Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Груевски остворува Голема Албаниjа
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#61

(23-09-2011, 04:46 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(23-09-2011, 10:10 AM)veritas Wrote: Груевски: Заемна соработка за просперитетен Балкан

Регионот на Балканот низ историјата се покажа како центар од кој се ширеа науката, образованието и културата. Тоа е добра основа за да констатираме дека имаме заеднички платформи и дека можеме да бидеме подобри во секој поглед, рече премиерот Никола Груевски во обраќањето на Самитот на балкански лидери кој синоќа се одржа во Њујорк. (Който е организиран от Турция.)

На Самитот на Балкански лидери, кој се одржа под мотото „Визија за заедничка иднина“ учестуваа и премиерите на Турција, БиХ, Црна Гора, Косово и Албанија, Реџеп Тајип Ердоган, Никола Шпириќ, Игор Лукшиќ, Хашим Тачи и Сали Бериша.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...794D012D5A
Без Бугарија, без Грција, без Србија, без Хрватска = без драма.Кој е процентот на ХРИСТИЈАНИ во Грујовата "Визија за заедничка иднина“. Или кога е од Грујо опасноста од муслимани не е опасна Коњанику.
23-09-2011, 04:57 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#62

(23-09-2011, 04:57 PM)ЈорданПетровски Wrote: Кој е процентот на ХРИСТИЈАНИ во Грујовата "Визија за заедничка иднина“. Или кога е од Грујо опасноста од муслимани не е опасна Коњанику.
Охо, дали тука нешто мириса на исламофобија Јордане?
Само од Турција сме повеќе почитувани и сме нашле повеќе разбирање отколку со сите наши христијански соседи Јордане.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
23-09-2011, 05:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#63

(23-09-2011, 05:52 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(23-09-2011, 04:57 PM)ЈорданПетровски Wrote: Кој е процентот на ХРИСТИЈАНИ во Грујовата "Визија за заедничка иднина“. Или кога е од Грујо опасноста од муслимани не е опасна Коњанику.
Охо, дали тука нешто мириса на исламофобија Јордане?
Само од Турција сме повеќе почитувани и сме нашле повеќе разбирање отколку со сите наши христијански соседи Јордане.Во моментов Турција е најголемата опасност за Македонија. Врзувањето со Турција ни го прави Израел за непријател. Грујовиот мангуплук, на Израeл музеј на холокаустот а на Турција отворени врати за влијание ке не чини скапо. Секогаш сме биле Српски џокер.
23-09-2011, 06:31 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#64

(23-09-2011, 05:52 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(23-09-2011, 04:57 PM)ЈорданПетровски Wrote: Кој е процентот на ХРИСТИЈАНИ во Грујовата "Визија за заедничка иднина“. Или кога е од Грујо опасноста од муслимани не е опасна Коњанику.
Охо, дали тука нешто мириса на исламофобија Јордане?
Само од Турција сме повеќе почитувани и сме нашле повеќе разбирање отколку со сите наши христијански соседи Јордане.

Да, но въпросът е какво иска да постигне Турция с това почитуване. Струва ми се, че то няма да е в интерес на християните в Македония. Има една басня за хитрата лисици и глупавият гарван. Ласкателствата и почитуването крият някакви скрити намерения.

23-09-2011, 09:09 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#65

Датум: 30.09.2011, 19:01

Јаневска поднесе оставка и обвини за пописен фалсификат

Неотповиклива оставка на функцијата претседател на Државната пописна комисија поднесе Весна Јаневска.

- Во Република Македонија се спрема уште еден голем пописен фалсификат. Колегите во ДПК од редовите на албанската и другите етнички заедници не оставаат ни минимум доверба за овој процес. Јас не знам што прават партиите, но моите сознанија од теренот и од она што се случува таму како и во ДПК, укажуваат дека се спрема фалсификат - нагласи Јаневска.

Според неа, Владата планира на нејзино место да ја именува Слободанка Гиевска, сегашен член на ДПК, а се планираат и промени на неколку други членови на Комисијата.

Според Јаневска, главни причини за нејзиното повлекување се ставовите околу попишувањето на гастарбајтерите и употребата на фотокопии за лични документи, како и инструкциите кои ги добивале попишувачите за одредени општини. Таа додаде дека пописот ќе стартува, но не може да има кредибилитет.

Владата го комплетира составот на ДПК, пописот утре почнува

Во меѓувреме, Владата на денешната седница го комплетира составот на Државната пописна комисија, откако ги констатираше оставките дадени на нивно барање од досегашните членови на Државната пописна комисија Абдулменаф Беџети, Весна Јаневска, Марија Ташева, Ванчо Ангеловски и Фаузи Скендери.

Воедно, како што соопшти владината прес-служба, Владата ги именуваше Бујар Османи, Лазар Трајчев, Живко Пејковски, Орце Тодоровски и Артан Груби за нови членови на Државната пописна комисија.

Нов претседател на Државната пописна комисија ќе биде Слободанка Гиевска, додека Бујар Османи ќе ја извршува функцијата потпретседател. (Б.Ѓ.)

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...C0AA9FBD91
30-09-2011, 08:00 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#66

Вук Драшковиќ: За 10-15 години поделба на Македонија

Поделбата на Косово ќе стане тема на разговор за 10 до 15 години кога тема на разговор ќе бидат и поделбите на Македонија и Босна и Херцеговина, рече лидерот на Српското движење за обнова, Вук Драшковиќ во интервју за српската „Б92“.

Тој своите ставови ги даде по повод актуелните случувања на Косово. Тој ја критикуваше изјавата на српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, кој побара свикување конференција за поделба на Косово.

Според Драшковиќ, уште е рано да се зборува за таква поделба, зашто за тоа време ќе дојде потоа.

Драшковиќ додава дека се спремаат нови крвопролевања во Косово, слични на оние што настанаа за време на операцијата „Бура“ во Хрватска, по што голем дел од српското население избега во Србија.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...B2F3222B4D
05-10-2011, 05:35 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#67

Крајниот ризик е да дојдеме во ситуација каде најголемата албанска партија нема да сака повеќе да соработува со мнозинската македонска партија. Тогаш ВМРО-ДПМНЕ ќе мора да оди на избори, но без шанси за албански партнер. Тогаш Груевски ќе го врати дискурсот и расипаната теза - дајте ни 61 пратеник за да не владее СДСМ кој би им дал се' на Албанците. Внимавајте, тие тези би излегле од партијата која со Ахмети го договори затворањето на хашките случаи, која го договори знамето и јазикот, која договори пописен фалсификат, која секојдневно дава концесии заради партиски интереси.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4B85C...033557EECE
17-10-2011, 06:40 AM
Reply