Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(02-01-2013, 01:36 PM)hristo Wrote:
(02-01-2013, 12:57 PM)Топорчо Wrote: Напред Латасэ

Спортал БГ: Македонците „го присвоија“ и Бербатов

Информацијањата што ја објави вчера ТВ Сител на својот Веб Портал, дека Митко „Македончето“ е првиот стрелец во Премиер лигата но и во Европа во новата 2013г во дресот на Фулам, предизвика лавина реакции во Бугарија и Бугарските медиуми кои обвинуваат дека :„Скопје го искористило одличниот старт на Бербатов за да го нарече Македонец“.

Престижниот спортски портал „СпорталБГ“ во текстот под наслов „Македонци посегнаа по Бербатов“ обвинува дека Скопје го присвојува Бербатов , макар и неофицијално“.
Иронијата да биде поголема, тврди „СпорталБГ“ Македонците се обидуваат да му најдат Македонско потекло и на стрелецот на вториот гол за Фулам, Александар Качаниклиќ кој според „СпорталБГ“ е со српско потекло и настапува за Шведска.

Само за потсетување веќе одамна постои Фејсбук страна под име -„Димитар Бербатов најдобар Македонски фудбалер“ каде се води вистинска војна за потеклото на Митко „Македончето“ и неговата голема желба да заигра за ФК Вардар. На оваа страница членуваат повеќе од 2000 корисници.
Доколку некои незнаат, неговиот татко Иван, чувствувајќи ги своите Македонски корени го донел дури и младиот Димитар на проба во ФК Вардар, каде тогашното раководство на црвено-црните го одбива како недоволно талентиран и тој продолжува во ЦСКА Софија и потоа во Баер Леверкузен.
Своевремено своја акција, Бербатов да заигра во Македонската репрезентација имаше и Македонскиот портал „Бркај работа“ кој дури и собираше донации за да обезбеди дрес од Македонската фудбалска репрезентација со името на Бербатов.
Дека веста на ТВ Сител за Митко Македончето е ТОП вест во Бугарија потврдува дека е најчитана и на страниците на Бугарската национална телевиција, потоа најтиражниот дневен весник Труд и така натаму.
Нам не ни преостанува ништо друго сем да му посакаме на Митко да продолжи со головите во новата сезона и бидејќи веќе некое време го откажа настапот во Бугарската репрезентација да заигра макар на хуманитарен или егзебициски меч за Македонија. Напред Митко.

http://sitel.com.mk/node/52639

Топорчо. ТВ СИТЕЛ е антиблгарски и антимакедонски медијум. Тоа е дувло на просрпски ориентирани луѓе. Нивен сон е Македонија, на било кон начи, да влезе во некој државен сојуз со Србија. Затоа тој медијум ( и не смо тој), прави се да ја оддалечи Македонија од Блгариа. Тие убаво знаат дека и во Блгариа има такви центри, кои таквите ступидарии од Македонија на големи звона ги објавуваат. Со што се зголемува антимакедонското расположени во Блгариа. Тоа им е целта. После тоа, таквото антиблгарско расположение ИСТИТЕ тие весници го пренесуваат во МК, со коментари дека Блгарите не не сакаат и слично. Спрема Србија и српските политики тие медијуми НИКОГАШ не се користеле со слични средства и начини. Абе, удбашка работа. Блгарската опозиција, изгледа, сака да профитира од тоа во смисло на критики кон актуелната блгарска власт ( став на Калфин), и пради то додатно ја влошува осостојбата.
Треба во Блгариа да ги пренесувате ставовите на Христо а не на Србинот Латас Icon_razz.

Требе бат Христо , ама съжаление твоето мнение е толкова изолирано , че просто няма да бъде меродавно. В смисъл какво от туй , че Христо мисли така , след като огромното мнозинство мислят иначе Icon_question
Без Ботев няма България
02-01-2013, 09:02 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(02-01-2013, 08:59 PM)Топорчо Wrote:
(02-01-2013, 08:46 PM)TATAP Wrote: А обърнахте ли внимание,че от Сител са оставили изключително български коментари? Razmisluva
Друг път дума не можеш д акажеш...

http://sitel.com.mk/node/52639

Акъла не ми го побира Da_ne_si_lud
Бай ти Латас и кака ти Ивона са намислили некое пъклено дело

Ясно!Тия дни ще има отделна статия само за коментарите! Icon_razz Само не ми е ясно дали са пуснали всичките или само идиотските коментари или всичките са били идиотски Razmisluva
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
02-01-2013, 10:01 PM
Website Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

Вие не сте нормални !!! В България будите съжеление и сърказъм !!! Докато си търсите корените и гледате да ни крадете нашата история, по добре просто се наречете българи !!!PopPopPop

Еден од подобрите и вистинити коментари од тв-сител
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
02-01-2013, 11:50 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Тодоре,честно да ти кажа по-добре беше когато не пускаха коментари от българи...От тези ме хваща срам!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
03-01-2013, 12:58 AM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(02-01-2013, 09:02 PM)Топорчо Wrote:
(02-01-2013, 01:36 PM)hristo Wrote:
(02-01-2013, 12:57 PM)Топорчо Wrote: Напред Латасэ

Спортал БГ: Македонците „го присвоија“ и Бербатов

Информацијањата што ја објави вчера ТВ Сител на својот Веб Портал, дека Митко „Македончето“ е првиот стрелец во Премиер лигата но и во Европа во новата 2013г во дресот на Фулам, предизвика лавина реакции во Бугарија и Бугарските медиуми кои обвинуваат дека :„Скопје го искористило одличниот старт на Бербатов за да го нарече Македонец“.

Престижниот спортски портал „СпорталБГ“ во текстот под наслов „Македонци посегнаа по Бербатов“ обвинува дека Скопје го присвојува Бербатов , макар и неофицијално“.
Иронијата да биде поголема, тврди „СпорталБГ“ Македонците се обидуваат да му најдат Македонско потекло и на стрелецот на вториот гол за Фулам, Александар Качаниклиќ кој според „СпорталБГ“ е со српско потекло и настапува за Шведска.

Само за потсетување веќе одамна постои Фејсбук страна под име -„Димитар Бербатов најдобар Македонски фудбалер“ каде се води вистинска војна за потеклото на Митко „Македончето“ и неговата голема желба да заигра за ФК Вардар. На оваа страница членуваат повеќе од 2000 корисници.
Доколку некои незнаат, неговиот татко Иван, чувствувајќи ги своите Македонски корени го донел дури и младиот Димитар на проба во ФК Вардар, каде тогашното раководство на црвено-црните го одбива како недоволно талентиран и тој продолжува во ЦСКА Софија и потоа во Баер Леверкузен.
Своевремено своја акција, Бербатов да заигра во Македонската репрезентација имаше и Македонскиот портал „Бркај работа“ кој дури и собираше донации за да обезбеди дрес од Македонската фудбалска репрезентација со името на Бербатов.
Дека веста на ТВ Сител за Митко Македончето е ТОП вест во Бугарија потврдува дека е најчитана и на страниците на Бугарската национална телевиција, потоа најтиражниот дневен весник Труд и така натаму.
Нам не ни преостанува ништо друго сем да му посакаме на Митко да продолжи со головите во новата сезона и бидејќи веќе некое време го откажа настапот во Бугарската репрезентација да заигра макар на хуманитарен или егзебициски меч за Македонија. Напред Митко.

http://sitel.com.mk/node/52639

Топорчо. ТВ СИТЕЛ е антиблгарски и антимакедонски медијум. Тоа е дувло на просрпски ориентирани луѓе. Нивен сон е Македонија, на било кон начи, да влезе во некој државен сојуз со Србија. Затоа тој медијум ( и не смо тој), прави се да ја оддалечи Македонија од Блгариа. Тие убаво знаат дека и во Блгариа има такви центри, кои таквите ступидарии од Македонија на големи звона ги објавуваат. Со што се зголемува антимакедонското расположени во Блгариа. Тоа им е целта. После тоа, таквото антиблгарско расположение ИСТИТЕ тие весници го пренесуваат во МК, со коментари дека Блгарите не не сакаат и слично. Спрема Србија и српските политики тие медијуми НИКОГАШ не се користеле со слични средства и начини. Абе, удбашка работа. Блгарската опозиција, изгледа, сака да профитира од тоа во смисло на критики кон актуелната блгарска власт ( став на Калфин), и пради то додатно ја влошува осостојбата.
Треба во Блгариа да ги пренесувате ставовите на Христо а не на Србинот Латас Icon_razz.

Требе бат Христо , ама съжаление твоето мнение е толкова изолирано , че просто няма да бъде меродавно. В смисъл какво от туй , че Христо мисли така , след като огромното мнозинство мислят иначе Icon_question

Абе Тодорчо, не биди наивен. Ти реков-удбашка работа. Ако ги читаш, на пример, коментарите во ВЕЧЕР, ке видиш дека сите се еднакви. Тие САМИТЕ ( Латас и другарчињата) си ги пишуваат коментарите. Јас, лично, сум пробал да пуштам повеќе пати коментари, ниедно не ми е објавено. Тоа е удбашкиот штос. И, кога некој понаивен Блгарин ги чита тие сите ,од нив, напишани коментари, стекнува лажен впечаток дека сите Македонци ги мразат Блгарите. Тоа не е верно.

03-01-2013, 09:40 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(03-01-2013, 12:58 AM)TATAP Wrote: Тодоре,честно да ти кажа по-добре беше когато не пускаха коментари от българи...От тези ме хваща срам!
Добро утро Kafence. Порано се жалевте не пуштале бугарски коментари по Вечер (а па Бугарите најмногу таму сакаат да коментираат, чудо едно Da_ne_si_lud ) е сега ќе пуштаат само бугарски Pos И тоа филтрирани. Партизанска тактика, нема што Sekskes
03-01-2013, 12:19 PM
Reply
Басарбовски Offline
Junior Member
**

Posts: 46
Joined: Aug 2012
Reputation: 6

(03-01-2013, 12:19 PM)Пѫт Wrote:
(03-01-2013, 12:58 AM)TATAP Wrote: Тодоре,честно да ти кажа по-добре беше когато не пускаха коментари от българи...От тези ме хваща срам!
Добро утро Kafence. Порано се жалевте не пуштале бугарски коментари по Вечер (а па Бугарите најмногу таму сакаат да коментираат, чудо едно Da_ne_si_lud ) е сега ќе пуштаат само бугарски Pos И тоа филтрирани. Партизанска тактика, нема што Sekskes
Не мога да разбера на какво се радваш. За всеки е ясно, че тази медия цензурира/филтрира/манипулира коментарите. Най-често изобщо не пускаха коментари, понякога пускаха само няколко "избрани" коментара, български не пускаха никога, а сега са филтрирали. Само показва, че наистина има антибългарска кампания и пропаганда и опровергава хленченето ти, че в Бг се преувеличавало и преекспонирало наличието на такава, а конкретно тая провокация си е на толкова детинско ниво, че няма повече накъде. На всеки, който е бил в БГ и в МК е ясно, че и двете държави има достатъчно хора, които могат да пишат нецензурни коментари. Нали медиите ви са европейски - защо не излиза празен коментар с отбелязване, че не е пуснат, защото е нецензурен. Така ще се вижда и колко коментари не минават ситото. На подобна статия и коментари към нея може да се радва само човек, който иска Бг и Мк да са в лоши отношения. Всеки, който иска да са в добри трябва да помисли защо се стига до тук, къде е причината и кой прави провокациите. В конкретния случай е напълно ясно, че провокацията е на сител. Аз нецензурен език не ползвам, но дори с риск да обидя някого спокойно мога да я коментирам като кажа, че е поредната долна македонистическа провокация в духа на тези от темата "Македонските медии за България". Е, да ви имам "слободните" медии братя македонци.
03-01-2013, 02:46 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Ако Пѫт не сака МК и БГ да се во добри односи, тогаш не знам кој сака. Човекот е саркастичен, а до сега многу пати ги анализирал македонско-бугарските односи, и тоа на овој форум.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 03-01-2013, 03:32 PM by Gnoj.)
03-01-2013, 03:31 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(03-01-2013, 03:31 PM)Gnoj Wrote: Ако Пѫт не сака МК и БГ да се во добри односи, тогаш не знам кој сака. Човекот е саркастичен, а до сега многу пати ги анализирал македонско-бугарските односи, и тоа на овој форум.
Епа той и сега ги анал-изира... Icon_mrgreen

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
03-01-2013, 08:27 PM
Website Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Имаш право. Се серам јас на ваквите бугарско-македонски „добрососедски“ односи.
03-01-2013, 08:29 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(03-01-2013, 08:29 PM)Пѫт Wrote: Имаш право. Се серам јас на ваквите бугарско-македонски „добрососедски“ односи.

Я кажи за лайняната яма...Music3
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
03-01-2013, 08:45 PM
Website Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Па кај сите серат, таму и јас. Јавно ВЦ си е јавно ВЦ.
03-01-2013, 08:52 PM
Reply
nescafe Offline
Member
***

Posts: 91
Joined: Dec 2012
Reputation: 9

Анонс за следващата седмица:


10 януари (четвъртък) 2013, 18.00 ч.
Червената къща, зала "Пеша Николова"
Европейският съвет за външна политика (ЕСВП) има удоволствието да Ви покани на кръгла маса с участието на македонски и български експерти на тема:
България и Република Македония: а сега накъде?
Неотдавнашното решение на България да не подкрепи даването на дата за преговори за членство в ЕС на съседна Македония създава реална опасност медийните престрелки да прераснат в порочен кръг, в който националистическата реторика от едната страна на границата да подхранва омразата и страховете от другата. Втвърдяването на официалните позиции неминуемо втвърдява и границите и стереотипите, които делят двете балкански земи. Има ли изход от порочния кръг? Каква е ролята на македонското и българското гражданско общество за идентифицирането на общи интереси, на искания към политическите елити и на положителни послания към гражданите от двете страни на Осогово и Огражден? Тези въпроси са във фокуса на предстоящия дебат с участници: Борян Йовановски (журналист и бивш говорител на президента Борис Трайковски), Огнян Минчев (СУ "Св. Климент Охридски"), Йован Димитров (блогър, Скопие), Антоанетa Приматарова (Център за либерални стратегии, София), Роберто Беличанец (председател на Центъра за медийно развитие, Скопие), Константин Павлов-Комитата (блогър, София)
Модератор: Димитър Бечев (Директор на ЕСВП - София)
Вход свободен


Някой има ли наблюдения за македонските участници? Интересни ли са, струва ли си човек да отиде?
03-01-2013, 09:49 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(03-01-2013, 09:49 PM)nescafe Wrote: Анонс за следващата седмица:


10 януари (четвъртък) 2013, 18.00 ч.
Червената къща, зала "Пеша Николова"
Европейският съвет за външна политика (ЕСВП) има удоволствието да Ви покани на кръгла маса с участието на македонски и български експерти на тема:
България и Република Македония: а сега накъде?
Неотдавнашното решение на България да не подкрепи даването на дата за преговори за членство в ЕС на съседна Македония създава реална опасност медийните престрелки да прераснат в порочен кръг, в който националистическата реторика от едната страна на границата да подхранва омразата и страховете от другата. Втвърдяването на официалните позиции неминуемо втвърдява и границите и стереотипите, които делят двете балкански земи. Има ли изход от порочния кръг? Каква е ролята на македонското и българското гражданско общество за идентифицирането на общи интереси, на искания към политическите елити и на положителни послания към гражданите от двете страни на Осогово и Огражден? Тези въпроси са във фокуса на предстоящия дебат с участници: Борян Йовановски (журналист и бивш говорител на президента Борис Трайковски), Огнян Минчев (СУ "Св. Климент Охридски"), Йован Димитров (блогър, Скопие), Антоанетa Приматарова (Център за либерални стратегии, София), Роберто Беличанец (председател на Центъра за медийно развитие, Скопие), Константин Павлов-Комитата (блогър, София)
Модератор: Димитър Бечев (Директор на ЕСВП - София)
Вход свободен


Някой има ли наблюдения за македонските участници? Интересни ли са, струва ли си човек да отиде?

Mnogu se interesni slobodno idi...iako ne veruvam deka ce bidat nesto posebno ostri sepak se na " tudja " teritorija.
03-01-2013, 10:01 PM
Reply
nescafe Offline
Member
***

Posts: 91
Joined: Dec 2012
Reputation: 9

Благодаря, значи ще се опитам да отида. Ако имат ясна позиция - дори да е остра, винаги могат да я кажат и на чужда територия по възпитан, дисциплиниран начин, без да прибягват до роднинско-фекална реторика.
04-01-2013, 08:14 AM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12

Благодаря. И аз ще се опитам да отида.
04-01-2013, 09:30 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

(03-01-2013, 09:49 PM)nescafe Wrote: Анонс за следващата седмица:


10 януари (четвъртък) 2013, 18.00 ч.
Червената къща, зала "Пеша Николова"
Европейският съвет за външна политика (ЕСВП) има удоволствието да Ви покани на кръгла маса с участието на македонски и български експерти на тема:
България и Република Македония: а сега накъде?
Неотдавнашното решение на България да не подкрепи даването на дата за преговори за членство в ЕС на съседна Македония създава реална опасност медийните престрелки да прераснат в порочен кръг, в който националистическата реторика от едната страна на границата да подхранва омразата и страховете от другата. Втвърдяването на официалните позиции неминуемо втвърдява и границите и стереотипите, които делят двете балкански земи. Има ли изход от порочния кръг? Каква е ролята на македонското и българското гражданско общество за идентифицирането на общи интереси, на искания към политическите елити и на положителни послания към гражданите от двете страни на Осогово и Огражден? Тези въпроси са във фокуса на предстоящия дебат с участници: Борян Йовановски (журналист и бивш говорител на президента Борис Трайковски), Огнян Минчев (СУ "Св. Климент Охридски"), Йован Димитров (блогър, Скопие), Антоанетa Приматарова (Център за либерални стратегии, София), Роберто Беличанец (председател на Центъра за медийно развитие, Скопие), Константин Павлов-Комитата (блогър, София)
Модератор: Димитър Бечев (Директор на ЕСВП - София)
Вход свободен


Някой има ли наблюдения за македонските участници? Интересни ли са, струва ли си човек да отиде?

От беглите ми впечатления за Огнян и Антоанета - от България; и за Борян и Роберто - от Македония - по-скоро дискусия няма да има...тези хора мислят по един и същ начин...но във всички случаи ще е интересно да бъдат чути!

За "фекалните" изрази/коментари - като начин за междунационално общуване...хайде да не се лъжим - псувнята върши работа...дори и във варианта - "попържи го" - т.е. сготви го - това си е канибализъм;
или във варианта - "що не им тегля една благословия" - това вече не е по християнски - чисто богохулство...
А дали може да бъдат възприети като синоними "да наругая" и "да благословя" - напсуваш някого и се успокоиш - все едно благословия си му дал или пък ти самият си получил...;

Както и да е - благодаря за инфармацията Nescafe - хубавото на Червената къща е, че след дебата предлагат и хубаво червено вино...или греша?
04-01-2013, 09:31 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(04-01-2013, 09:31 AM)Valkanizater Wrote:
(03-01-2013, 09:49 PM)nescafe Wrote: Анонс за следващата седмица:


10 януари (четвъртък) 2013, 18.00 ч.
Червената къща, зала "Пеша Николова"
Европейският съвет за външна политика (ЕСВП) има удоволствието да Ви покани на кръгла маса с участието на македонски и български експерти на тема:
България и Република Македония: а сега накъде?
Неотдавнашното решение на България да не подкрепи даването на дата за преговори за членство в ЕС на съседна Македония създава реална опасност медийните престрелки да прераснат в порочен кръг, в който националистическата реторика от едната страна на границата да подхранва омразата и страховете от другата. Втвърдяването на официалните позиции неминуемо втвърдява и границите и стереотипите, които делят двете балкански земи. Има ли изход от порочния кръг? Каква е ролята на македонското и българското гражданско общество за идентифицирането на общи интереси, на искания към политическите елити и на положителни послания към гражданите от двете страни на Осогово и Огражден? Тези въпроси са във фокуса на предстоящия дебат с участници: Борян Йовановски (журналист и бивш говорител на президента Борис Трайковски), Огнян Минчев (СУ "Св. Климент Охридски"), Йован Димитров (блогър, Скопие), Антоанетa Приматарова (Център за либерални стратегии, София), Роберто Беличанец (председател на Центъра за медийно развитие, Скопие), Константин Павлов-Комитата (блогър, София)
Модератор: Димитър Бечев (Директор на ЕСВП - София)
Вход свободен


Някой има ли наблюдения за македонските участници? Интересни ли са, струва ли си човек да отиде?

От беглите ми впечатления за Огнян и Антоанета - от България; и за Борян и Роберто - от Македония - по-скоро дискусия няма да има...тези хора мислят по един и същ начин...но във всички случаи ще е интересно да бъдат чути!

За "фекалните" изрази/коментари - като начин за междунационално общуване...хайде да не се лъжим - псувнята върши работа...дори и във варианта - "попържи го" - т.е. сготви го - това си е канибализъм;
или във варианта - "що не им тегля една благословия" - това вече не е по християнски - чисто богохулство...
А дали може да бъдат възприети като синоними "да наругая" и "да благословя" - напсуваш някого и се успокоиш - все едно благословия си му дал или пък ти самият си получил...;

Както и да е - благодаря за инфармацията Nescafe - хубавото на Червената къща е, че след дебата предлагат и хубаво червено вино...или греша?

Не грешиш Icon_razz
Без Ботев няма България
04-01-2013, 10:23 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(04-01-2013, 08:14 AM)nescafe Wrote: Благодаря, значи ще се опитам да отида. Ако имат ясна позиция - дори да е остра, винаги могат да я кажат и на чужда територия по възпитан, дисциплиниран начин, без да прибягват до роднинско-фекална реторика.

Нескафе и Тракиец, ако отидете на срештата, јас ве овластувам да се претставите како претставници на КОТЛЕ, и така да поактивно учествувате на дебататаIcon_razz. Имам во вас многу доверба, врз база на досегашни ваши ставовии. Можете КОТЛЕ да го кажете како место каде Македонците и Блгарите се разбираат многу убаво. После срештата очекуваме да ни реферирате како сте поминале.

04-01-2013, 10:32 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

А Барекот и Краси поканети ли се на срештата? Мислам, ако не се поканети тоа е голем пропуст, бидејќи тие најмногу можат да кажат за добрососедските отношенија, говор на омраза во медиумите како и територијалните претензииSurrender


„Европейският съвет за външна политика (ЕСВП) има удоволствието да Ви покани на кръгла маса с участието на македонски и български експерти на тема:
България и Република Македония: а сега накъде?

Е не можеле подобро да ја наречат таа тема, навистина..Pos(This post was last modified: 04-01-2013, 11:19 AM by Пат.)
04-01-2013, 11:17 AM
Reply