Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.17 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
82 години од смртта на Мара Бунева
Author Message
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#21

(13-02-2010, 08:55 PM)mungos Wrote: Ванчетодор ако се огледувам во зборовите на катарџиев ќе треба србин да се пишам.Нека не го брани Македонецот еден ваков самоизвикан историчар.Напротив по 1913 година Македонецот кој бил во заблуда сваќа дека не е ни србин ни бугарин а ни грк.Затоа што политиката на овие братски народи била асимилаторска а не ослободителна.Точно е дека се раскина врската во смесла дека имаше граници,но народот и понатаму си живееше во своите огништа.

Ни еден од овие ветерани не направил штета кај Македонецот,но затоа од 1946 година и доаѓањето на Колишевски се направиа најголемите штети врз духот на Македонецот.А за твојот ник ни Ванчо ни Тодор ги сметам за Македонци,освен што се родени тука тие се изроди на Македонскиот народ.Ја започнаа најгрвавата војна помеѓу самите Македонци.


Не е точно дека Сандански ја започна.Од 1908 до 1922 година немало толку убиства,колку што следеле послем овој период.Vo ovoj post Mungose velish:

(13-02-2010, 12:41 AM)mungos Wrote: Желбата на новинарот да направи сензационална вест односно да ја исплука официјалната македонска историја.


Oficijalnata istorija ja pishuval Akademik Blaze Ristevski za kogo velish:


(13-02-2010, 09:00 PM)mungos Wrote: Види вака,едно време Блаже беше бугароман ,па србоман,потоа пак бугароман а сега најново пак е србоман.


Oficijalnata istorija ja pishuval Akademik Ivan Katardziev za kogo velish:


(13-02-2010, 08:55 PM)mungos Wrote: Ванчетодор ако се огледувам во зборовите на катарџиев ќе треба србин да се пишам.Нека не го брани Македонецот еден ваков самоизвикан историчар.


Za koja oficijalna istorija zboruvash.???? ako ne gi priznavash nitu Ristevski nitiu Katardziev.!!
13-02-2010, 09:25 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#22

Oficijalnata Makedonska istorija vo koja preku himnata se spomanti ovie licnosti.

Goce Delcev,Pitu Guli,Dame Gruev,Jane Sandanski znaci trgnal novinarot od toj za koj e polesno da se isvalka za celoto delo da dobie druga boja.


Za Blaze ne rekov jas deka e bugaroman ili srboman tuku isti kvazi novinari koj zavisno od potrebata mu lepaat takvi etiketi.
A za Katarciev i nemam nekoj mislene,a ni spored mene nema vrednost ovoj avtor,poveketo dela mu se dela od drugi avtori samo so negovi predgovori.
A osven niv ima mnogu drugi istoricari.
Primer Matkovski.
13-02-2010, 11:43 PM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#23

(13-02-2010, 11:43 PM)mungos Wrote: Oficijalnata Makedonska istorija vo koja preku himnata se spomanti ovie licnosti.

Goce Delcev,Pitu Guli,Dame Gruev,Jane Sandanski znaci trgnal novinarot od toj za koj e polesno da se isvalka za celoto delo da dobie druga boja.


Za Blaze ne rekov jas deka e bugaroman ili srboman tuku isti kvazi novinari koj zavisno od potrebata mu lepaat takvi etiketi.
A za Katarciev i nemam nekoj mislene,a ni spored mene nema vrednost ovoj avtor,poveketo dela mu se dela od drugi avtori samo so negovi predgovori.
A osven niv ima mnogu drugi istoricari.
Primer Matkovski.


Mungose, malku ti se chudni kriteriumite. Novinarite samo go prenele onaa shto Akademik Blaze Ristevski go izjavil.
Nemoze da se smeta za seriozen istorichar chovek koj sam priznava deka IZVRTUVAL FAKTI.


(13-02-2010, 02:12 PM)vancevtodor Wrote: " Oficijalnata" istorija ja isplukale samite pishuvachi. Eve shto veli Akademikot Blaze Ristevski, kako i na koj nachin ja pishuval istorijata:

Quote:Во вашето „ Писмо- одговор до Димитар Митрев„ ( Крсте Мисирков.Нови истражувања и сознанија, Скопје 2000) стр. 518-531, што со посвета ми ја подаривте на 17.05.2002, меѓу другото на Митрев му пишувате :„ Се трудев сето тоа да го предавам приемливо и за чувствителните великосрпски патриоти , какви сеуште постојат, но ми се чини фактите ги изнесував со такт, внимателно, иаку сум свесен дека многупати некои работи дури прикривава за да не предизвикаат рекција кај нашиот денешен човек што би била непожелна пред се „ за нас„.Da go dopolnam nauchno istoriskiot opus na Akdemik Blaze Ristevski so toa kako gi gledal i chuvstvuval Makedoncite:Quote:Академик Блаже Ристевски во Белградска "Политика Експрес" на 15 март 1990година : АКО НЕКО ТРАЖИ ПРАВОГ ЈУГОСЛОВЕНА, ОНДА ЌЕ ГА НАЌИ У МАКЕДОНИЈИ......


Mungose vo dela na vakov istorichar li treba da veruvame.

Kolku shto zanam Mungose od himnata e isfrlen eden od tie shto gi navede. Preslushaj ja himnata.
(This post was last modified: 14-02-2010, 01:45 PM by vancevtodor.)
14-02-2010, 01:44 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#24

Првата верзија
Денес над Македонија

Денес над Македонија се раѓа,
ново сонце на слободата!
Старо младо машко и женско,
на нозе се кренало!
Старо младо машко и женско,
на нозе се кренало!

Горите Македонски шумно пеат,
нови песни, нови весници!
Македонците се борат,
за своите правдини!
Македонците се борат,
за своите правдини!

Одново сега знамето се вее, (Од гроб станаа славните ѕидари)
на Крушовската република!
На Гоце Делчев, Питу Гули,
Карев, Влахов, Сандански
На Гоце Делчев, Питу Гули,
Карев, Влахов, Сандански

Не плачи Македонијо мајко мила,
Крени глава гордо високо,
Македонија слободна,
слободна ќе живее!
Македонија слободна,
слободна ќе живее!

Денешната

Денес над Македонија

Денес над Македонија се раѓа,
ново сонце на слободата!
Македонците се борат,
за своите правдини!
Македонците се борат,
за своите правдини!

Одново сега знамето се вее,
на Крушевската република!
Гоце Делчев, Питу Гули,
Даме Груев, Сандански!
Гоце Делчев, Питу Гули,
Даме Груев, Сандански!

Горите Македонски шумно пеат,
нови песни, нови весници!
Македонија слободна,
слободнo живее!
Македонија слободна,
слободнo живее!
14-02-2010, 04:08 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#25

Денес сè уште нема официјално објаснение за промените што ги претрпела химната. Имено, првиот текст на химната изведена во Струга во 1941 година имала малку поразличен текст од денешниот особено во имињата на македонските револуционери и еден подоле ред. Така од првичните „...Делчев, Груев, Питу Гули, Карев, Влахов, Сандански“, денес во химната се спомнуваат „...Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев, Сандански“. Нема објаснение ни за заменетиот ред од страна на Кочо Рацин „Од гроб станаа славните ѕидари...“ со „Одново сега знаме се веје...“. Името на Даме Груев за прв пат се вметнува во текстот во стихозбирката „Наши песни“ издадена во 1944, а се избришани оригиналните имиња.
Значи исфрлен е Карев и Влахов и стихот од Кочо Рацин.Причините непознати.
14-02-2010, 04:10 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#26

Јас не му сум на блаже адвокат.
14-02-2010, 04:11 PM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#27

(14-02-2010, 04:11 PM)mungos Wrote: Јас не му сум на блаже адвокат.


Ovdeka ne se raboti dali si ili ne si ADVOKAT na Akademik Blaze Ristevski . Diskutirame za faktot deka toj sam priznava deka ja FALSIFIKUVAL istorijata. Prashanjeto e: DALI TI JA BRANISH I PRIZNAVASH TAA FALSIFIKUVANA ISTORIJA ili ja OSUDUVASH i ke trgnesh da ja barash VISTINATA i da se soochish so nea.
14-02-2010, 05:40 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#28

Јас го осудувам секаков обид за фалсификување на некој настан.Кога започнав да истражувам во историјата не ги читав делата на историчарите туку делата на учесниците во тие настани.И книгите со документи со фототипна врдност.
14-02-2010, 07:08 PM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#29

(14-02-2010, 07:08 PM)mungos Wrote: Јас го осудувам секаков обид за фалсификување на некој настан.Кога започнав да истражувам во историјата не ги читав делата на историчарите туку делата на учесниците во тие настани.И книгите со документи со фототипна врдност.


Ako e taka mozeme mnogu lesno da se razbereme. Eve del od izlaganjeto na Rastislav Terziovski na nauchniot sobir "100 години За македонцките работи на Мисирков" Ne prochitav nikade dosega nekoj da go ospori ili da go demantira so kontra argumenti ovaa izlaganje na Rastislav.

Quote: " МАНУ-Скопје Меѓународен научен собир 100 години За македонцките работи на Мисирков."

Noemvri 2003


Растислав Тезиоски: "Во овие документи постојат некои содржини, коишто не се вклопуваат со неговите пишувања во За македонцките работи. Тие отстапуваат од тоа за што, според нашата наука (!!!), тој континуирано се залагал. Дали во случајот се работи за дилеми или за таканаречени дилеми (!!!)?

Така например, во писмо до рускиот министер за надворешни работи, Мисирков се декларира како македонски Бугарин, зборува за беспорното бугарско население во Македонија, за своето бугарско потекло, за бугарскиот народ во Македонија.

Мисирков жали за Санстефанска Бугарија, вели дека Македонија била коренна бугарска земја, за потиснатиот од Србите бугарски народ во Македонија, за трите бугарски земји Северна Бугарија, Тракија и Македонија.

Мисирков вели, дека два и пол милиона бугарско население било поробено. Дека Русија ја одделила Македонија од Бугарија. Вели дека тезата за бугарски национални права над Македонија била беспорна. Жали дека Македонија е отргната од Бугарија.

Мисирков се залага против српската пропаганда, којашто според него работела во Русија. Вели дека по Букурешткиот мир два милиона Бугари во Македонија биле поробени од Србите. Мисирков бара обединета етнографска Бугарија со цела Македонија, Добруџа, Источна Тракија. Тврди дека Србија добила чисто бугарски етнографски земји, а Грците го грабнале од Бугарите Солун.

Мисирков има и некои како да кажам... чисто расистички ставови за Србите. Вели, дека тие биле шумадински овчари. Дека Србија била заснована од свинскиот трговец Караѓорѓе, дека истава Србија била единствен виновник за ропството на македонските Бугари. Зборува за некаква карактеристичка црта на српските овчари цареубијци. Вели дека Србите поробиле вековна бугарска култура во Македонија.

Мисирков тврди, дека населението во Македонија е бугарско и треба да живее во единствена бугарска земја. Бара да се спречи српската асимилација на бугарското население во Македонија."
15-02-2010, 03:26 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#30

Од кое место се овие цитати?И од кое време?

Инаку не е спорно дека Мисирков едно време се декларира како македонски бугарин а потоа како македонец за на крајот за да земи некоја пензија се пиши бугарин.


И Мисирков имал потреба од егзистенција.Мене битно ми е каква реакција предизвикува книгата „За македонските работи„ и нејзините понатамошн ефекти врз свеста на Македонецот.


Македонецот како и секој народ со време ја градел својата свест.Работата е што пред нас соседите се ослободил и тие ни наметнале туѓа свест.
Грев е што до пред тоа сите балкански народи се идентификувале со каури,христијани,раја дали и тогаш тие не знаеле дека се различно.

А има многу примери каде луѓе се изјаснувале како Македонци уште и пред оваа време како што има и денес примери за луѓе кој се чуствуваат како срби,бугари,грци....

Мислам дека не треба настаните да се гледаат низ денешна призма,треба да се види и во кое време живееле главните актери.
15-02-2010, 06:01 PM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#31

(15-02-2010, 06:01 PM)mungos Wrote: Од кое место се овие цитати?И од кое време?

Инаку не е спорно дека Мисирков едно време се декларира како македонски бугарин а потоа како македонец за на крајот за да земи некоја пензија се пиши бугарин.


И Мисирков имал потреба од егзистенција.Мене битно ми е каква реакција предизвикува книгата „За македонските работи„ и нејзините понатамошн ефекти врз свеста на Македонецот.
На 29.11. 2003 година..... МАНУ-Скопје Меѓународен научен собир 100 години За македонцките работи на Мисирков."

Збор зеде Растислав Терзиоски, кои се занимава најмногу со Русиja, СССР и нивните признавања на посебноста на Македонците историчар-архивар, добар познавач на руските архиви. Темата му беше За некои ставови на К. П. Мисирков за македонското прашање. Најави дека во Русија открил папка 70-80 страници, пишани от Мисирков од 1914 г., писма, меморандуми, обраќања до Министерството за надворешни работи на Русија и други институции за решавање на македонското прашање. Тоа биле малку познати документи, кои заслужувале и посебно да се објават. Еве дел од излагањето на Растислав Терзиоски

Растислав Тезиоски: Во овие документи постојат некои содржини, коишто не се вклопуваат со неговите пишувања во За македонцките работи. Тие отстапуваат од тоа за што, според нашата наука (!!!), тој континуирано се залагал. Дали во случајот се работи за дилеми или за таканаречени дилеми (!!!)?

Терзиоски праша што да прави со документите, кои се од порано, од 1914 г.?


Ti bi trebalo da znaesh za ovoj nauchen sobir.
15-02-2010, 06:45 PM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#32

(15-02-2010, 06:01 PM)mungos Wrote: Македонецот како и секој народ со време ја градел својата свест.Работата е што пред нас соседите се ослободил и тие ни наметнале туѓа свест.
Грев е што до пред тоа сите балкански народи се идентификувале со каури,христијани,раја дали и тогаш тие не знаеле дека се различно.

А има многу примери каде луѓе се изјаснувале како Македонци уште и пред оваа време како што има и денес примери за луѓе кој се чуствуваат како срби,бугари,грци....

Мислам дека не треба настаните да се гледаат низ денешна призма,треба да се види и во кое време живееле главните актери.


So ovoj del se slagam 102%. I tuka lezi poentata na moeto pishuvanje. No treba toa da go sprovedeme i vo praktika. Da imame isti arshin kon site. Za ista rabota ke gi tretirame i levite i desnite ednakvo. Koga toa ke go storime ke go nadmineme najgolemiot problem koi gi pravi delbite.
15-02-2010, 06:49 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#33

Пријателе јас не сум академик,а ни вработен во некоја државна служба за да знам за секој настан.

Секоја чест на овој историчар нема ништо лошо во тоа да се најдат нови документи.
А за тоа како се третираат одредени личности,тоа го има на секаде не сме за џабе балканци,и ние сме научиле од бугарите и србите да фалсификуваме а во последно време и од грците.кога ќе видиш најстар народ на светот е бугаринот,србинот,гркот,албанецот а од скоро и ние се фативме за тоа оро.
15-02-2010, 09:09 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#34

малку офф

(29-01-2010, 03:26 AM)vancevtodor Wrote: ...И наjпосле, ако бев великобугарин, ќе отидев на приемот во општината организиран од цар Борис. Упорно бев покануван да присуствувам, но откажав и не отидов. Тоа ќе го потврди и г. Кирил Жерновски, коj во своjство на помошник на кметот имаше наредба да ме покани.

за на Андреј „наш“ ЛДПовски станува збор? Оној што ја срами РМ во ЕУ и самоиницијативно ја ФИРОМчи, оној кој учествуваше во елиминирање на веронауката?
17-02-2010, 12:10 PM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#35

(31-01-2010, 04:10 PM)vancevtodor Wrote:
(26-01-2010, 07:35 PM)vancevtodor Wrote: Edno prashanje, do tie koi na Mara Buneva i go osporuvaat deloto-deka ne bilo za Makedonski interesi: koi bile studentite zaradi koi Buneva go izvrshila atentatot.

Eve koi biel STUDENTITE:


Quote:ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ

На атентатот што го изврши Мара Бунева врз Прелиќ му претходел голем судски процес на 20 македонски студенти во Скопје, кој побудил големо интересирање кај европската јавност. Судените биле членови на Македонската младинска тајна револуционерна организација, основана во 1923 година во Виена. Таа имала своја мрежа во Берлин, Грац, Лајпциг, Прага и Париз каде што студирале македонски студенти. Истовремено, свои јадра создала и во Македонија - во Скопје, Штип, Велес, Прилеп, Битола, Крушево, Ресен, Крива Паланка, Куманово, Кратово, Берово, Струмица, Тетово, Радовиш и Неготино. Организатор на ММТРО бил Иван Бојаџиев од Велес, кој студирал во Виена.

Од студентите членови на ММТРО, прв бил уапсен Димитар Ѓузелов, на 29 мај 1927 година, а потоа и другите. Судењето започнало на 15 ноември 1927 година и траело само неколку дена. Тоа побудило големо интересирање и за него пишувале сите поголеми европски весници. Пресудите биле изречени на 10 декември 1927 година. Деветмина од нив биле осудена на казна затвор - Димитар Ѓузелов од Дојран и Иван Шопов од Гевгелија на по 20 години строг затвор, Димитар Нацев од Струмица на 15, Димитар Чкатров од Прилеп на 10 години. На петмина од нив - Харалампие Фукаров, студент на Машински факултет во Белград, Тодор Гичев од Штип, Борис Андреев од Велес, Штерјо Баздов од Крушево и Борис Светиев од Битола им е изречена казна од по пет години затвор. Другите единаесетмина: Петар Хаџипанзов, Георги Хаџиманов, двајцата од Велес, Јордан Сапунџиев од Дојран, Кирил Вангелов, Христо Хаџикимов, Благој Манев, Тодор Христов, Страхил Иванов, Кирил Караџов, сите од Штип, биле ослободени.

[Image: cyrn_sn12_5.jpg][Image: cyrn_sn12_7.jpg][Image: cyrn_sn12_8.jpg][Image: cyrn_sn12_9.jpg][Image: cyrn_sn12_4.jpg][Image: cyrn_sn12_6.jpg][Image: cyrn_sn12_1.jpg][Image: cyrn_sn12_2.jpg][Image: cyrn_sn12_3.jpg]

I zatvorskata slika:
[Image: cyrn_sn13.jpg]Dr. Bozdov do smrta ziveeshe vo Kumanovo. Bil prv dekan na medicinskiot fakultet vo Skopje. Zena mu beshe Egipkjanka.
Po se na srbokomunistite, Kumanovo im sluzel kako grad vo koi gi prakjale po kazna ili mislele deka nema da mozat da deluvaat i da rabotat vo taa sredina. Vo Kumanovo vednash posle vojnata e "doselen" i Tatarchev.
(This post was last modified: 17-02-2010, 07:13 PM by vancevtodor.)
17-02-2010, 07:11 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#36

Борис Светиев мислам дека имаше проблеми и послем 1944 година?
18-02-2010, 12:21 AM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#37

(18-02-2010, 12:21 AM)mungos Wrote: Борис Светиев мислам дека имаше проблеми и послем 1944 година?


Mungos studentive bile Makedonci ili ne.????
18-02-2010, 02:22 AM
Reply
mungos
Unregistered

 
#38

Трик прашање?

Да македонци биле.
Не биле бугари.


Зависи како гледаш на настаните,за мене биле македонци.
18-02-2010, 02:29 AM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#39

(18-02-2010, 02:29 AM)mungos Wrote: Трик прашање?

Да македонци биле.
Не биле бугари.


Зависи како гледаш на настаните,за мене биле македонци.

Nemam zoshto da postavuvam trik prashanja. Imav moznost da poznavam eden od sudenite studenti.

Quote:Подоцна, Проф.д-р Стерјо Боздов ќе изјави: “Ми беше јасно со какви тешкотии ќе треба да се соочиме само со создавањето на материјалната база. Кога во разговор со членовите на матичната комисија прашав: дали сериозно мислеле дека монтажните бараки ќе можат да послужат за теоретски институти насмевнувајќи се доборнамерно, одговорија: македонскиот народ има слобода и потреба од лекари. Тешкотиите ќе треба да се совладаат. Никогаш не ме опфатил поголем ентузијазам. Во тие денови како да ја почуствував реалната вредност на слободата на еден народ. Започнува изградба на една од културните вредности на овој народ”.Prichinata za atentatot se STUDENTITE-Makedonci. Mara Buneva...... TREBA DA JA SLAVIME.
18-02-2010, 03:17 AM
Reply
mungos
Unregistered

 
#40

Која е причината зошто не се слави мара бунева?Немој да ми постираш настани сега?Каде започнува проблемот околу тоа таа личност да се прогласи за врховистка и бугарка?Зошто по толку години дури пред некое време народот се запознава за нејзиното дело?Зошто овие студенти не излегле во одбрана на нејзината постапка?
18-02-2010, 05:10 PM
Reply