Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 4.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evangelie i pouka za denes
Author Message
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#15

Евангелие и поука за 28/08/2011

Свето Евангелие од светиот апостол Марко (зач. 9)

Учениците на Јована и на фарисеите постеа. И приоѓаа некои, па Му велеа на Исуса: „3ошто учениците Јованови и на фарисеите постат, а Твоите ученици не постат?“ Исус им рече: „3ар можат сватовите да постат, кога младоженецот е со нив! За сето време, дури е со нив младоженецот, тие не можат да постат; но ќе дојдат дни, кога ќе им го одземат младоженецот и тогаш, во тие дни, и тие ќе постат. Никој не крпи стара облека со нова крпа; инаку, новозашиената крпа ќе се отшие од старото, и отворот ќе биде уште поголем. Никој не става ново вино во стари мевови; инаку, новото вино ќе ги расцепи мевовите и виното ќе истече, а и мевовите ќе се упропастат; туку ново вино треба да се става во нови мевови.“
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
28-08-2011, 04:25 PM
Reply


Messages In This Thread
Evangelie i pouka za denes - by barba - 15-07-2011, 09:31 AM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 16-07-2011, 03:29 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 17-07-2011, 04:04 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 18-07-2011, 08:56 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 19-07-2011, 03:34 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 26-07-2011, 03:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 01-08-2011, 09:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 03-08-2011, 09:36 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 04-08-2011, 03:21 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 06-08-2011, 04:24 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 07-08-2011, 03:06 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 08-08-2011, 05:16 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 13-08-2011, 06:56 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 14-08-2011, 06:09 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 28-08-2011, 04:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 31-08-2011, 06:28 PM