Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 2.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ КЕ НИ КАЖЕ ЗОШТО СЕ СМЕНИ ???!!!
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#61

Соколи, посочи ми барем еден пример кога Албанците во Македонија биле дел од решението без да бидат дел од проблемот.
Потоа покажи ми некое малцинство во Европа кое има поголеми права во државата на раѓање од албанското малцинство во Македонија.
Навистина не ми кажа како замислуваш дека треба да се постигне ниво на меѓунационална ДОВЕРБА (не толеранција, доверба) во Македонија онака како тоа го има во твојата сакана Швајцарија, без војна или закани за војна. Она што ти највеќе ни го опишуваш се разни сценарија за конфликт. Тоа не е обид за градење туку за растурање.
За бегање од државата, тие исти муабети ќе ти ги завртат и во Бугарија, и во Србија, Косово Албанија итн. а од скоро време и во Грција. Македонија за тоа не е никаков исклучок. Искоренувањето на корупцијата и врските на подземјето со власта во голема мера ќе ги оправи работите во било која од овие земји, па и во Македонија. За Албанците во Македонија е ОК да се прогонуваат криминалците се` додека не се Албанци. Работите радикално преземаат спротивен тек кога се апсат криминалци- Албанци. Тогаш сите сте солидарни. Како тогаш го замислуваш градењето доверба?!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
(This post was last modified: 11-03-2011, 05:44 AM by МрачниотКоњаник.)
11-03-2011, 05:44 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#62

(11-03-2011, 05:44 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Соколи, посочи ми барем еден пример кога Албанците во Македонија биле дел од решението без да бидат дел од проблемот.
Потоа покажи ми некое малцинство во Европа кое има поголеми права во државата на раѓање од албанското малцинство во Македонија.
Навистина не ми кажа како замислуваш дека треба да се постигне ниво на меѓунационална ДОВЕРБА (не толеранција, доверба) во Македонија онака како тоа го има во твојата сакана Швајцарија, без војна или закани за војна. Она што ти највеќе ни го опишуваш се разни сценарија за конфликт. Тоа не е обид за градење туку за растурање.
За бегање од државата, тие исти муабети ќе ти ги завртат и во Бугарија, и во Србија, Косово Албанија итн. а од скоро време и во Грција. Македонија за тоа не е никаков исклучок. Искоренувањето на корупцијата и врските на подземјето со власта во голема мера ќе ги оправи работите во било која од овие земји, па и во Македонија. За Албанците во Македонија е ОК да се прогонуваат криминалците се` додека не се Албанци. Работите радикално преземаат спротивен тек кога се апсат криминалци- Албанци. Тогаш сите сте солидарни. Како тогаш го замислуваш градењето доверба?!

Пошто наметна теза дека Албанците биле проблем за Македонија, ке се обидам да ти одговарам. Ова мое скокање во дебатата е мотивирано од мојот став дека без Албанци нема независна и суверена Maкедонија. Во далеката 1913 година , после 2-та Балканска војна, откако Србија ја зема денешната Макеоднија како дел од пленот, почува теророт и асимилицаија не несрбите. Значи на целокупното население, независно од етничката и верската припадност, т.е. на тие кои не прифатиле да бидат Срби. На тоа тукашното население одговорило со две големи востанија против Србите, кои за жал, нашата историографија не ги спомнува. Тоа се Тиквешкото и Охридско-Дебарското востание. И двете востанија биле крваво загушени со многу жртви и материјални штети. Во Охридкото-Дебарскот востаните заедничко учествувале Македонците и Албанците против Србите. Ете, тогаш Албанците биле дел од решение. За другите прашања, нормално, ке ти одговори мојот пријател Соколи.
11-03-2011, 12:16 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#63

(11-03-2011, 05:44 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Соколи, посочи ми барем еден пример кога Албанците во Македонија биле дел од решението без да бидат дел од проблемот.
Потоа покажи ми некое малцинство во Европа кое има поголеми права во државата на раѓање од албанското малцинство во Македонија.
Навистина не ми кажа како замислуваш дека треба да се постигне ниво на меѓунационална ДОВЕРБА (не толеранција, доверба) во Македонија онака како тоа го има во твојата сакана Швајцарија, без војна или закани за војна. Она што ти највеќе ни го опишуваш се разни сценарија за конфликт. Тоа не е обид за градење туку за растурање.
За бегање од државата, тие исти муабети ќе ти ги завртат и во Бугарија, и во Србија, Косово Албанија итн. а од скоро време и во Грција. Македонија за тоа не е никаков исклучок. Искоренувањето на корупцијата и врските на подземјето со власта во голема мера ќе ги оправи работите во било која од овие земји, па и во Македонија. За Албанците во Македонија е ОК да се прогонуваат криминалците се` додека не се Албанци. Работите радикално преземаат спротивен тек кога се апсат криминалци- Албанци. Тогаш сите сте солидарни. Како тогаш го замислуваш градењето доверба?!

Konjanice daj te mollam spomni mi edno edinstveno reshenie koe si donesoll do deneska.reshenija nema na zhallost.Pa i koga se reshava mene nikoj ne me prashuva bideiki dosegashniot odnos sprema mene bill takov.Od druga strana konjanice ke te prasham kade vo svetot nek ne se 30% neka se 25.neka ne se ni 25 neka bidat 20 pa eve neka bidat i 15 % od cellokupnoto naselenie se smeta za mallcinstvo.Francuzi nema 20% vo svajcarija konjanice.Retro romanci ushte pomallku nikoj ne gi smeta za mallcinstvo.Dodeka ti me tretirash mene kako mallcinstvo mislish deka ako sum jas mall ti ke bidesh pogolem.Konjanice imam si dvajca prijatelli koi se niski po rast.koga se sretnuvame edniot se kacuva vo trotoar.Ednash go osetiv i go prashav shto pravish be prijatellu.Otgovorot beshe a be ednash vo zhivotot da se oseqam golem pa makar kacen na trotoar ili na gajba.Toa e podmuklloto na bivshata yu sprema tvojot narod konjanice.Ti go vsadi grandioznosta sprema mene vo um, koga vo toa drushtvo prv pat vo zhivotot kacen na gajba se oseqashe golem, a ne oseqashe deka toa kacuvanje na gajba te koshta gubenje na nacionallnite makedonski vrednosti vo tebe.Gajbata se raspadna, ti se ushte se oseqash grandiozen.Se ushte se soblekuvash od vistinskite makedonski vrednosti pllacejki za edno minato vreme.Dodeka jas konjanice napraviv dve drzhavi.I gore dollu dobro mi vrvi osven vo makedonija.
Me prasha za medjunacionallnata doverba konjanice.Ne da se postigne medjunacionallna doverba ami voopshto da ne se misli na nacionallnost konjanice.Toa ke se postigne togash koga faktor na odrzhuvanje na drzhavata ke bide interesot od drzhavata.Shto znaci toa interesot od drzhavata?
Ako jas vo makedonija imam mesecna pllata 2000 evra mislish deka ke se menuvam zaradi nekakov patriotizam da zhiveam pod allbanija ili kosovo.Nikogash konjanice nikogash.Ke im posakuvam sekoe dobro na allbncite od kosovo i allbanija no ke sedam kaj parite.Gleash iako sum allbanec ja sakam allbanija go sakam kosovo no vojska im slluzham na svajcarcite, peam svajcarska himna, nosam svajcarska zastava i ic ne mi puka.Pa zatoa napravi drzhava da ti go nosam znameto bideiki imam interes od toa zname.A ne da mi go nametnuvash debello pllateno vo visoki banderi.A so tie pari ke se gradea stanovi za socijallci.Koga zboruvash za apsana za kriminallci i takvi raboti.Konjanice zboruvash bideiki si uveren vo tie zborovi ili zboruvash od inat.Vo makedonija allbanci kriminallci ne se apsat.Vo makedonija tie se vo vllast na strana na edna ili na druga partija.Braqata ame bea likvidatori na branko.braqata krasnici bea likvidatori na grujo.muca deli droga i gi true mlladite allbanci javno.Policijata go cuva.A hapsite ni krivi ni dollzhni.I ocekuvate toa mirno da go prifatime e nema konjanice.Zakonot na kollumbijskite kvartalli gi pishuvate vo skopje konjanice.Mie samo reagirame so pollno pravo na takva nepravda

11-03-2011, 07:11 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#64

(11-03-2011, 01:05 AM)razurnuvac Wrote: E toa okolu Pacoli em milijarder em graditel em Presedatel na Kosovo sea po priznavanje od strana na SAD ama i samiot kazuvas deka Pacoli e se toa steknal u Rusija , pa Mahmut Bakalija , pa potoa za tia kiliometri dolgi fabriki po dolzina na Patot ama da ne se toa fabriki na Karici ili takvi kako sto duma Regepi Bogoljub je nas , e toa so pro Americka e nekako pobrkano Sokoli.
I vidi Svajcarija vikas prosperitet i natalitet so toa sto samo i samo kvaka i resenie e kaj Albancite e pa taka i Makedonija isto i ona tera ako imas poveke informacii. A inace okolu brojki drug pat , za se drugo e da puknes bre Sokoli pa uste ke mi e zal sto mesto da ja vidam Kina ne sum sletal u Kosovo ama ete nema let a koga ke ima staran kapital vo odnos procenti kako Kina sto ima fabriki i na Kosovo nekade celi 2 ke se resam da go vidam Kosovo ama koga Pacoli ke izgradi i po kosovo kuci za Ruski generali e sea privatni ili javni jebiga toa e Kosovo u ekonomski bum i napliv na Demokratija , za Makedonija i Makedonci upotrebi vo tekstot nesto sto ne ti dolikuva i te taka ponekogas odalecuva ama jebiga Svajcarsko pa aj ama ne biva , uste na Akademija za Makedocite stoese kako predupreduvanje 'O njima ne znas sta reci jendostavno Vizantici ' taka velese eden vicen predavac po meguljudski odnosi ,da za toa vo sledni denovi.
Ama sepak vidi doaga Putin pa i u Makedonija tak se zboruva znaci epten ke ide Makedonija prema EVROATLANSKI integracii , a i NATO drzi samit u Beogradu e toa e Sokole moj , more voda pie

Sllushaj razurnuvac eve ke ti kazham ova za posledno bideiki otidnuvam da igram edna tiketa sportska.Daj bozhe da me prati sreqa kako proshllata godina ke sum sreqen mnogu.Kosovo e drzhava nepovratno.Nasha cell e molla e kuce misllam deka znaesh kade e crvenata jabollka.Vo beograd posle ne da se odrzhuva nato samit ami neka se gradi noviot centar na nasa nasred shumadija.Voopshto ne ne interesira.Interesot na usa e sekogash tamu kade babo ima problemi.Ako ne e aktiven vo kosovo znaci deka vo kosovo vodata mu tece po pllan i sreqen sum zaradi toa.Pacolli ruskoto dete tamu e postaveno so zapoved na babo.A babo ne e llud i ne pije benzin.Ako babo reshill pacolli ke bide taka ke bide.Mie xhabe diskutirame.Eve veqe stana tri godini kako si govorime vo forum vaka taka kosovo ke se priznae kako nezavisna drzhava od samata srbija razurnuvac.I toa e zaslluga na babo.Pa ostavi muabeti UCI GI TVOITE MAKEDONCI DA VRVAT KAKO GI TERA BABO.I gledaj si edna rabota so tvojata kina razurnuvac.Kina mnogu brgu ke bide zafatena so vnatreshna vojna i tie lludacite so dimii koi se po irak i avganistan ke se selat vo kina.UMEN E BABO.poprazno se nadevate razurnuvac.Babo e silla

11-03-2011, 07:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#65

18-03-2011, 02:17 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#66

(18-03-2011, 02:17 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:


Е, златни времиња на Љубчо Георгиевски. Просрпските структури никогаш не му го простија неговиот најголем грев-заложба и реализација на независна Македонија и отцепување од Белград. Јордан, убаво што не потсети, а ако Љубчо го следи КОТЛЕ и тој, самиот, да се потсети. Попатно , тоа костумчето ти му го купи или покасно следи твоето учество во финансирање на ВМРО-ДПМНЕ?

18-03-2011, 01:19 PM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#67

Quote:Што се говореше на 52. седница на Собранието во 1992 година


Љупчо Георгиевски, ВМРО-ДПМНЕ: Каде ви е совеста?


Денеска чувме една голема работа. Тоа е и она најинтересното што веќе неколку часа го дискутираме. Самата помисла за дискусијата што сигурно значи дека некој доволно прави анализи, сигурно претставува голем аларм, значи веќе неколку часа дискутираме дали името на РМ треба да се промени во Република Македонија Скопје. Се поставува прашањето, прво на самиот чин на промената на тоа име Република Македонија Скопје, и се поставува прашањето на една цела политика која ја водеше македонската надворешна политика во минатите две години и која еве денеска ја круниса таа своја политика со овој предлог кој го доживеавме во македонскиот парламент...

За изненадувањето и за одбраната на здравиот разум кој јас лично, да речеме, не можам да се помирам се уште како буквално до завчера ни зборуваа дека таа идеја е забранета, а вчера ни кажаа дека е тоа слободна идеа и дека еве можеме најнормално да зборуваме за таа идеја и сметам дека е тоа навистина прашање на совест на сите парламентарци овде.Каде и кога ја изгуби Љупчо совеста. Денеска тој зборува нешто сосема друго за името.
20-03-2011, 09:48 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#68

(20-03-2011, 09:48 AM)poprushev Wrote:
Quote:Што се говореше на 52. седница на Собранието во 1992 година


Љупчо Георгиевски, ВМРО-ДПМНЕ: Каде ви е совеста?


Денеска чувме една голема работа. Тоа е и она најинтересното што веќе неколку часа го дискутираме. Самата помисла за дискусијата што сигурно значи дека некој доволно прави анализи, сигурно претставува голем аларм, значи веќе неколку часа дискутираме дали името на РМ треба да се промени во Република Македонија Скопје. Се поставува прашањето, прво на самиот чин на промената на тоа име Република Македонија Скопје, и се поставува прашањето на една цела политика која ја водеше македонската надворешна политика во минатите две години и која еве денеска ја круниса таа своја политика со овој предлог кој го доживеавме во македонскиот парламент...

За изненадувањето и за одбраната на здравиот разум кој јас лично, да речеме, не можам да се помирам се уште како буквално до завчера ни зборуваа дека таа идеја е забранета, а вчера ни кажаа дека е тоа слободна идеа и дека еве можеме најнормално да зборуваме за таа идеја и сметам дека е тоа навистина прашање на совест на сите парламентарци овде.Каде и кога ја изгуби Љупчо совеста. Денеска тој зборува нешто сосема друго за името.

Да. Но, во меѓувреме државата Република Македонија потпиша некои договори и спогодби. Без негово учество и пристанок. А, нели царевата ( државната) не се гази. Веројатно, Љубчо Георгиевски поаѓа од таа новонастаната и , за него, затекната државна позиција на РМ. И, како секој одговорен политичар и државник сака да го реши проблемот. За наша несреќа и нашите пријатели и подржувачи, меѓувреме, разбраа дека ние нешто сме потпишале. И то.

20-03-2011, 10:13 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#69

(20-03-2011, 09:48 AM)poprushev Wrote: Каде и кога ја изгуби Љупчо совеста. Денеска тој зборува нешто сосема друго за името.

Јас не гледам што толку различно зборува денес. За името размислува од позиција на она што треба да го направи Македонија, бидејќи секое размислување од лични позиции кои ги занемаруваат обврските на Македонија, би било излишна акробација на фантазијата. Македонија како држава и како субјект на меѓународните односи има преземено обврски и тој бара решение во рамките на тие обврски, веројатно затоа што смета дека во поинаков случај би платила многу повисока цена. Грешка е да се отфрла без да се дискутира, сепак претендираме да бидеме демократска држава. Но никој не се ни обидел да застане да му опонира на таквите идеи.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 20-03-2011, 01:30 PM by Gnoj.)
20-03-2011, 01:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#70


Quote:Георгиевски: Новата влада да бара мандат за затворање на спорот со името
13:42 | 20 март 2011
Форум


Затворањето на спорот со името да биде прва задача на новата влада во Македонија, било да има предвремени или редовни избори, порача почесниот претседател на ВМРО-Народна Партија, Љубчо Георгиевски, на годишната партиска конференција


[Image: lookup]

Според него, сите партии треба преку декларација да се обврзат дека мандатот на новата влада треба да биде затворање на спорот со името, влез во ЕУ и НАТО, а со тоа и подобрување на економската ситуација во земјата.
„Ако ја испуштиме оваа година, 20 години потоа нема да можеме тоа да го надокнадиме. Затоа, од суштинска важност за нашиот народ, за нашата економија, за нашиот човек, за нашата сигурност е влез во НАТО и во Европската Унија. Ваков подарок никогаш не сме имале на тацна – решете го проблемот со името и во првата недела влегувате во НАТО и добивате оттпочнување на преговори со Европската Унија. Кога сме имале таков подарок и таква понуда од Европската Унија. Дајте да ја земеме таа гордост, да бидеме рамноправни со другите европски држави, да бидеме рамноправни граѓани на Европската Унија, да бидеме рамноправни членови во НАТО. Па тогаш некои работи што ќе останат недорешени ќе ги решаваме со самото наше присуство таму“, рече Георгиевски.
Тој целосно застана зад раководството на партијата и порача дека активно ќе учествува во кампањата на наредните избори.
„ВМРО-Народна партија оди на наредните избори. За оние кои што сеуште се двоумат, Љубчо Георгиевски е заедно со ВМРО-Народна партија и ќе ја предводи кампањата на ВМРО-Народна партија“, рече Георгиевски.
Тој порача дека главна цел на партијата, покрај економија, ќе биде и, како што рече, враќање на демократијата во земјата.
„Една од основните поенти на враќањето на ВМРО-НП е токму тоа – да го заштити македонскиот човек од таквите насилни говори и јасно да порачаме дека доста ни е во Македонија кажување кој колку ќе затвори и кој колку ќе однесе во затворите и притворите. Едноставно, првата поента, можеби основна, е враќање на демократијата во Република Македонија“, рече Георгиевски.
Партискиот лидер, Марјан Додовски, пак, пред претставниците на партијата, рече дека земјата се наоѓа во тешка состојба, од која, според него, може да се излезе преку избори.
„За жал, денес Република Македонија се наоѓа во исклучителна тешка социјална и економска состојба, без политички дијалог, меѓународно изолирана. Решението во една ваква ситуација сите го гледаме предвремени парламентарни избори. Фактот е еден. Оваа влада и овие коалициони партнери немаат ниту идеја, ниту капацитет да продолжат понатаму. Секое продолжување на ваквата состојба значи агонија за Република Македонија, за македонските граѓани“, рече Додовски.
Георгиевски и Додовски изразија очекување дека ВМРО-НП ќе биде фактор при составувањето на нова влада во Македонија по евентуалните избори.
20-03-2011, 03:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#71

(20-03-2011, 03:20 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Георгиевски: Новата влада да бара мандат за затворање на спорот со името
13:42 | 20 март 2011
Форум


„Ако ја испуштиме оваа година, 20 години потоа нема да можеме тоа да го надокнадиме. Затоа, од суштинска важност за нашиот народ, за нашата економија, за нашиот човек, за нашата сигурност е влез во НАТО и во Европската Унија. Ваков подарок никогаш не сме имале на тацна – решете го проблемот со името и во првата недела влегувате во НАТО и добивате оттпочнување на преговори со Европската Унија. Кога сме имале таков подарок и таква понуда од Европската Унија. Дајте да ја земеме таа гордост, да бидеме рамноправни со другите европски држави, да бидеме рамноправни граѓани на Европската Унија, да бидеме рамноправни членови во НАТО. Па тогаш некои работи што ќе останат недорешени ќе ги решаваме со самото наше присуство таму“, рече Георгиевски.


Оваа е мислењето на Љупчо од 1994 година, една од причините за бојкот на изборите:


[Image: 25he4w9.jpg]Промената на ставовите на Љупчо по прашање на името не е мотивирана од незанаење што ке се потпише.

Причината за промената треба се бара во "ВОЛЕЈ КОМЕРЦ" пријателството со Цане Суботиќ, залагањето на Љупчо пресудата на Далаверски да се поништи .... во тоа како е стекнато неговото богатството како среден бизнисмен а со премиерска плата....
20-03-2011, 03:33 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#72

Што е полошо, југоносталгија или лиобчоносталгија?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
20-03-2011, 03:40 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#73

@ hristo & Dojkar:

Љубчо го градеше својот имиџ во деведесетите како поборник за зачувување на името Република Македонија. Впрочем може да се каже дека добар дел од довербата која ја уживаше од народот која што резултираше во неговото сатнување на Премиер беше токму платформата за преврат на Времената спогодба. Таа платформа е во основа предлогот за поништување на Спогодбата која што ја нудиме ние, Групацијата на Ветерани Дисиденти. Така што, изговорот дека неговиот став е променет заради затекнатата состојба не држи: состојбата е иста како и во април 1995. година и од тогаш до сега во основа се нема променето. Грујовата антиквизација е проблем само во услови на правосилност на Привремената спогодба.

Христо, ти и со Љубчо го имаш истиот проблем како и со Младенов: кога некој љубиш, тој нема никаква грешка во твоите очи. Ако си навистина човек од карактер, тогаш мора да си објективен. Љубчо си има одредени заслуги кои што никогаш не смееме да му ги одземеме, но она што е грешка мора да се прифати како таква. Се думам, каков ти беше односот кон него во 2000-2004? Или те фаќа сенилност, па страдаш од селективна амнезија?
20-03-2011, 04:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#74

(20-03-2011, 03:40 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Што е полошо, југоносталгија или лиобчоносталгија?


Ако исти луѓе го почитуваат Љупчо за онаа што го сторил до Кичевскиот конгрес, неможе да го почитуваат Љупчо за онаа што го сторил од Кичевскиот конгрес до денеска. Се работи за две личности. Затоа ја отворив темата да се освестиме навреме. Онаа што го нуди Љупчо е погубно за Македонија. Не е проблемот во неговиот бугарски пасош за кои и незнаеме со сигурност дека го има. Проблемот е што не се потрудивме да разбереме кој навистина го купи и зошто.

"Чудно" е што ниту Црвенковски 200-2006 ниту Груевс 2006 до денеска не се обидоа да дадат одговор на оваа прашање.
20-03-2011, 04:48 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#75

(20-03-2011, 04:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-03-2011, 03:40 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Што е полошо, југоносталгија или лиобчоносталгија?
Проблемот е што не се потрудивме да разбереме кој навистина го купи и зошто.

"Чудно" е што ниту Црвенковски 200-2006 ниту Груевс 2006 до денеска не се обидоа да дадат одговор на оваа прашање.

Не се секирај Јоцо ти за Љубчо, тој ќе пропее еден ден, тоа ќе му биде исповед пред преминот
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 20-03-2011, 05:11 PM by montehristo.)
20-03-2011, 05:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#76

(20-03-2011, 05:10 PM)montehristo Wrote:
(20-03-2011, 04:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Проблемот е што не се потрудивме да разбереме кој навистина го купи и зошто.

"Чудно" е што ниту Црвенковски 200-2006 ниту Груевс 2006 до денеска не се обидоа да дадат одговор на оваа прашање.

Не се секирај Јоцо ти за Љубчо, тој ќе пропее еден ден, тоа ќе му биде исповед пред преминот


Работата е сега да разбереме Montehristo. Ако пропее после 5-10 години нема да е битно за МАКЕДОНИЈА И ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ. Тогаш како што одат работите тие недела ке бидат прогласени за херојски.
20-03-2011, 05:46 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#77

(20-03-2011, 05:46 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-03-2011, 05:10 PM)montehristo Wrote:
(20-03-2011, 04:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Проблемот е што не се потрудивме да разбереме кој навистина го купи и зошто.

"Чудно" е што ниту Црвенковски 200-2006 ниту Груевс 2006 до денеска не се обидоа да дадат одговор на оваа прашање.

Не се секирај Јоцо ти за Љубчо, тој ќе пропее еден ден, тоа ќе му биде исповед пред преминот


Работата е сега да разбереме Montehristo. Ако пропее после 5-10 години нема да е битно за МАКЕДОНИЈА И ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ. Тогаш како што одат работите тие недела ке бидат прогласени за херојски.

Не си ме разбрал на каков премин мислам

An inch today is tomorrow’s mile.
20-03-2011, 07:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#78

SurrenderSurrenderSurrenderSurrenderSurrenderDa_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_lud
20-03-2011, 07:29 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#79

(20-03-2011, 04:17 PM)Solenik Wrote: @ hristo & Dojkar:

Љубчо го градеше својот имиџ во деведесетите како поборник за зачувување на името Република Македонија. Впрочем може да се каже дека добар дел од довербата која ја уживаше од народот која што резултираше во неговото сатнување на Премиер беше токму платформата за преврат на Времената спогодба. Таа платформа е во основа предлогот за поништување на Спогодбата која што ја нудиме ние, Групацијата на Ветерани Дисиденти. Така што, изговорот дека неговиот став е променет заради затекнатата состојба не држи: состојбата е иста како и во април 1995. година и од тогаш до сега во основа се нема променето. Грујовата антиквизација е проблем само во услови на правосилност на Привремената спогодба.

Христо, ти и со Љубчо го имаш истиот проблем како и со Младенов: кога некој љубиш, тој нема никаква грешка во твоите очи. Ако си навистина човек од карактер, тогаш мора да си објективен. Љубчо си има одредени заслуги кои што никогаш не смееме да му ги одземеме, но она што е грешка мора да се прифати како таква. Се думам, каков ти беше односот кон него во 2000-2004? Или те фаќа сенилност, па страдаш од селективна амнезија?

Соленик, ајде по ред. Љубчо не “ го градеше својот имиџ во деведесетите како поборник за зачувување на името Република Македонија. Впрочем може да се каже дека добар дел од довербата која ја уживаше од народот која што резултираше во неговото сатнување на Премиер беше токму платформата за преврат на Времената спогодба “. Тој се бореше за независна и самостојна Македонија. И тоа не се “ одредени заслуги“ тоа се најголеми и најпотребни заслуги во тој период. И тоа во услови кога беше окружен од удбаши и на само 24-25 години. Мерење на свој личен кантар за неговите “ одредени“ заслуги кажуваат луѓе кои имаат високо мислење за себе, но кои македонската јавност не ги запомнила во својата колективна меморија. Во тоа време, раните 90-ите години, кога комунистите го направија што го направија, поради бојкотот на изборите во 1994, немаше простор и можност да се послино реагира. А и, веројатно, потребата од тоа беше помала-просто тогаш бевме далеку и од НАТО и од ЕУ. Грујовата антиквизација ке е постојан проблем на Македонија, независно од Времената спогодба. Јас лично со тоа не се слагам. Не го оспорувам правото на Античките Македонци да се повикуваат на бате Аце, но тоа отвара други проблеми.
За ова изреченото “ Христо, ти и со Љубчо го имаш истиот проблем како и со Младенов: кога некој љубиш, тој нема никаква грешка во твоите очи. Ако си навистина човек од карактер, тогаш мора да си објективен“ можам,само, да кажам дека ти Соленик, на испит по психологија сигурно би паднал. А, за ова “Љубчо си има одредени заслуги кои што никогаш не смееме да му ги одземеме, но она што е грешка мора да се прифати како таква. Се думам, каков ти беше односот кон него во 2000-2004? Или те фаќа сенилност, па страдаш од селективна амнезија?“ Во времето на владеење на Љубчо не треба да се зборува за неговите “ грешки“, туку за промена на неговиот политички курс. А, каков ми беше односот со него 2000-2004? Никаков, дури станав негов политички противник, што не значи да сегашни некои негови тези да не ми се допаѓаат. Јас не сум како некои кои светот го гледаат само во црно-бела диоптрија. Светот отсекогаш бил во бои и нијанси.
20-03-2011, 08:15 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#80

(20-03-2011, 05:46 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-03-2011, 05:10 PM)montehristo Wrote:
(20-03-2011, 04:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Проблемот е што не се потрудивме да разбереме кој навистина го купи и зошто.

"Чудно" е што ниту Црвенковски 200-2006 ниту Груевс 2006 до денеска не се обидоа да дадат одговор на оваа прашање.

Не се секирај Јоцо ти за Љубчо, тој ќе пропее еден ден, тоа ќе му биде исповед пред преминот


Работата е сега да разбереме Montehristo. Ако пропее после 5-10 години нема да е битно за МАКЕДОНИЈА И ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ. Тогаш како што одат работите тие недела ке бидат прогласени за херојски.

Јоцо, зар навистина мислиш дека ќе ја нема Македонија за десет години?
Јас така те сваќам по овој твој исказ.
An inch today is tomorrow’s mile.
21-03-2011, 12:16 AM
Reply