Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НЕМА ТРЕТ ПАТ,ИМА САМО ДВА ПАТА: ДИКТАРСКИ ИЛИ ДЕМОКРАТСКИ СИСТЕМ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Власта и Опозицијата ПРОТИВ Граѓаните на Р Македонија


Пишува Душан Петровски

Деновиве човек нема каде да се сврти, а да не налета на некое оплакување на Уставот и демократијата на РМ. Доколку човеков паднал во кома на 22 декември 2012 год. и се разбудил недела (или две) дена подоцна, ќе помисли дека конечно, низ некакво Богојавление, потребата од лустрација ѝ се разјаснила на македонската јавност.

Но, Македонците, како Македонци ни абер да ти немале од лустрација, односно од разбирање на хроничното крешење на Уставот кое било стандардна пракса од страна на СДБ помеѓу 1991-1998 год. (под власта на СДСМ и Црвенковски) ; па од неактивноста на Јавното Обвинителство во 2000 год. кога беа објавени досиејата водени од СДБ (под власт на ДПМНЕ и Георгиевски); па сѐ до веста која на 21 декември 2012 год. ја обзнани Комитетот за демократизација на РМ, дека Уставен Суд на РМ, како и поднесувачот на Законот за лустрација—власта на Груевски, свесно ги пресконале претходните факти при поднесокот на барање за Мислење од Венецијанската Комисија. Наместо тоа, оплакувачите на Уставот и демократијата на РМ да ти биле оние кои биле предводниците на погоре споменатото хроничното кршење на Уставот; и причините за оплакувањето да ти биле, ниту повеќе ниту помалку за тоа како (а, не дали) да се продолжи подгазувањето на Уставот.

Од Црвенковски до Милчин, Фрчкоски до Исмаил, Трајаноски до Најчевска и сѐ околу нив единствено што може да се слушне деновиве е како фашитичката Влада на Груевски го подгазила Уставот на РМ низ случувањата за донесувањето на Буџетот за 2013 год. Но, за разлика од порано, сите театарски драмолетки и хорски песни не успејаа да побудат доволно гнев кај граѓаните за тие да им се придружат на оплакувачите како што тоа се случуваше порано. Најверојатно не поради ништо друго, туку поради самиот факт што народов веќе знае што Сојузот на Црвенковски потпомогнат од Црвените Кмери (исто така познати како Соросоиди) има на ум кога вели дека ќе ја врати демократијата и ќе владее согласно со Уставот на РМ. Како резултат, оплакувачите на Уставот и демократијата на РМ повикуваат на поларизирање на граѓанството на две фракции: странката со СДСМ и странката против Уставот т.е. со ДПМНЕ (како и обично нема место за друга опција)—со цел да кренат „демократска“ револуција и пак да дојдат на власт, за да можат Уставот да го газат во нивна полза.

Она што сакаме да кажеме е дека всушност тука нема судир на идеи. Нема различни визии за тоа како да се уредува општеството. Тука не станува збор за една опција, еве да речеме Власта, која води тоталитарна и анти-пазарна политика—што е точно; но од друга страна Опозицијата не нуди политика на слобода и пазарна демократија—таа нуди тоталитаризам во своја изведба. Опозицијата само сака да се докрепи до поголемиот дел од колачот што го претставува државното ќесе. Притоа, таа прави замена на тези кога Владата на Груевски ја ословува како „режим.“ Режим во РМ постои, но и самата Опозиција е дел од тој Режим. Додека Опозицијата изнаоѓа секакви причини за критика на Власта, и обратно Власта секојдневно го потсетува гласачкото тело за транзициските малверзации на Опозицијата, обете страни активно учествуваат во заедничкото прикривање на хроничното кршење на Уставот за време на 1990-тите. Законот за лустрација и обраќањето до Венецијанската Комисија, како и немањето абер од ревизија на приватизацијата блескаат како доказ за заедничкото удружување на Власта и Опозицијата против граѓаните на РМ.

Патем, кога сме веќе кај анти-уставните досиеја водени низ 1990-тите, воглавно под министерската палка на ЉД Фрчкоски, интересно е да го спомнеме и следново, при што ќе ги видиме двојните аршини на Опозиционерите. Досиејата кои биле водени за лица кои биле сметани како потенцијални уривачи на Уставниот поредок биле основани на далеку понаивни „закани“ кон Уставниот поредок од она што го гледаме денес. На пример, од досиејата „ПО ‘Деструктивец’“ и „ПО ‘Црни’“ кои во голем детаљ се обработени на котле, можеме да видиме дека според Службата за Државна Безбедност под раководство на Министер Фрчкоски, некоја неврзана изјава дадена во меана дека власта мора да се промени била повод за сомнение дека некој има реални можности и планови да го сруши Уставниот поредок на државата. Денес тој исти Фрчкоски повикува јавно низ медуимски настапи за физичко завземање на Собрание на РМ—осносно на повикува на класичен пуч со цел преврат на Уставниот поредок.

Оттука, повиците дека мора да се застане на страна—СДСМ или ДПМНЕ—се повици за одбирање на банда, но не и за одбирање на две различни опции кои искрено нудат своја визија за подобро утре. Но, има уште една „финта“: здобивањето со власт на било која од бандите сепак не значи дефинитивно позитивен исход за секој член на победничката банда. Ова е од проста причина што власта живее паразитски на грбот на народот, а кога некое битие живее паразитски, тогаш ресурсите се ограничени и постојано се намалуваат. Така што за маргиналните членови на бандите ќе има сѐ помалку плен.

Египет и Либија претставуваат извонредни примери кои сѐ уште се тековни за природата на револуционерното превземање на власт. Но тоа е едниственото што можат да го понудат бандите на македонскиот Режим, оти нивната идеологија е тоталитарна. Лудвиг вон Мизез заклучил дека постојат само две опции: социјализмот, кој е по природа тоталитарен и насилен режим, и е опција на која ѝ припаѓаат бандите на македонскиот Режим; и пазарната демократија, која едниствено може да функционира на доброволна основа, и која за сега е незастапена на македонската политичка сцена.

Авторот е член на Комитет за демократизација на Р Македонија
06-01-2013, 06:16 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#2
1rrow 
Оттука, повиците дека мора да се застане на страна—СДСМ или ДПМНЕ—се повици за одбирање на банда, но не и за одбирање на две различни опции кои искрено нудат своја визија за подобро утре. Но, има уште една „финта“: здобивањето со власт на било која од бандите сепак не значи дефинитивно позитивен исход за секој член на победничката банда. Ова е од проста причина што власта живее паразитски на грбот на народот, а кога некое битие живее паразитски, тогаш ресурсите се ограничени и постојано се намалуваат. Така што за маргиналните членови на бандите ќе има сѐ помалку плен.

Se soglasuvam deka resursite se mali i ograniceni i ce gi ima se pomalku,ne se soglasuvam deka ima marginalni clenovi site nosat odgovornost i licna i kolektivna(nema nevini ili malku trudni(da se e.ev a da ne im ulegne)...vo bandite sekoj dobiva spored zasluga...

Isto taka ne bi gi sporeduval Makedonskite priliki so Egipet i Libija...pre daleku i prerazlicni sme od dvete situacii.vo princip sekogas moze da se najdat slicnosti pomedju nedemokratski rezimi no Egipet i Libija vo ovoj moment nemaat vrska so Makedonija.
06-01-2013, 09:25 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#3

(06-01-2013, 06:16 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Власта и Опозицијата ПРОТИВ Граѓаните на Р Македонија


Пишува Душан Петровски

Деновиве човек нема каде да се сврти, а да не налета на некое оплакување на Уставот и демократијата на РМ. Доколку човеков паднал во кома на 22 декември 2012 год. и се разбудил недела (или две) дена подоцна, ќе помисли дека конечно, низ некакво Богојавление, потребата од лустрација ѝ се разјаснила на македонската јавност.

Но, Македонците, како Македонци ни абер да ти немале од лустрација, односно од разбирање на хроничното крешење на Уставот кое било стандардна пракса од страна на СДБ помеѓу 1991-1998 год. (под власта на СДСМ и Црвенковски) ; па од неактивноста на Јавното Обвинителство во 2000 год. кога беа објавени досиејата водени од СДБ (под власт на ДПМНЕ и Георгиевски); па сѐ до веста која на 21 декември 2012 год. ја обзнани Комитетот за демократизација на РМ, дека Уставен Суд на РМ, како и поднесувачот на Законот за лустрација—власта на Груевски, свесно ги пресконале претходните факти при поднесокот на барање за Мислење од Венецијанската Комисија. Наместо тоа, оплакувачите на Уставот и демократијата на РМ да ти биле оние кои биле предводниците на погоре споменатото хроничното кршење на Уставот; и причините за оплакувањето да ти биле, ниту повеќе ниту помалку за тоа како (а, не дали) да се продолжи подгазувањето на Уставот.

Од Црвенковски до Милчин, Фрчкоски до Исмаил, Трајаноски до Најчевска и сѐ околу нив единствено што може да се слушне деновиве е како фашитичката Влада на Груевски го подгазила Уставот на РМ низ случувањата за донесувањето на Буџетот за 2013 год. Но, за разлика од порано, сите театарски драмолетки и хорски песни не успејаа да побудат доволно гнев кај граѓаните за тие да им се придружат на оплакувачите како што тоа се случуваше порано. Најверојатно не поради ништо друго, туку поради самиот факт што народов веќе знае што Сојузот на Црвенковски потпомогнат од Црвените Кмери (исто така познати како Соросоиди) има на ум кога вели дека ќе ја врати демократијата и ќе владее согласно со Уставот на РМ. Како резултат, оплакувачите на Уставот и демократијата на РМ повикуваат на поларизирање на граѓанството на две фракции: странката со СДСМ и странката против Уставот т.е. со ДПМНЕ (како и обично нема место за друга опција)—со цел да кренат „демократска“ револуција и пак да дојдат на власт, за да можат Уставот да го газат во нивна полза.

Она што сакаме да кажеме е дека всушност тука нема судир на идеи. Нема различни визии за тоа како да се уредува општеството. Тука не станува збор за една опција, еве да речеме Власта, која води тоталитарна и анти-пазарна политика—што е точно; но од друга страна Опозицијата не нуди политика на слобода и пазарна демократија—таа нуди тоталитаризам во своја изведба. Опозицијата само сака да се докрепи до поголемиот дел од колачот што го претставува државното ќесе. Притоа, таа прави замена на тези кога Владата на Груевски ја ословува како „режим.“ Режим во РМ постои, но и самата Опозиција е дел од тој Режим. Додека Опозицијата изнаоѓа секакви причини за критика на Власта, и обратно Власта секојдневно го потсетува гласачкото тело за транзициските малверзации на Опозицијата, обете страни активно учествуваат во заедничкото прикривање на хроничното кршење на Уставот за време на 1990-тите. Законот за лустрација и обраќањето до Венецијанската Комисија, како и немањето абер од ревизија на приватизацијата блескаат како доказ за заедничкото удружување на Власта и Опозицијата против граѓаните на РМ.

Патем, кога сме веќе кај анти-уставните досиеја водени низ 1990-тите, воглавно под министерската палка на ЉД Фрчкоски, интересно е да го спомнеме и следново, при што ќе ги видиме двојните аршини на Опозиционерите. Досиејата кои биле водени за лица кои биле сметани како потенцијални уривачи на Уставниот поредок биле основани на далеку понаивни „закани“ кон Уставниот поредок од она што го гледаме денес. На пример, од досиејата „ПО ‘Деструктивец’“ и „ПО ‘Црни’“ кои во голем детаљ се обработени на котле, можеме да видиме дека според Службата за Државна Безбедност под раководство на Министер Фрчкоски, некоја неврзана изјава дадена во меана дека власта мора да се промени била повод за сомнение дека некој има реални можности и планови да го сруши Уставниот поредок на државата. Денес тој исти Фрчкоски повикува јавно низ медуимски настапи за физичко завземање на Собрание на РМ—осносно на повикува на класичен пуч со цел преврат на Уставниот поредок.

Оттука, повиците дека мора да се застане на страна—СДСМ или ДПМНЕ—се повици за одбирање на банда, но не и за одбирање на две различни опции кои искрено нудат своја визија за подобро утре. Но, има уште една „финта“: здобивањето со власт на било која од бандите сепак не значи дефинитивно позитивен исход за секој член на победничката банда. Ова е од проста причина што власта живее паразитски на грбот на народот, а кога некое битие живее паразитски, тогаш ресурсите се ограничени и постојано се намалуваат. Така што за маргиналните членови на бандите ќе има сѐ помалку плен.

Египет и Либија претставуваат извонредни примери кои сѐ уште се тековни за природата на револуционерното превземање на власт. Но тоа е едниственото што можат да го понудат бандите на македонскиот Режим, оти нивната идеологија е тоталитарна. Лудвиг вон Мизез заклучил дека постојат само две опции: социјализмот, кој е по природа тоталитарен и насилен режим, и е опција на која ѝ припаѓаат бандите на македонскиот Режим; и пазарната демократија, која едниствено може да функционира на доброволна основа, и која за сега е незастапена на македонската политичка сцена.

Авторот е член на Комитет за демократизација на Р Македонија

Bravo Душане, текстот ти е одличен. Си го понудил на медијумите или порталите кои се сметаат како независни? На пример во ФОКУС, ГРАЃАНСКИ, Плус инфо, Мактел.мк, Либертас, Охридски скај... Ако не си го понудил, понуди го. Тоа за нас во Македонија, ке ни биде голем показател...колку тие портали или медијуми се независни и се залагаат за вистинска демократизација во жална Македонија.Не мора сите да го објават, доволно е само еден. Ме интересира, посебно, дали Мактел.мк ( Саше Ивновски) ке го објави.

07-01-2013, 09:45 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(07-01-2013, 09:45 AM)hristo Wrote: Bravo Душане, текстот ти е одличен. Си го понудил на медијумите или порталите кои се сметаат како независни? На пример во ФОКУС, ГРАЃАНСКИ, Плус инфо, Мактел.мк, Либертас, Охридски скај... Ако не си го понудил, понуди го. Тоа за нас во Македонија, ке ни биде голем показател...колку тие портали или медијуми се независни и се залагаат за вистинска демократизација во жална Македонија.Не мора сите да го објават, доволно е само еден. Ме интересира, посебно, дали Мактел.мк ( Саше Ивновски) ке го објави.Христо, текстот е понуден/испратен на Саше уште вчера, пред да биде објавен на КОТЛЕ, но објава нема.
Инаку Саше преку неговиот партнер на сајтот бараше да пишуваме колумни за нив.
Се надевам оваа ке ти помогне да ја вообличиш твојата слика за случувањата во Македонија и за демократијата која ке те очекува ако дојде Бранко на власт.

пс. Саше ме има блокирано на ФБ па затоа контактираше преку партнерот со мене.
07-01-2013, 01:47 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#5

(06-01-2013, 09:25 PM)Larsson Wrote: Оттука, повиците дека мора да се застане на страна—СДСМ или ДПМНЕ—се повици за одбирање на банда, но не и за одбирање на две различни опции кои искрено нудат своја визија за подобро утре. Но, има уште една „финта“: здобивањето со власт на било која од бандите сепак не значи дефинитивно позитивен исход за секој член на победничката банда. Ова е од проста причина што власта живее паразитски на грбот на народот, а кога некое битие живее паразитски, тогаш ресурсите се ограничени и постојано се намалуваат. Така што за маргиналните членови на бандите ќе има сѐ помалку плен.

Se soglasuvam deka resursite se mali i ograniceni i ce gi ima se pomalku,ne se soglasuvam deka ima marginalni clenovi site nosat odgovornost i licna i kolektivna(nema nevini ili malku trudni(da se e.ev a da ne im ulegne)...vo bandite sekoj dobiva spored zasluga...

Тука зборувам за она што маригналците го добиваат, не за нивната одговорност.

(06-01-2013, 09:25 PM)Larsson Wrote: Isto taka ne bi gi sporeduval Makedonskite priliki so Egipet i Libija...pre daleku i prerazlicni sme od dvete situacii.vo princip sekogas moze da se najdat slicnosti pomedju nedemokratski rezimi no Egipet i Libija vo ovoj moment nemaat vrska so Makedonija.

Египет и Либија, се согласувам, се далеку од она што вистински се случува во МК, но е нешто што некои елементи го заговараат. Затоа и ги споменувам попатно.
16-01-2013, 01:52 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#6

(07-01-2013, 01:47 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(07-01-2013, 09:45 AM)hristo Wrote: Bravo Душане, текстот ти е одличен. Си го понудил на медијумите или порталите кои се сметаат како независни? На пример во ФОКУС, ГРАЃАНСКИ, Плус инфо, Мактел.мк, Либертас, Охридски скај... Ако не си го понудил, понуди го. Тоа за нас во Македонија, ке ни биде голем показател...колку тие портали или медијуми се независни и се залагаат за вистинска демократизација во жална Македонија.Не мора сите да го објават, доволно е само еден. Ме интересира, посебно, дали Мактел.мк ( Саше Ивновски) ке го објави.Христо, текстот е понуден/испратен на Саше уште вчера, пред да биде објавен на КОТЛЕ, но објава нема.
Инаку Саше преку неговиот партнер на сајтот бараше да пишуваме колумни за нив.
Се надевам оваа ке ти помогне да ја вообличиш твојата слика за случувањата во Македонија и за демократијата која ке те очекува ако дојде Бранко на власт.

пс. Саше ме има блокирано на ФБ па затоа контактираше преку партнерот со мене.

Да, Јордане. Текстот на Душам не е објавен, ниту на мактел.мк, сајтот кој го уредува Саше Ивановски. Ја прочитав и полемиката помеѓу Саше и Душан на ФБ! Од друга страна на мактел е објавена последниот текст на Виктор Трифуновски , каде тој ги искажува своите ставови за економијата, кои се идентични со ставовите на Душан. Ја следам и бурната полемика на бранителите на “ бранковата “ кауза против неутралните! Како да се снајде еден просечен Македонец во тој галиматијас од ставови, препукувања, експертски и колумнистчки тези? А, живее се полошо! Политичката сцена во македонскиот блок се искристализира до максимум. Има 4 групации:

1. Провладин блок, кој ги брани политикитете и решенијата на Владата и коалицијата околу ВМРО-ДПМНЕ,
2. Антивладиниот блок, кој смета дека тие кои владеат ја кршат демократијата, Уставот и законите и дека треба да си одат, а со нивно доаѓање тие аномалии ке се поправат,
3. Условно кажано, неутралните граѓани кои не припаѓаат на овие два јасно дефинирани блока. Тоа е еден широк, комплексен конгломерат кои имаат свои неофицијални “ портпароли“ кои се избориле за место во јавноста, но не се приклонуваат кон никој од блоковите. Таков пример е Биљана Ванковска,
4. Луѓе кои јавно искажуваат став дека и двата дефинирани македонски блока се со иста идеолошка матрица, како континуитет на стариот еднопарстиски систем. Тие се и најмалубројни. Тоа , фактички, си само ти Јордане и твојиот син Душан. Неколкуте форумџии кои на КОТЛЕ ги споделуваат вашите ставови, се анонимни за пошироката македонска јавност. А, и бројот на активни форумџии на КОТЛЕ е многу мал. Има уште еден, Виктор Трифуновски, кој полека го освојува медијумскиот простор, но, исклучиво, со своите економски тези.

Мое мислење:
Прво-има ли човек во Македонија кој на просечниот Македонец ке објасни елементарни нешта:

1. Дали во Македонија двата македонски блока се водени од еден центар , и дали е тој центар во Македонија или во Србија? А, се води политички фингерај, за да пред домашната и странската јавност се глуми демократија?
2. Дали старите структури, засилени со млади сили се, дефинитивно, поделени на две, закрвавен и непомирливи структури кои са водени од личниот и групниот интерес. Ако е така, дали тие раскарани две структури имаа некоја идеолошка-државна агенда, или се работи само за гола моќ и пари? Јордан, еднаш нешто напомна за две струи- една за сојуз со Србија а друга за обнова на Југославија!!

Второ- ако се има знаење за тоа, тогаш се наметнува едно многу просто решение, но чие изодување ке биде тешко и ризично за “ извршителите“. Во ваква поделба во македонскиот блок, фактички, повеќе нема регистрирана и активна политичка партија коа има спротиставени тези и платформи од коалициите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ! Тогаш, ова е идеален момент за формирање на нов политички субјект кој ке оди со своја програма, спротивна на програните на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со се нивните коалициони партнери.16-01-2013, 11:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(16-01-2013, 11:17 AM)hristo Wrote:
(07-01-2013, 01:47 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо, текстот е понуден/испратен на Саше уште вчера, пред да биде објавен на КОТЛЕ, но објава нема.
Инаку Саше преку неговиот партнер на сајтот бараше да пишуваме колумни за нив.
Се надевам оваа ке ти помогне да ја вообличиш твојата слика за случувањата во Македонија и за демократијата која ке те очекува ако дојде Бранко на власт.

пс. Саше ме има блокирано на ФБ па затоа контактираше преку партнерот со мене.Да, Јордане. Текстот на Душам не е објавен, ниту на мактел.мк, сајтот кој го уредува Саше Ивановски. Ја прочитав и полемиката помеѓу Саше и Душан на ФБ! Од друга страна на мактел е објавена последниот текст на Виктор Трифуновски , каде тој ги искажува своите ставови за економијата, кои се идентични со ставовите на Душан.
Христо, тоа што Саше го објавува Виктор, му објави и два текста на Душана врзани за економијата, само говори дека со тоа прави покритие за вистинската улога која ја има. Со Виктор, Г. Арсов, .. Саше се обидува да створи привид, а гледам по тебе дека во тоа успева, дека сајтот не е на Црвените Кмери!!!
Во моментот кога Виктор ке им стане опасност, Виктора ќе го задушат, веке се подготвени замени за Виктора, еден од тие е и Горан Арсов, ако си заборавил кој е погледни ТУКА.

пс.несакам засега да ја објавам преписката помеѓу Сашевиот емисар и мене околу понудата да пишувам колумни за нив. Од преписката ке ти станеше јасно кој и каков е Саше.
(16-01-2013, 11:17 AM)hristo Wrote: Ја следам и бурната полемика на бранителите на “ бранковата “ кауза против неутралните! Како да се снајде еден просечен Македонец во тој галиматијас од ставови, препукувања, експертски и колумнистчки тези? А, живее се полошо!Снаоѓањето е многу лесно Христо, треба само логично размислување. Зар не ти е нелогично заедно да се Љупчо и Бранко а кај Груевски да е Силјан Аврамовски бившиот Бранков министер на полиција и човек кого го има како службено лице во скоро сите досиеа на идеолошките и политичките противници на комунистичкото едноумие, од 1984 година па навака. За да го потикнам логичното размислување на луѓето ги објавив деловите од книгата на Борче Бургија. На секој човек кој ке ги согледаше овие две работи, Борче и Силјан а кој ја следи логиката кога носи суд ке му беше јасно кој стои зад овие протести и дали навистина се работи за борба за демократија.16-01-2013, 01:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(16-01-2013, 11:17 AM)hristo Wrote: Политичката сцена во македонскиот блок се искристализира до максимум. Има 4 групации:

1. Провладин блок, кој ги брани политикитете и решенијата на Владата и коалицијата околу ВМРО-ДПМНЕ,
2. Антивладиниот блок, кој смета дека тие кои владеат ја кршат демократијата, Уставот и законите и дека треба да си одат, а со нивно доаѓање тие аномалии ке се поправат,
3. Условно кажано, неутралните граѓани кои не припаѓаат на овие два јасно дефинирани блока. Тоа е еден широк, комплексен конгломерат кои имаат свои неофицијални “ портпароли“ кои се избориле за место во јавноста, но не се приклонуваат кон никој од блоковите. Таков пример е Биљана Ванковска,Ванковска воопшто не е неутрална, таа е празноглава гуска која трча по публицитет за да го задоволи своето его и затоа многу вешто ја користат, затоа и добива толку простор во медиумите. Дали си се обидел со неа да полемизираш, ако не си, обиди се и укажии на некој пропуст во нејзините текстови, па ке видиш како ке поминеш.

РЕКОМ е "испостава" на Балканска Транзициска Правда а Балканска Транзициска Правда е финасирана од Милчин и има шпекулации и од Цане Суботиќ. За политичката определба на Цане Cуботиќ скоро никогаш не се говорело а Цане е воведен во шверцот заради неговата тврдокорна пројугословенска определба.(16-01-2013, 11:17 AM)hristo Wrote: 4. Луѓе кои јавно искажуваат став дека и двата дефинирани македонски блока се со иста идеолошка матрица, како континуитет на стариот еднопарстиски систем. Тие се и најмалубројни. Тоа , фактички, си само ти Јордане и твојиот син Душан. Неколкуте форумџии кои на КОТЛЕ ги споделуваат вашите ставови, се анонимни за пошироката македонска јавност. А, и бројот на активни форумџии на КОТЛЕ е многу мал. Има уште еден, Виктор Трифуновски, кој полека го освојува медијумскиот простор, но, исклучиво, со своите економски тези.
Забелешката дека: "Луѓе кои јавно искажуваат став" се најмалубројни тие сосема на место, посебно онаа ЈАВНО. Ние од Комитетот за Демократизација на Македдонија на сите наши соистомисленици и подржувачи во Македонија им даваме совет да не се експонираат бидејки системот, многу лесно ке се справи со нив. Битката, благодарејки на интернетот ке ја водиме ние од надвор, сепак до нас неможат така лесно да допрат пипците на службата и да не загрозат на економски и општествен план, нивното главно оружје кое го користат во Македонија.


16-01-2013, 01:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(16-01-2013, 11:17 AM)hristo Wrote: Мое мислење:
Прво-има ли човек во Македонија кој на просечниот Македонец ке објасни елементарни нешта:

1. Дали во Македонија двата македонски блока се водени од еден центар , и дали е тој центар во Македонија или во Србија? А, се води политички фингерај, за да пред домашната и странската јавност се глуми демократија?
2. Дали старите структури, засилени со млади сили се, дефинитивно, поделени на две, закрвавен и непомирливи структури кои са водени од личниот и групниот интерес. Ако е така, дали тие раскарани две структури имаа некоја идеолошка-државна агенда, или се работи само за гола моќ и пари? Јордан, еднаш нешто напомна за две струи- една за сојуз со Србија а друга за обнова на Југославија!!Христо се е објаснето, сега е процес на созревање. Луѓето сознанијата кои ги дообиле и добиваат од нас и од други сега ги тестираат. Да те потсетам, кога јас прв пат почнав да пишувам за УДБа сите ми велеа дека фантазирам, но времето го стори своето. Сега веке и Бранко и Љупчо го потврдувааат онаа на што сите гледаа со неверување.
Посојат две структури ама само во делот кој да биде носител на државноста дали Југославија или Србија инаку во идеолошки смисол, да се зачува тоталитарниот комунистички систем тие се најверни сојузници.(16-01-2013, 11:17 AM)hristo Wrote: Второ- ако се има знаење за тоа, тогаш се наметнува едно многу просто решение, но чие изодување ке биде тешко и ризично за “ извршителите“. Во ваква поделба во македонскиот блок, фактички, повеќе нема регистрирана и активна политичка партија коа има спротиставени тези и платформи од коалициите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ! Тогаш, ова е идеален момент за формирање на нов политички субјект кој ке оди со своја програма, спротивна на програните на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со се нивните коалициони партнери.Формирање на партија е однапред осудено на неуспех, тоа барем нетреба да го објаснувам. Последното случување, од пред неколку месеци, со обидот на една група од диаспората да формира партија или движење во Македонија само го потврди нашето уверување и тврдење.

Решението е во ова:

Формирање на партија е однапред осудено на неуспех, тоа барем нетреба да го објаснувам. Последното случување, од пред неколку месеци, со обидот на една група од диаспората да формира партија или движење во Македонија само го потврди нашето уверување и тврдење.
Решението е во ова:

За да го надминеме тој проблем треба се "обединат" и левите и десните околу главното, демократизирањето на Македонија. Значи да се победи режимот кој го преставуваат Груевски, Црвенковски, Георгиевски, Петковски, ... на избори а потоа преку спроведувањето на Резолуцијата 1096 како појдовна основа за воспоставување на демократски проинципи во државата. Откако ке се воспостават демократските принципи а тоа се прави за година , година ипол, ке може да се оди на повторни избори каде што левите, десните, ројалистите, центеристите ке се натпреваруваат нудејки ги своите програми кој да ја освои власта.

За да се дојде до ова сепак треба време, малку или многу ке зависи од граѓаните на Македонија.
16-01-2013, 02:09 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#10

(16-01-2013, 11:17 AM)hristo Wrote: Да, Јордане. Текстот на Душам не е објавен, ниту на мактел.мк, сајтот кој го уредува Саше Ивановски. Ја прочитав и полемиката помеѓу Саше и Душан на ФБ! Од друга страна на мактел е објавена последниот текст на Виктор Трифуновски , каде тој ги искажува своите ставови за економијата, кои се идентични со ставовите на Душан. Ја следам и бурната полемика на бранителите на “ бранковата “ кауза против неутралните! Како да се снајде еден просечен Македонец во тој галиматијас од ставови, препукувања, експертски и колумнистчки тези? А, живее се полошо!

-Makedonskite gradjani ziveeat loso i se poloso bidejci,niedna vlada ne sproveduva nikakva ekonomska politika,site vladi do sega funkiconiraat na klasicen reketarski princip sprema sopstvenite gradjani.
Do sega vo Makedonija nitu ednas ne e sproveden nacinot na socijal-demokratski tip na vodenje na ekonomski model nitu pak na bilo kakov desnicarski ekonomski model.Ednostavno kazano vo Makedonija nema nikakva "ekonomija".


Политичката сцена во македонскиот блок се искристализира до максимум. Има 4 групации:


1. Провладин блок, кој ги брани политикитете и решенијата на Владата и коалицијата околу ВМРО-ДПМНЕ,
2. Антивладиниот блок, кој смета дека тие кои владеат ја кршат демократијата, Уставот и законите и дека треба да си одат, а со нивно доаѓање тие аномалии ке се поправат,

-Ovie dva bloka se borat samo za sopstveni privilegii,nagradi i zacuvuvanje na postoeckite pozicii bidejci site koi pripadjaat na dvata bloka se kopumpirani i uceneti na mnogu nacini.

3. Условно кажано, неутралните граѓани кои не припаѓаат на овие два јасно дефинирани блока. Тоа е еден широк, комплексен конгломерат кои имаат свои неофицијални “ портпароли“ кои се избориле за место во јавноста, но не се приклонуваат кон никој од блоковите. Таков пример е Биљана Ванковска,

-Ne postoi politicki neutralen covek,sekoj covek ima nekoi svoi razmisluvanja za toa kako bi sakal da mu bide uredena drzavata,opstinata itd,dali ima ponuda i identifikacija za negovite stavovi toa e drugo prasanje.I stavovite na B.V imaat svoja politicka matrica,so toa sto ne e vo dvata bloka ne znaci deka e "neutralna".

4. Луѓе кои јавно искажуваат став дека и двата дефинирани македонски блока се со иста идеолошка матрица, како континуитет на стариот еднопарстиски систем. Тие се и најмалубројни. Тоа , фактички, си само ти Јордане и твојиот син Душан. Неколкуте форумџии кои на КОТЛЕ ги споделуваат вашите ставови, се анонимни за пошироката македонска јавност. А, и бројот на активни форумџии на КОТЛЕ е многу мал. Има уште еден, Виктор Трифуновски, кој полека го освојува медијумскиот простор, но, исклучиво, со своите економски тези.

-Mnogu ludje se svesni deka dvata bloka se so ista ideologija,medjutoa ako sakaat da imaat bilo kakov zivot vo Makedonija ili ce zamolcat(za zal) ili ce se priklucat kon niv ili ce se iselat.
Stavovite na V.T se dobri ponekogas prepolni co citati i najgolema mana mu e sto dava premalku realni primeri za toa kade i kako tezite od negovite statii se primeneti i so kakov uspeh.


Мое мислење:
Прво-има ли човек во Македонија кој на просечниот Македонец ке објасни елементарни нешта:

1. Дали во Македонија двата македонски блока се водени од еден центар , и дали е тој центар во Македонија или во Србија? А, се води политички фингерај, за да пред домашната и странската јавност се глуми демократија?

-Centarot po mene ne e vertikalen(vo smisla da postoi kuca na Vodno ili Dedinje vo koja sedat belokosi starci pusat puri i resavaat za sudbinite na drugite ludje),centarot e povece horizontalen so pogolem broj na medjusebno direktno ili indirektno povrzani kelii.

2. Дали старите структури, засилени со млади сили се, дефинитивно, поделени на две, закрвавен и непомирливи структури кои са водени од личниот и групниот интерес. Ако е така, дали тие раскарани две структури имаа некоја идеолошка-државна агенда, или се работи само за гола моќ и пари? Јордан, еднаш нешто напомна за две струи- една за сојуз со Србија а друга за обнова на Југославија!!

-Agendata e nikogas da ne se pojavi vistinska demokratija i sekogas bivsata "crvena burzoazija" i nivnite naslednici da uzivaat vo steknatite pridobivki.

Второ- ако се има знаење за тоа, тогаш се наметнува едно многу просто решение, но чие изодување ке биде тешко и ризично за “ извршителите“. Во ваква поделба во македонскиот блок, фактички, повеќе нема регистрирана и активна политичка партија коа има спротиставени тези и платформи од коалициите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ! Тогаш, ова е идеален момент за формирање на нов политички субјект кој ке оди со своја програма, спротивна на програните на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со се нивните коалициони партнери.

-Nikogas nemalo takva registrirano partija vo Makedonija,nitu pak ce ima vo bliska idnina.

16-01-2013, 02:37 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#11

(16-01-2013, 02:09 PM)ЈорданПетровски Wrote: [quote='hristo' pid='55522' dateline='1358331448']


Решението е во ова:

Формирање на партија е однапред осудено на неуспех, тоа барем нетреба да го објаснувам. Последното случување, од пред неколку месеци, со обидот на една група од диаспората да формира партија или движење во Македонија само го потврди нашето уверување и тврдење.
Решението е во ова:

За да го надминеме тој проблем треба се "обединат" и левите и десните околу главното, демократизирањето на Македонија. Значи да се победи режимот кој го преставуваат Груевски, Црвенковски, Георгиевски, Петковски, ... на избори а потоа преку спроведувањето на Резолуцијата 1096 како појдовна основа за воспоставување на демократски проинципи во државата. Откако ке се воспостават демократските принципи а тоа се прави за година , година ипол, ке може да се оди на повторни избори каде што левите, десните, ројалистите, центеристите ке се натпреваруваат нудејки ги своите програми кој да ја освои власта.

За да се дојде до ова сепак треба време, малку или многу ке зависи од граѓаните на Македонија.

Да ти кажам Јордане, ова задното, не ти го разбрав. Околу “ обединувањето“, де. Ако можеш да го дообјасниш.
16-01-2013, 06:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(16-01-2013, 06:20 PM)hristo Wrote:
(16-01-2013, 02:09 PM)ЈорданПетровски Wrote: Решението е во ова:

Формирање на партија е однапред осудено на неуспех, тоа барем нетреба да го објаснувам. Последното случување, од пред неколку месеци, со обидот на една група од диаспората да формира партија или движење во Македонија само го потврди нашето уверување и тврдење.
Решението е во ова:

За да го надминеме тој проблем треба се "обединат" и левите и десните околу главното, демократизирањето на Македонија. Значи да се победи режимот кој го преставуваат Груевски, Црвенковски, Георгиевски, Петковски, ... на избори а потоа преку спроведувањето на Резолуцијата 1096 како појдовна основа за воспоставување на демократски проинципи во државата. Откако ке се воспостават демократските принципи а тоа се прави за година , година ипол, ке може да се оди на повторни избори каде што левите, десните, ројалистите, центеристите ке се натпреваруваат нудејки ги своите програми кој да ја освои власта.

За да се дојде до ова сепак треба време, малку или многу ке зависи од граѓаните на Македонија.Да ти кажам Јордане, ова задното, не ти го разбрав. Околу “ обединувањето“, де. Ако можеш да го дообјасниш.Обединување околу идејата за демократизирање на Македонија.... Резолуцијата 1096 како појдовна основа за воспоставување на демократски проинципи во државата. Појасно незнам како да напишам.

Нема обединување во "социјалистички сојуз" или обеинување во "ОТПОР". Демократите треба првин да се изборат за превласт во сопствените партии. Мисам дека сум доволно јасен.
16-01-2013, 07:08 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#13

(16-01-2013, 07:08 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(16-01-2013, 06:20 PM)hristo Wrote:
(16-01-2013, 02:09 PM)ЈорданПетровски Wrote: Решението е во ова:

Формирање на партија е однапред осудено на неуспех, тоа барем нетреба да го објаснувам. Последното случување, од пред неколку месеци, со обидот на една група од диаспората да формира партија или движење во Македонија само го потврди нашето уверување и тврдење.
Решението е во ова:

За да го надминеме тој проблем треба се "обединат" и левите и десните околу главното, демократизирањето на Македонија. Значи да се победи режимот кој го преставуваат Груевски, Црвенковски, Георгиевски, Петковски, ... на избори а потоа преку спроведувањето на Резолуцијата 1096 како појдовна основа за воспоставување на демократски проинципи во државата. Откако ке се воспостават демократските принципи а тоа се прави за година , година ипол, ке може да се оди на повторни избори каде што левите, десните, ројалистите, центеристите ке се натпреваруваат нудејки ги своите програми кој да ја освои власта.

За да се дојде до ова сепак треба време, малку или многу ке зависи од граѓаните на Македонија.Да ти кажам Јордане, ова задното, не ти го разбрав. Околу “ обединувањето“, де. Ако можеш да го дообјасниш.Обединување околу идејата за демократизирање на Македонија.... Резолуцијата 1096 како појдовна основа за воспоставување на демократски проинципи во државата. Појасно незнам како да напишам.

Нема обединување во "социјалистички сојуз" или обеинување во "ОТПОР". Демократите треба првин да се изборат за превласт во сопствените партии. Мисам дека сум доволно јасен.

А, мислиш да СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, сосе коалиционите партнери, да се демокртизираат од внатре? Па, дали ке им дозоволат службите? Нели, тие се тие кои ги контролират процесите. Или, се надеваш и тие да се демократизираат?

16-01-2013, 08:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

(16-01-2013, 08:03 PM)hristo Wrote:
(16-01-2013, 07:08 PM)ЈорданПетровски Wrote: Обединување околу идејата за демократизирање на Македонија.... Резолуцијата 1096 како појдовна основа за воспоставување на демократски проинципи во државата. Појасно незнам како да напишам.

Нема обединување во "социјалистички сојуз" или обеинување во "ОТПОР". Демократите треба првин да се изборат за превласт во сопствените партии. Мисам дека сум доволно јасен.


А, мислиш да СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, сосе коалиционите партнери, да се демокртизираат од внатре? Па, дали ке им дозоволат службите? Нели, тие се тие кои ги контролират процесите. Или, се надеваш и тие да се демократизираат?Демократијата неможе да ја донесе и инсталира никој однадвор. Граѓаните како поединци мора да станат демократи а потоа нартаму се е лесно.
Тој процес го попречуваат службите бидејки сите инфирмативни средства се во нивни раце.
16-01-2013, 11:23 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#15

(16-01-2013, 11:23 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(16-01-2013, 08:03 PM)hristo Wrote:
(16-01-2013, 07:08 PM)ЈорданПетровски Wrote: Обединување околу идејата за демократизирање на Македонија.... Резолуцијата 1096 како појдовна основа за воспоставување на демократски проинципи во државата. Појасно незнам како да напишам.

Нема обединување во "социјалистички сојуз" или обеинување во "ОТПОР". Демократите треба првин да се изборат за превласт во сопствените партии. Мисам дека сум доволно јасен.


А, мислиш да СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, сосе коалиционите партнери, да се демокртизираат од внатре? Па, дали ке им дозоволат службите? Нели, тие се тие кои ги контролират процесите. Или, се надеваш и тие да се демократизираат?Демократијата неможе да ја донесе и инсталира никој однадвор. Граѓаните како поединци мора да станат демократи а потоа нартаму се е лесно.
Тој процес го попречуваат службите бидејки сите инфирмативни средства се во нивни раце.

Самосвета, на која ја темелам мојата последна колумнa (http://goo.gl/C8e7v), значи чувство на сопствеништво. Сопствеништво на себе си, што самото по себе значи и сопственост на своето тело, ум и свест, и сѐ онашто е производ на единката. Додека човек не се здобие со чувството на себесопственост, дотогаш нема да му пречи да се сторува „домашна стока која работи за стопанот, кој ја храни само колку за да преживее, а од време на време и ја дисциплинира преку ќотек.“ Дури едниката не созрее чувство на самосоптсвеност, нема ниту 1. да созрее во човек; 2. да има почит за туѓата сопственост. Кога ќе созреат овие концепти во умовите на македонските граѓани, тогаш ќе има некаква можност за менување на денешните состојби. Тоа оди некако бавно. Впрочем, поголема човечка свест гледам во домашните животни во Канада, одошто во повеќето луѓе во Македонија.
18-01-2013, 12:15 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#16

(18-01-2013, 12:15 AM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Тоа оди некако бавно.
Впрочем, поголема човечка свест гледам во домашните животни во Канада, одошто во повеќето луѓе во Македонија.Zaboravas da kazes deka domasnite zivotni vo Canada imaat podobri uslovi za ziveenje i prava otkolku poveceto ludje vo Makedonija...
18-01-2013, 09:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Quote:Branko Trickovski


Драги пријатели, историјата не може да се сети дека со невиноста на вашиот пристап некој некогаш успеал да победи во битката за промени. Луѓето ќе почнат да гледаат на вашите крстоснички забави како што возачите гледаат на жолтото светло на семафорите. Не дозволувајте вашите активности да се доживуваат како локална несреќа на патот што разумните луѓе ја заобиколуваат. Без да плукнат или опцујат. Излезете од шемата на лажниот морализам, на неоснованата супериорност, на јаловата активност.
Иницирајте формирање на Национален совет на промените во кој вие како политички фактор ќе бидете само еден важен дел. Совет кој ќе ја одреди комплетната филозофија на новото. И кажете три грама критика за својата партија и за нејзиниот лидер, пратете го во благородна мировна мисија во Мали или на Минданао.
Бранко Тричковски!!!! Дали некој ке му поверува дека намерата му е чесна, дека повикот е навистина за демократизирање на Македонија. Кога во повикот стои само: "кажете три грама критика за својата партија и за нејзиниот лидер"...
Проблемот во Македонија е во системот!!!! Системот кој е на власт од 1945 година па до денеска. систем кој неможе да се развласти без "МАКЕДОНСКИ НИНБЕРШКИ ПРОЦЕС" .
23-01-2013, 03:39 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#18

(23-01-2013, 03:39 PM)ЈорданПетровски Wrote: Бранко Тричковски!!!! Дали некој ке му поверува дека намерата му е чесна, дека повикот е навистина за демократизирање на Македонија. Кога во повикот стои само: "кажете три грама критика за својата партија и за нејзиниот лидер"...
Проблемот во Македонија е во системот!!!! Системот кој е на власт од 1945 година па до денеска. систем кој неможе да се развласти без "МАКЕДОНСКИ НИНБЕРШКИ ПРОЦЕС" .
Bravo
An inch today is tomorrow’s mile.
27-01-2013, 05:47 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#19

(23-01-2013, 03:39 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Branko Trickovski


Драги пријатели, историјата не може да се сети дека со невиноста на вашиот пристап некој некогаш успеал да победи во битката за промени. Луѓето ќе почнат да гледаат на вашите крстоснички забави како што возачите гледаат на жолтото светло на семафорите. Не дозволувајте вашите активности да се доживуваат како локална несреќа на патот што разумните луѓе ја заобиколуваат. Без да плукнат или опцујат. Излезете од шемата на лажниот морализам, на неоснованата супериорност, на јаловата активност.
Иницирајте формирање на Национален совет на промените во кој вие како политички фактор ќе бидете само еден важен дел. Совет кој ќе ја одреди комплетната филозофија на новото. И кажете три грама критика за својата партија и за нејзиниот лидер, пратете го во благородна мировна мисија во Мали или на Минданао.
Бранко Тричковски!!!! Дали некој ке му поверува дека намерата му е чесна, дека повикот е навистина за демократизирање на Македонија. Кога во повикот стои само: "кажете три грама критика за својата партија и за нејзиниот лидер"...
Проблемот во Македонија е во системот!!!! Системот кој е на власт од 1945 година па до денеска. систем кој неможе да се развласти без "МАКЕДОНСКИ НИНБЕРШКИ ПРОЦЕС" .

Абе Јордане, сега ке бараш и гласници на НОВОТО по твој кеф!? Па, Тричко арно вели:“ Иницирајте формирање на Национален совет на промените во кој вие како политички фактор ќе бидете само еден важен дел. Совет кој ќе ја одреди комплетната филозофија на новото. И кажете три грама критика за својата партија и за нејзиниот лидер, пратете го во благородна мировна мисија во Мали или на Минданао.“
Се е убаво кажано.Критики и за лидерот ама и за партијата. Е, па, едни ке критикуваат и кажат и предложат едно, други друго.Па, нели, е тоа ПРОМЕНА. Си го поставил едрото на македонскиот брод, но не веруваш на ниедно ветерче дека ке го погурне.Razmisluva

27-01-2013, 07:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

(27-01-2013, 07:57 AM)hristo Wrote:
(23-01-2013, 03:39 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Branko Trickovski


Драги пријатели, историјата не може да се сети дека со невиноста на вашиот пристап некој некогаш успеал да победи во битката за промени. Луѓето ќе почнат да гледаат на вашите крстоснички забави како што возачите гледаат на жолтото светло на семафорите. Не дозволувајте вашите активности да се доживуваат како локална несреќа на патот што разумните луѓе ја заобиколуваат. Без да плукнат или опцујат. Излезете од шемата на лажниот морализам, на неоснованата супериорност, на јаловата активност.
Иницирајте формирање на Национален совет на промените во кој вие како политички фактор ќе бидете само еден важен дел. Совет кој ќе ја одреди комплетната филозофија на новото. И кажете три грама критика за својата партија и за нејзиниот лидер, пратете го во благородна мировна мисија во Мали или на Минданао.
Бранко Тричковски!!!! Дали некој ке му поверува дека намерата му е чесна, дека повикот е навистина за демократизирање на Македонија. Кога во повикот стои само: "кажете три грама критика за својата партија и за нејзиниот лидер"...
Проблемот во Македонија е во системот!!!! Системот кој е на власт од 1945 година па до денеска. систем кој неможе да се развласти без "МАКЕДОНСКИ НИНБЕРШКИ ПРОЦЕС" .

Абе Јордане, сега ке бараш и гласници на НОВОТО по твој кеф!? Па, Тричко арно вели:“ Иницирајте формирање на Национален совет на промените во кој вие како политички фактор ќе бидете само еден важен дел. Совет кој ќе ја одреди комплетната филозофија на новото. И кажете три грама критика за својата партија и за нејзиниот лидер, пратете го во благородна мировна мисија во Мали или на Минданао.“
Се е убаво кажано.Критики и за лидерот ама и за партијата. Е, па, едни ке критикуваат и кажат и предложат едно, други друго.Па, нели, е тоа ПРОМЕНА. Си го поставил едрото на македонскиот брод, но не веруваш на ниедно ветерче дека ке го погурне.Razmisluva
Христо еве твојот Тричковски каде ке те одведе:


Quote:-"Треба да бидеме среќни ако на Табановце се појави некој протектор кој ќе го сврти часовникот и ќе означи некој нов почеток ...."

29-01-2013, 03:17 PM
Reply