Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 2.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ КЕ НИ КАЖЕ ЗОШТО СЕ СМЕНИ ???!!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-03-2011, 05:21 PM)sokoli Wrote:
(29-03-2011, 01:57 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Љупчо вели: да се смени името за доброто на Македонија тој ке жртва. Очекувам набргу да следи сериозен демант за бугарскиот пасош.


Cicko jordane lubco nikogash nemall bugarski pasosh.Bugarskiot pasosh se aktualizirall kako se priblizhuvalla opasnosta za da se podigne optuzhnica protiv lupco pa posle da se likvidira, ili kako se priblizhuvalla opasnosta za negova fizicka likvidacija.Izvinite shto mora da vi kazham no preku cellata historija allbanci vo opasnost begalle i zasollnishte naodjalle vo allbanija dodeka makedoncite vo bugarija.
Lubco poseduvall dokumenti za stranci da ne kazham azilanti.Licna karta na stranci koja go ima sekoj student vo bugarija.Licna karta za stranci koja i jas ja poseduvam vo bugarija so redovna registrirana adresaПа затоа ке следи демант. Односно ДОКАЗ дека нема бугарски пасош.
29-03-2011, 05:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-03-2011, 04:51 PM)sokoli Wrote:
(29-03-2011, 01:49 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Соколи српско македонска федерација КЕ Е ПОСЛЕДИЦА НА КОНФЛИКТ. Таа федерација ке "реши" уште еден проблем ИМЕТО. Затоа Грујо сака да испровоцира судир. Селмани се покажа недоволен па ке ми припомага и Руфи...
Тендерот за снабдување на АРМ уште го има Селмани ....ЗОШТО. ??? Да те потсетам чии активисти беа на Калето


Nashite soznanija se deka gllavnite akteri od allbanska strana se vo agencijata za sport i kulltura.Koga vikam akteri misllam na operativcite ne na mentorite na kale.Za tenderite za snabduvanje jordane nema nikakva diskusija buxhetot e skraten vo minimum shto ne mozhat ni patni troshkovi ni hranarina da se obezbedi za vojnicite, pa selmani neka cuva hartii doma ako nema druga rabota.A nato se inaeti so nas bideiki sakame vo nato a parite na arm otidnuvat kaj bezbednosnite strukturi pa od tamu vo ceshka.Za rufi ti vikam pak licno go poznavam i najodgovorno ti tvrdam deka nema dupe za fotelja ili za pokrupna rabota.Ako bi bill jas predsedatell na vllada vednash bi mu dall bez problemi sektorot finansi i znam deka nemashe da gresham.Selmani beshe sredstvo za da se ucenuvat taci i ahmeti(brat na grujo e selmani) toj e veqe istroshena karta.Rufi ke ima broj na pratenici da allbancite pak bidat na tri della da ne se edno i toj ke ja igra svojata igra za ovie 4 godini.
Posle 4 godini jordane lubce i rufija ti se na vllast ako prethodno nikolla ne ja raspadne makedonija.За Селмани тендерот носи пари, не е битно колку. НОСИ ПАРИ. Тука е поентата, Грујо кој е луд од самобендисаност на "непријателот" Османи ке му остави да зема пари од владата. На човек кој му го "урна " угледот на Кале, Соколи не ви се баш најдобри сознаниата.
Љупчо нема шанса повеке да биде власт а и Руфи ке изгори во улогата која ја превзема.
29-03-2011, 05:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-03-2011, 12:18 PM)hristo Wrote:
(29-03-2011, 01:49 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Соколи српско македонска федерација КЕ Е ПОСЛЕДИЦА НА КОНФЛИКТ. Таа федерација ке "реши" уште еден проблем ИМЕТО. Затоа Грујо сака да испровоцира судир. Селмани се покажа недоволен па ке ми припомага и Руфи...
Тендерот за снабдување на АРМ уште го има Селмани ....ЗОШТО. ??? Да те потсетам чии активисти беа на Калето

Па, не знам Јордане, кој е во право, ти или Соколи. И во двата става има логика.Либерализирање на граничниот премин помеѓу Србија и Македонија на ниво на лични карти стана без конфликт во Македонија. Ако се остварат предвидувањата на Соколи за укинување на гранична контрола на српско-макеоднската граница( кажа за неколку недели, така нешто), а пак без конфликт, тезата на Соколи ке почне да држи вода. Знаеш дека куќа може да биде топ-тан ( монтажна) но може да се гради цигла по цигла. Абе, едно не ми е јасно. Како може вие од страна да знаете повеќе што се случува во МК, а ние кои сме внатре како тутурутки немаме поим, од вас дознаваме. Ех, колку беше лесно на комунистите да го држат народот во раце, кога немаше интернет комуникацијаIcon_exclaim


Либерализацијата на гранични преминувања е далеку од федерален однос. Се работи на остварување на федерација слична на Југословенската.
29-03-2011, 05:51 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(29-03-2011, 05:51 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Либерализацијата на гранични преминувања е далеку од федерален однос. Се работи на остварување на федерација слична на Југословенската.

Gospodine jordane cekaj neshto ne se razbirame.jas ne zboruvam za liberalizacija ili premin na granica samo so licna karta.Gospodine jordane toa ti e prviot cekor.Vtoriot cekor ke bide vo kumanovo da nema granica.Koga ke trgnesh ti so kolla od sollun za zagreb kontrolla ke imash vo gevgelija i slednata ti e vo sremska mitrovica.Jas misllam deka ova ne e liberalizacija nego stanuva zbor za isparuvanje na cell granicen premin prosto rampite barakite i sve shto ima deneska na granica treba da isparat da stanat vozduh.Vo medjuvreme ke dojde do usogllasuvanje na zakonskite akti slloboden protok na lludje na policija na vojnici i sve drugo.

29-03-2011, 11:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-03-2011, 11:10 PM)sokoli Wrote:
(29-03-2011, 01:49 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Либерализацијата на гранични преминувања е далеку од федерален однос. Се работи на остварување на федерација слична на Југословенската.

Gospodine jordane cekaj neshto ne se razbirame.jas ne zboruvam za liberalizacija ili premin na granica samo so licna karta.Gospodine jordane toa ti e prviot cekor.Vtoriot cekor ke bide vo kumanovo da nema granica.Koga ke trgnesh ti so kolla od sollun za zagreb kontrolla ke imash vo gevgelija i slednata ti e vo sremska mitrovica.Jas misllam deka ova ne e liberalizacija nego stanuva zbor za isparuvanje na cell granicen premin prosto rampite barakite i sve shto ima deneska na granica treba da isparat da stanat vozduh.Vo medjuvreme ke dojde do usogllasuvanje na zakonskite akti slloboden protok na lludje na policija na vojnici i sve drugo.


Неможе да биде така. Причината е во тоа што кај Македонците се разјасни малку сликата за улогата на Србија. Причината сте и вие Албанците.
Требаше да има во октомври или ноември минатата година заедничка седница на владите на Македонија и Србија. Зошто не се одржа ????

Македонија во сојуз со Србија НЕ МОЖЕ ДА ВЛЕЗЕ СО ОВИЕ ГРАНИЦИ И ОВАА СТРУКТУРА НА НАСЕЛЕНИЕ.

ЗНАЧИ ВОЈНА ПА СОЈУЗ.
(This post was last modified: 29-03-2011, 11:47 PM by ЈорданПетровски.)
29-03-2011, 11:43 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(29-03-2011, 05:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За Селмани тендерот носи пари, не е битно колку. НОСИ ПАРИ. Тука е поентата, Грујо кој е луд од самобендисаност на "непријателот" Османи ке му остави да зема пари од владата. На човек кој му го "урна " угледот на Кале, Соколи не ви се баш најдобри сознаниата.
----------------------------------------------------------------------
Љупчо нема шанса повеке да биде власт а и Руфи ке изгори во улогата која ја превзема.

gospodine jordane za prviot dell na vashiot post samo razbrav deka na selmani tenderot mu nosi pari.Toa e tocno i mie toa mnogu dobro go znaeme.I selmani ja odigra svojata ulloga.Za selmani gllasa vmrovcite najmnogu bideiki selmani mu trebashe na grujo.Sega e izgorena karta.za napravenata uslluga ke jade od vlladata nekoe vreme.
Za kale jordane kale e cista montazha na gruevski.Da sakashe grujo da spreci neredi vo kale nikoj nemashe da se buni.Gruevski kale go spremashe samo da gi pridobie gllasovite na haxhiite za gospodinot aleksandar na izbori.Vie pak nadevajte se deka mie nemame informaci.A kaj nas vo zapad se navodja originallot na pasoshot so ime aleksandar antic.Ullogata na osmani e slednata jordane.Ako go nema osmani na izbori gllasovite na allbancite ke gi dobie menduh taci.Menduh taci ako dobie eden pratenik poveqe od ahmeti ahmeti ke treba da se seli od ballkan.A grujo tek togash ke bide vo golema belaja.Menduh e na kraj na kariera i saka da ostane zapamten vo istorijata na allbancite od makedonija.Dali ke bide grujo ili ke bide branko teshko na toj koj ke dojde so menduh pobednik.Menduh samo ke ti digne telefon od tetovo toa sakam ili misli mu se ti, go zapallam skopje.Postoenje na drzhava ke bide nevozmozhna bideiki taci ne gi shlifa mnogu ni zapadnjacite nitu allbanija nitu kosovarite.Jordane pri polemikata za imeto ibar znaesh koj beshe komentarot na menduh za kosovskite politicari go citiram: Prosto e mnogu interesena reakcijata na sllucajniot predsedatell na kosovo jakup krasnici, ministerot kradec fatmir limaj, rusofilite xhavit haliti i emrush xhemaili i na kraj prizrenskiot arpaxhik nait hasani.Od ovoj ton mozhesh da razberesh kolku gi ceni kosovarite a allbancite od allbanija ushte pomallku.Rufi osmani ja prezema ullogata da mu gi namali shansite na menduh da se dokopa na vllasta.Gllasovite se dellat na tri della, menduh ne mozhe da dobije vllast i se spasuva makedonija od gradjanska vojna.Selmani nema tezhina gotov e za otpad, ali pederot ke treba da se javi na istrazhnite organi vo germanija najverovatno.menduh ako gi gubi i ovie izbori se povlekuva vo penzija.Znaci ti ostanuva osmani so novi silli koi ke izlezat po terk na zapad.Vo vashiot bllok jordane po zdrav politicar od lupco nemate.Vo ovie izbori nema shansa na slednite lupco pobeduva.A i na ovie izbori mozhe da stigne do 100 iljadi gllasovi bideiki mnogu allbanci ke gllasat za nego.Jas so sigurnost ke gllasam za lubco ako sum vo makedonija.I toa javno ke gllasam i ke se mollam na gospod daj bozhe nekoj od moite allbanci da jade trici i ke mu isecam nos ushi usni ke go napravam kako karikatura od covek.
29-03-2011, 11:44 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(29-03-2011, 11:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: ЗНАЧИ ВОЈНА ПА СОЈУЗ.

Jordane vojna nema shansa bideiki ne dozvoluva usa.Mie ke sedime mirni, ke broime zhrtvi,ako treba ke bideme maksimallno ponizheni vo sekoja sfera a vojna nema da ima.Jordane za vojna treba dve zavojuvani strani.Pa mislish jordane deka so ovoj odnos na grujo koj igra kurot veqe pollni 5 godini ke mu sedev mirno bez da pukam.A be ke go nosev do lludillo da ne znae kade mu e gllava kade mu e zadnik.Jordane babo vika mirrrrrrrr i gotovo nema diskusija.
mie tolku mu dollzhime na usa i da mu svrtime grb da ne gi sllushame toa nema da stane.A amerikancite vikat nema vojna nema menuvanje na granici.I sigurno i granicata vo kumanovo se nadevam deka babo ke ja socuva.Ako babo reshi da se makne taja granica i toa ke go golltam.Na kraj na kraevi jas nema da sum najgolemiot gubitnik
29-03-2011, 11:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-03-2011, 11:44 PM)sokoli Wrote:
(29-03-2011, 05:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За Селмани тендерот носи пари, не е битно колку. НОСИ ПАРИ. Тука е поентата, Грујо кој е луд од самобендисаност на "непријателот" Османи ке му остави да зема пари од владата. На човек кој му го "урна " угледот на Кале, Соколи не ви се баш најдобри сознаниата.
----------------------------------------------------------------------
Љупчо нема шанса повеке да биде власт а и Руфи ке изгори во улогата која ја превзема.

gospodine jordane za prviot dell na vashiot post samo razbrav deka na selmani tenderot mu nosi pari.Toa e tocno i mie toa mnogu dobro go znaeme.I selmani ja odigra svojata ulloga.Za selmani gllasa vmrovcite najmnogu bideiki selmani mu trebashe na grujo.Sega e izgorena karta.za napravenata uslluga ke jade od vlladata nekoe vreme.
Za kale jordane kale e cista montazha na gruevski.Da sakashe grujo da spreci neredi vo kale nikoj nemashe da se buni.Gruevski kale go spremashe samo da gi pridobie gllasovite na haxhiite za gospodinot aleksandar na izbori.Vie pak nadevajte se deka mie nemame informaci.A kaj nas vo zapad se navodja originallot na pasoshot so ime aleksandar antic.Ullogata na osmani e slednata jordane.Ako go nema osmani na izbori gllasovite na allbancite ke gi dobie menduh taci.Menduh taci ako dobie eden pratenik poveqe od ahmeti ahmeti ke treba da se seli od ballkan.A grujo tek togash ke bide vo golema belaja.Menduh e na kraj na kariera i saka da ostane zapamten vo istorijata na allbancite od makedonija.Dali ke bide grujo ili ke bide branko teshko na toj koj ke dojde so menduh pobednik.Menduh samo ke ti digne telefon od tetovo toa sakam ili misli mu se ti, go zapallam skopje.Postoenje na drzhava ke bide nevozmozhna bideiki taci ne gi shlifa mnogu ni zapadnjacite nitu allbanija nitu kosovarite.Jordane pri polemikata za imeto ibar znaesh koj beshe komentarot na menduh za kosovskite politicari go citiram: Prosto e mnogu interesena reakcijata na sllucajniot predsedatell na kosovo jakup krasnici, ministerot kradec fatmir limaj, rusofilite xhavit haliti i emrush xhemaili i na kraj prizrenskiot arpaxhik nait hasani.Od ovoj ton mozhesh da razberesh kolku gi ceni kosovarite a allbancite od allbanija ushte pomallku.Rufi osmani ja prezema ullogata da mu gi namali shansite na menduh da se dokopa na vllasta.Gllasovite se dellat na tri della, menduh ne mozhe da dobije vllast i se spasuva makedonija od gradjanska vojna.Selmani nema tezhina gotov e za otpad, ali pederot ke treba da se javi na istrazhnite organi vo germanija najverovatno.menduh ako gi gubi i ovie izbori se povlekuva vo penzija.Znaci ti ostanuva osmani so novi silli koi ke izlezat po terk na zapad.Vo vashiot bllok jordane po zdrav politicar od lupco nemate.Vo ovie izbori nema shansa na slednite lupco pobeduva.A i na ovie izbori mozhe da stigne do 100 iljadi gllasovi bideiki mnogu allbanci ke gllasat za nego.Jas so sigurnost ke gllasam za lubco ako sum vo makedonija.I toa javno ke gllasam i ke se mollam na gospod daj bozhe nekoj od moite allbanci da jade trici i ke mu isecam nos ushi usni ke go napravam kako karikatura od covek.


Значи се сложивме дека Селмани и Руфи се играчи на Грујо. Односно на едни чичковци од север.

Незнам, но јас не би бил така сигурен во бројка поголема од 40-50 илјади гласа за Љупчо.

30-03-2011, 12:52 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-03-2011, 11:58 PM)sokoli Wrote:
(29-03-2011, 11:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: ЗНАЧИ ВОЈНА ПА СОЈУЗ.

Jordane vojna nema shansa bideiki ne dozvoluva usa.Mie ke sedime mirni, ke broime zhrtvi,ako treba ke bideme maksimallno ponizheni vo sekoja sfera a vojna nema da ima.Jordane za vojna treba dve zavojuvani strani.Pa mislish jordane deka so ovoj odnos na grujo koj igra kurot veqe pollni 5 godini ke mu sedev mirno bez da pukam.A be ke go nosev do lludillo da ne znae kade mu e gllava kade mu e zadnik.Jordane babo vika mirrrrrrrr i gotovo nema diskusija.
mie tolku mu dollzhime na usa i da mu svrtime grb da ne gi sllushame toa nema da stane.A amerikancite vikat nema vojna nema menuvanje na granici.I sigurno i granicata vo kumanovo se nadevam deka babo ke ja socuva.Ako babo reshi da se makne taja granica i toa ke go golltam.Na kraj na kraevi jas nema da sum najgolemiot gubitnik


Без војна Соколи, Сојуз не е можен. Можеби ти си изморен ама некои други не се. Ги пробаа сите финти уште оваа остан.

30-03-2011, 12:57 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(28-03-2011, 11:42 PM)sokoli Wrote: Pak ti vikam allbansko makedonskiot konflikt ke bide rezulltat na srpsko makedonskata federacija.A ne federacijata kako rezulltat na nekoj konflikt.A toa e golema razlika.
Интересно колку игнорирате една толку очигледна динамика: колку што повеќе се заканувате со војна и негодувате дека ви се ускратени права, толку повеќе не` туркате накај Србија. Намалете со ѕвечкањето со оружје и ќе го намалите српското влијание во Македонија.
Македонија не влезе во федерација со Србија ни во времето на најголемата манифестација на сила од страна Србија, кога ја држеа 2/3 од Босна, ја запалија пола Хрватска и кога се пазареа со Мицотакис за распарчување на Македонија а па камоли сега кога Србија како држава е промаја.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-03-2011, 05:29 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(30-03-2011, 05:29 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(28-03-2011, 11:42 PM)sokoli Wrote: Pak ti vikam allbansko makedonskiot konflikt ke bide rezulltat na srpsko makedonskata federacija.A ne federacijata kako rezulltat na nekoj konflikt.A toa e golema razlika.
Интересно колку игнорирате една толку очигледна динамика: колку што повеќе се заканувате со војна и негодувате дека ви се ускратени права, толку повеќе не` туркате накај Србија. Намалете со ѕвечкањето со оружје и ќе го намалите српското влијание во Македонија.
Македонија не влезе во федерација со Србија ни во времето на најголемата манифестација на сила од страна Србија, кога ја држеа 2/3 од Босна, ја запалија пола Хрватска и кога се пазареа со Мицотакис за распарчување на Македонија а па камоли сега кога Србија како држава е промаја.
A koj ги тоа тера Албанците да се фатат за оружје?
Кој е кукларот кој ги влече конците?

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 30-03-2011, 07:16 AM by montehristo.)
30-03-2011, 07:15 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-03-2011, 12:52 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(29-03-2011, 11:44 PM)sokoli Wrote:
(29-03-2011, 05:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За Селмани тендерот носи пари, не е битно колку. НОСИ ПАРИ. Тука е поентата, Грујо кој е луд од самобендисаност на "непријателот" Османи ке му остави да зема пари од владата. На човек кој му го "урна " угледот на Кале, Соколи не ви се баш најдобри сознаниата.
----------------------------------------------------------------------
Љупчо нема шанса повеке да биде власт а и Руфи ке изгори во улогата која ја превзема.

gospodine jordane za prviot dell na vashiot post samo razbrav deka na selmani tenderot mu nosi pari.Toa e tocno i mie toa mnogu dobro go znaeme.I selmani ja odigra svojata ulloga.Za selmani gllasa vmrovcite najmnogu bideiki selmani mu trebashe na grujo.Sega e izgorena karta.za napravenata uslluga ke jade od vlladata nekoe vreme.
Za kale jordane kale e cista montazha na gruevski.Da sakashe grujo da spreci neredi vo kale nikoj nemashe da se buni.Gruevski kale go spremashe samo da gi pridobie gllasovite na haxhiite za gospodinot aleksandar na izbori.Vie pak nadevajte se deka mie nemame informaci.A kaj nas vo zapad se navodja originallot na pasoshot so ime aleksandar antic.Ullogata na osmani e slednata jordane.Ako go nema osmani na izbori gllasovite na allbancite ke gi dobie menduh taci.Menduh taci ako dobie eden pratenik poveqe od ahmeti ahmeti ke treba da se seli od ballkan.A grujo tek togash ke bide vo golema belaja.Menduh e na kraj na kariera i saka da ostane zapamten vo istorijata na allbancite od makedonija.Dali ke bide grujo ili ke bide branko teshko na toj koj ke dojde so menduh pobednik.Menduh samo ke ti digne telefon od tetovo toa sakam ili misli mu se ti, go zapallam skopje.Postoenje na drzhava ke bide nevozmozhna bideiki taci ne gi shlifa mnogu ni zapadnjacite nitu allbanija nitu kosovarite.Jordane pri polemikata za imeto ibar znaesh koj beshe komentarot na menduh za kosovskite politicari go citiram: Prosto e mnogu interesena reakcijata na sllucajniot predsedatell na kosovo jakup krasnici, ministerot kradec fatmir limaj, rusofilite xhavit haliti i emrush xhemaili i na kraj prizrenskiot arpaxhik nait hasani.Od ovoj ton mozhesh da razberesh kolku gi ceni kosovarite a allbancite od allbanija ushte pomallku.Rufi osmani ja prezema ullogata da mu gi namali shansite na menduh da se dokopa na vllasta.Gllasovite se dellat na tri della, menduh ne mozhe da dobije vllast i se spasuva makedonija od gradjanska vojna.Selmani nema tezhina gotov e za otpad, ali pederot ke treba da se javi na istrazhnite organi vo germanija najverovatno.menduh ako gi gubi i ovie izbori se povlekuva vo penzija.Znaci ti ostanuva osmani so novi silli koi ke izlezat po terk na zapad.Vo vashiot bllok jordane po zdrav politicar od lupco nemate.Vo ovie izbori nema shansa na slednite lupco pobeduva.A i na ovie izbori mozhe da stigne do 100 iljadi gllasovi bideiki mnogu allbanci ke gllasat za nego.Jas so sigurnost ke gllasam za lubco ako sum vo makedonija.I toa javno ke gllasam i ke se mollam na gospod daj bozhe nekoj od moite allbanci da jade trici i ke mu isecam nos ushi usni ke go napravam kako karikatura od covek.


Значи се сложивме дека Селмани и Руфи се играчи на Грујо. Односно на едни чичковци од север.

Незнам, но јас не би бил така сигурен во бројка поголема од 40-50 илјади гласа за Љупчо.

Со тезата за рејугословенизација на Македонија , и уште ако направи мал спектакл од докажување дека нема бугарско државјанство, Љубчо на големи врата се враќа на македонската политичка сцена, посебно кај постарите вмровци. Негов вистински политички конкурент во МК би бил вашиот Комитетот, под услов да има доволно време да излезе пошироко пред македонскатра јавост и со авторитетни луѓе. Но, за тоа треба и пари и луѓе и многу енергија.
30-03-2011, 09:04 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(30-03-2011, 12:52 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Значи се сложивме дека Селмани и Руфи се играчи на Грујо. Односно на едни чичковци од север.

Незнам, но јас не би бил така сигурен во бројка поголема од 40-50 илјади гласа за Љупчо.

Cekaj da ne se razbereme pogreshno.Mozhesh na sekade da se vratish na moi postovi kade decidno tvrdam deka selmani beshe sredstvo na gruevski za ucena na ahmeti i taci.Ako ne sakate vie i ako ne bidete mirni eve go selmani.Gllasovite na selmani bea od vmro toa e jasno kako den.
Za rufi osmani ne bi se sllozhill.Bodeiki rufi osmani prvo nema zadnik za takvi raboti toj se pllashi da bide stranski shpiun.Vtoro ako dobie taci i brat lube zaedno so aak na haradinaj ke ja socinuvat berlinskata oska shto ic nema da mu se dopadne na babo.
Plus ako smetash deka srbosllavija ke stane posle oruzhen konflikt, togash toj oruzhen konflikt mozhe da go napravi edinstveno taci.Alija e kompromitiran totallno.A taci ima i lludje i pari i germanski vrski.Znaci rufija e vo ulloga menduh taci definitivno da go penzionira.A ako se penzionira taci nema vojna ako nema vojna avtomatski znaci nema srbosllavija.A rufi osmani ke cepne vo drzhavnata ekonomija.Kako shto go procitav programata na partijata 70% od programata se odnesuva na ekonomskiot aspekt.Za imeto toa marginallni dva zbora vika dodeka ne se reshi imeto treba da otidneme napred so postoeckoto potpisano BJRM vo evro integraciite.Preporodba na allbanskoto dostoinstvo ili podobro skoro nishto.Znaci nikakov pompezitet.Edinstveno toj ke otidne na maksimallna ekonomska transparentnost.Znaci sekoj denar od kade iduva i kade se troshi.
Edinstveno nema da mozhe ponatamu da se manipulira deka zapadna makedonija ne pllaqa porezi i struja.Bideiki evn izleze so brojki deka ima 480 iljadi tuzhbi za nepllatena struja a tolku nema allbanski famili vo makedonija.Sega ushte transparentnost koja firma ne pllaqa porezi i zashto.A posle toa i merki no ne selektivni.Ovie promeni ke gi imash so sigurnost.

30-03-2011, 10:28 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(30-03-2011, 10:28 AM)sokoli Wrote: Cekaj da ne se razbereme pogreshno.Mozhesh na sekade da se vratish na moi postovi kade decidno tvrdam deka selmani beshe sredstvo na gruevski za ucena na ahmeti i taci.Ako ne sakate vie i ako ne bidete mirni eve go selmani.Gllasovite na selmani bea od vmro toa e jasno kako den.
Za rufi osmani ne bi se sllozhill.Bodeiki rufi osmani prvo nema zadnik za takvi raboti toj se pllashi da bide stranski shpiun.Vtoro ako dobie taci i brat lube zaedno so aak na haradinaj ke ja socinuvat berlinskata oska shto ic nema da mu se dopadne na babo.
Plus ako smetash deka srbosllavija ke stane posle oruzhen konflikt, togash toj oruzhen konflikt mozhe da go napravi edinstveno taci.Alija e kompromitiran totallno.A taci ima i lludje i pari i germanski vrski.Znaci rufija e vo ulloga menduh taci definitivno da go penzionira.A ako se penzionira taci nema vojna ako nema vojna avtomatski znaci nema srbosllavija.A rufi osmani ke cepne vo drzhavnata ekonomija.Kako shto go procitav programata na partijata 70% od programata se odnesuva na ekonomskiot aspekt.Za imeto toa marginallni dva zbora vika dodeka ne se reshi imeto treba da otidneme napred so postoeckoto potpisano BJRM vo evro integraciite.Preporodba na allbanskoto dostoinstvo ili podobro skoro nishto.Znaci nikakov pompezitet.Edinstveno toj ke otidne na maksimallna ekonomska transparentnost.Znaci sekoj denar od kade iduva i kade se troshi.
Edinstveno nema da mozhe ponatamu da se manipulira deka zapadna makedonija ne pllaqa porezi i struja.Bideiki evn izleze so brojki deka ima 480 iljadi tuzhbi za nepllatena struja a tolku nema allbanski famili vo makedonija.Sega ushte transparentnost koja firma ne pllaqa porezi i zashto.A posle toa i merki no ne selektivni.Ovie promeni ke gi imash so sigurnost.

Значи Руфи бил бааги завлезен во светот на бајките со идеиве Music3
(This post was last modified: 30-03-2011, 10:55 AM by Makedonec.)
30-03-2011, 10:55 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(30-03-2011, 09:04 AM)hristo Wrote: Со тезата за рејугословенизација на Македонија , и уште ако направи мал спектакл од докажување дека нема бугарско државјанство, Љубчо на големи врата се враќа на македонската политичка сцена, посебно кај постарите вмровци. Негов вистински политички конкурент во МК би бил вашиот Комитетот, под услов да има доволно време да излезе пошироко пред македонскатра јавост и со авторитетни луѓе. Но, за тоа треба и пари и луѓе и многу енергија.

hristo ovo sum go prevedell od prishtinskiot vesnik lajmi vo dekemvri

prishtinskiot dnevnik lajmi (novina)

Maqedonia po bëhet krahinë e Serbisë

makedonija se pravi srpska pokraina

skopje 6 dekemvri

Sproti dilemite deka nema da ima sredbi od visok nivo medju vlladite na srbija i makedonija edna takva se ocekuva vo bliska idnina.
Dipllomatski izvori za novinata lajm potvrdille faktot deka i dvete vlladi se pripremat za zaednicki sostanok kade ke bidat diskutirani medjusebnite problemi i problemite vo rajonot.
Lajm potvrduva deka se napraveni rabotnite grupi vo koi grupi ke ucestvuvat i ministerstvata za nadvoreshni raboti na dvete zemji.
Dvete rabotni grupi vo momentot se zanimavat so odreduvanje na agendata na razgovorite, tockite na dnevniot red,ministerstvata koi ke ucestvuvat, datumot i mestoto.
Vo sostanokot ke se diskutira za otvaranje na granicata (pominuvanje samo so licni karti pa do cellosno ukinuvanje na granicata)
Pomocta koja ke ja pruzhi srbija za sporot so imeto so grcija pa se do strategijata regionot da vleze vo nato i eu.
Gllavna cell spored lajm na ovoj sostanok e toa shto treba da potvrdi fenomenallnite billaterallni odnosi na dvete drzhavi.
Iako spored informacii na lajm se vrshat poslednite pripremi za ova sredba gllasogovornikot na vlladata martinovski tvrdi deka nema takvi soznanija ili do kade e stignato so edna takva inicijativa.
Od dui tvrdat deka edna takva sredba nema nekoj po izrazen efekt.
Mie mislime deka ova sredba nema da ima nekoj efekt so golema tezhina pa poradi toa nash stav e deka ne treba da ucestvuvame na edna takva sredba tvrdi ermira mehmeti.
So ovoj odnos na ne popushtanje na vlladata na nikolla gruevski za problemot so imeto, istiot sekoj den poveqe i poveqe se priblizhuva sprema srbija.
Jugosvera koja besha nagllasena pred meseci od prestizhniot dnevnik ekonomist veqe pocnuva da se ostvaruva i ova sredba na dvete vlladi e prviot cekor.
Ministerot za vnatreshni raboti na srbija ivica dacic vo poslednata poseta na makedonija izjavi deka negovata zemja e spremna da gi ukine pasoshite na ova drzhava i preminot da se odviva samo so licni karti.
Iako takvi sredbi vo svetot se neshto poveqe od billaterallni.makedonija e reshena da stane sojuznik na srbija za polesno da stane clenka na severo atllanskite strukturi.

Medjutoa kolku e umen eden takov sojuz so drzhava koja samata ne e clen na severo atllanskite strukturi vremeto ke pokazhe.

Hristo znaci negiranje od strana na ministerstvoto za nadvoreshni raboti nema.
Tvrdnjata na ermira mehmeti deka razgovori kade se ukinuva edna granica ne bille od nekoja pogolema tezhina oznacuva deka aleksandar antic ja razbrall naredbata.Prviot cekor dvizhenje bez pasoshi veqe e gotova.
Za grupacijata disidenti da se zanimavat so lupceta zaboravi go toa.Ako ne se vmesha usa da bllokira edna takva srbosllavija koja za sekogash ke bide satelit na carska rusija, togash grupacijata ke se zanimava so kollumni da se bori protiv takva federacija.
Iako site misllat deka lupco nema da stigne poveqe od 50 iljadi gllasovi se llazhat.Samo medju allbancite ke ima do 30 iljadi gllasovi.Da ne registrirashe partija rufi osmani lupce od allbancite ke zemashe maksimallen broj na gllasovi.Pa prashaj go sekoj allbanec vika vo vreme na lupce imav leb doma.Pravev si bajramsko jadenje za den na bajram i na decata kupuvav novi pantolloni.Hristo iljada glladni stomaci mislat edno leb.Dva pollni stomaka mislat razlicno.Dole pogolemiot dell na narodot misli na leb.
a i nashite politicari prodadeni dushi veqe svaqat deka ne se ispllaqa da slluzhish na istrosheni slluzhbi.Poveqe se ispllaqa da slluzhish na babo.No eden dell koj se drzhi so uceni toj e se ushte opasen

30-03-2011, 11:10 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(30-03-2011, 10:55 AM)Makedonec Wrote: Значи Руфи бил бааги завлезен во светот на бајките со идеиве Music3Glej makedonec istiot toj rufi osmani ednash bradite na shar pllanina go vlekoa za nos.Ali pederot na nas drugite ni go spushti poshteno i na kraj ni gi ubi najdobrite lludje kako naser ademi tahir sinani teli i shpendi i mngu drugi.Dodeka rufi osmani sedeshe doma i miren kako pile ne se zanimavashe so vojni i politika.Vo privaten razgovor kazhuvashe po nekogash ne se zanesuvajte mnogu so hazreti alija.Znaci covekot imashe vizija.Posle 2001 godina na ali pederot prv koj mu zadade udar beshe rufi osmani i toa debello go porazi.Jas so moeto naivno misllenje misllam: Dali e mozhno jenkite da go pushtat rufi osmani samo da ne pobedi berlinskata oska kaj allbancite vo makedonija , znaci da bide definitivno porazen menduh taci.Ako ova moe mislenje pie voda i ako rufi osmani dobiva podrzhka na jenkite, toj ke uspee i ti nishto nema da mozhesh.Plus ke go prashash ima li ushte i na kraj ke kazhesh AMEEEEEEEN.

30-03-2011, 11:24 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-03-2011, 11:10 AM)sokoli Wrote:
(30-03-2011, 09:04 AM)hristo Wrote: Со тезата за рејугословенизација на Македонија , и уште ако направи мал спектакл од докажување дека нема бугарско државјанство, Љубчо на големи врата се враќа на македонската политичка сцена, посебно кај постарите вмровци. Негов вистински политички конкурент во МК би бил вашиот Комитетот, под услов да има доволно време да излезе пошироко пред македонскатра јавост и со авторитетни луѓе. Но, за тоа треба и пари и луѓе и многу енергија.hristo ovo sum go prevedell od prishtinskiot vesnik lajmi vo dekemvri prishtinskiot dnevnik lajmi (novina)


Quote:Maqedonia po bëhet krahinë e Serbisë

makedonija se pravi srpska pokraina

skopje 6 dekemvri

Sproti dilemite deka nema da ima sredbi od visok nivo medju vlladite na srbija i makedonija edna takva se ocekuva vo bliska idnina.
Dipllomatski izvori za novinata lajm potvrdille faktot deka i dvete vlladi se pripremat za zaednicki sostanok kade ke bidat diskutirani medjusebnite problemi i problemite vo rajonot.
Lajm potvrduva deka se napraveni rabotnite grupi vo koi grupi ke ucestvuvat i ministerstvata za nadvoreshni raboti na dvete zemji.
Dvete rabotni grupi vo momentot se zanimavat so odreduvanje na agendata na razgovorite, tockite na dnevniot red,ministerstvata koi ke ucestvuvat, datumot i mestoto.
Vo sostanokot ke se diskutira za otvaranje na granicata (pominuvanje samo so licni karti pa do cellosno ukinuvanje na granicata)
Pomocta koja ke ja pruzhi srbija za sporot so imeto so grcija pa se do strategijata regionot da vleze vo nato i eu.
Gllavna cell spored lajm na ovoj sostanok e toa shto treba da potvrdi fenomenallnite billaterallni odnosi na dvete drzhavi.
Iako spored informacii na lajm se vrshat poslednite pripremi za ova sredba gllasogovornikot na vlladata martinovski tvrdi deka nema takvi soznanija ili do kade e stignato so edna takva inicijativa.
Od dui tvrdat deka edna takva sredba nema nekoj po izrazen efekt.
Mie mislime deka ova sredba nema da ima nekoj efekt so golema tezhina pa poradi toa nash stav e deka ne treba da ucestvuvame na edna takva sredba tvrdi ermira mehmeti.
So ovoj odnos na ne popushtanje na vlladata na nikolla gruevski za problemot so imeto, istiot sekoj den poveqe i poveqe se priblizhuva sprema srbija.
Jugosvera koja besha nagllasena pred meseci od prestizhniot dnevnik ekonomist veqe pocnuva da se ostvaruva i ova sredba na dvete vlladi e prviot cekor.
Ministerot za vnatreshni raboti na srbija ivica dacic vo poslednata poseta na makedonija izjavi deka negovata zemja e spremna da gi ukine pasoshite na ova drzhava i preminot da se odviva samo so licni karti.
Iako takvi sredbi vo svetot se neshto poveqe od billaterallni.makedonija e reshena da stane sojuznik na srbija za polesno da stane clenka na severo atllanskite strukturi.

Medjutoa kolku e umen eden takov sojuz so drzhava koja samata ne e clen na severo atllanskite strukturi vremeto ke pokazhe.

Hristo znaci negiranje od strana na ministerstvoto za nadvoreshni raboti nema.
Tvrdnjata na ermira mehmeti deka razgovori kade se ukinuva edna granica ne bille od nekoja pogolema tezhina oznacuva deka aleksandar antic ja razbrall naredbata.Prviot cekor dvizhenje bez pasoshi veqe e gotova.
Za grupacijata disidenti da se zanimavat so lupceta zaboravi go toa.Ako ne se vmesha usa da bllokira edna takva srbosllavija koja za sekogash ke bide satelit na carska rusija, togash grupacijata ke se zanimava so kollumni da se bori protiv takva federacija.
Iako site misllat deka lupco nema da stigne poveqe od 50 iljadi gllasovi se llazhat.Samo medju allbancite ke ima do 30 iljadi gllasovi.Da ne registrirashe partija rufi osmani lupce od allbancite ke zemashe maksimallen broj na gllasovi.Pa prashaj go sekoj allbanec vika vo vreme na lupce imav leb doma.Pravev si bajramsko jadenje za den na bajram i na decata kupuvav novi pantolloni.Hristo iljada glladni stomaci mislat edno leb.Dva pollni stomaka mislat razlicno.Dole pogolemiot dell na narodot misli na leb.
a i nashite politicari prodadeni dushi veqe svaqat deka ne se ispllaqa da slluzhish na istrosheni slluzhbi.Poveqe se ispllaqa da slluzhish na babo.No eden dell koj se drzhi so uceni toj e se ushte opasen

Еј, Соколи. shoku im, не знаеш каков пресврт направи во моето мислење и разбирање.Se_klanjam. Јас, цело време , сем во ситни поединости, верував и ги следев насоките на групацијата, почитувајки го мотото на Јордан: “ Или води, или следи“. Пошто ми е мал...капацитетот, де, да водам., си кажав, ајде Христо следи. Го почитувам Јордан, неговиот ангажман, неговата аргументација за коренот на проблемите на МК, но...? Што стана ? Многу ми помогна Соленик. Тој во неколко наврати на мене, на Ацко, и на други форумџии, се обрати со инсистирање на користење логика и објективност при донесување и градење на ставови. Со други зборови сака да каже-муќните со тоа главата. Јас, користејки го моето гимназиско знаење од логика ( тогаш се учеше логика), се напнав во таа логика и добивајки ги информации од тебе, Соколи, кои ми делуваат многу стварни, си заокружив еден концепт. Па, тоа ке е вака. Групацијата, т.е. Комитето е на прав пат, но додека нивните ставови дојдат до обичните македонски уши треба време. А, време за чекање Мк нема. Обидот за ставање на МК во некој сојуз со Србија е во тек. Парадоксот да биде поголем, тој проект го гура ВМРО-ДПМНЕ? Да го слушнат ова доаените на историското ВМРО ( Делчев, Каров, Груев, Александров) ке се преврнат во гробот. Значи, Групацијата занесена во разобличувањето на корените на македонската несреќа не го гледа актуелното зло, кое е природен продолжеток на првичното зло ( промена на име, временска спогодба, економскиот пустош). Фактички, тоа е природно продолжување. Од тука, од таа нова свест за тој втор продолжеток ( сојуз со Србија) се се менува. Стариот распоред на сили во МК се руши. Нема повеќе левица и десница, нема повеќе Антички Мкедонци и Славомакедонци, нема патриоти и предавници... нема ништо од тоа. Од сега на дело ке бидат само две групи: едни кои се за независна Македонија и друга група кои се за сојуз со Србија. И точка, голема точка. Независно од национална, верска, партиска и било која друга припадност. Се друго е монтирана работа, ветар и магла. И борба за името, и антиквизација. Се тоа , да ти било, за да вториот планиран дел за исчезнување на Независна Македонија полесно се протури во глувото македонско увце. За да полесно помине. Како, Запад и САД се лоши, сакаат да ни го прменат името, идентитетот, потеклото, да ни ја украдат античката слава и дрн-дрн-јариња. Се било во таа функција. Ти тоа јасно го кажа со овие зборови:

Quote:So ovoj odnos na ne popushtanje na vlladata na nikolla gruevski za problemot so imeto, istiot sekoj den poveqe i poveqe se priblizhuva sprema srbija.
Jugosvera koja besha nagllasena pred meseci od prestizhniot dnevnik ekonomist veqe pocnuva da se ostvaruva i ova sredba na dvete vlladi e prviot cekor.


Кажа и друго:

Quote:Za grupacijata disidenti da se zanimavat so lupceta zaboravi go toa.Ako ne se vmesha usa da bllokira edna takva srbosllavija koja za sekogash ke bide satelit na carska rusija, togash grupacijata ke se zanimava so kollumni da se bori protiv takva federacija.

И на крај и ова :

Quote:Dole pogolemiot dell na narodot misli na leb.
a i nashite politicari prodadeni dushi veqe svaqat deka ne se ispllaqa da slluzhish na istrosheni slluzhbi.Poveqe se ispllaqa da slluzhish na babo.No eden dell koj se drzhi so uceni toj e se ushte opasen

Фактички, со ова укажуваш дека ке има страотен трансфер на политичари во двата табора: едни за независна Македонија а друг за сојузот. Па, некои, кои сме ги запомниле како комуњари, да бидат во првиотт табор, а едни кои денеска се прават големи патриоти и борци за име и идентитет и антиквизација да бидат лоцирани во вториот табор. Ех, Соколи, што ми направи. Главата ми пука.Каков пресврт направи во моето размислување. Сепак, мала ограда. Ова се кажано држи вода, ако се оди во тој правец. Во секој случај, Христо нема повеќе “ да следи“, туку следствено поуката на Соленик ке мисли пологично и пообјективно.
30-03-2011, 12:20 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Морам Соколи да те прашам нешто. Викаш за време на владеењето на Љубчо Албанците убаво живееле. Јас најлогично си поставувам прашање. Зошто кога Фрчко Љубомир буквално уби од мавање 4-5 души во Гостивар 1997 и искрши од мавање уште стотици поради едно знаме, не земавте против таа власт да се борите, туку мораше Љубчо да го плати тој долг 4 години покасно, а згора на се кога и претходно во 1999 истиот Љубчо ги прими бегалците од Косово по сите европски и хумани прописи. Мене ми е јасно дека таа војна била режија на овие структури кои се сега албанска власт во РМ во соработка со некои луѓе кои пишувале некои досиеја за истите тие луѓе за да ги држат за врат а овие да им одработуваат некои цели. Ме интересира, како гледаш ти на тоа. Зар не се сметаш за изигран.
(This post was last modified: 30-03-2011, 01:15 PM by Nikola.)
30-03-2011, 01:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Текстов од кој постирам е дел како одговор на Соколи и Христо е напишан многу пред коментарот во лајм и изјавите на Елвира.
Ние стоиме на уверување дека до СОЈУЗ нема да дојде без ВОЈНА. ВОЈНАТА ке ја предизвикаат МАКЕДОНЦИТЕ.


(04-06-2010, 07:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Го постирам такстот во изворнаа форма. Незнам како е објавен во "ФОКУС":


Quote:ПРЕДАВНИКОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПАТРИОТОТ ГРУЕВСКИ
ИЛИ
ПАТРИОТОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПРЕДАВНИКОТ ГРУЕВСКИ
КАКО ДА СВРТИШ ИСТО МУ ДОЈДЕОдговорноста на премиерот Груевски, и другите што со своите функции во правосудниот систем треба да го одберат вистинскиот пат е пресудна за Македонија. А воедно, и шанса за Груевски и неговата „екипа“ да ме демантираат за нивната (не)вмешаност во политичко-полициското подземје. По четири години топло-ладно играње со талогот во судството, медиумите, полицијата и политиката, време во кое видовме и коалиции со луѓе како излезени од досието Опера. Сериозен демант во овие четири години воопшто нема. Имаше една бледа театарска престава со протести пред Уставниот суд, откако го разбија законот за лустрација - театарска претстава изготвена по нарачка од полициско-политичкото подземје, со која, вие господине Груевски покажавте дека помеѓу вас и Бранко Црвенковски, нема никаква разлика во тоа колку многу си ги потценувате сопствените граѓани! Затоа, барам малку усул господине Груевски, господине Маневски, господине Мијалков и господине Аврамовски, не си го потценувајте сопствениот електорат до овој степен. Никаде во светот ВЛАСТА не ПРОТЕСТИРА, таа ги има НА РАСПОЛАГАЊЕ законот, Уставот и ИНСТИТУЦИИТЕ НА СИСТЕМОТ.
Кога власта не си ги почитува сопствените закони и не ги користи сопствените институции, се поставува прашање која и е целта? Има два логични одговори зошто вака постапува - или од незнаење или со намера. Ако е од незнаење досега требаше да ги увиди грешките и да ги исправи, да сфати дека или ќе ја биде или ќе подлегне во борбата со политичкото и полициското подземје. Но кај вас господине Груевски е се поочигледно дека оваа е довршување на операцијата која ја започна Глигоров. Но, да не бидеме како вас, ке зборуваме со факти, она од што вие чедата на "ОПЕРА" најмногу се плашите!


 
4. Сепак, најзастрашувачко господине Груевски, е што моето досие го нема во Архивот на Македонија. Значи дека сеуште е активно. Јас се уште сум под обработка. Тоа е најголемиот доказ дека политичко-полициското подземје сеуште функционира. Функционира а вие сте скоро четири години Премиер, кој наводно не е дел од ИНСТАЛАЦИИТЕ. Некако нема логично објаснување, бидејки крајната цел на политичко-полициското подземје е да нема самостојна и демократска МАКЕДОНИЈА.
За многумина вашето коалицирање и правење влада 2006 година со партијата на Тито Петковски беше необјаснив чин. ИНСТАЛАЦИИТЕ го објаснија со тоа дека Тито бил премногу лут на Бранко. Кумановци викаат "Жми да те л'жу". За помладите, ова е веќе видено. Партијата Демократска Алтернатива по налог и помош на инсталациите ја основаа најтврдокорните членови на Сојуз на Комунисти-Движење за Југославија (Србија), а причина за основање беше тоа што во ВМРО-ДПМНЕ по Кичевскиот Конгрес, сепак успеа да остане по некој вистински ВМРО-вец и со тоа да внесе повторно страв кај инсталациите. Потрошија толку пари,толку луѓе и пак работата незавршена. ВМРО-ДПМНЕ ке остане на ВМРОвци. Ве именуваа Вас за председател на ВМРО-ДПМНЕ, веројатно како цената која мораше да ја плати Љубчо Гергиевски за да не го гибаат инсталациите. Вашето доаѓање на чело на ВМРО ДПМНЕ значеше дека ширум се отворени вратите за кадрите на СК-ДЈ да ги освојат раководните општински и републички функции во ВМРО-ДПМНЕ.
Cо победата на изборите 2006 година и коалицирањето со Тито Петковски, кој никогаш не се откажа од СКЈ, и е вистинскиот лидер на СК-ДЈ во Македонија во сиве овие години, дојдовте на власт и така новата генерација на СК-ДЈ која своето искуство со "патриотизмот" и наводната ВМРОВШТИНА ја стекна преку студенско/средношколските демонстрации, кои по се се дело на инсталациите. Со што ja приведовте кон крај смена на генерациите што ја почнаа полициските инсталации донесувајќи го Бранко Црвенковски за председател на СДСМ. Единствено смена на генерациите нема во судската власт.
ИНСТАЛАЦИИТЕ увидоа дека разнебитувањето на Македонија преку смена на името нема да помине. Граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Затоа на сцена е втората, "ПАТРИОТСКАТА ВАРИЈАНТА" (со брат Љубе како резервна патриотска инсталација доколку Вашата не успее). Не правите ништо да го решите проблемот со името, а тоа води повторно кон разнебитување на Македонија. И Вие патриотите, и предавниците, играте на ист диктат. Диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ .
Оттука, доколку навистина г. Груевски целта ви беше да го сочувате името МАКЕДОНИЈА, вие ке понудевте решение за тоа! Решение кое ќе ја врати Македонија во рамноправна позиција. Позиција која ја имала пред прифаќањето на навредливата референца ПЈРМ. Тоа можете да го направите само со демонтажа на полициско политичкото подземје, а повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот. Со Грција може да се преговара само откако ќе го размонтирате шупливиот политички систем инсталиран во Македонија, врз темелите на комунистичкиот тоталитаризам. Нешто за што Вие не покажавте ниту минимум интерес.
Произлегува дека на вас целта вие да нема решение. Затоа трубите преку вашите "ОПЕРСКИ" мегафони: дека виновни се "клетите" Европјани, дека тие не мразат, Фуере е виновен, па, виновен е Шацимаркакис... Не господине Груевски, тие не се виновни, тие сакаат да си ја завршат работата, а на чија штета тоа ќе биде, нив воопшто не ги интересира. Тие само се борат во нивната биографија да стои дека успеале го решат долгогодишниот спор со името кој го наметна Грција. Тоa за сите, освен за Македонците или Грците ке значи дека биле успешни дипломати.
Затоа, вашиот "лет во место" кој го нудите како одбрана на името е всушност вистинскиот проблем. Вашата одбрана не потсетува на прочуената изјава на едно младо војниче кое беше пратено да го спречува отцепувањето на Словенија од поранешна Југославија. На прашањето што прават, споменатиот војник одговори "тие сакаат да се отцепат, ама ние глумие дека не им даваме". Оттука, сметамe дека најумно и најбезбедно за вас лично господине Груевски е да распишете предвремени избори наесен. Предавството кое го подготвувате да го направите, вие и полициско-политичкото подземје во името на ВМРО, претставува многу посериозна работа отколку што мислите!

Во име на ГРУПАЦИЈАТА
Јордан Петровски

 

Оваа е надвор од текстот но мора да го напишам за да спречам можни злоупотреби на мојот текст. Да не го користат од Обединети за Македонија и да се представуваат дека тие се вистинските ВМРО вци. Да нема нејаснотии не зборувам за членството. Туку исклучиво за раководството и тоа за дел. Да ги потсетам обичните членови на ОМ на случувањата со ВМРО ВМРО и ВМРО МАКЕДОНСКА. За оваа ке стае повеке збор на форумот КОТЛЕ.Кога ние сме пишувале за подготовките за СОЈУЗОТ, на многумина тоа им се чинело како наша паранаоја. Сега кога СОЈУЗОТ е се по видлив не обвинуваат дека не ги согледуваме работите и не го гледаме СОЈУЗОТ кој ни чука на врати:(21-08-2010, 04:10 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(14-08-2010, 03:16 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали можеме да не се сомневаме во Љубомир Цуцуловски, предавачот и менторот во Високото политичко училиште во КУМРОВЕЦ и еден од главните промотори на УЈДИ-Удружена ЈУГОСЛОВЕНСКА Демократска Иницијатива кога прави салто мортале и од осведочен антиВМРОвец застанува прв на браникот на Грујовата ПОЛИТИКА. Политика на Грујовото српското ВМРО ДПМНЕ, политика за "зачувување" на името. Чудото да биде уште поголемо Цуцуловски е уште порадикален, бара едностран прекин на преговорите. ShokShokShokИзлегува полека на виделина дека Цуцуловски не правел салто мортале, туку тој си ја буткал агендата. вмрОВЦИ ке прават салто мортале под водството на Грујо србоманот.!!!Quote:ДАЛИ БРИСЕЛ ТУРКА ПЛАН Б ЗА БАЛКАНСКИТЕ ДРЖАВИ?

Југосферата во залет во јавната сфера


Тони Ангеловски

Таканаречената Југосфера, која се посилно ја заговараат некои европски политичари и дипломати ангажирани за Балканот, според домашните аналитичари за Македонија е прифатлива само доколку таа претставува начин полесно да се дојде до членство во ЕУ. Според нив, никако не смее да се прифати каков било проект што би бил алтернатива за Европската унија.....

Целиот текст


Го прашав Соколи а еве сега прашањето ке го упатам и до тебе Христо: ЗОШТО НЕ СЕ ОДРЖА ДОГОВОРЕНАТА ЗАЕДНИЧКА СЕДНИЦА НА МАКЕДОНСКАТА И СРПСКАТА ВЛАДА ВО СКОПЈЕ.
30-03-2011, 02:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-03-2011, 02:10 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Текстов од кој постирам е дел како одговор на Соколи и Христо е напишан многу пред коментарот во лајм и изјавите на Елвира.
Ние стоиме на уверување дека до СОЈУЗ нема да дојде без ВОЈНА. ВОЈНАТА ке ја предизвикаат МАКЕДОНЦИТЕ.


(04-06-2010, 07:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Го постирам такстот во изворнаа форма. Незнам како е објавен во "ФОКУС":


Quote:ПРЕДАВНИКОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПАТРИОТОТ ГРУЕВСКИ
ИЛИ
ПАТРИОТОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПРЕДАВНИКОТ ГРУЕВСКИ
КАКО ДА СВРТИШ ИСТО МУ ДОЈДЕОдговорноста на премиерот Груевски, и другите што со своите функции во правосудниот систем треба да го одберат вистинскиот пат е пресудна за Македонија. А воедно, и шанса за Груевски и неговата „екипа“ да ме демантираат за нивната (не)вмешаност во политичко-полициското подземје. По четири години топло-ладно играње со талогот во судството, медиумите, полицијата и политиката, време во кое видовме и коалиции со луѓе како излезени од досието Опера. Сериозен демант во овие четири години воопшто нема. Имаше една бледа театарска престава со протести пред Уставниот суд, откако го разбија законот за лустрација - театарска претстава изготвена по нарачка од полициско-политичкото подземје, со која, вие господине Груевски покажавте дека помеѓу вас и Бранко Црвенковски, нема никаква разлика во тоа колку многу си ги потценувате сопствените граѓани! Затоа, барам малку усул господине Груевски, господине Маневски, господине Мијалков и господине Аврамовски, не си го потценувајте сопствениот електорат до овој степен. Никаде во светот ВЛАСТА не ПРОТЕСТИРА, таа ги има НА РАСПОЛАГАЊЕ законот, Уставот и ИНСТИТУЦИИТЕ НА СИСТЕМОТ.
Кога власта не си ги почитува сопствените закони и не ги користи сопствените институции, се поставува прашање која и е целта? Има два логични одговори зошто вака постапува - или од незнаење или со намера. Ако е од незнаење досега требаше да ги увиди грешките и да ги исправи, да сфати дека или ќе ја биде или ќе подлегне во борбата со политичкото и полициското подземје. Но кај вас господине Груевски е се поочигледно дека оваа е довршување на операцијата која ја започна Глигоров. Но, да не бидеме како вас, ке зборуваме со факти, она од што вие чедата на "ОПЕРА" најмногу се плашите!


 
4. Сепак, најзастрашувачко господине Груевски, е што моето досие го нема во Архивот на Македонија. Значи дека сеуште е активно. Јас се уште сум под обработка. Тоа е најголемиот доказ дека политичко-полициското подземје сеуште функционира. Функционира а вие сте скоро четири години Премиер, кој наводно не е дел од ИНСТАЛАЦИИТЕ. Некако нема логично објаснување, бидејки крајната цел на политичко-полициското подземје е да нема самостојна и демократска МАКЕДОНИЈА.
За многумина вашето коалицирање и правење влада 2006 година со партијата на Тито Петковски беше необјаснив чин. ИНСТАЛАЦИИТЕ го објаснија со тоа дека Тито бил премногу лут на Бранко. Кумановци викаат "Жми да те л'жу". За помладите, ова е веќе видено. Партијата Демократска Алтернатива по налог и помош на инсталациите ја основаа најтврдокорните членови на Сојуз на Комунисти-Движење за Југославија (Србија), а причина за основање беше тоа што во ВМРО-ДПМНЕ по Кичевскиот Конгрес, сепак успеа да остане по некој вистински ВМРО-вец и со тоа да внесе повторно страв кај инсталациите. Потрошија толку пари,толку луѓе и пак работата незавршена. ВМРО-ДПМНЕ ке остане на ВМРОвци. Ве именуваа Вас за председател на ВМРО-ДПМНЕ, веројатно како цената која мораше да ја плати Љубчо Гергиевски за да не го гибаат инсталациите. Вашето доаѓање на чело на ВМРО ДПМНЕ значеше дека ширум се отворени вратите за кадрите на СК-ДЈ да ги освојат раководните општински и републички функции во ВМРО-ДПМНЕ.
Cо победата на изборите 2006 година и коалицирањето со Тито Петковски, кој никогаш не се откажа од СКЈ, и е вистинскиот лидер на СК-ДЈ во Македонија во сиве овие години, дојдовте на власт и така новата генерација на СК-ДЈ која своето искуство со "патриотизмот" и наводната ВМРОВШТИНА ја стекна преку студенско/средношколските демонстрации, кои по се се дело на инсталациите. Со што ja приведовте кон крај смена на генерациите што ја почнаа полициските инсталации донесувајќи го Бранко Црвенковски за председател на СДСМ. Единствено смена на генерациите нема во судската власт.
ИНСТАЛАЦИИТЕ увидоа дека разнебитувањето на Македонија преку смена на името нема да помине. Граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Затоа на сцена е втората, "ПАТРИОТСКАТА ВАРИЈАНТА" (со брат Љубе како резервна патриотска инсталација доколку Вашата не успее). Не правите ништо да го решите проблемот со името, а тоа води повторно кон разнебитување на Македонија. И Вие патриотите, и предавниците, играте на ист диктат. Диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ .
Оттука, доколку навистина г. Груевски целта ви беше да го сочувате името МАКЕДОНИЈА, вие ке понудевте решение за тоа! Решение кое ќе ја врати Македонија во рамноправна позиција. Позиција која ја имала пред прифаќањето на навредливата референца ПЈРМ. Тоа можете да го направите само со демонтажа на полициско политичкото подземје, а повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот. Со Грција може да се преговара само откако ќе го размонтирате шупливиот политички систем инсталиран во Македонија, врз темелите на комунистичкиот тоталитаризам. Нешто за што Вие не покажавте ниту минимум интерес.
Произлегува дека на вас целта вие да нема решение. Затоа трубите преку вашите "ОПЕРСКИ" мегафони: дека виновни се "клетите" Европјани, дека тие не мразат, Фуере е виновен, па, виновен е Шацимаркакис... Не господине Груевски, тие не се виновни, тие сакаат да си ја завршат работата, а на чија штета тоа ќе биде, нив воопшто не ги интересира. Тие само се борат во нивната биографија да стои дека успеале го решат долгогодишниот спор со името кој го наметна Грција. Тоa за сите, освен за Македонците или Грците ке значи дека биле успешни дипломати.
Затоа, вашиот "лет во место" кој го нудите како одбрана на името е всушност вистинскиот проблем. Вашата одбрана не потсетува на прочуената изјава на едно младо војниче кое беше пратено да го спречува отцепувањето на Словенија од поранешна Југославија. На прашањето што прават, споменатиот војник одговори "тие сакаат да се отцепат, ама ние глумие дека не им даваме". Оттука, сметамe дека најумно и најбезбедно за вас лично господине Груевски е да распишете предвремени избори наесен. Предавството кое го подготвувате да го направите, вие и полициско-политичкото подземје во името на ВМРО, претставува многу посериозна работа отколку што мислите!

Во име на ГРУПАЦИЈАТА
Јордан Петровски

 

Оваа е надвор од текстот но мора да го напишам за да спречам можни злоупотреби на мојот текст. Да не го користат од Обединети за Македонија и да се представуваат дека тие се вистинските ВМРО вци. Да нема нејаснотии не зборувам за членството. Туку исклучиво за раководството и тоа за дел. Да ги потсетам обичните членови на ОМ на случувањата со ВМРО ВМРО и ВМРО МАКЕДОНСКА. За оваа ке стае повеке збор на форумот КОТЛЕ.Кога ние сме пишувале за подготовките за СОЈУЗОТ, на многумина тоа им се чинело како наша паранаоја. Сега кога СОЈУЗОТ е се по видлив не обвинуваат дека не ги согледуваме работите и не го гледаме СОЈУЗОТ кој ни чука на врати:(21-08-2010, 04:10 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(14-08-2010, 03:16 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали можеме да не се сомневаме во Љубомир Цуцуловски, предавачот и менторот во Високото политичко училиште во КУМРОВЕЦ и еден од главните промотори на УЈДИ-Удружена ЈУГОСЛОВЕНСКА Демократска Иницијатива кога прави салто мортале и од осведочен антиВМРОвец застанува прв на браникот на Грујовата ПОЛИТИКА. Политика на Грујовото српското ВМРО ДПМНЕ, политика за "зачувување" на името. Чудото да биде уште поголемо Цуцуловски е уште порадикален, бара едностран прекин на преговорите. ShokShokShokИзлегува полека на виделина дека Цуцуловски не правел салто мортале, туку тој си ја буткал агендата. вмрОВЦИ ке прават салто мортале под водството на Грујо србоманот.!!!Quote:ДАЛИ БРИСЕЛ ТУРКА ПЛАН Б ЗА БАЛКАНСКИТЕ ДРЖАВИ?

Југосферата во залет во јавната сфера


Тони Ангеловски

Таканаречената Југосфера, која се посилно ја заговараат некои европски политичари и дипломати ангажирани за Балканот, според домашните аналитичари за Македонија е прифатлива само доколку таа претставува начин полесно да се дојде до членство во ЕУ. Според нив, никако не смее да се прифати каков било проект што би бил алтернатива за Европската унија.....

Целиот текст


Го прашав Соколи а еве сега прашањето ке го упатам и до тебе Христо: ЗОШТО НЕ СЕ ОДРЖА ДОГОВОРЕНАТА ЗАЕДНИЧКА СЕДНИЦА НА МАКЕДОНСКАТА И СРПСКАТА ВЛАДА ВО СКОПЈЕ.

Да, Јордане, тоа е тоа. Добро кажано. И велиш, овој текст ти е објавен во ФОКУС. Како така бе Јордане, во еден “ оперски мегафон“ да пројде ваков текст? Веројатно, Никола Младенов тоа време не бил во СкопјеSmajlito Или, вашите квалификации за него не држат, оти тој со свои зборува го кажува истото. Не така тврдо и резултно, туку со свои збориви, на еден негов специфичен иронично-саркстичен стил. А за прашањето! Јас, сум обичен граѓанин кој живее во МК. Не се бавам активно со политика, ниту имам пријатели-инсајдери во високоте политички кругови. Информации ги примам од медијумите и ,вака, по форумите. Да почекаме што ке каже мојот пријател Соколи, па ако и тој не знае, во твоето прашање како да се провејува дека ти го знаеш одговорот. А, Соленик, многу благодарност, што ме направи да користам логика и со сите да настапувам рамноправноSe_klanjam
30-03-2011, 02:32 PM
Reply