Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"ИНИЦИЈАТИВА" : ТЕСТ КОЈ КЕ ПОКАЖЕ ДАЛИ ГРУЕВСКИ Е ПРЕДАВНИК ИЛИ ПАТРИОТ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Во периодов што следи пo самитот на НАТО во Букурешт од 2008. год. Република Македонија е изложена на притисок конечно да го реши спорот за името со Република Грција отпочнат во 1993. год. Во самата Република Македонија тоа инсистирање за решавање на спорот со Република Грција се толкува како притисок на ЕУ и САД нашата Татковина да го промени името—односно да прифати трајно име кое ќе биде различно од Уставното. На овој начин—низ ширењето на гласините дека притисокот за промена на името доаѓа од ЕУ и САД—се добива чувството на сомнеж, дека се има за цел да се амнестира онаа Власт која ќе го донесе решението да ја исполни превземената обврска од Времената спогодба да избере име кое ќе биде прифативо за Република Грција—име кое ќе е различно од Уставното, изворнотo име на нашата Татковина, кое нашиот народ го избира според принципот на правото на самоопределување.

Заради горенаведеното, на овој први ден на септември 2011. год. Комитетот за демократизација на Република Македонија ја покренува оваа
И Н И Ц И Ј А Т И В А
која има две симултани цели. Прво: да изврши притисок врз македонските власти да не прифатат конечно решение на спорот за името со Република Грција кое ќе биде различно од единственото прифатливо решение за македонскиот народ—Република Македонија. Второ: да укаже дека постои легитимно и легално решение за прекин на преговорите во спорот за името, а кое нема да има штетни последици по нашата Татковина; односно кое нема да ја спречи Република Македонија од членство во ООН, ЕУ, НАТО како и сите останати светски организации. Комитетот за демократизација на Република Македонија има за цел оваа иницијатива, откако таа првин ќе биде изложена пред македонската јавност насекаде на Земјината топка и понудена за поддршка, да ја испрати до Собранието на Република Македонија.

Според јавните изјави на сегашнава Власт во Република Македонија се добива силен впечаток дека оваа гарнитура планира постигнатиот договор со Република Грција во однос на прифатливо име за нив за нашата Татковина да го стави на референдум пред граѓаните на Република Македонија. Меѓутоа, мора да се истакне дека ова е крајно губитничко решение за Република Македонија, бидејќи:

1. доколку на референдумот биде отфрлено договореното решение за името на нашата Татковина со Република Грција, тогаш во употреба ќе остане срамната референца Поранешна Југословенска Република Македонија; додека нашата Татковина ќе биде обврзана да продолжи со долгогодишните преговори, кои ќе одат во недоглед, односно, сé додека не се задоволи условот во прифатениот договор на Времената спогодба, Република Грција да го одобри нашето име; и

2. доколку на евентуалниот референдум биде прифатено името кое ќе е прифатливо за Република Грција, тогаш со голема доза на сигурност ќе можеме да предвидиме дека името Република Македонија нема да е конечното решение; односно, резултат на референдумот ќе биде конечна промена на името на Република Македонија во нешто што ќе сугерира дека нашиот народ е нешто друго освен Македонски. Трајната штета од ваквото решение ќе е во фактот што нашата Татковина ќе остане без прилика во иднина да ја преврати оваа одлука.

Различните надежи дека ЕУ ќе се распадне, дека некако ќе ги измориме Грците и дека тие ќе попуштат, како и сличните други бесмислици кои ги сервираат грчките платеници кои глумат македонски патриоти, како и белосветските анонимуси кои глумат стручњаци и загрижени македонски пријатели, се само лаги на кои треба македонскиот народ да им стави крај. Треба да ја погледнеме реално ситуацијата во која се наоѓаме и да го бараме решението кое единствено гарантира зачувување на името, идентитетот и јазикот како Македонски, а воедно и кое е решение за интеграциите на Република Македонија во ЕУ и НАТО.

Од погоре напишаното јасно се гледа дека корен на проблемот со кој се соочува македонскиот народ се прифатените обрски на Република Македонија да одржува преговори со Република Грција сé додека не се пронајде решение за името на нашата Татковина кое ќе ја задоволи Република Грција, а кое знаеме дека мора да е различно од името Република Македонија.

Затоа, Комитетот за демократизација на Република Македонија низ ова иницијатива го нуди следново, единствено решение, кое ни е достапно нам Македонците што може да нé спаси од безизлезот на Времената спогодба, а кое е решение кое дотичниот договор правно ќе го докаже како ништавен. Ова е решение кое бара дејство на две полиња: внатрешно и надворешно; а делувања кои се сврзани—односно, едното не може без другото. За Република Македонија да се стави во позиција со која на надворешен план ќе може да ја докаже ништавноста на Времената спогодба според правниот силогизам на Магистер Марјан Попески (еминетен меѓународен адвокат од Република Македонија), „Стратегија за зачувување на името“ (објавена во „Нова Македонија“ во пролетта 2010. год. и достапна на http://www.marjan.mk и http://www.cd-macedonia.com), Република Македонија мора првин на внатрешен план да докаже дека Времената спогодба од страна на Република Македонија ја прифатиле марионетски режими кои работеле против интересите на нашата Татковина—односно дека тогашните Власти работеле за интересите на туѓи држави. Ова е многу лесно и едноставно да се стори доколку постои желбата да се спаси Македонскиот национален идентитет, пред сé благодарение на јавно изнесените сведочења од страна на поранешни високи функционери на Република Македонија како Стојан Андов, Слободан Богоевски и Петар Гошев во кои дотичните обзнануваат дека Власта во Република Македонија во клучните години на Независноста (1991.-1995. год.) работеле под диктат на Владата на Сојузна Република Југославија, со цел превраќање на распадот на поранешната СФРЈ; како и сведочењата дека министри во Владата на Република Македонија—конкретно Љубомир Данилов Фрчкоски—добивале подароци од страна на грчки емисари со цел да го подмитуваат поранешниот Претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, да ја прифати грчката позиција во спорот за името.

Република Македонија се наоѓа пред кобен миг. Од нас самите Македонци зависи дали ќе дозволиме името, јазикот и идентитетот да ни бидат одземени и конечно уништени. Од нас, самите Македоци кои живееме денес, зависи дали ќе дозволиме маката, крвта и солзите на генерациите пред нас кои дале сé од себе да ни го дадат овој бесценет подарок да бидат фрлени во заборав. Од нас самите зависи, оти минатото нé учи дека оставањето нашите проблеми да ги решаваат странци секогаш го оставаат Македонскиот народ злоупотребен. Република Македонија се наоѓа пред крстопат: едниот пат води кон губење на сé она што го знаеме како наше Македонско; другиот пат води кон просперитетна и горда иднина. Другиот пат, оној што води кон благосостојбата, го бара од нас денешните Македонци она што досега не сме сакале да го сториме: да ги ставиме на страна личните и партиски интереси и симпатии и конечно да се ставиме на страната на вистината, разумот, храброста и пред сé на интересите на Република Македонија. Секој што ќе ја даде својата поддршка на оваа иницијатива во форма на свој потпис се става на страната на националните интереси на македонскиот народ и државните интереси на нашата единствена Татковина, Република Македонија.Комитет за демократизација на Република Македонија, St. Catharines, Ontario, Canada

Јордан Петровски

--------------------------

(Претседател)Оваа иницијатива е проследена со анекси.
(This post was last modified: 02-09-2011, 09:30 PM by ЈорданПетровски.)
02-09-2011, 09:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Анекс на ИНИЦИЈАТИВА на Комитет за демократизација на Република Македонија за ништавење на Времената спогодба помеѓу Република Македонија и Република Грција и за зачувување на трајното име на Република Македонија


До Пратениците од Дијаспората во Собранието на Република Македонија:Почитувани,

Ви ја испраќаме ИНИЦИЈАТИВАТА на Комитетот за демократизација на Репубика Македонија од Сент Катеринс, Онтарио, Канада, во име на Македонците кои живеат во Северна и Јужна Америка, Европа и Австралија и Океанија—потпишана и поддржана од Македонци кои живеат во посочените региони—со цел да ви го дадеме до знаење ставот на Македонската Дијаспора по во моментов најзначаното прашање за македонскиот народ: името на нашата Татковина.

Како што можете да научите од прикачената ИНИЦИЈАТИВА, поддржана со петиција, Македонците од Дијаспората, чии претставници во Собранието на Република Македонија сте вие, бараат зачувување на изворното, Уставно име на нашата Татковина—Република Македонија. Од вас се бара да ја поднесете прикачената ИНИЦИЈАТИВА пред Собранието на Република Македонија и да барате делување по советот на истата.

Истовремено, Македонците од Дијаспората, чии делегати во Собранието на Република Македонија сте вие, бараат од вас, Господо, да не прифаќате било какво решение за трајното име на нашата Татковина кое ќе биде различно од името Република Македонија. При случај на гласање по прашањето во Собранието на Република Македонија кое ќе резултира во спортивното, од вас, Господо, бараме да застанете на страната на вашите конституенти и да се повлечете од вашата пратеничка група. Во спротивно, Македониците од Дијаспората ќе се откажат од вас.Комитет за демократизација на Република Македонија

Потпишано од Јордан Петровски на овој први ден на септември 2011. година во Сент Катеринс, Онтарио, Канада

--------------------------

(Претседател)


02-09-2011, 09:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3Quote:Дијаспората покрена иницијатива за прекин на преговорите со Грција

Сабота, 03 Септември 2011


Иницијатива со цел да се докаже дека постои легитимно и легално решение за решение за прекин на преговорите во спорот за името, кое нема да има штетни последици по државата, покрена македонската дијаспора.

Заклучувајќи дека корен на проблемот со кој се соочува македонскиот народ се прифатените обврски да се одржуваат преговори сe додека не се пронајде решение за името кое ќе ја задоволи Грција, дијаспората предлага активности кои правно ќе докажат дека Времената спогодба е ништавна.

„Најпрвин е потребно да се докаже дека Времената спогодба од страна на Република Македонија ја прифатиле марионетски режими кои работеле против интересите на нашата Татковина“ сметаат предлагачите на иницијативата.

Според нив, ова лесно можело да се докаже преку изјавите на поранешни високи државни функционери во клучните години на Независноста (1991.-1995. год.)

Воедно, македонските иселениците преку иницијативата сакаат да извршат притисок врз македонските власти да не прифатат конечно решение на спорот за името со Грција кое ќе биде различно од единственото прифатливо решение за македонскиот народ—Република Македонија.

Комитетот за демократизација се одлучил за покренување на ваква иницијатива бидејќи се сомнева дека актуелната владеачка гарнитура планира постигнатиот договор со Грција да го стави на референдум пред граѓаните на Македонија.

Ваков впечаток претставниците на македонската дијаспора добиле по одредени јавни изјави на македонските власти.

Распишувањето на референдум по ова прашање, за Mакедонците кои што живеат надвор од татковината би било крајно губитничко решение за Македонија.

Според нив, доколку на референдумот биде отфрлено договореното решение за името, тогаш во употреба би останала срамната референца Поранешна Југословенска Република Македонија, а државата би била обврзана да продолжи со долгогодишните преговори, сe додека не се задоволи условот во прифатениот договор на Времената спогодба, Грција да го одобри нашето име.

„Доколку на евентуалниот референдум биде прифатено името кое ќе е прифатливо за Грција, тогаш со голема доза на сигурност ќе можеме да предвидиме дека името Република Македонија нема да е конечното решение, односно, резултат на референдумот ќе биде конечна промена на името на Република Македонија во нешто што ќе сугерира дека нашиот народ е нешто друго освен Македонски“, стои во соопштението.

Истовремено се предупредува дека трајната штета од ваквото решение ќе биде фактот што Македонија ќе остане без прилика во иднина да ја преврати оваа одлука.

„Различните надежи дека ЕУ ќе се распадне, дека некако ќе ги измориме Грците и дека тие ќе попуштат и останатите бесмислици кои ги сервираат грчките платеници кои глумат македонски патриоти, како и белосветските анонимуси кои глумат стручњаци и загрижени македонски пријатели, се само лаги на кои треба македонскиот народ да им стави крај“, велат Македонците од дијаспората.

Тие укажуваат дека е потребно реално да се погледне ситуацијата и да се бара решение кое единствено гарантира зачувување на името, идентитетот и јазикот како Македонски, а воедно и кое е решение за интеграциите на Република Македонија во ЕУ и НАТО.

„Република Македонија се наоѓа пред кобен миг. Од нас самите Македонци зависи дали ќе дозволиме името, јазикот и идентитетот да ни бидат одземени и конечно уништени. Од нас, самите Македонци кои живееме денес, зависи дали ќе дозволиме маката, крвта и солзите на генерациите пред нас кои дале сe од себе да ни го дадат овој бесценет подарок да бидат фрлени во заборав“, се наведува во иницијативата.

Оваа иницијатива Комитетот за демократизација на Република Македонија од Сент Катеринс, Онтарио, Канада, во име на Македонците кои живеат во Северна и Јужна Америка, Европа и Австралија и Океанија—потпишана и поддржана од Македонци кои живеат во посочените региони, ја достави до пратениците од дијапсората во македонското Собрание

OHRID SKY-ГЛАСИЛО НА СДСМБолдирав делови од ИНИЦИЈАТИВАТА. Малку ми е чудно што гласилото на СДСМ ја пренесе прво. Дали некој може малку да подобјасни во што е работава.
04-09-2011, 11:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4


Quote:КОМИТЕТОТ ЗА ДЕМОКРАТИЗАЦИЈА ОД КАНАДА СО ИНИЦИЈАТИВА


Да се прекинат пореговорите со Грција


Постои легитимно и легално решение за прекин на преговорите во спорот за името, кое нема да има штетни последици по државата, тврди Комитетот за демократизација на Република Македонија од Канада. Членовите на Комитетот сметаат дека проблемот со кој се соочува македонскиот народ се прифатените обврски да се одржуваат преговори се додека не се пронајде решение за името кое ќе ја задоволи Грција. Затоа дијаспората предлага активности кои правно ќе докажат дека Привремената спогодба е ништовна. Иницијативата ќе им биде доставена на пратениците во македонското Собрание избрани од дијаспората.

Најпрвин е потребно да се докаже дека Привремената спогодба од страна на Република Македонија ја прифатиле марионетски режими кои работеле против интересите на нашата татковина", сметаат предлагачите на иницијативата. Тоа лесно може да се докаже преку изјавите на поранешни високи државни функционери во клучните години на независноста од 1991 до 1995 година. Различните надежи дека ЕУ ќе се распадне, дека некако ќе ги измориме Грците и дека тие ќе попуштат и останатите бесмислици кои ги сервираат грчките платеници кои глумат македонски патриоти, како и белосветските анонимуси кои глумат стручњаци и загрижени македонски пријатели, се само лаги на кои треба македонскиот народ да им стави крај", велат Македонците од дијаспората.

Тие укажуваат сметаат дека да се бара решение кое единствено гарантира зачувување на името, идентитетот и јазикот како Македонски, а воедно и кое е решение за интеграциите на Република Македонија во ЕУ и НАТО.

Пратениците од дијаспората велат дека се уште не ја виделе иницијативата. (Г.Ма)

ЛАТАС


Што и каде згрешивме Латас и СДСМ ни ја промовираат ИНИЦИЈАТИВАТА.???
05-09-2011, 12:27 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#5

(04-09-2011, 11:58 PM)ЈорданПетровски Wrote: Болдирав делови од ИНИЦИЈАТИВАТА. Малку ми е чудно што гласилото на СДСМ ја пренесе прво. Дали некој може малку да подобјасни во што е работава.

(05-09-2011, 12:27 AM)ЈорданПетровски Wrote: Што и каде згрешивме Латас и СДСМ ни ја промовираат ИНИЦИЈАТИВАТА.???


Биди сигурен дека сега ќе почнат да ти се јавуваат некои наши правоверци во демократијата од Македонија дека ти се потребни со нивните “автентични толкувања“Pos околу ова прашање а да и скоро тотална изолација од Груевски(100% сигурен).
За Латас па нели е тој измеќар на Ѕингович?Изгледа Ѕинго го притиска нежно(селско удварањеCostumed2 ) Груевски.

An inch today is tomorrow’s mile.
05-09-2011, 01:05 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Пратениците од дијаспората не ја добиле иницијативата за прекин на преговорите

04 септември 2011 13:50 GMT

Иницијативата, што ја покрена Комитетот за демократизација на Република Македонија од Канада со цел да се докаже дека постои легитимно и легално решение за прекин на преговорите во спорот за името, не е стигната до пратениците од дијаспората во македонското Собрание.Пратениците Павле Саздов и Милорад Додевски за Макфакс изјавија дека кај нив сеуште нема стигнато никаква иницијатива и дека нема да коментираат ништо додека не ја видат содржината на истата.Иако, Иницијативата вчера беше објавена во медиумите, сепак пратениците велат дека додека не ја имаат во своите раце нема да можат да одлучат дали ја поддржуваат и дали ќе ја достават до македонското Собрание.Заклучувајќи дека корен на проблемот со кој се соочува македонскиот народ се прифатените обврски да се одржуваат преговори сé додека не се пронајде решение за името кое ќе ја задоволи Грција, дијаспората предлага активности кои правно ќе докажат дека Времената спогодба е ништавна.„Најпрвин е потребно да се докаже дека Времената спогодба од страна на Република Македонија ја прифатиле марионетски режими кои работеле против интересите на нашата Татковина“ сметаат предлагачите на иницијативата.Според нив, ова лесно можело да се докаже преку изјавите на поранешни високи државни функционери во клучните години на независноста (1991.-1995. год.)


Воедно, македонските иселениците преку иницијативата сакаат да извршат притисок врз македонските власти да не прифатат конечно решение на спорот за името со Грција кое ќе биде различно од единственото прифатливо решение за македонскиот народ—Република Македонија.Комитетот за демократизација се одлучил за покренување на ваква иницијатива бидејќи се сомнева дека актуелната владеачка гарнитура планира постигнатиот договор со Грција да го стави на референдум пред граѓаните на Македонија.Ваков впечаток претставниците на македонската дијаспора добиле по одредени јавни изјави на македонските власти.Распишувањето на референдум според нив би било крајно губитничко решение за Македонија.Сметаат дека доколку на референдумот биде отфрлено договореното решение за името, тогаш во употреба би останала срамната референца ПЈРМ, а државата би била обврзана да продолжи со долгогодишните преговори, сé додека не се задоволи условот во прифатениот договор на Времената спогодба, Грција да го одобри нашето име.Оваа иницијатива како што информираа од Комитетот за демократизација била доставена до пратениците од дијаспората, а тие тврдат дека до нив нема стигнато никаква иницијатива./крај/бд
MAKFAX
05-09-2011, 01:07 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#7

Знаеш што сакаат со ова да кажат?
Дека Комитетот продава магла.
Може ова да се предухитри со или Федекс или ДХЛ на рака да потпишат.
Од фирмите сигорно ќе имаш извешгтај дали не е примена пратката или е вратена.
Залепи на интернет, па да се види кој што збори.
An inch today is tomorrow’s mile.
05-09-2011, 01:25 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#8

(05-09-2011, 12:27 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:КОМИТЕТОТ ЗА ДЕМОКРАТИЗАЦИЈА ОД КАНАДА СО ИНИЦИЈАТИВА


Да се прекинат пореговорите со Грција


Постои легитимно и легално решение за прекин на преговорите во спорот за името, кое нема да има штетни последици по државата, тврди Комитетот за демократизација на Република Македонија од Канада. Членовите на Комитетот сметаат дека проблемот со кој се соочува македонскиот народ се прифатените обврски да се одржуваат преговори се додека не се пронајде решение за името кое ќе ја задоволи Грција. Затоа дијаспората предлага активности кои правно ќе докажат дека Привремената спогодба е ништовна. Иницијативата ќе им биде доставена на пратениците во македонското Собрание избрани од дијаспората.

Најпрвин е потребно да се докаже дека Привремената спогодба од страна на Република Македонија ја прифатиле марионетски режими кои работеле против интересите на нашата татковина", сметаат предлагачите на иницијативата. Тоа лесно може да се докаже преку изјавите на поранешни високи државни функционери во клучните години на независноста од 1991 до 1995 година. Различните надежи дека ЕУ ќе се распадне, дека некако ќе ги измориме Грците и дека тие ќе попуштат и останатите бесмислици кои ги сервираат грчките платеници кои глумат македонски патриоти, како и белосветските анонимуси кои глумат стручњаци и загрижени македонски пријатели, се само лаги на кои треба македонскиот народ да им стави крај", велат Македонците од дијаспората.

Тие укажуваат сметаат дека да се бара решение кое единствено гарантира зачувување на името, идентитетот и јазикот како Македонски, а воедно и кое е решение за интеграциите на Република Македонија во ЕУ и НАТО.

Пратениците од дијаспората велат дека се уште не ја виделе иницијативата. (Г.Ма)

ЛАТАС


Што и каде згрешивме Латас и СДСМ ни ја промовираат ИНИЦИЈАТИВАТА.???

Еден од одговорите, Јордане, ке го најдеш во последната колумна на Стојан Андов, која ја постирав. Ама, кога ке ја читаш не се оптоварувај со политичкото минато на Андов и со твој изграден став за него. Читај го како прв пат да се сретнуваш со него.Starce

05-09-2011, 01:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(05-09-2011, 01:42 PM)hristo Wrote: Еден од одговорите, Јордане, ке го најдеш во последната колумна на Стојан Андов, која ја постирав. Ама, кога ке ја читаш не се оптоварувај со политичкото минато на Андов и со твој изграден став за него. Читај го како прв пат да се сретнуваш со него.StarceХристо, како можам да го читам Андов како прв пат да се сретнувам со него. Треба да сум дете од две или три години. Андов на хартија пишува приказни. Што стори Андов во овие дваесет години за да Македонија вистиски се демократизира и осамостои.

Не го слушај попот што пее, гледај што работи.
05-09-2011, 05:02 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#10

(05-09-2011, 05:02 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо, како можам да го читам Андов како прв пат да се сретнувам со него. Треба да сум дете од две или три години. Андов на хартија пишува приказни. Што стори Андов во овие дваесет години за да Македонија вистиски се демократизира и осамостои.

Не го слушај попот што пее, гледај што работи.
Аааа ништо христо, џабе куцкаше статијата. Ни Јордан неќе да ја чита, што ако е од Фокус.
Туку сега Комитето не верува дека есенската промена на име е сигурна работа па сега вака “интервенира“ кај македонските политичари?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
05-09-2011, 07:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

(05-09-2011, 07:25 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(05-09-2011, 05:02 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо, како можам да го читам Андов како прв пат да се сретнувам со него. Треба да сум дете од две или три години. Андов на хартија пишува приказни. Што стори Андов во овие дваесет години за да Македонија вистиски се демократизира и осамостои.

Не го слушај попот што пее, гледај што работи.Аааа ништо христо, џабе куцкаше статијата. Ни Јордан неќе да ја чита, што ако е од Фокус.
Туку сега Комитето не верува дека есенската промена на име е сигурна работа па сега вака “интервенира“ кај македонските политичари?Гледам Коњанику немате збор за содржината на ИНИЦИЈАТИВАТА да не чекате ти и Барба депеша од Грујо па да се изјасните.
06-09-2011, 01:32 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#12

Jas nitu baram neprijateli tamu kadeshto gi nema nitu imam golemo ego za hranenje, shto za tebe Jordane nikako ne bi mozhelo da se kazhe.
Igrata ti e vekje krajno providna, jas ne chekam nalog od bilo kogo da pishuvam bilo shto, vkluchitelno ni od moeto ego.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
06-09-2011, 04:39 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#13

(06-09-2011, 04:39 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Jas nitu baram neprijateli tamu kadeshto gi nema nitu imam golemo ego za hranenje, shto za tebe Jordane nikako ne bi mozhelo da se kazhe.
Igrata ti e vekje krajno providna, jas ne chekam nalog od bilo kogo da pishuvam bilo shto, vkluchitelno ni od moeto ego.

Коњаниче, која беше кампањата на Груевски на Изборите 2006 година, со кое мото настапуваше на тие Избори?
И сега кога е CEO на Македонија, Inc. кои одлуки тој треба да донесе?
Бидејќи нели народот одлучува само на Избори, или на референдуми какви предлага Избраникот.
А бидејќи нели така сакал народот, кога тој ќе одлучи дека не се прифаќа предложеното име тогаш која опција останува или кој би бил следниот чекор?
Пак некој ќе мора на Грците да им каже соседи ваа работа не е работа, Јок.
Тогаш пак некој ќе мора или да преговара повторно или да пресече јавно со меѓународна декларација или дипломатско писмо со барање или за нов предлог или дека привремената спогодба веќе не важи т.е. дека е ништавна или се раскинува(нешто што не може да се раскине (затоа што тоа нешто е ништожно т.е едно големо ништо во обланда која е завиткана некој да не ја види се додека не прогледа)).
Кога тоа гласање ќе се случи каде ќе биде Груевски?
Пак ли ќе предлага некој нов референдум/гласање за некој нов предлог на Грците па така секоја година да си гласаме можеби?

Можеби после ова некој ќе ме прогласи за нестрплив но половина од мој живот го чекам тоа решение.
А решението е на дофат, ама никој да ти немало “кохонес“ изгледа тоа да го оствари.

An inch today is tomorrow’s mile.
06-09-2011, 06:52 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#14

(05-09-2011, 05:02 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(05-09-2011, 01:42 PM)hristo Wrote: Еден од одговорите, Јордане, ке го најдеш во последната колумна на Стојан Андов, која ја постирав. Ама, кога ке ја читаш не се оптоварувај со политичкото минато на Андов и со твој изграден став за него. Читај го како прв пат да се сретнуваш со него.StarceХристо, како можам да го читам Андов како прв пат да се сретнувам со него. Треба да сум дете од две или три години. Андов на хартија пишува приказни. Што стори Андов во овие дваесет години за да Македонија вистиски се демократизира и осамостои.

Не го слушај попот што пее, гледај што работи.

Јордан, пак црнобели шеми. Ти си христијанин, Знаеш што е христијанска матрица-опрост. Дај на човекот шанса, Па, нели има совест, па проработување на совест. Па, имаме деца и внуци. Гледаш како раснат, па се некаде прекршуваш. Сакаш да живеат во некој подобар свет. Па, имаш ослободување од некои окови, кој друг ти ги скинал и ти дал заштита. Па, некој сака да оди на другиот свет ( јас не верувам во трансцендентни прикаски и илузии) чист да заслужи подобра позиција.... Така, Јордан, не се тревожи што е текстот од Андов и што е напишан во твојот омилен ФОКУС.
06-09-2011, 07:58 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

(06-09-2011, 07:58 AM)hristo Wrote:
(05-09-2011, 05:02 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(05-09-2011, 01:42 PM)hristo Wrote: Еден од одговорите, Јордане, ке го најдеш во последната колумна на Стојан Андов, која ја постирав. Ама, кога ке ја читаш не се оптоварувај со политичкото минато на Андов и со твој изграден став за него. Читај го како прв пат да се сретнуваш со него.StarceХристо, како можам да го читам Андов како прв пат да се сретнувам со него. Треба да сум дете од две или три години. Андов на хартија пишува приказни. Што стори Андов во овие дваесет години за да Македонија вистиски се демократизира и осамостои.

Не го слушај попот што пее, гледај што работи.

Јордан, пак црнобели шеми. Ти си христијанин, Знаеш што е христијанска матрица-опрост. Дај на човекот шанса, Па, нели има совест, па проработување на совест. Па, имаме деца и внуци. Гледаш како раснат, па се некаде прекршуваш. Сакаш да живеат во некој подобар свет. Па, имаш ослободување од некои окови, кој друг ти ги скинал и ти дал заштита. Па, некој сака да оди на другиот свет ( јас не верувам во трансцендентни прикаски и илузии) чист да заслужи подобра позиција.... Така, Јордан, не се тревожи што е текстот од Андов и што е напишан во твојот омилен ФОКУС.За предавници нема опрост Христо. Андов со Глигоров се најголемите виновници за се што ја снајде и снавоѓа Македонија. Тие ги поставија темелите на криминал, корупција, користење на тајната полиција за уништување на идеилошките противници....,. и сега да им простиме. Ако им простиме ке покаже,ме дека не сме кадарни да имаме држава.
06-09-2011, 02:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

(06-09-2011, 04:39 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Jas nitu baram neprijateli tamu kadeshto gi nema nitu imam golemo ego za hranenje, shto za tebe Jordane nikako ne bi mozhelo da se kazhe.
Igrata ti e vekje krajno providna, jas ne chekam nalog od bilo kogo da pishuvam bilo shto, vkluchitelno ni od moeto ego.Да имав его за хранење ке бев во политика.
Коњанику нерешавањето на проблемот со Грција по нашиот терк јасно зборува дека досегашните водачи на државата сакаат да го сменат името. Само пустиот страв за сопствената кожа ги спречува во тоа. Но Груевски е првиот кој ке мора да го "реши" проблемот. Како да сврти исти проблем ке има.
06-09-2011, 02:26 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#17

(06-09-2011, 02:26 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(06-09-2011, 04:39 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Jas nitu baram neprijateli tamu kadeshto gi nema nitu imam golemo ego za hranenje, shto za tebe Jordane nikako ne bi mozhelo da se kazhe.
Igrata ti e vekje krajno providna, jas ne chekam nalog od bilo kogo da pishuvam bilo shto, vkluchitelno ni od moeto ego.Да имав его за хранење ке бев во политика.
Коњанику нерешавањето на проблемот со Грција по нашиот терк јасно зборува дека досегашните водачи на државата сакаат да го сменат името. Само пустиот страв за сопствената кожа ги спречува во тоа. Но Груевски е првиот кој ке мора да го "реши" проблемот. Како да сврти исти проблем ке има.
Гледаш каков егоист си, првин ме направи нечиј послушко кој чека депеши од некаде а потоа се сврте назад на темата очекувајќи од мене нормален муабет, како ништо да не се случило.
Кој тоа не е во политика, Јордан Петровски? Па самото основање на комитет е политички акт. Па понатаму името на комитетот сугерира политика. Не- политичарот Ј. Петровски праќа писма до Фуере, Клинтон, покренува иницијативи до македонски пратеници од дијаспората, претходно финансирал политичка партија, итн. ? Тоа не е политика?
Не сум тука дојден да градам било чиј култ на личноста, ниту на Груевски ниту на опозиционерите, ниту на истрошените политичари па ни на Јордан Петровски. А посебно не дојдов тука да бидам вреѓан.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
06-09-2011, 05:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

(06-09-2011, 05:51 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(06-09-2011, 02:26 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(06-09-2011, 04:39 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Jas nitu baram neprijateli tamu kadeshto gi nema nitu imam golemo ego za hranenje, shto za tebe Jordane nikako ne bi mozhelo da se kazhe.
Igrata ti e vekje krajno providna, jas ne chekam nalog od bilo kogo da pishuvam bilo shto, vkluchitelno ni od moeto ego.Да имав его за хранење ке бев во политика.
Коњанику нерешавањето на проблемот со Грција по нашиот терк јасно зборува дека досегашните водачи на државата сакаат да го сменат името. Само пустиот страв за сопствената кожа ги спречува во тоа. Но Груевски е првиот кој ке мора да го "реши" проблемот. Како да сврти исти проблем ке има.


Гледаш каков егоист си, првин ме направи нечиј послушко кој чека депеши од некаде а потоа се сврте назад на темата очекувајќи од мене нормален муабет, како ништо да не се случило.
Кој тоа не е во политика, Јордан Петровски? Па самото основање на комитет е политички акт. Па понатаму името на комитетот сугерира политика. Не- политичарот Ј. Петровски праќа писма до Фуере, Клинтон, покренува иницијативи до македонски пратеници од дијаспората, претходно финансирал политичка партија, итн. ? Тоа не е политика?
Не сум тука дојден да градам било чиј култ на личноста, ниту на Груевски ниту на опозиционерите, ниту на истрошените политичари па ни на Јордан Петровски. А посебно не дојдов тука да бидам вреѓан.Кога ти лепиш етикети на Љупчовист, Бранковист тоа не е навреда.
Коњанику тоа јас што го работам не е политика.
06-09-2011, 08:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

Овие неколку реченици ја објаснуваат улогата и на Глигоров и на владата на Кљусев. На состанокот немало кој да ја спомене Македонија. За кого лобирале, Глигоров, Малевски, Тупурковски ....Quote:[Image: 0,,6223978_1,00.jpg]
Hans-Dietrich Genscher was Germany's foreign minister from 1974-1992


DW:  The Badinter-Herzog commission said Macedonia also fulfilled the conditions for recognition. Why wasn't Macedonia recognized at the same time as Croatia and Slovenia?

Genscher:  At the meeting on December 17, 1991, there wasn't a single country that proposed recognizing Macedonia at that time. We didn't, either.

DW: It just didn't come up?

Genscher: Let's just say that it wasn't an issue at that point.

ИЗВОР


Quote:Recognizing Slovenia, Croatia brought peace, Genscher says


Despite thinking Yugoslavia needed to be preserved at all costs, former West German Foreign Minister Genscher became a prominent advocate of Croatian and Slovenian independence. He tells DW what changed his mind.
[Image: 5381851_4.jpg]The futures of Croatia and Slovenia lies in EU membership, Genscher says
Veteran West German Foreign Minister Hans-Dietrich Genscher, one of the most prominent advocates of Croatian and Slovenian independence, [i]spoke to Deutsche Welle about the events in the former Yugoslavia 20 years ago. [/i]
[i]DW: Several villages and towns in Croatia have a Genscher Street or a Genscher Square. On the island of Brac, residents are squabbling over which Genscher bust is more beautiful – the marble one or the one made of bronze. Does all this attention make you proud? [/i]
[i]Hans-Dietrich Genscher: I certainly regard it as recognition of the stance Germany had at the time. Back then, the decisions we had to make were not easy. [/i]
[i][b]What was Germany's relationship to Yugoslavia while you were foreign minister? [/b][/i]
[i][b]I was of the opinion that we had to do everything in our power to preserve Yugoslavia. As Germans, we had especially close ties with Yugoslavia. [/b][/i]
[i][b]One reason was that very many Yugoslavs, mainly Slovenians and Croats, lived and worked in Germany. And on the other hand, Yugoslavia was a holiday destination for Germans. The people had gotten to know each other after World War II and its terrible events. A very friendly relationship evolved. German foreign policies regarded Yugoslavia as a factor of independence. It was very important that a European country should participate in the anti-colonial movement of the nonaligned states. That made it clear that it wasn't about an anti-European movement but an anti-colonial movement. So Yugoslavia had a special position in our policies and within the European Community we advocated for closer cooperation with Yugoslavia. [/b][/i]


[Image: 6223978_404.jpg]
Hans-Dietrich Genscher was Germany's foreign minister from 1974-1992

You have gone down in history as the most important advocate of Slovenian and Croatian independence. But in early 1991, you were still hoping to preserve Yugoslavia. What happened to change your mind?

It was becoming increasingly clear that Milosevic was claiming power. Yugoslavia [under Tito] wanted to preserve its independence from the Soviet Union. But after the reformers, that is Gorbachev and Shevardnadze, had taken over responsibility there, that solidarity evaporated in Yugoslavia.

We honestly saw signs of a trend towards a Greater Serbia. The speech on the Field of Blackbirds played a large role. Stopping rotation in Yugoslavia's state presidium, as well as cancelling autonomy in Kosovo and Vojvodina, showed that Milosevic wanted a different Yugoslavia - namely one that was dominated by Serbia. That made it clear that Croatian and Slovenian efforts toward independence were justified.

[b]Do you believe the Yugoslav armed forces' invasion in Dubrovnik and Vukovar could have been prevented if the conflict had been realized at an earlier stage by the international community, or if Croatia and Slovenia had been recognized more quickly? [/b]

[b]I believe that a more decisive stance by the international community might have been able to prevent, or at least limit, the developments we unfortunately had to witness. We discussed these issues within the European Community again and again. The Badinter-Herzog commission was formed, which was supposed to define the preconditions for the recognition of independent states. That was proof that the question of recognition wasn't something that just the Germans were pondering, the entire European Community was seriously involved and was coming up with regulations as to how such independence can be recognized. During the second half of 1991, it became clear that Milosevic was playing along, holding talks with everyone who was interested, but that in the end he did not want a Yugoslavia that corresponded with the fundamental ideas of the federation. [/b][Image: 6494269_404.jpg]
Dubrovnik is a favorite destination for Germans[b][b][b]Germany is often accused of having gone it alone. On December 23, 1991, Germany recognized Croatia. On January 15, 1992, Germany established diplomatic relations, just like all the other EU nations. So was this a solo attempt or wasn't it? [/b][/b][/b]

[b][b]We had a European Community meeting on December 17, at which we decided to recognize Croatia and Slovenia as independent states with effect from January 15, 1992. I told the meeting that of course we would adhere to that and would take no steps without a European Community decision. And we did adhere to the decision concerning this issue. We made the decision to recognize the states on December 23, but it didn't go into effect until January 15, 1992. At that time, all the other European Community member states recognized the two states, too. From the start, Germany said it would not go it alone. And, as I've said, the decision was unanimous. And it brought peace. As a result of the conflict becoming more international, in early January 1992 Milosevic declared the war to be over - the war he himself had started against the two republics. So that shows it was a decision that brought peace. [/b][/b]

[b][b][b]Even though the decision was unanimous, not everyone was enthusiastic about recognizing Croatia and Slovenia. Some members would have preferred to wait a bit longer. [/b][/b][/b]

[b][b]Yes, that is usually the case in such a group that one will welcome a decision more than the other. But what is important is that there was a unanimous decision and no solo action. [/b][/b]

[b][b][b]Did concerns about Bosnia fade into the background somewhat in the course of recognizing Croatia and Slovenia? Couldn't people guess what would later happen in Bosnia? [/b][/b][/b]

[b][b]The war in Slovenia and Croatia showed that the situation in Bosnia was highly explosive. A continuation of the war against Slovenia and Croatia would have undobutedly set the war in Bosnia in motion at a much earlier date. [/b][/b]

[b][b][b]Why then wasn't Bosnia's independence recognized right away? [/b][/b][/b]

[b][b]Developments hadn't reached that point yet. And I am convinced it was important to focus first on Slovenia and Croatia where a war was raging. [/b][/b]

[b][b][b]The Badinter-Herzog commission said Macedonia also fulfilled the conditions for recognition. Why wasn't Macedonia recognized at the same time as Croatia and Slovenia? [/b][/b][/b]

[b][b]At the meeting on December 17, 1991, there wasn't a single country that proposed recognizing Macedonia at that time. We didn't, either. [/b][/b][Image: 15128193_404.jpg]
Former Bosnian Serb General Mladic faces the UN's Yugoslav war crimes tribunal[b][b][b]It just didn't come up? [/b][/b][/b]

[b][b]Let's just say that it wasn't an issue at that point. [/b][/b]

[b][b][b]Today, 20 years later, Slovenia is a member of the EU and Croatia is to join in two years. Back then, you said recognition was a sign of considerable trust. Have Croatia and Slovenia disappointed you or have they proven to be worthy of that trust? [/b][/b][/b]

[b][b]They have deserved my trust. It wasn't an easy path for the countries concerned, but they went ahead with great determination. [/b][/b]

[b][b][b]Another country is currently knocking at the doors of the EU: Serbia. The country removed a major hurdle when it extradited Ratko Mladic. Should Serbia be the next nation to join the EU? [/b][/b][/b]

[b][b]Certainly, Serbia has removed an important obstacle. Then and now, I never doubted that, if it fulfils all the preconditions, Serbia has the same entitlement to become an EU member. I've always said that the future of the peoples of the former Yugoslavia lies in EU membership. One day - the sooner, the better - they will be reunited as equal members in the EU. [/b][/b]

[b][b]Interview: Rayna Breuer, Zoran Arbutina (db) [/b][/b]

[b][b]Editor: Susan Houlton [/b][/b]

ИЗВОР
(This post was last modified: 10-12-2017, 04:18 PM by ЈорданПетровски.)
11-09-2011, 04:03 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#20

(06-09-2011, 08:29 PM)ЈорданПетровски Wrote: Кога ти лепиш етикети на Љупчовист, Бранковист тоа не е навреда.
Коњанику тоа јас што го работам не е политика.
Нели, каде јас пишав дека Јордан е лиобчовист, каде пишав дека Јордан е Бранковист? Не е разлика во стилови, јас најдиректно бев обвинет дека пишувам по нарачка (сум чекал депеша).
Тоа што ти го работиш Јордане ниеден друг збор не го опишува. Твојата активност и тоа како е политичка. Основа политичка организација, започна свое политичко гласило, поднесуваш политички иницијативи, ова твоево се` е политика.
Секој си има право да прави како му сече, но благо речено е неискрено да се криеш зад зборот “неполитички“ кога се` ти е политика. Истакни ја сопствената кандидатура, скрој програма и премини од фазата “мавање со прст“...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
(This post was last modified: 11-09-2011, 06:41 PM by МрачниотКоњаник.)
11-09-2011, 06:40 PM
Reply