Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Poll: КОЈ КЕ Е СЛЕДНИОТ !!!!?????
This poll is closed.
1. Љубомир Фрчковски
100.00%
3 100.00%
2.Филип Петровски
0%
0 0%
3.Љубисав Иванов Ѕинго
0%
0 0%
4.Борис Стојменов
0%
0 0%
5.Стевче Јакимовски
0%
0 0%
Total 3 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КОЈ Е СЛЕДНИOT !!???
Author Message
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#21

(07-06-2011, 11:31 PM)hristo Wrote:
(07-06-2011, 03:01 PM)basilius_2 Wrote: Христо,Македонец сега меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе настане борба за превласт. И двете банди се водени од ист центар, но вторава банда СДСМ се испука за да дојде на власт, ако беше на власт тие ќе апсеа.Проблемот е во тоа што СДСМ, многу работи што ги направи се недозволени и нелегални и со тоа им се остава простор да се најде легитимност за нивните апсења.Со тоа што сега ги апсат помаливе рибе меѓу кои типувам и Фрчко, крајната цел е Бранко.

Тезата ти е многу порозна...не држи вода. Ако се водени од еден центар, а велите дека Фрчко и Бранко се главни, како тие можат да се апсат едни други!!?? Уште еднаш благодарам на Соленик за неговиот совет за користење логика.

Мафијата е синоним за организиран криминал,додека зборот синдикат значи Здружение на Рекетари.
На чело на Мафијата стои Дон или Кум во овој случај УДБ(а) со центар во Белград. Под него се Капетани (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ) кои имаат своја територија која ја работат и своја специјална струка. Е сега има случаи кога двајцата Капетани ќе се скараат.Прво оди војна, па тогаш одат кај донот кој ги помирува.Најбитен во Мафијашката хиеархија е Консилиере или Советникот, кој е адвокат кој го советува Донот. Во овој случај Љубомир Фрчковски и групата "Форум".
Капетаните можат да се скараат околу територија тоест на кој дел од градот можат да работат,да наплаќаат рекет,да се точи нивниот алкохол,да се продава дрога, цигари и проституција. Се што е забрането со закон.
Да се избегне сомнежот од полицијата, тие пари се вложуваат во чист,легален бизнис како градежништво, казина, хотели, перални,компјутерски компании.Е сега да се избегне плаќањето данок тие легални бизнис покажуваат загуба.
Се подмитуваат судии,царинарници, полицајци и политичари.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 08-06-2011, 02:30 AM by basilius_2.)
08-06-2011, 02:27 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#22

(08-06-2011, 02:27 AM)basilius_2 Wrote:
(07-06-2011, 11:31 PM)hristo Wrote:
(07-06-2011, 03:01 PM)basilius_2 Wrote: Христо,Македонец сега меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе настане борба за превласт. И двете банди се водени од ист центар, но вторава банда СДСМ се испука за да дојде на власт, ако беше на власт тие ќе апсеа.Проблемот е во тоа што СДСМ, многу работи што ги направи се недозволени и нелегални и со тоа им се остава простор да се најде легитимност за нивните апсења.Со тоа што сега ги апсат помаливе рибе меѓу кои типувам и Фрчко, крајната цел е Бранко.

Тезата ти е многу порозна...не држи вода. Ако се водени од еден центар, а велите дека Фрчко и Бранко се главни, како тие можат да се апсат едни други!!?? Уште еднаш благодарам на Соленик за неговиот совет за користење логика.

Мафијата е синоним за организиран криминал,додека зборот синдикат значи Здружение на Рекетари.
На чело на Мафијата стои Дон или Кум во овој случај УДБ(а) со центар во Белград. Под него се Капетани (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ) кои имаат своја територија која ја работат и своја специјална струка. Е сега има случаи кога двајцата Капетани ќе се скараат.Прво оди војна, па тогаш одат кај донот кој ги помирува.Најбитен во Мафијашката хиеархија е Консилиере или Советникот, кој е адвокат кој го советува Донот. Во овој случај Љубомир Фрчковски и групата "Форум".
Капетаните можат да се скараат околу територија тоест на кој дел од градот можат да работат,да наплаќаат рекет,да се точи нивниот алкохол,да се продава дрога, цигари и проституција. Се што е забрането со закон.
Да се избегне сомнежот од полицијата, тие пари се вложуваат во чист,легален бизнис како градежништво, казина, хотели, перални,компјутерски компании.Е сега да се избегне плаќањето данок тие легални бизнис покажуваат загуба.
Се подмитуваат судии,царинарници, полицајци и политичари.

Аааа, таква е постановката.Razmisluva На прв поглед ми изгледа како сиже на филм за мафија. Ама, кога ти велиш...добро , нека е така. Е, сега, има едно логично прашање ( благодарам Соленик). Ако Консилиере ( советник) е најважен во таа мафијашка структура, како може,тогаш, едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) да реши да го апси еден од членовите на конзилијарниот совет( групата Форум, поточно Фрчковски), а друг да малтретира ( иселување на Ѓунер Исмаил од станот)? Дали тоа значи дека едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) му откажува послушност и верност на Донот ( нели, УДБ-а лоцирана во Белград) или сака да ја преземе целата територија во свои раце. Ако е првото, нели треба голема храброст или е најден нов Дон !? Ако е второто, дали едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) не добил согласност од Донот... да го истисне вториот капетан ( СДСМ)заради операција која ке биде завршна, а за која вториот капетан (СДСМ), можеби, ке изрази несогласување.
08-06-2011, 08:53 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#23

(08-06-2011, 08:53 AM)hristo Wrote: Аааа, таква е постановката.Razmisluva На прв поглед ми изгледа како сиже на филм за мафија. Ама, кога ти велиш...добро , нека е така. Е, сега, има едно логично прашање ( благодарам Соленик). Ако Консилиере ( советник) е најважен во таа мафијашка структура, како може,тогаш, едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) да реши да го апси еден од членовите на конзилијарниот совет( групата Форум, поточно Фрчковски), а друг да малтретира ( иселување на Ѓунер Исмаил од станот)? Дали тоа значи дека едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) му откажува послушност и верност на Донот ( нели, УДБ-а лоцирана во Белград) или сака да ја преземе целата територија во свои раце. Ако е првото, нели треба голема храброст или е најден нов Дон !? Ако е второто, дали едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) не добил согласност од Донот... да го истисне вториот капетан ( СДСМ)заради операција која ке биде завршна, а за која вториот капетан (СДСМ), можеби, ке изрази несогласување.

И мене hristo во последно време ми делуваат премногу контрадикторно постовите на basilius_2 и на Јордан.....

Не за друго....туку навлегуваат во некој ектремни теории на заговор....кој кога ќе почнат да се анализираат доаѓа до тотално несовпаѓање.

А веќе месец дена и Јордан ми станува чуден бидејќи со тоа што го имам читано порано од него....како минат деновите се повеќе од него читам постови со променлива содржина.
08-06-2011, 02:41 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#24

(08-06-2011, 02:41 PM)Makedonec Wrote:
(08-06-2011, 08:53 AM)hristo Wrote: Аааа, таква е постановката.Razmisluva На прв поглед ми изгледа како сиже на филм за мафија. Ама, кога ти велиш...добро , нека е така. Е, сега, има едно логично прашање ( благодарам Соленик). Ако Консилиере ( советник) е најважен во таа мафијашка структура, како може,тогаш, едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) да реши да го апси еден од членовите на конзилијарниот совет( групата Форум, поточно Фрчковски), а друг да малтретира ( иселување на Ѓунер Исмаил од станот)? Дали тоа значи дека едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) му откажува послушност и верност на Донот ( нели, УДБ-а лоцирана во Белград) или сака да ја преземе целата територија во свои раце. Ако е првото, нели треба голема храброст или е најден нов Дон !? Ако е второто, дали едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) не добил согласност од Донот... да го истисне вториот капетан ( СДСМ)заради операција која ке биде завршна, а за која вториот капетан (СДСМ), можеби, ке изрази несогласување.

И мене hristo во последно време ми делуваат премногу контрадикторно постовите на basilius_2 и на Јордан.....

Не за друго....туку навлегуваат во некој ектремни теории на заговор....кој кога ќе почнат да се анализираат доаѓа до тотално несовпаѓање.

А веќе месец дена и Јордан ми станува чуден бидејќи со тоа што го имам читано порано од него....како минат деновите се повеќе од него читам постови со променлива содржина.

Не бе другари, вие се менувате.

Христо, ти ендаш ќе напишеш дека се согласуваш со забелешката дека македонските банди кои парадираат во колстуми на политички партии се водат од исти центар, за кога некој друг тоа ќе го напише му одговориш дека прави "теории на заговор". Не сте ми јасни за какви наши теории на заговор зборувате. Ве гледам дека често мешате баби и жаби; ние само се обидуваме да ја запазиме објкeтивноста.

Причината зошто работите во Македонија никако не можат да тргнат на поарно е токму поради суетните луѓе на кои им е најважно да се докажт како најуми, па повеќе труд вложуваат во докажувањето дека Земјата е плоча одошто во решавањето на проблемите. Оваа слабост УДБа вешто ја косристи за да уништи секое чесно движење. Мојава "теорија на заговор" ја засновам на изнесеното во ДОСИЕТО ПО "ДЕСТРУКТИВЕЦ", каде што Претседателот на УНАСМ ги кодоши неговите потптетседатели зашто тој се чувствува запоставен.

Во нашиов случај чувствувата на Христо, дека тој е најумен на форумов, се повредени, па затоа тој почнува да "навива" и за БЦ и за СДС (со инсинуации дека тие откажале послушност на УДБа и затоа се врши "прогонот" врз нив)--само од инает!

Македонец, мислам дека не те помешав со друг член, ама ми се чини дека ти пишуваше за Мајкл Мур и Зајтгајст како говорвници на вистината--а нас не' етикетираш како "заговорници" иако сето она што го пишуваме е поткрепено со факти, а и многу од работите, особено што ги прогнозираше Јордан се остваруваат.
08-06-2011, 03:41 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#25

(07-06-2011, 02:56 PM)hristo Wrote: ... Зарем никој не навива од нив за Србија.SmajlitoSmajlitoSmajlito
Како да го подзаборави бате Бане. Ете тој е најсерпски наќострен. Или Даравелски. Нему Србија му е ослободителка. Буквално. Иако е од ВМРО.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
09-06-2011, 02:26 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#26

(08-06-2011, 03:41 PM)Solenik Wrote:
(08-06-2011, 02:41 PM)Makedonec Wrote:
(08-06-2011, 08:53 AM)hristo Wrote: Аааа, таква е постановката.Razmisluva На прв поглед ми изгледа како сиже на филм за мафија. Ама, кога ти велиш...добро , нека е така. Е, сега, има едно логично прашање ( благодарам Соленик). Ако Консилиере ( советник) е најважен во таа мафијашка структура, како може,тогаш, едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) да реши да го апси еден од членовите на конзилијарниот совет( групата Форум, поточно Фрчковски), а друг да малтретира ( иселување на Ѓунер Исмаил од станот)? Дали тоа значи дека едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) му откажува послушност и верност на Донот ( нели, УДБ-а лоцирана во Белград) или сака да ја преземе целата територија во свои раце. Ако е првото, нели треба голема храброст или е најден нов Дон !? Ако е второто, дали едниот капетан ( ВМРО-ДПМНЕ) не добил согласност од Донот... да го истисне вториот капетан ( СДСМ)заради операција која ке биде завршна, а за која вториот капетан (СДСМ), можеби, ке изрази несогласување.

И мене hristo во последно време ми делуваат премногу контрадикторно постовите на basilius_2 и на Јордан.....

Не за друго....туку навлегуваат во некој ектремни теории на заговор....кој кога ќе почнат да се анализираат доаѓа до тотално несовпаѓање.

А веќе месец дена и Јордан ми станува чуден бидејќи со тоа што го имам читано порано од него....како минат деновите се повеќе од него читам постови со променлива содржина.

Не бе другари, вие се менувате.

Христо, ти ендаш ќе напишеш дека се согласуваш со забелешката дека македонските банди кои парадираат во колстуми на политички партии се водат од исти центар, за кога некој друг тоа ќе го напише му одговориш дека прави "теории на заговор".
Не сте ми јасни за какви наши теории на заговор зборувате. Ве гледам дека често мешате баби и жаби; ние само се обидуваме да ја запазиме објкeтивноста.

Причината зошто работите во Македонија никако не можат да тргнат на поарно е токму поради суетните луѓе на кои им е најважно да се докажт како најуми, па повеќе труд вложуваат во докажувањето дека Земјата е плоча одошто во решавањето на проблемите. Оваа слабост УДБа вешто ја косристи за да уништи секое чесно движење. Мојава "теорија на заговор" ја засновам на изнесеното во ДОСИЕТО ПО "ДЕСТРУКТИВЕЦ", каде што Претседателот на УНАСМ ги кодоши неговите потптетседатели зашто тој се чувствува запоставен.

Во нашиов случај чувствувата на Христо, дека тој е најумен на форумов, се повредени, па затоа тој почнува да "навива" и за БЦ и за СДС (со инсинуации дека тие откажале послушност на УДБа и затоа се врши "прогонот" врз нив)--само од инает!

Македонец, мислам дека не те помешав со друг член, ама ми се чини дека ти пишуваше за Мајкл Мур и Зајтгајст како говорвници на вистината--а нас не' етикетираш како "заговорници" иако сето она што го пишуваме е поткрепено со факти, а и многу од работите, особено што ги прогнозираше Јордан се остваруваат.

Соленик, ти кажав дека не ти оди псохологијата. Тоа што го правиш објективно ( анализите, ) ти се подобра страна. Батали психологија. Не за друго, да не губиш од авторитетот кај умните , што ке е лошо за каузата. Нели ја гледаш добронамерноста кај мене, Ацко, Никола, Алексгреит и друите ( најголемиот дел) од членовите на КОТЛЕ кои пишуваат од МК. Но, наместо да ни , погрешно, судите вие треба да ги дебело земате во обзир нашите мислења, дилеми зошто тоа се прашања и дилеми на оној дел од МК, на кои вие потенцијално сакате да се обратите. Значи, нас треба да не примите како мост( или поточно филтер) на вашите акивности. Ако кај нас не минуваат, нема да поминат ниту во МК. Вашите напори за создавање на јадро во МК останаа неуспешни, зошто работите се покомплекси и посложени, а живото тече. Нема црно-бела слика. Не можете да ги поедноставите односите до најелементарно ниво. Како такви не ке имате “ проѓа“ кај македонскиот народ. Уште еднаш, ако нас добронамерните не не убедите во исправност на вашата стратегија ( идејата е прифатена), ке си останете како едно затворена групација која ке нема видливо влијание на политичките токови во МК. А, мислам, дека не ви е тоа основната цел. Затоа, малку повеќе разбирање, толеранција. Па и малку спротиставена дебата не е на одмет. Нели не правите нова, пречистена комунистичка партија, туку сакате да се МК демократизира!
09-06-2011, 07:55 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#27

(09-06-2011, 07:55 AM)hristo Wrote: Соленик, ти кажав дека не ти оди псохологијата. Тоа што го правиш објективно ( анализите, ) ти се подобра страна. Батали психологија. Не за друго, да не губиш од авторитетот кај умните , што ке е лошо за каузата. Нели ја гледаш добронамерноста кај мене, Ацко, Никола, Алексгреит и друите ( најголемиот дел) од членовите на КОТЛЕ кои пишуваат од МК. Но, наместо да ни , погрешно, судите вие треба да ги дебело земате во обзир нашите мислења, дилеми зошто тоа се прашања и дилеми на оној дел од МК, на кои вие потенцијално сакате да се обратите. Значи, нас треба да не примите како мост( или поточно филтер) на вашите акивности. Ако кај нас не минуваат, нема да поминат ниту во МК. Вашите напори за создавање на јадро во МК останаа неуспешни, зошто работите се покомплекси и посложени, а живото тече. Нема црно-бела слика. Не можете да ги поедноставите односите до најелементарно ниво. Како такви не ке имате “ проѓа“ кај македонскиот народ. Уште еднаш, ако нас добронамерните не не убедите во исправност на вашата стратегија ( идејата е прифатена), ке си останете како едно затворена групација која ке нема видливо влијание на политичките токови во МК. А, мислам, дека не ви е тоа основната цел. Затоа, малку повеќе разбирање, толеранција. Па и малку спротиставена дебата не е на одмет. Нели не правите нова, пречистена комунистичка партија, туку сакате да се МК демократизира!


Дали сум добар психоналанитичар или не... тоа можат да го утврдат на некој универзитет кога ќе поднесам дисертација. Она што можам јас да го утврдам е дека во овие наши преписки далеку почесто јас излегувам во право одошто ти. Да не редам многу примери, најсвежиот што ќе го посочам е оној за Зоран Божиновски и Никола Младенов. Ако ме држи умот, Јордан нешто спомна еднаш и за некој пратеник. Ти постојано се обидуваш да ни солиш ум кака да дејствуваме како Групација/Комитет. Доколку беше толку кадарен за оваа работа, зошто не си на чело на некое слично здружение, или пак зошто не те побаравме да ни бидеш човекот во Македонија? За "јадрото во МК" кое не сме успеале да го направиме, се лажеш:

(02-06-2011, 04:56 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Инаку за коментарот дека сме научиле лекицја околу луѓето на кои сме типувале, во моментов не сакаме многу да оддаваме. Само ќе речеме дека овој чин повеќе го сметаме на своевидно прочистување одошто на загуба. Луѓево кои нѐ изневерија сега, би нѐ изневериле и во далеку побитните моменти. Во тој случај, подобро сега, одошто кога навистина ќе се важи. Тогаш цената на изневерата ќе била далеку поголема од сега, оти ќе ни го извалкале образот. Сега, само ни дадоа прилика да докажеме дека не бркаме власт или лични интереси, бидејќи јавно и јасно се дистанцираме од сите политички субјекти во РМ. Со дадените лица и инфраструткурата во зародиш во РМ, на овие избори и онака немаше да се постигнат значајни резултати. Сега имаме прилика помирно да си ја бркаме нашата работа. Она што е битно е дека сѐ повеќе луѓе стануваат приврзаници на она што ние го зборуваме. Добиваме „апостоли“, а не само „следбеници“.

Твојот став дека "Нема црно-бела слика" е акт на интелектуален кукавичлак. Држејќи се во состојбата на "ни риба ни девојка" го манифестираш стравот да завземеш конкретен непомерлив став.

Повторно ќе ти кажам: ие немаме намера да освојуваме ничии симпатии. Наша цел е вистината--а таа е една: црно или бело!
09-06-2011, 03:54 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#28

(06-06-2011, 07:05 PM)ЈорданПетровски Wrote: Рок на апесњата е во идните 6 месеци. Јас типувам на Фрчковски. Тој е мозокот на СДСМ.Ne bi rekol da e toj nekakov mozok, toj e bez mozok, jas mislam deka ke bidi nekoj drug ali nemozam sega vo momentov da predvidam tocno, ali za brzo vreme ke se znae koj e sledniot
10-06-2011, 03:27 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#29

(09-06-2011, 03:54 PM)Solenik Wrote: Твојот став дека "Нема црно-бела слика" е акт на интелектуален кукавичлук. Држејќи се во состојбата на "ни риба ни девојка" го манифестираш стравот да завземеш конкретен непомерлив став.


Повторно ќе ти кажам: ие немаме намера да освојуваме ничии симпатии. Наша цел е вистината--а таа е една: црно или бело!

Лесно ти е да изигруваш херој...од далеката САД. Ела ваму, во македонскиот пекол да ни покажеш нешто од храброста. Досега, зборлестите и храбрите завршуваа во апсана. Можеби ти ке имаш повеќе среќаSmajlitoSmajlito Попатно , она за “ интелектуалниот кукавичлик“, нешто да те прашам. Се сложуваш со тезата дека САД води империјални војни со дел од земји, чии власти не кооперираат со неа, под параван-борба за демократија. А, реалната причина на тие војни се желба за владеење на ресурсите на тие земји ( пред се нафтата). Ако се сложуваш со ова теза, си кренал ли глас против тоа во САД ??? Или не се слагаш со таа теза, и веруваш дека САД , навистина, води војна таму за демократизирање на тие земји.

10-06-2011, 03:29 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#30

(07-06-2011, 03:26 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(06-06-2011, 11:49 PM)basilius_2 Wrote: А групата "Форум" ќе настрада бидејќи се мозоците на СДСМ, а со тоа ќе им се упати порака до другите (поситните) во СДСМ и во другите партии.
Базилиус, па во СДСМ не останаа многу ситни риби за да им се праќа порака. Солиден број од средниот ешалон на СДСМ премина кај Грујо. Групата “Форум“ и соросните мелници нема да бидат гибани, мислам дека прогонителите имаат некого друг на мета од СДСМ само се чека расчистен терен околу метата да остане со што помалку поддржувачи. Црвенковски мислам дека им е крајната цел, се разбира не сега туку откако до крај ќе биде отапен, банкротиран и без ничија поддршка.
Ова може да биде и меч со две оштрици, преку нив Бранко(Суперхик) може да му забие автогол со пета на Гвујо.
Quote:Датум: 27.06.2011, 16:32
Средба Груевски - Сорос во Прага

[Image: 0557C2CF9409524F83AF53E54442DE73.jpg]

Премиерот Никола Груевски во Прага, на маргините на 20-тата средба на Меѓународното раководно тело на која Република Македонија го презеде претседавањето со Декадата за вклучување на Ромите 2005-2015 од Република Чешка, се сретна со основачот и претседавачот на Фондациите отворено општество, Џорџ Сорос.

Како што соопшти владината прес-служба, на средбата премиерот Груевски го информираше својот соговорник за активностите што Владата на Република Македонија ги презема на полето на социјална инклузија на Ромите во Република Македонија, при што ги нагласи активностите кои се преземаат во доменот на образованието, како што се доделувањето стипендии за Ромите, изградба на средно училиште во општина Шуто Оризари и други активности, како и поддршката во областите на домување, вработување и здравство.

На средбата стана збор и за Законот за третман на бесправно изградени објекти, за кој што фондацијата Сорос понуди помош за информирање на ромското население за предностите што ги нуди законот и потребата од навремено аплицирање за почнување на процесот на легализација на дивоградбите.

Од страна на Сорос е понудена и поддршка на Република Македонија за полесен и побрз пристап до фондовите на ЕУ за прашања кои се поврзани со социјалната инклузија на Ромите во општеството и генерално во однос на спроведувањето на активностите од Декадата на Ромите и во таа насока беше истакната подготвеноста од нивна страна за помош при организирање на иницијален состанок во Брисел што би се одржал во втората половина од оваа година, а на кој би учествувале еврокомесари кои располагаат со соодветни финансиски средства за оваа намена, при што би се дефинирал буџетот на кој што Република Македонија би можела да смета во текот на претседавањето со Декадата за вклучување на Ромите 2005-2015.

Двајцата соговорници заклучија дека комуникацијата помеѓу Владата на Република Македонија и Фондациите отворено општество ќе продолжи на оперативно ниво со цел реализација на предвидените активности на планот на поефикасно претседавање на Република Македонија со Декадата за вклучување на Ромите 2005-2015
Извор

Е сега, може и Гвујо тука со Сурушот да разговараат и за нешто друго сем за Ромите.
А можеби е почеток на една нова пословно-политичка романса.
An inch today is tomorrow’s mile.
28-06-2011, 11:58 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#31

Jas znam koj e sleden,ofcharot Grujo i celo DPMNE.
30-06-2011, 12:28 AM
Reply