Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Воинот на коњ"-дипломатска стратегија или срам од својата историја???
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#81

(23-06-2011, 09:40 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Не знам колку милисекунди ќе бидам толериран ако на бугарски националистички форум почнам да пишувам за Бугарија онака како што Татар и Џингиби пишуваат за Македонија...
Да се надеваме дека Воинот На Коњ ќе значи и формално простување од Југославија. Исто така да се надеваме дека нашите соседи ќе се сетат дека поминаа времињата кога тие можеа да ни наредуваат какви и чии споменици да градиме дома...
Кое по-точно съм написал за Македония и не ти е харесало?С какво съм те навредил?
Ако искаш ще те препратя към български исторически форум,за да видиш какви гнусотии са писали преди време сънародниците ти без да са банирани и без да е трита нито една дума!

В тази тема съм писа само това:
(16-06-2011, 01:58 AM)TATAP Wrote: Аеродром "Воинот на коњ" и стадион "Татко му на воинот на коњ" Pos Pos
и ако си навреден от него само мога да ти кажа да не си толко мрачен,ами и да се усмихваш от време на време Sm_wink
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
23-06-2011, 10:41 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#82Quote:
Струмичка епархија: актуелно

Зошто Александар Македонски?

(22.06.2011)


Секој народ има своја главна идентификациска идеја врз основа на која го гради својот идентитет како и своето времено (би рекол, под одредени услови, и вечно) национално единство, со цел да ги оствари своите времени (би рекол, под одредени услови, и вечни) национални цели. Заснован на главната идентификациска идеја, идентитетот потоа може и да се надоградува.
Зошто велиме идентификациска идеја, а не велиме дека тоа со кое ние национално се поистоветуваме, односно идентификуваме може да биде и нешто материјално (иако за некого и тоа не е сосема исклучено). Од две причини: прво, затоа што вообичаено како идентификациска идеја се појавува идеализираната татковина, или пак некоја идеализирана историска личност (и така само личности ја прават историјата), или некој историски настан или состојба поврзани со таа личност кои се сега веќе минато и не постојат како такви освен во сеќавањето; и второ, затоа што идејата е неделива и истовремено секој може во потполност да ја присвојува без судир со интересот на другите, додека пак материјалното е деливо и неговото присвојување создава раздори и несогласувања, па дури и војни помеѓу луѓето.
Идентификациската идеја воопшто не мора да зависи од ДНК, од крвното сродство или од јазикот на кој се говори (на пример: САД), од границите (на пример: Евреите низ историјата и денес) итн. Идентификациската идеја не е ни временски ограничена, може да биде од поново и може да биде од постаро време. Идентификациската идеја не зависи ни од артефактите (ретко кој и ги има релевантните, соодветните) и затоа не треба да се меша со антиквизација. Идентификациската идеја е независна од што и да е.
Идентификациската идеја има уште една димензија која заради своето големо национално влијание и значење мора да се спомне. Имено, идентификациската идеја, како нешто што не се дели и како нешто што истовремено секој може во потполност да го има, образува синовски однос кон татковината и пријателски или братски однос помеѓу луѓето соединети околу неа. Еднаш свесно прифатената идентификациска идеја потоа цврсто се вкоренува во емоциите на човекот, до толку што тој е спремен и животот свој да си го положи за неа (идејата – татковината). Таквиот не може да се заплаши или купи, со ништо.
Тоа не е случај со материјалното. Кога материјалното би било нешто со кое се идентификуваме, или поистоветуваме, тоа, како нешто деливо и како нешто при чие присвојување се создаваат само поделби и непријателства, може да образува само наемнички или трговски однос кон татковината, и кон своите сограѓани. Никој кој има само трговски или наемнички однос кон татковината, не би си го положил својот живот за неа. На таквиот, татковина му е секоја земја од која би имал поголем интерес. Сепак, и во двата случаи се работи за душевен, а не за духовен процес.
Православната вера не може да биде тесно хоризонтална, односно национална идентификациска идеја, како што се пропагира меѓу некои православни народи. Православната вера нема тесно национална димензија. Идентификациската идеја на православното христијанство има хоризонтално универзална и вертикално есхатолошка димензија: Нема веќе ни Јудејци ни Елини [Македонци или Албанци или Власи итн.], ни роб ни слободен; ни машки ни женски; зашто сите ние сме едно во Христос Исус (сп. Гал. 3, 28). Оваа состојба е духовна и се достигнува преку соодветен процес на духовен развој. Светите Методиј и Кирил како и светите Климент и Наум се главно дел од вертикално-есхатолошката димензија на православно-христијанскиот идентитет на македонскиот народ. За секој православен христијанин хоризонталниот идентитет не смее во неговиот ум и срце да биде поставен пред вертикалниот идентитет.
Секој народ има своја идентификациска идеја, па така и нашите соседни народи. Бугарите имаат своја идентификациска идеја, Србите – своја, Грците – своја и Албанците – своја. Кога говориме за идентификациска идеја, ирелевантно е колку е таа вистинита или верна (за верување), или колку е таа смешна или сериозна, или колку таа ни се допаѓа или не, или колку ни е таа позната или непозната итн. Патриотски е максимално да се почитува и својата идентификациска идеја како и слободното определување на другите народи за нивните идентификациски идеи. Ваквиот став теоретски го гарантира и меѓународното право како и меѓународните организации. Национализмот и етнофилетизмот ја глорифицираат сопствената идентификациска идеја и ги омаловажуваат туѓите идентификациски идеи и го негираат правото на луѓето за слободно определување на својата идентификациска идеја. Ваквиот став теоретски го осудува и меѓународното право.
Македонскиот идентитет (како веќе прифатен од огромното мнозинство народ – според последниот попис), како и идентитетот на Република Македонија, е нераскинливо поврзан со идејата за Александар Македонски и со античка Македонија. Ниту една друга идентификациска идеја не го оправдува името Р. Македонија и името Македонец. Па дури и грчките предлози и кованици Горна или Северна Македонија како и Славомакедонци се незамисливи без идентификациската идеја за Александар и античка Македонија. Затоа за ниту еден Македонец или совесен граѓанин на државата наречена Р. Македонија или за странец не би требало да биде спорно само по себе поставувањето на симболот на таа идентификациска идеја – споменикот на Александар Македонски, како идентификациски белег, на главниот плоштад „Македонија“ во главниот град на државата, во Скопје. Тоа е логиката на овој чин. Ако некому не му се допаѓа, таквиот ако може нека смисли друг идентитет и друга идентификациска идеја, како и нејзин белег. Или можеби некој знае за друга идентификациска идеја? Важно, со овој идентитет што го имаме оди овој идентификациски белег, односно споменик и затоа мислам дека непотребно се расправаме.
Легитимно политички е да се спори околу потребата на другите елементи или објекти од проектот Скопје 2014-та (финансиски, стилски, содржински итн.), но несоодветно е да се спори околу споменикот на Александар Македонски наречен „Воин на коњ“ на централниот плоштад, во главниот град, на држава наречена Р. Македонија. Секако, ниту е сè добро што прави партијата на власт, ниту е сè лошо што критикува партијата во опозиција. Затоа спротивно мислење и делување од претходново е недостаток на политичка култура. Александар Македонски, со неговите идеи за глобалниот свет, е идентификациска идеја блиска за сите наши сограѓани, за сите наши народи и етнички групи колку што нѐ има во Р. Македонија, па и пошироко. Може дури и наместо само етничка, да биде граѓанска идентификациска идеја.
Знам дека мнозина од оние кои, во незнаење или заради политичка пристрасност, досега имале спротивно мислење од ова, сега ќе прашаат: „Добро, кога е така, мораше ли токму сега да биде поставен споменикот? Не можеше ли малку подоцна или порано?“ Мислам дека одговорот на ова прашање може повторно да создаде поделби; размислете и ќе видите. Затоа, подобро е да ги обединиме силите околу она што нè поврзува, отколку безмерно, бесцелно и бесперспективно да се трошиме на она што е помалку важно и што нè дели. Во Светото Писмо пишува: „...секој град или дом ако се раздели на противни групи, ќе пропадне“ (Матеј 12, 25). А за влез во ЕУ и во НАТО воопшто не треба да се грижите, сигурно ќе влеземе (и со Александар и без него) – тоа не зависи од нас. Затоа, скоро секое спомнување на темата евроинтеграции од страна на политичките партии во медиумите денес е нејзина политизација за дневно-политички потреби. Политичките партии имаат многу други економски и социјални теми околу кои можат со право да се расправаат, но со конкретни проекти и предлози, а не со празни зборови.
Сега ќе се обидам да објаснам што значи практично сето она што погоре го објаснив теоретски. Значи, не може и не смее она што за нас претставува идентификациска идеја или идентитет, без оглед на тоа дали се работи за хоризонтален или вертикален, да биде предмет на спор помеѓу македонските политички партии. Не знам дали партиите гледаат или дали сфаќаат дека кај нас не се препознава она што значи црвена линија или воспоставени правила на игра? А ако тоа не се препознава, тогаш прашање е како ќе опстане оваа држава или како ќе функционира понатаму. На пример, не може под влијание на партиите на еден дел од народот да му се допаѓа споменикот на плоштадот, а на другиот не, и да постои расправија околу тоа. Или не може на еден дел од народот да му се допаѓа идејата за изградба на црквата на Плаошник и обнова на Универзитетот околу неа, или пак идејата за веронаука, а на другиот не. Како што стојат работите, браќата Албанци многу попаметно делуваат отколку Македонците. На пример, која од албанските партии се побуни против споменикот на Скендербег или која од нив се побуни за веронауката или против идејата за изградба на џамија на плоштадот во Скопје, а сигурно само една од нив била иницијатор? Како Албанците препознаваат што е од значење за нивниот хоризонтален и вертикален идентитет, а ние не?
Има уште едно прашање: Кој непосредно може да се грижи за проектите кои се со идентитетско значење? Нормално, партијата што е на власт, без оглед на тоа која и да е таа во моментот. Таа добила мандат за тоа од мнозинството на гласачите и таа ќе одлучува; особено ако проектот ѝ е веќе најавен и познат на граѓаните и пред изборите. Сето ова што го пишувам е според учебникот за правилата на демократијата. Од друга страна, најдобро е партиите, кога се работи за проекти од идентитетско значење, најнапред да се договорат помеѓу себе за нив. Идентитетските прашања или проекти не смеат да бидат основа за чисто партиска промоција; тоа е несоодветно со нивното општо значење. Секако, еднаш овие идентитетски прашања и проекти треба да се затворат за партиите да можат да се погрижат за поквалитетен и подостоен живот на граѓаните.
Пишувам како православен Епископ загрижен заради поделбите во својот народ и земја, во обид да ги превенирам оние посуштинските поделби отколку што се политичките. Православниот Епископ е независен од етничките и политичките поделби, тој е должен на сите да им биде сè: на Македонците – Македонец, на Албанците – Албанец, на Власите – Влав итн., само некого да придобие за Христос (види 1. Кор. 9, 22) – тоа е пастирска идентификација од која единствено зависи неговата подобност. Тој не е повикан да дели, да партизира или да етнизира, туку да собира и да обединува. Но, кога политиката ќе ги помине границите на нормалното, тој е должен да интервенира, не осврнувајќи се на дискриминаторските стереотипи од видот: Црквата да не се меша во политиката! Неговата интервенција не значи партиско определување, туку сведоштво на вистината. Православниот Епископ има единствено вертикално-есхатолошки идентитет, токму заради тоа да може да се идентификува со чиј било тесно хоризонтален идентитет, односно за да може на сите да им биде сѐ. Некој мора да остане, кој ќе го покажува и патот кон Небесната Татковина – општа за сите нас, и кон Отецот Небесен – Еден за сите нас.


Митрополит Струмички Наум
24-06-2011, 01:38 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#83

"Кога говориме за идентификациска идеја, ирелевантно е колку е таа вистинита или верна (за верување), или колку е таа смешна или сериозна, или колку таа ни се допаѓа или не, или колку ни е таа позната или непозната итн. Патриотски е максимално да се почитува и својата идентификациска идеја"
/Митрополит Струмички Наум/

С извинения към дедо Наум струмички владика, обаче или не си е научил добре уроците едно време в семинарията в Белград, или просто е стар циничен идеолог на властта и подкрепя всичко, което му харесва-още повече че се плаща от джоба на данъкоплатците по поръчка на политиците, които днес са тука, утре ги няма.
Идентификацията няма абсолютно нищо общо с делението по хоризонтала /материалното, законите на този свят/, противопоставено на вертикалното /идеалът, свободата/.
Работата с идентификацията е малко по-сложна стои така, че другите те идентифицират, като непрестанно /1/ сравняват твоята самоидентификация със /2/ собствените си самоидентификации-в този смисъл не може да се идентифицираш с каквото ти щукне на главата-било дали е сериозно и смешно, или реално или налудничаво.
Ако двете-твоята визия за тебе и тяхната визия за тах, са в конфликт, резултатът е че твоята визия в техните очи /!/ става проблемна и бумерангът се връща в твоя двор, като разколебава собствения ти опит за идентификация.
Това що пишува Наум Струмички е просто едно продължение на сръбската теория за македонците като аморфна и флотанта маса, което е най-обидното /навредливо и недостойно/ нещо на този свет.
Докато не се спре с бягането от фактите, пространството ще е открито за спекулации и културни революции, които само още повече ще объркват хората като ги карат да поддържат уникални тези, неприето от никого другиго, които като се абстрахираме от философията, имат само едно следствие-ИЗОЛАЦИЯ за авторите на екзотичните теории и техните съграждани.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
24-06-2011, 05:49 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#84

@Black Wolf .... Ja politiziras (pristrasno) teoretskata ideja ... karakteristicno za bugar.
24-06-2011, 06:56 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#85

И кое политизирам, гостенино според твоя "леко" расистки коментар?
Кое е типично за бугар, и кое за македонец-или си привърженик на гледището, че има една теория за гърците, една теория за македонците, една теория за сърбите, една теория за българите-и все за едно и също нещо?
Ако ти мислиш че си Наполеон /така се идентификуваш/, и аз кажа че аз съм Наполеон /така се идентификувам аз/-то къде е пристрастността в конфликта на нашите самоидентификации?
1. Или и двамата сме луди.
2. Или ти си Наполеон, а аз съм луд.
3. Или обратното.
Няма трета възможност, приятелю.
Особено па трябва да се замислим и двамата, в случай че всички останали мислят, дека Наполен е умрял още преди 200 години...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 24-06-2011, 07:05 AM by Il Schismatico.)
24-06-2011, 07:00 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#86

(23-06-2011, 10:23 PM)acko Wrote: Александар Македонски нема да биде повод/причина за никакво простување со Југославија... Во која смисла се простуваме со Воинот? Демек Воинот бил мит за антијугословенски отпор!? Можеби мислиш за простување со словенство, па автоматски така и со југословенство?

Со југословенството ќе си се простиме кога ќе се соочиме и расчистиме со него, а не кога ќе се соочуваме со други периоди.

Поздрави! Умно!
24-06-2011, 09:28 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#87

(24-06-2011, 01:38 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:
Струмичка епархија: актуелно

Зошто Александар Македонски?

(22.06.2011)


Секој народ има своја главна идентификациска идеја врз основа на која го гради својот идентитет како и своето времено (би рекол, под одредени услови, и вечно) национално единство, со цел да ги оствари своите времени (би рекол, под одредени услови, и вечни) национални цели. Заснован на главната идентификациска идеја, идентитетот потоа може и да се надоградува.Митрополит Струмички Наум


Ми се чини дека има врска со темата :

Quote:НАУМ - СТРУМИЧКО БРЕГАЛНИЧКА ЕПАРХИЈА

Од каратист и моторџија монах во Света Гора

Митрополит Наум-Sвонимир Илиевски, правник, каратист, моторџија.
Владика Наум е роден 13 декември 1961 година во Скопје. Неколку години по студирањето на Правниот факултет и лудориите по скопските улици со мотори, Sвонимир преминува во Света Гора-Атонска каде како монах престојува повеќе од 8 години. Целиот монашки стаж на сите владици да се соберат не може да се дојде до монашките години на Наум.
Тој од Света Гора заминува во Романија, каде од епископот на романската православна црква Калиник е ракоположен во јеромонах. За време на претстојот на Света Гора тој национално не се изјаснува. Осум години има грчки пасош. Со благослов на романскиот владика а по барање на Владиката Петар, Наум доаѓа во Македонија и е назначен за архимандрит на монашкото братство во Струмица. Тогашниот поглавар на МПЦ Михаил, го аминува неговиот избор и хиритронисан за владика е на 27.8 95 година во Струмица. Се зборува во струмичката епархија дека Наум е љубител на спортско стрелаштво и го користел стрелиштето кое се наоѓа во близина на струмичкиот манастир. Наум од министерот за МВР Љубе Бошковски добива на поклон пиштол за време на прославата на празникот на полицијата.
Владиката Наум е духовен отец на Снешка Георгиевска, сопруга на премиерот Георгиевски. Кај него Георгиевска редовно се исповедувала. Тој сака да се вози во скапи коли и џипови. Моментално вози џип. Струмичката епархија на располагање има џип марка мерцедес, Ровер 75, Тојота јарис и други помали возила.
Владиката Наум во црковните кругови важи за контроверзна личност.
Братучед на Наум му е Владо Наумовски екс-претседателот на Комисијата за односи со верските заедници, кој за време на владеењето на СДСМ му обезбедил поголеми донации за црквата, а сега Наум добивал уште повеќе од премиерот Георгиевски. Наум е личен пријател на бившиот претседател на Македонија Киро Глигоров, Љубе Бошковски. Наум на сите прослави кои ги организира ВМРО-ДПМНЕ и на сите воени вежби е присутен во друштво на премиерот Георгиевски и министерот Љубе Бошковски.
Го формирал големото монашко братство во МПЦ. Тој се смета за врската заедно со Петар за упатување на монаси во Грција и преку светосавските канали во Србија. Во куќата на неговите родители во Црниче за време на аферата со монаштвото е направен обид за атентат. Додека влегувал Наум во куќата на своите родители со пушка било пукано во него. Одвај извлекол жива глава. Наум има одлични односи со грчки и српски владици и со блокот на грчки цркви, и главен пропагатор на нишката спогодба.

25-06-2011, 01:23 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#88

Опааа про-србогрчки попови го пропагираат Ацета Македонски? Абе тактика Каравангелисова уште од 1900 година никад није умрла...
25-06-2011, 01:34 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#89

(23-06-2011, 10:23 PM)acko Wrote: Александар Македонски нема да биде повод/причина за никакво простување со Југославија... Во која смисла се простуваме со Воинот? Демек Воинот бил мит за антијугословенски отпор!? Можеби мислиш за простување со словенство, па автоматски така и со југословенство?

Со југословенството ќе си се простиме кога ќе се соочиме и расчистиме со него, а не кога ќе се соочуваме со други периоди.
Ацко заборавив докрај да разглобам па може сега ќе ти биде појасно:
- Воинот на Коњ/Александар Македонски не е никаков симбол на антијугословенскиот отпор, сам по себе. Меѓутоа самиот споменик битно го менува изгледот на плоштадот во главниот град. Отсега па натаму, и се` додека Воинот стои на тоа место ќе има споредби “времето пред споменикот“ и “времето по споменикот“. Самиот споменик толку битно го менува градот што веќе не е оној истиот каков Југославија го оставила, во очите на неговите жители.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
25-06-2011, 02:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#90

(25-06-2011, 02:32 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(23-06-2011, 10:23 PM)acko Wrote: Александар Македонски нема да биде повод/причина за никакво простување со Југославија... Во која смисла се простуваме со Воинот? Демек Воинот бил мит за антијугословенски отпор!? Можеби мислиш за простување со словенство, па автоматски така и со југословенство?

Со југословенството ќе си се простиме кога ќе се соочиме и расчистиме со него, а не кога ќе се соочуваме со други периоди.
Ацко заборавив докрај да разглобам па може сега ќе ти биде појасно:
- Воинот на Коњ/Александар Македонски не е никаков симбол на антијугословенскиот отпор, сам по себе. Меѓутоа самиот споменик битно го менува изгледот на плоштадот во главниот град. Отсега па натаму, и се` додека Воинот стои на тоа место ќе има споредби “времето пред споменикот“ и “времето по споменикот“. Самиот споменик толку битно го менува градот што веќе не е оној истиот каков Југославија го оставила, во очите на неговите жители.Ама затоа е ОФИЦИРСКИ ДОМ.

[Image: images?q=tbn:ANd9GcTeQTG3UFxZa-E-TVnRf_n...6sUnfeLnZN]


Затоа се коњаниците :

[Image: images?q=tbn:ANd9GcQ9hK2wMgYIpxg80tQ_LN5...A0PspaDIEA]

Театарот;

[Image: images?q=tbn:ANd9GcQEiBrzwO9P-KOhhI8b2OS...9A0ZQp8zmA]

25-06-2011, 02:48 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#91

(25-06-2011, 02:32 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(23-06-2011, 10:23 PM)acko Wrote: Александар Македонски нема да биде повод/причина за никакво простување со Југославија... Во која смисла се простуваме со Воинот? Демек Воинот бил мит за антијугословенски отпор!? Можеби мислиш за простување со словенство, па автоматски така и со југословенство?

Со југословенството ќе си се простиме кога ќе се соочиме и расчистиме со него, а не кога ќе се соочуваме со други периоди.
Ацко заборавив докрај да разглобам па може сега ќе ти биде појасно:
- Воинот на Коњ/Александар Македонски не е никаков симбол на антијугословенскиот отпор, сам по себе. Меѓутоа самиот споменик битно го менува изгледот на плоштадот во главниот град. Отсега па натаму, и се` додека Воинот стои на тоа место ќе има споредби “времето пред споменикот“ и “времето по споменикот“. Самиот споменик толку битно го менува градот што веќе не е оној истиот каков Југославија го оставила, во очите на неговите жители.

Во право си тука. Никогаш не сум ги разбирал тие малоумни поделби антички-словенски (ко божем сите се експерти за генетика и колку % словенска античка ујгурска или не знам каква крв има во нас) и таква дискусија сум сфатил дека е беспредметна и нема никаков разумен ефект. Работата е во ефектот кој ќе го има овој споменик, да видиме дали оваа фама е оправдана и нормално изгледот на плоштадот на Скопје.
(This post was last modified: 25-06-2011, 02:55 AM by Nikola.)
25-06-2011, 02:54 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#92

(25-06-2011, 02:54 AM)Nikola Wrote: Во право си тука. Никогаш не сум ги разбирал тие малоумни поделби антички-словенски (ко божем сите се експерти за генетика и колку % словенска античка ујгурска или не знам каква крв има во нас) и таква дискусија сум сфатил дека е беспредметна и нема никаков разумен ефект. Работата е во ефектот кој ќе го има овој споменик, да видиме дали оваа фама е оправдана и нормално изгледот на плоштадот на Скопје.

Никола, нема што тука да не ти е јасно.
Стратегијата е подели па владеј.
Тактиката е Емоционално-Восприемно Преоптеретување преку хипер-производство на афери, новини(што добри, што лоши- зависно од потреба), разно-разни емисии од тип на квази-новинарско-уредничко-авторски информативни емисии, негување на култ на личност, бирање на новинари кои смеат а кои не смеат да бидат присатни на некои брифирања.
Логистичка поддршка се Фабриката(Оперскиот ансамбл) на СДС/Сорош, Ѕинго/Латас, Штерјо и компанија, кодошите по “партиите“.
(05-06-2011, 02:10 PM)ЈорданПетровски Wrote: Не се работи за ФАБРИКА туку за ОПЕРСКИ АНСАМБАЛ.
Модус Операнди: на обичниот народ му се оттрга вниманието од суштествените работи кон несуштествени и споредни, секојдневно бомбардирајќи им го вниманието правејќи емоционално преоптеретување и затапување на истото стварајќи ефект на незаинтересираност.
Така, под житото на споредни и несуштествени појави од типот види птица, замајувајќи ги овците тие нив ги шишаат, ги возат, ги стрижат, ги дерат.
Нас обичните не има прст и плева, ние сме потрошна стока за нив.
Доаѓа време, ние исцртуваме мапа на нивно поврзување, на нивни интересни групи, хиерархиска подреденост, Бранко е можеби последниот Капо, но не и единствен, но тој е сепак само локален “Капо“.
Јоцо е во право во едно, дека сега е време на нивното меѓусебно разграничување.
An inch today is tomorrow’s mile.
25-06-2011, 04:20 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#93

Войнът на кон и последиците.

Македонија може да ја загуби препораката за преговори

Застојот на реформите може скапо да ја чини нашата земја

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, вчера во Брисел потврди дека Македонија може да ја загуби препораката за преговори со ЕУ ако не се продолжи забрзано со реформите.

„Бев неодамна во вашата земја и јасно им ставив на знаење на вашите власти дека е неопходно да се продолжат и да се забрзаат реформите. Јасно е дека без продолжување и консолидација на реформите, не можеме да ја гарантираме надежта за членство. Важно е да се продолжи со напорите и се надевам дека ќе биде направено тоа“, изјави Баросо.


http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...538CD8B56D

Това като нищо може да стане. Европата не обича наглите и непослушните. Щом едно правителство се държи по такъв аругантен начин и открива споменици по време на важни преговори за членство в ЕУ, европейците ще се иритират и ще прекратят преговорите. Разбира се, ще бъде намерен някакъв благовиден предлог. По този начи Груевски ще бъде изправен пред дилемата или да премахне спомениците и да започне отново преговорите, или да забрави за ЕУ и НАТО. Според мен Груевски с поставянето на тези споменици показа, че има доста инфантилно поведение. Не е дорасъл за допломат и едва ли някога ще стане такъв.
25-06-2011, 01:38 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#94

(25-06-2011, 01:38 PM)veritas Wrote: Войнът на кон и последиците.

Македонија може да ја загуби препораката за преговори

Застојот на реформите може скапо да ја чини нашата земја

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, вчера во Брисел потврди дека Македонија може да ја загуби препораката за преговори со ЕУ ако не се продолжи забрзано со реформите.

„Бев неодамна во вашата земја и јасно им ставив на знаење на вашите власти дека е неопходно да се продолжат и да се забрзаат реформите. Јасно е дека без продолжување и консолидација на реформите, не можеме да ја гарантираме надежта за членство. Важно е да се продолжи со напорите и се надевам дека ќе биде направено тоа“, изјави Баросо.


http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...538CD8B56D

Това като нищо може да стане. Европата не обича наглите и непослушните. Щом едно правителство се държи по такъв аругантен начин и открива споменици по време на важни преговори за членство в ЕУ, европейците ще се иритират и ще прекратят преговорите. Разбира се, ще бъде намерен някакъв благовиден предлог. По този начи Груевски ще бъде изправен пред дилемата или да премахне спомениците и да започне отново преговорите, или да забрави за ЕУ и НАТО. Според мен Груевски с поставянето на тези споменици показа, че има доста инфантилно поведение. Не е дорасъл за допломат и едва ли някога ще стане такъв.

Веритас, каде тука го гледаш коњот?
Тука Баросо зборува за реформи, коњот е еден симбол, а реформата на судството е нешто што оваа црвена буржоазија нема да си го дозволи.
Само специјално судство, каде: ќе се соберат сите комунистички злосторства, криминалот од приватизацијата, прекршувањето на ембаргото, кријумчарењето на тутунот, перењето на парите, лустрацијата, и чистење на правно-судската фела е она кое треба да го ние сработиме.

Во овој случај, Црвените кмери од сите нас направија коњи, затоа што ни ги мачкаат очите како сакаат и умеат.
Ни наметнуваат нешто несуштествено како суштествено, а вашното сакаат да го закопаат што подлабоко за да не се види.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 25-06-2011, 05:05 PM by montehristo.)
25-06-2011, 05:02 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#95

Бев индиферентен кон сета работа, ама сега мислам дека нет ефект е позитивен. На страна политика и други ефекти, од чисто монетарна страна има смисол.
Не би се изненадил да целиов проект испадне една од најпрофитабилната инвестиција на Грујо. Ако споменикот + фонтата чино околу 10 милиони евра, реално е да се очекува, после сите натписи, контраверзи, со други зборови, бесплатни реклами во разни влијателни медијуми да се зголеми туризамот во Скопје исклучиво заради споменикот.
10,000 туристи (~30 на ден, или помалку од еден автобус) само заради тоа да дојдат/поминат во Скопје на еден ден да се сликаат пред споменикот и да потрошат 100 евра, тоа е 1милион годишно (засекогаш). Или ~10% враќање на инвестицијите. За споредба, Македонија ја посетува годишно 700,000 луѓе. А веројатно ќе биде ефектот поголем.
Македонија може да се задолжи во евра денес околу 5 -5.5% (врз основа колку се "bond yields" на двата МК бонда чији цени се транспарентни). Се додека можеш да ги вратиш парите повеќе од 5.5% државата и општеството е во ќар.
Македонија има наслаб приход од туризам во регионот, а факт е дека има многу убавини да се видат. Ајде да кажеме немаме море па тоа не кочи, ама ете дури и Србија прави околу една милиарда долари годишно од туризам - само од Косово сме подобри.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
27-06-2011, 05:05 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#96

Тука връзката е обратна-много пари падат от обекти, строени с чиста идеална цел-например пирамидите никой не ги е строил за туризъм, а за почит към задгробния свят-съвсем друг е въпросът ч еса се превърнали в машина за пари 4-5 хиляди години по-късно.
Или големите каменни статуи на Великденските острови, или Стоунхендж.
Хората търсят ценности, пред които да окажат почит-затова е важно един паметник да е паметник на желанието да си автентичен-тогава това се усеща и от останалите около тебе.
Сега, дали гова желание трябва да е 100 % исторически коректно, или можем да си позволим да градим споменици, в които възстановяваме нещо несъществувало, е "малко" по-деликатен въпрос, който засяга решенията за идентичността ни...щом сте го направили, халал да ви е - ако вие си го харесвате, и другите ще почнат да го харесват, като изключм гърците :-)
Ако не, не-ще стане като паметника на Съветската Армия в София дето го направиха с боя и графити като герои от американски комикси...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 28-06-2011, 07:46 AM by Il Schismatico.)
28-06-2011, 07:45 AM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#97

Пирамидите се градени од други причини, се разбира. Но, на пример Ајфеловата кула нема никаква посебна функционална цел, било потрошено околу 35 милиони сегашни долари, а ете 12 милиони туристи доаѓаат годишно да ја видат. И тоа не е само да трошат на кулата , туку поради кулата се дојдени и трошат на други места во Париз и Франција. Значи, испаѓа илјадакратно враќање на парите и тоа реално, не само номинално. А кога ја изградиле, многу луѓе критикувале како неверојатна грдост.
http://historical.whatitcosts.com/facts-...-tower.htm

Се разбира, коњаникот не може да се мери со кулата, меѓутоа треба да видиш каков бизарен кичерај има во САД од каде земаат милијарди од туризамот, па никој не му ја мисли нити се замара многу дали е 100% историски коректно.
Во секој случај, многу публицитет доби статуата бесплатно, лошо не може да биде. А Скопје има реално премалку атракцији и генерално е грд град за да има релевантен приход од туризам.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
28-06-2011, 03:33 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#98

Зоограф, туристите што одат да ја видат Ајфеловата кула го прават тоа како последица на нивното присуство во Париз--град во држава кои што имаат добро изграден имиџ за одредена романтична и гастрономска традиција, како и градот каде што започнала Француската револуција итн. Самат Франција има да понуди многу поцеќе од Ајфеловата кула, додека, Франција, пак е окпружена со држави што, слично, имаат долго изградени имиџи кои привлекуваат туристи. Не е за занемарување дека голем придонес за тие позитивни имиџи на Западноевроските држави има дадено фактот што јадрото на Северноамеркианското население е сочинето од Западноевропци.

Така што, очекувањата дека "Воинот на коњ" ќе донесе некакви туристички пари се според мене далеку од реалноста. Патем, освен гломазноста на споменикот, самиот споменик нема некој специјален квалитет, односно не е да речеме "Давид" рачно изделкан од мермер; не е "Систина" и сл., туку е тон бронза излеана во фабрика.
28-06-2011, 04:18 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#99

E, Зоограф, Айфеловата кула май и тя беше строена с идеална цел: естетическо задоволство с модерен вкус...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
28-06-2011, 04:54 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Плоштад „Македонија“

Поставен споменикот на Цар Самоил

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B1E80...D96F9DA8E1

Quo vadis Macedonia...quo vadis....

28-06-2011, 05:25 PM
Reply