Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.38 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонија го крие гробот на Александар Велики?
Author Message
mungos
Unregistered

 
#1

Гробницата на Александар Македонски е една од најголемите, ако не и најголемата археолошка мистерија на светот. Сé повеќе историчари сметаат дека треба да се напушти слепото верување според кое Александрија е единственото место каде што гробницата може да се бара, со што свое место во приказната зазема и современата македонска држава
Македонија е преполна со тајни, кои главно се поврзани со одредени трагедии што се случувале на овој простор и кои во голем дел ја одредиле и нејзината денешна судбина. Заговори, убиства, атентати, шпионски афери го полнат досието на македонската историја, која денес можела да изгледа многу, многу поинаку. Во неколку продолженија ќе ви го пренесеме нашиот избор на најголемите македонски мистерии
Тоа беше Птоломеј Филаделфиус (280 г. п.н.е.) што од Мемфис го донесе телото на Александар во Александрија.“ (Пасаниас, 2 век н.е.)

Птолемеј Филопатор изгради (215 г. п.н.е.) во средината на Александрија меморијална зграда, којашто сега се нарекува Сема, и ги положи таму неговите предци, заедно со неговата мајка, а исто така и Александар Македонски‘. (Зенобиус, 2 век н.е.)

„Октавијан го виде телото на Александар и дури го допре, но така невешто што, како што се раскажува, му скрши дел од носот. Не сакаше да ги види телата на Птоломеите..., повторувајќи дека дошол да види цар, а не трупови.“ (Дио Касиус, 2 век н.е.)

„Само што влезе во градот (215 г. н.е.), Каракала со целата негова војска отиде во храмот каде што принесе многу жртви и остави многу темјан. Потоа отиде до гробот на Александар, каде што ја соблече и ја положи својата пурпурна наметка, прстени од скапоцени камења, неговите ленти и сé друго скапоцено што носеше со себе.“ (Херодијан, 3 век н.е.)

Ова е само дел од историските записи што се користат како доказ дека еден од најголемите војсководци на сите времиња, Александар Македонски, по смртта бил погребан во Египет, во неговиот град Александрија. Според цитираните записи и тие слични на нив, гробницата се споменува до 4 век од нашата ера. Потоа, Александар Македонски исчезнува, а неговата гробница прераснува во една од најголемите мистерии на современата археологија.


ЗАД ЅИДОТ НА ЏАМИЈА


Денес, не е енигма само одговорот на прашањето каде исчезнало телото на мртвиот македонски цар, туку и дали навистина бил погребан во Александрија. Кога внимателно ќе се прочитаат историските записи за Александровото тело во Египет, ќе се види дека тие, сеедно што до вчера биле прифаќани како непобитен факт, всушност не можат да издржат ни елементарна критика. На пример, се вели дека Октавијан сакајќи да го допре Александар, му го скршил носот. Претходно ја извадил мумијата од саркофагот и го открил телото за да го круниса и да го покрие со цвеќиња. Но, дали Римјаните не знаеле дека со тоа го доведуваат во опасност балсамираното тело? Тешко е да се поверува во тоа. Сепак, дури и да е тоа така, кој е доказот дека телото што, според овој пример, пред секој римски император било одмотувано од заштитата и изложувано на воздух, навистина му припаѓало на Александар, кој живеел 200 години пред тоа? Всушност, не постоела можност било кој со сигурност да тврди дека римските императори кои по ред доаѓале во Александрија да се поклонат на Македонецот, можеле да го видат ликот на Александар. Во најдобар случај, тие најверојатно се поклонувале на ковчегот верувајќи дека во него е телото на војсководецот кој за нив бил некаков идол. Што навистина имало внатре, ниту некој знаел, ниту навистина можел да знае, освен неколкуте негови луѓе што биле во врвот на македонската држава во 323 година пред н.е.


Тоа не води до приказната за саркофагот на Александар во кој било положено неговото тело. Во светот е прифатена верзијата дека по смртта на Александар во Вавилон, неговиот генерал Птолемеј го однел саркофагот со телото во Александрија. Дури може да се чуе и размислувањето дека тој саркофаг и денес стои пред носот на светот заѕидан зад ѕидот на една џамија, поради што до него не може да се дојде.

Меѓутоа, дури и кога тоа би било така, изостанува објаснувањето каде исчезнало телото на Александар од четвртиот век од нашата ера, сé до доаѓањето на муслиманите во земјата на фараоните, кога ковчегот останал зад ѕидот кој сега е дел од џамијата (едно теорија оди дури дотаму што тврди дека остатоци од мумијата на Александар денес се наоѓаат во Венеција).

Наспроти сета теорија за погребот на Александар во Александрија, стои одлуката на македонското собрание одржано во Вавилон по неговата смрт на кое било решено генералот Пердика да биде избран за извршител на царската власт, односно регент на Македонија и чувар на царското семејство.

Собранието, истовремено, донело одлука телото на Александар да биде балсамирано од страна на халдејските и египетските свештеници, а погребот да се изврши во Македонија според традиционалните македонски обичаи.

На ова се надоврзува теоријата за паралелна изработка на два ковчега: едниот во кој ќе биде положено телото и кој, на барање на мајката на Александар ќе биде упатен за Македонија и, другиот, лажен, кој ќе биде упатен за Александрија.


НА ВЛЕЗОТ ОД ГРОБНИЦАТА?


Приказната има своја логика која тешко се докажува, но и тешко се побива: два месеци по смртта на Александар, се раѓа неговиот син Александар Четврти кој по полнолетството требало да седне на македонскиот престол. Крунисувањето се вршело во престолнината, а заклетвата требало да биде положена на саркофагот на умрениот војсководец. Тоа подразбира дека до израснувањето на синот на Александар, неговиот ковчег требало да биде сочуван од можното грабнување на претендентите за престолот. Историската приказна вели дека Птоломеј, македонскиот владетел на Египет, ја пресретнал поворката на половина пат и го одзел ковчегот носејќи го во Александрија. Другата страна на оваа приказна смета дека, всушност, на половина пат од Вавилон за Александрија, двата ковчега, лажниот и вистинскиот, се разделиле, така што вториот заминал на пат за Македонија. Во неможност погребот да биде организиран во Пела, мајката на Александар, Олимпија можела да избира помеѓу три локации на кои би го сокрила телото на синот до полнолетството на Александар Четврти: првата, во Молосија, во близина на Јонско Море, втората, во Орестија во близина на градот Арг – местото од каде што потекнува првата македонска кралска династија во осмиот век п.н.е. (денес костурско, област која Грците ја прекопаа по должина и широчина барајќи го телото на кралот, откако и тие сфатија дека не е во Александрија), и, третата локација, таа која за нас е најинтересна, на пеонските гробишта крај Аксиос, денешен Вардар, кои се наоѓаат на територијата на Република Македонија.

Во Молосија навистина е пронајдена гробница што би можела да биде кралска, но таа била празна. Се претпоставува дека кога веќе телото на Александар било донесено во Македонија, Олимпија наредила да се направат лажни гробници, за дополнително да го заметне трагот. Грчката држава темелно истражи и во костурско, но не најде ништо. Останува третата можност – гробот на Александар да е во Република Македонија, на фамозните пеонски гробишта. Секој што ги посетил знае дека таму нема посебни знаци што би упатувале на тоа дека тука некаде лежи така значајна личност, но ако ништо друго, на тие гробишта мора да е положено телото на генералот Аристон, Пеонец по потекло, еден од најверните генерали на Александар, за што исто така, нема посебни маркери. Впрочем, тоа е и сосема нормално: која би била смислата на криењето на телото на Александар до полнолетството на синот (кој неколку години подоцна бил убиен, исто како и неговата мајка Роскана и баба му Олимпија), ако гробницата била така направена што лесно би можела да се открие.

Оваа логика не му е туѓа ни на најнапаѓаниот македонски археолог на сите времиња, Паскал Кузман, веројатно единствениот човек на светот што трпи јавна критика затоа што ја врши својата работа. И тој неколку пати досега има изјавено дека верува дека гробот на Александар е во Македонија, иако смета дека поради политичките проблеми со Грција, работењето на тој проблем ќе мора да чека подобри времиња.

Многу поконкретен од Кузман е Паскал Камбуровски, човек што иако не е историчар по професија, четири децении ја истражува македонската античка историја, автор на книгите „Гробот на Александар Македонски“ и „Тајната на Олимпија“. Минатата есен тој дури не одведе на едно од местата за кои смета дека би можеле да претставуваат скриен влез во гробницата на Александар или барем на генералот Аристон. Дали тоа значи дека сме биле блиску до решение на една од најголемите македонски, но и светски мистерии? Кој знае. Засега, мистеријата останува мистерија, а сонот на илјадници светски археолози и понатаму останува само сон.
24-02-2010, 11:48 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#2

[Image: cezar.jpg]
[Image: Aleksandar.jpg]
[Image: sarkofag.jpg]
24-02-2010, 11:50 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#3

Бедата ви е в това ,че историята ви се базира на тези на -РОМАНИСТИ ФАНТАСТИ ,като Паско Кузман и псевдо учени като Блаже Ристовски!!!!!!

Историята се гради на факти ,а не на догатки и откровенни измислеци!По добре е вашите историчари да се преквалифицират на писатели на исторически романи !!Devil3Devil3
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
25-02-2010, 09:48 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#4

Kako e toa mozno grobot na Aleksandar da e vo Makedonija koga neli Vardarskiot del na Makedonija ne bil naselen od Makedonci i ne se vikal Makedonija i neli nie nemame pravo na taa istorija koga seto toa bilo Grcko, no ne Makedonsko.
Pa neli Aleksandar i antickite Makedonci bile Grci?
Pa neli nie sme Sloveni a ne anticki Makedonci?
(This post was last modified: 25-02-2010, 06:30 PM by basilius_2.)
25-02-2010, 06:28 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#5

(25-02-2010, 06:28 PM)basilius_2 Wrote: Kako e toa mozno grobot na Aleksandar da e vo Makedonija koga neli Vardarskiot del na Makedonija ne bil naselen od Makedonci i ne se vikal Makedonija i neli nie nemame pravo na taa istorija koga seto toa bilo Grcko, no ne Makedonsko.
Pa neli Aleksandar i antickite Makedonci bile Grci?
Pa neli nie sme Sloveni a ne anticki Makedonci?

Дека не сте антички е точно. Но помисли дали сте САМУ словени... Или има и нешто што не ви е кажано досега? Не се секирај: И во Бугарија овије работо беа предмет на молк или една реченица во учебниците:

"Куберова България

След като Аспарух обявява своята държава на юг от Дунав, на мястото на днешна Македония е създадена Куберовата България. Първите набези на славяните в Македония са в средата на VI век. Византийците удържат Константинопол и Солун, но не устояват на заселването на северните племена в Мизия, Тракия и Македония. Земите от Белград през Косово и днешна Албания до Адриатика и на изток до Черно море са напълно превзети от миграцията. В Македония се установяват славяни от т.нар. дакийска (българска)етноезикова група. Придвижването им е от северозапад на юг-югоизток, а отделна група “македонски славяни”, както твърдят някои историци, не съществува.
Славянските общности са: стримонци край р. Струма, берзити край Охридското езеро, драговити и ринхини в Солунското поле, велегезити и ваюнити в Тесалия и др. Археологическите проучвания показват, че славянската колонизация през VII век е по-масова в Южна Македония и Тесалия, а земите по Вардар са слабо населени.
Първите заселвания на българите на Балканите е около Охрид. В “Манасиевата хроника” (1345 г.) се казва: “При цар Анастасий (491-518 г.) наченаха българите да завземат тази земя, като преминаха от Бдин (Видин) и първом почнаха да завземат Долната земя Охридска, а след това цялата тази земя. От преселението на българите досега има 870 години... След падането на Кубратовата Велика България под хазарска власт няколко потока българи начело със синовете на кана тръгват в различни посоки: хората на Котраг се преселват към средното течение на Волга, групата на Алцек - в Италия, единствено поданиците на Батбаян остават в старата родина. Кубер търси убежище в Аварския каганат и се заселва заедно с хората си в района на днешна Сремска Митровица. Кан Аспарух пък тръгва към делтата на Дунав и водейки сражения с византийците през 680-681 г., успява да отвоюва за хората си земите между Дунав и Стара планина. Така той създава Първото българско царство. Вероятно подтикнат от тези събития, през 680 г. Кубер се вдига на бунт срещу аварите. Със своя наречен от хроникьорите “безчислен народ” от българи и “сермисиани” канът се заселва в Керамийското поле - триделната равнина на Прилеп, Битоля и Лерин. Византийците приемат новите заселници, тъй като имат нужда от щит срещу аварските нашествия. Куберовите българи построяват укрепени аули край Прилеп, Девол (Албания) и много други места. Археологически находки, вкл. съкровищата от Врап и Ерсеке, показват, че заетата територия е обширна.
Двете Българии - Куберовата и Аспаруховата, си помагат. Юстиниан II напада населението в Македония, но на връщане е победен от обединените сили на българите от двете територии. Но пък чичовците на Аспаруховия син Тервел (от Куберова България) не го подкрепят, когато той се намесва във вътрешната политика на Византия и възстановява на императорския престол сваления Юстиниан II. Според най-стария надпис при Мадарския конник Куберовите българи не искали да подкрепят император. Затова пък през 717-718 г. и двете Българии подкрепят сваления император Анастасий II.
Обединението на “Горната” Аспарухова и “Долната” Куберова земя се осъществява през IХ век. Тогава византийският император Константин V Копроним започва масирана офанзива срещу България. Той нанася удари едновременно по Мизия и Македония. Военните действия почти успяват да разединят предците ни. Но Кардам разбива част от византийските войски през 789 г., а през 809 г. кан Крум превзема Сердика (днешна София). Така се открива пътят към “Долната земя”. След като византийско-българската граница се премества на юг и югозапад, при Омуртаг между двете държави цари дълъг мир. Затова пък българите се разширяват на северозапад, а при Маламир (831-836 г.) са присъединени Тракия и Родопите. Истинското обединение на двете Българии става при кан Пресиан I (836-852 г.). Около 840 г. българският владетел води тригодишна война срещу сърбите. През 850 г. в пределите на България влизат днешна Македония, Косово, части от Албания и Рас (Сърбия). "

Читај овде за настаните година по година, ред по ред со податоци и со се, а не на Донски лиезоните ала "Спомени од иднината" на Фон Деникен:

http://www.protobulgarians.com/PODSTRANI...KANITE.htm

[Image: image028.jpg][/color]

Пази што пишува во крајот:

"[color]Но така или иначе, трябва да посочим че на Балканите започва един качествено нов процес. След 681 г. започва формирането на един нов народ. И българите вече не са същите българи от Кавказ или Средна Азия, и славяните вече не са същите славяни, от Закарпатието. Възниква нов етнос, влял в себе си традициите на две индоевропейски общности, източноиранската и славянската. В следващите векове започва процес на взаимно сливане на езиците, създали един по-богат индоевропейски език, започва сливане на културите, създали една по-богата култура, възниква нова държава, първа сред славянския свят, защото носи в себе си древни, източни, неславянски държавнотворчески традиции, траен плод на евразийската симбиоза, успяла да съхрани древното име „българи” през превратностите на времето до ден днешен.[/color]"
19-03-2010, 02:15 AM
Reply
МКД Offline
Junior Member
**

Posts: 13
Joined: Jan 2010
Reputation: -3
#6

Хехе абе мунгос што те гледам смешен. Тука за гробот на Хан Аспарух тхе греат Icon_razz треба да постираш а не за нашиот великан, зашто азијативе се бореле против него и во крвта им е да го мразат. :D
Обединета Македонија!
20-03-2010, 09:33 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#7

MKD, Колку изтрајал вашиот "великан". И кога се борил со бугарите? Или така ти е пријатно да си представаш? Мунгос е попаметен од тебе, барем си молчи...

Молете се да не му се пронајде гробот на "великанот" пошто многу артефакти ќе изпаднат од него, кои може да не ви се баш пријатни.
20-03-2010, 09:57 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#8

(20-03-2010, 09:33 PM)МКД Wrote: Хехе абе мунгос што те гледам смешен. Тука за гробот на Хан Аспарух тхе греат Icon_razz треба да постираш а не за нашиот великан, зашто азијативе се бореле против него и во крвта им е да го мразат. :D

Колку един човек или държва са малки и незначителни -толку ги тресе комплекса за малоценност !!! Вашио великан -кой не е баш ваш и който нищо не е оставил след себе си ни държава ни поколение -щото е бил педерас -приляга много точно на такива хора с комплекси за малоценност!! SmajlitoSmajlitoBaehJeee
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
21-03-2010, 07:05 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#9

(21-03-2010, 07:05 PM)vargo Wrote:
(20-03-2010, 09:33 PM)МКД Wrote: Хехе абе мунгос што те гледам смешен. Тука за гробот на Хан Аспарух тхе греат Icon_razz треба да постираш а не за нашиот великан, зашто азијативе се бореле против него и во крвта им е да го мразат. :D

Колку един човек или държва са малки и незначителни -толку ги тресе комплекса за малоценност !!! Вашио великан -кой не е баш ваш и който нищо не е оставил след себе си ни държава ни поколение -щото е бил педерас -приляга много точно на такива хора с комплекси за малоценност!! SmajlitoSmajlitoBaehJeee


Извини на директниот јазик,ама ако на Балканов постои поискомплексирана нација од бугарите,тогаш здравје му кажи.

Тоа се забележува што години со ред дремите на македонски форуми...србите и грците барем не се занимаваат со нас-изгледа не се дотолку искомплексирани како вас.
24-03-2010, 05:37 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#10

(24-03-2010, 05:37 PM)demmian Wrote:
(21-03-2010, 07:05 PM)vargo Wrote:
(20-03-2010, 09:33 PM)МКД Wrote: Хехе абе мунгос што те гледам смешен. Тука за гробот на Хан Аспарух тхе греат Icon_razz треба да постираш а не за нашиот великан, зашто азијативе се бореле против него и во крвта им е да го мразат. :D

Колку един човек или държва са малки и незначителни -толку ги тресе комплекса за малоценност !!! Вашио великан -кой не е баш ваш и който нищо не е оставил след себе си ни държава ни поколение -щото е бил педерас -приляга много точно на такива хора с комплекси за малоценност!! SmajlitoSmajlitoBaehJeee


Извини на директниот јазик,ама ако на Балканов постои поискомплексирана нација од бугарите,тогаш здравје му кажи.

Тоа се забележува што години со ред дремите на македонски форуми...србите и грците барем не се занимаваат со нас-изгледа не се дотолку искомплексирани како вас.


Баце ние за разлика от вас не избождаме очите на чуждите царе по стенописите ,не къртим плочи и не заличаваме надписи на които пише това що не ви приляга!!!!!!!!! после кой бил комплексар!!!!
Па да сте живи и здрави след 1945 г.-всичко си е ваше -за него нямаме претенции!!Party3Party3
Колкото за форумите -и тук не си прав в българските форуми в които има тема-Македония е пълно с такива като теб само че за разлика от вас нам никой не ги банира -е само ако прекалят с пцуването ....което между другото са им основните аргументи!!!!!!!Tuktuk0niTuktuk0ni
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
24-03-2010, 07:56 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#11

(24-03-2010, 05:37 PM)demmian Wrote:
(21-03-2010, 07:05 PM)vargo Wrote:
(20-03-2010, 09:33 PM)МКД Wrote: Хехе абе мунгос што те гледам смешен. Тука за гробот на Хан Аспарух тхе греат Icon_razz треба да постираш а не за нашиот великан, зашто азијативе се бореле против него и во крвта им е да го мразат. :D

Колку един човек или държва са малки и незначителни -толку ги тресе комплекса за малоценност !!! Вашио великан -кой не е баш ваш и който нищо не е оставил след себе си ни държава ни поколение -щото е бил педерас -приляга много точно на такива хора с комплекси за малоценност!! SmajlitoSmajlitoBaehJeee


Извини на директниот јазик,ама ако на Балканов постои поискомплексирана нација од бугарите,тогаш здравје му кажи.

Тоа се забележува што години со ред дремите на македонски форуми...србите и грците барем не се занимаваат со нас-изгледа не се дотолку искомплексирани како вас.

Интересно тогава какво правите вие по нашите форуми Smiley-happy068
хм с това правило да пишеш само на македонски мисля , че ще им е малко по-трудно отколкото на нас да се оправят Sepotsmeva иначе погледни на youtube кво става Smajlito

и стига с тези тенденциозни коментари , това са аргументи от типа на "ти си идиот" , "не, ти си идиот " Smiley-happy068

и поне ако взимате история вземете я цялата като я искате толкова ,а не само което ви харесва от нея http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...0306_n.jpg
24-03-2010, 08:41 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#12

(24-03-2010, 07:56 PM)vargo Wrote: Баце ние за разлика от вас не избождаме очите на чуждите царе по стенописите ,не къртим плочи и не заличаваме надписи на които пише това що не ви приляга!!!!!!!!! после кой бил комплексар!!!!
Па да сте живи и здрави след 1945 г.-всичко си е ваше -за него нямаме претенции!!Party3Party3
Колкото за форумите -и тук не си прав в българските форуми в които има тема-Македония е пълно с такива като теб само че за разлика от вас нам никой не ги банира -е само ако прекалят с пцуването ....което между другото са им основните аргументи!!!!!!!Tuktuk0niTuktuk0ni


Па и не смеете и не можете да имате претенции врз нешто што не ви припаѓа на вас!


А,за Македонците кои дремат на бугарски форуми на тема Македонија-па нормално е тоа,си ја бранат македонската национална чест од напасти и штетници како вас.

И тебе некој дома да ти влезе и да изјавува претенции кон твојот дом,сопруга,деца итн.нормално е да преземеш нешто,нема да останеш со скрстени раце!
24-03-2010, 11:35 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#13

(24-03-2010, 07:56 PM)vargo Wrote: Баце ние за разлика от вас не избождаме очите на чуждите царе по стенописите ,не къртим плочи и не заличаваме надписи на които пише това що не ви приляга!!!


Ние не сме ги избодиле очите на тие ваши царови-соодветно немаме никаква одговорност,ниту вина за злосторот.

Тоа е дело на комунистички ориентирани личности и организации,а не на Македонците во глобала.


Затоа внимавај,не обвинувај погрешни луѓе!
24-03-2010, 11:39 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#14

(24-03-2010, 11:39 PM)demmian Wrote:
(24-03-2010, 07:56 PM)vargo Wrote: Баце ние за разлика от вас не избождаме очите на чуждите царе по стенописите ,не къртим плочи и не заличаваме надписи на които пише това що не ви приляга!!!


Ние не сме ги избодиле очите на тие ваши царови-соодветно немаме никаква одговорност,ниту вина за злосторот.

Тоа е дело на комунистички ориентирани личности и организации,а не на Македонците во глобала.


Затоа внимавај,не обвинувај погрешни луѓе!

Па никој и не обвинува "македонците во глобала". Но нали знаш, кој коњ фатат он вршее. Icon_razz И уште: покрај сувото, гори и суровото....
25-03-2010, 03:43 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#15

(25-03-2010, 03:43 AM)Вовата Wrote:
(24-03-2010, 11:39 PM)demmian Wrote:
(24-03-2010, 07:56 PM)vargo Wrote: Баце ние за разлика от вас не избождаме очите на чуждите царе по стенописите ,не къртим плочи и не заличаваме надписи на които пише това що не ви приляга!!!


Ние не сме ги избодиле очите на тие ваши царови-соодветно немаме никаква одговорност,ниту вина за злосторот.

Тоа е дело на комунистички ориентирани личности и организации,а не на Македонците во глобала.


Затоа внимавај,не обвинувај погрешни луѓе!

Па никој и не обвинува "македонците во глобала". Но нали знаш, кој коњ фатат он вршее. Icon_razz И уште: покрај сувото, гори и суровото....


Овој начин на размислување прилагај го во 13 14ти век.Денес сме 21ви!
25-03-2010, 02:50 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#16

(24-03-2010, 11:35 PM)demmian Wrote:
(24-03-2010, 07:56 PM)vargo Wrote: Баце ние за разлика от вас не избождаме очите на чуждите царе по стенописите ,не къртим плочи и не заличаваме надписи на които пише това що не ви приляга!!!!!!!!! после кой бил комплексар!!!!
Па да сте живи и здрави след 1945 г.-всичко си е ваше -за него нямаме претенции!!Party3Party3
Колкото за форумите -и тук не си прав в българските форуми в които има тема-Македония е пълно с такива като теб само че за разлика от вас нам никой не ги банира -е само ако прекалят с пцуването ....което между другото са им основните аргументи!!!!!!!Tuktuk0niTuktuk0ni


Па и не смеете и не можете да имате претенции врз нешто што не ви припаѓа на вас!


А,за Македонците кои дремат на бугарски форуми на тема Македонија-па нормално е тоа,си ја бранат македонската национална чест од напасти и штетници како вас.

И тебе некој дома да ти влезе и да изјавува претенции кон твојот дом,сопруга,деца итн.нормално е да преземеш нешто,нема да останеш со скрстени раце!

И тук не си прав Дамянчо-македонците кои дремат на българските форуми -хич не могат да я бранят македонската чест (с псувни тази работа не става )колкото до култура и исторически познания -издишат от всякъде -и понеже вашите хора с ниска култура по форумите се фукат с некакви червени от бивша Югославия ,които никъде не са се котирали като конвертируема валута ,но вашите комплексари се фалат че с две червени-яли ,пили и ебали наред-ви предлагам -две кафяви -да запушат дупките от които издишат!!!!!!Devil3
[Image: zx450gy250_803475.jpg]
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
25-03-2010, 05:28 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#17

(25-03-2010, 05:28 PM)vargo Wrote: И тук не си прав Дамянчо-македонците кои дремат на българските форуми -хич не могат да я бранят македонската чест (с псувни тази работа не става

Па,точно тие Македонци многу одамна разбрале дека вие освен груб и остар јазик од друго и не разбирате.

Затоа се служат со толку ниски средства и јазик во комуникацијата со такви како тебе!

Ако суштествата како тебе беа за нијанса со поголемо човечко достоинство и интелект,верувај ми,дека истите тие Македонци што денес те пцујат,би можеле да обштуваат со тебе на по-софистициран,помек и почовечки јазик.Icon_cool
25-03-2010, 08:17 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#18

(25-03-2010, 08:17 PM)demmian Wrote:
(25-03-2010, 05:28 PM)vargo Wrote: И тук не си прав Дамянчо-македонците кои дремат на българските форуми -хич не могат да я бранят македонската чест (с псувни тази работа не става

Па,точно тие Македонци многу одамна разбрале дека вие освен груб и остар јазик од друго и не разбирате.

Затоа се служат со толку ниски средства и јазик во комуникацијата со такви како тебе!

Ако суштествата како тебе беа за нијанса со поголемо човечко достоинство и интелект,верувај ми,дека истите тие Македонци што денес те пцујат,би можеле да обштуваат со тебе на по-софистициран,помек и почовечки јазик.Icon_cool

Грубия език издава -клозетна култура ,а навика да псувате сте го прихванали от сърбите които псуват при всеки повод!!
Ами не може да се води смислен разговор с хора ,които още като разберат че си българин -почват да предъвкват едно и също-татар,матар,туркомонгол ,азиатец и пр.
Аз съм можеби по-македонец и от теб,понеже по баща предците ми са от беломорието ,а майка ми е гъркиня от Драма,но по дух и съвест -съм си българин и такъв ще си остана!!!!!!Pishtoldzija
Между другото -можеш да предадеш на Братот в Кайгана(знам че и там пишеш) -по повод темата му за македонския език от 16 век ,че с написани през 1958 г. от спонсориран от Югославия институт глупости -авторитета му на "историчар"-се изпарил окончателно!!!JeeeJeeeИ да обърне внимание на пример 205 от сравнителните думи написани на гръцки и български ,но на латиница -за да не може да се напише някое омразно-Ъ!!!!!!!!
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
25-03-2010, 08:55 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#19

(25-03-2010, 08:55 PM)vargo Wrote: Ами не може да се води смислен разговор с хора ,които още като разберат че си българин -почват да предъвкват едно и също-татар,матар,туркомонгол ,азиатец и пр.

Види сега,тие се држат толку недолично и ругаешто со тебе,не затоа што си бугарин,ами затоа што се дразнат кога почнуваш да спориш по глупави теми со нив(затоа што за македонците во глобала,бугарин да им соли памет за ,,бугарската природа,, на Македонија,тоа им е равно на глупост,безумие,умопомрачение,немање елементарна култура,дефицит на самочувствие и самоконтрол и пр.)

Ете затоа така македонците се држат со тебе...не знам колку ја имаш забележано првата физиономија што ја прават македонците кога бугарин им ,,моралства,, за историја?Icon_wink

Одговор:-превртуваат очи,ама поради присуството на елементарна култура и почит,барем не си ги затнуваат ушите.Sepotsmeva

Иначе и тоа би го правеле.Ти треба да си многу благодарен што и тоа не ти го прават-значи донекаде те почитуваат.


А,иначе,за тоа татарите,тоа е навистина детска проста работа бе,јас го признавам и тука не ги оправдувам моите сонародници...ама ајде,за какви да ги мисли бугарите еден Македонец,штом ке ја виде физиономијата на хан Аспарух или на Омуртаг???Tuktuk0ni(25-03-2010, 08:55 PM)vargo Wrote: Аз съм можеби по-македонец и от теб,понеже по баща предците ми са от беломорието ,а майка ми е гъркиня от Драма,но по дух и съвест -съм си българин и такъв ще си остана!!!!!!Pishtoldzija


Е,вака сега,јас ако ја земам предвид семејната ми историја и да ти ја раскажам тебе от А до ЈА, ти сигурно ќе паднеш во депресија,и според работата на бугарскиот ти мозочен процесор(оти тој функционира само еднонасочно),првата помисла што ке ти падне е дека,,овој е одроден јаничар,,

Ама...јас сум роден како Македонец,имам македонско самосознание,имам своја држава,имам свои сонародници,тука во мојата држава има голем потенцијал за секоја една работа,и моја должност како државјанин на Македонија е да се грижам за неа,поточно за нејзината сегашност и иднина.И ич не ми пука што некои мои баби дедовци биле бугари,срби,грци или албанци,јас сум денес Македонец и горд сум на тоа.И Американците имаат европски корени попринцип,ама се горди Американци денес.Icon_cool(25-03-2010, 08:55 PM)vargo Wrote: Между другото -можеш да предадеш на Братот в Кайгана(знам че и там пишеш) -по повод темата му за македонския език от 16 век ,че с написани през 1958 г. от спонсориран от Югославия институт глупости -авторитета му на "историчар"-се изпарил окончателно!!!JeeeJeeeИ да обърне внимание на пример 205 от сравнителните думи написани на гръцки и български ,но на латиница -за да не може да се напише някое омразно-Ъ!!!!!!!!

Не знам зошто Братот за се мора да ви е крив,искомплексирани сте од детето to the moon and back, без ништо да ви има згрешено.

Ако сте малку од малку по-созерцателни,ке забележите дека освен Братот има уште двајца модератори на подфорум историја во кајгана.Tuktuk0ni
25-03-2010, 09:21 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#20

Някой оспорва ли ти правото -да се наричаш македонец?? Някой българин -усъмнил ли се е че държавата в която живееш се нарича Македония -а не ФИРОМ както сте известни в по голямата част от света по вина на Гърция???
България първа ви призна като държава и то под това име -Република Македония!!!! Но вие от всичко това извличате един коварен силогизъм ,който е в основата на всичките ви исторически претенции -като се почне от съвремието и новата история -та се стигне до античноста -където вече работата отива на -хумор ,сатира и забава -за подрастващете!!!Icon_lolSepotsmeva
Со здраве !!Party1
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
25-03-2010, 09:47 PM
Reply