Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 4.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИМЕТO И ЕВОЛУЦИЈАТА НА МИРКА ОД ЈАДЕЊЕ КОРЕЊА ДО ПРЕКАР
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#81

(18-07-2011, 09:25 PM)barba Wrote:
(18-07-2011, 09:11 PM)ЈорданПетровски Wrote: За такво дело има само една казна а тоа е СМРТНАТА КАЗНА.

malce tehnicki da upadnam vo muabetov... parlamentarnata demokratija ne priznava smrtna kazna kako najstroga kazna za storeno delo a makedonija i nejzinoto ustavnoto ureduvanje e shkolski primer za drzava so parlamentarna demokratija.... a ako se dodade deka od 2006 godina pa navaka drzavata ja vodi "demohristijanska partija" takvo nesto e nevozmozno, vo deneshno vreme smrtnite kazni postojat vo diktaturi (kako iran, zimbabve i dr), vo drzavite so pretsedatelska demokratija (USA i slicni), kralstva i islamskite republiki....

a da i edinstvenata komunisticka drzava KinaЗначи "технички" се слагаш да се извинат Глигоров, Црвенковски и Малевски.
За велепредавство не би требело да судат ЦИВИЛНИ СУДОВИ. Казната треба да ја одредува тежината на делото.
Мирка повторно фрла прав во очи.
18-07-2011, 09:43 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#82

(18-07-2011, 09:43 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-07-2011, 09:25 PM)barba Wrote:
(18-07-2011, 09:11 PM)ЈорданПетровски Wrote: За такво дело има само една казна а тоа е СМРТНАТА КАЗНА.

malce tehnicki da upadnam vo muabetov... parlamentarnata demokratija ne priznava smrtna kazna kako najstroga kazna za storeno delo a makedonija i nejzinoto ustavnoto ureduvanje e shkolski primer za drzava so parlamentarna demokratija.... a ako se dodade deka od 2006 godina pa navaka drzavata ja vodi "demohristijanska partija" takvo nesto e nevozmozno, vo deneshno vreme smrtnite kazni postojat vo diktaturi (kako iran, zimbabve i dr), vo drzavite so pretsedatelska demokratija (USA i slicni), kralstva i islamskite republiki....

a da i edinstvenata komunisticka drzava KinaЗначи "технички" се слагаш да се извинат Глигоров, Црвенковски и Малевски.
За велепредавство не би требело да судат ЦИВИЛНИ СУДОВИ. Казната треба да ја одредува тежината на делото.
Мирка повторно фрла прав во очи.


abe vidi zboram sto ne moze zakonski.... a drugo e moeto licno mislenje.... denko bi go macel so godini a za brane da ne pravam muabet....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
18-07-2011, 09:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#83

(18-07-2011, 09:53 PM)barba Wrote:
(18-07-2011, 09:43 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-07-2011, 09:25 PM)barba Wrote:
(18-07-2011, 09:11 PM)ЈорданПетровски Wrote: За такво дело има само една казна а тоа е СМРТНАТА КАЗНА.

malce tehnicki da upadnam vo muabetov... parlamentarnata demokratija ne priznava smrtna kazna kako najstroga kazna za storeno delo a makedonija i nejzinoto ustavnoto ureduvanje e shkolski primer za drzava so parlamentarna demokratija.... a ako se dodade deka od 2006 godina pa navaka drzavata ja vodi "demohristijanska partija" takvo nesto e nevozmozno, vo deneshno vreme smrtnite kazni postojat vo diktaturi (kako iran, zimbabve i dr), vo drzavite so pretsedatelska demokratija (USA i slicni), kralstva i islamskite republiki....

a da i edinstvenata komunisticka drzava KinaЗначи "технички" се слагаш да се извинат Глигоров, Црвенковски и Малевски.
За велепредавство не би требело да судат ЦИВИЛНИ СУДОВИ. Казната треба да ја одредува тежината на делото.
Мирка повторно фрла прав во очи.


abe vidi zboram sto ne moze zakonski.... a drugo e moeto licno mislenje.... denko bi go macel so godini a za brane da ne pravam muabet....


Јас ти напишав како е законски. Прашањето е друго: ЗОШТО ГРУЈО МОЛЧИ а неговиот мегафон предлага само извинување и тоа на Црвенковски. глигоров и Малевски "нису из ту"
18-07-2011, 09:57 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#84

(18-07-2011, 09:57 PM)ЈорданПетровски Wrote: Јас ти напишав како е законски. Прашањето е друго: ЗОШТО ГРУЈО МОЛЧИ а неговиот мегафон предлага само извинување и тоа на Црвенковски. глигоров и Малевски "нису из ту"

neznam jordan zosto se molci iskreno neznam....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
19-07-2011, 05:48 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#85

(19-07-2011, 05:48 AM)barba Wrote:
(18-07-2011, 09:57 PM)ЈорданПетровски Wrote: Јас ти напишав како е законски. Прашањето е друго: ЗОШТО ГРУЈО МОЛЧИ а неговиот мегафон предлага само извинување и тоа на Црвенковски. глигоров и Малевски "нису из ту"

neznam jordan zosto se molci iskreno neznam....

Барба, не се секирај за незнаењето. Никој паметен не се родил. Еве, и Јордан Петровски не знаел, се до 1995-1996 година што му се случува. Отпосле дознал и се опаметил. Така, и на твоето самоспознавање на македонската стварност ке дојде време.

19-07-2011, 01:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#86

(19-07-2011, 05:48 AM)barba Wrote:
(18-07-2011, 09:57 PM)ЈорданПетровски Wrote: Јас ти напишав како е законски. Прашањето е друго: ЗОШТО ГРУЈО МОЛЧИ а неговиот мегафон предлага само извинување и тоа на Црвенковски. глигоров и Малевски "нису из ту"

neznam jordan zosto se molci iskreno neznam....Ај да те прашам вака. Заедно со другарти сте краделе грозаје во лозјето на твојот комшија. Дали ке му кажеш на комшијата кој му крадел грозје.
19-07-2011, 06:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#87
Уште еден абер од Грујо и потврда дека Грујо "не го менува името"
24-08-2011, 12:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#88

Оваа е пораката на Дончо авторот на интервјуаа со МЕГАФОНИВЕ на ГРУЈО

Quote:Makedonci i Makedonki kade i da ste cuvajtego i branetego imeto MAKEDONIJA. Nemoj da dozvolete da ne fatat na spienje. ONIE STO BEJA NAJGOLEMITE GLASNOGOVORNICI ZA ODBRANA NA IMETO VIDETE VO STO NE UBEDUVAAT SEGA-Mirka Velinovska

(This post was last modified: 24-08-2011, 12:36 PM by ЈорданПетровски.)
24-08-2011, 12:31 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#89
1xclaim 
Quote:Фуле нема да добие гаранција од Скопје за решение на името до крајот на годината
Владата нема да се впушти во ветувања кога ќе го реши спорот за името. Без конкретни рокови ќе помине средбата на властите во Скопје утре со еврокомесарот Фуле, брифираат за Канал 5 од Секретаријатот за евроинтеграции.

Ваквите најави оставаат да виси во воздух очекувањето дали до крајот на годината може да добие датум за преговори со Европската Унија. Фуле посака до декември Македонија да го реши спорот со Грција и веднаш да се отворат преговорите, ги најави како реалност уште кога Хрватска заврши со поглавјата.

Еврокомесарот утре доаѓа и треба да соопшти каков впечаток има Брисел за земјава во последните седум месеци. Пофалби, но и критики, Фуле утре ќе ја исцрта рамката на годинешниот извештај за земјава. Позитивни оценки во голем дел од поглавјата, но и забелешки во областите кои годиниве постојано се нотираат како проблематични кај државата. Фуле утре нема да дојде со новиот амбасадор на Унијата во Скопје. Постапката за избор се уште не е завршена.

17 европски дипломати се јавиле како идни наследници на евроамбасдорот Петер Соренсен во Скопје. Толку апликации стасале досега на местото, брифираат за Канал 5 од Кабинетот на еврокомесарката Кетрин Ештон. Процедурата за избор се уште е во тек, идниот претставник на Европската Унија ќе треба да се знае до крајот на овој месец. Според наши информации, седуммина од тие кои се јавиле на конкурсот, за дипломатска работа во Скопје се јавуваат по втор пат - аплицирале и тогаш кога се избираше замена за Фуере. Меѓу сите има дипломати од Словенија, Шведска, Данска, Унгарија, но и од Грција. На огласот е пријавен доскорешен амбасадор во земјава.

Ѓорги Томиќ

i? ili losho citam jas???

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=79728
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 04-09-2011, 05:34 PM by barba.)
04-09-2011, 05:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#90

(04-09-2011, 05:34 PM)barba Wrote:
Quote:Фуле нема да добие гаранција од Скопје за решение на името до крајот на годината
Владата нема да се впушти во ветувања кога ќе го реши спорот за името. Без конкретни рокови ќе помине средбата на властите во Скопје утре со еврокомесарот Фуле, брифираат за Канал 5 од Секретаријатот за евроинтеграции.

Ваквите најави оставаат да виси во воздух очекувањето дали до крајот на годината може да добие датум за преговори со Европската Унија. Фуле посака до декември Македонија да го реши спорот со Грција и веднаш да се отворат преговорите, ги најави како реалност уште кога Хрватска заврши со поглавјата.

Еврокомесарот утре доаѓа и треба да соопшти каков впечаток има Брисел за земјава во последните седум месеци. Пофалби, но и критики, Фуле утре ќе ја исцрта рамката на годинешниот извештај за земјава. Позитивни оценки во голем дел од поглавјата, но и забелешки во областите кои годиниве постојано се нотираат како проблематични кај државата. Фуле утре нема да дојде со новиот амбасадор на Унијата во Скопје. Постапката за избор се уште не е завршена.

17 европски дипломати се јавиле како идни наследници на евроамбасдорот Петер Соренсен во Скопје. Толку апликации стасале досега на местото, брифираат за Канал 5 од Кабинетот на еврокомесарката Кетрин Ештон. Процедурата за избор се уште е во тек, идниот претставник на Европската Унија ќе треба да се знае до крајот на овој месец. Според наши информации, седуммина од тие кои се јавиле на конкурсот, за дипломатска работа во Скопје се јавуваат по втор пат - аплицирале и тогаш кога се избираше замена за Фуере. Меѓу сите има дипломати од Словенија, Шведска, Данска, Унгарија, но и од Грција. На огласот е пријавен доскорешен амбасадор во земјава.

Ѓорги Томиќ

i? ili losho citam jas???

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=79728Барба не читаШ ти лошо. Грујо за домашни потреби го кажува онаа што го прави ПАТРИОТИШТЕ. Пред странците подвиткува опашка и пее друга песна.
Затоа ние со покренување на ИНИЦИЈАТИВАТА ке ги истераме од грмушките лажните патриоти и нивните подржувачи.Quote:Филе: „Името може да се реши до крајот на годината“[Image: 0,,5265523_1,00.jpg]
Еврокомесарот Филе и македонскиот премиер Груевски

Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе се надева дека спорот за името ќе се реши до крајот на годинава. Оптимистичките оценки за затворање на спорот меѓу Македонија и Грција ги даде по средбата со премиерот Груевски.


„Решението ќе биде добро за земјата, за луѓето и за бизнисот. Вашата земја заслужува да биде дел од позитивната слика. Оптимист сум дека до крајот на годинава ќе се реши големиот проблем. Такво чувство ми дава довербата меѓу премиерите Груевски и Папандреу и нивната посветеност за решавање на овој сложен проблем. Ги охрабрувам да дејствуваат и да работат што е можно повеќе за што поскоро да се реши името“, изјави еврокомесарот Филе на прес-конференцијата во македонската влада.

Ќе добие ли Македонија уште една препорака за преговори?

Но, сега се чини дека решавањето на името не значи и оти земјата би почнала преговори за членство со ЕУ. Филе укажува дека треба да се почека извештајот од Европската комисија, што треба да биде објавен на 12 октомври, за да се види дали Македонија повторно ќе добие препорака за почеток на преговорите, како што тоа беше со извештаите во 2009-та и 2010-та година.

Филе ги повтори повеќепати посочените забелешки на ЕУ. На Груевски му укажал дека е многу важна реформата на Судскиот совет и состојбата со медиумите. На тема „медиуми“, Филе вчера добил две писма, кои различно ја претставуваат состојбата со медиумите во Македонија – едното пратено од новинари, меѓу кои се Мирка Велиновска, Драган Павловиќ – Латас и Миленко Неделковски, и друго испратено од 17 невладини организации. Охридскиот рамковен договор е најдобрата реклама за Македонија, смета ФилеОхридскиот рамковен договор е најдобрата реклама за Македонија, смета Филе

„Двете писма се важни и се однесуваат на предизвиците со кои се соочуваат медиумите, но секое од нив од различен агол ги гледа“, забележа Филе.

Груевски бара ЕУ да остане фокусирана на регионот

И покрај забелешките од Унијата, премиерот Груевски очекува објективен извештај од Европската комисија за напредокот на земјава. Тој побара ЕУ да остане фокусирана на Балканот и да се работи на проширување со земјите од регионот, врз основа на нивните заслуги.

Македонскиот премиер на средбата со еврокомесарот за проширување повторил дека земјата останува со конструктивен приеод кон проблемот со Грција и дека решението не треба да задира во достоинството ниту на грчкиот, ниту на македонскиот народ.

Постигнавте многу со Охридскиот рамковен договор, но нема простор за опуштање

Филе во Скопје учествуваше и на конференцијата по повод 10 години од Охридскиот рамковен договор. Рече дека денешниот настан го покажува широкото почитување на Рамковниот договор и оти денеска се слави мирот и победата на толерантноста над конфликтот.

„Историјата е полна со примери за тоа како националната нетрпеливост се претвора во војна. Со склучувањето на Охридскиот договор, вашата земја избегна граѓанска војна. Со постигнувањето компромис вашите лидери и’ овозможија на земјата да се развие и на крај Рамковниот договор ви овозможи да станете кандидат за членство во Европската унија и НАТО и ви честитам за тоа“, рече Филе.

Притоа, тој потсети дека Европската комисија даваше политичка поддршка и обезбеди 100 милиони евра за реализирање на договорот.

„Сега да погледнеме напред кон следните 10 години. Што ќе станете вие и што ќе им понудите на своите граѓани? Каква ќе биде вашата економија? Вашите активности ќе одлучат каква иднина ќе има вашата земја. Во овие 10 години Охридскиот договор донесе конкретни реформи, но сепак остануваат важни предизвици. Децентрализацијата треба да обезбеди урамнотежен регионален развој, бидејќи на сите ваши граѓани им се потребни можности“, нагласи еврокомесарот Филе и посочи дека добрите меѓуетнички односи се најдобрата реклама за земјата.

„Постигнавте многу, но нема простор за опуштање. Ние сме подготвени да почнеме преговори со вас, но сепак прашањето за името мора да се разреши пред да почнат преговорите за пристапување. Земјите-членки во Советот јасно кажаа дека овој проблем нема да биде увезен во Европската унија“, потсети на крајот еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.

Автор: АМ/СН/ МИА

05-09-2011, 04:35 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#91

(05-09-2011, 04:35 PM)ЈорданПетровски Wrote: Барба не читаШ ти лошо. Грујо за домашни потреби го кажува онаа што го прави ПАТРИОТИШТЕ. Пред странците подвиткува опашка и пее друга песна.
Затоа ние со покренување на ИНИЦИЈАТИВАТА ке ги истераме од грмушките лажните патриоти и нивните подржувачи.

da da ova e 1948 pa nisto neznaeme.... i da prdne na internet ke ima taka da muabetov sto velese BC ne ti drzi voda...

I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
05-09-2011, 06:40 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#92

(05-09-2011, 04:35 PM)ЈорданПетровски Wrote: Постигнавте многу со Охридскиот рамковен договор, но нема простор за опуштање

...
1. Притоа, тој потсети дека Европската комисија даваше политичка поддршка и обезбеди 100 милиони евра за реализирање на договорот.2. „... Ние сме подготвени да почнеме преговори со вас, но сепак прашањето за името мора да се разреши пред да почнат преговорите за пристапување. Земјите-членки во Советот јасно кажаа дека овој проблем нема да биде увезен во Европската унија“, потсети на крајот еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.

Автор: АМ/СН/ МИА
1. Оп, оп види како си признаваат кој се` си има вмешано прсти во организирање на конфликтот 2001-ва. Еве ти Јордане и Филе те демантира.
2. Оп (повторно), нели тезата дека името е услов за влез во ЕУ е скроена од УДБА? И Филе е удбаш?
Би можел Филе да подобјасни што Грците му обеќале доколку му помине дриблингот со трајната промена на името. Во Брисел само Талер е корумпиран?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
05-09-2011, 07:49 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#93

Каде тоа ние сме запнале да членуваме:

Италија и Шпанија на ред со нивните должнички кризи- нов пад на европските берзи

“... Most major banks in the US and Europe have lost about half of their value over the last six months...“
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
(This post was last modified: 05-09-2011, 07:55 PM by МрачниотКоњаник.)
05-09-2011, 07:53 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#94

kako ke im se smeam i na jordan i na site drugi sto se sigurni deka gruevski ke go smeni imeto... ke pomine i esenta ke pomine i zimata .... ke dojde i 2012 ... togas sto ke zborite deka januari 2013 gruevski ke go smeni imeto.... aj poleka VREMETO KE POKAZE
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 05-09-2011, 08:45 PM by barba.)
05-09-2011, 08:45 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#95

(05-09-2011, 08:45 PM)barba Wrote: kako ke im se smeam i na jordan i na site drugi sto se sigurni deka gruevski ke go smeni imeto... ke pomine i esenta ke pomine i zimata .... ke dojde i 2012 ... togas sto ke zborite deka januari 2013 gruevski ke go smeni imeto.... aj poleka VREMETO KE POKAZE

Барба, мислам дека ти од дрвјата не ја гледаш шумата.
Се работи за одговорноста делата на Фирерот, а не за неговиот лик.
Еден Фирер во историјата имаше храброст и пресече, вториот немаше храброст да си ја прифати одговорноста и се уби самиот, овој Фирер воздига споменик на првиот Фирер а нема храброст да пресече, туку само лафи дека ако биде вака јас вака би направил.
Зборува во иднина колку ќе бил храбар.
Кога ќе излезеш пред очите на твојата судбина, или ќе и излезеш со подигната глава и ќе пресечеш, или ќе си го свиткаш опашот и ќе молчиш и траеш.
Нема зборење за тоа што ќе направиш, или ќе направиш и делата сами за тебе ќе зборат па ние ќе ти подигаме споменици или нема да направиш ништо и ќе си молчиш, вие кои сте околу него тоа негово ломотење го сметате за храброст.
Е па ајде покажи на дело, ако си Лидер каков треба да се биде.
Па тогаш да збориме за тебе дека навистина си Лидер за каков те воспеваат на невидено.
Во спротивно тргни се настрана и замолчи.
Но тој не ја ни прифаќа одговорноста, тој сака народот да ја прифати.
Е па Барба, ова не е “тражили сте ,гледајте“.
Народот те избрал да му кажеш не на противникот, си бил избран, и сега му велиш на истиот, на референдум јас ќе кажам не.
Ти си бе Извршен Директор на претпријатието Македонија во Стечај и ако не пресечеш еднаш за секогаш Македонија ќе биде во стечај или ќе биде Македонија Капут.
А кога ќе пресечеш како Извршен Директор си одговорен да ги водиш и усмеруваш дневните дејности на тоа претпријатие.
Значи треба да имаш план А, па план Б ако првиот не се оствари.
Доста ми е од ломотење, покажи се на дело.
А не само да сечеш ленти на фабрики во бесцарински-безданочно-развојни зони.
Инаку , дај боже и јас да си се смејам на мојата глупост наречена јадење трици.
И за крај Барба, ќе дојде и 2016, тој пак нема да го промени името ама нема ни да пресече.
Да си ми жив и здрав.
An inch today is tomorrow’s mile.
05-09-2011, 09:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#96

(05-09-2011, 08:45 PM)barba Wrote: kako ke im se smeam i na jordan i na site drugi sto se sigurni deka gruevski ke go smeni imeto... ke pomine i esenta ke pomine i zimata .... ke dojde i 2012 ... togas sto ke zborite deka januari 2013 gruevski ke go smeni imeto.... aj poleka VREMETO KE POKAZEБарба, монтехристо ти укажа на проблемот. Јас ке те потсетам и подобјаснам. Нерешавањето -НЕПРОГЛАСУВАЊЕТО НА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА ЗА НИШТАВНА е исто како Грујо да прифатил проме на името. Македонија ДОДЕКА НЕ ГО РЕШИ СПОРОТ СО ГРЦИЈА ке го носи името ПЈРМ и нема да се интегрира во НАТО и ЕУ. Единствено решение во полза на Македонија е онаашто е посочено во ИНИЦИЈАТИВАТА на Комитетот.
05-09-2011, 10:22 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#97

(05-09-2011, 10:22 PM)ЈорданПетровски Wrote: Барба, монтехристо ти укажа на проблемот. Јас ке те потсетам и подобјаснам. Нерешавањето -НЕПРОГЛАСУВАЊЕТО НА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА ЗА НИШТАВНА е исто како Грујо да прифатил проме на името. Македонија ДОДЕКА НЕ ГО РЕШИ СПОРОТ СО ГРЦИЈА ке го носи името ПЈРМ и нема да се интегрира во НАТО и ЕУ. Единствено решение во полза на Македонија е онаашто е посочено во ИНИЦИЈАТИВАТА на Комитетот.
Ајдеее, веќе си избравте утешна награда? Дали Јордане конечно ќе признаеш дека ја утна со есенското преименување? Или ќе го следиш “светлиот“ пример на твоите бугарски пациенти- тази дупка не е дупка обаче?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
06-09-2011, 12:39 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#98

(06-09-2011, 12:39 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(05-09-2011, 10:22 PM)ЈорданПетровски Wrote: Барба, монтехристо ти укажа на проблемот. Јас ке те потсетам и подобјаснам. Нерешавањето -НЕПРОГЛАСУВАЊЕТО НА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА ЗА НИШТАВНА е исто како Грујо да прифатил проме на името. Македонија ДОДЕКА НЕ ГО РЕШИ СПОРОТ СО ГРЦИЈА ке го носи името ПЈРМ и нема да се интегрира во НАТО и ЕУ. Единствено решение во полза на Македонија е онаашто е посочено во ИНИЦИЈАТИВАТА на Комитетот.
Ајдеее, веќе си избравте утешна награда? Дали Јордане конечно ќе признаеш дека ја утна со есенското преименување? Или ќе го следиш “светлиот“ пример на твоите бугарски пациенти- тази дупка не е дупка обаче?
Коњанику дали ПЈРМ за тебе е утешната награда а премијата ти е што подалеку од ЕУ и НАТО.
06-09-2011, 01:17 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#99

Jordane jas te prashav neshto a ti vrtish okolu odgovorot kako machor okolu kasha. Priznaj deka ja utnavte so esenskata promena na imeto.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
06-09-2011, 04:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Црвената линија на Груевски: заштита на идентитетот и географска одредница во заграда


Во серија телеграми објавени на Викиликс, се открива ткн. црвена линија на македонската влада во однос на преговорите за името со Грција. Милошоски се жалел од Груевски пред американски дипломати.


Црвената линија на македонското државно раководство во преговорите со Грција околу спорот за името е географска одредница во заграда и признавање на јазикот и нацијата како „македонски“. Ваквиот став, македонскиот премиер Никола Груевски му го пренел на американскиот амбасадор Филип Рикер во Скопје на 29 септември 2008 година, се наведува во телеграма на амбасадата на САД објавена на Викиликс.

Разговорот се водел веднаш по пристигнувањето на Рикер, како нов амбасадор на САД во Македонија. Груевски го уверувал Рикер дека тој и тогашниот шеф на државата Бранко Црвенковски имаат многу слични ставови во врска со решението на спорот, но позициите им се разликуваат единствено во однос на тоа како предлогот да и се сервира на јавноста. Притоа, Груевски го критикувал Црвенковски дека премногу отворено дискутира за црвените линии во јавноста.

„Зачувување на нацијата и јазикот како „македонски“, сличен опсег на употреба на новото име како и актуелното ФИРОМ (само во меѓународни институции, не и билатерално), и географска одредница за името, но само во заграда“, рекол Груевски.

Македонскиот премиер стравувал дека доколку овие ставови бидат јавно изнесени, Грција ќе ги земе здраво за готово како веќе добиени концесии и ќе ги користи како нова стартна позиција во преговори.

САД загрижени поради Скопје 2014.

Во депеша од разговори на поранешниот шеф на дипломатијата Антонио Милошоски и на Груевски со Рикер, водени во Скопје во јануари 2009 година се откриваат детали за односите во Владата и критиките на САД за проектот Скопје 2014.

Првиот американски дипломат во Скопје разговарал со највисоките претставници на македонските власти за да им ја пренесе загриженоста поради проектот Скопје 2014, преименувањето на патиштата и стадионот во Скопје со имиња на антички јунаци и „ултра-националистичките“ и „расистички“ пораки упатувани преку државната телевизија (видео-спотот Божја молитва емитуван на МТВ, н.з.).
Милошоски се жалел од политиката на Груевски

На забелешката на Рикер дека овие проекти и одмагаат на државата и придонесуваат за губење на симпатиите за земјата во Вашингтон, тогашниот шеф на дипломатијата Милошоски најпрво го бранел проектот, објаснувајќи го како „средство за одбрана на македонскиот идентитет од грчките провокации“. Но подоцна во текот на разговорот го сменил ставот и на Рикер му објаснувал дека е многу „фрустриран поради тоа што треба да води дипломатија при такви одлуки кои ги носат неговите претпоставени (Груевски)“. Со оглед дека средбата се одржувала во пресрет на претседателски избори во земјата во 2009, Милошоски на Рикер му рекол дека се залага за непартиски кандидат за претседател на неговата ВМРО-ДПМНЕ и дека негов избор е Срѓан Керим.

Расизам во „Божјата молитва“

Амбасадорот Рикер на одвоени разговори со Милошоски и со Груевски го изразил и незадоволството поради расистичкиот спот „Божја молитва“ емитуван на МТВ во кој се тврди дека „господ од Македонците ја зачнал белата реса и со нив го населил светот се до Јапонското море“. Милошоски и Груевски тврделе дека не знаат ништо за спотот, но шефот на кабинетот на македонскиот премиер, Мартин Протоѓер го оценил истиот како „чист фашизам“ и рекол дека презел мерки за да се истражи случајот и да се казнат одговорните.

Две години по тој разговор на Протоѓер со американските дипломати, видео-спотот „Божја молитва“, годинава беше прикажан на прославата на Илинден на Мечкин Камен.

Автор: Борис Георгиевски/викиликс
08-09-2011, 01:04 AM
Reply