Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 4.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evangelie i pouka za denes
Author Message
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#11

Евангелие и поука за 07/08/2011

Авва Нил

Сè што правиш против оној којшто ти нанел неправда, сето тоа ќе ти се најде (како пречка) во срцето за време на молитвата.

Свето Евангелие од светиот апостол Матеј (зач. 83)

Во она време кога наближија до Ерусалим и дојдоа до Витфагија, при Елеонската Гора, Исус испрати двајца ученици и им рече: „Отидете во селоно, што е наспроти вас, и веднаш ќе најдете врзана ослица и осле со неа; одврзете ги и доведете Ми ги! А, ако ви рече некој нешто, ќе му кажете дека Му се потребни на Господа, и веднаш ќе ги прати.“ А сето тоа стана за да се исполни кажаното преку пророкот, кој вели: „Кажете ѝ на ќерката Сионова: ете, твојот Цар иде при тебе кроток, качен на ослица и осле, син на подјаремница.“ Учениците отидоа и направија така, како што им беше заповедал Исус: ги дотераа ослицата и ослето и ги кладоа одозгора алиштата свои, и Он седна над нив. А мнозина од народот ги постилаа по патот облеките свои; други, пак, сечеа гранки од дрвјата и ги постилаа по патот; а народот, што врвеше пред Него и по Него, викаше велејќи: „Осана на Синот Давидов! Благословен е Кој иде во името Господово! Осана на висините!“ И кога влезе во Ерусалим, целиот град се збуни, прашувајќи: „Кој е Овој?“ А народот одговараше: „Овој е Исус, пророкот од Назарет Галилејски.“ И влезе Исус во храмот Божји и ги истера сите, што продаваа и купуваа во храмот, ги растури масите на менувачите и столовите на оние, што продаваа гулаби, и им рече: „Напишано е: ,Домот Мој, дом за молитва ќе се нарече’, а вие го направивте како разбојничка пештера.“ И дојдоа при Него во храмот слепи и хроми, и Он ги излекува.
И кога ги остави, отиде надвор од градот, во Витанија, каде што преноќева. А утредента, враќајќи се во градот, огладне; и виде покрај патот смоква, отиде до неа; па како не најде на неа ништо освен лисја, рече: „Отсега да нема плод на тебе довека!“ И смоквата веднаш се исуши. Штом го видоа тоа, учениците се зачудија и рекоа: „Како веднаш се исуши смоквата!“
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
07-08-2011, 03:06 PM
Reply


Messages In This Thread
Evangelie i pouka za denes - by barba - 15-07-2011, 09:31 AM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 16-07-2011, 03:29 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 17-07-2011, 04:04 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 18-07-2011, 08:56 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 19-07-2011, 03:34 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 26-07-2011, 03:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 01-08-2011, 09:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 03-08-2011, 09:36 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 04-08-2011, 03:21 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 06-08-2011, 04:24 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 07-08-2011, 03:06 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 08-08-2011, 05:16 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 13-08-2011, 06:56 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 14-08-2011, 06:09 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 28-08-2011, 04:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 31-08-2011, 06:28 PM