Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 2.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ КЕ НИ КАЖЕ ЗОШТО СЕ СМЕНИ ???!!!
Author Message
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

За Љубчо имало УДБаши.
(20-03-2011, 08:15 PM)hristo Wrote: Тој се бореше за независна и самостојна Македонија. И тоа не се “ одредени заслуги“ тоа се најголеми и најпотребни заслуги во тој период. И тоа во услови кога беше окружен од удбаши и на само 24-25 години.

За нас немало.
(25-03-2011, 01:50 PM)hristo Wrote: Вашите строги и крути разбирања за КОС и УДБА треба да ги коригирате. Таа структура е разпарчана и поделена. Некои останаа со СДСМ, некои се приклучија на ВМРО-ДПМНЕ, некои работат за други, странски служби. И не СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да работат од ист центар, нивниот заеднички именител е узурпација на власта и лично богатење, а се користи ниската информираност и свест кај Македонецот.

Арно ама, има некоја невидлива рака, која дефинтивно не е УДБа, но ги има истите цели, истите одрведби, истите методи, и за неа работат истите луѓе (меѓу нив во никој случај не се оние кои најмногу придонесоа за Рејугословенизација преку србизавица на ВМРО ДПМНЕ во 1996-8).

(30-03-2011, 12:20 PM)hristo Wrote: Еј, Соколи. shoku im, не знаеш каков пресврт направи во моето мислење и разбирање.Se_klanjam.... Значи, Групацијата занесена во разобличувањето на корените на македонската несреќа не го гледа актуелното зло, кое е природен продолжеток на првичното зло ( промена на име, временска спогодба, економскиот пустош). Фактички, тоа е природно продолжување. Од тука, од таа нова свест за тој втор продолжеток ( сојуз со Србија) се се менува. Стариот распоред на сили во МК се руши. Нема повеќе левица и десница, нема повеќе Антички Мкедонци и Славомакедонци, нема патриоти и предавници... нема ништо од тоа. Од сега на дело ке бидат само две групи: едни кои се за независна Македонија и друга група кои се за сојуз со Србија. И точка, голема точка. Независно од национална, верска, партиска и било која друга припадност. Се друго е монтирана работа, ветар и магла. И борба за името, и антиквизација. ...

Фактички, со ова укажуваш дека ке има страотен трансфер на политичари во двата табора: едни за независна Македонија а друг за сојузот. Па, некои, кои сме ги запомниле како комуњари, да бидат во првиотт табор, а едни кои денеска се прават големи патриоти и борци за име и идентитет и антиквизација да бидат лоцирани во вториот табор. Ех, Соколи, што ми направи. Главата ми пука.Каков пресврт направи во моето размислување. Сепак, мала ограда. Ова се кажано држи вода, ако се оди во тој правец. Во секој случај, Христо нема повеќе “ да следи“, туку следствено поуката на Соленик ке мисли пологично и пообјективно.

А, еве и нешто околу тоа како Групацијата не го видела слонот во собата, Рејуговловенизацијата, де!

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...2#pid17452

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...3#pid17603

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...1#pid16351

П.С.
Па зарем не е логично што токму Љубчо е тој што прв од политичката елита почна да зборува за Рејугословенизација, кога нејзиното семе беше посадено во негово време: Падобранецот, палењето на Американската Амбасада, србизација на партијата, неговиот партнер Далавера живее во Белград-каде што му ги чува парите итн.
(This post was last modified: 30-03-2011, 02:41 PM by Solenik.)
30-03-2011, 02:41 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(30-03-2011, 02:10 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Текстов од кој постирам е дел како одговор на Соколи и Христо е напишан многу пред коментарот во лајм и изјавите на Елвира.
Ние стоиме на уверување дека до СОЈУЗ нема да дојде без ВОЈНА. ВОЈНАТА ке ја предизвикаат МАКЕДОНЦИТЕ.


(04-06-2010, 07:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Го постирам такстот во изворнаа форма. Незнам како е објавен во "ФОКУС":


Quote:ПРЕДАВНИКОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПАТРИОТОТ ГРУЕВСКИ
ИЛИ
ПАТРИОТОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПРЕДАВНИКОТ ГРУЕВСКИ
КАКО ДА СВРТИШ ИСТО МУ ДОЈДЕОдговорноста на премиерот Груевски, и другите што со своите функции во правосудниот систем треба да го одберат вистинскиот пат е пресудна за Македонија. А воедно, и шанса за Груевски и неговата „екипа“ да ме демантираат за нивната (не)вмешаност во политичко-полициското подземје. По четири години топло-ладно играње со талогот во судството, медиумите, полицијата и политиката, време во кое видовме и коалиции со луѓе како излезени од досието Опера. Сериозен демант во овие четири години воопшто нема. Имаше една бледа театарска престава со протести пред Уставниот суд, откако го разбија законот за лустрација - театарска претстава изготвена по нарачка од полициско-политичкото подземје, со која, вие господине Груевски покажавте дека помеѓу вас и Бранко Црвенковски, нема никаква разлика во тоа колку многу си ги потценувате сопствените граѓани! Затоа, барам малку усул господине Груевски, господине Маневски, господине Мијалков и господине Аврамовски, не си го потценувајте сопствениот електорат до овој степен. Никаде во светот ВЛАСТА не ПРОТЕСТИРА, таа ги има НА РАСПОЛАГАЊЕ законот, Уставот и ИНСТИТУЦИИТЕ НА СИСТЕМОТ.
Кога власта не си ги почитува сопствените закони и не ги користи сопствените институции, се поставува прашање која и е целта? Има два логични одговори зошто вака постапува - или од незнаење или со намера. Ако е од незнаење досега требаше да ги увиди грешките и да ги исправи, да сфати дека или ќе ја биде или ќе подлегне во борбата со политичкото и полициското подземје. Но кај вас господине Груевски е се поочигледно дека оваа е довршување на операцијата која ја започна Глигоров. Но, да не бидеме како вас, ке зборуваме со факти, она од што вие чедата на "ОПЕРА" најмногу се плашите!


 
4. Сепак, најзастрашувачко господине Груевски, е што моето досие го нема во Архивот на Македонија. Значи дека сеуште е активно. Јас се уште сум под обработка. Тоа е најголемиот доказ дека политичко-полициското подземје сеуште функционира. Функционира а вие сте скоро четири години Премиер, кој наводно не е дел од ИНСТАЛАЦИИТЕ. Некако нема логично објаснување, бидејки крајната цел на политичко-полициското подземје е да нема самостојна и демократска МАКЕДОНИЈА.
За многумина вашето коалицирање и правење влада 2006 година со партијата на Тито Петковски беше необјаснив чин. ИНСТАЛАЦИИТЕ го објаснија со тоа дека Тито бил премногу лут на Бранко. Кумановци викаат "Жми да те л'жу". За помладите, ова е веќе видено. Партијата Демократска Алтернатива по налог и помош на инсталациите ја основаа најтврдокорните членови на Сојуз на Комунисти-Движење за Југославија (Србија), а причина за основање беше тоа што во ВМРО-ДПМНЕ по Кичевскиот Конгрес, сепак успеа да остане по некој вистински ВМРО-вец и со тоа да внесе повторно страв кај инсталациите. Потрошија толку пари,толку луѓе и пак работата незавршена. ВМРО-ДПМНЕ ке остане на ВМРОвци. Ве именуваа Вас за председател на ВМРО-ДПМНЕ, веројатно како цената која мораше да ја плати Љубчо Гергиевски за да не го гибаат инсталациите. Вашето доаѓање на чело на ВМРО ДПМНЕ значеше дека ширум се отворени вратите за кадрите на СК-ДЈ да ги освојат раководните општински и републички функции во ВМРО-ДПМНЕ.
Cо победата на изборите 2006 година и коалицирањето со Тито Петковски, кој никогаш не се откажа од СКЈ, и е вистинскиот лидер на СК-ДЈ во Македонија во сиве овие години, дојдовте на власт и така новата генерација на СК-ДЈ која своето искуство со "патриотизмот" и наводната ВМРОВШТИНА ја стекна преку студенско/средношколските демонстрации, кои по се се дело на инсталациите. Со што ja приведовте кон крај смена на генерациите што ја почнаа полициските инсталации донесувајќи го Бранко Црвенковски за председател на СДСМ. Единствено смена на генерациите нема во судската власт.
ИНСТАЛАЦИИТЕ увидоа дека разнебитувањето на Македонија преку смена на името нема да помине. Граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Затоа на сцена е втората, "ПАТРИОТСКАТА ВАРИЈАНТА" (со брат Љубе како резервна патриотска инсталација доколку Вашата не успее). Не правите ништо да го решите проблемот со името, а тоа води повторно кон разнебитување на Македонија. И Вие патриотите, и предавниците, играте на ист диктат. Диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ .
Оттука, доколку навистина г. Груевски целта ви беше да го сочувате името МАКЕДОНИЈА, вие ке понудевте решение за тоа! Решение кое ќе ја врати Македонија во рамноправна позиција. Позиција која ја имала пред прифаќањето на навредливата референца ПЈРМ. Тоа можете да го направите само со демонтажа на полициско политичкото подземје, а повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот. Со Грција може да се преговара само откако ќе го размонтирате шупливиот политички систем инсталиран во Македонија, врз темелите на комунистичкиот тоталитаризам. Нешто за што Вие не покажавте ниту минимум интерес.
Произлегува дека на вас целта вие да нема решение. Затоа трубите преку вашите "ОПЕРСКИ" мегафони: дека виновни се "клетите" Европјани, дека тие не мразат, Фуере е виновен, па, виновен е Шацимаркакис... Не господине Груевски, тие не се виновни, тие сакаат да си ја завршат работата, а на чија штета тоа ќе биде, нив воопшто не ги интересира. Тие само се борат во нивната биографија да стои дека успеале го решат долгогодишниот спор со името кој го наметна Грција. Тоa за сите, освен за Македонците или Грците ке значи дека биле успешни дипломати.
Затоа, вашиот "лет во место" кој го нудите како одбрана на името е всушност вистинскиот проблем. Вашата одбрана не потсетува на прочуената изјава на едно младо војниче кое беше пратено да го спречува отцепувањето на Словенија од поранешна Југославија. На прашањето што прават, споменатиот војник одговори "тие сакаат да се отцепат, ама ние глумие дека не им даваме". Оттука, сметамe дека најумно и најбезбедно за вас лично господине Груевски е да распишете предвремени избори наесен. Предавството кое го подготвувате да го направите, вие и полициско-политичкото подземје во името на ВМРО, претставува многу посериозна работа отколку што мислите!

Во име на ГРУПАЦИЈАТА
Јордан Петровски

 

Оваа е надвор од текстот но мора да го напишам за да спречам можни злоупотреби на мојот текст. Да не го користат од Обединети за Македонија и да се представуваат дека тие се вистинските ВМРО вци. Да нема нејаснотии не зборувам за членството. Туку исклучиво за раководството и тоа за дел. Да ги потсетам обичните членови на ОМ на случувањата со ВМРО ВМРО и ВМРО МАКЕДОНСКА. За оваа ке стае повеке збор на форумот КОТЛЕ.Кога ние сме пишувале за подготовките за СОЈУЗОТ, на многумина тоа им се чинело како наша паранаоја. Сега кога СОЈУЗОТ е се по видлив не обвинуваат дека не ги согледуваме работите и не го гледаме СОЈУЗОТ кој ни чука на врати:(21-08-2010, 04:10 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(14-08-2010, 03:16 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали можеме да не се сомневаме во Љубомир Цуцуловски, предавачот и менторот во Високото политичко училиште во КУМРОВЕЦ и еден од главните промотори на УЈДИ-Удружена ЈУГОСЛОВЕНСКА Демократска Иницијатива кога прави салто мортале и од осведочен антиВМРОвец застанува прв на браникот на Грујовата ПОЛИТИКА. Политика на Грујовото српското ВМРО ДПМНЕ, политика за "зачувување" на името. Чудото да биде уште поголемо Цуцуловски е уште порадикален, бара едностран прекин на преговорите. ShokShokShokИзлегува полека на виделина дека Цуцуловски не правел салто мортале, туку тој си ја буткал агендата. вмрОВЦИ ке прават салто мортале под водството на Грујо србоманот.!!!Quote:ДАЛИ БРИСЕЛ ТУРКА ПЛАН Б ЗА БАЛКАНСКИТЕ ДРЖАВИ?

Југосферата во залет во јавната сфера


Тони Ангеловски

Таканаречената Југосфера, која се посилно ја заговараат некои европски политичари и дипломати ангажирани за Балканот, според домашните аналитичари за Македонија е прифатлива само доколку таа претставува начин полесно да се дојде до членство во ЕУ. Според нив, никако не смее да се прифати каков било проект што би бил алтернатива за Европската унија.....

Целиот текст


Го прашав Соколи а еве сега прашањето ке го упатам и до тебе Христо: ЗОШТО НЕ СЕ ОДРЖА ДОГОВОРЕНАТА ЗАЕДНИЧКА СЕДНИЦА НА МАКЕДОНСКАТА И СРПСКАТА ВЛАДА ВО СКОПЈЕ.

Jordane mojot odgovor kollku shto sum zapoznat.Ta zaednicka sednica trebashe da se odrzhuva sega kraj na mesec mart.Vo sllucaj na nepredvideni probllemi istoto da se odllozhi za najkasno kraj na mesec maj pocetok na juni.Vo mesec mart gruevski se pokanuva vo usa.Po vraqanje od tamu vednash prifaqa predvremeni izbori.Vtoriot termin koj jas go spomnav najverovatno eve ke ima izbori.Branko taktizirashe a vidov nekade deka aco napishall deka prifaqa sve branko i se trgnuva na izbori.Jas sega misllam ponovo gospod i usa ja spasuvat makedonija.Tie mu potegna ushite na grujo.Ako grujo izgubi na ovie izbori ili dobie bez apsollutno mnozinstvo togash sve se izjallovuva.I aleksandar antic nema da ima apsollutna vllast i toa e toa

30-03-2011, 02:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,441
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-03-2011, 02:32 PM)hristo Wrote: Да, Јордане, тоа е тоа. Добро кажано. И велиш, овој текст ти е објавен во ФОКУС. Како така бе Јордане, во еден “ оперски мегафон“ да пројде ваков текст? Веројатно, Никола Младенов тоа време не бил во СкопјеSmajlito Или, вашите квалификации за него не држат, оти тој со свои зборува го кажува истото. Не така тврдо и резултно, туку со свои збориви, на еден негов специфичен иронично-саркстичен стил. А за прашањето! Јас, сум обичен граѓанин кој живее во МК. Не се бавам активно со политика, ниту имам пријатели-инсајдери во високоте политички кругови. Информации ги примам од медијумите и ,вака, по форумите. Да почекаме што ке каже мојот пријател Соколи, па ако и тој не знае, во твоето прашање како да се провејува дека ти го знаеш одговорот. А, Соленик, многу благодарност, што ме направи да користам логика и со сите да настапувам рамноправноSe_klanjam


Текстов е објавен во ФОКУС затоа што беше вперен директно против Грујо. Во моментот кога почнав да пиШувам за другите ужедсници во антимакедонската игра: Бабановски, Борјан, Јовановски, Васко Ефтов .... ФОКУС ПОЧНА СО НЕОБЈАВУВАЊЕ на такви текстови.
Можеби и Ване Цветанов ке ја каже вистината зошто прекина со објавување на текстови во ФОКУС.

Фокус не е тема тука да полемизираме за битното. Суштински во што е нашето промашување Христо, за политиката на Грујо по прашање на буткањето на Македонија во балкански сојуз, југосвера или србославија па предизвикува потсмев кон онаа што работиме.

Да те потсетам ниие само тврдиме дека СОЈУЗ помеѓу Македонија и Србија е можен само преку војна.
Балкански сојуз или Југосвера се можни без војна.

30-03-2011, 02:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,441
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-03-2011, 02:44 PM)sokoli Wrote: Jordane mojot odgovor kollku shto sum zapoznat.Ta zaednicka sednica trebashe da se odrzhuva sega kraj na mesec mart.Vo sllucaj na nepredvideni probllemi istoto da se odllozhi za najkasno kraj na mesec maj pocetok na juni.Vo mesec mart gruevski se pokanuva vo usa.Po vraqanje od tamu vednash prifaqa predvremeni izbori.Vtoriot termin koj jas go spomnav najverovatno eve ke ima izbori.Branko taktizirashe a vidov nekade deka aco napishall deka prifaqa sve branko i se trgnuva na izbori.Jas sega misllam ponovo gospod i usa ja spasuvat makedonija.Tie mu potegna ushite na grujo.Ako grujo izgubi na ovie izbori ili dobie bez apsollutno mnozinstvo togash sve se izjallovuva.I aleksandar antic nema da ima apsollutna vllast i toa e toa

Quote:Ако може со Србија, може и со Косово

Ана Анастасовска

Македонската влада се уште молчи и не сака да открие дали во декември ќе одржи заедничка седница со српската влада, информација што уште во септември ја обелодени српскиот министер Томислав Ѓурин, а минатата недела ја потврди и српскиот претседател Борис Тадиќ. По средбите со својот македонски колега Ѓорѓе Иванов, Тадиќ изјави дека е договорено во декември македонската и српската влада да одржат една заедничка седница следејќи ги препораките на Брисел за регионална соработка, а со цел да се подобрат меѓусоседските односи и соработка, особено во делот на економијата. Ваквата информација ја објавија српските медиуми, а во македонската влада молчат.


Quote:Томислав Ѓурин:
"У децембру у Скопљу биќе одржан заједнички састанак влада двеју земаља на којем ќе бити речи о економској сарадњи“.


Соколи планот за СОЈУЗ не е врзан со тоа кој ке победи дали Грујо или Бранко. Тој ке оди кон остварување.
(This post was last modified: 30-03-2011, 03:06 PM by ЈорданПетровски.)
30-03-2011, 03:03 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-03-2011, 02:41 PM)Solenik Wrote: За Љубчо имало УДБаши.
(20-03-2011, 08:15 PM)hristo Wrote: Тој се бореше за независна и самостојна Македонија. И тоа не се “ одредени заслуги“ тоа се најголеми и најпотребни заслуги во тој период. И тоа во услови кога беше окружен од удбаши и на само 24-25 години.

За нас немало.
(25-03-2011, 01:50 PM)hristo Wrote: Вашите строги и крути разбирања за КОС и УДБА треба да ги коригирате. Таа структура е разпарчана и поделена. Некои останаа со СДСМ, некои се приклучија на ВМРО-ДПМНЕ, некои работат за други, странски служби. И не СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да работат од ист центар, нивниот заеднички именител е узурпација на власта и лично богатење, а се користи ниската информираност и свест кај Македонецот.

Арно ама, има некоја невидлива рака, која дефинтивно не е УДБа, но ги има истите цели, истите одрведби, истите методи, и за неа работат истите луѓе (меѓу нив во никој случај не се оние кои најмногу придонесоа за Рејугословенизација преку србизавица на ВМРО ДПМНЕ во 1996-8).

(30-03-2011, 12:20 PM)hristo Wrote: Еј, Соколи. shoku im, не знаеш каков пресврт направи во моето мислење и разбирање.Se_klanjam.... Значи, Групацијата занесена во разобличувањето на корените на македонската несреќа не го гледа актуелното зло, кое е природен продолжеток на првичното зло ( промена на име, временска спогодба, економскиот пустош). Фактички, тоа е природно продолжување. Од тука, од таа нова свест за тој втор продолжеток ( сојуз со Србија) се се менува. Стариот распоред на сили во МК се руши. Нема повеќе левица и десница, нема повеќе Антички Мкедонци и Славомакедонци, нема патриоти и предавници... нема ништо од тоа. Од сега на дело ке бидат само две групи: едни кои се за независна Македонија и друга група кои се за сојуз со Србија. И точка, голема точка. Независно од национална, верска, партиска и било која друга припадност. Се друго е монтирана работа, ветар и магла. И борба за името, и антиквизација. ...

Фактички, со ова укажуваш дека ке има страотен трансфер на политичари во двата табора: едни за независна Македонија а друг за сојузот. Па, некои, кои сме ги запомниле како комуњари, да бидат во првиотт табор, а едни кои денеска се прават големи патриоти и борци за име и идентитет и антиквизација да бидат лоцирани во вториот табор. Ех, Соколи, што ми направи. Главата ми пука.Каков пресврт направи во моето размислување. Сепак, мала ограда. Ова се кажано држи вода, ако се оди во тој правец. Во секој случај, Христо нема повеќе “ да следи“, туку следствено поуката на Соленик ке мисли пологично и пообјективно.

А, еве и нешто околу тоа како Групацијата не го видела слонот во собата, Рејуговловенизацијата, де!

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...2#pid17452

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...3#pid17603

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...1#pid16351

П.С.
Па зарем не е логично што токму Љубчо е тој што прв од политичката елита почна да зборува за Рејугословенизација, кога нејзиното семе беше посадено во негово време: Падобранецот, палењето на Американската Амбасада, србизација на партијата, неговиот партнер Далавера живее во Белград-каде што му ги чува парите итн.

Кога цитираш, цитирај се...заради коректност, не поради другоSmajlito

На овој форум сум дошол доброволно, да дадам свој допринос. Ако сакаш да твоите ( вашите) ставови и тези допрат до македонските уши, тогаш треба да ја разберете целата комплексност на македонската сегашност. Вашите строги и крути разбирања за КОС и УДБА треба да ги коригирате. Таа структура е разпарчана и поделена. Некои останаа со СДСМ, некои се приклучија на ВМРО-ДПМНЕ, некои работат за други, странски служби. И не СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да работат од ист центар, нивниот заеднички именител е узурпација на власта и лично богатење, а се користи ниската информираност и свест кај Македонецот. Верувам дека кај челните луѓе, кај барем една таа структура има и други државни агенди за иднината на МК.Мојот личен став, кога гледам, дека не може да се направи организирана структура која ке биде вистинска алтернатива на овие два центра на моќ во МК, е да се користи секоја изјава, секоја информација која работи против нив. Вашата агенда е многу построга, исклучива и подразбира рушење на се и создавање ново. Сами кажавте, да се затвори А1, па после да се рушат и други, парафразирам.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=930&page=5

Денешните ставови ( тези) на Љубчо Георгиевски не се поклопуваат со ставовите на денешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Тој е против антиквизацијата ( што не оддалечува од решавање на спор со името), тој е за решавање на спорот со името и за побрз влез на Мк во НАТО и ЕУ и тој ПРВ од постоечките познати македонски политичари проговори јавно за “ рејугословенизација“. Тоа укажува дека сите тие работи, или барем дел од нив, :“ Падобранецот, палењето на Американската Амбасада, србизација на партијата, неговиот партнер Далавера живее во Белград-каде што му ги чува парите итн.“ не било под негова директива, туку на кругови околу него. Или, тоа е , или пак го сменил ставот? Воглавном, тој е прв и единствен политичар во МК, кој ја навести рејугословенизацијата. Што за луѓе што мислат логично, нели Соленик, кажува дека е против тоа а не дека е за тоа. Д не испадне дека сум негов дрвен адвокат. Само сакам да мислам логично.
30-03-2011, 03:07 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-03-2011, 02:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(30-03-2011, 02:32 PM)hristo Wrote: Да, Јордане, тоа е тоа. Добро кажано. И велиш, овој текст ти е објавен во ФОКУС. Како така бе Јордане, во еден “ оперски мегафон“ да пројде ваков текст? Веројатно, Никола Младенов тоа време не бил во СкопјеSmajlito Или, вашите квалификации за него не држат, оти тој со свои зборува го кажува истото. Не така тврдо и резултно, туку со свои збориви, на еден негов специфичен иронично-саркстичен стил. А за прашањето! Јас, сум обичен граѓанин кој живее во МК. Не се бавам активно со политика, ниту имам пријатели-инсајдери во високоте политички кругови. Информации ги примам од медијумите и ,вака, по форумите. Да почекаме што ке каже мојот пријател Соколи, па ако и тој не знае, во твоето прашање како да се провејува дека ти го знаеш одговорот. А, Соленик, многу благодарност, што ме направи да користам логика и со сите да настапувам рамноправноSe_klanjam


Текстов е објавен во ФОКУС затоа што беше вперен директно против Грујо. Во моментот кога почнав да пиШувам за другите ужедсници во антимакедонската игра: Бабановски, Борјан, Јовановски, Васко Ефтов .... ФОКУС ПОЧНА СО НЕОБЈАВУВАЊЕ на такви текстови.
Можеби и Ване Цветанов ке ја каже вистината зошто прекина со објавување на текстови во ФОКУС.

Фокус не е тема тука да полемизираме за битното. Суштински во што е нашето промашување Христо, за политиката на Грујо по прашање на буткањето на Македонија во балкански сојуз, југосвера или србославија па предизвикува потсмев кон онаа што работиме.

Да те потсетам ниие само тврдиме дека СОЈУЗ помеѓу Македонија и Србија е можен само преку војна.
Балкански сојуз или Југосвера се можни без војна.

Црвеното обележано значи дека ,сепак, нема единствен центар на УДБА/КОС во Македонија. Оти, Владата на Груевски го бутка овој концепт а не опозицијата...по твоја логика. Инаку текстот не би ти бил објавен. Кој спомена “ потсмев“ за она што го работите? Стотина пати сум изкажал пофалба за упорноста, настојчивоста и храброста што ни отварате очи? Крутиот став на Соленик за “вистината“ малку ме иритира, па така можеби во некој пост сум звучел иронично. А, пак ке повторам, благодарност на Соленик за употреба и корисноста на логиката. Камо среќа да што поголем број на Македонци го искористат ставот на Соленик и да почнат да мислат логчно за состојбите во МК.
Јордане, ова,сепак, е форум. Мора малку и поопуштена атмосфера за да биде интересно на новите читатели. Ако има многу строгост и крутост ке избегаат.Не се сите пасионирани зависници за македонската кауза како вие од Комитетот во дијаспората, или јас, Ацко, Никола и другите од Makedоnija.Поздрав и продолжите со работата. Да не бевте вие каде и Соколи ке ни ги кажеше тие информации. Вие сте ни светло во тунелот. Уште еднаш поздрав, но ке го користам советот на Соленик за користење на логиката. Да престанеме со негување на поданичкоот менталитет на Македонецот. Затоа доста следење, туку прашување, јавност, и учество на што поголем број на заинтерсирани. Па, така ке се направо критичната маса во МК.HeilHeilHeil
30-03-2011, 03:32 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(30-03-2011, 03:07 PM)hristo Wrote:
(30-03-2011, 02:41 PM)Solenik Wrote: За Љубчо имало УДБаши.
(20-03-2011, 08:15 PM)hristo Wrote: Тој се бореше за независна и самостојна Македонија. И тоа не се “ одредени заслуги“ тоа се најголеми и најпотребни заслуги во тој период. И тоа во услови кога беше окружен од удбаши и на само 24-25 години.

За нас немало.
(25-03-2011, 01:50 PM)hristo Wrote: Вашите строги и крути разбирања за КОС и УДБА треба да ги коригирате. Таа структура е разпарчана и поделена. Некои останаа со СДСМ, некои се приклучија на ВМРО-ДПМНЕ, некои работат за други, странски служби. И не СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да работат од ист центар, нивниот заеднички именител е узурпација на власта и лично богатење, а се користи ниската информираност и свест кај Македонецот.

Арно ама, има некоја невидлива рака, која дефинтивно не е УДБа, но ги има истите цели, истите одрведби, истите методи, и за неа работат истите луѓе (меѓу нив во никој случај не се оние кои најмногу придонесоа за Рејугословенизација преку србизавица на ВМРО ДПМНЕ во 1996-8).

(30-03-2011, 12:20 PM)hristo Wrote: Еј, Соколи. shoku im, не знаеш каков пресврт направи во моето мислење и разбирање.Se_klanjam.... Значи, Групацијата занесена во разобличувањето на корените на македонската несреќа не го гледа актуелното зло, кое е природен продолжеток на првичното зло ( промена на име, временска спогодба, економскиот пустош). Фактички, тоа е природно продолжување. Од тука, од таа нова свест за тој втор продолжеток ( сојуз со Србија) се се менува. Стариот распоред на сили во МК се руши. Нема повеќе левица и десница, нема повеќе Антички Мкедонци и Славомакедонци, нема патриоти и предавници... нема ништо од тоа. Од сега на дело ке бидат само две групи: едни кои се за независна Македонија и друга група кои се за сојуз со Србија. И точка, голема точка. Независно од национална, верска, партиска и било која друга припадност. Се друго е монтирана работа, ветар и магла. И борба за името, и антиквизација. ...

Фактички, со ова укажуваш дека ке има страотен трансфер на политичари во двата табора: едни за независна Македонија а друг за сојузот. Па, некои, кои сме ги запомниле како комуњари, да бидат во првиотт табор, а едни кои денеска се прават големи патриоти и борци за име и идентитет и антиквизација да бидат лоцирани во вториот табор. Ех, Соколи, што ми направи. Главата ми пука.Каков пресврт направи во моето размислување. Сепак, мала ограда. Ова се кажано држи вода, ако се оди во тој правец. Во секој случај, Христо нема повеќе “ да следи“, туку следствено поуката на Соленик ке мисли пологично и пообјективно.

А, еве и нешто околу тоа како Групацијата не го видела слонот во собата, Рејуговловенизацијата, де!

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...2#pid17452

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...3#pid17603

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...1#pid16351

П.С.
Па зарем не е логично што токму Љубчо е тој што прв од политичката елита почна да зборува за Рејугословенизација, кога нејзиното семе беше посадено во негово време: Падобранецот, палењето на Американската Амбасада, србизација на партијата, неговиот партнер Далавера живее во Белград-каде што му ги чува парите итн.

Кога цитираш, цитирај се...заради коректност, не поради другоSmajlito

На овој форум сум дошол доброволно, да дадам свој допринос. Ако сакаш да твоите ( вашите) ставови и тези допрат до македонските уши, тогаш треба да ја разберете целата комплексност на македонската сегашност. Вашите строги и крути разбирања за КОС и УДБА треба да ги коригирате. Таа структура е разпарчана и поделена. Некои останаа со СДСМ, некои се приклучија на ВМРО-ДПМНЕ, некои работат за други, странски служби. И не СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да работат од ист центар, нивниот заеднички именител е узурпација на власта и лично богатење, а се користи ниската информираност и свест кај Македонецот. Верувам дека кај челните луѓе, кај барем една таа структура има и други државни агенди за иднината на МК.Мојот личен став, кога гледам, дека не може да се направи организирана структура која ке биде вистинска алтернатива на овие два центра на моќ во МК, е да се користи секоја изјава, секоја информација која работи против нив. Вашата агенда е многу построга, исклучива и подразбира рушење на се и создавање ново. Сами кажавте, да се затвори А1, па после да се рушат и други, парафразирам.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=930&page=5

Денешните ставови ( тези) на Љубчо Георгиевски не се поклопуваат со ставовите на денешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Тој е против антиквизацијата ( што не оддалечува од решавање на спор со името), тој е за решавање на спорот со името и за побрз влез на Мк во НАТО и ЕУ и тој ПРВ од постоечките познати македонски политичари проговори јавно за “ рејугословенизација“. Тоа укажува дека сите тие работи, или барем дел од нив, :“ Падобранецот, палењето на Американската Амбасада, србизација на партијата, неговиот партнер Далавера живее во Белград-каде што му ги чува парите итн.“ не било под негова директива, туку на кругови околу него. Или, тоа е , или пак го сменил ставот? Воглавном, тој е прв и единствен политичар во МК, кој ја навести рејугословенизацијата. Што за луѓе што мислат логично, нели Соленик, кажува дека е против тоа а не дека е за тоа. Д не испадне дека сум негов дрвен адвокат. Само сакам да мислам логично.

Баш тоа е најболното Христо. Што бил премиер, против тие работи е, а немал моќ(или не сакал, не можел, бил заќутен, како ќе ја свртиш исто ти е) да тоа го спречи. Додуша, не е тој крив што за србоманството и југословенството во Македонија, па да убедува некого што да биде, тој не можеше да им забрани на луѓето да протестираат против тие бомбардирања,(кое е демократско право) и што во секое невидливо за јавноста ќоше од Скопје имаше испокршени коли на ОБСЕ, ама дозволи да се случи американската амбасада. Заслугите негови се неспорни, ама и грешките не можеме да ги проголтуваме само зашто некого почитуваме. А за случувањата во неговата партија, Падобранци и што уште не, секако дека виновен е тој. Како и сега Груевски што го кривите за истото. Прво и основно, оние луѓе кои беа околу него, тој ги избираше. А што тие му направија него, па и на државата гледаме денес. Сите кои му го пушеа, сега го плукаат и клеветат, а не им сметаше дур се богатеа под негов мандат. Ама тоа е, пак негова грешка. Проблемот што имаше несаглам луѓе во потесното партиско опкружување, е негов. И он знае, сам си кажува.
30-03-2011, 06:09 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(30-03-2011, 05:29 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Интересно колку игнорирате една толку очигледна динамика: колку што повеќе се заканувате со војна и негодувате дека ви се ускратени права, толку повеќе не` туркате накај Србија. Намалете со ѕвечкањето со оружје и ќе го намалите српското влијание во Македонија.
Македонија не влезе во федерација со Србија ни во времето на најголемата манифестација на сила од страна Србија, кога ја држеа 2/3 од Босна, ја запалија пола Хрватска и кога се пазареа со Мицотакис за распарчување на Македонија а па камоли сега кога Србија како држава е промаја.


Konjanice togash ti mu trebashe na milloshevic kako nezavisna drzhava.Bideiki so tvoja pomoc toj ja omeknuvashe licnata bllokada.Znaci ti kazhuvam so zhalenje i togash i deneska i jas i ti sme bille samo obicni piuni vo shahovska partija na velemajstori.

31-03-2011, 08:52 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(30-03-2011, 07:15 AM)montehristo Wrote: A koj ги тоа тера Албанците да се фатат за оружје?
Кој е кукларот кој ги влече конците?Grujo i alija.Montehristo edno prashanje do tebe.Vo kicevo allbanski huligani makna makedonsko zname od jarboll i stavija allbansko.Mozheshe i dvete da bidat edno do drugo a ne ednoto na se vlecka po bllato.Postoea video snimki nem kazneti.Vo skopje makedonci huligani palat allbansko zname ima video snimki nema kazneti.Vo xhamija vo skopje ima video snimka kade radikallni islamisti tepat narod, namesto kazni akterite se zaposlluvat vo drzhavna rabota.Stanuva teatarot vo kale so crkvata, tolku vreme te mollam gledaj dali zamenik ministerot za vnatreshni raboti tamu nekoj buci, se spomnuva negovo ime vo nekoi medii.Jas prosto ne znaev deka postoi zamenik minister allbanec toj den e prva violina vo slluckata.I nikolla iako veqe ne mu treba alija sedi miren za da mu gi obezbedi gllasovite na haxhiite na svojot kolega alija.Ovie dvajca mentori za dramata koja se sprema da se izvede so nasllov vojna.Samo bidi siguren deka ne se gllavnite rezhiseri.

31-03-2011, 09:03 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(30-03-2011, 01:12 PM)Nikola Wrote: Морам Соколи да те прашам нешто. Викаш за време на владеењето на Љубчо Албанците убаво живееле. Јас најлогично си поставувам прашање. Зошто кога Фрчко Љубомир буквално уби од мавање 4-5 души во Гостивар 1997 и искрши од мавање уште стотици поради едно знаме, не земавте против таа власт да се борите, туку мораше Љубчо да го плати тој долг 4 години покасно, а згора на се кога и претходно во 1999 истиот Љубчо ги прими бегалците од Косово по сите европски и хумани прописи. Мене ми е јасно дека таа војна била режија на овие структури кои се сега албанска власт во РМ во соработка со некои луѓе кои пишувале некои досиеја за истите тие луѓе за да ги држат за врат а овие да им одработуваат некои цели. Ме интересира, како гледаш ти на тоа. Зар не се сметаш за изигран.

Nikolla na poslednoto prashanje dali se oseqam izigran ke ti odgovoram so mallku po grubi i banallni zborovi no koga ja vrtam lentata nazad me faqa nervoza.Ne izigran ama jas se oseqan kako izeban i mie vikame neopran(bideiki kaj nas posle sex e obavezen tush no da se mokri korenot na sekoja dllaka vo telloto) ako ne stane toa togash si xhunup.
Inace ima sekakvo ebenje.Nekoj bill umen ti go spushtill te izeball i nishto.No jas se oseqav kako gorkiot zajak koj gledajki deka orellot mu e iznad gllava trk da se skrie vo trnjata a tamo zhelkata.Ni edno ni dva zhelkata mu go opnalla i gorkiot zajak sedi miren i vika jebi zhelko jebi shtoto orellot mi e nad gllava.Jas tocno taka se oseqav.Nikolla protiv vojnata vo makedonija vo toa vreme bea celloto rakovodstvo na allbanija, i od kosovo ramush haradinaj (prijatellot na brat lube i menduh taci) i LDK na rugova.Dodeka podkrepa na pederot dava marksisti leninisti na taci.
Da se vratime so red.
Vremeto na vlladeenjeto na lupco georgievski mie ke go pamtime kako vreme na allbanskata preporodba.Jas kako allbanec otidnuvav vo shallteri za firma za rabota za billo shto rabotata mi se zavrshuvashe za 10 minuti.Na sekoj allbanec ako mu otidneshe na gosti ke ti vikashe bujrum i imashe da ne te vrati bez rucek od doma.Toa shto nekoj saka da mi go pokazhe kako negova zaslluga za znameto jazikot ili ne znam shto vo vremeto na lubce go imav i se ushte ponatamu se avansira moite prava bez ikakva vojna i nemav nishto pomallku od deneska.Zaslluga mi go vikash vrabotuvanjata na 200-300 nepismeni kodoshi na dui.Koi nemat ni zadaca ni rabotno mesto ni kancellari nishto samo zemat pllata.Pa mene zaposlluvanjata mi treba da mi slluzhat kako moj servis da mi se podobruva usllugata a ne 200-300 pllati po 150 evra.Tie pari jas sekoj mesec ke im gi odberam vo kanton cirih i ke im gi pratam.
Nikolla seto toa nekoj go gledashe i gledashe deka makedonija se dvizhi vo pravec na stabillna i konsolidirana drzhava.I se zapalija allarmnite signalli brzo rushete inace makedonija ni sklizna od racete.I se sobra rusofilite na branko, udbashite okollu gorkiot lupce.Srpskite deca koi zboruva allbanski a vo gradi ima srpski srca i koi pllacea za kalamegdan i zvezdara, rusofilite na xhavit haliti i emrush xhemaili.Se sobra cella bagra bozhja protiv eden neiskusen mllad politicar.Od nemaj kade gorkiot ja napushti i partijata, a vednash mu beshe pripremena zamenata kade zamenikot ke bide isto udbash.I taka se zaokruzhi cellata prikazna nikolla.Branko slluga ili podobro dete na udba, ibar mama strellec i mnogu drugi go prezedoa allbanskiot bllok, znaci pak pod kontrolla na udba.vo portokalloviot bllok go pikna tvojot imenjak nikolla grkceto udbashceto, i cella makedonija se kontrolirashe i se ushte se kontrolira od udba.Sudot i manu od porano bea leglla na udba.Vo cellata skica ne se sllagashe lupce georgievski i menduh kockarot.Iako za mentorot na menduh jas sum cvrsto uveren deka e udbash no mie nemame argumenti.A menduh nema shansa d e srpski shpiun.Toj e kockar ubiec no shpiun ne.
Zatoa jas misllam deka nema da otidne dollgo ovie izbori ne posle 4 godini lubce ti e na vllast.No prvo ke pomine niz sitoto na zapadnjacite a narocito niz sitoto na amerikancite.
Nikolla razbra li ti shto rece lubce georgievski.Mora da se reshi problemot so imeto i mora vo severno atllantskite integracii.
Ako ne saka nikoj da go prifati toj zheshk kesten jas sum toj koj ke ja prifatam taja zhrtva i ke vlezam vo iskreni pregovori so grcite.
Nikolla znaesh shto znacat ovie zborovi na lubce?
toj riskira da go etiketira sebesi za izdajnik na makedonskoto ime.Toj riskira da go pridobie na sebe besot na site makedonski patrioti.A vo 1,5 miljoni narod sekogash e mozhno da se najde mllado momce koj ke go povlece okidacot i imeto da mu se vpishe vo vecni patrioti kako avni rustemi.
Nikolla so ovoj gest lupce go stava vo igra svojata gllava a toa e golem vllog da umresh kako izdajnik taka li?
Ovie se moite argumenti so shto sum go ubedill sebesi deka LUPCE GEORGIEVSKI NE E IDEALLEN NO E VISTINSKI MAKEDONSKI PATRIOTA.A toj shto e patriota i nacionalist koj znae da ceni svoja nacionallnost znae da gi ceni i drugite naci.Ke znae da gi ceni i allbancite vo makedonia i turcite i romite i vllasite.Mozhda nema da gi ceni mnogu srbite e pa ne mozhe site jebiga.

31-03-2011, 09:49 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Nikolla izvini zaboraviv da ti otgovoram za 1997 godina i mrtvite i povredenite togash.Vo gostivar imashe 4 mrtvi i 1200 pretepani na mrtvo.Da ne beshe 1997 godina 2001 godina nemashe da mozhe ali ahmeti da gi mobilizira allbancite.Se vide vo 1997 godina deka allbancite nema nikakvo oruzhje i ne beshe tema vojna vo makedonija medju allbanci i makedonci.Nekoj vo strumica ne gi poznava rellaciite no tie koi bea vo zapadna makedonija toa go znaea mnogu dobro.I toa go napravija drugite go izede gorkiot lupco
31-03-2011, 10:00 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,441
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Растурање на политичките машинерии

„Во овој период Старата Гарда беше заинтересирана единствено за градење на партиската машинерија, утврдување на партиската лојалност, како и со здобивање и делење политичка патронажа - вработување и други услуги - за себе и за своите следбеници“. Ова не е опис на актуелната политичка сцена во Македонија, туку на политичката сцена во САД кон крајот на 19 век. Според Џејмс К. Вилсон, во тој период еден од осум избирачи во Њујорк имал вработување во администрацијата - федерална, државна или локална, а токму федералната администрација била значаен извор на работни места. Се зборува дека само во тамошната царинарница работеле илјадници луѓе, кои буквално сите до еден биле менувани при промената на владејачката партија. Другиот значаен вработувач биле американските пошти. Овој феномен на политичкиот живот во демократски услови се нарекува „политичка машинерија“ и се дефинира како модел на партиско организирање каде што членството се регрутира со ветување за опипливи придобивки - пари, работни места, или други можности за давање услуги од избраните власти. Политичките машинерии се одликуваат со висок степен на контрола од партиското раководство врз партиските членови.

Нормално, Американците рано забележале дека ваквиот тип партиско организирање е рак-рана која метастазира низ крвните садови на демократијата. Самите политички машинерии, пак, се еден таков вечно гладен ѕвер кој постојано треба да се одржува со нови вработувања, нови услуги и купишта пари. Во американски услови, средствата се обезбедувале со злоупотреба на јавните финансии, како и со партиско рекетирање на успешните бизниси. Некои политичари, а и некои политички династии стекнале огромни богатства и длабоко се вкорениле во американскиот партиски систем, токму во овој период.

Разбивањето на политичките машинерии течело бавно. Првите реформи биле поврзани со ограничувањето на можностите за изборни нерегуларности, а потоа се удрило и на начинот на кој се избирале кандидатите за функции. С` до тој период, изборот се вршел во зачадени соби во кои големите партиски босови ги усогласувале ставовите. Резултатот најчесто доаѓал во форма на безбоен и уплашен политичар кој за возврат требало вечно да им биде должен. Наместо тоа, реформаторите го предложиле методот на основни (примарни) избори, внатре во самите партии, каде што членовите требало демократски да одлучуваат за својот иден партиски кандидат. Во тој период (првите неколку децении на 20 век), полека почнува и употребата на референдумот и граѓанските иницијативи за да се заобиколат машинериите кои ги затнувале крвните садови на демократијата. Што се однесува, пак, до партиските вработувања во јавната администрација, Америка во 1881 година конечно осознава дека нешто мора да се стори за тоа прашање кога претседателот Гарфилд бил убиен од еден од своите приврзаници затоа што партискиот лојалист сметал дека не ја добил заслужената позиција во администрацијата. Серијата промени во законодавството и борбата за напредување според заслуги, а не според партиска припадност трае безмалку с` до средината на 20 век. Денес, на федералните државни службеници им е забрането да учествуваат во политички кампањи или да имаат високи партиски функции, не смеат да се борат за каква било политичка функција пред да ја напуштат службата и редица други забрани поврзани со партиската работа. Единствено може да гласаат и лично да даваат парични донации за кампања. За жал, иако партиската злоупотреба е безмалку целосно искоренета во федералната служба, на локално ниво машинериите с` уште успеваат да најдат начин за функционирање. Што се однесува, пак, до злоупотребата на јавните финансии, тука битката главно се води со зголемувањето на прозрачноста во јавните набавки, како и постепеното елиминирање на можностите за коруптивно работење.
Целиот текст
31-03-2011, 01:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,441
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-03-2011, 03:32 PM)hristo Wrote: Црвеното обележано значи дека ,сепак, нема единствен центар на УДБА/КОС во Македонија. Оти, Владата на Груевски го бутка овој концепт а не опозицијата...по твоја логика. Инаку текстот не би ти бил објавен.


Молкот за активностите на Груевски од страна на Црвенковски за тукањето на агендата за СОЈУЗ е преголем знак за водење на играта од еден центар.
Во едно мое интервју во ФОКУС зборував и за иницијатавита за Западен Балкан каде што објаснив дека агендата за СОЈУЗ ја туркаат и двете партии. Тој дел од интервјуто беше изоставен, без да бидам консултиран.

31-03-2011, 01:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,441
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-03-2011, 09:03 AM)sokoli Wrote:
(30-03-2011, 07:15 AM)montehristo Wrote: A koj ги тоа тера Албанците да се фатат за оружје?
Кој е кукларот кој ги влече конците?Grujo i alija.


Не би се сложил со тебе Соколи, Грујо и Алија се са истурените играчи преку кој граѓаните треба да ги идентификуваат ЛОШИТЕ ПАРТИИ и лошите момци. Вистинските заговорници и креатори на конфликтот нема да се појават транспарентно во јавноста.
Иако излегоа еден куп докази кој е креаторот на судирот 2001 година упорно за виновници прогласуваме обични извршители.

Кој и да победи на изборите Грујо, Бранко, Љупчо, Љубе, Филип сценариото ке оди. Креаторите веке немаат време.
31-03-2011, 01:47 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(31-03-2011, 01:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(31-03-2011, 09:03 AM)sokoli Wrote:
(30-03-2011, 07:15 AM)montehristo Wrote: A koj ги тоа тера Албанците да се фатат за оружје?
Кој е кукларот кој ги влече конците?Grujo i alija.


Не би се сложил со тебе Соколи, Грујо и Алија се са истурените играчи преку кој граѓаните треба да ги идентификуваат ЛОШИТЕ ПАРТИИ и лошите момци. Вистинските заговорници и креатори на конфликтот нема да се појават транспарентно во јавноста.
Иако излегоа еден куп докази кој е креаторот на судирот 2001 година упорно за виновници прогласуваме обични извршители.

Кој и да победи на изборите Грујо, Бранко, Љупчо, Љубе, Филип сценариото ке оди. Креаторите веке немаат време.

Јордан, сигурно кога велиш "кој и да победи на изборите" зброруваш за стандардната постава, за "конвенционалната мудрост" која вели дека сепак граѓаните на Македонија нема да гласаат за суштинска промена.

Да се надеваме дека во шеесетте дена кои не следуваар ќе се случи интелектуалната промена во свеста на македонските граѓани.
31-03-2011, 02:48 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(31-03-2011, 02:48 PM)Solenik Wrote:
(31-03-2011, 01:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(31-03-2011, 09:03 AM)sokoli Wrote:
(30-03-2011, 07:15 AM)montehristo Wrote: A koj ги тоа тера Албанците да се фатат за оружје?
Кој е кукларот кој ги влече конците?Grujo i alija.


Не би се сложил со тебе Соколи, Грујо и Алија се са истурените играчи преку кој граѓаните треба да ги идентификуваат ЛОШИТЕ ПАРТИИ и лошите момци. Вистинските заговорници и креатори на конфликтот нема да се појават транспарентно во јавноста.
Иако излегоа еден куп докази кој е креаторот на судирот 2001 година упорно за виновници прогласуваме обични извршители.

Кој и да победи на изборите Грујо, Бранко, Љупчо, Љубе, Филип сценариото ке оди. Креаторите веке немаат време.

Јордан, сигурно кога велиш "кој и да победи на изборите" зброруваш за стандардната постава, за "конвенционалната мудрост" која вели дека сепак граѓаните на Македонија нема да гласаат за суштинска промена.

Да се надеваме дека во шеесетте дена кои не следуваар ќе се случи интелектуалната промена во свеста на македонските граѓани.

Многу тешко. И натаму нема сериозно помрднување. Има помрднување во смисол дека двете партии кои до сега биле власт перманентно 20 години, не ги бива, и дека СИТЕ крадат. Тоа СИТЕ КРАДАТ им е врежано во глава на луѓето и се на некој начин помирени со тоа, односно го прифаќаат како нормален процес. Тоа не им смета да кажат-јас ќе гласам за сдс за инает на вмро, или обратно, јас ќе гласам за вмро зашто ако дојде Бранко ќе биде полошо. Не сфаќаат дека носат штета со такво размислување. Не е многу паметен народот, верувај ми. Менталниот склоп, едноставно, му е тоа па тоа, истата грешка постојано.
(This post was last modified: 31-03-2011, 03:14 PM by Nikola.)
31-03-2011, 03:13 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(31-03-2011, 01:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(31-03-2011, 09:03 AM)sokoli Wrote:
(30-03-2011, 07:15 AM)montehristo Wrote: A koj ги тоа тера Албанците да се фатат за оружје?
Кој е кукларот кој ги влече конците?Grujo i alija.


Не би се сложил со тебе Соколи, Грујо и Алија се са истурените играчи преку кој граѓаните треба да ги идентификуваат ЛОШИТЕ ПАРТИИ и лошите момци. Вистинските заговорници и креатори на конфликтот нема да се појават транспарентно во јавноста.
Иако излегоа еден куп докази кој е креаторот на судирот 2001 година упорно за виновници прогласуваме обични извршители.

Кој и да победи на изборите Грујо, Бранко, Љупчо, Љубе, Филип сценариото ке оди. Креаторите веке немаат време.


Ovie dvajca mentori za dramata koja se sprema da se izvede so nasllov vojna.Samo bidi siguren deka ne se gllavnite rezhiseri.

Toa beshe ushte vo postot kade gi spomnav grujo i ahmeti.Za scenarioto misllam deka nema sve da otidne po dogovorenoto na kreatorite bideiki aktivnostite se pogolemi.Allbansko americkata liga e vo dvizhenje.nejnite komiteti se vo dvizhenje.Prv pat posle nezavisnosta na makedonija na cellnicite na partiite im se bara prethodno konsulltiranje so ligata pred da se zeme politcki cekor.Ushte nekoi aktivnosti vo kosovo koi za sega ostanuvat pod tajna.Seto toa znaci deka mentorite nema da mozhat da ja gurat agendata kako sakat ke ima sopki i potegnuvanje na racni kocnici
31-03-2011, 03:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,441
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-03-2011, 03:24 PM)sokoli Wrote:
(31-03-2011, 01:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(31-03-2011, 09:03 AM)sokoli Wrote:
(30-03-2011, 07:15 AM)montehristo Wrote: A koj ги тоа тера Албанците да се фатат за оружје?
Кој е кукларот кој ги влече конците?Grujo i alija.


Не би се сложил со тебе Соколи, Грујо и Алија се са истурените играчи преку кој граѓаните треба да ги идентификуваат ЛОШИТЕ ПАРТИИ и лошите момци. Вистинските заговорници и креатори на конфликтот нема да се појават транспарентно во јавноста.
Иако излегоа еден куп докази кој е креаторот на судирот 2001 година упорно за виновници прогласуваме обични извршители.

Кој и да победи на изборите Грујо, Бранко, Љупчо, Љубе, Филип сценариото ке оди. Креаторите веке немаат време.


Ovie dvajca mentori za dramata koja se sprema da se izvede so nasllov vojna.Samo bidi siguren deka ne se gllavnite rezhiseri.

Toa beshe ushte vo postot kade gi spomnav grujo i ahmeti.Za scenarioto misllam deka nema sve da otidne po dogovorenoto na kreatorite bideiki aktivnostite se pogolemi.Allbansko americkata liga e vo dvizhenje.nejnite komiteti se vo dvizhenje.Prv pat posle nezavisnosta na makedonija na cellnicite na partiite im se bara prethodno konsulltiranje so ligata pred da se zeme politcki cekor.Ushte nekoi aktivnosti vo kosovo koi za sega ostanuvat pod tajna.Seto toa znaci deka mentorite nema da mozhat da ja gurat agendata kako sakat ke ima sopki i potegnuvanje na racni kocnici


Па тоа го велам и јас, Соколи, Грујо и Ахмети не се режисери. Проблем е што покрај Грујо и Ахмети и Бранко, Љупчо, Љубе, Селмани Руфи, Филип се ангажирани за изведба на представата од ИСТИТЕ РЕЖ ИСЕРИ. Паријата на Стојанче Ангелов е подложна на внатрешна борба со кој да оди, внатре има: Љупчовисти, Љубевисти, Филиповисти така да Стојанче тешко ке биде некој битен чинбеник на овие избори.
Албанско американската лига работи и тоа се гледа со "соборувањето" на Паколи.
Комитетот за Демократизација на Македонија не седи со скрстени раце и мислам дека оваа е прв пат од 1947/8 година, после писмата од ВМРО ПРАВДА некоја МАКЕДОНСКА организација да комуницира со Стејт Депарментот исклучиво за МАКЕДОНСКИ интереси.
31-03-2011, 03:38 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(31-03-2011, 01:38 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(30-03-2011, 03:32 PM)hristo Wrote: Црвеното обележано значи дека ,сепак, нема единствен центар на УДБА/КОС во Македонија. Оти, Владата на Груевски го бутка овој концепт а не опозицијата...по твоја логика. Инаку текстот не би ти бил објавен.


Молкот за активностите на Груевски од страна на Црвенковски за тукањето на агендата за СОЈУЗ е преголем знак за водење на играта од еден центар.
Во едно мое интервју во ФОКУС зборував и за иницијатавита за Западен Балкан каде што објаснив дека агендата за СОЈУЗ ја туркаат и двете партии. Тој дел од интервјуто беше изоставен, без да бидам консултиран.

Без разлика дали е еден или повеќе центри, тоа тие ИМПЕРИЈА.
ИМПЕРИЈА која го возвраќа ударот.
Македонија е нивна ИМПЕРИЈА веќе 70 години.
Како што Мамула си кажа кога ќе поминат сите потреси во Источна Европа, тие ќе можат да се реунифицираат.
Дали не гледате кога ќе се оствари тој Сојуз тие “Црни Магови и Еминенции“ пак ќе си се дружат отворено.
Она што беше ЈУТЕЛ сега е ПИНК.
Она што беше ГЕНЕКС сега е ДЕЛТА на Мишковиќ.
И сега како и тогаш доволно е само да го промениш името и сите мислат, е ова е нешто ново, а секако тука се и оние дежурни соработници кои ќе посведочат дека е тоа така.
За жал Џедаите кои се борат со ИМПЕРИЈАТА се или премалку или оние за кои се борат се поткупени со шака брашно од државните резерви(кои впрочем секоја партија на власт ги користи како Мираз пред свадба).
Поткупени да молчат и траат, но , не сите, само оние во нивната средина чиј глас се слуша.

An inch today is tomorrow’s mile.
31-03-2011, 03:44 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Оваа се денешните ставови на Љубчо Георгиевски околу тоа дали имало Бугарофили во ВМРО-ДПМНЕ во 1991 година.Оваа е краток извадок од тоа интервју,ќе се обидам да го најдам клипот во целост.


Оваа интервју е дадено во 1991 година, по посетата на Љубчо Георгиевски во Грција.Како и неговото гледиште за спорот со Грција.


Овдека во емисијата на Васко Ефтов, Љубчо Георгиевски го кажува својот став за евентуалната промена на името.


http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=930&page=7
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
31-03-2011, 04:40 PM
Reply