Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2.14 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
АВСТРАЛИЈА КЕ НЕ ПРИЗНАЕ ПОД УСТАВНО ИМЕ??
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

(04-08-2011, 07:21 PM)barba Wrote: - По повод 20 години независност на Македонија организиравме повеќе активности. На 18 август во парламентот на Австралија во организација на комитетот за човекови права во Мелбурн и Обединетата македонска дијаспора, а под покровителство на македонската амбасада предвидено е да имаме работен ручек со австралиски пратеници, а исто така и со претставник од министерството за надворешни работи. Ние се надеваме дека тоа ќе биде министерот за надворешни работи на Австралија, но се уште нема потврда дали ќе присуствува, вели Перо Стојановски амбасадор на Р. Македонија во Камбера, Австралија.

Ѓорги ТомиќБарба дали можеш ти или пак некој друг да посочи што НАВИСТИНА ДОПРИНЕЛЕ ЗА МАКЕДОНИЈА во австралија, Канада и САД, ОМД и ММДЧП
04-08-2011, 08:33 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#22

(04-08-2011, 08:33 PM)ЈорданПетровски Wrote: Барба дали можеш ти или пак некој друг да посочи што НАВИСТИНА ДОПРИНЕЛЕ ЗА МАКЕДОНИЈА во австралија, Канада и САД, ОМД и ММДЧП

pa osven sto prakaat pari na svoi rodnini vo makedonija jas nemam slusnato deka nesto doprinele osven lobiranje vo amerika i kanada a drugo neznam da receme onoj Majk sto bese vo bordot na BOEING on mozese da napravi nekoj pogon da se otvori vo makedonija.... i georgija atanasovski samo otvori vesnik vo makedonija ... Razmisluva ne neznam nisto drugo da napravile...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
04-08-2011, 08:44 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#23

OFF TOPIC :

sport (fudbal) rabotnicki gi ebale grcive, prv makedonski klub sto vleguva vo grupi vo evropsko takmicenje ->
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=1197

(mozda kasnam so informacijava ali ne sledam fudbal taka da neznaev ni koga igraat)
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 04-08-2011, 09:12 PM by barba.)
04-08-2011, 09:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24

(04-08-2011, 08:44 PM)barba Wrote:
(04-08-2011, 08:33 PM)ЈорданПетровски Wrote: Барба дали можеш ти или пак некој друг да посочи што НАВИСТИНА ДОПРИНЕЛЕ ЗА МАКЕДОНИЈА во австралија, Канада и САД, ОМД и ММДЧП

pa osven sto prakaat pari na svoi rodnini vo makedonija jas nemam slusnato deka nesto doprinele osven lobiranje vo amerika i kanada a drugo neznam da receme onoj Majk sto bese vo bordot na BOEING on mozese da napravi nekoj pogon da se otvori vo makedonija.... i georgija atanasovski samo otvori vesnik vo makedonija ... Razmisluva ne neznam nisto drugo da napravile...
Е сега да веруваме ли во тоа дека Австралија ке не признае. ОМД и ММДЧП сосе амбасадорот љубовџија неможат министер од австралиската влада да донесат на ручек а не признавање да обезбедат.
04-08-2011, 09:41 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#25

(04-08-2011, 09:41 PM)ЈорданПетровски Wrote: Е сега да веруваме ли во тоа дека Австралија ке не признае. ОМД и ММДЧП сосе амбасадорот љубовџија неможат министер од австралиската влада да донесат на ручек а не признавање да обезбедат.

neznam sto mozat a sto nemozat... taa vest izleze vo toj moment i ja prenesov ... jas moe mislenje ne dadov
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
04-08-2011, 09:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

(04-08-2011, 09:47 PM)barba Wrote:
(04-08-2011, 09:41 PM)ЈорданПетровски Wrote: Е сега да веруваме ли во тоа дека Австралија ке не признае. ОМД и ММДЧП сосе амбасадорот љубовџија неможат министер од австралиската влада да донесат на ручек а не признавање да обезбедат.

neznam sto mozat a sto nemozat... taa vest izleze vo toj moment i ja prenesov ... jas moe mislenje ne dadovБидејки недаде мислење, затоа понудив малку аргументи и те прашав дали да веруваме.
04-08-2011, 10:04 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#27

(04-08-2011, 10:04 PM)ЈорданПетровски Wrote: Бидејки недаде мислење, затоа понудив малку аргументи и те прашав дали да веруваме.

ama neznam covek sto napravila dijasporata.... osven onie vo amerika ako bea prikluceni vo priznavanjeto pod ustavnoto ime od usa .... nesto drugo krupno jas neznam deka nasava dijaspora napravila.... a da i da ne rezilat niz avstralija da se tepaat so popovi
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
04-08-2011, 10:14 PM
Reply
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#28

(04-08-2011, 10:14 PM)barba Wrote:
(04-08-2011, 10:04 PM)ЈорданПетровски Wrote: Бидејки недаде мислење, затоа понудив малку аргументи и те прашав дали да веруваме.

ama neznam covek sto napravila dijasporata.... osven onie vo amerika ako bea prikluceni vo priznavanjeto pod ustavnoto ime od usa .... nesto drugo krupno jas neznam deka nasava dijaspora napravila.... a da i da ne rezilat niz avstralija da se tepaat so popovi

Од дијаспората и не треба да се очекува ништо. Јадна е таа држава која стално очекува од некој друг помош. Македонија може само да биде среќна што има дијаспора на која ќе може да рачуна во моментот кога сама ќе се опраи. Ни ти ниту пак никој друг нема пари да вложуваат во работа за која сметаат дека ќе им ги изгуби парите. Никого неможеш ништо да го научиш ако сам не сака да научи. Дијаспората треба да биде само дел од решението а не неговиот извор. Изворот и стратегијата во Македонија треба да се решава.

Дијаспората воопшто не е одговорна ниту пресудна за признавање под уставното име во практички ниедна држава. Македонија ја имаат призанено над 130 држави и најголемата причина е вистината - а тоа е дека секоја држава има право да се вика како сака и дека држава која на другата и прави штета само заради име е негативна држава е не позитивна. Некој држави како САД си имаат и свои интереси, позитивни со МК а негативни со Грција и се работи за склоп на околности. На крајот се работи за интересот предоминантен кој не е само пара. Со Австралија ние имаме мошне малку контакти како држава и мошне малку и значиме на Австралија стратешки и економски. Очигледно дека Грција повеќе им значи на Австралијските политичари. Веројатно и повеќе гласови добиваат од нив.
05-08-2011, 01:09 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#29

(05-08-2011, 01:09 AM)Giovanni Wrote: Од дијаспората и не треба да се очекува ништо. Јадна е таа држава која стално очекува од некој друг помош.

vo praksa se pokaa bas sprotivnoto
1.Grcija - da ne im bese jakata dijaspora do sega site bitni zemji ke ne priznaea pod ustavno ime

2. hrvatska, da ne bea dijamantite od dijasporata nikogas nemase da kupi tenkovi i nemase da ja realizira operacijata BURA ili OLUJA ....

bitna rabota e dijasporata....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 05-08-2011, 01:58 AM by barba.)
05-08-2011, 01:56 AM
Reply
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#30

(05-08-2011, 01:56 AM)barba Wrote:
(05-08-2011, 01:09 AM)Giovanni Wrote: Од дијаспората и не треба да се очекува ништо. Јадна е таа држава која стално очекува од некој друг помош.

vo praksa se pokaa bas sprotivnoto
1.Grcija - da ne im bese jakata dijaspora do sega site bitni zemji ke ne priznaea pod ustavno ime

2. hrvatska, da ne bea dijamantite od dijasporata nikogas nemase da kupi tenkovi i nemase da ja realizira operacijata BURA ili OLUJA ....

bitna rabota e dijasporata....

Не е точно. Грција да не е во НАТО и ЕУ проблемот со името немаше да постои.

И за Хрватска не е точно. Клучно за се е ставот на запад. И тука Хрватска се спаси. Тие ни ден денеска не бараат да се вратат избеглиците во Хрватска и пак им се замижува. Тука лежи и зајакот за успехот на признавањето на МК. Мора со подршка на запад.
05-08-2011, 09:27 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#31

(05-08-2011, 09:27 AM)Giovanni Wrote: И за Хрватска не е точно. Клучно за се е ставот на запад. И тука Хрватска се спаси. Тие ни ден денеска не бараат да се вратат избеглиците во Хрватска и пак им се замижува. Тука лежи и зајакот за успехот на признавањето на МК. Мора со подршка на запад.

dobro aj mozda za grcija gresham.... no za hrvatska ne... se imam sretnato vo miami vo restoran pela so dvajca kapetani anton glavina i boban krzic od dubrovnik... na moe baranje bidejki tie be pra vnuci na dvajca sto trebalo da gi obucuva vlado za atentat na kralot vo marsej no toa e druga prikazna... i oni mi go kazaa ova kako i aferata za istite tie dijamanti itn itn ...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
05-08-2011, 06:45 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#32

(05-08-2011, 09:27 AM)Giovanni Wrote: 1. Не е точно. Грција да не е во НАТО и ЕУ проблемот со името немаше да постои.

2. И за Хрватска не е точно. Клучно за се е ставот на запад. И тука Хрватска се спаси. Тие ни ден денеска не бараат да се вратат избеглиците во Хрватска и пак им се замижува. Тука лежи и зајакот за успехот на признавањето на МК. Мора со подршка на запад.
1. Точно, Меѓутоа Грција да не беше во ЕУ и НАТО, ќе беа под руска капа и по уредување советска република. Но нивните неофашистички елементи фино ја киднапираа националната надворешна политика и фатија да се занимафкаат со името на своите соседи наместо да си ја оправаат државата.
2. Тука Џовани си во голема грешка. БНД (западногерманското разузнавање) под своја заштитничка капа си го имаше усташкото дисидентско јадро уште од `60-тите со јасна намера да го употреби за подривање на комунистичкиот режим. Придонесот на хрватската емиграција кон независна Хрватска не се мери само со пари. Нивната дијаспора успеа независна Хрватска да ја претвори во внатрешно-политичко прашање на Германија. Нивните разузнавачки ментори обилно им помогнаа во придобивањето на домашното германско јавно мислење.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
08-08-2011, 10:54 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#33

Коњаник, во многу работи се согласувам со тебе....

прво,
ако има интерес, би можел да се потрудам да најдам документарци (само незнам на каков јазик ќе бидат) од времето кога се вршело ДЕнацификација на Германија. Едноставно „Холивуд„ не му е рамно... но сепак самите луѓе увиделе некои работи за да биде успешен проектот!
кога говориме веќе за успешен проект, ЕУ (ЕВРОПСКА УНИЈА) е исто така успешен УСА проект од времето, кој се појавува како антитежа на германскиот стремеж за обединување. Русија во даден момент дава „зелено светло„ за обединување на двете Германии ( Shok ), ама УСА се плаши дека ќе ја изгуби Германија на комунистите и започнува со идејата за обединета Европа...итн,итн...

а како второ, народот (општиот,широките маси) кон ЈУ беше исклучиво позитивно настроен.
Политиката (службите) си го направија своето (цитат): „...Нивните разузнавачки ментори обилно им помогнаа во придобивањето на домашното германско јавно мислење...“.
Хрватската емиграција е подредена категорија и нема некое особено влијание, таа исклучиво подслужува како дел од успешниот мозаик/проект....

имаше некој политичар (не се сеќавам во моментов) кажал:

НИЕ не ги избираме интересите според нашите пријатели, туку ПРИЈАТЕЛИТЕ според нашите ИНТЕРЕСИ !
(This post was last modified: 13-08-2011, 02:31 AM by toni_a.)
13-08-2011, 02:28 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#34

(13-08-2011, 02:28 AM)toni_a Wrote: ... имаше некој политичар (не се сеќавам во моментов) кажал:

НИЕ не ги избираме интересите според нашите пријатели, туку ПРИЈАТЕЛИТЕ според нашите ИНТЕРЕСИ !
Се зезнал малку тој политичар зашто:
“... и за љубов и за војна секогаш се потребни двајца.“ It takes two to tango. И така натаму, зборот ми е оној што си го одбрал да ти биде пријател според твоите интереси ќе се сложи на дружбата ако и тој гледа некоја корист. Не сите од кои гледаш интерес ќе се сложат да те дружат. Самоодржувањето меѓутоа како повод секогаш пали како најмал заеднички содржател на сите пактови.
Не верувам дека само УСА била против обединувањето на Германија кога тоа го понудиле Русите. БНД од `60-тите и `70-тите силно ја водат реваншистичките елементи од западна Германија (а изгледа и ден денес тие немаат изгубено влијание) кои првин би да фино расчистат со оние од кои Германија била најтешко поразена (хинт: чие знаме се завејало над Рајхстагот крајот на април 1945) и да вратат мило за драго за сите територијални отстапки по војната (отстапените територии на Полска, Кенигсбург даден на Русите- сегашен Калињинград- и други како репарација на источните соседи на Германија) и протераните германски малцинства од прибалтичките советски републики по војната.
Дали хрватската политичка емиграција всушност можела да бира сојузници според својот интерес? Кога се има предвид дека во врат им дишела УДБА, која низ западна Европа низ атентати има потепано повеќе народ од ЦИА, КГБ и Мосад заедно.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-08-2011, 06:15 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#35

Quote:...Не сите од кои гледаш интерес ќе се сложат да те дружат...

OK, taka e.
AMA tipot za koj stanuva zbor go tvrdi toa od pozicija!
tipot si zima (ili mu dale) za pravo da IZJAVI od aspekt na arhimedova tocka/punkt/pozicija.
Ja ima silata da kaze.
dali ni se dopagja ili ne, e drugo...

sepak,koga si go zima toa pravo oficijalno, ne e tuku taka rabotava amerikanska...


i megu drugoto, jas se zaprepastiv koga go razglobuvaa vo dokumentarecot ova od pogore:
Quote:
Quote:Русија во даден момент дава „зелено светло„ за обединување на двете Германии ( Shok ), ама УСА се плаши дека ќе ја изгуби Германија на комунистите и започнува со идејата за обединета Европа...итн,итн...

izleguva deka EU e tvorevina na CIA...
(This post was last modified: 16-09-2011, 01:13 AM by toni_a.)
16-09-2011, 01:07 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#36

Воведните стихови на химната на Источна Германија:

Quote:Risen from ruins
and facing the future,
let us serve you for the good,
Germany, united fatherland.

На Германците им било ветувано обединувањето, и всушност во `50-тите имале мини-обединување (преминувањето на Сарската Област под администрација на Западна Германија). Русите играле на картата обединување за да ја направат цела Германија надвор од НАТО но и без нуклеарно оружје на нејзината територија.
Самата Америка не била против обединувањето на Германија кога станало јасно дека Варшавскиот Пакт се распаѓа, туку В. Британија и Франција кои биле најотворени противници, дури молејќи го Горбачов да преземе нешто конкретно за да го спречи обединувањето.
Можеби на крајот излегува дека ЕУ е творба на ЦИА, ни исто така излегува дека Германија е избрана за американскиот џокер за европски владетел а не Франција или В. Британија. Е сега зошто...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
16-09-2011, 08:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37

(22-07-2011, 09:58 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(22-07-2011, 05:44 PM)barba Wrote: Австралија најавува признание на Македонија под уставното име


Пораката во Скопје ја носи Џон Хајд, пратеник од западна Австралија. На средбата со македонските власти Хајд објаснува дека земјата има големи поддржувачи на австралискиот континент.
Кога ке не признае. ???

Ке прикачам неколку скена од тоа како известувала Нова Македонија во деновите пред прифакјањето на референцата ПЈРМ. Секоја случајност е намерна.


[Image: scan0017.jpg] [Image: scan0018.jpg] [Image: scan0020.jpg]
Quote:Камбера нема намера да го признае уставното име„Политиката на Австралија во однос на проблемот со името на поранешната југословенска Република Македонија останува непроменета“, порачал министерот за надворешни работи Кевин Руд на форум во Аделаида.

„Австралија ја призна земјата под ова име и нашата политичка линија нема да се смени додека Грција и БЈРМ не најдат обострано прифатливо решение за проблемот“, стои во изјвата на Руд.
(This post was last modified: 17-11-2011, 01:41 AM by ЈорданПетровски.)
17-11-2011, 01:40 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#38

Според мемоарот на Лорд Дејвид Овен,ставот на Британскиот Форин Офис проблемот со името да се реши додека Британија била на кормилото на ЕУ.
Одлуката за мене која ЕУ ја донела на Единбуршкиот самит,е многу подобра и многу поволна за Македонија отколку за Грција.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
19-11-2011, 09:31 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#39

кај и да е, ќе им го тупнат и на британците еврото... по се изгледа како компензација за грчкиот „блекаут„.

во момент кога валута добива поголема важност од нација, нема да е далечна замената денар со евро.
бтв, излишно е да се коментира британска вс. комонвелт политика.

пс - само јака економија се бара/очекува од МК... и национална + про-западна политика...
0+0+0=60%
(This post was last modified: 20-11-2011, 11:31 PM by toni_a.)
20-11-2011, 11:28 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#40

(20-11-2011, 11:28 PM)toni_a Wrote: и национална + про-западна политика...

Само што таа анти ЕУ пропаганда што се прави кај нас, не е насочена против таа институција, туку против западниот свет. Евроскептицизмот не е едноличен, си има тој повеќе подгрупи. Под евроскептицизмот кој се форсира во Македонија се подразбира напад врз слободата, владеењето на правото, пазарна економија. Евроскептицизмот во Чешка и Британија подразбира борба за токму тие две работи кои што ги набројав. Тоа се диаметрално различни типови на евроскептицизам.

21-11-2011, 12:23 AM
Reply