Добредојдовте
 • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
 • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
 • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
 • 6 Vote(s) - 2.33 Average
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ј.ПЕТРОВСКИ И ПОЛИЦИСКО-КРИМИНАЛНОТО ПОДЗЕМЈЕ И НАДЗЕМЈЕ ВО МКД
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#61

(03-05-2011, 02:16 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(02-05-2011, 05:50 PM)goran16ta Wrote:
Quote:Zoran Bozinovski

po mene, sosema e logično takva džukela taka da drobi... predstojat izbori, a toj što na semejstvoto petrovski im ovozmoži da prebegnat vo kanada, da ostavat zad sebe izmameni doveriteli i zgora da dobijat status "politički azilanti", sega bara da im se odraboti na prvite izbori na koi i dijasporata će glasa. izgleda deka petrovski lošo odrabotuvaat pa taa nervoza dobiva oblik na histerija. doprva očekuvam da se glupiraat...


Ке одговорам само на овој коментар на З. Божиновски бидејки е школски пример како работи УДБа:


Quote:Dezinformacije se pažljivo doziraju, pri čemu se umataju u ambalažu od mnogo točnih podataka koje se mogu provjeriti, ili koje su opće poznate. U ovakvim kampanjama dezinformiranja agenti dezinformatori najčešće se služe medijima, novinarima i urednicima koji su, najčešće, već i sami protivnici napadnutih političara, a ponekad i plaćaju neke novinare i vlasnike medija. Pri širenju dezinformacija protiv glavnog protivnika namjerno se ostavljaju tragovi kako tu kampanju poluistinama i neistinama širi netko drugi tko je u sukobu s glavnim protivnikom. Kako bi se sukob između različitih protivnika produbio šire se dezinformacije i o tome drugom protivniku pri čemu se ostavljaju tragovi kako to širi glavni protivnik. Ovakva dezinformacijska kampanja može se provoditi preko medija ili preko mreže terenskih «dobro informiranih tračera», a kad se širi preko medija odvija se obično u tri koraka:

1. dostavljanje medijima istinitih kompromitirajućih podataka o napadnutim osobama,
2. medijski napad podatcima koji su samo djelomično istiniti,
3. otvoreno zagovaranje rušenja pojedinih političara i stranaka.


Што е точно во тоа што го напишал З. Божиновски:

1. Престојат избори
2. Ке гласа диаспората

Кај се лагите:

Диаспората ке гласа за СВОИ КАНДИДАТИ. По онаа што досега се знае само три партии ке имаат кандидидати во диаспората : ВМРО ДПМНЕ, СДСМ и ДОСТОИНСТВО.
Во моите текстови и во серијалот "ДЕСТРУКТИВЕЦ" никаде нема збор за ниедна партија туку сe зборува за луѓето на УДБа инволвирани во ПАРТИИТЕ.

Прашање кое се наметнува, зад која партија стојат З. Божиновски, Диневски и Ицо Најдовски.


пс.Goran16ta благодарам што ги пренесе мислењата од ФБ. Блокирањето да можам да дискускутирам зборува за валидноста на аргументите на Диневски, Божиновски и Најдовски.
Quote:Aleksandar Dinevski

Кој те блокира ѓубре едно УДБАшко??? Ете дискутираш! Ти се јави место дебилното синче ама барем да дадеше образложение за глупоста што ја тропна погоре. Твоите шизофренични испади не се предмет на мој интерес!


Quote:Dušan Petrovski

Повели тука Диневски, не мора се' на приватни пораки да ми праќаш поздрави:

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...1#pid37551Quote:Aleksandar Dinevski

Ooo se javi idiotceto ama nisto ne kazuva za gluposta sto ja tropna?! Fala na pokanata ama ne posetuvam ludnici! Arni ste si tamu sobrani. Debatirajte si samite...Quote:Dušan Petrovski

"Диневски и неговата дружина од КСИО го вршат притисокот врз Лефтеров."Quote:Jordan Petrovski

Диневски, оваа е профил на Блажо Стојановски и тука можам да дискутирам но не ги гледам коментарите на З. Божиновски и Ицо Најдовски. Мојата наводна шпиунажа никој не ја докажал иако ме следеле официјално полни шест години. Што феномен ке бев да ја мамам УДБа кога во следењето се употребени сите технички и оперативни средства.
Твоето работење за СРПСКИ интереси е секој ден се појасно. Тоа што наместо да посочиш на парите од КОС кој Радомировиќ ги давал на одредени ВМРО вци ти бркаш "бугарофили". Па кога "бугарофилите" дојдоа на власт, поточно твојата "смртна непријателка" Доста Димовска ти се врати односно Доста те врати на работа во МВР.
Да се вратиме на онаа што е напишано во текстот: Дали ти и КСИО сте вршеле притискок на Лефтеров. ???
03-05-2011, 07:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#62


Quote:Aleksandar Dinevski

Komentarot na moronot Jordan Baba Cana e izbrisan od moja strana bidejki moronot ednas mora da se nauci na red i da diskutira na temata a ne ko papagal da postavuva edni te isti stupidni prasanja. Prasanjeto sto e postaveno e do negoviot DEBILEN sin na koe toj uste ne odgovoril. A Idiotot Jordan kodosot na UDBA so psevdonim BABA CANA e dolzen da odgovori na prethodno postavenite prasanja od mene i od Zoran Bozinivski.

Quote:Aleksandar Dinevski

Se dodeka ne odgovori na niv ke bide brisan!


Quote:Jordan Petrovski

Знам дека се обидуваш да ја сокриеш вистината зато ги бришеш моите мислења. Прочитај што си напишал и на тоа си добил многу прецизен одговор. Оваа е одговорот на твоите прашања.

Диневски, оваа е профил на Блажо Стојановски и тука можам да дискутирам но не ги гледам коментарите на З. Божиновски и Ицо Најдовски. Мојата наводна шпиунажа никој не ја докажал иако ме следеле полни шест официјално години. Што феномен ке бев да ја мамам УДБа кога во следењето се употребени сите технички и оперативни средства.
Твоето работење за СРПСКИ интереси е секој ден се појасно. Тоа што наместо да посочиш на парите од КОС кој Радомировиќ ги давал на одредени ВМРО вци ти бркаш "бугарофили". Па кога "бугарофилите" дојдоа на власт, поточно твојата "смртна непријателка" Доста Димовска ти се врати односно Доста те врати на работа во МВР.
Да се вратиме на онаа што е напишано во текстот: Дали ти и КСИО сте вршеле притискок на Лефтеров. ???

пс. начинот на кој реагираш покажува дека УДБАШКОТО никогаш не згаснало во тебе а тоа зборува дека се уште работиш за нив. Освести се не сум во твојата УДБАШКАТА канцеларија па ке изнудуваш одговор/признание каков што ти замислуваш или посакуваш.
03-05-2011, 08:24 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#63

Како е можно овој Диневски и Змејковски да се уште на слобода??!!
Или ДПМНЕ е легло на кодоши или се сите слепи таму??!!
03-05-2011, 08:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#64

(03-05-2011, 08:29 PM)montehristo Wrote: Како е можно овој Диневски и Змејковски да се уште на слобода??!!
Или ДПМНЕ е легло на кодоши или се сите слепи таму??!!ДПМНЕ затоа е и формирано. Ако не беше легло на српски измеќари досега лустрацијата ке беше одамна завршена.


03-05-2011, 08:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#65

(14-10-2010, 07:33 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Која е вистината за ВМРО ДПМНЕ

четврток, 14 октомври 2010 15:06
УДБАШКОТО ДПМНЕ ЈА ПРОКОЦКА ШАНСАТА ШТО МУ ЈА ДАДЕ ВМРО ПРАВДА!!!По многу децении и тешки надмудрувања со комунистичката тајна полиција, раководството на ВМРО ПРАВДА, согледувајќи го моментот-распадот на Југославија, донесе решение на ДПМНЕ да му даде шанса да го продолжи континуитетот на ВМРО и така да се изборат за суверненоста и самостојноста на делот од Македонија кој се наоѓаше во составот на Југославија. Силите во ДПМНЕ кои беа инсталирани од УДБА многу бргу ја сфатија опасноста од четирите златни букви и тргнаа во офанзива да ги елиминираат вистинските носители на идејата на ВМРО.


Знаевме дека нашиот текст од минатиот број на Фокус за тоа дека досијеата се во Белград, ке предизвика интерес, но, знаевме и дека никој од прозваните ќе нема храброст да одговори директно, па уште во Фокус. Ќе пуштат некои нивно пискаралце да напише текст полн со лаги и манипулации. Стара комуњарска игра. Си имаат тие весничиња во кои си ги објавуваат писанијата на пискаралцата, кои "ничим изазвани“ ќе објаснат дека белото не е бело. Да се спомене вистинскиот повод за писанието Бог да чува и да брани, но, затоа ние ќе се дрзнеме и сакаме да одговориме на лагите.

[Image: majom-cenzura.jpg]


Веќе два пати се обидовме да укажеме на небулозите на „Фрчолина“(Љубомир Данаилов Фрчкоски) околу законот за лустрација во „Дневник“, но, уредникот Бранко Ѓорѓевски ни кажа дека, иако не сме споменати, великодушно ќе ни понуди „простор од дваесетина реда". И кога му пративме текст, ни тие дваесет реда не беа објавени. Наводно, текстот бил „преостар“, а и сме го споменувале и Бранко Црвенковски.
Во исто време, новинарка од „Нова Македонија“ беше многу „happy “што ќе може да направи текст со кој ќе им даде шанса на тие кои го понудија доказот за белградските досијеа и така да ја соголиме лажгата на Стојан Андов. Ама по се изгледа, некој и посоветувал да заборави на разговорот. Демократија и слобода на говор по „кумровачки“ терк. Затоа, одговоров на пискаралцата ќе го дадеме во Фокус и ќе им понудиме полемика на страниците на овој неделник или на нашиот сајт http://www.kotle.ca. Во двата случаи, тие што ќе се решат на полемика нема да бидат ограничувани во должина на одговорите, ниту пак, во содржината. Практично, им нудиме шанса да осознаат што е слобода на говорот.ВМРО никогаш не било мит!

[Image: 23.10mro1.jpg&t=1]
Ќе почнеме со текстот "Рушење на „митот за ВМРО“ од Ивица Боцевски, објавен неодамна во рамките на колумнистичкиот простор на „Дневник“. Господине Боцевски, треба да знаете дека ВМРО не е мит, туку реалност. Додуша, Вие бевте во ВМРО ДПМНЕ на Никола Груевски, па можеби затоа имате таква претстава и сфаќање и затоа сте се нафатиле да напишете ваков АНТИМАКЕДОНСКИ ПАМФЛЕТ. За да разберете што е ВМРО, треба да го знаете ова: ВМРО е самоцел, од себе, за себе, со себе, за Македонија! Тоа е единство. Нешто како Светото Тројство! Сето друго е манипулација.
ВМРО никогаш не згаснало друже Ивица. „Марица“ знае најубаво и најизворно. Запрашајте ја, таа не возеше до вашите центри за "демократизација", наречени од "непријателите" на комунизмот, станици на милицијата. „Таа“ ќе ви потврди дека ВМРО секогаш било присутно во Македонија и покрај невидениот прогон, судења, убиства.

[Image: 41790_141472029225004_8564_n.jpg]

За да се направи дистинкција од ВМРО-то на Ванчо Михајлов , во 1947 година се формира ВМРО ПРАВДА и само за неколку месеци постоење собра преку 28. 000 членови и продолжи со борбата за самостојна, суверена и ОБЕДИНЕТА Македонија. Тројца од четворицата основачи се се уште живи и дел од нив никогаш не прекратиле со активностите.
На формирањето на ВМРО ПРАВДА никој не приговараше, па ниту Ванчо Михајлов, иако знаел за основањето и делувањето на ВМРО ПРАВДА. Не приговараа ниту во другите делови на Македонија, Пиринска и Егејска, каде што беше возобновено ВМРО. Што е јасен и недвосмислен показател, каде е континуитетот на ВМРО!
По многу децении и тешки надмудрувања со комунистичката тајна полиција, раководството на ВМРО ПРАВДА, согледувајќи го моментот-распадот на Југославија, донесе решение на ДПМНЕ да му даде шанса да го продолжи континуитетот на ВМРО и така да се изборат за суверненоста и самостојноста на делот од Македонија кој се наоѓаше во составот на Југославија. Силите во ДПМНЕ кои беа инсталирани од УДБА и кои требеше да им послужат на српско - комунистичките сили како декор дека во Македонија постои плурализам и демократија, многу бргу ја сфатија опасноста од четирите златни букви и тргнаа во офанзива да ги елиминираат вистинските носители на идејата на ВМРО. Тој атак беше пресилен за неискусното и чесно гласачко тело внатре во партијата, што на УДБА и овозможи да однесат победа, да не дозволат ниту еден член на ВМРО да влезе во раководните структури на ВМРО ДПМНЕ и со тоа УДБА воспостави целосна контрола врз ВМРО ДПМНЕ. Тие случувања беа пресудни за нашето повлекување.

[Image: 2m6n5ds.jpg]

Писмо објавено 1992 година во "ПУЛС" на кое до денеска нема одговор


ГРУПАЦИЈА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ
Дане Поповски Јордан Петровски

ИЗВОР

Quote:Jordan Petrovski

Се надевам дека ке се јават оние кои се прозвани во текстов и во писмото, писмото кое чека на одговор од веке 19 години ...


Quote:Jordan Petrovski

Лажниве ВМРО-вци ке го одмолчат и ова:

Денес кога државата Македонија е реалност, антиквизацијата зад која стои партија со предзнак ВМРО, историската ВМРО ја деградира на нивото на колаборационистите на Грција и на Србија од „македонската борба“ - Гоце Делчев го прави Коте Христов, Дамјан Груев го прави Глигор Соколов(иќ). Овој атентат врз ВМРО се врши преку апликацијата на акронимот ВМРО (одржуван во меморијата како синоним за самостојна држава) во името на партијата, што доведува до гласови и до власт. Сама по себе таквата апликација противречи и на системот на ВМРО, и на уставното уредување. ВМРО била движење на отпорот за политичко ослободување. Штом се дојде до своја држава, таа (ВМРО) - категоричен е творецот на системот Христо Матов - го “губи правото на своето постоење“.

Димитар Димитров

Целитот текст: http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=408A29...2DE1C5EB0E
19-06-2011, 06:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#66


Quote:Блажо Стојаноски

ВМРО е македонски ДАМАР , тие 4 букви се света работа и нетреба да се допушти некој партиски лигуш да ги валка , тие припаѓаат на секој македонец , ДПМНЕ треба да се остави само да шета низ партиско-политичкиот свет , улогата на ВМРО ннее во партиски интереси , ВМРО е БОРБА која ке заврши тогаш кога МАКЕДОНИЈА ке ги збере сите три дела заедно во нејзините пазуви , формирањето држава со име Македонија , само на еден дел од нејзината територија , не и дава право на организацијата да престане со нејзината борба ,а уште повеќе никој нема право на тој дел државотворноста да ја дели со немакедонско население , мислам како носител ,за жал ДПМНЕ ја извалка таа улога на ВМРО ,затоа треба формирање на вистинско ВМРО ,со сите негови параметри , освен вооруженета борба која треба да се замене со друг вид на притисок врз окупаторите на Македонија и македонизамот .


Quote:Jordan Petrovski

Блажо нема многу да пишувам. ВМРО остана ЧИСТО, ЧИСТО И НЕ ИЗВАЛКАНО. Не наседнувајте на приказните на УДБа, треба да се формира вистинско ВМРО. Проблемот е во оние кои лажно се представуваат како следбеница на идеата на ВМРО. Проблемот е во непридржувањето на начелата на ВМРО. Ке споменам само две:

1.За финансиски злоупотреби е изречувана смртна казна
2.За неморал/прељуби внатре во ОРГАНИЗАЦИЈАТА се изречувани смртни казни.

Еден од тие што го извалкаа името на ВМРО е Љубе Бошковски. Вие застанавте зад него кога формираше партија, денеска пак стоите зад него а никој не прашува на кој начин Љубе го стекна богатството. Зошто Љубе, Љупчо, Грујо .... кога беа и се на власт не се однесуваа/ однесуваат по принципите на ВМРО.

Проблемот Блажо не е во ВМРО, проблемот е во лажните ВМРО-вци.
19-06-2011, 06:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#67


Quote:Васка Есенчева

вмро е бугарско кукавичино јајце во поновата македоснка историјаQuote:Jordan Petrovski

Госпоѓо, Госпоѓице или Другарице Васка. Вие за да разберете што е ВМРО, треба да го знаете ова:

ВМРО е самоцел, од себе, за себе, со себе, за Македонија! Тоа е единство. Нешто како Светото Тројство! Сѐ друго е манипулација.

Бугарофилството кое сакате да го наметнете е само обична лага и манипулација. Вистината онаа за која има премногу докази го зборува спротивното. Србокомунистичка братија имала и има за цел, на нас Македонците да ни наметне чувство на „Бугарофилство“ и тоа само затоа што се залагаме и бориме за суверена и самостојна Македонија.

Ние сме прогонувани, судени и затворани како „ванчомихајловисти-бугарофили“ или „бугараши“ во времето на апсолутна власт на србокомунистите. Заминати сме скоро сите од Македонија, некои уште на почетокот на педесетите, некои на почеток на седумдесетите, некои на почеток на осумдесетите, некои на почеток на новиот век. Секој од нас ако навистина бил бугарофил како што ни стои во обвиненијата, со стапнување на тлото на Европа, Северна или Јужна Америка, ќе се изјаснил за Бугарин!!! Такви меѓу нас нема. Ние сите сме Македонци.Quote:Zarko Stoleski

Icon_razzvaska
19-06-2011, 06:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#68


Quote:Блажо Стојаноски

Јордане , ние денес во Македонија немаме ВМРО , ние имаме ВНРО- ДПМНЕ , ова се два различни субјекти , па од тој аспект велам дека треба ДПМНЕ да се пушти да шета низ партиските лавиринти , мислам тие 5 букви а 4-те свети букви треба да им ги оставиме на сите македонци и граѓани .Што се однесува до неговата борба (на ВМРО) таа и не престанала , јас кажав таа ке престане кога ке се реализираат сите нејзини заложби , мислам дека денес не се во прашање личностите него во тоа што ја имаме додавката ДПМНЕ , значи на таа партија им , можеби, одговара такви личности, но тие и немаат нништо со идеалите на ВМРО , ете тука е преварата - измамата на Македонците , тоа по мое вака би било споредено : имаме Каледонија и НОВА КАЛЕДОНИЈА , имаме Р.МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНИЈА , Р. Српска и Р. Србија , .... Во се друго те прифаќам дека треба така и да биде , и за проневера и за прелуба и за предаство и за неисполнување на одредени задачи треба суд , според традициите - законите на ВММРО .


Quote:Бошко Шкариќ

Васке секоја чест....Quote:Блажо Стојаноски

Г-дине Шкариќ , не ме чуди што и честитате на Васка , вие сте со некое друго гледање , ве лажат , ве управуваат како сакаат , еве и јас си реков да не ви обрнувам внимание но , неможам да премолчам на ваквата УДБАШКА политика
Quote:Васка Есенчева

вмро е историја и симбол на бугарштината во македонија. ако не престанеме да фалсификуваме и крадеме историја од бугарите, бугарија ќе реагира како грција. што ќе мисли светот за народот што две држави го обвинуваат за историски кражби и фалсификатиQuote:Бошко Шкариќ

точно ние сме, јас сум со друго гледање работие од друг агол, никој неможе да не лаже и да не управува како сака, како што велите вие. Ние поинаку ги гледаме работите про МАКЕДОНСКИ - односно МАКЕДОНСКИ, ние не сме како вас да се држиме до мајка БЛГАРИЈА како слеп за стап, про бугараски сте настроени, под маска на македонзмот а уствари сте за бугарите затоа вас не ви одговара некој друг, па србите се поголеми македонци од вас и во македонија и надвор од неа, зошто затоа што се борат за македонија, за независна македонија, а вас тоа на ГОЛЕМО МАКЕДОНЦИТЕ не ви оговара зошто, затоа што сте за Македонија во склоп на мајка блгарија....
19-06-2011, 06:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#69


Quote:Блажо Стојаноски
какво не одмерено трескање , шлапање , за кого работите ВИЕ Г-ѓо/ ѓице Васка , со која цел 500 000 плус стотина илјади други , глсачи кои го сакаат ВМРО , ги омаловажувате и ги фрлате во прегратките на Бугарија , тоа ли е советот од вашите советодавци Г-дине Шкариќ , колку да сакате да правите интриги , не ке можете , добро ни е позната таа Српска политика во Македонија , нарекувајте не како сакате , но не ке можете да ни го натурите вашето деака вие сте поголеми македонци од нас , почитувачите на ВМРО ,


Quote:Бошко Шкариќ

ма ние знаеме кои се МАКЕДОНСКИ почитувачи на вмро, а знаеме кои се про бугарски почитувачи на бугарското вмро затоа сите ве држиме на око ве знаеме како дишете, можете само да нит пљунете под прозор Српската политика односно на република Србија е јавно јасно позната и дефинирана не се меша во внатрешните работи на македонија го почитува секој став на македонија не признава под уставно име и така натаму... а ставот на србите во македонија е јасен да се борат за државата за македонија и да бидат лојални граѓани без да бидат со било каква про туѓо убедување влијание


Quote:Boris Lazarov

Vsusnost,zamkata e tokmu vo toa da se otkazeme od VMRO.Eve zosto:Ako revolucionernata borba na makedonskiot narod na krajot na 19 i pocetok na 20 vek ja vodele licnosti koi se najdirektno vo rakovodstvoto na VMRO(Gruev,Delcev,itn),avtomatski priznavame oti tie odrabotuvale za tugi,a ne makedonski interesi.Ako duri i podocna vo Vtorata Sv.Vojna borcite na antifasistickoto dvizenje vo Makedonija i organite proizlezeni od nego(ASNOM,Prezidiumot na NRM,itn),se povikuvaat vo formiranjeto na nasata drzavnost na svetlite tradicii vo borbata na makedonskiot narod za sloboda i prviot Ilinden(Krusevskata Republika),vo koi pak VMRO e neodminlivo,dali ne si ja rusime najdirektno svojata drzavnost?VMRO imalo dovolno sila i doblest uste na samite pocetoci da gi osudi samoto obidite za vrhovisticki vlijanija vrz nego(koi sekako postoele),taka sto nema potreba sega toa za sto tie sami go osudile,nie da im go vrakame povtorno i povtorno.Toa e titovisticko-jugoslovenski pristap kon VMRO i makedonskata borba i e na nasa steta.
19-06-2011, 06:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#70


Quote:Блажо Стојаноски

Аман бре ке ме растажиш , данајци сте вие, мислите дека ние не ве држиме на око , Вие се секирате за Македонија колку јас за ланскиот снег , незнаеме , што мислите вие , кој сте вие , и зошто така велите , умре вашата сила прилателе , НАТО му го дотера малку умот на хегемонистите српски , само требаше уште малку па ке беше се во редQuote:Бошко Шкариќ

ахах нашата сила друже е јасна и нато неможеше силом да ја порази затоа денеска пробува милом со самити им го лиже газот на србите и србија...Quote:Васка Есенчева

не вреди да се дебатира со грујовистичкиве глупаци - првиот лидер и основач на тморо Христо Татарчев е бугарин до коска - кој не верува нека му се јави на внук му Иван Татарчев во Софија, вториот лидер Иван Гарванов е роден во Стара Загора,чист бугарин без никакво македонско потекло. третиот лидер Тошо Александорв е бугарин - кој не верува нека контактира со некој од 30 живи внуци и правнуци во бугарија,америка и канада. четвртиот Ванчо Мијахлов - бугарин. за петтиот лидер Љубчо Георгиевски нема потреба да се каже . овој шестиот Никос Грујевиќ е антички удбашки кловн


Quote:Блажо Стојаноски

Тух каква мисла , абе го дадовте Косово , ја наведнавте главата како ЕБАНИ и сега вие му го лижите газот на НАТО , аман немој да ја земате ВОЈВОДИНА и Санџак
19-06-2011, 06:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#71


Quote:Trajko Trajkovski

Vaska ova sto go kazuvas e 18 vek ti si vo pravo.Prema istoriski fakti.Dali mozes da prezentiras da Bugari pred da dojdat na BALKAN imale svoj jazik, i da toj jazik nema nitu eden zbor koj sega se sboruva vo BUGARIJA.Denesen jazik vo Bugarija e isti sto bil pred doadanje na Bugari na Balkan. Slovenska grupa na jazici.Sloveni ne se dojdeni vo 5 vek na Balkan tuku 30 000 godini na toj prostor..Bugari go primile jazik na domorodno naselenie.Bidejki bile malo brojni.Quote:Бошко Шкариќ

zaklucok makedoncite se anticki, starosedelci na balkanot potomci na Aceta neli Trajko??Quote:Trajko Trajkovski

Bosko trebe da ucis mnogu ti si dete samo porasnalo.Istorija nee ova sto e napisana sto si ucil.Toa e lazna istorija.Aleksandar Makedonski poteknuva od Makedonija i zatoa se vika Makedonski. Id pleme slovensko.A Pleme slovensko e doneseno so vselenski brodovi od planeta SIRIUS pred da se taa planeta raspadne. Slavenska grupa na narodi e stara i najstara grupa ne dojdena vo 5 vek.Zatoa uci dete seta denesna istorija ce pretrpi izmeni.Vidis Enciklopedija nie izdadovme Siptarija vadi druga enciklopedija.A sto ce receme za istorija vo koja nie ne sme svedoci,
19-06-2011, 07:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#72


Quote:Boris Lazarov
G-go/ice Esenceva,grujovisticki glupaci moze da vidite samo ako ste nalokani sumadijska sljivovica,a lepenjeto etiketi/navredi e udbaski stil.Vas nikoj ne vi rece glupa,samo faktite gi izvrtuvate.Nie site mn.dobro se poznavame,nitu Blazo,Jordan,a ni jas ne sme podrzuvaci na grujovata politika,tokmu naprotiv.Vsusnost,toj na teren odrabotuva najdirektno tokmu za istite centri kako vas.Tatarcev vo podocnezniot zivot skoro celosno bil povlecen od aktivno ucestvo,Garvanov znaete kako zavrsuva so svoeto dejstvuvanje,a za pismata na Aleksandrov objaveni vo stranskiot pecat i povik za posebnost na Makedonija,pretpostavuvam ne ste slusnale.Samo,vo sekoj slucaj VMRO e mn.poveke od 3-4 lideri.Pretpostavuvam oti stoticite iljadi borci koi pominale pod toa zname site bile vo zabluda i bugarofili?!Za Srbija,Kosovo i NATO ic ne mi e gajle.A bile,a ne bile.Quote:Бошко Шкариќ

luge so vakva istorija kakva sto ja imame deneska svetot ni se smee, a nedaj boze vakvi gluposti da se najdat vo ucebnikot po isotrija nisto cudno vselenski brodovi drn drn....ima da bideme zivi sramoviQuote:Trajko Trajkovski

Bosko da diskutiras za vazni raboti da tvrdis trebe da imas dokazi.Se sto si ucil e lazna istorija.Nie do vcera ne sme znaele koj e CENTO.Denes nikoj ne znae koj e Dragan Bogdanovski.NEMA VO ISTORIJA NASA.Bi ti sovetuval da ne protiv recis.nitu azbuka na istorija ja neznaes.A sa diskutiras e neumesno
19-06-2011, 07:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#73


Quote:Jordan Petrovski

Госоѓо, Госпоѓице или Другарице Есенчева бев многу јасен ВМРО е исклучиво МАКЕДОНСКА ОРГАНИЗАЦИЈА.
Вие многу малку ја познавате МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА. Историјата не се само голи реченици, туку осознавање на состојбите, поимите ... Затоа ке ви цитирам малку што запишал неутрален современик-Брајлсфорд:

"Една од последица на брзиот економски развој на Булгарија беше, да нејзината потреба од работници охрабри бескраен бран на Македонски иммигранти, кои поминуваа неколку месеци, или неколку години во Кнежеството и потоа се враќаа во своите села со заштеди.
Овие луѓе станаа мисионери на Булгарската идеја."

Татарчев каде се образувал???Quote:Jordan Petrovski

Блажо, за ДПМНЕ си потполно во право затоа и насловот на текстот е:
УДБАШКОТО ДПМНЕ ЈА ПРОКОЦКА ШАНСАТА ШТО МУ ЈА ДАДЕ ВМРО ПРАВДА!!!

Ние од ГРУПАЦИЈАТА изнесовме еден куп документи дека ДПМНЕ е творба на УДБа кои никој не ги демантираше. Освен ако за демант се сметаат навредите и вулгарностите. Истите луѓе кои го основаа ДПМНЕ денеска лажно се прикажуваат за основачи на ВМРО ДПМНЕ. Ке повторам по незнам кој пат. ВМРО и ДПМНЕ се споиа но ВМРО не се претопи во ДПМНЕ. Водството на ВМРО никогаш не влезе во раководните структури на партијата. Затоа Јаковлевци, Танталовци, Наумовци, Мијалковци, Љубевци и уште еден куп други лажни ВМРО-вци несмеат да се прифатат да дебатираат јавно со нас.
пред 4 часа · Ми се допаѓа · 1 личност
Jordan Petrovski Пропагандистиве српски кога ке им понудиш дискусија со факти веднаш бегаат како ѓавол од крст. Ти Бошко по се си од колонизаторско семејство.Quote:Васка Есенчева

јордан покажи факти дека лидерите на вмро што ги набројав немале бугарско самосознание
19-06-2011, 07:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#74


Quote:Jordan Petrovski

Госпоѓо, Госпоѓице или Другарице Васка, препрочитајте ги цитативе од книгава на Брајлсфорд кои подолу сум ги издвоил. Со овие неколку цитати од книгата на Брајлсфорд сите Српски и Бугарски пропаганди паѓаат во вода.

"Една од последица на брзиот економски развој на Булгарија беше, да нејзината потреба од работници охрабри бескраен бран на Македонски иммигранти, кои поминуваа неколку месеци, или неколку години во Кнежеството и потоа се враќаа во своите села со заштеди.
Овие луѓе станаа мисионери на Булгарската идеја."

-"Македонското селанство, ќе ја подржи било која пропаганда која им ветуваше, било каква надеж за брза слобода од Отоманското ропство".

-"Додека и покрај симпатиите на Софија, Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација".

-"Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација.: Булгарофилските Македонци ја започнаа својата прекрасно-организиран револуционерен комитет во 1893"

-"Само треба да се разјасни поимот БУГАРОФИЛСТВО. Тој поим не означува припадност на Бугарската нација туку почит и љубов-благодарност за одредена помош ...кон-од Бугарија"

пс. каква самосвет имале вашите родители или луѓе кои влијаеле на вашето воспитување, по фотографијата на профилот судам дека сте млади, во време на Југославија


Quote:Boris Lazarov

Da se zarasame po istata logika kako Tatarcev i"brojnite"potomci se najdoa da ziveat vo Bugarija i kako se sebespoznavaat,kako po istata logika sinot na Kiro Gligorov-Vladimir Gligorov(koga ne e na predavanja vo Viena),kako i decata na brojni ex komunisticki rakovoditeli,znaci,po koja osnova den denes ziveat vo Belgrad i kako se izjasnuvaat?Dali toa znaci deka NOV i POM bilo rakovodeno od Srbi-Srbomani?Sepak ovie luge vrsele oficijalni funkcii,za razlika od Tatarcev,Aleksandrov i dr.,kog dejstvuvale vo uslovi na recisi celosna ilegala.Ete kaj odime so takvata logika.
19-06-2011, 07:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,630
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#75


Quote:Досијета на главните кодоши и на кодошените се во Белград![Image: aj_9_gf1_40_b.jpg]

Наш Бранче, инаку, имал многу голема доверба во Калиниќ, Калиниќ во Среќкo, Среќко во Чедо, Чедо во Змејко, Змејко во ВМРО... А во сите нив најмногу доверба имал Вања Бокан зет на генерал Недељковиќ...Во Бокан, многу верувал Баџо, а во Баџо, Јовица Станишиќ. А во Јовица, СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ. Сега можеби е појасно зошто и Љупчо и Груица мораат да го штитат Бранчета. Дуван убија ...така велат и пријателите на доктор Тодоров...


Зборуваме за кодоши и соработници, сакаме да ги откриеме и "казниме" за нивната активност. Дотука, декларативно, се е вред и е на патот кон ЕУ и почитувањето на резолуцијата за осуда на комунизмот. Ама, едно големо, ама, тоа треба да го сторат луѓе кои им давале налози и за чии кариери и идеологии, соработниците кодошеле.
За да се осигураат налогодавачите дека раката на правдата нема да стаса до нив, тие за да го спроведе законот за лустрација избраа самобендисан шутрак, кој за да ја покаже самобендисаноста се обидел како глумец, балетан, боксер и никаде не успеал. Обично таквите нарциси ги ангажира србокомунистичката тајна полиција. Дали овој нашиов шутрак е ангажиран од нив не сум 102% сигурен, ама н еми се верува дека е случајност одењето во политика на таков нарцис и времето кога е влезен во политиката.
Но, налогодавачите не би биле налогодавачи и во Караѓорѓево и во Титово и во Кирово време ако не биле претпазливи, па затоа донесоа и закон дека лустрација ќе нема по 1991 година. Наводно, 1991 година е избран демократ над демократите и донесен е демократски устав над уставите.


Алиса не знае ништо за чудата оти не била во Македонија


Абе што да ви раскажувам. Како од бајките. Како да ја читаме пред нас „Алиса во земјата на чудата“. Но, за жал, во Македонија чудата се уште почудовишни, па затоа Алиса не знае ништо, оти не била таму, во таа „чудовишна“ земја. Еве неколку што драгата Алиса не ги видела и не ги знае.Првото чудо во земјата на чудата

Зетот на четничкиот војвода Стојан Мишев, (Г.К.), го донесоа да прави независна македонска држава. Какав тест, такав зет. Во бугарско Бугарин во српско Србин, ама никогаш Македонец.
Второ чудо во земјата на чудата - ФРЧОЛИНА[Image: b172ce97c4978dd69d5b1e1a2a6bb61a.jpg&t=1]

Тој е пишувачот на уставот над уставите, демократ „по ширину и висину“. Да се земе човек со дефект - по кумановски "удрен сас Бојкову чарапу" - да пишува устав, може да биде само по налог на политичко - полициското подземје, бидејки нема подобар и поефекасен начин да се растури државата од правење на дефектен прв устав на првпат осамостоена држава. Но, на полициско-политичкото подземје тоа му е малку, па комунистичко-мафијашкиот испрдок со дефект во главата, Љубомир Данаилов Фрчковски го назначија и за министер на полицијата.
За да видиме дека полициско - политичкото подземје навистина знае да направи избор, не требаше да се чека многу. Удрениот „сас Бојкову чарапу“ веднаш тргна „демократски“ да ја реорганизира МВР и ја прилагоди согласно неговите сништа од детството да стане главен во маалото, па и малку пошироко. Зеде за соработници „демократи“ како што се неговите херои што му удирале чврги по скопски кафиќи и дискотеки, Роли, Сеад, Циганот, Орце...и тргна демократијата по теркот на болниот во глава: ред тепа полиција, ред тепаат и пљачкаат демократските идоли на испрдокот.
Бисер од демократската лепеза на удрениот во глава е прогонот за МАКЕДОНСКИ ВРХОВИЗАМ И НАЦИОНАЛИЗАМ во МАКЕДОНСКА ДРЖАВА. Со знаење, разбира се, на зет му на Стојан Мишев. САО Куманово и Илирида не го интересираа, тоа беа појави кои по негов критериум не заслужуваа прогон.

Кога постави снајпери на покривите пред Собранието за да обезбеди уште четири години владеење на полициско политичкото подземје дури и по цена на крв до колена, период кој му беше неопходен на подземјето да се инфилтрира докрај во ВМРО ДПМНЕ, тогаш на јавноста и покажа дека нема ништо пострашно од тоа кога на „удрен во глава“ ќе му дадеш власт.

По изборите почнаа сериозни подготовки за конечна пресметка со ВМРО. Почна удрениот во глава да избира екипа која ќе им помогне на старите кадри во КСИО. Но, настанаа "мали" проблеми внатре во полициско политичкото подземје. КУМОТ од Белград сакаше чисти сметки и веке немаше потреба од идеологија. Затоа им пушти малку мафијашки вирус на дотогаш со идеологија врзаните следбеници во Македонија. Вирусот ги зафати и полициското и политичкото крило и се разбира настана борба.
Главната битка се водеше кој да стане "придружничка" од Македонија на КУМОТ на мафијата, а се знае, придружничката за да стане придружничка No1, мора да ги елиминира сите. Изборот на местото каде што беше врачена пораката на дотогашната придружничка , дека тој и идеологијата се веќе историја, има голема симболика. Ороспиите како придружнички на мафиозите и КУМОВИТЕ почнуваат и завршуваат пред места како што е скопскиот хотел „Бристол". Другарчето по идеологија Столе Андов, по се изгледа недовлно информирано, се затрча да седне на столот на стaрата ороспија ама го избркаа како куче полно болви.
Испрдокот наместо да замине и тој во историја, го наградија да продава зјала по свет, стана министер за по надвор. На негово место донесоа човек чие мото беше и е, "све за краља и отаџбину" и затоа и не е издвоен како чудо, зашто за краља и огаџбину и не е некое чудо во Македонија. Додуша, тој и не беше тој што го водеше министерството. Кумот прати свој човек, бата Зоки Јаначковиќ. Другарчето на Латас.
Зоки дојде да го убие конечно духот на ВМРО, кој Кумот го беше пуштил малку за да се поигра и да тестира дали духот ке има следбеници. Ама се покажа дека по играчка оди плачка, оти духот имал премногу следбеници. Бата Зоки веднаш тргна на два фронта. На едниот фронт оружјето му беше „пара врти где и бургија неќе".
Шверцот на цигари го превзедоа „ортодоксни" ВМРО-вци, на кои бата Зоки прво им ги симна товарите од грб. На едниот кривична пријава од Народна Банка, на другиот кривичната пријава за шверц на дрога.


Трето чудо во земјата на чудата

Така дојдовме до третото чудо во чудесната земја Македонија. Државниот шверц на цигари во време на апсолутна власт на Бранко го водат "луѓе" на Љупче војвода. Почнаа да влегуваат пари во касата на ВМРО – то, а по некоја пара и во по некој приватен џеп, па затоа, можеби, Љупче не се посомнева како негови пулени и на аеродромот Петровец станаа газди, па им слетуваат и полетуваат аероплани ИЛ 76 кога ке им се посака.
Бата Зоки не беше ич скржав, а и уметничка душа беше, па лесно ЈА ПРОНАЈДЕ БРАНОВАТА ДОЛЖИНА со стихоклепците во Ве Ме Ре Ото.
Чудо четврто - 63 Падобранска:


Второто оружје на бата Зоки требеше да биде „смртоносно" и духот на ВМРО конечно да го убие. Бата Зоки ја изведе на терен екипата составена од вундеркиндови, екипа која ја обучуваше генерал Александар Аца Васиљевиќ, еден од творците на "ОПЕРА" Момците од Македонија од последните две генерации кои служеа во ЈНА.
Додуша тие правеа по некоја ситна акција и дотогаш, "колку" да се држат под „узбуна". Скрнавеа, де муслимански, де христијнски гробишта, одеа на панахиди, но, бата Зоки дојде со голем план и се случија „студенските протести". КСИО во меѓувреме ги „среди" општинските комитети и сега требеше да ги уфрли момците протестанти во штабот во УМС, во ИК и во ЦК.
Ништо полесно и поедноставно. Шумот и сјајот на парите толку беше силен, што пусти Љупчо ниту слушаше, ниту гледаше дека опкружувањето во партијата му стана експозитура на КОС И УДБА. Дури ни вакви предупредувачки пораки не гледаше:

Добро искористена зимска ваканција за подготовка и план и постојано насочување на Протестите

Главните настани за Македонија се случуваат за време одморот меѓу двата семестри. Период во кој можеше добро да се организираат протестите. Организацијата на протестите ја презема ВМРО-ДПМНЕ преку Унијата на млади сили. Ректоратот сфаќа дека протестите добиваат политички предзнак и се повлекува од протестите, но, скоро цело време додека траат истите им дава морална поддршка на протестантите. И ССУКМ се повлекува од протестите, но под притисокот од власта.
Како официјален организатор останува Студентската организација на Педагошката академија, а неофицијален организатор всушност е УМС. Сепак, вистински организатори на протестите се српски разузнавачи кои активно, преку свои луѓе, или поточно преку „комановското лоби“ во ВМРО-ДПМНЕ, ги раководат протестите.
Имено, на Србија не и одговараше во Македонија да им се дадат толку големи права на Албанците, затоа што истите потоа требаше да ги примени и на Косово.
Несокриена е врската меѓу службите во Србија и „кумановското лоби“ во ВМРО-ДПМНЕ (Даравелски, Томе Стојановски-Далавера, Филип Петровски). Интересено е што „Кумановското лоби“ паѓа и го губи приматот во исто време кога паѓа Милошевиќ.
Во 1997-мата, во ВМРО-ДПМНЕ, а посебно во УМС, немаше способен човек кој можеше да организира толку добро организирани протести. Самите протести беа организирани во три фази: прво беа само студенски протести, па откако се истрошија студентите беа активирани средношколците, па потоа имаше штрајк со глад.
Имајќи го сето ова во предвид, воопшто не изненадува постапката на македонските безбедносни служби кои т.н. лидер на Студентските протести, Филип Петровски, го ставаат под постојана присмотра, а токму поради сомнежот дека одржува контакти со српски разузнавачи. Само како илустрација да потсетиме, дека на протестите учествуваа студенти со многу посомнително минато од Филип Петровски, па за нив не е отворено досие.

Оливер ОЛСЕН соработник на Данскиот институт за меѓународни работи и политика


Бата Зоки беше сигурен дека онаа што не им успеало на неговите претходници тој ке го оствари со малку пари, кои и така не се српски. И се случи раскол во ВМРО ДПМНЕ, судир на "Македонисти" и "Бугарофули", т.е.пулените на бата Зоки исфингираа војна против клети Бугараши. И глеј четврто чудо во земјата на чудата, најжестоките "македонисти" преку ноќ и станаа најверни чувари и најодани бранители на БУГАРШТИНАТА и на ликот и делото на "бугарашката" Доста. Таа оком, тие скоком , чистеа и газеа се што бата Зоки и сестра Доста ќе им го посочеше.Чудо петто во земјата на чудата

(Магарето му рекло на зајакот имаш големи уши. Така и Љупчо му пронаоѓа кодоши во партијата на Грујо)...Малку враќање наназад:

„ЗОШТО ГЛАСАВМЕ ЗА ВАС!?”

(Отворено до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, господинот Љубчо Георгиевски)

Ви се обраќаме уште еднаш за да ве известиме за состојбите во ОК на ВМРО-ДПМНЕ, Куманово и за вкупните состојби во градот по победата на парламентарните избори 1998 година. Ви се обраќаме свесни за ризикот дека оваа информација нема да допре до Вас. Првото јавување беше на 16 јануари 1999, кога темелно ги образложивме мотивате на петицијата потпишана од 137 членови.
Основата на незадоволството беше приватизацијата и узурпацијата на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од страна на координаторот Драган Даравелски, монополизацијата на градската кадровска листа и преземањето на апсолутната власт во градот од страна на Драган Далаверски и неговиот татко Томислав Стојановски, актуелен потпретседател на собранието на РМ. Нашата предупредувачка информација за негативниот тренд на водење на партијата во Куманово и сите негативни импликации и реперкусии за градот како и за рејтингот на партијата беа дочекани “на нож” од страна на Драган Далаверски.
Со одлука на нелегитимна дисциплинска комисија формирана од редуциран ОК беа исклучени носителите на искажаното предупредување. Поради нелегитимноста на новоформираната дисциплинска комисија исклучителните членови не се жалеа до Судот на Честа туку, како стои во Статутот на партијата, до Извршниот Комитет ( на 18. 01. 1999 год.) како и до Статутарната Комисија (на 25.01.1999). За жал досега и од двете партиски институции немаме добиено писмен одговор за нашиот статус.
Не Ви се јавивме порано поради разбирањето за Вашето ангажирање околу состојбите сврзани за Косово и бегалците. Сега тие состојби се на пат на нормализирање и цениме дека сега повеќе време ќе можете да обрнете на состојбите во партијата.
Кадровското екипирање во Куманово заврши. Ефектите се повеќе од разочарувачки. Најголемиот дел од именуваните функционери не се членови на ВМРО-ДПМНЕ, (ако не се смета членувањето од есен 1998 година, односно, по изборите). Повеке од нив немаат соодветна школска квалификација за функциите кои ги обавуваат. Некои од имаат судски досијеа (но, не за политички ангажман).......

Со почит, во име на потпишаните на петицијата:
Драган Јаневски, Ѓорѓи Бојаџиев, Јордан Наумов, Ангел Тасевски и Бранко Скендерски.

Моите разговори со Вас, драг Љупче Г, се надевам не сте ги заборавиле. Тогаш во 1997 и 1998 ми дадовте едно ветување, да ве потспомнам. Ветивте дека кога ќе дојдете на власт ке го расчистите случајот со ангажманот на СДБ околу мене,а посебно сценариото со Бугарската амбасада. Сценарио,кое ако го истражевте и обелоденевте ке ги откриеше сите соработници на бата Зорана кои беа околу Вас. Ама тогаш бевте зафатени со „поважни" и "подоходовни" работи, па заборавивте и на "ДУВЛО" и на "СИНА ПТИЦА". Или можеби игравте на друга карта, направивте дил од типот: јас денеска нема да ви ги чепкам инсталациите ама затоа вие утре ке ме оставите намира.
Не бевте глупи па за да не се осигурите да не ве чепкаат утре, сигурно зедовте копии од деловодната книга на соработниците.

Оваа постава што ја води партијата денес е 102% ваша. Носителите на скоро сите функции се "ваши"...Има една приказна која ја раскажуваат доброинформираните: Изборот на Груевски за претседател со Ваша несебична подршка е во знак на благодарност на Сашо Мијалков, кој ве спаси од апсење кога ја распуштивте владата 1999 година.Чудо шесто во земјата на чудата

(како нарцисоиден шутрак замислува власт)

Од примеров подолу, имеил упатен до нас, ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ , најубаво ќе се види Грујовата заложба за спроведување на лустрацијата:

"..Обама да го прими Ѓорѓе Иванов и тоа во функција на предстојниот самит на НАТО во ноември во Лисабон. Може ли групацијата да стори нешто околу оваа идеја ако ништо друго, барем да остварат една подолга средба во септември за време на Генералното Собрание на ООН во Њујорк."

Бидејки еднаш бевме злоупотребени, кога посетата на Канада, Грујо ја употреби исклучиво во себепромовирање, за да помогнеме да се оствари оваа средба, побаравме конкретна понуда во смисла, што е подготвен Груевски да "даде", бидејќи тој ја знаеше нашата "цена". А таа беше една и единствена - да ја "спроведе" лустрацијата од 1991 година до денес, по законската можност која му ја дава кривичната пријава на Јордан Петровски.

Но, на Груица му беше поважно да ги спаси Бранко Црвенковски, Љубомир Фрчковски и останатите од полициско - политичкото подземје, отколку средбите со Обама и уште еден или двајца претседатели од групата Г7, за кои можевме да помогнеме да се договорат.
Чудо над сите чуда на светот, па и пошироко

[Image: images?q=tbn:ANd9GcSMCDVhpZPQPyQMt0Ainak...3gDdsMotsA]

(Бранче наркоманче , по изјавите на Тачи, Елмази и Љупчо).
Ај да му прогледаме низ прсти за што бил наркоманче и пијаница. Младост – лудост, а може господ му дал и некоја лошотија од жена. Ама уште една беља, тој ти бил и србоманче, унук ДЕЈАНА ВОЈВОДЕ. Ќе каже некој, па кога му простија на Киро, зошто не и на Бранета....Така е и затоа и Македонија е замја на чудата.Ама дали треба да му го простиме заебот на Бранче кој му го стори на Фрчолина твoрeцoт на уставoт над уставите и „го скина у цвету мафијашке младости“. За што е збор?

На почетокот на 1993 година во Скопје од Сараево доаѓа Душко Калиниќ, "лепоцветка" со сите нишани, со BMW 740 TDI, блиндирано. Душко е другарче на Бранчета од Сараевски денови. Пред тоа, во Скопје доаѓа и Среќко Кестнер, а доаѓа и Бобан, све „мој до моега“, бидејќи мајка му на Бобан работела во ИНДУСТРИЈАИМПОРТ Титоград, (после стана Подгорица), представништво во Скопје.
Но, Бобан воопшто не седи во представништвото на мајка му. Нашол поинтересно место и поинтересни луѓе. Чедо Радомировиќ и Тихе од прочуената фирма ТЕХНОКОМ, каде што беа монтирани „машине за перење“ на ГЕНЕКСОВИ „производи“... Од тоа што останувало во машините после е направена и РАДО Банка, божем Холандска.

Каква случајност и Душко и Среќко и Бобан се специјалисти за МАРЛБОРО, а Господ да ги состави во Македонија во исто време и на исто место. Па после, Македонија не била земја на чудата и чудесата.
Наш Бранче, инаку, имал многу голема доверба во Калиниќ, Калиниќ во Среќкo, Среќко во Чедо, Чедо во Змејко, Змејко во ВМРО...Чедо имал многу доверба и во Горенчев за ДС , Горнчев во зетот на бившиот министер на милициција Трпеновски, оној што стана потоа претседател на НЕЗАВИСНА антикорупциска ...( за оние што забравиле, овие двајца и Бубе Бујото му беа главни советници на Гошев во ДС).
А во сите нив најмногу доверба имал Вања Бокан зет на генерал Недељковиќ..Во Бокан, многу верувал Баџо, а во Баџо, Јовица Станишиќ. А во Јовица, СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ.

Е ама сето тоа у тоа време не го знаел Фрчолина, и бидејќи беше и е „удрен сас Бојкову чарапу у главу“, не трпеше покурнази од него и реши на Калиниќ да му покаже кој е најфраер во: Скопје. Му го зел BMW - то. Калиниќ кај ќе оди да се пожали ако не кај првиот другар, Бранче наркоманче, плус србоманче. Бранче му рекол: "Остави го сега, нека пројде малку време, ќе му дадете саатче за спомен. А клоца у г'з на Фрчолина ќе му удрам јас и тој повеќе нема да е главен на џандармерија и мафија".

Сега можеби е појасно зошто и Љупчо и Груица мораат да го штитат Бранчета. Дуван убија ...така велат и пријателите на доктор Тодоров...

Во 1995 година, стариот КУМ решава да го пренесе кумството на помладите и така е решено МАРКО МИЛОШЕВИЌ да биде КУМ на сите. Бокан доби куршум, КИРЧЕ, бомба, Баџо малку повеќе куршуми, Треф се лизна на "опушак"..., Калиниќ, кој се осоколи многу од како му даде саатче на Фрчолина и реши ќе бива зет во Фамилија македонска. Сакаше да се удоми, дали кај Шутурко, дали кај Свето Пивара, сеедно му беше. Кога разбарале овие му спискале на Бранчета, Бранче го заборавил моментално другарство со Калиниќ, по што го снајде судбината на Фрчолина и доби клоца у газ, а ни саатче немаше кој да му даде...
И после лустрација. Абе ајде...* * *

За крај неколку биографски податоци за мене. Оваа го правам заради „докторите“ и „магистрите“ споменати во текстов, да не се почувствуваат девалвирани, мислејќи дека не сум им ниво.
"Доктор“ сум во две области и тоа:


1. "ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА СРПСКА СТОКА", Во класата на Др. РАТКО*. Докторирав на област која беше табу тема во Македонија и за која сe казнуваше и се казнува најстрого .
2. "ПОСТАПКА ЗА ДЕМОНТИРАЊЕ НА ПОЛИЦИСКО ПОЛИТИЧКОТО ПОДЗЕМЈЕ.
Вториот "докторат" е и меѓународно признат.

И сосема за крај. Овој имеил што го пренесувам во целост не е чудо над чудата, туку реална вистина за тоа кој се уште и како се грижи за нас:

From: arhivyu@eunet.rs Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели
To: jordanpetrovski@hotmail.com Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели
Subject: Re: dosije
Date: Tue, 1 Dec 2009 15:08:24 +0100

U vezi sa Vašim pismom od 30. novembra 2009. godine, obaveštavamo Vas da je potrebno da nam dostavite dopunu podataka koje tražite, gde ste bili zaposleni, zanimanje i dr, kako bi smo nastavili sa istraživanjem i dostavili Vam informaciju o traženom dosijeu ukoliko se nalazi u našim fondovima. Takođe Vas obaveštavamo da Arhiv Jugoslavije poseduje arhivsku građu od 1918. godine do 2006. godine i to uglavnom građu centralnih državnih organa.V.D. DIREKTORAMiladin Milošević

================================================== ====================

Во име на ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ
ЈОРДАН ПЕТРОВСКИ
07-12-2011, 08:55 PM
Reply