Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Воинот на коњ"-дипломатска стратегија или срам од својата историја???
Author Message
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

Проблемот е што вакви работи многу тешко се мерат. На пример еве хипотетички да речиме, следната година има 10 милиони евра поголем доход од туризам во Скопје. Некој ќе каже тоа е заради жичарата, друг заради Скопје 2014, трет нешто трето. А всушност можеби е целосно случајно, флуктуација. Единствен научен експеримент би било да имаме две идентична Скопја еден со споменик, друг без споменик па да мериме разлика во парите. Што е невозможно, се разбира. Јас само велам ова - 700,000 луѓе посетуваат Македонија секоја година. Очигледно, најголем дел од нив се само на минување.
Тривијален пример. Да речиме ти си еден од тие стотици илјади, странец на минување. Читаш во New York Times како го ставиле споменикот и Грците прават врева, те ова те она. Наместо да прешишаш на автопатот, застануваш во Скопје да се напиеш едно кафе , можеби ручек. Нема врска дали споменикот е убав или не. Го сликаш и го ставаш на фејсбук и ставаш коментар од типот - хаха, видете на што оние примитивни балканци се палат. Можеби ќе видеш нешто друго од градот. Можеби ќе останеш на пресипавање. Можеби дури ќе ти се допадне градот па пак ќе дојдеш. Итн, итн.... Луѓето трошат пари во многу погрди места и на поглупави работи.

Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
28-06-2011, 05:38 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

(25-06-2011, 02:32 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(23-06-2011, 10:23 PM)acko Wrote: Александар Македонски нема да биде повод/причина за никакво простување со Југославија... Во која смисла се простуваме со Воинот? Демек Воинот бил мит за антијугословенски отпор!? Можеби мислиш за простување со словенство, па автоматски така и со југословенство?

Со југословенството ќе си се простиме кога ќе се соочиме и расчистиме со него, а не кога ќе се соочуваме со други периоди.
Ацко заборавив докрај да разглобам па може сега ќе ти биде појасно:
- Воинот на Коњ/Александар Македонски не е никаков симбол на антијугословенскиот отпор, сам по себе. Меѓутоа самиот споменик битно го менува изгледот на плоштадот во главниот град. Отсега па натаму, и се` додека Воинот стои на тоа место ќе има споредби “времето пред споменикот“ и “времето по споменикот“. Самиот споменик толку битно го менува градот што веќе не е оној истиот каков Југославија го оставила, во очите на неговите жители.

Коњанику тука си во право,бидејќи Александар Македонски е симбол на нешто друго и припаѓа на друга историска епоха.За Македонија ако сака да го симболизира отпорот против Југословенството требаше Грујо да даде пари да се изгради восочниот музеј на Македонската борба, кои го симболизираат модерниот отпор но е симбол на модерната историска епоха. Но тој одби, тој даде пари да се прави Александар Македонски во Фиренца, и полно "десничари" не го подржаа тој проект туку го нападнаа (се мисли на музејот).Поради што тој многу ќе налутил малцинствата посебно Албанците.А пак тие си изградија споменик на Џемо балистот.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
28-06-2011, 06:03 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(28-06-2011, 05:25 PM)Valkanizater Wrote: Плоштад „Македонија“

Поставен споменикот на Цар Самоил

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B1E80...D96F9DA8E1

Quo vadis Macedonia...quo vadis....

В грешка си-това е "Цар на престол" Costumed3 Pos Pos
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
28-06-2011, 07:24 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 

(28-06-2011, 07:24 PM)TATAP Wrote:
(28-06-2011, 05:25 PM)Valkanizater Wrote: Плоштад „Македонија“

Поставен споменикот на Цар Самоил

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B1E80...D96F9DA8E1

Quo vadis Macedonia...quo vadis....

В грешка си-това е "Цар на престол" Costumed3 Pos Pos
Icon_lol

28-06-2011, 10:11 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Това за Царот на Престол кърти :-)
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
29-06-2011, 06:43 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Защо, нека „Царот на престол” да е с името си, той е колкото на българите, толкова и на македонците.

Какво може да се случи на площад Македония:
Вариант 1 – Александър напада Самуил.
Вариант 2 – Самуил напада Александър.
Извод – войната между двамата е неизбежна.
Изход – побеждава Александър, но запазва очите на Самуил...

При възникнали международни проблеми – двамата получават българско гражданство.

Самуил се настанява до паметника на Червената армия в София и не допуска остроумни любители на графити.
Александър отива при баща си в Пловдив и прави компания на Альоша – има свободни тепета.
Альоша и Червената армия не допускат нови войни между Александър и Самуил.
Всички са щастливи. А Александър и Самуил – най-много.

Продължение 1 – некорумпирани български градоначалници продават на старо новите паметници...и не за две червени.
Всички отново са щастливи. А градоначалниците – най-много.

Продължение 2 – старите паметници се купуват като нови от некорумпирани македонски градоначалници...и не за две червени.
Всички са щастливи. А градоначалниците отново най-много.

Войнот и Царот са на площад Македония...

Какво ще се случи на площад Македония?

/Следва...за повече вж В. Цветаноски/30-06-2011, 06:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Имагинариумът на д-р Груевски

"Ако някой напише книга за Скопие 2014, тя ще се казва "Край река Вардар седнах и заплаках" Пандалф Вулкански, "Скопски приказки от 2014"
Йордан Тодоров


[Image: zx620y348_1910303.jpg]

"Тия македонци са луди!", вероятно така би възкликнал галът Обеликс, ако попадне в центъра на съвременно Скопие. Там в радиус от няколкостотин метра кипи строителство, което засенчва дори това в древен Рим. Триумфална арка, гигантски паметници на Александър Македонски и баща му Филип II и десетки други по-малки статуи на личности от всички епохи на македонската и световната история... Това не е всичко. На левия бряг на река Вардар са издигнати десетки грандиозни сгради в античен, бароков и неокласически стил, сред които са Националният театър, Музеят на македонската борба, Националният археологически музей, Конституционният съд, Държавният архив, Филхармонията и Държавният театър. Други вече съществуващи здания, строени по времето на бивша Югославия, ще бъдат "барокизирани" чрез орнаментиране на фасадите им...

"Като огромен декор на филм е. Имаш чувството, че екипът всеки момент ще разглоби каквото е построил, ще събере кабелите и осветлението и ще си тръгне", шегува се Никола Гелевски, управител на издателството "Темплум" и един от най-известните критици на проекта за трансформирането на центъра на македонската столица, придобил популярност под името "Скопие 2014". Преди време Гелевски, използвайки псевдонима Пандалф Вулкански, публикува пет книги, които са вероятно най-пространната критика на проекта до момента.
Инфографика

Паметник на Прометей

Увеличаване

Усещането за абсурда на "Скопие 2014" се усилва в късния следобед, когато на централния площад "Македония" в Скопие може да бъде наблюдавана интересна процесия. Неколцина младежи, облечени като античен македонец и македонка, като комити и като Методи Андонов–Ченто, първият президент на Македония, застават край паметниците, за да се снимат с туристите. Безплатно, защото за това, както се оказва, плаща държавата.

Проектът "Скопие 2014" е официално представен от правителството на ВМРО-ДПНЕ през февруари 2010 г. Мнозина виждат в него грандиозен опит за инженеринг на македонската национална идентичност. Според други проектът изразява фрустрациите на правителството на Никола Груевски, породени от наложеното от Гърция през 2008 г. вето върху членството на Македония в НАТО.

Сред множеството монументи в "Скопие 2014" се откроява този на Александър Македонски на централния градски площад "Македония". Паметникът е открит на 8 септември 2011 по случай 20-годишнината от обявяването на независимостта на страната от Югославия. Висок е 25 метра и представлява статуя на Александър, яхнал коня си Буцефал, под която има фонтан, от който в синхрон с класическа музика и разноцветни светлини тече вода. Самата статуя на Александър Македонски е висока 14.5 метра, а в подножието й са монтирани сцени от сраженията му и осем лъва, от устите на които излиза вода. Бронзовата статуя струва 4.5 млн. евро, а фонтанът до нея – 4 млн. евро.
Никола Гелевски, критик на "Скопие 2014"

Фотограф: Елена Героска

От другата страна на Вардар, точно срещу паметника на Александър Македонски, на площад "Карпошово въстание", се намира статуята на баща му Филип II. Докато разговарям с Никола Гелевски на втория етаж на един от ресторантите в Старата скопска чаршия, виждам как огромен кран поставя поредната бронзова статуя на полегнал лъв в подножието на 28-метровия паметник на Филип II. Статуята на Филип е част от по-голям мемориален комплекс, който включва скулптура на съпругата му Олимпия с малкия Александър Македонски на ръце и три по-малки фонтана.

"Филип ли? - поглежда Гелевски през прозореца - Грозно е и страшно! От едната страна е джамията, от другата - църквата, а по средата този паметник. Крайно безвкусно. Всичко в "Скопие 2014" е такова – нагласено, претенциозно и много евтино", казва Гелевски.
23-09-2012, 06:39 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Quote:Крвта и земјата македонска

Мирослав Грчев
Прочитано: 1788
пред 7 часа

Сподели со твоите пријатели!
Останатo од Мирослав Грчев

Лажење и градење

Право на преправање

Една убиена телевизија и девет гулаби на гранка

Првин демократија, потоа демократски избори

Збор за глупоста или воинот на клекнат коњ

Големината и средепоставеноста на споменикот на Александар III Македонски во Скопје, не треба да дозволат да падне трошка сомнеж дека тој е вистинскиот татко на нацијата и дека сите ние потекнуваме токму од неговите тестиси. Но, поради огромното незнаење и глупавост, потребни ова измислено татковство да стане државна идеологија во Македонија, поверојатно е дека потекнуваме од тестисите на неговиот коњ... Сепак, зад овој споменик на глупоста и зад безумната решителност да се поништи македонскиот современ културно-историски континуитет во слава на античкиот мит, мора да стои некаква темна идеологија која го корумпира здравиот разум во Македонија, која им ја исполнува менталната празнина на „преродбениците“ и ги опива со мисионерска убеденост. На која идеологија, всушност, и е споменик скопскиот Александар?

Одговорот можеби може да произлезе од анализата на единствениот кафеански аргумент кој поддржувачите на нaшето александарско потекло можат да го исцедат од нивните мозочиња. Тој гласи отприлика вака: „Белки античките Македонци не исчезнале без трага, туку оставиле биолошки наследници, а бидејќи живееме (тука некаде) на истата земја, јасно е дека МОРА ние да сме тие!“. Не потценувајќи ја длабочината на оваа плиткоумност, токму во тој ирационален амбис треба да ја побараме темната идеологија на ДПМНЕ. Ако разгледуваме само дел од крвниот, генетски аспект на „аргументот“ за нашето александарско потекло – и тоа наједноставниот и најлесно пресметливиот - ќе се треснеме од несовладливата математика за „крвниот удел“ на нашите претци од времето на Александар. Елем, во секое колено бројот на претците се удвојува, a „крвниот удел“ двојно се намалува, па ако претпоставиме дека до времето на Александар има (најмалку) 96 колена, дропката 1/296 ќе го претставува крвното учество на Александровата генерација во нашата крв.
На просечно интелигентен и разумен човек оваа бројка јасно му ја отсликува неспознатливата димензија на минатото, при што вистинската непроникливост во сродствата од пред 96 колена е бескрајно зголемена дури со фактот дека не постои начин да се одреди крвното и географското потекло ниту на еден од несознајно големиот број учесници во оваа генетичка бајка.
Фрапантната разлика во размери помеѓу бројот 1/296, кој е незамисливо мал дел од било што и физички му припаѓа на субатомскиот свет, и 26 метри високиот споменик, укажува на грандиозната глупавост на неговите градители, но уште повеќе, на злокобната моќ на темната идеологија, која на луѓе што не си ги знаат своите претци од трето колено им дава привид на знаење за милениумското минато и фанатична убеденост која ги гони во злодејство.

Тоа што новата македонска идентификација со избраниот митолошки јунак е изградена врз генетичка бездна од незнаење наместо врз цврсти сознанија за документирано крвно потекло, укажува дека мора да постои друг мистичен чинител кој ја компензира непостоечката крвна врска со Александар III Македонски. Тоа е втората половина од „аргументот“ за александарското сродство – земјата македонска! Земјата е таа која на непостоечкото крвно сродство му ја „обезбедува“ историската веродостојност, па токму мистичната, хтонска врска помеѓу крвта и земјата го сочинуваат рбетот на темната идеологија која некои денешни Македонци и нивните политички близнаци од другата страна на границата - ментално симетричните Грци, ги прави сигурни во нивното античко потекло. Бидејќи е од верска провениенција, блиндираната убеденост на денешните „антички“ Македонци во нивното потекло не може ниту да се загребе од јасните податоци дека и пред и после времето на Александар на грото од оваа земја не живееле античките Македонци, туку Пајонците, Дарданите, Илирите, Тракијците и Бригите, за чиешто „исчезнување“ денес никој не рони солзи. На Александровите современи сирачиња не им значат ништо ниту научните сознанија дека античката македонска држава никогаш не „стапнала“ посеверно од Валандово, а тој лично само еднаш - во првата година од владеењето, пројавал преку територијата на денешна Република Македонија, бесно бодинајќи го Букефал, брзајќи назад од неговата дунавска кампања. Значи, и покрај апсолутниот недостаток на какви било податоци за нашите крвни или територијални сродства со Александар, единствениот извор на слепата верба во нашето античко потекло е мистичната врска помеѓу крвта и земјата македонска, која ДПМНЕ ја претвори во државна идеологија. Дали некој памети што претставува идеологијата на крвта и земјата?

Крвта и земјата, или на германски Blut und Boden, е идеологија која ја потенцира врската помеѓу потеклото на луѓето (крв) и територијата што ја населуваат (земја). Оваа идеологија се појави кон крајот на 19-иот век како основен мотив на германскиот национал романтизам, а подоцна стана основна супстанца на германскиот расизам, антисемитизам и нацизам. Од произволното поврзување на крвта и земјата произлегоа нацистичките еугенички програми за одгледување на чистата ариевска раса, германскиот Lebensraum и Холокаустот, најголемите злостори во поновата човечка историја. Национализмите кои се темелат на концептот на крвта и земјата се оние најдеструктивните, затоа што го форсираат смртоносниот концепт на етнички нации чијашто врзаност за тлото им дава „старосна предност“ над другите народи и им создава илузија на супериорност само затоа што се родиле со некое (измислено) име на некакво (случајно) парче земја. Како што национализмот на крвта и земјата е јадрото на германскиот нацизам, тој е основниот мотив и на грчките етно-националистички и фашистички политики во 20-от век, тој е инспирација и на современите грчки идентификации со античка Македонија, и, да, токму тој е суштината на фарсичната „антиквизација“ на современата Македонија како иконично овоплотување на македонскиот мимикричен фашизам.

Идеологијата која ги слави Александар III Македонски и Филип II како татковци на современата македонска нација е идеологија на национализмот на крвта и земјата или палингенетскиот ултранационализам, кој е генеричко својство на секој фашизам, зашто со помош на идеологијата на палингенезата или „преродбата“, нацијата се втемелува врз нејзините „митски темели“. Сите есенцијално фашистички елементи на преродбеничкиот национализам се присутни во идеологијата и практикувањето на власта на режимот на Груевски. Митот за херојската генеза на народот од таткото Александар III Македонски и расната супериорност на неговите разбудени и преродени потомци. Шовинизмот кој ги дели Македонците на словенски и антички, ултранационализмот кој го прави невозможен меѓуетничкиот соживот и паранојата која нè изолира и нè оддалечува од соседите и од светот. Ноторно еугеничките државни проекти за етнички селективно стимулирање на трето дете, тоталитарните и авторитарните практики на владеење, контролата на медиумите и заглушувачката пропаганда, ерозијата на човековите права и слободи и уште многу својства на фашизмот кои произлегуваат од идеологијата на крвта и земјата.

И, на крајот: на што е споменик скопскиот Александар? На ништо друго освен на монструозната идеологија на крвта и земјата и на затскриениот преродбенички фашизам на режимот на Груевски. Културно-уметничката и архитектонската вредност на овој споменик е колку еден товар коњски гомна, но неговата симболичка вредност е огромна, зошто тој го симболизира поразот на разумот, слободата и демократијата во Македонија. И пропаста на македонските модерни културни вредности и македонското слободно општество. Затоа, неговото отстранување – еден сончев ден во блиската иднина - нема да биде само санитарно хигиенски чин на дефекализација на центарот на градот, туку и симболичен гест на освестеноста и решителноста на општеството да се ослободи од хипотеките на безумието на ДПМНЕ и да пристапи кон своето вистинско возобновување.

http://www.plusinfo.mk/mislenje/600/Krvt...makedonska
24-09-2012, 06:24 PM
Reply