Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.38 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонија го крие гробот на Александар Велики?
Author Message
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 06:58 PM)Kasnakovski Wrote:
(27-03-2010, 06:31 PM)ivan mihajlov Wrote:
(27-03-2010, 06:09 PM)Kasnakovski Wrote:
(27-03-2010, 05:56 PM)ivan mihajlov Wrote: или дека Никола Вацаров е македонски поет кога сите му песни са писани на български
Това за езика е несериозно. Вапцаров все пак бил увлечен (както повечето комунисти) от македонизма и описва своята Родина, а според географските описания тя не е България, а Македония.
Защо да не е И македонски поет?

Ами по простата причина ,че тогава ПО ТОВА ВРЕМЕ македонска държва не е постоела за литература да не говорим !!!!! Неможе да се говори за македнска литература когато всичко македнско език,азбука,литература,училища са след 1944г.-ТОВА СА ФАКТИТЕ ВАПЦАРО Е Е ЧЛЕН НА БУЛГАСКОТО ПИСАТЕЛСКО ДРУЖЕСВО !!!!!

[Image: Vaptsarov_writers_member.JPG]

Ти ме уби с членската на Вапцаров от 1947 гдина. Знаеш ли кога е застрелян?

Това, че е писал на български нищо не означава. В Македонския литературен кръжок е имало две становища за езика. Едни (Марковски) са искали отделен македонски език за новата нация, а Вапцаров е искал да се твори на български.

Вапцаров е бил увлечен от идеята за македонската нация - спор няма.

виждам от кога е картата не съм сляп ... но когато е творил Вапцаров македонска литература е нямало -фак за македнска нация да не говорим ..има едно интервю с майката на Вапцаров КАДЕТО ЯВНО СЕ ПРОТИВОПОСТАВЯ НА ОПИТИТЕ НА Югоскавия да го пишат македонски поет и македонец незнам дали си го чел .
27-03-2010, 07:09 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

Чел съм го - да. Вапцаров е роден българин, който смятал, че македонските българи трябва да се обособят като отделна нация. Примери колкото искаш като него.
Ангел Димов (виден македонист - комунист) пише за отношението на БКП към македонската нация и т.нар. от него ПРЕВРАЩЕНЦИ.
Та превращенците смятали, че българите от Македония трябва да се превърнат в македонци, но това трябвало да бъде за пред света, за да може да се постигне обединението и независимостта на Македония, но те пак щели да си останат българи, само че под друго име.

Това е македонизъм, различен от антибългарския македонизъм, наложен в Югославска Македония
27-03-2010, 07:35 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

Сега видов дека јазикот на кој се пишува е македонскиот а останатите не се забранети.
Да ги почитуваме домакините и да пишуваме на македонски!
27-03-2010, 08:31 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 07:35 PM)Kasnakovski Wrote: Чел съм го - да. Вапцаров е роден българин, който смятал, че македонските българи трябва да се обособят като отделна нация. Примери колкото искаш като него.
Ангел Димов (виден македонист - комунист) пише за отношението на БКП към македонската нация и т.нар. от него ПРЕВРАЩЕНЦИ.
Та превращенците смятали, че българите от Македония трябва да се превърнат в македонци, но това трябвало да бъде за пред света, за да може да се постигне обединението и независимостта на Македония, но те пак щели да си останат българи, само че под друго име.

Това е македонизъм, различен от антибългарския македонизъм, наложен в Югославска Македония
Въпроса е обаче принципен български поет ли е или македонски(фиромски ) и какво право имат скопяните да ги пишат з амакеднски поет ?.....Аз също съм македонец ама съм свестен да знам дека македнците сме си българи...или както е казал Тодор Александров "Който ми каже,че не съм македонец ще му отрежа езика който ми каже ,че не съм българин отрязвам му главата "
27-03-2010, 08:31 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

Нека го слават и македонците. Тој бил еден од промоторите на македонската нација.

Само да не го представуваат како антиб`лгарин.
27-03-2010, 08:36 PM
Reply
demmian
Unregistered

(27-03-2010, 08:31 PM)ivan mihajlov Wrote: какво право имат скопяните да ги пишат з амакеднски поет ?.....Аз също съм македонец ама съм свестен да знам дека македнците сме си българи...или както е казал Тодор Александров "Който ми каже,че не съм македонец ще му отрежа езика който ми каже ,че не съм българин отрязвам му главата "

Не може да си ем бугарин ем Македонец.

Значи нешто не си добре со главата.

Или си бугарин или си Македонец.

Тука има едно ИЛИ/ИЛИ
27-03-2010, 08:44 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 08:44 PM)demmian Wrote:
(27-03-2010, 08:31 PM)ivan mihajlov Wrote: какво право имат скопяните да ги пишат з амакеднски поет ?.....Аз също съм македонец ама съм свестен да знам дека македнците сме си българи...или както е казал Тодор Александров "Който ми каже,че не съм македонец ще му отрежа езика който ми каже ,че не съм българин отрязвам му главата "

Не може да си ем бугарин ем Македонец.

Значи нешто не си добре со главата.

Или си бугарин или си Македонец.

Тука има едно ИЛИ/ИЛИ

НЕМОЖЕ ЗАЩОТО НЕМОЖЕШ ДА ГО ПРОУМЕЕШ КАКТО СА ТРАКИЙЦИТЕ,МИЗИЙЦИТЕ ,ШОПИТЕ ,ДОБРУДЖАНЦИТЕ ТАКА И МАКЕДНЦИТЕ СА СО ЕДНО ИМЕ БЪЛГАРИ ОТ ПРЕДИ ДЕСЕТ5 ВЕКА СЕ ЗНАЕ !!!Baeh.............КАКО Е СЕ ВЕЛА ВО ЕДНА СТРА МАКЕДНСКА ПЕСЕН ОТ ЧЕРНО МОРЕ ДО ОХРИД ЕДИН НАРОД ЖИВЕЕ ЕДИН НАРОД СО ЕДНО ИМЕ БЪЛГАРИ Icon_wink
27-03-2010, 08:53 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 08:44 PM)demmian Wrote: Или си бугарин или си Македонец.

Тука има едно ИЛИ/ИЛИ

Денес е така, ама тогаш не било. Македонците се осеќале како дел од општоб`лгарскиот народ, ама имале чувство за засебеност од Б`лгарите од Б`лгарија. Нивните интереси биле поинакви од тие на останатите Б`лгари.

За мене клучот кон македонскиот идентитет се крие во книгата на К.П. Мисирков „За Македонцките Работи“.

Секој треба да го прочита и да види зошто тој се залагал за сепарацијата на Македонците.

Многу интересна е и неговата статија „Повече Македонци“.
Еден мој собеседник тврди дека не е возможно да постои двојствена свест. Кој ќе ја прочита статијата на Мисирков ќе види дека токму Мисирков е пример (во 20те години) за таква двојствена свест.
Да бидеме повеќе Македонци одколку Б`лгари. му е поентата.
27-03-2010, 08:54 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 08:53 PM)ivan mihajlov Wrote: [quote='demmian' pid='4969' dateline='1269719047']

НЕМОЖЕ ЗАЩОТО НЕМОЖЕШ ДА ГО ПРОУМЕЕШ КАКТО СА ТРАКИЙЦИТЕ,МИЗИЙЦИТЕ ,ШОПИТЕ ,ДОБРУДЖАНЦИТЕ ТАКА И МАКЕДНЦИТЕ СА СО ЕДНО ИМЕ БЪЛГАРИ ОТ ПРЕДИ ДЕСЕТ5 ВЕКА СЕ ЗНАЕ !!!Baeh.............КАКО Е СЕ ВЕЛА ВО ЕДНА СТРА МАКЕДНСКА ПЕСЕН ОТ ЧЕРНО МОРЕ ДО ОХРИД ЕДИН НАРОД ЖИВЕЕ ЕДИН НАРОД СО ЕДНО ИМЕ БЪЛГАРИ Icon_wink

Да, ама Македонците никогаш не живееле во Бугарија како држава. (освен за време на војните)

Добруџанците колку се северно од границата? Тракијците колку се јужно од границата? Шопите западно од границата со мали исклучоци се веќе посрбени.
Македонците се одделен случај. Тие си ја создале својата нација.
Проблемот е дека таа е градена врз лаги и антиб`лгаризам.
27-03-2010, 09:00 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 08:36 PM)Kasnakovski Wrote: Нека го слават и македонците. Тој бил еден од промоторите на македонската нација.

Само да не го представуваат како антиб`лгарин.

Приятелю ясно е ,че ни бил явно във ФИРОМ аз имам роднини там и често ходя.Техния македонизам се базира на антибългаризма той е основата затова толкова мнго ни мразят българите и ни викат татари само и само поколенията напред да не се досещат от каде им е корена ...а нищо ,че половината етнически българи имаме корен от Македония !!!!

А Вапцаров си е бил и ще си остане БЪЛГАРСКИ поет не дали на мен ще ми хареса или на някой друк това е реалността.Времето в която е живял сърбо-македнската нация още не е съществувала!-ФАКТ..и никой няма право 60 години след смърта му да го пише македонец като националност !

Аз също съм горд ,че съм македонец на работа всички ме знаят като Македонеца ама ми се повръща когато ме сравняват с тези сърбомани от ФИРОМ щото ги знам повечето какви са тоталитарни србомански протежета са.Нормалните македонци в РМ кавито са мойте роднини там си знаят ,че са лъгани помнят и знаят ,че сме една кръв!
27-03-2010, 09:04 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 09:00 PM)Kasnakovski Wrote:
(27-03-2010, 08:53 PM)ivan mihajlov Wrote: [quote='demmian' pid='4969' dateline='1269719047']

Да, ама Македонците никогаш не живееле во Бугарија како држава. (освен за време на војните)

Добруџанците колку се северно од границата? Тракијците колку се јужно од границата? Шопите западно од границата со мали исклучоци се веќе посрбени.
Македонците се одделен случај. Тие си ја создале својата нација.
Проблемот е дека таа е градена врз лаги и антиб`лгаризам.

Колко сме македонците во Бугария ???? т.е. Колко българи имат корен от Македония по последни данни над 2 600 000 луге ове е половината от етническите българи защо само 500 -600 се самоопределят като македонци по националност ???

А за Мисирков е хубаво да прочетеш всичко писано от него не само "За македнските работи "примерно дневника му или писмата му до С.Бобчев ....Icon_wink
27-03-2010, 09:17 PM
Reply
demmian
Unregistered

(27-03-2010, 08:54 PM)Kasnakovski Wrote: Денес е така, ама тогаш не било. Македонците се осеќале како дел од општоб`лгарскиот народ, ама имале чувство за засебеност од Б`лгарите од Б`лгарија. Нивните интереси биле поинакви од тие на останатите Б`лгари.

За мене клучот кон македонскиот идентитет се крие во книгата на К.П. Мисирков „За Македонцките Работи“.

Секој треба да го прочита и да види зошто тој се залагал за сепарацијата на Македонците.

Многу интересна е и неговата статија „Повече Македонци“.
Еден мој собеседник тврди дека не е возможно да постои двојствена свест. Кој ќе ја прочита статијата на Мисирков ќе види дека токму Мисирков е пример (во 20те години) за таква двојствена свест.
Да бидеме повеќе Македонци одколку Б`лгари. му е поентата.

И да било така,Каснаковски...

Во една историска книга од Герги Трајчев,испечатен во Софија 1925 година,самиот автор,кој води потекло од Македонија и себе си се декларира како Македонски бугарин,ќе рече:

,,Това не е Батак,Панаѓуриште,това е Вардар Македонија,тук има храбри Македонци,,

Од целото му произведение научив дека тој-истиот автор,иако себе си се декларира како македонски бугарин,всушност многу потценувачки гледа на баш-бугарите од Бугарија.

Истиот риторички тон го забележувам и во ,,Македонцките работи,, од Мисирков,а го имам забележано и кај многу други автори и револуционери,кои себе си се нарекувале со,за нас,необичното наименование ,,македонски бугари,, (малку звучи како земски вонземјани ама ајде)

Прашањето е:зошто дури и тие ,,македонски бугари,, имаат потценувачки однос кон баш-бугарите,па затоа влегуваат во власта на новоформираната след 1878 г. бугарска држава,земаат активно учество во власта и политиката и придонесуваат за развој на цела бугарска фела од политичари,книжевници,автори итн.

Оние вистинските бугари се секогаш на заден план.

Ајде кажи еден баш-бугарин роден во Бугарија,кој придонесол за нешто во таа озрачена држава.

Класика в жанра-Димитар Талев-родум Македонија

Класика в жанра-сите македонски револуционери-родум од Македонија.

Класика в жанра-Паисиј Хилендарски-родум од Македонија

Цела бугарска администрација на цар Борис III во ВСВ-родум од Македонија.

Нај-великите БГ офицери и подофицери (Дрангов имам предвид)-родум од Скопје,Македонија.

Најдоброто од бугарскиот фолклор-македонски народни песни.

Добро бе Каснаковски,имало ли барем еден баш-бугарин,роден на територијата на денешна Бугарија,кој што придонесол таа мутава држава да се развие.

Еден интелектуалец барем посочи ми. Нешто да направил за таа никакава,мутава,досадна,клошараана наречена Бугарија?

Што им е бе на тие баш-бугарите бе?

Со згрешени биочипови ли се,та сами не можеле да придонесат за развој на сопствената држава.

Еден Левски и еден Ботев ги имаат тие и Господ им се,другото е се фалш-стока,индивиди кои не заслужуваат никакво внимание!
27-03-2010, 09:18 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 09:04 PM)ivan mihajlov Wrote: Времето в която е живял сърбо-македнската нация още не е съществувала!-ФАКТ..и никой няма право 60 години след смърта му да го пише македонец като националност !
Вапцаров бил еден од првите кои се залагале дека треба да се осамостои македонската нација. - факт
Вапцаров не бил баба Ванѓа па да знаел дека нацијата која ја замислувал нема да биде баш таква како била во неговите видувања.

(27-03-2010, 09:04 PM)ivan mihajlov Wrote: Аз също съм горд ,че съм македонец на работа всички ме знаят като Македонеца ама ми се повръща когато ме сравняват с тези сърбомани от ФИРОМ щото ги знам повечето какви са тоталитарни србомански протежета са.
А ти со што допринесуваш да не се?
И зошто мислиш дека сите се србомани?
Зошто го користиш ФИРОМ, кога самиот добро знаеш дека тоа е болката на секој Македонец?

По мое мислење ти со твоите пишувања создаваш лош имиџ на Б`лгарите.
Подобро не пишувај. Ти сееш омраза сред оние Македонци кои те читаат. За нив ти си еден од сите и значи сите се како тебе. Оставуваш впечаток дека сите Б`лгари мислат дека Македонците се србомани, фироми, производ на Тито и т.н.

Кажи која ти е целта кога пишуваш на македонска тематика?
Што сакаш да постигнеш?
Омраза помеѓу Б`лгарите и Македонците?
27-03-2010, 09:23 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 09:18 PM)demmian Wrote: Добро бе Каснаковски,имало ли барем еден баш-бугарин,роден на територијата на денешна Бугарија,кој што придонесол таа мутава држава да се развие.
Ти па што имаш против нашата држава?

Имало, како да немало. Ти од каде го доби овој впечаток дека само Македонците ја движеле државата?

Значи малку знаеш. Читај. Кој бара ќе најде.

Леле, Талев ли само го знаеш од овој жанр?

Јас од македонските никој не знам де, ама нашите барем ми се добро познати.
27-03-2010, 09:30 PM
Reply
demmian
Unregistered

(27-03-2010, 09:23 PM)Kasnakovski Wrote: Зошто го користиш ФИРОМ, кога самиот добро знаеш дека тоа е болката на секој Македонец?

Kaснаковски,благодарам што си против употребата на референцата ФИРОМ.

Ама не е неопходно,нас воопшто не ни е важно што мисли некаков си искомплексиран косоок бугарин од зад граница.

Ако го смета за правилно,нека отиде насред Македонија и нека му рече на некој Македонец ФИРОМ,па да видиме во каква видоизменета состојба ке се врати во родната му Блгарија.Devil3

Наспроти него,многу македонски студенти досега се осмелиле да им (у)кажат на бугарите тет-а-тет за нивниот тат*ро-монголски произход.Devil3
27-03-2010, 09:45 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 09:23 PM)Kasnakovski Wrote:
(27-03-2010, 09:04 PM)ivan mihajlov Wrote: Времето в която е живял сърбо-македнската нация още не е съществувала!-ФАКТ..и никой няма право 60 години след смърта му да го пише македонец като националност !
Вапцаров бил еден од првите кои се залагале дека треба да се осамостои македонската нација. - факт
Вапцаров не бил баба Ванѓа па да знаел дека нацијата која ја замислувал нема да биде баш таква како била во неговите видувања.

(27-03-2010, 09:04 PM)ivan mihajlov Wrote: Аз също съм горд ,че съм македонец на работа всички ме знаят като Македонеца ама ми се повръща когато ме сравняват с тези сърбомани от ФИРОМ щото ги знам повечето какви са тоталитарни србомански протежета са.
А ти со што допринесуваш да не се?
И зошто мислиш дека сите се србомани?
Зошто го користиш ФИРОМ, кога самиот добро знаеш дека тоа е болката на секој Македонец?

По мое мислење ти со твоите пишувања создаваш лош имиџ на Б`лгарите.
Подобро не пишувај. Ти сееш омраза сред оние Македонци кои те читаат. За нив ти си еден од сите и значи сите се како тебе. Оставуваш впечаток дека сите Б`лгари мислат дека Македонците се србомани, фироми, производ на Тито и т.н.

Кажи која ти е целта кога пишуваш на македонска тематика?
Што сакаш да постигнеш?
Омраза помеѓу Б`лгарите и Македонците?

Ами вистината е една кога пишат македнските историчари дека ВМРО е САМО македонска партия означава ,че не уважват мнението и паметта много комити от ВМРО който са се самоопределяли като Българи един от тях е моя прдядо а като него са много да не говоря ,че е имало и мнго който просто не са били от Македония!
Е това се опитвам да да обясня на празните тикви като Дамян. А добри односи между България и ФИРОМ нема да има докато македонизъм и антибългаризъм не са едно исто !!!
ФИРОМ е офицялно избрано име от македнската влада под която е записана държавата в ООН затова нямат право да се сърдят те са си го избрали !!!

И един интересен случай мой братовчед от Скопие по Титово време още като малко дете се връща от училище и плаче викали му татар и окупатор защото имал роднини в Бълагрия и дошъл лятото на море в България ....представяш ли си а сега се сеща с присмех и вече официални си е български гражфдани барабар с двете му деца Icon_wink
27-03-2010, 09:50 PM
Reply
demmian
Unregistered

(27-03-2010, 09:30 PM)Kasnakovski Wrote: Имало, како да немало. Ти од каде го доби овој впечаток дека само Македонците ја движеле државата?

Moже би не целосно,но во глобала ја движеле таа држава.

Жално што интелектуалниот капацитет не си го искористиле за реализирање на нова македонска држава и нејзино издигнување ...

Голем жал што истиот тој интелектуален кадар се излеа во држава,која не му е ни татковина и работеше за нејзино добро.

Се прашувам дали таа македонска прогресивна емиграција која целосно и се оддаде на Бугарија,дали доколку цврсто застанеше на нога и сопствениот потенцијал го искористеше за татковината-мајка Македонија,дали денес јас ќе живеев во Утопијата наречена Македонија-Швајцарија на Балканите?

Мислам дека ДА Каснаковски.
27-03-2010, 09:53 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 09:45 PM)demmian Wrote: Наспроти него,многу македонски студенти досега се осмелиле да им (у)кажат на бугарите тет-а-тет за нивниот тат*ро-монголски произход.Devil3

И тие се покажале толку прости и неписмени, елементарни, беспомошни. Имаше еден кој ми викаше жут мајмун со коси очи сл.
Таков е само за жалење.
И што сега? Мислиш дека е многу оригинално да му речеш на некој Б`лгарин дека е туркомонгол и тој ќе се навреди?

Ќе бидеше смешно, ако не беше трагично.

Значи ако јас сум туркомонгол, тогаш и Јоаким Крчовски, Кирил Пејчинович, Миладиновци, Жинзифов, Шапкарев, Прличев, ВМОРО-дејците, па можеби и некои од твоите лични предци да биле туркомонголи?

Со ова си плукате врз себе си.

Биди порасудлив, те молам!
27-03-2010, 09:55 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(27-03-2010, 09:45 PM)demmian Wrote:
(27-03-2010, 09:23 PM)Kasnakovski Wrote: Зошто го користиш ФИРОМ, кога самиот добро знаеш дека тоа е болката на секој Македонец?

Kaснаковски,благодарам што си против употребата на референцата ФИРОМ.

Ама не е неопходно,нас воопшто не ни е важно што мисли некаков си искомплексиран косоок бугарин од зад граница.

Ако го смета за правилно,нека отиде насред Македонија и нека му рече на некој Македонец ФИРОМ,па да видиме во каква видоизменета состојба ке се врати во родната му Блгарија.Devil3

Наспроти него,многу македонски студенти досега се осмелиле да им (у)кажат на бугарите тет-а-тет за нивниот тат*ро-монголски произход.Devil3

Да Дамяне Jас сам таро-монгол на кой целиот му род е от Македония ВАКА Е СИТЕ ВО МАКЕДНИЯ СМЕ ТАТАРИ ПОТОМЦИ НА КУБЕРГОВИТЕ БУГАРИ ....А ФИРОМЦИ САМ ГО КАЖАЛ НА МНОГО МАКЕДОНЦИ КОГА САМ БИЛ ВО СКОПИЕ ДЕКА НЕ СА МАКЕДНЦИ ТУКО ФИРОМЦИ КОЕ ИМА РАЗЛИКА КАКО ВИЖДАШ САМ СИ ЗА СЕГА ЖИВ И ЗДРАВ ..ДАЖЕ И НА ЕДИН ПОЛИЦАЕЦ ГО БЕХ КАЖАЛ ВО ОЧИТЕ ...МНГО СТЕ МОКНИ НА ЗБОРОВЕ ВОЕ ГО ЗНАМ Nee_taka

ФИРОМ е името под кое е зписана вашта държава во ООН ваште политичари са го измислили и нетреба да се срдите на светот за ва име !....Jас го користан фиромци оти за мене македнците са си бугари а вие сте имате за нещо друго ..да има разлика !
(This post was last modified: 27-03-2010, 10:02 PM by ivan mihajlov.)
27-03-2010, 09:58 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

Ти ги мразиш Македонците или што?
27-03-2010, 10:02 PM
Reply