени во македонска кожа на едно место, или видел а е премногу глуп да собере 2+2.
Да, треба да се забранат српско-бугарските навреди кон Македонците по форумите па сепак се ова наши форуми ај да дозволиме кој што сака да пишува и да ќутиме за промена нека почнат да признаваат дека постоиме.
11-08-2011, 11:45 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

(11-08-2011, 11:45 PM)Guest Wrote:
(11-08-2011, 04:44 PM)Giovanni Wrote:
(11-08-2011, 12:50 PM)hristo Wrote: Драги Госте, зошто таква нервоза!? А, и етикетите ти се лошо поставени. Не се работи за асиметрија туку, напротив, за симетрија. Да, факт е дека на форумот има само Бугари, а нема ниеден Србин. А, не си се прашал зошто е тоа така? Ке ти одговорам, оти гледам дека не ти е јасна причина за тој факт. Додека во Македонија има Македонци кои ги бранат српските позиции и интереси, ке нема потреба од повидливо учество на Србите...насекаде, па и по форумите. Затоа и толку Бугари овдека. Тие немаат етаблирани бранители на бугарскоот интерес во МК па, затоа и се јавуваат од Бг да ги бранат своите, претпоставени, вистини. А, и тие кои Македонија ги разпознава како нивни, воглавном, се фиктивни и формирани од антимакедонски кругови. Имаш на Котле цели страници напишана за таа проблематика.

Неверојатно. Колку и да сум спремен секогаш ке ме секнат. Значи, еве уште една нова теорија зошто Срби не доаѓаат на форумиве а Бугари ги има на сите можни. Каква самоконтрола од Српската власт, сите Срби на интернет да ги контролира те ниеден единствен Србин да се фрли во одбрана на Српскиот интерес на МК форуми. Ниеден единствен Србин да притекне на Македонецот во Бугарските препукнувања каде тие негираат се Македонско. Ниеден единствен Србин да дојде и да тврди како Македонците биле Срби, тоест дека ние сме Јужно Србијанци. Уствари, имаше пар такви (Игор Малиновски ака Васил ака не знам кој други, те Делија итн) и сите до еден се банирани на сите МК форумите.

А за тоа Христо дека Бугарите си ги бранат своите интереси. Е па вака, реалноста за која ти велиш дека е обично бранење на нивните интереси е дека тие тврдат дека ние сме творба на коминтерната, дека до Сталин немало ни М од Македонец и дека нашиот јазик кој го зборуваме не сме го научиле од дедовците ни туку кој знае како, 1945 насилно. Дека сите наши роднини пред 45 биле Бугари вклучувајки ги нашите татковци и дедовци, дека се каде стои Бугарин и од пред 2000 години се мисли на денешен етнички бугарин, додека каде стои Македонец нема никаква врска со ништо денешно. Тие се подсмеваат со ОМО Илинден и не признаваат засебен јазик и нација практички и ден денеска. И за тебе Христо тоа е бранење легитимно на нивните интереси, а чудната појава да нема Срби и на овој форум е дека се членовите просрпски.

Ајде Христо кажи тогаш кој од членовите на Котле е просрбин и ги брани Српските интереси те нема потреба овде Срби да доаѓаат?

На Котле нема ама иди на еден друг форум кај што 90% модерација е србофилска и провери што се случува ако некој гукне за некого дека е српски аргат, а и колку "не" им се дозволува да се шири пропаганда и колку е баниран тој српски аргат кој го спомнуваш дека демек бил баниран на сите македонски форуми. Такви погрдни зборови за Македонците немам прочитано (од страна на споменатиот српски аргат во твојот пост) но тоа секако е дозволено од "македонската" модерација. Ако некој не сфаќа до сега за кој форум е збор, тој во најмала рака не го посетил никогаш и не видел толку српски аргати скриени во македонска кожа на едно место, или видел а е премногу глуп да собере 2+2.
Да, треба да се забранат српско-бугарските навреди кон Македонците по форумите па сепак се ова наши форуми ај да дозволиме кој што сака да пишува и да ќутиме за промена нека почнат да признаваат дека постоиме.

Нещо не си разбрал, тук никога не са се водили спорове дали постоите или не постоите. Това си е ваша работа и ние не се мешаме. Споровета са свързани с историята и тълкуването на историческите факти. Това което предлагаш е, да се забранят всички исторически дискусии и да се разреши съществуването само на сърбокомунистическата история. Както вие смятате, че не признаваме и кардеме вашата история, така също и ние мислим, че вие македонците крадете нашата история. Този проблем очевидно трябва да се разреши чрез една научна дискусия, а не чрез забрани и диктатура. Всъщност основният проблем е, че и двата народа имаме обща история и поради тази причина трябва да търсим нещата, които ни обединяват, а не тези които ни разделят. На българското народно събрание пише "Съединението прави силата". Мисля че трябва да вървим по този път. Вие казвате, че в България живеят три милиона македонци. Щом е така, не е ли по-добре да търсите обединение с тези ваши братя, чрез дискусия и приятелски отношения с България? А това може да стане като застанем зад нещата, които ни обединяват, а не тези които ни разделят.

12-08-2011, 06:34 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(11-08-2011, 01:31 PM)Guest Wrote:
(11-08-2011, 12:50 PM)hristo Wrote:
(11-08-2011, 11:17 AM)Guest Wrote:
(11-08-2011, 10:51 AM)hristo Wrote:
(11-08-2011, 10:38 AM)Guest Wrote: Da_ne_si_lud
Sho zborvis be?
Koj voopsto pishuva za Srbite tuka? Eve ti ednostavno prasanje za tebe, a ti baraj gi Srbite i pod tvojot krevet:
Postojat li etnicki Makedonci vo Bugarija ili ne? Pri toa ne mislam na lugje skoro naseleni tamu od RM. Ako da, kolku mislis gi ima? Mislam od tuka treba da pocneme pa da te citam kolku bilo "Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија.". Ova fer prasanje e ili ne?

Бе, што си толку чувствителен кога се спомнат Србите!? Не е грев да си Србин или да застапуваш српски интерес! Дали “ Postojat li etnicki Makedonci vo Bugarija ili ne?“ Постојат. И на последниот попис во нашата соседна и пријателска Бугарија се виде дека постојат. Во една дебата со Бугарите од Бугарија ( оти ги има и во Македонија) нашиот знаменоносец одКотле, г-от Јордан Петровски кажа ( парафразирам): И да има еден само Макеоднец во Бугарија ( автохтон) е доволно. А на задниот попис има повеќе од еден.
Kade gledas custvitelnost be, blagonadezen? Me zabole mene za Srbite&Srbija, sto se odnesuva do mene, srbija moze da bide kolku eden nuznik se dodeka sonuvaat nekakvi golemi Srbiji. A Bugarija moze da bide eden komoten parking za Istanbul so pregradieto dodeka ne im izleze od glavata sovinizamot i debeloglavosta sto gi tera da pisuvaat po mk forumi gluposti. Ednostavno e Hristo. Na dobronamernost se odgovara so dobronamernost. Na ljubov so ljubov. A na shamari ne go vrtime drugiot obraz - toa dokazano ne funkcionira so Makedonija vo poslednite nekolku vekovi.
Hristo , Hristo, ti si prototip na asimetrija - nesto nekoj ti ja cepne Bugarija odma nesto za Srbija zboruvas ama djabe, toa ne neutralizira nisto. Na forumov kolko gledam samo Bugari ima od sosednite drzavi i normalno e da ima reakcija na nivnoto pisuvanje . Razbiras li sega, ili treba na bugarski da ti pisuvam?

Драги Госте, зошто таква нервоза!? А, и етикетите ти се лошо поставени. Не се работи за асиметрија туку, напротив, за симетрија. Да, факт е дека на форумот има само Бугари, а нема ниеден Србин. А, не си се прашал зошто е тоа така? Ке ти одговорам, оти гледам дека не ти е јасна причина за тој факт. Додека во Македонија има Македонци кои ги бранат српските позиции и интереси, ке нема потреба од повидливо учество на Србите...насекаде, па и по форумите. Затоа и толку Бугари овдека. Тие немаат етаблирани бранители на бугарскоот интерес во МК па, затоа и се јавуваат од Бг да ги бранат своите, претпоставени, вистини. А, и тие кои Македонија ги разпознава како нивни, воглавном, се фиктивни и формирани од антимакедонски кругови. Имаш на Котле цели страници напишана за таа проблематика.

Ne znam stalno nesto imputiras. Te Srbin, te nervoza i so jas znam. Zdodeeno mi e da gi citam nasive forumi kade postojano isti profili se vrtat.

Po tvojata logika ispagja Makedoncite isto gi branat i Albanskite, Grckite, amerikanskite, ruskite itn, interesi - bidejki i niv gi nema. Abe ajde. Vprocem Bugarite na ovoj ili drugi forumi ne gi ni branat bugarskite interesi, naprotiv, bidejki antagonizamot na nikomu ne mu koristi pa ni na niv (mislam na drzavata a ne na patoloskite slucaji, t.e. nekoi bg. forumdjiji ). A tie se izvorot na antagonizam- brojot na Makedonci na bugarski forumi sporedeno so brojot na Bugari na mk forumi e zanemarliv. Pred 15-20 godini, odnosite bea za red velicina podobri - duri koga se zgolemi komunikacijata i se vide koj kako misli i sto ocekuva odnosite otidoa nadolu so supersonicna brzina. I nikakva blagodeznost tuka ne pomaga.

Vprocem, gajle mi e - prajte sto ke prajte. Bugarskata kauza e marginalna i takva ke ostane bez ogled kolku ja turkas - toa se gleda na site izbori do sega.

Точно. Бугарската кауза е маргинална. Дали таква ке остане-не знам. Ако другата кауза во Македонија т.е. српската остане доминанатна , логично ( благодарам Соленик) бугарската ке е пократка. Е, сега, можеби различно ја подразбираме думата “ кауза“. Ти, претпоставувам, “ кауза“ ја подразбираш, во искажаната теза, како агенда за сеприсатно бугарско влијание, со можност, како крајна цел, и територијално припојување. Јас ја разбирам во друг контекст. Имено, просторот н Македонија е била ,секогаш, под нечие влијание. Во период на турското присаство, Македонија е била најповеќе под бугарското влијание. Целата наша преродбеничка и воена елита од 19 и почеток на 20-от век етнички се декларирала како Бугари. Факт кој го кажува македонската историска наука ( не комунистичката). Од 1913 т.е. по 1918 Македонија е изложена на силно српско ( во денешна РМ) и грчко влијание (етнички и културен геноцид) во Егејска Македоднија. Формирањето на Република Македонија во склоп на Југославија, по 1945 год, не го спречило понатамошното српско влијание во Македонија. Како резултат на тоа имаме посрбување на македонската култура и македонскиот јазик. Затоа на пример и во текстот го користам зборот “ дума“, така нормален во нашиот јазик до 1945 а потоа неупотребуван. Кулминација на тоа српско влијание на македонскиот културен идентитет и јазик ( а, нели тоа е душата на еден народ), е официјалната потврда искажана од идеологот на македонската левица во 1988 година Атанас Вангелов ( парафразирам): Во Македонија, фактички, имаме рамноправна употреба на два јазици-македонскиот и српко-хрватскиот јазик. Јас лично во својот живот многу повеќе сум го користел српскот јазик отколку македонскиот. Таа српска културна сеприсатност продолжува и 20 години по формалното стекнување македонска независност. Одиш ли на свадби? Каква музика таму доминира. Гледаш ли национални телевизии. На главните ТВ подржувачи на вмровската влада ( Канал 5 и Сител) доминира српска културна продукција. Сите титли на странските ТВ станици , ако нема македонски јазик , присатен е српскиот.Кога се појави Телекабел( кабелски оператор), кој е присатен и во Бугарија, имаше дел и на бугарски превод, но тогаш македонскиот Совет за радиодифузија најави санкција за странски преводи. По некое време, бугарските преводи исчезнаа, ама српските останаа. После таа интервенција македонскиот СРД не се јави. Значи не треба присаство на Срби во креирање на општествениот живот во МК. Ние сами го тераме српскиот интерес тука, поточно дел од нас.А, кои се тие не можеме да дознаеме зошто процесот на лустрација не се спроведува или се спроведува селективно.
Инаку мојот личен став за присаство на српскиот и бугарскиот фактор во МК е следниот. Политичкиот пат да ни е потполно независен од српскиот и бугарскоот ( сем членство во ЕУ, каде е БГ а Србија сака да оди). А, по прашање на културното присаство сметам дека ние како земја со мала културна продукција не треба да ги опструираме културните влијанија од Србија и Бугарија. А преку нивно двојно присаство ( српското и бугарското) ние ке го сочуваме нашиот автентичен културен идентитет. Ако подлегнеме само на едно од тие влијанија, лесно може да ни се промени културната а со тоа и идентитетската матрица.
12-08-2011, 09:31 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Ацко, арно збориш, ама ајде вака, Германија пред едно пет години до деценија својата азбука по трети пат ја реформираше и никој ништо не спомна во лош контекст, ние на нешто такво да помислиме, некој веднаш ќе рипне и ќе извика:БУГАРОМАН.
Исто како што му се случило на Венко Марковски, патем, некој од неговите крвници е уште жив и не само негов, затоа и нема лустрација.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 12-08-2011, 11:02 AM by montehristo.)
12-08-2011, 11:01 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

Датум: 15.08.2011, 19:20
ПОЛИТИЧКА ДЕМОГРАФИJА НА БАЛКАНОТ
Пописот во соседството ги изеде Македонците


Од некогаш 250.000 Македонци во Бугарија, ние на пописот во 2001 година стигнавме до бројка од само 5.071, а на последниот попис во 2011 сме попишани 1.600 Македонци. На наредниот попис ќе отидеме во минус, коментираат со иронија членови на македонската партија во Бугарија, ОМО „Илинден“- ПИРИН


Припадниците на македонското национално малцинство во соседните држави од година на година од попис до попис се с` помалобројни, покажуваат статистичките податоци. Иако по поделбата на етничка Македонија во 1913 година повеќе од два милиона Македонци останаа надвор од територијата на денешна Република Македонија, денеска тие се речиси целосно избришани со помош на пописните гуми. Последниот проблем што се јави во Албанија, каде што Македонците се закануваат дека ќе го бојкотираат пописот затоа што со законското решение се предвидува казна од 1.000 долари на секој што ќе даде лажен исказ за потеклото и за јазикот, е само еден пример за тоа како Македонците се ситнат на секој попис.

Состојбата во Грција и во Бугарија е резултат на децениската насилна асимилаторска политика.

- Од некогаш 250.000 Македонци во Бугарија, ние на пописот во 2001 година стигнавме до бројка од само 5.071, а на последниот попис во 2011 сме попишани 1.600 Македонци. На наредниот попис ќе отидеме во минус - коментираат со иронија членови на македонската партија ОМО „Илинден“-ПИРИН.

По објавувањето на резултатите од пописот спроведен во Бугарија во февруари годинава, на кој се попишани само 1.654 Македонци, со забелешка дека 1.000 од нив имаат и македонски пасоши, ОМО соопшти дека пописот е квазипребројување при што е извршена манипулација од огромен размер.Пописна гума н` брише на Балканот

„Со извршената манипулација и фалсификат државата само уште еднаш демонстрира практика на дискриминација на нашето малцинство и неговото право на самоопределување“, се наведува во соопштение на ОМО „Илинден“-ПИРИН.

Ситуацијата е дури полоша во таканаречената колепка на демократијата и стара членка на ЕУ - Грција. Павле Воскопулос Филипов, член на раководството на партијата која ги претставува Македонците во Грција, објаснува дека на пописните листи нема прашања за јазик, национална или културна припадност. Грција не се фокусира на разноликоста и на листите има само општи прашања.

Македонските активисти од Грција, вклучувајќи ја и партијата на Македонците „Виножито“, последните години постојано бараат од грчкото МВР пописот да биде според европски стандарди и да вклучува прашања за јазикот и за етничката припадност, но досега немаат одговор на ниту едно барање.

- Официјални писмени барања се испратени и до ОБСЕ, ОН, како и до Советот на Европа да сугерираат до грчките власти подобрување на демократијата и да им се овозможи на граѓаните да се изјаснат како се чувствуваат. Последниот попис во кој се споменува македонскиот јазик е од 1920 година, но резултатите од него никогаш не се објавени - вели Васкопулос.

Албанија се подготвува за пописот кој треба да го спроведе во октомври, но веќе ситуацијата е на точка на вриење и постојат огромни можности тој повторно да биде бојкотиран од малцинските заедници. Тирана некако усвои закон со кој ќе се овозможи граѓаните да ги искажат и своето етничко потекло и јазик, но тешко дека поединците слободно ќе ја пополнат таа графа. Проблем за тоа е што според законот ќе се казнува секој лажен исказ со глоба од 1.000 долари. Бидејќи мнозинството Македонци, како и другите малцинства, немаат докази за потеклото, тие ризикуваат висока казна. Јасно е дека ако законот не се смени, и овој попис нема да биде реален, а најмалку слободен.

- Ако пописот се спроведе според последниот закон, тогаш ќе се покаже дека во Албанија живеат само 3-4 проценти малцинства, што секако не е точно - велат претставници на невладини организации во таа земја.Македонци со грчки пасоши

Иако звучи апсурдно, факт е дека ако бројот на Македонците на Балканот драстично се намалува, тогаш многу подобра е ситуацијата со нивната претставеност како дијаспора во светот. Но, сите процени покажуваат дека цифрите со кои се манипулира ни од далеку не ја отсликуваат реалната состојба. Причини има повеќе, но најсликовит е примерот со Македонците по потекло од егејскиот дел на Македонија, односно од Грција.

- Да, мислам дека уште постојат објективни проблеми кај нив. Има и страв, но има и семејни причини кои влијаат на тоа како тие ќе се попишат во прекуокеанските земји - вели Васил Наумовски, директор на Агенцијата за иселеништво.

Тој додава дека уште ги немаме пописните резултати од САД за да ја видиме тамошната состојба, но истакнува дека има различни гледања меѓу иселеничките организации по прашањето за пописот.

- Ние сметаме дека иселениците кои се од Грција или од Бугарија треба да се попишат како Македонци по потекло од Македонија, што ќе соодветствува и со нашиот Устав. Сепак, според мене, без зачувување на јазикот тешко можеме да говориме дека ќе го зачуваме идентитетот - додава Наумовски.

Ицо Најдовски од Малбурн, Австралија, вели дека е точно оти имало различни ставови за тоа како да се постапи на пописот во Австралија.

- Комитетот за човекови права и ОМД сметаа дека Македонците од Грција, Бугарија или од Албанија треба да се попишат дека се родени во тие земји, а да дополнат дека се етнички Македонци. Јас бев против таквото решение зашто сметам дека етничкото изјаснување ќе испадне при компјутерската обработка и на крај само ќе ја покачиме бројноста на Грците или на Бугарите - смета Најдовски.

Од 2-3 милиони Македонци во балканските земји

Според процените што се правени во македонското МНР, во балканските земји живеат повеќе од два милиона Македонци, додека цифрата со која манипулираат македонски организации е околу 3,5 милиони. МНР проценува дека во Бугарија има 750.000 Македонци, во Грција 700.000, 120.000 во Албанија, 85.000 во Србија, 12.000 на Косово, 15.000 во Романија и 315.000 во Турција.
Bravo
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...53BE0D1B35
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
16-08-2011, 07:21 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Мечти-и-и, мечти!
16-08-2011, 08:42 PM
Reply
Guest
Unregistered

 

Ха -Ха смешковци, 750 000 "етнически македонци" во Бугария .Алоооо ние сме македнски Българи шо биле Джинот,Миладиновци,Гоце Делчев,Яне Сандаски,Т.Александров ,Ванчо Михаилов и т.н. Вие юго македнците децата на Тито и коминтернот сте друго не ни со вас не сме едно исто.Jaс сум роден во Петрич и има стан во Благоевград и да ви кажам вистината дека юго македнците се не по-вече от 1000 луге во Пиринско пола се додейци от БЮРМ дугите "платени македонци" на плата от Скопие.Дали се прашате кога некоя македнска медия дава инТервю со "македоци" во Бугария секой пат е един ист со име Стойко Стойков .ПА АКО МИСЛИТЕ ДЕКА ВИ ЛАЖАМ ВЕКЕ НЕМА ВИЗИ ДОВДАЙТЕ И ПРАШАЙТЕ ЛУГЕТО ВО ПИРИНСКА МАКЕДОНИЯ ке е разберате вистината и као ви лажат.Поздрав од Пиринска Македония
16-08-2011, 09:14 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(16-08-2011, 07:21 PM)jingiby Wrote: Датум: 15.08.2011, 19:20
ПОЛИТИЧКА ДЕМОГРАФИJА НА БАЛКАНОТ
Пописот во соседството ги изеде Македонците


Од некогаш 250.000 Македонци во Бугарија, ние на пописот во 2001 година стигнавме до бројка од само 5.071, а на последниот попис во 2011 сме попишани 1.600 Македонци. На наредниот попис ќе отидеме во минус, коментираат со иронија членови на македонската партија во Бугарија, ОМО „Илинден“- ПИРИН


Припадниците на македонското национално малцинство во соседните држави од година на година од попис до попис се с` помалобројни, покажуваат статистичките податоци. Иако по поделбата на етничка Македонија во 1913 година повеќе од два милиона Македонци останаа надвор од територијата на денешна Република Македонија, денеска тие се речиси целосно избришани со помош на пописните гуми. Последниот проблем што се јави во Албанија, каде што Македонците се закануваат дека ќе го бојкотираат пописот затоа што со законското решение се предвидува казна од 1.000 долари на секој што ќе даде лажен исказ за потеклото и за јазикот, е само еден пример за тоа како Македонците се ситнат на секој попис.

Состојбата во Грција и во Бугарија е резултат на децениската насилна асимилаторска политика.

- Од некогаш 250.000 Македонци во Бугарија, ние на пописот во 2001 година стигнавме до бројка од само 5.071, а на последниот попис во 2011 сме попишани 1.600 Македонци. На наредниот попис ќе отидеме во минус - коментираат со иронија членови на македонската партија ОМО „Илинден“-ПИРИН.

По објавувањето на резултатите од пописот спроведен во Бугарија во февруари годинава, на кој се попишани само 1.654 Македонци, со забелешка дека 1.000 од нив имаат и македонски пасоши, ОМО соопшти дека пописот е квазипребројување при што е извршена манипулација од огромен размер.Пописна гума н` брише на Балканот

„Со извршената манипулација и фалсификат државата само уште еднаш демонстрира практика на дискриминација на нашето малцинство и неговото право на самоопределување“, се наведува во соопштение на ОМО „Илинден“-ПИРИН.

Ситуацијата е дури полоша во таканаречената колепка на демократијата и стара членка на ЕУ - Грција. Павле Воскопулос Филипов, член на раководството на партијата која ги претставува Македонците во Грција, објаснува дека на пописните листи нема прашања за јазик, национална или културна припадност. Грција не се фокусира на разноликоста и на листите има само општи прашања.

Македонските активисти од Грција, вклучувајќи ја и партијата на Македонците „Виножито“, последните години постојано бараат од грчкото МВР пописот да биде според европски стандарди и да вклучува прашања за јазикот и за етничката припадност, но досега немаат одговор на ниту едно барање.

- Официјални писмени барања се испратени и до ОБСЕ, ОН, како и до Советот на Европа да сугерираат до грчките власти подобрување на демократијата и да им се овозможи на граѓаните да се изјаснат како се чувствуваат. Последниот попис во кој се споменува македонскиот јазик е од 1920 година, но резултатите од него никогаш не се објавени - вели Васкопулос.

Албанија се подготвува за пописот кој треба да го спроведе во октомври, но веќе ситуацијата е на точка на вриење и постојат огромни можности тој повторно да биде бојкотиран од малцинските заедници. Тирана некако усвои закон со кој ќе се овозможи граѓаните да ги искажат и своето етничко потекло и јазик, но тешко дека поединците слободно ќе ја пополнат таа графа. Проблем за тоа е што според законот ќе се казнува секој лажен исказ со глоба од 1.000 долари. Бидејќи мнозинството Македонци, како и другите малцинства, немаат докази за потеклото, тие ризикуваат висока казна. Јасно е дека ако законот не се смени, и овој попис нема да биде реален, а најмалку слободен.

- Ако пописот се спроведе според последниот закон, тогаш ќе се покаже дека во Албанија живеат само 3-4 проценти малцинства, што секако не е точно - велат претставници на невладини организации во таа земја.Македонци со грчки пасоши

Иако звучи апсурдно, факт е дека ако бројот на Македонците на Балканот драстично се намалува, тогаш многу подобра е ситуацијата со нивната претставеност како дијаспора во светот. Но, сите процени покажуваат дека цифрите со кои се манипулира ни од далеку не ја отсликуваат реалната состојба. Причини има повеќе, но најсликовит е примерот со Македонците по потекло од егејскиот дел на Македонија, односно од Грција.

- Да, мислам дека уште постојат објективни проблеми кај нив. Има и страв, но има и семејни причини кои влијаат на тоа како тие ќе се попишат во прекуокеанските земји - вели Васил Наумовски, директор на Агенцијата за иселеништво.

Тој додава дека уште ги немаме пописните резултати од САД за да ја видиме тамошната состојба, но истакнува дека има различни гледања меѓу иселеничките организации по прашањето за пописот.

- Ние сметаме дека иселениците кои се од Грција или од Бугарија треба да се попишат како Македонци по потекло од Македонија, што ќе соодветствува и со нашиот Устав. Сепак, според мене, без зачувување на јазикот тешко можеме да говориме дека ќе го зачуваме идентитетот - додава Наумовски.

Ицо Најдовски од Малбурн, Австралија, вели дека е точно оти имало различни ставови за тоа како да се постапи на пописот во Австралија.

- Комитетот за човекови права и ОМД сметаа дека Македонците од Грција, Бугарија или од Албанија треба да се попишат дека се родени во тие земји, а да дополнат дека се етнички Македонци. Јас бев против таквото решение зашто сметам дека етничкото изјаснување ќе испадне при компјутерската обработка и на крај само ќе ја покачиме бројноста на Грците или на Бугарите - смета Најдовски.

Од 2-3 милиони Македонци во балканските земји

Според процените што се правени во македонското МНР, во балканските земји живеат повеќе од два милиона Македонци, додека цифрата со која манипулираат македонски организации е околу 3,5 милиони. МНР проценува дека во Бугарија има 750.000 Македонци, во Грција 700.000, 120.000 во Албанија, 85.000 во Србија, 12.000 на Косово, 15.000 во Романија и 315.000 во Турција.
Bravo
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...53BE0D1B35

Стефан Влахов Мицев познатиот македонист од Бугарија кој сега живее и работи во РМ, тврди дека во Бугарија има околу 2.000.000 граѓани со македонско потекло. МНР излегува со други бројки. Некој друг да се јави да лицитира со број на Македонци во Бугарија? Интересно е да си играме весела математика, зошто очевидно државниот попис во БГ како да не ни одговара!
17-08-2011, 11:02 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(17-08-2011, 11:02 AM)hristo Wrote: Стефан Влахов Мицев познатиот македонист од Бугарија кој сега живее и работи во РМ, тврди дека во Бугарија има околу 2.000.000 граѓани со македонско потекло. МНР излегува со други бројки. Некој друг да се јави да лицитира со број на Македонци во Бугарија? Интересно е да си играме весела математика, зошто очевидно државниот попис во БГ како да не ни одговара!

Христо, математиката наистина е весела, бих казал идиотска. Как да се изчислят македонците, като те не се плодят по регионален признак. Ако се вземат само тези, които живеят в Пиринско, значи са 250.000. Трябва обаче да приемем, че там никога не са се заселвали хора от другите краища на БГ. Ако са 750.000 както ги оценява вашето МНР, значи те живеят по всички краища на България, където пък са се омешали с българите от други региони. Е, ако аз имам баба и дядо от Беломорието и живея в Стара Загора или Варна, значи ли това, че съм македонец? Ами не! Мйекам си на източен диалект, не се различавам по нищо от някой кореняк варненец (примерно казвам - аз съм от София) и ич не ме е еня, дали жена ми е тракийка или мизийка. Много хора знаят, че имат корени от Македония, но повярвай ми, че същите тези хора си знаят и тракийските, добруджанските, балканджийските такива. Хеле пък 2.000.000!
Да, има локален патриотизъм в Пиринско, хората се наричат и македонци, ама си знаят, че са българи. Как да ти го обясня, трябва да дойдеш и да го видиш с очите си. Примерно, никой не казва: това е влашко село, а пък онова - македонско. Казва българско. Но за Кюстендилци ще каже: тия са дървени шопи, ние сме македонци. Има един виц за Дупничани, че били най-лошите хора, защото никой не ги обичал. Македонците им викали шопи, а шопите - македонци. Хората по Пиринско изобщо не се вписват в македонистката пропаганда. Често пъти ви гледат с недоверие, наричат ви промити мозъци и че сте сте станали сърби. Ето до какво води разделението! Нищо добро не ни чака нас българите и вас македонците, ако нещата продължават в такава насока. Добре би било да ни дойде някога акъла и като ще сме различни народи, барем да не се мразим, а да си помагаме.
И най-важното - да се оправим икономически и да почнем да се плодим повечко и да не ходим вече по тая пуста чужбина, че след някоя и друга година може да няма ни българи, ни македонци. Боли ме оная работа колко сме били велики по времето на цар Симеон...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
17-08-2011, 04:40 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Все нещо требва да оправдава ненапредъка съм ЕС и НАТО, икономическите проблеми и кризата на идентитетот ... най-лесното е да кажеш,че другите са виновни за положението ти ... с 50% осми клас население това минава, никого не обиждам, но това са фактите. Както и проблема с името ... в момента македонците защитават името Бивша Югославска Република Македония ... даже и се съдат с Гърция,за да го запазат ... докато в един момент на всички им писне и тази държава спре да съществува ... уж беше създадена като буфер, ама май почна да се оказва повече проблем отколкото решение ... това ако е македонски интерес - здраве му кажи ... Icon_razz
18-08-2011, 07:50 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Неизвървеният път от "високите теми" до живота на обикновените хора...


В село Цапарево, на 20 километра от границата с Македония, животът е спомени

© Снимка: img.photo-forum.net


Репортаж на Румен Стоичков

Село Цапарево, община Струмяна, Благоевградска област, се намира в Малешевската планина, на двайсетина километра от границата с Македония. Това е едно от напълно канализираните и водоснабдени села в региона, което обаче не е помогнало да се спре постепенното му обезлюдяване. Преди 30 години в Цапарево са живели 800 души, днес са около 220. Средната възраст е 70 години.

Образно и с чувство за хумор жителите на Цапарево описват какво се е случило със селото през годините. Закрити са училището, детската градина, здравният пункт, социалният патронаж.

От общинския център Струмяни до Цапарево са 20 километра, а наоколо са села, отстоящи на по 10, 15 километра едно от друго, но години наред никой не се е погрижил да поправи пътищата между тях. Проблемът може да се реши, ако бъде размразена идеята за изграждане на Граничен контролно-пропускателен пункт, водещ към македонския град Берово, припомня кметът Христо Стойков. Той пояснява, че районът ще живне, ако се направи този път, защото от македонска страна община Берово е направила пътят до границата и е изграден граничен пункт. Кметът на Цапарево призовава управляващите да обърнат внимание на крайграничните селища, където са занемарени не само пътищата, но и медицинското обслужване, образованието.

Сред жителите на село Цапарево ни отвежда репортажът на Румен Стоичков, който можете да чуете в звуковия файл.

http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Curre...arevo.aspx
19-08-2011, 08:31 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Ще добавя и една песен от Каршиака - от селото Цапарево.

Не е забравена песента - пее се - на Илинден.

Е сега - провокативно питане в контекста на "високите теми" - българска или македонска е тази песен?

Правят пописи на хората, а дали броят и песните им?
21-08-2011, 05:06 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

И още една песен от Каршиака...

Съжалявам - не е по темата.

21-08-2011, 05:30 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Постирах песните, заради два въпроса.
Първият - какви са тези песни - според вас - български или македонски - имате ли мнение?
За мен - напр. - те са цапаревски /или от Каршиака/ - а за вас?
И вторият - знаете ли с какво е известно /по-точно - с какво е било известно/ това место от Малешевията...От къде идват самите песни?
21-08-2011, 06:25 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(21-08-2011, 06:25 PM)Valkanizater Wrote: Постирах песните, заради два въпроса.
Първият - какви са тези песни - според вас - български или македонски - имате ли мнение?
За мен - напр. - те са цапаревски /или от Каршиака/ - а за вас?
И вторият - знаете ли с какво е известно /по-точно - с какво е било известно/ това место от Малешевията...От къде идват самите песни?

Песните се наши...заеднички. Music4

23-08-2011, 12:59 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

(23-08-2011, 12:59 PM)hristo Wrote:
(21-08-2011, 06:25 PM)Valkanizater Wrote: Постирах песните, заради два въпроса.
Първият - какви са тези песни - според вас - български или македонски - имате ли мнение?
За мен - напр. - те са цапаревски /или от Каршиака/ - а за вас?
И вторият - знаете ли с какво е известно /по-точно - с какво е било известно/ това место от Малешевията...От къде идват самите песни?

Песните се наши...заеднички. Music4
Аууу христо, какви лоши неща приказваш ... как може антични македонци - темел на световната цивилизация да имат нещо общо с турко-татаро-монголите познати като българи и символ на всичко лошо по света .... аре моля ти се ...
23-08-2011, 01:16 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Е, заеднички са, но като опре до сепариране - нищо чудно да намерим начин да ги делим куплет по куплет...

Легендата зад песните е за красивите цапаревки - дори и на ВМРО се е налагало да се занимава с въпроса - и както се говори - с неясен успех.

23-08-2011, 03:11 PM
Reply
Guest
Unregistered

 

(23-08-2011, 01:16 PM)Илиян_Луков Wrote:
(23-08-2011, 12:59 PM)hristo Wrote:
(21-08-2011, 06:25 PM)Valkanizater Wrote: Постирах песните, заради два въпроса.
Първият - какви са тези песни - според вас - български или македонски - имате ли мнение?
За мен - напр. - те са цапаревски /или от Каршиака/ - а за вас?
И вторият - знаете ли с какво е известно /по-точно - с какво е било известно/ това место от Малешевията...От къде идват самите песни?

Песните се наши...заеднички. Music4
Аууу христо, какви лоши неща приказваш ... как може антични македонци - темел на световната цивилизация да имат нещо общо с турко-татаро-монголите познати като българи и символ на всичко лошо по света .... аре моля ти се ...

Пич, на тебе май не ти е приятно да ти говорят нормално и гледаш да се заядеш...Христо не те е нарекъл "турко-монгол", ама ти държиш да те наричат така, нали?
23-08-2011, 03:40 PM
Reply