Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 2.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
“БИТКА ЗА БРЕНДОТ ВМРО“ ПРАВДА КОНТРА УДБ
Author Message
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#1

Quote:Ѓорче Петров договарал акции со албански чети од Косово?

Меѓу стотиците нови документи што се однесуваат на Ѓорче Петров, во Истанбул е откриено и едно писмо од април 1903 година, кое сведочи за пат на револуционерот во Женева, а потоа негово заминување за Косово, преку Црна Гора, на средба со водачи на тамошните чети


[Image: GP.jpg]
Ѓорче со неговата сопруга
По повод 90-годишнината од смртта на Ѓорче Петров, скопската општина што го носи неговото име и Институтот за национална историја ќе промовираат зборник од материјали поврзани со македонскиот револуционер. Во зборникот е објавен и еден документ што веројатно ќе предизвика внимание не само кај историчарите туку и кај сите заинтересирани за тој дел од нашата историја. Според шифрираното писмо од 14 април 1903 година, упатено до властите на Битолскиот вилает за движењето и контактите на Ѓорче Петров, најавено е негово пристигнување во Митровица и одржување состанок со тамошните бунтовнички чети. Во писмото се вели:

„Пристигање на Ѓорче Петров од Женева преку Црна Гора во Митровица и одржување состанок со други тамошни четници и комити“. Според турските власти, целта е Ѓорче да постигне договор со четите од Митровица за „заедничка соработка за преземање активности против османлиската власт.“

Истиот ден до инспекторот во Митровица е испратено известување „за пристигање на четниците во Митровица“ со барање „тие да се фатат и затворат“.

Овие информации содржани во писмото се доста изненадувачки, бидејќи македонската историја досега немала податоци за вакво патување на Петров, а да се открие нешто ново по 108 години од настанот е навистина раритет.


[Image: spomenik.jpg]

Според д-р Марјан Димитријевски, овој документ е откриен заедно со стотици други при неговото истражување на турските архиви. Засега не сака да коментира повеќе околу содржината на документот, најавувајќи дека сите тие ќе бидат објавени во посебно издание, а дека во моментот се работи на нивно преведување. „Потребно е да ги преведеме сите за да ја добиеме целината на сликата околу тој настан. Не би сакал предвреме да зборувам за тоа“, вели д-р Димитријевски.

Крал на дипломатијата

Самиот Ѓорче не кажува ниту збор за ваков или сличен настан во неговите спомени објавени во 1908 година, а запишани од штипјанецот Љубомир Милетич. Од неговите сеќавања тешко е да се прецизира каде бил тој на 14 април 1903 година, но самиот вели дека околу 20 април бил во Софија. Имено, на 20 април според стариот календар се случува загинувањето на Гоце Делчев во с. Баница, а за ова Ѓорче вели:

„Затоа допуштам дека шпионството на Делчев било од Солун. Јас бев тука (во Софија, н.з.) кога се слушна за смртта на Делчев. Страшно бев поразен. Ја криевме неговата смрт извесно време“, сведочи Ѓорче.

Во тоа време не било баш така едноставно за човек што е во илегала, како Ѓорче, за само неколку дена да пристигне од Митровица, каде што евентуално водел преговори со албанските чети за настап против османлиската власт, до Софија, каде што го стигнала веста за смртта на Делчев, иако не било и неизводливо. Но засега останува дилема зошто тој би премолчел во своите спомени еден таков настан како што е неговото патување за Женева, па доаѓањето во Црна Гора и заминувањето за Косово на средба со водачите на албански чети.

Од друга страна, одредени неформални кругови што важат за добри познавачи на историјата на Бугарија и на Македонија уште од времето кога постоеја многу забрани, велат дека во тој период и подоцна Ѓорче важел за „крал на дипломатијата“ односно „крал на разузнавањето“, па не би било чудно настанот навистина да се случил, иако можеби е спорен датумот. Во Митровица е можно Ѓорче да барал некаква координација во акциите или поддршка од албанските првенци како Бедри Пејани, кој сметал дека Албанците и Србите би можеле заеднички да се борат против османлиите или Хасан-бег, кој, пак, бил непомирлив српски и османлиски противник. Во секој случај, настанот од Митровица би бил на линија на желбата на организацијата да најде и да создаде што поголем број сојузници во борбата против заедничкиот поробител на Македонија и на Косово. Впрочем, не случајно, десет години подоцна, во септември 1913 година е постигнат сојуз меѓу ВМРО и Албанците за заедничко востание, со тоа што кревањето пушка во тој случај било против Србите, а не против турската власта, која веќе била протерана од Македонија.

Херои и баби

Сепак, овие документи допрва ќе треба да добијат своја потврда и со тоа да ги отстранат евентуалните сомневања за можноста таков настан навистина да се случил. Но дури и да е точна информацијата на турските власти, тоа сепак не го менува ставот на Ѓорче за одлуката за кревање на Илинденското востание. Тој и натаму останува негов противник, а евентуалната соработка со албанските чети веројатно ја гледал во изведување партизанско-терористички акции на еден поширок простор, како што тоа го замислувал и Делчев.

Токму поради неговиот став кон востанието, не сакал да има никаква одговорност во врска со него. „Бидејќи се продолжи со подготовката и се разгласи дека востанието ќе се прогласи на Илинден, нарочно го одложив одењето (во Македонија, н.з.) до денот на востанието, за да симнам од себе секаква одговорност“, раскажувал во 1908 година Ѓорче во своите спомени.

Во Македонија, по доаѓањето во Прилепско, се сретнал со четниците на Лазар Поп Трајков од Костурско. Таа средба ја дава можеби комплетната слика за македонската борба: „Тие беа разбиени во Костурско... Преку Воденско, гонети од глад, стигнуваат во Прилепско, со намера да појдат во Бугарија. Грозен впечаток ми оставија, сите беа окапани, голи, боси, како Цигани, и насекаде гонети од војската, изгладнети како волци. Од 300-400 души, колку што тргнале од Костурско, беа останале 130 души, а другите се одделувале и си оделе во своите родни места. Но, наспроти прилепските четници, предизвикуваа восхитеност. Тие беа херои наспроти нашиве баби. Еланот во нив не беше убиен“, раскажувал Ѓорче со мешавина на чувства, која тешко може да се разбере, уште потешко да се опише.
Надмудрување со Даме

Следуваат херојската битка кај Чаниште, каде што наспроти стотината османлиски војници загинале само неколку четници, и одлуката на Ѓорче да остане во Македонија, токму поради неуспехот на востанието. Неуспешно се обидува да организира разурнување на пругата кон Воденско, по што кратко време минува со четата на Толе-паша, кој се обидувал да се ослободи од Ѓорче. Откако успеал во тоа, Толе се облекол во неговата облека и, според Ѓорче, една година подоцна, токму во неа и го убиле, по што ја продале на пазарот во Битола.

Напуштајќи ја четата на Толе-паша, Ѓорче се скрил во Битола. „Отидов во пријателска куќа, кај баба Фанија Аџи Велкова, грчко маало... Таа ме сакаше и не можеше да ми откаже, макар што многу се плашеше. Седев во собата еден месец, без да излезам за да не ме види некој... Додека седев во Битола, на комитетот му ставив до знаење дека сакам да останам тука, но тие, Павел Христов, Лозанчев, дури со знаење на Даме, систематски ме избегнуваа, не ме држеа во тек со настаните и ми даваа на знаење дека можат и без мене... Влегов во преписка со Дамета, го канев да дојде да се сретнеме... Тој не се согласи (му било страв), а потоа ми јави дека оди во Прилепско да се сретне со Перета (сакаше да каже: ‘Ако сакаш, ела ти тука’)...“

За оваа препирка меѓу Ѓорче и Даме, која изгледа како обид за докажување кој е врвен авторитет во организацијата, д-р Ванчо Георгиев вели: „Ѓорче малку субјективно гледаше на работите. Мисли дека го држат во изолација. Всушност станува збор за тоа дека по востанието, сите се разочарани, доаѓа зима и меѓу нив постои натегање. Факт е дека тие не се ‘мирисаа’ премногу, но подоцна, и покрај овие зборови на Ѓорче, сепак се сретнаа. Мислам дека проблемот е што и едниот и другиот мораа да се кријат како илегалци, како волци, и едниот и другиот се плашат да излезат и да отидат од едно во друго место, па се создава впечаток дека станува збор за нешто друго“, вели Георгиев.

По извесно време, и покрај сé, Ѓорче заминува за Бугарија, во 1907 година се оженува, отвора хотел во Варна и животот му зазема поинаков правец, сé до неговата смрт.

Убиство без идеологија
[Image: todor_aleksandrov.jpg]

Тодор Александров, нарачател на убиството на Ѓорче Петров
Ѓорче е убиен на 28 јуни 1921 година.Околу 20.30 часот, ресенецот Реџеп го застрерал со неколку куршуми во грб, непосредно пред Ѓорче да влезе во неговиот дом. Подоцна и Реџеп бил убиен. Како нарачател на убиството на Ѓорче е посочен Тодор Александров. Македонската историја со години овој чин го гледаше во рамки на црно-белата слика за Александров и Петров, тврдејќи дека убиството е извршено како дел од пресметката на десницата (која, нели, е регресивна и не се бори за Македонија), со левицата (која е прогресивна). Денес ваквите мислења сé повеќе се осамени, а поголемиот дел историчари, особено од помладата генерација, убиството на Ѓорче го гледаат во рамките на пресметките во ВМРО почнати во 1907 година со нарачаното убиство од Јане Сандански на Борис Сарафов и Иван Гарванов. За Ванчо Ѓеоргиев тоа убиство е дел од борбата за тоа кој да раководи со организацијата. „Тоа е борба за брендот“, вели Георгиев.1
Не е никаква тајна дека меѓу Петров и Александров постоела нетрпеливост, а повеќе докази за тоа оставил вториот. Тој во некои писма го нарекува Ѓорче „велзувел“, што значело „итар, лукав човек“, а во други „сатана на организацијата“. За разлика од тоа, Ѓорче не оставил многу пишани докази за своето мислење за Александров, но нема дилема дека тој за него било непријател. Д-р Зоран Тодоровски, еден од најдобрите познавачи на животот на Александров, вели дека е неспорно кој е нарачател на убиството на Ѓорче. „Тоа може да се види и од неодамна објавените спомени на Петар Ацев во Бугарија“, вели тој. Според него, нетрпеливоста меѓу Петров и Александров траела долго време, уште од 1905/1906 година, за да кулминира во деновите кога Ѓорче бил службеник во бугарската влада, односно ја водел комисијата за бегалци при Владата, која имала цел да го урниса ВМРО поради поплаките на Србија, односно Југославија кон Бугарија. „Така и паѓа наредбата за убиство“, вели Тодоровски. 2

Автор: Дарко Јаневски

1. Споредно, си признаваат дека сега е борбата за брендот(дали е фактички ВМРО во владение на УДБ?).
2. Ова според ЦК СКМ изгледа дека ќе е.
3.Одсекогаш, дејствието на овие тајни организации(УДБ, идр.) е да се инфилтрираат во исти организации на другите држави и да го насочуваат дејствието нивно во своја корист, некаде и за водење на прокси-војни, Афганистан(ИСИ,Пакистан), Јужна Америка(ДИНА).
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 28-06-2011, 07:16 PM by montehristo.)
28-06-2011, 07:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

(28-06-2011, 07:10 PM)montehristo Wrote: 1. Споредно, си признаваат дека сега е борбата за брендот(дали е фактички ВМРО во владение на УДБ?).
2. Ова според ЦК СКМ изгледа дека ќе е.
3.Одсекогаш, дејствието на овие тајни организации(УДБ, идр.) е да се инфилтрираат во исти организации на другите држави и да го насочуваат дејствието нивно во своја корист, некаде и за водење на прокси-војни, Афганистан(ИСИ,Пакистан), Јужна Америка(ДИНА).Многу силни прашања. !!!
Твоите прашања ја разголуваат докрај улогата на Темпо, КПЈ и КПМ. Нивната улога и цел била исклучиво задржување на Македонија под српско влијание. Шаторов, Брашнаров, Шатев ... се елиминирани затоа што биле ВМРО-вци.
УДБа никогаш не продрела во врвот на ВМРО и никогаш не го владеела ВМРО. Нејните агенти неможеле и неможат да го сокријат својот антимакедонизам и секогаш биле лесно откривани.
28-06-2011, 08:04 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#3

Quote:Кој нишанел кон Гошев и Поповски?

[Image: 2073525A612CD6498B569356E1E5B74E.jpg]

Никој засега не ги потврдува информациите дека несудениот премиер и првиот директор на Агенцијата за разузнавање биле цел на атентат

Александра М. Митевска
Даниела Трпчевска


Нови мистерии за обиди за атентати што се случиле во минатото за наводни обиди за ликвидирање видни личности од политичкиот живот во земјава, повторно испливаа на површина и ја брануваат јавноста. Иако најчесто станува збор за информации што тешко може да се расветлат оти се случиле пред многу години, но и ретко некој се осмелува да посведочи за нив, тие, сепак, се наметнуваат како тема, на која јавноста бара одговори.

Последното сведоштво на поранешниот јавен обвинител, Ставре Џиков, отвори низа дилеми кој и зошто сакал да ги заплаши или, пак, да ги тргне од политичката сцена ексгувернерот Петар Гошев и некогашниот министер Владо Поповски.

Дваесет години по наводните обиди за атентат на Гошев, познатиот скопски адвокат Џиков првпат во разговор за магазинот „Публика“ зборува за првите години од независноста и за опасностите што го демнеле тогашниот кандидат за премиер и лидер на СКМ-ПДП и неговото семејство.

„Во текот на договарањето меѓу позицијата и опозицијата, во еден момент како член на изборната комисија се најдов во Собранието и тогаш директно од секретарот на ВМРО-ДПМНЕ, Борис Змејковски, добив информација дека тие денови бил изведен атентат врз Петар Гошев преку исценирана сообраќајка во која учествувало целото негово семејство“, раскажува Џиков.

Тој вели дека веднаш потоа се сретнал со Гошев и дека тој му ја потврдил информацијата. Наводно, Гошев се сомневал во тајната полиција, која во почетоците на плурализмот се' уште работела под влијание на комунистичката идеологија.

„Утрински весник“ вчера го контактираше Гошев, кој во 1992 година по растурањето на експертската влада на Никола Кљусев, го врати мандатот за формирање на новиот кабинет што му го додели тогашниот претседател Киро Глигоров. Тој ниту ги демантира ниту ги потврдува информациите за обид за негова ликвидација.

„Не сакам да говорам на таа тема. Можеби ќе зборувам во некоја друга пригода“, ни рече доскорешниот гувернер на НБРМ.

Борис Змејковски, кој е споменат во приказната за обидот за ликвидирање на Гошев, вели дека е изненаден и дека прв пат слуша за такво нешто.

„Ова е најголема глупост што сум ја чул досега. Ваквата изјава доаѓа како гром од ведро небо од едноставна причина што Гошев никогаш не бил на толку битна позиција за да биде толку загрозен. Кога веќе измислуваат вакви приказни, барем нека не спомнуваат други имиња“, вели Змејковски за „Утрински весник“. Тој додава дека не знае зошто е инволвиран во целата работа.

„Никогаш не сум имал блискост и таква комуникација со Џиков за да му дадам такви сознанија. Според мене, станува збор за политички мртви личности што сакаат да воскреснат и ова го прават за лична афирмација“, реагира Змејковски.


Неколку пати во текот на вчерашниот ден се обидовме по телефон да го добиеме и Џиков, но не успеавме да стапиме во контакт со него. Недостапен беше и професорот Владо Поповски, поранешен директор на Агенцијата за разузнавање кај шефот на државата, за кого Џиков во „Публика“, исто така, вели дека бил цел на атентат. Наводно, во разговор во врска со истрагата за атентатот за Глигоров, Поповски му рекол на Џиков дека „од некои сили од северната граница“ имало обиди и за атентат врз него.

Поранешниот министер за внатрешни работи, Павле Трајанов, кој работеше во полицијата од 1976 до 2000 година, вели дека додека тој бил во МВР, не наишол на информација за обиди за атентат на Гошев и на Поповски.

Такви информации, според него, не се испраќаат до државниот обвинител, туку најчесто пристигнуваат во МВР и кај разузнавачките служби, а ако е потребно, и кај највисоките државни функционери.

„За 25 години што ги поминав во МВР не сум слушнал дека имало закани за животот на Гошев или на Поповски“, вели Трајанов. Како што вели тој, полицијата во периодот додека тој работел таму, се соочувала со разни закани упатени кон политичари и државни функционери.

„Сите тие закани се проверуваа, но речиси сите беа несериозни. Исклучок беа заканите упатени кон поранешниот претседател Глигоров, кому подоцна и навистина му беше извршен атентат“, објаснува Трајанов. На пример, раскажува тој, на една прослава на Нова година на масата на претседателот Глигоров била оставена салфетка, на која пишувало дека нема да ја дочека следната нова година и дека ќе биде ликвидиран.

Такви закани за животот на првиот претседател на независна Македонија имало повеќе. Емигранти, претставници на разни организации и приврзаници на различни каузи им испраќале закани и на други политичари, но, тие, за среќа, не се реализирале. Сите тие се покажале како лажни и несериозни дојави. (А.М.М.-Д.Т.)

Извор

Quote:како член на изборната комисија се најдов во Собранието и тогаш директно од ....добив информација


Quote:Поповски му рекол на Џиков дека „од некои сили од северната граница“ имало обиди и за атентат врз него

Quote:Такви информации, според него, не се испраќаат до државниот обвинител, туку најчесто пристигнуваат во МВР и кај разузнавачките служби, а ако е потребно, и кај највисоките државни функционери. .....
....Сите тие закани се проверуваа, но речиси сите беа несериозни

1. Од каде Змејковски знаел за ова?
2.Ако бил вработен во УДБ значи тоа не би го пренел, но доколку бил инспириран од некому блиско до УДБ, можеби би можел такво нешто да каже?
3. А господа од УДБ, можеби е тоа кај вас пресметка меѓу себе, па сега нешто не се сеќавате најдобро, не ве служи помнењето?
Quote:Од: Манипулации
Датум: 28.06.2011 09:00:28

Зачудува определбата на УВ да се вклучи во оваа измислена приказна! Се работи за обид за саморекламирање на поранешниот јавен обвинител, со пресметани, но, провидни цели! Ајде, и да прифатиме дека П. Гошев, како лидер на СКМ-ПДП, можел и да биде ставен на листата за отсрел, но, кој е тој и каков фактор бил во тоа време В. Попоски и тоај да се најде на истата листа со Перо? Апсурд со опашка!

4.Eдно време и бомбата која требаше Маниќ помладиот(син на шоферот на Далавера) да му ја подметне под автомобилот на Интерфалко требаше да личи на дело на ВМРО-овци, имајќи во предвид сега дека Далаверци се играчи на УДБа сегледа дека е само жежок костен кој истата и го сервираше на тогашното ДПМНЕ и Љубчо.
Која уцена и кој дил е завршен после тоа, треба да се истражи.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 28-06-2011, 09:51 PM by montehristo.)
28-06-2011, 09:48 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#4

(28-06-2011, 08:04 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(28-06-2011, 07:10 PM)montehristo Wrote: 1. Споредно, си признаваат дека сега е борбата за брендот(дали е фактички ВМРО во владение на УДБ?).
2. Ова според ЦК СКМ изгледа дека ќе е.
3.Одсекогаш, дејствието на овие тајни организации(УДБ, идр.) е да се инфилтрираат во исти организации на другите држави и да го насочуваат дејствието нивно во своја корист, некаде и за водење на прокси-војни, Афганистан(ИСИ,Пакистан), Јужна Америка(ДИНА).Многу силни прашања. !!!
Твоите прашања ја разголуваат докрај улогата на Темпо, КПЈ и КПМ. Нивната улога и цел била исклучиво задржување на Македонија под српско влијание. Шаторов, Брашнаров, Шатев ... се елиминирани затоа што биле ВМРО-вци.
УДБа никогаш не продрела во врвот на ВМРО и никогаш не го владеела ВМРО. Нејните агенти неможеле и неможат да го сокријат својот антимакедонизам и секогаш биле лесно откривани.

Јоцо, мислам дека тоа што УДБ-а никогаш не продрела во врвот на ВМРО и не е толку важно.
Моментално, ДПМНЕ е владеено од УДБ-а, тоа ДПМНЕ кое го носи името на ВМРО.
Со весникот работите добра работа, но тоа е битка која допрва почнува.
Е сега, на УДБ-а и не е и е битно, какво име има некоја партија се додека таа ги влече потезите(примерот на Ване Цветанов).
Ним им е и во интерес да останат безимена маса на управители како што ги нарекува Бернејс, Зошто?
Бидејќи така можат полесно да те отпишат како ширител на теории на заговор, изгледаш како Дон Кихот кој облекуваќи стар оклоп си замислува дека е Витез, во секој истрошен Хотел гледа Замок, е сега овие нашите од нивни Замоци сакаат да ни прикажат дека се истрошени Хотели.
Зошто мислиш дека на УДБ и менуваа толку пати имиња, УДБ, па СДБ, па ДБК, па пак на крај УДБ.
Но сепак, не е иста работа како кога Комуњарите си го променија името, УДБ не може да ти продаде ништо повеќе од репресија.An inch today is tomorrow’s mile.
29-06-2011, 01:48 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(29-06-2011, 01:48 AM)montehristo Wrote:
(28-06-2011, 08:04 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(28-06-2011, 07:10 PM)montehristo Wrote: 1. Споредно, си признаваат дека сега е борбата за брендот(дали е фактички ВМРО во владение на УДБ?).
2. Ова според ЦК СКМ изгледа дека ќе е.
3.Одсекогаш, дејствието на овие тајни организации(УДБ, идр.) е да се инфилтрираат во исти организации на другите држави и да го насочуваат дејствието нивно во своја корист, некаде и за водење на прокси-војни, Афганистан(ИСИ,Пакистан), Јужна Америка(ДИНА).Многу силни прашања. !!!
Твоите прашања ја разголуваат докрај улогата на Темпо, КПЈ и КПМ. Нивната улога и цел била исклучиво задржување на Македонија под српско влијание. Шаторов, Брашнаров, Шатев ... се елиминирани затоа што биле ВМРО-вци.
УДБа никогаш не продрела во врвот на ВМРО и никогаш не го владеела ВМРО. Нејните агенти неможеле и неможат да го сокријат својот антимакедонизам и секогаш биле лесно откривани.

Јоцо, мислам дека тоа што УДБ-а никогаш не продрела во врвот на ВМРО и не е толку важно.
Моментално, ДПМНЕ е владеено од УДБ-а, тоа ДПМНЕ кое го носи името на ВМРО.
Со весникот работите добра работа, но тоа е битка која допрва почнува.
Е сега, на УДБ-а и не е и е битно, какво име има некоја партија се додека таа ги влече потезите(примерот на Ване Цветанов).
Ним им е и во интерес да останат безимена маса на управители како што ги нарекува Бернејс, Зошто?
Бидејќи така можат полесно да те отпишат како ширител на теории на заговор, изгледаш како Дон Кихот кој облекуваќи стар оклоп си замислува дека е Витез, во секој истрошен Хотел гледа Замок, е сега овие нашите од нивни Замоци сакаат да ни прикажат дека се истрошени Хотели.
Зошто мислиш дека на УДБ и менуваа толку пати имиња, УДБ, па СДБ, па ДБК, па пак на крај УДБ.
Но сепак, не е иста работа како кога Комуњарите си го променија името, УДБ не може да ти продаде ништо повеќе од репресија.


ДПМНЕ е створено од УДБа. Тоа што ги има четирите букви како додавка денеска нема никакво значење. Веке е препознатливо и за обичните луѓе дека се само голи букви. Напишав во предходниот пост дека агентите на УДБа заради неможноста да го сокријат својот антимакедонизам секогаш биле лесно откривани. Разделбата помеѓу ВМРО и ДПМНЕ се случила 1991 година, после конгресот во Прилеп. Водството на ВМРО го видело одстапувањето од начелата на ВМРО , но во медиумска блокада во каква била и во каква е Македонија дали можеле да сторат нешто за да го обзнанат тоа и кој ке ги разберел тогаш. Го имаш писмото на Дане Поповски од 1992 година. ПУЛС прифатил да го објави од сосема други побуди. За среќа не ја разбрале пораката на писмото и така постои тој документ.
Сепак да оставиме нешто и за во "ИЗГРЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА".

Тоа што не продрела УДБа никогаш во врвот на ВМРО е многу важна работа. Една од најважните кога е во прашање одвојувањето на Македонија од Србија, процес кој сеуште е во тек, но кој веке неможе никој да го сопре. 1990 не можеа како 1945 година да се апсат, затвораат и убиваат .... и секој ден од 1990 навака им слабеат позициите.

Репресијата има граница. Најопасно е кога репресирани луѓе ке тргнат да ги рушат носителите на системот кој ги репресира.
29-06-2011, 03:12 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#6

(29-06-2011, 03:12 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(29-06-2011, 01:48 AM)montehristo Wrote:
(28-06-2011, 08:04 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(28-06-2011, 07:10 PM)montehristo Wrote: 1. Споредно, си признаваат дека сега е борбата за брендот(дали е фактички ВМРО во владение на УДБ?).
2. Ова според ЦК СКМ изгледа дека ќе е.
3.Одсекогаш, дејствието на овие тајни организации(УДБ, идр.) е да се инфилтрираат во исти организации на другите држави и да го насочуваат дејствието нивно во своја корист, некаде и за водење на прокси-војни, Афганистан(ИСИ,Пакистан), Јужна Америка(ДИНА).Многу силни прашања. !!!
Твоите прашања ја разголуваат докрај улогата на Темпо, КПЈ и КПМ. Нивната улога и цел била исклучиво задржување на Македонија под српско влијание. Шаторов, Брашнаров, Шатев ... се елиминирани затоа што биле ВМРО-вци.
УДБа никогаш не продрела во врвот на ВМРО и никогаш не го владеела ВМРО. Нејните агенти неможеле и неможат да го сокријат својот антимакедонизам и секогаш биле лесно откривани.

Јоцо, мислам дека тоа што УДБ-а никогаш не продрела во врвот на ВМРО и не е толку важно.
Моментално, ДПМНЕ е владеено од УДБ-а, тоа ДПМНЕ кое го носи името на ВМРО.
Со весникот работите добра работа, но тоа е битка која допрва почнува.
Е сега, на УДБ-а и не е и е битно, какво име има некоја партија се додека таа ги влече потезите(примерот на Ване Цветанов).
Ним им е и во интерес да останат безимена маса на управители како што ги нарекува Бернејс, Зошто?
Бидејќи така можат полесно да те отпишат како ширител на теории на заговор, изгледаш како Дон Кихот кој облекуваќи стар оклоп си замислува дека е Витез, во секој истрошен Хотел гледа Замок, е сега овие нашите од нивни Замоци сакаат да ни прикажат дека се истрошени Хотели.
Зошто мислиш дека на УДБ и менуваа толку пати имиња, УДБ, па СДБ, па ДБК, па пак на крај УДБ.
Но сепак, не е иста работа како кога Комуњарите си го променија името,
УДБ не може да ти продаде ништо повеќе од репресија.


ДПМНЕ е створено од УДБа. Тоа што ги има четирите букви како додавка денеска нема никакво значење. Веке е препознатливо и за обичните луѓе дека се само голи букви. Напишав во предходниот пост дека агентите на УДБа заради неможноста да го сокријат својот антимакедонизам секогаш биле лесно откривани. Разделбата помеѓу ВМРО и ДПМНЕ се случила 1991 година, после конгресот во Прилеп. Водството на ВМРО го видело одстапувањето од начелата на ВМРО , но во медиумска блокада во каква била и во каква е Македонија дали можеле да сторат нешто за да го обзнанат тоа и кој ке ги разберел тогаш. Го имаш писмото на Дане Поповски од 1992 година. ПУЛС прифатил да го објави од сосема други побуди. За среќа не ја разбрале пораката на писмото и така постои тој документ.
Сепак да оставиме нешто и за во "ИЗГРЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА".

Тоа што не продрела УДБа никогаш во врвот на ВМРО е многу важна работа. Една од најважните кога е во прашање одвојувањето на Македонија од Србија, процес кој сеуште е во тек, но кој веке неможе никој да го сопре. 1990 не можеа како 1945 година да се апсат, затвораат и убиваат .... и секој ден од 1990 навака им слабеат позициите.

Репресијата има граница. Најопасно е кога репресирани луѓе ке тргнат да ги рушат носителите на системот кој ги репресира.
Непосредно или посредно, Комуњарите сите до еден се поврзани со УДБ-а.
Со “осамостојувањето“ на Македонија на УДБ-а и беа врзани рацете така лесно да се пресметуваат(физички) со ВМРО, но затоа на полето на Пропагандата немаа граници.
Толку медиуми отворија да не знаеш на што да веруваш кога вклучиш телевизор или отвориш дневна или неделна новина.
Од тој аспект велам дека е неважно, до сега.
Медиумот “ИЗГРЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА“ се надевам дека ќе допре и во Македонија.
Велам “Во Македонија“ бидејќи сепак обичните луѓе не пратат многу интернет, додека доколку “Зора“ се појави во печатен облик во Македонија тоа би било сосема друго.
“Зора“ мора таа пропаганда да ја разбие, и ќе ја разбие, затоа што ете, сега е полесно со нив да се справиме.
Не дека тие ќе се предадат без борба.
Напротив, ќе пробаат се да се спречи издавањето и заживувањето на весникот.

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 29-06-2011, 04:04 AM by montehristo.)
29-06-2011, 03:59 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(29-06-2011, 03:59 AM)montehristo Wrote: Непосредно или посредно, Комуњарите сите до еден се поврзани со УДБ-а.
Со “осамостојувањето“ на Македонија на УДБ-а и беа врзани рацете така лесно да се пресметуваат(физички) со ВМРО, но затоа на полето на Пропагандата немаа граници.
Толку медиуми отворија да не знаеш на што да веруваш кога вклучиш телевизор или отвориш дневна или неделна новина.
Од тој аспект велам дека е неважно, до сега.
Медиумот “ИЗГРЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА“ се надевам дека ќе допре и во Македонија.
Велам “Во Македонија“ бидејќи сепак обичните луѓе не пратат многу интернет, додека доколку “Зора“ се појави во печатен облик во Македонија тоа би било сосема друго.
“Зора“ мора таа пропаганда да ја разбие, и ќе ја разбие, затоа што ете, сега е полесно со нив да се справиме.
Не дека тие ќе се предадат без борба.
Напротив, ќе пробаат се да се спречи издавањето и заживувањето на весникот.Битката за попречување весникот да излезе веке се разгоре. Еве еден пример :


Quote:Почитувани,

Комитетот за Демократизација на Република Македонија подготвува издавање на весник што засега ќе излегува само во Канада. Весникот ќе биде во формат на магазин, комплетно во боја, а ќе излегува два пати месечно.

Во моментов даваме отворена понуда за рекламен простор во нашиот магазин:

- Во првиот број на весникот вашата реклама ќе биде бесплатна и без никакви обврски да се рекламирате понатака.
- По излегувањето на првиот број ќе ви го испаратиме весникот и ценовникот за рекламниот простор, со цел да ги видите содржините и да донесете решение дали ќе сакате да продолжите да се рекламирате во нашиот весник.

Ако ве интересира понудата испратете ми на емаил фотографија од вашето лого, контакт информација за вашата компанија, и содржина на пораката на вашата реклама.

Со почит,
Јордан Петровски
(Претседател)


To Whom It May Concern;

The Committee for the Democratization of the Republic of Macedonia is currently preparing the publication of a bi-weekly color news-magazine for the Macedonian-Canadian community.

At this time we are making an open offer to all Macedonian-Canadians for advertizing in our upcoming magazine:

- Free advertisement in the first number (the pilot edition) of the magazine. There are no strings attached to this offer, and no commitment is required in order to obtain the first number free ad.
- After the first issue of the magazine has been published, you will receive a free copy of the magazine, in order to see your add, as well as to get introduced to the magazine's content, so as to be given the opportunity to decide if you would like to continue advertizing with our magazine. The ad price-list will be included with your copy of the first issue.

If you are interested in taking part in the above offer, please send me an e-mail containing a PFD of your company, name, logo, contact information and the content of your advertisement.

Best Regards,
Jordan Petrovski
(President)--
Committee for the Democratization of the
Republic of Macedonia
38A Grapeview Drive, St. Catharines, Ontario L2S 2W6 Canada
Phone: 905 563 1113 Fax: 905 563 1110
EmaiL komitet10@gmail.com
http://www.cd-macedonia.com
На оваа понуда, која е испратена на околу сто македонски фирми тука во Канада а кои се огласуваат во други весници одговори само една. Се плашат да се рекламираат и без пари !!!! во весник кој ке е застапник на Македонските интереси и кои како и КОТЛЕ ке ги критикува и Бранко и Грујо. Наше е да се обидеме. До кога ке издржиме ( финасии) незнам.
29-06-2011, 09:14 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#8

Јас сум оптимист дека ќе успее, со нетрпение го чекам првиот број...

П.С. Како нашинците стигнуваат до наши иселенички весници, преку црковните општини, на адреса, во трафика?


30-06-2011, 02:16 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#9

Колкава ви годишната претплата?
И што всушност ќе биде “ИЗГРЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА“?
Неделник, Двонеделник, Месечник, Двомесечник?
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 30-06-2011, 03:00 AM by montehristo.)
30-06-2011, 02:59 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

(30-06-2011, 02:16 AM)acko Wrote: Јас сум оптимист дека ќе успее, со нетрпение го чекам првиот број...

П.С. Како нашинците стигнуваат до наши иселенички весници, преку црковните општини, на адреса, во трафика?


Овдека весниците се делат во црква беспари. За да се делат беспари треба некој да ги финасира ??????

Ние ке се обидеме да обезбедиме претплатници и да го продаваме во етничките продавници, места каде пазаруваат Македонци. Првиот број ке биде бесплатен.

Ти благодариме Ацко на отимизмот и вербата во нас.

пс.досега единствено Монтехристо даде свој финансиски придонес за весникот и еве дојде време да го употребиме.

ппс. се изгуби Разурнувач а тој беше некоја ѕверка во Авганистан или Ирак ке беше добро да ни даде адреса да му пратиме неколку броја од весникот.
30-06-2011, 03:00 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#11

ппс. се изгуби Разурнувач а тој беше некоја ѕверка во Авганистан или Ирак ке беше добро да ни даде адреса да му пратиме неколку броја од весникот.

Ne ne tua e , cita , i razmisluva , ete tua daleko ne e se kako u KANADA i AMERIKA a pa za IRAK i AFGANISTAN sco da dumame.
Rezultati od izbori mi dokazaa deka dolg e patot MAKEDONSKI, osobeno za KANADA AMERIKA i AVSTRALIJA
Ic ne gi bole za MAKEDONIJA ,toa brojkite go pokazaa, e pa sea ako tie koi sa patile ne sa videle sansa da klaat svoj pratenik od KANADA AMERIKA I AVSTRALIJA u RM i da pokazat so svoe odnesuvanje i deluvanje sto se demeokratski zemji , cumu jas bi trosil energija.
Misleh deka KOMITETOT e vo polna parea ama po VANE ,BABACEV ostanuva deka FORUMOT e sepak najaka strana, za KOTLE razbira se.
I sem DANE i JORDAN druzite isto ne pokazuvat nekoja pocit ili razbiranje za druzite na forum ta iako se KANADA AMERIKA AVSTRALIJA dolgi godini sepak i tie nalikuvat na onie kako vo RM

Se nadevam deka ova e samo postizborna sostojba ,deckite na JORDANA plus montehristo,acko,hristo i site druzi prostavaj brate sokoli ,nekako kadrovikot solenik slici na kadrovik frcko,doste ,i slicni
Pozdrzvuvam energija na DANE i JORDAN da se mnogu nesto razjasne, ama ima eden fakt koj vie u KOMITETO mora da ga prifanete i svanete deka osobeno SAD so EU e resena se da rese okolu MAKEDONIJA so tie igraci koi sa tamo ,sa e ubedila deka nema nitu vreme nitu zelba nitu da trosi pari za da se sozdade nesto novo , ednostavno se e toa mnogu vreme i pari , a sprema ovie ima cudna magicna mok da se sto posaka SAD i EU ovie dole ispolnat i toa ke bide taka za naredni 5-10 godini za potoa zdravje NATO EU itn.
Vesnikot ke stigne i na moja adresa sigurno ,ama stos e da stigne kaj tie koi ne mislejaha kak nas 90 a sega se faci i vlast u RM i nihni vnucinja zetcinja bratcinja baldski svatacinja itn
Pozdrav i berikenta rabota ,a razbiranje i tolerancija megu forumgii osobeno ,i toa po AMERICKI KANADSKI I AVSTRALISKI model.Balkanski nacin na odnesuvanje osobeno clenovi na KOMITETA sa morale da zaboravat i izbrisat odamna za da prifane NARODA u MAKEDONIJA ,inace prasanje ke e cumu promeni ako smenime ovie ovdesni nasi so nekoi isti od daleku.
Jas nacinot koj go rabotam go teram pomagam nasinci da zaminat od RM i da vidat AMERIKA a i AFGANISTAN i IRAK ama so OCI SIROKO OTVORENI i POLNI GEPOI , namireni stomacinja svoi i na svoi vozljubeni i toa go pravev i tua na kotle so postiranje informacii , kako sto kotle dade informacija za iselenicka advokatka , toa i go zastapuvam , sto planira KOMITET i kako ponataka toa e licno negovo pozeluvam da uspee,pomos davam kolku mozam ,ako se pobara i ako se moze t.e ako e prifatena.Odime ponataka.
30-06-2011, 06:33 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#12

EL PAIS
Pet razloga zašto se Europa raspada"Ako ne bude radikalnih promjena, doći će do kolapsa procesa integracije koji će dovesti u pitanje budućnost Europe kao ekonomskog i političkog entiteta", ističe se u analizi

Prizor prosvjeda u ŠpanjolskojŠpanjolski dnevnik El País objavio je zanimljivu analizu socio-političkih previranja s kojima se suočava moderna Europa. Analizu je napravio Hoze Ignasio Toreblanka, koji ističe da postoje četiri pukotine koje razdvajaju Europu: njene vrijednosti, euro, vanjska politika i vodstvo

"Ako ne bude radikalnih promjena, doći će do kolapsa procesa integracije koji će dovesti u pitanje budućnost Europe kao ekonomskog i političkog entiteta", ističe se u analizi.

Danska je ponovo uvela granične kontrole, uz populističko opravdanje kontrole kriminala. Tim potezom se zemlja koja je nekoć bila model demokracije, tolerancije i socijalne pravde postavila kao predvodnik Europe koja se sve više predaje strahu i ksenofobiji. Grčka je, u međuvremenu, već duže od godinu dana na rubu provalije i tek nekoliko europskih vlada pokazuje razočarenje što će možda napustiti eurozonu - neke vlade čak u tajnosti podržavaju tržišta koja su protiv Atene. Finska se bacila u naručje ksenofobnog populizma i, po uzoru na Slovačku, odbila financirati spašavanje Portugala. S izborima iza ugla, Francuska i Italija iskoristile su tuniski ustanak da ograniče slobodu kretanja unutar Europske unije. A Njemačka, nezadovoljna što mora rješavati euro krizu usred regionalnih izbora, poremetila je odnose s Francuskom i Velikom Britanijom u Vijeću sigurnosti UN-a, ignorirajući libijsku krizu i obezvrjeđujući 10 godina europske politike sigurnosti.

I dok je budućnost eura upitna, a arapski svijet ključa, europski lideri kroje politiku prema anketama i izbornim procesima, grčevito čuvajući moć pod svaku cijenu i svim mogućim sredstvima, čak i pod cijenu raspada Europe koja se gradila tako dugo i uz mnoge žrtve. Rijetko kada u prošlosti je europski projekt bio toliko propitkivan, a njegove sramote tako javno izložene i čini se da svaka europska zemlja danas obavezno mora imati veliku ksenofobnu političku stranku.

Činjenica je da Europu razdvajaju četiri pukotine: njene vrijednosti, euro, vanjska politika i vodstvo. Ako ne bude radikalnih promjena, doći će do kolapsa procesa integracije koji će dovesti u pitanje budućnost Europe kao ekonomskog i političkog entiteta.

1. Projekt bez goriva

Kriza nije ni kratka ni privremena - ne radi se o tome da prolazimo kroz loše razdoblje niti smo žrtve neutemeljenog pesimizma.Da bismo uvidjeli opasnost s kojom je suočen projekt europskih integracija dovoljno je da pogledamo jedno desetljeće unatrag. Kontrast s trenutačnom situacijom je očigledan. Nakon što je 1. siječnja 1999. lansiran euro, EU je odobrio Lisabonsku strategiju koja je obećavala najdinamičniju, najkonkurentniju i najodrživiju ekonomiju na svijetu. Također su se obvezali širiti slobodu, sigurnost i i pravdu, uvodeći europske integracije u područja poput policije, pravosuđa i imigracije, koji su do tada bili na marginama konstrukcije Europe. Kako bi proces doveli do vrhunca i ostvarili pravu političku uniju koja će im omogućiti relevantnu ulogu u svijetu 21. stoljeća, započeli su proces nacrta Europskog ustava.

Ali EU se nije bavio samo unutarnjim pitanjima, nego su gledali i na van: proveli su najveću ekspanziju u povijesti, pripojivši 10 zemalja centralne i istočne Europe, uz Cipar i Maltu, i ispunjeni strateškom vizijom i razmišljanjući unaprijed, posvetili su se otvaranju pregovora s Turskom kako bi se povezali s arapskim i muslimanskim svijetom. Istovremeno su postavili stupove stvarne vanjske politike i politike sigurnosti: nakon godina impotencije i poniženja u Bosni, Francuzi i Britanci složili su se da moraju bolje koordinirati obranu. U međuvremenu su se europske zemlje, uključujući Njemačku, ujedinile u sprečavanju Miloševićevih pokušaja etničkog čišćenja na Kosovu te su se obvezale hitno oformiti snage od 60.000 vojnika koji će biti raspoređeni izvan europskog teritorija za obuzdavanje kriza i mirovne misije. Sada kada smo već naviknuti na omalovažavanja od strane velikih sila, jedva pamtimo da tada, s eurom u opticaju i započetim proširenjem, skorim ustavom te vanjskom politikom i politikom sigurnosti pod vodstvom Javiera Solane, govor o Europi nije izazivao dosadu i ravnodušnost, nego divljenje, a u Washingtonu, Moskvi ili Pekingu čak i neskrivenu ljubomoru.

Desetljeće kasnije, ta sjajna postignuća i optimistična obećanja više su nego upitna: umjesto uspješne i otvorene Europe koju smo si obećali, imamo Europu koja je, unatoč proširenju, sužena; koja je, unatoč euru, postala egoistična i nesolidarna i koja je prestala prakticirati i vjerovati u svoje vrijednosti, zatvarajući se u strahu od vanjskoga svijeta i obuzeta brigama oko gubitka identiteta. Mnogi žale zbog proširenja i ne žele više ni čuti za nastavak tog procesa, ne zanima ih ispunjenje obećanja o turskom članstvu i čak nisu u stanju razmotriti ulazak balkanskih zemalja. Duže od 20 godina, koliko je prošlo od pada Berlinskog zida, bilo je više nego dovoljno vremena za Europu da se dovrši, i iznutra i izvana.

Ali stvarnost je sasvim drugačija: nakon proširenja govorimo o zamoru, nakon propalog ustavnog procesa oprezni smo prema političkim integracijama, nakon krize eura slušamo o ekonomskoj i financijskoj iscrpljenosti. Nakon 10-godišnjih institucionalnih reformi i institucionalne introspekcije, Lisabonski sporazum, koji je trebao Europu spasiti od paralize i uvesti je u 21. stoljeće, jedva da je poznat, a njegova su postignuća nevidljiva.

2. Kriza vrijednosti i politička kratkovidnost

Korijene današnje teške političke krize treba tražiti u približavanju četiriju centrifugalnih sila. To su uspon ksenofobije, kriza eura, deficit vanjske politike i nedostatak vodstva. Iako su to paralelna pitanja, opasno se sijeku i pod istim zajedničkim nazivnikom: odsustvom dugoročne vizije. Rezultat je da svaka razlika među članicama, koji god oblik uzima, postaje igra nulte sume, divlja bitka u kojoj sve prolazi kako bi se postigla pobjeda kojom se mogu hvaliti kod kuće i prikazati je kao nacionalni kapital, bez obzira na to koliko štetna može biti za zajednički projekt.

Prije gotovo tri godine dim koji se uzdizao iznad zapaljenih romskih kampova u Italiji poslužio je kao upozorenje za ono što će uslijediti. Otada su se, od izbora do izbora, ksenofobne sile utvrdile u novim zemljama (Švedska, Finska, Velika Britanija i Mađarska) i konsolidirale tamo gdje su i prije u znatnoj mjeri bile prisutne (Italija, Francuska, Nizozemska, Danska). Poput karcinoma, zauzele su politički diskurs i program u svim zemljama, pojačavajući granične kontrole, namećući restrikcije imigraciji, otežavajući ujedinjenje obitelji i sprječavajući pristup socijalnim, zdravstvenim i obrazovnim službama.

Što je još gore, kao u slučaju Thila Sarrazin u Njemačkoj, neki su prešli liniju ksenofobije i upustili se u vulgarne rasističke diskurse o inferiornoj inteligenciji muslimana, opasno evocirajući uspomene na nacisičko "untermenschen" (niža ljudska bića), kako su nazivali židove, crnce i Slavene. Zbog svega toga se danas, usred ekonomske krize, vrijednosti tolerancije i otvorenosti - naše najbitnije naslijeđe - dovode u sumnju ili čak izokreću.

Iznenađujući je taj strah od stranaca, uzevši u obzir da ne možemo imigrante okriviti za sve europske probleme. Istina je upravo suprotna. Uz moralno samoubojstvo koje nam je donio dominantni stav prema imigraciji u gotovo cijeloj Europi, ako ne dođe do promjene demografskog trenda, Europljani srljaju i u ekonomsko samoubojstvo jer će se po trenutačnoj natalnoj stopi radno sposobna populacija smanjiti, dok će socijalni troškovim održavanja sve brojnije stare i ovisne populacije rasti. Europa bi se trebala ugledati na SAD koji je uspio integrirati imigrante iz cijeloga svijeta, pridonoseći ne samo njihovu dobru, negu i dobru svoje zemlje. Međutim, umjesto toga, Europa radije stvara lažni problem i oko njega gradi riješenja koja će jedino ubrzati njezin pad.

Kako su rasisti i ksenofobi ograničeni i glupi ljudi, mnogi ih ne doživljavaju ozbiljno. Međutim, uspijevaju bitno utjecati na tradicionalne političke stranke. Svaki put kada u nekoj od zemalja članica netko od njih dođe na vlast, njihov rasistički i antieuropski program sukobljava se s europskim institucijama. Da se to zaustavi, ostale bi se vlade trebale pozvati na sporazume i sankcionirati ksenofobne i autoritarne režime, baš kao što oni žele sankcionirati one države koje de ne uspijevaju držati pravila deficita budžeta. Ali, nažalost, slabe reakcije europskih institucija i vlada na situacije poput protjerivanja rumunjskih roma iz Francuske, ograničavanje slobode tiska u Mađarskoj ili maltretiranja ilegalnih imigranata u Italiji, pokazuju da od njih ne možemo očekivati puno kada je riječ o suprostavljanju ostalim vladama.

3. Kraj solidarnosti


Geert WildersGovori se da je za to kriva ekonomska kriza, ali to nije sasvim točno. Najveći rizik europskom projektu ne dolazi od same krize: Europa se i prije suočavala s krizama, iz kojih je izlazija ojačana. Uslijed krize 1980-ih i pod pritiskom tehnološkog napretka SAD-a i Japana, europske su vlade odlučile učiniti kvalitativan skok u integracije. U to vrijeme su europske vođe jasno predvidjeli ono što se tada nazivalo 'cijena ne-Europe', drugim riječima bogatstvo i blagostanje koje se moglo stvoriti eliminirajući prepreke koje su usporavale ekonomski rast.

Danas, uz sve ozbiljnije i teže izazove s kojima se suočava europska ekonomija (pogotovo u odnosu na sve stariju populaciju i smanjenje konkurentnosti), raširen je konsenzus o načinu rješavanja tih probleme. Pravi uzrok problema ipak se krije negdje drugdje: u postojanju nepomirljivih stavova o tome kako je uopće došlo do euro krize i kako bi je trebalo rješavati. Za neke, na čelu s Njemačkom, suočeni smo s krizom nastalom zbog fiskalne neodgovornosti nekih zemalja članica. Prema tome, riješenje koji oni nude jest da se te zemlje jednostavno pokore postojećim mjerama štednje, koje su sada dodatno pooštrene. Svoje rješenje prezentiraju glumeći milostivost i popujući o moralu, kao da deficit ili dobit zemlje odražava moralnu inferiornost ili superiornost cijele grupe ljudi. Mnogi priželjkuju Europu u dvije trake, koja neće biti temeljena na zaslugama, nego na kulturnim i religijskim stereotipima. Prva kategorija bile bi vrle štediše koji prakticiraju protestantizam, a druga rasipni katolici kojima se ne može vjerovati i koje treba dovesti u red - ili, ako već do toga dođe, izbaciti na ulicu.

Tu verziju krize moramo osporavati. Činjenica da su se tako različite zemlje - recimo siromašna Grčka i bogata Irska, prvoklasni šampion korporativne moći, neoliberalizma i deregulacije, našle u sličnoj situaciji, zahtijeva sofisticiranija objašnjenja. Prolazimo kroz krizu rasta, logičnu fazu u procesu konstruiranja monetarne unije u kojoj postojanje jedne monetarne politike, koja nije adekvatno dopunjena fiskalnim politikama i regulacijama financijskog sistema, uzrokuje neravnoteže koje se gomilaju dok ne stvore probleme kakve trenutačno osjećamo. U toj situaciji, i s obzirom na to da se prilikom stvaranja monetarne unije nije vodilo računa o mehanizmima nužnim za rješavanje krize poput ove sada, logično bi bilo da se raspravlja o tome kako postići bolju ravnotežu među članicama i unaprijediti rukovodstvo uvođenjem novih instrumenata i snažnijim autoritetom institucija.

Ali umjesto da jačamo Uniju, mi je dijelimo na pobjednike i gubitnike, a neki koriste trenutačnu situaciju da nametnu drugima svoje ekonomske modele, kao da su sve zemlje u istoj situaciji i mogu funkcionirati po istim pravilima. Posljedica svega toga je da se, u nedostatku ambicioznijih mjera, zatvaramo u situaciju trajne krize. U međuvremenu, prilagodbe i rezanja samo će ojačati krizu kroz koju prolaze neke zemlje, umjesto da im pomognu da iz nje isplivaju. Idemo li tim putem, propast je neizbježna, jer ako uskoro ne dođe do ekonomskog rasta i smanjenja nezaposlenosti, doći će do masovnih pobuna protiv prilagodbi i sve veće opterećenosti dugovima, ili će tržišta i vlade kreditori zajedničkim snagama raditi na izolaciji ili isključenju nesolventnih zemalja. Ako se tako nastavi, EU će u očima mnogih Europljana biti isto ono je MMF značio zemljama Azije i Latinske Amerike u 1980-ima i 90-ima: oruđe za nametanje ekonomske ideologije bez ikakve legitimnosti, ali kojoj se pokoravaju u nedostatku alternative. U tom slučaju Europa više neće biti politički, ekonomski i socijalni projekt, nego jednostavno regulativno tijelo zaduženo za nadgledanje makroekonomske stabilnosti, pogođeno teškim pomanjkanjem demokracije i identiteta.

4. Odsutni iz svijeta

Uz unutarnje probleme, jednako je opasna i nesposobnost Europe da govori i djeluje jednoglasno u svijetu 21. stoljeća. Unatoč tome što je najveći ekonomski i trgovački blok na planetu, najveći svjetski pružatelj razvojne pomoći te čak, unatoč rezovima, i dalje posjeduje značajan vojni i sigurnosni aparat, Europa još uvijek svoju moć provodi fragmentarno i, kao što svakodnevno možemo vidjeti u odnosu na Rusiju, SAD ili Kinu te u akcijama na sredozemlju, neučinkovito. Jasno je da se europska snaga ne može usporediti s velikim silama niti je želi koristiti poput njih. Problem je taj što Europa nije u stanju djelovati jedinstveno i odlučno čak ni u svom najbližem sudsjedstvu, recimo na Sredozemlju, a istovremeno nije utjecjana ni učinkovita u institucijama poput UN-a, skupine G-20 ili MMF-a, gdje ima ogromnu političku i ekonomsku moć. U svim tim multirateralnim institucijama ima puno europskih zemalja, ali premalo Europe, i što je još gore, nema puno politika koje koje odgovaraju njihovim interesima.


Njemačka, nezadovoljna što mora rješavati euro krizu usred regionalnih izbora, poremetila je odnose s Francuskom i Velikom BritanijomViše od godinu dana nakon stupanja na snagu Lisabonskog sporazuma, koji je obećao novu i učinkovitiju vanjsku politiku, nastala je potpuna paraliza europskih vanjskih poslova. Reakcija na arapsku revoluciju bila je, bez sumnje, kap koja je prelila čašu. Desetljećima je Europa, u zamjenu za obranu vlastitih interesa vezanih uz imigraciju, energiju i sigurnost, podržavala neugraničenu moć niza autoritarnih i korumpiranih režima, uglavnom ignorirajući pokušaje promicanja demokratskih vrijednosti i ljudskih prava. Ali kada je, napokon i bez ikakve podrške izvana, narod te regije uzeo sudbinu u svoje ruke, Europa je reagirala sporo, sramežljivo i lijeno, a liderima je, čini se, puno više bilo stalo do zaštite vlastitih ekonomskih interesa i kontroliranja valova imigranata nego do podržavanja demokratskih promjena. To je još jedan dokaz njihove kratkovidnosti, jer da je arapska revolucija uspjela, ekonomski prihodi od demokratizacije bili bi tako veliki da bi zasjenili svaku drugu kalkulaciju.

Istina je da je Europa izbjegla provaliju u koju bi upala da je dopustila Gadafiju invaziju na Bengazi. To bi europski sat vratilo u vrijeme Srebrenice i pokrenulo nepopravljivu moralnu i političku krizu. Ali nemojmo se zavaravati, u libijskom ustanku, kao i u euro krizi, trebalo je nakon toga još puno učiniti: uz postizanje mira i svrgavanja Gadafijeva režima, Europa mora vratiti kredibilitet svoje vojne moći, koji je doveden u pitanje, kao i svojih sigurnosnih i vanjskopolitičkih institucija, koje se urušavaju. Frustriranost vanjskopolitičkim institucijama, pogotovo ulogom stalnog predsjednika Vijeća Hermana Van Rompuya, visoke predstavnice za vanjsku politiku Catherine Ashton te novim Europskim Vanjskim Akcijskim Servisom (EEAS) je tako velika da su se europska središta počela odvajati od tih institucija i djelovati samostalno. Paradoksalno, tamo gdje smo se nadali da će doći do fuzije europskih i nacionalnih interesa, Brisela i nacionalnih glavnih gradova, sada pronalazimo sve veće pukotine: s jedne strane je europska vanjska politika koja jedva da postoji na papiru i fali joj snage, a s druge je niz politika baziranih na koalicijama volontera s ekskluzivno nacionalnim resursima. Da je Arapsko proljeće završilo brzo i sretno, neuspjesi Europe bi na kraju bili nevidljivi. Ali ako je, kao što se čini, ispred nas trnovit put prema demokraciji, obrastao djelomičnim pobjedama i porazima, nestabilnostima i nesigurnostima, Europa će se podijeliti, neće imati nikakvog utjecaja ni važnosti izvan svojih granica. Bez uloge na Bliskom istoku, blokiranom i poniženom Turskom i Sredozemljem prepuštenom vlastitoj sudbini, Europa će izgubiti globalni politički kredibilitet.

5. Pobuna elita

Godinama se napredak europskog projekta oslanjao na prešutni sporazum među građanima i elitama o blagodatima procesa integracije. Sada su nastala dva suprotna fronta. S jedne strane, građani koji su davali europskim institucijama slobodne ruke da ih vode 'za narod, ali bez naroda' sada su promijenili mišljenje. S vremenom je proces integracije dodirnuo najosjetljivije točke nacionalnog identiteta, pogotovo pitanja socijalne države i socijalne politike. Ekonomska, liberalna i deregulatorna neravnoteža europske konstrukcije dovela je do politiziranja i idealiziranja projekta za koji se mislilo da je najbolje prepustiti ga ekspertima i birokratima. Ali još više iznenađuje što je uz pobunu masa došlo i do 'pobune elita'.

Njemačka je možda najjasniji primjer tog fenomena. Prema anketama, 63 posto Nijemaca više ne vjeruje Europi, a 53 posto ne vidi budućnost Njemačke unutar bloka. Stvari nisu puno drugačije ni za elitu: u vrijeme kada izvoz u Kinu samo što nije premašio izvoz u Francusku, na jug Europe gleda se kao na kočnicu rasta. Sjećanja na europske ideale nestala su sa smjenom generacija: samo 38 od 662 sadašnja člana parlamenta bili su u svojim foteljama i 1989 i nema sumnje da je pred nama nova Njemačka. S obzirom na njenu snagu i značaj, svaka promjena u Njemačkoj ima dubok učinak na konstrukciju Europe. A kako je ključna karakteristika nove Njemačke nedostatak povjerenja u Europsku uniju, ona emitira nepovjerenje, a ne, kao u prošlosti, povjerenje. Bitna sastavnica europskog motora je, prema tome, otkazala i teško ju je zamijeniti zamijeniti. Francuska može ekonomski preživjeti bez Njemačke vjere u cijelu stvar, čak može koristiti i Veliku Britaniju da ispuni rupe koje je Njemačka ostavila u vanjskoj politici, ali evidentno je da Europa ne može napredovati ako Njemačka nije potpuno posvećena europskim integracijama.

U nedostatku njemačkog vodstva ili bilo kakve alternative, proces integracije gubi vrijednost i snagu. Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i Vijeća Europe Herman Van Rompuy te visoka predstavnica za vanjsku politiku Catherine Ashton izgubljeno tumaraju europskom maglom, nesposobni artikulirati jednostavan diskurs koji bih povezao s proeuropljanima koji još uvijek vjeruju u projekt. Samo Europski parlament povremeno digne glas moralne savjesti, ograđujući se od populističkih i ksenofobičnih ekscesa i pokušavajući pogurati proces integracije. Međutim, samo se šačica članova EP-a zalaže za vlastite stavove i spremni su se suprostaviti svojim vladama i nacionalnim strankama kada je to potrebno. U Njemačkoj, Francuskoj i Italiji, ali i drugdje, generacija koja je na vlasti još je kratkovidnija i predana izbornim igricama - nitko od njih ne govori Europi ni za Europu.

Epilog

Svakim danom je osjećaj da Europa puca po šavovima sve stvarniji i sve opravdaniji. Može li se Europa raspasti? Odgovor je očigledan: da, naravno da može. Naposljetku, Europska unija je ljudska tvorevina, a ne nebesko tijelo. Nužnošću i beneficijama opravdava svoje postojanje, ali to neće spriječiti njen nestanak. Baš kao što je niz povoljnih okolnosti doveo do pokretanja tog riskantnog i grandioznog projekta, niz nepovoljnih okolnosti može vrlo lako dovesti do njegova nestanka, pogotovo ako oni koji su preuzeli vodeće pozicije sabotiraju svoje odgovornosti. Mnogi predani proeuropejci svjesni su da je opasnost dezintegracije vrlo realna i duboko ih brine razvoj događaja. Međutim, oni se istovremeno brinu da će njihova upozorenja samo hraniti pesimizam i ubrzati kolaps. Ali kada svakodnevno gledamo kako fanatični i beskrupulozni političari potpiruju strahove građana prelazeći crvenu liniju pristojnosti i vrijednosti koje Europa utjelovljuje, nemoguće je nastaviti gledati u drugom smjeru. Kada vidimo jednostavne i jasne ideje i odlučnost s kojom antieuropljani slijede svoje ciljeve, teško je vjerovati da će puki optimizam sam po sebi biti dovoljan da spasi Europu od duhova egoizma, ksenofobije i ograničenosti koji je trenutno proganjaju. Bez jednake razine odlučnosti i jasnih ideja na drugoj strani, Europa će pasti.

Autor: Hoze Ignasio Toreblanka, El Pais

30-06-2011, 12:34 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#13

(28-06-2011, 09:48 PM)montehristo Wrote:
Quote:Кој нишанел кон Гошев и Поповски?

[Image: 2073525A612CD6498B569356E1E5B74E.jpg]

Никој засега не ги потврдува информациите дека несудениот премиер и првиот директор на Агенцијата за разузнавање биле цел на атентат

Александра М. Митевска
Даниела Трпчевска


Нови мистерии за обиди за атентати што се случиле во минатото за наводни обиди за ликвидирање видни личности од политичкиот живот во земјава, повторно испливаа на површина и ја брануваат јавноста. Иако најчесто станува збор за информации што тешко може да се расветлат оти се случиле пред многу години, но и ретко некој се осмелува да посведочи за нив, тие, сепак, се наметнуваат како тема, на која јавноста бара одговори.

Последното сведоштво на поранешниот јавен обвинител, Ставре Џиков, отвори низа дилеми кој и зошто сакал да ги заплаши или, пак, да ги тргне од политичката сцена ексгувернерот Петар Гошев и некогашниот министер Владо Поповски.

Дваесет години по наводните обиди за атентат на Гошев, познатиот скопски адвокат Џиков првпат во разговор за магазинот „Публика“ зборува за првите години од независноста и за опасностите што го демнеле тогашниот кандидат за премиер и лидер на СКМ-ПДП и неговото семејство.

„Во текот на договарањето меѓу позицијата и опозицијата, во еден момент како член на изборната комисија се најдов во Собранието и тогаш директно од секретарот на ВМРО-ДПМНЕ, Борис Змејковски, добив информација дека тие денови бил изведен атентат врз Петар Гошев преку исценирана сообраќајка во која учествувало целото негово семејство“, раскажува Џиков.

Тој вели дека веднаш потоа се сретнал со Гошев и дека тој му ја потврдил информацијата. Наводно, Гошев се сомневал во тајната полиција, која во почетоците на плурализмот се' уште работела под влијание на комунистичката идеологија.

„Утрински весник“ вчера го контактираше Гошев, кој во 1992 година по растурањето на експертската влада на Никола Кљусев, го врати мандатот за формирање на новиот кабинет што му го додели тогашниот претседател Киро Глигоров. Тој ниту ги демантира ниту ги потврдува информациите за обид за негова ликвидација.

„Не сакам да говорам на таа тема. Можеби ќе зборувам во некоја друга пригода“, ни рече доскорешниот гувернер на НБРМ.

Борис Змејковски, кој е споменат во приказната за обидот за ликвидирање на Гошев, вели дека е изненаден и дека прв пат слуша за такво нешто.

„Ова е најголема глупост што сум ја чул досега. Ваквата изјава доаѓа како гром од ведро небо од едноставна причина што Гошев никогаш не бил на толку битна позиција за да биде толку загрозен. Кога веќе измислуваат вакви приказни, барем нека не спомнуваат други имиња“, вели Змејковски за „Утрински весник“. Тој додава дека не знае зошто е инволвиран во целата работа.

„Никогаш не сум имал блискост и таква комуникација со Џиков за да му дадам такви сознанија. Според мене, станува збор за политички мртви личности што сакаат да воскреснат и ова го прават за лична афирмација“, реагира Змејковски.


Неколку пати во текот на вчерашниот ден се обидовме по телефон да го добиеме и Џиков, но не успеавме да стапиме во контакт со него. Недостапен беше и професорот Владо Поповски, поранешен директор на Агенцијата за разузнавање кај шефот на државата, за кого Џиков во „Публика“, исто така, вели дека бил цел на атентат. Наводно, во разговор во врска со истрагата за атентатот за Глигоров, Поповски му рекол на Џиков дека „од некои сили од северната граница“ имало обиди и за атентат врз него.

Поранешниот министер за внатрешни работи, Павле Трајанов, кој работеше во полицијата од 1976 до 2000 година, вели дека додека тој бил во МВР, не наишол на информација за обиди за атентат на Гошев и на Поповски.

Такви информации, според него, не се испраќаат до државниот обвинител, туку најчесто пристигнуваат во МВР и кај разузнавачките служби, а ако е потребно, и кај највисоките државни функционери.

„За 25 години што ги поминав во МВР не сум слушнал дека имало закани за животот на Гошев или на Поповски“, вели Трајанов. Како што вели тој, полицијата во периодот додека тој работел таму, се соочувала со разни закани упатени кон политичари и државни функционери.

„Сите тие закани се проверуваа, но речиси сите беа несериозни. Исклучок беа заканите упатени кон поранешниот претседател Глигоров, кому подоцна и навистина му беше извршен атентат“, објаснува Трајанов. На пример, раскажува тој, на една прослава на Нова година на масата на претседателот Глигоров била оставена салфетка, на која пишувало дека нема да ја дочека следната нова година и дека ќе биде ликвидиран.

Такви закани за животот на првиот претседател на независна Македонија имало повеќе. Емигранти, претставници на разни организации и приврзаници на различни каузи им испраќале закани и на други политичари, но, тие, за среќа, не се реализирале. Сите тие се покажале како лажни и несериозни дојави. (А.М.М.-Д.Т.)

Извор

Quote:како член на изборната комисија се најдов во Собранието и тогаш директно од ....добив информација


Quote:Поповски му рекол на Џиков дека „од некои сили од северната граница“ имало обиди и за атентат врз него

Quote:Такви информации, според него, не се испраќаат до државниот обвинител, туку најчесто пристигнуваат во МВР и кај разузнавачките служби, а ако е потребно, и кај највисоките државни функционери. .....
....Сите тие закани се проверуваа, но речиси сите беа несериозни

1. Од каде Змејковски знаел за ова?

2.Ако бил вработен во УДБ значи тоа не би го пренел, но доколку бил инспириран од некому блиско до УДБ, можеби би можел такво нешто да каже?
3. А господа од УДБ, можеби е тоа кај вас пресметка меѓу себе, па сега нешто не се сеќавате најдобро, не ве служи помнењето?
Quote:Од: Манипулации
Датум: 28.06.2011 09:00:28

Зачудува определбата на УВ да се вклучи во оваа измислена приказна! Се работи за обид за саморекламирање на поранешниот јавен обвинител, со пресметани, но, провидни цели! Ајде, и да прифатиме дека П. Гошев, како лидер на СКМ-ПДП, можел и да биде ставен на листата за отсрел, но, кој е тој и каков фактор бил во тоа време В. Попоски и тоај да се најде на истата листа со Перо? Апсурд со опашка!

4.Eдно време и бомбата која требаше Маниќ помладиот(син на шоферот на Далавера) да му ја подметне под автомобилот на Интерфалко требаше да личи на дело на ВМРО-овци, имајќи во предвид сега дека Далаверци се играчи на УДБа сегледа дека е само жежок костен кој истата и го сервираше на тогашното ДПМНЕ и Љубчо.
Која уцена и кој дил е завршен после тоа, треба да се истражи.

1. Од каде Змејковски знаел за ова?


(21-01-2010, 03:11 AM)mara-popara Wrote: [Image: NASLOVNA%2001.jpg]

СЛОБОДАН БОГОЕСКИ

Атентаторот на Глигоров барајте го дома

Бранко Героски

Во ова интервју, господине Богоески, кажавте тешки думи за првото ВМРО-ДПМНЕ. А сепак, во 2002 година, учествувавте во создавањето на ВМРО-вистинска, заедно со Борис Змејковски. Што ве натера на тоа?
- Еве што. Таму некои од луѓето навистина беа вистински патриоти. Второ, не дека имавме некакви посебни амбиции... Јас тогаш јавно зборував дека сите што и мислат барем малку добро на Македонија треба да се вклучат тоа зло Љубчо Георгиевски и неговата дружина да се симнат од политичката сцена. Никој, па ни турското ропство, не и нанел толку зло на Македонија, како што и нанесоа оваа група луѓе.

Зошто кренавте раце од ВМРО? Долго време ве перцепиравме и можеби се уште ве перцепираме како неформален советник на ВМРО-ДПМНЕ.

- Веројатно е извлечена некаква асоцијација во врска со ова што претходно го објаснувавме. Јас друго објаснување немам. Ниту сме се виделе некогаш со Груевски, ниту сум негов советник, ниту сум каде било во која било политичка партија.

Господине Богоески вие сте разузнавач долги години...

- Да, во Службата за државна безбедност сум од 1975 година. Јас сум дипломиран правник со правосуден испит и веднаш по завршувањето на школувањето бев упатен на академијата во Белград. Бев најдобар во југословенската генерација и бев одликуван од тогашниот претседател Тито. Со задоволство бев виден во сите републики и покраини и одлично соработував со моите колеги. Таа соработка ми беше од огромно значење во оние драматични моменти за Македонија. Сакам да ја искористам можноста да истакнам еден момент. Јас не сум таков каков што некој се обидува да ме наслика, некаков „мешетар „или „шемаџија“, уште помалку она што сега некој од ВМРО-ДПМНЕ сака да ми го припише. Вие добро се сеќавате дека во мое време, и покрај тие околности за кои зборувавме, во Македонија беше релативно мирно и безбедно. Погледнете ги извештаите на меѓународните структури за тоа каква беше улогата на МВР и на македонската СДБ во тој период. Ние бевме оценувани како најоспособената служба во Источна Европа. За потоа да стасаме до најцрни квалификации за криминализирани структури, кои не се способни да се справат со елементарни ситуации од безбедносен карактер. Се разбира, јас тоа не го работев сам.

Тоа го работеа една генерација професионалци, кои потоа некој ги избриша како „стари структури“. Но, делата не можат да се избришат.


An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 03-07-2011, 04:07 AM by montehristo.)
03-07-2011, 04:02 AM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#14

Jордан зошто е името на весникот “ИЗГРЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА" ?Многу знаат дека со таа песна била отворена асном и што ти знам од проано за химна требало да биде од времето на вмро арно ама сега бугарите ја присвоија и никој за оваа песна односно марш не зборува и се смета за буграска нели сте свесни дека со ова само ќе ги подгрете етикетите за бугарофили дека сте итн .. Според мене барме кога се уште не ерасчистено со тој дел од историјата мислам да почен и во учебниците да се пишува за песната и случајот на химната можевте да ставите друго по соодветно име Македонско сонце ,глас,борба итн ...
Друго да прашам за списанието ќе го вадите до електронска форма или само печатена ?Дали ќе биди лично ваше списане на групацијата или ќе имате и надворешни колумнисти дали исклучиво ќе биде само за политика или ќе се опфатат и други области (економија,неделни случувања во државата,свет и спорт)
Трето која вие целта на весникот-списанието ?да го осветлите народот во канада за лустрацијата и за другите политички проблеми на Македонија или што ?Повеќе би требало помош и отрезнување на народот тука во државата ете преку нет од колку на тие таму ...
Pishtoldzija
04-07-2011, 05:41 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#15

(04-07-2011, 05:41 PM)goran16ta Wrote: Jордан зошто е името на весникот “ИЗГРЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА" ?Многу знаат дека со таа песна била отворена асном и што ти знам од проано за химна требало да биде од времето на вмро арно ама сега бугарите ја присвоија и никој за оваа песна односно марш не зборува и се смета за буграска нели сте свесни дека со ова само ќе ги подгрете етикетите за бугарофили дека сте итн .. Според мене барме кога се уште не ерасчистено со тој дел од историјата мислам да почен и во учебниците да се пишува за песната и случајот на химната можевте да ставите друго по соодветно име Македонско сонце ,глас,борба итн ...
Друго да прашам за списанието ќе го вадите до електронска форма или само печатена ?Дали ќе биди лично ваше списане на групацијата или ќе имате и надворешни колумнисти дали исклучиво ќе биде само за политика или ќе се опфатат и други области (економија,неделни случувања во државата,свет и спорт)
Трето која вие целта на весникот-списанието ?да го осветлите народот во канада за лустрацијата и за другите политички проблеми на Македонија или што ?Повеќе би требало помош и отрезнување на народот тука во државата ете преку нет од колку на тие таму ...
Без намера да бидам адвокат на Јордан, накратко ќе ти одговорам дека расветлување на заговорите и отрезнување на народ е потребно, без разлика дали е тоа низ дијаспората или во матичната држава. Иселеништвото не контактира со своите во матичната држава само кога ќе дојде на одмор “дома- на гости“, па работи кои се објавуваат во весникот се коментираат следниот пат кога иселениците се јавуваат на нивните домашни итн., значи случувањата во дијаспората не се во вакуум.
Инаку, познато ми е како почнувањето на печатен медиум е нималку лесна и ефтина работа, не од мое туку од искуство на еден колега од на работа (сакаше да почне месечно списание со теми многу далеку од политика), наоѓањето спонзори на малку подолга патека многу помага во одржувањето на весникот во печат. Натаму, се` е работа на упорност: колку подолго е весникот во циркулација толку поголеми се шансите за негов опстанок.
Околу македонските бизниси во Канада на кои им е понудено да спонзорираат, јас не би дигал раце од нив така брзо, можеби се работи за пристапот применет кога спонзорството им е понудено, можеби со такви понуди се потрупувани постојано па кажувањето “не“ се претворило во условен рефлекс.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
04-07-2011, 08:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

(04-07-2011, 08:28 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Околу македонските бизниси во Канада на кои им е понудено да спонзорираат, јас не би дигал раце од нив така брзо, можеби се работи за пристапот применет кога спонзорството им е понудено, можеби со такви понуди се потрупувани постојано па кажувањето “не“ се претворило во условен рефлекс.Коњанику реагирав заради следново: ние понудивме во првиот број БЕСПЛАТНА реклама и БЕЗ ОБВРСКА да мора да се рекламираат понатака. Тоа е загрижувачкото.!!!(29-06-2011, 09:14 PM)ЈорданПетровски Wrote: Во моментов даваме отворена понуда за рекламен простор во нашиот магазин:

- Во првиот број на весникот вашата реклама ќе биде бесплатна и без никакви обврски да се рекламирате понатака.
- По излегувањето на првиот број ќе ви го испаратиме весникот и ценовникот за рекламниот простор, со цел да ги видите содржините и да донесете решение дали ќе сакате да продолжите да се рекламирате во нашиот весник.

Ако ве интересира понудата испратете ми на емаил фотографија од вашето лого, контакт информација за вашата компанија, и содржина на пораката на вашата реклама.
04-07-2011, 09:12 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#17(04-07-2011, 05:41 PM)goran16ta Wrote: Jордан зошто е името на весникот “ИЗГРЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА" ?Многу знаат дека со таа песна била отворена асном и што ти знам од проано за химна требало да биде од времето на вмро арно ама сега бугарите ја присвоија и никој за оваа песна односно марш не зборува и се смета за буграска нели сте свесни дека со ова само ќе ги подгрете етикетите за бугарофили дека сте итн .. Според мене барме кога се уште не ерасчистено со тој дел од историјата мислам да почен и во учебниците да се пишува за песната и случајот на химната можевте да ставите друго по соодветно име Македонско сонце ,глас,борба итн ...
Друго да прашам за списанието ќе го вадите до електронска форма или само печатена ?Дали ќе биди лично ваше списане на групацијата или ќе имате и надворешни колумнисти дали исклучиво ќе биде само за политика или ќе се опфатат и други области (економија,неделни случувања во државата,свет и спорт)
Трето која вие целта на весникот-списанието ?да го осветлите народот во канада за лустрацијата и за другите политички проблеми на Македонија или што ?Повеќе би требало помош и отрезнување на народот тука во државата ете преку нет од колку на тие таму ...


Горан,
како што Марјан прецизно ја цитира Германската поговорка:
„Повеќе пријатели има старата заблуда отколку новата вистина“.
Не е доволно луѓето само да ја слушнат или видат и прочитаат.
Секако, вистината не не моли да и веруваме дека е вистина, напротив таа има многу непријатели, кои ја задскриваат позади полувистини, лаги, трикови и превари.
Но вистината има една јака страна, секој нормален здраворазумен човек кој сам доаѓа до својот заклучок меѓу своите две уши има “Булшитометар“ па инстинктивно знае дали една работа е вистинита или не.
Просто речено, мириса дали е или не е нешто вистинито.
Проблемот не е во вистината туку во стравот кој постои уште во луѓето, тие уште мислат дека треба некој да им дозволи сами да размислуваат со своја глава, јасно и гласно.
Просто речено, тие не се тука каде се затоа што мислеле, туку затоа што кога требало не мислеле, ова не ги екскулпира криминалците од криминално-политичко-полициската клика, но срамот е голем кај овие првите што не мислеле, но срамот е уште поголем што тие сеуште не мислат, од страв не мислат.
Толку се добро научени да самите себе си се дисциплинираат катадневно, минатиот систем ги научил со страв, него го нема, но на нашите повеќе не им треба тој систем за самите да се шиканираат.
Целта, Горан, е слободната мисла да допре до луѓето, да им даде храна, поткрепа, светло, и поглед кон слободата, кон слободата од страв, ако не слобода од глад и од жед барем од страв.
Да им покаже дека се она што го знаеле, и за што се сомневале дека не е така, дека биле припитомени да работат, мислат, дишат и живеат во страв и заблуда.
Но не само да им покаже каде се туку и да им даде сила, поткрепа да видат дека има начин, поинаков начин на кој би живееле подостојно, ако не со комшиите и роднините, барем внатре во себе, да имаат барем тоа сознание дека тие нема од што да се срамат, дека нема потреба да се плашат од туѓи грешки, од туѓи криминали.
Некои сега се водачи на партии со децении и пак некој друг им е крив што се неуспешни.
А тие, иако сиромашни, кој како со својата судбина, барем се достоинствени и чесни, пред себе си и пред светот.
An inch today is tomorrow’s mile.
05-07-2011, 02:46 AM
Reply