Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(16-07-2013, 02:38 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(16-07-2013, 12:18 PM)hristo Wrote:
(15-07-2013, 04:10 PM)ЈорданПетровски Wrote: Значи не ти пречи кај Фрчковски што носел пресуди без суд и што ке ослободува луѓе осудени за криминал без суд, односно ке ослободува врз база на извештаи кои ги пишувале Најчевска, Милчин, Трајаноски,..... е мој Христо, Христо ...

Би те замолил Христо да одговориш на овие прашања, за да ја воочиш манипулацијата во која те влече Фрчковски и бандата која наводно нуди демократија.

Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?
Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?
Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?
Дали Фрчковски своите тврдења за вината на прогонуваните ја докажа на суд?


Е, мој Јордане, Јордане. стануваш како Дон Кихот на Сервантес, па со вискоко напрченото копје се обидуваш да убодеш се што не мисли како тебе или ако не ја применува истата реторика и тактика во заложбата за подобра Македонија! Доаѓаш од средина ( Канада) каде индивидуалноста е на висока цена, и законски и обичајно, но не ја почитуваш доволно.Ајде, да видиме што тоа сум напишал за Фрчковски што тебе толку те возбуди и, истовремено, депримира па ја напиша репликата како што ја напиша.

Quote:Да, Фрчко е одличен играч. Елоквентен, со јасна и кристално чиста перцепција за општествената актуелност

Фрчковски дава одлични анализи и критики за вледеење на актуелната власт. Можеби и најдобри во Македонија. Може некому да се допадне или не, но, за мене, е така.

Quote:Има, само, проблем со моралноста, затоа и ја бранеше тезата дека моралноста не оди рака под рака со политиката.

Фрчковски, како политичар ,поточно како функционер, извршил нелегални и неморални ( се скарал со моралот) дејанија каде што доминира незаконското и антиуставното следење на политички и идеолошки неистомисленици. Но, Фрчковски бил дел од еден неформален центар кој тоа го правел за да не го смени едноумниот систем, кој само формално се демократизирал. Ти во своите тези тврдеше дека се работи за две банди од исто едноумие кои се борат кој да го земе пленот. Една од алатките за борба на една група ( владеачка) е и лустрација ( диференцијација-твоја теза) со која се елиминираат противнициите на сегашната власт. Уште не видовме дека се лустрира некој од владините политичари или функционери, а тоа, нели, беше суштината на лустрацијата. Потоа, тоа не е да го работи една комисија , туку само судот. Фрчковски, сигурно, треба да одговара за своето незаконски работење, но тоа не треба да бидне селективна правда насочена спрема тековни противници на оваа власт туку спрема сите кои тоа го правеле.


Јас ја почитувам индивидуалноста !! Јас нереков апсете го Христо, обесете го Христо или следето го Христо, заради тоа што мисли поинаку од мене. Јас само укажав дека Христо од целата колумна на Фрчковски има забелешка за тоа што ги изедначил бугаризацијата и србизацијата на македонската култура.
За тоа дека има проблем со моралноста Фрчковски Христо само констатира. Не велиш Христо дека ти пречи неморалноста туку му даваш поткрепа во неморалноста, велејки дека животот е премногу сложен и слоевит за да се гледа црно бело.
За да го упростат животот и да овозможат лесни решенија луѓето измислиле оставки, повелекување од јавниот живот а за оние тврдоглавите, оние кои не го прифаќаат и почитуваат судот на јавното мнение измислиле игнорирање и изилација.


(15-07-2013, 02:08 PM)hristo Wrote: Да, Фрчко е одличен играч. Елоквентен, со јасна и кристално чиста перцепција за општествената актуелност. Има, само, проблем со моралноста, затоа и ја бранеше тезата дека моралноста не оди рака под рака со политиката. Но, ова е уште една потврда на мојот став дека животот е премногу сложен и слоевит за да се гледа од црно-бела шема.

п.с. во неговиот текаст ми посмета зошто зборува за “ бугаризација и србизација на македонската култура“, кога имаме ,евидентно, само србизација на македонската култура!

Јордане , во почеток на мојот текст кажав дека Фрчковски е “ одличен играч“. Мислам дека треба да ти дообјаснам што сум мислел со ова констатација. Играч е кога некој игра за некој тим, за некого. Во политика нема случајности. Се врбуваат за некоја идеја ( концепт) врз разни основи. Фрчковски е таков играч. Порано работел за едни, сега, веројатно, за други. Инаку, како ке се објасни неговата храброст и упорност во критиките кон актуелната власт. Има подршка, која , пак веројатно, е надвор од Македонија.
Да, во социологија има теории за казнување на луѓе кои прекршиле некој закони или обичајно право. Тоа е општествената изолација на таков човек. Но, ако тие неколкумина од Македонија кои се критички настроени кон оваа власт ги изолираме( Фрчковски, Геровски, Милчин, Трајановски, Ризаов...), тогаш од кого ке читаме за недостатоците на оваа власт? Кого ти ке цитираш на КОТЛЕ?
Така ми ти Јордане, Македонија се претвори како Казабланка пред 2-та светска вијна. Со многу врбовани луѓе за разни концепти и интереси. Некои од играчите имаат и двојна, некои и тројна улога. Многу интереси во Макеоднија од внатре, од регионот и глобално.И дел од овие што пишуваат на КОТЛЕ се дојдени по задача. Но, не само од митската УДБ-а. Колку се нови удби ( служби) има присатно во Македонија? Туку, Господ да ни даде памет и критичка свест да може да одвоиме што е во интерес на Македонија да крене напред, а што е контра тоа, па да тоа добро го подржиме , а тоа лошо да осудиме. Убав ден.

17-07-2013, 12:50 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(16-07-2013, 02:43 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(16-07-2013, 12:18 PM)hristo Wrote:
(15-07-2013, 04:10 PM)ЈорданПетровски Wrote: Значи не ти пречи кај Фрчковски што носел пресуди без суд и што ке ослободува луѓе осудени за криминал без суд, односно ке ослободува врз база на извештаи кои ги пишувале Најчевска, Милчин, Трајаноски,..... е мој Христо, Христо ...

Би те замолил Христо да одговориш на овие прашања, за да ја воочиш манипулацијата во која те влече Фрчковски и бандата која наводно нуди демократија.

Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?
Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?
Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?
Дали Фрчковски своите тврдења за вината на прогонуваните ја докажа на суд?Ах, да, да ти одговарам на поставените прашања:

Quote:Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?
Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?
Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?
Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?


Јордане, дали мислиш на истиот судски систем кој не ти ја прифати кривичната пријава за 9-ината кои те незаконски следеа ( суд што работи по нарачка) или за некој просветлен и демократизиран судски систем во Македонија?Христо јас прашав за конкретни случаеви, редно е да ми одговориш на прашањето.

Добро, Јордане. Ке ти кажам за формалните одлуки на Судот кој, нели, е независен од Извршната власт во РМSmajlito :

Quote:1. Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?

Да, Судот докажа и попатно ја затвори најгледаната ТВ станица А1.

Quote:2.Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?

Да, заштитниот сведок ја заврши работата. Е, тоа што во Македонија нема човек кој верува во таа прикаска, нели, не е важно. Главно , во Канада има еден што верува.Pishtoldzija

Quote:3.Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?
Точно, Комисијата ја заврши работат, нормално, независна од Извршната власт. Е, ај да видиме што пречи на Обвинителството да му пушти кривична пријава на Фрчковски?


17-07-2013, 01:03 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

hristo dateline' Wrote: Да, во социологија има теории за казнување на луѓе кои прекршиле некој закони или обичајно право. Тоа е општествената изолација на таков човек. Но, ако тие неколкумина од Македонија кои се критички настроени кон оваа власт ги изолираме( Фрчковски, Геровски, Милчин, Трајановски, Ризаов...), тогаш од кого ке читаме за недостатоците на оваа власт?
Така ми ти Јордане, Македонија се претвори како Казабланка пред 2-та светска вијна. Со многу врбовани луѓе за разни концепти и интереси. Некои од играчите имаат и двојна, некои и тројна улога. Многу интереси во Макеоднија од внатре, од регионот и глобално.И дел од овие што пишуваат на КОТЛЕ се дојдени по задача. Но, не само од митската УДБ-а. Колку се нови удби ( служби) има присатно во Македонија? Туку, Господ да ни даде памет и критичка свест да може да одвоиме што е во интерес на Македонија да крене напред, а што е контра тоа, па да тоа добро го подржиме , а тоа лошо да осудиме. Убав ден.Coveckiot potencijal i kapacitet (human resurses) vo Makedonija e mnogu mal I vo opozicijata I vlasta (videte gi ludjeto koi tamu se "bitni" I se ce vi stane jasno), mladite ludje koi I imaat nekakvo znaenje I zelba za promeni I progres nemozat da dobijat nikakva sansa ako ne se del od dvete bandi.

Nemoznosta za profesionalen I privaten uspeh vo zivotot bez partiska podrska gi frustrira ludjeto I Im ja umrtvuva zelbata za bilo kakov kriticen opstestven angazman.
Mnogu vreme I mnogu covecki zivoti ima izgubeno I potroseno Makedonija,vece ne sme vo moznost I prilika da otfrlame nicie mislenje I stav ako toj e vo polza za demokratizacija I progres na Mkd.

I Savle se pokajal I stanal Pavle,no bidejci "crvenata burzoazija" se bezboznici tesko deka od niv ce stane demokrati ,no site nivni stavovi treba da sledat mnogu vnimatelno ,ne slucajno rekov deka za mnogu od niv ponekogas imam custvo deka dlaboko vo sebe se demokrati I deka se "zavedeni" I za zal vo ovoj moment na pogresna strana od barikadite...
17-07-2013, 04:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(17-07-2013, 01:03 PM)hristo Wrote: Добро, Јордане. Ке ти кажам за формалните одлуки на Судот кој, нели, е независен од Извршната власт во РМSmajlito :

Quote:1. Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?

Да, Судот докажа и попатно ја затвори најгледаната ТВ станица А1.


Христо, Велија ја затвори телевизијата, судот ја блокираше сметката на телевозијата за да ги наплати парите од ЗАТАЕНИОТ ДАНОК.
Се повикуваш на правото ама никако да го почитуваш.


(17-07-2013, 01:03 PM)hristo Wrote:
Quote:2.Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?

Да, заштитниот сведок ја заврши работата. Е, тоа што во Македонија нема човек кој верува во таа прикаска, нели, не е важно. Главно , во Канада има еден што верува.PishtoldzijaПо стоти пат го пишувам истото. Колку треба да е луд човек за да земе пари од човек кого не го знае и од кого порано неземал пари. Дали ти како председател на партија би зел 100 илјади евра од непознат човек.(17-07-2013, 01:03 PM)hristo Wrote:
Quote:3.Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?

Точно, Комисијата ја заврши работат, нормално, независна од Извршната власт. Е, ај да видиме што пречи на Обвинителството да му пушти кривична пријава на Фрчковски?Ако немало пречки, Црвенковски одамна ке спроведеше лустрација, ако немало пречки Груевски ке донесеше закон во склада со Резолуцијата 1096, аско немало пречки СДСМ и декомратите Фрчковски, Милчин, Најчевска ке инсистираа на лустрација која ке се одвибава преку судски процеси. Јас знам каде е пречката и секој ден рушиме по една бариера. Еве денска падна и манипулацијата со Ла РУ.

Комисијата го прогласи и Богоевски за наредодавец и тој е на мојата листа на обвинети. Без овие докази, докази кои ми ги овозможи комисијата многу поспоро ке одев кон целта.
И тоа сум го напишал веднаш по лустррањето на Фрчковски:


Quote:Овој потег на Комисијата, потег на храбриот дел од членовите на комисијата, ке ја разбистри матнината која ја стварате вие и останатите апологетите на едноумието. Овој потег на комисијата ке донесе крај и за режимот на Груевски, само тоа вие Тричковски неможете да го видите ....Денеска и официјално поднесов:

[Image: baranje-JO-zvr_1_zps6d8e04ba.jpg]
17-07-2013, 07:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(17-07-2013, 12:50 PM)hristo Wrote: [quote='hristo' pid='59291' dateline='1374061817']

Но, ако тие неколкумина од Македонија кои се критички настроени кон оваа власт ги изолираме( Фрчковски, Геровски, Милчин, Трајановски, Ризаов...), тогаш од кого ке читаме за недостатоците на оваа власт? Кого ти ке цитираш на КОТЛЕ?


Христо, УДБа операцијата лажни опозициони гласила ја почна 1994 година. Неколкупати досега сум го поставил прашањето зошто ВМРО ДПМНЕ не формира свој весник, своја телевизија, свое радио. Се разбира со комплетно нова екипа. Кога велам нова, мислам на млади луѓе.
Јас бев иницијатор на отворање на ТВ и на весник. Глас заврши како што заврши, дендсаска ми е потполно јасно зошто заврши така. За ТВ ке проговорам некој ден. Еден лекар, интернист од Куманово се секјава на тој настан, не на преговорите, туку на настанот.(17-07-2013, 12:50 PM)hristo Wrote: Така ми ти Јордане, Македонија се претвори како Казабланка пред 2-та светска вијна. Со многу врбовани луѓе за разни концепти и интереси. Некои од играчите имаат и двојна, некои и тројна улога. Многу интереси во Макеоднија од внатре, од регионот и глобално.И дел од овие што пишуваат на КОТЛЕ се дојдени по задача. Но, не само од митската УДБ-а. Колку се нови удби ( служби) има присатно во Македонија? Туку, Господ да ни даде памет и критичка свест да може да одвоиме што е во интерес на Македонија да крене напред, а што е контра тоа, па да тоа добро го подржиме , а тоа лошо да осудиме. Убав ден.Нема нови УДБИ Христо. Истите интереси кои биле 1913 година се и денеска.
17-07-2013, 08:54 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Quote:ДПМ за лустрацијата: Да прекине рушењето на темелните вредности во македонската национална култура

Од кога е културно да се кодоши? Icon_razz

Какви темели таква култура.

17-07-2013, 10:04 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(17-07-2013, 07:29 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(17-07-2013, 01:03 PM)hristo Wrote: Добро, Јордане. Ке ти кажам за формалните одлуки на Судот кој, нели, е независен од Извршната власт во РМSmajlito :

Quote:1. Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?

Да, Судот докажа и попатно ја затвори најгледаната ТВ станица А1.


Христо, Велија ја затвори телевизијата, судот ја блокираше сметката на телевозијата за да ги наплати парите од ЗАТАЕНИОТ ДАНОК.
Се повикуваш на правото ама никако да го почитуваш.


(17-07-2013, 01:03 PM)hristo Wrote:
Quote:2.Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?

Да, заштитниот сведок ја заврши работата. Е, тоа што во Македонија нема човек кој верува во таа прикаска, нели, не е важно. Главно , во Канада има еден што верува.PishtoldzijaПо стоти пат го пишувам истото. Колку треба да е луд човек за да земе пари од човек кого не го знае и од кого порано неземал пари. Дали ти како председател на партија би зел 100 илјади евра од непознат човек.(17-07-2013, 01:03 PM)hristo Wrote:
Quote:3.Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?

Точно, Комисијата ја заврши работат, нормално, независна од Извршната власт. Е, ај да видиме што пречи на Обвинителството да му пушти кривична пријава на Фрчковски?Ако немало пречки, Црвенковски одамна ке спроведеше лустрација, ако немало пречки Груевски ке донесеше закон во склада со Резолуцијата 1096, аско немало пречки СДСМ и декомратите Фрчковски, Милчин, Најчевска ке инсистираа на лустрација која ке се одвибава преку судски процеси. Јас знам каде е пречката и секој ден рушиме по една бариера. Еве денска падна и манипулацијата со Ла РУ.

Комисијата го прогласи и Богоевски за наредодавец и тој е на мојата листа на обвинети. Без овие докази, докази кои ми ги овозможи комисијата многу поспоро ке одев кон целта.
И тоа сум го напишал веднаш по лустррањето на Фрчковски:


Quote:Овој потег на Комисијата, потег на храбриот дел од членовите на комисијата, ке ја разбистри матнината која ја стварате вие и останатите апологетите на едноумието. Овој потег на комисијата ке донесе крај и за режимот на Груевски, само тоа вие Тричковски неможете да го видите ....Денеска и официјално поднесов:

[Image: baranje-JO-zvr_1_zps6d8e04ba.jpg]

1.Додека Велија беше во партнерство , нели, немаше затајувано данок!? Кога се скараа тогаш му најдоа затаен данок! Селективна правда секогаш била полоша од општата неправда.

2. Љубе се познавал со заштитниот сведок.

3. Како што разбрав, твојот концепт е една банда да ја исчисти другата банда а потоа да дојдат здрави сили и во тој ,делумно, прочистен простор да завршат со ова втора група!? Ај, да видиме дали така ке одат работите.Razmisluva

18-07-2013, 07:03 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(17-07-2013, 08:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(17-07-2013, 12:50 PM)hristo Wrote: [quote='hristo' pid='59291' dateline='1374061817']

Но, ако тие неколкумина од Македонија кои се критички настроени кон оваа власт ги изолираме( Фрчковски, Геровски, Милчин, Трајановски, Ризаов...), тогаш од кого ке читаме за недостатоците на оваа власт? Кого ти ке цитираш на КОТЛЕ?


Христо, УДБа операцијата лажни опозициони гласила ја почна 1994 година. Неколкупати досега сум го поставил прашањето зошто ВМРО ДПМНЕ не формира свој весник, своја телевизија, свое радио. Се разбира со комплетно нова екипа. Кога велам нова, мислам на млади луѓе.
Јас бев иницијатор на отворање на ТВ и на весник. Глас заврши како што заврши, дендсаска ми е потполно јасно зошто заврши така. За ТВ ке проговорам некој ден. Еден лекар, интернист од Куманово се секјава на тој настан, не на преговорите, туку на настанот.(17-07-2013, 12:50 PM)hristo Wrote: Така ми ти Јордане, Македонија се претвори како Казабланка пред 2-та светска вијна. Со многу врбовани луѓе за разни концепти и интереси. Некои од играчите имаат и двојна, некои и тројна улога. Многу интереси во Макеоднија од внатре, од регионот и глобално.И дел од овие што пишуваат на КОТЛЕ се дојдени по задача. Но, не само од митската УДБ-а. Колку се нови удби ( служби) има присатно во Македонија? Туку, Господ да ни даде памет и критичка свест да може да одвоиме што е во интерес на Македонија да крене напред, а што е контра тоа, па да тоа добро го подржиме , а тоа лошо да осудиме. Убав ден.Нема нови УДБИ Христо. Истите интереси кои биле 1913 година се и денеска.

Да бе, немало. Големите сили само по дипломатски пат ги решаваат своите интереси, нели.Smajlito Српскиот интерес за излегување на море преку вардарската долина е траен, но има и други глобални интереси на поголеми иргачи на светската сцена. Веројатно не мислиш дека само Србите имаат тајна служба?

18-07-2013, 07:09 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Jordane tvoeto dosie za prisluskuvanje ni kaj FRle ni kaj Cobe ne bese objavena,imas li objasnuvanje zosto?PS:Rimjanin koj se spomenuva kaj tebe se pojavi kaj Cobe...
18-07-2013, 02:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(18-07-2013, 02:42 PM)Larsson Wrote: Jordane tvoeto dosie za prisluskuvanje ni kaj FRle ni kaj Cobe ne bese objavena,imas li objasnuvanje zosto?


Луѓе кои се одлични познавачи на проблематиката, непојавувањето на моето досие го објаснуват со фактот дека сеуште досието е актвно. Тоа значи дека сеуште сум следен од службата.
18-07-2013, 03:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(18-07-2013, 02:42 PM)Larsson Wrote: PS:Rimjanin koj se spomenuva kaj tebe se pojavi kaj Cobe...
Би било интерсно да се види досието на "РИМЉАНИН" кога бил ПРЕДХОДНА ОБРАБОТКА. По онаа што јас го осознав за работата на службата преминот од ПО во ОО е кога ке прифатиш да станеш СОРАБОТНИК. Кај "РИМЉАНИН" решението за ОО се совпаѓа се неговото извршување на задачата поставена од СДБ, задача која имаше за цел да го оцени моето влијание кај Љупчо Георгиевски.


[Image: Document82_zps1f3eb429.jpg]
18-07-2013, 04:01 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(18-07-2013, 04:01 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-07-2013, 02:42 PM)Larsson Wrote: PS:Rimjanin koj se spomenuva kaj tebe se pojavi kaj Cobe...
Би било интерсно да се види досието на "РИМЉАНИН" кога бил ПРЕДХОДНА ОБРАБОТКА. По онаа што јас го осознав за работата на службата преминот од ПО во ОО е кога ке прифатиш да станеш СОРАБОТНИК. Кај "РИМЉАНИН" решението за ОО се совпаѓа се неговото извршување на задачата поставена од СДБ, задача која имаше за цел да го оцени моето влијание кај Љупчо Георгиевски.


[Image: Document82_zps1f3eb429.jpg]

Би било интересно да се знае како е заведен Љубчо.

An inch today is tomorrow’s mile.
18-07-2013, 09:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(18-07-2013, 09:44 PM)montehristo Wrote:
(18-07-2013, 04:01 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-07-2013, 02:42 PM)Larsson Wrote: PS:Rimjanin koj se spomenuva kaj tebe se pojavi kaj Cobe...
Би било интерсно да се види досието на "РИМЉАНИН" кога бил ПРЕДХОДНА ОБРАБОТКА. По онаа што јас го осознав за работата на службата преминот од ПО во ОО е кога ке прифатиш да станеш СОРАБОТНИК. Кај "РИМЉАНИН" решението за ОО се совпаѓа се неговото извршување на задачата поставена од СДБ, задача која имаше за цел да го оцени моето влијание кај Љупчо Георгиевски.Би било интересно да се знае како е заведен Љубчо.Оваа објава на комисијата за лустрација од досието на "РИМЉАНИН" за мене е многу важна. Ми ги потврди моите сомневања. Инаку оваа се подготовки, тестот за мое влијание врз Љупчо и е 1993 година. Љупчо е "купен" 1997/8 година и за тоа веке сум пишувал.
18-07-2013, 10:41 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(18-07-2013, 10:41 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-07-2013, 09:44 PM)montehristo Wrote:
(18-07-2013, 04:01 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-07-2013, 02:42 PM)Larsson Wrote: PS:Rimjanin koj se spomenuva kaj tebe se pojavi kaj Cobe...
Би било интерсно да се види досието на "РИМЉАНИН" кога бил ПРЕДХОДНА ОБРАБОТКА. По онаа што јас го осознав за работата на службата преминот од ПО во ОО е кога ке прифатиш да станеш СОРАБОТНИК. Кај "РИМЉАНИН" решението за ОО се совпаѓа се неговото извршување на задачата поставена од СДБ, задача која имаше за цел да го оцени моето влијание кај Љупчо Георгиевски.Би било интересно да се знае како е заведен Љубчо.Оваа објава на комисијата за лустрација од досието на "РИМЉАНИН" за мене е многу важна. Ми ги потврди моите сомневања. Инаку оваа се подготовки, тестот за мое влијание врз Љупчо и е 1993 година. Љупчо е "купен" 1997/8 година и за тоа веке сум пишувал.

Ако е така Јордане, зошто не го лустрираат и Љубчо Георгиевски. Тој и така не е омилен политичар на Груевски? Или ке гледаме шпански серии во 100 продолжетоци...а караванот ке си оди!

19-07-2013, 07:48 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-07-2013, 07:48 AM)hristo Wrote:
(18-07-2013, 10:41 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-07-2013, 09:44 PM)montehristo Wrote:
(18-07-2013, 04:01 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-07-2013, 02:42 PM)Larsson Wrote: PS:Rimjanin koj se spomenuva kaj tebe se pojavi kaj Cobe...
Би било интерсно да се види досието на "РИМЉАНИН" кога бил ПРЕДХОДНА ОБРАБОТКА. По онаа што јас го осознав за работата на службата преминот од ПО во ОО е кога ке прифатиш да станеш СОРАБОТНИК. Кај "РИМЉАНИН" решението за ОО се совпаѓа се неговото извршување на задачата поставена од СДБ, задача која имаше за цел да го оцени моето влијание кај Љупчо Георгиевски.Би било интересно да се знае како е заведен Љубчо.Оваа објава на комисијата за лустрација од досието на "РИМЉАНИН" за мене е многу важна. Ми ги потврди моите сомневања. Инаку оваа се подготовки, тестот за мое влијание врз Љупчо и е 1993 година. Љупчо е "купен" 1997/8 година и за тоа веке сум пишувал.

Ако е така Јордане, зошто не го лустрираат и Љубчо Георгиевски. Тој и така не е омилен политичар на Груевски? Или ке гледаме шпански серии во 100 продолжетоци...а караванот ке си оди!Кој ти вели дека Љупчо не е омилен на Груевски. Ако не беше омилен досега Греувски ке го донесеше Далаверски во Македонија и ке дозволеше судска разрешница на мојата тужба ...
19-07-2013, 09:58 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-07-2013, 09:58 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(19-07-2013, 07:48 AM)hristo Wrote:
(18-07-2013, 10:41 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-07-2013, 09:44 PM)montehristo Wrote:
(18-07-2013, 04:01 PM)ЈорданПетровски Wrote: Би било интерсно да се види досието на "РИМЉАНИН" кога бил ПРЕДХОДНА ОБРАБОТКА. По онаа што јас го осознав за работата на службата преминот од ПО во ОО е кога ке прифатиш да станеш СОРАБОТНИК. Кај "РИМЉАНИН" решението за ОО се совпаѓа се неговото извршување на задачата поставена од СДБ, задача која имаше за цел да го оцени моето влијание кај Љупчо Георгиевски.Би било интересно да се знае како е заведен Љубчо.Оваа објава на комисијата за лустрација од досието на "РИМЉАНИН" за мене е многу важна. Ми ги потврди моите сомневања. Инаку оваа се подготовки, тестот за мое влијание врз Љупчо и е 1993 година. Љупчо е "купен" 1997/8 година и за тоа веке сум пишувал.

Ако е така Јордане, зошто не го лустрираат и Љубчо Георгиевски. Тој и така не е омилен политичар на Груевски? Или ке гледаме шпански серии во 100 продолжетоци...а караванот ке си оди!Кој ти вели дека Љупчо не е омилен на Груевски. Ако не беше омилен досега Греувски ке го донесеше Далаверски во Македонија и ке дозволеше судска разрешница на мојата тужба ...

Да бе, ама ако Србија е станала демократска земја. Јас како што знам и Србија е била под управа на УДБА а не само Македонија. Ти со ова тврдиш дека Србија станала нормална ( правна)држава и на барање на Македнија веднаш Даравелски ке го испорача!?

20-07-2013, 06:48 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Quote:Животот на другите


Аристотел вели дека човекот никогаш не размислува без слика.[1]
На ова голема премиса уште во 2009 година и ја додадовме нашата мала премиса, за да почнат Македонците да размислуваат за лустрацијата.
Имено, побаравме од власта да им го прикаже на Македонците германскиот филм за начинот на постапување на злогласната ШТАЗИ. За да почнат Македонците да мислат зошто е потребна лустрацијата.
Филмот во Словенија беше преведен како »Življenje drugih«.
Власта ни по четири години не го прикажа овој филм, кој што патем е добитник на „Оскар“ за странски филм. Ова не можеме да го протолкуваме поинаку, освен дека во сопствените редови има многу влијателни припадници на УДБОМАФИЈАТА. Меѓутоа охрабрува факто што се лустрирани луѓе како тројцата академици, професор на државниот правен факултет и раководители на УДБА.
Погледенете го овој филм со Англиски превод. Доколку имате потешкотии, можете да одберете непрецизен автоматски генериран Македонски превод.
Пред да започнете, имајте во предвид дека УДБА има убиено повеќе луѓе по Европа отколку ШТАЗИ, КГБ и сите други комунистички тајни служби заедно.

Задоволство ни е што освен што никој не успеа да го побие нашето решение за најголемиот проблем што го има Македонија, голем допринос даваме и за лустрацијата, која што е прејудициелно прашање, од чи што правилно решение, зависи дали Владата ќе го примени нашето решение и ќе ја спаси Македонија. УДБОМАФИЈАТА прави се за да не се примени нашето решение (за ова поопширно пишувавме во „Нова Македонија“од 2009 година).
Еден конкретен случај што сеуште е во тек, побудува голем интерс во јавноста. Како што сугерира и поднасловот на овој сајт, во наредните редови ќе бидеме адвокати на јавноста.
Имено станува збор за случајот на Македонец, кој што доби азил од една демократска земја, по осамостојувањето на Македонија. Господинот Јордан Петровски тврди дека е жртва на македонските тајни служби, а особено го апосрофира д-р Љубомир Фрчковски.
Д-р Љубомир Фрчковски, иако лустриран, сеуште е професор на државниот правен факултет, па дури и член на една важна комисија, предложен од СДСМ. Логиката вели дека ниту државниот правен факултет може да си го дозволи овој луксуз, ниту пак СДСМ, која што пред извесно време го забележа последниот од неколкуте порази во низа.
Имено, во Словенија проф. д-р Иван Беле беше лустриран кога се пријави за судија на Врховниот суд заради тоа што како судија ги кршел човековите права. Ги искористи сите правни средства во Словенија, вклучуваји го и Уставниот суд на Република Словенија (таму постои уставна жалба) и загуби. Беше доволно интелигентен да не се жали пред Европскиот суд за човекови права. Впрочем, Советот на Европа има донесено две резолуции за лустрацијата, а Европскиот суд за човекови права е орган на Советот на Европа.
Во нашиов случај ќе се задржиме на два привидни аргументи што и ги понуди на јавноста д-р Љубомир Фрчковски и ќе одстраниме една заблуда на жртвата Јордан Петровски.
Пазете. Изборот е направен според користа што ќе ја има јавноста, при осознавањето на вистината за овој случај.
Д-р Љубомир Фрчковски тврди дека: а) Јордан Петровски бил економски емигрант и б) дека тој постапувал во склад со важечки пропис кога наредил да се прислушкува жртвата Јордан Петровски.
Јордан Петровски тврди дека лустрацијата треба да се спроведе од страна на лустрациски суд.
Да почнеме со д-р Љубомир Фрчковски.
Заради чесен однос кон вас читателите, повторно се повикуваме на Аристотел и предлагаме секоја изложена мисла што ќе следи да ја третирате како дефиниција, или како докажување.[2] Ова, заради тоа што до вистината ќе стигнеме доколку одговориме на две прашања: а) што е нештото и б) на кому нештото му припаѓа, или не му припаѓа. На првото прашање одговара дефиницијата, а на второто доказот (силогизмот).[3]
Тврдењето на д-р Љубомир Фрчковски дека жртвата Јордан Петровски е економски азилант е лесно за побивање, откако погоре кажавме дека на прашањето што е нешто се одговара со дефиниција. Бидејќи д-р Љубомир Фрчковски не дава дефиниција на поимот „економски емигрант“, тој поим не постои. Тоа е воздух кој што не можете да го дишете, тоа е земја на која што не можете да стоите (Шопенхауер).
„Меѓутоа, не е доволно само да се каже вистината, туку треба да се образложи и причината за лагата. Имено, тоа допринесува за убедливост: доколку ни стане разбирливо, зошто ни се чини вистинито нешто, што не е вистинито, тогаш полесно и веруваме на вистината.“[4]
Коренот на поимот азил треба да се бара во член 14 од Универзалната декларација за човековите права. Таму е дефиницијата, а како што кажавме погоре, дефиницијата одговара на прашањето; што е нештото: „Секој има право во друга држава да бара и да ужива азил поради прогонување.“ Вториот став му одзема било каква шанса на д-р Љубомир Фрчковски: „Луѓето не мжат да се повикаат на ова право во случај на прогонувае што произлегва од неполитички злосторства или од дејствија што се спротивни на целите и на начелата на обединетите нации.“
Бидејќи го дефиниравме поимот азил, разбравме што е азил и одговоривме на прашањето што е нештото.
Сега ќе одговориме на прашањето, кому нештото му припаѓа, или не му припаѓа. Во конкретниов случај; дали на жртвата Јордан Петровски и припаѓа правото на азил. Како што кажавме погоре, тоа го правиме со доказ (силогизам), кој што во конкретниов случај треба да изгледа вака:
ГОЛЕМА ПРЕМИСА: Секој има право во друга држава да бара и да ужива азил поради прогонување (член 14, став 1 од Декларацијата).
МАЛА ПРЕМИСА: Жртвата Јордан Петровски побара и доби азил во Канада (општо познат факт, неколку пати спомнат и во парламентот и во медиумите, со фотокопија од исправата на надлежен канадски орган, со кој што му е доделен азил).
КОНКЛУЗИЈА: Жртвата Јордан Петровски е прогонувано лице.
Со доказот (силогизмот) докажавме дека на жртвата Јордан Петровски и припаѓа правото на азил поради прогонување.
Силогизмот е совршен, бидејќ има само три термини во двете премиси. Со изоставувањето на терминот што се повторува во двете премиси, направена е конклузијата.
Значи, го побивме тврдењето на д-р Љубомир Фрчковски дека жртвата Јордан Петровски е економски азилант.
Сега ќе се обидеме да го побиеме второто негово тврдење; дека тој постапувал врз основа на важечки пропис.
Д-р Љубомир Фрчковски и ги прекршил на жртвата Јордан Петровски уставните права и тоа: а) владеење на правото, б) забрана на дискриминација и в) право на жалба. Наведените права се преземени од ЕКЧП и тоа: владеење на правото е содржано во член 6(1), забрана на дискриминација во член 14 и право на ефикасно правно средство од член 13 на ЕКЧП.
Значи, ќе се обидем да докажеме дека д-р Љубомир Фрчковски му ги прекршил наведените уставни права (кои што сам ги пишувал како еден од авторите на Уставот). Што е уште пострашно, на жртвата и биле прекршувани човеквите права и во време на важење на ЕКЧП (овие податоци се достапни во медиумите). За ова прилика ќе аргументираме само едно прекршување.

Прекршено е човековото право на владеење на правото.

Аргументи

Доколку го парафразираме проф. д-р Ловро Штурм од Љубјана (беше судија на првиот состав на Уставниот суд на Словенија, минстер за правосудство и еден од авторите на Уставот на Словенија), односно неговата статија од 1991 година, последниот Устав на СФРЈ од 1974 во своите членови 208, 209 и 269 одредуваше дека законите, другите прописи и општи акти мора да бидат објавени пред да почнат да важат. Законите и другите прописи почнуваат да важат осум дена по објавувањето, а само по исклучок со денот на објавувањето. Сојузните закони и другите прописи на сојузните органи се издаваат и објавуваат во службено гласило на СФРЈ. Овие уставни одредби поподробно ги уредува Законот за објавување на сојузните закони и други сојузни прописи и општи акти. Овој закон како службено гласило на СФРЈ го одредува „Службен лист на СФРЈ“. Во 1980 дојдедо издавање на Законот за дополнување на Законот за објавување на сојузните закони и други сојузни прописи и општи акти, со кој што се воведува тајно службено гласило на федерацијата со назив „Службен лист на СФРЈ-тајно гласило“.
Условите и начинот на издавање и употреба на тајниот службен лист , подробно ги уредува уредбата на Сојузниот извршен совет. Таа таксативно ги наведува примачите на тајниот службен лист. Тие субјекти беа раазлични, а нивниот број се движел од 22 до најмногу 40 примачи во целата СФРЈ.

Воведувањето на тајниот службен лист беше во очигледна несогласност со уставните начела за објавување на законите и другите прописи.
Во 1981 сите социјалистики републики во рамките на СФРЈ воведоа републички тајни службени листови.
Од 01. 06. 1980. до 31. 12. 1990. се издадени 618 броеви од тајниот службен весник. Доколку ова бројка ја споредиме со бројот 817, како број на редовниот службен лист, ќе заклучиме дека се работи за опсежен дел од правното уредување, односно дека е воведен паралелен невидлив таен правен систем. Помеѓу правните акти на тајниот службен лист имаше 55 закони, 60 уредби на сојузната влада и огромен број на други подзаконски прописи. Во тајните службени листови имаше и бројни меѓународни договори.

Според роф. Д-р Ловро Штурм, издадени се огромен број подзаконски акти од областа на полицијата и војската, кои што никаде не се објавени. Овие подзаконски акти се во директна спротивност со законите и уставните одредби објавени во редовниот службен лист.

Постоењето на тајниот службен лист и никогаш не објавените подзаконски акти го откриваат во Словенија во 1989 година, кога комисија на републилчкото собрание ги испитува околностите на судскиот процес против четворица новинари пред војниот суд во Љубјана.

Проф. д-р Ловро Штурм заклучува дека постоењето на паралелниот таен и невидлив правен систем претставува грубо кршење на човековите права.
Словенија го укинува републичкиот таен лист 1989 година.

Од овој случај (Јордан Петровски), повеќе од очигледно е дека Македонија не само што не го укинала тајниот службен лист (Македонија користи еуфемизам „посебен“) во рамките на СФРЈ, туку продолжува да го објавува и по осамостојувањето на Македонија.

Од исправите што ги нуди жртвата Јордан Петровски по медиумите, се гледа дека правилникот врз основа на кој што ги донел исправите д-р Љубомир Фрчковски, е донесен во таен службен весник („Службен весник на Р. Македонија“-посебен службен весник бр. 10/92).

Уставот на Македонија, напишан од д-р Љубомир Фрчковски, во член 52, исто како и Уставот на СФРЈ од 1974, одредува дека законите и другите прописи се објавуваат пред да влезат во сила, во „Службен весник на Република Македонија“.

Уште погрубо е кршењето на човековите права, кога се знае дека Уставниот суд на Република Македонија со одлука У. Број: 146/1993-0-0 од 13. 10. 1994. година укинал клучни одредби на правилникот од 22 јуни 1992 година, врз основа на кој што постапувал д-р Љубомир Фрчковски, како и Упатството за СДБ (според она што е достапно во медиумите, прогонувањето на жртвата Јордан Петровски трае до крајот на деведесеттите години).

Значи, д-р Љубомир Фрчковски не постапувал во склад со важечки пропис, бидејќи, како што самиот тој запишал во член 52 од Уставот, прописот почнува да важи по објавувањето во „Службен весник на Република Македонија“. Ова конклузија ја потврдува и цитираната одлука на Уставниот суд на Република Македонија, со која што се укинати спорните подзаконски акти.


Жртвата Јордан Петровски, постојано и постојано (во своите медиумски настапи) тврди дека лустрацијата треба да ја спроведува суд. Веројатно мисли на лустрациски суд.
Според член 98, став 4 од Уставот, забранети се вонредни судови.
Значи, доколку лустрацијата ја спроведуваат лустрациски судови, тоа ќе биде во спротивност со Уставот.
Во почетокот на деведесеттите, словенците подготвија лустрациски закон во кој што предвидоа лустрациски суд. Словенечкиот претседател Кучан (во отворено писмо) го искасапи како неписмен предлогот, а еден од главните приговори беше лустрацискиот суд, кој што ќе се сметаше за вонреден суд, а тоа е забрането.

[1] »O duši« Naprijed, Zagreb, 1996, stranica 82.
[2] »O duši«, Naprijed, Zagreb, 1996, stranica 17.
[3] »Definicija čini jasnim šta je jedna stvar (čini jasnom njenu suštinu), a dokaz da izvestan atribut pripada ili ne pripada izvesnom subjektu (Aristotel, »Organon«, Kultura, Beograd, 1970, stranica 327).«
[4] Aristotel, »Nikomahova etika«, Slovenska matica, Ljubljana, 2002, stran 237, превел М. П.
An inch today is tomorrow’s mile.
22-07-2013, 07:57 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(22-07-2013, 07:57 AM)montehristo Wrote:
Quote:Животот на другите


Аристотел вели дека човекот никогаш не размислува без слика.[1]
На ова голема премиса уште во 2009 година и ја додадовме нашата мала премиса, за да почнат Македонците да размислуваат за лустрацијата.
Имено, побаравме од власта да им го прикаже на Македонците германскиот филм за начинот на постапување на злогласната ШТАЗИ. За да почнат Македонците да мислат зошто е потребна лустрацијата.
Филмот во Словенија беше преведен како »Življenje drugih«.
Власта ни по четири години не го прикажа овој филм, кој што патем е добитник на „Оскар“ за странски филм. Ова не можеме да го протолкуваме поинаку, освен дека во сопствените редови има многу влијателни припадници на УДБОМАФИЈАТА. Меѓутоа охрабрува факто што се лустрирани луѓе како тројцата академици, професор на државниот правен факултет и раководители на УДБА.
Погледенете го овој филм со Англиски превод. Доколку имате потешкотии, можете да одберете непрецизен автоматски генериран Македонски превод.
Пред да започнете, имајте во предвид дека УДБА има убиено повеќе луѓе по Европа отколку ШТАЗИ, КГБ и сите други комунистички тајни служби заедно.

Задоволство ни е што освен што никој не успеа да го побие нашето решение за најголемиот проблем што го има Македонија, голем допринос даваме и за лустрацијата, која што е прејудициелно прашање, од чи што правилно решение, зависи дали Владата ќе го примени нашето решение и ќе ја спаси Македонија. УДБОМАФИЈАТА прави се за да не се примени нашето решение (за ова поопширно пишувавме во „Нова Македонија“од 2009 година).
Еден конкретен случај што сеуште е во тек, побудува голем интерс во јавноста. Како што сугерира и поднасловот на овој сајт, во наредните редови ќе бидеме адвокати на јавноста.
Имено станува збор за случајот на Македонец, кој што доби азил од една демократска земја, по осамостојувањето на Македонија. Господинот Јордан Петровски тврди дека е жртва на македонските тајни служби, а особено го апосрофира д-р Љубомир Фрчковски.
Д-р Љубомир Фрчковски, иако лустриран, сеуште е професор на државниот правен факултет, па дури и член на една важна комисија, предложен од СДСМ. Логиката вели дека ниту државниот правен факултет може да си го дозволи овој луксуз, ниту пак СДСМ, која што пред извесно време го забележа последниот од неколкуте порази во низа.
Имено, во Словенија проф. д-р Иван Беле беше лустриран кога се пријави за судија на Врховниот суд заради тоа што како судија ги кршел човековите права. Ги искористи сите правни средства во Словенија, вклучуваји го и Уставниот суд на Република Словенија (таму постои уставна жалба) и загуби. Беше доволно интелигентен да не се жали пред Европскиот суд за човекови права. Впрочем, Советот на Европа има донесено две резолуции за лустрацијата, а Европскиот суд за човекови права е орган на Советот на Европа.
Во нашиов случај ќе се задржиме на два привидни аргументи што и ги понуди на јавноста д-р Љубомир Фрчковски и ќе одстраниме една заблуда на жртвата Јордан Петровски.
Пазете. Изборот е направен според користа што ќе ја има јавноста, при осознавањето на вистината за овој случај.
Д-р Љубомир Фрчковски тврди дека: а) Јордан Петровски бил економски емигрант и б) дека тој постапувал во склад со важечки пропис кога наредил да се прислушкува жртвата Јордан Петровски.
Јордан Петровски тврди дека лустрацијата треба да се спроведе од страна на лустрациски суд.
Да почнеме со д-р Љубомир Фрчковски.
Заради чесен однос кон вас читателите, повторно се повикуваме на Аристотел и предлагаме секоја изложена мисла што ќе следи да ја третирате како дефиниција, или како докажување.[2] Ова, заради тоа што до вистината ќе стигнеме доколку одговориме на две прашања: а) што е нештото и б) на кому нештото му припаѓа, или не му припаѓа. На првото прашање одговара дефиницијата, а на второто доказот (силогизмот).[3]
Тврдењето на д-р Љубомир Фрчковски дека жртвата Јордан Петровски е економски азилант е лесно за побивање, откако погоре кажавме дека на прашањето што е нешто се одговара со дефиниција. Бидејќи д-р Љубомир Фрчковски не дава дефиниција на поимот „економски емигрант“, тој поим не постои. Тоа е воздух кој што не можете да го дишете, тоа е земја на која што не можете да стоите (Шопенхауер).
„Меѓутоа, не е доволно само да се каже вистината, туку треба да се образложи и причината за лагата. Имено, тоа допринесува за убедливост: доколку ни стане разбирливо, зошто ни се чини вистинито нешто, што не е вистинито, тогаш полесно и веруваме на вистината.“[4]
Коренот на поимот азил треба да се бара во член 14 од Универзалната декларација за човековите права. Таму е дефиницијата, а како што кажавме погоре, дефиницијата одговара на прашањето; што е нештото: „Секој има право во друга држава да бара и да ужива азил поради прогонување.“ Вториот став му одзема било каква шанса на д-р Љубомир Фрчковски: „Луѓето не мжат да се повикаат на ова право во случај на прогонувае што произлегва од неполитички злосторства или од дејствија што се спротивни на целите и на начелата на обединетите нации.“
Бидејќи го дефиниравме поимот азил, разбравме што е азил и одговоривме на прашањето што е нештото.
Сега ќе одговориме на прашањето, кому нештото му припаѓа, или не му припаѓа. Во конкретниов случај; дали на жртвата Јордан Петровски и припаѓа правото на азил. Како што кажавме погоре, тоа го правиме со доказ (силогизам), кој што во конкретниов случај треба да изгледа вака:
ГОЛЕМА ПРЕМИСА: Секој има право во друга држава да бара и да ужива азил поради прогонување (член 14, став 1 од Декларацијата).
МАЛА ПРЕМИСА: Жртвата Јордан Петровски побара и доби азил во Канада (општо познат факт, неколку пати спомнат и во парламентот и во медиумите, со фотокопија од исправата на надлежен канадски орган, со кој што му е доделен азил).
КОНКЛУЗИЈА: Жртвата Јордан Петровски е прогонувано лице.
Со доказот (силогизмот) докажавме дека на жртвата Јордан Петровски и припаѓа правото на азил поради прогонување.
Силогизмот е совршен, бидејќ има само три термини во двете премиси. Со изоставувањето на терминот што се повторува во двете премиси, направена е конклузијата.
Значи, го побивме тврдењето на д-р Љубомир Фрчковски дека жртвата Јордан Петровски е економски азилант.
Сега ќе се обидеме да го побиеме второто негово тврдење; дека тој постапувал врз основа на важечки пропис.
Д-р Љубомир Фрчковски и ги прекршил на жртвата Јордан Петровски уставните права и тоа: а) владеење на правото, б) забрана на дискриминација и в) право на жалба. Наведените права се преземени од ЕКЧП и тоа: владеење на правото е содржано во член 6(1), забрана на дискриминација во член 14 и право на ефикасно правно средство од член 13 на ЕКЧП.
Значи, ќе се обидем да докажеме дека д-р Љубомир Фрчковски му ги прекршил наведените уставни права (кои што сам ги пишувал како еден од авторите на Уставот). Што е уште пострашно, на жртвата и биле прекршувани човеквите права и во време на важење на ЕКЧП (овие податоци се достапни во медиумите). За ова прилика ќе аргументираме само едно прекршување.

Прекршено е човековото право на владеење на правото.

Аргументи

Доколку го парафразираме проф. д-р Ловро Штурм од Љубјана (беше судија на првиот состав на Уставниот суд на Словенија, минстер за правосудство и еден од авторите на Уставот на Словенија), односно неговата статија од 1991 година, последниот Устав на СФРЈ од 1974 во своите членови 208, 209 и 269 одредуваше дека законите, другите прописи и општи акти мора да бидат објавени пред да почнат да важат. Законите и другите прописи почнуваат да важат осум дена по објавувањето, а само по исклучок со денот на објавувањето. Сојузните закони и другите прописи на сојузните органи се издаваат и објавуваат во службено гласило на СФРЈ. Овие уставни одредби поподробно ги уредува Законот за објавување на сојузните закони и други сојузни прописи и општи акти. Овој закон како службено гласило на СФРЈ го одредува „Службен лист на СФРЈ“. Во 1980 дојдедо издавање на Законот за дополнување на Законот за објавување на сојузните закони и други сојузни прописи и општи акти, со кој што се воведува тајно службено гласило на федерацијата со назив „Службен лист на СФРЈ-тајно гласило“.
Условите и начинот на издавање и употреба на тајниот службен лист , подробно ги уредува уредбата на Сојузниот извршен совет. Таа таксативно ги наведува примачите на тајниот службен лист. Тие субјекти беа раазлични, а нивниот број се движел од 22 до најмногу 40 примачи во целата СФРЈ.

Воведувањето на тајниот службен лист беше во очигледна несогласност со уставните начела за објавување на законите и другите прописи.
Во 1981 сите социјалистики републики во рамките на СФРЈ воведоа републички тајни службени листови.
Од 01. 06. 1980. до 31. 12. 1990. се издадени 618 броеви од тајниот службен весник. Доколку ова бројка ја споредиме со бројот 817, како број на редовниот службен лист, ќе заклучиме дека се работи за опсежен дел од правното уредување, односно дека е воведен паралелен невидлив таен правен систем. Помеѓу правните акти на тајниот службен лист имаше 55 закони, 60 уредби на сојузната влада и огромен број на други подзаконски прописи. Во тајните службени листови имаше и бројни меѓународни договори.

Според роф. Д-р Ловро Штурм, издадени се огромен број подзаконски акти од областа на полицијата и војската, кои што никаде не се објавени. Овие подзаконски акти се во директна спротивност со законите и уставните одредби објавени во редовниот службен лист.

Постоењето на тајниот службен лист и никогаш не објавените подзаконски акти го откриваат во Словенија во 1989 година, кога комисија на републилчкото собрание ги испитува околностите на судскиот процес против четворица новинари пред војниот суд во Љубјана.

Проф. д-р Ловро Штурм заклучува дека постоењето на паралелниот таен и невидлив правен систем претставува грубо кршење на човековите права.
Словенија го укинува републичкиот таен лист 1989 година.

Од овој случај (Јордан Петровски), повеќе од очигледно е дека Македонија не само што не го укинала тајниот службен лист (Македонија користи еуфемизам „посебен“) во рамките на СФРЈ, туку продолжува да го објавува и по осамостојувањето на Македонија.

Од исправите што ги нуди жртвата Јордан Петровски по медиумите, се гледа дека правилникот врз основа на кој што ги донел исправите д-р Љубомир Фрчковски, е донесен во таен службен весник („Службен весник на Р. Македонија“-посебен службен весник бр. 10/92).

Уставот на Македонија, напишан од д-р Љубомир Фрчковски, во член 52, исто како и Уставот на СФРЈ од 1974, одредува дека законите и другите прописи се објавуваат пред да влезат во сила, во „Службен весник на Република Македонија“.

Уште погрубо е кршењето на човековите права, кога се знае дека Уставниот суд на Република Македонија со одлука У. Број: 146/1993-0-0 од 13. 10. 1994. година укинал клучни одредби на правилникот од 22 јуни 1992 година, врз основа на кој што постапувал д-р Љубомир Фрчковски, како и Упатството за СДБ (според она што е достапно во медиумите, прогонувањето на жртвата Јордан Петровски трае до крајот на деведесеттите години).

Значи, д-р Љубомир Фрчковски не постапувал во склад со важечки пропис, бидејќи, како што самиот тој запишал во член 52 од Уставот, прописот почнува да важи по објавувањето во „Службен весник на Република Македонија“. Ова конклузија ја потврдува и цитираната одлука на Уставниот суд на Република Македонија, со која што се укинати спорните подзаконски акти.


Жртвата Јордан Петровски, постојано и постојано (во своите медиумски настапи) тврди дека лустрацијата треба да ја спроведува суд. Веројатно мисли на лустрациски суд.
Според член 98, став 4 од Уставот, забранети се вонредни судови.
Значи, доколку лустрацијата ја спроведуваат лустрациски судови, тоа ќе биде во спротивност со Уставот.
Во почетокот на деведесеттите, словенците подготвија лустрациски закон во кој што предвидоа лустрациски суд. Словенечкиот претседател Кучан (во отворено писмо) го искасапи како неписмен предлогот, а еден од главните приговори беше лустрацискиот суд, кој што ќе се сметаше за вонреден суд, а тоа е забрането.

[1] »O duši« Naprijed, Zagreb, 1996, stranica 82.
[2] »O duši«, Naprijed, Zagreb, 1996, stranica 17.
[3] »Definicija čini jasnim šta je jedna stvar (čini jasnom njenu suštinu), a dokaz da izvestan atribut pripada ili ne pripada izvesnom subjektu (Aristotel, »Organon«, Kultura, Beograd, 1970, stranica 327).«
[4] Aristotel, »Nikomahova etika«, Slovenska matica, Ljubljana, 2002, stran 237, превел М. П.

BravoBravoBravo Во превод-Јордан лапна 10.000 евра Icon_razz.

22-07-2013, 08:33 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30(22-07-2013, 08:33 AM)hristo Wrote: BravoBravoBravo Во превод-Јордан лапна 10.000 евра Icon_razz.

10 години УДБАШКО гонење, прележан инфаркт, уништен семеен бизнис = 10000 евра????!!!!

Quote:“Д-р Љубомир Фрчковски, иако лустриран, сеуште е професор на државниот правен факултет, па дури и член на една важна комисија, предложен од СДСМ. Логиката вели дека ниту државниот правен факултет може да си го дозволи овој луксуз, ниту пак СДСМ ”
Господине Марјан, во Македонскиот “правен и демократски систем” имате исклучок како горе наведениот, кој како исклучок и понатаму делува како ништо да не се случило.
Значи имате еден ваш колега кој донесува закони кои времето ги гази како ништавни и неважечки(можете и самите да додадете свои забелешки), од друга страна имаме “Лустрација” која по горниот пример ништо не решава(исправно приметувате дека е член од вашна комисија).
Сево ова ми личи на Македонскиот проблем со името, Грција одолговлекува “измислувајќи” проблем со името и што повеќе проблемот се одолговлекува толку повеќе Македонија ослабнува како држава способна да продолжи да опстојува како самостоја единка, од друга страна ми се чини дека Македонската УДБОМАФИЈА привршува со “процесот на квази-демократизација и приватизација”, тоа мислам дека и беше целта се досега да се одолговлече процесот на лустрација додека не се заврши грабежот наречен приватизација на банките, здравствениот, пензискиот систем, Македонските гиганти, монополи, рудници, сите ЗИК-ови, и сега Лустрацијата која не е судска туку комисиска, какви правни последици ќе има оваа комисија? Каква сатисфакција после дваесет години од падот на претходниот систем ќе доживеат жртвите кога нивните злосторници уживаат во своите злосторнички пензии? Па и ако падне Фрчолина на судот кој може да Јордан да му ги надокнади штетите од криминалните дејанија на еден одметнат систем на УДБОМАФИЈАШИ, и кој може тој систем да го отстрани ако дел од тој систем е уште во власта (Сиљан Аврамовски и кој зна кој/кои друг/и кој тој го/ги штити)?
Како да се пресече овој Гордиев Јазол?
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 22-07-2013, 09:02 AM by montehristo.)
22-07-2013, 09:02 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(22-07-2013, 09:02 AM)montehristo Wrote:
(22-07-2013, 08:33 AM)hristo Wrote: BravoBravoBravo Во превод-Јордан лапна 10.000 евра Icon_razz.

10 години УДБАШКО гонење, прележан инфаркт, уништен семеен бизнис = 10000 евра????!!!!

Quote:“Д-р Љубомир Фрчковски, иако лустриран, сеуште е професор на државниот правен факултет, па дури и член на една важна комисија, предложен од СДСМ. Логиката вели дека ниту државниот правен факултет може да си го дозволи овој луксуз, ниту пак СДСМ ”
Господине Марјан, во Македонскиот “правен и демократски систем” имате исклучок како горе наведениот, кој како исклучок и понатаму делува како ништо да не се случило.
Значи имате еден ваш колега кој донесува закони кои времето ги гази како ништавни и неважечки(можете и самите да додадете свои забелешки), од друга страна имаме “Лустрација” која по горниот пример ништо не решава(исправно приметувате дека е член од вашна комисија).
Сево ова ми личи на Македонскиот проблем со името, Грција одолговлекува “измислувајќи” проблем со името и што повеќе проблемот се одолговлекува толку повеќе Македонија ослабнува како држава способна да продолжи да опстојува како самостоја единка, од друга страна ми се чини дека Македонската УДБОМАФИЈА привршува со “процесот на квази-демократизација и приватизација”, тоа мислам дека и беше целта се досега да се одолговлече процесот на лустрација додека не се заврши грабежот наречен приватизација на банките, здравствениот, пензискиот систем, Македонските гиганти, монополи, рудници, сите ЗИК-ови, и сега Лустрацијата која не е судска туку комисиска, какви правни последици ќе има оваа комисија? Каква сатисфакција после дваесет години од падот на претходниот систем ќе доживеат жртвите кога нивните злосторници уживаат во своите злосторнички пензии? Па и ако падне Фрчолина на судот кој може да Јордан да му ги надокнади штетите од криминалните дејанија на еден одметнат систем на УДБОМАФИЈАШИ, и кој може тој систем да го отстрани ако дел од тој систем е уште во власта (Сиљан Аврамовски и кој зна кој/кои друг/и кој тој го/ги штити)?
Како да се пресече овој Гордиев Јазол?

Толку бара самиот Јордан, затоа јас ги споменувам тие пари. Впрочем, Јордан во својата повеќегодишна борба за демократизација на Македонија никаде не спомнувал дека мотивот му се парите или голиот реваншизам, што само по себе е голем предизвик и урнек за политичкиот или јавниот ангажман во Македонија.[undefined=undefined](18-07-2013 04:24 PM)hristo Wrote: Јордане, па ти ке му ги земеш истите пари ( 10.000 евра) што му ги зеде Груевски на Петковски. Ехе, ке се изедначиш со Груевски.
Дали не треба да барам парично обештетување. Дали и Груевски нетребаше да бара финансиско обештетување. Фрчковски има среќа што го тужам пред суд во Македонија, да беше тужбата тука, никој немаше да праша зошто барам обештетување изразeно во цифри од 6 нули.

пс. полемиката која ја наметнаа соросидните гласила за висината на обештетувањето кое го бара Греувски од Тито е беспримерна и е одлика на тоталитарни медиуми.
[/undefined]
22-07-2013, 11:35 AM
Reply