Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.11 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Пописот во Бугариja
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#81

(05-08-2011, 01:15 AM)Giovanni Wrote:
(04-08-2011, 09:47 PM)TATAP Wrote: Много си прав!Аз лично често се питам как е възможно с единствената земя и народ,с който не сме водили война на Балканите да има толкова първична (дадена от люлка) омраза!Не разбирам!

Ти ако досега не си разбрал , нема никогаш да разбереш.

Не ми е работа да поставям диагнози и за това ще продължа да се чудя! ;)
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
05-08-2011, 02:13 AM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#82

(05-08-2011, 01:15 AM)Giovanni Wrote:
(04-08-2011, 09:43 PM)hristo Wrote: Од една математичка операција-пописот, се направи тема за непотребно препукување. Бугарија е во ЕУ, ние сакаме да влеземе таму. Еден од битните услови за влез во ЕУ се и добрососедските односи. ЕУ како проект е одличен за надминување на историските спротиставености и војни на Балканот. Тие историски недоразбирања ке се надминат и маргинализираат совлез на целиот Балкан како елегантно решение ( меѓу друго) за сите балкански држави и народи. Во 21 -от век мора историјата да ја оставиме на историчарите.
Од друга страна детскиот начин на докажување “ на кој му е поголем“ е смешен и непримерен за еден сериозен форум како што е Котле.

Каде Македонија има покажано недобрососедски односи? Имај на ум што се од сите околни држави и се правело и прави. Реално гледано ние сме веројатно најмирољубив народ на Балканот. Ние никогаш во колежи против Македонците не сме влегувале во име на нацијата, црквата и останати изми. Ние никогаш не сме окупирале друга држава. Никогаш не сме негирале постоење на други народи и народности. А и мошне коректно се однесуваме наспрам тие кој нас не не признаваат во своите си држави.

Ке одиме постапно. По твојот искажано мислење, за пацифизмот на Македонците, историјата на Македонија започнува од пред еден век и нешто. Значи ли тоа дека ти ја оспоруваш тезата дека потекнуваме од Античките Макеоднци, како што некои моќни кругови во Македонија сакаат да наметнат! Тоа е и ,нели, причината за поставување на грандиозниот споменик на Александар Македонски на централниот плоштад во Скопје.
05-08-2011, 07:58 AM
Reply
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#83

(05-08-2011, 07:58 AM)hristo Wrote:
(05-08-2011, 01:15 AM)Giovanni Wrote:
(04-08-2011, 09:43 PM)hristo Wrote: Од една математичка операција-пописот, се направи тема за непотребно препукување. Бугарија е во ЕУ, ние сакаме да влеземе таму. Еден од битните услови за влез во ЕУ се и добрососедските односи. ЕУ како проект е одличен за надминување на историските спротиставености и војни на Балканот. Тие историски недоразбирања ке се надминат и маргинализираат совлез на целиот Балкан како елегантно решение ( меѓу друго) за сите балкански држави и народи. Во 21 -от век мора историјата да ја оставиме на историчарите.
Од друга страна детскиот начин на докажување “ на кој му е поголем“ е смешен и непримерен за еден сериозен форум како што е Котле.

Каде Македонија има покажано недобрососедски односи? Имај на ум што се од сите околни држави и се правело и прави. Реално гледано ние сме веројатно најмирољубив народ на Балканот. Ние никогаш во колежи против Македонците не сме влегувале во име на нацијата, црквата и останати изми. Ние никогаш не сме окупирале друга држава. Никогаш не сме негирале постоење на други народи и народности. А и мошне коректно се однесуваме наспрам тие кој нас не не признаваат во своите си држави.

Ке одиме постапно. По твојот искажано мислење, за пацифизмот на Македонците, историјата на Македонија започнува од пред еден век и нешто. Значи ли тоа дека ти ја оспоруваш тезата дека потекнуваме од Античките Макеоднци, како што некои моќни кругови во Македонија сакаат да наметнат! Тоа е и ,нели, причината за поставување на грандиозниот споменик на Александар Македонски на централниот плоштад во Скопје.

Каква врска има споменикот сега со моето прашање? Инаку, да, ја оспорувам таа теза дека потекнуваме од Александар Македонски. Мал милион пати е дискутирано дека нациите се од пред век, век и пол. По ист тертек ни Грците не произлегуваат од Александар. Која е таа нација каде Спарта војува со Атина итн, но тоа не е тема сега. Споменикот е како и секој друг споменик. Споменик на нешто битно. Александар Македонски е роден на денешната територија на Р. Македонија и тој му припаѓа на регионов. Тоа неможе да се негира. Да ли споменикот се наоѓа во Скопје или Солун/Атина воопшто не е битно. Битно е да од една неважна работа Грците прават проблем и тие се тие кој не негуваат добрососедски односи. Споменикот треба да биде мост на поврзување. Споменикот не докажува ниту кажува дека потекнуваме од Александар Македонски.

Доказ за мирољубивоста на Македонците е да ако Грците направат сличен споменик во некаде на Атина на Алескандар Македонски, овде во МК никого патката нема да го заболи за тоа. Реално гледано што сите соседи на Македонија и го имаат праено неможе да се спореди со ништо од наша страна.

Од друга страна, секој може да се однесува како Грците и да бара иредентизам во се и сешто, ама има граници каде нешто се смета нормално а нешто патологија.
(This post was last modified: 05-08-2011, 09:24 AM by Giovanni.)
05-08-2011, 09:23 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#84

(05-08-2011, 09:23 AM)Giovanni Wrote:
(05-08-2011, 07:58 AM)hristo Wrote:
(05-08-2011, 01:15 AM)Giovanni Wrote:
(04-08-2011, 09:43 PM)hristo Wrote: Од една математичка операција-пописот, се направи тема за непотребно препукување. Бугарија е во ЕУ, ние сакаме да влеземе таму. Еден од битните услови за влез во ЕУ се и добрососедските односи. ЕУ како проект е одличен за надминување на историските спротиставености и војни на Балканот. Тие историски недоразбирања ке се надминат и маргинализираат совлез на целиот Балкан како елегантно решение ( меѓу друго) за сите балкански држави и народи. Во 21 -от век мора историјата да ја оставиме на историчарите.
Од друга страна детскиот начин на докажување “ на кој му е поголем“ е смешен и непримерен за еден сериозен форум како што е Котле.

Каде Македонија има покажано недобрососедски односи? Имај на ум што се од сите околни држави и се правело и прави. Реално гледано ние сме веројатно најмирољубив народ на Балканот. Ние никогаш во колежи против Македонците не сме влегувале во име на нацијата, црквата и останати изми. Ние никогаш не сме окупирале друга држава. Никогаш не сме негирале постоење на други народи и народности. А и мошне коректно се однесуваме наспрам тие кој нас не не признаваат во своите си држави.

Ке одиме постапно. По твојот искажано мислење, за пацифизмот на Македонците, историјата на Македонија започнува од пред еден век и нешто. Значи ли тоа дека ти ја оспоруваш тезата дека потекнуваме од Античките Макеоднци, како што некои моќни кругови во Македонија сакаат да наметнат! Тоа е и ,нели, причината за поставување на грандиозниот споменик на Александар Македонски на централниот плоштад во Скопје.

Каква врска има споменикот сега со моето прашање? Инаку, да, ја оспорувам таа теза дека потекнуваме од Александар Македонски. Мал милион пати е дискутирано дека нациите се од пред век, век и пол. По ист тертек ни Грците не произлегуваат од Александар. Која е таа нација каде Спарта војува со Атина итн, но тоа не е тема сега. Споменикот е како и секој друг споменик. Споменик на нешто битно. Александар Македонски е роден на денешната територија на Р. Македонија и тој му припаѓа на регионов. Тоа неможе да се негира. Да ли споменикот се наоѓа во Скопје или Солун/Атина воопшто не е битно. Битно е да од една неважна работа Грците прават проблем и тие се тие кој не негуваат добрососедски односи. Споменикот треба да биде мост на поврзување. Споменикот не докажува ниту кажува дека потекнуваме од Александар Македонски.

Доказ за мирољубивоста на Македонците е да ако Грците направат сличен споменик во некаде на Атина на Алескандар Македонски, овде во МК никого патката нема да го заболи за тоа. Реално гледано што сите соседи на Македонија и го имаат праено неможе да се спореди со ништо од наша страна.

Од друга страна, секој може да се однесува како Грците и да бара иредентизам во се и сешто, ама има граници каде нешто се смета нормално а нешто патологија.

Штета. Мислев ке спадне нешто на подолга патека, па да оштрам копје, а она ништо, паф. Сакав да те рчнам околу мирољубовоста на Македонците. Мирољубови биле поради што егзистирале во тие услови ( поробеност) и светската политичка констелација не и одела на Македонија во прилог. Англскиот империјализам во Грција нашол на добар соработник, а формирање на слободна словенска и христијанска држва на овие простори ( плус, нели, Егејска Македонија) независна или во склоп на Бугарија ( Санстефанска Бугарија) не им одела во интерес. Поради фактот, дека таа држава или држави би биле под влијание на Русија, со што Русија би имала излез на топло море и со тоа би се загрозиле стратешките интереси на Англија на Медитеранот и Блискиот Исток. Македонија , фактички, ја плаќа цената за својата местоположба. Тезата за мирољубивоста на Македонците ( современите) би ти ја спротоставил со тезата за крволочноста и суровоста на Античките Македонци кога тие со меч и сила ( а не со песна и цвеќе) освоиле половина тогаш познат свет.
Но, ти со твојата теза за Антички Македонци ( што се поклопува со моето размислување) се повлече. Да завршам. Мирољубивоста на Македонците е нормална работа кога си во ропство. Да Македонија била формирана како држава , а на пример тоа не биле Србија, Бугарија или Грција приказната би била секако инаква.
05-08-2011, 12:10 PM
Reply
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#85

(05-08-2011, 12:10 PM)hristo Wrote: Штета. Мислев ке спадне нешто на подолга патека, па да оштрам копје, а она ништо, паф. Сакав да те рчнам околу мирољубовоста на Македонците. Мирољубови биле поради што егзистирале во тие услови ( поробеност) и светската политичка констелација не и одела на Македонија во прилог. Англскиот империјализам во Грција нашол на добар соработник, а формирање на слободна словенска и христијанска држва на овие простори ( плус, нели, Егејска Македонија) независна или во склоп на Бугарија ( Санстефанска Бугарија) не им одела во интерес. Поради фактот, дека таа држава или држави би биле под влијание на Русија, со што Русија би имала излез на топло море и со тоа би се загрозиле стратешките интереси на Англија на Медитеранот и Блискиот Исток. Македонија , фактички, ја плаќа цената за својата местоположба. Тезата за мирољубивоста на Македонците ( современите) би ти ја спротоставил со тезата за крволочноста и суровоста на Античките Македонци кога тие со меч и сила ( а не со песна и цвеќе) освоиле половина тогаш познат свет.
Но, ти со твојата теза за Антички Македонци ( што се поклопува со моето размислување) се повлече. Да завршам. Мирољубивоста на Македонците е нормална работа кога си во ропство. Да Македонија била формирана како држава , а на пример тоа не биле Србија, Бугарија или Грција приказната би била секако инаква.
Не е битно што и како. Битни се фактите а тоа е дека ние НЕМАМЕ во историјата наша правено кон соседите она што тие нас ни го правеле. Па дури ни денес не го правиме тоа што соседите ни го прават. Можеби е така како што велиш, дека е тоа заради ропството наше, но , ете сме ја платиле таа цена и сега ни стои дека во историјата немаме крв лочено од други.

Да се вратиме на темата, твојата поента за нашето недобрососедство не држи! Покажи каде Грците се добрососеди а тие се нели ЕУ. ЕУ е секогаш во право. Ние го сменивме уставот, знамето, што имаат Грицте направено? За какво добрососедство се работи? Не држеа под ембарго со години и никому ништо за тоа, не блокираат насекаде, го негираат геноцидот на Македонците, прават работи кој во западниот свет се незамисливи (на пример човек роден во Лерин со Австралијски или Канадски пасош да неможе да влезе само затоа што во пасошот му пишува Лерин или само зато што е Македонец) и сето тоа се толерира а сега НИЕ СМЕ тие кој не сме добри соседи? Што ти е поентата Христо?
05-08-2011, 02:18 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#86

(05-08-2011, 02:18 PM)Giovanni Wrote:
(05-08-2011, 12:10 PM)hristo Wrote: Штета. Мислев ке спадне нешто на подолга патека, па да оштрам копје, а она ништо, паф. Сакав да те рчнам околу мирољубовоста на Македонците. Мирољубови биле поради што егзистирале во тие услови ( поробеност) и светската политичка констелација не и одела на Македонија во прилог. Англскиот империјализам во Грција нашол на добар соработник, а формирање на слободна словенска и христијанска држва на овие простори ( плус, нели, Егејска Македонија) независна или во склоп на Бугарија ( Санстефанска Бугарија) не им одела во интерес. Поради фактот, дека таа држава или држави би биле под влијание на Русија, со што Русија би имала излез на топло море и со тоа би се загрозиле стратешките интереси на Англија на Медитеранот и Блискиот Исток. Македонија , фактички, ја плаќа цената за својата местоположба. Тезата за мирољубивоста на Македонците ( современите) би ти ја спротоставил со тезата за крволочноста и суровоста на Античките Македонци кога тие со меч и сила ( а не со песна и цвеќе) освоиле половина тогаш познат свет.
Но, ти со твојата теза за Антички Македонци ( што се поклопува со моето размислување) се повлече. Да завршам. Мирољубивоста на Македонците е нормална работа кога си во ропство. Да Македонија била формирана како држава , а на пример тоа не биле Србија, Бугарија или Грција приказната би била секако инаква.
Не е битно што и како. Битни се фактите а тоа е дека ние НЕМАМЕ во историјата наша правено кон соседите она што тие нас ни го правеле. Па дури ни денес не го правиме тоа што соседите ни го прават. Можеби е така како што велиш, дека е тоа заради ропството наше, но , ете сме ја платиле таа цена и сега ни стои дека во историјата немаме крв лочено од други.

Да се вратиме на темата, твојата поента за нашето недобрососедство не држи! Покажи каде Грците се добрососеди а тие се нели ЕУ. ЕУ е секогаш во право. Ние го сменивме уставот, знамето, што имаат Грицте направено? За какво добрососедство се работи? Не држеа под ембарго со години и никому ништо за тоа, не блокираат насекаде, го негираат геноцидот на Македонците, прават работи кој во западниот свет се незамисливи (на пример човек роден во Лерин со Австралијски или Канадски пасош да неможе да влезе само затоа што во пасошот му пишува Лерин или само зато што е Македонец) и сето тоа се толерира а сега НИЕ СМЕ тие кој не сме добри соседи? Што ти е поентата Христо?

Што ми е поента? Збор беше за мирољубивоста на нашиот народ.Твојата теза беше дека како народ не сме направиле никаков злочин во историјата (современата).А, дека, другите народи ни направиле. Да, но тие народи ни направиле од позиција на држави. Па, целиот 19 и првата половина од 20-от век во Европа е исполнет со разни државни ( режимски)интереси кои се решавале, воглавном, со војни. А, како што знаеш во војни и одлуки по тие војни нема правдина туку се се решава од позиција на сили. Што сме можеле ние, Македонците да направиме на поле , на пример, на обединување кога веќе формираните формираните балкански држави по Балканските војни не поделиле како што не поделиле, со амин на големите европски сили. Или пак, што сме можеле да направиме на поле на обединување на крајот на 2-та Световна војна кога големите сили со нивни договор, веќе ги нацртале европските карти? Да завршам, ние не сме имале сопствена незавивисна држава за да мериме колку би биле државно мирољубви. Инаку, као што и самиот знаеш како општество не сме биле баш мирољубиви. И, тоа сами на себе. Многу Македонци репресирале многу други Македонци врз основа на различни идеолошки погледи и државни агенди.
07-08-2011, 07:30 PM
Reply
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#87

(07-08-2011, 07:30 PM)hristo Wrote:
(05-08-2011, 02:18 PM)Giovanni Wrote:
(05-08-2011, 12:10 PM)hristo Wrote: Штета. Мислев ке спадне нешто на подолга патека, па да оштрам копје, а она ништо, паф. Сакав да те рчнам околу мирољубовоста на Македонците. Мирољубови биле поради што егзистирале во тие услови ( поробеност) и светската политичка констелација не и одела на Македонија во прилог. Англскиот империјализам во Грција нашол на добар соработник, а формирање на слободна словенска и христијанска држва на овие простори ( плус, нели, Егејска Македонија) независна или во склоп на Бугарија ( Санстефанска Бугарија) не им одела во интерес. Поради фактот, дека таа држава или држави би биле под влијание на Русија, со што Русија би имала излез на топло море и со тоа би се загрозиле стратешките интереси на Англија на Медитеранот и Блискиот Исток. Македонија , фактички, ја плаќа цената за својата местоположба. Тезата за мирољубивоста на Македонците ( современите) би ти ја спротоставил со тезата за крволочноста и суровоста на Античките Македонци кога тие со меч и сила ( а не со песна и цвеќе) освоиле половина тогаш познат свет.
Но, ти со твојата теза за Антички Македонци ( што се поклопува со моето размислување) се повлече. Да завршам. Мирољубивоста на Македонците е нормална работа кога си во ропство. Да Македонија била формирана како држава , а на пример тоа не биле Србија, Бугарија или Грција приказната би била секако инаква.
Не е битно што и како. Битни се фактите а тоа е дека ние НЕМАМЕ во историјата наша правено кон соседите она што тие нас ни го правеле. Па дури ни денес не го правиме тоа што соседите ни го прават. Можеби е така како што велиш, дека е тоа заради ропството наше, но , ете сме ја платиле таа цена и сега ни стои дека во историјата немаме крв лочено од други.

Да се вратиме на темата, твојата поента за нашето недобрососедство не држи! Покажи каде Грците се добрососеди а тие се нели ЕУ. ЕУ е секогаш во право. Ние го сменивме уставот, знамето, што имаат Грицте направено? За какво добрососедство се работи? Не држеа под ембарго со години и никому ништо за тоа, не блокираат насекаде, го негираат геноцидот на Македонците, прават работи кој во западниот свет се незамисливи (на пример човек роден во Лерин со Австралијски или Канадски пасош да неможе да влезе само затоа што во пасошот му пишува Лерин или само зато што е Македонец) и сето тоа се толерира а сега НИЕ СМЕ тие кој не сме добри соседи? Што ти е поентата Христо?

Што ми е поента? Збор беше за мирољубивоста на нашиот народ.Твојата теза беше дека како народ не сме направиле никаков злочин во историјата (современата).А, дека, другите народи ни направиле. Да, но тие народи ни направиле од позиција на држави. Па, целиот 19 и првата половина од 20-от век во Европа е исполнет со разни државни ( режимски)интереси кои се решавале, воглавном, со војни. А, како што знаеш во војни и одлуки по тие војни нема правдина туку се се решава од позиција на сили. Што сме можеле ние, Македонците да направиме на поле , на пример, на обединување кога веќе формираните формираните балкански држави по Балканските војни не поделиле како што не поделиле, со амин на големите европски сили. Или пак, што сме можеле да направиме на поле на обединување на крајот на 2-та Световна војна кога големите сили со нивни договор, веќе ги нацртале европските карти? Да завршам, ние не сме имале сопствена незавивисна држава за да мериме колку би биле државно мирољубви. Инаку, као што и самиот знаеш како општество не сме биле баш мирољубиви. И, тоа сами на себе. Многу Македонци репресирале многу други Македонци врз основа на различни идеолошки погледи и државни агенди.

Јас пак ти велам, поентата не е што и како во историјата туку каде Грција негува добрососедски ЕУ односи а каде ние не негуваме на пример што е твојата теза. За тоа е темава и твоите постови, демек ние не негуваме добрососедски односи а тоа е услов за ЕУ. Инаку, не е битно уште еднашка да напоменам што и како и зошто е така како е денеска. Работите неможат да се гледаат изолирано. Нашата историја со соседите е таа која е, и реално гледано споредено со сите соседи, МК е далеку подобрососедкса од останатите соседи а има далеку повеќе причина ДА НЕ БИДЕ таква заради историјата. Останатите соседи бар можат да се извинат за историјските неправди кој ни ги направиле и се уште прават, а не да не само тоа да не им паѓа на памет, туку и продолжуваат со тоа. Уште еднашка кажи каде Грција како ЕУ членка и преставник на ЕУ покажува добрососедски односи а ние не?Нели ЕУ е златен стандард.
07-08-2011, 09:52 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#88

(07-08-2011, 09:52 PM)Giovanni Wrote:
(07-08-2011, 07:30 PM)hristo Wrote:
(05-08-2011, 02:18 PM)Giovanni Wrote:
(05-08-2011, 12:10 PM)hristo Wrote: Штета. Мислев ке спадне нешто на подолга патека, па да оштрам копје, а она ништо, паф. Сакав да те рчнам околу мирољубовоста на Македонците. Мирољубови биле поради што егзистирале во тие услови ( поробеност) и светската политичка констелација не и одела на Македонија во прилог. Англскиот империјализам во Грција нашол на добар соработник, а формирање на слободна словенска и христијанска држва на овие простори ( плус, нели, Егејска Македонија) независна или во склоп на Бугарија ( Санстефанска Бугарија) не им одела во интерес. Поради фактот, дека таа држава или држави би биле под влијание на Русија, со што Русија би имала излез на топло море и со тоа би се загрозиле стратешките интереси на Англија на Медитеранот и Блискиот Исток. Македонија , фактички, ја плаќа цената за својата местоположба. Тезата за мирољубивоста на Македонците ( современите) би ти ја спротоставил со тезата за крволочноста и суровоста на Античките Македонци кога тие со меч и сила ( а не со песна и цвеќе) освоиле половина тогаш познат свет.
Но, ти со твојата теза за Антички Македонци ( што се поклопува со моето размислување) се повлече. Да завршам. Мирољубивоста на Македонците е нормална работа кога си во ропство. Да Македонија била формирана како држава , а на пример тоа не биле Србија, Бугарија или Грција приказната би била секако инаква.
Не е битно што и како. Битни се фактите а тоа е дека ние НЕМАМЕ во историјата наша правено кон соседите она што тие нас ни го правеле. Па дури ни денес не го правиме тоа што соседите ни го прават. Можеби е така како што велиш, дека е тоа заради ропството наше, но , ете сме ја платиле таа цена и сега ни стои дека во историјата немаме крв лочено од други.

Да се вратиме на темата, твојата поента за нашето недобрососедство не држи! Покажи каде Грците се добрососеди а тие се нели ЕУ. ЕУ е секогаш во право. Ние го сменивме уставот, знамето, што имаат Грицте направено? За какво добрососедство се работи? Не држеа под ембарго со години и никому ништо за тоа, не блокираат насекаде, го негираат геноцидот на Македонците, прават работи кој во западниот свет се незамисливи (на пример човек роден во Лерин со Австралијски или Канадски пасош да неможе да влезе само затоа што во пасошот му пишува Лерин или само зато што е Македонец) и сето тоа се толерира а сега НИЕ СМЕ тие кој не сме добри соседи? Што ти е поентата Христо?

Што ми е поента? Збор беше за мирољубивоста на нашиот народ.Твојата теза беше дека како народ не сме направиле никаков злочин во историјата (современата).А, дека, другите народи ни направиле. Да, но тие народи ни направиле од позиција на држави. Па, целиот 19 и првата половина од 20-от век во Европа е исполнет со разни државни ( режимски)интереси кои се решавале, воглавном, со војни. А, како што знаеш во војни и одлуки по тие војни нема правдина туку се се решава од позиција на сили. Што сме можеле ние, Македонците да направиме на поле , на пример, на обединување кога веќе формираните формираните балкански држави по Балканските војни не поделиле како што не поделиле, со амин на големите европски сили. Или пак, што сме можеле да направиме на поле на обединување на крајот на 2-та Световна војна кога големите сили со нивни договор, веќе ги нацртале европските карти? Да завршам, ние не сме имале сопствена незавивисна држава за да мериме колку би биле државно мирољубви. Инаку, као што и самиот знаеш како општество не сме биле баш мирољубиви. И, тоа сами на себе. Многу Македонци репресирале многу други Македонци врз основа на различни идеолошки погледи и државни агенди.

Јас пак ти велам, поентата не е што и како во историјата туку каде Грција негува добрососедски ЕУ односи а каде ние не негуваме на пример што е твојата теза. За тоа е темава и твоите постови, демек ние не негуваме добрососедски односи а тоа е услов за ЕУ. Инаку, не е битно уште еднашка да напоменам што и како и зошто е така како е денеска. Работите неможат да се гледаат изолирано. Нашата историја со соседите е таа која е, и реално гледано споредено со сите соседи, МК е далеку подобрососедкса од останатите соседи а има далеку повеќе причина ДА НЕ БИДЕ таква заради историјата. Останатите соседи бар можат да се извинат за историјските неправди кој ни ги направиле и се уште прават, а не да не само тоа да не им паѓа на памет, туку и продолжуваат со тоа. Уште еднашка кажи каде Грција како ЕУ членка и преставник на ЕУ покажува добрососедски односи а ние не?Нели ЕУ е златен стандард.

Pa ti so Hristo li najde da se raspravash. Pa toj e pogolem Bugarin od ovie od Bugarija. Gledas li koga se vmeshuva - ne koga likuvaat Bugarite deka isceznuvaat etnicki Makedonci (za nego najverojatno i ne postoi takva rabota, tamu vo BG ima samo Makedonci kako regionalnost) i slicni gadosti tuku koga pocnuva da se pishuva za nivnoto isceznuvanje i mizerija. E togash imalo prepuknuvanje, dobrososedski odnosi, drn drn. Hristo, Hristo a vazelinot za kolko go prodavash?

10-08-2011, 06:15 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#89

(10-08-2011, 06:15 PM)Guest Wrote:
(07-08-2011, 09:52 PM)Giovanni Wrote:
(07-08-2011, 07:30 PM)hristo Wrote:
(05-08-2011, 02:18 PM)Giovanni Wrote:
(05-08-2011, 12:10 PM)hristo Wrote: Штета. Мислев ке спадне нешто на подолга патека, па да оштрам копје, а она ништо, паф. Сакав да те рчнам околу мирољубовоста на Македонците. Мирољубови биле поради што егзистирале во тие услови ( поробеност) и светската политичка констелација не и одела на Македонија во прилог. Англскиот империјализам во Грција нашол на добар соработник, а формирање на слободна словенска и христијанска држва на овие простори ( плус, нели, Егејска Македонија) независна или во склоп на Бугарија ( Санстефанска Бугарија) не им одела во интерес. Поради фактот, дека таа држава или држави би биле под влијание на Русија, со што Русија би имала излез на топло море и со тоа би се загрозиле стратешките интереси на Англија на Медитеранот и Блискиот Исток. Македонија , фактички, ја плаќа цената за својата местоположба. Тезата за мирољубивоста на Македонците ( современите) би ти ја спротоставил со тезата за крволочноста и суровоста на Античките Македонци кога тие со меч и сила ( а не со песна и цвеќе) освоиле половина тогаш познат свет.
Но, ти со твојата теза за Антички Македонци ( што се поклопува со моето размислување) се повлече. Да завршам. Мирољубивоста на Македонците е нормална работа кога си во ропство. Да Македонија била формирана како држава , а на пример тоа не биле Србија, Бугарија или Грција приказната би била секако инаква.
Не е битно што и како. Битни се фактите а тоа е дека ние НЕМАМЕ во историјата наша правено кон соседите она што тие нас ни го правеле. Па дури ни денес не го правиме тоа што соседите ни го прават. Можеби е така како што велиш, дека е тоа заради ропството наше, но , ете сме ја платиле таа цена и сега ни стои дека во историјата немаме крв лочено од други.

Да се вратиме на темата, твојата поента за нашето недобрососедство не држи! Покажи каде Грците се добрососеди а тие се нели ЕУ. ЕУ е секогаш во право. Ние го сменивме уставот, знамето, што имаат Грицте направено? За какво добрососедство се работи? Не држеа под ембарго со години и никому ништо за тоа, не блокираат насекаде, го негираат геноцидот на Македонците, прават работи кој во западниот свет се незамисливи (на пример човек роден во Лерин со Австралијски или Канадски пасош да неможе да влезе само затоа што во пасошот му пишува Лерин или само зато што е Македонец) и сето тоа се толерира а сега НИЕ СМЕ тие кој не сме добри соседи? Што ти е поентата Христо?

Што ми е поента? Збор беше за мирољубивоста на нашиот народ.Твојата теза беше дека како народ не сме направиле никаков злочин во историјата (современата).А, дека, другите народи ни направиле. Да, но тие народи ни направиле од позиција на држави. Па, целиот 19 и првата половина од 20-от век во Европа е исполнет со разни државни ( режимски)интереси кои се решавале, воглавном, со војни. А, како што знаеш во војни и одлуки по тие војни нема правдина туку се се решава од позиција на сили. Што сме можеле ние, Македонците да направиме на поле , на пример, на обединување кога веќе формираните формираните балкански држави по Балканските војни не поделиле како што не поделиле, со амин на големите европски сили. Или пак, што сме можеле да направиме на поле на обединување на крајот на 2-та Световна војна кога големите сили со нивни договор, веќе ги нацртале европските карти? Да завршам, ние не сме имале сопствена незавивисна држава за да мериме колку би биле државно мирољубви. Инаку, као што и самиот знаеш како општество не сме биле баш мирољубиви. И, тоа сами на себе. Многу Македонци репресирале многу други Македонци врз основа на различни идеолошки погледи и државни агенди.

Јас пак ти велам, поентата не е што и како во историјата туку каде Грција негува добрососедски ЕУ односи а каде ние не негуваме на пример што е твојата теза. За тоа е темава и твоите постови, демек ние не негуваме добрососедски односи а тоа е услов за ЕУ. Инаку, не е битно уште еднашка да напоменам што и како и зошто е така како е денеска. Работите неможат да се гледаат изолирано. Нашата историја со соседите е таа која е, и реално гледано споредено со сите соседи, МК е далеку подобрососедкса од останатите соседи а има далеку повеќе причина ДА НЕ БИДЕ таква заради историјата. Останатите соседи бар можат да се извинат за историјските неправди кој ни ги направиле и се уште прават, а не да не само тоа да не им паѓа на памет, туку и продолжуваат со тоа. Уште еднашка кажи каде Грција како ЕУ членка и преставник на ЕУ покажува добрососедски односи а ние не?Нели ЕУ е златен стандард.

Pa ti so Hristo li najde da se raspravash. Pa toj e pogolem Bugarin od ovie od Bugarija. Gledas li koga se vmeshuva - ne koga likuvaat Bugarite deka isceznuvaat etnicki Makedonci (za nego najverojatno i ne postoi takva rabota, tamu vo BG ima samo Makedonci kako regionalnost) i slicni gadosti tuku koga pocnuva da se pishuva za nivnoto isceznuvanje i mizerija. E togash imalo prepuknuvanje, dobrososedski odnosi, drn drn. Hristo, Hristo a vazelinot za kolko go prodavash?

Драги Госту,постот ти е назначен за Џовани, но поради фактот што целиот пост ти е околу моите тези и мене лично, еве да то одговорам. Може подолго, но јас ке ти одговоран најкратко...и најасно. Секој кој негира потреба од добросодски односи со Бугарија јас резултно го квалификувам како српски дискурс. Е, сега, ти како Србин можеш да зборуваш што сакаш и како сакаш. Твое право. Затоа демократијата е добра. Секој си го кажува своето мислење-без последици по него. Е, сега, малку да ти ги смирам хормоните. Секој кој кажува дека не треба да имаме добрососедски односи со Србија, јас исто ке му кажам дека е тоа антимакедонки дискурс. Е па, тогаш ке ми рипнат Бугарите и ке ме направат Србин. Така е тоа мој драг Госту. Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија. Ние за тоа топрва треба да се научиме.Smajlito
11-08-2011, 09:07 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#90

(05-08-2011, 07:58 AM)hristo Wrote:
(05-08-2011, 01:15 AM)Giovanni Wrote:
(04-08-2011, 09:43 PM)hristo Wrote: Од една математичка операција-пописот, се направи тема за непотребно препукување. Бугарија е во ЕУ, ние сакаме да влеземе таму. Еден од битните услови за влез во ЕУ се и добрососедските односи. ЕУ како проект е одличен за надминување на историските спротиставености и војни на Балканот. Тие историски недоразбирања ке се надминат и маргинализираат совлез на целиот Балкан како елегантно решение ( меѓу друго) за сите балкански држави и народи. Во 21 -от век мора историјата да ја оставиме на историчарите.
Од друга страна детскиот начин на докажување “ на кој му е поголем“ е смешен и непримерен за еден сериозен форум како што е Котле.

Каде Македонија има покажано недобрососедски односи? Имај на ум што се од сите околни држави и се правело и прави. Реално гледано ние сме веројатно најмирољубив народ на Балканот. Ние никогаш во колежи против Македонците не сме влегувале во име на нацијата, црквата и останати изми. Ние никогаш не сме окупирале друга држава. Никогаш не сме негирале постоење на други народи и народности. А и мошне коректно се однесуваме наспрам тие кој нас не не признаваат во своите си држави.

Ке одиме постапно. По твојот искажано мислење, за пацифизмот на Македонците, историјата на Македонија започнува од пред еден век и нешто. Значи ли тоа дека ти ја оспоруваш тезата дека потекнуваме од Античките Макеоднци, како што некои моќни кругови во Македонија сакаат да наметнат! Тоа е и ,нели, причината за поставување на грандиозниот споменик на Александар Македонски на централниот плоштад во Скопје.

Този въпрос от къде потекнувате отдавна е обсъждан и решен. В днешна Р. Македония никога не са живели антични македонци и нема как да потекнувате от тех. Ако търсите антички корени, вие по-скоро сте илири и бракя на шиптарите.

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=182

(This post was last modified: 11-08-2011, 09:49 AM by veritas.)
11-08-2011, 09:47 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#91

(11-08-2011, 09:07 AM)hristo Wrote:
(10-08-2011, 06:15 PM)Guest Wrote:
(07-08-2011, 09:52 PM)Giovanni Wrote:
(07-08-2011, 07:30 PM)hristo Wrote:
(05-08-2011, 02:18 PM)Giovanni Wrote: Не е битно што и како. Битни се фактите а тоа е дека ние НЕМАМЕ во историјата наша правено кон соседите она што тие нас ни го правеле. Па дури ни денес не го правиме тоа што соседите ни го прават. Можеби е така како што велиш, дека е тоа заради ропството наше, но , ете сме ја платиле таа цена и сега ни стои дека во историјата немаме крв лочено од други.

Да се вратиме на темата, твојата поента за нашето недобрососедство не држи! Покажи каде Грците се добрососеди а тие се нели ЕУ. ЕУ е секогаш во право. Ние го сменивме уставот, знамето, што имаат Грицте направено? За какво добрососедство се работи? Не држеа под ембарго со години и никому ништо за тоа, не блокираат насекаде, го негираат геноцидот на Македонците, прават работи кој во западниот свет се незамисливи (на пример човек роден во Лерин со Австралијски или Канадски пасош да неможе да влезе само затоа што во пасошот му пишува Лерин или само зато што е Македонец) и сето тоа се толерира а сега НИЕ СМЕ тие кој не сме добри соседи? Што ти е поентата Христо?

Што ми е поента? Збор беше за мирољубивоста на нашиот народ.Твојата теза беше дека како народ не сме направиле никаков злочин во историјата (современата).А, дека, другите народи ни направиле. Да, но тие народи ни направиле од позиција на држави. Па, целиот 19 и првата половина од 20-от век во Европа е исполнет со разни државни ( режимски)интереси кои се решавале, воглавном, со војни. А, како што знаеш во војни и одлуки по тие војни нема правдина туку се се решава од позиција на сили. Што сме можеле ние, Македонците да направиме на поле , на пример, на обединување кога веќе формираните формираните балкански држави по Балканските војни не поделиле како што не поделиле, со амин на големите европски сили. Или пак, што сме можеле да направиме на поле на обединување на крајот на 2-та Световна војна кога големите сили со нивни договор, веќе ги нацртале европските карти? Да завршам, ние не сме имале сопствена незавивисна држава за да мериме колку би биле државно мирољубви. Инаку, као што и самиот знаеш како општество не сме биле баш мирољубиви. И, тоа сами на себе. Многу Македонци репресирале многу други Македонци врз основа на различни идеолошки погледи и државни агенди.

Јас пак ти велам, поентата не е што и како во историјата туку каде Грција негува добрососедски ЕУ односи а каде ние не негуваме на пример што е твојата теза. За тоа е темава и твоите постови, демек ние не негуваме добрососедски односи а тоа е услов за ЕУ. Инаку, не е битно уште еднашка да напоменам што и како и зошто е така како е денеска. Работите неможат да се гледаат изолирано. Нашата историја со соседите е таа која е, и реално гледано споредено со сите соседи, МК е далеку подобрососедкса од останатите соседи а има далеку повеќе причина ДА НЕ БИДЕ таква заради историјата. Останатите соседи бар можат да се извинат за историјските неправди кој ни ги направиле и се уште прават, а не да не само тоа да не им паѓа на памет, туку и продолжуваат со тоа. Уште еднашка кажи каде Грција како ЕУ членка и преставник на ЕУ покажува добрососедски односи а ние не?Нели ЕУ е златен стандард.

Pa ti so Hristo li najde da se raspravash. Pa toj e pogolem Bugarin od ovie od Bugarija. Gledas li koga se vmeshuva - ne koga likuvaat Bugarite deka isceznuvaat etnicki Makedonci (za nego najverojatno i ne postoi takva rabota, tamu vo BG ima samo Makedonci kako regionalnost) i slicni gadosti tuku koga pocnuva da se pishuva za nivnoto isceznuvanje i mizerija. E togash imalo prepuknuvanje, dobrososedski odnosi, drn drn. Hristo, Hristo a vazelinot za kolko go prodavash?

Драги Госту,постот ти е назначен за Џовани, но поради фактот што целиот пост ти е околу моите тези и мене лично, еве да то одговорам. Може подолго, но јас ке ти одговоран најкратко...и најасно. Секој кој негира потреба од добросодски односи со Бугарија јас резултно го квалификувам како српски дискурс. Е, сега, ти како Србин можеш да зборуваш што сакаш и како сакаш. Твое право. Затоа демократијата е добра. Секој си го кажува своето мислење-без последици по него. Е, сега, малку да ти ги смирам хормоните. Секој кој кажува дека не треба да имаме добрососедски односи со Србија, јас исто ке му кажам дека е тоа антимакедонки дискурс. Е па, тогаш ке ми рипнат Бугарите и ке ме направат Србин. Така е тоа мој драг Госту. Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија. Ние за тоа топрва треба да се научиме.Smajlito

Христо, извинявай, че се намесвам в дискусията, всичко казано от теб е во ред, но би ли споделил на базата на това твое мнение какво е сега положението в Македония/кой дърпа конците и кой рипва/. Аз си мисля, че ако се преборите за по-значими добрососедски односи со Сърбия, България и Гърция, просто няма да имате ама баш никакви проблеми...
Филибе
11-08-2011, 10:21 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#92

(11-08-2011, 09:07 AM)hristo Wrote: Драги Госту,постот ти е назначен за Џовани, но поради фактот што целиот пост ти е околу моите тези и мене лично, еве да то одговорам. Може подолго, но јас ке ти одговоран најкратко...и најасно. Секој кој негира потреба од добросодски односи со Бугарија јас резултно го квалификувам како српски дискурс. Е, сега, ти како Србин можеш да зборуваш што сакаш и како сакаш. Твое право. Затоа демократијата е добра. Секој си го кажува своето мислење-без последици по него. Е, сега, малку да ти ги смирам хормоните. Секој кој кажува дека не треба да имаме добрососедски односи со Србија, јас исто ке му кажам дека е тоа антимакедонки дискурс. Е па, тогаш ке ми рипнат Бугарите и ке ме направат Србин. Така е тоа мој драг Госту. Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија. Ние за тоа топрва треба да се научиме.Smajlito
Da_ne_si_lud
Sho zborvis be?
Koj voopsto pishuva za Srbite tuka? Eve ti ednostavno prasanje za tebe, a ti baraj gi Srbite i pod tvojot krevet:
Postojat li etnicki Makedonci vo Bugarija ili ne? Pri toa ne mislam na lugje skoro naseleni tamu od RM. Ako da, kolku mislis gi ima? Mislam od tuka treba da pocneme pa da te citam kolku bilo "Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија.". Ova fer prasanje e ili ne?
11-08-2011, 10:38 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#93

(11-08-2011, 10:38 AM)Guest Wrote:
(11-08-2011, 09:07 AM)hristo Wrote: Драги Госту,постот ти е назначен за Џовани, но поради фактот што целиот пост ти е околу моите тези и мене лично, еве да то одговорам. Може подолго, но јас ке ти одговоран најкратко...и најасно. Секој кој негира потреба од добросодски односи со Бугарија јас резултно го квалификувам како српски дискурс. Е, сега, ти како Србин можеш да зборуваш што сакаш и како сакаш. Твое право. Затоа демократијата е добра. Секој си го кажува своето мислење-без последици по него. Е, сега, малку да ти ги смирам хормоните. Секој кој кажува дека не треба да имаме добрососедски односи со Србија, јас исто ке му кажам дека е тоа антимакедонки дискурс. Е па, тогаш ке ми рипнат Бугарите и ке ме направат Србин. Така е тоа мој драг Госту. Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија. Ние за тоа топрва треба да се научиме.Smajlito
Da_ne_si_lud
Sho zborvis be?
Koj voopsto pishuva za Srbite tuka? Eve ti ednostavno prasanje za tebe, a ti baraj gi Srbite i pod tvojot krevet:
Postojat li etnicki Makedonci vo Bugarija ili ne? Pri toa ne mislam na lugje skoro naseleni tamu od RM. Ako da, kolku mislis gi ima? Mislam od tuka treba da pocneme pa da te citam kolku bilo "Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија.". Ova fer prasanje e ili ne?

Бе, што си толку чувствителен кога се спомнат Србите!? Не е грев да си Србин или да застапуваш српски интерес! Дали “ Postojat li etnicki Makedonci vo Bugarija ili ne?“ Постојат. И на последниот попис во нашата соседна и пријателска Бугарија се виде дека постојат. Во една дебата со Бугарите од Бугарија ( оти ги има и во Македонија) нашиот знаменоносец одКотле, г-от Јордан Петровски кажа ( парафразирам): И да има еден само Макеоднец во Бугарија ( автохтон) е доволно. А на задниот попис има повеќе од еден.
11-08-2011, 10:51 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#94

(11-08-2011, 10:21 AM)Guest Wrote:
(11-08-2011, 09:07 AM)hristo Wrote:
(10-08-2011, 06:15 PM)Guest Wrote:
(07-08-2011, 09:52 PM)Giovanni Wrote:
(07-08-2011, 07:30 PM)hristo Wrote: Што ми е поента? Збор беше за мирољубивоста на нашиот народ.Твојата теза беше дека како народ не сме направиле никаков злочин во историјата (современата).А, дека, другите народи ни направиле. Да, но тие народи ни направиле од позиција на држави. Па, целиот 19 и првата половина од 20-от век во Европа е исполнет со разни државни ( режимски)интереси кои се решавале, воглавном, со војни. А, како што знаеш во војни и одлуки по тие војни нема правдина туку се се решава од позиција на сили. Што сме можеле ние, Македонците да направиме на поле , на пример, на обединување кога веќе формираните формираните балкански држави по Балканските војни не поделиле како што не поделиле, со амин на големите европски сили. Или пак, што сме можеле да направиме на поле на обединување на крајот на 2-та Световна војна кога големите сили со нивни договор, веќе ги нацртале европските карти? Да завршам, ние не сме имале сопствена незавивисна држава за да мериме колку би биле државно мирољубви. Инаку, као што и самиот знаеш како општество не сме биле баш мирољубиви. И, тоа сами на себе. Многу Македонци репресирале многу други Македонци врз основа на различни идеолошки погледи и државни агенди.

Јас пак ти велам, поентата не е што и како во историјата туку каде Грција негува добрососедски ЕУ односи а каде ние не негуваме на пример што е твојата теза. За тоа е темава и твоите постови, демек ние не негуваме добрососедски односи а тоа е услов за ЕУ. Инаку, не е битно уште еднашка да напоменам што и како и зошто е така како е денеска. Работите неможат да се гледаат изолирано. Нашата историја со соседите е таа која е, и реално гледано споредено со сите соседи, МК е далеку подобрососедкса од останатите соседи а има далеку повеќе причина ДА НЕ БИДЕ таква заради историјата. Останатите соседи бар можат да се извинат за историјските неправди кој ни ги направиле и се уште прават, а не да не само тоа да не им паѓа на памет, туку и продолжуваат со тоа. Уште еднашка кажи каде Грција како ЕУ членка и преставник на ЕУ покажува добрососедски односи а ние не?Нели ЕУ е златен стандард.

Pa ti so Hristo li najde da se raspravash. Pa toj e pogolem Bugarin od ovie od Bugarija. Gledas li koga se vmeshuva - ne koga likuvaat Bugarite deka isceznuvaat etnicki Makedonci (za nego najverojatno i ne postoi takva rabota, tamu vo BG ima samo Makedonci kako regionalnost) i slicni gadosti tuku koga pocnuva da se pishuva za nivnoto isceznuvanje i mizerija. E togash imalo prepuknuvanje, dobrososedski odnosi, drn drn. Hristo, Hristo a vazelinot za kolko go prodavash?

Драги Госту,постот ти е назначен за Џовани, но поради фактот што целиот пост ти е околу моите тези и мене лично, еве да то одговорам. Може подолго, но јас ке ти одговоран најкратко...и најасно. Секој кој негира потреба од добросодски односи со Бугарија јас резултно го квалификувам како српски дискурс. Е, сега, ти како Србин можеш да зборуваш што сакаш и како сакаш. Твое право. Затоа демократијата е добра. Секој си го кажува своето мислење-без последици по него. Е, сега, малку да ти ги смирам хормоните. Секој кој кажува дека не треба да имаме добрососедски односи со Србија, јас исто ке му кажам дека е тоа антимакедонки дискурс. Е па, тогаш ке ми рипнат Бугарите и ке ме направат Србин. Така е тоа мој драг Госту. Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија. Ние за тоа топрва треба да се научиме.Smajlito

Христо, извинявай, че се намесвам в дискусията, всичко казано от теб е во ред, но би ли споделил на базата на това твое мнение какво е сега положението в Македония/кой дърпа конците и кой рипва/. Аз си мисля, че ако се преборите за по-значими добрососедски односи со Сърбия, България и Гърция, просто няма да имате ама баш никакви проблеми...
Филибе

Филибе, нема за што да се извинуваш. Твоето прашање “ какво е сега положението в Македония/кой дърпа конците и кой рипва/ “ е многу тешко за едноставен одговор. Еве, гледаш целото Котле е во функција на решавање на тоа прашање. Да се надеваме дека одговорот ке го добиеме побргу од тоа што мислат тие кои ја креираат од сенка политиката во МК. Инаку се согласувам со твојата констатација “ че ако се преборите за по-значими добрососедски односи со Сърбия, България и Гърция, просто няма да имате ама баш никакви проблеми...“. Е, да зависеше од мене Party1
11-08-2011, 10:58 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#95

(11-08-2011, 10:51 AM)hristo Wrote:
(11-08-2011, 10:38 AM)Guest Wrote:
(11-08-2011, 09:07 AM)hristo Wrote: Драги Госту,постот ти е назначен за Џовани, но поради фактот што целиот пост ти е околу моите тези и мене лично, еве да то одговорам. Може подолго, но јас ке ти одговоран најкратко...и најасно. Секој кој негира потреба од добросодски односи со Бугарија јас резултно го квалификувам како српски дискурс. Е, сега, ти како Србин можеш да зборуваш што сакаш и како сакаш. Твое право. Затоа демократијата е добра. Секој си го кажува своето мислење-без последици по него. Е, сега, малку да ти ги смирам хормоните. Секој кој кажува дека не треба да имаме добрососедски односи со Србија, јас исто ке му кажам дека е тоа антимакедонки дискурс. Е па, тогаш ке ми рипнат Бугарите и ке ме направат Србин. Така е тоа мој драг Госту. Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија. Ние за тоа топрва треба да се научиме.Smajlito
Da_ne_si_lud
Sho zborvis be?
Koj voopsto pishuva za Srbite tuka? Eve ti ednostavno prasanje za tebe, a ti baraj gi Srbite i pod tvojot krevet:
Postojat li etnicki Makedonci vo Bugarija ili ne? Pri toa ne mislam na lugje skoro naseleni tamu od RM. Ako da, kolku mislis gi ima? Mislam od tuka treba da pocneme pa da te citam kolku bilo "Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија.". Ova fer prasanje e ili ne?

Бе, што си толку чувствителен кога се спомнат Србите!? Не е грев да си Србин или да застапуваш српски интерес! Дали “ Postojat li etnicki Makedonci vo Bugarija ili ne?“ Постојат. И на последниот попис во нашата соседна и пријателска Бугарија се виде дека постојат. Во една дебата со Бугарите од Бугарија ( оти ги има и во Македонија) нашиот знаменоносец одКотле, г-от Јордан Петровски кажа ( парафразирам): И да има еден само Макеоднец во Бугарија ( автохтон) е доволно. А на задниот попис има повеќе од еден.
Kade gledas custvitelnost be, blagonadezen? Me zabole mene za Srbite&Srbija, sto se odnesuva do mene, srbija moze da bide kolku eden nuznik se dodeka sonuvaat nekakvi golemi Srbiji. A Bugarija moze da bide eden komoten parking za Istanbul so pregradieto dodeka ne im izleze od glavata sovinizamot i debeloglavosta sto gi tera da pisuvaat po mk forumi gluposti. Ednostavno e Hristo. Na dobronamernost se odgovara so dobronamernost. Na ljubov so ljubov. A na shamari ne go vrtime drugiot obraz - toa dokazano ne funkcionira so Makedonija vo poslednite nekolku vekovi.
Hristo , Hristo, ti si prototip na asimetrija - nesto nekoj ti ja cepne Bugarija odma nesto za Srbija zboruvas ama djabe, toa ne neutralizira nisto. Na forumov kolko gledam samo Bugari ima od sosednite drzavi i normalno e da ima reakcija na nivnoto pisuvanje . Razbiras li sega, ili treba na bugarski da ti pisuvam?
11-08-2011, 11:17 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#96

Въпросът е не е дали има македонци в България, а дали ще има македонци в Македония в близко бъдеще?

Македонците ќе станат малцинство и во Македонија

Минатата година повеќе Македонци умреле отколку што се родиле бебиња, па природниот прираст, иако официјалната статистика бележи негово благо зголемување, е негативен и изнесува минус 1.763 лица

Прираст што обесхрабрува

Македонскиот народ може да стане малцинство во сопствената држава, алармираат статистичките податоци. Минатата година се родиле 12.535 деца од родители со македонска етничка припадност, а починале 14.298 Македонци. Иако официјалната статистика покажува благо подобрување на состојбата со природниот прираст во земјава, минатогодишниот податок за соодносот меѓу новородените и починатите покажува дека прирастот е негативен и изнесува минус 1.763 лица. Во истиот период се родиле 7.200 деца од родители со албанска етничка припадност, а умреле 3.073 Албанци.

Состојбата со природниот прираст на државно ниво е на релативно незавидно ниво, за што зборуваат статистичките податоци дека бројот на новороденчиња лани се намалил за 18,8 отсто во споредба со 1995 година. Бројот на починатите, пак, лани споредено со 1995 година се зголемил за 18,2 отсто.

Статистиката открива и дека сé повеќе се зголемува бројот на разводите во Македонија, што исто така негативно влијае врз природниот прираст. За 142,3 отсто повеќе разводи имало во текот на минатата година споредено со 1995 година. Лани бројот на разведени бракови помеѓу сопружници-Македонци е речиси двојно поголем отколку бројот на разводи помеѓу сопружници-Албанци. Од друга страна, лани имало 6.920 склучени брака во кои младоженецот и невестата биле од македонска етничка припадност, а 4.779 брака во кои младоженците биле Албанци.

Од аспект на соживот меѓу двете страни, интересен е податокот дека лани имало само 16 склучени брака помеѓу Албанец и Македонка и 119 брака помеѓу Македонец и Албанка.

Од вкупно 1.720 разведени брака во минатата година, најголем е бројот на разводи (324) во кои сопругот бил на возраст од 35 до 39 години. Статистиката покажува дека брачните двојки најчесто се одлучуваат на развод откако ќе поминат од 5 до 9 години во брак. Забележително е дека лани имало и 59 разводи во кои сопружникот имал над 60 години.

Според психолозите, брзиот начин на живот поттикнат од стремежот за заработувачка е главна причина за зголемениот број разводи.

[Image: statistika.jpg]

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22353
(This post was last modified: 11-08-2011, 11:47 AM by veritas.)
11-08-2011, 11:46 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#97

Значи 12535 родени македонци, от малцинствата новородените са общо 11761. Т.е. новородените македонците са повече със 774 души. Умрели са 14298 македонци, докато при останалите малцинства общо умрелите са 4851. Което означава, че умрелите македонци са повече с 9447.
(This post was last modified: 11-08-2011, 12:11 PM by veritas.)
11-08-2011, 12:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#98

(11-08-2011, 11:17 AM)Guest Wrote:
(11-08-2011, 10:51 AM)hristo Wrote:
(11-08-2011, 10:38 AM)Guest Wrote:
(11-08-2011, 09:07 AM)hristo Wrote: Драги Госту,постот ти е назначен за Џовани, но поради фактот што целиот пост ти е околу моите тези и мене лично, еве да то одговорам. Може подолго, но јас ке ти одговоран најкратко...и најасно. Секој кој негира потреба од добросодски односи со Бугарија јас резултно го квалификувам како српски дискурс. Е, сега, ти како Србин можеш да зборуваш што сакаш и како сакаш. Твое право. Затоа демократијата е добра. Секој си го кажува своето мислење-без последици по него. Е, сега, малку да ти ги смирам хормоните. Секој кој кажува дека не треба да имаме добрососедски односи со Србија, јас исто ке му кажам дека е тоа антимакедонки дискурс. Е па, тогаш ке ми рипнат Бугарите и ке ме направат Србин. Така е тоа мој драг Госту. Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија. Ние за тоа топрва треба да се научиме.Smajlito
Da_ne_si_lud
Sho zborvis be?
Koj voopsto pishuva za Srbite tuka? Eve ti ednostavno prasanje za tebe, a ti baraj gi Srbite i pod tvojot krevet:
Postojat li etnicki Makedonci vo Bugarija ili ne? Pri toa ne mislam na lugje skoro naseleni tamu od RM. Ako da, kolku mislis gi ima? Mislam od tuka treba da pocneme pa da te citam kolku bilo "Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија.". Ova fer prasanje e ili ne?

Бе, што си толку чувствителен кога се спомнат Србите!? Не е грев да си Србин или да застапуваш српски интерес! Дали “ Postojat li etnicki Makedonci vo Bugarija ili ne?“ Постојат. И на последниот попис во нашата соседна и пријателска Бугарија се виде дека постојат. Во една дебата со Бугарите од Бугарија ( оти ги има и во Македонија) нашиот знаменоносец одКотле, г-от Јордан Петровски кажа ( парафразирам): И да има еден само Макеоднец во Бугарија ( автохтон) е доволно. А на задниот попис има повеќе од еден.
Kade gledas custvitelnost be, blagonadezen? Me zabole mene za Srbite&Srbija, sto se odnesuva do mene, srbija moze da bide kolku eden nuznik se dodeka sonuvaat nekakvi golemi Srbiji. A Bugarija moze da bide eden komoten parking za Istanbul so pregradieto dodeka ne im izleze od glavata sovinizamot i debeloglavosta sto gi tera da pisuvaat po mk forumi gluposti. Ednostavno e Hristo. Na dobronamernost se odgovara so dobronamernost. Na ljubov so ljubov. A na shamari ne go vrtime drugiot obraz - toa dokazano ne funkcionira so Makedonija vo poslednite nekolku vekovi.
Hristo , Hristo, ti si prototip na asimetrija - nesto nekoj ti ja cepne Bugarija odma nesto za Srbija zboruvas ama djabe, toa ne neutralizira nisto. Na forumov kolko gledam samo Bugari ima od sosednite drzavi i normalno e da ima reakcija na nivnoto pisuvanje . Razbiras li sega, ili treba na bugarski da ti pisuvam?

Драги Госте, зошто таква нервоза!? А, и етикетите ти се лошо поставени. Не се работи за асиметрија туку, напротив, за симетрија. Да, факт е дека на форумот има само Бугари, а нема ниеден Србин. А, не си се прашал зошто е тоа така? Ке ти одговорам, оти гледам дека не ти е јасна причина за тој факт. Додека во Македонија има Македонци кои ги бранат српските позиции и интереси, ке нема потреба од повидливо учество на Србите...насекаде, па и по форумите. Затоа и толку Бугари овдека. Тие немаат етаблирани бранители на бугарскоот интерес во МК па, затоа и се јавуваат од Бг да ги бранат своите, претпоставени, вистини. А, и тие кои Македонија ги разпознава како нивни, воглавном, се фиктивни и формирани од антимакедонски кругови. Имаш на Котле цели страници напишана за таа проблематика.
11-08-2011, 12:50 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#99

(11-08-2011, 12:50 PM)hristo Wrote:
(11-08-2011, 11:17 AM)Guest Wrote:
(11-08-2011, 10:51 AM)hristo Wrote:
(11-08-2011, 10:38 AM)Guest Wrote:
(11-08-2011, 09:07 AM)hristo Wrote: Драги Госту,постот ти е назначен за Џовани, но поради фактот што целиот пост ти е околу моите тези и мене лично, еве да то одговорам. Може подолго, но јас ке ти одговоран најкратко...и најасно. Секој кој негира потреба од добросодски односи со Бугарија јас резултно го квалификувам како српски дискурс. Е, сега, ти како Србин можеш да зборуваш што сакаш и како сакаш. Твое право. Затоа демократијата е добра. Секој си го кажува своето мислење-без последици по него. Е, сега, малку да ти ги смирам хормоните. Секој кој кажува дека не треба да имаме добрососедски односи со Србија, јас исто ке му кажам дека е тоа антимакедонки дискурс. Е па, тогаш ке ми рипнат Бугарите и ке ме направат Србин. Така е тоа мој драг Госту. Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија. Ние за тоа топрва треба да се научиме.Smajlito
Da_ne_si_lud
Sho zborvis be?
Koj voopsto pishuva za Srbite tuka? Eve ti ednostavno prasanje za tebe, a ti baraj gi Srbite i pod tvojot krevet:
Postojat li etnicki Makedonci vo Bugarija ili ne? Pri toa ne mislam na lugje skoro naseleni tamu od RM. Ako da, kolku mislis gi ima? Mislam od tuka treba da pocneme pa da te citam kolku bilo "Тешко, многу тешко е да бидеш Македонец и да застапуваш вистински ставови за добро на Македонија.". Ova fer prasanje e ili ne?

Бе, што си толку чувствителен кога се спомнат Србите!? Не е грев да си Србин или да застапуваш српски интерес! Дали “ Postojat li etnicki Makedonci vo Bugarija ili ne?“ Постојат. И на последниот попис во нашата соседна и пријателска Бугарија се виде дека постојат. Во една дебата со Бугарите од Бугарија ( оти ги има и во Македонија) нашиот знаменоносец одКотле, г-от Јордан Петровски кажа ( парафразирам): И да има еден само Макеоднец во Бугарија ( автохтон) е доволно. А на задниот попис има повеќе од еден.
Kade gledas custvitelnost be, blagonadezen? Me zabole mene za Srbite&Srbija, sto se odnesuva do mene, srbija moze da bide kolku eden nuznik se dodeka sonuvaat nekakvi golemi Srbiji. A Bugarija moze da bide eden komoten parking za Istanbul so pregradieto dodeka ne im izleze od glavata sovinizamot i debeloglavosta sto gi tera da pisuvaat po mk forumi gluposti. Ednostavno e Hristo. Na dobronamernost se odgovara so dobronamernost. Na ljubov so ljubov. A na shamari ne go vrtime drugiot obraz - toa dokazano ne funkcionira so Makedonija vo poslednite nekolku vekovi.
Hristo , Hristo, ti si prototip na asimetrija - nesto nekoj ti ja cepne Bugarija odma nesto za Srbija zboruvas ama djabe, toa ne neutralizira nisto. Na forumov kolko gledam samo Bugari ima od sosednite drzavi i normalno e da ima reakcija na nivnoto pisuvanje . Razbiras li sega, ili treba na bugarski da ti pisuvam?

Драги Госте, зошто таква нервоза!? А, и етикетите ти се лошо поставени. Не се работи за асиметрија туку, напротив, за симетрија. Да, факт е дека на форумот има само Бугари, а нема ниеден Србин. А, не си се прашал зошто е тоа така? Ке ти одговорам, оти гледам дека не ти е јасна причина за тој факт. Додека во Македонија има Македонци кои ги бранат српските позиции и интереси, ке нема потреба од повидливо учество на Србите...насекаде, па и по форумите. Затоа и толку Бугари овдека. Тие немаат етаблирани бранители на бугарскоот интерес во МК па, затоа и се јавуваат од Бг да ги бранат своите, претпоставени, вистини. А, и тие кои Македонија ги разпознава како нивни, воглавном, се фиктивни и формирани од антимакедонски кругови. Имаш на Котле цели страници напишана за таа проблематика.

Ne znam stalno nesto imputiras. Te Srbin, te nervoza i so jas znam. Zdodeeno mi e da gi citam nasive forumi kade postojano isti profili se vrtat.

Po tvojata logika ispagja Makedoncite isto gi branat i Albanskite, Grckite, amerikanskite, ruskite itn, interesi - bidejki i niv gi nema. Abe ajde. Vprocem Bugarite na ovoj ili drugi forumi ne gi ni branat bugarskite interesi, naprotiv, bidejki antagonizamot na nikomu ne mu koristi pa ni na niv (mislam na drzavata a ne na patoloskite slucaji, t.e. nekoi bg. forumdjiji ). A tie se izvorot na antagonizam- brojot na Makedonci na bugarski forumi sporedeno so brojot na Bugari na mk forumi e zanemarliv. Pred 15-20 godini, odnosite bea za red velicina podobri - duri koga se zgolemi komunikacijata i se vide koj kako misli i sto ocekuva odnosite otidoa nadolu so supersonicna brzina. I nikakva blagodeznost tuka ne pomaga.

Vprocem, gajle mi e - prajte sto ke prajte. Bugarskata kauza e marginalna i takva ke ostane bez ogled kolku ja turkas - toa se gleda na site izbori do sega.
11-08-2011, 01:31 PM
Reply
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3

(11-08-2011, 12:50 PM)hristo Wrote: Драги Госте, зошто таква нервоза!? А, и етикетите ти се лошо поставени. Не се работи за асиметрија туку, напротив, за симетрија. Да, факт е дека на форумот има само Бугари, а нема ниеден Србин. А, не си се прашал зошто е тоа така? Ке ти одговорам, оти гледам дека не ти е јасна причина за тој факт. Додека во Македонија има Македонци кои ги бранат српските позиции и интереси, ке нема потреба од повидливо учество на Србите...насекаде, па и по форумите. Затоа и толку Бугари овдека. Тие немаат етаблирани бранители на бугарскоот интерес во МК па, затоа и се јавуваат од Бг да ги бранат своите, претпоставени, вистини. А, и тие кои Македонија ги разпознава како нивни, воглавном, се фиктивни и формирани од антимакедонски кругови. Имаш на Котле цели страници напишана за таа проблематика.

Неверојатно. Колку и да сум спремен секогаш ке ме секнат. Значи, еве уште една нова теорија зошто Срби не доаѓаат на форумиве а Бугари ги има на сите можни. Каква самоконтрола од Српската власт, сите Срби на интернет да ги контролира те ниеден единствен Србин да се фрли во одбрана на Српскиот интерес на МК форуми. Ниеден единствен Србин да притекне на Македонецот во Бугарските препукнувања каде тие негираат се Македонско. Ниеден единствен Србин да дојде и да тврди како Македонците биле Срби, тоест дека ние сме Јужно Србијанци. Уствари, имаше пар такви (Игор Малиновски ака Васил ака не знам кој други, те Делија итн) и сите до еден се банирани на сите МК форумите.

А за тоа Христо дека Бугарите си ги бранат своите интереси. Е па вака, реалноста за која ти велиш дека е обично бранење на нивните интереси е дека тие тврдат дека ние сме творба на коминтерната, дека до Сталин немало ни М од Македонец и дека нашиот јазик кој го зборуваме не сме го научиле од дедовците ни туку кој знае како, 1945 насилно. Дека сите наши роднини пред 45 биле Бугари вклучувајки ги нашите татковци и дедовци, дека се каде стои Бугарин и од пред 2000 години се мисли на денешен етнички бугарин, додека каде стои Македонец нема никаква врска со ништо денешно. Тие се подсмеваат со ОМО Илинден и не признаваат засебен јазик и нација практички и ден денеска. И за тебе Христо тоа е бранење легитимно на нивните интереси, а чудната појава да нема Срби и на овој форум е дека се членовите просрпски.

Ајде Христо кажи тогаш кој од членовите на Котле е просрбин и ги брани Српските интереси те нема потреба овде Срби да доаѓаат?
11-08-2011, 04:44 PM
Reply