Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

1.Твоето фалење дека си бил финансиер и затоа те следеле е само твоја маска,дали само ти си бил финансиер?Немало некој што бил поголем од тебе?И тешко на партиите кој со 10000 марки бркале работа.
2.За црномаров,знаеш она што ти одговара,а како се изјаснува и шти работи неговото семејство тоа тебе не те интересира оти не е твоја работа.Не дека ми е важно само да ти дадам пример за бугарското влијание во Македонија
3.Периодот ти е само 90-94 година?Тогаш сменете го насловот,или се што нема врска со годините бришете Icon_razz
4.Дали удаба дали бугарин дали нешто ти даваш квалификации,јас не сум никаков човек на некој,обичен форумција.
5.Секаде те бранат со изговор дека си бил основач на форумот.Тоа значи дек аосновачите се заштитени и нема пишување против нив.
6.Филип Петровски: "И сега што? Дали со предлозите за смирено, тактично и културно решавање на проблемите, кои се појавуваат на релација со Софија јас сум бугарофил (терминот не го разбирам во негативна конотација)? Ова го велам затоа што сум свесен какви коментари ќе пишуваат уште утре штапските апаратчиња. Секој бугарофоб лесно ќе ме прогласи за бугарофил. За да се покрие суштината на проблемот, најлесно е да се фрла вина врз некој друг. Но, ако баш толку силно посакаат да обвинуваат со етикети, препорачувам да се свртат кон Антонио Милошоски, актуелниот министер за надворешни работи. Колку што се сеќавам, тој беше деклариран бугарофил, во времето на студентските демонстрации 1997 година. Односно на тој начин тогаш се пробиваше низ партиските ходници на ВМРО-ДПМНЕ. Кога во 1998 година го сменивме од потпретседателската функција во подмладокот, тој токму поради тие свои уверувања ургираше кај високи партиски фигури за да си ја задржи функцијата. Поради тоа, тие тогаш безрезервно го поддржуваа, без разлика на личните квалитети. Потоа, тој во својот предлог за мое исклучување од партијата, ронејќи солзи, се жали дека бил отстранет единствено поради неговото бугарофилство (ги поседувам документите во случај на каква било желба за спор). Да потсетам дека предлагаше и ревизија за македонската азбука. Објави и книжуле на таа тема – чинам се викаше „Исчашена азбука“...."
8.Баба ми господ ја прости но ти си патетичен што синот те брани,како и модераторите и администраторот.
9.Зошто не направи анализа на ванчетодор,мара попара и црни???Демократија за вас е само по неподобните да удирате.
10.И оној за греота се јави да ти рече да не ме уплашиш,нема зошто да се плашам вие имате земено јас немам од никој.

За Битолскиот дел на ВМРО ме интересира каде отидоа тие од 90 -94?Каков раздор кога истите беа на власт до 2002 година?
01-05-2010, 07:50 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 1.Твоето фалење дека си бил финансиер и затоа те следеле е само твоја маска,дали само ти си бил финансиер?Немало некој што бил поголем од тебе?И тешко на партиите кој со 10000 марки бркале работа.
2.За црномаров,знаеш она што ти одговара,а како се изјаснува и шти работи неговото семејство тоа тебе не те интересира оти не е твоја работа.Не дека ми е важно само да ти дадам пример за бугарското влијание во Македонија
3.Периодот ти е само 90-94 година?Тогаш сменете го насловот,или се што нема врска со годините бришете Icon_razz
4.Дали удаба дали бугарин дали нешто ти даваш квалификации,јас не сум никаков човек на некој,обичен форумција.
5.Секаде те бранат со изговор дека си бил основач на форумот.Тоа значи дек аосновачите се заштитени и нема пишување против нив.
6.Филип Петровски: "И сега што? Дали со предлозите за смирено, тактично и културно решавање на проблемите, кои се појавуваат на релација со Софија јас сум бугарофил (терминот не го разбирам во негативна конотација)? Ова го велам затоа што сум свесен какви коментари ќе пишуваат уште утре штапските апаратчиња. Секој бугарофоб лесно ќе ме прогласи за бугарофил. За да се покрие суштината на проблемот, најлесно е да се фрла вина врз некој друг. Но, ако баш толку силно посакаат да обвинуваат со етикети, препорачувам да се свртат кон Антонио Милошоски, актуелниот министер за надворешни работи. Колку што се сеќавам, тој беше деклариран бугарофил, во времето на студентските демонстрации 1997 година. Односно на тој начин тогаш се пробиваше низ партиските ходници на ВМРО-ДПМНЕ. Кога во 1998 година го сменивме од потпретседателската функција во подмладокот, тој токму поради тие свои уверувања ургираше кај високи партиски фигури за да си ја задржи функцијата. Поради тоа, тие тогаш безрезервно го поддржуваа, без разлика на личните квалитети. Потоа, тој во својот предлог за мое исклучување од партијата, ронејќи солзи, се жали дека бил отстранет единствено поради неговото бугарофилство (ги поседувам документите во случај на каква било желба за спор). Да потсетам дека предлагаше и ревизија за македонската азбука. Објави и книжуле на таа тема – чинам се викаше „Исчашена азбука“...."
8.Баба ми господ ја прости но ти си патетичен што синот те брани,како и модераторите и администраторот.
9.Зошто не направи анализа на ванчетодор,мара попара и црни???Демократија за вас е само по неподобните да удирате.
10.И оној за греота се јави да ти рече да не ме уплашиш,нема зошто да се плашам вие имате земено јас немам од никој.

За Битолскиот дел на ВМРО ме интересира каде отидоа тие од 90 -94?Каков раздор кога истите беа на власт до 2002 година?

E, “ оној за греота“ да те поучи нешто, под еден услов-ако доаѓаш на форум без да манипулираш и да дискредитираш. Обичен човек, кој сака да се информира или даде свое мислење, никогаш нема да оспори нечија заслуга, посебно ако е од интерес за матичната држава. Негирање на позитивната улога на Јордан Петровски во осамостојување и демократизирање на МК ( или ослободување од комунизмот и српското влијание), преку финансирање на опозиционите партии, пред се на ВМРО-ДПМНЕ,а потоа со поднесување на кривичната пријава, може да биде само од една позиција-од позиција на непријател на македонскиот државен интерес. Но, сите обиди форумот да се дискредитира...не успеваат. Форумот е се повеќе посетуван и вистината за македонските состојби и македонските пранги доаѓа до се пошироки кругови во Мк и дијаспората. Непријателите на македонскиот државен интерес, нормално, мора да одработуваат но , тешко им одиJeee Многу заминаа, откако лагите, манипулациите, етикетирањата и минимизирањата не им успеа. Доаѓаат други со други пристапиBaeh. Котле стана единствен македонски форум каде можат да се прочита за суштината на нзадување на МК.
(This post was last modified: 01-05-2010, 09:58 AM by hristo.)
01-05-2010, 09:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 6.Филип Петровски: "И сега што? Дали со предлозите за смирено, тактично и културно решавање на проблемите, кои се појавуваат на релација со Софија јас сум бугарофил (терминот не го разбирам во негативна конотација)? Ова го велам затоа што сум свесен какви коментари ќе пишуваат уште утре штапските апаратчиња. Секој бугарофоб лесно ќе ме прогласи за бугарофил. За да се покрие суштината на проблемот, најлесно е да се фрла вина врз некој друг. Но, ако баш толку силно посакаат да обвинуваат со етикети, препорачувам да се свртат кон Антонио Милошоски, актуелниот министер за надворешни работи. Колку што се сеќавам, тој беше деклариран бугарофил, во времето на студентските демонстрации 1997 година. Односно на тој начин тогаш се пробиваше низ партиските ходници на ВМРО-ДПМНЕ. Кога во 1998 година го сменивме од потпретседателската функција во подмладокот, тој токму поради тие свои уверувања ургираше кај високи партиски фигури за да си ја задржи функцијата. Поради тоа, тие тогаш безрезервно го поддржуваа, без разлика на личните квалитети. Потоа, тој во својот предлог за мое исклучување од партијата, ронејќи солзи, се жали дека бил отстранет единствено поради неговото бугарофилство (ги поседувам документите во случај на каква било желба за спор). Да потсетам дека предлагаше и ревизија за македонската азбука. Објави и книжуле на таа тема – чинам се викаше „Исчашена азбука“...."


Да ми објасниш некои нејасни работи. На првиов скен се потписниците на петицијата против Врховизмот кој го протежира Доста Димовска ,датум на случување 30.08 1997 година. Под реден број 5 е потпишан Филип Петровски:


[Image: vsj1ht.jpg]


На вториов скен од 11.04 1998 година.
Филип Петровски поднесува предлог за смена на Антонио Милошевски, за твое потсетување Доста Димовска "БУГАРАШКАТА" не беше сменета од партијта на 30 .08.1997 година, замина "македонистот" Змејковски ментор на Филипа.


[Image: antonio001004.jpg]


Оваа е дел од приговорот на Антонио Милошоски.


[Image: antonio001.jpg]


Како Доста Димовска дозволила да и го сменат Антонио.??????/
01-05-2010, 03:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 1.Твоето фалење дека си бил финансиер и затоа те следеле е само твоја маска,дали само ти си бил финансиер?Немало некој што бил поголем од тебе?И тешко на партиите кој со 10000 марки бркале работа.


Јас никаде не се фалам, само ја кажувам вистината од која по се многумина многу се плашат.
Еве малку да прочиташ што сум пишувал во времето на најголемата моќ на Доста Димовска.

Онаа што сум го напишал пре 11 години за тоа кои стои за случувањата во Македонија секој ден се повеке се поврдува. Ти и тие како тебе што ке мислите е најмалку важно. Вистината излегува.


Quote:ДОСТА ДИМОВСКА РАБОТИ ПРОТИВ ВМРО – ДПМНЕ


(СТРОГО ЛИЧНО : Јордан Петровски, еден од првите финансиери на партијата на власт)
Фокус бр. 216 од 06. август 1999г.


“Се јавувам по втор пат, со цел да дообјаснам некои работи кои во првото јавување не сакав да ги откријам. Прво, за мотивот на моето излегување во јавноста. Со приватен бизнис се занимавам од 1984 г. За првите неколку години работење се афирмирав како успешен бизнисмен, така, што на крајот на 1989 г. мојата фирма, односно јас и мојата сопруга имавме легално заработено над 3.000.000 ДМ, а “СНЕЖАНА И СИНОВИ” стана позната во светот на бизнисот. Во 1990 г. започнаа големите општествено - политички промени. Заживеа повеке партискиот живот и започна трансформацијата на економските односи, а со тоа и воведувањето на приватната како доминантна форма на сопственост. Како успешен бизнисмен, нормално сакав тој тренд да се забрза, а како патриотски ориентиран човек сакав Македонија што побргу да ја видам како независна држава. Тоа беше основна причина за мојата финансиска поддршка на МААК, Лигата за демократија и се разбира, најмногу на ВМРО –ДПМНЕ. Токму ова ми дава морално право да го кажам она што следи понатму.

РЕЈТИНГОТ НА ВМРО – ДПМНЕ ОПАДНА ПРЕД СЕ ЗАРАДИ КАДРОВСКАТА ПОЛИТИКА


Целокупната состојба во ВМРО – ДПМНЕ, по победата на изборите во 1998 г. се влоши. Основна причина за тоа е крајно лошата кадровска селекција. Општинските координатори, поставени главно од Генералниот секретар Борис Змејковски, со поддршка на главниот партиски кадровик Доста Димовска, преку ноќ се трансформираа во локални градски моќници. Непотизам, устоличување на поранешни робијаши во државни чиновници, силеџии и членови на комунистички и пројугословенски партии, како и луѓе со поданички менталитет станаа основен критериум во составувањето на локалните градски кадровски листи. Тоа не се поединечни случаи: така е во Куманово, но истото се случува во Битола, Прилеп, Гевгелија, Свети Николе, Штип, Делево и други градови. Промоцијата на такви кадровски критериуми стана генерална политика на партискиот кадровик Доста Димовска. Како резултат на тоа се случи катастрофално опаѓанје на рејтингот на партијата. Тоа не се должи на погрешната надворешна политикана РМ или пак на генералната внатрешна политика на Владата, туку е резултат исклучиво на лошата кадровска политика на партијата. Како да постои намера градските функционери, со кои граѓаните ја поистоветуваат власта, да бидат така негативно селектирани со цел граѓаните да го променат својот однос кон ВМРО – ДПМНЕ.
Сето она што мене лично ми се случуваше во деловниот и приватниот живот во последните 8-9 години ме натера на составување мозаик чија основна теза е дека во Македонија континуирано се настојува да се врши, повеке или помалку, успешна контрола врз ВМРО – ДПМНЕ од страна на структри на Државната безбедност, во содејство со југословенската КОС, со крајна цел да се контролира РМ заради негување блиски односи со Југославија.


Колку сум дал е моја работа. За се постојат ДОКУМЕНТИ кои негледам причина да ги презентирам. Финансирањето сум го правел со ЗАДОВОЛСТВО и ПОТПОЛНО СВЕСНО. Ниту тогаш а ниту сега пак очекувам ВМРО ДПМНЕ да ми ги врати парите.
01-05-2010, 08:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 2.За црномаров,знаеш она што ти одговара,а како се изјаснува и шти работи неговото семејство тоа тебе не те интересира оти не е твоја работа.Не дека ми е важно само да ти дадам пример за бугарското влијание во Македонија


Како се изјаснува Црномаров воопшто не ме интересира. Тоа е негово со УСТАВ ЗАГАРАНТИРАНО ПРАВО. Затоа ти посочив :

(01-05-2010, 01:07 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: 2. За Црномаров знам дека немал формирано БУГАРСКА ПАРТИЈА. Знам дека не бил осуден како Бугарски шпиун.


Се додека се СЛУЖИ со средства кои се УСТАВНО или ЗАКОНСКИ ДОЗВОЛЕНИ тој не РАБОТИ ПРОТИВ ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА. Ако не сум напишал точно те молам да ме демантираш. Кога и колку бил Црномаров бил осуден за противуставни деаниа.(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 3.Периодот ти е само 90-94 година?Тогаш сменете го насловот,или се што нема врска со годините бришете Icon_razz


Во уводот на темата е дадено за кој раскол се работи. Те упатив да прочиташ:


(30-04-2010, 11:35 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Читај на почетокот на темата, ако "Документираната историја за Расколот во ВМРО ДПМНЕ" е лажна, ке се преставиш со полно име и презиме и во некој весник ке кажеш дека иницијативата со педесетина потписи и седницата одржана на 30.08.1997 година не се одржала. Тоа што пишувале весниците е лага.
(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 4.Дали удаба дали бугарин дали нешто ти даваш квалификации, јас не сум никаков човек на некој,обичен форумција.


Препрочитај си го објаснувањето како декувал Енчев.!!!(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 5.Секаде те бранат со изговор дека си бил основач на форумот.Тоа значи дек аосновачите се заштитени и нема пишување против нив.

8.Баба ми господ ја прости но ти си патетичен што синот те брани,како и модераторите и администраторот.
9.Зошто не направи анализа на ванчетодор,мара попара и црни???Демократија за вас е само по неподобните да удирате.


Јас невидов дека Модераторите и Администраторите избришаа нечие мислење кое беше спротивно на моето. Невидов дека некого банираа. Ако грешам посочи ми пример.

пс. ти да не си дел од АРГЕНТИНЦИТЕ . Колку што знам нивното ИП не е БАНИРАНО. Тие се самобанирааа а знаеш ли како " НА ЛАГАТА И СЕ КРАТКИ НОЗЕТЕ". Да видам до кога ти ке пишуваш.(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: За Битолскиот дел на ВМРО ме интересира каде отидоа тие од 90 -94?Каков раздор кога истите беа на власт до 2002 година?

Па ти би требело да кажеш.
Никола Коларов не го споменуваш а ако не се лажам тој е Битолчанец и беше член на ПРВИОТ ИЗВРШЕН КОМИТЕТ.
01-05-2010, 09:05 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(01-05-2010, 09:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 2.За црномаров,знаеш она што ти одговара,а како се изјаснува и шти работи неговото семејство тоа тебе не те интересира оти не е твоја работа.Не дека ми е важно само да ти дадам пример за бугарското влијание во Македонија


Како се изјаснува Црномаров воопшто не ме интересира. Тоа е негово со УСТАВ ЗАГАРАНТИРАНО ПРАВО. Затоа ти посочив :

(01-05-2010, 01:07 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: 2. За Црномаров знам дека немал формирано БУГАРСКА ПАРТИЈА. Знам дека не бил осуден како Бугарски шпиун.


Се додека се СЛУЖИ со средства кои се УСТАВНО или ЗАКОНСКИ ДОЗВОЛЕНИ тој не РАБОТИ ПРОТИВ ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА. Ако не сум напишал точно те молам да ме демантираш. Кога и колку бил Црномаров бил осуден за противуставни деаниа.(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 3.Периодот ти е само 90-94 година?Тогаш сменете го насловот,или се што нема врска со годините бришете Icon_razz


Во уводот на темата е дадено за кој раскол се работи. Те упатив да прочиташ:


(30-04-2010, 11:35 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Читај на почетокот на темата, ако "Документираната историја за Расколот во ВМРО ДПМНЕ" е лажна, ке се преставиш со полно име и презиме и во некој весник ке кажеш дека иницијативата со педесетина потписи и седницата одржана на 30.08.1997 година не се одржала. Тоа што пишувале весниците е лага.
(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 4.Дали удаба дали бугарин дали нешто ти даваш квалификации, јас не сум никаков човек на некој,обичен форумција.


Препрочитај си го објаснувањето како декувал Енчев.!!!(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 5.Секаде те бранат со изговор дека си бил основач на форумот.Тоа значи дек аосновачите се заштитени и нема пишување против нив.

8.Баба ми господ ја прости но ти си патетичен што синот те брани,како и модераторите и администраторот.
9.Зошто не направи анализа на ванчетодор,мара попара и црни???Демократија за вас е само по неподобните да удирате.


Јас невидов дека Модераторите и Администраторите избришаа нечие мислење кое беше спротивно на моето. Невидов дека некого банираа. Ако грешам посочи ми пример.

пс. ти да не си дел од АРГЕНТИНЦИТЕ . Колку што знам нивното ИП не е БАНИРАНО. Тие се самобанирааа а знаеш ли како " НА ЛАГАТА И СЕ КРАТКИ НОЗЕТЕ". Да видам до кога ти ке пишуваш.(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: За Битолскиот дел на ВМРО ме интересира каде отидоа тие од 90 -94?Каков раздор кога истите беа на власт до 2002 година?

Па ти би требело да кажеш.
Никола Коларов не го споменуваш а ако не се лажам тој е Битолчанец и беше член на ПРВИОТ ИЗВРШЕН КОМИТЕТ.

Ете, останавме и без Афион. Smiley-happy068
01-05-2010, 10:34 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

E, “ оној за греота“ да те поучи нешто, под еден услов-ако доаѓаш на форум без да манипулираш и да дискредитираш. Обичен човек, кој сака да се информира или даде свое мислење, никогаш нема да оспори нечија заслуга, посебно ако е од интерес за матичната држава. Негирање на позитивната улога на Јордан Петровски во осамостојување и демократизирање на МК ( или ослободување од комунизмот и српското влијание), преку финансирање на опозиционите партии, пред се на ВМРО-ДПМНЕ,а потоа со поднесување на кривичната пријава, може да биде само од една позиција-од позиција на непријател на македонскиот државен интерес. Но, сите обиди форумот да се дискредитира...не успеваат. Форумот е се повеќе посетуван и вистината за македонските состојби и македонските пранги доаѓа до се пошироки кругови во Мк и дијаспората. Непријателите на македонскиот државен интерес, нормално, мора да одработуваат но , тешко им одиJeee Многу заминаа, откако лагите, манипулациите, етикетирањата и минимизирањата не им успеа. Доаѓаат други со други пристапиBaeh. Котле стана единствен македонски форум каде можат да се прочита за суштината на нзадување на МК.
Nitu sakam nekoj da navredam nitu rabotam za nekoj.Prvo napisam mnogu ubavo vo kavgata za nikovite mara popara,vancetodor i crni vie ne gi kazavte nivnite adresi dali se raboti za ist tuku se nafrlivte na tie tamu nekoj argentinci.Vtoro crni go prasav i na forumot istorija,sto e makedonec ili bugarin,i jas kako i mnogu drugi sme imal maka od srbite kako i od bugarite,ama toa ne mi dava za pravo da recam deka celatadrzava e srpska.
Ako crni e dovolno vozdrasen nema da ima potreba da go branis neka odgovori na site prasanja a ne se fatil za edno bozem toa e najvaznoto.
I dali samo toj doprinese za Makedonija,kaj se onie koj koskite gi ostavia vo idrizovo,goli otok,otesevo.Pozdanavam dosta robijasi koj se sto pati pomalku skromni od crni.
02-05-2010, 08:49 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(01-05-2010, 08:27 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 1.Твоето фалење дека си бил финансиер и затоа те следеле е само твоја маска,дали само ти си бил финансиер?Немало некој што бил поголем од тебе?И тешко на партиите кој со 10000 марки бркале работа.


Јас никаде не се фалам, само ја кажувам вистината од која по се многумина многу се плашат.
Еве малку да прочиташ што сум пишувал во времето на најголемата моќ на Доста Димовска.

Онаа што сум го напишал пре 11 години за тоа кои стои за случувањата во Македонија секој ден се повеке се поврдува. Ти и тие како тебе што ке мислите е најмалку важно. Вистината излегува.


Quote:ДОСТА ДИМОВСКА РАБОТИ ПРОТИВ ВМРО – ДПМНЕ


(СТРОГО ЛИЧНО : Јордан Петровски, еден од првите финансиери на партијата на власт)
Фокус бр. 216 од 06. август 1999г.


“Се јавувам по втор пат, со цел да дообјаснам некои работи кои во првото јавување не сакав да ги откријам. Прво, за мотивот на моето излегување во јавноста. Со приватен бизнис се занимавам од 1984 г. За првите неколку години работење се афирмирав како успешен бизнисмен, така, што на крајот на 1989 г. мојата фирма, односно јас и мојата сопруга имавме легално заработено над 3.000.000 ДМ, а “СНЕЖАНА И СИНОВИ” стана позната во светот на бизнисот. Во 1990 г. започнаа големите општествено - политички промени. Заживеа повеке партискиот живот и започна трансформацијата на економските односи, а со тоа и воведувањето на приватната како доминантна форма на сопственост. Како успешен бизнисмен, нормално сакав тој тренд да се забрза, а како патриотски ориентиран човек сакав Македонија што побргу да ја видам како независна држава. Тоа беше основна причина за мојата финансиска поддршка на МААК, Лигата за демократија и се разбира, најмногу на ВМРО –ДПМНЕ. Токму ова ми дава морално право да го кажам она што следи понатму.

РЕЈТИНГОТ НА ВМРО – ДПМНЕ ОПАДНА ПРЕД СЕ ЗАРАДИ КАДРОВСКАТА ПОЛИТИКА


Целокупната состојба во ВМРО – ДПМНЕ, по победата на изборите во 1998 г. се влоши. Основна причина за тоа е крајно лошата кадровска селекција. Општинските координатори, поставени главно од Генералниот секретар Борис Змејковски, со поддршка на главниот партиски кадровик Доста Димовска, преку ноќ се трансформираа во локални градски моќници. Непотизам, устоличување на поранешни робијаши во државни чиновници, силеџии и членови на комунистички и пројугословенски партии, како и луѓе со поданички менталитет станаа основен критериум во составувањето на локалните градски кадровски листи. Тоа не се поединечни случаи: така е во Куманово, но истото се случува во Битола, Прилеп, Гевгелија, Свети Николе, Штип, Делево и други градови. Промоцијата на такви кадровски критериуми стана генерална политика на партискиот кадровик Доста Димовска. Како резултат на тоа се случи катастрофално опаѓанје на рејтингот на партијата. Тоа не се должи на погрешната надворешна политикана РМ или пак на генералната внатрешна политика на Владата, туку е резултат исклучиво на лошата кадровска политика на партијата. Како да постои намера градските функционери, со кои граѓаните ја поистоветуваат власта, да бидат така негативно селектирани со цел граѓаните да го променат својот однос кон ВМРО – ДПМНЕ.
Сето она што мене лично ми се случуваше во деловниот и приватниот живот во последните 8-9 години ме натера на составување мозаик чија основна теза е дека во Македонија континуирано се настојува да се врши, повеке или помалку, успешна контрола врз ВМРО – ДПМНЕ од страна на структри на Државната безбедност, во содејство со југословенската КОС, со крајна цел да се контролира РМ заради негување блиски односи со Југославија.


Колку сум дал е моја работа. За се постојат ДОКУМЕНТИ кои негледам причина да ги презентирам. Финансирањето сум го правел со ЗАДОВОЛСТВО и ПОТПОЛНО СВЕСНО. Ниту тогаш а ниту сега пак очекувам ВМРО ДПМНЕ да ми ги врати парите.
Очекуваш како и сите,само болката ти е оти ти го свртија грбот.А оваа за доста е смесно па секој кој малку ги познавал работите знаел кој за кој рабои.Tuktuk0ni
02-05-2010, 08:52 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(01-05-2010, 09:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 2.За црномаров,знаеш она што ти одговара,а како се изјаснува и шти работи неговото семејство тоа тебе не те интересира оти не е твоја работа.Не дека ми е важно само да ти дадам пример за бугарското влијание во Македонија


Како се изјаснува Црномаров воопшто не ме интересира. Тоа е негово со УСТАВ ЗАГАРАНТИРАНО ПРАВО. Затоа ти посочив :

(01-05-2010, 01:07 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: 2. За Црномаров знам дека немал формирано БУГАРСКА ПАРТИЈА. Знам дека не бил осуден како Бугарски шпиун.


Се додека се СЛУЖИ со средства кои се УСТАВНО или ЗАКОНСКИ ДОЗВОЛЕНИ тој не РАБОТИ ПРОТИВ ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА. Ако не сум напишал точно те молам да ме демантираш. Кога и колку бил Црномаров бил осуден за противуставни деаниа.(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 3.Периодот ти е само 90-94 година?Тогаш сменете го насловот,или се што нема врска со годините бришете Icon_razz


Во уводот на темата е дадено за кој раскол се работи. Те упатив да прочиташ:


(30-04-2010, 11:35 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Читај на почетокот на темата, ако "Документираната историја за Расколот во ВМРО ДПМНЕ" е лажна, ке се преставиш со полно име и презиме и во некој весник ке кажеш дека иницијативата со педесетина потписи и седницата одржана на 30.08.1997 година не се одржала. Тоа што пишувале весниците е лага.
(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 4.Дали удаба дали бугарин дали нешто ти даваш квалификации, јас не сум никаков човек на некој,обичен форумција.


Препрочитај си го објаснувањето како декувал Енчев.!!!(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 5.Секаде те бранат со изговор дека си бил основач на форумот.Тоа значи дек аосновачите се заштитени и нема пишување против нив.

8.Баба ми господ ја прости но ти си патетичен што синот те брани,како и модераторите и администраторот.
9.Зошто не направи анализа на ванчетодор,мара попара и црни???Демократија за вас е само по неподобните да удирате.


Јас невидов дека Модераторите и Администраторите избришаа нечие мислење кое беше спротивно на моето. Невидов дека некого банираа. Ако грешам посочи ми пример.

пс. ти да не си дел од АРГЕНТИНЦИТЕ . Колку што знам нивното ИП не е БАНИРАНО. Тие се самобанирааа а знаеш ли како " НА ЛАГАТА И СЕ КРАТКИ НОЗЕТЕ". Да видам до кога ти ке пишуваш.(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: За Битолскиот дел на ВМРО ме интересира каде отидоа тие од 90 -94?Каков раздор кога истите беа на власт до 2002 година?

Па ти би требело да кажеш.
Никола Коларов не го споменуваш а ако не се лажам тој е Битолчанец и беше член на ПРВИОТ ИЗВРШЕН КОМИТЕТ.

Nenene Каков мизерен принцип,демек јас сум аргентинецShok ајде проверете ги твоите адреси ,доста се криеш за адм и мод.
А сето друго не ти е вредно за коментирање.Ти осуден си или само досие си ималSe_klanjam
02-05-2010, 08:55 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(01-05-2010, 10:34 PM)hristo Wrote:
(01-05-2010, 09:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 2.За црномаров,знаеш она што ти одговара,а како се изјаснува и шти работи неговото семејство тоа тебе не те интересира оти не е твоја работа.Не дека ми е важно само да ти дадам пример за бугарското влијание во Македонија


Како се изјаснува Црномаров воопшто не ме интересира. Тоа е негово со УСТАВ ЗАГАРАНТИРАНО ПРАВО. Затоа ти посочив :

(01-05-2010, 01:07 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: 2. За Црномаров знам дека немал формирано БУГАРСКА ПАРТИЈА. Знам дека не бил осуден како Бугарски шпиун.


Се додека се СЛУЖИ со средства кои се УСТАВНО или ЗАКОНСКИ ДОЗВОЛЕНИ тој не РАБОТИ ПРОТИВ ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА. Ако не сум напишал точно те молам да ме демантираш. Кога и колку бил Црномаров бил осуден за противуставни деаниа.(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 3.Периодот ти е само 90-94 година?Тогаш сменете го насловот,или се што нема врска со годините бришете Icon_razz


Во уводот на темата е дадено за кој раскол се работи. Те упатив да прочиташ:


(30-04-2010, 11:35 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Читај на почетокот на темата, ако "Документираната историја за Расколот во ВМРО ДПМНЕ" е лажна, ке се преставиш со полно име и презиме и во некој весник ке кажеш дека иницијативата со педесетина потписи и седницата одржана на 30.08.1997 година не се одржала. Тоа што пишувале весниците е лага.
(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 4.Дали удаба дали бугарин дали нешто ти даваш квалификации, јас не сум никаков човек на некој,обичен форумција.


Препрочитај си го објаснувањето како декувал Енчев.!!!(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 5.Секаде те бранат со изговор дека си бил основач на форумот.Тоа значи дек аосновачите се заштитени и нема пишување против нив.

8.Баба ми господ ја прости но ти си патетичен што синот те брани,како и модераторите и администраторот.
9.Зошто не направи анализа на ванчетодор,мара попара и црни???Демократија за вас е само по неподобните да удирате.


Јас невидов дека Модераторите и Администраторите избришаа нечие мислење кое беше спротивно на моето. Невидов дека некого банираа. Ако грешам посочи ми пример.

пс. ти да не си дел од АРГЕНТИНЦИТЕ . Колку што знам нивното ИП не е БАНИРАНО. Тие се самобанирааа а знаеш ли како " НА ЛАГАТА И СЕ КРАТКИ НОЗЕТЕ". Да видам до кога ти ке пишуваш.(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: За Битолскиот дел на ВМРО ме интересира каде отидоа тие од 90 -94?Каков раздор кога истите беа на власт до 2002 година?

Па ти би требело да кажеш.
Никола Коларов не го споменуваш а ако не се лажам тој е Битолчанец и беше член на ПРВИОТ ИЗВРШЕН КОМИТЕТ.

Ете, останавме и без Афион. Smiley-happy068

Ако се плашам од овие работи ќе треба да одам да се проверам дали се е во ред.христо од многу бугарска музика си затупел,слушај малку македонска не српска за да се вратиш на нормала.Music4
(This post was last modified: 02-05-2010, 08:59 AM by афион.)
02-05-2010, 08:58 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Афионе , гледам се што напишав за Антонио, Црномаров, "Расколот", Енчев не го коментираш повеке, значи си ја исправаш заблудата во која си бил и тоа е добро. Едукативната улога на форумов се гледа и на дело.

Уште само на оваа да одговориш:


(01-05-2010, 09:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас невидов дека Модераторите и Администраторите избришаа нечие мислење кое беше спротивно на моето. Невидов дека некого банираа. Ако грешам посочи ми пример.
02-05-2010, 01:43 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(02-05-2010, 01:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Афионе , гледам се што напишав за Антонио, Црномаров, "Расколот", Енчев не го коментираш повеке, значи си ја исправаш заблудата во која си бил и тоа е добро. Едукативната улога на форумов се гледа и на дело.

Уште само на оваа да одговориш:


(01-05-2010, 09:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас невидов дека Модераторите и Администраторите избришаа нечие мислење кое беше спротивно на моето. Невидов дека некого банираа. Ако грешам посочи ми пример.

Џабе чекаш одговор.. Зошто одговор ке нема. Ова е единствен македонски форум каде секој може слободно да ја изрази мислата...сем личните навреди. Службениците , никако, да разберат дека ја изгубиле банката ( монополот) во МК. Мина тоа време. И, за среќа, и луѓето почнаа да разбираат. Леле, колку вистината била опасна и убојита.Jeee
02-05-2010, 10:08 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(02-05-2010, 01:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Афионе , гледам се што напишав за Антонио, Црномаров, "Расколот", Енчев не го коментираш повеке, значи си ја исправаш заблудата во која си бил и тоа е добро. Едукативната улога на форумов се гледа и на дело.

Уште само на оваа да одговориш:


(01-05-2010, 09:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас невидов дека Модераторите и Администраторите избришаа нечие мислење кое беше спротивно на моето. Невидов дека некого банираа. Ако грешам посочи ми пример.
Црни
1,Антоние прво нека ги објасни сликите од Бугарија.
2.Црномаров?Прашај што работи дел од неговата фамилија.
3.Енчов за овој види кај Мицков како го разоткрива.
Оваа за бришењето ти е врв,самиот си правиш филмови,јас напишав за твоите три ника,мара попара,ванчетодор и овој ама кога молчиш ти,а и администраторот тогаш јасно е дека е вистинаSe_klanjam
(This post was last modified: 02-05-2010, 10:11 PM by афион.)
02-05-2010, 10:11 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(02-05-2010, 10:08 PM)hristo Wrote:
(02-05-2010, 01:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Афионе , гледам се што напишав за Антонио, Црномаров, "Расколот", Енчев не го коментираш повеке, значи си ја исправаш заблудата во која си бил и тоа е добро. Едукативната улога на форумов се гледа и на дело.

Уште само на оваа да одговориш:


(01-05-2010, 09:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас невидов дека Модераторите и Администраторите избришаа нечие мислење кое беше спротивно на моето. Невидов дека некого банираа. Ако грешам посочи ми пример.

Џабе чекаш одговор.. Зошто одговор ке нема. Ова е единствен македонски форум каде секој може слободно да ја изрази мислата...сем личните навреди. Службениците , никако, да разберат дека ја изгубиле банката ( монополот) во МК. Мина тоа време. И, за среќа, и луѓето почнаа да разбираат. Леле, колку вистината била опасна и убојита.Jeee

Ти си христо мажето???Ако си толку јак што не го напишеш целото име и презиме?,од што се криеш.И ти да не си црни затоа што гледам некако само го браниш.Ако црни е малолетно дете тогаш нека си го приберат родителите а не да пиши по форуми а после како пичка да бега и тебе да те пушта да го браниш.Чуму бе црни некој друг да те брани.На времето дедо ми скапа во канцер и не избега во Канада,а ти си видел едно досие за тебе и одма како пиче отиде да плачеш да бараш азил.
Порано мислев дека си прав,ама сега откако почнав да го читем твоето пишување на форумот сватив колку си бил мизерен.

Останете си со здравје јас сум тука не бегам,овен ако не ме банирате,а ако не ме банирате тогаш секој ден сум тука за вас.
Ајде хриси јави се,овој црни избега.Pishtoldzija
03-05-2010, 12:04 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Quote:
(03-05-2010, 12:04 AM)афион Wrote: Џабе чекаш одговор.. Зошто одговор ке нема. Ова е единствен македонски форум каде секој може слободно да ја изрази мислата...сем личните навреди. Службениците , никако, да разберат дека ја изгубиле банката ( монополот) во МК. Мина тоа време. И, за среќа, и луѓето почнаа да разбираат. Леле, колку вистината била опасна и убојита.Jeee

Ти си христо мажето???Ако си толку јак што не го напишеш целото име и презиме?,од што се криеш.И ти да не си црни затоа што гледам некако само го браниш.Ако црни е малолетно дете тогаш нека си го приберат родителите а не да пиши по форуми а после како пичка да бега и тебе да те пушта да го браниш.Чуму бе црни некој друг да те брани.На времето дедо ми скапа во канцер и не избега во Канада,а ти си видел едно досие за тебе и одма како пиче отиде да плачеш да бараш азил.
Порано мислев дека си прав,ама сега откако почнав да го читем твоето пишување на форумот сватив колку си бил мизерен.

Останете си со здравје јас сум тука не бегам,овен ако не ме банирате,а ако не ме банирате тогаш секој ден сум тука за вас.
Ајде хриси јави се,овој црни избега.Pishtoldzija
[/quote]

Еве, Афион, брзам со одговор.Costumed2 Зошто да го напишам целото име? Да на службите им биде полесно?Jeee Не, бе, има да се мачите. Второ, ова е форум, каде учесниците настапуваат под ник, како и на секој форум. Кога, ке ојакнеме како ГРУПАЦИЈА, тогаш во МК ке настапиме со полно име и презиме, со програмата и вистината за МК...на избори. Е, тогаш, полно луѓе ке останат без работа.Icon_lolА, ти, што се обидуваш да провоцираш, со “ храброст“, што не кажеш кој си...и зошто си! И, пак се обидуваш да го омаловажуваш Јордан Петровски со ( “ мизерен“, “ пичка“). Значи, ако немаш аргументи, не мораш да се служиш со лични навреди. Ние , нема да те банираме за твоите ставови, но ако продолжиш со такви навреди, ке го нарушиш кодексот на форумот. Или, тоа и сакаш! Немајки, аргументи, да изфорсираш да добиеш бан, за да најдеш оправдување пред газдите, за твојата незавршена работа! Да, те прашам нешто, онака приватно, Аргентиците имаа некоја последица од незавршената работа. Зошто, ГРУПАЦИЈАТА, има формирамо ФОНД за подршка на Македонија, па да помогнеме. Знаеш, луѓе сме, Македонци, ако не си помогнеме еден на друг, кој ке ни помогне.Jeee А, на прашањата на Јордан, не одговори. Е, што беше, лесно вп едноумието! Ама, ова пуста демократија, па интернетот. Кога ке ми текне на Гоце Делчев, како со магаре ја шпартал Македнија. А, сега, “ пичката“ Црни, од Канада, си го манда слободно мандалото таму, а ви ги мати плановите во Македонија. А, вие беспопошни. Не можете ниту да го матретирате, ниту да го прислушкувате, ниту да му запретите, ниту швалерка да му извадитеYea
03-05-2010, 06:30 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Ја разгледав целата дискусија на темата само кратко што извлеков како заклучок.
1.Црни е заштитена мечка со тоа што е основач на форумот.(Етака нема нецензуиран форум кога сите треба да мислиме како него)
2.Администраторот ги проверува само оние членови кој не се подобни,зошто не ја направи истата анализа на никовите црни,ванчотодр и мара попара?
3.Каде се видело татко и син на форум.Едниот пиши другиот потврдува,па и ние да ги викниме бабите и дедовците и да пишат дека се што внук ми пиши вистина е да му верваш на дедо.
4.Црни освен една книга што секој можи да ја набави и постира ништо друго нема понудено.
5.Што ако си бил финансиер на партијата,секој бизнисмен во Македонија некаде е финансиер тоа не значи дека ти си нешто посебно.Си имал си давал,што сакаш за возврат.Ако беше во некој играорен клуб ќе ги тераше иртжргаорците да играт на твоја музика???
6.Како тоа црни нема докази за бугарската служба во Македонија???
имаше интревју во Глобус,книга на бугарски агент,изјава на оној градоначалникот од скопје кој скапа во затвор заради сметките во Софија.Јавна тајна е дека во Софија се уплаќа за некоја функција во ВМРО-ДПМНЕ.
7.Сликите на Антонио Милошевски се масло на УДБА??????????

Овие се прашањата што на Црни му е тешко да ги одговори па затоа ми одговори само под 6 и 7.
А ти Христо од многу бугарска музика имаш проблем.За кој тоа јас работам???Не да си смешен со удба,компании,арентинци и незнам што се,мислиш ако ја вртиш истата плоча така ќе станиш нешто.

Црни вика дека овде треба да се сите со име и презиме оти тоа покажува дека не ви е страв од удба.Ама изгледа имаш земено нешто па затоа само викаш како к.... УДБА УДБА УДБА.
Јас не можи да останам без работа затоа што никој и ме нема вработено.Е сега ако кога ќе дојдеш ти на власт и на невработени им опниш по уште еден отказ богами ќе останеш запаметне по твојот гениј.
Сменија плочата со тоа вие дека од поединец како мене ќе го нарушите угледот.Прво види што дискусии се водат на Историја каде сите бугари се толку отворени во нападите и исмејувањето на Македонија како некоја творба на тито,како ние сите да сме со испрани мозоци.
Тоа пичка ми е под мојата култура,но сакав да ти кажам како ти одма ќе реагираш на мојот пост(што и се потврди) а не реагираш кога ти се валка името на Татковината од каде лебот го јадеш.Но ти не јадеш македонски леб,ти си јадеш бугарски леб.Затоа не се плашам од тебе оти ти никогаш нема да станеш нешто се криеш за Црни и се фалиш со неговите достигнувања.
За црни реков што направил повеќе од другите финансиери?Каде го пикнале во затвор,или имал досие па кој нема во оваа држава.

П.С.
Дискусијата можи да се води до бескрај,ама со оглед дека колку си заљубен во Црни,го прочитав во Воденица,и го поистоветуваш со Даме Груев;Гоце Делчев,Ченто и другите,тогаш вие имате тежок проблем.
Прво сите овие биле патриоти никогаша и во најтешкото врем не ја напуштиле татковината.Скапале по затвори и се бореле за слобода на својот народ.
Од такви како тебе кој еден транзиционен финансиер кој дал некој денар во кумановското ВМРО и очекувал повраток http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.a...leID=78949 со човек кој очигледно си заспива со некоја бугарска песна затоа што за него нема бугари во Македонија,има само срби го рамниш со еден ЧЕНТО;ДАМЕ;ГОЦЕ имаат проблем младите кој седат пред компјутер и ги читаат твоите бисери.
Ако јас земам плата од удба,христо ти дудлаш кај црни и тоа со две раце.
03-05-2010, 08:13 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(02-05-2010, 10:11 PM)афион Wrote:
(02-05-2010, 01:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Афионе , гледам се што напишав за Антонио, Црномаров, "Расколот", Енчев не го коментираш повеке, значи си ја исправаш заблудата во која си бил и тоа е добро. Едукативната улога на форумов се гледа и на дело.

Уште само на оваа да одговориш:


(01-05-2010, 09:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас невидов дека Модераторите и Администраторите избришаа нечие мислење кое беше спротивно на моето. Невидов дека некого банираа. Ако грешам посочи ми пример.
Црни
1,Антоние прво нека ги објасни сликите од Бугарија.
2.Црномаров?Прашај што работи дел од неговата фамилија.
3.Енчов за овој види кај Мицков како го разоткрива.
Оваа за бришењето ти е врв,самиот си правиш филмови,јас напишав за твоите три ника,мара попара,ванчетодор и овој ама кога молчиш ти,а и администраторот тогаш јасно е дека е вистинаSe_klanjam


На лагата и се кратки нозете бре Афионе.
Оваа е твое:


(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 5.Секаде те бранат со изговор дека си бил основач на форумот.Тоа значи дек аосновачите се заштитени и нема пишување против нив.
03-05-2010, 01:20 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(03-05-2010, 08:13 AM)афион Wrote: Ја разгледав целата дискусија на темата само кратко што извлеков како заклучок.
1.Црни е заштитена мечка со тоа што е основач на форумот.(Етака нема нецензуиран форум кога сите треба да мислиме како него)
2.Администраторот ги проверува само оние членови кој не се подобни,зошто не ја направи истата анализа на никовите црни,ванчотодр и мара попара?
3.Каде се видело татко и син на форум.Едниот пиши другиот потврдува,па и ние да ги викниме бабите и дедовците и да пишат дека се што внук ми пиши вистина е да му верваш на дедо.

Of-topic

Афион, ти дадов одговори на твоите прашања:

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=73&page=2

Ти ги игнорираш и продолжуваш да ја спамираш темата. Оваа ке ти е последна опомена темата да не ја дефокусираш. Сите прашања кои сакаш да ги поставиш околу работата на форумот имаш соодветен подфорум.
Користи го него и ке немаш никакви проблеми.
03-05-2010, 01:33 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(03-05-2010, 01:20 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(02-05-2010, 10:11 PM)афион Wrote:
(02-05-2010, 01:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Афионе , гледам се што напишав за Антонио, Црномаров, "Расколот", Енчев не го коментираш повеке, значи си ја исправаш заблудата во која си бил и тоа е добро. Едукативната улога на форумов се гледа и на дело.

Уште само на оваа да одговориш:


(01-05-2010, 09:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас невидов дека Модераторите и Администраторите избришаа нечие мислење кое беше спротивно на моето. Невидов дека некого банираа. Ако грешам посочи ми пример.
Црни
1,Антоние прво нека ги објасни сликите од Бугарија.
2.Црномаров?Прашај што работи дел од неговата фамилија.
3.Енчов за овој види кај Мицков како го разоткрива.
Оваа за бришењето ти е врв,самиот си правиш филмови,јас напишав за твоите три ника,мара попара,ванчетодор и овој ама кога молчиш ти,а и администраторот тогаш јасно е дека е вистинаSe_klanjam


На лагата и се кратки нозете бре Афионе.
Оваа е твое:


(01-05-2010, 07:50 AM)афион Wrote: 5.Секаде те бранат со изговор дека си бил основач на форумот.Тоа значи дек аосновачите се заштитени и нема пишување против нив.
И што докажа а и администраторот??????????
Двоен аршин реков а не бришење или си ја имате мувата на капа?
Аргентинците ги избламиравте,а нивното посочување за повеќето никови на црни го толерирате.Nenene
03-05-2010, 02:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-04-2010, 04:20 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Аlexandro, ти во "Документираната историја" зборуваш за наводниот молк околу изјавата на Синадиновски, а на денот на изборите во 103 кој беше уапсен ????? МТВ не ја симнуваше снимката на човекот со пиштол на колкот и црвена беретка на главата со лавче. Дали знаеш чиј брат беше дотичниот.

Стефковски кои со Стоиле Стојков и Томислав Стојановски Далавера, кон крајот на 1993 година ја официјализираат фракцијата а со тоа се во СУДИР со Љупчо Георгиевски и Доста Димовска ти ги означуваш како "главни борци" против Змејковски а Томислав Стојановски Далавера е човек на Змејко и Радомировиќ.


Случувањата во 103, требаше да покажат пред изборите 1994 година, дека ВМРО ДПМНЕ е насилничка партија. Партија која непризнава демократски средства. Со тоа да ги потврдат квалификациите на Глигоров и Црвенковски кои ги изнесуваа пред старнските представници со цел да створат слика дека тие се единственото решени за Македонија.
03-05-2010, 06:44 PM
Reply