Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА-КОЈ ПАТ ДА ФАТИМЕ
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#1

Стојан Андов во денешниот неделник ФОКУС има интересни видувања за кој пат да фати РМ. Еве, дел од неговите размислувања:

Quote:...
За да не се влошат натаму работите, треба да се напушти политиката што води во безизлез и кон пропаѓање на земјата. На Македонија и е потребна сосема спротивна политика од оваа што ја води нашата влада. Таа нова политика треба да има за цел Грција, паралелно со неа и Бугарија, да ги презентира во нашата јавност како соседни пријателски земји, со кои треба да изградиме сојузнички односи. Во согласност со тоа, од дневната прппаганда треба да исчезнат изјавите, емисиите, документарните серии и други јавни настапи кои го продлабочуваат јазот македомскиот народ и нашата држава, од една, и грчкиот и бугарскиот народ и Грција и Бугарија како држави, од друга страна.
Со такво свртување и во регионот и во светот ќе покажеме дека не сме земја која само чека прилика и сака да ја дочека, да се обноват Балканските војни и крвопролевања, туку сме созреани како земја и народ кои сакаат да исчекорат од темницата на историјата и да зачекорат во својата европска и светска иднина.Целта кон која треба да се стремиме, покрај членството во НАТО и ЕУ, треба да ни биде создавање групација Македонија-Грција-Бугарија, од типот на Скадинавските групи на земји или од типот на Бенелукс. Со месеци наназад пишував за можноста да настане групација на земји под името АЛМАКО ( Албанија-Маке3однија-Косово).
Сметам дека денес е можно настанување таква групација , најмногу како резултат на некои привремени состојби во регионот, но и како неизбежен резуѕлтат на политиката на Груевски. Но, таква групација не ги одразува трајните интереси на РМ и на македонскиот народ. Тие, нашите трајни интереси, многу повеќе не упатуваат кон Грција и кон Бугарија, како и нивните народи , иаку се менувале , повеќе од две илјади години економски гравитирале кон Солун. Тоа што денес треба да се прави е создавање наша државна политика , која ќе ги отстрани сомнежите дека нашето однесување кон Грција е истото тоа што било познато во историјата , но сега прикриено манифестирање на старите претензии...


17-08-2012, 12:13 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#2

Столе повторува една иста колумна веќе четири години. Icon_razz

17-08-2012, 01:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3


И што треба Христо?? Бај Столе да го избереме тој да ја направи промената во политиката.

Христо има едно правило кое малку е вулгарно ама најдобро ја отсликува состојбата: Кога неодо работата во јавната куќа, не се менуваат чаршафите туку се менуваа опроспиите.

Најголема грешка за Македонија беше што превејани УДБАШИ -осумината и тврдокорни стаљинисти ама кои ревидирале требаше да направат прмена во Македонија и да направат демократско општество.
17-08-2012, 03:07 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#4

Проблемот е во тоа що ветрищата постояно дуваат од север. Тоа е най големата пречка. Не дека во воа време северот ще има некаков ефект, ами само затоа що той най многу влияе од внътре.

И денеска, тука на форумов, од одделни лица, постояно се зборува за некакво македонско обединуванье, ама никако да оддолеят на севрните ветрища па се некако работите, по различни причини, се одвлекуваат према северните ветрища.

Очигледно е дека дългиот развиток на македонците е само во федерация со некоя или некойи соседни држави. Обединуваньето на македонците не е можно да се обелодени во федерация со Сърбия, РМ таму ще си биде осамотена. Исто така федерация не е можна со Гърция, таму по 1923тата не останаа многу македонци, скоро сите беа разменети со България, а со нив не косат и многу други неща. Тоа значи единствен избор, и най логичен, е България. Не само защо щте има обединуванье на македонците, ами защо язикот ни е ист, од секой пат сме делеле злото и арното, историята ни е една, културата исто така, а и за тие що обожават турбо-фолк, България е по арна, барем човек може лесно да ги разбере, не значи деака яс обичавам турбо-фолк, за мене, запей една стара македонска, како на пр. "иляда и седимстотин шестдесет и седмо лето"

Но сепак треба да работиме према желбите и можностите. Желбите се едно, а можностите зависат од северните ветрища. Не мора наеднаш да ги запреме, ами постояно полека ама сигурно.

Тоа е ако сакаме обединувнье на македониците, доколку желбите не се тие, тогаш спасот е само со Сърбия. Оти сами, како що рипнале, само вълците ще не ядат.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
17-08-2012, 03:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(17-08-2012, 03:16 PM)Тодор Wrote: Проблемот е во тоа що ветрищата постояно дуваат од север. Тоа е най големата пречка. Не дека во воа време северот ще има некаков ефект, ами само затоа що той най многу влияе од внътре.

И денеска, тука на форумов, од одделни лица, постояно се зборува за некакво македонско обединуванье, ама никако да оддолеят на севрните ветрища па се некако работите, по различни причини, се одвлекуваат према северните ветрища.

Очигледно е дека дългиот развиток на македонците е само во федерация со некоя или некойи соседни држави. Обединуваньето на македонците не е можно да се обелодени во федерация со Сърбия, РМ таму ще си биде осамотена. Исто така федерация не е можна со Гърция, таму по 1923тата не останаа многу македонци, скоро сите беа разменети со България, а со нив не косат и многу други неща. Тоа значи единствен избор, и най логичен, е България. Не само защо щте има обединуванье на македонците, ами защо язикот ни е ист, од секой пат сме делеле злото и арното, историята ни е една, културата исто така, а и за тие що обожават турбо-фолк, България е по арна, барем човек може лесно да ги разбере, не значи деака яс обичавам турбо-фолк, за мене, запей една стара македонска, како на пр. "иляда и седимстотин шестдесет и седмо лето"

Но сепак треба да работиме према желбите и можностите. Желбите се едно, а можностите зависат од северните ветрища. Не мора наеднаш да ги запреме, ами постояно полека ама сигурно.

Тоа е ако сакаме обединувнье на македониците, доколку желбите не се тие, тогаш спасот е само со Сърбия. Оти сами, како що рипнале, само вълците ще не ядат.Тодоре, најголемата заблуда е влегувањето на Македонија во некој сојуз, сојуз со Бугарија, Грција или Србија ..
Македонија може да се обедини само ако и овој дел, дел кој сеуште е под контрола на Србите влезе во ЕУ .. така ке дојде до една форма на обединување. Само така ке ги нема границите помеѓу трите дела на Македонија.


17-08-2012, 03:35 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#6

’Трговија со сите народи, сојуз со никого, тоа треба да биде нашето мото.’ Icon_razz

Вака беседеше Томас Џеферсон.

17-08-2012, 04:40 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#7

Со оглед на тоа дека во Македонија нема консензус за ништо и разделена е на антички Македонци,семантички Македонци,славјански, србомани,бугаромани,влашки лоби, југоносталгици,русофили, Европејци, пета колона,шеста колона,седма и така се до седумдесет и седма колона, всушност федерација е добра идеја. Само не заедно со Бугарите без Србите и не заедно со Србите без Бугарите,и под услов ако еден излезе и ние излегуваме. Чисто да има рамнотежа,ем благонадежните среќни, ем србоманчиња среќни.А и античките ќе бидат задоволни,бидејки тогаш и Грците други песни ќе пејат.

Во таква заедница,предлагам како средно решение да биде официјален јазик Македонскиот јазик (всушност на Бугарите треба да е сеедно,бидејки го сметаат за диалект)и престолнина да биде Скопје, како географски,политички и културен центарIconwaveea9.Чисто, онака, компромисно, сите да се задоволни.Starce

Или во тој случај обединувањето не прави силаRazmisluva?
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
17-08-2012, 05:36 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#8

(17-08-2012, 05:36 PM)Zoograf Wrote: Со оглед на тоа дека во Македонија нема консензус за ништо и разделена е на антички Македонци,семантички Македонци,славјански, србомани,бугаромани,влашки лоби, југоносталгици,русофили, Европејци, пета колона,шеста колона,седма и така се до седумдесет и седма колона, всушност федерација е добра идеја. Само не заедно со Бугарите без Србите и не заедно со Србите без Бугарите,и под услов ако еден излезе и ние излегуваме. Чисто да има рамнотежа,ем благонадежните среќни, ем србоманчиња среќни.А и античките ќе бидат задоволни,бидејки тогаш и Грците други песни ќе пејат.

Во таква заедница,предлагам како средно решение да биде официјален јазик Македонскиот јазик (всушност на Бугарите треба да е сеедно,бидејки го сметаат за диалект)и престолнина да биде Скопје, како географски,политички и културен центарIconwaveea9.Чисто, онака, компромисно, сите да се задоволни.Starce

Или во тој случај обединувањето не прави силаRazmisluva?

Става, защо не...
И Шопският може да кандидатства за официален, а Куманово - за престолнина;
Сега може и по югославски маниер - една година македонски, следваща - сръбски; накрая български...да не се обидят шопите само?
По същият начин Куманово може да се редува я с Враня, я с Кюстендил...както се разберат на местно ниво...
17-08-2012, 06:12 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9
#9

(17-08-2012, 05:36 PM)Zoograf Wrote: ... всушност федерација е добра идеја. Само не заедно со Бугарите без Србите и не заедно со Србите без Бугарите,и под услов ако еден излезе и ние излегуваме. Чисто да има рамнотежа,ем благонадежните среќни, ем србоманчиња среќни.

Zoograf, това може да се постигне и без федерация, без територални промени, а с една добра политика. Подкрепям мнението на Йордан и не знам защо от време на време пускате фитили за някакви федерации, при положение че Груевски не краде пари от реализиране на инфраструктура и технологии, а го прави от вдигане на спометници. Дано по-бързо влезнете в федерацията наречена ЕС, като суверенна и демократична държава.
17-08-2012, 10:02 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#10

(17-08-2012, 10:02 PM)Филибе Wrote: Zoograf, това може да се постигне и без федерация, без територални промени, а с една добра политика. Подкрепям мнението на Йордан и не знам защо от време на време пускате фитили за някакви федерации, при положение че Груевски не краде пари от реализиране на инфраструктура и технологии, а го прави от вдигане на спометници. Дано по-бързо влезнете в федерацията наречена ЕС, като суверенна и демократична държава.

Во Македонија се вратат постојано муабети за разни федерации, затоа што уште повеќето не веруваат во Македонија. А и на тој начин сакаат да се затворат проблемите со соседите.

Но, од сите приказни за сојузи, федерации, приклучувања, подлеби и сл., мислам дека најмногу се работи на тоа Македонија да биде руска губернија.

[Image: foto_momento_certo_08.jpg]

17-08-2012, 10:50 PM
Reply
pina Offline
Junior Member
**

Posts: 36
Joined: Nov 2011
Reputation: 0
#11

(17-08-2012, 10:50 PM)acko Wrote: [quote='Филибе' pid='52291' dateline='1345237341']
Во Македонија се вратат постојано муабети за разни федерации, затоа што уште повеќето не веруваат во Македонија. А и на тој начин сакаат да се затворат проблемите со соседите.

Но, од сите приказни за сојузи, федерации, приклучувања, подлеби и сл., мислам дека најмногу се работи на тоа Македонија да биде руска губернија.

[Image: foto_momento_certo_08.jpg]


A shto ke i fali na Makedonija ako e ruska gubernija.
Koj mi kazha deka Crna Gora e neshto kako ruska gubernija, pa zhiveat nekako...

Prijatno Makedonijo, kade i da si. Iconwaveea9
(This post was last modified: 18-08-2012, 03:57 AM by pina.)
18-08-2012, 03:56 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#12

(17-08-2012, 03:07 PM)ЈорданПетровски Wrote: И што треба Христо?? Бај Столе да го избереме тој да ја направи промената во политиката.

Христо има едно правило кое малку е вулгарно ама најдобро ја отсликува состојбата: Кога неодо работата во јавната куќа, не се менуваат чаршафите туку се менуваа опроспиите.

Најголема грешка за Македонија беше што превејани УДБАШИ -осумината и тврдокорни стаљинисти ама кои ревидирале требаше да направат прмена во Македонија и да направат демократско општество.

Аман бе Јордане, што си толку алергичен на Бај Столета? Човекот предложи една идеја. Лично сметам дека е корисна за РМ. Тој не кажа да правиме некоја чврста федерација со Блгарите и Грците! Предложи, да освен основниот пат-влез во НАТО и ЕУ, да се направи групација ( на економска основа) со Блгарија и Грција. Причината е едноставна. Денешната РМ секогаш гравитирала кон Солун.Тука се вклучува и теченијата на Струма и Места кои фаќат сличен правец. Со векови и векови тоа било еднинствен географски, економски и трговски простор, каде Солун е обединувачки центар. Ако се фати тој пат, тогаш РМ на полесен и побрз начин ке ги спушти тензиите со нив, а со тоа и влезот во НАТО и ЕУ ке ни биде полесен. Ако посилни земји ( скадинавските, Бенелукс) прават такви групации не гледам причина зошто и ние да не направиме со Блгариа и Грција.
18-08-2012, 05:11 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#13

(18-08-2012, 03:56 AM)pina Wrote:
(17-08-2012, 10:50 PM)acko Wrote: [quote='Филибе' pid='52291' dateline='1345237341']
Во Македонија се вратат постојано муабети за разни федерации, затоа што уште повеќето не веруваат во Македонија. А и на тој начин сакаат да се затворат проблемите со соседите.

Но, од сите приказни за сојузи, федерации, приклучувања, подлеби и сл., мислам дека најмногу се работи на тоа Македонија да биде руска губернија.

[Image: foto_momento_certo_08.jpg]


A shto ke i fali na Makedonija ako e ruska gubernija.
Koj mi kazha deka Crna Gora e neshto kako ruska gubernija, pa zhiveat nekako...

Ако сакате да живеяте НЕКАКО токму Русия ви треба. Тие ќе живеят засекогаш НЕКАКО.

Никаква "федерация" со Бугария. Федерация на што и на какво? На брат со братот? На сестрата со сестрата. Отворете ги очите и разберете, дека иднина имате САМУ со Бугария. Не како немамви вештачки федерации, а да е урне границата и да оди кой каде и кога посака.

Албанците нема да ви попуштат НИЩО и со право. КОЙ ДЕНЕСКА СЕ ОДКАЖУВА И ПОПУШТА без война? Абанците ќе се согласат да се делат со вас само кога видат дека се разговара за припојување на източниот дел кон Бугарија. Албанците от сите комшии немаат комплекси и проблеми саму со Бугарите. И Албанците, за разика од вас немаат иљузии какви сте. И Србите немаат иљузии какви сте. И Грците немаат иљузии какви сте. А имено - етнички одродени Бугари. Не дотам одродени, дека да немате спомен дека сте Бугари. Имате, саму дека е тешко да се признае дега ве воделе со стап и за нос во грешна посока. Вашето е како на некой разбуден от 50 години кома. Треба да му се изредаат сите да му кажат кој е и каков е и тој па има некаква недоверба, но мора да се соочи со состойбата дека е пропуштил 50 години.

Тоа е. Тодор е на прав пат, но без федерации и други вешаштини.
19-08-2012, 01:39 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#14

(17-08-2012, 03:35 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(17-08-2012, 03:16 PM)Тодор Wrote: Проблемот е во тоа що ветрищата постояно дуваат од север. Тоа е най големата пречка. Не дека во воа време северот ще има некаков ефект, ами само затоа що той най многу влияе од внътре.

И денеска, тука на форумов, од одделни лица, постояно се зборува за некакво македонско обединуванье, ама никако да оддолеят на севрните ветрища па се некако работите, по различни причини, се одвлекуваат према северните ветрища.

Очигледно е дека дългиот развиток на македонците е само во федерация со некоя или некойи соседни држави. Обединуваньето на македонците не е можно да се обелодени во федерация со Сърбия, РМ таму ще си биде осамотена. Исто така федерация не е можна со Гърция, таму по 1923тата не останаа многу македонци, скоро сите беа разменети со България, а со нив не косат и многу други неща. Тоа значи единствен избор, и най логичен, е България. Не само защо щте има обединуванье на македонците, ами защо язикот ни е ист, од секой пат сме делеле злото и арното, историята ни е една, културата исто така, а и за тие що обожават турбо-фолк, България е по арна, барем човек може лесно да ги разбере, не значи деака яс обичавам турбо-фолк, за мене, запей една стара македонска, како на пр. "иляда и седимстотин шестдесет и седмо лето"

Но сепак треба да работиме према желбите и можностите. Желбите се едно, а можностите зависат од северните ветрища. Не мора наеднаш да ги запреме, ами постояно полека ама сигурно.

Тоа е ако сакаме обединувнье на македониците, доколку желбите не се тие, тогаш спасот е само со Сърбия. Оти сами, како що рипнале, само вълците ще не ядат.Тодоре, најголемата заблуда е влегувањето на Македонија во некој сојуз, сојуз со Бугарија, Грција или Србија ..
Македонија може да се обедини само ако и овој дел, дел кој сеуште е под контрола на Србите влезе во ЕУ .. така ке дојде до една форма на обединување. Само така ке ги нема границите помеѓу трите дела на Македонија.

Тоа е утопия. И во Европа да бидете, Грците НИКОГАШ нема да прекинат проверка на сите македонци на границата. Да, ке може да одите до таму без визи, но граница таму ќе има засекогаш. И од юг ке биде Грция, а од север - СЕВЕРНА, ГОРНА или некаква друга Македония, пошто само Македония Грците во ЕУ нема да се согласат да има.
Истот о се однесува и за Бугария. Акл да не ве лаже, дека во Бугарска Македония живее некакво население, кое се смета за некакви фиктивни Македонци различни од Бугари. Во нашиот дел живеят Македонски Бугари, исто како во Тракия живејат Тракијски Бугари, а во Добруджа Добруџански Бугари, колку и тоа да не совпада со доктрината во Македония и поготово во кенгуровата верзија. Разните таму ОМОта, ќе се разпаднат во моментот во кој им се прекине платата или интересот. Другото се утопии.
19-08-2012, 01:51 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

(18-08-2012, 05:11 PM)hristo Wrote: Аман бе Јордане, што си толку алергичен на Бај Столета? Човекот предложи една идеја. Лично сметам дека е корисна за РМ. Тој не кажа да правиме некоја чврста федерација со Блгарите и Грците! Предложи, да освен основниот пат-влез во НАТО и ЕУ, да се направи групација ( на економска основа) со Блгарија и Грција. Причината е едноставна. Денешната РМ секогаш гравитирала кон Солун.Тука се вклучува и теченијата на Струма и Места кои фаќат сличен правец. Со векови и векови тоа било еднинствен географски, економски и трговски простор, каде Солун е обединувачки центар. Ако се фати тој пат, тогаш РМ на полесен и побрз начин ке ги спушти тензиите со нив, а со тоа и влезот во НАТО и ЕУ ке ни биде полесен. Ако посилни земји ( скадинавските, Бенелукс) прават такви групации не гледам причина зошто и ние да не направиме со Блгариа и Грција.Христо лично протв Бај Столета немам ништо, јас сум против неговото дволично однесување.
19-08-2012, 02:40 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

(19-08-2012, 01:51 AM)Вовата Wrote: Тоа е утопия. И во Европа да бидете, Грците НИКОГАШ нема да прекинат проверка на сите македонци на границата. Да, ке може да одите до таму без визи, но граница таму ќе има засекогаш. И од юг ке биде Грция, а од север - СЕВЕРНА, ГОРНА или некаква друга Македония, пошто само Македония Грците во ЕУ нема да се согласат да има.
Истот о се однесува и за Бугария. Акл да не ве лаже, дека во Бугарска Македония живее некакво население, кое се смета за некакви фиктивни Македонци различни од Бугари. Во нашиот дел живеят Македонски Бугари, исто како во Тракия живејат Тракијски Бугари, а во Добруджа Добруџански Бугари, колку и тоа да не совпада со доктрината во Македония и поготово во кенгуровата верзија. Разните таму ОМОта, ќе се разпаднат во моментот во кој им се прекине платата или интересот. Другото се утопии.Воопшто не е утопија, ти живееш надвор од реалноста. Да се опстои како Македонец во три држави кои имале ТОАТАЛИТАРНО дури може да се каже и геноцидно однесување кон Македонците, Србија и Грција, зборува за цврстината на Македонецот.
19-08-2012, 02:49 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#17

(19-08-2012, 02:40 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-08-2012, 05:11 PM)hristo Wrote: Аман бе Јордане, што си толку алергичен на Бај Столета? Човекот предложи една идеја. Лично сметам дека е корисна за РМ. Тој не кажа да правиме некоја чврста федерација со Блгарите и Грците! Предложи, да освен основниот пат-влез во НАТО и ЕУ, да се направи групација ( на економска основа) со Блгарија и Грција. Причината е едноставна. Денешната РМ секогаш гравитирала кон Солун.Тука се вклучува и теченијата на Струма и Места кои фаќат сличен правец. Со векови и векови тоа било еднинствен географски, економски и трговски простор, каде Солун е обединувачки центар. Ако се фати тој пат, тогаш РМ на полесен и побрз начин ке ги спушти тензиите со нив, а со тоа и влезот во НАТО и ЕУ ке ни биде полесен. Ако посилни земји ( скадинавските, Бенелукс) прават такви групации не гледам причина зошто и ние да не направиме со Блгариа и Грција.Христо лично протв Бај Столета немам ништо, јас сум против неговото дволично однесување.

Јордан, те разбирам, ама јас не отворив тема за личноста на Бај Столе и неговиот карактер, туку за една негова идеја. Кој вели дека, ако е прифатлива за РМ, тој ке треба д ја реализира? Таа идеја е многу интересна и со неа могу проблеми на РМ ке се решат.

19-08-2012, 05:57 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#18

(19-08-2012, 05:57 AM)hristo Wrote:
(19-08-2012, 02:40 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-08-2012, 05:11 PM)hristo Wrote: Аман бе Јордане, што си толку алергичен на Бај Столета? Човекот предложи една идеја. Лично сметам дека е корисна за РМ. Тој не кажа да правиме некоја чврста федерација со Блгарите и Грците! Предложи, да освен основниот пат-влез во НАТО и ЕУ, да се направи групација ( на економска основа) со Блгарија и Грција. Причината е едноставна. Денешната РМ секогаш гравитирала кон Солун.Тука се вклучува и теченијата на Струма и Места кои фаќат сличен правец. Со векови и векови тоа било еднинствен географски, економски и трговски простор, каде Солун е обединувачки центар. Ако се фати тој пат, тогаш РМ на полесен и побрз начин ке ги спушти тензиите со нив, а со тоа и влезот во НАТО и ЕУ ке ни биде полесен. Ако посилни земји ( скадинавските, Бенелукс) прават такви групации не гледам причина зошто и ние да не направиме со Блгариа и Грција.Христо лично протв Бај Столета немам ништо, јас сум против неговото дволично однесување.

Јордан, те разбирам, ама јас не отворив тема за личноста на Бај Столе и неговиот карактер, туку за една негова идеја. Кој вели дека, ако е прифатлива за РМ, тој ке треба д ја реализира? Таа идеја е многу интересна и со неа могу проблеми на РМ ке се решат.

Да се гледа нечија идеја а притоа тој некој е дволичен, дали некој мисли дека од дволичноста нечија дури и со најдобрата идеја ќе испадне нешто во интерес на РМ?
Треба ли да бидеш дволичен како Милош Обреновиќ па на Султанот да му ја носиш главата на својот кум? Дали е тоа идејата?
И дали дволичњаците ќе ја изведат РМ на прав пат?

An inch today is tomorrow’s mile.
19-08-2012, 06:17 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#19

(19-08-2012, 06:17 AM)montehristo Wrote:
(19-08-2012, 05:57 AM)hristo Wrote:
(19-08-2012, 02:40 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(18-08-2012, 05:11 PM)hristo Wrote: Аман бе Јордане, што си толку алергичен на Бај Столета? Човекот предложи една идеја. Лично сметам дека е корисна за РМ. Тој не кажа да правиме некоја чврста федерација со Блгарите и Грците! Предложи, да освен основниот пат-влез во НАТО и ЕУ, да се направи групација ( на економска основа) со Блгарија и Грција. Причината е едноставна. Денешната РМ секогаш гравитирала кон Солун.Тука се вклучува и теченијата на Струма и Места кои фаќат сличен правец. Со векови и векови тоа било еднинствен географски, економски и трговски простор, каде Солун е обединувачки центар. Ако се фати тој пат, тогаш РМ на полесен и побрз начин ке ги спушти тензиите со нив, а со тоа и влезот во НАТО и ЕУ ке ни биде полесен. Ако посилни земји ( скадинавските, Бенелукс) прават такви групации не гледам причина зошто и ние да не направиме со Блгариа и Грција.Христо лично протв Бај Столета немам ништо, јас сум против неговото дволично однесување.

Јордан, те разбирам, ама јас не отворив тема за личноста на Бај Столе и неговиот карактер, туку за една негова идеја. Кој вели дека, ако е прифатлива за РМ, тој ке треба д ја реализира? Таа идеја е многу интересна и со неа могу проблеми на РМ ке се решат.

Да се гледа нечија идеја а притоа тој некој е дволичен, дали некој мисли дека од дволичноста нечија дури и со најдобрата идеја ќе испадне нешто во интерес на РМ?
Треба ли да бидеш дволичен како Милош Обреновиќ па на Султанот да му ја носиш главата на својот кум? Дали е тоа идејата?
И дали дволичњаците ќе ја изведат РМ на прав пат?

Монтехристо, и тебе и Јордан многу ве почитувам. Ви ги разбирам и мотивите за реакциите кон политичкото однесување на Стојан Андов. За да дискусијата не се води непотребно на друг терен, може ли вака. Еве, Христо ја реанимира идејата за формирање групација Македонија-Блгариа и Грција ( економски олеснувања, слично како кај скадинавските земји или Бенелукс) како пропратна кон основниот ( магитралниот) пат на РМ кон НАТО и ЕУ!. Да не се губи непотребно енергија.

19-08-2012, 06:46 AM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#20

Ти Йордане водиш лична осветольубива война па затоа и не можеш да пулиш ниту во блиската ниту во далечната иднина. Твоята цел, употрбувайкьи ги народните расправии, е да си испълниш личната освета према твойте наредбодаватели од УДБа, на кои, очигледно многу си им згрешил, ти ги скратия благодетите од твоята мала империя, па затоа обседнат, со таа жестока омраза, си ограничен во твоите квалитетни размислуваньа. Ако се ослободиш од нейзе ще бъдеш многу покорисен за себе и за твойте сонародници.

Яс не говорам единствено за териториялно обединуванье со егейска македония. Тоа денеска е крайно невозможно. За мене денеска, егейска македония, скоро празна, ама претежно населена со гърци, не ми претставува нищо важно и потребно, се разбира, доколку некако превземеме нейна контрола и повторно масовно я населиме. Времиньата кога таа преставувала нещо важно поминати се одамна. Човеците, кои денеска сакаат да манипулираат со состойбата, я употребуваат за чисто лична пълза. Македонците, од таму во България, иселени се уще во 1923тата, па затоа липсува и желбата.

Ниту шиптарите ниту па ние сакаме заедно да живееме. Тоа е ясно како бел ден. Тие тоа и явно го искажуваат, а ние скришум бараме некаков невъзможен соживот, и явно ги укоруваме за некаква нелоялност. Зарем негой други, освен сърбите, беа лоялни према Югославия? Одлуките кои, према искрените желби и идеали, ги носиме денеска ще бидат трайно важни. Одтаму е и зависен нашиот дълготрайен обстанок. Доколку, целосно сите ние, поскоро прифатиме териториялна и населенийска размена и со нив се согласиме во хитна изведба на тоа, на преостанатата територия и население од тогаш натаму, економски и културно, не ни преостанува нищо друго туку да образуваме союз со България. Реков, доколку сакаме македонско обединуванье за кое со генерации го промовираме, во спротивно, ако не сакаме македонско обединуванье, рацете треба, не половично ами, ширум да ги испружиме према Съябия.

Ясно е дека зедничките економски интереси не обединуваат и со двете. Одзгора на тоа,  единствено со България, заедничките културни, язични, историйски, и териториялни интереси не обединуваат природно.  Од тука, од тие природни интереси, треба да излезе желбата за той союз и да се овозможи негово испълнуванье.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
19-08-2012, 11:20 AM
Reply