Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,720
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Новиот председател за лустрација - заборавен


На местото на Томе Аџиев уште во февруари требаше да седне Благоја Гешоски, предложен од СДСМТоме Аџиев, претседател на комисијата за лустрација, ќе остане на оваа функција најмалку до средината на јуни, кога треба да се конституира нов собраниски состав. Наместо шест месеци, колку што дозволува законот, актуелниот претседател ќе биде прв човек на комисијата безмалку цела година.

Проблемот настана бидејќи Собранието пред да се распушти не постави наследник на Аџиев. Со тоа првпат се наруши принципот на ротирачко претседателство на комисијата, каде што законски е регулирано дека претседател се избира на секои шест месеци.

Нов претседател требаше да биде Благоја Гешоски, член на ова тело предложен од СДСМ. Гешоски беше избран на седница на собраниската комисија за избори и именувања во почетокот на февруари. Но тој не може да го заземе местото додека Собранието не го изгласа.

ПОЛИТИЧКА ИГРА

Извори од комисијата толкуваат дека станува збор за политичка игра во пресрет на изборите. Според нив, Аџиев беше предложен за член на комисијата од владејачкото мнозинство, а Гешоски од СДСМ, чиј пратеник беше од 2002 до 2007 година. Според нив, на овој начин на Аџиев му се продолжува мандатот во предизборниот период, кога комисијата ќе ги разгледува изјавите што мора да ги поднесат кандидатите за идни пратеници.

- Точката за избор на нов претседател на комисијата за лустрација беше ставена на дневен ред на собраниска седница заедно со уставните измени, а веднаш потоа тргната, бидејќи не беше обезбедено потребното двотретинско мнозинство за да се изгласа. Во меѓувреме, Собранието обезбеди двотретинско мнозинство, со кое изгласа претседател на Државната изборна комисија, донесе неколку закони, а комисијата за лустрација ја заборави. Одолжувањето остава впечаток дека се случува некаква игра - велат некои од нејзините членови.

Сепак, претседателот нема позначајна улога од другите членови, кога се носат одлуките за тоа дали некој бил кодош, бидејќи комисијата на крајот треба да одлучи со консензус.

НЕЗАВРШЕНА РАБОТА

Неизбирањето нов претседател е непредвидена и невообичаена ситуација. Законот регулира дека Собранието на предлог од комисијата за избори и именувања избира претседател и заменик-претседател на комисијата за лустрација за период од шест месеци. Собранието најдоцна 15 дена пред истекот на мандатот на претседателот и заменик-претседателот на комисијата го врши изборот на наредниот претседател и заменик-претседател“. Во законскиот текст не пишува што доколку Собранието не си ја заврши работата.

Во меѓувреме, лустраторите почнаа да ги проверуваат фактите за уште едно лице за кое постојат сомневања дека можеби соработувало со тајните служби. „Нова Македонија“ дознава дека станува збор за актуелен политичар, лидер на една од помалите опозициски партии.

Автор: С.С.З.
16-04-2011, 01:02 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

И повторно од лустрацијата прават контроверзен политички процес. Место да ги завршат работите како доликува, се оди на тоа да се даде потврда на аргументите против лустрација. Како што имавме фрлање магла, заташкување, скокање од прозор, копирани досиеа, во првиот налет од лустрацијата, исто ќе биде и сега...

16-04-2011, 02:07 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(16-04-2011, 02:07 PM)acko Wrote: И повторно од лустрацијата прават контроверзен политички процес. Место да ги завршат работите како доликува, се оди на тоа да се даде потврда на аргументите против лустрација. Како што имавме фрлање магла, заташкување, скокање од прозор, копирани досиеа, во првиот налет од лустрацијата, исто ќе биде и сега...

Местото на Лустрацијата и е во судница а не меѓу шарлатани.
Специјален Суд за Лустрација, Приватизација, Анти-Мафија и Анти-УДБА.

An inch today is tomorrow’s mile.
16-04-2011, 03:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,720
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(16-04-2011, 03:50 PM)montehristo Wrote: Местото на Лустрацијата и е во судница а не меѓу шарлатани.
Специјален Суд за Лустрација, Приватизација, Анти-Мафија и Анти-УДБА.Да тука си прав Монтехристо, треба СПЕЦИАЛЕН СУД. Во Македонија прогонот не беше идеолошки туку беа прогонувани поборниците за Самостојна и Суверена Македонија. Посебно оваа битно после распадот да Југославија. Така да налогодавачите и извршителите се соработници на ДРЖАВА КОЈА ЈА ПОПРЕЧУВА САМОСТОЈНОСТА НА МАКЕДОНИЈА.

Доволно ке биде да се заврши судскиот процес само за моето досие и се ке излезе на виделина. Ке осознаеме за кого работеле "македонските" служби а со тоа и која е државата која го спречуваше и спречува осамостојувањето на Македонија.
16-04-2011, 07:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,720
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Преседателот Иванов никако да се усогласи со неговите советници или пак советниците да се усогласат со него.Quote:Шкариќ: Уставниот суд да ја поништи лустрацијата


[Image: svetomir_skaric_08_02_2004_.jpg]

вторник, 12 април 2011


Професор Шкариќ бара Уставниот Суд да го поништи Законот за лустрација оти тој е во целост спротивен со највисокиот правен акт. За него актуелните законски решенија предизвикуваат сериозни последици врз сигурноста на граѓаните и го уриваат правниот поредок. Смета дека судиите треба се издигнат над состојбите да ја занемарат политиката и правно да расчистат со небулозите и штетите што ги предизвикува лошо исконструираната македонска лустрација.

Со ставот на професорот се согласуваат и во Институтот Отворено општество. Оваа фондација повторно поднесе иницијатива за преиспитување неколку спорни одредби од законот, кои по предлог на власта повторно беа вратени во законскиот текст. Освен опсегот, вклучувањето на медиумите и временската рамка од фондацијата сметаат дека Уставниот Суд мора да ја преиспита целината на законот за лустрација.

Барањата за поништување на лустрацијата доаѓаат во момент кога првата жртва, Трендафил Ивановски беше разрешен од функцијата уставен судија со одлука на Собранието, според експертите по уставно право, донесена без правна основа. Со поништувањето на законот, ќе бидат ставени ад-акта сите одлуки донесени во процесот на лустрација.
17-04-2011, 08:18 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(17-04-2011, 08:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Преседателот Иванов никако да се усогласи со неговите советници или пак советниците да се усогласат со него.Quote:Шкариќ: Уставниот суд да ја поништи лустрацијата


[Image: svetomir_skaric_08_02_2004_.jpg]

вторник, 12 април 2011


Професор Шкариќ бара Уставниот Суд да го поништи Законот за лустрација оти тој е во целост спротивен со највисокиот правен акт. За него актуелните законски решенија предизвикуваат сериозни последици врз сигурноста на граѓаните и го уриваат правниот поредок. Смета дека судиите треба се издигнат над состојбите да ја занемарат политиката и правно да расчистат со небулозите и штетите што ги предизвикува лошо исконструираната македонска лустрација.

Со ставот на професорот се согласуваат и во Институтот Отворено општество. Оваа фондација повторно поднесе иницијатива за преиспитување неколку спорни одредби од законот, кои по предлог на власта повторно беа вратени во законскиот текст. Освен опсегот, вклучувањето на медиумите и временската рамка од фондацијата сметаат дека Уставниот Суд мора да ја преиспита целината на законот за лустрација.

Барањата за поништување на лустрацијата доаѓаат во момент кога првата жртва, Трендафил Ивановски беше разрешен од функцијата уставен судија со одлука на Собранието, според експертите по уставно право, донесена без правна основа. Со поништувањето на законот, ќе бидат ставени ад-акта сите одлуки донесени во процесот на лустрација.

што има да каже Др. Шкарић во врска со ПО "ДЕСТРУКТИВЕЦ"? Тоа не ли е уривање на уставниот поредок?!
17-04-2011, 08:39 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(17-04-2011, 08:39 PM)Solenik Wrote:
(17-04-2011, 08:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Преседателот Иванов никако да се усогласи со неговите советници или пак советниците да се усогласат со него.Quote:Шкариќ: Уставниот суд да ја поништи лустрацијата


[Image: svetomir_skaric_08_02_2004_.jpg]

вторник, 12 април 2011


Професор Шкариќ бара Уставниот Суд да го поништи Законот за лустрација оти тој е во целост спротивен со највисокиот правен акт. За него актуелните законски решенија предизвикуваат сериозни последици врз сигурноста на граѓаните и го уриваат правниот поредок. Смета дека судиите треба се издигнат над состојбите да ја занемарат политиката и правно да расчистат со небулозите и штетите што ги предизвикува лошо исконструираната македонска лустрација.

Со ставот на професорот се согласуваат и во Институтот Отворено општество. Оваа фондација повторно поднесе иницијатива за преиспитување неколку спорни одредби од законот, кои по предлог на власта повторно беа вратени во законскиот текст. Освен опсегот, вклучувањето на медиумите и временската рамка од фондацијата сметаат дека Уставниот Суд мора да ја преиспита целината на законот за лустрација.

Барањата за поништување на лустрацијата доаѓаат во момент кога првата жртва, Трендафил Ивановски беше разрешен од функцијата уставен судија со одлука на Собранието, според експертите по уставно право, донесена без правна основа. Со поништувањето на законот, ќе бидат ставени ад-акта сите одлуки донесени во процесот на лустрација.

што има да каже Др. Шкарић во врска со ПО "ДЕСТРУКТИВЕЦ"? Тоа не ли е уривање на уставниот поредок?!

Го слушав што зборува, му држи вода, повеќе збореше од аспект на тоа дека е нефункционален и нема капацитет да се спроведе, (како што и се покажува) а сега дали мисли дека треба или не треба лустрација, тоа е друга работа. Кај се чуло и видело Собрание да одлучува за тоа? Da_ne_si_lud
А инаку, против тоа да се спроведе може да зборува човек кој или не знае за што станува збор, или некого ( или себеси) штити.
17-04-2011, 09:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,720
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Добил азил во Канада оти го шпионирале во Македонија


Македонец добил политички азил во Канада поради следење од тајните служби во 90-тите. Лустрацијата сега по одлуката на Уставниот суд нема да важи за неговите кодоши. Станува збор за слуачјот со Кумановецот Јордан Петровски.

„Македонија е единствена земја во 21-иот век чиј државјанин добил политички азил поради следење од тајните служби. Наредбата била издадена од тогашниот министер за внатрешни Фрчковски, а мотивот за оперативната обработка бил од политички причини.“ – вели новинарот Александар Дамовски.

Случајот со Петровски, според Дамовски и останатите дискутанти на трибината на институтот Павел Шатев на тема лустрација, е доказ дека лустрацијата треба да важи и за перидот на транзицијата, а не само до 91-ва и промена на системот и носењето на новиот Устав. Тајните служби и понатаму продолжиле да си работат по комунистички терк, а тоа уставните судии не го зеле во предвид.

„Јас бев и претседател и член на комисијата за заштита на човекови права во Собранието и таму добивме, најдовме докази и документи дека тоа продолжило и по 91-та.“- изјави предлагачот на законот за лустрација, пратеникот Стојан Андов.

Одлуката на Уставниот суд лустрацијата да се изведува само 91-вата е повратен удар на кодошите кои сакаат да ги задржат позициите и понатаму да го трујат системот- тврди Бонева од ВМРО-ДПМНЕ.

„Со лустрација ќе го исчистат својот живот и оние што кодошеле и оние што наредувале. Тие имаат вградено чип дека тоа треба да го прават и може и понатаму да продолжат да кодошат, ама не од чиста совест туку затоа што така се диригирани. Еднаш соработник- секогаш со тајните служби- вели старото правило.“- објасни Бонева.

„Тоа е како вирус во компјутер, доколку не се спречи и уништи ќе падне целиот систем. А државата нема да оди напред.“- рече професорот Звонимир Јанкуловски.

Уставниот суд пред два дена ја укина одредбата од законот за лустрација и го ограничи таа да се врши само до 91-ва, а не и за време на транзицијата.

Миомир Серафиновиќ
ИЗВОР


Дебата за оправданоста на важењето на законот за лустрација по 1991 година. Ако тогаш било само моето досие сега веке е обзнането и досието на Блажо Стојановски. Чудно е што никој од тогашните поднесувачи и подржувачи на укинување на важењето на законот кои пак се подготвуваат да го оспорат и новодонесениот закон пред Уставниот суд ги нема со никаков коментар за досието на Блажо.
24-04-2011, 05:56 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Кој ли е високиот претставник?

Quote:Висок функционер на опозицијата - соработник на тајните служби!?

28.04.2011 - 14:13 |


[Image: suddosieja_54720.jpg]

Висок претставник од опозицицијата не го поминал филтерот на лустраторите, дознава Сител од извори во Комисијата за лустрација.

Изјавата која ја дал дека не соработувал со безбедносните служби, не се поклопува со документите кои ги поседува Комисијата, велат нашите извори.

Официјално комисијата не соопштува никакви детали, ниту пак открива од која институција е функционерот. Нема прецизни информации, ниту за периодот во кој соработувал со службите.

Сепак, неофицијалните информации на Сител, велат дека не станува збор за претставник на најголемата опозициска партија, туку за лице кое доаѓа од редовите на партиите коалициони партнери на СДСМ.

Соработката со службите за безбедност, според изворите на Сител била активна во периодот по независноста. Во моментов според нашите информации извршува функција на советник во локалната самоуправа.

Ова е втор случај што до сега не го поминал лустрацискиот филтер. Според процедурите, Комисијата официјално ќе го извести по што тој ќе мора да ја напушти функцијата. Досега процесот заврши единствено за уставниот судија Трендафил Ивановски.

Решението на Комисијата за лустрација беше потврдено и од Управниот и од Врховниот Суд по што Собранието утврди дека на Ивановски му престанува функцијата уставен судија.

Тој тврдеше дека се работи за политички мотивиран процес за негова кастрација и сатанизација а не за вистинска лустрација.

Марјан Николовски
ИЗВОР


28-04-2011, 02:39 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,720
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Откриен кодош

28.04.2011 18:36

Комисијата за лустрација откри дека советник во Советот на Град Скопје бил соработник на тајните служби.

Документите за неговата соработка до комисијата за лустрација биле доставени од страна на УБК.

Името на познатиот француски архитект Ле Курбизие е псевдоним на поранешен соработник на тајните служби во минатото кој сега е советник во градскиот совет.

Комисијата за лустрација на последната седница едногласно одлучила да не ја потврди и верифицира изјавата на скопскиот советник кој тврдел дека не соработувал со тајните служби, бидејќи во документацијата доставена до Комисијата имало докази за соработка на „Ле Курбизие“ со тајните служби.
29-04-2011, 02:39 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Quote:Сепак, неофицијалните информации на Сител, велат дека не станува збор за претставник на најголемата опозициска партија, туку за лице кое доаѓа од редовите на партиите коалициони партнери на СДСМ.


Се надевам дека Грујо ќе покаже дека е вистински лидер,и сега откако волшебникот од Оз,му даде храброст ќе покаже дека навистина е потомок на Александар Македонски.
Само не го знаеме оној кој ќе биде испржен.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
29-04-2011, 02:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,720
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Vladimir Danailov

Zanci Zvonko se raboti za politicki gest na transformirani opstetva kon civilni ( od komunisticki kon graganski) . Zakonot za lustracvija treba da napravi distinkcija so komunistickoto ednoumie, koga nikogo ne mozesh da gonish za vakvii narusuvanja - zloupotrebi na dolsnosti.. So pluralizmot se pretpostavuva deka se vo sila osnovnite polugi na pravna drzava i sudsko pravana zastita po KZ ( zloupotreba na sl. polozba, neovlasteno snimanje , prisluskuvanje.) Vo minatoto so vakvite deanija se vrsi zloupotreba vo idelosko politicka sm,isla i progon na luge koi nemozele da se zastitat so mehanizmi koi segasnoto opstestvo gi ima .. Inaku isklucok pretstavuvaat sistemi na prodolzen avtoritaren komunizam kako kaj lukasenko i sl...poranesnite dela ne mozat nitu da se gonata nitu da se procesiraat i zatopa lustracijata stava idelosko politicka granica vo taa smisla so generalna osuda i prevencija za idninata ... inaku segasnive sotojbi na kriminalitet se baziraat na dousnici, sorabotnici i zastiteni svedoci no vo propisana procedura i soglasno zakon , i ne se od ideloska politicka pricina neli...Quote:Jordan Petrovski

Господине Трпчевски, еве зошто не се издржани одговорите на г-ѓа Најчевска и г-дин Данилов: цитат од моето досие, заведено во Претходна обработка (ПО) "ЦРНИ", службена белешка со Евиденциски број 325 од 13.04.1993 година вели:
"Врз основа на член 24 од Законот за основите на Системот за државна безбедност ("Службен лист на СФРЈ" бр. 15/84), а во врска со член 5 од Уставниот закон за спроведување на Уставот на Р. Македонија ("Службен весник на Р. Македонија" бр.52/91) и член 36 од Правилата за работа на СДБ (Службен весник на Р. Македонија" - посебен Службен весник бр. 10/92 поднесувам
П Р Е Д Л О Г
ЗА ПРИМЕНА НА МЕРКАТА ТАЈНА КОНТРОЛА НА ТЕЛЕФОН и другите телекомуникациски средства..."
Г-ѓа Најчевска и г-дин Данилов зборуваат за општества кои суштински го напуштиле едноумието. Како што може да забележиш, во 1993 година, СДБ на Република Македонија дејствувала по правилата поставени во 1984 година од СФРЈ. Односно, едноуимието е напуштено само на хартија, но не и во пракса. Така што, вашата грижа, г-дин Трпчевски, дека и во услови на плурализам СДБ (УДБ) може да се најде злоупотребена од страна на политичката власт, не само што е на место, туку и во стварност се случува.
За втор пример земете го случајот на господинот Блажо Стојаноски, заведен во Претходна обработка по псевдоним "ДЕСТРУКТИВЕЦ", од 1996-2000 година. Инаку Стојаноски бил синдикален лидер, кој се залагал за преиспитување на приватизацијата на ТИ "Билјана"во Прилеп. За случајот на Стојаносkи можете да прочитате повеќе тука: http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...1%82%D0%B5 досиеа се водени по линија на Македонски екстремизам--уште еден доказ дека СДБ суштински продолжила да работи по истиот терк од пред донесувањето на новиот Устав на г. Фрчкоски-Поповски.
Госпоѓа Најчевска бидејки ги прикривала во своите извештаи до централтата на ХелсинШки комитет прогоните на идеолошките и политичките пртотивници на СКМ ПДП-СДСМ во Македонија треба да подлежи на лустрација како соработник на партиската полиција на СДСМ- СДБ .
пс. "лустацијата" неможе да ја спроведува комисија. Понатаму ке го образложам и тоа, доколку ми биде овозможен понатамошен пристам на дискусијата.Quote:Mirjana Najcevska

Јордан, дали ако денес пријавам до соодветните државни органи луѓе кои работат против самобитноста на Македонија и интегритетот на нашата држава, треба или не треба да бидам лустрирана. Според законските измени на кецарошите од ВМРО-ДПМНЕ, а спротивно на Уставот и на законите кои самите тие ги донесле, токму тоа треба да ми се случи. Ако успеете (што знам дека е работа која очигледно ги надминува вашите сили) да ја симнете копшрената на личната омраза, ќе видите за што зборувам. И не, не е точно дека биле прикривани случаи кои доаѓале пред Хелсиншкиот комитет. Не биле прифаќани случаи за кои немало релевантни правни податоци и кои биле замисли во главите на луѓето или за кои немало соодветна процедура со која би можело да им се помогне на заинтересираните.Quote:Jordan Petrovski

Г-ѓо Најчевска, за да вашите обвиненија за туѓа заслепеност од лична омраза, или како што тоа вие то формулирате "Ако успеете (што знам дека е работа која очигледно ги надминува вашите сили) да ја симнете копшрената на личната омраза, ќе видите за што зборувам". Биде нелицемерна, неможете да се користите со овој ваш речник.

Ако госпоѓо Најчевска зборуваме за пријавување: "до соодветните државни органи на луѓе кои работат против самобитноста на Македонија и интегритетот на нашата држава":

1. како ќе го издефинираме што е тоа "самобитност на нашата држава"-зар ВМРО ДПМНЕ 1991/2 година работеше против самобитноста, зар организирањето на Независниот Синдикат за заштита на рабвотничките права е борба против самобитноста.

2. и што е тоа што значи да се работи против неа-ДРЖАВАТА?-Ако се работело против джвата тогаш зошто нема ниту еден сидски процес против тие што биле следени. ?? Единствен одговор немало такви активности.

Секако, вие го прескокнувате главното во мојот коментар, а тоа е дека моето досие е водено "Врз основа на член 24 од Законот за основите на Системот за државна безбедност ("Службен лист на СФРЈ" бр. 15/84), а во врска со член 5 од Уставниот закон за спроведување на Уставот на Р. Македонија ("Службен весник на Р. Македонија" бр.52/91) и член 36 од Правилата за работа на СДБ (Службен весник на Р. Македонија" - посебен Службен весник бр. 10/92". А вие велите нема потреба од Лустрација, бидејќи Македонија во 1991 година се здобила со демократски устав.

Ако се обидувате да ме дискредитирате инсинуирајќи дека во мојот случај "немало релевантни правни податоци и кои биле замисли во главите на луѓето или за кои немало соодветна процедура со која би можело да им се помогне на заинтересираните." Тогаш Вие му се потсмевнувате на Советот за бегалци (азиланти) на Канада. Каков борец за човекови права сте Вие тогаш? И уште нешто многу битно од 1992година до 1998 година (за тој период се доcтапни податоци) се отворени преку ТРИ ИЛЈАДИ досиеа на ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИТЕ ПРОТИВНИЦИ НА СДСМ. Вие не реагиравте 2000/2001 година кога ДОСИЕАТА СТАНАА ДОСТАПНИ. Бројката од преку ТРИ ИЛЈАДИ досиеа се доказа дека не се работи за поединечна злоупотреба на сл. дожност туку за употреба на СДБ во партиски цели како во времето пред осамостојувањето.
29-04-2011, 06:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,720
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Mirjana Najcevska

Вашите наводи висеа во воздух тогаш и висат во воздух сега. Со ова нема никава врска никава канадска институција. Во море од квазиподатоци вие се обидувате да поставите една кула од карти која ни оди ни стои. И не, не е точно дека не сум реагирала кога беа отворени досиеата. И немам намера да расправам со вас за небулози. Расправата е дали овој и ваков Закон за лустрација е соодветен или е најголема и многу штетна глупост. За мене е ова второво, а за аргументите може да побарате во серијата написи на мојата веб страна.


Quote:Jordan Petrovski

Госпоѓо Најчевска, да тргнеме по ред. Гледам сте запознаени со моето досие, ке можете ли да прецизирате кои мои : "наводи висеа во воздух тогаш и висат во воздух сега".
Зошто не сте реагирале со писмо, приговор до Канадското министерство за Имиграција за да им укажете дека се работи за наводи кои вие како "експерт" за човекови права ги сметате за невалидни. Со тоа би ја исправиле грешката на Канаѓаните, а и од владата на СДСМ ке сте го симнале печатот на НЕДЕМОКРАТСКА.

пс. очекував дека господин Владимир, за кого помислив дека е правник, ке го протолкува моето прашање за примената на ова врз што е отворено моето досие: "Врз основа на член 24 од Законот за основите на Системот за државна безбедност ("Службен лист на СФРЈ" бр. 15/84)" Бидејки тој тврди дека новиот македонски Устав е раскин со комунистичкото минато.
29-04-2011, 09:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,720
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Jordan Petrovski

Додека Госпоѓа Најчевска ги подготви аргументите за обвинувањето дека моите аргументи од досието: " висеа во воздух тогаш и висат во воздух сега", да дам едно наше, Комитет за Демократизација на Република Македонија, видување за "лустрацијата" видување на паталци.

“Лустрацијата” како процес на ревизија на работата властите и нивните тајни служби

значи “Лустрацијата” треба да е процес на ревизија на работењето на државните власти и нивните тајни служби, од 1944. година до денешен ден. Цел да и’ е исправање на неправди, доклку се докажат. Полза треба да има целото општество, бидејќи, злосторниците се далеку помалубројни од оштетените. Овој процес мора да се води од перспекивата на жртвите....

..За последователниот период на Независност, противниците на “Лустрацијата” велат дека бил донесен демократски Устав, кој ги гарантирал правата и слободите на граѓаните. Тоа е точно. И токму тоа е она што ја прави неопходноста од ревизија дотолку поголема. Токму во тој период постојат лица на кои им се кршени правата и слободите загарантирани од тој Устав. Законите на Република Македонија предвидуваат дека, доколку постојат индиции, т.е. доколку вест за кршење на законите стане јавна, тогаш Јавното обвинителство е обврзано да спроведе истрага по тие индиции....

...За периодот од 1944-1991. година да има еден дополнителен чекор, кој нема да е потребен за периодот на Независност. Во тој период (1944-1991) имало прогон на две основи. Прогон на:
- идеолошка основа – комунисти гонеле други комунисти; и на
- национална основа – дејците за независна Македонија биле гонети од пропонентите на југословенската политика.
(Во периодот на Независност, според нашите сознанија валиден е само вториот случај.)..

...Следно, на првата страница на досието се имињата на Извршителите на досието. Тоа се лицата вработени во МВР. Тие имиња да се достават до специјален Совет за ревизија на работењето на државните власти и нивните тајни служби. Овој совет би бил во склоп на Министерството за правда, би бил сочинуван од судии и би бил полноправен судски орган. Откако имињата на Извршителите ќе бидат доставени до Советот, Советот би отпочнувал судски процес против тие поединци. Бидејќи нивната вина веќе ќе биде утврдена во претходната комисиска постапка, нивно ќе е да се докажат за невини....

...приватизацијата на општесвениот капитал од деведесетите години на минатиот век е направено тенденциозно, тогаш тоа дело да биде поништено и превратено. Ренационализираниот капитал после одредено време да се приватизира според ваучерскиот метод. Истовремено, овој капитал би бил искористен во процесот на репарација на жртвите на прогонот.

Конечно, и над се’, ревизијата на работата на властите помеѓу 1991-1998. година и нивните тајни служби е неопходна поради уште еден значаен факт. Гарнитурата која стана власт во тие години беше онаа која по сведочења на Андов и Богоевски била инсталирана по налаог на странска држава и се спротивставуваше на прогласувањето на независност во 1991. година. Уште повеќе, оваа гарнитура јавно се залагаше за внесување на Македонија во нов сојуз на југословенски републики. Тоа според нас се доволни индиции за преипитување на одлуките кои беа донесени од гранките на Власта во тој период....

Целиот текст: http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=864
30-04-2011, 02:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,720
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Скопскиот советник- кодош Ле Корбизие ќе се повлече од функцијата

[Image: skopje_sovet.jpg&imgSize=230&cropH=180]

Ле Корбизие го напушта Советот на град Скопје. Советникот за кој комисијата за лустрација утврди дека соработувал со тајните служби за Канал 5 потврди дека ќе се повлече од советничката позиција во град Скопје.

-Се повлекувам од лични причини, а повлекувањето од Советот беше планирано отпорано не поради новонастанатата ситуација- изјави за Канал 5 советникот чиј псевдоним според УБК бил Ле Корбизие, даден по името на познатиот француски архитект затоа што и двајцата имале иста професија.

Скопскиот советник тврди дека не смее да го објави своето име и името на партијата бидејќи веднаш би се сфатило за кого станува збор. Тврди дека во 5-те дена во кои законски има право да се изјасни за тврдењето на комисијата за лустрација не смее да биде објавено неговото име.

Многу се шпекулираше за вистинскиот идентитет на советникот Ле Корбизие, најмногу се зборуваше дека е лидер на помала партија во опозициониот блок. Тој за Канал 5 тврди дека претставник на партијата чиј член е советникот – ќе биде ставен на опозициската листа во изборната единица 1.

-Утре ќе одам во комисијата за лустрација за да се соочам со фактите кои беа пласирани. Претпоставувам дека станува збор за податоци кои јас по службена должност сум ги пренесувал по усмен пат во времето кое го посочува комисијата за лустрација- изјави советникот „Ле Корбизие“ за Канал 5.

Советникот до утре кога планира прес конференција во својата кафеана ќе го крие својот вистински идентитет зад името на архитектот Ле Корбизие. Комисијата за лустрација по добиени документи снимени на микрофилм утврдила дека Корбизие за сметка на службите давал информации за повеќе младински здруженија и за активности на неколку универзитетски професори во периодот од 1973-та до 1983-та година.

Советникот е втор функционер откриен со лустрацијата, претходно беше разрешен поранешниот претседател на Уставниот Суд Трендафил Ивановски кој тврдеше дека е разрешен политички и дека во комунизмот имал досие на жртва, а не на соработник на тајните служби.
02-05-2011, 02:21 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(02-05-2011, 02:21 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Скопскиот советник- кодош Ле Корбизие ќе се повлече од функцијата


Ле Корбизие го напушта Советот на град Скопје. Советникот за кој комисијата за лустрација утврди дека соработувал со тајните служби за Канал 5 потврди дека ќе се повлече од советничката позиција во град Скопје.

Ova mu doa|a kako bajagi golem anti-klimaks po najavite deka se "lustrira viskok ~len na opozicijata"
02-05-2011, 04:04 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12


Quote:Угриновски негира дека бил кодош со псевдоним Ле Корбизие

[Image: slobodan_ugrinovski.jpg&imgSize=230&cropH=180]

Претседателот на партијата Титови леви сили, Слободан Угриновски, денеска на прес конференција негираше дека тој соработувал со тајните служби под псевдонимот Ле Корбизие и дека комисијата за лустрација има докази против него.

Угриновски најави дека ќе ги искористи сите законски средства за да потврди дека не бил кодош и покрај тоа што како што рече дека ги признава само законите на СФРЈ и СРМ и дека нема доверба во како што ја нарече, „комисијата за лустери“.

Угриновски кој според комисијата во 70 години од минатиот век соработувал со тајните југословенски служби под оперативно име Ле Корбизие потврди дека ќе се повлече од местото советник на Град Скопје, но не поради новонастаната ситуација, туку дека така било договорено во партијата десет дена претходно. /M.С.

IZVOR
(This post was last modified: 03-05-2011, 01:09 PM by Nikola.)
03-05-2011, 01:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,720
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Угриновски: Мене може да ме лустрира само СФРЈ

Претседателот на Титовите леви сили изјави дека не ги признава законите на Македонија. За него важеле само законите на СФРЈ, а тој за своите постапки одговрал исклучиво пред судот на неговата партија[Image: drugiottitio.jpg]

Јас не одговарам пред законите на Македонија. За мене важат само законите на СФРЈ и Социјалистичка Македонија. Со вакви изјави, лидерот на Титови леви сили за прв пат излезе во јавноста, откако пред неколку дена, Комисијата за лустрација обелодени дека советник во градското собрание бил соработник на тајните служби

-„Јас не одговарам пред законите на оваа држава. За мене ваќат само законите на СФРЈ, а на одговрност може да ме повика само судот на мојата партија“ – рече Угриновски

Законот за лустрација го нарече „Закон на лустери“ и изјави дека не ја признава легитимноста на комисијата за лустрација

- „Оваа нелегитимна Комисија има само 3 листа за мојата наводна соработка со тајните служби. Во ниту еден од нив нема некакви изјави кои сум ги дал или некави средства кои за тоа сум ги примал за возврат. Во мојот живот сум имал контакти со најразлични високи државни функционри, меѓу кои и претставници на службите за државна безбедност. Како претседател на Сојузот на студенти, повеќе сум добивал разузнавачки инаформации, отколку што сум ги пренесувал. Јас сум горд ако со некои информации сум и помогнал на мојата држава, Југославија“ – рече Угриновски

Тој на денешната прес конференција истакна дека се повлекува од функциата во градското собрание.

„Се повлекувам од лични причини. Одлуката за повлекување е донесена пред повеќе од 10 дена, односно многу пред да излезе оваа ситуација со Комисијата за лустрација“, рече Угриновски и најави дека денеска во 15 часот ќе се појави на соочување со лустраторите во Комисијата за верификација на фактите.

Во врска со престојните избори, Угриновски рече дека неговата партија предизборно ќе коалицира со СДСМ, но тој нема да биде дел од кандидатските листи.

„Се договоривме со другарот Црвенковски, ние постарите политичари да не се кандидираме и да оставиме место за помладите кадри“ – рече Угриновски додавајќи дека за неогвата партија е резервирана 9 позиција во првата изборна единица на која ќе биде кандидиран неговиот син, пејачот Угро.


Човеков не признава Самостојна Држава Македонија. За него важат само закони на СФРЈ и СРМ. Му дозволиле да регистрира политичка партија. Има соистомисленици кои гласале за да биде избран во советот на Скопје. Ние пак не го "гледаме" изворот на македонските проблеми.
03-05-2011, 02:02 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(03-05-2011, 02:02 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Угриновски: Мене може да ме лустрира само СФРЈ

Претседателот на Титовите леви сили изјави дека не ги признава законите на Македонија. За него важеле само законите на СФРЈ, а тој за своите постапки одговрал исклучиво пред судот на неговата партија[Image: drugiottitio.jpg]

Јас не одговарам пред законите на Македонија. За мене важат само законите на СФРЈ и Социјалистичка Македонија. Со вакви изјави, лидерот на Титови леви сили за прв пат излезе во јавноста, откако пред неколку дена, Комисијата за лустрација обелодени дека советник во градското собрание бил соработник на тајните служби

-„Јас не одговарам пред законите на оваа држава. За мене ваќат само законите на СФРЈ, а на одговрност може да ме повика само судот на мојата партија“ – рече Угриновски

Законот за лустрација го нарече „Закон на лустери“ и изјави дека не ја признава легитимноста на комисијата за лустрација

- „Оваа нелегитимна Комисија има само 3 листа за мојата наводна соработка со тајните служби. Во ниту еден од нив нема некакви изјави кои сум ги дал или некави средства кои за тоа сум ги примал за возврат. Во мојот живот сум имал контакти со најразлични високи државни функционри, меѓу кои и претставници на службите за државна безбедност. Како претседател на Сојузот на студенти, повеќе сум добивал разузнавачки инаформации, отколку што сум ги пренесувал. Јас сум горд ако со некои информации сум и помогнал на мојата држава, Југославија“ – рече Угриновски

Тој на денешната прес конференција истакна дека се повлекува од функциата во градското собрание.

„Се повлекувам од лични причини. Одлуката за повлекување е донесена пред повеќе од 10 дена, односно многу пред да излезе оваа ситуација со Комисијата за лустрација“, рече Угриновски и најави дека денеска во 15 часот ќе се појави на соочување со лустраторите во Комисијата за верификација на фактите.

Во врска со престојните избори, Угриновски рече дека неговата партија предизборно ќе коалицира со СДСМ, но тој нема да биде дел од кандидатските листи.

„Се договоривме со другарот Црвенковски, ние постарите политичари да не се кандидираме и да оставиме место за помладите кадри“ – рече Угриновски додавајќи дека за неогвата партија е резервирана 9 позиција во првата изборна единица на која ќе биде кандидиран неговиот син, пејачот Угро.


Човеков не признава Самостојна Држава Македонија. За него важат само закони на СФРЈ и СРМ. Му дозволиле да регистрира политичка партија. Има соистомисленици кои гласале за да биде избран во советот на Скопје. Ние пак не го "гледаме" изворот на македонските проблеми.

Нели е ова некакво антидржавно делување. Како она за кое се товарите ти и Деструктивец во вашите досиеа или пак за кое македонците имаат безмалку непријателски чувства спрема Бугарија и нејзините жители?
03-05-2011, 02:07 PM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3

(03-05-2011, 02:07 PM)Solenik Wrote: Нели е ова некакво антидржавно делување. Како она за кое се товарите ти и Деструктивец во вашите досиеа или пак за кое македонците имаат безмалку непријателски чувства спрема Бугарија и нејзините жители?


Во Македонија ЗА АНТИДРЖАВНО делување се смета ЖЕЛБАТА за Самостојна Суверена МАКЕДОНСКА ДРЖАВА, ЖЕЛБАТА да бидеш МАКЕДОНЕЦ.
03-05-2011, 02:25 PM
Reply