Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДОСИЕ РОНДОС
Author Message
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,638
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote: Тајни преговори околу името, кој е посредникот за продажба на името?


Среда, 29 Јуни 2011Македонија постанува мека за странските интереси, кога тука ќе се додадат и големите бизнис интереси на поединци кај нас, тогаш повеќе од јасно е зошто се наметнува проблемот со името на Македонија. Ко се шурува со Грчката разознавачка служба, кој се меша свои прсти, ексклузивно во продолжение на Охридскај

[Image: aleksrodos1.gif]

ДОСИЕ РОНДОС

Кој е Александро Г Рондос, се наметнува прашање после интервјуто на Мајлас за Утрински весник кога индиректно беше кажано од Мајлас дека конфликтот во Македонија од 2001 година всушност беше менаџиран од страна на Грција, а исто така и паравоените структури во Македонија биле финасирани од страна на Грчката Влада преку нејзините тајни служби.

Веднаш по објавувањето на интервјуто Уредникот на Утрински весник Крамарска е повикана од страна на Срџан Керим и од нејзе веднаш е побарано отпуштање на 10 новинари, чекор до конечно затворање на весникот. Што го налутило Керим во интервјуто на Утрински весник со Малјас, кој во интервјуто се поставува како директен преговарач во 2001 година и како човек кој го донел НОН ПЕЈПЕРОТ кој преставува дури 80% од сегашната рамка на Охридскиот рамковен договор!!!?

Маљас посочува дека заедно со Рондос извршиле посета на Керим и други лица од Кабинетот на Трајковски со кои договарале активности. Дали повторно професорот Фрчковски е дел од креацијата на Грчките служби со фамозниот нон пејпер?

ДАЛИ ВО ВОЈНАТА –КОНФЛИКТОТ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ КОРИСТЕЛЕ СРЕДСТВАТА ВО ВИСИНА ОД 60 МИЛИОНИ ЕВРА ОД НАВОДНАТА ФОНДАЦИЈА „Hellenic Aid“, КОЈ СЕ УЧЕСТВУВАЛ ОД МАКЕДОНСКА а кој од Албанска СТРАНА, КОЈ БИЛ ДЕЛ ОД ЗАГОВОРОТ, КОЈА БИЛА УЛОГАТА НА ДЕЛ ОД НАШИТЕ ИНФОРМАТИВНИ Медиуми. И ДАЛИ МПМ МАКЕДОНИЈА ТРЕБА ДА ОБРАБОТИ ДЕЛ ОД СТРАТЕГИЈАТА НА РОНДОС и во новата игра за промена на уставното име на РМ?? Дали се повторуваат истите играчи во политичката и медиумската сфера во РМ од периодот 2001 година во 2011 година?

Која е улогата на Керим и како Претседател на Генералното собрание на ОН, и неговиот таен предлог за ново име на РМ како “Централна Балканска Република„ разговарано со Папандреу во Њу Јорк за што и Српска Политика објави фрагменти на 12,11,2006година.

КОЈ Е АЛЕКСАНДРО (Алекс) РОНДОС

Александро Г.Рондос, поранешен Амбасадор на Р.Грција, а моментално дипломат по договор во грчкото МНР, со годишна плата од 55.000 евра и со Грчки Дипломатски статус и Грчка Дипломатска патна исправа. Александро Г.Рондос важи за лице преку кое Атина остварувала паралелни парадипломатски и пара-бизнис релации во Регионот и пошироко, вклучуваќи ја тука и Македонија и Турција но и Косово.

И покрај тоа што не е во редовен работен однос, се посочува дека А.Рондос раководи со Управата за развојна помош на МНР на Грција (YREX), која раполагала со годишен буџет од околу 60 милиони евра, која ги добива од фондацијата „Hellenic Aid“, односно од USAID.

Своите активности на Балкан, Рондос ги појавува кон крајот на деведесетите години како подршка на Амбасадорот Маљас, посебно и на Косово до 1999 та, преку хуманитарни активности (хуманитарни организации).

Неговите активности во Србија (тогашна СР Југославија), добиваат на интезитет во 2000 та година, кога директно се вклучува во помошта и подршката на движењето „Отпор“. Од тогаш датираат неговите релации со Иван и Соња Вејвода, како и со Српски политичари кои на овој или оној начин биле дел од некогашниот ДОС.

За одбележување се поблиските релации на А.Рондос со М.Динкиќ, Божидар Ѓелиќ, но и Драган Ѓилас, а особено со Билјана Стјепановиќ, близок соработник на М.Динкиќ која ја работела студијата на изводливост за мостот на Ада Циганлија кој бил дел од проектот „Заобиколница“. По падот на Милошевиќ во Грчката Амбасада во Белград ја вработува сопругата на Иван Вејвода. Посредувал со лица од движењето „Отпор„ и други полутајни опарации во тоа време во Србија. Своевремено работи како надворешен советник на Војислав Коштуница во време кога Коштуница е претседател на СР Југославија, а подоцна и како надворешен советник на Зоран Ѓинѓиќ. Веднаш по атентатот на Ѓинѓиќ, си заминува од Србија, а повторно се враќа во 2004 година, и прави повторни обиди за доближување до Коштуница, а неговото дејстувување е преку канцеларија во центарот на Атина веднаш до зградата на Грчкото МНР. Добрите познавачи говорат дека има добри релации во Турција и дека дел делува и таму во тајните преговори меѓу Грција и Турција и Кипарското прашање бидејќи покрај Српскиот го говори и Турскиот јазик. Неговите конекции и грчките структури во ММФ и Светска Банка, се од полза на Папандреу во справувањето со кризата, а од Српските контакти се посочува на Младен Динкиќ и Божидар Џелиќ како и Драган Ѓилас. Секогаш се посочува дека е во добри односи со видни лица во Македонија, особено лица од или блиски на Групацијата ВАЦ меѓу кои е и Директорот Срѓан Керим.

Негово лице за врска односно посредник со грчките политички и бизнис структури е секогаш Маринела Коппа чија улога во тајните преговори со Името е објаснета во Викиликс документите. Во Грција, Алекс Рондос важел за човек на западна земја, „преку кој се пласирале средствата од тајните фондови наменети за остварување политички влијанија, притисоци и политички промени во земјите од Регионот вклучуваќи ја тука и Македонија.

Како негова последна парадипломатска активност за потребите на грчкото МНР била конекцијата со Египет, по промените, после што следела посета на Заменикот министер за надворешни работи – Кувелис на Каиро. Не се исклучува и неговото влијание кон активноста на КАНВАС во Египет, организација за ненасилни протести преку која се соборуваат влади во недемократски режими. Истата дејствува од Србија со подцентри во Крит.

Заменикот министер на МНР на РГ, Димитрис Долис е негов најблизок пријател, со потекло од Костур, Егејска Македонија, економски емигрант во Австралија, кој во последниве години водел парадипломатски активности во Пакистан и Индија преку Грчки НВО.

Рондос е тајниот дипломат преку кое Атина остварува паралелни парадипломатски и пара-бизнис релации во Регионот и пошироко, вклучително и неуспешната активност за наметнување на Грција како фактор посредник во преговите меѓу Белград и Приштина.

Негова прва дипломатска активност ќе биде и територијалното водено разграничување на РГ со Албанија, Египет, Либија, Кипар и Турција со цел поделба на медитеранот.

Покрај останатите активности, Рондос има силно влијание и кај Еди Рама и Јужниот дел на РАлбанија, а посебно проблемот со КРФ и прашањето за разграничување на водите што падна на Уставен Суд во Тирана. Активност која се водеше тајно меѓу Тирана и Атина со цел предност и искористување на наоѓалиштата на гас во тој басен со припадност кон Грчката Страна. Тајната средба е организирана од негова страна и инструкции меѓу Газменд Турдиу и Јанис Зепос од која произлегоа серија на стратешки договори за поморската граница. Овој договор се потпиша од Дора Бакојани, која е во блиски односи со Рондос и со Албанскито министер Љуљзим Баша сегашен градоначалник на Тирана. Со овој договор Тирана губи 230 квадратни километри во регион каде има 4 милијарди кубни барале нафтаи повеќе од 1,5 милијарди кубни метри природен гас, ова се претпоставува дека е тајниот услов на Грција кон РАлбанија за нејзинот членство во ЕУ.

Алекс Рондос,е на возраст 55 години, роден е во Танзанија, По вокација новинар, во блиски односи и влијание до Јоргос Папандреу, секогаш дејствува по налог на Кабинетот на Папандреу со одредени дипломатски активности во Регионот и пошироко. Важи за човек од сенка за стратегиско водење на надворешната грчка политика. Близок е до Грчката Православна Црква во Америка и Грчкиот Владика во САД Г-дин Јаковс преку кој се доближува и до грчкото лоби во америчкиот конгрес. Своите активности ги врши преку Грчките црквено-невладини организации, а се забележува неговата инволвираност преку ангажираноста на Orion Strategies Randy Scheuneman која на минатогодишните Парламентарни избори во Р. Грција ја организира и води кампањата на Папандреу..

По сето погоре изнесеното Рондос се поврзува и со дел од медиумскиот простор во Македонија со илфилтрирајне на наводен новинар, член на Грчката разузнавачка служба Јанис Назис, лице кој е во добра релација со голем дел од Македонските новинари.

Продолжува
Напомена: Серијалот Александрос Рондос е авторско право на ohridsky.com . Истиот се објавува како би скренале малку поголемо внимание околу националниот интерес на Р.М , како еднаш засекогаш расќистиме со политичките мешетари кои работат против националните интереси на Р. Македонија.
02-07-2011, 07:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,638
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2


Quote:Тајни преговори околу името, ко е посредникот за продажба на името

ЗАПИС НА ТАЈНИТЕ СЛУЖБИ ЗА СИТОАЦИИТЕ ВО ГРЦИЈА,ВИДЕНО ОД СТРАНА НА ГРЧКИ РАЗУЗНАВАЧИ

Во Грција ние викаме ,, покажими ги твоите пријатели така да ќе ти покажам кој навистина си ти ,, тоа значи дека луѓето со кои си поврзан се директна имагинација на вистинскиот ти. Ако е тоа така, до каков заклучок дојдов кога го видов нашиот Премиер Папандреу опкружен со ,, сомнителни,, групи и интернационални изманици. Јас скоро ја издадов статијата на неговиот скорашен состанок со Џорџ Сорос, но дали знаете исто за него работеа сомнителни групи како Алекс Рондос и Лазард групата?

Еден од најголемите Советници на грчката Влада е Лазард компанијата. Оваа ,,сомнителна ,, група која настапува како советник на Папандреу последните неколку месеци има директен линк со Ротхилдс од Америка. Да, да истите Ротхилдс кои и должат на секоја Централна банка во светот, како некои што потврдуваат имаат повеќе од 60% од светскиот капитал или 500 трилиони US. Да истиот Ротхилдс кој вработува интернационални измамници и пропагандниот финансиер Џорџ Сорос кој за возврат го вработува Алекс Рондос откако Сорос е фокусиран на мапата на Балканот. Така да ги имаме Папандреу, Алекс Рондос, Лазард групата, Џорџ Сорос и Ротхилдс ... Дали ова навистина мириса ?

Кога ќе се праша, зошто Лазард групата? Одговорот на Владата беше дека тие биле во можност да преземат чекори да се скрати буџетскиот дефицит од 100 билиони загарантиран пакет. После Лазард беше пуштен да му асистира на Грчките авторитети но се спекулираше дека длабоко реструкцијата беше една опција да размислуваме, да земеме во предвид.
Лазард, вклучувајќи го во важните извештаи, му дава на Премиерот,, генерален финансиски совет,, но исто му помага на Грчката Влада во комуникацијата со агенциите и трговските учесници.

Алекс Рондос е директно поврзан и пријател со Сорос. Тој е поранешен Амбасадор на Грција, работеше во Светска Банка, ја формира првата интернационална развојна организација на Ортодокс Црквата, интернационална Христијанска Отодокс- каде му се дава на сиромашните, работеше со католичките сервиси во Етиопија на Средниот Исток и во Соединетите држави. Моментално е Консултант на приватниот сектор кој допринесува за зајакнување на неколку невладини иницијативи.

Историјата како овие сите имиња одат заедно последните четири декади во времето кога Маргарет Чант, мајката на сегашниот Премиер и бившата жена Анреа Папандреу, работеше како секретар за Ротхилдс.
Се вика дека беше пратен и препорачан од Ротхилдс во Грција во 1974 да шири ,,анти американска клима,,. Некои потврдуваат дека тој го основа ПАСОК со Ротхилд фондовите ( и/или ЦИА) со слоганите ,, Надвор со Американските основи во Грција,,. Истите политички анализи потврдуваат исто може да гласа за Комунистичката партија која има силна позиција во Парламентот.

Кога во 1981 година Андреас Папандреу стана Премиер, анти американските слогани наеднаш избледеа... и на Комунистичката Партија во Грција и опадна моќта за 8-9 проценти и во целост гласањето се измени (како што посакаа Американците)
Истиот период, но преку Атлантикот, криминалниот Џорџ Сорос ја презентираше неговата нова стратегија на Ротхилдс, Алекс Рондос, Џорџ Папандреу неговата десна рака.
Неколку години покасно, кога папата Андреас Папандреу имаше моќ, почна новиот план, Ротхилдс заедно со Сорос и Алекс Рондос почна да ја мапира политичката иднина на сегашниот Премиер, или синот Џорџ Папандреу, под око на неговата мајка Маргарет и директно водство на Рондос.

Некои ќе речат што е лошо во тоа... виситина...нема лошо во пријателство... но да не заборавиме дека Сорос и Ротхилдс беа помеѓу Србија и составувањето на мапата во балканот. Само да го составиме не е некоја неоткриена теорија. Како што рече Кисингер во 1974 година, истата година Андреас Папандреу дојде во Грција и се почна да има смисла.
Кисинџер:
,, Грчките луѓе се анархици и тешко воздржливи. Од оваа причина мораме да се насочиме директно кон нивните корени.Можеби после можеме да ги присилиме да се потврдат. Нивниот јазик , религија, култура, историја така да можеме да ја неутрализираме нивната можност за развој да ги преместиме (отстраниме) како препрека на нашиот стратешки витален план во балакнот,медитеранот и средниот Исток„.
Со прости зборови, Ротхилд, Сорос и Рондос ј работеа од средните 70ти на Џорџ Папандреу политичката иднина.
И причината е тоа што грчкта криза е внатрешна работа.како што повеќе информации се осветлуваат нема тајни потпишани документи да го докажат ова, не треба да си некој научник да го откриеш ова, само оди по информациите, недела по недела, месец по месец и ќе го откриеш ова и тотално ќе се согласите со мене.
Џорџ Папандру почна да потврдува дека грција оди во банкрот, па според тоа колку луѓе што ги познавате, или банки ќе му дадат пари на некој што вели дека државата тоне како Титаник?
Тој го повика ИМФ да го активира копчето. Фебруари и Мај 2009 година, ИМФ нивниот пропис беше готов, потоа Џорџ Папандруе следејќи ги инструкциите од Сорос, Ротхилдс и неговиот пријател Алекс Рондос му помогнаа да го притисне копчето и го потврдија договорот.
Кризата е само почеток народе... ќе има повеќе настани во сторијата...како и темата Скопје...
Масло и нафтени депозити: последните два месеци имаше медиско внимание на оваа тема. Има многу податоци кои покажуваат кои можат да ја спасат грција од банкрот но тие биле задржани внатрешно. Но поради притисокот од медиумите имаше некоја мобилност од министрите за формирање на нова државна организација која ќе ги зачува договорите со интернационалните компании поздравувајќи ја експлоатацијата на хидрокарбон депозитите.Последиците од првото банкротирање на земјата и после вадењето на маслото потсетува на ,, исповедта на човекот што ја скрши економијата,, како човекот вика дека работите ескалираа и после империјалистичките сили отидоа да го грабнат минералното богатство.
Турција повикува на намалување на трошењето (Грција тоа го прави) но Турција го зголемува трошењето на ново оружје.значи силата на Турција ќе биде многу поголема што значи дека Грција не ќе биде во можност да се брани во случај на напад.Новите провокациски планови скоро ќе бидат јасни, инволвирањето на турската војска ќе предизвика конфликт и турците ќе си го присвојат грчкиот остров.Ова нема да биде откриено од медиумите додека ги кријат фактите и манипулираат со луѓето, се насочени кон се што е дестабилизирачко за средината.

Конечно ИМФ+ЕУ меморандумот беше донесен од највисокиот Суд од Адвокатско здружение и други работни групи во насока на конституција во серија на насоки, тоа не беше изгласано од 3/5 од Парламентот и тоа дозволува да Министерот за финансии да потпише без парламентарна контрола. Владата не го испрати барањето до Судот. После кога Владата ги достави податоците до Судот, Судот констатира дека меморандумот е валиден- што оди против сите правила.Ова докажува дека цела влада е корумпирана и дека не ги сервираат националните интереси тие ги сервираат странските. Луѓето го имаат последниот збор во овој случај против сите корумпирани институции.
Некои луѓе се многу револтирани, некои викаат добро, тоа е тоа што е...и се соживуваат со тоа дека и други земји имаат проблеи (психолошки) други се прашуваат,, кога ситуацијата ќе експлодира со реакцијата на луѓето. Медиумите играат главна улога колку протестите се организирани. Има рапидно зголемување на самоубиствата и влошување на менталната состојба, немајќи доволно пари или губејнето на работата. Новата демократска партија во случајот е единствената партија која може да ја води државата надвор од овој пекол.
Академските граѓани, научниците култураната заедница, конечно се разбуди, порано или покасно народот ќе мора да одлучи ако сакаат да продолжат да живеат во мизерија и да дозволат други да ја управуваат нивната земја, или да се свртат кон хеленес кои единствено го посакуваат најдоброто за нив...останува да видиме.
02-07-2011, 07:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,638
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3


Quote:Тајни преговори околу името, ко е посредникот за продажба на името


Bо дел од извештаите на службите за разузнавање , вклучуваќи дел од Балканските разузнавачки служби , како и во извештаите на ЦИА , М-6 , ШИШ и ТРД , видливо се вклопуваат сознанијата околу грачката разузнавачка служба , нејзините дејствија на Балканот , Македонија ,Албанија , Србија и Турција

. Грчките тајни случи успешно манипулираат за смметка на своите интереси како во Европската Унија , така и низ целиот Балкан. За таквата цел Грција одвојува големи парични средства наменети исклучиво за придобивање на политичките врвови на своите соседи , и на тој начин успејат да стават врвена линија на нивните интереси .ПРЕДМЕТ: “Приоритети на надворешната политика на Грција“

Основен приоритет на надворешната политика на Грција е нормализирање на грчко-турските односи и промовирање на влезот на Балканските земји во ЕУ. Тоа се и надворешно-политичките визии на Папандреу, конкретизирани во новата промовирана стратешка рамка: Одржување на Самит ЕУ-Турција и Самит на ЕУ-Западен Балкан- “Солун 2“ .

Цел на одржувањето на Самитот ЕУ-Турција е усвојување политичка декларација која ќе воспостави “нова мапа” за пристапот на Турција во ЕУ, односно ќе претставува “Нов Хелсинки“ со јасно дефинирани временски рамки и целни датуми на достигнување на обврските од страна на Турција. Обврските треба да бидат прецизно означени, како и темпото со кое тие мора да бидат исполнети. Воедно, се наметнува потребата од воспоставување на конкретен датум за турскиот влез во ЕУ, како и ратификација на Декларацијата од земјите членки на Унијата и Турција. Истовремено, Грција се закани дека доколку Турција не ја почитува веќе постоечката структурална рамка за односите меѓу ЕУ –Турција, ќе се соочи со ризикот од замрзнување на процесот на приближување кон ЕУ.


Турција е најголемата рана на Грција повеќе децении , но Грција не се плаши само од Турската Економија , дипломатија , туку најголем страв кај грците преставува Турската армија која е на стенбај кога се поставува прашањето со Грција , уште повеќе ако се има во предвид сталните летови на Турската Авијација низ Грчкиот воздушен простор .

Во рамките на планираниот Самит Западен Балкан - “Солун 2“, МНР на Грција, Димитрис Друцас предложи 2018 год, да биде поставена како временска рамка за влез на земјите од Западен Балкан во ЕУ, на кој ќе се дозволи членство единствено доколку бидат „целосно подготвени“ за влез Унијата. Главната цел Грција да ја мотивира ЕУ да одржи специјален самит т.н.„ЕУ-Западен Балкан“ во периодот кога Грција го презема ротационото претседателство во 2014 год е да се усвои политичка декларација на ЕУ, во која ќе се определат земји членки на ЕУ кои би биле ментори на идните земји кандидати од Западен Балкан, односно да се креира “Група 2014“ која ќе се состои од земјите членки на Унијата кои ќе формираат “сојузи за подготовка“ со земјите кандидати и активно ќе пратиципираат во процесот.

Притоа, во рамки на плановите на Грција,Грција да се наметне како стратешки економски и политички лидер и клучен играч за спроведување на политиката на ЕУ во Регионот, и стратегијата да се наметне себе си (Грција тоа успешно го прави во телата и комисиите во Брисел кои го оценуваат постигнатиот прогрес во исполнување на пристапните услови) или да го наметне нејзиниот неформален сојузник Бугарија како ментор на Македонија, во процесот на подготовка на земјата и оценување на постигнатиот напредок во пристапното членство. Во рамки на поставената кратка временска рамка, Грција би ја користела Бугарија во правец на постојано наметнување нови барања и проблематизирање на одредени прашања, со цел да го отежне процесот на пристапување на Македонија кон ЕУ. Доволен доказ за тоа е официјалната изјава на бугарскиот претседател Г.Прванов (пред почетокот на НАТО Самитот во Лисабон) за поддршка на грчката политика за промена на името на Р.Македонија, како еден од условите за нејзино членство во ЕУ и НАТО. Тоа може да се толкува како претходно планирано солидаризирање со грчката политика, со цел постигнување ефект пред меѓународната заедница во така битен момент за Р.Македонија. Преку поддршката Бугарија дава логистика на својот европски партнер од една страна, додека од друга преку евентуалната промена на името потајно се надева дека тоа ќе се одрази и на промена на македонскиот идентитет.

Преку наведените предлози,Грција ќе се здобие со голем углед во Унијата кој последователно го губеше во претходните неколку години. Преку неприкосновената дипломатска умешност и авторитет на Папандреу подржан од Рондос, Грција ќе се труди да биде неизоставен фактор во решавањето на надворешно-политичките проблеми на Унијата паралелно исполнувајќи ги своите основни национални приоритети во однос на нерешените прашања и спорови кои земјата ги има со Турција и со Р.Македонија околу нерешниот спор за името.
Покрај наведеното, сепак се проценува дека на меѓународен план забележано е дека надворешната политика на Грција има проблематична автентичност не само во врска со прашањето за името на Македонија. Така, наспроти декларираниот став за неприфаќање решенија наметнати со примена на сила, неприфаќање сецесионистички тенденции и неприфаќање нови граници на Балканот, Грција иако официјално не го признава Косово, тоа de facto го прави.

Новата блиска грчко-израелска соработка е резултат на заладените израелско-турски односи. За краток период беа интензивирани и конкретизирани односите на економски, политички, културен, енергетски, безбедносен и воен план и истовремено Грција се промовира во Израел и Палестина како медијатор на израелско-палестинскиот спор. Брзото затоплување на односите и забрзување на меѓусебната соработка меѓу Израел и Грција, предизвика и потесна соработка помеѓу про-израелското и про-грчко лоби во Вашингтон во насока на донесување Резолуција за заштита на грчките православни религиозни објекти во Северен Кипар. Друцас дополнително истакна дека се очекува и остварување поблиска соработка помеѓу грчката и еврејската заедница во САД.

Грција го користи израелскиот витален интерес за остварување на што поблиски врски со ЕУ, а од друга страна интерес за проширување на економско-политичкото влијание кон Средниот Исток има и ЕУ, која за таа цел ја користи Грција. Со подобрувањето на односите со Израел, Грција верува дека ќе ја зајакне својата надворешно-политичка позиција на меѓународен план и дека ќе придобие поддршка од моќното еврејското лоби во САД и од водечките меѓународни банкарски организации и интересни групи, што може да помогне во задржувањето на нејзината ликвидноста и финансиската стабилност и да ги реши во своја полза нерешените прашања кои се од врвен грчки национален интерес: кипарското и прашањето за името на Р.Македонија.

Зајакнување и потенцирање на традиционално добрите односи на Грција со арапскиот свет, особено по приближувањето на Грција-Израел како новина во грчката политка. Во периодот од 17-20.10.2010, министерот за надворешни работи Димитрис Друцас го посети Кралството Јордан, Палестина Египет и Либан. На средбите меѓудругото, големо внимание било посветено и на прашањето за името на Р.Македонија. Оттука, произлегува дека (особено по признавањето на уставното име од страна на Сирија), грчкото активно лобирање е насочено меѓу членките на ООН од арапските земји, да се спречи понатамошното признавање на Р.Македонија под уставното име. На агендата на Друцас во наредниот период се наоѓаат Мали и Тунис. На тој начин Грција гради стратегија за зацврстување на грчката позиција во ООН, кои ги смета единствено надлежни за решавање на долгогодишниот спор.

- Во контекст на зацврстување на грчката позиција во ООН, Грција презема и дипломатски активности за активирање на грчкиот интерес во Африка. Папандреу, за време на 3 Самит ЕУ-Африка на 27.11.2010 година, истакнал дека Грција како Медитеранска земја и соседна земја на северна Африка има витален интерес во Регионот и на Африка и дека Грција ќе преземе активности за повторно воспоставување и оживување на врските со грчката заедница низ Африка, која може да претставува мост и врска за поголема соработка со Африканските земји.
Познато е дека Грција настојува да ја одржи и традиционалната соработка со Русија и покрај забелешките на САД за воспоставената блиска соработка помеѓу двете земји. На 29.11.2010 година, на маргините на Самитот на ОБСЕ во Казакстан, на средбата помеѓу Папандреу и Медведев била потенцирала желбата за зголемување на соработката на полето на економијата, енергијата, одбрамбените прашања и билатералните односи и најавена е посетата на Медведев на Грција во 2011 година. Иако Р.Грција е членка на НАТО постои одредена веројатност ако се земе во предвид нејзината стратешка географска положба (енергетски коридори), лошата економска состојба (во последните две години значителни набавки на оружје од Русија) и мнозинската религиска припадност да дејствува во прилог на руската агенда по однос на забавување и попречување на влезот на Р.Македонија во НАТО.

Во врска со актуелните состојби во грчката надворешна политика, посебно внимание заслужува актуелниот развој на кинеско-грчките билатерални односи. Имено, Кина планирала, за што и била донесена политичка одлука, да и асистира на Грција да излезе од економско-финансиската криза. Посетата била во согласност со одлуката на кинеската влада да ги зголеми кинеските инвестиции во Грција. Споредподатоците со кои располагаат службите политичар во Србија изјавил дека имал удел во грчко-кинескиот договор за концесионирање на грчките пристаништа (во Пиреја, Солун, Александропулос, Волос и Ираклион во Крит), при што било договорено целата кинеска роба да влегува во Грција, поради што се планира и изградбата на двонасочна железничка линија (патнички и товарен превоз) Грција-Србија. Воедно било договорено Србија да претставува главен дистрибутивен центар на кинеската роба на Балканот и кон земјите од ЕУ, поради што се планирала изградба на огромен складишен и дистрибутивен центар во Смедерево. Во прилог на ова е и потпишаниот договор за соработка на Министерот за транспорт на Кина со грчкиот министер за економија. Кинескиот конзорциум COSCO (основан во 2005 година во Кина, најголема транспортна компанија во Кина, а втора во светот н.з.) потпишал договори со неколку грчки транспортни компании заедно со нив да гради 15 карго бродови, кои потоа ќе ги изнајми COSCO. Кинеската компанија веќе имала потпишано договор за манипулирање со пристаништето

Кинеската политика кон Грција е мотивирана од грчките политички и економски потенцијали, а во насока на реализирање на кинеските надворешно политички цели. Во таа насока голем дел од кинеските национални монетарни резерви предвидени за надворешно трговска размена се планираат да се инвестираат во Грција. Кина има интерес да ја зголеми својата инволвираност во ЕУ, па во таа насока дополнително ќе ги искористи конекциите со Грција, додека интересот на Грција е да излезе од економската криза и да и презентира на ЕУ дека презема конкретни чекори на тој план, алудирајќи на кинеските инвестиции и приливот на свежи пари. Воедно, треба да се напомене дека Грција е и политички промотор на Србија во нејзините аспирации за членство во ЕУ, што Кина ќе го искористи за нејзин стратешки -економски продор во ЕУ. Од друга страна, интерес е на Грција преку ваквото партнерство да завладее и со пазарите од поранешна Југославија, наметнувајќи ги притоа и нејзинитие надворешно политички приоритети и агенди. Навидум се работи за економско сојузнуиштво, кое во себе ги затскрива политичките агенди на Грција за наметнување како заначен политички фактор во ЕУ, каде досега беше маргинализирана.

Со цел да ја оправда политиката кон државите во Регионот на Балканот, Грција декларативно ја подржува Македонија во НАТО и ЕУ-интеграциите, при што настојува да има водечка улога. Специфичната политика кон РМ, на која и нуди да ја однесе во ЕУ и НАТО доколкупретходно ги исполни и грчките услови, остава простор за проценка дека Грција е подготвена да преземе низа официјални и неофицијални мерки да прикаже дека Р.Македонија сеуште не ги исполнува критериумите, и да се наметне како фактор – менаџер одговорен пред Меѓународната заедница за состојбите на Балканот. За таа цел го користи и влијанието врз Србија, Албанија и Бугарија, во однос на забавување на ЕУ и НАТО-интеграциите на Р.Македонија.

Воедно се цени дека во актуелниот политичко економски и безбедносен амбиент во Грција, Папандреу суверено владее. Тој е одличен стратег и дипломат, кој донесува брзи и прагматични одлуки. Неверојатно добро врши баланс и воспоставува линкови помеѓу внатрешната и надворешната политика. Со одлуките на внатрешно-политички план (прашањата за мигрантите), како и со поставувањето на лични советници и соработници со меѓународно реноме од земјите членки на ЕУ, праќа сигнали до меѓународната заедница за неговата отвореност кон нови идеи и лица и подготвеност за компромис.

Од друга страна, вештата манипулација со крајната десница и со грчката црква ја користи за одржување на стратешките национални грчки цели и активно работи на нивно исполнување, но на меѓународен план преку одредени потези повторно дава сигнали дека тој не ги поддржува грчките националистички кругови, како поддршката на т.н либерални социјалисти и поборници за остварување на човековите и малцински права (градоначалниците на Солун и Атина) и други наименувања на кадри на културни здруженија кои веќе се експонирани како поборници на идејата дека грчкото општество не е хомогено грчко. Таквото прагматично и брзо искористување на моменталните ситуации му даваат на Папндреу моќ во надворешната политика.
02-07-2011, 07:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,638
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4


Quote:Тајни преговори околу името, кој е посредникот за продажба на името ?
Сабота, 02 Јули 2011 11:32


ДОСИЕ РОНДОС 4Зошто Грција кокетира и со Русија?Каде е тука Македонија ?!ГРЧКО-РУСКА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКА БЕЗБЕДНОСТ

На 17.05.2011 год. во Атина се одржа грчко-руска конференција на тема „Политичко-воена димензија на европската безбедност. Предлози и перспективи“. Ова е прва конференција од ваков тип. Според министерот за надворешни работи на Р. Грција, Димитрис Друцас, конференцијата претставува продолжеток на иницијативата на Грција преземена во 2009 година за време на нејзиното претседавање со ОБСЕ во врска со дијалогот за новиот европски систем за безбедност, позната уште како „ Процес Крф “.

Ко-домаќини на Конференцијата биле министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас и заменик министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Александер Грушко. Во работата на Конференцијата учествувале дипломати, пензионирани високи воени офицери, аналитичари и истражувачи пред се од Грција и Русија, но имало и видни претставници од научни и меѓународни безбедносни институции од Германија, Шведска, Украина, ОБСЕ и Женевскиот Центар за безбедносна политика.

Во своето поздравно излагање, Друцас рекол дека конференцијата се одвива во посебно критичен период за безбедноста на меѓународно ниво, посочувајќи ги настани во Северна Африка, со посебен акцент на Либија. Во овој контекст тој нагласил дека Грција става посебно значење на хуманитарната димензија на секоја криза, искажувајќи при тоа убеденост дека без комбинирана употреба на политички и цивилно-воени средства не е можно ефикасно управување со кризи.

Конференцијата била поделена во три сесии. Првата сесија била насловена „Дијалог за европската безбедност“, втората „Контрола на вооружувањето и градење мерки за доверба и безбедност“ и третата „Меѓународни организации и безбедносна соработка“.

Друцас нагласил дека одржувањето на конференцијата е важна од четири причини.

Првата причина е дека конференција од ваков вид за првпат се одржува.

Втората причина е дека конференцијата е поврзана со безбедносните состојби на меѓународен план и ги посочува меѓународните закани (меѓународниот тероризам, пиратеријата, пролиферацијата на оружје за масовно уништување, cyber-закани и трговија со оружје и дрога) како сериозен предизвик за европската безбедност.

Третата причина е поврзаноста и фокусираноста со политичко-воената сфера. Во овој контекст, согласно новиот стратешки концепт на НАТО, Д.Друцас ја потенцирал важноста од стратешко партнерство со Русија (зајакнување на работата на Советот НАТО-Русија во голем број области, потпишување на СТАРТ договор меѓу Русија и САД, надминување на кризата на Договорот за конвенционални сили во Европа - CFE) и соработката со другите меѓународни актери.

Четвртата причина е отвореноста за јавност и поврзувањето на група заслужни експерти од различни професионални области во панел дискусија за прашања поврзани со европската безбедност.

Во врска со напорите за подобрување на безбедноста во Европа, Д. Друцас потенцирал дека тие треба да се интензивираат. Според него, за тоа е неопходна политичка волја која треба да ја покаже секоја земја поединечно, како што тоа Грција го има сторено со иницијативата „Процес Крф“. Во својот говор тој повикал на укинување на стереотипите од минатото во воено-политичкиот сектор. Обраќајки му се на заменик министерот за надворешни работи на Руската федерација, А. Грушко, Друцас истакнал дека Русија повеќе пати досега го докажала своето глобално размислување за безбедноста на Европа. Тој потсетил на иницијативите на претседателот Медведев дадени во Берлин во јуни 2008 год. и нешто подоцна во октомври 2008 год. за време на разговорите Медведев-Саркози на Светската политичка конференција во Евитјан.

Рускиот заменик министер за надворешни работи, Александар Грушко, во својот говор укажал дека во ерата на транзиција меѓународната заедница ќе се соочува со непредвидливи мулти-димензионалните закани за кои ќе нема одговор. Регионалните конфликти, трговијата со дрога, пролиферацијата на оружје за масовно уништување, пиратеријата, природните катастрофи и економската криза ќе останат во локални и регионални рамки. Затоа тој потенцирал дека „дискриминацијата и духовите на минатото“ треба да се решат заеднички преку „вистински партнерски однос“ кој ќе им даде „поголема додадена вредност на заедничките напори“ за справување со „мулти-димензионалните опасности“ на новото време.

А. Грушко оценил дека постоечката европска безбедносна архитектура е потребно да се модернизира. При тоа, го истакнал предлогот на рускиот претседател Дмитриј Медведев во 2008 год. за потребите на модерна стратегија формирана врз принципот на неделилвост на безбедноста, која во тоа време била критикувана како „револуционерна“. Тој потсетил на заклучоците кои произлегле од конференцијата на Крф за време на претседавањето на Грција со ОБСЕ во 2009 година, НАТО-Русија самитот во Лисабон во ноември 2010 год. и во Астана во декември 2010 година, според кои е потребен креативен пристап кон регионалната соработка и синергија за „неделива безбедносна заедница“ и „заеднички простор на мир и безбедност“.

За односите Русија-ЕУ, А. Грушко ја истакнал потребата за „ здрава интеракција во спротивставувањето на кризата“ и изразил надеж дека ЕУ ќе се здобие со стратегиска перцепција за соработка со Русија.


Оваа конференција има големо значение за Грчките национални прашања , НО ГЛАВНА ПОЕНТА НА Грција е одминувањето на Гасификацијата и Коридорот 10 од Македонија .


ПРОДОЛЖУВА

02-07-2011, 07:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,638
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5Quote:Анализа: Тајни преговори околу името, кој е посредникот за продажба на името 5


Во рамките на добиени повеќе информации кои ги поседуваат како информации повеќе разузнавачки служби за настап на ЕИП, Грчката Разузнавачка Служба и МНР на РГ на територија на Балкан со таргет РМ за 2011 година добиени се шокантни веродостојни податоци.Имено по добиени информации дека МНР на РГ дала “инструкција“ кон формирање на “Солун 3“ мрежно испреплетено покривање од неколку Невладини Организации и здруженија на граѓани на територијата на Бугарија, Србија, Албанија и Косово со цел истражувања и предвидени активности кон “рани проверки за ЕУ-НАТО барометарот на РМ за 2011 година“, добиени се информации кои некој кај нас во Македонија не сака воопшто нит да ги анализира .

Албанската разузнавачка служба преку своја агентура во на 25.12.2010 дава иструкција кон плански и навремен настап за формирање на мрежа од неколку НО и здруженија на граѓани во РМ (4-5 лица со менаџерски способности) кои би имале за цел рани проверки, анализи, и истражувања на тема “ЕУ-НАТО Барометар за 2011 на РМ, (или на прашања од евроатлантски концепт/желба на РМ)“, односно какво е расположението и со која динамика РМ учествува во Евроатлантските интеграции во 2011. За таа цел Албанската тајна служба „ШИШ „потенцира на врбување на неколку таргети “лица“ од неколку НО и новинари во одделни медиуми кои ќе го пласираат своето истражување во РМ.

Во рамкиве на горенаведеното потенцираме на следново кое е работено во минатото, а се практикува и денес од страна на Р .Грција со вршење на притисок од 3-та страна кон РМ, вклучително и Грчката православна црква:

Герасимос Тсусамис припадник на ЕИП, Грчката Разузнавачка служба е грчки дипломат кој во периодот 2001-2005 вршел должност во Канцеларијата за врски во Скпје и е евидентиран како лице со престој во РМ, човекот кој ја изградил досегашната мрежа на контакти и покривање на РМ од неколку центри на Балканот, вклучувајќи и РМ.

Тој во неговиот мандат ја користи НО http://www.diakoniagapes.org/ “Diakonia Agapes”od Tirana, Albanija, (која под патронат на Грчката Православна Црква соработува со евангелистичките цркви на Балканот) која е дел одhttp://www.balkancsd.net/,“Балканската мрежа за развој на граѓанското општество“ . Тсусамис ја користи активноста на Архепископот на РА, Janulatos Anastasios и Garentijana Perdiku ака Garentina Gramo (Perdhiku) кои често

патуваат на релација РА, РМ, РС и БиХ заради учество во разни проекти. Во периодот од 1998-2007 се префрлаат суми на пари преку Холандија, Данска, Германија и Полска преку “Diakonia Agapes” во износ од околу 30 милиони долари.

“Diakonia Agapes” од 2009 е забележана во РМ во одредени манастири и цркви каде е отпочната изработка на црковна гардероба (Матка и Манастирот Рајчица во Дебар). Сите други црковни помагала се со потекло од Грција кои се поскапи од Руските. Се работи за класичен бизнис, имено последната пратка е префрлена преку Меџитлија, Битола и ја пренесува Грчки дипломат. Во Лерин ја води екстремниот Владика Teokritos, кој е инструиран тесно да работи со и кон Корча, Р.Албанија и Битола Р.Македонија. Сепак свештено лице од Корча, Р.Албанија е линкот кон МПЦ во Скопје, РМ по инструкција на ГПС.

Дел од Активноста на Тсусамис ја заменува Dimitra Kukura по потекло од Превеза , припадник на ЕИП, задолжена за контакти со студентите од РМ на приватните и државните фајултети во Солун. До 2006 година била активна на факултетите под легендирана титула “вонреден професор“ со подршка на Теолошкиот факултет. Во својот настап користи екстремна и националистичка реторика, а е задолжена и во тимот на ЕИП за “третман“ на Виножито и сите активности во Егејска Македонија. Остварува лични контакти со Јован Вранишковски. Последен пат е видена на 26.10.2010 во соборниот храм Св.Димитрија во Солун со двајца свештеници на ПОА на Вранишковски. Свештениците на ПОА во 2009 година биле на средба со Архимандритот Кирилос (2 дена сместени во стан на солунската епархија во населбата Каламарија) со цел да се запознаат со документацијата за регистрацијата на ПОА во Солун. Кукура е евидентирана во Ноември 2006 година во РМ поради активност кон “списоците за репресирани, сомнителни и интересни лица кои се интерес на Грчката РС“. Станува збор за македонските егејци кои се на територијата на РМ и кои во перидот 2006 имаа одредена активност кон Р. Грција но и кон Р. Бугарија. Имено по неколку новинарски истражувања објавен е текст во

Утрински Весник од 13.12.2006 година од Виктор Цветаноски за дел од имотите кои треба да се ’обештетат’ од страна на Р.Бугарија со договорот за размена на населението меѓу Р.Грција и Р.Ббугарија, околу 30.000 Македонци биле протерани од своите домови во Егејска Македонија и населени во испразнетите турски и влашки куќи на другата страна на границата. По ова истражување се одржани низа средби меѓу Бугарските и Грчките власти во однос на Македонското прашање.

Во тие рамки и Фондацијата за македонски истражувања во соработка со Бугарскиот државен архив, пролетта 2009 година, заеднички ја издадоа книгата „Македонското прашање и Бугарија - тајни документи 1950-1967“

Останата разузнавачка активност со користење на медиуми насочена кон РМ ја врши Janis Nacis поранешен службеник во МНР на РГ, поранешен вработен во Катимерини, сега активен во Skai TV лоцирана во Pireus, Athens . Јанис во Март 2009 во Скопје остварил контакт со Сем Вакнин со цел изготвување на репортажа за Премиерот на владата Груевски и неговата активност, но и следење на активноста кон кандидатите за иден Премиер на Македонија. На средбата присутни се и Слободан Чашуле и Агрон Буџаку. Во својата агенда Јанис е строго таргетиран кон МНР, Милошоски со кого Скаи ТВ има остварено неколку интервјуа, вклучително и последното на 15.12.2010, одржано во Скопје.

Во рамките на својата активност Скаи ТВ преставува под центар на Грчката разузнавачка служба со цел вршење на интервјуа кон строги таргети на политичката сцена во РМ, користи дебати и објавени теми на Ју туб како на пример дебатата меѓу Студентите од Грција и РМ за разликата со името Македонија меѓу РМ и РГ на Anatolia College во Солун, Thessaloniki, разно субверзивно делување, пропаганда со подршка на грчките ставови.

Покажаниот интерес на Сем Вакнин во однос на “спорот со името“ доминира од тој состанок, за да биде и еден од иницијаторите на 11.04.2010 за Симулирани преговори за името меѓу Македонија и Грција, одржани под покровителство на А1 ТВ во Охрид на 23/25.04.2010 објавувајќи текст на 18.04.2010во кој детално се посочува на потребен втор Охридски рамковен договор налик на тој од 2001 година со учество на меѓународен фактор , нешто што Дуи и Али Ахмети сакаат да го наметнат за брзо решавање на спорот со името со Р.Грција .

17-10-2011, 12:42 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,638
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6


Quote:Анализа: Тајни преговори околу името, кој е посредникот за продажба на името 6?

Вторник, 04 Октомври 2011 20:50

Раката на Рондос ја има низ целиот балкан , влегува во сите политички пори на балканските држави . Рондос добро го проучил балканскиот менталитет , како и големата љубов на балканското политичко милие спрема европската валута .

Знаеќи го Рондос овој факт многу лесно се етаблира со својата моќ кај балканските влади , но за да дојде до нив Рондос има проверена тактика . Имено Рондос врбува и во Грција школува голем дел од Балканската новинарска фела , па така преку невладините организации и други фондови лесно ги предобива балканските новинари кој желни да стојат во близина на политичарите лесно прифаќаат спонзорства во вид на платени школувања .

Во Македонија таков е примерот со една уредничка во еден електронски медиум , а паралелно се јавува и како уредничка во печатен медиум и важи како добар обработувач на владината политика , а воедно и како добар соработник на странска служба . Исто така неколку новинари во весникот Вест на МПМ Македонија се јавуваат како продолжена рака на Рондос , преку неговиот балкански инсајдер Јаниз Насиз . Според извештаи кои ги собирала една разузнавачка служба директорот на МПМ Македонија Срџан Керим е во доста блиски релации со Александрос Рондос , нивната близина датира од поодамна и се во тесна спрега . Керим знае за неговите работници и нивните контакти со Рондос , но мора да игра според музиката на Рондос од едноставна причина што Рондос премногу знае за него и неговите политички зачини .Последната афера која ја затресе МПМ Македонија околу фамозното шише пронајдено кај возачот на Керим и 750000 евра , во Македонија сеуште нема завршница . Никој не сака да потегне како и кој ги сокрил парите и по чија наредба шоферот на Керим шверцувал 750000 евра . Секако за задскривање на оваа афера голем допринос има и Александрос Рондос кој користеќи ја својата моќ успева да го заштити Керим од едноставна причина што Керим му е премногу потребен при евентуална прва реконструкција на владата на Премиерот Груевски .

Рондос лобира да нов Министер за Надворешни работи постане Срџан Керим како би имал комплетна контрола врз надворешната политика на Македонија ,а со тоа да може побргу да дојде до решавање на спорот со името .За да се постигне таквата цел Рондос преку свои лица етаблирани во македонската новинарска фела и во самата власт наголемо лобира за смена на актуелниот министер за надворешни работи на Македонија и поставување на Керим на негово место . Доколку евентуално дојде до било каква еконстукција на владата во Р.М. тогаш ќе настапат на сцена кадрите на Рондос кој ќе требаат да ја обработат номинацијата на Керим кај Премиерот Груевски .
17-10-2011, 12:43 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#7

Патриотиштето Јордан загрижен за проблемот со името... ова е обид за хумор или повторно, писание по задача...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
17-10-2011, 06:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,638
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(17-10-2011, 06:18 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Патриотиштето Јордан загрижен за проблемот со името... ова е обид за хумор или повторно, писание по задача...Јордан пишува по задача и тоа никогаш не го сокраивал Коњанику. Задсачата ја работи 12 години. 12 години активно ја соголува УДБа и нејните аргати во Македонија.
17-10-2011, 07:25 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#9

Demek samiot Jordan shto go igral "udbashkoto" ostanal chist... au da, za veruvanje e...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
17-10-2011, 07:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,638
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

(17-10-2011, 07:35 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Demek samiot Jordan shto go igral "udbashkoto" ostanal chist... au da, za veruvanje e...Еве ме откри Коњанику SmajlitoSmajlitoSmajlito. Сега да кажеш нешто за досиево РОНДОС.
17-10-2011, 08:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,638
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11


Quote:ЕКСКЛУЗИВНО : ДОСИЕ РОНДОС –АХМЕТИ
Недела, 13 Ноември 2011


ГЛУМЕЦОТ АХМЕТИ ВО НЕГОВАТА РОЉА „МАКЕДОНИЈА„
Македонија сакала таа или не наметнат фактор е албанскиот, и тоа добро спаковано во вид на „Охридски рамковен договор„.Дали тоа беше избрзан чекор или смислено сценарио за ослабување на Македонските позиции ,како на меѓународен така и на домашен политички терен?Кој беа актерите на македонското „понижување„?Зошто сето тоа се направи во услови кога воопшто не мораше да се доведеме во ситоација да виткаме кичми ?Кој и зошто тоа го направи , а денес глуми голем патриот?
Во услови кога во поголем дел ,секако најбитен влезе Грчки капитал се доведовме во ситоација да виткаме кичми . Грција со смислен економски влез во стратешките стопански и банкарски капацитети успеа да наметне свое влијание и на политичката сцена. Ова стратегија на Грција беше добро осмислувана со години, од прост и едноставен факт оној кој ја контролира економијата на државата , лесно ќе ја контролира и политичката ситоација во државата. Ваквото сценарио на Грција е добро осмислено од Грчката тајна служба предводена од Александорс Рондос (Читај досие Рондос), кој во 1996,1997,1998,1999 година на повеќе наврати во Македонија го испраќа стариот обавештаен лисец на Грција Генерал Грилакис, на разговори со политичкиот врв во Македонија. Осем средбите со врвните македонски политичари , Грилакис воспоставува блиски контакти со Албанскиот политички кампус , но посебни контакти остварува со Газем Остреми,кој пак го поврзува со фазли Велиу (вујко на Али Ахмети).Од 1999 година одпочна подготовката за бунт во Албанскиот кампус , која и финасиски и војно беше подржана од Грција. Во 1999 година Алексадрос Рондос со посредство на БНД остварува средба со Али Ахмети во Лугано , на која се договараат поединости околу понатамошно делување на Албанскиот фактор и неговото делување во Македонија. Како главен приоритет се насочува шарпланискиот дел , кој е доста недостапен ,а се граничи со Косово и Албанија , со што додатно би се подобриле оперативно тактичките делувајна на албаснките екстремисти . Алексанрос Рондос дава финасии да се купи поголем дел од оружјето које беше одземено од населението на Албанија во немирите , што и се случува .Ова беше направено од едноставна причина , а таа е да се стекне впечаток дека Албанците се самофинасираат и организираат , и дека за таа цел користат оружје од кинеско производство, кој во тоа време го имаше во изобилие во Албанија.
По добрите проценки на Рондос и ЦИА се одпочна со подготовки за вооружен конфликт во Македонија, но најпрвин се проба со внатрешен раздор во владината коалиција која во тоа време беше на власт во Македонија.За таа цел одредени пратеници биле повикани на летување по грчките елитни одморалишта , каде со нив биле водени разговори за пад на владата , со што би настанала анархија во Македонија , со што додатно би се олеснале позициите на Албанскиот фактор.Кога делимично не успеа ваквата намера на Грчката тајна служба се одпочна со примена на второто сценарио „Војна„.За време на конфликтот во Македонија Грчката Армија била во полна борбена готовност , а елитните единици на Грчката армија биле поставени долж Македонско-Грчката граница, спремни за воена интервенција на сигнал од Атина.
Македонските безбедносни служби во тоа време го следеле секое движење на Али Ахмети , како физичко движење ,така и телекомуникациските контакти и од мобилните телефони ,така и од двата сателитски телефони кој ги имал добиено штабот на Ахмети од Грчката служба. Но додека македонските служби го следеле Ахмети , Грчката тајна служба ги следела целокупните комуникации на македонските безбедносни служби и на тајните служби на Македонија вклучувачи ги тука Агенцијата за разузнавање,УБК и Воената служба. На тој начин Грчката тајна служба навремено го известувала штабот на ОНА за сите операции на македонските безбедносни служби , што додатно ги усложнувале операциите на македонските безбедносни служби.Рондос бара од Ахмети да ја покрене албанската емеиграција , истата да ја постави во функција на политички и финасиски притисок врз администрацијата на Буш , како би се дошло во ситоација да се изврши меѓународен притисок врз Македонија .Албанското лоби во Америка успева да изврши притисок врз Конгресмените кој наметнаа нова политика на Стејддепартментот врз Македонија и менување на америчката политика во нивниот став спрема терористичката ОНА.
Македонската армија успеја да се консолидира, командноштабниот кадар кој недостигаше во тоа време во Армијата , кој беше пензиониран беше повторно активиран со што Македонската армија повторно постана оперативна и ефикасна ,со што се нанесе голем удар на терористите. По итна постапка се набави оружје со дозвола на Русија од Украина со што се подобри оперативната моќ на Македонската армија и полиција, со што додатно се поматија сметките на Ахмети и Рондос...
Продолжува
Улогата на Франција во конфликтот во Македонија и тоа Како Турција ги помати есапите на Грција
15-11-2011, 12:42 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,638
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12


Quote:ЕКСКЛУЗИВНО : ДОСИЕ РОНДОС –АХМЕТИ 2

17 Ноември 2011 17:00

Во Македонија војувавме со Легионери и со Америчките ФОКИ!Во2000 година македонските безбедносни служби , Агенцијата за разузнавање , УБК и Воената служба добиваат веродостојни информации , кој доаѓаат до трите служби и истите се поклопуваат како точни од трите служби за припрема на воени дејствија во Реоните ,Брест,Малино Мало и Ваксинце, и дека се забележани униформирани лица во униформи на УЧК кој се групираат во овој регион на Макеонско – Косовска граница. Ваква информација Агенцијата за разузнавање добива и од Британската М6 како и од изреалската служба МОСАД во таканареченото размена на информации.Македонскиот Претседател Борис Трајковски е известен од Агенцијата за разузнавање , но се се премолчува ,а оперативците добиваат налог да ја следат ситоацијата и понатака!Кон крајот на 2000 и почетокот на 2001 година на дел од шарпланинскиот регион се приметуваат секојдневно тричлени вооружени групи во униформи кој на коњи пренесуваат одредена стока.Фотографии од овие групи се доставени до УБК, но сите се повикувале дека тоа се шверцерски групи кој сверц уваат стока према Косово?!Во 2001 година по нападот на патролите во Брест и Малино Мало , повторно ќе се огласат службите дека станува збор за сверцерска група ,и дека ќе се интервенира во тешки временски услови!Веќе во оваа време ситоацијата почна да бега од контрола на безбедносните служби на Македо нија, но во тоа време веќе и одпочнуваат воените дејствија од поголем интезитет. Повеќе никој не можеше да каже дека се работи за сверцерски групи со оглед дека тогаш УЧК јавно се огласи со своите Комуниќеја.Следуваше дејствие на Војската на Македонија која беше во тоа време задолжена за чување на државните граници , но се појави додатен проблем во вид на „пета колона„ од тогашните старешини од Албанска националност кој беа во редовите на АРМ. Така секое движење – операција на војската беше откриено од страна на УЧК благодарение на своите кртови кој ги имаа во АРМ и во Полицијата.Ситоацијата додатно се компликува со учеството на високо обучени војници од Легијата на Странци од Франција , кои од страна на УЧК беа платени да делуваат во Македонија.Покрај Француските Легионери на страна на УЧК во Македонија беа и дел од специјалците на УСА (Фоки) во својство на иструктори и обучувачи на борците на ОНА.Македонија пополека ја губи безбедносната ситоација од контрола , нарочито западниот дел долж целата граница,за сето тоа време Грција групира елитни единици на самата граница спрема Македонија , со посебен акцент на делот Воден, ЛЕрин и Ники, каде и ја концентрира својата прва елитна оклопно механизирана единица , како и специјално диверзантскиот батаљон.
Ваквата ситоација будно ја прати Турција, посебно го прати групирањето на грчките сили на Македонската граница.Во тој момент Турција на Македонија и прави лавовска услуга на начин што Генералштабот на Турција наредува воздушни прелети во Егејското Море на Турските воздушни сили, со посебен акцент длабинско нарушување на воздушниот простор на Грција.Ваквите прелети во 2001 година беа секојдневни, при што се запали црвеното светло кај Грчката влада , која во тоа време добива податок дека е можен напад на Турција на Кипар.Принудени од ваквиот потег на Турција , Грција ги повлекува елитните единици и ги насочува кон одбрана на Кипар,а со тоа и паѓа во вода намерата за воена интервенција во Македонија.По ваквиот неуспех Грција преку Рондос на УЧК му доставува додатна финасиска подршка од 10,000,000 долари со единствена цел да УЧК ги употреби за подмитување на Евродипломатијата , т.е. на поединци кој би вршеле меѓународен притисок на Македонија .Во 2001 година во Шпанија во Мадрид се состануваат Ричард Холбрук , Александрос Рондос и Франсоа Леотар, со единствена точка , а тоа е Македонија и Албанското прашање . На ова средба се носи одлука да УЧК се признае како формација за права на слободи на албанскиот народ ,и притисок на Македонскиот политички естабилишмент за признавање на правата на албанците во Македонија , со што албанскиот фактор би постанал равноправен со македонскиот во сите свери на живеење во Македонија....
Продолжува
22-11-2011, 01:11 PM
Reply