Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРЕДИЗБОРНИ ПОРТРЕТИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Војвода за севкупна употреба


[Image: 2D327ECE2D30C84582D31AFCA6BDAC47.jpg]

Клучната причина зошто Георгиевски толку боде очи во предизборието е што не се изјаснува јавно дали, ако освои релевантен изборен резултат, ќе оди со ВМРО-ДПМНЕ во владина коалиција или ќе му се придружи на таборот на СДСМ

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, е човекот околу кого во предвечерието на предвремените парламентарни избори во медиумите и меѓу политичките елити се излеаја многу емоции, лутина, бес, симпатии и политичка еуфорија. Причината за тоа е будењето на Георгиевски од неколкугодишниот зимски политички сон и можноста неговата партиска дружина на овие избори да оствари резултат кој за ВМРО-ДПМНЕ или за СДСМ не би бил занемарлив во постизборните калкулации.

Истражувањата на јавното мислење не можат со сигурна прецизност да ја измерат тежината на малата десничарска партија на „војводата“. Не затоа што рејтингот на ВМРО-НП е изборна енигма, туку зашто е невозможно на примерок од 1.100, па дури и од 1.600 испитаници, каква што е анкетата на „Дневник“, на пример, да се погодат токму оние граѓани кои својот глас имаат намера да го дадат за ВМРО-НП. Таква е анкетарската судбина на малите партии! Сепак, во некои истражувања на јавното мислење народњаците стигнуваат до два, два и пол процента од гласачкото тело. Во други, пак, се подолу од тоа. Релативно, тоа се од нула до 5-6 пратеници, зависно како ќе се распореди неговото гласачко тело.

Со Груевски или со Црвенковски?

Георгиевски, за разлика од некои други помали играчи на политичката сцена, нема мегаломански очекувања за бројот на пратенички места што ќе ги освои. Иако еднаш изјави дека цел му е да освои 15 пратеници и од него да зависи формирањето влада, силно е уверен дека бројката од 7-8 пратеници за ВМРО-НП би била повеќе од изборна премија, зашто - прво, тоа би значело надминување на изборниот резултат од 1996, кога Народна освои 6 пратеници и ~ даде „малцинска“ поддршка на владата на Никола Груевски, поточно како што тогаш кажа лидерот, на албанскиот коалиционен партнер - ДПА, а второ - тогаш би станал незаобиколен партнер на идната власт.

Како и да е, клучната причина зошто Георгиевски толку боде очи во предизборието е неговата улога да не се изјаснува јавно дали, доколку освои релевантен изборен резултат, има намера да оди со ВМРО-ДПМНЕ во владина коалиција или да му се придружи на таборот на СДСМ.

Врските на ВМРО-НП со владејачката ВМРО-ДПМНЕ не се од вчера. Да не заборавиме дека на предвремените избори во 2008 година Георгиевски му ја „предаде“ партијата на Груевски, со тоа што реши да не се кандидира. Познати фаци од опкружувањето на Георгиевски, во меѓувреме, станаа функционери во Владата на Груевски, како Спиро Ристевски, заменик-министер за труд и социјална политика, Александар Георгиев, соработник за односи со јавноста во владата на Никола Груевски... Во МНР е и поранешниот шеф на Кабинетот на Георгиевски, Валентин Митровиќ. Од тие причини, колку до вчера, опозицијата и аналитичарите блиски до СДСМ го решетаа Георгиевски дека тој е всушност „предавникот“ кој ќе му овозможи на Груевски уште еден мандат, зашто со него има склучено дил.

Но, индикативен податок од предизборието е што социјалдемократската телевизиска странка на Рамковски почна ревносно да ги покрива изборните претставувања на ВМРО-НП и Љубчо Георгиевски. Тој, пак, деновиве ~ врати со „хвалоспев“ дека, кога е во прашање ТВ „А1“, станува збор за „столб на демократијата“, зашто ниту една друга телевизија не ги емитувала политичките активности на народњаците. Но, вреди да се забележи дека е тоа истата онаа телевизија која го гилотинираше Георгиевски кога беше на чело на ВМРО-ДПМНЕ во предизборната 2002 година, а неговата вмровска кршна дружина предвреме ја испрати зад решетки со обвинувања за криминал. Војводата, секако, не може да се обвини за кратко паметење. Тој беше можеби најлибералниот премиер по прашањето за слободата на медиумите. „А1“ од него не виде никаков зијан. Но тој виде од „А1“ и тоа како. Оттаму, потегот на Георгиевски да склучи „предизборна коалиција“ со телевизијата може целосно да се разбере како медиумски прозорец за лична и партиска промоција, но дали треба да се брза со читањето порака во тој потег дека е решен на коалиција со СДСМ за да го урне Груевски?

Многумина велат дека еден од условите на Георгиевски да соработува со СДСМ, кој сега е наводно остварен, е да го нема Црвенковски во новата власт. Други, пак, се колнат дека Георгиевски не може да избега од својата вмровска матрица и по изборите сепак ќе соработува со ВМРО-ДПМНЕ. Се разбира, за сето тоа да се реализира, војводата прво треба да направи добар изборен резултат. Со два-тројца пратеници, колку што најмногу му предвидуваат неговите лути противници од Обединети за Македонија, тој нема да може да игра клучна улога.

Амбасадорско намигање

Згора на тоа, од приемот кај американскиот амбасадор Филип Рикер, многумина почнаа да предат приказни дека, ете, штом и САД му посветуваат внимание на Георгиевски, тогаш тој сигурно би можел да биде еден од клучните изборни фактори. Се оди дури дотаму на САД да им се припишува менаџмент на собирање на опозицијата за уривање на Груевски, а Георгиевски, кој с` уште не може да добие американска виза, наводно треба да положи изборен тест за да се квалификува за враќање на американската „листа на пријатели“. Се разбира, тоа се шпекулации на опозицијата, која би сакала да види замешателство на Вашингтон во опозициски фронт против Груевски, за што нема никакви сериозни индиции ниту меѓународна политичка почва. Но сето тоа му годи на Георгиевски, кој од „црната листа“ на Запад конечно станува дарлинг на меѓународната заедница.

Причината зошто амбасадорите одеднаш почнаа да му намигаат на војводата сепак се неговите ставови за решавање на спорот со името, велат упатените. Откако СДСМ се качи на референдумскиот воз на власта, Љубчо е единствениот македонски политичар кој отворено вели дека тоа прашање треба да се реши елитистички, со одлука на Владата. Дури лицитираше со прифаќање предлози како Северна или Горна Македонија.

Се разбира, тоа што сега Георгиевски им се допаѓа на странските дипломати, не мора ништо да значи за македонските гласачи. Тие решаваат дали војводата ќе има политичка употреба по овие избори. А тој самиот си ја крои својата политичка судбина.

Пријатели на Бугарија

Мистеријата со бугарскиот пасош на бившиот премиер, колку што значи негов хендикеп за освојување неопределени гласачи, е добар стимул за оние кои немаат проблем со таквата приказна. Факт е дека Георгиевски главно му се обраќа на гласачкото тело кое проф. Јове Кекеновски, во една ТВ-емисија, го нарече „пријатели на Бугарија“. Тоа е концентрирано во Охрид и во Петтата изборна единица, каде што тој се кандидира, а во Македонија, според некои слободни процени, може да има 30-ина илјади такви семејства. Се разбира, не се сите за ВМРО-НП и за Георгиевски. Голем дел од нив се и во ВМРО-ДПМНЕ, голем дел од нив згрижи владата на Груевски, а многу потомци на семејства во Охрид со бурно револуционерно минато што датира од историската ВМРО, на сите избори досега гласаат за СДСМ.

Зоран ДимитровскиТекстов подолу објаснува зашто и како некои менуваат став по прашањето за името во секунда.!!!Quote: За Роберт Фрост и Службата
Цветин Чилиманов

The woods are lovely, dark and deep.
But I have promises to keep,
And miles to go before I sleep,
And miles to go before I sleep.
Robert Frost, Stopping by Woods on a Snowy Evening

Ги има барем 25.000. Можеби дури и 40.000. Во секој случај ги има колку еден просечен македонски град, а по број на вработените, дневниот промет и влијанието се една од поголемите индустрии во државава. Секако, зборуваме за кодошите, шпионите, агентите на Службата. Преку ден работат како професори, новинари, пејачки, доктори, академици, фризерки, писатели, цариници, адвокати, службеници, обвинители, судии, боеми, бармени, чистачки... Живеат нормални животи, додека не падне команда. Тогаш, како во филмот во кој Чарлс Бронсон брка хипнотизирани руски агенти распоредени низ САД, некој им се јавува на телефон. Притоа можеби првин им ги чита гореспомнатите стихови на Роберт Фрост, а можеби не губат време на поетски глупости, туку веднаш преоѓаат на работа. Во секој случај, нашиве хипнотизирани кодоши се будат како од сон. Разговорот завршува, а на крајот хипнотизираниот кодош се потсетува дека, што и да направил, неговата работа продолжува, дека останува на линија. Ремембер Трпе, ѕоу хаве милес то го бефоре ѕоу слееп... И, по спуштањето на слушалката, разни нешта се случуваат.
Не мора да се случи ништо драматично; можеби само некој јавно ќе се скара со некого, некој ќе се вработи, а друг ќе остане без работа, некоја книга ќе добие лоша или добра критика, ќе се објави или заборави некој текст или телевизиски прилог, некој на некого јавно ќе му се извини, некој камион ќе помине граница, а друг нема, некоја тендерска документација ќе биде подотворена да се види понудата, а друга загубена, ќе избие пожар или ќе се појават глувци баш во магацинот каде што се чуваат некои документи. Обични, секојдневни работи. Од друга страна, понекогаш по овие повици се демолираат кафеани, луѓе се препнуваат и незгодно паѓаат по два-трипати на глава, се организираат митинзи, штрајкови, се фрлаат камења и јајца, а, во екстремни случаи, богами и се пука. Може да се организира и политичка ликвидација или испраќање мафијашка порака преку медиумите. Така, може да се случи одбраната жртва некое утро (обично во вторник) да се разбуди и во креветот да најде предупредување во вид на пресечена глава на скапо платен полициски коњ, набавен без тендер.
Самото хипнотизирање се врши по двоен принцип, Службата ги привлекува слабите, а ги напаѓа силните и неподобните. Се вртеле и се вртат следниве муабети: Сакаш да не служиш војска? Да станеш асистент на факултет или ќе се враќаш на село? Сигурно не сакаш жена ти да ги види оние фотографии што ги имаме? Знаеш дека можеш да лежиш затвор за онаа работа?
16-05-2011, 08:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2


Quote:Ристо Гуштеров


Референдумот ќе ни' ги уништи шансите за влез во ЕУ и НАТО!

[Image: 9EF39B14A7140D4C8807F5E026DB5433.jpg]

Еден од најбогатите македонски тајкуни и Македонци воопшто, по десет години се враќа на политичката сцена како предводник на партиката на бранителите во Првата изборна единица (Скопје). Откако Гуштеров се приклучи на Достоинство, амбициите, но и рејтингот на оваа партија рапидно се зголемуваат

Кога се повлекувавте од претседателското место во Либералната партија, дадовте изјави кои се протолкуваа дека веќе никогаш нема да се вратите во македонската политика. Што значи овој пресврт и Вашето појавување како предводник во Првата изборна единица за партијата Достоинство?

- Моето напуштање на Либералната партија и откажувањето на местото претседател на ЛП беше направено од само една причина - во Либералната партија беше погребана демократијата, по ударот што го зададоа Стојан Андов и неговите блиски соработници. Тоа беше основната причина, исто како и моето несогласување околу конфликтот во 2001 година, каде што Македонија беше ставена на голем испит, и ~ се закануваше поделба на територијата. Јас не се согласував со таквите политики и затоа си заминав. Вистина е дека се зареков дека повеќе нема да влезам во политиката, но еве оттогаш минаа десет години, а Македонија не напредна во ниту еден поглед. Остана онаа летаргична атмосфера во нашата земја, бесперспективност и некомпетентност и лошо водење на државата од страна на двете најголеми политички партии.

Кога се роди идејата Достоинство да прерасне во политичка партија, пред неколку месеци ме повикаа на разговор. Ми предложија да им помогнам во нивната идеја околу формирањето на политичка партија. Знаејќи дека тие луѓе се чисти, невлезени во криминални активности што досега го поткопува економскиот систем на државата и унитарноста на нашата држава, јас одлучив да им се приклучам. Минатата недела, пресеков и се согласив и да се кандидирам во Првата изборна единица. Целта ми е да направам напор и на македонските избирачи да им понудиме нешто, поинакво од онаа црно-бела слика што ја гледаме од 1991 година. Луѓето што крвавеа во 2001 година и беа први на браникот на нашата држава, штитејќи ја нејзината унитарност се единствените на кои, јас, но и македонското народ, треба да им дадеме доверба.

Дали сте активен член на Достоинство?

- Не, не сум член на ниту една политичка партија, па ниту на Достоинство! Но, со полно срце и со сета љубов влегувам во политичката борба рамо до рамо со бранителите.

Кога станува збор за богати луѓе, успешни бизнисмени, прво што паѓа на ум е дека тие се ангажирани од некоја политичка партија само заради спонзорство. Но, и Вие, со вашето мало политичко искуство, но големо економско знаење, станувате перјаница на бранителите во сите сегменти, а не само во вид на парична помош. Првиот впечаток е дека Вие ќе мора да го износите на плеќи и политичкиот и економскиот дел на Достоинство на овие избори?

- Во Македонија сите сакаат да говорат за богати луѓе, олигарси, тајкуни. Јас би им порачал на сите што прво ме споменуваат како богат човек, дека, пред с`, јас сум богат со духот и со својата љубов кон татковината. А во однос на материјалното богатство, можам вода да им носам на некои ликови од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Јас сум ги заработил парите надвор од нашата држава, каде што сите знаеме како е тешко да се води бизнис. Но, сите во Македонија знаат како одредени луѓе од двете најголеми партии, а сега гледам и од партиите во албанскиот блок, имаат заработено огромни средства, благодарение на своите политички позиции. Луѓето од Достоинство ќе мора да бидат помогнати и материјално и во политичкиот дел, во што јас ќе се вклучам максимално. А финансиите нема да доаѓаат само од мене, ќе помагаат и останатите членови на партијата, а ќе донираат и некои мои пријатели во државава.

Државата Македонија е добро име за нас

При првиот Ваш настап како перјаница на партијата на бранителите, веднаш се истакнавте со драстично поинаков пристап во врска со прашањето за нашето име, во однос на лидерот на Достоинство, Стојанче Ангелов. Тој порача дека партијата ќе се бори за неменување на уставното име, а Вие рековте дека мораме час поскоро да го решиме спорот со соседот Грција!

- Ставовите кај политичарите и политичките партии не треба да бидат зацементирани. Па, дури и Библијата трпела промени низ историјата и секој ја толкувал онака како што мислел и како што му одговарало. Па, така и ставовите на политичките партии и на политичарите треба да еволуираат согласно со состојбите што владеат во една држава. Интересот на Македонија, денеска, ако сака економски развој е зачувување на унитарноста на државата, ако сака да оди напред, да користи европски фонд, да бидеме прифатени како партнер на меѓународната заедница е што побрзо да се договориме со нашиот јужен сосед. Мора да го решиме овој спор до крајот на годината, со што првиот чекор би бил обезбедување на полноправно членство во НАТО. Потоа, ќе треба да ги завршиме задачите што ни се зададени од Европската Унија, проблемите во правниот систем, економијата, здравството и во образованието. Откако сето тоа ќе го направиме, а сметам дека една нова влада може тој проект да го изведе некаде до средината на следната година, потоа би требало да ни биде даден конкретен датум за преговори за членство во ЕУ. Со компетентни луѓе што ќе знаат што сакаат од НАТО и ЕУ, со таков развој на настаните, во 2015 година би требало да станеме полноправна членка на Унијата. Можеби сето ова звучи преоптимистички, но треба да сфатиме дека се загубени 20 години и мислам дека треба да ~ се стави крај на оваа летаргична ситуација и социо-економска криза во Македонија.

Кое, според Вас, е решението на проблемот? Име со географска одредница плус ‘ерга омнес’?

- Под покровителство на Обединети нации, односно Советот за безбедност, ние имаме потпишано спогодба со Република Грција за одржување добри меѓусоседски односи, каде што нашиот сосед има преземено и обврска да не го спречува нашиот прием во меѓународните организации. И двете резолуции на Советот за безбедност на ОН се кристално јасни, односно ние со нашиот јужен сосед треба да преговараме и да најдеме заеднички прифатливо решение само за името, со посредство на преговарачот Метју Нимиц. Никако не смееме да го ставиме на маса прашањето околу националниот идентитет и јазикот. Мора да преговараме само за името! А такво решение има. Дали тоа ќе биде географска одредница или ние ќе се викаме Државата Македонија каде што ќе се прави чиста дистинкција на провинцијата Македонија во Грција со нашата држава, како што е вечно прашањето со Израел, Авганистан или некои други земји, тоа е прашање на преговори.

Но, актуелната владејачка партија, ВМРО-ДПМНЕ, а сега и СДСМ, во својата програма најавуваат организирање на референдум во врска со промената на уставното име.

- Ова на што сега се повикуваат сите политички партии е пред с` само политички маркетинг и кревање тензија кај народот, а со цел да се подигне партискиот рејтинг. Но, народот ќе го реши тоа најнапред со избор на паметни и компетентни луѓе во извршната власт, преку изборите на 5 јуни, кои потоа ќе треба да се договорат со Грците. Повикувањето на референдум води во правец само кон тоа проблемот да не биде решен и уште повеќе да се искомплицира. Замислете, ВМРО-ДПМНЕ во секој момент про-форма ќе биде за референдум, но ќе може да го ангажира своето членство да гласа против. Истото тоа може да го направи и СДСМ или Албанците, па референдумот во секој случај да биде неуспешен. Значи ние ги немаме сите аргументи ниту пред ЕУ, ниту пред САД, како наши стратешки партнери, но и пред нас самите, дека таквиот референдум ќе успее.

[Image: ECA050628D9BC5419BFBEDB2508658FC.jpg]
19-05-2011, 12:35 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3


Quote:Вие сте човек што неретко ги покажувал своите симпатии кон античка Македонија, што Ве прави близок до политиката за антиквизација од страна на владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

- Се работи за нешто што на некој начин во лош контекст е исфрлено во јавноста, при што е направена поларизација меѓу луѓето само од аспект на позициите на политичките партии што владеат во Република Македонија. На Александар Велики и на Филип Втори треба да се гледа од позиција на нивната универзалност. Филип ја почнал регионализацијата во Европа и на некој начин зачетокот на глобализацијата, додека Александар го завршил процесот на глобализација во тие рамки и во тоа време пред 2.300 години. Денеска никој не може да се повикува на пишани документи од античко време. Првите документи што излегуваат с~ од првиот век на нашата ера. Неспорно е мислењето и фактите што ги опсервираат и анализираат и верифицираат одредени научници кои што Александар Велики го анализираат како еден од најголемите војсководци во историјата на хуманата цивилизација. Денес, за Александар пишуваат еден куп американски генерали, ги анализираат неговите битки, неговата воена доктрина, неговиот талент за водење стратегија на војните во тоа време. И тука ние треба на некој начин да ставиме кочница, бидејќи од антиката откриваме од тоа што го наоѓаме и што е вековно закопано длабоко под нашата земја. Во тие археолошки истражувања успеавме да акумулираме одредени материјални факти што треба да бидат од нашата, но и од светската научна мисла.

Јас, лично, сум голем патриот. Јас сум Македонец и никој не може да ми го одземе тоа. Александар исто така бил Македонец, но ја прифатил грчката култура и јазик за ширење на културата што во тоа време била најнапредна и да ја шири таа култура во своите освојувачки походи. Делата на Филип Втори и на Александар се заедничко наследство и на Македонија и на Грција и треба заеднички да ја славиме нивната универзална големина.

Македонија трпи критики за преименувањето на аеродромот и автопатот во „Александар Велики“, како и на Градскиот стадион во „Филип Втори“.

- За преименувањето на аеродромот и на стадионот и се` што можеби ќе следи потоа во овој правец треба најпрво да се прашаме што добиваме со сето тоа. Аеродромот го прекрстивме, но тој и натаму е најгрд аеродром во светот. Странците ни се чудат кога доаѓаат на скопскиот аеродром и се прашуваат во која држава се дојдени? Одбравме погрешно време кога водиме многу чувствителни преговори со Грција и сметам дека не требаше да правиме такви провокации. Ако прво го решевме проблемот со името, а потоа почнеше „антиквизацијата“ во државава, поддржана со реториката дека ја почитуваме универзалноста на Александар Велики и на татко му Филип Втори, тоа ќе поминеше лесно, бидејќи и ние и Грците сме на иста територија и заеднички треба да ги штитиме и да ги развиваме нашите сознанија за античка Македонија.

Ќе освоиме по еден пратеник во секоја изборна единица

Што ќе понуди политичката партија на бранителите на овие избори, за граѓаните да ве одберат вас, наместо мастодоните ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ?

- Достоинство е с` уште партија во создавање и с` уште е непозната нашата специфична тежина во македонскиот политички амбиент. Сепак, овие чесни луѓе успеале да изградат инфраструктура како граѓанско движење, присутни се во сите средини и одѕивот по формирањето на Достоинство како политичка партија е огромен. Луѓето гледаат на оваа партија на начин дека беше крајно време во Македонија да се излезе од тој стереотип на политичари што размислуваат само за себе или за своите политички партии. Достоинство покажува дека има луѓе што размислуваат и за Македонија, за тоа нашата татковина да биде ставена на здрави нозе, да бие стабилна, да ја сочува унитарноста, да станеме економски развиена европска земја каде што ќе биде почитувано достоинството на сите нејзини граѓани. Мое мислење е дека Достоинство може да приреди пријатно изненадување на овие избори и мислам дека оваа партија ќе собере доволен број гласови за да има здрава политичка компонента во Собранието на Република Македонија.

Реално, колку гласови сметате дека Достоинство ќе може да освои, односно колку пратенички места во идното Собрание ќе бидат пополнети со ваши луѓе?

- Прерано е да зборуваме за тоа. Сепак, на Достоинство ова му е прв настап како политичка партија и ако се случи да освои еден или два мандата нема да биде предизвик на политичките партии што ќе бидат во позиција да формираат влада. Но, ако Достоинство навистина го постигне оној резултат што јас го очекувам, а тоа е минимум по еден пратеник во секоја изборна единица, тогаш ситуацијата ќе биде поинаква. Се надеваме дека голем дел, луѓето од неопределениот слој, кои не излегуваат на гласање, а тие се повеќе од 50 отсто, дека сега ќе видат дека постои политичка опција за која ќе гласаат, опција што ќе ги штити нивните интереси и ќе помогне државата да тргне напред.

Каде идеолошки повеќе припаѓа Достоинство? На левицата или на десницата? Ако би требало да формирате влада, дали посакувате тоа да го направите со СДСМ или со ВМРО-ДПМНЕ?

- Не сакам да се губи време во читање на програмите на СДСМ и онаа на ВМРО-ДПМНЕ. Ние треба да се фатиме за работа и за задачите што ќе си ги поставиме. Политичкото лепење дека Достоинство, како политичка партија се приклонува или е мегафон на СДСМ, или дека идеолошки е поблиско до ВМРО-ДПМНЕ - се невистинити! Токму затоа е одлучено да одиме сами на избори, за да видиме која е нашата специфична тежина со која ќе можеме на некој начин да влијаеме во создавањето на политичката сцена во државава.

Јас, лично, по убедување останувам либерал и во сите ставови што ќе бидат артикулирани во партијата Достоинство, на некој начин ќе се обидам тоа и да се реализира. Ништо нема трагично ако сме граѓанска партија. Достоинство не е партија само за одредена група луѓе, туку е партија за сите добромислечки граѓани што со своето знаење и самопрегор ќе можат да ~ помогнат на татковината.

Дали сметате дека можете да освоите доволно гласови во Првата изборна единица, во која се лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ЛДП, и да станете пратеник?

- Ќе видиме на 5 јуни. Јас не би навлегувал во тоа колку се силни Радмила Шекеринска и Никола Груевски. Тие нека си ја тераат својата работа, а граѓаните треба да си ја завршат својата. Главното прашање е што овие луѓе и нивните партии досега направиле и што поинакво нудат засега повторно да ја бараат довербата на народот. Дали нудат нешто ново во капацитет на луѓето што се нивни кандидати, со своето знаење да ги решат проблемите што ја мачат државава, во нешто спектакуларно што испуштиле да го завршат во претходните 20 години. Јас длабоко се сомневам во тоа! Тоа е основното прашање на кое граѓаните треба да обрнат внимание. Но, ако двете партии се толку силни и на своето членство влијаат со демагогија, разни видови поткуп и притисоци од секаков вид, тогаш граѓаните треба да се подзамислат дали треба да го дадат својот глас повторно за нив!

ЛДП може да исчезне по изборите!

Ве обвинуваат дека работите за ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи со појавувањето на вистинските бранители на Македонија од 2001 година, директно е загрозена позицијата на Љубе Бошкоски и на неговата партија, а со Вашето појавување дека се уриваат шансите на ЛДП во скопската изборна единица.

- Во овој изборен процес, мислам дека е исполитизирана целата атмосфера и имам впечаток дека секој го загрозува секого. Ми велат дека ние најмногу ја загрозуваме позицијата на Љубе Бошковски, но ОМ се исто така нова партија што треба да се стави на испит и тој како нејзин лидер. Либерал-демократите се партија што е етаблирана во македонскиот политички систем, но тие постојано беа потстанари во домовите на на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Само стравувам дека резултатот на овие избори би можел да ги обесхрабри и на крај да исчезнат или да се претопат во некоја друга партија.

Дали Вие би прифатиле, дури и со еден-двајца пратеници, Достоинство да влезе во владина коалиција?

- Каква специфична тежина и улога може да има една партија со еден или двајца пратеници во владината коалиција? Тоа е случајот со ДОМ и Демократскиот сојуз, но и други партии како оние на Бојо Андрески и на Фијат Цаноски што жонглираат и со СДСМ и со ВМРО-ДПМНЕ. Влегувањето со еден пратеник во власт е остварување само на свои лични интереси и ништо друго и јас не сум за тоа. Ние во Достоинство се договоривме дека приватните интереси во никој случај нема да бидат пред државните и националните интереси. Партијата ќе ги артикулира државните и националните интереси во сите дискусии во парламентот. Во сите предлози што ќе доаѓаат од парламентот. Ние нема да браниме ставови на една или друга политичка опција што едноставно оди на разградување на државниот и на националниот интерес.

Можно ли е во случај да станете дел од идната владина коалиција, Вие да станете министер за привлекување на странски инвестиции, место што многумина велат дека е како создадено за Вас?

- По 40 години работно искуство, мислам дека не би смеел да си дозволам да трчкам низ светот и да ми наредува некој 35-годишен премиер. Тоа нема да се случи!

Но, со оглед на тоа што поголемиот дел од времето го минувате надвор од Македонија, како пратеник би биле нешто како Арбен Џафери или во минатото Пеце Наумоски - некој што ретко ќе доаѓа на седници.

- Да видиме прво како народот ќе го даде својот глас. Можеби ќе биде потребно моето искуство во законодавниот дом, а јас сум подготвен на тоа. Најдобро е човек да го минува животот меѓу пријателите и во својата татковина. Мене поголемиот број од пријателите ми се во Македонија и тоа ќе ме натера да не го прифатам стилот на господата што ги споменувате.

Да не се прави политички маркетинг од влегувањето на „Џонсон контролс“

Посредувавте за влегувањето на „Џонсон Контролс“ во Македонија. Но, имаме случај и Владо Бучковски, како поранешен премиер, но и Никола Груевски, како актуелен, да се фалат дека тие се најзаслужни за влезот на оваа компанија во државава.

- Не е важно кој го доведе „Џонсон контролс“. Јас знам дека три години работев на тој проблем, да убедам една мултинационална корпорација да дојде во Република Македонија и на некој начин државава да ги отвори ширум вратите за нив. А би кажал дека подеднакви заслуги имаат и претходната и актуелната влада. Од тоа никој не треба да прави политички маркетинг.

[Image: 8A2A316DBCFD774ABE0EFEDC713F8437.jpg]

Не се враќам за да му се одмаздам на Андов!

Кога го кажувавте дефинитивното збогум на политиката во 2001 година, Стојан Андов, кој Ве наследи на претседателското место во Либералната партија, упати остри стрелички кон вас. Дали се враќате во политиката и за да му се осветите на Андов или на некој друг што ви останал должен во минатото.

- Апсолутно - не! Јас сум христијанин, голем верник што не може да си дозволи себеси да мрази некого. Им простив и им проштевам на сите што ми нанеле зло, а мојот камбек во политиката е само поради тоа што ја најдов вистинската опција која заслужува помош, а граѓаните добар избор за да престанат да гласаат за двете најголеми партии!

Бобан НОНКОВИЌ
19-05-2011, 12:41 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#4

Од една страна Мирка бара да си додадеме една грпка за да бидеме тропари на камбаните во црквата на Гуштеров, а од друга страна тој истиот ти вели да молчиш, да не се изјаснуваш!
(This post was last modified: 19-05-2011, 12:50 AM by montehristo.)
19-05-2011, 12:47 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#5

Секако дека ние си имаме додавка, тоа е: “Република“.
19-05-2011, 12:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6


Quote:Претседателот на ДПА, Мендух Тачи-потребен нов политички договор меѓу Македонците и Албанците?


21.05.2011

Зорана Гаџовска

Апсолутно нема да коалицираме ако не успееме да се договoриме за некои работи, на пример компромисот за името што треба да се направи итно и брзо, вели претседателот на ДПА, Мендух Тачи во интервју за Радио Слободна Европа.

[Image: C6037FE1-2E42-4636-9B7D-032D7A7F235E_w527_s.jpg]

Неколку пати досега истакнавте дека состојбата на Албанците во Македонија е лоша. Врз основа на кои аргументи го базирате ова тврдење?

Нас, ние сме единствениот народ во Европа кому му се оспорува идентитетот, и тоа од страна на македонската влада. Се оспорува и нашиот јазик и употребата на симболиките на нашата култура и второ, ние сме народ кој е во најтешка економска позиција од сите народи кои живеат во Европа. Сигурно нема време да се анализираат сите параметри, но ве уверувам дека најблаго речено анализите за невработеност на Албанците во Македонија достигнуваат до 70%. Овие два сегмента е многу важно да се анализираат.

Конкретно во Македонија една третина од населението е невработено и се води како сиромашно. Зошто мислите дека едните во однос на другите живеат полошо?

Затоа што во македонските семејства во нив најмалку се вработени, татко, син, жена и снаа, а во албанските семејства на секој 200 семејства можете да најдете еден човек што е вработен.

Зошто сметате дека е потребен нов политички договор меѓу Македонците и Албанците?

Затоа што концептот на државата Македонија не функционира. Суштински се гледа од сите страни дека овој концепт на функционира. Сакаат со некои флоскули да не убедат дека ова е мултиетничка држава, па некои од меѓународниот фактор велат дека ова е мултиетничко општество, што се смешни работи и трето мислам дека веќе треба да ги оставиме зад нас формулациите - Македонците и другите. Треба јасно и гласно да се каже - Македонците и Албанците. Овие се два народи кои имаат капацитет на државотворност, но и капацитет на растурање на државата. Треба нови сериозни преговори, да се договориме дали оваа држава е заедничка или ние сме слуги кои им служиме на Македонците. Сите економски параметри зборуваат дека ние сме експлоатирани во 21 век. Проектот „Скопје 2014“ со сите тие цркви и крстови, се вон доменот на нашата култура, а сите тие пари се земаат од буџетот на државата во кој ние најмалку учествуваме со над 30% пари што ги даваме од нашите џебови.

Неодамна имавте средби со меѓународни претставници. Како тие гледаат на вашата идеја за нов политички договор, со оглед на тоа дека САД и ЕУ стојат како гаранти за веќе постоечкиот Рамковен договор?

Но, за жал тој не се имплементира веќе десет години. Ако е меѓународниот фактор продолжува вака, прават една недозволива иронија кон Албанците бидејќи десет години тој Договор не е имплементиран. Јас имав проблеми со „етикетирање“ за новиот политички договор, но тој всушност малку се разликува од Охридскиот договор. Главните принципи се оние што се и на Охридскиот договор, значи е некаква негова надоградба. Овде имаме два столбови што ги бараат Албанците, прво консензусот што е договорен излегува дека не е функционален, значи треба сите заедно да седнеме и да видиме дали можеме тој консензус да го направиме функционален и второ оваа економска експлоатација што им се прави на Албанците да се запре со нов закон или нормативен акт кој треба да се промени, бидејќи неможе вие од одредена група, од одредени луѓе, да не кажам, народ, да земате такси во висина од 30%, а да им враќате само 2%, тоа е експлоатација. Овие се тие два важни столбови.

[Image: 7B7721A9-78B3-457B-8BB5-F30D938C919C_s_w270.jpg]

Зошто албанските политички партии кога се во опозиција велат дека меѓуетничките односи се лоши, а кога се на власт велат дека се релаксирани и добри. И вие кога бевте во владата на Љупчо Георгиевски велевте дека меѓуетничките односи се релаксирани?


И беа, но дојдоа некои луѓе од Белград и си направија некој „филм“ на војна, демек ги ослободија Албанците од славомакедонците, но за жал Албанците сега се многу повеќе „заробени“ од 2001 година. Во принцип мислам дека политичките програми и платформи на Албанците, каде спаѓа и мојата партија доживеа фијаско и јас го имам променето тоа. Јас мислам дека сега Албанците со новата платформа треба да стават „бетон“ на политичките и економските барања. Само по тој пат ќе може да ги решиме проблемите, неможеме да ги чекаме Македонците да имаат политичката волја, да стануваат „анѓели“ и да ни дозволуваат да се вработуваме, да ни дозволуваат во ходник да зборуваме наш јазик, а во канцеларија да не зборуваме. И мислам дека основната грешка на албанските политички партии беше тоа дека македонските партии секогаш си имаа платформа или програми на владеење, а ние кај нив одевме со барања. Сега таа партија на Албанците која ќе освои легитимитет, ќе оди со платформа и програма која треба да биде програма на новата влада, заедно со другата партија на Албанците.

Дали мислите дека е полесно да се „ловат“ гласови на национална основа, наместо на сериозна економска програма, зошто е тоа секогаш во втор план?

Зад мојата политичка кариера не стои ниту еден вид на екстремизам, ниту еден убиен човек, тоа се етикети. Јас навистина мислам дека оваа програма на ДПА е превентива на можните нови конфликти, ако сакаат да ги убедат граѓаните дека јас и ДПА ќе бидеме конфликтна партија, јас апелирам до граѓаните и на Македонците и на Албанците, да не им веруваат, ние не сме тоа, ние не сме вчерашни, зад нас се 18 години политичка кариера, ние правиме политика, ние нема да правиме никаков екстремизам и во иднина.

Кого би преферирале за иден коалиционен партнер доколку освоите мнозинство гласови. Дали тоа ќе биде ВМРО ДПМНЕ или СДСМ?

Тој што ќе биде легитимиран од страна на Македонците, немам предрасуди, ниту негативни, ниту позитивни кон никого.

Пред една година изјавивте дека никогаш нема да коалицирате со Никола Груевски?

Апсолутно нема да коалицираме ако не успееме да се договириме за некои работи.

За кои работи?


На пример компромисот за името што треба да се направи итно и брзо, најмалку за три месеци, најмногу за шест месеци. Не сакам да ме сфати некој како романтичар, тоа за Албанците од политички аспект е многу важна работа, а мислам дека и од економски аспект е многу важна работа и за Албанците и за Македонците. Нашето интегрирање во НАТО значи спас од економскиот колапс на нашите семејства и на државата.

Доколку дојдете на власт конкретно околу спорот за името, дали ќе учествувате директно во решавањето на проблемот или ќе притискате од страна за власта побрзо да го реши тој проблем?


Ако јас го добијам легитимитетот на Албанците, нема да се формира влада без да се договорме за две работи-- за предизборната платформа на ДПА и за компромисот за името. Нема да се формира влада без да се договориме за овие две работи.

Зошто на кандидатските листи ја нема Мируше Хоџа која минатиот пат беше претседателски кандидат?

Госпоѓата Мируше Хоџа која е фантастичен политички и интелектуален кадар и господинот Беким Фазлиу секој во одреден момент треба да ја игра улогата што им ја дава историјата. Јас сум уверен дека од нас ќе зависи идната Влада и морав некои кадри да ги чувам за егзекутива. Добро е кога зборувате за платформи и програми, но сепак симболиката на луѓето кои ќе ја егзекутираат таа програма е многу важна.
24-05-2011, 12:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7


Quote:Радмила Шеќеринска, СДСМ-да излеземе масовно на избори и да не дозволиме фалсификатот да се случи на денот на изборите.

22.05.2011
Мирјана Спасовска

Очекуваме граѓаните да гласаат така како што им кажува и срцето и разумот, но и стомакот и џебот, вели кандидатката за мандатар на СДСМ, Радмила Шеќеринска, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.


[Image: Copy%20of%20radmila%20sekerinska%20vo%20brisel.jpg]

Што очекувате да се случи со спорот за името и нашите евроинтеграции по изборите со оглед на тоа дека и власта, а сега и најголемата опозициска партија, кажаа дека независно од тоа кој предлог ќе биде прифатен како заедничко прифатливо решение, тој треба да помине на референдум?

И ова прашање како и многу други ќе зависат од одлуката која граѓаните ќе ја донесат на 5-ти јуни. Јас можам да зборувам што ќе напрви новата влада на СДСМ за разлика од сегашната влада. Прво ова прашање нема да го користиме за внатре партиски пресметки, нема да го користиме за конфронтација со политичките неистомисленици, нема да го користиме за да дигаме рејтинг, она што ќе го направиме е да навистина свртиме нов лист во преговорите, да има активна улога и да каже точно кои се позициите кои што смета дека се клучни за нашите интереси. Проблемот досега во Макеоднија не беше само референдумот, проблемот досега беше што имавме влада која пасивно преговараше, која ги изгуби сојузништвата и партнерствата со влијателниот дел од меѓународната заедница и која практично зависеше од дикатот или на Грција или на посредникот. Ние мислиме дека тоа мора да се промени, кога ќе дојдеме до решение кое сметаме дека е добро за граѓаните на Макеоднија и за иднината на Република Макеоднија тогаш јасно и гласно ќе кажеме, ние стоиме зад ова решение, сметаме дека е добро и ја бараме поддршката на граѓаните.

Но, зошто бевте против референдум, а сега го прифаќате. Ваши зборови беа дека секоја зрела политичка партија треба да носи тешки политички одлуки?

Апсолутно стојам зад тоа дека вистински политичари не се кријат зад другите и дека вистинските политичари знаат јасно и гласно да кажат што сметаат дека е добро, а што не. Референдумот нема тоа да го промени, значи дури и да постоеше варијантата сегашната влада да го решеше проблемот и да се одеше на референдум да излезе без став негов и без став на Владата. Она што сакавме да го постигнеме со ваквиот став во поглед на референдумот е да престанеме веќе да се караме за прашањата кои се битни за Македонија. Се расправавме имавме различни ставови околу преговорите, се расправавме, имавме различни ставови околу можните решенија, дајте барем едно прашање околу кои ќе можеме да кажеме дека сме се договориле. Во Македонија доколу постои критична маса, доколку постои сериозна партија која смета дека прашањето треба да оди на референдум, тој референдум ќе се случи, но она што нашата влада нема да го прави е да се крие зад јавноста, ќе излеземе пред јавноста и ќе кажеме зошто сметаме дека одредено решение е добро и дури потоа ќе бараме од јавноста да се изјасни, а нема да се криеме зад неа.

Но, ова може да се гледа и како обид за популизам или обид да се отргнете од тие етикети на „предавници и победници“?

Ако сакавме да бидеме популисти немаше референдумот да биде прашање околу кое ќе продававаме популизам. Ќе кажевме она што Груевски го кажува пет години, „нема да дозволиме никаков компромис, сите оние кои што се за компромис се предавници“ тоа го слушаме пет години. Разликата помеѓу нас и владата на заминување е што ние навистина на овие прашања не „печалиме“ поени и не продаваме сега некоја верзија на син популизам, како оној портокаловиот на Груевски. Затоа сметавме дека е многу важно да се сконцетрираме на барање на решение, а не на сите други прашања коишто се помалку битни.

Во делот на изборите како мислите да победите, кога ВМРО ДПМНЕ се покажа дека и натаму има висок рејтинг?

Високиот рејтинг се покажа дека е мит, мит кој Груевски го одржува со многу пари во медиумите и со неколку „сателити“ коишто објавуваат анкети, значи не би рекла прават анкети, туку објавуваат анкети. Целта на овие анкети не е навистина да се сондира расположението на граѓаните туку навистина да се испраќа порака во јавноста - многу сме јаки, многу сме јаки. Јас се сеќавам на анкетите во 2008 година, разликата помеѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ беше 3 према 1, половина помала излезе на денот на изборите. Сега веќе дури и најповолните анкети за Груевски, не покажуваат такви резултати. Сегашната ситуација во која анкетари се прикажуваат како претставници на штабови на ВМРО ДПМНЕ во кои администрацијата се плаши да се изјасни за кого е бидејќи реперкусиите ќе следат набргу, анкетите навистина стануваат проблематични дури и за оние кои реално сакаат да го сондираат расположението.

СДСМ е шеста година по ред во опозиција, дали победата ја темелите на тоа да коалицирате со повеќе други партии за да обезбедите доволен број пратеници за да формирате парламентарно мнозинство?

На две работи ја темелиме победата. Првата работа е што реално граѓаните на Република Македонија не се задоволни од нашата реалност, не се задоволни од животот којшто го водат. Очекуваме граѓаните да гласаат така како што им кажува и срцето и разумот, но и стомакот и џебот. Вториот столб на кој што ја темелиме нашата победа е понудата која што им ја нудиме на граѓаните и сметаме дека тој тип на понуда на политики на обврски коишто ги преземаме ќе ги донесе мнозинството граѓани на наша страна. Граѓаните се заморени од истите кавги помеѓу политичарите кои не решаваат ниту еден проблем. Во оваа кампања не нудиме навреди, во оваа кампања глуви сме на навредите на противникот, во оваа кампања на јавноста и го нудиме тоа што бара да го чуе, а тоа е решение на нивните проблеми.

Во колкав степен можноста од победа ја темелите на тоа да коалицирате со повеќе други партии?

Знаете како, ние и во моментов пред изборите имаме коалиција со голем број на партии, очекуваме дека и после изборите ќе треба да се направат преговори за идната коалициска влада. Како партија секогаш сме имале добро искуство со коалиционите партнери. Тешко е некогаш да се преговараат такви влади, меѓутоа кога еднаш ќе го напрвиме тој договор, тоа и го почитуваме и сметам дека тој имиџ и тој впечаток што го имаат другите партии за СДСМ, ќе ни помогне да имаме поголем коалициски капацитет од останатите.

Имате ли сигурен партнер во албанскиот блок?

Ако ме прашувате веќе за албанскиот блок, мислам дека го имаме најсигурниот партнер, а тоа определбата на големото мнозинство етнички Албанци во Македонија кои не се задоволни и од економијата и од сиромаштијата , меѓутоа не се задоволни исто така и од оваа политика на конфликти и кавги. Не се среќни ниту Македонците, ниту Албанците кога ќе видат каква атмосфера се создава и во досегашната коалиција каде што поделбата која што се направи е поделба на зони на интерес, министерства и работни места,. Албанците, наши сограѓани бараат итна промена на власта и мислам дека тие ни се нашиот сигурен партнер. Оние партии коишто сакаат да ги освојат гласовите на мнозинството Албанци, ќе треба да излезат пред нив и да им кажат дека оваа коалиција досега не даде резултати и дека таа нема да ја повторат и во иднина.

Коментарот на вашите политички ривали вие да ја предводите кампањата, е дека лидерот на СДСМ Црвенковски одбрал човек кој треба да ги изгуби изборите?

Тоа е одраз на немоќта на нашите политички ривали. Немаат буквално ништо штоможат да ми најдат,ниту во моето минато, ниту во мојата досегшна политичка кариера, кое може да го окарактеризирате како слаба точка. И сега знаете како кога немате аргументи да го нападнате политичарот, тогаш се служите со ситни трикови. Јас несакам таква политика, јас ќе се трудам во кампањата да се занимавам со она што ми е задача, а тоа е да се разговарам со граѓаните, да ги чујам нивните проблеми и да им кажам како можеме да ги решиме.

Овие избори се оценуваат како клучни, очекувате ли да поминат во фер и демократска атмосфера?

Би сакала да можам да ви одговорам едноставно со ДА, меѓутоа ниту еден од условите за спроведување на навистина фер и демократски избори, власта не го реализираше. Избирачките списоците се полни со починати лица, и со сеуште не полнолетни граѓани, подготовките за гласањето на дијаспората крахираа на најлош можен начин, подготовките за ДИК, подготовките на сите државни институции, се покажаа како недоволни, меѓутоа круна на сето тоа мислам дека е однесувањето на власта кон медиумите, во изминативе пет години па и во овие дваесетина дена и нивниот однос кон администрацијата. Еднствениот одговор кој ние како граѓани треба да го имаме е да излеземе масовно на избори и да не дозволиме фалсификатот да се случи на денот на изборите.

Власта и вас ве обвинува дека вршите притисок врз гласачите за да обезбедите т.н. Сигурни гласови и дека подготвувате инциденти на изборите?

Прво сакам да почнам со инцидентите. Имаме зад нас 20 години искуство содемократски избори, некогаш биле подобри, некогаш биле полоши, можат да ни пишуваат различни други критики и голем дел да бидат оправдани, ама СДСМ не е партија која што обезбедува гласови со насилници, ниту била, ниту ќе биде. Во вториот дел на обвинувањата мислам дека е смешен обид на власта да ги смени улогите. Со што СДСМ како опозициска партија би ги уценувала граѓаните, што можеме да им дадеме,а што можеме да им земеме? Ништо! Единствен кој што во овој момент е во позиција да диктриа услови на граѓаните, да ги уценува, да ги заплашува, е власта која што тоа го прави. Имавте прилика да видите во медиумите, луѓе кои што работат во Фондот за здравсто, луѓе кои што работат во други државни институции, икои што јасно и гласно велат „да, раководителите ме натераа да донесам 20 гласа, доколку сакам да си го зачувам работното место.“ Доколку никој не биде казнет, овој скандал ќе биде црната точка на овие избори и нема да може да зборуваме дека се фер и демократски ако ова не се расчисти.
24-05-2011, 12:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:Арбен Джафери: Македония няма, нито може да има своя политика, с която да се реши въпросът за името

25 май 2011 | 13:36 | Агенция "Фокус"

[Image: 6541e8bf69b1ff955462738e97e8ea97.jpg]
Арбен Джафери, създател и почетен председател на Демократическата партия на албанците (ДПА) пред Агенция “Фокус”.

Фокус: Г-н Джафери, могат ли проекти като Скопие 2014 да нарушат съжителството между македонците и албанците?

Арбен Джафери: За да мога да отговоря да този въпрос, преди това трябва да се поясни самият проект Скопие 2014. Този проект е „окаменено” издание на историческите, психологическите и политическите концепции, които вече 60 години се развиват в Македония. Предполагам, че Никола Груевски е изградил своята личност и своя поглед към света на тази основа. Със сигурност вярва с цялата си същност в тези историческо-политически притчи. Както по-голямата част от македонските граждани, и той се усеща недостатъчно ценен, без такова славно минало. Затова иска един път завинаги да затвори този въпрос: Македония винаги е била и ще остане държава на македонците. Тази тавтология в себе си съдържа един парадокс, който може да бъде по-истински и от самата тавтология: Македония не е македонска държава, или днешните македонци не са еднакви с античните македонци. Тази забележка не е риторична, а реална. Всичко, което е построено в проекта Скопие 2014, е пряк отговор срещу онези, които оспорват македонизма на Македония, народа, църквата, езика и историята.
Риторичната полемика около името, всъщност идентичността на македонците, получи реален, монументален отговор. Груевски не е единственият, който мисли както е показано в градоустройствения проект Скопие 2014. Подобно мислене имат повечето македонци. Груевски внесе романтичен чар, като подкрепи двете основни предпоставки на македонската основа:
- Концепцията на днешна Македония като наследник на Антична Македония и
- Приноса на Македония и македонците в средните векове в инкултурацията на славянските народи, идентификация на старославянския език с днешния македонски език.
С проекта Скопие 2014 той частично реализира своите сънища, смятайки, че ги е реализирал изцяло. За всичко имам разбиране, но не знам дали триумфалната арка, независимо, че липсва триумф, е по-близка до оригиналната (на архитекта Жан Шалгрин) или до онази в Северна Корея на Ким Ир Сен. Все пак политиката не е поезия, за да има такава свобода на конструкция. Тази арка ще бъде мотив за подсмиване на онези, които имат критичен поглед към кича. Грешката може да я изправи някой бъдещ вандал.
Като избегнем по-нататъшния критичен анализ, тъй като може да се тълкува погрешно, мисля, че Груевски няма да може да бъде способен за компромис с когото и да било по отношение на идентичността – антична, старославянска, на днешните македонци. Той изказа своята позиция в каменно издание.

Фокус: Как оценявате политиката на Македония по отношение на името?

Арбен Джафери: Не може да съществува име без значение. Името Македония, македонец означава идентичност на един народ. За да може да се отговори на вашия въпрос, трябва да се заеме научна позиция: дали днешните македонци са наследници на античните македонци и дали днешният македонски език е старославянски, на който е преведена Библията? Подобни въпроси има много. Решението може да се намери в тълкуване на историята. Съществува история на един народ, която не винаги съвпада с историята на територията. Настоящата конфузия е последствие от смесването на тези две концепции на историята.
Народите са исторически феномени и не е важно кой колко е стар, а кой народ с какво е допринесъл.
Македония няма, нито може да има своя политика, с която да се реши въпросът за името. Става дума за изключителна категория: или си, или не си. Гърците оспорват субстанцията на македонизма. Те не оспорват само “nome-ot”, а и “omen-ot” което означава името, прилагателното и всичко което е свързано с думите Македония, македонизъм...
Този въпрос не може да се реши с противоположен въпрос от рода: „Може ли един народ да оспори името на един друг народ?! Казвам това, поради простата причина, че броят на оспорващите името на Македония, се увеличава и най-много заради проекта Скопие 2014, който потвърждава, че гръцките страхове са основателни.

Фокус: Каква е ролята на албанците по отношение на този въпрос?

Арбен Джафери: Албанците са кротки по този въпрос. Не искат да използват ситуацията, за да получат нещо в един друг план. Тяхната позиция е неутрална, тъй като са убедени и същевременно сърдити към гръцката политика, която е агресивна и хегемонна, и към македонската политика, която е мегаломанска и нечестна към албанците.
Неутралността е един вид опортюнизъм, тъй като последствията от тази позиция се чувстват от всички граждани, независимо от тяхната етическа принадлежност. В интерес на албанците е да бъде решен въпросът за името и Македония да стане член на ЕС и НАТО.

Фокус: Как оценявате политиката на Македония към съседите?

Арбен Джафери: Искаме или не, трябва да признаем, че Македония не може да се раздели със старата си любов – Сърбия. Ако не беше натискът отвън, Македония никога нямаше да признае независимостта на Косово. Смятам, че страната няма външна политика не само към съседите, а като цяло. Някои анализатори смятат, че нерешаването на проблема с името, възпрепятства членството на Македония в НАТО. С това се изпраща послание, че геостратегическият интерес на НАТО може да се наруши с неутралната позиция на Сърбия и Македония.
Тази игра на геостратегически позиции е опасна за една малка страна, натоварена с икономическо-политически проблеми. Бившият сръбски президент Слободан Милошевич се опита да изиграе своята политическа концепция въз основа на евроатлантически антагонизъм, но приключи безславно и трагично: накрая нямаше и къде да почива.

Фокус: Как оценявате диалога между Белград и Прищина?

Арбен Джафери: Етническите конфликти по естеството си са трудни за решаване, особени от методологически аспект. Тези проблеми не може да се решат с индукативна методология – от отделното към общото, тъй като съществуват милиони отделни проблеми или както казва народът „от дърветата не се вижда гората”. Преговорите между Белград и Прищина от двете страни се определят като технически, което говори за употребата на индукативна методология. Този подход не се съвпада с естеството на спора. Белград и Прищина, или сърбите и албанците повече от един век спорят за етнически въпроси.
През целия исторически процес тези въпроси са се решавали с дедуктивна методология – първо статута, а след това техническите въпроси.
Етническите каузи и териториалните въпроси в историята са се решавали на конгреси, където първо се решава статута, а след това останалото.
Ако Белград и Прищина не намерят решение за отделните въпроси, тези решения ще бъдат временни и крайно несъответни. Тези спорове не се решават, ако страните в диалога нямат воля за преодоляване на антагонизмите. Ако няма воля, всичко е залудо. Всички са наясно, че сръбските преговарящи ще искат милиони неща и те вече искат Косово да се превърне в нефункционална държава. Исканията на сърбите са в посока на създаване на колкото се може по-голяма конфузия около независимостта на Косово. Имат силен пропаганден апарат и всеки ден измислят афери, без да очакват, че и те всеки ден самите са наблюдавани от световни фактори. Най-новата афера за търговията с човешки органи е съзнателна манипулация на обществото, особено вътре в страната. Не вярвам, че тази пропаганда може да промени каквото и да било в тяхното отношение към Косово.

Фокус: Как бихте коментирали идеите на отделни политици в Белград за разделение на Косово?

Арбен Джафери: Мисля, че авторите на тези идеи се опитват да се освободят на колкото се може по-лесен начин от тежестта Косово. Това поколение сръбски политици вече започна да отстъпва от святостта на Косово. Те вече говорят на разбираем, прагматичен език. Косово вече не е святата люлка на сръбския народ, нито Йерусалим, нито Света гора, а парче земя, която трябва да се раздели, като се имат предвид различни интереси. Сръбският президент, като откри тази тема, заяви, че не е в ред едната страна да получи всичко, а другата да остане без нищо. Думата му беше за Косово. Святостта на езика се замени с всекидневен, технически, търговски и разбираем език. Взимайки предвид онтологичния език на Воислав Кощуница (Сърбия от векове има точни и непроменливи граници...) и имайки предвид теологичния език на много сръбски политици, смятам, че езикът на Борис Тадич е в посока на създаване на нов политически дискурс. Това е окуражителна новина, която нормализира сръбските погледи към света, въпреки че не може да реши проблема.

Фокус: Може ли евентуалното разделяне на Косово да предизвика нов конфликт на Балканите – разделение на Прешево, Медведжа и Буяновац, Македония, Черна гора?

Арбен Джафери: Проблемът на тези въпроси е относителността. Всички искания и решения се смятат за еднакви. Реалността обаче е по-различна. Най-вече заради това, че албанците живеят в хомогенни среди, които са географски свързани с останалите албански пространства – започвайки от Прешево до Улцин. Освен това албанците се придържат към международните споразумение, каквото е решението на посредникът Марти Ахтисаари. Нито една точка от споразумението, което той предложи не се оспорва, а се реализира доста строго. Ако сравним двете споразумения – на Ахтисаари и Охридското споразумение ще видите голяма разлика по отношение на волята.
Ако се настоява за разделение на Косово, тогава ще се отвори въпросът за долината на Прешево, където живее голям брой албанци. Жителите на Прешево 90% са албанци. Сръбската позиция за решаване на техните етнически въпроси е териториална. Ако настояват за такъв подход, тогава същата формула трябва да се приложи и в Сърбия. Не вярвам, че ще успеят да инициират ефекта на домино, който съществува повече като риторична заплаха, отколкото като реално намерение.

Извор
25-05-2011, 08:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9


Quote:Не коалицираме со истрошени политичари


[Image: 34E19CB7C6F3F949AB052790E8589935.jpg]

Стојанче Ангелов, лидер на Достоинство


Најверојатно, ќе останеме во опозиција бидејќи не можеме да соработуваме со луѓе што направија економски масакр, вели Стојанче Ангелов, лидер на Достоинство

Жаклина Ѓорѓевиќ

Господине Ангелов, пред еден месец Здружението на бранителите „Достоинство“ прерасна во политичка партија, која има амбиции да освои девет пратенички места. Пред неколку дена заминавте од полицијата - за да и' се посветите на политиката или имавте други причини?

По 16 години стаж во полицијата, не им го направив ќефот да ме избркаат од работа, сам заминав тогаш кога јас мислев дека треба. Како претседател на политичка партија, Законот за внатрешни работи не дозволува да се работи во МВР, иако и таа одредба е неуставна. Наскоро ќе иницираме барање за испитување на уставноста на оваа одредба со која вработените во МВР се ставаат во понеповолна ситуација во однос на другите граѓани, зашто таква одредба нема, на пример, во Законот за одбрана. Во МВР е забрането да се биде во какво и да е тело на партија, дури и во разгранок. Сметам дека како претседател на нова партија не е достојно да се појавувам на моето последно работно место, а тоа е инспектор за кражби. Природата на работата беше таква што може да и' наштети на имиџот на партијата, бидејќи би можело да претресувам малолетници по автобуски станици или навивачи по стадиони...

Токму статусот на бранителите Ви беше мотив за формирање на здружението. Како сега, преку партијата, планирате да ги решавате проблемите на бранителите, кои никој досега не успеа да ги реши?

Во периодот додека нашите воени инвалиди и семејствата на загинатите беа тужени и почнаа да ги враќаат парите, ВМРО-ДПМНЕ подготвуваше мајски договор, а во исто време беше формирана и работна група во Министерството за труд и социјала за подготовка на закон за ветераните на ОНА. Ние како „Достоинство“ ја принудивме Владата да ги повлече тужбите, благодарение на медиумите. Но, останаа уште неколку случаи.

Како воен инвалид со 80 отсто инвалидитет ги добив сите бенефиции од државата. Ме унапредија во генерал-мајор, бидејќи се борев за оваа држава и имав значителни воени успеси во 2001 година. Не бев тужен за да ја вратам отштетата, но беа тужени моите другари на кои им бев старешина. И затоа немав причина да влегувам во конфликт со Владата. Меѓутоа, имаше проблем со другите бранители кои во 2006 година ги убедував да гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, надевајќи се дека тие ќе ги исправат неправдите што ги направи СДСМ. Тогаш настана конфликтот меѓу мене и Владата. Инаку, лично имав пријателски релации со поголем дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ, вклучувајќи и министри и пратеници.

Дали се' уште ги одржувате тие контакти?

Да бидам искрен, не.

Да се вратиме на бранителите. Како ќе им го решите статусот?

Ако Достоинство влезе во Собранието и со само еден пратеник првата работа што ќе ја направиме е да го предложиме законот за бранителите, кој е веќе изработен. Истовремено, ќе иницираме измена и дополнување на Законот за служба во АРМ за да се реши проблемот на професионалните војници. Предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили и на членовите на нивните семејства предвидува решавање на проблемите со кои се соочуваат бранителите, обесштетување на воените инвалиди и на семејствата на загинатите кои се' уште не се обесштетени, бесплатно здравство за бранителите, можност за предвремено пензионирање, како и решавање на статусот на професионалните војници што учествувале во конфликтот во 2001 година.

Според нашите информации, десет семејства на загинати бранители се' уште не се обесштетени, како и стотина воени инвалиди. А, што се однесува до професионалните војници, кога ќе наполнат 38 години, тие не треба да бидат фрлени на отпад како старо железо, бидејќи тогаш се најпродуктивни.

А што планирате за борците на ОНА, на кои им се ветуваше пензија?

Не може оние што ја нападнаа државата и што се виновни за страдањата на македонскиот народ и за разурнувањето на македонската држава, за убиствата и за ранувањата, да бараат права од истата држава. Тоа нема да го дозволиме во никој случај без разлика дали ќе бидеме во влада, во Собрание и колку пратеници ќе имаме, бидејќи на таков начин би им дале легитимитет за насилни средства.

Ве врзуваа за СДСМ, а сега со ВМРО-ДПМНЕ? Како го коментирате тоа?

Па, ме врзуваа и со Љубе Бошкоски и со Љупчо Георгиевски. Овие информации ги коментирам како обични напади за да не' девалвираат во очите на јавноста. Достоинство не е партија создадена само за овие избори. Без разлика на изборниот резултат, ќе продолжиме и понатаму да дејствуваме. Граѓаните ја препознаваат нашата чесност, искреност и бескомпромисност. Овие обиди да не' поврзат со некоја политичка сила не се од вчера или од пред еден месец. Кога го формиравме здружението, прво имаше напади дека сме формирани од ВМРО-ДПМНЕ, тоа го зборуваа од СДСМ. Потоа овие од ДПМНЕ зборуваа дека овие од СДСМ не' формирале. Никој не можеше да сфати дека бранителите сами се организирале. Кога ги гледавме Јанкулоска, Ставрески и Јанакиески, си рековме зошто ние не би биле способни да формираме една организација малку поцврста од нивната и поискрена. Сами ја формиравме нашата организација, прво за да се самозаштитиме, бидејќи имаше многу напади врз нас, а потоа за да се избориме за некакви права. Затоа и сами го изготвивме законот за бранителите, за да ги избегнеме ваквите напади. Тој закон го внесовме во Собрание со 31 илјада потписи. Со свои очи можев да го видам лицемерството и на комуњарите и на дпмнеовците - тука мислам на нечесните сдсмовци и на нечесните вмровци. Да имаше во Собранието чесни луѓе, нашиот закон ќе поминеше. Се виде целото лицемерство кога опозицијата, која претходно не' прогонуваше четири години, гласаше за овој закон, а вмровците кои беа многу тешки патриоти и се удираа в гради додека беа во опозиција, гласаа воздржано и го обвинуваа СДСМ за лицемерство.

Се надевате ли дека ќе бидете дел од идната влада?

Убедени сме дека ќе бидеме дел од идниот парламент. Тешко дека ќе бидеме дел од идната влада, најверојатно, ќе останеме во опозиција, бидејќи не можеме да коалицираме со луѓе што направија економски масакр во државата. Ова се истите луѓе што ја изгубија војната во 2001 година, истите луѓе што ја донесоа Македонија на дното на Европа. Само ќе ве потсетам дека во 2001 година припадниците на безбедносните сили победија во сите војнички битки. Победивме секаде каде што имавме наредба да војуваме, а изгубија политичарите. Тие се оние што потпишаа капитулација со Охридскиот договор. А, кои беа тие политичари? Љупчо Георгиевски, почесниот претседател на ВМРО-Народна, кој сега се продава како стар производ во ново пакување, Љубе Бошкоски, министер за внатрешни, кој, исто така, е стар производ во ново пакување, третиот е Никола Груевски, тогаш министер за финансии, а сега стар производ во актуелно пакување, или Бранко Црвенковски, лидер на СДСМ. Тие луѓе ја покажаа својата визија за Македонија зашто досега сите беа по десетина години на власт. Се поставува прашањето зошто гиневме и зошто бевме ранети? Затоа, подобро да останеме во тешка опозиција отколку да бидеме во коалиција со вакви истрошени политичари. Само да потсетам, дека парите од продажбата на тогаш златната кокошка „Телеком“ се потрошија за војување, иако голем дел завршија и во приватни џебови на тогашната владејачка гарнитура.

Најавивте дека Ваша цел е одбрана на македонските национални достоинство, вклучувајќи ги јазикот, историјата, името, територијата. Како планирате конкретно да го решите проблемот со името?

И покрај целиот оптимизам, не веруваме дека ќе бидеме оние што ќе го решаваат овој проблем. Како партија, произлегуваме од безбедносните сили. Јадрото се безбедносните сили што гинеа во 2001 година. Таа година се борев за Република Македонија, а не за северна или за не знам каква Македонија. Јас сум горд што сум Македонец. Наша основна цел е да ги заштитиме нашите национални достоинства од нападите врз нив. Грчките националисти не го признаваат нашиот идентитет, бугарските не ја признаваат нашата нација, јазикот и ја крадат нашата историја. Српските националисти не ја признаваат МПЦ, додека албанските националисти и терористи не ја признаваат нашата територија. Некои до ден-денес живеат во сонот за голема Албанија, други бараат кантонизација и федерализација... Значи, сите наши национални достоинства се загрозени, не е само името. Ние мора да ги браниме.

30-05-2011, 01:35 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:Интервју Антонио Милошоски


[Image: A2D48E3093E1104E926849DA1B4C72F0.jpg]

Политичари од соседството ни спремаат нерегуларни избори!

Во предизборието, шефот на дипломатијата Антонио Милошоски го замени авионското седиште со жолто-црвеното партиско комби. Наместо во Брисел и во Вашингтон, за време на кампањата министерот за надворешни работи крстосува во Петтата изборна единица, каде што е носител на листата на партијата на Никола Груевски. Во интервјуто што го правевме во возење, придружувајќи го од Битола до Кичево, Милошоски ни кажа дека токму отсуството од дома и патувањата ги чувствува како најтежок дел од извршувањето на функцијата министер за надворешни работи.

- Еден дел од годината, или во еден период од водењето на МНР, се чувствувате како вашата адреса да е на аеродром, а не во вашиот дом. Честата отсутност, многуте патувања, куфери, багажи, прелети, сите тие временски разлики, различна клима, не се едноставна работа. Но, секако, постои и добра страна - вели Милошоски.

Во интервјуто за „Публика“, Милошоски кажува дека најтешката пречка со која се соочил како министер е спорот за името со Грција.

n Се гледате ли повторно себеси на позицијата министер за надворешни работи, доколку ВМРО-ДПМНЕ ја освои власта?

- Зависно од резултатите на изборите, останувам на располагање за секој иден ангажман на законодавно или на извршно ниво. Во секој случај, чувствувам наклонетост и симпатија кон ангажманите кои може да ~ дадат придонес на македонската дипломатија. Задачата не е лесна, обврската е многу голема, предизвиците и пречките со кои се соочуваме не се едноставни, но желбата да се даде придонесот и да се постигне најдоброто под одредени околности, досега ми беа најголем поттик. Најтежок дел од работата е тоа што се соочувате со пречка како што е блокадата од Грција која најчесто не зависи од вашиот ангажман и од реформите во вашата држава. Тоа е можеби најголемата политичка и дипломатска пречка која ни ја создадоа нашите соседи.Црвенковски го менува ставот за името на секои избори


n Ако во предизборната кампања во 2008 година ВМРО-ДПМНЕ нагласуваше „ние сме Македонци и тоа ќе останеме“, сега во предизборието повикува на достоинствен компромис. Како ја објаснувате поблагата реторика на вашата партија за прашањето за името?

- Веќе долго време сме обвинувани дека со тврда реторика во однос на спорот што Грција го наметнува во врска со нашето уставно име се обидуваме да компензираме политички поени на некои други полиња. Сепак, како политичка опција, пред себеси и пред јавноста покажавме дека знаеме да останеме доследни на ставот што сме го промовирале како на претходните предизборни кампањи така и сега. Тој став е јасно напишан и во партиската програма и тоа е истиот став од 2006 и од 2008 година. Тоа е нашиот капитал во однос на ова прашање: имаме стабилна, позната и постојана позиција, така што како гласачот така и целата домашна и меѓународна јавност можат да бидат на сигурно.

n Дали повикот за достоинствен компромис е знак дека го подготвувате партиското членство за решавање на спорот по изборите?

- Самото значење на зборот достоинствен компромис за нас е најголем предизвик. Тоа значи компромис со кој нема да може да биде занемарена македонската народна волја. Ние од самиот почеток до денес потенцираме две работи. Прво, секој во Македонија е свесен дека е добро не само за нас и за Грција, туку и за регионот, овој апсурден билатерален спор да биде надминат. Но истовремено, секој треба да биде свесен дека надминувањето на спорот не може да оди само на штета на еден народ и на една држава и не може да има долгорочно одржливо решение ако истото не биде прифатено од народот.

n И СДСМ се обврза решението на спорот за името да биде прифатено на референдум, за разлика од 2008 кога ветуваа брзо решавање на прашањето и членство во НАТО и во ЕУ, поставувајќи премногу оптимистички рокови.

- Тоа е уште еден доказ за лесната менливост на ставовите на Бранко Црвенковски и на неговата партија. Од 1992 година до денес, Црвенковски има сменето пет, шест или повеќе става во однос на ова прашање. СДСМ веројатно се раководеше од два-три параметри на кои сме навикнати. Еден параметар беше носењето одлуки без да се земе предвид волјата на народот, затоа што сметаат дека се елитна партија која што смее тоа да си го дозволи. Вториот параметар беше нивното често потценување на чувствата на македонскиот народ. Такви беа постапките преземени во 1993 и 1995 година, поврзани со тогашното државно знаме, со уставните амандмани кои Македонија ги направи како отстапка кон Грција, потоа со прифаќањето на Времената спогодба без консултација на македонските граѓани на референдум. Откако видоа дека волјата на народот е еден незаобиколив сегмент, доколку сакаме можното решение да биде достоинствено и долгорочно одржливо, ја уфрлија, односно ја презедоа нашата позиција дека и тие се за референдум. Прашањето е само дали може да им се верува на политичари на кои од избори до избори ги менуваат своите ставови.МНР знае дека некој надворешен фактор посакува изборни инциденти

n Пред две недели изјавивте дека странски фактори во соработка со домашни политички структури интензивно работат изборите да бидат нерегуларни. Посочивте дека се работи за оние држави што посакуваат Македонија да има дополнителни недостатоци во евроинтеграциите. На што го темелите ваквото обвинување?

- Во периодот кога беше дадена изјавата, имавме сознанија дека не е исклучено одредени надворешни фактори во соработка со домашни актери кои бараат алиби за очекуваните неповолни резултати, да се обидат да стимулираат поединци или добро познати групи во нарушувањето на текот на изборниот процес за време на кампањата или на самиот изборен ден. Тоа како сознание беше пренесено до МВР и до надлежните служби и мислам дека досега се реагира навремено. Очекуваме со засилен ангажман на нашите институции да не дадеме можност на никој да преземе дејствија со кои не само што ќе му наштети на изборниот процес, туку и на угледот на самата држава пред меѓународната заедница.

n Имате сознанија дека во ваквото сценарио се вклучени актери од соседството?

- Дел од политичарите на една соседна земја не би имале против во Македонија да се случат нерегуларни избори за да може потоа со таквиот еден недостаток да продолжат да ја претставуваат Македонија како држава која што не е стабилна и нема капацитет да биде дел од европските интегративни процеси. Затоа тој апел, предупредување и сознание го изговорив јавно, с` со цел да се подигне свеста кон сите оние кои имаат добра намера кон Македонија, особено кај политичките партии во земјава, бидејќи секој од нас е чинител на овие избори. Без разлика на нашите внатрешни несогласувања, лични мислења и соперништва, ние мораме да го зачуваме националниот интерес, образот и угледот на нашата држава и да спроведеме едни европски избори во кои што пенкалото и гласачкото ливче ќе бидат единственото дозволено средство.

n Каде е логиката овие политичари од соседната земја да бараат уште една причина да не одиме напред кон ЕУ, кога и без тоа сме блокирани поради спорот за името?

- Мислам дека тезата може да се гледа и од другата страна. Од личните комуникации што ги имаме со нашите колеги од пријателските земји-членки од НАТО и ЕУ сфаќаме дека меѓународната заедница смета дека спорот за името е апсурден. Можеби на некоја земја-членка на ЕУ добро би ~ дошол некој наш рационален проблем, видлив недостаток кој би го ставил малку во сенка спорот за името. На таквите политичари или дипломати би им било полесно да го деградираат угледот на Македонија, преку недостатоци кои би се покажале во нашиот институционален систем.


Најголема пречка е што не може да и веруваме на Атина


n Едно од постизборните сценарија, во случај како партија да ја освоите власта, е да прифатите да одите кон решавање на спорот за името, но под услов Брисел да даде гаранција дека Македонија би ги завршила преговорите и би станала членка на ЕУ за време на вашето четиригодишно владеење. Членството во ЕУ, според математиката, би ви донело уште една победа на избори. Дали ваквото сценарио е во игра?

- Не станува збор за тоа како да се добие нов мандат, туку како да се најде решение за едно лошо искуство поврзано со недоследноста на Грција во спроведувањето на билатерален договор. За жал, Грција ја прекрши Привремената спогодба во моментот кога нејзината примена беше најпотребна за да ја докаже својата целисходност. Затоа во овие разговори што ги имаме на билатерално ниво со Грција, нам најголема грижа ни создава недовербата дали соседната земја би го почитувала евентуалниот договор за името до зачленувањето на Македонија во ЕУ или, пак, по отпочнувањето на преговорите, оваа или некоја нова грчка влада, повторно би н` блокирала на некое преговарачко поглавје и би создала уште една дополнителна фрустрација. Затоа на колегите од ЕУ и од Атина, но и на сите од меѓународната заедница, им укажуваме дека системски гледано, без да се навлегува во подробности на кое било можно решение, добро е да се следи хрватско-словенечкиот модел, така што самото можно решение и неговата примена би се поврзала со зачленувањето на Македонија во ЕУ. Ние не можеме со нашата прагматичност, рационалност и трпеливост, вечно да ја надоместуваме грчката нерационалност и недоследност во исполнувањето на нешто што било или би било договорено. Нам најголемата пречка во овој случај ни е тоа што немаме доверба во однесувањето на официјална Атина како последица на нивниот изгубен кредит.

n Како би го врзале решавањето на спорот со членството во ЕУ?

- ЕУ би можела да даде свој сериозен придонес во зголемувањето на заемната македонско-грчка доверба преку создавање клима за отпочнување на преговорите за членство. Ние сме земја-кандидат, Грција е членка на ЕУ, така што би било природно самата Унија да посвети поголемо внимание на европските прашања, како што македонско-грчкиот спор. Отпочнувањето на преговорите на Македонија со ЕУ нема да му наштетат на македонско-грчкиот дијалог, туку ќе го поттикне и суштински ќе го придвижи. Со самото тоа ќе ни даде поголеми шанси, подобри околности и една зголемена меѓусебна доверба дека би можеле да стигнеме до одредено решение кое би било пожелно да се случи пред нашето конечно членство во ЕУ.Ќе ги согледаме слабостите од гласањето на дијаспората


n Какви резултати очекувате од гласањето во дијаспората?

-Очекуваме ВМРО-ДПМНЕ да добие најмалку двајца пратеници од дијаспората. Како партија и како Влада посветивме сериозно внимание на улогата на дијаспората, нивното вклучување во нашите македонски работи, чести посети, комуникација со нашите заедници и црковни друштва. Очекуваме таквиот влог да ни биде возвратен со нивната поддршка на политиките на нашата партија.

n Како ќе се оправда трошењето на милионски средства за гласањето на дијаспората, кога се покажа дека постои слаб интерес на нашинците да се пријават за гласање?

-Кога зборуваме за дијаспората и за финансиите, јас само ќе кажам дека една четвртина од девизните приливи во Македонија на годишно ниво доаѓаат како трансфер на средства од македонската дијаспора кон нивните пријатели, семејства, за изградба на некои објекти и мали или поголеми стопански активности. Не треба да го исклучуваме тој момент од целокупниот меѓузависен однос на Македонија со дијаспората. На крајот на краиштата, секој македонски граѓанин има право да биде дел од изборниот процес. Ние како и другите современи држави направивме пионерски чекор, се надевам дека ќе биде успешен. Мислам дека направивме исправен чекор.

n Кога би живееле во Австралија, би патувале ли 4.000 километри од Перт до Камбера за да гласате?

- Ако би живеел во Австралија, не сум сигурен дека би патувал толку далеку за да гласам, но тоа беше единствениот начин на кој што можевме да го овозможиме гласањето. Ние сме држава која има скромни дипломатски ресурси, како и дипломатски претставништва и конзулати, но сепак сите ги вклучивме во изборниот процес. Од друга страна, сметам дека во иднина со искористувањето на денешната технологија, мрежни комуникации и слично, би можеле и тие дистанци да станат надмината работа. Предлагам ДИК веднаш по изборите да поведе иницијатива за овозможување гласање по пошта или електронско гласање на дијаспората како една добра можност. По овој изборен процес ќе ги согледаме недостатоците кои се решливи и доколку има добра волја и работа од надлежните институции, ќе можеме во иднина да имаме уште пофункционални избори во дијаспората.

Ивана Костовска


Антонио мислам дека прави сериозна грешка или пак тоа му е намерата, Грција не е заинтересирана моментно да има проблеми во Македонија. Од друга држава идат парите, дали се државни или од мафијата не се знае се уште.
(This post was last modified: 01-06-2011, 01:58 AM by ЈорданПетровски.)
01-06-2011, 01:57 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#11

Jordan , Antonio e samo zloupotreben za vakvi izjavi i manipulacii , toa e vidlivo ako se znae kolku pati Antonio ima dadeno intervjua vo svojot vek od kako e prv na celo na MWR

Zosto ne slusame izjavi od nekoj od MWR strucen i kompetenten , od AGENCIJA za razuznavanje , od Voeno razuznavanje , pa toa e vidlivo ili poveke od jasno da isti onie kade sto sefo na Antonio bese sovetnik na eden aktuelen minister vo togasna vlada , na taja sosedna zemja a i sega isti toj covek e minister u ista taja vlada i na ista taja sosedna ZEMJA

Dali sefo na Antonio togas morase da prifati da bide sovetnik na taja vlada kako trening da potoa dobie zeleno svtelo da stane PREMIER a denes od ista taja vlada dobie crveno i da znae kako ke minat IZBORITE

Toa treba da ni go objasni LJUBCE t.e Zingo koj go toa ponudi i napravi prv dami i gospoda , dali poradi trening vo taja vlada togas zapreja istragi za 4 stana i za NPK

Toa e taja strana zemja Antonio ama toa e , veke ne trebat ovie od DPMNE , ne uspejaa da VMRO ne opstoi , taa sosedna zemja vide deka i via deckite od DPMNE ne se vo moznost da promenat kod kaj MAKEDONCI

E toa e Antonio ili mozebi i ti znaes deka sefo po prerana smrt na tvoj politik mentor DOSTIC veke ne e na link so taja sosedna zemja ,

a tie barat i so sigurnost ke dobijat drug za prv MNR po 5 juni 2011 ,

e taka de ama ne se igrajte so se sto ima VMRO ime ,

OPROSTENO TI E ANTONIO ama argatite za tugi inetresi taka zavrsuvaat

za SOSEDNI ZEMJI i po pravilo za sekoi IZBORI u MAKEDONIJA a cudo gledaj i tamu se IZBORI spremat t.e skoro sekade na BALKANITE

u priblizno isto vreme period da ne vervis ko da sme BIVSI YU PROSTORI a ne ZAPADEN BALKAN ,

da ne sa toa SLUZBITE organizzirale il mafija t.e taa kostumirana i brendirana KAEDA od bisa YU , kade vie i sefo i LJUBCE i LJUBE i FILIP sluguvavte kako DPMNE so cel da go izbrisete VMRO


ama ete ANTONIO imas primeri do tebe DOSTA bog da ja prosti, LJUBCE ,LJUBE , FILIP, a ete po 5 juni 2011 i ti so site na celo so sefo .

AIRLIJA PRERODBA nadgradena i obrabotena 100x100x100x100
01-06-2011, 07:33 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(01-06-2011, 07:33 AM)razurnuvac Wrote: Jordan , Antonio e samo zloupotreben za vakvi izjavi i manipulacii , toa e vidlivo ako se znae kolku pati Antonio ima dadeno intervjua vo svojot vek od kako e prv na celo na MWR

Zosto ne slusame izjavi od nekoj od MWR strucen i kompetenten , od AGENCIJA za razuznavanje , od Voeno razuznavanje , pa toa e vidlivo ili poveke od jasno da isti onie kade sto sefo na Antonio bese sovetnik na eden aktuelen minister vo togasna vlada , na taja sosedna zemja a i sega isti toj covek e minister u ista taja vlada i na ista taja sosedna ZEMJA

Dali sefo na Antonio togas morase da prifati da bide sovetnik na taja vlada kako trening da potoa dobie zeleno svtelo da stane PREMIER a denes od ista taja vlada dobie crveno i da znae kako ke minat IZBORITE

Toa treba da ni go objasni LJUBCE t.e Zingo koj go toa ponudi i napravi prv dami i gospoda , dali poradi trening vo taja vlada togas zapreja istragi za 4 stana i za NPK

Toa e taja strana zemja Antonio ama toa e , veke ne trebat ovie od DPMNE , ne uspejaa da VMRO ne opstoi , taa sosedna zemja vide deka i via deckite od DPMNE ne se vo moznost da promenat kod kaj MAKEDONCI

E toa e Antonio ili mozebi i ti znaes deka sefo po prerana smrt na tvoj politik mentor DOSTIC veke ne e na link so taja sosedna zemja ,

a tie barat i so sigurnost ke dobijat drug za prv MNR po 5 juni 2011 ,

e taka de ama ne se igrajte so se sto ima VMRO ime ,

OPROSTENO TI E ANTONIO ama argatite za tugi inetresi taka zavrsuvaat

za SOSEDNI ZEMJI i po pravilo za sekoi IZBORI u MAKEDONIJA a cudo gledaj i tamu se IZBORI spremat t.e skoro sekade na BALKANITE

u priblizno isto vreme period da ne vervis ko da sme BIVSI YU PROSTORI a ne ZAPADEN BALKAN ,

da ne sa toa SLUZBITE organizzirale il mafija t.e taa kostumirana i brendirana KAEDA od bisa YU , kade vie i sefo i LJUBCE i LJUBE i FILIP sluguvavte kako DPMNE so cel da go izbrisete VMRO


ama ete ANTONIO imas primeri do tebe DOSTA bog da ja prosti, LJUBCE ,LJUBE , FILIP, a ete po 5 juni 2011 i ti so site na celo so sefo .

AIRLIJA PRERODBA nadgradena i obrabotena 100x100x100x100Разурнувач грешка си. Србија не е во прашање.
01-06-2011, 12:23 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#13

(01-06-2011, 12:23 PM)ЈорданПетровски Wrote: Разурнувач грешка си. Србија не е во прашање.

Бугарија, Албанија, Косово?
(This post was last modified: 01-06-2011, 01:33 PM by Nikola.)
01-06-2011, 01:30 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#14

На Грција мислат... најверојатно...

01-06-2011, 04:14 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#15

Еве како нашите момчиња сликаат предизборни портрети:

Quote:Пишува Душан Петровски

Личeн став

С Р А М О Т А ! ! !

(Заклучок)


Политичарите:


Љубчо Георгиевски сѐ уште го паметам кога гостуваше, заедно со Б. Змејковски и сопругите во нашиот дом во 1991. година. Тогаш Љубчо и Снежана не живееја во светот на бајките: не се облекуваа во фракови и балски костуми, ама вистински веруваа во онаа што тогаш го зборуваа. 1998 година облекоа фрак и балски костум и згора Љупчo го качија на Калето, го искачија високо за да заборави во што веруваше и за што зборуваше 1991 година. И така бидна во четиригодишното владеење немаше ни Д од демократијата, слободата ... Поминаа десетина години е еве го Љупжо ќе ја враќал демократијата во Македонија. Се прашувам која тоа демократија ќе враќа? Многумина зборуваат за времето на Владата на Георгиевски како економски најдобриот период на Република Македонија. Јас лично не се согласувам со таа констататција: бидејќи економскиот пораст пред сѐ беше резултат на присуството на НАТО силите во регионот кои вработуваа локално население и кои трошеа пари во локалните претпријатија. Другата главна причина за привидниот економски раст во тоа време е фактот што менувањето на власта овозможи во редовите на крадците на општествениот капитал да се замешаат свежи лица.


Доколку ме служи сеќавањето, времето кога Љ.Г. беше Премиер беше единствениот период во мојот живот кога моето семејство беше соочено со директни закани по нашите животи, како од страна на рекетарите најмени од ВМРО-ДПМНЕ, а предводени од Аце Русевски, така и од „пензионираниот“ УДБаш Иван Бабановски; причина беа јавните критики на мојот татко спрема Владата на Георгиевски. Тоа е исто и периодот во кој околу 140 членови (и нивните семејства) на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово беа исфрлени на маргините на општеството и беа соочени со закани и со напади поради јавно изразеното незадоволство од раководењето на Георгиевски со државата; и време кога односите на РМ со „меѓународната заедница“ паднаа на најниско ниво. Да не заборавам да спомнам и дека токму за време на владеењето на Георгиевски моето семејство беше принудено на егзил—еден од најголемите резили на државата. Тогаш: во која смисла Георгиевски бил подобар демократ од неговиот претходник Црвенковски или неговиот наследник Груевски—на чија што диктатура тој ќе ѝ ставел крај!? Овој Шутрак Војвода има образ да зборува за србизираното ВМРО-ДПМНЕ кое го предводи Груевски! Можеби, и има логика, оти, нема покомпетентен човек од него на тематиката „Србизација на ВМРО-ДПМНЕ“, која да не заборавиме започна во 1996.-1997. година под надзор на Љ.Г.... коинцидентно со времето кога Љ.Г. стана богат човек; коницидентно со периодот кога е заведено во „Претходна обработка“ досието на Стојаноски!


Не смее ниту да се запостави фактот дека токму Шутрак Војводата дозволи да се случи еден од најсрамите чинови во историјата на Независна Македонија: Татковинската војна; која беше директен резултат на неговата „демократичност“, односно опкруженост од криминалци, поранешни робијаши и осудувани силеџии.


Досието ПО „ДЕСТРУКТИВЕЦ“, ќе потсетам е водено до јануари 2000. година. Како што може да се забележи во самото досие, недостигаат белешките за периодот на владеењето на Георгиевски. Во 2001. год. тужбата на Стојаноски била отфрлена со чин на своевиден фалсификат. „Демократски чин“ до „демократски чин“! Затоа не треба да чуди што Георгиевски е глув за случајот на Стојаноски. Затоа Георгивески никогаш нема да изрази огорченост од работата на УДБа против животите на членовите на партијата чијшто основач е токму тој! Тука е и одговорот на дилемата: Зошто Љубчо Георгиевски, покрај целосното игнорирање на излагањата на мојот татко, во кои тој го прозива веќе 12 години, повторно молчи во уште еден случај каде што бил уништуван животот на негов сопартиец и познаник?


Дали на човек што така лесно ги продава оние кои биле толку близу до него во неговите мигови на потреба треба да му се даде уште една шанса тој повторно да владее со животите на цела една нација?!

[Image: img26332989.jpg]

Овој Шутрак пред една година го изврши најголемото предавство над секој Македонец и ВМРОвец, „доверувајќи“ му се на Евтов дека оваа партија во раните деведесетти била окупирана од „таканаречени бугараши“. Ех, Љубчо, Љубчо: не минува неделен ручек во нашата куќа без татко ми да ми одржи лекција за „вредноста на образот“. Знаеш, онаа иста лекција која и на тебе ти ја има дадено пред дваесетина години, кога си бил на моја возраст. Обично те користи токму тебе како пример за „продаден образ“. Ќе те потсетам на неговите зборови:

Quote:„Ти си млад човек. Доклку сега си го ‘продадеш образот’ имај на ум дека цел живот ќе мораш да живееш со тие последици. Сега имаш дваесетина години, а животот трае уште шеесетина—дали ќе си подготвен да ја ‘плаќаш цената’: да бидеш измеќар сите тие години.“

Љубчо не може да се чувствува огорчен за злоделата сторени кон Стојаноски и останатите 3.000-5.000 Македонци бидејќи тие останале со „чист образ“; причина за Љубчовата омраза кон нив, оти тие и покрај голготите низ кои минуваат, барем не се циркуски кловнови, слепи загари и УДБини измеќари каков што ќе биде тој до крајот на неговиот живот.


Зборовите лажат; делата се вистина. Помеѓу она што Шутраков го ветуваше во годините кога беше опозиционер и она што го стори како Премиер не може да се најде заедничка точка. Со други зборови кажано: Љубчо Георгиевски е лажов над лажовите!


Бранко Црвенкоски... зарем треба коментар? Него го сметам за своевиден инструмент за мерењето на нивото на демократијата на Република Македонија, како и за желбата да се направи држава по сите нишани. Имено, сѐ додека оваа пијана стока шета слободна по македонските сокаци, тоа ќе е индикација дека Република Македонија е „банана држава“!А, секоја гарнитура која му дозволува да ја одбегнува правдата мора да се сметаат за негови содружници во организираниoт криминал.


За актуелниот Премиер Никола Груевски, не сум сигурен дали е навистина толку празноглав како што делува, или пак е само неписмен—буквално. Имено, на 18. мај 2011. год. мојот татко, Јордан Петровски во отворено писмо многу јасно му порача:


Quote:„Пораката која лично Ви ја пренесов во ХХХХХХ (Торонто, м.з.) е да престанете да се надевате на наша—на Групацијата на Ветерани Дисиденти—идна помош од било каков вид. . . . Престанете да ги злоупотребувате моите пријатели и познаници...“


За на 26. мај 2011. год. да ја добиеме следнава порака:

Quote:„Јордан,

Здраво! Како сте вие Петровските? Дали сеуште сте во атмосвера на радост заради прекрасните резултати од последните избори или веке е: business as usual!?

Слушам Харпер по самитот Г8 ке скокнел на два дена во Грција? Имаш ли некое сознание повеќе околу оваа посета? Штета ако е во комшии, а да не скокне малку и до кај нас на пола ден или сл. На крајот на краиштата Македонците масовно гласаа за него и Конзервативците. Што вели ХХХХХХ или ХХХХХХ за оваа посета?

Многу поздрав,

ХХХХХХ“


Доколку е неписмен, Булутинов заслужува да му се прости за нереагирањето во однос на ПО „ДЕСТРУКТИВЕЦ“... или пак неговиот молк се должи на тоа што можеби препознава своја сличност со ликовите на некои од имињата прецртани со црн фломастер? Доколку тој имаше вистинска намера да, како што му оди кампањскиот слоган, му стави крај на кариерата на Црвенковски, тогаш зарем му треба посилен доказ од досиеата „ДЕСТРУКТИВЕЦ“ и „ЦРНИ“? Обете се започнати во времето на Пијаната стока и обете се доволно силен доказ за начинот на кој Црвенковски владеел, и на кој ќе владее доколку повторно ја добие таа прилика. Само од причината што Груевски ја остави можноста Црвенковски повторно да ја добие власта е доволна причина Груевски да оди в ќелија заедно со Бранко и Велија! Но, наместо в келија, Груевску му дозволува на Црвенковски да си игра „курташак“ со Република Македонија, изнудувајќи предвремени избори во услови на доминантно стабилно парламентарно мнозинство... ништо чудно тогаш во фактот што Булутинот нема храброст да се соочи со Пијаната будала на дуел!


Но, да се разбере и деминутивниот и прост ум на Булутинот, потребна е кратка анализа. Некој умен човек (нешто сосема спротивно од Груевски), рекол дека скромните почетоци на големите луѓе им го даваат потребното чувство на скромност. Внукот на прочуен КОСовец, на кој на 27-годишна возраст му била подарена функцијата на Министер, не може да има чувство на реалност, или пак скромност. Тој секогаш ќе си се мисли најумен на светот, оти колку му е помало познавањето на светот, толку неговото знаење е релативно поголемо во однос на целото знаење (што тој смета дека постои). Затоа, тој смета дека измислува топла вода со неговите Титовистички кампањи, кои се ништо повеќе од „превера на три кибритке“ и веќе илјадници пати видена работа! Секако, надуената суета не му дава ниту да се опкружи со некој поумен од него, па затоа и Владата е тоа што: паралелка за специјално образување.


А, Блажо Стојаноски? Кој е тој? Булутинов имаше дрскост да откаже „импромту“ средба со лидер на Г7 држава, Канада, без оправдување или извинување. Но, тука не беше крајот на неговата дрскост: Имаше „перде“ повторно да бара средба со истиот човек само неколку месеци подоцна (ама немаше храброст тоа да го стори директно, туку му ја украде посетата на неговиот копиљ Иванов); а кога беше конфронтиран за неговиот кикс, тој рече дека немало зошто да се извинува, оти Харпер не му правел нему услуга, туку обратно, Груевски му правел услуга на канадскиот Премиер со неговата посета на Канада!! Кога Булутинов има ваков однос кон Премиерот на Канада, не треба да чуди неговиот однос кон „обичниот“ Македонец, како Блажо Стојаноски.


За крај на оваа тирада го оставив „Брат“ Љубе Бошкоски. Неговиот пријател Блажо Стојаноски е и член на Обединети за Македонија, чиј слоган за избориве е „Слобода или Смрт“. Во изминативе три години, откако Бошкоски се куртули за неговите нечовечки дела, тој не пропушта јавна прилика да зборува за неговите „маки“ во хотелот во Хаг*. Дали фактот што Љубе не излезе со било каква осуда во врска со „ДЕСТРУКТИВЕЦ“ е случај на: (1) Сопствената кожа секогаш е подрага од туѓата; или пак (2) тоа има некаква врска со фактот што Љубе е замешан во „прочистувањето“ на ова досие од „гадотиите“ кои би можеле да му дадат на Стојаноски подобра прилка да, на пример, не му биде отфрлена кривичната поради „застрарување на кривичното дело“? Јас имам добра причина да се сомневам дека е второво.

Имено, јас Љубе Бошкоски за прв пат го сретнав во август 1994. год. во неговото „славно“ Бале. Тогаш, како и Љубчо, семејството Бошкоски беа „голи питоли“. Љубе не е „тулумбар“ ниту „слаткар“, оти на Бале нема кој да купи тулумби: тој е козар, оти на голите брда само кози преживуваат. На Бале не се заработува за имаш ни „вода во очите“: тоа е една карпеста пустелија оддалечена околу половина час возење од поважните туристички центри како Пореч и Ровињ. На Бале не се оди на одмор, туку по казна. Во 1994. година, „вилата“ беше составена од куќа во која Бошкоски (Љубе со жената и децата, и неговите родители живееја), која истовремено служеше и како кујна, додека „салата“ беше во дворот, под настрешница, клупите за седење беа ископани в’дупки. Домашните животни шетаа низ „ресторантот“. За време на нашиот целодневен престој—како ненајавени муштерии—бевме едниствените гости на „вилата“! Каков бизнис гениј е човеков што во таа пустелија (која работи само 3 месеци во годината) заработил милиони за само три сезони, за во 1998. год. да стаса во Македонија со „најскапиот Мерцедес“ и скапо одело, додека во ’94 се шеташе во туски фалц мачки и сини фармерки!? И зошто „генијалецов“ не бил поставен за Министер за финансии или трговија, туку за „прв џандар“!? Кого лажеш бре, Козар Љубе!? Зарем не ти е јасно дека си „прочитан буквар“. Ти ќе си апсел после избориве: Зошто не апсеше кога можеше, на пример кога излезе од „Силекс“ со црните вреќи или кога ти ја подаривме информацијата за шлепери полни со контрабанд цигари во кругот на Тутунскиот комбинат „Куманово“? Зошто не им даде помош на „Докторското крило“ во 1999. год. кога јас лично ги носев нивните апели до Министерството за внатрешни работи? Зошто не апсеше кога си ги видел „гадотиите“ во досиеата на Блажо Стојаноски и Атанас Лефтеров? Каде си денес да ги поддржиш твоите „браќа“?

Ова татко ми го има напишано во врска со Филип Петровски, но лесно може да се употреби за сите погоре: Честоста на промените на ставовите на горниве не е одлика на стабилни луѓе со чист образ: ваквите чести темелити промени на ставови какви што сме виделе од сите нив се одраз на лудило или пак на измеќарство! Има еден збор што ве дефинира вас господо: ЕБИВЕТРИ!!

Господ нека му е на помош на мојот македонски народ што е казнет за својата нерешителност со водачи како вас. Нејсе, Македонската пролет не е задушена. Таа допрва доаѓа, а секој ваш Удбомафијашки обид да ја сотрете само повеќе ќе го заслабне стисокот на вашите канџи со кои го држите народот во магла. Радувајте ѝ се на претсотјнава изборна победа, оти ќе би е последна.

Свесен сум дека после оваа тирада нема да останаме со многу „пријатели“. Но, ние не сме верници во тезата дека пријател може да ни е човек кој нѐ лаже в’очи; човек кој се претставува како пријател, а всушност зад грб ни работи на главите. Немаме ние страв од самотијата која зборувањето на вистината со себе ја носи, оти нема ништо по-ослободувачко од вистината!

*Деновиве го видов музичкиот спот на жената на Јорхан Тарнчуловски, која ми личи на македонска верзија на Арканица: Само идиот може да смета ладнокрвен убиец—предавник на народот од калибарот на Младиќ—за јунак. А уште поголем треба да е идиотот што смета дека треба крвникот да го употреби како алатка за придобивање на шака гласови!
02-06-2011, 04:01 AM
Reply