Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРОТЕСТИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВОВЕД ВО ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ ВОВЕД ВО ХАОС!!!???
Author Message
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

ИНТЕРВЈУ: ЉУБИСАВ ИВАНОВ - ЅИНГО, ПОЛИТИЧАР СО НАЈДОЛГ СТАЖ ВО ПАРЛАМЕНТОТ И ВО СФРЈ И ВО РМ


На македонската политика и фалат луѓе, за се друго имаме решение


Љубисав Иванов - Ѕинго е политичар со најдолг политички мандат и во бивша СФРЈ и во независна Македонија. Во политиката влегува далечната 1955 година како младинец на СКМ и СКЈ. Запознал и соработувал со преку 2.000 пратеници во целиот мандат. Го издигна Кратово во еден од најразвиените индустриски региони во Македонија. Успешно го приватизира рударско-индустрискиот комбинат "Силекс", без отпуштање работници, 3000 во тој период, а во рамките на корпорацијата разви уште дваесетина успешни компании во разни дејности.
На шега вели дека до 2002 година бил аматер политичар, а дури потоа станал професионалец. Кога прашав зошто, се насмеа и одговори: "Зашто го сменија законот.". Есенва, на лично барање, се повлече од политиката. Упорен следбеник на производството пред услугите, сопруг на Мира, татко на две деца и обожавател на трите внуци, Ѕинго е жива политичка легенда.


Господине Иванов, кога првпат станавте пратеник и дали преку пратеничката функција, всушност, влегувате во политиката?

-Во политиката влегов како средношколец. Кога бев во трета година гимназија, Околискиот комитет - Кумановска околија оформи партиска организација на Сојузот на комунистите во гимназијата и мене ме избраа за секретар на таа организација. Тоа е мојот прв контакт со политиката и тоа продолжи на Белградскиот универзитет, каде што студирав Рударско-геолошки факултет. Таму непрекинато бев четири години, додека студирав во Белград, и тој континуитет продолжи во политиката. Кога се вратив во Кратово, исто така, ме поврзаа во општествено-политичките организации. Станав член на Општинскиот комитет на одборот на Социјалистичкиот сојуз, потоа одборник во Собранието, а подоцна станав и пратеник. Така, јас сум еден од ретките пратеници кој преку 40 години е во републичките и во сојузните одбори и тела. Ама најголемиот дел во аматерска улога. Дури по 90-тите години, од осамостојувањето на Македонија, сум платен пратеник, кога се донесе Законот за професионални пратеници. Инаку целиот период сум како аматер.

Колку години сте во политиката. Која година почнавте да студирате во Белград?

-Во Белград се запишав 1957-58 година, завршив 1960-61 година, така што околу 54-55 години сум во политиката

Во сите овие години во политиката на кои колеги-пратеници најмногу се сеќавате и зошто?

- Јас долго време бев најмладиот пратеник во Парламентот. Се сеќавам на пратениците кои беа народни херои, како Стрезовски, Ана Кочовска, плејада борци од Револуцијата, херои итн. Тоа е една армија од пратеници. За овој период преку 2.000 луѓе.

Во тоа време имаше и неколку политичари од Македонија кои работеа на високи позиции во Југославија. Лазар Колишевски, Киро Глигоров, Лазар Мојсов, Крсте Црвенковски. Според вас, кои од нив најмногу направија за Република Македонија?

- За Лазар Колишевски можам да ви кажам дека беше страшна личност. Запознав еден извонреден човек со една голема култура иако немаше некое редовно образование освен образованието во Крагуевац како ученик-занатлија. Меѓутоа, како човек тој имаше завршено повеќе факултети. Ако се зборува за некој човек комунист или хуманист, само тој може да биде образец за таков човек: скромен, со визионерство и љубов за својот народ и својата држава. Тој беше човек кој не сакаше раскош, не сакаше богатство, тој и кога ќе го поканевте на ручек, ќе прифатеше само ако е ручекот скромен. Ако е тоа гравче, ако е тоа леќа, ако е тоа некоја зелка. Тој беше во судир со Тито, затоа што беше единствениот човек кој на Тито можеше да му каже каде греши и затоа го тргнаа од политиката. Тито потоа неколку пати изјави дека само Лазо му ја зборува вистина, а сите други го лажат. Ние од Кратово повторно го предложивме за член на Претседателство на Југославија. Овациите за Колишевски беа толку големи, практично народот не дозволуваше да се гласа за тоа.
Исто во големо сеќавање ми е (и тој веќе не е меѓу живите) Лазо Мојсов. Тој беше еден голем интелект. Карактеристично за него е тоа што тој многу памтеше. Секаде зборуваше дека е Македонец од Југославија.
Киро Глигоров го запознав како студент на Белградскиот универзитет. Беше многу ценет во Југославија како стручњак за финансии иако имаше завршено Правен факултет. Тито имаше голема доверба во него. Мислам дека голема улога одигра тој во осамостојувањето на Македонија. Се сеќавам, пред да биде избран во македонското собрание, се сретнав со него во Охрид во хотелот "Силекс" на негово барање. Тој гледаше дека се распаѓа Југославија и како ќе се снајде Македонија во целата таа ситуација затоа што токму во тој период имаше криза на генерација, криза на елита. Тогаш јас му предложив тој да се нафати за самостојна независна Македонија и дека Социјалистичката партија ќе го поддржи и дека сигурно ќе го поддржат и другите партии.

Тоа се годините, всушност, кога се создава и економијата и се гради целата инфраструктура во сите југословенски републики, вклучително и во Македонија. Од оваа гледна точка, сметате ли дека Македонија направи доволно за да влезе во плановите за обезбедување на парите за инвестиции и за инфраструктурата во државата?

-Во Југославија се донесоа закони побрзо да се развиваат неразвиените краишта, неразвиените републики. Она што се направи во Македонија е многу ако се има предвид стартот. Во Македонија немаше ниедна фабрика, постоеја само макадамски патишта што ги изградиле Турците. Немаше никаква инфраструктура. За тој период мислам дека Македонија многу напредна, многу се изгради, многу се инвестираше, особено во земјоделието во првите 15-20 години. Кога излеговме од Југославија во '90-та година, имавме моќно стопанство, моќна индустрија, моќно земјоделие, развиени сообраќајни системи.

Колку од тие инвестиции коишто дојдоа во Македонија, успеаја да се слеат овде во Кратово и што направивте вие за развојот на градот?

- Јас во Кратово дојдов '60-61 година, кога беше на пат да ја доживее судбината на Галичник - масовно иселување. Падна на 1.500 жители. Иселувањето се движеше кон околните градови и кон Скопје. Со моето доаѓање започна подинамичен развој на Кратово. Се фокусиравме на рударството. Во тоа време имаше пари, не беше време на оскудица на капитал. Но, имаше недостиг на кадри и недостиг на идеи. Прво, немаше кој да произведе идеи, а потоа и да ги спроведе. Беше голема оскудица за кадри. Подоцна отидовме на развој на индустријата. Во тој период отворивме 10-12 рудници, околу 12 фабрики, се развија градежништвото, трговијата, угостителство, земјоделието, банкарство, ја отворив телевизијата Сител, влегов во сите области и за моја голема среќа не промашив ни едно инвестирање. Го спречивме иселувањето на Кратово, а некаде при крајот на 80-тите години ние практично немавме невработен во градот.

Колкава беше стапката на невработеност во 80-тите?

-Можеше да се сретне само некој што не сака да работи, а имаше голем прилив на работна сила од околните општини. Во 80-тите години бевме на трето место по остварен доход во Југославија. Тоа беше голем успех и затоа ги добивме и сите награди во Југославија. Најголемата е Авнојската награда.

Силекс е една од корпорациите којашто и по процесот на приватизацијата остана на здрави нозе да работи и продолжи да се унапредува. Зошто Македонија ја пропушти можноста за успешна приватизација на големите корпорации, како Металскиот завод "Тито", Скопската железарница, Битолатекс, или фирмите во Штип. Каде погреши Македонија?

- Од сегашна дистанца се уште тврдам дека самоуправувањето беше многу успешен систем во Југославија. Кога Владата на Анте Марковиќ го носеше Законот за приватизација, таа на некој начин се потпре на самоуправувањето: приватизацијата да се изврши така што работниците и вработените ќе бидат акционери. По тој модел се приватизираше и компанијата Силекс, која во тоа време имаше над 3.000 вработени. Значи, акционери станаа сите вработени во компанијата со платена приватизација. Наместо да делиме по десет плати или по осум, ние пет-шест плати ги ориентиравме за купување акции во првата година, па втората година, третата итн. Компанијата тоа го направи меѓу првите во Македонија и повеќе од 90 отсто од вработените станаа акционери. Во оние компании во коишто колективите не беа дел од приватизацијата, се случија големите хаварии. Мангупи ги обезвреднија и така се формираа 25-те загубари. Оние што беа пак монополи, ги купија странци заедно со наши луѓе преку фирми на Кипар. Така настана огромната хаварија во економската сфера и јас би ја нарекол дури економски геноцид. Практично, во тој период немаше странски инвестиции. Денеска нашата Влада се бори да донесе 100, 200, 300 милиони странски инвестиции, а ние уништивме милијарди. Кој се не е замешан во таа корумпирана приватизација. Голема работа е што во 2006 година дојде оваа коалиција на власт за да ги спречи таквите процеси и да се почне со развој во инвестирање. Добро е да имаме ние странски инвестиции, ама треба да водиме сметка тие да не смеат да надминат 40 отсто од формирањето на бруто-домашниот производ.

Вие станавте шеф на социјалистите по смртта на претходниот претседател на партијата, Киро Поповски. Во 1996 година решивте СПМ сама да оди на локалните избори и тогаш освоивте 85.000 гласови и имавте 12 градоначалници Се дистанциравте од СДСМ. Кои беа мотивите тогаш да го направите тоа?

- Дојде до судир со социјалдемократите за економската политика, за приватизацијата. Онаа приватизација за која се залагаше Јане Миљоски и што како закон го усвои тогаш Парламентот, за нас не беше прифатливо. Укажавме дека тој модел ќе внесе голема корупција и големи загуби во Македонија и дека ќе ја сруши економијата. Ќе бевме среќни да не бевме во право. Другата работа на судир со СДСМ беа парите од приватизацијата. Ние баравме исклучиво да се користат во инвестиции. А ние само продававме, не инвестиравме. Третата точка на судир беше кредитно-монетарната политика, курсот на денарот во однос на марката - имавме огромни загуби во супстанцата на извозот. Нагло ни паѓаше извозот, а го стимулираа увозот. Ние практично го развивавме развиениот Запад - купувавме огромна стока од Запад, ги трошевме своите ресурси, а немаше никаков стимул за производство дома. По локалните избори тоа што ние го баравме во врска со девалвацијата СДСМ го спроведе под притисок на ММФ.

Ве поврзуваа и потоа за соработка со Црвенковски иако фактички вие од 1996 година наваму ја спроведувате визијата за самостоен настап на изборите, надвор од коалицијата на СДСМ. Како го коментирате тоа?

- Со Црвенковски одржував контакти и кога беше тој претседател на државата. Тој сака така малку да се мангупира, па тие контакти ги усложнуваше и се правеше како недопирлив, меѓутоа тој сам си придонесуваше да слабеат тие врски. Кога ги изгуби изборите во 1998 година, тој се исплаши за својата положба и ме бркаше два месеци да направиме еден договор за вечна коалиција. Тој го срочи договорот, го направивме, го потпишавме удривме и печат, потписи... се регулиравме, меѓутоа подоцна кога му се укажа првата прилика, тој го прекрши договорот и го откажа. Така што таквите прекини на контакти не доаѓаа од моја страна или од партијата, доаѓаа поради егзибициите што човекот сакаше да ги прави во тие периоди. Па, еве и ден денеска тоа така се одразува.
За разлика од него, ние сме во коалиција од 2006 година со господинот Груевски. Тој е исто млад човек, меѓутоа тоа што ќе договорите со него, тоа е договорено и нема отстапувања, иако може ќе треба повеќе време за договор. Мене ми одговара таквиот стил на работа и таквите луѓе ги почитувам. Јас сакам луѓе што се од договор, што се од збор, што се еснафи, што чесно се однесуваат. Не сакам мангупарии и мангупски потези. Сега те превари, па мисли дека и утре ќе може тоа да го прави.

Во 1999 година ни се случи големата бегалска криза. И само што почнавме економски да излегуваме од неа во 2000 година, во 2001 г. ни се случи војната во РМ. Од денешна гледна точка, имавме ли капацитет и сили вистински да се справиме со тие предизвици?

- Сите проблеми кои настанаа во Македонија, се јавија како резултат на големата хаварија во економијата. Значи, не може се да се им припише на внатрешните фактори. Голема вина за тоа носат и Западна Европа, САД, кои сакаа да елиминираат се што остана од оној систем. Значи, тие бараа брза приватизација, брза либерализација, брза денационализација - се што има обележје на она општество кое го викаат комунистичко. Таму каде што имаше паметни луѓе кои постепено ја правеа либерализацијата на пазарот, денационализацијата и приватизацијата, тие ги сочуваа економиите и државите, испливаа и поминаа со помали губитоци. Ние на овој план тотално потфрливме. Не може да се каже дека вината за ова е на еден човек. Голема вина носат тие што беа и околу претседателот на владата, сите тие врвни професори, а уствари шупливи глави, кои само теоретски знаеја, а практично ништо, и кои лошо го советуваа Бранко Црвенковски. Тука уствари се најголемите дефекти. По партиска линија главно мангупи влегоа и мангупи ја упропастија Македонија. Тоа така го има речено и Ленин, дека мангупите го упропастуваат и Советскиот Сојуз.

Кои се трајните последици што ги остави вооружениот конфликт од 2001 година во РМ?

- Остави големи последици и на политички и на економски план. Прво, тој конфликт не произлезе од нетрпението меѓу македонскиот и албанскиот народ, тоа треба веднаш да го расчистиме.

Албанците имаат сопствени политички барања коишто ги испорачаа во 2001 и заради коишто се смени и Уставот на РМ. Има ли РМ политички капацитет да одговори на постојаните закани и опасности од федерализација на државата доколку не бидат исполнети политичките барања на Албанците?

- На Балканот повторно се повампируваат старите идеи за големи држави - голема Бугарија, Голема Србија, голема Грција, голема Албанија.
Познато е во историјата дека по економските кризи доаѓа до раѓање на конзервативни и опасни системи, фашизмот се јави по големата криза во '29-30 година. Сега сме сведоци повторно на такви појави.
По оваа криза во Грција се зборува за некоја Златна зора, на која повеќе и приличи да се каже Темен мрак, која со фашизоидни идеи го реставрира фашизмот на Балканот. Ние сега гледаме дека и по македонските улици тропаат чизми за некои исто големи држави. Гледаме дека се слават туѓи знамиња, гледаме дека се величат други држави и други раси, а тие можат да предизвикаат Балканот да зоврие. Ако овој свет сака да живее во мир, овој свет мора да се организира да ги спречи таквите појави.

Ги споменавте идеите за големи држави, меѓутоа дали е важно РМ да одржува добри односи и со соседна Србија и со соседна Бугарија и со соседна Грција како противтежа на можноста од постојани политички и етнички тензии внатре во самата држава?

- Не можеш сам да ги развиваш тие односи, ако партнерот од другата страна не те признава, не ти признава народ, не ти признава етичност, не ти признава јазик, не ти признава држава, не ти признава култура, не ти признава историја, ништо не ти признава, не можеш ти сам да ги одржуваш тие односи кога тој те негира на општо основание. Ние мораме да останеме на принципите на добрососедски односи.
Така е и не случајно онаа латинската пантареја - "Се се движи се се менува", така што времето работи за нас и ние треба да бидеме мудри, прво да бидеме единствени тука и да изградиме еден општ став.

Со ВМРО-ДПМНЕ и со сегашниот претседател на партијата Никола Груевски соработувате уште од 2000 година, тој ја има вашата силна поддршка од 2001 година. Од 2006 и формално Социјалистичката партија на Македонија е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Што е тоа што го има Никола Груевски што ве тера, ви дава мотив, да го поддржувате 12 години без исклучок?

- Основна, прва, работа, добро да се запамти, го поддржувам, затоа што тој си ја сака државата, си го сака народот, си ја сака нацијата, затоа што е патриот и затоа што е трудољубив. Ист сум и јас. Таков сум бил, така сум живеел и еве така еден ден нема да ме има. Значи, тоа е нешто што не спојува како луѓе, не само како партии. Најважното што јас го сакам, што посебно го ценам, е што сака да работи, што сака да направи, што сака да створи. Најголемиот дел од своето време го жртвува во работа за резултати, во развојот на својата земја и својата држава на сите полиња. Второ, тој помина низ еден процес за оформување на личноста и работеше во повеќе сектори како што се финансиите, банкарството, трговијата, економијата. Тој е млад човек и дојде во голема мерка како зрела личност. Меѓутоа, она што е најважно, тоа сите веројатно го приметуваат е што тој многу брзо се реформира, многу брзо се менува, а тоа е голема работа. Не е оној истиот Никола Груевски од 2001, од 2005, 2006 и Никола Груевски од 2012 година. Сака да учи, сака да напредува и сака се да направи за народот и за нацијата. Во наредниот период моето влијание, мојот притисок на Никола Груевски, ќе биде уште повеќе да се посвети на економијата, уште повеќе да вложи енергија, тој е млад, може тоа да го направи, сегашните напори треба да ги утростручи.

Има ли СДСМ таков политички капацитет за брзо да се реформира како што се реформира ВМРО-ДПМНЕ и како што Никола Груевски успеа да ја стабилизира и да ја издигне партијата на повисоко ниво?

- Што се однесува до опозицијата, сега ќе ви кажам што точно мислам. Ние треба да ја поддржиме опозицијата да зајакне. Сега ќе се чудите зошто. Па, ако немаме ние силен партнер визави себе, кој ќе биде јак со идеи, со програми, со визии, ако немаме кој ќе не мотивира, ние ќе почнеме да пропаѓаме. Така пропаднаа сите царства. Значи треба да имаме јака опозиција, а не ваква. Ваква опозиција нас ни отвора фронт. На 6 избори бевме, 6 пати победивме, уште 60 да има, на 60 ќе победиме. Што од тоа ако победиме ако некој не не мобилизира. Според тоа, јас мислам дека опозицијата ќе дојде време кога самата себе ќе мора да се реформира, инаку ваква збирштина прво се растуриле, па се спојуваат, па циганска работа.

Што очекувате да се случува во Македонија и со македонската економија во следните пет-шест години? Какви се вашите прогнози?

- Да не дојдеше во 2006 година оваа коалиција, каде ќе бевме ние со онаа политика и она темпо и оној начин на работа. Ма каква Грција, ние ќе ја прешишавме и Танганика, ќе бевме на дното денеска. Во една ваква ситуација владата покажа една страотна виталност, енергичност, борбеност да ги сочува состојбите во Македонија, да ја одржи во живот и овде-онде да постигнува и ефекти, резултати. Ние не сме затворен пазар, и голема држава, па да можеш да се затвориш и да ги амортизираш ударите од надвор. Според тоа, како што ќе се оправа ситуацијата во Европа, така и ние многу побрзо отколку други држави од Европа со оваа политика ќе излегуваме од криза.

Ѕинго лично и персонално за семејството, за себе и иднината


Како се чувствува човекот кој има обезбедено најдолг политички стаж и во Македонија и во Југославија и со тоа фактички си обезбедил себе си политичка бесмртност?

- Се чувствува старо. Мислам дека тоа е најдобриот одговор. Еве, јас сум во политика близу 60 години и мислам дека во целокупниот свој живот сум работел да створам за народот, за луѓето, за општеството, за државата, да створам семејство, фамилија да створам и за себе, и тоа човек го прави среќен и задоволен. И да не прави на никого ништо лошо зло, да прави само добро.

Никој од вашето семејство не покажува амбиции за политички ангажман. Го сметате ли за личен успех одделувањето на работата од семејството и сметате ли дека има и други убави работи освен политиката?

- Најубавите работи се надвор од политиката. Се што е лошо е во политиката. Само во политиката лошото треба да се филтрира, да се отстранува, да доаѓаат добрите работи. Што се однесува до моето семејство, моето влијание и влијанието на мојата сопруга, особено нејзиното ако се има предвид колку сум бил ангажиран во политиката, јасно е дека нејзиното пресудило децата децата да не се занимаваат со политика. Ќе видиме како ќе биде со внуките и со внукот.

Што ќе прави Ѕинго по Нова година? Вие сте жива политичка легенда, автор сте на развојот на Кратово, учесник сте во сите политички настани во Југославија и во независна РМ, вие сте дедо на тројца внуци и татко на две деца?

- Па, додека сум жив, додека се движам, ќе работам да ја издигнувам компанијата, да ја развивам компанијата на сите сектори, јас створив една сложена компанија на развојот на Кратово и со тоа на развојот на Македонија. Се помалку ќе се занимавам со политика, се повеќе ќе работам во бизнисот, затоа што таму сум и најквалификуван и моето знаење моите вештини во тој поглед ќе ги пренесувам на младите.

Се откажал од академска кариера заради развојот на Кратово

- Идејата за да дојдам тука беше на претседателот на Кумановската околија, Сазде Путевски, и неговиот началник за стопанство. Имав понуда и да останам асистент на факултетот. Тие дојдоа и ми понудија пет пати поголем личен доход од професорската плата. Со професорот во Белград се договорив прво да дојдам на 6 месеци и да видам како ќе ми оди во Кратово, но после продолжив на година, па на година и пол и на крај се откажав од академска кариера, раскажува Ѕинго.
03-01-2013, 12:18 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Larson ,Jordan ,Hriste i site forumgii dajte informacii koj etoj Sazde Putevski li e ili Putinski e???
Sto funkcija imal togas u Kumanovo? kade se negovi potomci denes u Politika u Makedonija ???


Edno ne mi e jasno ,Zingo sto ruda kopa u Kratovo ta izgradil grad feud.Jas za bankarstvo mislam po kazuvanje na zivi poznavaci od toj period deka Zingo namesto prifakanje na novi makedonski pari , resil i uspeal da si sam stampa i izdava bonovi kako svoe platezno sredstvo ,oti ne veruval u Makedonska monetarna samostojnost i za sekoj slucaj si cekal.

Od iminja Lazo da , a eve uste edno ime e Lazar Mojsov da da i toj pocina , u Makedonija li i ima mesto vo aleja na zasluzeni velicini ili i toj e u Beograd???
Zingo ne se sekva na Blagoj Popov ,na Cemerski ,na Talevski, na Grlickov , da da tie sa bile u Afganistan, ama da ne se sekava na Gosev , na Lj.georgievski , a da na gen.Mirkovic se sekava i na site tie strukturi a se sekava i na Milosevic a na Dr.Packov dal se sekava????

Koj ke objasni od kaj Zingo u bankarstvo , a da i akademac e pa za kariera ne mu e kasno , kaj Bojo moze slobodno trudove od Zingo da se alfa i omega.Koj go prouci Zingo za 4-5 godini sto raboti i srabotel i sto mu e ideologija i koe mu e poznavanje od bankarstvo ,hotelierstvo i mediumstvo , vednas ide u MANU kade Zingo e ,ma nemam zborovi , toa samo na bravarot mu uspejalo i eve na rudarskiot inzenjer li e ,bankar li e ,mediumski magnat , ma sve na kupce.

kolku e Zingo u politika ,prosecen Makedonec denes tolku godini zivoten vek ne moze da prozivee , a glej tek ke stvaral i idei bara , e da sega sum ubedn od kaj na Nikola mu teknalo den na IDei na gragani ko idat u vlada i idei mavat a Razbira se Zingo sproveduva ,zemjodelie ,subvencii , abe milina pojdete po Kratovsko i ke vidite se kako na reklami e.
Cudno ne procitav deka ima proekt i Kratovo 3068 koga ova koalicija ke izgradi Aerodrom Zingo veliki i ke opne edna skulptura ,i plus za deca kako ovie od Vlada Ministri ke idat na zadolzitelna partiska edukacija Zingolend, i toa po resori.Zingo za se si ima znaenje .

E Sazde Sazde koj K.. ti dade ti da mislis i da kadrovi rasporeduvas , sto ne si ne raatisal ta da ostanal u Beograd i denes da zalime i se radvame Akademik Zingo u Beogradu.
03-01-2013, 01:04 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Admin ne brisi,Larson ostaj ova e za Zingo on se si znae i 2 pati malu e neka cita koj saka ,Zingo drugovi i drugarice,hostaplere.
03-01-2013, 01:05 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Edno ne mi e jasno ,Zingo sto ruda kopa u Kratovo ta izgradil grad feud.Jas za bankarstvo mislam po kazuvanje na zivi poznavaci od toj period deka Zingo namesto prifakanje na novi makedonski pari , resil i uspeal da si sam stampa i izdava bonovi kako svoe platezno sredstvo ,oti ne veruval u Makedonska monetarna samostojnost i za sekoj slucaj si cekal.
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨


DZingo ne stampase bonovi radi toa sto ne veruvase u Makedonska monetarna samostojnost,tuku zatoa sto pravese extra-extra profit na toj nacin a se na grbot na svoite rabotnici i se razbira na nivna i steta na drzavata...interesno e sto nikogas ne odgovarase za toa a uste "pointeresno" e sto nema sila vo Makedonija koja moze da go prasa za toa..

Za onie koi se secavaat povece moze ce bide dobro da posvedocat za akciite koi bea prezemeni vo eden period sprema nego ( p.velev, ljube.b, ljubco.g)i kako togas se "izgubi" knigovodstvenata domumentacija...ili mozebi nacinot na koj bese "kupen" kumanovski Kuprom...

Vo medjuvreme mnogu gomna protekoa niz Vardar,mnogu dela zastarea ,mnogu raboti se zabravija e moj zalen narode...tesko tebe so vakvi "Socijalisti"....
03-01-2013, 01:34 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:KОМУНИСТИЧKИ ТИП НА ПРОПАГАНДА

Режимското показалче и корисните идиоти


Во духот на неопходниот мир и спокој кои сме заслужиле да ги имаме барем во овие денови до Божик, сакав да напишам некоја ведра колумна која на момент ќе н` извлече од апатијата што надвиснала над нас. И тамам мислев дека ми оди добро, познат глас и стас кој преку ТВ-приемникот се втурна во мојот дом ја расипа целата концепција. Во лош холивудски стил, со килограми пудра и шминка на себе, збунето шарајќи со очите налево и надесно за да се најде текстот кој неуверливо треба да ни го прочита, се појави премиерот со својата новогодишна порака. Навидум ништо ново и невидено. Познати фрази андроидски искажани со ист тон и ист израз на лицето, кои сме ги слушале стотици пати за различни пригоди во текот на годината. Во принцип, немав никаква намера да се оптоварувам со тој комунистички тип на пропаганда, која режимските медиуми му ја овозможиле на водачот, пред крајот да не се случеше пресврт. Говорникот наеднаш ја менува фацата, од неговите очи искри омраза и закана, веќе не му е потребно да чита, фиреровски почнува да мавта те со едниот те со другиот показалец и ја укорува опозицијата за недемократско однесување. Не можам да се сетам дали при мавтањето со левата или десната рака, на крајот тој ја повикува опозицијата да се врати во парламентот.

Што е главната порака од ова обраќање, почитувани пријатели? И покрај тоа што сите се надевавме дека главите полека се ладат по фамозниот 24 декември, работите само ескалираат. Премиерот не се обидува да н` извлече, туку тој упорно продолжува да н` втурнува во некој вид необјавена граѓанска војна. Во едно минимум нормално општество премиерот не смее да мавта со прстот ни доколку некогаш ги кара своите деца (бидејќи таму и за тоа се оди во затвор), а камоли тоа да ~ го прави на целата нација. Ако неговите полтрони од Владата и партијата мазохистички уживаат во такво нешто, ние останатите тоа го разбираме како закана од која е човечки да се заштитиме. Премиерот очигледно решил да послуша дел од своите „корисни идиоти“ кои јавно во медиумите бараат правно формална рачка со која би им се одзел имунитетот на опозиционите пратеници, па доколку треба и да се притворат. Можеби тој с` уште не е во таа фаза, но дека има намера исто како што со полиција ги исфрли, сега со полиција и да ги врати во парламентарните клупи, можеше да се забележи од неговото десно показалче.

И ова горе е доволен доказ за оние режимски новинари и дејци кои се вџашени зошто ова што ни се случува можеме комотно да го наречеме недемократски режим. До крајот на колумната ќе им извадам неколку теоретски описи на ваквите „уредувања“ и ќе се обидам да ја опишам нивната улога како поддржувачи.

Денес грешат сите оние што велат дека Македонија е недемократска држава. Така паѓаат во стапицата на јуришниците на власта, кои веднаш одговараат дека ако јас денес можам да го објавам овој текст, дека ако постојат „Фокус“, „24 Вести“ и понекој портал, или фактот дека постојат слободни и фер избори на денот на гласањето, условите на демократијата се исполнети. Затоа мораме да констатираме дека во Македонија денес постои нешто што голем број автори го нарекуваат компетитивен авторитарен режим. (Левитски и Уеј). Kомпетитивниот авторитарен режим не се разликува од демократијата по тоа што не успева да ги исполни стандардите за демократија, туку пред с` по тоа што во ваквиот режим правилата се кршат на систематски начин, па изборите - иако иницијално се замислени како слободни и фер - не пружаат правилна рамка за изборна игра која на опозицијата би ~ дала шанса да победи. Иако изборите се одржуваат редовно, па и почесто од тоа, властодршците редовно ги злоупотребуваат државните средства и ~ оневозможуваат пристап на опозицијата до медиумите, ги малтретираат опозиционерските кандидати и оние што ги поддржуваат, а понекогаш и манипулираат со изборните резултати. Kонечно, спротивно на демократијата каде што власта ги губи изборите, компетитивниот авторитаризам е систем во кој опозицијата почесто ги губи отколку што ги добива изборите. Со ова би завршил со теоретското објаснување на ваквите режими, а доколку некој мисли дека ова не ни се случува нам, подробно и со примери ќе објаснам следниот пат. Натаму морам да искористам дел од просторот за тоа каква е улогата на оние што се преправат дека не гледаат дека ова ни се случува.

Знаете, ваков тип режим не е возможен без активната улога на т.н. „корисни идиоти“. „Kорисен идиот“ (понатаму KИ) претставува соработник на некое тоталитарно движење, кој не ја дели целосно неговата идеологија, не е негов формален член, ама е корисно средство во политичката пропаганда, а посебно во нападот на политичките непријатели. На пример, „корисни идиоти“ за сталинистите биле поедини западни интелектуалци кои немале сталинистички тоталитарен етос, ама ја поддржувале советската критика на капиталистичките земји и нападите врз домашните (советските) либерали и социјалдемократи како на „фашисти“ (С.А.) За ваквите видови, кои имаат македонско потекло, говорено е доволно. Во принцип тие самите, а и нивните биографии кажуваат с`. Полека преминуваат во „ендемски вид“ бидејќи постои најава дека голем дел од нив ќе ги (до)запоседнат амбасадите и дописничките претставништва во светските престолнини. Нивните помлади заменици гордо влегуваат во првиот тим и се борат уште веднаш да станат подобри од претходниците. KИ постоеле и ќе постојат секаде и секогаш. Независно колку долго некоја гарнитура е на власт, тие никогаш нема да се изјаснат дека се припадници на доминантната политичка структура. Најчесто како доказ се наведува немањето членска книшка од владејачката партија. Тоа го прават поради две причини. Најпрво, затоа што доколку се изјаснат, тие ќе ја изгубат употребната вредност на KИ за актуелниот режим. Но најважна е втората причина. Таквите секогаш остануваат „непартиски“ бидејќи само така можат да ја демнат новата власт на која штом се тронизира, на тацна ќе ~ ги понудат своите услуги како препакувани KИ.

На крајот, единствен доказ дека некогаш сме добиле демократска власт ќе биде фактот дека таквата власт им кажала сиктер на сите досегашни и евентуални идни KИ. Во демократски општества нивните услуги се безвредни или поточно штетни. Затоа таквите грчевито се борат да не се појави нешто трето, бидејќи во овие две децении одлучно поминувале и во двете видени варијанти.

Kире НАУМОВ
03-01-2013, 04:10 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:За бојкотот на локалните избори и последиците од тоа


СВЕСНА ЛИ Е ОПОЗИЦИЈАТА СО КОГО СИ ИМА РАБОТА?

[Image: bojkot1.jpg]

Не би рекол дека е така, зашто да знае би се однесувала прилично поинаку, ако не и сосема поинаку. На почетокот од своите вечерни протести, кога се’ уште нема апсолутно никакви сознанија каков ќе биде нивниот краен ефект, еден од потпретседателите на СДСМ, Гордан Георгиев излегува со ставот на партијата - не учествуваме на локалните избори...

Извинете господине Георгиев, а што ќе правите? Како мислите да ја делегитимирате власта? Со „Народниот парламент“? Со „ Bella Ciao “? Со блокирање на сообраќајот? Со по еден микрофон или мегафон? Со „некаа нее ве лаже умот, нее си праавете Бајрам со моозокот...“? Ако навистина мислите дека со овие методи да го постигнете тоа, тогаш дефинитивно, немате контакт со реалноста.

Да можеше така, немаше да се случи „24 декември“ во Парламентот? Тоа нема врска со сцените што доаѓаат понекогаш од Кореја, Тајван, Италија или од Украина. Таму пратеници и официјални лица се пресметуваат физички меѓу себе. Ќе беше слично, ќе го видевме бестрашниот Илија Димовски како со голи гради јуриша на ноктите на Шеќеринска за да го одбрани нападнатиот претседател на Собранието. Или како Зоран Ставрески за момент заборава дека е пацифист, и влетува во СДСМ-овската толпа, не мислејќи на својата безбедност, затоа што донесувањето на буџетот е најважен патриотски чин.

Да го имавте тоа, ќе беше како што се случува понекогаш низ светот. А, ние имавме физичко исфрлање на опозицијата од страна на безбедносни служби. Влечење, тепање, удирање пратеници. Плус, отстранување на новинарите и продолжување на седницата како да не се случило ништо. А сега, и најава на скромниот правник од Дебарца (Трајко Вељаноски) дека ќе ви ја скрати пратеничката плата за две третини и дека ќе бара да ги покриете трошоците за направената штета во собраниската сала...

На сето ова вие одговарате со бојкот на изборите, и тоа два ипол месеца пред да се одржат? Со која цел? За да проработи совеста и демократската свест кај ВМРО ДПМНЕ? Ако ја имаше не ќе ги направеа сцените од 24-ти. За да се трогнат странците, па тие да извршат притисок? Странците ќе помогнат, отприлика колку што ние помагаме во Сирија. Нив ги интересира само да нема пукање и гинење, а тоа би требало нас да не’ интересира многу повеќе. Тие засега имаат дигнато раце од претворање на Македонија во демократска и правна држава.

И баш тука е шансата на опозицијата. Ние сме денес сиромашно, бесперспективно, корумпирано, квазипатриотско..., и поради сето ова - очајно општество. Имаме егзистенцијална потреба од промени, но вистински, не како оние во 1998. Тоа значи нова визија, нов начин на размислување, нови програми. Такво нешто ни треба, а не бојкоти, кои ќе го убијат и оној мал зрак на демократија, што се’ уште постои. Логиката се’ или ништо, во принцип е многу опасна. Добро ако е се’, меѓутоа што ако е ништо? Кој тогаш ќе ја понесе одговорноста? И второ, таа логика зборува за отсуство на демократска свест кај тој што ја застапува. Исто како и тезата: не може да си неутрален, во овој момент мора да се определиш.

Основно правило кај секоја акција на одговорен политички актер е да се има излезна стратегија, односно уште пред почетокот да знае како ќе постапува откако ќе заврши акцијата. Тоа е поврзано со она што го нареков шанса за опозицијата. Таа мора да осмисли излезна стратегија ако сака да добие критична поддршка од народот. Во нашиов случај тоа значи целосна политика, т.е. економија, вработувања, подобро здравство, подобро образование, ефикасна администрација, енергетска сигурност, па дури и тоа што ќе се прави со „Македонската телевизија“. Такви работи не се решаваат на митинзи и со мегафон во раце, но тие се вистинската политика. Сето друго е само борба за власт, тендери, буџети и за милиони евра.
Јасно е дека СДСМ се истрча (со бојокот) и сега е тешко да се повлече со неповредена суета. Но, шансите да направат нешто на сила се минимални. Кај нас е неизводлив „5 октомври“ зашто македонската опозиција нема свои луѓе ниту во високите ешалони на војската и полицијата, ниту кај меѓународната заедница, како што имаше ДОС во Србија. Не може да се трка со власта ниту со пари, ниту со сила, бидејќи во двете дисциплини нема ни приближно толку ресурси како другата страна. Единствено што и’ останува е живиот дијалог директно со луѓето на целата територија на Македонија, но не како раме за плачење, туку како предводник, некој што го знае патот до излезот. Не е лесно и не може за неколку недели, меѓутоа нема друга алтернатива, која ќе значи вистинска промена, а не само да се симне Курто за да се качи Мурто.

Миодраг Мишолиќ


03-01-2013, 11:55 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(03-01-2013, 11:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:За бојкотот на локалните избори и последиците од тоа


СВЕСНА ЛИ Е ОПОЗИЦИЈАТА СО КОГО СИ ИМА РАБОТА?

[Image: bojkot1.jpg]

Не би рекол дека е така, зашто да знае би се однесувала прилично поинаку, ако не и сосема поинаку. На почетокот од своите вечерни протести, кога се’ уште нема апсолутно никакви сознанија каков ќе биде нивниот краен ефект, еден од потпретседателите на СДСМ, Гордан Георгиев излегува со ставот на партијата - не учествуваме на локалните избори...

Извинете господине Георгиев, а што ќе правите? Како мислите да ја делегитимирате власта? Со „Народниот парламент“? Со „ Bella Ciao “? Со блокирање на сообраќајот? Со по еден микрофон или мегафон? Со „некаа нее ве лаже умот, нее си праавете Бајрам со моозокот...“? Ако навистина мислите дека со овие методи да го постигнете тоа, тогаш дефинитивно, немате контакт со реалноста.

Да можеше така, немаше да се случи „24 декември“ во Парламентот? Тоа нема врска со сцените што доаѓаат понекогаш од Кореја, Тајван, Италија или од Украина. Таму пратеници и официјални лица се пресметуваат физички меѓу себе. Ќе беше слично, ќе го видевме бестрашниот Илија Димовски како со голи гради јуриша на ноктите на Шеќеринска за да го одбрани нападнатиот претседател на Собранието. Или како Зоран Ставрески за момент заборава дека е пацифист, и влетува во СДСМ-овската толпа, не мислејќи на својата безбедност, затоа што донесувањето на буџетот е најважен патриотски чин.

Да го имавте тоа, ќе беше како што се случува понекогаш низ светот. А, ние имавме физичко исфрлање на опозицијата од страна на безбедносни служби. Влечење, тепање, удирање пратеници. Плус, отстранување на новинарите и продолжување на седницата како да не се случило ништо. А сега, и најава на скромниот правник од Дебарца (Трајко Вељаноски) дека ќе ви ја скрати пратеничката плата за две третини и дека ќе бара да ги покриете трошоците за направената штета во собраниската сала...

На сето ова вие одговарате со бојкот на изборите, и тоа два ипол месеца пред да се одржат? Со која цел? За да проработи совеста и демократската свест кај ВМРО ДПМНЕ? Ако ја имаше не ќе ги направеа сцените од 24-ти. За да се трогнат странците, па тие да извршат притисок? Странците ќе помогнат, отприлика колку што ние помагаме во Сирија. Нив ги интересира само да нема пукање и гинење, а тоа би требало нас да не’ интересира многу повеќе. Тие засега имаат дигнато раце од претворање на Македонија во демократска и правна држава.

И баш тука е шансата на опозицијата. Ние сме денес сиромашно, бесперспективно, корумпирано, квазипатриотско..., и поради сето ова - очајно општество. Имаме егзистенцијална потреба од промени, но вистински, не како оние во 1998. Тоа значи нова визија, нов начин на размислување, нови програми. Такво нешто ни треба, а не бојкоти, кои ќе го убијат и оној мал зрак на демократија, што се’ уште постои. Логиката се’ или ништо, во принцип е многу опасна. Добро ако е се’, меѓутоа што ако е ништо? Кој тогаш ќе ја понесе одговорноста? И второ, таа логика зборува за отсуство на демократска свест кај тој што ја застапува. Исто како и тезата: не може да си неутрален, во овој момент мора да се определиш.

Основно правило кај секоја акција на одговорен политички актер е да се има излезна стратегија, односно уште пред почетокот да знае како ќе постапува откако ќе заврши акцијата. Тоа е поврзано со она што го нареков шанса за опозицијата. Таа мора да осмисли излезна стратегија ако сака да добие критична поддршка од народот. Во нашиов случај тоа значи целосна политика, т.е. економија, вработувања, подобро здравство, подобро образование, ефикасна администрација, енергетска сигурност, па дури и тоа што ќе се прави со „Македонската телевизија“. Такви работи не се решаваат на митинзи и со мегафон во раце, но тие се вистинската политика. Сето друго е само борба за власт, тендери, буџети и за милиони евра.
Јасно е дека СДСМ се истрча (со бојокот) и сега е тешко да се повлече со неповредена суета. Но, шансите да направат нешто на сила се минимални. Кај нас е неизводлив „5 октомври“ зашто македонската опозиција нема свои луѓе ниту во високите ешалони на војската и полицијата, ниту кај меѓународната заедница, како што имаше ДОС во Србија. Не може да се трка со власта ниту со пари, ниту со сила, бидејќи во двете дисциплини нема ни приближно толку ресурси како другата страна. Единствено што и’ останува е живиот дијалог директно со луѓето на целата територија на Македонија, но не како раме за плачење, туку како предводник, некој што го знае патот до излезот. Не е лесно и не може за неколку недели, меѓутоа нема друга алтернатива, која ќе значи вистинска промена, а не само да се симне Курто за да се качи Мурто.

Миодраг Мишолиќ


Mnogo mi e smesno i cudno kako nekoi vo Makedonija mislat i velat pa ovie se borat samo za vlast(a za sto da se borat,za sto postojat politickite partii vo demokratskite opstestvaIcon_exclaim).
Opozicijata ne e nevladina organizacija da predlaga stavovi i politicki alternativi,edinstven nacin nekoja politicika partija (opozicija) da navistina nesto promeni e samo ako e na vlast. A vo demokratski opstestva na vlast se doadja edinstveno preku ucestvo na izbori...ako preku bojkotot sakaat da dokazat deka Makedonija ne e demokratsko opstestvo,nema potreba site toa go znaeme i sekoj den go konstatirame...(a i filmot so bojkot vece ednas go gledavme...)ako pak sakaat so sila da dojdat na vlast togas navistina neznaat so kogo si imaat rabota...Glava_vo_zid

04-01-2013, 12:58 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Точно така Ларсон,поентата на политичарот е да биде избран,ако го исполни тоа што го ветил или се покажал добар повторно ќе биде избран,ако не ќе биде казнет.
Што се однесува до нашите два ангели кои се скараа околу парите,едно е важно Бог по се изгледа ги напушта едните и се вселува во друг дом.Но сепак Исус (Македонскиот Народ) е доведен пред искушение од двата ангели,бидејќи и двајцата се волци во овчја кожа.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 04-01-2013, 05:41 AM by basilius_2.)
04-01-2013, 05:40 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(03-01-2013, 01:04 AM)fetak Wrote: Larson ,Jordan ,Hriste i site forumgii dajte informacii koj etoj Sazde Putevski li e ili Putinski e???
Sto funkcija imal togas u Kumanovo? kade se negovi potomci denes u Politika u Makedonija ???Еве еден од Путински. Ако знаеш некој кумановец, покажи му ја сликата за да ти раскаже повеке.


пс. се работи за Салтир Путински а не Сазде Путевски.
04-01-2013, 07:07 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Quote:СДСМ е поблиску до револуција или до раскол?


Како СДСМ сака да ја дочека 2014 година? Со решена политичка криза или сѐ уште со граѓански парламенти на тротоарите и со неучество во работата на органите на државата? Партијата засега не дава одговор на ова прашање, а според некои политички аналитичари, тој одговор сѐ уште не ни постои


ПЕТ СЦЕНАРИЈА ЗА ИЗЛЕЗ ОД ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА
СДСМ ја почна 2013 година со најава дека ќе ги бојкотира локалните избори и дека не ги признава институциите, пред сѐ Собранието, во чија работа нема намера да учествува. Потпретседателот на партијата Гордан Георгиев рече дека условите поставени пред 24 декември веќе не важат, нема да поставуваат нови и едноставно нема да учествуваат во изборните циклуси. За СДСМ и Собранието постои само на хартија од моментот кога нивните пратеници, заедно со тие од коалициските партии, беа отстранети од салата за седници за да се одблокира донесувањето на буџетот. Затоа партијата ќе продолжела да дејствува на улица.

Но кој е долгорочниот план, што треба да се постигне со овие активности? Како СДСМ сака да ја дочека 2014 година? Со решена политичка криза или сѐ уште со граѓански парламенти на тротоарите и со неучество во работата на органите на државата? Партијата засега не дава одговор на ова прашање, а според некои политички аналитичари, тој одговор сѐ уште не ни постои и сите потези што ги направи во изминатиов период беа резултат на брзи одлуки, а не на поголема стратегија што треба да се оствари на подолг рок.

Повеќе можности им стојат на располагање на партиите за да се излезе од оваа ситуација. Тоа што СДСМ може да го направи е да ги прекине сите бојкоти или барем да не ги бојкотира изборите, продолжувајќи го неучеството во работата на Собранието. Можно е и да им дозволи на дел кандидати да учествуваат како независни, или, пак, тие самите да се кандидираат без оглед на одлуката на партијата. За да се оствари нивното барање за техничка влада и силен меѓународен мониторинг за избори, ќе им треба и согласност од ВМРО-ДПМНЕ. Тоа што засега е најмалку веројатно е масовен револт на улиците и менување на власта на тој начин.

ПРЕКИН НА БОЈКОТОТ

Најавата за бојкот на Собранието и на изборите е логичен потег на опозицијата по развојот на настаните со донесувањето на буџетот, вели професорот Здравко Савески, додавајќи дека тоа сепак ќе ѝ нанесе силен удар на демократијата во земјава. Според него, тешко дека опозицијата ќе се врати во Собранието ако ништо не се смени.

- Враќањето на опозицијата во Собранието без да се исполни ниеден услов е тешко остварливо, а исто и нејзиното учество на изборите на овој начин. Но и таа треба да биде свесна дека неучеството може да ѝ се врати како бумеранг - вели Савески.

Аналитичарот Владимир Божиновски очекува сите бојкоти да завршат до последниот рок за поднесување кандидатури за градоначалници, бидејќи, како што вели, СДСМ нема друг избор.

- И во 2011 година се најавуваше бојкот, но две работи се различни - тогаш стануваше збор за А1, а сега за буџетот, и втората е дека тогаш беа парламентарни избори, а сега се локални. Значи, многу потешко се контролира ситуацијата кога има над 80 различни избори - смета Божиновски.

УЧЕСТВО САМО НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

Очигледен е внатрешниот притисок во СДСМ да се учествува на изборите, кој главно доаѓа од градоначалниците во нејзините редови. Охридскиот градоначалник Александар Петрески, кој се надева на уште еден мандат, вчера изјави дека не е добро да се бојкотираат изборите и на нив да учествуваат само партиите од власта, зашто тоа би водело кон едноумие. Затоа, би можело да се случи СДСМ да прифати да излезе на локално соочување, а да го продолжи бојкотот во Собранието.

- Неучеството на изборите би значело губење на општините каде што се очекува нејзина победа, а тоа се оние места каде што и досега беше на власт - вели Савески.

Од друга страна, ако опозицијата ги признае изборите организирани од сегашната власт, тогаш не би имало смисла нејзиното непризнавање на централните институции, а со тоа и останувањето надвор од Собранието.

- Во тој случај ќе ѝ дадат легитимитет на оваа влада и ќе немаат реална причина ниту да продолжат со бојкотот во Собранието. Но најголемиот проблем што го имаат е дека ако се отиде на избори, Бранко Црвенковски ќе мора да се повлече од лидерското место на конгресот во мај, па ќе дојде ново раководство со кое можеби ќе биде полесно да се преговара - нагласува Божиновски.

НЕЗАВИСНИ КАНДИДАТИ

Градоначалникот Петрески, и покрај сѐ, рече дека ќе ја почитува одлуката на партијата да не се учествува на изборите, но се надева дека власта ќе собере сили и ќе ги прифати барањата на опозицијата за да се избегне бојкотот. Петрески е оптимист дека избори ќе има и дека тој ќе учествува на нив. Со сличен ентузијазам изминативе денови настапи и Зоран Заев, градоначалникот на Струмица и потпретседател на СДСМ, кој во едно интервју опширно ги најавуваше своите планови за новиот мандат, иако на крајот изрази резерва дека сепак можеби нема да учествува ако не се исполнат барањата на опозицијата. Дали може СДСМ да им дозволи на дел кандидати да учествуваат и покрај нивната одлука за бојкот?

- Некои градоначалници би можеле да одат и како независни кандидати, но тоа не можат да го направат со дозвола од СДСМ, зашто би значело опозициско учество на изборите - смета Савески.

И Божиновски е согласен дека расколот е апсолутно можен, дури и неизбежен ако се опстои на одлуката за бојкот на изборите. Според него, тешко ќе се задржат градоначалниците како Заев, Петрески или Стевчо Јакимовски да не учествуваат.

ТЕХНИЧКА ВЛАДА И МЕЃУНАРОДЕН МОНИТОРИНГ

Она што сигурно нема да се оствари е формирањето техничка влада, објаснува Божиновски.
- Едноставно, нема причини за тоа, затоа што таква работа се прави кога е загрозено функционирањето на Владата. Овде тоа не е случај - додава тој.

За Савески, во сценариото што го нуди СДСМ за техничка влада, треба да имаме предвид дека иако тоа можеби се чини како најдобро решение, не е реално, не е остварливо, власта не би го прифатила.

- Затоа тука е меѓународната заедница, која може да одигра клучна улога со тоа што ќе понуди засилен мониторинг на изборите. Со тоа можат да се создадат услови за опозицијата да прифати да учествува на изборите. Но многу е важно априори да се прифати оценката што ќе се даде. Затоа што во Украина имаше силен мониторинг, но кога меѓународната заедница излезе со став дека изборите се нерегуларни, владејачката партија одговори дека тоа не е точно и си продолжи по старо. Тоа не смее да се случи - смета професорот.

Божиновски, пак, вели дека не е јасно што точно опозицијата подразбира под силен меѓународен мониторинг.

- Ние секогаш имаме странски набљудувачи на изборите, тоа го имаат сите држави и е сосема нормална работа. Тие набљудувачи позитивно ги оценуваат последните неколку изборни циклуси - нагласува тој.

МАСОВНИ ПРОТЕСТИ, РЕВОЛУЦИЈА

Интелектуалци блиски до СДСМ често во своите колумни или во јавните настапи повикуваат на револуција, на масовни протести со кои би се урнала власта. И тоа би било поместување од сегашниот статус кво, но колку е реално да се очекува?

- Црвенковски очекува дека ако подолго време партијата остане на улица, ќе ѝ се приклучуваат сѐ повеќе и повеќе луѓе. Очигледно е дека тоа не се случува. Тој нема критична маса, ја има загубено харизмата. Црвенковски од 1990-тите можеби ќе собереше 20.000 луѓе, но Црвенковски од 2012-2013 година веќе не може - вели Божиновски.

Но Савески не е толку сигурен дека ова сценарио е невозможно.

- Такви феномени не можат да се претпостават. Македонија веќе не е истата од крајот на декември минатата година и кај граѓаните постои револт од тоа што се случуваше. Сите што се обиделе да погодат дали ќе избувне револтот или што се осмелиле да тврдат дека тоа нема да се случи, според историското искуство, најчесто грешеле. А ако власта не се потруди да најде решение за ситуацијата, тогаш веројатноста тоа да се случи станува поголема - додава тој.
Пратениците ќе земаат третина плата од парламентот што не го признаваат
Опозициските пратеници ќе земаат само по една третина од својата месечна плата за периодот додека го бојкотираат Собранието. Законодавниот дом го соопшти ова вчера, иако било одлучено уште на 31 декември, на координативен состанок кај претседателот Трајко Вељановски. Станува збор за пратениците од СДСМ, НСДП, ЛП, ПЕИ, СЛ и од НДП, како и други што се поврзани со нивните пратенички групи. Тие го бојкотираат Собранието од 24 декември, кога беа отстранети од седницата на која се усвои буџетот за 2013 година.
На координацијата, како што се вели во соопштението, присуствувале потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи. Секако, тоа го исклучува Јани Макрадули, кој бојкотира иако е потпретседател, како и координаторите на групите што најавија дека нема да учествуваат во работата. На состанокот се разговарало да се активира членот 1 од Законот за дополнување на Законот за пратеници, со кој се регулира висината на платата на пратеник што не учествува во работата на Собранието. Таму пишува дека ако пратеничката група јавно даде изјава дека ќе го бојкотира Собранието, членовите на таа група ќе земаат само по третина плата.
Се разговарало и да се формира правен тим што ќе ги истражува настаните од 24 декември и ќе ги детектира одговорностите. Треба да се евидентира и направената материјална штета.
Кратењето на платите е мала цена за демократијата, слободата и за враќањето на Македонија во нормала, порача СДСМ, одговарајќи на соопштението од Собранието дека на пратениците што ќе бојкотираат ќе им се исплаќа само една третина од месечната плата.
Според СДСМ, собранискиот претседател Трајко Вељаноски нема никаков кредибилитет и легитимитет да се повикува на закон, или да парадира со каква било правна основа, бидејќи тој самиот е извршител на досега невидено политичко самоволие и брутално насилство со кое беа погазени Уставот и парламентарната демократија, па оттаму каква било негова одлука, изјава или соопштение за нив е беспредметна затоа што доаѓа од Собрание, кое по „црниот понеделник“ постои само на хартија.
- Го повикуваме режимот да продолжи и понатаму со партиско полицискиот пуч, слободно нека спроведуваат фингирани истраги, нека бегаат од сопствената одговорност, нека продолжат да глумат дека сѐ е нормално во државата, нека преземаат мерки против опозициските пратеници. Опозициските пратеници доследно ќе продолжат да ги претставуваат граѓаните што сакаат поинаква Македонија од онаа на Никола Груевски и „фамилијата“ - велат од СДСМ.
Тие му порачаа на Трајко Вељаноски, барем за момент да размисли и да се обиде да сфати дека времето не завршува со истекот на овој мандат, а државата не завршува на прагот на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.
- Во меѓувреме, сѐ што Трајко Вељаноски ќе каже, може и ќе биде употребено против него во соодветна постапка - нагласија од СДСМ.

Nova Makedonija
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
05-01-2013, 05:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
06-01-2013, 04:47 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Frcko kako Cvrcko baba bae kolko znae...Da_ne_si_lud
06-01-2013, 09:30 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-01-2013, 09:30 PM)Larsson Wrote: Frcko kako Cvrcko...baba bae kolko znae
Da_ne_si_lud

Ларсон, тоа е демократија. Ти не го цениш, други, веројатно, го ценат...затоа и го интервјуираат. Да не е интересен за дел од граѓаните, не би го давале. Од друга страна, и него ке го слушаме и читаме се додека не се јават други поспремни кои ке се изборат ЈАВНО да пишуваат и говорат. А, и тогаш, пак веројатно, ке има луѓе кои , па, за овие новите ке велат-“ baba bae kolko znae„.

07-01-2013, 09:14 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(06-01-2013, 09:30 PM)Larsson Wrote: Frcko kako Cvrcko baba bae kolko znae...Da_ne_si_lud

Ларссон еве да не е Фрчко да збори јавно, кој друг?

Спомени го.

Од толку интелектуалци тоа е Македонија,криза,страв,таков е ментален склоп на силни интелектуалци.

И се знае Фрчко е од таа страна и тој е уставопишувачот знае си дечкото си го бива.

Ако не беше така ,ти ни казуваш за Саво,за Владо , за Светозар ли?? Тие се поинтелекуалци од Фрчко?

Значи со нашите некогаш непромислени искази и ние ја помагаме и демократија и диктатура.


И сега по ислушано интервју можеш да спориш тука.

Котле е број 1.

п.с Слушај го Фрчко тој е креатор на некои збиднуванња или само гласноговорник. Но од овде од овие негови изјави се гледа дека малку е понастрана,попретпазлив е ,а оние околу Бранко се порешителни ,поподготвени,а време и се е толку покомплицирано.. Треба нерви и ум и процена кога нешто ке се соопшти и ке се делува.
07-01-2013, 10:07 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-01-2013, 04:47 PM)ЈорданПетровски Wrote:

Фрчковски дебело лаже, кога зборува за лустрацијата а со тоа и за почетокот на диктатурата во Македонија. Диктатурата ја воведе-продолжи 1992 година, власта која го донесе ПРАВИЛНИКОТ за работа 10/92, објавен во посебниот службен весник, правилник чиј твоерец беше министерот на полицијата другарот Фрчковски.
Еве го битниот дел од разговорот направен на 21.12.2012 година, помеѓу Комитетот за Демократизација на Македонија и Венецијанскаѕта Комисија


Quote:-“КРДМ: „Значи при формирањето на оваа Мислење на Комисијата не ѝ било познато дека Службата за Државна Безбедност на Македонија обработувала лица при што се служела со Правилник за Работа кој бил објавуван во Посебен Службен Весник на РМ достапен само до државните органи (меѓу кои и Уставен Суд), но не и до јавноста? Притоа, при водењето на досијеата биле користени мерки како прискушкување на телекомуникациски направи и следење без обезбедување на судски налози. Дали на Комисијата ѝ е познато дека откатко беа отворени досијеата во 2000. год. Јавното Обвинителство не превзеде никакви мерки во однос на кршењето на човековите и уставни права во однос на овие досијеа? Дали ви е познато дека кривичните дела кои биле сторени во водењето на досијеата биле затсарени уште при самото отворање на досијеата, при што оштетените немале можност да бараат законски лек?“

Томас Маркерт: „Тука би морал да кажам дека доколку Комисијата била запознаена со овие детали тогаш Мислењето би гласело поинаку, бидејќи во тој случај има смисла за лустрација, и покрај тоа што станува збор за период петнаесетина години подоцна. Сепак, сакам да сме на јасно дека ние даваме општи мислења, и се обидуваме да не носиме пресуди.“

КДРМ: „Тогаш да го заокружиме она што го велите: Со оглед на даденото дека СДБ водела досијеа за граѓани на РМ при што се служела со анти-уставни мерки, и земајќи ги в предвид Параграф 26 и 27, дали има смисла за лустрација во Македонија за пероидот кој му следи на 1991. год.?“

Томас Маркерт: „Земајќи го в предвид она што го велите, би рекол дека тоа ја менува сликата.“
07-01-2013, 01:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(07-01-2013, 09:14 AM)hristo Wrote:
(06-01-2013, 09:30 PM)Larsson Wrote: Frcko kako Cvrcko...baba bae kolko znae
Da_ne_si_ludЛарсон, тоа е демократија. Ти не го цениш, други, веројатно, го ценат...затоа и го интервјуираат. Да не е интересен за дел од граѓаните, не би го давале. Од друга страна, и него ке го слушаме и читаме се додека не се јават други поспремни кои ке се изборат ЈАВНО да пишуваат и говорат. А, и тогаш, пак веројатно, ке има луѓе кои , па, за овие новите ке велат-“ baba bae kolko znae„.Како мислиш да се јават други поспремни кога во Македонија медиумскиот простор е достапен само за оние кои се подрувачи на тоталитарниот систем.

Во демократско општество ке беше сериозен гаф, новинар да прави интерји со Фрчковски, Малевски, Диневски, Пивоваров, Трајанов по прашања на демократијата.

Ларсон сепак подобро гледа однадвор. Тој живее во демократска држава и полесно од вас ги воочува игрите. Затоа верувајте повеке на добронамерните укажувања од надвор.
07-01-2013, 02:02 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

Демократията на секой поедин му дава за право, на денот на изборите, да даде само един глас, и со мнозинството гласови да си одбере коя партия, в скутот, ще го думка до следните избори. На следните избори, ако думканьето му се бендиса, може да го одбере истиот думкач или, в спротива, до следните избори, со даванье на глас, да го проба думканьето на спротивната страна , надевайки се, дека истата се има подобрено, во думканьето, од порано. Во обичайно нов войвода, како главен думкач, е одблесок на тоа. Между изборите, демократията секой път ще го омалуважува секой еден поедин или малцинство. И се така до безсвест и назад.

Разликата между диктаторът и демократът е, диктаторът присилно те седнува в скут и те думка а на демократът сам му седнуваш да те думка. Потоа диктаторът цело време той та той те думка, а демократите се менват, де едниот де другиот, да не ти стане тоталитарно (еднообразно).
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
07-01-2013, 03:00 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(07-01-2013, 09:14 AM)hristo Wrote:
(06-01-2013, 09:30 PM)Larsson Wrote: Frcko kako Cvrcko...baba bae kolko znae
Da_ne_si_lud

Ларсон, тоа е демократија. Ти не го цениш, други, веројатно, го ценат...затоа и го интервјуираат. Да не е интересен за дел од граѓаните, не би го давале. Од друга страна, и него ке го слушаме и читаме се додека не се јават други поспремни кои ке се изборат ЈАВНО да пишуваат и говорат. А, и тогаш, пак веројатно, ке има луѓе кои , па, за овие новите ке велат-“ baba bae kolko znae„.


Ne ovaa voopsto ne e demokratija vo demokratski opstestva 20god. edni isti lica ne go oblikuvaat javnoto mislenje,za koi demokratski vrednosti se zalaga cenetiot profesor?
Pa on ima promeneto stavovi povece od corapite,ne e on od vcera jas nemam kratko pametenje za zal...

Koga bi bila Makedonija demokratska i normalna zemja nego bi go intervjuirale da zboruva za toa koja nova kniga ima napisano ili podgotvuva ,kakva muzika slusa ,sto mu se dopadja od novata tehnologija,za kogo naviva ,kakvi cigari alkohol pie itd...

Jas mnogu go cenam,ja cenam negovata sposobnost za politicko prezivuvanje, cudo e kako on 20 god. uspesno pliva vo makedonskata zabokrecina.
07-01-2013, 03:54 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(07-01-2013, 10:07 AM)fetak Wrote:
(06-01-2013, 09:30 PM)Larsson Wrote: Frcko kako Cvrcko baba bae kolko znae...Da_ne_si_lud

Ларссон еве да не е Фрчко да збори јавно, кој друг?

Спомени го.

Од толку интелектуалци тоа е Македонија,криза,страв,таков е ментален склоп на силни интелектуалци.

И се знае Фрчко е од таа страна и тој е уставопишувачот знае си дечкото си го бива.

Ако не беше така ,ти ни казуваш за Саво,за Владо , за Светозар ли?? Тие се поинтелекуалци од Фрчко?

Значи со нашите некогаш непромислени искази и ние ја помагаме и демократија и диктатура.


И сега по ислушано интервју можеш да спориш тука.

Котле е број 1.

п.с Слушај го Фрчко тој е креатор на некои збиднуванња или само гласноговорник. Но од овде од овие негови изјави се гледа дека малку е понастрана,попретпазлив е ,а оние околу Бранко се порешителни ,поподготвени,а време и се е толку покомплицирано.. Треба нерви и ум и процена кога нешто ке се соопшти и ке се делува.Ne e vistina deka vo Makedonija nema koj da zboruva i deka se plasat da go kazat svojot stav,nema samo koj da gi prasa i intervjuira.

Eve naprimer zosto nikoj nikogas ne intervjuiral nekoj od Kotle?

Ili uste eden prim. vo Skopje istorija za anticka Makedonija predava prof.Nade Proeva,zenata ima uceno na Sorbona kolku intervujaa si procital so nea?Zosto nikoj ne i dava prostor na nea?

Vistinata boli...

Ili kolku intervujua si procital so intelektualci od Bugarija ,Albanija da gi vidis nivnite stavovi i gledanja za Makedonija,sega e lesno sekoj ima mail,skajp...(i oni li se plasat?).


Mojata izjava deka "baba bae kolko znae" ne e nepromislena,sakav da isprovociram rasprava,bi te zamoliv ako imas vreme da go izanaliziras intervjuto uste ednas i ako sakas da napises nesto povece .07-01-2013, 04:14 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(07-01-2013, 04:14 PM)Larsson Wrote:
(07-01-2013, 10:07 AM)fetak Wrote:
(06-01-2013, 09:30 PM)Larsson Wrote: Frcko kako Cvrcko baba bae kolko znae...Da_ne_si_lud

Ларссон еве да не е Фрчко да збори јавно, кој друг?

Спомени го.

Од толку интелектуалци тоа е Македонија,криза,страв,таков е ментален склоп на силни интелектуалци.

И се знае Фрчко е од таа страна и тој е уставопишувачот знае си дечкото си го бива.

Ако не беше така ,ти ни казуваш за Саво,за Владо , за Светозар ли?? Тие се поинтелекуалци од Фрчко?

Значи со нашите некогаш непромислени искази и ние ја помагаме и демократија и диктатура.


И сега по ислушано интервју можеш да спориш тука.

Котле е број 1.

п.с Слушај го Фрчко тој е креатор на некои збиднуванња или само гласноговорник. Но од овде од овие негови изјави се гледа дека малку е понастрана,попретпазлив е ,а оние околу Бранко се порешителни ,поподготвени,а време и се е толку покомплицирано.. Треба нерви и ум и процена кога нешто ке се соопшти и ке се делува.Ne e vistina deka vo Makedonija nema koj da zboruva i deka se plasat da go kazat svojot stav,nema samo koj da gi prasa i intervjuira.

Eve naprimer zosto nikoj nikogas ne intervjuiral nekoj od Kotle?

Ili uste eden prim. vo Skopje istorija za anticka Makedonija predava prof.Nade Proeva,zenata ima uceno na Sorbona kolku intervujaa si procital so nea?Zosto nikoj ne i dava prostor na nea?

Vistinata boli...

Ili kolku intervujua si procital so intelektualci od Bugarija ,Albanija da gi vidis nivnite stavovi i gledanja za Makedonija,sega e lesno sekoj ima mail,skajp...(i oni li se plasat?).


Mojata izjava deka "baba bae kolko znae" ne e nepromislena,sakav da isprovociram rasprava,bi te zamoliv ako imas vreme da go izanaliziras intervjuto uste ednas i ako sakas da napises nesto povece .
BravoBravo Само една работа околу Фрчко, тој си молчи кога треба, затоа што има премногу да изгуби, сите знаеме дека кога тој беше министер на џандарите како неговата фамилија го акумилира првиот нивен капитал, одтогаш во колку такви бизниси се Фрчковци не се знае, но, има архиви па понатаму може да се сведуваат рачуните помеѓу државата и овие.
Но, една работа ме обеспокојува, а тоа е една констатација која еден мој близок пријател ми ја вели, а тоа е дека : Државата, тоа е интересната групација која е моментално на власт.
An inch today is tomorrow’s mile.
07-01-2013, 05:26 PM
Reply