Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 4.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evangelie i pouka za denes
Author Message
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#3

Евангелие и поука за 17/07/2011

Старец Ефрем Филотејски

Не вели: „Како што прават другите правам и јас“, бидејќи тоа е бесмислица и не можеш да Го излажеш Судијата.

Свето Евангелие од светиот апостол Матеј (зач. 55)

Рече Господ во приказна: „Царството небесно прилега уште и на драгоценост, сокриена во нива, која ја нашол човек и прикрил, па, од радост за неа, отишол и продал сè што имал, и ја купил таа нива. Царството небесно прилега и на трговец, кој бара убави бисери; па, штом најде едно зрно скапоцен бисер, оди и продава сè што има и го купува. Царството небесно прилега, исто така, и на мрежа, која се фрла во морето и уловува секакви риби: и кога ќе се наполни, ја извлекуваат на брегот и седнуваат, па добрите риби ги собираат во садови, а лошите ги фрлаат. Така ќе биде и при свршетокот на светот: ќе излезат ангелите и ќе ги одделат лошите од праведните, и ќе ги фрлат во вжарена печка: таму ќе биде плач и крцкање со заби.“ И ги праша Исус: „Дали го разбравте сево ова?“ Тие Му одговорија: „Да Господи!“ А Он им рече: „3атоа секој книжник, кој се научил за царството небесно, прилега на домаќин што изнесува од своето сокровиште ново и старо.“ И, откако ги кажа Исус овие параболи, си замина оттаму. А штом дојде во Својот роден крај, го поучуваше народот во синагогите нивни.
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
17-07-2011, 04:04 PM
Reply


Messages In This Thread
Evangelie i pouka za denes - by barba - 15-07-2011, 09:31 AM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 16-07-2011, 03:29 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 17-07-2011, 04:04 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 18-07-2011, 08:56 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 19-07-2011, 03:34 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 26-07-2011, 03:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 01-08-2011, 09:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 03-08-2011, 09:36 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 04-08-2011, 03:21 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 06-08-2011, 04:24 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 07-08-2011, 03:06 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 08-08-2011, 05:16 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 13-08-2011, 06:56 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 14-08-2011, 06:09 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 28-08-2011, 04:25 PM
RE: Evangelie i pouka za denes - by barba - 31-08-2011, 06:28 PM