Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 4.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evangelie i pouka za denes
Author Message
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#4

Евангелие и поука за 18/07/2011

Свети Нил Синајски

Сета борба што се води меѓу нас и нечистите духови се случува единствено заради духовната молитва. Таа им пречи многу и не можат да ја поднесат, а нам ни е спасоносна и благопријатна.

Свето Евангелие од светиот апостол Матеј (зач. 32)

Во она време, некаков началник се приближи до Исуса, Му се клањаше и велеше: „Ќерка ми умре сега; туку дојди, положи ја раката Своја над неа и таа ќе оживее.“ И како стана Исус, тргна по него, заедно со учениците Свои. И ете, една жена, која беше страдала дванаесет години од крвотечение, се приближи одзади и се допре до крајот на облеката Негова. Зашто си велеше: „Само ако се допрам до облеката Негова, ќе оздравам.“ А Исус штом се заврте и ја виде, рече: „Не плаши се, ќерко, верата твоја те спаси!“ И оздраве жената во тој час. И кога дојде Исус во куќата на началникот и ги виде свирачите и народот збунети, им рече: „Излезете надвор, зашто девојката не е умрена, туку спие.“ А тие Му се потсмеваа. Но штом го истера народот, Он влезе, ја фати момата за рака и таа стана. И се расчу тоа по целиот тој крај.
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
18-07-2011, 08:56 PM
Reply


Messages In This Thread
Evangelie i pouka za denes - by barba - 15-07-2011, 09:31 AM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 16-07-2011, 03:29 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 17-07-2011, 04:04 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 18-07-2011, 08:56 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 19-07-2011, 03:34 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 26-07-2011, 03:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 01-08-2011, 09:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 03-08-2011, 09:36 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 04-08-2011, 03:21 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 06-08-2011, 04:24 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 07-08-2011, 03:06 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 08-08-2011, 05:16 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 13-08-2011, 06:56 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 14-08-2011, 06:09 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 28-08-2011, 04:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 31-08-2011, 06:28 PM