Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
Author Message
Giovanni
Unregistered

 

(09-04-2010, 01:16 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ке може ли Giovanni, да прикачиш мои изјави, да копираш мои постови, КАДЕ ЗАСТАПУВАМ ПРОБУГАРСКИ ПОЗИЦИИ.

пс.за другото од постот подоцна. Да ја разјасниме оваа работа.

Не мислев да се јавам овде , ама ајде, уште еднашка по илјадити пат. Значи еве вака. Да ги користиме твоите критериуми за тоа кој е што е. Ти овде сите не нарече немакедонци, и Срби и дека работиме за Српски интереси. Наречени и сме дека работиме за тајната служба. Значи истото прашање до вас: Со која изјава застапувам или застапуваме ПРОСРПСКИ позиции? Кој сте вие да делите од рака изјави и тоа тешки дека сме соработници на тајната служва и срби или просрби? Каде сме дале изјава дека сме членови на тајната служба? По твојата логика ти си најголемиот Бугарин. Дозволи ни тогаш вие исто така да бидете третирани. Или , ако сакате, не му го прави на другиот тоа што вие не сакате вас да ви го прават.


Ех сега, по мојата логика. Јас нема да се вртам на изјава иако можам да барам. Мене генералната логика ми кажува некој работи. Со таа логика и утврдив дека ванчевтодор е Јордан Петровски. Тоа е мошне едноставно. Ванчевтодор е уникатен член на сите можни форуми Македонски и насекаде истото го поставува кое е оригинално и забележително. Јас неможам куртевци и муртевци да разликувам на кој сите 3000 постови им се исти во смисол што ќе јадете денеска и каква музика слушате. Ама ванчевтодор кој труби за тајната служба и за Јордан Петровски нон стоп не се промашува. Каде е лустрацијата таму е ванчевтодор со постови за Јордан Петровски и со српска контрола над тајната служба итн. Поготово кога Јордан Петровски се појави на овој форум а ванчевтодор го снема. Сега, јас немам докази пишани, немам логови од IP како што вие имате, ама никој неможе да ме разубеди дека ванчевтодор и Јордан Петровски не се истата личност. Тоа е здрава логика и здрав разум, за кој не ми требаат документи.


Сега за форумов и за вас. Тој не е од вчера и сигурно членовите и администрацијата имаат искуство од други форуми. Не би се рекламирале како најслободен форум иако не знам колку постови ваши се бришани на другите. јас и ден денеска ги читам. Не е тоа проблемот. Значи, со целото искуство од други форуми каде сите го знаат Христо и какви ставови застапува се формира овој форум каде Христо од првиот ден е модератор! Не го кривам јас Христо за неговите пробугарски ставови, такви секогаш ќе има, туку врвот на форумов кој него за модератор го поставил. А ЗНАЕЛ за неговите ставови. Никој не може да ме убеди дека не знаел. А вие Јордане, од првиот ден не сте обичен член , туку учествувате во создавањето на овој форум. Го рекламирате на секаде. И сега, се повторува КОМПЛЕТНО истата сторија од 90тите каде сте опкружени од Бугари и се праите на удрени. Каде сум изјавил нешто пробугарско? Па што треба, да кажете дека Македонија треба да е под Бугарија за да официјално станете Бугарофил? Па вие за многу помалку докази и за поблаги изјави тешки обвиненија поставувате. Оснивачки член сте на форум кој го рекламирате за најдобар и најслободен, каде Бугарофили се модератори и тоа од почетокот го знаевте. Уште еднашка господине Петровски, СО КОЈ СИ ТАКОВ СИ! Вашата прикана пак се повторува од почетокот на 90тите каде "не сте знаеле на кого му давате десетици илјади марки" кој во тоа време и за таа држава се богатство невидено. Немојте после да кажете не знаев , или каде изјавив дека Христовите мненија ги подржувам. Ванчевтодор ви е никот по сите форуми. Секогаш одбивате да се изјасните за Ванчо Михајлов и Тодор Александров чија кованица е вашиот ник. Се е српска завера и Македонија е управувана од Србија иако реалноста не е таква. Сите документи кој сами ги поставувате на нетов од вашето досие укажуваат на мошне сомнителни контакти, мошне јаки врски со луѓе кој се докажале непријатели на Македонија. Сте финансирале бугарофили иако велите не сте знаеле.... И сега, со која изјава сум пробугар? Јас само добронамерно ви велам затоа што немам АМА БАШ НИКАКОВ интерес. Не е битно како вие себе си се гледате, туку како вас муштеријата ве гледа! Вие сакате да се наметнете со вашите идеи на Македонецот, јас само ви кажувам како Македонецов вас ве гледа, а таквите како мене се во мнозинство! Не се љутете на муштеријата, затоа што овде вие сакате да продадете ваша идеја на некого и барате од Македонецот да ви ја "купи". Во бизнисот муштеријата е во право. Јас кога одам на лекар се распрашувам од други пациенти каков му е успехот. Кога одам на адвокат исто. Ви реков за директор на фирма на запад. Само , вие пак ќе се фатите за едното те исто. Вие фаќај те се, но јас ви велам каква реакција кај другите предизвикувате и како другите ве гледаат! Има многу поважна работа од поединечна изјава, поединечен документ, а тоа е општата импресија и ЗДРАВ РАЗУМ, логика.
09-04-2010, 06:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-04-2010, 06:29 PM)Giovanni Wrote:
(09-04-2010, 01:16 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ке може ли Giovanni, да прикачиш мои изјави, да копираш мои постови, КАДЕ ЗАСТАПУВАМ ПРОБУГАРСКИ ПОЗИЦИИ.

пс.за другото од постот подоцна. Да ја разјасниме оваа работа.

Не мислев да се јавам овде , ама ајде, уште еднашка по илјадити пат. Значи еве вака. Да ги користиме твоите критериуми за тоа кој е што е. Ти овде сите не нарече немакедонци, и Срби и дека работиме за Српски интереси. Наречени и сме дека работиме за тајната служба. Значи истото прашање до вас:


1. Побарав да ги дадеш постовите или изјавите за моите пробугарски ставови. Ти пак во исти стил ВЕТЕР И МАГЛА.

2. Копирај ги мојте изјаве каде сите ве нарекувам немакедонци (кој сите) и стави ги како цитати за да можам јас а и сите другуте да ја провериме вистинитоста.

пс.јас многу убаво го разбирам оваа опструирање на темава и обиди форумов да се етикетира како пробугарски.
09-04-2010, 08:32 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

Има неколку члена на форумов, но како најистанкати сакам да ги посочам пишман аџиите Горан и Џовани на кои секој пост им е "последен и никој пат веќе" само за после неколку часа да се вратат како ништо да не било (па имајте малце достојанство бре људи!).
Сакам да посочам на нивниот неприкосновен патриотизам и интелект. Џовани, психијатарот од Италија и Горанчо невработениот професор по физика кои се последниот столб на одбраната на Македонија, нон-стоп трубат за докажани бугараши, шверцери, криминалци, шпиони, за амбиции на азиланти да се вратат во Р.М. и да активираат политички кариери.

На секое барање да ги поткрепат обвиненијата што ги исфрлаат тие одговараат со: "бугараш", "Ванчо Михајлов", "Тодор Александров".

(27-03-2010, 06:46 PM)Горан Н. Арсов Wrote:
Quote:Околу ’бугараштвото’ на Јордан Петровски, најдобро тој сам ќе ти објасни, но првин ќе треба да напишеш што те наведа да помислиш такво нешто, освен ако не ти се сонило?!

Јован сам си кажа дека го финансирал Георгиевски, за кого мислам дека не е потребно да барам референци до личните интервјуа со кои повеќепати, индиректно, кажува дека во Македонија никогаш немало Македонизам, туку имало само Бугари и оние кои Србите ги „преобратиле“ од Бугари во Македонци.

На крај, се виде која му е целта на Георгиевски - уште една поделба на Република Македонија, со „тројанскиот коњ“, тотално лудата идеја за некаква си размена на територии која никогаш немаше да може да биде спроведена на теренот - меѓу населението.

Quote:Вие не го негирате тоа дека сте контактирале со бугарската СДБ, самите кажувате дека сте го финансирале Георгиевски за кој сите знаеме дека е бугароман.

Но - се надевам дека некогаш во животот ќе осознаете дека во Македонија живеат Македонци кои не се Бугари, па ќе ви текне дека само се срамите себеси покажувајќи (не негирате воопшто) дека сте биле шпион за Бугарија.
Не знам.

Quote:Giovani
И сега, се повторува КОМПЛЕТНО истата сторија од 90тите каде сте опкружени од Бугари и се праите на удрени. Каде сум изјавил нешто пробугарско? Па што треба, да кажете дека Македонија треба да е под Бугарија за да официјално станете Бугарофил?

За грешките на и за Љубчо Георгиевски е лесно да се зборува сега во 2010 година, откако параходот замина. Горанчо, Џовани и дружина, прочитајте ја оставката на Љ.Г. од 1991, па тогаш коментирајте дали тогаш бил "бугараш". И ако навистина е како што тврдите: Љубчо беше премиер на Р.М. цели четири години, но јас не видов дека се избриша границата кон Бугарија, ниту дека Бугарите напавија инвазија на Македонија. Впрочем, ако се сеќавам добро баш во средните '90-ти имаше најмногу дружба со Бугарите кога тие доааѓа да продаваат на наш пазар за "три червени", а ние Македонците одевме на ефтин "шопинг" во Ќустенидил. А кај е Бугарија денес, а каде е Македонија? Некој треба за тоа да одговара.

Quote:Giovani
Quote:Ех сега, по мојата логика. Јас нема да се вртам на изјава иако можам да барам. Мене генералната логика ми кажува некој работи.
Ах, пусти докази!!! Да не ти се и на тебе у сефот на Мирза?
Еве, нека се Јордан и ванцевтодор исти човек: Дај каде тодорванцев продава бугараштво.

Видете дргарчиња:
За вас патриотизмот е олицетворен во навивачите на "Вардар" - тури баретка на глава, веј знаме и викај и пцуј што погласно можеш, а кога не ви годи тогаш почнува ќотекот.
За нас патриотизмот е олицетворен во почитувањето на човековите права и слободи и во економскиот успех, т.е. независност.
Кога овој концепт ќе ви се разјасни, тогаш ќе можеме да дискутираме како луѓе.
09-04-2010, 08:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Ке го злоупотребам за малку форумов. Се помачив и најдов ист начин на дефокусиање на дискусијата но и став на НИКОТ ванчевтодор по прашањето за Ванчо Михајлов и Тодор Александров. Постов кога ке одлучат Администраторите можат слободно да го избришат. Ке ставам и линк. Кој сака да ја провери веродостојноста : ТУКА


Quote:10-11-08, 22:39
vancevtodor
Форум Џедај

Регистриран: Jun 2005
Мислења: 1,262
Quote:samoUTEPAN, kolku shto si ti osnovach na VMRO-DPMNE tolku e i BRATI Ljube Boshkovski.

Quote:10-11-08, 22:44
SuicideMessiah
Советник

Quote:Probugar najmalku kje mi ukazhuva na greshkite.

Quote: 10-11-08, 23:15 #68
vancevtodor
Форум Џедај

Регистриран: Jun 2005
Мислења: 1,262
Quote:Ke ja uzurpiram malku temava i ke prenesam od drug forum del od moj odgovor na slichno obvinuvanje:

"da te potsetam na Jas na postot vrzan so temata ti replicirav so slednoto:

Цитат напишан од: vancevtodor
Sigurno imate golema maka ti i tvoite pretpostaveni -se vrakjash desetina stranici nanazad, na temata: "bugarski pasoshi, bugarsko drzavljanstvo"

i vo ovaa mislenje:

[b]"Prashanjeto koe treba da si go postavish ti i drugite "omladinci" tuka e, koj ja stori ekonomskata pustosh vo Makedonija pa da moraat Makedonci da "baraat Bugarski korenja" za da dojdat do pasosh.
No shto da pravish vie "mladi i neiskusni" od "neznaenje" gi osuduvate posledicite a prichinitelite gi "zaboravate".

naodjash probugarski stavovi od koi vlechesh zakluchok deka sum ili bugarin ili probugarin.

i ochekuvav deka ke ukazesh shto vo postov e probugarski stav.

Bidejki toa shto si se machel da najdesh moe mislenje na temava, ima nekoja prichina, sakav da osoznam dokraj shto ti e celta, zatoa ti ponudiv i del od moeto "obrazovanie":

ps.na eden tvoj istomislenik na eden drug forum, koj vo avatarot ima chetiri S, mu podobjasniv malku za moeto "obrazovanie" pa eve ke go storam toa i za tebe:

"Doktorirav" vo dve oblasti i toa:

1.Prepoznavanje na SRPSKA stoka.
Velea i ushte velat deka nemalo podobar od mene vo prepoznavanje na Srpskata naduena stoka, vo poslednite dvaestina godini na stochniot pazar vo Kumanovo.

2.Kako najlesno da se prepoznaat sorabotnicite na UDBe.

Vtoriot "doktorat" e i medjunarodno priznat.

Ti postapi tochno po "upatstvoto za rabota", preskokna da dadesh odgovorot vrzan za temata-da posochish shto od mojot post e probugarski stav i prodolzi vo po tebe sakanata nasoka, smetajki deka so etiketiranje a bez konkreten dokaz ke si ja ispolnish zadachata.
No sega da prodolzime onamu kade shto ti sakash da odi diskusijata, a jas da osoznam shto stoka si.
Na pazarot nosea TELINJA, predhodno im vitkaa treva i gi poea so pivo da deluvaat uhraneti i dobro chuvani-bezbrizni, a odnadvor gi machkaa so gelovi vo razni boi.I so toa telinjata stanuvaa IN ili kako gi vikavme "struchno" INtelci.
Potoa nosea svinji ,svinji pomiari od koi ni sapun nemozesh da napravisdh a da nezboruvame za neshto drugo.Zatoa vo Kumanovo na vilata na General Zivota Panic, beshe napishano: "OD SRBI NI SAPUN NE BIVA",ako imash nekoj prijatel kumanovec prashaj go za verodostojnosta na napishanovo.
Kuriozitet na pazarot, sekoja sreda, beshe eden BRADEST jarec,nego Srbite ne go nosea za prodavanje, tuku kako atrakcija, se falea i taguvaa.Se falea, deka nemalo forum oops..mislev pazar ,kade shto bradestiov ne bil glaven, no so taga zboruvaa, "ete vreminjata se smenia i na bradestiov jarec veke pristapot po "pazarite" mu e zabranet".

Se nadevam deka sega ke odgovorish!
[/b]


Quote:1-11-08, 00:26
SuicideMessiah
Советник
Регистриран: Jul 2008
Возраст: 27
Мислења: 5,196
Quote:Kojznae kakvo nivo na opsesija treba da imash so nesto za da posvetish doktorat na "srpskite stoki". Pretpostavuvam teshka opsesija ili manija (toa veke psiholog treba da go kaze) treba da imash. E sega, dali si ti probugarin ili ne ke kazat onie simpatizeri na DPMNE sto smetaat deka Todorovski e bugarofil, ke kazat onie MAKEDONCI koi smetaat deka nashite revolucioneri ne bile ETNICHKI Bugari, kako sto kazuva Todorovski, kogo ti go branish.Toa sto mene me obvinuvash deka sum trebal da ispolnam dnevna norma ili ne znam sto... DURI I DA BESHE TOCHNO e nesporedlivo so tebe... DOKTORAT da posvetish eeeeeej.

P.S. Ushte ednash po kojznae koj pat...vancevtodor inicijalite na tvojot nick nemozhe da asociraat na Makedonci nego na Makedonski krvnici...

vance = Vancho Mihajlov i todor = Todor Aleksandrov

Taka e Bugar?

Quote: 11-11-08, 00:50
vancevtodor
Форум Џедај

Регистриран: Jun 2005
Мислења: 1,262
Quote:samoUTEPAN, da te ispravam mojot "doktorat" e pod navodnici ama prepoznavanjeto na Srpska stoka ne.
Treba da nauchish i ti i tvoite, pomina vremeto koga "EDINSTVENA VISTINA" BESHE TOA SHTO KE ODLUCHESHE CK- vistina e ona shto ke go dokaze naukata .
ps.mojot nik e moja rabota- "bugarshtinata" baraj ja vo onaa shto go pishuvam i zastapuvam.


Quote: 11-11-08, 00:58
SuicideMessiah
Советник
Регистриран: Jul 2008
Возраст: 27
Мислења: 5,196
Quote:ako prvo si smeshal svinji i magarinja vo politika ama i kraj kraeva cel doktorat si napravil...moshne interesno...ne da e off topic ama krajno glup poteg e...a za toa deka bilo pod navodnici daleku od toa ama aj neka ti bide.I normalno tvoja rabota e da propagirash bugarska politika i da se krstish vo Makedonski krvnici kako tie dvajca na nickot shto ti se posocheni...sigurno ne e moja rabota...za toa ushte povekje imash pravo.


Quote:11-11-08, 01:20
vancevtodor
Форум Џедај
Регистриран: Jun 2005
Мислења: 1,262
Quote:samoUTEPAN, pa vo Bihakja skoro i da nema nishto drugo osven svinji i magarinja-lesno i za mnogu kratko vreme, se "doktora" na takva tema,a se blagodarejki na "praktichnata nastava".
Okolu Makedonskite krvnici, jas imam vakov kriterium-SEKOJ KOJ UBIL I EDEN MAKEDONEC E MAKEDONSKI KRVNIK i tuka jas i ti i tie kako tebe ne se slagame.Za vas del od KRVNICIVE se HEROI.

Quote:1-11-08, 01:27
SuicideMessiah
Советник
Регистриран: Jul 2008
Возраст: 27
Мислења: 5,196
Quote:Vo edno sigurno ne se soglasuvame...jas tvrdam deka Vancho Mihajlov i Todor Aleksandrov se Makedonski krvnici a ti inicijali nivni si postavil...mora da se tvoi idoli shtom e taka...ili kje mi kazhesh deka si inspiriran od dvajca komshii po ime Vancho Mihajlov i Todor Aleksandrov pa si im stavil inicijali?I koi krnvnici na Makedonskiot narod sum gi posochil kako "moi" heroi?


Quote:11-11-08, 02:51
vancevtodor
Форум Џедај
Регистриран: Jun 2005
Мислења: 1,262
Quote:samoUTEPAN, jas rekov deka ne sum istorichar i zatoa prifakjam mislenje na verifikuvani ludje od taa oblast.Dosega jas ne sum sretnal nikade deka Vancho Mihajlov e pozitivna lichnost-a ne sum imal moznost da go zapoznam i da donesam svoj sud - zatoa moeto mislenje zanego e takvo-"Makedonski krvnik".Za Todor Aleksandrov e sosema druga prikaskata i nego nemozesh da go stavish vo ist kontekst so Mihajlov.Za Aleksandrov istoriskata nauka nema edinstveno mislenje.
No ima edna mnogu povazna rabota koja vo Bihakjka mora da ja razberete-istorijata ne e zbir na nashi deneshni zelbi ,tuku e zbir na sluchuvanja koi se sluchile pod odredeni uslovi.
Ostavi go mojot NIK ,neka ne te optovaruva, obrni vnimanie na onaa shto go postiram, ke ti pomogne da stanesh Makedonec,jas imam trpenie a shto e povazno i ISKUSTVO so takvite kako tebe.

Quote: 11-11-08, 03:11 #83
SuicideMessiah
Советник
Регистриран: Jul 2008
Возраст: 27
Мислења: 5,196
SuicideMessiah ја исклучи репутацијата
Quote:Znachi spored tebe T.Aleksandrov ne bil krvnik na Makedoncite? De izjasnise

Quote:11-11-08, 03:23
vancevtodor
Форум Џедај
Регистриран: Jun 2005
Мислења: 1,262
Quote:Spored mene, mozam da zboruvam za tebe -za Aleksandrov ke zboruvaat verifikuvani ludje - bidejki jas i ti diskutirame i taka te zapoznavam koj si i shto si, ke se izjasnam za tebe: moja konstatacija e deka pod itno treba da pobarash chare od nekoja bajachka ,za medicinata si izguben sluchaj, samo chudo moze da te spasi.

Quote:11-11-08, 11:33
SuicideMessiah
Советник
Регистриран: Jul 2008
Возраст: 27
Мислења: 5,196
Quote:Ajde ajde...ne se vadi...priznaj deka tezneesh koj maika Blgarija...barem ochigleden si i tvoite konstatacii se samo za nosot da si go izbrishesh drugo za nishto ne vredat.
(This post was last modified: 09-04-2010, 09:43 PM by ЈорданПетровски.)
09-04-2010, 09:40 PM
Reply
Giovanni
Unregistered

 

А бе ако е за неодговарање, ни ти не одговараш . Зоограф овде те прашува да му посочиш каде МПО не е бугарска. Видиш, не сум јас еден единствен кој има исто мислење , јас ти кажав како сите други те гледаат.


http://forums.vmacedonia.com/f11/umd-mpo...post306516

А кога сме пак кај неодговарање, Администраторот пак не одговори, а редно е. Тој си зеде слобода ИП адреси да поставува овде на одреден(и) членови ама не сака за својот да даде ист реферат. Колку дупликати се на овој форум?

Да почнеме од едноставно прашање, да ли мара-попара, ванчевтодор и Јордан Петровски се иста личност?

Форумов е мајтапење Јордане, мајтапење.

И уште нешто, немам јас никаква врска со психијатрија, едвај лебот си го вадам овде. А и најмалку сум просрбин или билошто друго. Жена ми е Албанка, од Албанија. Католикиња. И не се плаши, нема повеќе да слушаш здрава логика. Ти сметаме , ќе си одиме. Не се секирај.
09-04-2010, 10:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-04-2010, 10:05 PM)Giovanni Wrote: А бе ако е за неодговарање, ни ти не одговараш . Зоограф овде те прашува да му посочиш каде МПО не е бугарска. Видиш, не сум јас еден единствен кој има исто мислење , јас ти кажав како сите други те гледаат.


http://forums.vmacedonia.com/f11/umd-mpo...post306516

А кога сме пак кај неодговарање, Администраторот пак не одговори, а редно е. Тој си зеде слобода ИП адреси да поставува овде на одреден(и) членови ама не сака за својот да даде ист реферат. Колку дупликати се на овој форум?

Да почнеме од едноставно прашање, да ли мара-попара, ванчевтодор и Јордан Петровски се иста личност?

Форумов е мајтапење Јордане, мајтапење.

И уште нешто, немам јас никаква врска со психијатрија, едвај лебот си го вадам овде. А и најмалку сум просрбин или билошто друго. Жена ми е Албанка, од Албанија. Католикиња. И не се плаши, нема повеќе да слушаш здрава логика. Ти сметаме , ќе си одиме. Не се секирај.


Форумот не е мајтапење Giovanni, ТИ стана за мајтап, секоја манипулација ти држи додека да ја видам. Си понудил линк убаво. Ама на темава се зборува за УМД и МПО. А Зоограф прашањето требел да го постави на тој ШТО СЕ СЛИКАЛ СО МПО и кој во тоа време се ЗДРУЖУВАШЕ со МПО.
Ме обвинуваш мене преку никот ванчевтодор за бугарофилство а оној на кого се повикуваш: "Истовремено сосема е разбирливо/мозно дека сакаат да помогнат на Македонија, без оглед на нивните идеолоски погледи. Како такви тие се добродојдени, се додека помоста не е условена со глупости."
Quote:09-12-2008, 11:42 #3 (Линк до мислењето) Најгоре
vancevtodor
Форумџија
Регистриран: Mar 2005
Локација: .
Мислења: 904
Се согласил: 0
Се согласиле 1 пат во 1 мислење

Quote:Pa i jas sakav da "razberam" shto e rabotava, zatoa postirav izjavi na DJ_SHEMA.
DJ_SHEMA, kolku znam beshe potpredsedatel, a koga popresedatel ke izjavi deka tie i tie se PROBUGARI ili deka MPO e BUGARSKA organizacija nemozesh da ne mu veruvash.No na slikava od KONGRESOT na MPO so LEBAMOFF e i Meto Koloski PREDSEDATEL na UMD, kolku shto se gleda na slikava, Koloski e najradosen. Dali Shema "zgreshil" so izjavite ili na Koloski ne mu objasnil na chii kongres ke odi.

[Image: fom.jpg]


Quote:10-12-2008, 16:00 #11 (Линк до мислењето) Најгоре
ZooGraf
zzzzz....
Регистриран: Oct 2005
Локација: Xanadu, letnata prestolnina
Мислења: 1.184
Се согласил: 0
Се согласиле 0 пати

Quote:Abe nisto sto rekol Chris Evanoff vo prviot post ne e vo kontradikcija deka MPO e probugarska organizacija. A deka se probugarski e fakt. Neka vanchetodor najde eden niven naptpis za posebna etnicka zaednica Makedonci, jasno razlicito od Bugari - nema takvo. Neverojatno e kolku se izbegava taa tema na nivniot sajt.
Za nezavisna drzava Makedonija, razlicito od Bugarija bese i V. Mihajlov toa ne go pravi pomal Bugar.
Istovremeno sosema e razbirlivo/mozno deka sakaat da pomognat na Makedonija, bez ogled na nivnite ideoloski pogledi. Kako takvi tie se dobrodojdeni, se dodeka pomosta ne e uslovena so gluposti.

Ти Giovanni, член си на УМД.???

Кој тоа ке си одите. Група сте некоја, партија...????
(This post was last modified: 09-04-2010, 10:53 PM by ЈорданПетровски.)
09-04-2010, 10:51 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(09-04-2010, 10:05 PM)Giovanni Wrote: А кога сме пак кај неодговарање, Администраторот пак не одговори, а редно е. Тој си зеде слобода ИП адреси да поставува овде на одреден(и) членови ама не сака за својот да даде ист реферат. Колку дупликати се на овој форум?

Да почнеме од едноставно прашање, да ли мара-попара, ванчевтодор и Јордан Петровски се иста личност?

Форумов е мајтапење Јордане, мајтапење.

И уште нешто, немам јас никаква врска со психијатрија, едвај лебот си го вадам овде. А и најмалку сум просрбин или билошто друго. Жена ми е Албанка, од Албанија. Католикиња. И не се плаши, нема повеќе да слушаш здрава логика. Ти сметаме , ќе си одиме. Не се секирај.Јас како Администраторот проценив така. За да ги проверам IP адреси и да реагирам ме натера тоа што се посомневав дека се работи за злоупотреба. Сите никови беа креирани за подршка помеѓу себе. Значи се работи за "убиство со предумисла". Се надевам ке разбереш. Постапив максимално коректно не ја БАНИРАВ IP адресата во ИНТЕРЕС НА ВИСТИНАТА.

Баш тоа што Јордан Петровски е еден од основачите на форумот треба да ти помогне да ја разбереш желбата на форумов да се дојде до вистината. Вистината од која ти и уште неколкумина на форумов се плашите.
Јордан инсистираше најмногу да не ја банирам IP адресата на Сведок.

Ме интересира кои сте тоа вие што ке си одите. И ти имаш дупли никови??

После ден два сите постови кои не се врзани со темава ке бидат избришани.
09-04-2010, 11:20 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(09-04-2010, 06:29 PM)Giovanni Wrote:
(09-04-2010, 01:16 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ке може ли Giovanni, да прикачиш мои изјави, да копираш мои постови, КАДЕ ЗАСТАПУВАМ ПРОБУГАРСКИ ПОЗИЦИИ.

пс.за другото од постот подоцна. Да ја разјасниме оваа работа.

Не мислев да се јавам овде , ама ајде, уште еднашка по илјадити пат. Значи еве вака. Да ги користиме твоите критериуми за тоа кој е што е. Ти овде сите не нарече немакедонци, и Срби и дека работиме за Српски интереси. Наречени и сме дека работиме за тајната служба. Значи истото прашање до вас: Со која изјава застапувам или застапуваме ПРОСРПСКИ позиции? Кој сте вие да делите од рака изјави и тоа тешки дека сме соработници на тајната служва и срби или просрби? Каде сме дале изјава дека сме членови на тајната служба? По твојата логика ти си најголемиот Бугарин. Дозволи ни тогаш вие исто така да бидете третирани. Или , ако сакате, не му го прави на другиот тоа што вие не сакате вас да ви го прават.


Ех сега, по мојата логика. Јас нема да се вртам на изјава иако можам да барам. Мене генералната логика ми кажува некој работи. Со таа логика и утврдив дека ванчевтодор е Јордан Петровски. Тоа е мошне едноставно. Ванчевтодор е уникатен член на сите можни форуми Македонски и насекаде истото го поставува кое е оригинално и забележително. Јас неможам куртевци и муртевци да разликувам на кој сите 3000 постови им се исти во смисол што ќе јадете денеска и каква музика слушате. Ама ванчевтодор кој труби за тајната служба и за Јордан Петровски нон стоп не се промашува. Каде е лустрацијата таму е ванчевтодор со постови за Јордан Петровски и со српска контрола над тајната служба итн. Поготово кога Јордан Петровски се појави на овој форум а ванчевтодор го снема. Сега, јас немам докази пишани, немам логови од IP како што вие имате, ама никој неможе да ме разубеди дека ванчевтодор и Јордан Петровски не се истата личност. Тоа е здрава логика и здрав разум, за кој не ми требаат документи.


Сега за форумов и за вас. Тој не е од вчера и сигурно членовите и администрацијата имаат искуство од други форуми. Не би се рекламирале како најслободен форум иако не знам колку постови ваши се бришани на другите. јас и ден денеска ги читам. Не е тоа проблемот. Значи, со целото искуство од други форуми каде сите го знаат Христо и какви ставови застапува се формира овој форум каде Христо од првиот ден е модератор! Не го кривам јас Христо за неговите пробугарски ставови, такви секогаш ќе има, туку врвот на форумов кој него за модератор го поставил. А ЗНАЕЛ за неговите ставови. Никој не може да ме убеди дека не знаел. А вие Јордане, од првиот ден не сте обичен член , туку учествувате во создавањето на овој форум. Го рекламирате на секаде. И сега, се повторува КОМПЛЕТНО истата сторија од 90тите каде сте опкружени од Бугари и се праите на удрени. Каде сум изјавил нешто пробугарско? Па што треба, да кажете дека Македонија треба да е под Бугарија за да официјално станете Бугарофил? Па вие за многу помалку докази и за поблаги изјави тешки обвиненија поставувате. Оснивачки член сте на форум кој го рекламирате за најдобар и најслободен, каде Бугарофили се модератори и тоа од почетокот го знаевте. Уште еднашка господине Петровски, СО КОЈ СИ ТАКОВ СИ! Вашата прикана пак се повторува од почетокот на 90тите каде "не сте знаеле на кого му давате десетици илјади марки" кој во тоа време и за таа држава се богатство невидено. Немојте после да кажете не знаев , или каде изјавив дека Христовите мненија ги подржувам. Ванчевтодор ви е никот по сите форуми. Секогаш одбивате да се изјасните за Ванчо Михајлов и Тодор Александров чија кованица е вашиот ник. Се е српска завера и Македонија е управувана од Србија иако реалноста не е таква. Сите документи кој сами ги поставувате на нетов од вашето досие укажуваат на мошне сомнителни контакти, мошне јаки врски со луѓе кој се докажале непријатели на Македонија. Сте финансирале бугарофили иако велите не сте знаеле.... И сега, со која изјава сум пробугар? Јас само добронамерно ви велам затоа што немам АМА БАШ НИКАКОВ интерес. Не е битно како вие себе си се гледате, туку како вас муштеријата ве гледа! Вие сакате да се наметнете со вашите идеи на Македонецот, јас само ви кажувам како Македонецов вас ве гледа, а таквите како мене се во мнозинство! Не се љутете на муштеријата, затоа што овде вие сакате да продадете ваша идеја на некого и барате од Македонецот да ви ја "купи". Во бизнисот муштеријата е во право. Јас кога одам на лекар се распрашувам од други пациенти каков му е успехот. Кога одам на адвокат исто. Ви реков за директор на фирма на запад. Само , вие пак ќе се фатите за едното те исто. Вие фаќај те се, но јас ви велам каква реакција кај другите предизвикувате и како другите ве гледаат! Има многу поважна работа од поединечна изјава, поединечен документ, а тоа е општата импресија и ЗДРАВ РАЗУМ, логика.

Џовани, Џовани? Зошто се плашиш од македонски имиња, па и биле никови!? Зошто се срамиш да бидеш Македонец...секаде па и по форуми. Ако треба, по мои критериуми да те етнички детерминирам, јас ке те ставам во група на србизирани Македонци. Некои, таквите ентитети ги нарекуваат југоплачковци или србомани. За мене најсоодветна синтагма е србизиран Македонец. Што значи тоа? Тоа , Јованче ( по нашински Џовани е ЈованчеIcon_lol), тоа е поранешен Македонец со исушен етнички корен, кој една гранка пуштил во српска почва за да преживее.Значи еден хибрид кој живее во Македонија а е потхрануван од српска матрица. Тука спаѓа српска кауза и се што иде со тоа.Таков српски Македонец ги прифатил српските стереотипи наметнати над Македонците. Тоа се : бугарофобија, албанофобија, огромна консумација на српска културна продукција. Културниот идентитет на таков србизиран Македонец е повеќе српски отколку македонски. Таков србизиран Македонец на веселби пее српски песми и весело “ скакуќе“ српски ора. Гледа српски серии и српски филмови. И, што е најсташно. ја претпоставува српската кауза пред македонската. Затоа учествува во палење на американскат амбасада, пцуе по американците, дури и кога добие работа во Браун и Рут. Навива за српските клубови, дури и кога тие играат против македонските.Се јавува доброволец за давање крв во Врање, а кога Македонци слават за независност на Македонија, тој ги нарекува “ Бугараши“. Е, да, еден дел зема активно учество во работата на просрпските тајни државни служби. Еве го мојот личен став за вистински Македонец...ако го разбереш!. Тоа е Македонец, со избалансирана мерка кон српката и бугарската култура, поради став дека Македонец мора да се соочи со нив и да живее со нив. Заради блискоста со нивните јазици и вековна дружба со нив...независна од формата на таа дружба. Приклонување кон само еден од нив, Македонецот ке го кошта губење на својот автентичен културен идентитет, кој е фактички костур на неговиот национален идентитет. Во 1988 година, Атанас Вангелов, идеологот на макеоднската левица изјавува дека во Македонија суштествуваа рамнправно 2 јазика-македонскиот и српско-хрватскиот. Секој кој мисли добро на Македонија ке го подржи овој став, кој не е антисрпски, не е ни анти бугарски туку е тврдо промакедонски. Србизирани Македонци се плашат од влез на бугарска култура во Македонија, плашејки се за својот новосоздаден просрпски идентитет, а некои плашејки се ...за својата работа.
09-04-2010, 11:39 PM
Reply
Giovanni
Unregistered

 

(09-04-2010, 11:20 PM)Администратор Wrote:
(09-04-2010, 10:05 PM)Giovanni Wrote: А кога сме пак кај неодговарање, Администраторот пак не одговори, а редно е. Тој си зеде слобода ИП адреси да поставува овде на одреден(и) членови ама не сака за својот да даде ист реферат. Колку дупликати се на овој форум?

Да почнеме од едноставно прашање, да ли мара-попара, ванчевтодор и Јордан Петровски се иста личност?

Форумов е мајтапење Јордане, мајтапење.

И уште нешто, немам јас никаква врска со психијатрија, едвај лебот си го вадам овде. А и најмалку сум просрбин или билошто друго. Жена ми е Албанка, од Албанија. Католикиња. И не се плаши, нема повеќе да слушаш здрава логика. Ти сметаме , ќе си одиме. Не се секирај.Јас како Администраторот проценив така. За да ги проверам IP адреси и да реагирам ме натера тоа што се посомневав дека се работи за злоупотреба. Сите никови беа креирани за подршка помеѓу себе. Значи се работи за "убиство со предумисла". Се надевам ке разбереш. Постапив максимално коректно не ја БАНИРАВ IP адресата во ИНТЕРЕС НА ВИСТИНАТА.

Баш тоа што Јордан Петровски е еден од основачите на форумот треба да ти помогне да ја разбереш желбата на форумов да се дојде до вистината. Вистината од која ти и уште неколкумина на форумов се плашите.
Јордан инсистираше најмногу да не ја банирам IP адресата на Сведок.

Ме интересира кои сте тоа вие што ке си одите. И ти имаш дупли никови??

После ден два сите постови кои не се врзани со темава ке бидат избришани.

И пак по трет пат не одговори колку дупли никови имате од основачкото ви собрание на форумов. Не одговори како почеток да ли мара-попара, ванчевтодор и Јордан Петровски се исти никови, а многу добро знаеш дека се. На форумов ви се пар души.


Инаку кој сме ние, НИЕ УПОТРЕБИВ како одговор на Јордановиот пост каде вели Џовани и Горан велат дека ќе си одат а не си одат. Заедно тој не стави! Реков НИЕ од мое и од Горановото име иако не го прашав. Но си зедов слобода затоа што гледам дека веќе не пишува а и тој најави дека ќе си оди. Не се плаши, паранојата не ти е оправдана. Да беше ова некоја тајна служба ќе ви го растуреше форумов , серверот и што ти ја знам. Ама пошто не одговараш, џабе е дискусијава. Бриши се по ред. Ионака ова ми е навистина последен пост. А знаеш дека немам дупли никови и не се праи наудрен. Да имав веднаш ќе ги објавеше. Форумов е едностран, и е мајтап. Нема збор. Ни Јордан не одговара на 95% од напишаното , а Христо одговара пак како дете со своите тези за Србизирани Македонци како типичен Бугарин. Ништо специфично. Бриши се по ред, уште еднашка да напоменам. Полесно така ќе ви е, само со вас заедно, дупли, тродупли и четвородупли никови, без друг никој да ве масира. Ciao.
10-04-2010, 06:39 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(10-04-2010, 06:39 AM)Giovanni Wrote: Бриши се по ред, уште еднашка да напоменам. Полесно така ќе ви е, само со вас заедно, дупли, тродупли и четвородупли никови, без друг никој да ве масира. Ciao.

Макиавели, биди малку стоик!

си се фатил како „слеп за стап“... ,за нешто кое самиот го оквалификува како мајтап ептен сериозни обиди за дискредитација.

ако ти се дискутира на тема - бујрум. ако не, немој со финти „коњ на Г6“.
занимавај се со муабетите и темите, а не со никовите. така еден чичко не’ подучуваше на времето...

НЕ ДЕФОКУСИРАЈ и НЕ ЈА НОСИ ТЕМАТА во ПОГРЕШЕН ПРАВЕЦ!
(This post was last modified: 10-04-2010, 07:41 AM by toni_a.)
10-04-2010, 07:38 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(10-04-2010, 06:39 AM)Giovanni Wrote:
(09-04-2010, 11:20 PM)Администратор Wrote:
(09-04-2010, 10:05 PM)Giovanni Wrote: А кога сме пак кај неодговарање, Администраторот пак не одговори, а редно е. Тој си зеде слобода ИП адреси да поставува овде на одреден(и) членови ама не сака за својот да даде ист реферат. Колку дупликати се на овој форум?

Да почнеме од едноставно прашање, да ли мара-попара, ванчевтодор и Јордан Петровски се иста личност?

Форумов е мајтапење Јордане, мајтапење.

И уште нешто, немам јас никаква врска со психијатрија, едвај лебот си го вадам овде. А и најмалку сум просрбин или билошто друго. Жена ми е Албанка, од Албанија. Католикиња. И не се плаши, нема повеќе да слушаш здрава логика. Ти сметаме , ќе си одиме. Не се секирај.Јас како Администраторот проценив така. За да ги проверам IP адреси и да реагирам ме натера тоа што се посомневав дека се работи за злоупотреба. Сите никови беа креирани за подршка помеѓу себе. Значи се работи за "убиство со предумисла". Се надевам ке разбереш. Постапив максимално коректно не ја БАНИРАВ IP адресата во ИНТЕРЕС НА ВИСТИНАТА.

Баш тоа што Јордан Петровски е еден од основачите на форумот треба да ти помогне да ја разбереш желбата на форумов да се дојде до вистината. Вистината од која ти и уште неколкумина на форумов се плашите.
Јордан инсистираше најмногу да не ја банирам IP адресата на Сведок.

Ме интересира кои сте тоа вие што ке си одите. И ти имаш дупли никови??

После ден два сите постови кои не се врзани со темава ке бидат избришани.

И пак по трет пат не одговори колку дупли никови имате од основачкото ви собрание на форумов. Не одговори како почеток да ли мара-попара, ванчевтодор и Јордан Петровски се исти никови, а многу добро знаеш дека се. На форумов ви се пар души.


Инаку кој сме ние, НИЕ УПОТРЕБИВ како одговор на Јордановиот пост каде вели Џовани и Горан велат дека ќе си одат а не си одат. Заедно тој не стави! Реков НИЕ од мое и од Горановото име иако не го прашав. Но си зедов слобода затоа што гледам дека веќе не пишува а и тој најави дека ќе си оди. Не се плаши, паранојата не ти е оправдана. Да беше ова некоја тајна служба ќе ви го растуреше форумов , серверот и што ти ја знам. Ама пошто не одговараш, џабе е дискусијава. Бриши се по ред. Ионака ова ми е навистина последен пост. А знаеш дека немам дупли никови и не се праи наудрен. Да имав веднаш ќе ги објавеше. Форумов е едностран, и е мајтап. Нема збор. Ни Јордан не одговара на 95% од напишаното , а Христо одговара пак како дете со своите тези за Србизирани Македонци како типичен Бугарин. Ништо специфично. Бриши се по ред, уште еднашка да напоменам. Полесно така ќе ви е, само со вас заедно, дупли, тродупли и четвородупли никови, без друг никој да ве масира. Ciao.

Ова е единствениот форум каде администрацијата е независна, ослободена од влијание на службите. Затоа и ваков групен атак на неа и членовите. Се обидовте со етикетирања, дисквалификации, омаложувања за да она што се пишува да се проглси за невистинско. Користивте се. Де, сме биле Бугари, психопати. Ни ја навредувавте елемнтарната логика. И самите се откривте. Ако сте пишувале секој засебно, од каде така координирана, кампањска атака на администрација на форумот!? Одеднаш, се појавивте 10-мина со ист пристап.И обучени.Icon_lolСо ставови градени и ,потоа, ширени од службите. Службите македонски ( се надевам само делови) кои и во слободна и независна Македонија, ги бркаа македонските патриоти. Имате ли вие , службениците, некоја информација дека од вас е следен некој кој во Македонија се залагал за српскиот државен интерес? Нема. Оти, треба да се следите самите себе. Затоа, вие, сите вистински, освестени Македонци ( Македонци кои се ослободени од српско влијание) ги прогласувате за Бугари. За вас е неприродно да имаме добрососедски односи со Бугарија. За вас е неприродно да ги развиваме коридорите 8 и 10 подеднакво. За вас е неприродно да имаме културна соработка и со Бугарија. Па, како што гледаме ( и ке гледаме понатаму) српски серии и филмови, и слушаме српски песни исто тоа да го правиме и со бугарската културна продукција. За вас е природно на кабелските македонски оператори да се стават забрана да пушта бугарски информативни станици. Македонија на тој план, живее као во времето на прогласување на информбиро. Затоа, такви луѓе кои ја работата таа агенда, на штета на македонскиот државен интерес јас ги викам српски слуги. Тоа се однародени Македонци. Затоа се плашите од лустрација. Да не ви се обзнанат вашите имиња и имиња на вашите колеги. Вие ја држите Македонија во каллта. Вие го блокирате евроатланското обединување, а вашето срце копнее за Србија, а преку неа и за Русија(болшевичката, де). За вакви мои ставови сум бил баниран на повеќето македонски форуми. Вие, за вашите ставови НИКОГАШ нема да бидете банирани на овој форум. Сами ке го напуштите форумот оти видовте дека Групацијата е силна. Не ви се плаши. Ние сме ви опасни, затоа , иаку сме “ неколку“, ниа ја шириме вистината. А, имаме, многу посетители. Млади луѓе кои сакаат вистинска информација...за да можат да создадат свој независен суд за македонските состојби. Се плашите од формирање на критична маса на Македонци, која ке го брани автентичниот македонски интерес. Во таа Македонија, вие ке бидете минато...и ке останете без работа. А, сте научиле на егзистенција без мотика, а со продавање на душата на ѓаволот. Iconwaveea9
(This post was last modified: 10-04-2010, 07:47 AM by hristo.)
10-04-2010, 07:44 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Na Giovanni i na site tie akademski obrazovani MKAEDONCI doma , doaga GRUEVSKI vo 2006 so podrska od MAKEDONSKI narod za da napravi i sprovede ekonomski reformi a tie se povrzani so LUSTRACIJA i stavanje pod drzavna kontorla na siot kapital koj poranesni cickovci do negovo doaganje go transformiraja od drzaven u svoj geb na konta nadvor u starani banki , arno ama site prijateli od nadvor se spremni da pomozat ako nas covek saka da vrne parite doma za da zazivee drzava i NAROD da stekne verba deka EU i NATO se institucii koi funkcionirat.

Kako se sluci da nema STRANEC obvinitel na celo na odel za ORGANIZIRAN KRIMINAL , dali toa go BUTNAJA BUGARITE dragi MAKEDONCI , SVEDOK,IDEALIST i site vie sto taka NAJMAKEDONSKI razmisluvate.

Rasturanje na KLINICKI centar vo SKOPJE a SLOVENCI ni dado sovet za unapreduvanje , pa potoa dvaica direktori pa eve sega totalen kolaps.

Pa afera so FOND za ZDRAVSTVO i RUBINCO ZAREVSKI ete ama i TRENKOVSKI e ista truba de.

Pa naplatni rampi i siot kriminal tamu i sega tender za prodavanje.

Pa BACILO i neneaoganje na ISNIFARIS GEMALILI

Pa PEPEL i BAJRUS i seta taja kalakura

Znaci se se toa pokazateli , pa BOCEVSKI

PA Buckovski ,koga IGOR SEMA ja gagase pratenicka od VMRO-DPMNE a vmrovci krotki jagninja , kade e funkcionalna drzava

Znaci BUKUREST seto toa tamo pa najavi za podrska od SAD za nekakvi specijalni odnosi a nasi golemi diplomati ANTONIO MILOSEVSKI za kogo se zboruva deka DOSTA go nosela po kabineti na FRCKO ,BUCKO,VLADO POPOVSKI, CILE , i da mu se napisat oceni u indeks za zavrsuvanje na faks na praven , duri i pred VLATKO GORCEV za koj tatko mu ima dadeno licna kvalifikacija kakov e de .

Toa se pokazateli za politika i opredelba na GRUEVSKI , ako vo VMRO-DPMNE od 2006 gi ima kako funkcioneri CEDO KRALJEVSKI , VALENTINA BOZINOVSKA , KARAGOVSKI ZARKO , i site do opkruzuvanje na LJUBCO so se IGOR GIEVSKI koi zaminja so LJUBCO u NARODNA neli toa pokazuva deka VMROvci sa go procitali i sa go napustili oti po vladeenjeto na LJUBCO i se sto ima ARNO a najpoveke LOSO napraveno i nakradeno milioni evra za da e bogat kolku eden MAKEDONSKI biznismen neka go BAJ LJUBCE neka si tera ganja biznis so DRDIK i SRBIJA ama u VMRO-DPMNE njet e GRUJO ne tera taka.

Znaci ostavanje na cepkanje na LOPOVI od vreme na BRANKO , nekoj ke rece kako e aj da ne dolzam eve vi preporacuvam pogledajte go vreme na vladeenje na IVICA RACAN po doaganje vo HRVATSKA na celo na VLADA u HRVATSKA po rsum sto go stroi HDZ so se TUGMAN i najveren IVICA PASALIC.

GI svika IVICA najeksponirani golemci koi od drzavni kasi pari stavija na svoi konta po stranstvo i im dade rok od sledni 9 meseci kompromis kes za sebe da ostavat cist 4 % od fkupni milioni , a ostanati milijardi evra da se investirat u HRVATSKA , pogeldajte kako zavrsija RIECKA ,BANKA DUBROVACKA , i kako gi dovede u red , partijata na HDZ se resetirase i ne ni zucna , nekolku koi zucnaa zavrsija na plocnik de, sega HDZ pominuva u vtora faza na celo so JADRANKA KOSOR

ZASTO toa ne go stori GRUJO radi BUGARIJA sigurno , oti premnogu BUGAROMANI ima u MAKEDONIJA ta on so link kam SRBIJA so LJUBCE i DRDIK odrzuva balans neli za sekoj slucaj de.

Demek go reketiral STERJJO pa sega SVETO , e zaludni prikaski , drzavata ne reketria taa izdava naredbi i izvrsuva demokratski , se vikaat na kafe site cickovci od MAKEDONIJA koi imaat zemeno na svoi konta po stranski banki 20 milijardi evra , i im se dava rok 45 dena ili 73 i se ceka i ocekuva ako dojde do izgradba na site ekonomski zoni so fabriki i zaposluvanje na maldi so plata minimum 500 evra znaci trgnala rabota koj slusa koj ne drzavata go tretira , kaj nas imame obraten slucaj tie cickovci sekoj koj dojde od VMRO-DPMNE sekogas po ist recept go tretirat nego e zatoa GRUJO e na polsenda skala ostanuva il si odi , a toa e juni , go spasuva ime MAKEDONIJA da ne go meni i pocnuva LUSTRACIJA ama ne onakava kalkura kako do sea , ili so se LJUBCE i nemu mu se dava prostor za slobodno ekonomsko izrazuvanje potoa doaga MAKEDONEC mozebi e i kloniran ama toj ke kastrira site a jajca ke im gi zgazi ko konjot na ALEKSANDAR il na KASTRIOT seedno e tuka ke ima etnicka sloboda koj sto zelaet de

Toa e muabetot raskol na VMRO-DPMNE i sluzbite vo nego koga se instalirale i zasto i precat na VMRO-DPMNE , MAKEDONSKI NAROD i ALBANSKI , i na MAKEDONSKA DRZAVA

Od vas forumgii ocekuvam po vasi kazuvanja deka ste najMAKEDONCI da go ostavete JORDANA , tretirajte go LJUBCETA kako sakate zasluzil e , ne e LJUBCE so amnestrirani grevove , JORDAN e dobil azil od KANADA , LJUBEV pasaporta od BLGARIJA ne sme go videle ama po se mi izgleda deka e od SRBIJA oti do sega e neobjaven a na nasi SRPSKI im se cini BLGARSKI de i sigurno pisuva deka e roden nekade u PIROT ili LJUBCE ili nekoj negov roditel ili dedo de

Drzite se do MAKEDONIJA i kako i sto doma
10-04-2010, 08:17 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Forumot KotLE pocituvani Giovanni i ostanati ima edna humana cel a toa e ona sto go gledata i cuvstvuvat site MAKEDONCI vo RM , doaga novo vrme i nova opcija.

Toa go najavi prv KotLe i gi zabrza procesi dola vo RM, naglo pojavivanje na LJUBCO vo pregratki so GRUJO samo navestuva , deka prerpdbata na GREVSKI i site visoki od toj establisment ke zavrsat kako LJUBCE vo 2002 a i ostanati po nego , se spasija TRAJO SLAVEVSKI ,IVICA BOCEVSKI , sega ete i PANDE LAZAROV ideologot na PRERODBATA

NEMA sreka i air so LJUBCE , koga ke se pojavi i kade i bez razlika sto i kolku ke dade da znaes i da zapametis begaj podaleku od LJUBCE inaku ke zavrsis kako i toj , so agenda koja ne e MAKEDONSKA i za MAKEDONKSA drzava , a zine da meditira i da mrci za podelba na RM po kantoni i geta toa samo pokazuva deka LJUBCE e na SRBOMAFIJAKSA platezna karticka , toa pokazuva deka GRUJO se odalecuva od USA ,NATO I EU

Inaku LJUBCE e fatalno los za site pogledajte go LAMBE , DRDIC ,VOJO ,DOSTA , ZMEJKO , se se toa ciraci na tugi interesi a imaja sanasa da sozdadat drzava , vaka ke gi ima vo muzej na vosocni figuri zaedno so golem broj negativni licnosti od MAKEDONSKA istorija i u drustvo na BRANE ,em SRKKO i MILOSEVIC site na kupce , dali i GRUJO ke se pridruzi so se pojsano zblizuvanje i soveti na epten asal VMROvci analiticari deka toa sto go gubi so tvrdi VMROVcista od 1990 ke go amortiizira so NARODNJACI od LJUBCE i so LJUBCE a aren sovet mu davat airlija neka e SIGUREN PORAZ , niti LJUBCE niti GRUJO bez nih ne sa dobile izbori ta nejke i sega , a dokazano i pokazano e kak zavrsuvat decki koi sakat da mamat u ime i za smetka na VMRO i MAKEDONIJA pa bujrum neka vi e aren podvarok

SE odi taka brgu i se se dvizi nakaj denot i cas koga ekna silen glas VMRO,VMRO ti si nasa sudbina ...............

MAKEDONIJA najde tret pat a vie od SDSM i VMRO-DPMNE iako imavte dvapati site vodeja preko prece naokolo blize u BEOGRADU

Zasto ne osposobivte aerodromi ovie 20 godini a gi dadovte pod koncesija , kako sto mu go potkrivte na HRVATOT IVICA TODORIK vecno da si kopate domati a drugi da zemat milioni i milijardi za toa e vinovna BLGARIJA neli taa se ova go napravi de

AKO vi e sakavte milioni zeleni e taka e se plaka so dusa um pamet za tugi interesi

I taka doaga se blizi pa da vidime dal LJUBCOVI stavovi se tolku kako sto mislat 80.000 VMROvci koi go napsitija i LJUBCO a sega i GRUJAN ne se ni kaj LJUBE brat toj mnogu brgu se otkri de

E koe e deteto znae CACKO
10-04-2010, 08:59 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

Quote:...begaj podaleku od LJUBCE...

јас колку што успевам да видам е дека ЛуБчо парадира како натокмена невеста по сред село. се однесува како мачка во февруари/март, ама ни „м„ од младоженец!?
10-04-2010, 09:46 AM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(09-04-2010, 11:39 PM)hristo Wrote: За мене најсоодветна синтагма е србизиран Македонец. Што значи тоа? Тоа , Јованче ( по нашински Џовани е ЈованчеIcon_lol), тоа е поранешен Македонец со исушен етнички корен, кој една гранка пуштил во српска почва за да преживее.Значи еден хибрид кој живее во Македонија а е потхрануван од српска матрица. Тука спаѓа српска кауза и се што иде со тоа.

Ние Македонците кои не сакаме ни Срби ни Бугари, Хирсто, одлучивме дека ти си потатарчено копиле, исто како и сите останати Бугари.
10-04-2010, 09:53 AM
Website Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

Иначе, Јордане, кога ќе однесеш на пазарот да продадеш некој од надалеку познатите џемпери со кои татко ти финансирал избори на партија, културниот дом во Куманово, и цел ред други нешта кои ги заборавив, купувачите го гледаат џемперот.
Кога ќе кажат дека не сакаат да го купат џемперот, тоа може да е поради еден куп ситници кои покажуваат дека твојот џемпер не е добар за купувачите.
Ако ти сакаш да дознаеш зошто не сакаат да го купат, ќе си ангажираш маркетинг-агенција - оти од продажбата на џемперите си заработил стотици илјади евра и можеш да платиш. Таа ќе ти покаже зошто џемперот не му се допаѓа на народот, оти ти очигледно не можеш да разбереш самиот.
Откако ќе платиш - можеби ќе ти текне дека пет пати повторените причини од пет различни луѓе неавистина се причините за тоа што го одбиваат твојот џемпер.
10-04-2010, 10:00 AM
Website Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Znam ime ubice!
Čovek koji je ubio mog brata Slavka živi u ulici Dušana Vukasovića na Bežanijskoj kosi i bivši je pripadnik KOS, tvrdi Jovo Ćuruvija

BEOGRAD - Ubica mog brata je živ, stanuje na Bežanijskoj kosi u ulici Dušana Vukasovića i pripadnik je KOS! Kao i većina drugih koji su umešani u ubistvo, odabrao je da ostane u Beogradu zbog drskosti, ali i osećaja sigurnosti.
Ovim rečima Jovo Ćuruvija, brat Slavka Ćuruvije, vlasnika Dnevnog telegrafa i nedeljnika Evropljanin koji je svirepo ubijen na Vaskrs 11. aprila 1999, počinje svoju bolnu ispovest, kao i svakog aprila u poslednjih 11 godina.

- Zaštićeni su krvlju, jer ako jedan progovori, svi idu iza rešetaka na 40 godina! Priča da je u Slavka pucao Luka Pejović obična je budalaština! Zašto nikad nisu pokazali neki dokaz za Pejovića? Najlakše je tako, označiti mrtve jer njihova usta ne govore. Da li su nekad pomenuli nekog živog, a mnogo ih je - nastavlja naš sagovornik.
Ćuruvija tvrdi da podatke o ubistvu njegovog brata ima tajna policija iz vremena Miloševića, ali i neki funkcioneri bivšeg DOS.

- Tajna vojna policija upotrebila je pripadnike civilne tajne policije za ostvarivanje svojih ciljeva. I u vreme Slavkovog ubistva tesno su sarađivali, pa je nelogično da nemaju nikakve podatke - primećuje Ćuruvija. On još podseća na to da je Slavkovo ubistvo pripremano, da su mu telefoni prisluškivani, a da je deo tajne službe DB bio izmešten za tu priliku i nalazio se u jednoj od kancelarija Komercijalne banke, preko puta zgrade u kojoj je živeo njegov brat.

- Kome se sve nisam obratio za pomoć, i ništa. Vladan Batić jedini je održao obećanje i najurio sudije koje su bile vezane za ubistvo Slavka - Bobota i Glavinića. Očekivao sam da će Dušan Mihajlović uspeti, o svemu što znam obavestio sam ga u vreme kad je bio ministar policije, kao i Aca Tomića, bivšeg šefa KOS. Njih dvojica znaju ime ubice mog brata, samo mi nije jasno zašto ništa nisu preduzeli - kaže sagovornik Kurira, koji ima originalan predlog:
- Neka ljudi koji vode ovu zemlju oforme parlamentarnu komisiju, uđu u arhive svih tajnih službi i pred kamerama objave šta su sve našli.

S druge strane, general Aco Tomić negira da je dobio bilo kakav papir od Jova Ćuruvije.
- Nije tačno da mi je Ćuruvija dao papir s imenom ubice njegovog brata. Primio sam ga jednom, na insistiranje Vojislava Koštunice. Uljudno smo razgovarali i tom prilikom objasnio sam mu da pripadnici vojske nemaju nikakve veze s ubistvom Slavka Ćuruvije. Veoma mi je čudno što slučaj nije rešen. Ako se nešto hoće, onda nema nerešenih slučajeva - zaključuje Tomić.

Misteriozni SMS u ponoć
Jovo Ćuruvija kaže da je u poslednjih 11 godina preživeo svašta, ali da je najčudnija stvar koja mu se desila bila SMS poruka koju je dobio pre tri meseca.
- Dva puta su pokušali da me ubiju, sam Bog me je spasao. Nedavno mi je stigla krajnje neobična poruka s nepoznatog broja: “Rekla Mira Marković da ćete ti i Slavko da dobijete sve nazad, samo da potpišeš“ - kaže Ćuruvija, i dodaje da je poruka isporučena 20. januara ove godine u 23.32 časa s broja telefona 066/5145-689:
- Ne razumem poruku jer meni ona nema šta da vrati, a sve mi je uzela.

Reakcije

Dušan Veličković, pisac (Ćuruvijin prijatelj koji se s njim sreo neposredno pre ubistva):
- Da je iza ovog strašnog zločina, kao i iza mnogih drugih, stajala tadašnja država, svima je očigledno. Mogu jedino da pretpostavim da je razlog za to što i danas nisu poznata imena zločinaca u tome što današnja država i dalje ne uspeva da se potpuno odvoji od tadašnje.

Aleksandar Tijanić, generalni direktor RTS:
- Ko je likvidirao Slavka još ne znamo zato što ga je ubila država, zato što je naređenje za ubistvo moglo da dođe samo s najvišeg mesta i zato što bi otkrivanje ubice povuklo 50 ljudi iz DB.

Nino Brajović, UNS:
- Postoji zavera ćutanja u bezbednosnim strukturama koje su na dan ubistva pratile Slavka do ulaza u zgradu (pratilo ga više od trideset agenata, prim. aut.). Razumem tužioca kada kaže da nema dovoljno dokaza za pokretanje postupka, ali nemam razumevanja za činjenicu da ne možemo dobiti odgovor na pitanje ko je izvršio ubistvo i po čijem nalogu. Ako je Duško Mihajlović tvrdio da su ubice na onom svetu, onda neka izađu i kažu ko su oni bili.

Dragan Bujošević, urednik Politike:
- Imena ubica ili ubice još nisu poznata jer oni koji treba da rade svoj posao to ne rade. Pre svega mislim na istražne organe i tužilaštvo. Nijedna od garnitura koje su se smenjivale nije uradila posao kako je trebalo.
10-04-2010, 12:16 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Video: Poljska u šoku, država ostala bez predsjednika i 35 visokih državnih dužnosnikaZrakoplov je trebao sletiti u Smolensk gdje je poljski predsjednik krenuo na obilježavanje 70. godišnjice masakra u Katinu gdje su ruski vojnici pobili na tisuće Poljaka

Poljski predsjednik Lech Kaczynski sa suprugom izlazi iz zrakoplova poljske vlade, istog onog koji se jutros srušio u Rusiji (Foto: Reuters)U zrakoplovnoj nesreći koja se rano jutros dogodila u blizini zračne luke ruskog grada Smolenska osim poljskog predsjednika Lecha Kaczynskog i njegove supruge poginuo je još cijeli niz visokih poljskih dužnosnika.

U zrakoplovu je bilo 17 pripadnika službenog državnog izaslanstva, 15 članova parlamenta i troje predstavnika poljske katoličke crkve.

Na popisu putnika su šef glavnog stožera poljske vojske general Franciszek Gagor, zamjenik ministra vanjskih poslova Andrzej Kremer, ministar Władysław Stasiak, biskup Płoski, predsjednički kandidat i potpredsjednik poljskog parlamenta Jerzy Szmajdziński, poljski ambasador u Rusiji Jerzy Bahr i drugi. Poljska Gazeta Wyborcza prenosi popis imena ostalih poginulih.

Šef ruskog istražnog povjerenstva Sergej Markin rekao je kako su u zrakoplovu bile 132 osobe.

Ruska državna televizija objavila je kako nitko nije preživio. Također su prikazane snimke s mjesta pada. Razbacani ostaci zrakoplova još su gorjeli u šumi u blizini aerodoroma. Zrakoplov se, naime, srušio samo nekoliko stotina metara od piste.

Približavajući se pisti za slijetanje, zrakoplov TU-154 zahvatio je stabla, srušio se i zapalio. Požar je u međuvremenu ugašen, a istražitelji pokušavaju utvrditi uzrok pada zrakoplova. Agencija RIA Novosti navodi da je u vrijeme nesreće bila gusta magla.

Rusko ministarstvo za izvanredne situacije potvrdilo je da se zrakoplov srušio u 10.56 po moskovskom vremenu, a letio je na relaciji između Moskve i Smolenska. Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev uputio je na mjesto nesreće ministra za hitna stanja Sergeja Šojgu.

Ministar vanjskih poslova Radoslaw Sikorski rekao je za poljski radio kako je premijer Donald Tusk plakao kada je doznao za nesreću, a ljudi su se počeli spontano okupljati ispred predsjedničke palače gdje polažu cvijeće i pale svijeće.

Prema poljskom ustavu ovlasti predsjednika preuzima predsjednik Sabora Bronisław Komorowski, a Vlada je najavila izvanrednu sjednicu.

"To je druga velika nesreća u Katynu. Ondje su nam pokušali odsjeći glavu, a sada je također poginula elita naše zemlje. To je veliki gubitak", rekao je Lech Walensa, prvi poljski predsjednik nakon pada komunizma. S obzirom da su u avionu bili visoki vojni časnici Poljska je u ovom trenutku gotovo bez vojnog vrha.

U Poljskoj su se uskoro trebali održati predsjednički izbori pa je u avionu, uz Kacyzinskog, koji se namjeravao ponovno kandidirati, bio i jedan od njegovih protukandidata.

Poljski predsjednik letio je Tupoljevim 154, zrakoplovom koji je dizajniran davne 1960. godine i predviđen je za prijevoz 100 osoba. Poljske lidere neki su upozoravali da bi trebali modernizirati svoje zrakoplove.


Lech i Jaroslaw Kaczynski (Foto: Reuters)Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev uputio je na mjesto nesreće ministra za hitna stanja Sergeja Šojgu. Poljska je vlada najavila da će u subotu održati izvanrednu sjednicu, priopćila je služba za odnose s javnošću.

Lech Kaczynski je na čelu poljske države od prosinca 2005. godine, bio je kontroverzan političar desničarskih uvjerenja. Sa svojim bratom blizancem Jaroslawom bio je vođa stranke Zakon i pravda. Brat Jaroslaw neko je vrijeme obnašao dužnost poljskog premijera, a sam Lech Kaczynski je prije nego što je postao predsjednik bio gradonačelnik Varšave.SE TRGNA OD POLSKA so SOLIDARNOST NA LEH VALENSA i GENERAL JARUZELSKI odamna , pu pu skraja da e da ne e i pak sega so POLSKA po povlekuvanje na PROEKT STIT ili e samo somnicavost koj ke znae , ama na red e RUMUNIJA ,ISTOCNA GERMANIJA i tuka ke e i BIVSA JUGOSLAVIJA , ama pobagmi kako i da e starv vleva samo enda avionska nesreka i otide se od politika vo enda drzava a POLSKA ne e bas nikoj si de , a sega e zalno i zgrozuva morbidno , paralizira sto e i fakt nema luge na kljucni funkcii vo vreme sto sledi de aj ke vidime.

SEPAK se i togas trga od POLSKA ,pa RAOMANIJA i CAUSEVSKU pa BERLINSKI ZID i nakraj t.e tuka nekade se tresese i raspagase i YU drzava i besneese i vojna u CECENIJA a potoa se otide bestraga so vojna u BIVSA YU i na tie prostori dali ke cekame samo 5 godini ili toa ke se slucuva za naredni 5 meseci ama TOP TAN ke idat nasa VLADA i PARLAMANET bog da cuva doagaat promeni e dali se prerodeni il resetriani ama nosat covecki zivoti i toa na golemi faci i igraci , ako e samo POLSKA , znae samo GORNIO spolaj mu
10-04-2010, 12:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(10-04-2010, 10:00 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Иначе, Јордане, кога ќе однесеш на пазарот да продадеш некој од надалеку познатите џемпери со кои татко ти финансирал избори на партија, културниот дом во Куманово, и цел ред други нешта кои ги заборавив, купувачите го гледаат џемперот.
Кога ќе кажат дека не сакаат да го купат џемперот, тоа може да е поради еден куп ситници кои покажуваат дека твојот џемпер не е добар за купувачите.
Ако ти сакаш да дознаеш зошто не сакаат да го купат, ќе си ангажираш маркетинг-агенција - оти од продажбата на џемперите си заработил стотици илјади евра и можеш да платиш. Таа ќе ти покаже зошто џемперот не му се допаѓа на народот, оти ти очигледно не можеш да разбереш самиот.
Откако ќе платиш - можеби ќе ти текне дека пет пати повторените причини од пет различни луѓе неавистина се причините за тоа што го одбиваат твојот џемпер.


За твоја несреќа јас а и останатите НОРМАЛНИ а посебно КОМПЕТЕНТНИ луѓе настаните кои се случиле не ги сваќаме КАКО ПРОДАВАЊЕ НА џемпери , па ке ги дотеруваме и дизајнираме како ни е кеф. ВИСТИНАТА е ЕДНА.

Поминува Горане време на историчарите од ковот на Блаже Ристевски . Нема повеке кроење на историјата која ке биде примамлива за ЧУСТВИТЕЛНИТЕ ВЕЛИКОСРПСКИ ПАТРИОТИ.


Quote:Изјава на Блаже Ристевски:

„ Се трудев сето тоа да го предавам приемливо и за чувствителните великосрпски патриоти , какви сеуште постојат, но ми се чини фактите ги изнесував со такт, внимателно, иаку сум свесен дека многупати некои работи дури прикривав за да не предизвикаат рекција кај нашиот денешен човек што би била непожелна пред се за нас".

Ваков начина на презентирање ви недостига на тебе и на Giovanni, Горане .
10-04-2010, 01:40 PM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(10-04-2010, 01:40 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За твоја несреќа јас а и останатите НОРМАЛНИ а посебно КОМПЕТЕНТНИ луѓе настаните кои се случиле не ги сваќаме КАКО ПРОДАВАЊЕ НА џемпери , па ке ги дотеруваме и дизајнираме како ни е кеф. ВИСТИНАТА е ЕДНА.

Хаха. Ти си бил компентентен?

СДБ те обвиниле дека соработуваш со Бугарија. Ти ова не го негираш. На секој нормален човек ништо повеќе не му треба за да заклучи дека е така.

Си ја финансирал Бугарофилскта партија на Георгиевски.

Не кажуваш јасно дека Македонците не се Бугари (ни Срби), а си главен лик во форум кој врие од отворени самотрансформирани Татари, а Татарите отворено те подржуваат.

Овие три факти се доволни за секој нормален човек да ти го одреди профилот.
10-04-2010, 05:25 PM
Website Reply