Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Razurnuvac , случувањата 2001 година се последица на РАСКОЛОТ. Затоа додека не го разјасниме РАСКОЛОТ настаните после него неможеме да ги дисклутираме.

Аlexandro очигледно тешко ке се придружи на дискусијата. Зошто, незнам.
Но после загинувањето на Мијалков и именувањето на Фрчковски за министер на МВР почнува прогонот на идеолошките и партиските неистомисленици. Со формирање на владата на Бранко Црвенковски тој прогон добива и законска рамка.
Атаците кон ВМРО ДПМНЕ се засилуваат, Црномаров, Пановски, Стефковски......Во "пучот" на Стефковски учествува и Томислав Стојановски Далавера, но на него не му недостасува ни влакно од главата. Заштитата му пружа Змејковски. Тогаш се зацврстуват и врските Томе, Змејко и Радомировиќ. Што бизнис ги поврзувал незнам.
24-04-2010, 02:24 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Апсолутно е наивна помислата дека Србија така лесно ке се откаже од Македонијз после 80-годишно влдеење и нејзино контролирање. Нерасчистување со службите по стекнувањето на формалната независнот, уште посилно го наметнува мислењето за нејзиното континуираното работење во Македонија, со помош на дел од македонските врбувани стуктури. Во најновиот ФОКУС во својата колумна, Јанко Бачев потврдувв дека ГЕНЕКС фирмата е била институцуја за финансирање на активностите на службите. Во услови на историскиот контекст на македонските состојби, најнормално е бил стравот на Србија од приближување на Македонија кон Бугарија или нејзино вистинско ( суШтинско) осамостојување, каде Србија ке се гледа како сосед со кои ке се има нормални односи, како и со другите држави.. и толку. Тоа, нормално, не оди во прилог на српските стратешки интереси и затоа нејзината цел е била преку нивните инсталации во МК да се пдгрева и одржува антибугарската хистреија, да се дисквалифицира и дискредитира ВМРО-ДПМНЕ како бугарска партија. А, најдобар и најлогичен начин е доказ дека ВМРО се финансира од БГ. Затоа и сите тие активности. Вештачката ( виртуелната) поделба на македонисти и бугаромани во ВМРО ( кога тоа е фактички контролирано од службите) е било потребно за граѓаните на МК кои се гласачи, за ВМРО-ДПМНЕ, и таа партија , како симбол на македонската тенденција кон нејзиното државно осамостојување, да се оцрни пред македонскта јавност. И пишуваната “ Документирана историја на расколот во ВМРО-ДПМНЕ е во таа насока. Да се надеваме дека луѓе со пробудена совест ( Стојан Андов) и младите генерации , неинфицирани од службите ( на пр. нашиот Ацко), ГРУПАЦИЈАТА ке најдат сили да Макодонија појде по патот на вистинската независнот.
24-04-2010, 09:16 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Pratete mi ja taa Dokumentirana istorija da ja proucam i ke soberam informacii od dole koj i sto e tamu , vi se molam bidete koelgijalni HRISTO,JORDAN i ADMINISTRATOR , se drugo vazi za se ke menime i direktni informacii i to zabrzano , vremeto brzo mine za RM blagodarja mersi , za da ne bide fala , merdita , BLLAGODARAM forumgii MAKEDONCI
24-04-2010, 09:57 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(23-04-2010, 12:38 AM)Alexandro Wrote: На кои тоа нормални прашања не одговорив?
На шпекулации и произволни интерпретации никој жив не може да одговори!

Александро, ме интересира кое е твоето мислење околу ГЕНЕКС, дали се сложуваш со твојот колега Бачев дека служела за правење пари за тајните служби?

25-04-2010, 01:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(25-04-2010, 01:32 AM)acko Wrote:
(23-04-2010, 12:38 AM)Alexandro Wrote: На кои тоа нормални прашања не одговорив?
На шпекулации и произволни интерпретации никој жив не може да одговори!

Александро, ме интересира кое е твоето мислење околу ГЕНЕКС, дали се сложуваш со твојот колега Бачев дека служела за правење пари за тајните служби?


Аlexandro се понадева дека ако тој се исклучи од дискусијата нема да одиме понатака и да дојдеме до ова:


Quote:Биле су то особе едуковане од стране Удбе, у име које су контролисали целокупну структуру и мрежу спољнотрговинских предузећа. Поменућу Генекс, Инекс, Центротекстил, Југометал, Ину, Искру, Енергоинвест, Енергопројект, Астру, Македонијуекспорт, Комбинат алуминијума… Без сагласности Удбе нико није могао да се запосли у тим предузећима”, подсећа др Пушара.


По кое се наметнува едно сериозно прашање?? Дали GENEX го прекршил правилото да не зема кадри едуцирани од ИНСТАЛАЦИИТЕ, при вработувањето на Радомировиќ.
Уште едно прашање за Аlexandro од каде дојде Радомировиќ за до го оснива Техноком.
26-04-2010, 02:28 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Edno prasanje dali u TEHNOKOM dojde se zaposli eden direktor od KUMANOVO nekoja fabrika koja proizveduva celicni konstrukcii ako e kako stoi e deka e ISKRA ne se raboti za prvio covek nego za direktor najverojatno tehnicki ako e taka potoa ke sledi sto i kako e bila priprema ako e ova informacija verna za coveko

Inace dno samo fala na gornio sto postoi vakov nacin na komunikacija , edno za JORDANA mnogu e tesko za u MAKEDONIJA da covek ima stav kako sto si imal ti i BACEV i site tamu dole pogledaj sto se slucuva so takvi doma pogrom

Zatoa nemoj da se premnogu opteretuvas zasto e toa bilo taka i koga e ALEXANDRO bil tamu u VMRO-DPMNE , ama i denes , ednostaven e ogovor , licen zivot i egzistencija se dovedeni tolku nisko dole ta ne e ni da veruva covek , ovde OBAMA ili BUSH se narekuvat sekkao ama nikomu nisto se si tece i tesko e da nekomu nesto mu vratis zaradi zlopamtilo taka e postavena demokratija kaj nas e KUROKRATIJA sto e toa sekoj moze da ti go skrati samo i samo ako ne mu se dopagas a toj e faca si osetil

E ssega Alexandro e bil del od taja ekipa znae sto i kako tamu funkcionira logika koja kvocient od 120 imat samo i samo 120 policajci u smena de


Znaci sam e bil u VMRO-DPMNE site koi se kurcet deka i oni se bile lazat deka e taka seti se deka po gubenjeto na izbori vo 1994 tokmu onie koi bile faci u period na 1990-1994 po gubenjeto na VMRO-DPMNE se najolemi poslusnici na SDSm i togasni funkcioneri

Znaci sam protiv siot aparat a na vrat imas zena i decinja , i tia prijatelite se distancirat a vreminja a ja izgubis rabota ebise za egzistencija koga ke te belezat de , inace za drugite ete gledame deka i u BIZNISMENE minaja , ta nekoi od nih se i privatnici agenti a se zanimavat so kopanje na relikti pod zemja , modini kreatore , drzat lanci od kafani i kafici i trguvat so ljuge i devojki i organizirat prevoz na patnici i stoka i sto ne


Zatoa teraj nas ne dal GOSPOD zivi i zdravi i na sigurno a za Alexandro ostaj neli e doma se kazuva nema drugo coveko ostaj neka dojdat drugi veminja za dve tri godini ke vidime ke dade svoja ispovest

Inace tuka so tie insajderite u sluzbite i toa bivsi KOS i UDBA ako pogledas site pokazateli za site bivsi drzavi ke vidis koj e na linija go biva koj ne u pekol zivot mu go petvarat , a sepak mislam deka i jas i ti i on i site nie semejstva imame , e da znaes tvoja sreka e deka ne si staven na prva mozebi po zasluga na LJUBCETA i toa najverojatno , inace ete pogledaj sto e so ZMAJKO ete go tamu vamu a nikade , taka da ako on e taka pretpazliv i vnimatelen svakam dole e barustina mala a krokodili mnogu i glemi za ovie 20 godini narsnati a sega veke i ogladnuvat i nemat prostor dodeka da se stavat u zoloska ke se pojadat , taka da ne e zor da go izedat Alexandro , neka gi oni megu sebe neka se pomezat a kanibbalizam gi zafaka


I ete gledas a nekoj ne si ja zavrse zadaca kak trebit kako za SFRGO i za bratcedi odma izleva u najdemokratski nedelnik deka ete gi ja i tie sverceri EEEEEEEEEEEEEEEE EUREKA de , pa bez da se toa u taj FOKUS iznese po SRABOTENO i kazano u mediumi se vide deka SFRGO e najasolno izbrano kadrovsko resenie od strana na BRANKO i sluzbite , a deka e idel predlog preku bratcedi e toa vrzuvanje masna i na nih da se znae deka ako ne slusa malio vasi jajca ke se lupat pred jako dolgo i silno krsenje de


Pozdrav se razbirame se nadevam sto sakal da rece pisac RAZBIRA SE NELI
26-04-2010, 06:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Аlexandro е најповикан да одговори на поставените прашања Razurnuvacu. Негово дело е "РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ Документирана историја".
Кога ке обрнеш малку повеке внимание на напишаното има многу нелогичности а чудно е да му се случат такви пропусти на професионалец.

Ке наведам само неколку за мене нелогичности:

(04-03-2010, 10:23 PM)mara-popara Wrote:
Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE - Dokumentirana istorija!

Page 23 of 33

Toa na Sokolov i Dinevski ke im prozvuchi dosta chudno, pred se, poradi bliskosta na Georgievski so Chedo Radomirovikj-soprugata na Georgievski e na platen spisok vo firmata na Radomirovif "Tehnokom", zaedno bea vo Hrvatska i Italija, Radomirovikj e najgolem sponzor na Partijata, no i lichno na Lj.G. mu pomognal pri kupuvanjeto na stanot, finansiral golem broj negovi patuvanja vo stranstvo i t.n.

КСИО да не обрне внимание дека ВМРО ДПМНЕ е финансирано од GENEX/КОС. КСИО да не провери кој човек е Радомировиќ од каде е дојден.
А на друга страна тврди дека ВМРО ДПМНЕ добива пари од Бугарија- пари кој никој никогаш не ги видел.Quote:
(04-03-2010, 08:57 PM)mara-popara Wrote:
Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE Dokumentirana istorija!
Page 20 of 33

A tokmu vo pochetokot na 1996 godina, povtorno se intezivira aktivnosta na bugarskoto lobi. Najprvo, neumornata Dosta Dimovska na 13 januari 1996 godina organizira panihida na mestoto na zginuvanjeto na Mara Buneva vo Skopje, shto ke bide posebno notirano vo "Glas" br.24 od mart 1996 godina, so poseben tekst za nea.


(15-04-2010, 02:59 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Една интересна фотографија:


[Image: 169n81f.jpg]


Незнам дали ја знаеш фотографијава и моментов Диневски. Но една фотографија некогаш кажува повеке и од илјада пишани страници.

Фотографијата е од 1993 година. Доста и тогаш била "бугарашка". Што барал ЗМЕЈКОВИСТОТ Филип во друштво со "бугарашкава" па одозгора и на панахида на "бугарашката" Бунева.
Пак малку нелогичности : панахидата се нуди како доказ за БУГАРАШТВОТО. Носителот на aкцијата "Чакам те да дојдеш", Филип Петровски бил на Доста Димовска штитеник на почетокот на деведесетите а тоа КСИО да не го знае...Quote:
(04-03-2010, 09:34 PM)mara-popara Wrote:
Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE Dokumentirana istorija!

Page 21 of 33

Iako Partijata e okupirana so drugi aktivnosti (sobiranje na potpisi za predvremeni izbori) Dimovska i nejzinata bugaromanska mreza se vo postojan kontakt so bugarskiot ambasador, koj slobodno se sheta i vo prostoriite na sedishteto na Partijata a se pointenzivni se i kontaktite i so novodojdeniot ambasodor na Rusija vo nashata zemja Viktor Trushin.Treba mnogu poetska umeshnost da se opishat site onie momenti na paganje vo trans na Dimovska i nejzinata grupirovka pri sekoe spomenuvanje na Rusija i Trushin iii pri negovo izieguvanje vo javnosta.


(26-04-2010, 05:32 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Средба меѓу Путин и Бошкоски во Виена

Љубиша Николовски
26.04.2010 16:35

Љубе Бошкоски на средба со Путин во Виена. Каква поддршка бара лидерот на „Обединети за Македонија“ од „големиот брат“ и за што разговарале.

„Разговаравме за состојбите во нашата земја, во Македонија. Му кажав дека очекуваме оваа година да имаме избори, предвремени парламентарни избори, на кои избори очекуваме победа“, изјави Бошковски.


Најди кој му ја договори средбата на Брат Љубе со Путин и се ке ти стане јасно. Мислам дека договарачот на средбата се ке е ама Бугарин никако.
(This post was last modified: 26-04-2010, 07:57 PM by ЈорданПетровски.)
26-04-2010, 07:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:СКМ-СДБ (the Second Generation)

Мала напомена до сите„иницијални оптимисти“ и наводни песимисти: Ниту има место за радост и надеж ниту за извештачен и надуен дефетизам во врска со резултатите од вонредните избори. Зашто, ништо не се сменило. На власт и во опозиција беа и останаа креациите на Сојузот на комунисти на Македонија - Служба за државна безбедност (Втората генерација)!

Двете дијаметрално спротивни тези во врска со резултатите од предвремените избори и понатаму се доминантни во јавното мислење во Македонија. Едната е дека изборите покажале оти транзицијата завршила. Народот дефинитивно се определил со огромно мнозинство гласови за крај на дводецениското мачење и за нова политика, со нови лидери. Оваа теза се надградува и со „дешавките“ во албанскиот фактор, како важен во креирањето на политичките процеси во земјава. Факторот бил на пат да биде детронизиран, бидејќи нивните западни ментори сега јасно „ги прочитале“ и укажале на нив како на предизвикувачи на неволји. Застапниците на оваа теза поради сето тоа повикуваат на „иницијален оптимизам“, без оглед на тоа што ниту еден инпут во градењето на вкупната слика не е позитивен или розов. Застапниците на другата теза, се, ѓоа, непоправливи песимисти и шират дефетизам во невидени размери. Според нив, со Македонија наредниве години ќе владее автократско-тоталитарна врхушка, која на земјава и на нејзините граѓани „ќе им го расплаче мамето“. Дури сега, поради наводната „најопасна владејачка булумента што и' се случила на Македонија“, ќе сме виделе зошто изборите биле штетни, како и тоа колкаво големо предавство е извршено на земјата затоа што не се зграпчила во лет „огромната“ американска поддршка за решавање на проблемот со името, за брзо, прекутрупа, зачленување во НАТО. Тоа е едниот крак на дефетистичката плима. Другиот удира на „антиреформаторскиот“ и пролетерски дух на „преродбенициве“, прикажувајќи ги, како антипод на се' што е реформаторско. Овие две преовладувачки спротивставени тези, треба да се збогатат со една мала, но мошне важна забелешка. Детаљ, би рекле. Се однесува до сите „иницијални оптимисти“, но уште повеќе, до наводните песимисти: Ниту има место за радост и надеж ниту за извештачен и надуен дефетизам во врска со резултатите од вонредните избори. Зашто, ништо не се сменило. На власт и во опозиција беа и останаа креациите на Сојуз на комунисти на Македонија - Служба за државна безбедност (the Second Generation)! Кратенката не е голема. СКМ-СДБ (СГ). Лесно се памети. Ама и покрај тоа, оваа монструозна и номенклатурна деривација од последните години на преттранзициска Македонија, со тоа име досега не се појавила на ниту едно изборно ливче, во ниту еден изборен процес од 1990 наваму. Но, затоа, креациите на овој монструм ќе ги најдете во сите политички партии што се формирани во Македонија. Од првата, Лигата се чини дека беше, до последниве што сега се во најава за формирање. Ако ви се чини претерано, само прашајте зошто и до кога ќе се тегави елементарната лустрација, чија непримена очигледно се координира (како и многу други важни работи) со Црна Гора, Србија, Република Српска, па дури, се има впечаток и со Косово.

Како и кога сето тоа почна? Сега не е ни веќе важно, иако тие што сакаат сами да истражуваат, нека повелат во архивите да „прокопаат“ за настани од пред дваесетина години. Почетна точка - случајот „Осумтемина“ во МВР. Нека не ги забораваат и операциите од тоа време на моќните тајни служби на Србија. Операциите како „Опера“, на пример. Референтни лица - повеќе. Дел од нив сега се „бавтаат“ нешто со бизнис со Грци и се прават дека не се од тука, пензионерски тргувајќи со по некоја информација, колку за дополнување на скромната пензија од Службата. Дел се' уште се во политиката и ги оправаат сите можни „патишта“, од првиот до третиот. Дел се во Русија или во Швајцарија. И тие се занимаваат со „бизниси“. Нешто цигари, нешто нафта и метали, нешто прашок и слично. Дел, „ледено“ глумат лудило во хашки Шевенинген. Добар дел од „креациите“ на гореспоменатите лица се под земја. Или „одмораат“ во Централниот затвор во Белград или во Идризово. Кој за атентати, кој за поликолор... Само оние поситните и посреќните го доживеале феноменот „Алија Шакиќ“ и добиле заслужена пензија директно од Институцијата. Значи, да заклучиме. Не треба да се леат крокодилски солзи и да се лажат граѓаните за нешто што е вештачка, лабораториска креација и производ на еден систем, мошне добро познат на овие со солзите. Во тој систем и тој политичко-полициски монструм спаѓаат и те од Факторот, чии гласачи одвреме-навреме крваво се користат за некои поглобални (2001 г.), а не само изборни калкулации. Се разбира, некогаш нешто од таа креатура ќе излезе од контрола. Некогаш, некое дете (од Правен или од Економски факултет, на пример) ќе стане преамбициозно и ќе почне да се доживува како реформатор. Па ќе направи, троа беља по партиско-полициско-мафијашки интереси и бизниси. Понекогаш и нашите стратегиски пријатели од Запад ќе изненадат со по некоја реформа истуркана со нивни мускули и нивна сила, додека овде планот бил да се држат статус кво работите уште, сал, еден мандат...
Значи, структурите што се' уште ги влечат конците се тревожат од непредвидени ситуации, како што впрочем им се случија со последните два премиера. Но, крајно безобразно е да се кука за „страховладата“ на Груевски, а истовремено се охрабрува да направи нова широка коалиција со ДУИ и ДПА (без СДСМ, демек, за да се зачувал „хименот“), а притоа уште да се храбри да го промени името на државата, но да се одбранел идентитетот. Згора на тоа, со некрофилско сладострастие јавно да се изразува радост за тешките денови што ги чекале „преродбенициве“. Овие, де, што ако „не сме се ослободиле од нив, демек, тие ќе не' ослободеле од државата“!? Лицемерно е и патолошки, без оглед кој се' од странство го поддржувал овој нов „креативен изблик“ на СКМ-СДБ (СГ). Наместо таков безобразлак, треба чесно да се одговори на едно просто прашање: Зошто со толку големата посветеност кон демократијата и пазарната економија на сите досегашни гарнитури во земјава, а под печатот на СКМ - СДБ (all generations), по две децении сме доведени до апсурдни и очајни ситуации? Како на пример оваа, Косово да има држава, а Македонија да мора и името да го менува? Зашто сите работеле за Белград можеби (и за себе, се разбира)!? Со исплата преку Лимасол, а понекогаш и од Атина и Солун директно! Што за тутун во транзит, што за нафтоводни цевки, што за пролеана крв на избори...

Теофил Блажевски (Авторот е новинар)
26-04-2010, 10:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Кај нас сите овие процеси, ми беше бил раскажал сведокот, започнале со феноменот ОКТОПУС или „осумтемина“ од МВР. Тоа било во едно време пред дваесетина години, кога заради потребите на „перестројката“ се инсценирала „гласност“, т.е. бунт во МВР, на чие чело биле осуммина видни припадници. Како луѓе, некој подобар, некој полош. Но, како џандари - речиси ненадминати во улогата што ја одиграле, по што „се заѕидаа“ како еден од столбовите на новата Македонија. Тие што одбиле да играат, откако сфатиле што играат, веќе не ги гледаме...

За да ми појасни колкава е нивната моќ, сведокот ми беше бил покажал кон Србија денес. Тоа е таа иста школа, иста методологија, иста кадровска структура.
26-04-2010, 11:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Сите "јумнаци" додека се надеваа дека со манипулации и лаги ке успеат да ја разводнат темата учествуваа во дискусијата. Но кога го потрошиа и тој нивни единствен адут се повлекоа. Ги нема ни АРГЕНТИНЦИТЕ ни ИДЕАЛИСРИТЕ а ни ALEXANDRO...

Quote:Дирекцијата за безбедност и контра разузнавање и Агенцијата за разузнавање. Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање која егзистира при МВР и Агенцијата за разузнавање која е под формално-правна надлежност на претседателот на Републиката. Третата служба која по закон и дефиниција треба да е комплетно компатабилна со Агенцијата за разузнавање на Република Македонија, е Службата за воено разознавање при Министерството за одбрана. Во времето на владеењето на СДСМ овие три тајни служби на Република Македонија беа комплетно комплетирани, координирани и би можел да кажам негувани од страна на г-динот Црвенковски. СДСМ посветуваше максимална грижа за луѓето, средствата и методите за работа на овие три служби. Тоа во практика значеше внимателно и стрпливо воспоставување на мрежа на свои лојални проверени партиски кадри во сите три разузнавачки служби, кои припаѓаа на структурите во МВР, Дирекцијата за безбедност и контраразознавање и Агенцијата за разузнавање на Република Македонија. Оваа практика е општопозната во изучувањето на такви системи и на пример во системот на поранешната Источно-Германска тајна служба, која промовираше по некои проверени индикации и поранешниот претседател на Република Македонија, за што впрочем можеме да прашаме и некои сегашни луѓе што се во опозиција.
(This post was last modified: 29-04-2010, 07:06 PM by Администратор.)
29-04-2010, 06:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Клановските мафијашки структури во МВР - само да се потсетиме дека таму прв началник на фамозната и одметната Петта управа на тогашната Служба за државна безбедност беше г-динот Апостолски Мите, оние што ја знаат оваа работа знаат што е и како е - а сега Управа за оперативна техника при МВР. Овој тренд на контаминација и контрола на тајните служби од страна на СДСМ беше максимално
зајакнат во времето на г-динот тогаш е потсекретар на МВР задолжен за Државна безбедност, добро познатиот Слободан Богоевски, инаку, во моментот едно од најпопуларните ТВ лица во 2001 година.
Оваа структура воспоставена од Слободан Богоевски и Мите Апостолски се надоврзува со помошта на извадените од нафталин
пензионирани југословенски разузнавачи и тие се добро познати на оние што ја работат таа работа, за оние што не ги знаат ќе
ги кажеме така добро познатиот на пример Добри Величковски, викан Добри циганот и т.н.

Оваа мрежа на безбедносен систем на Република Македонија комплетно се завршува 1994 година кога се добива и вториот мандат за владеење на СДСМ, со што се дава доволно време истите да се докопираат за да може работата што подробно да ја завршат. Имено, во времето на недостижниот министер кој трчаше по норма за организирање и координирање на организираниот криминал и шверц во Република Македонија, г-динот Фрчковски, како и професорот по Марксистичка социологија г-динот Чокревски, оваа партиско разузнавачка инсталација на СДСМ ги доживеа своите ѕвездени мигови.
Големите демократи и борци за човекови права, бидејќи доаѓа од Форумот за човекови права, а чудно, истите беа потписници за следење на одредени политички дејци во Република Македонија, г-динот Чокревски и Фрчковски, беа фактички пионери во претворањето на МВР,
Дирекцијата за безбедност иконтраразузнавање и Агенцијата за разузнавање во партиска база за СДСМ, единствена задача и цел беше зачувувањетои одржувањето на тогашниот режим.
Штитењето на криминалните босови кои што ги имаше и во СДСМ и во слободно времетие шпекулативни информации што ги поседуваа ги користеа за одредени други деанија. Затоа, во нивно време, ако се сеќавате почитувани пратеници, Република Македонија се претвори во држава со висок ризик и со крајно криминално икорумпирано стопанство. Слепите извршители на тогашната партија на власт во тајните служби олицетворени во еден Сиљан Аврамовски, Михајло Костуранов, Живко Ѓеоргиевски, Јане Угриновски, Владимир Трпеновски, Зоран Верушевски и да не редам понатаму, беа одржувачи на овој начин и концепт на работа на тајните служби во периодот 1991 - 1998 година, соособен акцент 1994 - 1998 година. Така СДСМ преку овие посебно негувани служби го одржуваше својот режим.
(This post was last modified: 29-04-2010, 07:03 PM by ЈорданПетровски.)
29-04-2010, 07:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Еве неколку цитатаи. Па кога Аlexandro ке собере сила, сигурно ке објасни за кого работело КСИО.


Quote:Одговарајќи на прашањето која е улогата на Богоевски во обновувањето на "братиславската врска" и она што сега го говори Бошкоски, додава дека "низ устата на Љубе Бошковски говори Богоевски. Сето тоа се должи на повторното доближување на Богоевски до Змејковски,


Quote:До Змејковски и Кекеновски седеше и Слободан Богоевски, поранешен висок функционер во МВР и разузнувач, за кого Борис Стојменов во интервјуто за скопската телевизија А1 рече дека е виновник за растурање на партијата.


Quote: Пучот на Стојменов е изведен со отворена поддршка на Кекеновски, претседател на Централниот комитет, и потпретседателот Змејковски на чија страна се наоѓаат и бившиот генерален секретар Иван Соколов и поранешниот полициски функционер Слободан Богоевски, кој преку ноќ стана член на Извршниот комитет предложен од Змејковски и Кекеновски


Quote:Покрај политичките соборци, во негова близина се и Борис Змејковски (и самиот со познато разузнавачко педигре), Слободан Богоевски (поранешен шеф на СДБ) и некои други интересни фаци, чии имиња љубопитните можат да ги откријат ако уште еднаш внимателно ги препрочитаат транскриптите од аферата „Големото уво“.


Quote:И се гледа ли крајот на ВМРО Вистинска ?
Слушајќи го повикот на не многупочитуваниот од моја страна премиер Бранко Црвенковски кон новинарите да го објават секој премиер на корупција од страна на бившата или сегашната власт, сепак, јас како граѓанин на оваа буквално ограбена држава за момент се почувствував дека можеби чукнал часот за плаќање на гревовите за сите оние арамии кои вршејќи разни политички манипулации и преображенија доаѓаа до огромен имот притоа лажејќи ги своите сопартијци, и народот. Поводот за ова писмо е една вистина која сакам да им ја презентирам на новинарите, па тие потоа да ја отворат или не приказната за неколкумината функционери на ВМРО Вистинска кои заедно со армиите на ВМРО - ДПМНЕ за себе стекнаа голема противзаконска имотна корист. Јас сум член на таа партија од почетокот и моментно сум без работа, додека неколку нејзини функционери станаа милионири, а скоро целото членство беше излажано. Во времето додека ВМРО Вистинска беше член на широката владина коалиција, а нејзин лидер беше Борис Стојменов, кој вистина беше султан на партијата, па се до 2 февруари 2002 година, се правеше по некој обид за да му се помогне на членството со одредени вработувања и секаква друга помош. Но, партискиот претседател Борис Змејковски заедно со Јове Кекеновски, секретарот Иван Соколов и полицаецот Слободан Богоевски го сменија Стојменов од функцијата притоа лажејќи не нас, членството на ВМРО Вистинска, дека тоа го прават затоа што Стојменов не дава да се вработуваат членови во јавната администрација. Вистината беше дека овие господа во договор со Љубчо Георгиевски сакаа да го сменат директорот на Агенцијата за приватизација и да назначат свој човек. Новиот директор им дозволи незаконски да приватизираат 600 квадрати деловен простор на "Енергомонт" (на улица 3 Мак. Уд. Бригада, сегашен главен штаб на Партијата чија што пазарна вредност е околу 600.000 евра) и два дуќани во Охрид (вредни 500.000,00 евра) за буквално без пари и на десет години. Овој имот е на име на Партијата и на Борис Змејковски, Јове Кекеновски, Иван Соколов и Слободан Богоевски кои сега буквално ја распуштаат Партијата за да ги елиминираат и последните активни членови како мене кои имаме право статутарно на имотот. Грабежот дел го овозможи и нивниот потчинет Зоран Петровски - Снајпер кого го вработија во Агенцијата за приватизација и Димитар Димовски кој единствено остана на работа, по разрешувањето на Владимир Џабирски и назначувањето на Марјан Додовски повторно за Министер за екологија додека сите други 20 кадри од ВМРО - Вистинска беа избркани. Инаку, покрај овој грабеж, ВМРО - вистинска нема исплатено ниту денар на своите членови кои беа на гласачките кутии, ниту пак на оние кои работеа за неа за време на изборите. Сите ние околу петстотини луѓе сме излажани од секретарот Иван Соколов што го уништи рејтингот на партијата која на изборите доби само 7.000 гласови и ќе се распадне кога ќе се доразграба имотот.
Саше Стефковски,
приватен стопанственик

VEST

(This post was last modified: 29-04-2010, 09:05 PM by ЈорданПетровски.)
29-04-2010, 09:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE Dokumentirana

Page 10 of 33

Првиот обид за сменување на Змејковски е по завршувањето на дополнителните избори во Изборната единица 103 во Кисела Вода во која кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Бранислав Синадиновски, инаку по личен предлог на Георгиевски, министер во сенка за надворешни работи, незадоволен од начинот на кој се спроведени изборите, како и од резултатот дава една недипломатска изјава дека "изборите во Македонија можат да се добијат само со сила". На неговата изјава не реагира никој, ниту СДСМ кој е директно прозван, но, една недела подоцна, реагира Либералната пртија со осуда на истата. Подоцна се установи дека соопстението од Либералите го издејствувал координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РМ Томислав Стефковски благодарение на неговото лицно пријателство со Стојан Андов, а по налог на Георгиевски и Димовска кои во тој момент се наоѓаат во Софија! Генералниот секретар Змејковски држи конференција за печат и го поддржува Синадиновски. Два-три дена подоцна Георгиевски и Димовска се вракаат од Софија - Бугарија, не доагаат во седиштето на Партијата, туку одат директно во просториите на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РМ каде одржуваат друга конференција за печат на која најенергично се оградуваат од изјавата на Синадиновски со што практично ја суспендираат и поддршката на својот генерален секретар. Настанува мачна ситуација во која дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ (посебно Стефковски, Стојков, Томе Стојановски и други) бараат оставка од Змејковски кој изјавува дека го почитува ставот на лидерот...
...По неколкучасовен разговор "во четири очи" меѓу Георгиевски и Змејковски ситуацијата се смирува и целиот случај останува во кругот на Партијата, но само за кратко.
Неколку месеци подоцна, во текот на мај 1994 година, Стефковски во договор со Димовска (најверојатно и со Георгиевски ) повторно го
актуеализира прашањето за сменување на Змејковски, најавувајки дека за тоа наводно ја имал поддршката од "поголем дел" од пратениците и Општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ. КСИО благодарение на добрите и правовремени информации со кои располагаше успеа да ја анулира "поддршката" на која се надеваше Стефковски, а со обезбедените оригинални документи од МВР успеа да ја демаскира неговата вистинска улога и поврзаноста со СДБ.


Аlexandro, ти во "Документираната историја" зборуваш за наводниот молк околу изјавата на Синадиновски, а на денот на изборите во 103 кој беше уапсен ????? МТВ не ја симнуваше снимката на човекот со пиштол на колкот и црвена беретка на главата со лавче. Дали знаеш чиј брат беше дотичниот.

Стефковски кои со Стоиле Стојков и Томислав Стојановски Далавера, кон крајот на 1993 година ја официјализираат фракцијата а со тоа се во СУДИР со Љупчо Георгиевски и Доста Димовска ти ги означуваш како "главни борци" против Змејковски а Томислав Стојановски Далавера е човек на Змејко и Радомировиќ.
(This post was last modified: 30-04-2010, 04:24 PM by ЈорданПетровски.)
30-04-2010, 04:20 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Ја разгледав целата дискусија на темата само кратко што извлеков како заклучок.
1.Црни е заштитена мечка со тоа што е основач на форумот.(Етака нема нецензуиран форум кога сите треба да мислиме како него)
2.Администраторот ги проверува само оние членови кој не се подобни,зошто не ја направи истата анализа на никовите црни,ванчотодр и мара попара?
3.Каде се видело татко и син на форум.Едниот пиши другиот потврдува,па и ние да ги викниме бабите и дедовците и да пишат дека се што внук ми пиши вистина е да му верваш на дедо.
4.Црни освен една книга што секој можи да ја набави и постира ништо друго нема понудено.
5.Што ако си бил финансиер на партијата,секој бизнисмен во Македонија некаде е финансиер тоа не значи дека ти си нешто посебно.Си имал си давал,што сакаш за возврат.Ако беше во некој играорен клуб ќе ги тераше иртжргаорците да играт на твоја музика???
6.Како тоа црни нема докази за бугарската служба во Македонија???
имаше интревју во Глобус,книга на бугарски агент,изјава на оној градоначалникот од скопје кој скапа во затвор заради сметките во Софија.Јавна тајна е дека во Софија се уплаќа за некоја функција во ВМРО-ДПМНЕ.
7.Сликите на Антонио Милошевски се масло на УДБА??????????
30-04-2010, 06:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-04-2010, 06:03 PM)афион Wrote: Ја разгледав целата дискусија на темата само кратко што извлеков како заклучок.

5.Што ако си бил финансиер на партијата,секој бизнисмен во Македонија некаде е финансиер тоа не значи дека ти си нешто посебно.Си имал си давал,што сакаш за возврат.Ако беше во некој играорен клуб ќе ги тераше иртжргаорците да играт на твоја музика???
6.Како тоа црни нема докази за бугарската служба во Македонија???
имаше интревју во Глобус,книга на бугарски агент,изјава на оној градоначалникот од скопје кој скапа во затвор заради сметките во Софија.Јавна тајна е дека во Софија се уплаќа за некоја функција во ВМРО-ДПМНЕ.
7.Сликите на Антонио Милошевски се масло на УДБА??????????


5. Ај да ти повторам и на тебе. Јас од ВМРО ДПМНЕ не барав и небарам ништо. Ако сум имал планови да барам, јас би бил член на партијата. На темава дискутираме која е причината за расколот дали било ВИСТИНСКО БУГАРОФИЛСТВО во ВМРО ДПМНЕ или ПРИКАЗНИТЕ ЗА БУГАРОФИЛСТВОТО се дело на СДБ/КОС за да ја покријат својата активност.

6. Зборуваш за кнгата на Енчев. Еве што вели самиот Енчев. Го објаснува начинот како врбувал соработници:


Quote:АГЕНТУРА Бугарскиот дописник на „Отечествен фронт“ во Белград првата година главно се занимавал со собирање и анализирање на информации и проценка на состојбите, а потоа решил да поработи и на терен. Во втората година направил измени во разузнавачката дејност и им дал предност на прогнозите и на создавање бугарска агентура во Македонија и Србија. „Често патував во Македонија на неколку дена – посетував цркви, манастири, културно-историски споменици во Скопје, Охрид, Струга, Битола, Прилеп, десетици села и паланки, создавајќи им работа на македонските служби за следење. Едно време тие престанаа да ме следат, веројатно процениле дека тоа е чист труризам. И тогаш дојде времето за вистинска работа.


Новинарот Енчев направил попара од Македонија. Ангажирал шпиони, соработници и тоа на ПРОПАТУВАЊЕ а УДБА, КОС, СДБ спиеле.
Што ли ке било да бил во Македонија ..102,3% сите Бугари, сосе Ахмети, Џафери...малку усул бре Афион на форумов дискутираат сериозни луѓе.

Како тоа ИНСТАЛАЦИИТЕ неможат да дојдат до една уплата, до едно сведочење, а велиш јавна тајна "дека во Софија се уплаќа за некоја функција во ВМРО-ДПМНЕ."

Да ти обрнам внимание на една нелогичност !! РАСКОЛОТ СЕ СЛУЧУВАШЕ КОГА ВМРО ДПМНЕ НЕ БЕШЕ НА ВЛАСТ-1991-1997 година. Така да незнам кои функции се купувани тогаш. Па да подобјасниш за кои функции се работи.


7.Дали Антонио учествуваше во студенско/средношколските протести???
(This post was last modified: 30-04-2010, 08:59 PM by ЈорданПетровски.)
30-04-2010, 08:57 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Quote:
(30-04-2010, 08:57 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [


5. Ај да ти повторам и на тебе. Јас од ВМРО ДПМНЕ не барав и небарам ништо. Ако сум имал планови да барам, јас би бил член на партијата. На темава дискутираме која е причината за расколот дали било ВИСТИНСКО БУГАРОФИЛСТВО во ВМРО ДПМНЕ или ПРИКАЗНИТЕ ЗА БУГАРОФИЛСТВОТО се дело на СДБ/КОС за да ја покријат својата активност.

6. Зборуваш за кнгата на Енчев. Еве што вели самиот Енчев. Го објаснува начинот како врбувал соработници:


Quote:АГЕНТУРА Бугарскиот дописник на „Отечествен фронт“ во Белград првата година главно се занимавал со собирање и анализирање на информации и проценка на состојбите, а потоа решил да поработи и на терен. Во втората година направил измени во разузнавачката дејност и им дал предност на прогнозите и на создавање бугарска агентура во Македонија и Србија. „Често патував во Македонија на неколку дена – посетував цркви, манастири, културно-историски споменици во Скопје, Охрид, Струга, Битола, Прилеп, десетици села и паланки, создавајќи им работа на македонските служби за следење. Едно време тие престанаа да ме следат, веројатно процениле дека тоа е чист труризам. И тогаш дојде времето за вистинска работа.


Новинарот Енчев направил попара од Македонија. Ангажирал шпиони, соработници и тоа на ПРОПАТУВАЊЕ а УДБА, КОС, СДБ спиеле.
Што ли ке било да бил во Македонија ..102,3% сите Бугари, сосе Ахмети, Џафери...малку усул бре Афион на форумов дискутираат сериозни луѓе.

Како тоа ИНСТАЛАЦИИТЕ неможат да дојдат до една уплата, до едно сведочење, а велиш јавна тајна "дека во Софија се уплаќа за некоја функција во ВМРО-ДПМНЕ."

Да ти обрнам внимание на една нелогичност !! РАСКОЛОТ СЕ СЛУЧУВАШЕ КОГА ВМРО ДПМНЕ НЕ БЕШЕ НА ВЛАСТ-1991-1997 година. Така да незнам кои функции се купувани тогаш. Па да подобјасниш за кои функции се работи.


7.Дали Антонио учествуваше во студенско/средношколските протести???

Што си толку лош Јордане! Ке ни го истераш и Афион од форумот и ке нема со кого да дебатирамеIcon_lol
30-04-2010, 09:16 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(30-04-2010, 08:57 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(30-04-2010, 06:03 PM)афион Wrote: Ја разгледав целата дискусија на темата само кратко што извлеков како заклучок.

5.Што ако си бил финансиер на партијата,секој бизнисмен во Македонија некаде е финансиер тоа не значи дека ти си нешто посебно.Си имал си давал,што сакаш за возврат.Ако беше во некој играорен клуб ќе ги тераше иртжргаорците да играт на твоја музика???
6.Како тоа црни нема докази за бугарската служба во Македонија???
имаше интревју во Глобус,книга на бугарски агент,изјава на оној градоначалникот од скопје кој скапа во затвор заради сметките во Софија.Јавна тајна е дека во Софија се уплаќа за некоја функција во ВМРО-ДПМНЕ.
7.Сликите на Антонио Милошевски се масло на УДБА??????????


5. Ај да ти повторам и на тебе. Јас од ВМРО ДПМНЕ не барав и небарам ништо. Ако сум имал планови да барам, јас би бил член на партијата. На темава дискутираме која е причината за расколот дали било ВИСТИНСКО БУГАРОФИЛСТВО во ВМРО ДПМНЕ или ПРИКАЗНИТЕ ЗА БУГАРОФИЛСТВОТО се дело на СДБ/КОС за да ја покријат својата активност.

6. Зборуваш за кнгата на Енчев. Еве што вели самиот Енчев. Го објаснува начинот како врбувал соработници:


Quote:АГЕНТУРА Бугарскиот дописник на „Отечествен фронт“ во Белград првата година главно се занимавал со собирање и анализирање на информации и проценка на состојбите, а потоа решил да поработи и на терен. Во втората година направил измени во разузнавачката дејност и им дал предност на прогнозите и на создавање бугарска агентура во Македонија и Србија. „Често патував во Македонија на неколку дена – посетував цркви, манастири, културно-историски споменици во Скопје, Охрид, Струга, Битола, Прилеп, десетици села и паланки, создавајќи им работа на македонските служби за следење. Едно време тие престанаа да ме следат, веројатно процениле дека тоа е чист труризам. И тогаш дојде времето за вистинска работа.

Новинарот Енчев направил попара од Македонија. Ангажирал шпиони, соработници и тоа на ПРОПАТУВАЊЕ а УДБА, КОС, СДБ спиеле.
Што ли ке било да бил во Македонија ..102,3% сите Бугари, сосе Ахмети, Џафери...малку усул бре Афион на форумов дискутираат сериозни луѓе.

Како тоа ИНСТАЛАЦИИТЕ неможат да дојдат до една уплата, до едно сведочење, а велиш јавна тајна "дека во Софија се уплаќа за некоја функција во ВМРО-ДПМНЕ."

Да ти обрнам внимание на една нелогичност !! РАСКОЛОТ СЕ СЛУЧУВАШЕ КОГА ВМРО ДПМНЕ НЕ БЕШЕ НА ВЛАСТ-1991-1997 година. Така да незнам кои функции се купувани тогаш. Па да подобјасниш за кои функции се работи.


7.Дали Антонио учествуваше во студенско/средношколските протести???

Господине Црни ако си бил само обичен финансиер немало потреба да те следат,или толку се глупави овие од Удба што ги следат сите ситни финансиери????.
Вистината за расколот??А кој вели дека има раскол?Ги пратиш последните потези на Грујоски и Георгиевски??
Леле мајко,главниот во Битола е еден стар дедо што се вели дотрајан,односно избегани му се чавките ама во буквална смисла уште од порано.Енчев почнал да работи на терен.Така де го пуштиле пиунот додека другите работат.
Имаш некои банки во Македонија,па следи ги парите.
А за другите точки мислење??
Јорде нема потреба да те бранат голем си.
А јас не бегам немам потреба не ми гориNenene
30-04-2010, 10:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-04-2010, 10:18 PM)афион Wrote: Господине Црни ако си бил само обичен финансиер немало потреба да те следат,или толку се глупави овие од Удба што ги следат сите ситни финансиери????.


Јас зборувам по онаа што го го знам и го има во досието. Ако знаеш кои се ситни а кој крупни финансиери напиши :

1. од 1 денар па до x денари се ситни
2. од x денари до y се средни
3. од y до z се големи
(30-04-2010, 10:18 PM)афион Wrote: Вистината за расколот??А кој вели дека има раскол?Ги пратиш последните потези на Грујоски и Георгиевски??
Леле мајко,главниот во Битола е еден стар дедо што се вели дотрајан,односно избегани му се чавките ама во буквална смисла уште од порано.Енчев почнал да работи на терен.Така де го пуштиле пиунот додека другите работат.


Читај на почетокот на темата, ако "Документираната историја за Расколот во ВМРО ДПМНЕ" е лажна, ке се преставиш со полно име и презиме и во некој весник ке кажеш дека иницијативата со педесетина потписи и седницата одржана на 30.08.1997 година не се одржала. Тоа што пишувале весниците е лага.

Значи пак УДБА глупа.
Или сакаш да кажеш во Македонија врие од Бугари па едвам дочекале да дојде Бугарскиот шпиун Енчев па да му се понудат како соработници. Само човек на Енчев може да тврди дека лесно се наоѓаат соработници за Бугарската служба.


(30-04-2010, 10:18 PM)афион Wrote: Имаш некои банки во Македонија,па следи ги парите.


Кои банки и кои луѓе.??? Тоа некои банки умре...


(30-04-2010, 10:18 PM)афион Wrote: А за другите точки мислење??


Се што ме праша мене ти одговорив. Ти ми остана должен одговори на следниве прашања:


(30-04-2010, 08:57 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Како тоа ИНСТАЛАЦИИТЕ неможат да дојдат до една уплата, до едно сведочење, а велиш јавна тајна "дека во Софија се уплаќа за некоја функција во ВМРО-ДПМНЕ."

Да ти обрнам внимание на една нелогичност !! РАСКОЛОТ СЕ СЛУЧУВАШЕ КОГА ВМРО ДПМНЕ НЕ БЕШЕ НА ВЛАСТ-1991-1997 година. Така да незнам кои функции се купувани тогаш. Па да подобјасниш за кои функции се работи.


7.Дали Антонио учествуваше во студенско/средношколските протести???


(30-04-2010, 10:18 PM)афион Wrote: Јорде нема потреба да те бранат голем си.
А јас не бегам немам потреба не ми гориNenene


Мене никој не ме брани.
Синот напиша дел за бизнисот зошто не го демантирате дека не е така.
30-04-2010, 11:35 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(30-04-2010, 11:35 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(30-04-2010, 10:18 PM)афион Wrote: Господине Црни ако си бил само обичен финансиер немало потреба да те следат,или толку се глупави овие од Удба што ги следат сите ситни финансиери????.


Јас зборувам по онаа што го го знам и го има во досието. Ако знаеш кои се ситни а кој крупни финансиери напиши :

1. од 1 денар па до x денари се ситни
2. од x денари до y се средни
3. од y до z се големи
(30-04-2010, 10:18 PM)афион Wrote: Вистината за расколот??А кој вели дека има раскол?Ги пратиш последните потези на Грујоски и Георгиевски??
Леле мајко,главниот во Битола е еден стар дедо што се вели дотрајан,односно избегани му се чавките ама во буквална смисла уште од порано.Енчев почнал да работи на терен.Така де го пуштиле пиунот додека другите работат.


Читај на почетокот на темата, ако "Документираната историја за Расколот во ВМРО ДПМНЕ" е лажна, ке се преставиш со полно име и презиме и во некој весник ке кажеш дека иницијативата со педесетина потписи и седницата одржана на 30.08.1997 година не се одржала. Тоа што пишувале весниците е лага.

Значи пак УДБА глупа.
Или сакаш да кажеш во Македонија врие од Бугари па едвам дочекале да дојде Бугарскиот шпиун Енчев па да му се понудат како соработници. Само човек на Енчев може да тврди дека лесно се наоѓаат соработници за Бугарската служба.


(30-04-2010, 10:18 PM)афион Wrote: Имаш некои банки во Македонија,па следи ги парите.


Кои банки и кои луѓе.??? Тоа некои банки умре...


(30-04-2010, 10:18 PM)афион Wrote: А за другите точки мислење??


Се што ме праша мене ти одговорив. Ти ми остана должен одговори на следниве прашања:


(30-04-2010, 08:57 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Како тоа ИНСТАЛАЦИИТЕ неможат да дојдат до една уплата, до едно сведочење, а велиш јавна тајна "дека во Софија се уплаќа за некоја функција во ВМРО-ДПМНЕ."

Да ти обрнам внимание на една нелогичност !! РАСКОЛОТ СЕ СЛУЧУВАШЕ КОГА ВМРО ДПМНЕ НЕ БЕШЕ НА ВЛАСТ-1991-1997 година. Така да незнам кои функции се купувани тогаш. Па да подобјасниш за кои функции се работи.


7.Дали Антонио учествуваше во студенско/средношколските протести???


(30-04-2010, 10:18 PM)афион Wrote: Јорде нема потреба да те бранат голем си.
А јас не бегам немам потреба не ми гориNenene


Мене никој не ме брани.
Синот напиша дел за бизнисот зошто не го демантирате дека не е така.

И ти си голем финансиер со вложени 10000 марки.Немој да ме смееш,во бизнис кој тежи со милиони ти си само капка.
Што знаеш за Црномаров,Мавровски,браќата Невеновски ,каква врска има некој од овие со бугарите?
Унибанка и Корперативна банка какви банки се?

Значи пак УДБА глупа.-Е оваа ти е врв,ни сум бил удбаш а ни планирам,оваа е исто како држете го крадецот,незнаеш што да напишеш па викај УДБА.научи нешто друг освен овие 4 букви.
Зошто не се испита поврзаноста на мара попара,ванцетодоров и ти?Зошто те бранат?
како се викаше оној градоначалникот што во фокус објави како оди наплатата.Тодоровски?
За антоние прашај го јас не знам не бев таму,јас ја видов сликата со бугарите.
Синот те брани и ние да го демантираме,јас сум сам на форумот ако треба да ја поканам баба ми да потврдиSe_klanjam
01-05-2010, 12:24 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,415
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-05-2010, 12:24 AM)афион Wrote: И ти си голем финансиер со вложени 10000 марки.Немој да ме смееш,во бизнис кој тежи со милиони ти си само капка.
Што знаеш за Црномаров,Мавровски,браќата Невеновски ,каква врска има некој од овие со бугарите?
Унибанка и Корперативна банка какви банки се?

Значи пак УДБА глупа.-Е оваа ти е врв,ни сум бил удбаш а ни планирам,оваа е исто како држете го крадецот,незнаеш што да напишеш па викај УДБА.научи нешто друг освен овие 4 букви.
Зошто не се испита поврзаноста на мара попара,ванцетодоров и ти?Зошто те бранат?
како се викаше оној градоначалникот што во фокус објави како оди наплатата.Тодоровски?
За антоние прашај го јас не знам не бев таму,јас ја видов сликата со бугарите.
Синот те брани и ние да го демантираме,јас сум сам на форумот ако треба да ја поканам баба ми да потврдиSe_klanjam


Сите вие на кои не ви е до дискусија која ке води кон вистината манипулирате со поимот време.

1. Која партија даде милиони на изборите кои ти ги нарекуваш бизнисот 1990 и 1994 година.
2. За Црномаров знам дека немал формирано БУГАРСКА ПАРТИЈА. Знам дека не бил осуден како Бугарски шпиун.

3. Од која година се Унибанка и Корперативна банка

4. Дека си човек УДБА никаде не реков. Еве што реков: Или сакаш да кажеш во Македонија врие од Бугари па едвам дочекале да дојде Бугарскиот шпиун Енчев па да му се понудат како соработници. Само човек на Енчев може да тврди дека лесно се наоѓаат соработници за Бугарската служба.

5. Посочи каде ме бранат .

6 Јас за да ти дам ДОКУМЕНТИРАН ОДГОВОР ЗА Антоние ТЕ ПРAШАВ СЛЕТНОТО: "Дали Антонио учествуваше во студенско/средношколските протести??? "

7. Синот не ме брани, само зборува ДОКУМЕНТИРАНО за семејниот бизнис бидејки бил дел однего.
Незнам колку ти е стара бабата но во втората половина на осумдесетите беше знак на престиж да носиш нешто од s&s
(This post was last modified: 01-05-2010, 01:11 AM by ЈорданПетровски.)
01-05-2010, 01:07 AM
Reply