Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 2.91 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Владата му се враќа на рекламирањето
Author Message
exlexmk
Unregistered

 
#1

Пет месеци по објавата дека ќе го намали рекламирањето поради економската криза Владата со стариот соработник, маркетинг агенцијата Република го склучила највредниот договор од 600 илјади евра, дознава Алфа. Станува збор за кампања против дрогата. Професионално снимени спотови веќе се поставени на интернет. Притоа за секој вид на дрога снимен е спот, за марихуана, за кокаин, хероин и екстази.

Но, засега кампањата, која државниот буџет го чини 600 илјади евра ја виделе само 10 илјади луѓе. Прашањата: Зошто повторно се рекламира иако вети редуцирање на кампањите и зошто на маркетинг агенцијата Република и се плаќаатповеќе од половина милион евра кога спотовите се емитуваат на интернет за што не се плаќа ништо - останаа без одговор.

Симптоматично е што договорот на Владата со агенцијата Република, кој Алфа го пронајде во регистерот на јавни набавки предвидува и закуп на рекламен простор на електронски и печатени медиуми. Засега овие спотови ги нема ниту на телевизија ниту во весници. Проблематично е што Државниот завод за ревизија веќе откри дека Секретаријатот за европски прашања склучил договор со агенцијата Република за кампања Европски во Европската унија во вредност од околу 270 илјади евра, со проблеми во докажувањето дека снимените спотови и навистина биле емитувани.

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=17163

без разлика колку биле емитувани дали биле гледани овие спотови ... ова вистина? 870 000 евра на немаштијава за ебани спотови?

зар ова треба да се подржи, прифати?

од овакви работи искрено ми се лоши ...Tuktuk0ni
16-01-2010, 02:58 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#2

Parite koi se davaat za reklamiranje na shtetnite dejstva na dogata, nikogash ne se mnogu.
Izrabotkata ne bi trebalo da chini 600 iljadi Evra , sem vo sluchaj ako ne se praveni stotina spota ili pak se snimani na skapi destinacii...
Ako od ALFA televizija go videle dogovorot kako shto tvrdat, trebalo da obznanat koilku pari chini izrabotkata a kolku pari od dogovorot se predvideni za emituvanje na TV.
16-01-2010, 08:44 PM
Reply
exlexmk
Unregistered

 
#3

сите сме свесни за штетните дејства на дрогата ... лито ти е ова оправдување ...
во период на 30% невработеност и светска криза излишно е фрлање пари по такви работи па и овие страшни цифри ... ти се молам ...

скоро милион евра за 5спотчиња .. платени на некоја си продукција ... лошо ...
16-01-2010, 09:53 PM
Reply
ABC
Unregistered

 
#4

Практично властите никогаш не се ни откажаа од правење реклами,зошто само така можат да исцицаат и оправдаат пари од буџетот,за лични потреби и во приватни џебови.Инаку рекламите се “поучни“ како треба да се употреби и правилно да се користи секоја од посочените неколку дроги.:(
16-01-2010, 10:24 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#5

(16-01-2010, 09:53 PM)exlexmk Wrote: сите сме свесни за штетните дејства на дрогата ... лито ти е ова оправдување ...
во период на 30% невработеност и светска криза излишно е фрлање пари по такви работи па и овие страшни цифри ... ти се молам ...

скоро милион евра за 5спотчиња .. платени на некоја си продукција ... лошо ...

Vladata nemoze i netraba da otvora rabotni mesta. Taa treba da obezbedi uslovi za da se otvorat rabotni mesta. Koj ke investira vo zemja vo koja drogata masovno se upotrebuva. Kako ke najdesh dobri i sovesni rabotnici. Zavisnicite zada dojdat do pari za droga kradat, pljachkosuvaat. kolku ubistva imashe vo Makedonija od zavisnici za da dojdat do pari.
Tie milion se nishto ako navistina se potrosheni za kampanja protiv drogata.
Mnogu e tezok patot da odviknesh zavisnik . Polesno e da go sprechish da pochne da zema droga.
16-01-2010, 10:32 PM
Reply
exlexmk
Unregistered

 
#6

еј еј Маро .. немој те молам ... држава полна со наркомани .. ме зезаш?
сакаш да кажеш имаме многу наркомани и тоа е една од главните пречки за инвестиции ?
ни наркомани имаме толку ни пак инвестиции нема поради тоа ...
16-01-2010, 10:36 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#7

(16-01-2010, 10:36 PM)exlexmk Wrote: еј еј Маро .. немој те молам ... држава полна со наркомани .. ме зезаш?
сакаш да кажеш имаме многу наркомани и тоа е една од главните пречки за инвестиции ?
ни наркомани имаме толку ни пак инвестиции нема поради тоа ...


Vo Kumanovo imashe okolu 4 000 registrirani zavisnika. Shtetata od narkomanijata ne se gleda deneska. Taa ke se sogleda i pochuvstvuva "utre" koga taa generacija ke stasa i ke treba da go ponese na svoi pleki tovarot , na familijata , gradot , drzavata.
Ivesticii shto nema, ghlavnite prichini se na drugo mesto.
16-01-2010, 10:45 PM
Reply
ABC
Unregistered

 
#8

Холандија има најлиберален третман кон дрогата и нејзината употреба,ама истовремено Холандија е земја со најмала невработеност во светот,која моментално изнесува окулу 3% од работоспособното население.Таму владата не може да прави онакви реклами,зошто ќе изгледа смешно.
16-01-2010, 10:49 PM
Reply
exlexmk
Unregistered

 
#9

знам дека има многу зависници во Куманово ... ни ќе се премислат кога ќе погледнат клиповиве ...
тие единствено би требало да послужат за одвраќање на младите генерации од дрогата ...
но погоре наведе затоа инвеститорите не иделе ... имало наркомани ..
како и да е ..

јас не осудувам оваков начин на пропаганда против дрогата ... Но милион евра за клипчињава ... ма ајде ...
16-01-2010, 10:49 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#10

Reklamite se normalna rabota vo sekoja drzava
17-01-2010, 12:46 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#11

(16-01-2010, 10:49 PM)exlexmk Wrote: знам дека има многу зависници во Куманово ... ни ќе се премислат кога ќе погледнат клиповиве ...
тие единствено би требало да послужат за одвраќање на младите генерации од дрогата ...
но погоре наведе затоа инвеститорите не иделе ... имало наркомани ..
како и да е ..

јас не осудувам оваков начин на пропаганда против дрогата ... Но милион евра за клипчињава ... ма ајде ...

Da go pojasnam moeto tvrdenje deka i so investictorite ke ima problem . Ne se raboti za deneska. Ovaa raklamiranje ke posluzi segashnive srednoshkolci da ne se drogiraat. A to ke bide vidlivo posle deset i poveke godini. Taka da zborev za toa vreme, za tie idni investitori.

Ako vo Kumanovo imalo okolu 4000 zavisnika, kolku ima vo Makedonija.???
17-01-2010, 04:58 PM
Reply
exlexmk
Unregistered

 
#12

многу пари се фрлени за ебани 5 спотчиња ...
и погоре реков:

„јас не осудувам оваков начин на пропаганда против дрогата ... Но милион евра за клипчињава ... ма ајде ...“

која е причината за да некој стане наркоман? јас би ја навел сиромаштијата како една од главните причини ...

милион евра инвестирани во нешто шо би донело пари поштуам ... ама МИЛИОН ЕВРА за 5 спотчиња НЕ ... овакви работи се почесто ме разочаруваат ...
17-01-2010, 05:08 PM
Reply