Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Груевски остворува Голема Албаниjа
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#41

(02-09-2011, 10:47 PM)montehristo Wrote: Христо, Андов е демантиран од многу поголеми авторитети за Историја во врска со Тито.
Тито бил тој што бил избркан од ИБ а не обратно.
Тито му рече НЕ на Стаљин.(ова како од еднооки да излегло)
Кое црно петно покушава Андов да измие со бранење на Тито?
Но да бидеме живи и здрави па да видиме што Историјата че искорне за Андов нашиот безгрешен Дипломат и Политичар.
Хаха, самиот си признава дека комунизмот пропаднал во европските земји, меѓутоа не ја спомнува тука и Југославија.
И за крај, па секако дека нема да се успее да се обедини Македонија на чело со оние кои ги убиваа Македонските патриоти и ги затвараа во карцери.
Како може некој да обедини Македонија ако цело време седи во Белград и слуша што таму му кажуваат а не што кажува Македонецот.

(02-09-2011, 02:32 PM)hristo Wrote: Од аспект на грчкиот народ и на грчката држава, граѓанската војна во Грција, што траеше од првите повоени парламентарни избори на 31 март 1946 година до дефинитивниот пораз на ДАГ на 29 август 194 Од аспект на грчкиот народ и на грчката држава, граѓанската војна во грција што траеше од 9, се водеше за тоа кој пат ќе го фати Грција-дали таа земја ќе се развива по патот на западноевропските земји, каде власта има карактер на на парламентарна демократија, или, пак, земјата ќе појде по патот на источноевропските земји , кои беа под контрола на Советскоиот сојуз и воспоставија режим на т.н. народна демократија. Секретарот на КПГ, Никос Захаријадис и целата КПГ, беа убедени и го убедуваа грчкиот народ да се бори против присуството на странските трупи во Грција, во конкретниот случај тоа беа британските трупи. Грчките комунисти не беа свесни( а можеби биле свесни, а тоа го криеле од народот), дека евентуалната нивна победа немаше да и донесе на Грција слобода и независност , туку наместо под британска ќе дојдеше под советска контрола.
Патот што го застапуваше КПГ историски се покажѓа неодржив и режимите н нардната демократија беше срушен во сите источноевропските земји во 1989 година, од страна на нивните сопствени народи. Поразот на ДАГ во 1949 ја спречи опасноста Грција да стане една од сателитските земји на Советскоиот сојуз и го отвори патот земјата да се развива како парламентарна демократија од западноевропски тип. Поради таквиот исход на граѓанската војна, Грција веќе во 1953 стана членка на НАТО , а од 1 јануари 1980 година е полноправн а членка на ЕУ.
Идејата за обединета Македонија, во рамките на Југославија, пропадна. Со избивањето на судирот меѓу Југославија и ИБ, Тито ја напушта идејата за обединување на Македонија и создаде троен пакт Југославија-Грција –Турција. Веднаш потоа голем број од егејските македонци во југославија беа третирани како сомнителни лица. Од граѓанската војна во Грција големи страдања претпе целиот грчки народ, но далеку најтешки последици претрпеа Македонците во Грција. До ден-денес, некои од нив живеат со раздвоени семејства , со тешки трауми од своето лично и семејно м инато, а често се дискриминирани од својата родна земја.
Ние Македонците не успеавме да ја обединиме Македонија во својата повеќедецениска заеничка борба со Бугарите и со бугарската држава. Исто така, не успеавме да ја обединиме Македонија во својот заеднички обид со југословенските народи, во периодот веднаш после Втората светска војна, со југословенското вмешување во Грција. Овие два неуспешни обиди на целиот македонски народ му нанесоа немерливи штети и патила. Од тој историски период единствен позитивен резултат е е основање на Република Македонија и нејзиниот опстанок како рамноправна членка во федеративна Југославија, која со распадот на СФРЈ стекна статус на независна држава.
Од почетокот на својата независност во 1991 година, РМ ги покажа своите амбиции како држава , да се вгради во евроатланскиоот безбедносен, политички и економски систем и така да си ја обезбеди својата иднина. Спорот со Грција го отежна патот по кој решително одеше нашата земја , но таа сепак дојде до статус от на кандидатѕ за полноправно членство во двата “ ексклузивни“ западни клуба, НАТО и ЕУ. Политиката на нашата земја, во целиот период од стекнување на самостојноста, главно беше предвидлива и прифатлива за западните сојузници , во чие друштво сакаме да стапиме. Голем чекор напред беше направен со уставните промени , кои овозможија да се примени Рамковниот договор. На тој пат Македонија стекна многу пријатели и сојузници кои и оддадоа заслужени признанија за нејзиниот демократски развој.
Во спротивност на таа јасна и цврста ориентација на земјата кон Западот доаѓа небулозна политика што од 2006 година, наваму ја спроведува владата на Никола Груевски. Оваа Влада изрази резерва и постепено демонстрираше негаторски однос кон политиката на свртување кон Запад, што земјата ја следеше до 2006 година. На тој начин Владата на Груевски направи дисконтинуитет во веќе утврдената политика на земјата. На внатрешен план, од дневно-политички интереси отвори широк пропаганден фронт на провокации на Грција, со божемна патриотска цел да ги заштити интересите на Македонците и Македонија. Во трката на докажување на својот “ патриотизам“ се вклучија многу поединци од интелектуалните кругови и цели институции.
Без никаков конкретен повод и без било каква претходна анализа за мните последици, веќе при крајот на 2006 година Владата го промени името на аеродромот Петровец во “ Александар Велики“. Се редеја поклоненија на премиерот пред географкста карта на целата територија на Македонија, вклучувајки го и грчкиот и бугарскоот дел. Во министреските и директорските кабинети се всели знамето од Верина, а неодамна го добивме и големиот споменик на плоштадот.Политиката што ја следи Владата на Груевски шири илузија дека со провокациите демонтрира сила.Таа доби многу симпатии меѓу Македонците , кои немаа сила критички да ја анализираат и да ја проценат опасноста што доаѓа од таа политика. Жална вистина е уверувањето кај нас дека откако ќе ја испцуеме Грција, со тоа сме ја победиле. Таквата политика на македонскта влада на Македонија и носи лажни победи, а на екстремните кругови во грчката политичка класа им дава крилја и како резултат на тоа , нараснува грчкиот отпор против евроинтегрирање на нашата држава. Со таа политика, Груевски ги оживува опасностите нашиот народ пак да биде жртва на митот за обединета Македонија и пак да доживее, веќе по трет пат, жесток пораз и тешка национална катастрофа.
На нашата земја и треба, на вистина, спсобно државно раководство.Нашата историја е трагична , но ние не можеме да ја поправаме измислувајки настани, личности, процеси и потфати, кои не се совпаѓаат со историскта вистина. Не смееме да ја прифатиме улогата на вечна жртва. Нашата политика, имајки ги предвид и тешките искуства на нашите односи со Бугарите и Бугарија, со Грците и Грција, со Србите и Србија, со Албанците и албанија, со Турците и Турција треба да поке сила и во минатото да го бара и да ги афирмира оние настани , процеси, како и личности, кои придонеле за зближување на македонскиот народ со тие народи, што помогнале нашиот народ да ги избере вистинскта страна и пат како да оствари позитивни резултати во во сопствениот развој. На тој начин да се покаже дека можеме во минатото да најдеме и точки на блискост, на кои ќе се потпираме во градењето на нашата заедничка балканска и европска иднина.
Ако Македонија не добие такво раководство , ако нејзиното раководство и натаму не покаже спсобност државата да ја зајакне и да и отвори патишта за развој, ако после и овие пет години нашето државно раководетво ги отвара старите рани со соседството , Македонија нема да оди напред, нема ниту да тапка во место, туку ќе пропаѓа. Како неизбежна алтернатива на пропаста на државата ќе и се наметне нужноста република Македонија да влезе во конфедерација со Албанија и Косово. Името на таа држава ќе биде веројатно АЛМАКО или АЛКОМА, во согласност со некои стари проекции. Проблемите со името ќе ги снема. Заслугите за тоа решение ќе им припаднат на Груевски и на неговиот круг поддржувачи во партијата , како и на Иванов и неговиот круг експерти.

Монтехристо, воопшто не си го разбрал контекстот на колумната на Андов. Идејата е да луѓето со мегаломански државни амбиции, да ги спушти од небото каде прават големи планови и да се соочат со вистината и реалноста. Потоа, Андов не е обичен граѓанин. Кој како сака може да го толкува неговиот политички опус, но никој не може да му негира многу информираност и контакти. Андов е пресериозен за да да таква идеја за можна конфедерација на Македонија со Косово и Албанија нафрла( пласира) на празно. Мене, најповеќе ме интригира кои се неговите информации за таа идеја ( или како вели “ стари проекции3). Чии се тие идеи за такви проекции за државната агенда на РМ и од кого потекнуваат?

03-09-2011, 09:47 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#42

То затова си беше този въпрос за "независимост" при референдума.

Нещо подобно - "Искате ли Македония да е независима държава с възможност за бъдещо присъединяване към общност на суверенни югословенски републики". Не съм сигурен,че точно го предавам този въпрос, но мисля че идеята е точна.

Както гледах тук на този форум - македонците го гледат този въпрос като два дела. Според мене - ако си независим, спокойно можеш да влезеш в каквито си искаш съюзи, федерации или подобни формирования, без да е необходимо каквото и да е питане по този въпрос при референдума за независимост.

Така, според мене тук си е просто готовност за влизане в нова Югославия като "имагинерна идея за равноправност" за простолюдието, а всъщност във Велика Сърбия и тотална асимилация на македончето, както сами си викате.

Затова си има и теми югоносталгия, реюгословенизация, сръбски културен монопол и "Живела Сърбия" тип филми както четох един коментар по македонските вестници.

Това с тези интервюта и планове за бъдещо Албанско-Косовско-Македонска федерация (името е без значение) си е чисто и просто плашене на стадото.

Плановете за македончинята са други ...
(This post was last modified: 03-09-2011, 09:59 AM by Илиян_Луков.)
03-09-2011, 09:58 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#43

Точно така, Луков!
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
03-09-2011, 09:59 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#44

Мислим,че съм прав тука ... Icon_twisted
03-09-2011, 10:17 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#45

Белград е устойчивият север, единствената посока и ориентир в компаса на македонските политици.
Естествено, сред населението още е много жива гордостта от независимата държавност, но ще минат години и тя полека - лека ще избледнее пред перспективите на живота, а и мечтите за
/ре/ югословенизация още няма да са умрели напълно у народа-и тогава ще удари отново часът на титовистите в Скопие.
Федерация със сърбите ще се представи като единственото спасение пред конфликтите с Гърция, дипломатическия лед с България и амбициите на Албания.
Това е реалността-а тя значи, до 100-150 години: пълна асимилация на македонците вътре в собствената им територия.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 03-09-2011, 10:48 AM by Il Schismatico.)
03-09-2011, 10:48 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#46

Абсолютно точно. Само да добавим и късата историческа памет на македончето и плана е 100% сигурен. Даже и пари може да сложиме в некоя букмейкърска къща. Icon_razz Icon_razz Icon_razz

Исках и друго да добавя към предишното си мнение ...

Това целото нещо в Македония се прави от политици, които са вързани с Белград и Атина. Сърбите взеха контрола над политиката, гърците над икономиката. Стигна се дотам,че сега се управляват от внук на гръцки национален герой и да си верват,че той ще ги защитава от гърците. И в резултат позицията на държавата е падна на доста ниско ниво. И изобщо необходимостта да е буфер на Балканите ....

Политиците в Македония - всичките им позиции и средства в секи един смисъл са плод на Белград и Атина и благодарност за защита на великосръбството и мегали идеята .

Интереса клати феса - всичко на тоя свет става от интерес, не от благородност или друго "неудобно" качество на индивид или държава. Македончетата се оказаха доста по-податливи на това нещо в сравнение с нас ...


(This post was last modified: 03-09-2011, 11:06 AM by Илиян_Луков.)
03-09-2011, 11:04 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#47

Няма как да е иначе-Атина им дава /според тях: въпреки кинфликтите с името/ историческа непрекъснатост покрай Аце, Белград се величае като създател на модерната им държавност /въпреки срамливо премълчавания "период мегю двете светски войни"/.
Макар че Македония не е съществувала като независим субект между 1944 и 1991 г., а само в рамките на федерацията, тези два стълба са стожерите на тяхната идеология-говорим за държавната пропаганда, се разбира, не казвам че всички така мислят, но повечето споделят поне едно от двете неща по-горе.
А които споделят и двете, са с двата крака в чорбата-на мен така ми изглежда отстрани.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 03-09-2011, 11:15 AM by Il Schismatico.)
03-09-2011, 11:14 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#48

Както бех написал като Гост на една от темите преди време, но мисла,че администратора ме изтри ...

Добре,че не се гледат отстрани ... гледката е "интересна"

Icon_razz

П.С. може да сложите, която си искате дума в кавичките вместо интересна ... нема да промените смисъла на казаното Icon_razz
(This post was last modified: 03-09-2011, 11:55 AM by Илиян_Луков.)
03-09-2011, 11:54 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#49

Во Бугарија значи се` е наполнето, се` е израмнето , сите проблеми се решени, до толку што фатија Бугарите да се секираат за соседите...
Бреј каква силна земја, бреј каков силен народ, браво Бугарија Glava_vo_zid
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
03-09-2011, 07:25 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#50

Icon_razz Щех да се учуда,ако си разбрал какво говориме с "Black Wolf" Icon_razz

Даже не си ме изненадал с интересно мнение ...

Ориентирай се към интервюто .... там е темата и интересните въпроси ...

Два дена ви чакам да кажете нещо интересно ... планове, мнения, идеи .... само България ви е в устата ...

Както казах в некаква тема , требе да се кръстите у Бог,че съществува България,за да се самоопределите .... иначе стадото на Цвиич .... нали се сещаш ...

Пиша го това с огромно нежелание, разочарование, досада ...

Коннико ... поне имаш смелост да напишеш нещо ....
(This post was last modified: 03-09-2011, 11:51 PM by Илиян_Луков.)
03-09-2011, 11:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,667
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#51

(03-09-2011, 09:47 AM)hristo Wrote: Монтехристо, воопшто не си го разбрал контекстот на колумната на Андов. Идејата е да луѓето со мегаломански државни амбиции, да ги спушти од небото каде прават големи планови и да се соочат со вистината и реалноста. Потоа, Андов не е обичен граѓанин. Кој како сака може да го толкува неговиот политички опус, но никој не може да му негира многу информираност и контакти. Андов е пресериозен за да да таква идеја за можна конфедерација на Македонија со Косово и Албанија нафрла( пласира) на празно. Мене, најповеќе ме интригира кои се неговите информации за таа идеја ( или како вели “ стари проекции3). Чии се тие идеи за такви проекции за државната агенда на РМ и од кого потекнуваат?


Христо колумната на Андов е само продолжение на неговата антимакедонска политика од 1990 година.
Лагата која сега ја пласира дека неговата партија не била клон на Анте Марковиќ доволно зборува за него.
Дали можеш да наведеш една негова постапка која била во интерес на Македонија. Јас ке ти наведам само неколку негови постапки кои со милион фељтони неможе да ги покрие:

1. После неговиот избор за председател на собранието 1991 година, заборави на договорот Георгиевски, Гошев, Андов.
2. Манипулациите со водењето на собраниските седници.
3. Неспротивставувањето на кршењето на уставот од страна на Глигоров со доделувањето на мандатот на Црвенковски 1992 година.

Да не набројувам повеке. Сега целава оваа папазјанија е толку продзирна да сум изненаден што уште некој го чита и го смета за авторитет. Првин неговата лага дека тој и левата банда се залагаат за влез во ЕУ и НАТО е лага со опашка. Во ЕУ и НАТО нема влез додека не се СПРОВЕДЕ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ЕУ ЗА ОСУДА НА КОМУНИСТИЧКИТЕ РЕЖИМЕ. Македонската делегација во која мнозинство го сочинуваше ЛЕВИЦАТА кога се гласаше резолуцијата беше воздржана. За која евроинтеграција се залага Андов и неговите.

Груевски единствено се залага да остане на власт. Цената која ке ја плати не е важна исто онаа што го правеше Андов. Да те потсетам Андов и Глигоров го уведоа правилото ЕТНИЧКА АЛБАНСКА ПАРТИЈА да биде секогаш дел од власта.
Андов игра на карта приклучувањето на Србија, таков план одамна е во опција, наводниот веке Грујов избор на сојузот АЛКОМА да биде разбран како спас за Македонија. Тој план за сојуз на држави наречен Западен Балкан наидува на спротивставување од САД. До кога САД ке усева да го попречува тој сојуз ке видиме.


(This post was last modified: 04-09-2011, 03:58 AM by ЈорданПетровски.)
04-09-2011, 03:54 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#52

(04-09-2011, 03:54 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(03-09-2011, 09:47 AM)hristo Wrote: Монтехристо, воопшто не си го разбрал контекстот на колумната на Андов. Идејата е да луѓето со мегаломански државни амбиции, да ги спушти од небото каде прават големи планови и да се соочат со вистината и реалноста. Потоа, Андов не е обичен граѓанин. Кој како сака може да го толкува неговиот политички опус, но никој не може да му негира многу информираност и контакти. Андов е пресериозен за да да таква идеја за можна конфедерација на Македонија со Косово и Албанија нафрла( пласира) на празно. Мене, најповеќе ме интригира кои се неговите информации за таа идеја ( или како вели “ стари проекции3). Чии се тие идеи за такви проекции за државната агенда на РМ и од кого потекнуваат?


Христо колумната на Андов е само продолжение на неговата антимакедонска политика од 1990 година.
Лагата која сега ја пласира дека неговата партија не била клон на Анте Марковиќ доволно зборува за него.
Дали можеш да наведеш една негова постапка која била во интерес на Македонија. Јас ке ти наведам само неколку негови постапки кои со милион фељтони неможе да ги покрие:

1. После неговиот избор за председател на собранието 1991 година, заборави на договорот Георгиевски, Гошев, Андов.
2. Манипулациите со водењето на собраниските седници.
3. Неспротивставувањето на кршењето на уставот од страна на Глигоров со доделувањето на мандатот на Црвенковски 1992 година.

Да не набројувам повеке. Сега целава оваа папазјанија е толку продзирна да сум изненаден што уште некој го чита и го смета за авторитет. Првин неговата лага дека тој и левата банда се залагаат за влез во ЕУ и НАТО е лага со опашка. Во ЕУ и НАТО нема влез додека не се СПРОВЕДЕ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ЕУ ЗА ОСУДА НА КОМУНИСТИЧКИТЕ РЕЖИМЕ. Македонската делегација во која мнозинство го сочинуваше ЛЕВИЦАТА кога се гласаше резолуцијата беше воздржана. За која евроинтеграција се залага Андов и неговите.

Груевски единствено се залага да остане на власт. Цената која ке ја плати не е важна исто онаа што го правеше Андов. Да те потсетам Андов и Глигоров го уведоа правилото ЕТНИЧКА АЛБАНСКА ПАРТИЈА да биде секогаш дел од власта.
Андов игра на карта приклучувањето на Србија, таков план одамна е во опција, наводниот веке Грујов избор на сојузот АЛКОМА да биде разбран како спас за Македонија. Тој план за сојуз на држави наречен Западен Балкан наидува на спротивставување од САД. До кога САД ке усева да го попречува тој сојуз ке видиме.

Јордане, и се што си напишал за Стојан Андов да е точно, не може да ја прекин дебатата на ова тема. Лошото политичко “ ЦВ“ на Андов, не ја менува суштината. А, тоа е отварање на ваква тема во Македонија. За можни државни сојузи на Македонија со соседни дежзви. Досега имаше 2 предлога за тоа. Прво дојде од страна на Димитар Мирчев, актуелен советник на Претседателот на РМ, искажана во ДНЕВНИК на 26.11.2010 , каде тој како начин на решавање на проблемот со името,даде решение за влегување на МК со една од државите кои се членки на НАТО и ЕУ, или бргу ке станат. Второ е ставот на Андов. Додека Мирчев предлага решение, Андов не плаши дека може да дојде до државен сојуз ако не се “ опаметиме“. Мене лично ме интересираат неговите зборови дека АЛМАКО бил “ стар проект’. Кој го создал, што е услов за негово активирање, сериозноста на тој предлог!? И Мирчев и Андов не се случајни луѓе во МК. Е, сега, дали тие ги искажуваат своите лични ставови и предвидувања, или се аберџии на повисоки центри на моќ е, исто, интересно прашање!
04-09-2011, 07:48 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#53

Е, Конник, в България не всичко е цъфнало и вързало, но намяме проблеми с две неща:
1. Собственият ни идентитет;
2. Отношенията с комшиите.
Т.е. знаем кои сме и знаем какви не сме, както и винаги сме го знаели и на теория и практика.
Оттам нататък, дали сме богати или бедни, с инвестиции или не, с демографско развитие такова или онакова, с масова войска или с професионална армия, дали сме член на ЕУ или НАТО или не сме, на кого да даваме паспорти или да му взимаме-то си е наша грижа и политика, не е твоя работа.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 04-09-2011, 09:00 AM by Il Schismatico.)
04-09-2011, 08:59 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#54

(02-09-2011, 02:31 PM)hristo Wrote: Во неделнокот ФОКУС, во својата последна колумна Стојан Андов има интересни видувања за перспективата на РМ. Поради што немам скенер, а како што сите знаете ФОКУС нема електронското издание, јас, Христо, ке направам уште една жртва за Македонија, па ке го прекуцам текстот:

ГРУЕВСКИ ЈА ВОДИ МАКЕДОНИЈА ВО КОНФЕДЕРАЦИЈА СО АЛБАНИЈА И КОСОВО, КОЈА ЌЕ СЕ ВИКА АЛМАКО ИЛИ АЛКОМА

Идејата за обединета Македонија е еден од главните митови што ја оптоварува нашата историја. Намерата за остварување на таа идеја се јавува веќе во почетокот на организираната борба за национално освестување, еманципација и за ослободување на македонскиот народ, се до создавање н своја држава. Од таа идеја се водат и сновачите на ВМОРО, во октомври 1893 година. Според изјавите на учесниците на на основачкиот состанок во Солун, тие ја формираат револуционерната организација, надевајки се дека во членот 23 од Берлинскиот договор ќе најдат основа за ослободување на Македонија од Османлиската власт. Целите што си ги утврдиле на состанокот , за чие остварување ја основале организацијата , биле во согласност со политиката на сите влади на кнежеството Бугарија, уште од неговото обединување со автономнтата покраина Источна Румелија.
Бугарските влади, со својата просветна политика, што ја остварувале преку Егзархијата, настојувале да го зајакнат својот впечаток од Сан Стефанскиот договор, според кој Македонија е бугарска земја. Прва следна задача во политиката на бугарските влади било востанување на принципот на неделивост на Македонија. Основната цел на таа политика на бугарските влади била да се создаде таква ситуација во Македонија, што ќе овозможи во даден момент обединета Македонија да се присоедини кон кнежеството Бугарија. Македон ските револуционери во тој период ја имаат истата цел.
Дури и пред тој период, пред ослободување на Бугарија од Османлиската империја, дури и пред востановувањето на Бугарската егзархија, македонските револуционери, меѓу нив и оние што претходно се бореле како ајдуци и прераснале во револуционери, како што е случајот со Иљо Марков, подоцна познат како Дедо Иљо Малешевски, својата револуционерна борба ја воделе во рамките на Бугарското револуционерно ослободително движење. Во кризата што н астанала кога турскиот гарнизон од тврдината Калемегдан го бомбардираат српскиот дел од Белград , Дедо Иљо Малешевски , со стотици свои приврзаници и соборци во состав на првата бугарска легија на Георги Раковски, им се спротиставил на Турците. Некои наши автори, во своите историски творби, настојуват да му припишат на Дедо Иљо Малешевски македонска национална свест, токму таква, каква што постои кај нас, денешните Македонци. А тој, всушност, само се борел за ослободување на својот христијански народ од османлиското царство. Таа борба му била возможна во рамките на бугарските ревоционерни сили и веројатно за себе и тој самиот мислел дека е Бугарин.
Македонците и на духовен план се бореле заедно со Бугарите за отфрлање на црковната власт на Цариградската Патријаршија и за востановување на Бугарската егзархија. Таа борба долго се водела и во последната нејзина фаза била координирана од посебен бугарски црковен одбор во Цариград. Граѓаните на Кукуш биле првите христијани од Македонија и од Бугарија , кои го избркале грчкиот владика од својот град.
ВМОРО, од своето основање , работи на зачувување на неделивоста на Македонија и во даден момент нејзино присоединување кон Бугарија. Според тоа идејата за Обединета Македонија и за нејзина неделивот, во првите децении од нејзиното појавување , им е заедничка и на бугарските влади. Во таа повеќедецениска заеднича борба, од една страна тече процес на самоидентификација и на самоосознавање кај се поголем број револуционери – Македонци, особено кај оние кои биле поблиску и понепосредно поврзани со секојдневниот живот, со традициите и со културатѕа на широките маси од македонскиот народ. Од друга страна , бугарските влади, присилени од објективната ситуација и од ограничената моќ на својата држава , веќе пред Првата балканска војна, со своите сојузници влегле во разговори и договарања за можна поделба на Македонија, со што објективно го напуштаат принципот на нејзината неподеливост.
Но, идејата за обединета Македонија како бугарска земја, која, ослободувајки се од Османлискта империја, треба да се присоедини кон Бугарија, силно ја оптоварува бугарската национална свест и е една од главните причини што Бугарија ја довеле до три последователни национални катастрофи-во втората балканска војна, во Првата и во Втората светска војна. Бугарскиот народ поднесе многу жртви и патила поради приврзаностаб кон таа неостварлива идеја. Уште повеќе настрада македонскиот народ , поради суровоста во војните и поради прогоните од страна на новите режими, кои ја заменија османлискта власт.
Историските околности , без оглед на суровоста што мораше да ја преживее македонскиот народ , овозможија тој успешно да учествува во текот и во завршување на втората светска војна, застанувајки од почеток на страната на антихитлеровата коалиција. Најголемиот историски успех на македонскиот народ е создавање на Народна република Македонија, во рамките на Југославија која произлезе од Втората светска војна. Во таа борба, Македонците, како противник , ги имаа и окупаторскиот административен апарат и окупаторската војска на цар Борис Трети. Но, кај македонските револуционери и во Втората светска војна водечка идеја на нивната борба беше создавање на обединета Македонија. Само што во новите историски услови, македонските револуционери ги немаа за сојузници бугарските влади, како што било за времето на ВМОРО и ВМРО, туку нивната политика за обединување на Македонија и македонците се вклопува во политиката на раководството на нова Југославија, и во еден момент обединувањето на Македонија станува политичка цел на југословесното раководство.
Главен настан во остварувањето на целта на југословенското раководство да ја обедини Македонија во рамките на Југославија, е неговото вмешување во состојбите во Грција.
Тоа почнува на 23 април 1945 год. Кога сеуште не е завршена ни Втората светска војна. Со разни помали и покрупни промени во концепцијата , југословенското вмешување значително придонесува во Грција да избие граѓанската војна и тоа вмешвање трае речиси до крајот на граѓан ската војна во Грција. Најголемата жртва на граѓанската војна во Грција станаа егејските Македонци. Патем речено, југословенскта политика ги исправила егејските Македонци пред невозможна задача. Според бнашиот исоричар Ристо Кирјазоски, во тоа време односот во вкупното население во Грција бил 23 Грци сптема еден Македонец. По граѓанската војна тој однос е дополнително влошен на штета на Македонците.

(03-09-2011, 09:47 AM)hristo Wrote: Монтехристо, воопшто не си го разбрал контекстот на колумната на Андов. Идејата е да луѓето со мегаломански државни амбиции, да ги спушти од небото каде прават големи планови и да се соочат со вистината и реалноста. Потоа, Андов не е обичен граѓанин. Кој како сака може да го толкува неговиот политички опус, но никој не може да му негира многу информираност и контакти. Андов е пресериозен за да да таква идеја за можна конфедерација на Македонија со Косово и Албанија нафрла( пласира) на празно. Мене, најповеќе ме интригира кои се неговите информации за таа идеја ( или како вели “ стари проекции3). Чии се тие идеи за такви проекции за државната агенда на РМ и од кого потекнуваат?

THE CLEAR AND PRESENT DANGER

Така беше насловот или слично нешто на еден филм.
Овој текст сака да прикаже дека Албанците се најголемата опасност за Балканот.
Христо, прости , не го бев прочитал текстот, мислам оној првиот дел, ако си го прекуцал текстот од збор до збор тогаш сега сум уште повеќе убеден дека овој сегашен пензионер и бивш Комуњарски Апаратчик Блада.
Па кој тој мисли да го убеди со ова тропање.
Да не е она комуњарско мувло во Макпетрол и нивната медиумска империја кој би слушнал за него во јавноста.
Како тоа мисли дека немало соработка меѓу Македонците и Бугарите после ВМРО?
Каде го тој сместува Христијан Тодоровски -Карпош?(Тука мислам на неговото залагање за одење на Македонците кон Солун наместо кон Срем.
Каде е тука Методија Шаторов - Шарло?
Еве што вели за Шарло Македонската Википедија:
Quote:Методија Шаторов - Шарло (Прилеп, 10 јануари 1897 - Пазарџик, 4 септември 1944) е македонски комунист, национален деец и борец за самостојна македонска држава. Како долгогодишен активист во комунистичкото движење, Шарло непосредно пред Втората светска војна доаѓа на чело на Покраинскиот комитет на Комунистичката партија на Југославија за Македонија и на почетокот од бугарската окупација на Вардарска Македонија ја приклучува македонската комунистичка организација кон Бугарската работничка партија. Овој потег е осуден од страна на југословенското комунистичко раководство, тој е исклучен од КПЈ, а по ослободувањето поради него официјалната македонска комунистичка историографија ќе го третира Шарло исклучително негативно. Во Бугарија се смета за бугарски партизан
Понатаму:
Quote:Шарло се враќа во Македонија во време кога поради честите провали во редовите на Комунистичката партија во Македонија, партиската организација во Македонија е значително ослабната. Поради тоа врз основа на договор помеѓу КПЈ и Коминтерната, во пролетта 1940 година Шарло преминува во членство на КПЈ и на Првата партиска конференција за Македонија одржана на 8 септември е избран за политички секретар на ПК КПЈ за Македонија. Учесник е на Петтата земска конференција на КПЈ во октомври 1940 година во Загреб, на која е избран за член на ЦК КПЈ. На оваа конференција Шарло остава забележителен впечаток со својата дискусија против српската колонизација на Македонија.

Неполн месец по окупацијата на Македонија од страна на Бугарија во април 1941 година, Шарло го упатува своето „Писмо до Стојана“ во кое го истакнува ставот дека Македонија не е ослободена од страна на бугарските војски, туку дека една туѓа власт е заменета со друга туѓа власт и дека народот всушност не ја добил својата слобода. Набрзо потоа, согласно тогашната политика на СССР и Коминтерната, ја приклучува Комунистичката партија во Македонија кон Бугарската комунистичка партија, но се противи на нејзината организациска поделба на два обласни комитети (Скопски и Битолски), аналогно на окупаторската административна поделба, и бара од БКП партиската организација во Пиринска Македонија да ја припои кон партиската организација во Вардарска Македонија.
На 17 август 1941 година, Методија Шаторов-Шарло свика и одржа партиско советување во Скопје. На ова советување присуствуваа секретари на месните комитети во Македонија под бугарската управа. На ова советување, по покана од Шарло, присуствува Петар Богданов, член на ЦК на Бугарската работничка партија (комунисти), а не е поканет Драган Павловиќ, делегат на ЦК на КПЈ, кој на 17 август бил присутен во Скопје да присуствува на ова советување.[1] Бане Андреев, учесник на советувањето соопштува следното: „Шарло го отвори советувањето и констатира дека од цела Македонија присуствуваат делегати, освен од партиските организации под италијанска окупација. Сите го потврдија ставот на Шарло и на Бугарската работничка партија, се изјаснија против ставот на Комунистичката партија на Југославија и осудата (од ЦК на КПЈ з.м.) против Шарло. По завршената дискусија и завршниот збор, била поднесена резолуција од страна на Шарло со која му се дава доверба, се одобрува неговата досегашна политика и работа, се одобрува политиката на Покраинскиот комитет под неговото раководство, како и приклучување на македонската партиска организација на Бугарската работничка партија (комунисти). Сите присутни делегати гласале за Шарловата политика со што ја одобриле неговата политика, со исклучок на Перо Георгиевски-Чича.

Вера Ацева тврди: Директивата да не се собира оружје на Месниот комитет на Прилеп ја пренесе Киро Петрески-Димуш. Наместо да се собира оружјето што беше расфрлено на сите страни од старата југословенска војска, оружјето му се препушти на окупаторот.[2] Дека Шарло дал усна директива да не се собира оружје не тврди само Вера Ацева, туку го тврди тоа и ЦК на БРП (к) во писмото до ЦК на КПЈ, испратено кон крајот на август 1941 година. Во ова писмо, меѓу другото, се наведува следното: „Согласни сме дека другарот Стари (Шарло, з.м.) направи груби политички и организациони грешки (предавање на оружје, советска Македонија, непартиско однесување спрема Југославија), за кое го осудуваме и за кое заслужува казна.“[3]

Припојувањето на организацијата за (Вардарска) Македонија кон БКП од страна на Шарло наидува на осуда кај раководството на КПЈ, кое реагира во врска со тоа кај Коминтерната. Коминтерната зазема став во прилог на КПЈ, по што Комунистичката партија во Македонија е вратена во составот на КПЈ, а Шарло е сменет од функцијата секретар на Покраинскиот комитет и е исклучен од КПЈ. Како причина за тоа е и истакнувањето на паролата за Советска Македонија од страна на Шарло, која била спротивна на тогашната ориентација кон народни фронтови на комунистичките партии и која се сметала за секташки ориентирана
Значи, тој во согласност со политиката на КомИнтерната ја припојува Македонската КП кон Бугарската КП исто времено барајќи од истата пиринската организација да е дел од вардарскиот.
Понатаму , кој е тој Драган Павловиќ кој е изолиран од совњтувањето? И зошто го спомнуваат тој факт, а не го објаснуваат? Значи имплицираат нешто како само по себе да е очигледно но не сакаат тоа јавно да го кажат.А претходно не гледаат нешто што очи ќе ти ги извади , да де факто тој се залага за одвојување од србите и истовремено додека се заедно со бугарите пирин да го припои кон македонската организација, па кој бугараш би се осмелил тоа да го направи?
Значи методите на озна и удба се не очигледни туку оочите ќе ти ги ослепат ако претходно не си бил ослепен од пропаганда.
И после ќе каже дека Македонецот бил исправен пред нешто што било невозможна мисија за него?
Не брате Христо, Македонецот во Егеј беше предаден од Тито, истиот оној кој Андов го брани а Ѓилас го напаѓа затоа што немало демократија.
Па на кого повеќе ќе му веруваш на оној кој уште се крсти во тој Тито или на оној кој го разоткрива како недемократ(нели имало народна демократија)?
Или ти можеби не си ја читал “Нова Класа“?Quote:Методи Тасев Шаторов (Стария българин, Шарло, Панайот) е деец на БРП(к) и един от значимите ръководители на македонските комунисти. Участник в Съпротивителното движение по време на Втората световна война, партизанин, командир на Партизански отряд "Панайот Волов", командир на Трета Пазарджишка въстаническа оперативна зона на НОВА.

Методи Шаторов е роден на 10 януари 1898 г. в град Прилеп, тогава в Османската империя. Завършва българска екзархийска гимназия в Прилеп, а след това и учителски курсове в Скопие.

След окончателната анексия на Вардарска Македония от сърбите и оттеглянето на българската администрация през 1919 г. емигрира в София. Година по-късно се включва в БКП (т.с.) и през 1923 г. участва в Септемврийското въстание. Един от основателите през 1925 г. а по-късно и и активен участник във ВМРО (обединена). Издига се до член е и на ЦК на БКП, като от м. февруари 1937 до м. октомври 1939 г. завежда задграничния пункт на БКП в Париж, където става функционер и на Коминтерна.

Във връзка с изпълнение на решението на Коминтерна от 1934 г. за признаване на македонски етнос, както и във връзка с проекта му за изграждане на Балканска федерация Шарло е изпратен в Югославия за да оглави Покраинския комитет на Югославска комунистическа партия. В 1936 година е осъден задочно на 5 години и 50 000 лева глоба от българския съд на Процеса срещу ВМРО (обединена).[1]

В началото на 1940 г. като секретар на Покраинския комитет на Югославска комунистическа партия за Македония, той заедно с другарите си застава на становището, че македонските славяни трябва да се борят за отделяне от Югославия.[2] През есента на същата година е избран за член на ЦК на ЮКП заедно с Милован Джилас и Йосип Броз Тито. Още преди катастрофата на Кралска Югославия, през време на управлението на коалиционното правителство Цветкович-Мачек, Шаторов се противопоставя енергично на хегемонистичната сръбска политика във Вардарската бановинаДейност след разгрома на Югославия
След разгрома на Югославия през м. април 1941 г. от Вермахта Методи Шатаров установява контакт с ръководството на БРП в София. Организират се куриерски служби, сериозна е и връзката със задграничното представителство на партията. По инициатива на Методи Шатаров Покраинският комитет на ЮКП става ПК на Българската Работническа Партия (комунисти) в Македония. Назрява сериозен конфликт между него и Тито, заради благосклонното отношение на Шаторов към създаването на българските комитети във всички градове на Македония непосредствено след влизането на германските и преди навлизането на българските войски. На практика с последващата анексия на региона от България е осъществено и доброволно вливане на регионалните звена на ЮКП в БКП, което става с одобрението на българските комунисти. Мнозинството от местните комунисти приветстват анексията, като пробългарските чувства на македонското население през този период не подлежат на съмнение. Трябва да се има предвид, че през 1939 г. Третия Райх и СССР са подписали пакт за ненападение и на практика действат като съюзници, което поставя България в благоприятна позиция на международната арена. На 22 юни 1941 г. Вермахта неочаквано нахлува в СССР и това коренно променя стратегическата ситуация. Използвайки хода на политическите събития Тито упражнява натиск върху Шатаров и разпраща писма до Коминтерна, Йосиф Сталин и Георги Димитров, а Лазар Колишевски пряко започва да влияе на ръководството на БРП, което защитава Методи Шатаров. На 12 август 1941 година ИК на Коминтерна взема решение, с което администрирането на ПК в Македония се връща на ЮКП. След това Шарло незабавно е изключен от ЮКП, а през m. септември губи и поста си на ръководител на македонските комунисти.

Христо, Мирчев и Андов се од иста Кумровечка школа излезени, зар би можеле да зборуваат разногласно.
Да повторам, некој не предупредува на ГООООЛЕМА опасност за некој сојуз, а не објасниува како тоа ќе се случи.
Со војна можеби?
И ова со името трае скоро дваесет години па нема менување на името, но не поради политичарите туку поради народот, затроа што знаат дека сите нив тој народ кога ќе слушне дека некој од нив нешто направил или потпишал ќе излезе на улица и живи ќе ги спали.
Тие се да ми простиш на израз едно големо ништо, пички во душа.
Зошто сакаа да останат во таа помочана Федерација?
Затоа што самите не беа кадарни ниту во таа иста федерација нешто самите да смислат и да го истуркаат на свој грб, а камоли кога се соочени со ситуација кога сами треба да истуркаат самостојност и независност.
По тоа се гледа дека се ситни души, да не беше тој напатен народ да ги гура тие никогаш не би биле кадарни нешто сами да изведат од тој ранг.
Малески беше доведен по задача на Македонецот да му објасни дека не е кадарен за самостојност, овие двајцата се уште поголеми пички што после дваесет години сакаат да не плашат за некој сојуз, и тоа во време кога нели декларативно се залагаме да влеземе во Европска Унија, која небулоза човече.
И ти како некоја тинејџерка веднаш паѓаш на шармот на искусниот лисец.


(04-09-2011, 07:48 AM)hristo Wrote: Јордане, и се што си напишал за Стојан Андов да е точно, не може да ја прекин дебатата на ова тема. Лошото политичко “ ЦВ“ на Андов, не ја менува суштината. А, тоа е отварање на ваква тема во Македонија. За можни државни сојузи на Македонија со соседни дежзви. Досега имаше 2 предлога за тоа. Прво дојде од страна на Димитар Мирчев, актуелен советник на Претседателот на РМ, искажана во ДНЕВНИК на 26.11.2010 , каде тој како начин на решавање на проблемот со името,даде решение за влегување на МК со една од државите кои се членки на НАТО и ЕУ, или бргу ке станат. Второ е ставот на Андов. Додека Мирчев предлага решение, Андов не плаши дека може да дојде до државен сојуз ако не се “ опаметиме“. Мене лично ме интересираат неговите зборови дека АЛМАКО бил “ стар проект’. Кој го создал, што е услов за негово активирање, сериозноста на тој предлог!? И Мирчев и Андов не се случајни луѓе во МК. Е, сега, дали тие ги искажуваат своите лични ставови и предвидувања, или се аберџии на повисоки центри на моќ е, исто, интересно прашање!


An inch today is tomorrow’s mile.
04-09-2011, 03:56 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#55

[quote='montehristo' pid='43984' dateline='1315148191']
ок[

[quote]Христо, Мирчев и Андов се од иста Кумровечка школа излезени, зар би можеле да зборуваат разногласно.
Да повторам, некој не предупредува на ГООООЛЕМА опасност за некој сојуз, а не објасниува како тоа ќе се случи.
Со војна можеби?
И ова со името трае скоро дваесет години па нема менување на името, но не поради политичарите туку поради народот, затроа што знаат дека сите нив тој народ кога ќе слушне дека некој од нив нешто направил или потпишал ќе излезе на улица и живи ќе ги спали.
Тие се да ми простиш на израз едно големо ништо, пички во душа.
Зошто сакаа да останат во таа помочана Федерација?
Затоа што самите не беа кадарни ниту во таа иста федерација нешто самите да смислат и да го истуркаат на свој грб, а камоли кога се соочени со ситуација кога сами треба да истуркаат самостојност и независност.
По тоа се гледа дека се ситни души, да не беше тој напатен народ да ги гура тие никогаш не би биле кадарни нешто сами да изведат од тој ранг.
Малески беше доведен по задача на Македонецот да му објасни дека не е кадарен за самостојност, овие двајцата се уште поголеми пички што после дваесет години сакаат да не плашат за некој сојуз, и тоа во време кога нели декларативно се залагаме да влеземе во Европска Унија, која небулоза човече.
И ти како некоја тинејџерка веднаш паѓаш на шармот на искусниот лисец.


[/quote]

Е, Монтехристо. Лесно е на луѓето кои светот го гледаат и објаснуват бинарно. Или-или. Маката е за тие кои светот го гледаат покомплексно и ја уважуваат сета негова комплексност. Тие кои се противници на идеолошки и општествени концепти каде има тоталитарни пристапи или тенденции. А, ова за тинејџерката ти е добро. Ме правиш наивен, но од друга страна и млад.Music405-09-2011, 02:40 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#56

(05-09-2011, 02:40 PM)hristo Wrote: [quote='montehristo' pid='43984' dateline='1315148191']
ок

Quote:Христо, Мирчев и Андов се од иста Кумровечка школа излезени, зар би можеле да зборуваат разногласно.
Да повторам, некој не предупредува на ГООООЛЕМА опасност за некој сојуз, а не објасниува како тоа ќе се случи.
Со војна можеби?
И ова со името трае скоро дваесет години па нема менување на името, но не поради политичарите туку поради народот, затроа што знаат дека сите нив тој народ кога ќе слушне дека некој од нив нешто направил или потпишал ќе излезе на улица и живи ќе ги спали.
Тие се да ми простиш на израз едно големо ништо, пички во душа.
Зошто сакаа да останат во таа помочана Федерација?
Затоа што самите не беа кадарни ниту во таа иста федерација нешто самите да смислат и да го истуркаат на свој грб, а камоли кога се соочени со ситуација кога сами треба да истуркаат самостојност и независност.
По тоа се гледа дека се ситни души, да не беше тој напатен народ да ги гура тие никогаш не би биле кадарни нешто сами да изведат од тој ранг.
Малески беше доведен по задача на Македонецот да му објасни дека не е кадарен за самостојност, овие двајцата се уште поголеми пички што после дваесет години сакаат да не плашат за некој сојуз, и тоа во време кога нели декларативно се залагаме да влеземе во Европска Унија, која небулоза човече.
И ти како некоја тинејџерка веднаш паѓаш на шармот на искусниот лисец.

Е, Монтехристо. Лесно е на луѓето кои светот го гледаат и објаснуват бинарно. Или-или. Маката е за тие кои светот го гледаат покомплексно и ја уважуваат сета негова комплексност. Тие кои се противници на идеолошки и општествени концепти каде има тоталитарни пристапи или тенденции. А, ова за тинејџерката ти е добро. Ме правиш наивен, но од друга страна и млад.Music4

Е Христо, како да ме опишуваш пред десет години.
Но, ајде вака, мислам дека го знаеш вицот за девицата Марија.
Никој кој е во УДБ-а не е девица.
Јас самиот живеам по правилата и законите на Бога и има граници кои смеам или не смеам да ги пречекорам.
Овој свет е божји, јас немам никаков удел во тоа како е створен, но имам удел во тоа дали ќе бидам доволно свесен за некои работи или не, зависно на која страна си(Божја или некоја друга).
Мислам дека си свесен дека некаде нешто е неморално но не е законски казниво, а некаде е и законски казниво, а дури пак некаде не е ниту неморално ниту законски казниво.
Од другата страна УДБ-а работи по други правила и методи од нас обичните смртници.
Додека јас се оградувам од и не одобрувам подметнување на УДБ-а тоа и е дозволено и згора на тоа активно се одобрува.
Дозволено и е исто, фалсификување, лажење, измислување, измами, а во минатото и беа дозволувани и убиствата.
Членовите на УДБ-а се членови до гроба, некои самите си го избрале времето некои пак не.
Доколку мислиш дека не ја разбирам човечката состојба ако некој бил приморан на нешто, мислам дека само се залажуваш.
Секој има избор и никогаш не е касно.
Но, едно е да разберам, а друго е да одобрувам или не одобрувам.
Ниеден проект на Македонската Комуњарска елита не и успеа додека беше во Онаа несреќна федерација.
Фени не успеа, не успеаја ни да се спротиват на Белград да им кажат не за излевање на Дојранско Езеро.
Но затоа успеваат секому сопки да подметнат и народот да го плашат тие вампири, како да сме ’48-ма.
Кое им беше мотото? Треба да знаеш, треба да можеш.
Ни знаеја а беа и килави.
И сега ти сакаш него да го слушаме.
Тој за неговата клика си ги токмил Макпетрол и ГАМА.
Толку му била способноста во прикривањето на неговата клика(што политички, што и на други начини).
Во светот на фауната после причината има и последица, ако животното згреши еднаш, еднаш ќе биде и казнето.
Причина и последица господине Христо.
Има причина за се ова каде сме.
За приватизацијата таква каква што е бришењето на делот од казнениот закон за злоупотреба на службено лице.
Ако сега се поднесе предлог до Уставниот Суд тоа бришење да се прогласи како вонуставно сета таа плејада на последните Комуњарски директори ќе заврши зад решетки, а со нив и кликата на Андов.
За тоа се гласаше ми се чини во парламентот кога тој истиот Андов ми се чини дека беш претседател на СОбрание(или нешто слично, можеби грешам).
Зарем тогаш сите биле слепи во онаа собрание без опозиција?
Во тие услови кога немаше последици за причините каде сме сега, таму ли бараш спас па ме напаѓаш за бинарност?

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 05-09-2011, 08:51 PM by montehristo.)
05-09-2011, 08:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,667
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#57

(05-09-2011, 08:46 PM)montehristo Wrote: Е Христо, како да ме опишуваш пред десет години.
Но, ајде вака, мислам дека го знаеш вицот за девицата Марија.
Никој кој е во УДБ-а не е девица.
Јас самиот живеам по правилата и законите на Бога и има граници кои смеам или не смеам да ги пречекорам.
Овој свет е божји, јас немам никаков удел во тоа како е створен, но имам удел во тоа дали ќе бидам доволно свесен за некои работи или не, зависно на која страна си(Божја или некоја друга).
Мислам дека си свесен дека некаде нешто е неморално но не е законски казниво, а некаде е и законски казниво, а дури пак некаде не е ниту неморално ниту законски казниво.
Од другата страна УДБ-а работи по други правила и методи од нас обичните смртници.
Додека јас се оградувам од и не одобрувам подметнување на УДБ-а тоа и е дозволено и згора на тоа активно се одобрува.
Дозволено и е исто, фалсификување, лажење, измислување, измами, а во минатото и беа дозволувани и убиствата.
Членовите на УДБ-а се членови до гроба, некои самите си го избрале времето некои пак не.
Доколку мислиш дека не ја разбирам човечката состојба ако некој бил приморан на нешто, мислам дека само се залажуваш.
Секој има избор и никогаш не е касно.
Но, едно е да разберам, а друго е да одобрувам или не одобрувам.
Ниеден проект на Македонската Комуњарска елита не и успеа додека беше во Онаа несреќна федерација.
Фени не успеа, не успеаја ни да се спротиват на Белград да им кажат не за излевање на Дојранско Езеро.
Но затоа успеваат секому сопки да подметнат и народот да го плашат тие вампири, како да сме ’48-ма.
Кое им беше мотото? Треба да знаеш, треба да можеш.
Ни знаеја а беа и килави.
И сега ти сакаш него да го слушаме.
Тој за неговата клика си ги токмил Макпетрол и ГАМА.
Толку му била способноста во прикривањето на неговата клика(што политички, што и на други начини).
Во светот на фауната после причината има и последица, ако животното згреши еднаш, еднаш ќе биде и казнето.
Причина и последица господине Христо.
Има причина за се ова каде сме.
За приватизацијата таква каква што е бришењето на делот од казнениот закон за злоупотреба на службено лице.
Ако сега се поднесе предлог до Уставниот Суд тоа бришење да се прогласи како вонуставно сета таа плејада на последните Комуњарски директори ќе заврши зад решетки, а со нив и кликата на Андов.
За тоа се гласаше ми се чини во парламентот кога тој истиот Андов ми се чини дека беш претседател на СОбрание(или нешто слично, можеби грешам).
Зарем тогаш сите биле слепи во онаа собрание без опозиција?
Во тие услови кога немаше последици за причините каде сме сега, таму ли бараш спас па ме напаѓаш за бинарност?Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
05-09-2011, 09:12 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#58

Много добра статия, каквато рядко можеш да прочетеш в македонските медии. Само с едно не съм съгласен, че през Втората световна война македонците са били на страната на комунистите. Партизанското движение в Македония е било много малобройно и слабо, и няма нищо общо с лъжите, които пишат бившите комунистически партизани.
Вече писах, че Груевски е алабански платеник и се бори за Голема Албания.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=1105
(This post was last modified: 06-09-2011, 10:24 PM by veritas.)
06-09-2011, 10:22 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#59

Груевски: Заемна соработка за просперитетен Балкан

Регионот на Балканот низ историјата се покажа како центар од кој се ширеа науката, образованието и културата. Тоа е добра основа за да констатираме дека имаме заеднички платформи и дека можеме да бидеме подобри во секој поглед, рече премиерот Никола Груевски во обраќањето на Самитот на балкански лидери кој синоќа се одржа во Њујорк. (Който е организиран от Турция.)

На Самитот на Балкански лидери, кој се одржа под мотото „Визија за заедничка иднина“ учестуваа и премиерите на Турција, БиХ, Црна Гора, Косово и Албанија, Реџеп Тајип Ердоган, Никола Шпириќ, Игор Лукшиќ, Хашим Тачи и Сали Бериша.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...794D012D5A


23-09-2011, 10:10 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#60

(23-09-2011, 10:10 AM)veritas Wrote: Груевски: Заемна соработка за просперитетен Балкан

Регионот на Балканот низ историјата се покажа како центар од кој се ширеа науката, образованието и културата. Тоа е добра основа за да констатираме дека имаме заеднички платформи и дека можеме да бидеме подобри во секој поглед, рече премиерот Никола Груевски во обраќањето на Самитот на балкански лидери кој синоќа се одржа во Њујорк. (Който е организиран от Турция.)

На Самитот на Балкански лидери, кој се одржа под мотото „Визија за заедничка иднина“ учестуваа и премиерите на Турција, БиХ, Црна Гора, Косово и Албанија, Реџеп Тајип Ердоган, Никола Шпириќ, Игор Лукшиќ, Хашим Тачи и Сали Бериша.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...794D012D5A
Без Бугарија, без Грција, без Србија, без Хрватска = без драма.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
23-09-2011, 04:46 PM
Reply