Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Форумџии кои ви оставиле најдобар впечаток (не мора само од Котле)
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#1

Ајде малку поопуштена тема. Кој со каков ник сум го сретнал така и го претставувам. Ова моја листа е претежно на форумџии со чие мислење најчесто сум се сложувал и ми биле интересни за читање. Сега само позитивна листа, негативна подцна.


Пред Котле Ера (редот ништо не значи):

мара-попара - прв пост на форум и веднаш гледам реакција на попара. Пишување на кумановски дијалект, мајтапење, а притоа обработување на тешки теми... ептен поткован со познавање за темите за кои најмногу дискутира. Приоритет: Борба против србокомуњарите.

Христо - Сериозен пристап, богат речник, истрајност. Овие зборови ми доаѓаат први на памет за да го опишам. Главно пишува против српското влијание, демократијата и за некои теми од историјата.

Тони_а - Веднаш се забележува дека се работи за ’германски воспитаник’... Icon_razz)) Статистика, педантно, систематски. Го паметам уште од моите почетоци на пишување по форуми.

Марко_Полог - Исто доста интересен лик. Пишуваше претежно со иронија и преку мајтапење дискутираше со форумџиите. Долг период не сум прочитал нешто од него.

ВвВвв, ОоОоо, Лав (и екипа за сеир) - Ми текнува дека ВвВвв беше женско и дека со ништо не се сложував со неа. Нешто како Најчевска е... Icon_razz Но, интересна за читање, не знам дали пишува уште некаде. ОоОоо исто беше интересн лик и него го немам сретнато повеќе од три години. Лав исто така. Имаше исто и една екипа што пишуиваше во подфорум за сеир и хумор, интересни беа... (не ми текнува како се викаше форумот, имаше Македонија во името)


Котле Ера (и тука редот ништо не значи):

Соленик - Паметен човек со големо позновање (иако сме имале некои жестоки полемики). Либертаријанец, ова посебно го нагласувам затоа што ретко се наоѓаат такви по форумите, а треба да ги има повеќе. Icon_razz

Јордан - Упорен да ја истурка својата борба и да дојде конечно ослободување на Македонија. Тој веќе стана мејнстрим, па затоа нема да пишувам многу за него, ова претежно е за нас андерграунд форумџии. Music3

П(*)т - Беше добро освежување со нов пристап во дискусиите за македонскиот јазик. Доста интересен форумџија.

Дојкар (Страшо Добрев) - Исто препознатлив по дискутирање за македонскиот јазик и другите јазици. Заедно со Пт се автори на нова азбука. Планирам по повод годишнина од азбуката да отворам конгрес на Котле... Icon_razz

монтехристо - Добар лик, вреди да се чита. Нешто не се сложуваме најмногу во последно време, но секако дека ќе го ставам на листа. Icon_razz

басилеус - исто го читам редовно, но, не е толку активен.

соколи - нема многу Албанци по македонски форуми, но сколи доста квалитетно го надополнува тој недостаток.

Коњаник, барба и др. од Котле - овие се претежно нови челнови, не ги знам добро, ќе им оставам време да се докажат. Icon_razz

Сигурно заборавив на некои, затоа постои опција edit, па ќе ја искористам кога ќе се сетам на некого. Glava_vo_zid

П.С. Не е најприкладно место за темата, но нека ја малку, па ќе ја прешалтаме во ’муабети за на маса’.

14-07-2011, 04:53 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#2

ako e toj toj toni_a sto zivee vo germanija... bese aktiven na forumot vmacedonia.com se znam so deckoto licno (forumot bese motiv da se zapoznaeme) prekrasna licnost ... samo kaj se izgubi seuste e misterija...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
14-07-2011, 06:14 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#3

Изгледа за истиот се работи... Погледни тука

14-07-2011, 06:21 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#4

(14-07-2011, 06:21 PM)acko Wrote: Изгледа за истиот се работи... Погледни тука
daaaaaaaaaaaaaaaa a mi izbega od drugiot forum.... e tonka tonka nema beganje od mene ... p.s. ako si vo makedonija aj vo press na muabet ti ladno pivo ja coca cola ;) ke go vikneme i Jakov Icon_razz)))
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
14-07-2011, 06:31 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#5

(14-07-2011, 04:53 PM)acko Wrote: Ајде малку поопуштена тема. Кој со каков ник сум го сретнал така и го претставувам. Ова моја листа е претежно на форумџии со чие мислење најчесто сум се сложувал и ми биле интересни за читање. Сега само позитивна листа, негативна подцна.


Пред Котле Ера (редот ништо не значи):

мара-попара - прв пост на форум и веднаш гледам реакција на попара. Пишување на кумановски дијалект, мајтапење, а притоа обработување на тешки теми... ептен поткован со познавање за темите за кои најмногу дискутира. Приоритет: Борба против србокомуњарите.

Христо - Сериозен пристап, богат речник, истрајност. Овие зборови ми доаѓаат први на памет за да го опишам. Главно пишува против српското влијание, демократијата и за некои теми од историјата.

Тони_а - Веднаш се забележува дека се работи за ’германски воспитаник’... Icon_razz)) Статистика, педантно, систематски. Го паметам уште од моите почетоци на пишување по форуми.

Марко_Полог - Исто доста интересен лик. Пишуваше претежно со иронија и преку мајтапење дискутираше со форумџиите. Долг период не сум прочитал нешто од него.

ВвВвв, ОоОоо, Лав (и екипа за сеир) - Ми текнува дека ВвВвв беше женско и дека со ништо не се сложував со неа. Нешто како Најчевска е... Icon_razz Но, интересна за читање, не знам дали пишува уште некаде. ОоОоо исто беше интересн лик и него го немам сретнато повеќе од три години. Лав исто така. Имаше исто и една екипа што пишуиваше во подфорум за сеир и хумор, интересни беа... (не ми текнува како се викаше форумот, имаше Македонија во името)


Котле Ера (и тука редот ништо не значи):

Соленик - Паметен човек со големо позновање (иако сме имале некои жестоки полемики). Либертаријанец, ова посебно го нагласувам затоа што ретко се наоѓаат такви по форумите, а треба да ги има повеќе. Icon_razz

Јордан - Упорен да ја истурка својата борба и да дојде конечно ослободување на Македонија. Тој веќе стана мејнстрим, па затоа нема да пишувам многу за него, ова претежно е за нас андерграунд форумџии. Music3

П(*)т - Беше добро освежување со нов пристап во дискусиите за македонскиот јазик. Доста интересен форумџија.

Дојкар (Страшо Добрев) - Исто препознатлив по дискутирање за македонскиот јазик и другите јазици. Заедно со Пт се автори на нова азбука. Планирам по повод годишнина од азбуката да отворам конгрес на Котле... Icon_razz

монтехристо - Добар лик, вреди да се чита. Нешто не се сложуваме најмногу во последно време, но секако дека ќе го ставам на листа. Icon_razz

басилеус - исто го читам редовно, но, не е толку активен.

соколи - нема многу Албанци по македонски форуми, но сколи доста квалитетно го надополнува тој недостаток.

Коњаник, барба и др. од Котле - овие се претежно нови челнови, не ги знам добро, ќе им оставам време да се докажат. Icon_razz

Сигурно заборавив на некои, затоа постои опција edit, па ќе ја искористам кога ќе се сетам на некого. Glava_vo_zid

П.С. Не е најприкладно место за темата, но нека ја малку, па ќе ја прешалтаме во ’муабети за на маса’.

Ајде малку и за авторот на темата, нашиот Ацко. Само да не се разбере како она: јас тебе војвода, ти мене сердарот. Како јас го проценив Ацко? Прво сретнување со него беше на вмацедониа, кога таа беше во повој. Мене , тогаш, ме избркаа од Кајгана, па се скрасив на вмацедонија. Ацко таму беше, веќе, со улогата модератор. Ацко, го гледам како мене во млади години. Претпоставувам дека по возраст е , битно, помлад од мене. Неговите најглавни карактеристики се: одмереност, рационалност, благ сарказам и добра информираност. Неговата постојаност кон правичноста и демократијата, го прави често да не биде разберен од другите. Но, гледам дека тоа го надминува со супериорна толерантност, без да си го згази формираните ставови и принципи. Таков човек во тендециозни и контролирани форуми, релативно рано добива бан. Во Котле, е се друго. Можностт да се искажеш, без некои реперкусии, сем тешки дебати со Јордан, Соленик и другите идеолози од Комитетот. Единствена забелешка , тоа е моето чувство, што релативно често повладува на ставовите на “ тешкашите“ од Комитетот ,иаку тиа ставови не ги споделува , барем, во целост. Но, после јавно повладување, еве го Ацко со нови спротиставени тези. Воглавном, за мене најприфатлив лик во форумот. Не, од аспект на тези или давање факти, тукушто најблиску е граден до мојот политичко-идеолошки хабитус. Еј, Ацко, за ова треба да дадеш еден чај.Starce
15-07-2011, 11:10 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#6

Хехе, некако осеќав дека ќе ме има на списокот. Icon_razz Уште на Воденица Ацко го препознав како свој истомисленик за многу работи. Не се ни сеќавам дали некогаш сме влегле во било каков дијалог, во дискусиите кадешто учествува обично не ни гледам потреба да се вклучувам. Од прилика, мојот список би бил: Път, Ацко, Зора, ТАТАР… Убедливи Топ 4. Осеќам дека имам пропуштено некој, to be continued кога ќе се сетам.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 15-07-2011, 03:22 PM by Gnoj.)
15-07-2011, 03:17 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#7

1. Дойкар /интелигентен и с чувство за хумор/
2. Път /с широки познания и човечен/
3. христо /толерантен и умен/
4. Вовата /упорит и интересен/
5. ТАТАР /умерен и свеж/

И моите анти-герои, се разбира:
- ПиринМК /оказвам му чест като го вклучувам тука, човекът е за психо-диспансер/
- Таридин /навита грамофонна плоча/
- Мисла /без много-много мислене/
- деммиан /груб и примитивен до безинтересност/
- афион /гол пропагандатор/
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
15-07-2011, 05:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8


Пиринец Врховист е број еден, неговиот удел форумот да заживе е преголем. Замина без објаснување, се надевам ке се врати исто така како што замина. ПАТ даде многу на форумов и довчерашните историски караници кои се водеа по други форуми помеѓу Македонци и Бугари ги сведе на културен и може да се каже и научен диалог. Каснаковски е рамо до рамо со Пат. Христо упорен и чесен борец. Момтехристо, Ацко, Никола, Татар, Вовата, Коњаникот ... се луѓе кои на Форумов му даваат сериозност и аналитичност.

Ако сум испуштил некого не е со намера.
15-07-2011, 07:15 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#9

Малку за Јордан Петровски. Со него во последно време имаме различни толкувања за некои збиднувња на македонската општествена и политичка сцена. НО, пратејки го подолго време, а и кога се јавуваше по разни форуми со други никови, сум го оценил како ретко позитивен и принципиелен човек. Упорен борец, фактички тој претставува сегашен стожер на историското ВМРО ( со мали измени). Неговата фанатична посветеност на македонската кауза, изнудува кај секој нормален и добронамерен човек почит и восхит. По посветеноста на македонската идеја, репер за Јордан Петровски можат да бидат само претставниците од историкото ВМРО, и тоа тие кои реализирале најголеми постови во нивната идеолошка и политичка хиерархија. Тој, просто, не може да се успоредува со активистите од денешното ВМРО-ДПМНЕ, затоа што тие ,по разни основи, ја изневериле таа идеја. Можеби, неговиот, посебно, сегашен ангажман може да се успореди со посветеност на Љубчо Георгиевски на македонската кауза во раните 90-ите години. Јас, некаде напишав, дека во услови на македонска власт Јордан Петровски треба да стане македонски претседател. Иаку не лежел во затвор, како на пример Нелсон Мендела, неговиот “ затвор“ бил од друга природа...можеби и пострашен.
16-07-2011, 09:56 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#10

За Црни две мисления нема-заслужува секоя почит и чест като практик.
Като "теоретик" забелязвам при него известни сериозни тенденции към "македонизиране" сега, със задна дата, на обективно отдавна "българизирани" от всички тогавашни свидетели събития от историята, което не мога да допусна и не съм съгласен с това-един широко скроен и борбен човек като него не би требвало да си затвара очите за някои "детайли" от миналото-но, който не е грешен, нека първи фърли камен по него.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
16-07-2011, 11:56 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#11


Зоограф без никаков премец. Не само заради познавањата на историјските факти, туку заради основниот логички концепт. Едноставно, конечно да се укаже на главната препрека на соработката на балканот денеска е тоа дека се врши екстраполација буквална copy/paste од минатото во денешницата. 
16-07-2011, 02:29 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#12

(16-07-2011, 02:29 PM)Cesen Makedonec Wrote: Зоограф без никаков премец. Не само заради познавањата на историјските факти, туку заради основниот логички концепт. Едноставно, конечно да се укаже на главната препрека на соработката на балканот денеска е тоа дека се врши екстраполација буквална copy/paste од минатото во денешницата. 

Многу добро кажано.
Let me hear you make decisions without your television.
16-07-2011, 02:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(16-07-2011, 11:56 AM)Black Wolf Wrote: За Црни две мисления нема-заслужува секоя почит и чест като практик.
Като "теоретик" забелязвам при него известни сериозни тенденции към "македонизиране" сега, със задна дата, на обективно отдавна "българизирани" от всички тогавашни свидетели събития от историята, което не мога да допусна и не съм съгласен с това-един широко скроен и борбен човек като него не би требвало да си затвара очите за някои "детайли" от миналото-но, който не е грешен, нека първи фърли камен по него.Јас никогаш и никаде не сум се обидел да го демантирам академик Катарџиев, кој вели:

"Практично, ни левицата ни десницата не ја доведуваа во прашање својата бугарска провениенција."

Проблемот настанува што вие судите со денешни параметри за поимот нација од пред сто години. Што побргу се помирите со фактот дека Македонци како народ, нација постоеле од памтивека недоразбирањата ке бидат многу лесно надминати.
16-07-2011, 08:08 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#14

(14-07-2011, 06:14 PM)barba Wrote: ako e toj toj toni_a sto zivee vo germanija... bese aktiven na forumot vmacedonia.com se znam so deckoto licno (forumot bese motiv da se zapoznaeme) prekrasna licnost ... samo kaj se izgubi seuste e misterija...

abe Barba, koga uspea 3 negativni da gi soberesh stvarno ne mi e jasno Shok

inaku sum tuka, samo na momenti se gubam :-)

NO,navistina e zhalno shto ne ostavaat da se pishuva po "makedonskite" forumi. so odredena aktivna "grupa" (a NE samo odreden forum), nemozhe da se razbere chovek. sozdavaat konflikti i problemi kade sto gi nema, samo da ne im remetish agenda ili "ubeduvanje".
pa uste crno na belo ako im lupnesh nekoj FAKT, vednash te stavaat na lista za odStrel(ec).
ama na takvite, toa im e rabota. Slasno gi brkaat lugjeto (bez da si go pokazhat liceto) i prvo gi delat pa unishtuvaat forumite...

bashka, vo moment imam problem da pisam bilo sto na "VM" i eden kup "bug-ovi" me machat, a sum daleku od bilo kakov ban.
za drugite 2 foruma da ne govoram...
17-07-2011, 03:11 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#15

(17-07-2011, 03:11 AM)toni_a Wrote: abe Barba, koga uspea 3 negativni da gi soberesh stvarno ne mi e jasno Shok

epa uspeav.... gi zamoliv bugarite da mi prevedat od bugarski na makedonski ama spored niv ne postoel makedonskiot jazik i se razbira proporcionalno im vozrativ spomnuvajki familija, deca.... zeni i slicno ALI se so cel da vidat deka postoi makedonski jazik koj koristi razlicni zborovi od nivnite ;) i normalno na tatarite od azija ne im se dopadnaa moite dokazi deka postoi makedonski jazik pa se sobraa i mi udrija reputacija -3 :p
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 17-07-2011, 06:39 AM by barba.)
17-07-2011, 06:38 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#16

Църни, нация и народ нема как да постоят от памтимвека-точно това твоето е опит за гледане пост-фактум от сега към минатото, което не е наш грях во България, а ваш во Македония.
Българският народ постои от мноог векове, но нацията е нова-с модерната държава в 19-ти век.
При вас е същото-от много векове македонските славяни са били с българско самосъзнание, но нацията е нова-формирана от 20-ти век, в Титова Югославия, на основата на български етнически субстрат-чрез разцепване.
А и още има хора, които пазят българските си корени въ Вардарско, без да има такива с македонско самосъзнание в Пиринско.
Поздрав,
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 17-07-2011, 08:52 AM by Il Schismatico.)
17-07-2011, 08:51 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

(17-07-2011, 08:51 AM)Black Wolf Wrote: Църни, нация и народ нема как да постоят от памтимвека-точно това твоето е опит за гледане пост-фактум от сега към минатото, което не е наш грях во България, а ваш во Македония.
Българският народ постои от мноог векове, но нацията е нова-с модерната държава в 19-ти век.
При вас е същото-от много векове македонските славяни са били с българско самосъзнание, но нацията е нова-формирана от 20-ти век, в Титова Югославия, на основата на български етнически субстрат-чрез разцепване.
А и още има хора, които пазят българските си корени въ Вардарско, без да има такива с македонско самосъзнание в Пиринско.
Поздрав,
"нация и народ нема как да постоят от памтимвека-точно", тоа сакав да го напишеш. Значи се слагаш дека неможеме да судиме за национални чувства тогаш по денешни критериуми.

Во Пиринско има на пописот Македонци СО МАКЕДОНСКO самосъзнание.

17-07-2011, 03:38 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#18

Ей, люде!
Би ли ми казал некой зощо ми са изтрити /избришани/ двата последни поста, в които отговарям на Църни? Не че е нещо особено, но в единия надълго и нашироко развивам някои поими за нация и народност, които са ми теоретически ценни, а в другия цитирам анти-ОМО материал от автентична българска преса-ако на някого не му се бендисва това, кажете, поне да знем да не се хабим напразно да пишем во овой форум-и да ви оставим да си живеете живота без външна и коригираща гледна точка!
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 18-07-2011, 03:19 PM by Il Schismatico.)
18-07-2011, 03:18 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#19

Black Wolf, ова е тема за членовите на овој или некој друг форум... За поимите нација, народност и сл., можеш слободно да пишуваш на друго место, а да немаш никаков проблем.

18-07-2011, 03:25 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#20

(18-07-2011, 03:25 PM)acko Wrote: Black Wolf, ова е тема за членовите на овој или некој друг форум... За поимите нација, народност и сл., можеш слободно да пишуваш на друго место, а да немаш никаков проблем.

Acko, dobrite moderatori ne brishat temi, a otpravat predupreduvanje kon "sogresilijot" i mu MESTAT postot so opomena da ne pravi poveke vaka i so informacija kade mu e premesten postot.

Imav odgovor kon tvrdenje na Jordan, koj e izblishan, dokoga tvrdenieto na Jordan sto ne e po temata NE E izbrisano. Potoa imav post tocno po temata, moeto mislenje za ucesncite, koe isto e unisteno....

Toa e bez prilika ovde na Kotle. Imas nekoe objasnuvanje?

Vovata
18-07-2011, 03:38 PM
Reply