Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 4.71 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАГАРИЊА
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1


Quote:Магариња

„Црна се чума зададе...“

Секоја злоупотреба е неправда, но најголема неправда, според Ниче, е кога најнеспособните, најлошите, најсуровите, ги злоупотребуваат најспособните, најдобрите, најблагите. Тоа е за Ниче социјализмот, односно марксизмот.

Комунистичката Европа стана свесна за својата неизлечива болест. Како и многупати порано, Европа реши да се лустрира. Да се очисти со принесување жртва. Очистувањето на психолошко – морален план има катарзичен ефект. Овој елемент на лустрацијата произлегува од фактот, што во бившите социјалистички држави, државјанинот беше жртва на режимот, но истовремено соучесник при неговите дејствија. Пократко кажано – ние го прифативме животот во лага и станавме морално нечисти. Но, за да се очистиме треба да ги жртвуваме највиновните. Кои се тие, најдобро кажува Печјак Вид, (“Како се сруши комунизмот: психосоцијална анализа на случувањата во социјалистичките држави”): „Најмоќна улога при надзирањето на луѓето имаа таканаречените ‘чувари на социјализмот’ - тајната полиција, нетајната полиција и судството – кои што во стварност беа органи за притисок.“ Причината пак, ја дава поранешниот уставен судија и претседател на врховниот суд на Словенија Франц Тестен, кој што вели дека во преодниот период, на овие луѓе треба да им се спречи пристапот до јавни функции, бидејќи врз нив „би можеле да ги перпетуираат вредностите, начинот на однесување и личните врски, кои што го овозможија постоењето на претходниот режим“ (според Андраж Зидар, Лустрација“, Љубљана, 1996, страница 93 и 103).

Кај нас, овие што треба да бидат жртвувани, одлучуваат кој треба да биде жртвуван.

Аристотел во „Реторика“, за уверливост на кажаното предлага три средства: басна, пример, или ентимем. Јас се одлучив за басна.

[Image: xin_1605041010064471280520.jpg]
„Најстрашното од сите зла
што небото во гнев го распосла
за да ги казни на сиот свет гревовите
со еден збор, Чумата ќе ја именувам јас,
способна пеколот да го насели вчас,
ги нападна жестоко ѕверовите.
Не услекнаа сите, но сите ги фати
болеста, и умот им го смати
па тие не бараа ништо од животот лит,
изгубија за јадење апетит;
невин плен полн со сладости
не демнеа волците и лисиците,
избегаа в уплав и грлиците,
исчезна љубовта и сите радости.
Лавот свика собир: „Народе верен мој,
јас мислам дека небото-рече тој-
за нашите гревој ја прати казнава клета,
о, нека најгрешниот меѓу нас
го принесеме како жртва света
и тогаш ќе ни дојде спас.
Историјата нѐ учи: во таков страшен очај,
да се дава курбан е обичај;
впрочем, без ласкање и лажна повест,
да си погледнеме во нашата совест.
На пример, јас од кого се тресат сите ловци,
сум изел многу овци.
Што ми сториле тие? Никаква штета!
Дури ми се случи во неиздржлива глад
да изедам и по некој овчар млад.
Ќе се жртвувам ако треба, но сметам
дека е добро секој да се обвини сам,
зашто правдата налага, и чесно е, знам,
највиновниот да биде жртвуван.“
Лисицата се јави: „Вие сте прекрасен цар,
совеста ве мачи зашто сте предобар.
Па што! Сте јале овци и по некој овчар!
Зар тоа е грев? Та вие, глодајќи ги в бес,
сте им правеле голема чест;
а пак овчарите омразнети,
за својата неразумна страст
врз животните да имаат власт,
заслужено се казнети.“
На лисицата ѝ ракоплескаше собирот цел.
И никој не беше толку смел
во гревовите на тигарот и мечката да гибне,
зашто можеше несреќа да го стигне.
Сите видови од кавгаџии, дури и простите пци,
се претставија како да се мали светци.
Му дојде ред и на магарето: „Си спомнам, рече,
врвејќи покрај една калуѓерска лака,
гладта ли, случајот ли, тревата, воздухот речен,
или некој ѓавол ме поттикна така,
та испасив од лаката доста трева.
Да кажам искрено, немав право јас.“
Веднаш се крена на негодување глас.
Еден волк, приучен малку, се јави во општата врева:
„Ова краставо животно жртва да биде,
од него гледајте, пакост ни иде!“
Да се погуби, гласаше пресудата, низ рев.
Да се пасе туѓа трева? Каков страшен грев!
Само смртта е казна совршена
за таков злостор: и пресудата беше извршена.
Според тоа дали сте моќен или бедник цел
ви се суди вам како за црн или бел (Лафонтен, „Животните болни од чума“).“

Марјан ПопескиИзвор


Коментар за колумнава кој го примивме на емаил:


Quote:aleksandar <xxxxxxx@gmail.com>

Mislam deka ne e vkusno tamu od drugata strana na svetot zadovoleni so se visok standard da komentirate taka za sobstveniot narod so posledniot tekst magarinja licno se navrediv od nego ima mnogu vakvi drzavi so slicen narod niz evropa isto e i vo srbija bugarija i mnogu drugi drzavi pa nikoj ne zboruva taka za svojot narod i zaedno so skoro 99% od mediumite vo makedoninja ne siri "sinhroniziranja" depresija vo makedonija za psihicki da go ubie svojot narod a posebno tekstovite so udba vo posledno vreme pocnaa da mi stanuvaat smesni tocno e deka partiite vo makedonija se odnesuvaat kako udba tretirajki go glasacot kako glas plus no daleku od toa deka udba kontrolira vo makedonija se spored vasite teorii na zagovor daleku od toa deka desnava banda sto se na vlast se soglasuvam deka se bandi i levata i desnata no daleku od toa deka ovie sto se na vlast se podanici na udba i rabotat protiv sobstvenata drzava ova go velam od potezite koi gi vlecat ovie ped godini dodeka se na vlast i za koi nemoze da ocekuvame da se desese cudo so makedonija tocno e deka se obkruzeni so tranziciski drpaci bitangi koa zasluzuvaat besilka no se vo vladata samo zatoa sto imaat televizija no da gi sogledame okolnostite pod koi eden premier bi mozel da ja vodi ovaa drzava koi ako se drzne da apsi se zivo i divo vo ovaa drzava ke go snema za edna nedela jas ne sum partiski opredelen daleku od toa no mislam deka nikola gruevski ima cesni planovi so idninata na makedonija i koi za razlika od grobarot ima oset za drzavnost ja saka svojata drzava i misli dobro na sobstveniot narod i drzava no boze moj nikoj ne e sovrsen i site pravime greski ostanete mi so zdravje vie iselenicite vo Kanada planiram da ve posetam od oktomvri i vozdrzete se da pisuvate vakvi kolumni kako poslednata vprocem poteknuvate od ovaa zemja.
23-05-2011, 03:16 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

(23-05-2011, 03:16 AM)Администратор Wrote:
Quote:Магариња

„Црна се чума зададе...“

Секоја злоупотреба е неправда, но најголема неправда, според Ниче, е кога најнеспособните, најлошите, најсуровите, ги злоупотребуваат најспособните, најдобрите, најблагите. Тоа е за Ниче социјализмот, односно марксизмот.

Комунистичката Европа стана свесна за својата неизлечива болест. Како и многупати порано, Европа реши да се лустрира. Да се очисти со принесување жртва. Очистувањето на психолошко – морален план има катарзичен ефект. Овој елемент на лустрацијата произлегува од фактот, што во бившите социјалистички држави, државјанинот беше жртва на режимот, но истовремено соучесник при неговите дејствија. Пократко кажано – ние го прифативме животот во лага и станавме морално нечисти. Но, за да се очистиме треба да ги жртвуваме највиновните. Кои се тие, најдобро кажува Печјак Вид, (“Како се сруши комунизмот: психосоцијална анализа на случувањата во социјалистичките држави”): „Најмоќна улога при надзирањето на луѓето имаа таканаречените ‘чувари на социјализмот’ - тајната полиција, нетајната полиција и судството – кои што во стварност беа органи за притисок.“ Причината пак, ја дава поранешниот уставен судија и претседател на врховниот суд на Словенија Франц Тестен, кој што вели дека во преодниот период, на овие луѓе треба да им се спречи пристапот до јавни функции, бидејќи врз нив „би можеле да ги перпетуираат вредностите, начинот на однесување и личните врски, кои што го овозможија постоењето на претходниот режим“ (според Андраж Зидар, Лустрација“, Љубљана, 1996, страница 93 и 103).

Кај нас, овие што треба да бидат жртвувани, одлучуваат кој треба да биде жртвуван.

Аристотел во „Реторика“, за уверливост на кажаното предлага три средства: басна, пример, или ентимем. Јас се одлучив за басна.

[Image: xin_1605041010064471280520.jpg]
„Најстрашното од сите зла
што небото во гнев го распосла
за да ги казни на сиот свет гревовите
со еден збор, Чумата ќе ја именувам јас,
способна пеколот да го насели вчас,
ги нападна жестоко ѕверовите.
Не услекнаа сите, но сите ги фати
болеста, и умот им го смати
па тие не бараа ништо од животот лит,
изгубија за јадење апетит;
невин плен полн со сладости
не демнеа волците и лисиците,
избегаа в уплав и грлиците,
исчезна љубовта и сите радости.
Лавот свика собир: „Народе верен мој,
јас мислам дека небото-рече тој-
за нашите гревој ја прати казнава клета,
о, нека најгрешниот меѓу нас
го принесеме како жртва света
и тогаш ќе ни дојде спас.
Историјата нѐ учи: во таков страшен очај,
да се дава курбан е обичај;
впрочем, без ласкање и лажна повест,
да си погледнеме во нашата совест.
На пример, јас од кого се тресат сите ловци,
сум изел многу овци.
Што ми сториле тие? Никаква штета!
Дури ми се случи во неиздржлива глад
да изедам и по некој овчар млад.
Ќе се жртвувам ако треба, но сметам
дека е добро секој да се обвини сам,
зашто правдата налага, и чесно е, знам,
највиновниот да биде жртвуван.“
Лисицата се јави: „Вие сте прекрасен цар,
совеста ве мачи зашто сте предобар.
Па што! Сте јале овци и по некој овчар!
Зар тоа е грев? Та вие, глодајќи ги в бес,
сте им правеле голема чест;
а пак овчарите омразнети,
за својата неразумна страст
врз животните да имаат власт,
заслужено се казнети.“
На лисицата ѝ ракоплескаше собирот цел.
И никој не беше толку смел
во гревовите на тигарот и мечката да гибне,
зашто можеше несреќа да го стигне.
Сите видови од кавгаџии, дури и простите пци,
се претставија како да се мали светци.
Му дојде ред и на магарето: „Си спомнам, рече,
врвејќи покрај една калуѓерска лака,
гладта ли, случајот ли, тревата, воздухот речен,
или некој ѓавол ме поттикна така,
та испасив од лаката доста трева.
Да кажам искрено, немав право јас.“
Веднаш се крена на негодување глас.
Еден волк, приучен малку, се јави во општата врева:
„Ова краставо животно жртва да биде,
од него гледајте, пакост ни иде!“
Да се погуби, гласаше пресудата, низ рев.
Да се пасе туѓа трева? Каков страшен грев!
Само смртта е казна совршена
за таков злостор: и пресудата беше извршена.
Според тоа дали сте моќен или бедник цел
ви се суди вам како за црн или бел (Лафонтен, „Животните болни од чума“).“

Марјан ПопескиИзвор


Коментар за колумнава кој го примивме на емаил:


Quote:aleksandar <xxxxxxx@gmail.com>

Mislam deka ne e vkusno tamu od drugata strana na svetot zadovoleni so se visok standard da komentirate taka za sobstveniot narod so posledniot tekst magarinja licno se navrediv od nego ima mnogu vakvi drzavi so slicen narod niz evropa isto e i vo srbija bugarija i mnogu drugi drzavi pa nikoj ne zboruva taka za svojot narod i zaedno so skoro 99% od mediumite vo makedoninja ne siri "sinhroniziranja" depresija vo makedonija za psihicki da go ubie svojot narod a posebno tekstovite so udba vo posledno vreme pocnaa da mi stanuvaat smesni tocno e deka partiite vo makedonija se odnesuvaat kako udba tretirajki go glasacot kako glas plus no daleku od toa deka udba kontrolira vo makedonija se spored vasite teorii na zagovor daleku od toa deka desnava banda sto se na vlast se soglasuvam deka se bandi i levata i desnata no daleku od toa deka ovie sto se na vlast se podanici na udba i rabotat protiv sobstvenata drzava ova go velam od potezite koi gi vlecat ovie ped godini dodeka se na vlast i za koi nemoze da ocekuvame da se desese cudo so makedonija tocno e deka se obkruzeni so tranziciski drpaci bitangi koa zasluzuvaat besilka no se vo vladata samo zatoa sto imaat televizija no da gi sogledame okolnostite pod koi eden premier bi mozel da ja vodi ovaa drzava koi ako se drzne da apsi se zivo i divo vo ovaa drzava ke go snema za edna nedela jas ne sum partiski opredelen daleku od toa no mislam deka nikola gruevski ima cesni planovi so idninata na makedonija i koi za razlika od grobarot ima oset za drzavnost ja saka svojata drzava i misli dobro na sobstveniot narod i drzava no boze moj nikoj ne e sovrsen i site pravime greski ostanete mi so zdravje vie iselenicite vo Kanada planiram da ve posetam od oktomvri i vozdrzete se da pisuvate vakvi kolumni kako poslednata vprocem poteknuvate od ovaa zemja.


Незнам каде ја видел Господин Александар навредата. Зато мислам дека или не го прочитал текстот Господин Попески или го прочитал ама не го разбрал.

Го уапси Велија па не му се случи ништо. Ниту атентат ниту губење на доверба кај членството. Неапсењето на останатите "tranziciski drpaci bitangi koa zasluzuvaat besilka" го потврдува онаа што го пишувам јас, дека Груевски е дел од стуктурите на УДБа и дека спроведува "ДИФЕРЕНЦИЈАЦИЈА". Односно прави чиска од "неподобни" извршители и соработници. Ги "елиминира" оние кои останаа верни на другата , Бранковата банда.
23-05-2011, 12:55 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#3

Точно е дека се опкружени со транзициски дрпачи ама тоа не се важи. Icon_razz
(This post was last modified: 23-05-2011, 02:34 PM by Nikola.)
23-05-2011, 02:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(23-05-2011, 03:16 AM)Администратор Wrote:
Quote:Магариња

„Црна се чума зададе...“

Секоја злоупотреба е неправда, но најголема неправда, според Ниче, е кога најнеспособните, најлошите, најсуровите, ги злоупотребуваат најспособните, најдобрите, најблагите. Тоа е за Ниче социјализмот, односно марксизмот.

Комунистичката Европа стана свесна за својата неизлечива болест. Како и многупати порано, Европа реши да се лустрира. Да се очисти со принесување жртва. Очистувањето на психолошко – морален план има катарзичен ефект. Овој елемент на лустрацијата произлегува од фактот, што во бившите социјалистички држави, државјанинот беше жртва на режимот, но истовремено соучесник при неговите дејствија. Пократко кажано – ние го прифативме животот во лага и станавме морално нечисти. Но, за да се очистиме треба да ги жртвуваме највиновните. Кои се тие, најдобро кажува Печјак Вид, (“Како се сруши комунизмот: психосоцијална анализа на случувањата во социјалистичките држави”): „Најмоќна улога при надзирањето на луѓето имаа таканаречените ‘чувари на социјализмот’ - тајната полиција, нетајната полиција и судството – кои што во стварност беа органи за притисок.“ Причината пак, ја дава поранешниот уставен судија и претседател на врховниот суд на Словенија Франц Тестен, кој што вели дека во преодниот период, на овие луѓе треба да им се спречи пристапот до јавни функции, бидејќи врз нив „би можеле да ги перпетуираат вредностите, начинот на однесување и личните врски, кои што го овозможија постоењето на претходниот режим“ (според Андраж Зидар, Лустрација“, Љубљана, 1996, страница 93 и 103).

Кај нас, овие што треба да бидат жртвувани, одлучуваат кој треба да биде жртвуван.

Аристотел во „Реторика“, за уверливост на кажаното предлага три средства: басна, пример, или ентимем. Јас се одлучив за басна.

[Image: xin_1605041010064471280520.jpg]
„Најстрашното од сите зла
што небото во гнев го распосла
за да ги казни на сиот свет гревовите
со еден збор, Чумата ќе ја именувам јас,
способна пеколот да го насели вчас,
ги нападна жестоко ѕверовите.
Не услекнаа сите, но сите ги фати
болеста, и умот им го смати
па тие не бараа ништо од животот лит,
изгубија за јадење апетит;
невин плен полн со сладости
не демнеа волците и лисиците,
избегаа в уплав и грлиците,
исчезна љубовта и сите радости.
Лавот свика собир: „Народе верен мој,
јас мислам дека небото-рече тој-
за нашите гревој ја прати казнава клета,
о, нека најгрешниот меѓу нас
го принесеме како жртва света
и тогаш ќе ни дојде спас.
Историјата нѐ учи: во таков страшен очај,
да се дава курбан е обичај;
впрочем, без ласкање и лажна повест,
да си погледнеме во нашата совест.
На пример, јас од кого се тресат сите ловци,
сум изел многу овци.
Што ми сториле тие? Никаква штета!
Дури ми се случи во неиздржлива глад
да изедам и по некој овчар млад.
Ќе се жртвувам ако треба, но сметам
дека е добро секој да се обвини сам,
зашто правдата налага, и чесно е, знам,
највиновниот да биде жртвуван.“
Лисицата се јави: „Вие сте прекрасен цар,
совеста ве мачи зашто сте предобар.
Па што! Сте јале овци и по некој овчар!
Зар тоа е грев? Та вие, глодајќи ги в бес,
сте им правеле голема чест;
а пак овчарите омразнети,
за својата неразумна страст
врз животните да имаат власт,
заслужено се казнети.“
На лисицата ѝ ракоплескаше собирот цел.
И никој не беше толку смел
во гревовите на тигарот и мечката да гибне,
зашто можеше несреќа да го стигне.
Сите видови од кавгаџии, дури и простите пци,
се претставија како да се мали светци.
Му дојде ред и на магарето: „Си спомнам, рече,
врвејќи покрај една калуѓерска лака,
гладта ли, случајот ли, тревата, воздухот речен,
или некој ѓавол ме поттикна така,
та испасив од лаката доста трева.
Да кажам искрено, немав право јас.“
Веднаш се крена на негодување глас.
Еден волк, приучен малку, се јави во општата врева:
„Ова краставо животно жртва да биде,
од него гледајте, пакост ни иде!“
Да се погуби, гласаше пресудата, низ рев.
Да се пасе туѓа трева? Каков страшен грев!
Само смртта е казна совршена
за таков злостор: и пресудата беше извршена.
Според тоа дали сте моќен или бедник цел
ви се суди вам како за црн или бел (Лафонтен, „Животните болни од чума“).“

Марјан ПопескиИзвор


Коментар за колумнава кој го примивме на емаил:


Quote:aleksandar <xxxxxxx@gmail.com>

Mislam deka ne e vkusno tamu od drugata strana na svetot zadovoleni so se visok standard da komentirate taka za sobstveniot narod so posledniot tekst magarinja licno se navrediv od nego ima mnogu vakvi drzavi so slicen narod niz evropa isto e i vo srbija bugarija i mnogu drugi drzavi pa nikoj ne zboruva taka za svojot narod i zaedno so skoro 99% od mediumite vo makedoninja ne siri "sinhroniziranja" depresija vo makedonija za psihicki da go ubie svojot narod a posebno tekstovite so udba vo posledno vreme pocnaa da mi stanuvaat smesni tocno e deka partiite vo makedonija se odnesuvaat kako udba tretirajki go glasacot kako glas plus no daleku od toa deka udba kontrolira vo makedonija se spored vasite teorii na zagovor daleku od toa deka desnava banda sto se na vlast se soglasuvam deka se bandi i levata i desnata no daleku od toa deka ovie sto se na vlast se podanici na udba i rabotat protiv sobstvenata drzava ova go velam od potezite koi gi vlecat ovie ped godini dodeka se na vlast i za koi nemoze da ocekuvame da se desese cudo so makedonija tocno e deka se obkruzeni so tranziciski drpaci bitangi koa zasluzuvaat besilka no se vo vladata samo zatoa sto imaat televizija no da gi sogledame okolnostite pod koi eden premier bi mozel da ja vodi ovaa drzava koi ako se drzne da apsi se zivo i divo vo ovaa drzava ke go snema za edna nedela jas ne sum partiski opredelen daleku od toa no mislam deka nikola gruevski ima cesni planovi so idninata na makedonija i koi za razlika od grobarot ima oset za drzavnost ja saka svojata drzava i misli dobro na sobstveniot narod i drzava no boze moj nikoj ne e sovrsen i site pravime greski ostanete mi so zdravje vie iselenicite vo Kanada planiram da ve posetam od oktomvri i vozdrzete se da pisuvate vakvi kolumni kako poslednata vprocem poteknuvate od ovaa zemja.
Quote:Stavre Janev

Ако човек нешто не разбрал, сосема природно е да побара дообјаснување, но ако нешто не му се допаѓа или со нешто не се согласува траба да ги изложи причините за тоа. Не разбирам каков принцип е прегазен повеќе пати и од кого?
23-05-2011, 04:58 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#5

(23-05-2011, 03:16 AM)Администратор Wrote:
Quote:Магариња

„Црна се чума зададе...“

Секоја злоупотреба е неправда, но најголема неправда, според Ниче, е кога најнеспособните, најлошите, најсуровите, ги злоупотребуваат најспособните, најдобрите, најблагите. Тоа е за Ниче социјализмот, односно марксизмот.


Коментар за колумнава кој го примивме на емаил:


Quote:aleksandar <xxxxxxx@gmail.com>

Mislam deka ne e vkusno tamu od drugata strana na svetot zadovoleni so se visok standard da komentirate taka za sobstveniot narod so posledniot tekst magarinja licno se navrediv od nego ima mnogu vakvi drzavi so slicen narod niz evropa isto e i vo srbija bugarija i mnogu drugi drzavi pa nikoj ne zboruva taka za svojot narod i zaedno so skoro 99% od mediumite vo makedoninja ne siri "sinhroniziranja" depresija vo makedonija za psihicki da go ubie svojot narod a posebno tekstovite so udba vo posledno vreme pocnaa da mi stanuvaat smesni tocno e deka partiite vo makedonija se odnesuvaat kako udba tretirajki go glasacot kako glas plus no daleku od toa deka udba kontrolira vo makedonija se spored vasite teorii na zagovor daleku od toa deka desnava banda sto se na vlast se soglasuvam deka se bandi i levata i desnata no daleku od toa deka ovie sto se na vlast se podanici na udba i rabotat protiv sobstvenata drzava ova go velam od potezite koi gi vlecat ovie ped godini dodeka se na vlast i za koi nemoze da ocekuvame da se desese cudo so makedonija tocno e deka se obkruzeni so tranziciski drpaci bitangi koa zasluzuvaat besilka no se vo vladata samo zatoa sto imaat televizija no da gi sogledame okolnostite pod koi eden premier bi mozel da ja vodi ovaa drzava koi ako se drzne da apsi se zivo i divo vo ovaa drzava ke go snema za edna nedela jas ne sum partiski opredelen daleku od toa no mislam deka nikola gruevski ima cesni planovi so idninata na makedonija i koi za razlika od grobarot ima oset za drzavnost ja saka svojata drzava i misli dobro na sobstveniot narod i drzava no boze moj nikoj ne e sovrsen i site pravime greski ostanete mi so zdravje vie iselenicite vo Kanada planiram da ve posetam od oktomvri i vozdrzete se da pisuvate vakvi kolumni kako poslednata vprocem poteknuvate od ovaa zemja.

На дечково јасно ли му е кој е автор на текстот? Абе, толку ли ни е затупавен народот, да незнаат да прочитаат име на автор; да не знаат да кликнат на линк што вели: "Целиот текст тука"; или пак станува збор за УДБини манипулатори кои се надеваат да ја сменат темата на дискусија?
(This post was last modified: 23-05-2011, 05:20 PM by Solenik.)
23-05-2011, 05:19 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#6

Quote:"Truth has to be repeated constantly, because Error also is being preached all the time, and not just by a few, but by the multitude. In the Press and Encyclopaedias, in Schools and Universities, everywhere Error holds sway, feeling happy and comfortable in the knowledge of having Majority on its side." --Goethe
Соленик,
Мислам дека во случај со Народот вреди ова правило
23-05-2011, 05:39 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#7

(23-05-2011, 05:39 PM)montehristo Wrote:
Quote:"Truth has to be repeated constantly, because Error also is being preached all the time, and not just by a few, but by the multitude. In the Press and Encyclopaedias, in Schools and Universities, everywhere Error holds sway, feeling happy and comfortable in the knowledge of having Majority on its side." --Goethe
Соленик,
Мислам дека во случај со Народот вреди ова правило

Пред да цитираш филозфи, треба првин оној Добрица Велев да го прашаш дали тоа е филозоф за полуписмени, или целосно писмени луѓеGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid
23-05-2011, 06:18 PM
Reply
Seznajko
Unregistered

 
#8

(23-05-2011, 06:18 PM)Solenik Wrote:
(23-05-2011, 05:39 PM)montehristo Wrote:
Quote:"Truth has to be repeated constantly, because Error also is being preached all the time, and not just by a few, but by the multitude. In the Press and Encyclopaedias, in Schools and Universities, everywhere Error holds sway, feeling happy and comfortable in the knowledge of having Majority on its side." --Goethe
Соленик,
Мислам дека во случај со Народот вреди ова правило

Пред да цитираш филозфи, треба првин оној Добрица Велев да го прашаш дали тоа е филозоф за полуписмени, или целосно писмени луѓеGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidVo Makedonija, posebno ovie na Gruevski, sem filozofijata na Gruevski i familijata zemaj kolku mozesh druga nepoznavaat i ne priznavaat. SmajlitoSmajlito
23-05-2011, 07:19 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#9

(23-05-2011, 07:19 PM)Seznajko Wrote:
(23-05-2011, 06:18 PM)Solenik Wrote:
(23-05-2011, 05:39 PM)montehristo Wrote:
Quote:"Truth has to be repeated constantly, because Error also is being preached all the time, and not just by a few, but by the multitude. In the Press and Encyclopaedias, in Schools and Universities, everywhere Error holds sway, feeling happy and comfortable in the knowledge of having Majority on its side." --Goethe
Соленик,
Мислам дека во случај со Народот вреди ова правило

Пред да цитираш филозфи, треба првин оној Добрица Велев да го прашаш дали тоа е филозоф за полуписмени, или целосно писмени луѓеGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidVo Makedonija, posebno ovie na Gruevski, sem filozofijata na Gruevski i familijata zemaj kolku mozesh druga nepoznavaat i ne priznavaat. SmajlitoSmajlito

Соленик,
без разлика, она што е важно е пораката а не филозофот.
Да повторам:
Truth has to be repeated constantly

Вистината треба секојдневно да се повторува, та дури и на најтапите да им биде јасна.
(This post was last modified: 23-05-2011, 08:04 PM by montehristo.)
23-05-2011, 08:02 PM
Reply