Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
Author Message
mungos
Unregistered

 
#41

Ванче бугарите треба да се замислат а не ние.Тие имаат поголем проблем,имаше доста интересни изјави на бугарските главни ликови од 1944 година каде се страмеле од нивната политика кон Македонија!
17-02-2010, 10:08 PM
Reply
vancevtodor Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#42

(17-02-2010, 10:08 PM)mungos Wrote: Ванче бугарите треба да се замислат а не ние.Тие имаат поголем проблем,имаше доста интересни изјави на бугарските главни ликови од 1944 година каде се страмеле од нивната политика кон Македонија!


Nemoze Mungose da go preskokneme toa. Ne e Bugarski problem. Makedoncite se iskoristeni vo komunistichkata zelba po sekoja cena da se dojde na vlast. Zatoa postirav odluki na SSSR . Koga ke se sprovede vo Makedonija lustracija samo togash ke mozeme da zboruvame za vistinskata uloga (pogubnata uloga na komunistite) vo odnos na Makedonija i Makedoncite.
17-02-2010, 10:14 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#43

Јас не реков дека не треба и ние ама мислам дека тие имаат поголем проблем,кај нас некако се поделивме на леви и десни.А тие ги величат Александров кој отепал нивни премиер,Михајлов за кој се страмеле низ цела европа заради колежите во бугарија.


А за лустрацијата за тоа си во право ама мислам дека никогаш нема да излези работата на виделина.Ако сака се може за еден месец,ама не се сака.
17-02-2010, 10:24 PM
Reply
vancevtodor Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#44

(17-02-2010, 10:24 PM)mungos Wrote: Јас не реков дека не треба и ние ама мислам дека тие имаат поголем проблем,кај нас некако се поделивме на леви и десни.А тие ги величат Александров кој отепал нивни премиер,Михајлов за кој се страмеле низ цела европа заради колежите во бугарија.


А за лустрацијата за тоа си во право ама мислам дека никогаш нема да излези работата на виделина.Ако сака се може за еден месец,ама не се сака.


Zar ima pogolema anomalija od neizuchuvanjeto na del od sopstvenata istorija. Shto imame nie kako Makedonci od izuchuvame na "prvi srpski ustanak", na "seljachka buna" a neznaeme nishto za sluchuvanjata vo Bugarija, kade shto i od kade shto deluvala i desnicata i levicata na VMRO.

Lustacijata vo Makedonija ne e otkrivanje na KODOSHITE tuku taa treba da donese VISTINSKA SLOBODA I SAMOSTOJNOST NA MAKEDONIJA.

Sega me razbirash zoshto gi skenirav delovite od knigata na Stojan Hristov.
(This post was last modified: 17-02-2010, 10:55 PM by vancevtodor.)
17-02-2010, 10:53 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#45

Пријателе дома имам библиотека од преку 1000 книги само за македоската историја.Имам од сите периоди,доста книги имам и од бугарија,србија.Сите настани ги гледам реално но што се можи кога има деца кој седнале на форумот и мислат дека ако плукаат по овој или оној или ако викаат нема македонија и македонци дека ќе мажи.И тие како и сите други ќе завршат во канта.

А за лустрацијата што по брзо тоа по добро.

Имам дедо киј бил идризово заради ВМРО.
18-02-2010, 12:19 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#46

Дипломата на Гьорче Петров каде ясно си пише НАЦИОНАЛНОСТ БЪЛГАРИН !!!!!!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...elstvo.jpg

[Image: Giorche_petrov_svidetelstvo.jpg]
24-02-2010, 09:47 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#47

(24-02-2010, 09:47 PM)ivan mihajlov Wrote: Дипломата на Гьорче Петров каде ясно си пише НАЦИОНАЛНОСТ БЪЛГАРИН !!!!!!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...elstvo.jpg

[Image: Giorche_petrov_svidetelstvo.jpg]

YeaShokПа дали е оваа возможно.А ние каде бевме до денес.Se_klanjam што господ те донеси инаку ќе останевме 349719oi4
24-02-2010, 11:20 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#48

Толкова години кога одам во София имам едно прошение защо куката на ВМРО е била от 80 години на 100 метра от бугарската влада ....дали е случайна ва работа Icon_wink
24-02-2010, 11:47 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#49

Кога си таму оди и прашај си ќе ти објаснат.
24-02-2010, 11:51 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#50

(24-02-2010, 11:51 PM)mungos Wrote: Кога си таму оди и прашај си ќе ти објаснат.



Ке те змолам без лични навреди........али ти е изпран мозакот от 55 годишната србо-комунарска пропаганда во Вардаро ..Icon_razz

Незнам твоят дедо кой е .....ама моят прадедо е бил войвода во Енжеврдарско и е тепан за свободата на Македония.Кога са го терпали прадедо ,Прабаба е бегала со четири деца на ръце за свободна Бугария оти винаги са се чуствале българи.Историята е знам от моя дедо кой винаги е кажувал дека сме "МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИ НЕ САМО МАКЕДНЦИ КАКО СА ТИА ВО ЮГОСЛАВИЯ "Icon_wink
(This post was last modified: 25-02-2010, 12:44 AM by Администратор.)
25-02-2010, 12:22 AM
Reply
mungos
Unregistered

 
#51

македонски бугари поим измислен од ВМРО послем 20 години за да ги разликува бугарите од бугарија и југославија.

Каде се грчките бугари?Или со договорите со грците тоа прашање било затворено?
26-02-2010, 02:36 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#52

(26-02-2010, 02:36 AM)mungos Wrote: македонски бугари поим измислен од ВМРО послем 20 години за да ги разликува бугарите од бугарија и југославија.

Каде се грчките бугари?Или со договорите со грците тоа прашање било затворено?

После 1944г. и во Гърция и во Югославия беше едно исто..можеш да се самоопределаш како си сакаш ...САМО БЪЛГАРИН НЕМОЖЕ ДА БИДЕШ !!!!-ФАКТ

АДЕ КЕ ТЕ КАРАМ ВО СОЛУН ДА ВИДИШ ДЕКА ИМА ОШТЕ ОТ СТАРИТЕ ДЕКА СЕ ВЕЛАТ БУГАРИ ВЪПРЕКИ ГРЦКАТА АСИМЕЛАЦИЯ!!!

МАКЕДНСКИРТЕ БУГАРИ НЕКА ДА ВИДИМ ШТО ЗБОРУВАТ АРХИВИТЕ И ЮО ПИШАТ СВЕТСКИТЕ ЖУРНАЛИСТИ ....ЗА ДА ВИДИМ КОЛКО МНГО ЛАЖЕШ ТИ И СРБОМАНСКАТА ВИ ПРОПАГАНДА !Icon_razz


[Image: 005137562-big.jpg]

[Image: 005931261.jpg]

Какви са македонците и различават ли се от българите, според Ню Йорк Таймс:
[Image: 005970796.jpg]
02-03-2010, 09:08 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#53

"Na komunistite Mungose ne im prechela ni MONARHIJA samo da dojdat do vlast. E sega jas nikade ne prochitav deka stav na BKP bil osloboduvanje na Pirinska Makedonija. Ako imash nekoj takov dokument, zakluchok potpishan od Dimitrov ili Kolarov da go prikachish."

ВанчевТодор, Направо е изумително до каква степен са ви манипулирали в Югославия. Боже Господи! Септемврийското въстание представено като опит за освобождение на Македония!!!! С коя ръка да се прекръстя?

Та фактите около това възстание в България ги знае всяко дете в пети клас! Центърът на въстанието е бил в северозападна България: Враца, Монтана и т. н.. целта е нито повече нито по-малко вземане на политическата власт в страната. Каква Македония, какви пет лева!?
16-03-2010, 04:59 AM
Reply