Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Во музејот нема восок за Михајлов
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,067
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-04-2010, 04:36 PM)ivan mihajlov Wrote:
(30-04-2010, 03:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(30-04-2010, 02:43 PM)ivan mihajlov Wrote: На ове прашене си оговори сам во 1945г. Бугария веке не е иста. Коминтернот и Сталин кажувая какв аще политиктата спремо Македония ВМРО обаче продължуват борбата ,защо ?


(25-04-2010, 02:27 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За да дојдеме до некои факти ке направам мала дигресија со оваа прашање:
Зошто во Бугарија од 1945 година замира активноста на ВМРО. Колу што знам нема СУДЕНИ ниту ВАНЧОМИХАЈЛОВИСТИ
ниту ВМРО вци, кои биле против КОМУНИЗМОТ.
Додека во Југосалвија борбата на ВМРО продолжува. Бунтот на Кале, ВМРО СДРМА, ВМРО ПРАВДА, БОМБАШИТЕ ОД 1972..
Сите овие имале за цел ОБЕДИНУВАЊЕ И ОСАМОСТОЈУВАЊЕ на МАКЕОНИЈА, РУШЕЊЕ на КОМУНИЗМОТ и ВОСПОСТАВУВАЊЕ ДЕМОКРАТСКО ОПШТЕСТВО по ЗАПАДЕН ТЕРК.

Борбата на ВМРО осекогаш била за ОСЛОБОДУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА.

По 1945 година ЕТНИЧКА Македонија ниту е ОБЕДИНЕТА ниту е ОСЛОБОДЕНА.

Еден од најголемите проблеми на МАКЕДОНЦИТЕ е што мислеле и мислат дека само делот во кои тие живеат е СЛОБОДЕН. Ниту Пиринска ниту Вардарска ниту Егејска Македонија е слободна.
Со тоа што кај вас во Пиринска Македонија замира активноста на ВМРО после 1945 година заблудата за наводна слобода е најголема.

Вака,одиш надеко от темата :
Иван Михаийлов и Т .Александров ясно кажуват какви по идинитет -БЪЛГАРИ за това немка да дебатирам кой за што се е борел един българин !!!!

Е па Пиринска Македония во 1945г. е била там дека са сакале ВМРО дел от България !!!!!!!!!!!!!!-ФАКТИване Михајлов тие велат дека се МАКЕДОНСКИ б"гари. ЗНАЧИ јасно велат дека потекнуваат од МАКЕДОНИЈА и затоа се МАКЕДОНЦИ а како се чувствувале ??????!!!!! За тоа Вовата ке ти објасни најубаво. Тој има една многу точно објаснување кое е врзано со воспитувањето или поточно со човековите чувства. Чувставата знаат да варираат од најголема љубов до најголема омраза кон ист предмет, личност, самоидетификација....

Затоа моите прашања се многу точни и врзани за темата. Со твоето тврдење дека Пиринска Македонија после 1945 се наоѓала таму каде што сакала е сосема неиздржано. Пиринска Македонија и пред 1945 година се наоѓала во составот на Бугарија па ВМРО убило и вршело атентати. ВМРО то на Ванчо Михајлов убивало комунисти во ЦАРСКА Бугарија. А во Комунистичка Бугарија ја прекратува борбата против комунизмот и обединувањето. Нешто не е во ред со тоа што го говориш.
30-04-2010, 07:09 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

ако си малко свестен Тодор Александров го е кажал :

"който ми каже дека не съм македонец ке ну го секам езикот ,кой ке ми каже дека не съм БЪЛГАРИН ке му ясекам главата "

МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ СМЕ СВЕСНИ ДЕКА СМЕ ПЪРВО БЪЛГАРИ И ПОСЛЕ МАКЕДНЦИ ДЕЛ ОТ ЕДИН НАРОД ОТ ЧЕРНО МОРЕ ДО ОХРИД И СОЛУН ТУКО ВИЕ СТЕ ФИРОМЦИ ЛУГЕ СЕПЕРАТИСТИ ДЕЦА НА КОМИНТЕРНОТ ...И ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ И ВАНЧО МИХАЙЛОВ И ЦЕЛОТО ВМРО НЕМАТ НИЩТО ИСТО СО ВАС ФИРОМОНИТЕ АКО МАЛКО СИ ПИСМЕН КЕ ГО ЗНАЕШ ...Е ЗА ТОА ВАНЧО ГИ ТЕПА КОМУНАРИТЕ ОТИ И ТЕ КАКО ФАШИСТИТЕ СА БЕЗРОДНИЦИ Nee_taka
(This post was last modified: 30-04-2010, 08:21 PM by ivan mihajlov.)
30-04-2010, 08:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,067
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-04-2010, 08:20 PM)ivan mihajlov Wrote: ако си малко свестен Тодор Александров го е кажал :

"който ми каже дека не съм македонец ке ну го секам езикот ,кой ке ми каже дека не съм БЪЛГАРИН ке му ясекам главата "

МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ СМЕ СВЕСНИ ДЕКА СМЕ ПЪРВО БЪЛГАРИ И ПОСЛЕ МАКЕДНЦИ ДЕЛ ОТ ЕДИН НАРОД ОТ ЧЕРНО МОРЕ ДО ОХРИД И СОЛУН ТУКО ВИЕ СТЕ ФИРОМЦИ ЛУГЕ СЕПЕРАТИСТИ ДЕЦА НА КОМИНТЕРНОТ ...И ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ И ВАНЧО МИХАЙЛОВ И ЦЕЛОТО ВМРО НЕМАТ НИЩТО ИСТО СО ВАС ФИРОМОНИТЕ АКО МАЛКО СИ ПИСМЕН КЕ ГО ЗНАЕШ ...Е ЗА ТОА ВАНЧО ГИ ТЕПА КОМУНАРИТЕ ОТИ И ТЕ КАКО ФАШИСТИТЕ СА БЕЗРОДНИЦИ Nee_taka


Инсистираш да зборуваме со факти. Јас се обидувам да дискутирам така. Да го разјасниме првин ова: кога се декларираш кој си, пишуваш вака: Македонски б'лгарин. Така е или не е така.???

Ванчовата а со тоа и на борбата на ВМРО против комунистите ја прескокна . Добро ке ја оставиме за понатака. Aма бегањето од одговор на тоа прашање ке ти сруши многу други аргументи.
30-04-2010, 09:07 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(30-04-2010, 09:07 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(30-04-2010, 08:20 PM)ivan mihajlov Wrote: ако си малко свестен Тодор Александров го е кажал :

"който ми каже дека не съм македонец ке ну го секам езикот ,кой ке ми каже дека не съм БЪЛГАРИН ке му ясекам главата "

МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ СМЕ СВЕСНИ ДЕКА СМЕ ПЪРВО БЪЛГАРИ И ПОСЛЕ МАКЕДНЦИ ДЕЛ ОТ ЕДИН НАРОД ОТ ЧЕРНО МОРЕ ДО ОХРИД И СОЛУН ТУКО ВИЕ СТЕ ФИРОМЦИ ЛУГЕ СЕПЕРАТИСТИ ДЕЦА НА КОМИНТЕРНОТ ...И ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ И ВАНЧО МИХАЙЛОВ И ЦЕЛОТО ВМРО НЕМАТ НИЩТО ИСТО СО ВАС ФИРОМОНИТЕ АКО МАЛКО СИ ПИСМЕН КЕ ГО ЗНАЕШ ...Е ЗА ТОА ВАНЧО ГИ ТЕПА КОМУНАРИТЕ ОТИ И ТЕ КАКО ФАШИСТИТЕ СА БЕЗРОДНИЦИ Nee_taka
Инсистираш да зборуваме со факти. Јас се обидувам да дискутирам така. Да го разјасниме првин ова: кога се декларираш кој си, пишуваш вака: Македонски б'лгарин. Така е или не е така.???

Ванчовата а со тоа и на борбата на ВМРО против комунистите ја прескокна . Добро ке ја оставиме за понатака. Aма бегањето од одговор на тоа прашање ке ти сруши многу други аргументи.

Прескокнал или не борбата со комунарите ове нема нищо со идентичноста на Иван Миайлов,Тодор Александров и тугите комито во ВМРО сите са се самоопределяли като българи !!!!..и Ванчо и Т.Александров са биле председатели на ВМРО ове историята и са дел от историята на ВМРО дали некойх сега сака или не во Скопие ове не променя работите .Тиа са БЪЛГАРИ прдседатели на една партия и организация на македнските и тракийски българи !!!!

Знаеш ли господин Църни каде се намира седми революционен окръг на ВМОРО ????
30-04-2010, 09:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,067
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-04-2010, 09:29 PM)ivan mihajlov Wrote: [quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='7360' dateline='1272658039']
[quote='ivan mihajlov' pid='7354' dateline='1272655202']
ако си малко свестен Тодор Александров го е кажал :

"който ми каже дека не съм македонец ке ну го секам езикот ,кой ке ми каже дека не съм БЪЛГАРИН ке му ясекам главата "

МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ СМЕ СВЕСНИ ДЕКА СМЕ ПЪРВО БЪЛГАРИ И ПОСЛЕ МАКЕДНЦИ ДЕЛ ОТ ЕДИН НАРОД ОТ ЧЕРНО МОРЕ ДО ОХРИД И СОЛУН ТУКО ВИЕ СТЕ ФИРОМЦИ ЛУГЕ СЕПЕРАТИСТИ ДЕЦА НА КОМИНТЕРНОТ ...И ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ И ВАНЧО МИХАЙЛОВ И ЦЕЛОТО ВМРО НЕМАТ НИЩТО ИСТО СО ВАС ФИРОМОНИТЕ АКО МАЛКО СИ ПИСМЕН КЕ ГО ЗНАЕШ ...Е ЗА ТОА ВАНЧО ГИ ТЕПА КОМУНАРИТЕ ОТИ И ТЕ КАКО ФАШИСТИТЕ СА БЕЗРОДНИЦИ Nee_taka
Инсистираш да зборуваме со факти. Јас се обидувам да дискутирам така. Да го разјасниме првин ова: кога се декларираш кој си, пишуваш вака: Македонски б'лгарин. Така е или не е така.???

Ванчовата а со тоа и на борбата на ВМРО против комунистите ја прескокна . Добро ке ја оставиме за понатака. Aма бегањето од одговор на тоа прашање ке ти сруши многу други аргументи.
[/quote]

Прескокнал или не борбата со комунарите ове нема нищо со идентичноста на Иван Миайлов,Тодор Александров и тугите комито во ВМРО сите са се самоопределяли като българи !!!!..и Ванчо и Т.Александров са биле председатели на ВМРО ове историята и са дел от историята на ВМРО дали некойх сега сака или не во Скопие ове не променя работите .Тиа са БЪЛГАРИ прдседатели на една партия и организация на македнските и тракийски българи !!!!

Знаеш ли господин Църни каде се намира седми революционен окръг на ВМОРО ????
[/quote]Научив тука на форумов:


(28-02-2010, 09:14 PM)ivan mihajlov Wrote: [quote='vancevtodor' pid='3572' dateline='1267386204']
Mozebi ovoj dokument na prv pogled nema mnogu vrska so temata za Vancho Mihajlov, no sepak da slushnam komentar. Me interesira mislenjeto na Ivan, Pirinec i Mungos:

Прво да го сложим писмото на показ :

[Image: scan006777.jpg]

Е за ове го прошех Mungos каде е седми революционен окраг на ВМОРО (И ГО ЧЕКАМ ДА МИ ОТГОВОРИ )оти во Р.Македония се гелда на ва организация само како на македонска ВИСТИНАТА Е ДЕКА ОВОЙ ОРГАНИЗАЦИЯ Е БИЛА НА МАКЕДОНЦИТЕ И ТРАКИЙЦИТЕ КОЙ СА СЕ БОРАЛИ ЗАЕДНО ЗА СВОБОДА КАКО СЕ ГЛЕДА И ВО 1978Г. МАКДОНЦИТЕ И ТАРАКИЦИТЕ ИМАТ ЕДНА ОРГАНИЗАЦИЯ Icon_lol


Гледам не си го спорел напишаното. Значи точно е.
30-04-2010, 10:23 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

На сите во РМ е ясно дека македнците и бугарите са едно исто само дека политиката ги расдели.Сега ее време да се каже вистината ...И кога сборуваме за Ванчо нека я кажем вистината дека е бил първо председател на ВМРО како Т.Александров и другите и нека се прзнае дека е бил българин.знам дека ва вистина некой во РМ не я сакат ама што та правим ове е вистинската история .До скоро Ванчо беше жив каде и да седнеше сборуваше за българщината во Македния е па никой во Югославия нескаше да го чуе щто зборува ,защо ли ?01-05-2010, 06:52 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(01-05-2010, 06:52 AM)ivan mihajlov Wrote: На сите во РМ е ясно дека македнците и бугарите са едно исто само дека политиката ги расдели.Сега ее време да се каже вистината ..

Веќе ти напишав пред некој ден дека не ја познаваш ситуацијата во Македонија сега го потврдуваш тоа...

И ако им е јасно, значи веќе некој им ја кажал вистината, нема потреба некој сега повторно да им ја кажува!? Малку не си логичен...

Јас кога бев помал мислев дека е доволно да отидеме во Пиринска Македонија и да им кажеме таму на Македонците дека се Македонци, а не Бугари, и дека не треба да се плашат тоа да го кажат и после ’сите ќе живеат среќно до крајот на својот живот’... Како најголеми Македонци, разбира се...

Но посветувајќи повеќе време на тоа прашање дојдов до заклучок дека сум бил во заблуда, кратко кажано ’созреав’ по тоа прашање. Видов дека не само што огромен дел од нив се чуствуваат Бугари, туку и огромен дел ќе те отераат у п.м. ако им кажеш дека не се Бугари.

Време е и ти да созрееш и да разбереш дека Македонците се сметаат за Македонци не затоа што некој им го натурил тоа после ’44, туку затоа што тие веруваат во исправноста на својот идентитет, кој за нас има етничка, културна, историска поткрепа.

И ај да не ти кршам филм, ама мислам дека е поголем број на оние што мислат дека Бугарите се целосно различни од нас (татари или што ти знам), отколку дека сте ни барем ’словенски браќа’, а камо ли исто! Далеку си од вистината...

(This post was last modified: 01-05-2010, 12:53 PM by acko.)
01-05-2010, 12:50 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

Но посветувајќи повеќе време на тоа прашање дојдов до заклучок дека сум бил во заблуда, кратко кажано ’созреав’ по тоа прашање. Видов дека не само што огромен дел од нив се чуствуваат Бугари, туку и огромен дел ќе те отераат у п.м. ако им кажеш дека не се Бугари.

Време е и ти да созрееш и да разбереш дека Македонците се сметаат за Македонци не затоа што некој им го натурил тоа после ’44, туку затоа што тие веруваат во исправноста на својот идентитет, кој за нас има етничка, културна, историска поткрепа.

И ај да не ти кршам филм, ама мислам дека е поголем број на оние што мислат дека Бугарите се целосно различни од нас (татари или што ти знам), отколку дека сте ни барем ’словенски браќа’, а камо ли исто! Далеку си од вистината...
[/quote]

Знам що мислят сега македнците за бугарите бил сам поне 10 пати во РМ .
Ясно е дека и ти си довадал во Бугария и ти е ясно дека тука нема татари а българи има и татари ама те са во две села до Силистра и са само 1800.
Во Бугария близо 3 000 000 луге имат корен от Македния е па за македонци са писани само 5032 во 2007г. (со децата и ови брой има мнго власи и роми) сите другите сме българи -факт и е арно дека си го разбрал! И сега кога пола македонци имат роднини во Бугария и са от една крв како пример Jас имам во РМ четири бтачеда и две братчедки -македонци значи дека бугарите и македонците не са едно исто,така ли ?????..немисля дека си во право !

Вие сега сте македонци това е факт и никой не ви го неагира ...,езиците (български и македонски)са почти едни исти нищто дека после 1944г. литературниот македнски се напълкни со сърбизми кога се сборуват българин и македонец винаги се рабират и затова во българските и македонските фороми има големи дебати.-факт

туко от кога се е формирало македонското чусво како отделен от българите овой тема е историческа .Факт е дека сите словени во Македония са биле българи во Османскта имприя.факт е дека во сите документи на османскта империя во 19 век пише дека на сите народи е даден милиет българи,власи ,грци и т.н. само на ромите не во тиа докумети македони како отделен етност непостоят !!!!!

http://www.promacedonia.org/bugarash/pre...hinot.html
(This post was last modified: 01-05-2010, 01:34 PM by ivan mihajlov.)
01-05-2010, 01:32 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Не ме разбираш...

Тоа што ти се чуствуваш за Бугарин, а братучтеката од Македонија за Македонка, не значи дека Бугарите и Македонците се исто, туку дека некои луѓе со македонско потекло се чуствуваат за Македонци, а некои за Бугари.

Ако си дошол во Македонија, попис сигурно не си правел, не можеш врз база на посета на одредени луѓе да извлечеш заклучок... Ако те одведам во некои ’спрски’ села ќе мислиш дека сите Македонци се Срби... Icon_razz

01-05-2010, 01:40 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(01-05-2010, 01:40 PM)acko Wrote: Не ме разбираш...

Тоа што ти се чуствуваш за Бугарин, а братучтеката од Македонија за Македонка, не значи дека Бугарите и Македонците се исто, туку дека некои луѓе со македонско потекло се чуствуваат за Македонци, а некои за Бугари.

Ако си дошол во Македонија, попис сигурно не си правел, не можеш врз база на посета на одредени луѓе да извлечеш заклучок... Ако те одведам во некои ’спрски’ села ќе мислиш дека сите Македонци се Срби... Icon_razz

прошетал сам цела Р.Македония знам целата вистина нема за какво да дебатираме...ако прашаш некой како мойте братовчеди дали сме едно исто ке ти кажат 'ДА со бугарите сме едно исто ' оти са довадали и знаат кой сме и дека сме една крв знаат дека повеке от 3 000 000 бугари имат корен от Македония...ако парашаш некой кой нема роднини и никога не е довадал во БГ ке ти каже дека не сме едно исто...Проблема е повеке исторически македонците бегат от вистинскта си история ...Историята преди един век кога повекето луге во Макекедония са биле българи,сърби ,гърци и македоците е било само геграфски термин на сите етоси во Македния...ако скаш да одиш напред требе да знаеш що е било назад.Сега во 21 век има държава РМ има луге който се велат македонци како оделна нация и идинитет туку е арно да се знае и вистината за историята колко и лошо да е ,нели ?
Неможе накой дека умрял преди близо три века и се е веклал българин днеска во МАНУ некой академик да го пише македонец оти бил роден во Македния како е Йордан Хаджиконстантинов-Джинот(днеска беше дебата за него ) кой ясно се е самоопределил дека е българин.Ове е основата на србо-комунарската пропаганда от Титово време коя се ширеше 60 години ...кога во училишата македонските деца учат дека бугарите биле татари со коси очи и т.н. Ове време мина езиците ни почти едни исти само дека литературниот македнски е пален со србизми оти 55 сколие беше протекторат на Београд.Ако не сме биле едно исто дали днеска щехме да се разбираме толкова добре па дори единя да пише на български другия на македонски ?
(This post was last modified: 01-05-2010, 02:14 PM by ivan mihajlov.)
01-05-2010, 02:12 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Јас да ти пишам на тебе за избори на Мадагаскар ти повторно во најголемиот дел од постот ќе пишуваш работи кои што немаат баш додирност со дискусијата...


Ти велеше дека на сите Македонци им е јасно дека Бугарите и Македонците се едно исто и дека нив ги поделила само политиката... Сега во последниот пост пишуваш дека тоа не го мислат само оние што немаат роднини во Бугарија или што не отишле во Бугарија. Еве барем мал напредок кај тебе... но и тоа не е точно... И кога шеташе по Македонија што ти велеа? Дека Македонците се Бугари, дека се ист народ, но само ги поделила политиката? Јас сум сигурен дека тоа си го кажал во 5 кафеани, барем од 3 би те избркале, а можеби и би изел ќотек...

Јас се разбирам и со Срби и Хрвати се разбирал без проблем, но не значи дека сме исто...

И на крај ако мислиш дека ја знаеш ’целата вистина’, во право си дека нема за што да дебатираме... Со такви кои мислат дека ја собрале сета памет на овој свет, навистина нема шанси да се дискутира..

(This post was last modified: 01-05-2010, 03:18 PM by acko.)
01-05-2010, 03:17 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(01-05-2010, 03:17 PM)acko Wrote: Јас да ти пишам на тебе за избори на Мадагаскар ти повторно во најголемиот дел од постот ќе пишуваш работи кои што немаат баш додирност со дискусијата...


Ти велеше дека на сите Македонци им е јасно дека Бугарите и Македонците се едно исто и дека нив ги поделила само политиката... Сега во последниот пост пишуваш дека тоа не го мислат само оние што немаат роднини во Бугарија или што не отишле во Бугарија. Еве барем мал напредок кај тебе... но и тоа не е точно... И кога шеташе по Македонија што ти велеа? Дека Македонците се Бугари, дека се ист народ, но само ги поделила политиката? Јас сум сигурен дека тоа си го кажал во 5 кафеани, барем од 3 би те избркале, а можеби и би изел ќотек...

Јас се разбирам и со Срби и Хрвати се разбирал без проблем, но не значи дека сме исто...

И на крај ако мислиш дека ја знаеш ’целата вистина’, во право си дека нема за што да дебатираме... Со такви кои мислат дека ја собрале сета памет на овој свет, навистина нема шанси да се дискутира..

Е па да што да зборуват луге кой са живели во една държава кадето антибългаризма е бил основна политика и на буагрите са велали татари...На нмакедонците ги е страв дека ако признаат дека прадедовците им са биле българи сега ке им се избрише идинитетот овой е проблема.туко историята зборива друго !Nee_taka

Има едина книга "Време разделно" има и бъгарски филм за еничарите кой са пратени от патишахот да потурчат и помахамеданчат бугарите во Родопите там има много арно кажано ;

бугаринот вели:" и що ке стане кога сменим верата тя нема да е во сърцето "

а еничатот му вели :

" вие може да не станетите правоверни и правата вера нема да е нокогаш во сърцето туко ваште вънуци ке станат поправоверни и от ходжите во Мека ...!!!

Колко много вистина има во тия зборове.

http://vbox7.com/play:e2e3ec7c&al=1&vid=
01-05-2010, 06:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,067
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-05-2010, 06:52 AM)ivan mihajlov Wrote: На сите во РМ е ясно дека македнците и бугарите са едно исто само дека политиката ги расдели.Сега ее време да се каже вистината ...И кога сборуваме за Ванчо нека я кажем вистината дека е бил първо председател на ВМРО како Т.Александров и другите и нека се прзнае дека е бил българин.знам дека ва вистина некой во РМ не я сакат ама што та правим ове е вистинската история .До скоро Ванчо беше жив каде и да седнеше сборуваше за българщината во Македния е па никой во Югославия нескаше да го чуе щто зборува ,защо ли ?
иване михајлов на ова подолу, што повторно го цитирам, невидов твој коментар. Твоето прескокнување да се коментира ова е бајаги надвор од твојата декларативна заложба да зборуваме со аргументи.


(30-04-2010, 03:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Борбата на ВМРО осекогаш била за ОСЛОБОДУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА.

По 1945 година ЕТНИЧКА Македонија ниту е ОБЕДИНЕТА ниту е ОСЛОБОДЕНА.


Оваа :


(30-04-2010, 03:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Еден од најголемите проблеми на МАКЕДОНЦИТЕ е што мислеле и мислат дека само делот во кои тие живеат е СЛОБОДЕН. Ниту Пиринска ниту Вардарска ниту Егејска Македонија е слободна.
Со тоа што кај вас во Пиринска Македонија замира активноста на ВМРО после 1945 година заблудата за наводна слобода е најголема.


е да те потсетам дека треба да се размислува многу подлабоко/подалеку за да се разберат настаните.
01-05-2010, 11:51 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

Първо посмисли што рабираш ти под зборовете "етническа Македония "....Истото е дека кога е била правена Санстефанска Бугария во 1978г. по земите на "етническа Бугария " нели ?

Второ ВМРО е била създадена како БНМОРО и после како ВМОРО ....какви са вистинските етнически македонски граници до Тракия до Черно море,само во Вардаро ,до Солун ..каде /

[Image: 004804131-big.jpg]

Защо никой во РМ не каже вистината дека автомонията за коя барали войводите на ВМРО е била борба на тракийци и македнци !!!!И кой са тракиците какав е бил техниот идинитет ?
[Image: 004757860-big.jpg]
02-05-2010, 02:24 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

ясно е дека во РМ се кажува полата вистина ....а пола вистина е лажа ..аде сега помисли каде е бил седми революционен окраг на ВМОРО и защо повеке от полвината войводи на ВМРО даже не са и рагани во Македния ....

е ги коментарите во темата за Илинденско-преображенското востание ...кое во РМ се знае само како Илиндеско ,защо ли ?Прочети ги коментарите на Пиринец-върховит там ги вади сите войводи на ВМРо и ке видиш колко от тех не са даже рагани во Македния 90% са со бугарски военни чинове ,офицери,подофицери и войници !!!!

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=101
02-05-2010, 02:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,067
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(02-05-2010, 02:24 PM)ivan mihajlov Wrote: Първо посмисли што рабираш ти под зборовете "етническа Македония "....Истото е дека кога е била правена Санстефанска Бугария во 1978г. по земите на "етническа Бугария " нели ?

Второ ВМРО е била създадена како БНМОРО и после како ВМОРО ....какви са вистинските етнически македонски граници до Тракия до Черно море,само во Вардаро ,до Солун ..каде /

[Image: 004804131-big.jpg]

Защо никой во РМ не каже вистината дека автомонията за коя барали войводите на ВМРО е била борба на тракийци и македнци !!!!И кой са тракиците какав е бил техниот идинитет ?
[Image: 004757860-big.jpg]


Колку што читам од Уставот на БНМОРО во член 1 се вели: политичка автономија на Македонија и Одринско. Значи автономијата не е постигната ни после 1945 година. Затоа моето прашање е многу битно за темата.
Hе си подготвен да одговориш. Би тебало барем да се запрашаш зошто престанала борбата во Пиринска Македонија.


(30-04-2010, 03:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Борбата на ВМРО отсекогаш била за ОСЛОБОДУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА.

По 1945 година ЕТНИЧКА Македонија ниту е ОБЕДИНЕТА ниту е ОСЛОБОДЕНА.


Во писмово на МАКЕДОНО - ТРАКИСКИОТ КОМИТЕТ се зборува за јазик, народ....И тоа ти никако не го коментираш.[Image: scan006777.jpg]
02-05-2010, 04:13 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

бухаха ....велаш дека во Тракия постой македнци ..бухахаха верно бе вие македнците последно ги барахте во пакистан кай хунзте !!!!Yea

НЕ ТРЕЩИ ГЛУПОСТИ И НЕ ПРОБУТАВАЙ ФАЛЦИ ОТ 78 ГОДИНА НАПИСАНИ ОТ НЕКОЙ НЕЗНАЕН КОЙ ННИЩО НЕ ДОКАЖУВАТ !!!

[Image: ITRO.jpg]

ТАРКИЙЦИ СИ ИМАТ ДРУЖЕСТВА И СЕГА :
http://trakia.stzagora.com/istoriq2.html
http://www.meridian27.com/trakia/a4.htm

ОТКРИЙ ГИ РАЗЛИКИТЕ ДВАТА УСТАВА СА ПИСАНИ ОТ ЕДНИ ИСТИ ЛУГЕ ЕДНИТЕ ТРАКИЙЦИ ДРУГИТЕ МАКЕДОНЦИ ....АКО НЕ СИ СВЕСТЕН ТАКИЙСКИ НАРОД НЕМА ОТИ ТАМ Е НЕМАЛО СЪРБОМАНИ !!!

[Image: 004692828-big.jpg]
(This post was last modified: 02-05-2010, 06:40 PM by ivan mihajlov.)
02-05-2010, 06:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,067
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(02-05-2010, 06:37 PM)ivan mihajlov Wrote: бухаха ....велаш дека во Тракия постой македнци ..бухахаха верно бе вие македнците последно ги барахте во пакистан кай хунзте !!!!Yea

НЕ ТРЕЩИ ГЛУПОСТИ И НЕ ПРОБУТАВАЙ ФАЛЦИ ОТ 78 ГОДИНА НАПИСАНИ ОТ НЕКОЙ НЕЗНАЕН КОЙ ННИЩО НЕ ДОКАЖУВАТ !!!


Да одиме по ред .
Да го разјасниме првин прашањето зошто ВМРО не е активно по 1945 година во Бугарија. АВТОНОМИЈА не е постигната. Автономија или обединување за кое Ванчо Михајлов и неговото ВМРО се бореле пред војната.


(02-05-2010, 04:13 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(02-05-2010, 02:24 PM)ivan mihajlov Wrote: [Image: 004804131-big.jpg]

Защо никой во РМ не каже вистината дека автомонията за коя барали войводите на ВМРО е била борба на тракийци и македнци !!!!И кой са тракиците какав е бил техниот идинитет ?


Колку што читам од Уставот на БНМОРО во член 1 се вели: политичка автономија на Македонија и Одринско. Значи автономијата не е постигната ни после 1945 година. Затоа моето прашање е многу битно за темата.
Hе си подготвен да одговориш. Би тебало барем да се запрашаш зошто престанала борбата во Пиринска Македонија.


(30-04-2010, 03:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Борбата на ВМРО отсекогаш била за ОСЛОБОДУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА.

По 1945 година ЕТНИЧКА Македонија ниту е ОБЕДИНЕТА ниту е ОСЛОБОДЕНА.
02-05-2010, 07:01 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

Стига голи зборове !!!!Историята е на фактите не на кой ка е сака или си мисли !

Бегаш далеко от темата "Во музејот нема восок за Михајлов" сакате или не во РМ Ванчо е дел от ВМРО и ако сте решили да правите музей на ВМРО е редно вистината да целата колкото и лоша да е за вас ?...ясен ли съм ?
(This post was last modified: 02-05-2010, 07:12 PM by ivan mihajlov.)
02-05-2010, 07:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,067
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(02-05-2010, 07:09 PM)ivan mihajlov Wrote: Стига голи зборове !!!!Историята е на фактите не на кой ка е сака или си мисли !

Бегаш далеко от темата "Во музејот нема восок за Михајлов" сакате или не во РМ Ванчо е дел от ВМРО и ако сте решили да правите музей на ВМРО е редно вистината да целата колкото и лоша да е за вас ?...ясен ли съм ?


Јас небегам нигде од темата.


(25-04-2010, 11:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Историјата на ВМРО и на Македонија без Ванчо Михајлов ке е лажна историја.
02-05-2010, 07:57 PM
Reply