Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
УАПСЕН ЉУБЕ БОШКОВСКИ
Author Message
alexdgreat
Unregistered

 
#81

(18-06-2011, 12:29 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:ПРЕДАВНИЦИ

1.Вадимир Сарафов, човекот кој му се јави на Љубе на телефон и го повика на средба во воденица е Владимир Саравоф, член на претседателството на ОМ,вработен на висока позиција во МНР,тоа е човекот кој на Љубе му организираше средба со Владимир Путин,со кој Сарафов се пзонава од соработка со тајните служби на СССР и СФРЈ ,или КГБ и УДБ.

2,Алексадар Митовски ,потрчко на предавниците лојајален играч на Искра Кецкоска.

3.Драги Огњановски ИПП-човекот кој јавно кажал дека ако добие мандат ке премине во ДПМНЕ.

4.Томче Ѓуровски ,поранешен функционер на ДПМНЕ ,заменик директор на ПИОМ, претседател на советот во општина Аеродром од Дпмне, поседува имот во вредност од 2 мил. евра без еден ден работен сташж,како што вели екс градоначалникот на таа општина Кирил Тодоровски за интервју за фокус.

5.Билјана Јоваовска ,сопруга на Томче ,екс директорка на АВРМ,од ДПМНЕ.Дојде во ом да ја растури партијата.

6.Митко Гаџовски ,претседател на ОММ,3 години нема оформено претседателство и нема ништо сработено.

7.Искра Кецкоска главен организратор на сите настани,саботер,одговорена за давањето информации на ДБК во ОМ ,и достава на базата на податоци до Дпмне од сите членови на ОМ.

ova crvenoto cuv deka e bas taka.
23-06-2011, 10:10 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#82

(10-06-2011, 10:41 AM)Guest Wrote: Сепак јас стојам на ставот дека директно не сум тангиран. Можеби татко ми и мајка ми да. Затоа шти тие го гараделе она што потоа е опљачкано. Но јас не сум. Е сега посредно преку нив се разбира дека и мене ме тангира. Во периодот кога сето тоа се случувало јас сум имал 14 години така да нити сум знаел, нити сум сакал нити сум можел нешто да направам.

Ние денеска се соочуваме со последиците од сето она што е направено претходно. Но за жал наместо постоните власти да започнат со отстранување како на причините така и на последиците на тие неправди, тие се уште и катализатор на овие процеси.

Можам да ја разберам твојата исфрустрираност од овие процеси, затоа што си бил директна жртва на истите, но сепак сметам дека за нешто да тргне напред потребна е пред се воља на оние што ги движат политичките текови. Без вистинска волља тогаш никаква декларација, закон или било што друго нема да промени ништо.

Јас од позиција на обичен граѓанин потполно сум свесен дека одиме во ќорсокак, но неможам ништо да променам сам. Единствено се надевам дека ќе започне таков процес кој веднаш по препознавањето апсолутно, со сите мои сили ќе го подржам. Знам сега ќе речеш дека со чекање ништо нема да се промени, дека треба да делуваме, дека не можеме да чекаме некој да ни дава поклони, но еве и ти и сите (Соленик, Јордан) кои не сте во државата сте биле тука знаете како се функционира тука. Ако сте можеле зошто не сте промениле нешто. Не фрлам вина на вас немојте погрешно да ме разберете, но ќе признаете дека оваа машина која 70 години меле се пред себе не може да биде уништена од еден или неколку луѓе. Занете дека за билошто потребна е огромна маса на луѓе и многу средства кои ретко кој сам може да ги обезбеди.

Јас до секои избори мислам дека еве луѓето почнуваат да се трезнат, но на изборите ладен туш. Па како ќе се чуствуваш ако секој дена среќаваш луѓе кои се жалат на тешкиот живот во државата, а на изборите истите тие луѓе (над 65%, станатите веројатно не се во државата) даваат подршка на оние што им ги создаваат или не им ги решаваат проблемите (тука ги сметам сите политички партии без исклучпк). Моето единствено оружје во овој момент е мојата мисла и мојот збор како артикулација на истата. Но несакам да бидам Сизиф. Ако се соберат повеќе луѓе каменот ќе го истуркаме низ угорницата.

Aјде вака Госту,
Tвоите родители, дали некој нив ги прашал за нивното мислење тоа што тие го створиле како да се расподели?
Kога оној Јане Миљовски со неговите ментори го скроија планот за пљачка наречен закон за приватизација дали некој ги прашал твоите родители за нивното милење?
Kога оние комуњари го изгласаа, и оние директори ги искористија сите дупки кои таа озаконета пљачка им ги нудеше, дали ги прашал некој за мислење твоите родители?
За последиците,......
Еве кои се последиците и реперкусиите:
Ти, Госту и твоите пријатели, доколку имате некои способности, талент, диплома и доколку имате можност ќе гледате со прв воз да избегате од Македонија.
Тоа е доколку имате барем малку достоинство према себе си, и кичма која не се крши.
Доколку немате можност да излезете надвор тогаш сте нивни.
Тогаш, Госту, “ним“ ќе им робувате,без разлика како ќе го наречеш тоа, без разлика дали активно или од страна гледајќи мислејќи дека тоа не ве тангира.
Во тој систем, Госту, нема правда.
Јас сум надвор со надеж дека еден ден нешто ќе можам да променам кога ќе се вратам.
Во меѓувреме, ти не си сам Госту.
Имаш пријатели, еден или двајца со кои можете искрено да разговарате, да разменувате мислења.
НО, запомни една работа:
Бирај кому се доверуваш и поверуваш, овој случај со Бошковски нека му е секому лекција.
Го наместиле негови луѓе, луѓе во кои тој имал доверба.
Зборот, Госту, е сила која доколку се употребува правилно може да створи рај на земја.
Во раце не УДБ-а, нивните припадници, истомисленици, кодоши, зборот преоѓа во црна магија.
Пред да поверуваш нешто, провери го колку пати треба, и тогаш прифати го со резерва.
Запомни, пред де просудиш за некого нешто, види што зборува а што практицира(приватно и јавно).
Тие се спремни да провоцираат, ама ако не им дадеш повод не ти можат ништо.
Барај истомисленици, истомисленици за вистината и правдината.
Толку од мене за сега.

За крај, директно те тангира затоа што врз она што твоите родители го створиле, оваа Црвена Буржоазија се крепи и надоградува.
Тебе не ти ни текнува да се запрашаш, од каде оваа ситуација, израснувајќи си гледал дека е така и можеби си мислел дека е тоа нормала, но не е.
Оваа втора генерација мора да го врати она што нивните родители го украле.
Во мои очи, нема застарување за делата на Киро Глигоров, Бранко Црвенковски, Љубомир Фрчковски, Љупчо Георгиевски, и нивните следбеници (доколку се огрешиле истите во очи на правдата).An inch today is tomorrow’s mile.
23-06-2011, 07:12 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#83

За разлика од нас во Америка барем Новините уште известуваат некакви вести кои може да се сметаат за јавно добро.
Кај нас нема независен медиум, и новинари.
Само Амеби и бескичмењаци.
Quote:Betrayed! FBI Provocateur Sets-Up Anti-RNC Activists on Trumped-Up "Terrorism" Charges

An FBI provocateur and undercover informant, Brandon Michael Darby, unmasked himself December 30 in a bizarre letter to the Independent Media Center (IMC), an activist website and alternative news clearinghouse.

Darby's admission came after government documents were provided to defense attorneys representing Bradley Crowder and David McKay. The activists were arrested in early September during the Republican National Convention and charged with one count of possession of firearms. They remain in jail awaiting trial.

According to an Associated Press report, the pair allegedly bought supplies for "constructing explosive devices" at a St. Paul Wal-Mart. However, it cannot be ruled out that Darby set these activists up in connivance with his Bureau handlers. It wouldn't be the first time the FBI has sought to instigate violent confrontations in order to roll-up entire organizations.

With a history of traveling around the country and no visible means of support, by his own admission Darby is a mercenary who wormed his way into left-wing and anarchist groups while proclaiming bogus allegiance to "social justice." But with the cat out of the bag he candidly stated, "the simple truth is that I have chosen to work with the Federal Bureau of Investigation."

Although he claims he has done his best "to act in good conscience" and "to do what I believe to be most helpful to the world," evidence suggests Darby worked as an informant for a considerable period, infiltrating a multitude of activist groups for the U.S. government.

While hoping his work as a snitch will result "in discussion" between himself and the victims of his spying, the self-serving nature of Darby's letter reveals the cynical game he played. Betraying his friends, Darby has the temerity to assert that his "job" as an FBI spy was "a good moral way to use my time."

But hidden behind such inane pieties lurk the tradecraft of a seasoned intelligence asset. And according to documents, including a sworn affidavit by FBI Special Agent Christopher Langert, Darby "carried out a thorough surveillance operation that dated back to at least 18 months before the Republican gathering. He first met Mr. Crowder and Mr. McKay in Austin six months before the convention," The New York Times reports.

According to a statement by the Austin Informant Working Group,

Darby has been characterized by many people who have known and worked with him as both persuasive and manipulative, with a history of provocation, instigation, and incitement. According to Lisa Fithian, who worked with Darby for years, "Brandon was always provoking discord and aggression, in the anti-war movement in Austin in 2003, in protests in Houston against Halliburton, and in disaster relief at Common Ground in New Orleans. I worked with Darby in all of those places and saw the disruption he caused."

The FBI documents make it clear that Darby did not restrict his informing to people he alleges were planning illegal activities. He also gathered information on numerous people who were engaged in lawful activism; including some who had no plans to attend the Republican Convention. "The wider net cast by Darby in his information gathering shows that he was part of an FBI campaign to suppress political dissent and activism," said Will Potter, an award-winning independent journalist. "By gathering information on law abiding activists and then defending his actions as stopping violence, Darby contributes to the public perception that political dissent is criminal, which has a chilling effect on free speech." ("Austin RNC Informant Brandon Darby is Provocateur Not Hero," Austin Informant Working Group, January 6, 2009)In addition to casting an electronic surveillance driftnet over anti-RNC organizers, the Bureau relied on what they euphemistically term "confidential human sources" to do the dirty work. According to the Times, though Darby refused to provide details about his "undercover activities," he confirmed that "he had also worked as an informant in cases not involving the convention." The Times reports,

Mr. Darby provided descriptions of meetings with the defendants and dozens of other people in Austin, Minneapolis and St. Paul. He wore recording devices at times, including a transmitter embedded in his belt during the convention. He also went to Minnesota with Mr. Crowder four months before the Republican gathering and gave detailed narratives to law enforcement authorities of several meetings they had with activists from New York, San Francisco, Montana and other places. (Colin Moynihan, "Activist Unmasks Himself as Federal Informant in G.O.P. Convention Case," The New York Times, January 5, 2009)


FBI spokesperson E. K. Wilson told the Times, "as a matter of policy, we're not going to confirm or deny the identity of anybody who gives us information confidentially."

As Antifascist Calling previously reported, citing a leaked planning document published by the whistleblowing website Wikileaks, the Minnesota Homeland Security and Emergency Management agency (HSEM) closely coordinated with federal, state and local law enforcement agencies in the run up to the Republican National Convention.

The 31-page document, "Special Event Planning: Republican National Convention," is a dense schematic used by repressors to plan their response to protests. Along with local police and the FBI, agencies such as the Department of Homeland Security (DHS), the Federal Emergency Management Agency (FEMA), U.S. Northern Command (NORTHCOM), the United States Secret Service and the National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) coordinated an action plan to squelch dissent, preemptively arresting activists and journalists, seizing cameras, recording equipment, computers and reporters' confidential notes.

In addition to Crowder and McKay (the "Texas Two"), eight activists associated with the RNC Welcoming Committee now face serious felony charges resulting from preemptive state repression prior to the Convention.

According to the Friends of the RNC 8, protest organizers were charged with "conspiracy to riot in the 2nd degree in the furtherance of terrorism." Three additional felony charges were added in mid-December, according to a letter to defense attorneys from the Ramsey County District Attorney's office. Pre-trial motions in their case will be heard January 26.

Apparently, Darby's "relationship" with the FBI went back several years. After Hurricane Katrina he surfaced in New Orleans and worked with Common Ground Relief, a grassroots organization founded by former Black Panther Party member and current Green Party activist Malik Rahim to aid hurricane victims criminally abandoned by federal, state and local authorities as New Orleans drowned.

While Brownie may of been doing "a heck of a job" before being sacked by DHS head honcho Michael Chertoff, Common Ground Relief was one of the few organizations that actually provided help to flood victims. That they did so without benefit of plum federal contracts handed to Bush cronies, including armed mercenaries from Blackwater Worldwide, drew the ire of local elites--and the police.

On several occasions, Common Ground was the target of repressive maneuvers by the New Orleans Police Department and the Department of Homeland Security. In one documented incident in November 2005, an activist outside the free medical clinic the group created, was arrested and tossed into the back of a squad car. While handcuffed, he was threatened by police who told him he "would be shot, and his body tossed into the river," according to an eyewitness report posted on the Portland IMC website.

One cannot rule out that repeated threats and harassment against Common Ground workers weren't instigated by FBI point-man Brandon Darby. Indeed, he had embedded himself so well into the fabric of the organization that he is cited on the group's website as a founding member. The Bureau snitch acted as a spokesperson and even appeared on PBS' "The Tavis Smiley Show."

Scott Crow, a co-founder of Common Ground Relief, had defended Darby publicly when charges against him first surfaced and warned against "rumors, conjecture and innuendo." He told the Times, "I put it all on the line to defend him when accusations first came out. Brandon Darby is somebody I had entrusted with my life in New Orleans, and now I feel endangered by him."

With good reason.

The Washington Post reported Sunday that documents linking the Maryland State Police to widespread spying on activists, in concert with federal agencies that included the National Security Agency and FBI "was far more extensive than previously acknowledged, with records showing that troopers monitored--and labeled as terrorists--activists devoted to such wide-ranging causes as promoting human rights and establishing bike lanes."

Such reports began to surface in 2005 when it was revealed that the Pentagon's now defunct Counterintelligence Field Activity (CIFA), illegally spied on antiwar and other activist groups at the behest of their political masters at the Defense Department. Some 90% of former CIFA employees, as I reported in April, were drawn from 30 defense and security firms that have profited handsomely from the burgeoning "Homeland Security" market.

Since the September 11, 2001 attacks, the Bush administration and Congress--with Democrats and Republicans marching in lockstep--have pursued repressive policies that resulted in ubiquitous domestic surveillance under the rubric of Washington's endless "war on terror." While deep cover intelligence assets such as Darby are beneath contempt, they are symptoms of wider, and more troubling, antidemocratic trends in the U.S.

As the economy continues to meltdown, the incoming Obama administration seeks to widen imperial wars in Afghanistan, Pakistan and beyond, including the current Israeli slaughter in Gaza which Washington fully supports. Under conditions of systemic crisis, the ruling capitalist elite will continue to rely on dictatorial police state methods--fear, repression and intimidation--as a first resort.

Above all else, the case of Brandon Darby is a cautionary tale for activists everywhere and confirmation of the old adage: "Keep your friends close, and your enemies closer."
An inch today is tomorrow’s mile.
23-06-2011, 08:28 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#84

(18-06-2011, 12:29 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:ПРЕДАВНИЦИ

1.Вадимир Сарафов, човекот кој му се јави на Љубе на телефон и го повика на средба во воденица е Владимир Саравоф, член на претседателството на ОМ,вработен на висока позиција во МНР,тоа е човекот кој на Љубе му организираше средба со Владимир Путин,со кој Сарафов се пзонава од соработка со тајните служби на СССР и СФРЈ ,или КГБ и УДБ.

2,Алексадар Митовски ,потрчко на предавниците лојајален играч на Искра Кецкоска.

3.Драги Огњановски ИПП-човекот кој јавно кажал дека ако добие мандат ке премине во ДПМНЕ.

4.Томче Ѓуровски ,поранешен функционер на ДПМНЕ ,заменик директор на ПИОМ, претседател на советот во општина Аеродром од Дпмне, поседува имот во вредност од 2 мил. евра без еден ден работен сташж,како што вели екс градоначалникот на таа општина Кирил Тодоровски за интервју за фокус.

5.Билјана Јоваовска ,сопруга на Томче ,екс директорка на АВРМ,од ДПМНЕ.Дојде во ом да ја растури партијата.

6.Митко Гаџовски ,претседател на ОММ,3 години нема оформено претседателство и нема ништо сработено.

7.Искра Кецкоска главен организратор на сите настани,саботер,одговорена за давањето информации на ДБК во ОМ ,и достава на базата на податоци до Дпмне од сите членови на ОМ.
Охо, на Котле почнаа да се објавуваат листи на мети за атентати врз личноста? Туку авторите заборавиле да го стават и Љубета на листата предавници. Или тоа некој друг го корпира Тарчуловски во Хаг...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
23-06-2011, 08:32 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#85

(23-06-2011, 08:32 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(18-06-2011, 12:29 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:ПРЕДАВНИЦИ

1.Вадимир Сарафов, човекот кој му се јави на Љубе на телефон и го повика на средба во воденица е Владимир Саравоф, член на претседателството на ОМ,вработен на висока позиција во МНР,тоа е човекот кој на Љубе му организираше средба со Владимир Путин,со кој Сарафов се пзонава од соработка со тајните служби на СССР и СФРЈ ,или КГБ и УДБ.

2,Алексадар Митовски ,потрчко на предавниците лојајален играч на Искра Кецкоска.

3.Драги Огњановски ИПП-човекот кој јавно кажал дека ако добие мандат ке премине во ДПМНЕ.

4.Томче Ѓуровски ,поранешен функционер на ДПМНЕ ,заменик директор на ПИОМ, претседател на советот во општина Аеродром од Дпмне, поседува имот во вредност од 2 мил. евра без еден ден работен сташж,како што вели екс градоначалникот на таа општина Кирил Тодоровски за интервју за фокус.

5.Билјана Јоваовска ,сопруга на Томче ,екс директорка на АВРМ,од ДПМНЕ.Дојде во ом да ја растури партијата.

6.Митко Гаџовски ,претседател на ОММ,3 години нема оформено претседателство и нема ништо сработено.

7.Искра Кецкоска главен организратор на сите настани,саботер,одговорена за давањето информации на ДБК во ОМ ,и достава на базата на податоци до Дпмне од сите членови на ОМ.
Охо, на Котле почнаа да се објавуваат листи на мети за атентати врз личноста? Туку авторите заборавиле да го стават и Љубета на листата предавници. Или тоа некој друг го корпира Тарчуловски во Хаг...

Коњанику мислам дека претеруваш со ваквите искази. Ако се известува за нешто што некој го кажал, не значи дека тоа се пропагира. Ај ако не сите тука да си зборуваат во еден затворен круг, да не се објавува кој што изјавил, да не се објавува нечие друго мислење. Информацијата е пласирана чисто и ти можеш што сакаш да заклучиш.
На пример на А1 кога Груевски или некој од власта нешто ќе изјави прво они си даваат оценка и толкување па после ја даваат изјавата, или обратно на некоја провладина телевизија. Тоа повеќе доликува на некој форум каде поединци се изразуваат за настаните. Треба да е почудно што оној кој постирал не дал мислење одошто дека воопшто веста или мислењето е објавено.
(This post was last modified: 23-06-2011, 09:02 PM by Nikola.)
23-06-2011, 09:02 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#86

Никола, обрни внимание на насловот на листата. Вели “Предавници“.
Не знам ама баш ниту еден од горенаведениве, ама кога ќе видам листа со ваков наслов, мислата за реакција кон нивното (не)дело скоро самата се наметнува.
Ако веќе некој се нафатил да составува листа на предавници, шо не го пише брат Љубе таму. Намерата мислам дека е очигледна. Џабе сопартијците го претставуваат Љубе како жртвичка на намештајка, не палат такви финти.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
23-06-2011, 09:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#87

(23-06-2011, 08:32 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(18-06-2011, 12:29 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:ПРЕДАВНИЦИ

1.Вадимир Сарафов, човекот кој му се јави на Љубе на телефон и го повика на средба во воденица е Владимир Саравоф, член на претседателството на ОМ,вработен на висока позиција во МНР,тоа е човекот кој на Љубе му организираше средба со Владимир Путин,со кој Сарафов се пзонава од соработка со тајните служби на СССР и СФРЈ ,или КГБ и УДБ.

2,Алексадар Митовски ,потрчко на предавниците лојајален играч на Искра Кецкоска.

3.Драги Огњановски ИПП-човекот кој јавно кажал дека ако добие мандат ке премине во ДПМНЕ.

4.Томче Ѓуровски ,поранешен функционер на ДПМНЕ ,заменик директор на ПИОМ, претседател на советот во општина Аеродром од Дпмне, поседува имот во вредност од 2 мил. евра без еден ден работен сташж,како што вели екс градоначалникот на таа општина Кирил Тодоровски за интервју за фокус.

5.Билјана Јоваовска ,сопруга на Томче ,екс директорка на АВРМ,од ДПМНЕ.Дојде во ом да ја растури партијата.

6.Митко Гаџовски ,претседател на ОММ,3 години нема оформено претседателство и нема ништо сработено.

7.Искра Кецкоска главен организратор на сите настани,саботер,одговорена за давањето информации на ДБК во ОМ ,и достава на базата на податоци до Дпмне од сите членови на ОМ.Охо, на Котле почнаа да се објавуваат листи на мети за атентати врз личноста? Туку авторите заборавиле да го стават и Љубета на листата предавници. Или тоа некој друг го корпира Тарчуловски во Хаг...Коњанику, гледаш дека веста е ставена во ЦИТАТ, значи не е моја ниту пак на КОТЛЕ. Превземена е од некаде, во случајов од ФБ
23-06-2011, 10:02 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#88

(23-06-2011, 09:23 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Никола, обрни внимание на насловот на листата. Вели “Предавници“.
Не знам ама баш ниту еден од горенаведениве, ама кога ќе видам листа со ваков наслов, мислата за реакција кон нивното (не)дело скоро самата се наметнува.
Ако веќе некој се нафатил да составува листа на предавници, шо не го пише брат Љубе таму. Намерата мислам дека е очигледна. Џабе сопартијците го претставуваат Љубе како жртвичка на намештајка, не палат такви финти.

Па јасно е де, тој што го претставува Љубе како жртва очигледно од тоа има интерес, мојот став е дека ако е фатен со вистински криминал треба да му се суди и тука завршува приказната. Ама од друга страна, не значи дека наведените имиња не го правеле она за кое се прозвани. Зборот предавници е премногу форсиран во сите партии од "десницата" па така тој речник воопшто не ме зачудува.
24-06-2011, 12:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#89
Онаа на видеото и оваа смена на адвокатот неодат.


Quote:Љубе Бошкоски со нов бранител

Поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, кој од 6 јуни е осомничен за нелегално финансирање на изборна кампања и за злоупотреба на службената положба, има нов бранител. Како што дознаваме, Бошкоски ја прекинал соработката со адвокатот Љубомир Михајловски и за нов бранител го ангажирал адвокатот Донче Наков од Штип. Тој го застапуваше Бошкоски и во случајот што се водеше против него во Хрватска заедно со адвокатот Звонимир Ходак. Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, беше уапсен и притворен по негов, наводен, обид да прими 100.000 евра со кои требало да ја плати изборната кампања. (Љ.С.)
01-07-2011, 04:00 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#90Quote:Зошто изборите ги сметам за наместени?[Image: vladimir-petrevski.jpg]
Дата на објава: 01.07.2011

Како и целата јавност, и јас сметам дека изборите на денот на гласањето се одвиваа мирно и граѓаните на демократски начин го изразија својот политички став преку слободно гласање. Исто така, сметам дека на овие избори немаше проблеми околу крадење гласови и полнење кутии или неправилности во броењето. Но, сепак, мислам дека изборите беа наместени и дека власта, пред се, користејќи ги државните разузнавачките ресурси, изврши изборна манипулација во своја корист и тоа на повеќе полиња.

Јасна е вмешаноста на разузнавачките структури во местењето и апсењето на лидерот на Обединети за Македонија преку негово следење, прислушкување и подметнување на лице кое му се претставило како негов богат поддржувач, спремен да ги финансира предизборните активности на неговата партија. Веќе е објавено дека на Бошковски тоа лице му дало еднаш 10, вторпат 20 илјади евра, а токму на денот по изборите, Љубе (чија наивност, впрочем, јавно ја признава и неговата сопруга) кога требало да ги прими последните 100 илјади евра за да ги намири сметките од кампањата, паѓа во рацете на полицијата која подготвено чека да го уапси на лице место.

Само уште по наивните од него можат да помислат дека не станува збор за разузнавачка операција, зашто инаку полицијата никогаш не би дознала за овие пари (за такви работи не се зборува) , а ако по некое чудо и дознала, тогаш сигурно немаше да го видиме уапсен само Бошковски, туку и лицето кое му ги дало парите. Со оглед на тоа што тоа лице го нема никаде, го викаме „лице”, не му го знаеме и нема ни да му го дознаеме името и не е уапсено во полициската акција, иако е еднакво виновно како и Бошковски според законите на земјава, сето ова јасно покажува дека Љубе е наместен уште пред почетокот на изборите – или за да биде уапсен ако ВМРО-ДПМНЕ победи (што и се случи) или истата партија да може со овој случај да го уценува лидерот на ОМ, ако по некоја случајност тој добиеше доволно гласови да основа влада со СДСМ и ако им го преземеше на вмровците разузнавачкиот апарат во земјава и почнеше да го користи против нив, како што и самиот најави со неговите славни зборови „бандо криминална” (што не се случи) .

Кој денес може да претпостави како Љубе Бошковски би се однесувал, доколку не се појавел овој полициски шпион, кој му се претставил како поддржувач и добродетел. Љубе ги имал во свои раце првите 10 илјади евра државни пари што тој му ги дал, и тоа уште пред почетокот на кампањата, што на ОМ и овозможи да организира јавно палење на книшките на разочарани членови на ВМРО-ДПМНЕ и други активности на терен, потоа и дополнителни 20 илјади евра, па Љубе во својата наивност поверувал дека „добродетелот” ќе го поддржува до крај, без оглед на резултатот, нешто во што полицискиот доушник сигурно го убедувал. Потпирајќи се на тие првични впечатоци, а во текот на кампањата говорејќи и за некаква интерна анкета на партијата, според која таа ќе постигнела голем успех на изборите, (анкета, која, можеби, исто така, му била подметната од полицијата) , истовремено знаејќи дека има добродетел кој ќе му ја финансира кампањата, сите овие добро испланирани моменти, го тераат Љубе катастрофално да погреши и да оди сам на избори без да направи предизборна коалиција со никого – ниту со СДСМ, што, признавам, би било многу малку веројатно, но ни со ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски, што, дознавам, било до некаде веројатно, зашто овие два лидери имале контакти пред изборите. Сметајќи на 150-те илјади гласови кои ги доби како кандидат на претседателските избори и на „доброчинителот” кој успеал да го измами дека ќе му ја финансира кампањата, Љубе, поттикнат од овие две работи, а можеби и некои други „охрабрувања” од други полициски шпиони, за кои не знаеме, решава да ја направи кобната грешка и да оди сам на избори.

Сега, за момент, заборавете ја сета предизборна кампања и се што се случи на изборите и замислете една сосема поинаква ситуација. Замислете го Љубе како седи во својата канцеларија, чудејќи се што да прави самиот со себе и од каде да најде пари за изборите. Замислете како решава, заради недостигот од финансии и неможноста да плати ни бина, ни озвучување, ни кореографија, ни плакати, ни билборди, ни автобуси, да реши да направи коалиција со ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски, кого го познава и чиј министер за одбрана веќе бил, и замислете како на тоа се приклучува и новооснованата политичката партија Достоинство, па и Демократската десница, што не би било невозможно зашто овие две мали и новоосновани партии против себе сега ќе го имаа не само ВМРО-ДПМНЕ, туку и уште една десничарска коалиција поголема од нив. Замислете билборди низ градовите на кои не ви се смее само Љубе (со својот приглуп шал во јуни) и неговите кандидати, туку како сите четворица лидери на оваа коалиција со рацете склопени во заеднички поздрав ве гледаат од големите постери закачени на високо низ цела Македонија. Замислете кампања во која нема куп различни митинзи, туку кампања во која јасно се изделуваат три големи митинзи во секој град, оние на СДСМ, на ВМРО-ДПМНЕ и на оваа десничарска коалиција. Замислете дека, овојпат, пред владата не се случиле само два големи митинзи, туку три, при што тешко е да се каже кој бил најголем, како што и денес не знаеме дали повеќе граѓани имаше на митингот на СДСМ или на оној на ВМРО-ДПМНЕ.

И, конечно, замислете поинаков изборен резултат од актуелниов. И вака расцепканите мали десничарски партии заедно имаа 55 илјади гласови. ДПА со 100 илјади гласови (во ред, признавам, сконцентрирани само во 3-4 изборни единици) има 9 пратеници, но којзнае каков ќе беше исходот ако ваквата коалиција настапуваше заедно. Дури и да добиеше само неколку пратеници, тие ќе беа одземени од ВМРО-ДПМНЕ, зашто тешко дека гласач на СДСМ би гласал за десница, колку и таа да се разликува од другите десничари на власт. Потоа, кога ќе се видеше дека ВМРО-ДПМНЕ против себе има силен и обединет противник на десницата, прашање е дали ќе можеше да смета на овие гласови што ги доби во актуелнава ситуација. Можеби и народот кога ќе ја видеше десницата поделена, во поголема мера ќе се свртеше кон СДСМ, како единствена обединета сила, која во својот двор нема делби.

Она што сакам да кажа е следново. Да не се појавеше „добротворот” кој, користејќи шпионски техники и кеш пари, го убеди Љубе да направи кобна грешка и да отиде сам на избори, резултатите можеа да бидат сосема поинакви, зашто и учесниците на нив ќе беа поинаку распоредени и многу подобро позиционирани да ги искористат придобивките од изборниот закон, кој ги фаворизира предизборните коалиции и големите партии.

Настрана фактот што за оваа манипулација знаеме. За разузнавањето е својствено дека неговите неуспеси се јавни, а неговите успеси се тајни. Којзнае со што уште се занимавале македонските шпиони во манипулација на изборите и кого се не уценувале, лажеле или охрабрувале да направи вака или онака. Не ли ви е чудно што Љубчо Георгиевски веднаш по изборите го снема и што тој не кажа ни збор по нив, иако беше главна фигура на сите митинзи на ВМРО-НП? Не ли ви е чудно што едно релативно небитно здружение на бранители одеднаш се претвори во политичка партија, непосредно пред изборите, без посериозна структура и без посериозни шанси за каков било успех? Не ли ви е чудно што припадник на најобучената униформирана ударна полициска единица во земјава, „Тигрите”, во цивилка обезбедува партиска прослава вечерта по изборите, иако тоа во никој случај не му е во описот на работното место. Што правеле другите негови колеги на митинзите на другите партии и надвор од нив, кого се уценувале, бркале, тепале, подметнувале, се заканувале. . . Којзнае!

Се додека изборите се предмет на разузнавачка обработка за потребите на една политичка партија, која е на власт и која ги користи шпионите за свои цели, а со цел да ги манипулира изборните резултати, таквите избори јас ќе ги сметам за наместени. На шпионите не им е место во демократскиот натпревар.
Дали да му веруваме на Владимир Петревски дека Љубе Бошковски тера две кампањи, председателска и парламентарни избори со 30 илјади евра. Стоте не усеа да ги потроши.

Колку чинат двете кампањи. Односно на Љубе кампањата трае три години. Кој го финансираше ????
02-07-2011, 12:10 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#91

(02-07-2011, 12:10 AM)ЈорданПетровски Wrote: Колку чинат двете кампањи. Односно на Љубе кампањата трае три години. Кој го финансираше ????
РАМУС ХАРАДИНАЈ тој го финансира тулумбарот за цело ова време

02-07-2011, 05:53 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#92

А, кој го финансира лопатарот за цело ова време?
02-07-2011, 08:15 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#93

(02-07-2011, 05:53 AM)NACIONALIST Wrote:
(02-07-2011, 12:10 AM)ЈорданПетровски Wrote: Колку чинат двете кампањи. Односно на Љубе кампањата трае три години. Кој го финансираше ????
РАМУС ХАРАДИНАЈ тој го финансира тулумбарот за цело ова времеНаци Љубета не го финансирал Хардинај. Кога ке се разбере кој го финасирал многу работи ке се јасни.
02-07-2011, 12:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#94

(02-07-2011, 08:15 AM)Guest Wrote: А, кој го финансира лопатарот за цело ова време?
За него се знае го имаше на располагање БУЏЕТОТ. 220 милиони од кредитот зошто ги повлече пред изборите. !!?Трошеше колку ме беше кеиф. Kога ке падне од власта да се надеваме дека ке дојде вистинска власт која ке направи ревизија на Грујовото трошење на пари. За ови пет години како тој е на власт долгот е зголемен за 100%.

02-07-2011, 12:58 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#95

(02-07-2011, 12:58 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-07-2011, 08:15 AM)Guest Wrote: А, кој го финансира лопатарот за цело ова време?
За него се знае го имаше на располагање БУЏЕТОТ. 220 милиони од кредитот зошто ги повлече пред изборите. !!?Трошеше колку ме беше кеиф. Kога ке падне од власта да се надеваме дека ке дојде вистинска власт која ке направи ревизија на Грујовото трошење на пари. За ови пет години како тој е на власт долгот е зголемен за 100%.
Ма, знам, тоа е јасно; туку ме нервира кога Груевци си земаат за право да коментираат од позиција на некаква морална височина. И, да се надеваме...

02-07-2011, 03:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#96

Го заборавија Љубета.!!!Quote:Пред скопска „единица“ вчера беа насобрани неколку десетици поддржувачи на Бошкоски, односно негови блиски и роднини, но и членови на партијата Обединети за Македонија. (Љ.С.)Абре само пиштоли, два ли му најдоа кога го апсеа....Quote:Сопругата на Бошкоски, Виолета вчера вечер во полиција пријавила дека од семејната куќа им е украден сефот со неколку пиштоли ...
05-07-2011, 01:18 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#97

При вака јака адвокатска екипа му го продолжија притворот на Љубе!!???


Quote:Зошто го сменивте адвокатот?

Мојот сопруг има особина да биде опкружен со многу луѓе. Ангажираше и дополнително адвокати, како што се Драган Гоџо, Донче Наков и Стеван Павлевски. Г-динот Љубомир Михајловски сака да работи сам, а не во тим, па реши да се повлече.Quote:Продолжен притворот на Љубе Бошкоски

06.07.2011 12:36


Кривичниот Совет на Основниот Суд Скопје 1 му го продолжи притворот на екс-министерот за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски за уште 30 дена.

Со оваа одлука, времето што Бошкоски ќе го помине во притвор ќе изнесува најмалку два месеци.

Завчера во кривичниот суд беше одложено презентирањето на докази за овој случај поради зафатената судница во која се одвиваше рочиштето за судскиот процес за случајот „Пајажина“.

Бошкоски беше уапсен на 6-ти јуни, ден по предвремените парламентарни избори, под сомнение за незаконско финансирање на изборната кампања на неговата партијa06-07-2011, 12:58 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#98

(02-07-2011, 12:53 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-07-2011, 05:53 AM)NACIONALIST Wrote:
(02-07-2011, 12:10 AM)ЈорданПетровски Wrote: Колку чинат двете кампањи. Односно на Љубе кампањата трае три години. Кој го финансираше ????
РАМУС ХАРАДИНАЈ тој го финансира тулумбарот за цело ова времеНаци Љубета не го финансирал Хардинај. Кога ке се разбере кој го финасирал многу работи ке се јасни.

Go finansiral nekoj "zanaetcija" koj raboti vo Frankfurt a zivee vo Sveti Nikole, duri i Audito so go vozese e na toj sega ne mu go zapamtiv prekarot.
20-07-2011, 07:40 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#99Quote:ВО СКОПСКИОТ КРИВИЧЕН СУД ПОЧНА СУДЕЊЕТО НА БОШКОВСКИ


Љубе во депресија, се брани со молчење
[Image: 3D2EAFDEDB5F7742AD56417BCD5B47E7.jpg]

Бошковски одлучи да се брани со молчење, а во образложението пред Судскиот совет наведе дека здравствената состојба не му дозволува поинаку. Одбраната тврди дека обвинетиот бил во депресивна состојба и дека бил под терапија


Поради здравствената состојба во која сум моментно, не можам да се бранам, па ќе го искористам правото на молчење". Со овие зборови вчера Љубе Бошковски се обрати кон Судскиот совет на рочиштето во кое тој одговара за две кривични дела нелегално финансирање на изборната кампања на неговата партија и за злоупотреба на службената положба. Обвинителството го товари дека во три наврати спротивно на законот примил 10, 20 и 100 илјади евра, пари од странски инвеститор, а за финансирање на предизборната кампања. Откако застапникот на обвинението го прочита диспозитивот, Бошковски одлучи да се брани со молчење. Тој тоа право го искористи и во истрагата. Адвокатскиот тим на Бошковски од судот побара на увид документ во кој е наведена здравствената состојба на обвинетиот. Според бранителите Љубе бил во депресивна состојба и бил под терапија, но затворскиот психијатар во известие до судот не навел дека Бошковски не е во состојба да го следи судењето.

Во доказната постапка сведочеше Никола Поп Илиев, шеф и организатор на изборната кампања како и потписник на сметката на партијата. Поп Илиев го потврди исказот од истражната постапка наведувајќи дека тој бил потписник на сметка што партијата ја отворила во домашна банка, но дека никогаш не повлекол пари во готово ниту пак вршел плаќање. Сведокот рече дека не договарал ниту рекламирање на политичката партија во печатените и електронските медиуми. Исто така, тој тврдеше дека во партијата имало сметки за донации, но сомнителни донации според него немало. Поради отсуство на преставник на Обединети за Македонија, судот донесе одлука наредното рочиште да се одржи на 29 овој месец. Тричлениот адвокатски тим побара од судот на Бошковски да му се укине мерката притвор и преиначи во куќен притвор, но судот го одби предлогот со образложение дека не бил сослушан претставникот на партијата.
Адвокатскиот тим сметаше дека во овој момент со оглед на неговата здравствена состојба подобро е да не дава никакви изјави", рече адвокат Константин Кратовалиев.
Според Кратовалиев прашањата за тоа како бил следен Бошкоски, адвокатите засега не можеле да ги постават, бидејќи не им се доставени документите со посебните истражни мерки.
Иако пред почетокот на судењето пред судот беше присутна и Наталија Ивчева член на претседателството на Обединети за Македонија таа не се појави на рочиштето. Ивчева беше повикана, но не влезе во судницата.

Ние немаме никава информација дека треба некој да сведочи од партијата. Со адвокатите беше разговарано дека можно е да не повикаат, ја оставивме адресата каде моментално се наоѓа партијата, меѓутоа до овој момент ние немаме добиено покана дека треба да имаме овластен претставник", изјави Ивчева пред Скопскиот суд по одложувањето на претресот.
Пред почетокот на судењето пред судот беа собрани симпатизерите и членовите на партијата кои го извикуваа името на Бошковски. На прашање дали некој од партијата организирал протести пред судот, Ивчева негираше. Таа рече дека тоа биле членови и симпатизери на партијата кои биле дојдени самоиницијативно.

Бошковски беше уапсен во полициска акција наречена Кампања на 6 јуни на паркинг пред ресторанот Воденица".Зошто се брани со молчење, па нели е местенка.
15-09-2011, 10:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Бошкоски од притвор му се извини на Мијалков

петок, 16 септември 2011, 15:56
Љубе Бошковски од притворот во Шутка јавно му се извини на Сашо Мијалков, директорот на УБК за клеветите изнесени во предизборната кампања со кои лидерот на Обединети за Македонија директно атакуваше врз личниот интегритет и професионаланата позиција на Мијалков. Во писмената изјава која стигна во Кривичниот суд стои.


[Image: De.jpg]

Јавно му се извинувам на Сашо Мијалков за изречените клевети и навреди од моја страна а кои се предмет на трите приватни тужби. Овие клевети и навреди ги изреков врз основа на погрешни информации и податоци кои во изминатиот период до мене случајно или намерно беа доставувани од определен круг на лица.

Со ова извинување се отвора можност Мијалков да ги повлече тужбите против Бошковски. Од многуте изјави на претседателот на Обединети насочени против шефот на тајната полиција во предизборната кампања, Мијалков избра три за кои поднесе тужба. АЛФА објави дека за изјавата со која Бошковски тврди дека Мијалков ги користи полицајците за лични фрустрации има и пресуда во износ од 2 000 евра. Другите две изјави за кои се извинува Бошковски се однесуваат на клеветењето дека Мијалков со авион на Чешка авио – компанија пренесувал црни пари во Прага и дека заедно со премиерот Груевски подготвуваат ликвидација на Бошковски.

АЛФА прва објави дека не само Мијалков, против Бошковски пријава има поднесено и премиерот токму за изјавата дека власта има намера да го ликвидира, а во предметот со мајката на Груевски, Бошковски е казнет со 20 илјади евра затоа што ја наклеветил Надежда Груевска дека имала стан во Прага. На Бошковски му претстои и процес со семејството Тарчуловски за изјавата дека владата и купила стан на пејачката Соња. Неизвесно е дали притвореникот од Шутка ќе им се извини и на останатите кои го тужат. Извинувањето за Мијалков е потпишано само ден пред да стартува судењето за нелегалното финансирање на кампањата. Бошковски во депресија го искористи правото да молчи.

Љубиша Арсиќ


Херојот Љубе PopPop. Не му дадоа бадијала име СЕСТРА ЉУБА PosPosPosPos. Па уштре пишува и на Хрватски: ли (листопада) 09.2011 год. NesumjasNesumjasNesumjasNesumjasPosPosPos23Pos23Pos23Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni
(This post was last modified: 16-09-2011, 06:46 PM by ЈорданПетровски.)
16-09-2011, 06:44 PM
Reply