Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Poll: АКО ДПМНЕ ФОРМИРА ВЛАДА КОЈ ПРВ КЕ БИДЕ УАПСЕН
This poll is closed.
Бранко Црвенковски
25.00%
2 25.00%
Владо Бучковски
12.50%
1 12.50%
Љупчо Георгиевски
0%
0 0%
Љубе Бошковски
50.00%
4 50.00%
Јани Макрадули
0%
0 0%
Младен Чадиковски
12.50%
1 12.50%
Total 8 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
АКО ДПМНЕ ФОРМИРА ВЛАДА КОЈ ПРВ КЕ БИДЕ УАПСЕН
Author Message
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,566
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

(06-06-2011, 06:13 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Честитки до стручниот конзилиум при Котле, навистина прецизно погодено, победникот на анкетата навистина отиде во апс.Bravo
Натаму, кој прв- Лиобчо или бате Бане, да му прави друштво на брат Љубе?Ке отвориме посебна тема за прогнозите кои ке бидат следбениците на Љубе во Идризово.
06-06-2011, 06:28 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#22

(01-06-2011, 05:52 PM)REX Wrote:
(31-05-2011, 01:24 AM)basilius_2 Wrote: Еве јас типувам дека нашиот шериф-фалангист преоблечен во одело, и што е Премиер на нашата убава Македонија,ќе собере храброст и ќе го уапси БеЦе. Но тешко,по се изгледа Буч,ќе оди у милиција... А не Бане Циција....

Мислам дека не постојат никакви шанси Бранко да биде апсен. Истото ова се однесува и на Љупчо. Ова го велам чисто по мојата правничка логика. Имено не постои основ за апсење на овие двајца. Бранко до сега бил премиер и преседател на државата. На тие функции тој формално правно нема можност да изврши кривично дело. Владата е колективно тело кое одлуките ги донесува со мнозинство на гласови. При тоа овие одлуки имаат политички карактер. Еве да речеме за приватизацијата се е направено врз основа на закон (не спорам дека се работи за криминален закон) и неможе да се најде никаква забелешка за тој процес. А и самата постапка за приватизација ја водела Агенција, а не Владата така да Бранков или Љубчов потпис нема никаде. Еве и ОКТА да ја земеме. Владата донесува одлука со која се наложува Министерството за финансии да спроведе постапка за приватизација на рафинеријата. И тоа е формално правно се од Владата. Целата постапка ја води министерот за финансии, и тој е потпишан на договорот. Оттука мислам дека многу повеќе причини за страв имаат поранешните министри (Бучковски и Груевски). Па Бучковски одговара за дело кое го сторил како министер, а не како премиер. Еве и сега на Груевски му се закануваат за НПК и за ОКТА, дела кои ги сторил како министер. Единствено Бране може да падне ако се фати некоја крупна риба која ќе пропее како кај Санадер (кој падна од Поланчец и други функционери кои пропејаа, по што беше најден огромен имот).Затоа мислам дека Груевски навистина има причина за страв, а особено треба да се плаши Канчевска затоа што за 2 недели од изборите, ако победи СДСМ таа паѓа, освен ако не ја напуштила државата затоа што не ја гледам воопшто во последно време.Ако се види дека Груевски не ја стави воопсто на листа за пратеник за да добие имунитет, можеби таа е жртвено јагне од Грујо. Од СДСМ само Бучковски може да заврши во Идризово или евентуално Заев ако прочепкаат и најдат некое ново дело.

Rex, гледајќи ги како и двете партии ја водеа кампањата, можам да доведам до заклучок дека СДСМ фрли се на победа. Сега проблемот лежи во тоа што не победија.И би рекол дека и двете страни се бореа за опстанок, што би рекол Љубе Бошковски "Слобода или Смрт".

Бидејќи, досието на Јордан Петровски-Црни е отворено во периодот кога Бранко Црвенковски бил премиер а Фрчко беше министер за внатрешни работи. Според, Соленик постоеле некоја одредба со кое тоа досие е отворено, треба да се открие кој е тој ја издал наредбата и го овластил СДБ да го следи и да го уништат Јордан Петровски-Црни.
Е сега е прашањето дали ако го уапсат Фрчко дали тој ќе пропее и кого тој ќе го жртвува.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
06-06-2011, 07:30 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#23

(06-06-2011, 06:20 PM)Nikola Wrote: Ај што погодивме, ама уште првиот ден се оствари визијата.
Мислам дека ниеден од тие двајца, Љубчо е многу мирен за разлика од Љубе, а Бранко ќе им треба за наредни избори да го победат.
Мислам дека за Бучко треба да има пресуда брзо време.
Ќе видиме.

bUCKovski ima presuda samo vratena e poradi tehnicki propusti.... mislam deka bese osuden na 3 godini....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
13-07-2011, 01:37 PM
Reply