Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тестирање на нерви(епизода 2011)
Author Message
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Bez razlika ne site aktivnosti ete i posledna koja se provlekuva vo ek na navodni sudiri na MEGUVERKSA osnova ,protnuvanje na FILIPOVA desnica koja kako niz igleni usi se provlekuva vo denovi koga se e matno se lici kako od BELGRAD da e

STANKO KERIM DRAGAN LJUBCE LJUBE FILIP koi se druzite od kaj SDSMoto i DUI PDP

AMA sepak kako i da e situacija vo DPMNe e pod kontrola na NIKOLA kako i da igraat i sto i da pravat sepak kriloto na STAVREVSKI e pojako i kontrolira se a e zagrozeno ke dojde do raspustanje na parlament i predvremeni izbori i potoa NIKOLA odlucuva koj e na lista i koj ke e iden funkcioner zatoa se i otvara afera od BUGARIJA sverc na CIGRAI vecna bolka od 1990 navamu
17-02-2011, 08:32 PM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6

(16-02-2011, 06:37 PM)hristo Wrote:
(16-02-2011, 06:34 PM)Marko_Polog Wrote: Premnogu gi komplicirate rabotite, koja e celta na albancite vo Makedonija...uste li ke se lazeme??
Se zanimavate so sitni detali, kako ocekuvate pozitiven izhod koga celta na albancite ostanuva ista bez razlika koj e na vlast.
Se vrtite vo krugovi

Да го повикаме Љубчо Георгиевски на помош. За ова прашање тој има најјасен став.

Ne se plashi od prashaneto, ne vrti so ljupco nego samiot prasaj se i odgovori dali imaat albancite druga cel osven golema albanija, gledame 20 godini kako kutrite se diskriminirani i za sekoja sitnica ja crnat Makedonija za da ja pokazat kako nestabilna drzava.
18-02-2011, 06:26 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(18-02-2011, 06:26 PM)Marko_Polog Wrote:
(16-02-2011, 06:37 PM)hristo Wrote:
(16-02-2011, 06:34 PM)Marko_Polog Wrote: Premnogu gi komplicirate rabotite, koja e celta na albancite vo Makedonija...uste li ke se lazeme??
Se zanimavate so sitni detali, kako ocekuvate pozitiven izhod koga celta na albancite ostanuva ista bez razlika koj e na vlast.
Se vrtite vo krugovi

Да го повикаме Љубчо Георгиевски на помош. За ова прашање тој има најјасен став.

Ne se plashi od prashaneto, ne vrti so ljupco nego samiot prasaj se i odgovori dali imaat albancite druga cel osven golema albanija, gledame 20 godini kako kutrite se diskriminirani i za sekoja sitnica ja crnat Makedonija za da ja pokazat kako nestabilna drzava.

Најубав одговор на твоето прашање го дава Костовски во својата колумна:

Quote:ФИЛМОТ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ И АЛБАНЦИТЕ ОТСЕКОГАШ БИЛ СРПСКИ!

Албанците во Македонија денес, за жал немаат чувство за државност. Тоа не е неповратен процес, но треба да се знае дека е резултат на, во суштина србоманската политика што кон нив се спроведува на овие простори од почеток на дваесетиот век, а трае и денес, сто години подоцна. Кога македонските политички елити ќе го разберат ова, тогаш има шанса овој процес да се направи реверзибилен, т.е. малцинството да стане вистински конститутивен елемент на Македонија, на граѓанска основа.

Одново и одново, како во лош филм, се повторуваат нештата во Македонија. Токму „кога треба“, се фаќаат и убиваат шверцери на границата со Косово, се открива оружје во албанските села во Македонија, партиите го палат народот на овој или оној начин, а Владата со своите постапки го долева маслото на огнот – покажува мускули, апси и глуми држава на правото.

Зошто и 10 години по рамковниот договор од Охрид и по мини војната во 2001 година работите повторно се пресликуваат и личат на стар лош филм, кој, римејкуван, треба повторно да го гледаме.

Постојат неколку причини за тоа, и објективни и субјективни, и во земјата и во соседството... Нo, заклучокот по анализата на сите тие е недвосмислен: повторно станува збор за потпалување на оган преку фингирани причини, односно со сила се крева тензија, која на крајот може, иако не мора, да заврши со војна.


Комунистичката политика кон Албанците била само српска доктрина!

Досега неколку пати во овие колумни било споменато дека од 1945 година па се досега, значи и во периодот на независност, македонските политички елити кон албанското малцинство водело погрешна и туѓа, односно просрпска политика. Комунистите кои ја водеа таа политика со децении, не можејќи да се справат целосно со незадоволството, едно време преку уставните измени во 1974 година во поранешна Југославија дозволија висок степен на автономија за Косово, главната територија на која покрај во Македонија, беше сконцентрирано албанското малцинство.

Во Македонија, во исто време, не беше спроведена никаква автономија, но затоа многу беа проширени правата на малцинството, за жал само во однос на културните права (јазикот беше официјализиран во поранешното социјалистичко собрание, како и во тогашните општини каде живееја Албанците), но ништо повеќе од тоа. Особено се внимаваше да не се развиваат економски тие региони и тамошното албанско малцинство да нема економска база за развој. Како резултат на сето тоа, Албанците кои беа посиромашни од сиромашниот Македонец, од средина на шеесетите почнаа да се иселуваат како економски емигранти, најмногу во Европа и во САД.

Кога по смртта на Тито во 1980 дојде до потпалување на албанското незадоволство во поранешна Југославија (докажано е до сега дека најмногу во тој поглед свое замешателство направила руската КГБ преку прокомунистичките движења на албанците во Швајцарија и Германија), истото се случи и во Македонија. И потполно исто како што реагираше српската односно југословенската власт, така се однесуваа и македонските комунисти во периодот од 80-те до 90-те години, кога Југославија пропадна.

На Косово, редот и мирот го одржуваа со војска (ЈНА) и со полициска бригада составена од специјални единици од сите поранешни републики. Со тоа што, Словенија и Хрватска уште по 1985/6/7 решија да ги повлечат своите полицајци, додека Македонија до последен момент испраќаше по систем на ротација свои полициски единици на Косово, за на крај да останат сами со Србите и Црногорците.

Значи Македонија целиот период на социјализмот ја следеше просрпката политика кон Албанците. За жал и по осамостојувањето, таквата политика продолжи, иако, мнозина уште тогаш предупредуваа дека моментот на осамостојување е шанса за нов почеток на односите и за изградба на држава, во која мнозинството вистински и одговорно ќе постапува кон малцинството, а тоа пак, целосно и со ентузијазам ќе се вклучи во изградба на државата.

Тоа, горе – долу, е главниот објективен услов или причина која реално создава незадоволство кај албанското малцинство и која трае до ден денешен, а што за жал, резултира во друга крајност. Имено, поради таквата континуирана политика и поради екстремите што биле создадени кај нив намерно, со помош на службите или се создале по природен пат, реално е да се каже дека денес Албанците во Македонија немаат чувство за државност, односно дека државата не ја чувствуваат за своја.

Па не треба да одите подалеку, освен да го видите односот на некогашниот лидер на УЧК, а денес на ДУИ, Али Ахмети, кој иако е дел од владечаката коалиција на Никола Груевски, нема потреба да го почитува и да го истакне македонското државно знаме. Во седиштето на ДУИ во Мала Речица, Тетовско, ќе ги видите албанското државно и национално знаме, знамињата на ЕУ, на НАТО и на САД, но, никако македонското државно знаме. Така се украсени и декорирани и просториите каде се даваат официјални изјави за медиумите, така е декорирана и канцеларијата на Ахмети. А човекот владее со Македонија преку извршната и законодавната власт, каде партиципира во коалиција со владеачката ВМРО ДПМНЕ!

Истото тоа важи и за сите други партии на Албанците во Македонија (со исклучок, ако не се лажеме, на Нова демократија на Имер Селмани), но реално и за сите субјекти што ги претставуваат или локално или на државно ниво. Што говори тоа?

Дека Македонија де факто е поделена држава на мнозинско македонско и малцинско албанско население и дека нема никаков интегратативен елемент, па дури ни јазикот. Јазикот го почитуваат и го зборуваат постарите и средните генерации, а од помладите само оние кои работат во државни служби. Значи, Македонија, е де факто, разделена држава, каде мнозинскиот и малцинскиот народ живеат едни покрај други, а не едни со други. Албанците си имаат свои структури, свои општински власти, па дури и свои синдикати и свои стопански комори.

Објективен услов за незадоволство, но, сега кон другата насока, кај Македонците, создава во ова насока и Охридскиот рамковен договор, со кој државата, де факто, е федерализирана, иако, де јуре, таа останува унитарна. Ако во парламентот морате да гласате по Бадентер, ако истиот услов е пресликан и во општините каде Албанците се мнозинство, но не се почитува, ако државното знаме не се истакнува за време на државни празници во општините каде Албанците се мнозинство, ако младите Албанци не го учат и не сакаат да го учат јазикот на мнозинството, а мнозинството не сака ни да чуе да поднаучи албански, ако имате посебни основни и средни училишта и посебни универзитети, ако бракови меѓу Македонци и Албанци се ептен исклучок, ако дури и кафетериите се различни каде што излегуваат едните или другите (иако, тука дојде до мало мешање во последно време), тогаш за какви интегративни процеси може да се зборува.

Но, во суштина, ни тоа не е нешто страшно. Ако со децении сме живееле едни покрај други, можеме и сега, дотолку повеќе што со рамковниот и со уставните измени вратени се работите на она ниво какви што беа во 1974 во поглед на јазикот и во поглед на т.н. правичната застапеност. Но, ова што тука го констатираме, се разбира, не важи за сите оние „човечки лајна“ што се во политиката и кои управуваат со државата и процесите во нејзе или кои божем, се грижат за своите народи што ги претставуваат.

Вештачки кризи

Албанбското прашање од секогаш се користело и како прашање преку кое може да се создаде вештачка криза кога некој тоа ќе го посака. Кога големите играчи тоа го сакале, тоа и го правеле. Но, истото важело и важи и за сите политички елити и во комунистичка Југославија и Србија, како и во Македонија, а за жал, за голема жал, тоа важи и во денешна Македонија.

Едно такво сценарио всушност се случи во 2001 година, такви сценарија се случуваа и порано и подоцна, а такво се подготвува и денес. Може, за пример, да се потсетиме на првите избори во 1990, потоа на никогаш неизвршениот таен референдум за Илирида на пример, кога преку тој инсцениран случај и случајот „Паравојска“, за кој имаше и осудени, требаше да се предизвика омраза кон дотогаш единствената и водечка партија на македонските Албанци ПДП-НДП и да се создадат услови за нејзино разбивање и формирање на нова контролирана партија ДПА на Џафери и Тачи. Тој процес беше заокружен со тепачките во Мала Речица кога како министер за полиција, Фрчко, кој знаеше и учествуваше во вештачкото разбивање на ПДП и креирање на нова партија кај Албанците, прати полиција да разбива демонстрации на кои се бараше приватен универзитет на албански јазик. На крај, за цинизмот на историјата да биде многу горчлив за персони како Фрчкосвски, а кон нас, граѓаните трагичен, таму сега има два универзитета и приватен и државен и никому не му пречат. Но да се вратиме на Џафери и Тачи.

Едно време, овие двајца, особено првиот, беа „врвни интелектуалци“ меѓу Албанците и луѓе од разум и компромис, се додека македонската и српската политичка елита повторно не почуствуваа потреба да ги „менаџираат“ меѓуетничките односи, а всушност го користеа „албанското прашање“ за решавање на внатрешни политички проекции и проблеми.

Тоа, на пример, се случи во 1997, кога се појави случајот „знаме“, односно кога општините Тетово и Гостивар го истакнаа албанското знаме пред општинити спротивно на законот. Но, наместо состојбата да се сфати како кризна, која треба да се реши со законски мерки, овде законот беше брутално применет со најмалку три цели. Да се скрие внатрешната економнска криза и девалвацијата на денарот која се случи на почетокот на јули, само ден по интервенцијата на над 5000 полицајци, кои со сила ги симнаа знамињата од Тетово и Гостивар. При интервенцијата во Гостивар, тогашниот градоначалник (и сега е) Руфи Османи, со мирен протест и неколку илјаден народ го бранеше знамето. Во судирите неколку лица загинаа и беа ранети, а повеќе стотици беа брутално претепани и уапсени.

Тогашниот премиер Црвенковски по интервенцијата гордо ги посети полициските сили во спортската сала во Гостивар и во манир на српски вожд им отпоздрави со кренати два прста, покажувајќи победа. Полициската окупација на Тетово, а посебно на Гостивар траеше неколку месеци и нанесе неповторлива штета врз меѓуетничките односи.

Значи по таква цена, тогашната македонска елита сакаше да го намали негативниот ефект од девалвацијата на денарот, прва откако тој беше воведен по независнота. Вториот мотив беше да се постигнат „патриотски“ ефекти за изборите што следуваа наредната година и воедно да се сокријат другите финансиски афери кои беа или кои претстоеа. И конечно, третиот мотив, да им „се учини“ уште еднаш на Србите.

Тогашниот министер за внатрешни работи Томислав Чокревски многу години подоцна, се уште, се гордееше што тој тогаш бил министер и дал наредба за акција, не сфаќајки колкава штета и нанел на иднината на Македонија и дека практично создале доволно негативна енергија, која еруптираше преку „местенка“ во 2001 година.

Режирана војна

Војната во 2001 година, исто така, беше режирана и вештачки поттикната. Имаше повеќе цели што требаше да се постигнат, но главната беше во функција на српската политика, второстепената беше да се собори ВМРО ДПМНЕ од власт и третата беше мотивирана од криминални интереси, затоа што за време на војната криминалот во воените зони, а и инаку, цветаше.

Секако, откако воените дејствија започнаа, интерес најдоа и други фактори – цела низа – од разузнавачките служби на европски и соседни држави, до полуразузнавачки инсталации и кучиња на војната од типот на MPRI, американска полуцивилна организација, која замислете, долго време пред, а мислам и по војната, беше ангажирана и од страна на Министерството за одбрана на Македонија, со цел да помагале во спроведување на дел од реформите за во НАТО.

Дека војната беше режирана има многу докази кои се објавени во разна публицистичка литература. Но, српската компонента и тука е лајт мотив. Исто како и во случајот со „Паравојска“, исто како и во случајот со албанските знамиња во општините, така и во случајот со 2001 г., српските власти непосредно пред акцијата „многу им помагаа“ на македонските, од љубов, веројатно. Па им посочија една пештера каде имаше многу оружје, па им кажале дека вооружени естремистички групи ќе влегуваат во Македонија, па дури им кажале и за Танушевци, 48 часа пред да се случи, како што призна Љубчо Георгиевски во едно интервју во Вечер две години години подоцна.

А откако се случи Танушевци, замислете, еден поранешен министер за внатрешни работи, кој секогаш е присутен во вакви ситуации, и се јавува на една позната новинарка од една приватна телевизија, која исто така е секогаш присутна во вакви настани, и кажува каде да оди да прави репортажа, во Танушевци се разбира и до вечерта се прави драма. Те грабната новинарска екипа, те украдена камера, итн, итн. Доволно за огнот да се потпали. Се друго беше работа на разузнавачка технологија и менаџмент, кој одлично ја сработи домашната работа: искористено објективно незадоволство кај Албанците, заедно со нефункционирање и претходно минирање на институциите и кумувано со најсебичната желба на Бранко предвреме, незаконски (значи надвор од избори), да се врати на власт.

Србите „ни кажаа“ и ни „помогнаа“, а потоа им шиткаа на албанските банди униформи од „Јумко“ и снајпери „Црна стрела“ од Крагуевац. Истото го правеа и многу други – од Бугари до Гемранци, Американци и Руси. Кога со знаење на државата, како овие на запад, кога преку криминални кругови, како овие од исток.

Ете, за такви цели на домашната и соседската политика во Македонија во 2001 година, над илјада лица беа убиени (стотина од македонска а другите од албанската етничка заедница), илјадници лица беа, а многу од нив и денеска се раселени и беше сторена огромна материјална штета. Напредувањето на земјата кон евро-атлантските интеграции беше запрено и забавено, без оглед на поттикот со склучувањето на спогодбата за слободна трговија.

Албанското прашање и меѓуетничките односи одново беа искористени на најкрвав можен начин за интересите на политичките елити во регионот и во Македонија. Земјата се рекомпонираше и со помош на Охридскиот, веќе не е иста, т.е. се создадоа услови за фактичка федерализација.

И сега се режира

Потпалувањето на меѓуетничките страсти се случува и сега и се пумпа повторно од исти центри и од исти причини. Повторно имаме сплет на надворешно политички интереси на Србија, од кои ќарува и Грција, внатрешно политички потреби и на власта и на опозицијата.

Повторно се открива оружје и се креваат вештачки тензиите. Сосема јасно и со докази, зашто пред неколку дена, поранешениот директор на ДБК Горан Митевски изјави на телевизија дека МВР, уште по конфликтот од 2001 година знае десетици локации каде е закопано поголемо количество оружје а досега не презеле ништо. Но сега, еве, преродбеничкава власт со години подоцна „ги исправа грешките“ и во многу чувствителен момент открива закопано оружје.

Секако дека е неизвесно дали центрите на моќ и тие што ги влечат конците на регионално и локално ниво ќе ја подграваат атмосферата до степен на војна, но, дефинитивно е јасно дека профитери ќе има многу.

Србија и натаму купува време чекајќи ја пресудата од хашкиот меѓународен суд и преку вакви тензии, комбинирани со тензии во јужна Србија и на Косово, докажува пред светот дека Албанците се диво племе кое и без целосна втора држава (Косово) прават проблеми и дестабилизација на регионот.

Грците секако дека „се за“ дестабилизација на Македонија, докажувајќи дека државата ни, не е зрела за во НАТО и ЕУ и оти они немаат ништо со тоа. Проблемот со името едноставно ќе биде во втор план и Атина нема да има никаква вина во тој поглед.

Криминалните структури од регионот и од Македонија трљаат раце, радувајќи се однапред на нова војна, знаејќи многу добро дека во таков случај, преку т.н. „црни дупки“, крупниот криминал со оружје, дрога, шверц на цигари и алкохол, како и со луѓе има да процвета.

Македонската опозиција предводена од комунистите на Бранко гледаат огромна шанса преку една ваква фингирана криза да ја повторат 2001 и свесни се дека со ваков рејтинг каков што го имаат сега, единствена шанса да се вратат на власт им е некаква нова широка коалиција или техничка влада. Впрочем, нивните интелектуалци и „ескпертутки“, како Фрчко на пример во последната колумна во Дневник, почнаа одново да ги вртат тезите за „проклетството на ВМРО“ за „злото што како генетски код го носат“ за „судбината, секоја власт на ВМРО да заврши со војна“, итн.

Секако, дека и „преродбенициве“ го играат истиот погубен филм. Тие одвнатре поттикнувани од разни играчи на домашните и српските служби, сакаат да покажат цврста рака и да го билдаат рејтингот, истовремено дефокусирајќи го вниманието на јавноста од коруптивниот криминал, од неразумно големата јавна потрошувачка која заедно со корупцијата во власта доведе до празнење на државните каси. Паралелно го билдаат рејтингот и со веќе искажаниот цврст став за неменување на името, а со загревање на меѓуетничките тензии, го намалуваат странскиот притисок за решавање на спорот со Грција...

Последната одлука на хашкиот трибунал против Јохан Тарчуловски, на преродбенициве ептен им дојде како „кец на десетка“

Како што гледаме, профитери од србоманската политика во Македонија кон македонските Албанци има повеќе. Губитници, за жал само еден – Македонија, со се сите нејзини граѓани.

ИЗВОР

Владимир Костовски
18-02-2011, 08:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:СЕ РУШИ ЛЕГАЛНА ЦРКВА, А ОПСТОЈУВА ЏАМИЈА – ДИВОГРАДБА

[Image: NDM_izjava_g.jpg]


Драган Живковиќ - член на Извршниот Комитет на Народно движење за Македонија денеска даде изјава во врска со музејот - црква на Кале и притоа изјави:

Сакаме да ја искажеме нашата загриженост од опасниот преседант во врска со настаните со музејот – црква на Кале.


Имено, за неверување е како стотина припадници на албанското малцинство во придружба на функционери од ДУИ на вандалски начин рушат легален објект, музеј – црква, со сите потребни дозволи за градба.

Од друга страна, ја имаме најскапата и највелелепна џамија со две минариња во Скопје, за која постои решение од урбанистичкиот инспекторат дека е дивоградба.

Врз основа на ова решение, внимавајте добро, донесен е Заклучок за дозвола за извршување кој е извршен и правосилен и во кој јасно се налага уривање на оваа џамија - дивоградба по присилен пат од страна на надлежните државни органи.

Оваа е таа џамија – дивоградба. А ова е одлуката од надлежен државен орган за нејзино уривање.

Значи, во моментот во Македонија е воспоставен нов феномен, бидејќи, замислете, се руши легален објект музеј – црква на Кале, а ќе опстојува џамија – дивоградба.

Оттука, го повикуваме најповикуваниот, премиерот Груевски, да воспостави ред и поредок во земјата, бидејќи од кажаното произлегува дека идејата за правна држава е поразена.

Дотолку повеќе што, ја изразуваме нашата убеденост дека и македонските Албанци се залагаат за почитување на правната држава и ќе подржат уривање на дивоизградени објекти.

Само така ќе ја отстранат наметнатата дилема кај Македонците и кај нашите американски пријатели дека постојаните барања на Албанците во Македонија не соодејствуваат со нивните цивилизациски потреби.

Во финансирањето на оваа џамија – дивоградба, своевремено учествуваше и претседателот на Нова демократија, Имер Селмани.

Селмани денес е најгласниот провокатор кој шири верска и етничка омраза воден од политичкиот резон, заради собирање гласови.

Се разбира, легитимно право на една политичка партија е да ја гради својата стратегија и тактика на однесување на политичката сцена.

Меѓутоа, загрижува болното сознание што Селмани ја дестабилизира државата со народни пари што му ги овозможува Груевски.

Имено, во заднина Селмани својата политичка агенда ја тера со парите на даночните обврзници, бидејќи владата на Груевски непречено на фирмата на Селмани и овозможува тендери за снабдување на Министерството за одбрана со моторно улје за потребите на Армијата.

Значи, години наназад, Селмани зема милионски износи од буџетот имајќи предвид што АРМ располага со огромен број на борбени, товарни, превозни и други возила кои Селмани ги снабдува со моторно улје.

Ете, со народните пари почитувани, Селмани гради џамии во Скопје и притоа продуцира верска и етничка омраза и го руши заедничкиот живот меѓу Македонците и Албанците само заради болната амбиција по секоја цена да се дограби до власта.

Инаку, да потсетам дека партијата на Селмани е проект на Груевски пред последните претседателски избори.

На тие избори, се сеќавате во скапата претседателска кампања на Селмани што му ја овозможи Груевски преку тендерите за кои зборував, Селмани наменски беше промовиран како нов македонски Обама.

Заради тоа, Груевски му обезбеди на Селмани и околу 60.000 македонски гласови претежно во источниот дел на Македонија за што НДМ поседува изјави од неколку Општински комитети на ВМРО-ДПМНЕ кои добиле налог од матичната партија да работат за Селмани во тогашната предизборна претседателска кампања.

Оттука, НДМ го повикува премиерот Груевски како знае и умее да го неутрализира проектот на Имер Селмани кој самиот го создаде и кој во меѓувреме се одметна од премиеровата контрола.

Ова го бараме од една причина: Проектот Имер Селмани станува опасен по македонските национални и државни интереси.
19-02-2011, 02:16 AM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6

A be Hristo, me razocara prijatele, ova 'diskriminirano' malcinstvo cekor po cekor stignuva do celta, a nekoj ke prodolzuva da pisuva za razni teorii i srpski scenaria.
Odgovorot e mnogu ednostaven, albanec od Makedonija nitu bil nitu nekogas ke bide lojalen kon Makedonija, oni se etnicki albanci i niv na Balkanot ne gi interesira lojalnost kon nisto drugo osven albanskoto zname, drzava i teritorija.
Prasanje do tebe, na koj nacin se denes albancite vo Makedonija diskriminirani i sto treba da se smeni za da bidat oni lojalni gradjani na Makedonija?
19-02-2011, 06:43 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Зошто во Македонија се рушат духовни храмови

Последните инциденти на Скопското кале повторно покажуваат дека некој сака да си поигра со духовните чувства и соживотот кој постои на овие простори. Повторно се удира онаму каде што народот е најчувствителен, се рушат верски храмови

[Image: lesocki-manastir-240.jpg]
Лешочки манастир

Зошто на некој му смета градењето на овие објекти и дали навистина има потреба од изградба на истите.

Оваа дилема се појави и последните неколку денови, со изградбата на Црквата Музеј и обидот истата да се сруши.

Од политичката партија на ДУИ, неколку дена пред да се случи инцидентот, се обидоа да дадат одговор зошто не сакаат тој да се изгради:

„Нашата порака денес е јасна, во создавањето на културните традиции во Македонија, соучесници и одговорни се Албанците, изјави Изет Меџити на Скопското кале. во присутво на речиси целото раководство на партијата.

Неколку дена после тоа стотина жители почнаа да ja рушат црквата музеј, биле испровоцирани бидејќи власта сакала да ја гради тајно и на полноќ.

Всушност нивната порака е повеќе од јасна. Не сакаат да бидат дискриминирани. На Kалето имало и остатоци од албанска и исламска култура, па изградбата ќе ги навредела нивните чувства.

Но според Паско Кузман, планирано е и изградба на музеј во кој ќе бидат изложени сите пронајдени артефакти, без разлика на која култура припаѓаат. Планирана е и реконструкција на објекти од османлискиот период.

Дали на Калето постојат остатоци од албанска култура?

Во истражувањата на Калето, покрај другите учествувале и осум археолози од албанска националност, а истражувањето го раководел Драги Митревски.

-Калето мора да го направиме достоен споменик на културата, со сите податоци што ги носи во себе. Луѓето ќе се искачуваат на Кале поради туризам, историја и наука, ќе изјави тој пред почетокот на истражувањето.
Според него илузорно е да се бараат тука остатоци од илирска култура кога всушност Илирите никогаш и не живееле на овие простори.

Митревски во изјавата дадена за Дневник тврди дека неосновани се обвинувањата дека се форсира само една култура. Во МАНУ била отворена изложба за исламско Кале, а на истата тема зборувал на конгрес во Исламабад .

За разлика од него, Директорот на Националниот центар за конзервација, Беџахудин Шехапи, за истиот медиум вели дека проектот нема никаков мултиетнички концепт.

Тој не негира дека во средновековниот период се наоѓале катедралната црква „Богородица Троеручица“, двете цркви на семејството Апокавк, „Св. Никола“ и „Св. Богородица“ и црквата „Св. Богородица“ на монахот Ксенофон. Но имало и остатоци од 538 години исламска уметност и култура. Според него многу непријатно е покрај очите на 200.000 муслимани без најава да решите да реконструирате црква.

Но зошто на овие 200 илјади муслимани би им сметала изградба на црква?

Всушност се повторува истото сценарио што се случуваше пред неколку години, кога на Плоштадот требаше да се гради црквата СВ. Константин и Елена.

Тогаш за брзо време се формираше иницијативен одбор за изградба на Бурмали-џамијата која имаше јасен став: црква на плоштад може да има само доколку на неколку метри од неа се изгради џамија.

Нешто слично се случуваше и во гостиварската населба Дутлок населена главно со православно население. Таму уште пред 10 години бил осветен камен-темелникот за црква, сепак оделението за урбанизам на оваа општина, зацртува на местото каде што треба да биде изградена црквата, да се изгради џамија. И за изградба на оваа црква постоел претходен договор за изградба на џамија од спротивната страна. Џамијата е изградена, а црквата станува базен. Значи ситуацијата е повеќе од јасна.

Последните години некои структури сакаат да наметнат таква ситуација во која македонскиот народ нема да може да ги гради слободно своите сакрални објекти, па така за било која изградена црква би требало да се изгради џамија.

За разлика од цркви, џамии во Македонија се градат без никаков проблем. Само во последните години изградени се некоку стотици, а за голем број од нив не биле ниту побарани ниту обезбедени ни основните документи потребни за изградба на било каков градежен објект.

Најдобар пример за тоа е изградбата на џамијата во Долно Нерези, во општина Карпош.

На градежните инспектори од Општината Карпош не им успеа да ја сопрат изградбата на џамијата и покрај пломбирањето на градилиштето и решението за прекинување на градежните работи. Според деталниот план што беше усвоен за оваа населба максимално дозволената висина на објектите е 7,20 метри. Затоа не смеат да се градат минариња или други објекти што ја надминуваат оваа висина.

Тогашниот градоначалник на Карпош, Андреј Петров, ќе потврди дека и покрај забраната, Исламската верска заедница (ИВЗ) продолжува да го гради верскиот објект. Тој изјави дека инспекторите од Карпош постојано се на терен, но оти градежните работи се одвиваат навечер. Во интерес на луѓето што ја градат е да ги прекинат активностите, зашто наскоро ќе се донесе деталниот план за локацијата и ќе ги урнеме сите делови што ја надминуваат дозволената висина. И покрај овие негови закани објектот беше изграден.

Интересно е дека и џамијата која се градела во Карпош, градена е вечерно време, па, фала му на бога, никој не појде да ја руши. Ниту еден од сегашните експерти кои критикуваат зошто црквата започнала да се гради во вечерните часови тогаш не даваше никаков коментар.

Нешто слично се случува и со изградбата на џамијата во Горна Белица. За овој објект од ниту една државна институција немаше одобрение за градба, а Државниот инспекторат и струшкиот Основен суд донесе одлука за уривање на овој верски објект. Сепак објектот беше изграден.

- Денес џамијата ја легализира и Алах и верниците, рече градоначалникот на Струга Рамиз Мерку, за време на нејзиното свечено отварање.

И навистина е така како што изјавува Мерку. За разлика од православните кои секогаш кога треба да градат некој објект потребна им е дозвола од голем број на експерти и невладини организации, ИВЗ бара дозвола единствено од Алах и нејзините верници.

Што значи дека до сега секогаш кога требало да биде изграден некој исламски верски објект, бил изграден. Никој не сакал да го сруши и се разбира дека е добро што е така. На една мултикултурна држава како што е нашата, без верската толеранција деновите и се избројани.

Каква порака испраќа Лешочкиот манастир?

Сака ли некој да создава меѓуверски немири и да руши верски храмови, како да не ја гледа нивната сила.

А колкава е нивната сила најдобар пример е Лешочкиот Манастир.

Манастирот како што вели народот бил трипати сардисан.

Првпат во 1710 година сардисан е од турски јаничaри, за во 1817 повторно да биде обновен од страна на Кирил Печиновиќ.

Второто сардисување е од страна на околните жители од албанско етничко потекло и третото сардисување е за време на последниот вооружен конфликт во тетовскo на 21 август 2001 година. Со силна детонација во 3 часот утрото, црквата била срушена до темел.

Судбината на Лешочкиот манастир ја делат многу православни храмови, различни цркви и манастири.

Рушени, палени сардисувани, но после секое рушење, успевале одново да бидат изградени, за повторно да зрачат со својата духовна сила и убавина.

За жал, сеуште постојат луѓе кои мислат дека ќе успеат нашите храмови да ги отстранат за секогаш. Тие како да не ја гледат пораката која низ вековите ја испраќал Лешочкиот манастир но и голем број на други храмови со слична судбина. Порака која е повеќе од јасна: не постои материјална сила која може да го уништи духовното богаство на секој еден народ па и на нашиот.

Храмовите не биле градени благодарение на тоа што биле рушени други, туку како резултат на љубовта и верата кон бога, но и почитта кон другиот без разлика на која вера припаѓа. Поради тоа секој кој повикува на насилство и рушење, не ја руши културата и духовното богаство на другиот, туку на самиот себе.


Бидејки не бев во Македонија за време на конфликтот ме интересира дали Македонските сили срушија некојa џамија .
19-02-2011, 07:30 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(19-02-2011, 07:30 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Зошто во Македонија се рушат духовни храмови

Последните инциденти на Скопското кале повторно покажуваат дека некој сака да си поигра со духовните чувства и соживотот кој постои на овие простори. Повторно се удира онаму каде што народот е најчувствителен, се рушат верски храмови

[Image: lesocki-manastir-240.jpg]
Лешочки манастир

Зошто на некој му смета градењето на овие објекти и дали навистина има потреба од изградба на истите.

Оваа дилема се појави и последните неколку денови, со изградбата на Црквата Музеј и обидот истата да се сруши.

Од политичката партија на ДУИ, неколку дена пред да се случи инцидентот, се обидоа да дадат одговор зошто не сакаат тој да се изгради:

„Нашата порака денес е јасна, во создавањето на културните традиции во Македонија, соучесници и одговорни се Албанците, изјави Изет Меџити на Скопското кале. во присутво на речиси целото раководство на партијата.

Неколку дена после тоа стотина жители почнаа да ja рушат црквата музеј, биле испровоцирани бидејќи власта сакала да ја гради тајно и на полноќ.

Всушност нивната порака е повеќе од јасна. Не сакаат да бидат дискриминирани. На Kалето имало и остатоци од албанска и исламска култура, па изградбата ќе ги навредела нивните чувства.

Но според Паско Кузман, планирано е и изградба на музеј во кој ќе бидат изложени сите пронајдени артефакти, без разлика на која култура припаѓаат. Планирана е и реконструкција на објекти од османлискиот период.

Дали на Калето постојат остатоци од албанска култура?

Во истражувањата на Калето, покрај другите учествувале и осум археолози од албанска националност, а истражувањето го раководел Драги Митревски.

-Калето мора да го направиме достоен споменик на културата, со сите податоци што ги носи во себе. Луѓето ќе се искачуваат на Кале поради туризам, историја и наука, ќе изјави тој пред почетокот на истражувањето.
Според него илузорно е да се бараат тука остатоци од илирска култура кога всушност Илирите никогаш и не живееле на овие простори.

Митревски во изјавата дадена за Дневник тврди дека неосновани се обвинувањата дека се форсира само една култура. Во МАНУ била отворена изложба за исламско Кале, а на истата тема зборувал на конгрес во Исламабад .

За разлика од него, Директорот на Националниот центар за конзервација, Беџахудин Шехапи, за истиот медиум вели дека проектот нема никаков мултиетнички концепт.

Тој не негира дека во средновековниот период се наоѓале катедралната црква „Богородица Троеручица“, двете цркви на семејството Апокавк, „Св. Никола“ и „Св. Богородица“ и црквата „Св. Богородица“ на монахот Ксенофон. Но имало и остатоци од 538 години исламска уметност и култура. Според него многу непријатно е покрај очите на 200.000 муслимани без најава да решите да реконструирате црква.

Но зошто на овие 200 илјади муслимани би им сметала изградба на црква?

Всушност се повторува истото сценарио што се случуваше пред неколку години, кога на Плоштадот требаше да се гради црквата СВ. Константин и Елена.

Тогаш за брзо време се формираше иницијативен одбор за изградба на Бурмали-џамијата која имаше јасен став: црква на плоштад може да има само доколку на неколку метри од неа се изгради џамија.

Нешто слично се случуваше и во гостиварската населба Дутлок населена главно со православно население. Таму уште пред 10 години бил осветен камен-темелникот за црква, сепак оделението за урбанизам на оваа општина, зацртува на местото каде што треба да биде изградена црквата, да се изгради џамија. И за изградба на оваа црква постоел претходен договор за изградба на џамија од спротивната страна. Џамијата е изградена, а црквата станува базен. Значи ситуацијата е повеќе од јасна.

Последните години некои структури сакаат да наметнат таква ситуација во која македонскиот народ нема да може да ги гради слободно своите сакрални објекти, па така за било која изградена црква би требало да се изгради џамија.

За разлика од цркви, џамии во Македонија се градат без никаков проблем. Само во последните години изградени се некоку стотици, а за голем број од нив не биле ниту побарани ниту обезбедени ни основните документи потребни за изградба на било каков градежен објект.

Најдобар пример за тоа е изградбата на џамијата во Долно Нерези, во општина Карпош.

На градежните инспектори од Општината Карпош не им успеа да ја сопрат изградбата на џамијата и покрај пломбирањето на градилиштето и решението за прекинување на градежните работи. Според деталниот план што беше усвоен за оваа населба максимално дозволената висина на објектите е 7,20 метри. Затоа не смеат да се градат минариња или други објекти што ја надминуваат оваа висина.

Тогашниот градоначалник на Карпош, Андреј Петров, ќе потврди дека и покрај забраната, Исламската верска заедница (ИВЗ) продолжува да го гради верскиот објект. Тој изјави дека инспекторите од Карпош постојано се на терен, но оти градежните работи се одвиваат навечер. Во интерес на луѓето што ја градат е да ги прекинат активностите, зашто наскоро ќе се донесе деталниот план за локацијата и ќе ги урнеме сите делови што ја надминуваат дозволената висина. И покрај овие негови закани објектот беше изграден.

Интересно е дека и џамијата која се градела во Карпош, градена е вечерно време, па, фала му на бога, никој не појде да ја руши. Ниту еден од сегашните експерти кои критикуваат зошто црквата започнала да се гради во вечерните часови тогаш не даваше никаков коментар.

Нешто слично се случува и со изградбата на џамијата во Горна Белица. За овој објект од ниту една државна институција немаше одобрение за градба, а Државниот инспекторат и струшкиот Основен суд донесе одлука за уривање на овој верски објект. Сепак објектот беше изграден.

- Денес џамијата ја легализира и Алах и верниците, рече градоначалникот на Струга Рамиз Мерку, за време на нејзиното свечено отварање.

И навистина е така како што изјавува Мерку. За разлика од православните кои секогаш кога треба да градат некој објект потребна им е дозвола од голем број на експерти и невладини организации, ИВЗ бара дозвола единствено од Алах и нејзините верници.

Што значи дека до сега секогаш кога требало да биде изграден некој исламски верски објект, бил изграден. Никој не сакал да го сруши и се разбира дека е добро што е така. На една мултикултурна држава како што е нашата, без верската толеранција деновите и се избројани.

Каква порака испраќа Лешочкиот манастир?

Сака ли некој да создава меѓуверски немири и да руши верски храмови, како да не ја гледа нивната сила.

А колкава е нивната сила најдобар пример е Лешочкиот Манастир.

Манастирот како што вели народот бил трипати сардисан.

Првпат во 1710 година сардисан е од турски јаничaри, за во 1817 повторно да биде обновен од страна на Кирил Печиновиќ.

Второто сардисување е од страна на околните жители од албанско етничко потекло и третото сардисување е за време на последниот вооружен конфликт во тетовскo на 21 август 2001 година. Со силна детонација во 3 часот утрото, црквата била срушена до темел.

Судбината на Лешочкиот манастир ја делат многу православни храмови, различни цркви и манастири.

Рушени, палени сардисувани, но после секое рушење, успевале одново да бидат изградени, за повторно да зрачат со својата духовна сила и убавина.

За жал, сеуште постојат луѓе кои мислат дека ќе успеат нашите храмови да ги отстранат за секогаш. Тие како да не ја гледат пораката која низ вековите ја испраќал Лешочкиот манастир но и голем број на други храмови со слична судбина. Порака која е повеќе од јасна: не постои материјална сила која може да го уништи духовното богаство на секој еден народ па и на нашиот.

Храмовите не биле градени благодарение на тоа што биле рушени други, туку како резултат на љубовта и верата кон бога, но и почитта кон другиот без разлика на која вера припаѓа. Поради тоа секој кој повикува на насилство и рушење, не ја руши културата и духовното богаство на другиот, туку на самиот себе.


Бидејки не бев во Македонија за време на конфликтот ме интересира дали Македонските сили срушија некојa џамија .

Мислам дека македонските воени сили не, ама во Битола и Прилеп ми се чини имаше палење и кршење џамии, некој од таму нека каже.
19-02-2011, 07:41 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

“Паралелата“ ти е фантастична Никола, само напред...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
19-02-2011, 07:55 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(19-02-2011, 07:55 PM)МрачниотКоњаник Wrote: “Паралелата“ ти е фантастична Никола, само напред...

Не мислев ништо да споредувам, грешно си сфатил, само му одговорив на Јордан, реков дека воените сили такво нешто не направија и не сакам да ги изедначам работите, јасно е дека УЧК беа гомна.
19-02-2011, 08:07 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-02-2011, 06:43 PM)Marko_Polog Wrote: A be Hristo, me razocara prijatele, ova 'diskriminirano' malcinstvo cekor po cekor stignuva do celta, a nekoj ke prodolzuva da pisuva za razni teorii i srpski scenaria.
Odgovorot e mnogu ednostaven, albanec od Makedonija nitu bil nitu nekogas ke bide lojalen kon Makedonija, oni se etnicki albanci i niv na Balkanot ne gi interesira lojalnost kon nisto drugo osven albanskoto zname, drzava i teritorija.
Prasanje do tebe, na koj nacin se denes albancite vo Makedonija diskriminirani i sto treba da se smeni za da bidat oni lojalni gradjani na Makedonija?

По ред Марко_Полог. Да, може и така. Без обид за анализа да констатираме една состојба на “ ova 'diskriminirano' malcinstvo cekor po cekor stignuva do celta,“, но кога преку став на Љубчо Георгиевски се обидувам да ти дадам еден можен одговор на таа констатација, ти се буниш со став-остави го Љубчо. Еве, го оставам Љ. Георгиевски со неговиот став за разграничување. Тогаш, остануваат три можности. Прво да Албанците се третираат како малцинство по два можни начина. Прв е третман како што го имаа во социјализмот. Во континуирана нивна борба за реализација на повеќе права а од наша страна тоа да се блокира. Тоа го видовме при владеание на СДСМ до 1998 година. Втор е ставот на Групација на ветерани, изразено преку нивни колумни и ставови, да се направи вистинско граѓанско опшество со реализција на индивидуални права на секој човек, налик
на САД, Канада и.т.н. Трета опција е концептот на Ванчо Михајлов напишан во “ Македонија-Швајцарија на Балканите“ каде тој предвидува рамноправност на народи и нивни јазици, и по потреба кантонизација со правна и финансиска самостојност, т.е. некој облик на федерализација.
Незвисно од моделот, може ке има и некој друг, присатен е еден реален факт за нивна(албанска), сеуште, територијална експанзија во МК. И да нема стратегија, поради, пак сеуште, нивниот демографски пораст тие нужно се шират на сметка на Македонците.
19-02-2011, 10:04 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(19-02-2011, 10:04 PM)hristo Wrote:
(19-02-2011, 06:43 PM)Marko_Polog Wrote: A be Hristo, me razocara prijatele, ova 'diskriminirano' malcinstvo cekor po cekor stignuva do celta, a nekoj ke prodolzuva da pisuva za razni teorii i srpski scenaria.
Odgovorot e mnogu ednostaven, albanec od Makedonija nitu bil nitu nekogas ke bide lojalen kon Makedonija, oni se etnicki albanci i niv na Balkanot ne gi interesira lojalnost kon nisto drugo osven albanskoto zname, drzava i teritorija.
Prasanje do tebe, na koj nacin se denes albancite vo Makedonija diskriminirani i sto treba da se smeni za da bidat oni lojalni gradjani na Makedonija?

По ред Марко_Полог. Да, може и така. Без обид за анализа да констатираме една состојба на “ ova 'diskriminirano' malcinstvo cekor po cekor stignuva do celta,“, но кога преку став на Љубчо Георгиевски се обидувам да ти дадам еден можен одговор на таа констатација, ти се буниш со став-остави го Љубчо. Еве, го оставам Љ. Георгиевски со неговиот став за разграничување. Тогаш, остануваат три можности. Прво да Албанците се третираат како малцинство по два можни начина. Прв е третман како што го имаа во социјализмот. Во континуирана нивна борба за реализација на повеќе права а од наша страна тоа да се блокира. Тоа го видовме при владеание на СДСМ до 1998 година. Втор е ставот на Групација на ветерани, изразено преку нивни колумни и ставови, да се направи вистинско граѓанско опшество со реализција на индивидуални права на секој човек, налик
на САД, Канада и.т.н. Трета опција е концептот на Ванчо Михајлов напишан во “ Македонија-Швајцарија на Балканите“ каде тој предвидува рамноправност на народи и нивни јазици, и по потреба кантонизација со правна и финансиска самостојност, т.е. некој облик на федерализација.
Незвисно од моделот, може ке има и некој друг, присатен е еден реален факт за нивна(албанска), сеуште, територијална експанзија во МК. И да нема стратегија, поради, пак сеуште, нивниот демографски пораст тие нужно се шират на сметка на Македонците.

Hristo, ako ne gledas vo dvorot na komsijata mozebi nema da vidis sto ti sprema istiot, jas se sekjavam na proglasot na Albanskata Akademija na Nauki, vtoro, dali si ti svesen deka ovie od naseto ministerstvo za obrazovanie ne se ni svesni sto albancinjata ucat od prvo do deveto oddelenie?
Svesen li si za toa?
Ne moze, i ne dozvoluvam nekoj da me pravi budala demek nekoi svadbari pukale tamu vo nekoe selo.
Udbomafijata saka sledno, da nema Makedonska partija koj bi mozela sama da formira vlada i da deluva unisono bez nivno vlijanie.
Koga bi imala edna partija koja e dovolno mokjna,pod ova mislam dovolno brojna da ja zeme vlasta sama, togas moze da se spravime prvo so taa Udbomafija, a posle so Albancite moze na otvorena masa vo javnost da gi prasame , sto sakaat, na otvorena masa, povotruvam, na otvorena a ne na zatvorena.Togas i samo togas na albancite ke im ja izbieme od racete taa karta na Golema Albanija.
Zosto ova go kazuvam, 2001 godina DUI imase drugi kominikea, 2002 odednas bile borci za prava, zalam no tie muda za bubrezi ne gi kupuvam.
Za toa e potrebna rabota na teren.

An inch today is tomorrow’s mile.
20-02-2011, 02:00 AM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8

Во Битола колку што знам немаше запалено џамија не сум 100% сигурен и јас не бев тогаш Битола кога се палеше но дуќани и куќи на албанци горејаПрилеп запалија џамија не не знам дали се вршеја верски обреди во неа
Но како што кажа коњаникот нема никаква врска и допирна точка тоа во 2001 со ова сегашно рушење
Pishtoldzija
20-02-2011, 02:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-02-2011, 11:33 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали изборот на Пацоли за претседател има врска со случувањава.

Јас велам ДА и тоа дебела.
Ако дадеме точни одговори на овие прашања ке додеме блиску до одговорот:

Кај ги стекна парите Пацоли.
Со кој ги стекна парите Пацоли
Чиј човек е Пацоли.

Дали случајно русофилот Страшо Ангеловски се разбуди и повика за спас на Калето.
Од кого Брат Љубе, вториот спасител на Калето бараше пари пре три четири месеци во СофијаQuote:Istok zove Srbiju


Aleksandar Palić | 19. februar 2011.

Prema najavama iz Kremlja, sledeće godine osniva se novi savez, Evroazijska unija, sa sedištem u Sankt Peterburgu. Ideja da Beograd bude jedna od četiri prestonice

[Image: sv-Evroazijska-unija_310x186.jpg]

SRBIJA pored evropske, izgleda da dobija i evroazijsku perspektivu. Prema najavama iz Kremlja, Rusija već sledeće godine želi da krene u stvaranje Evroazijske unije, političkog i ekonomskog saveza, koji će u početku uglavnom činiti države bivšeg Sovjetskog Saveza. Planira se, međutim, da se u njoj do kraja 2020. godine nađu i druge evropske zemlje, među kojima je i Srbija.

Novi savez je nagovestio i zamenik premijera Putina Igor Suvalov izjavom da bi Rusija uskoro mogla da ukine rublju i uvede zajedničku novčanu valutu sa Kazahstanom i Belorusijom. Tri države, koje već imaju trgovinsku uniju, planiraju formiranje jedinstvenog tržišta do 2012. godine, kao prvog poteza u stvaranju Evroazijske unije.
Ideja o novom političkom savezu potekla je od ruskog akademika prof. dr Igora Panarina, koji se smatra ocem moderne ruske diplomatije. Panarin je ruskom rukovodstvu predstavio inicijativu o stvaranju Evroazijske unije, koja bi, pored sedišta u Sankt Peterburgu, imala još tri glavna grada - Almati, Kijev i Beograd.
Po ovom planu, u savez sa Rusijom prvo bi ušle Belorusija i Kazahstan, a broj članica bi se narednih godina povećavao. O stvaranju ovog saveza nedavno je pisao i britanski „Tajms“, koji tvrdi da Kremlj za početak želi formiranje „velike četvorke“ (Rusija, Ukrajina, Belorusija i Kazahstan), sa sledećim redosledom koraka: carinska unija, jedinstveno tržište, zajednička valuta, politički i vojnobezbednosni savez. Pojedini analitičari novi savez nazivaju i „gasna unija“, s obzirom da bi obuhvatio gotovo sve zemlje sa izvorima i glavnim tokovima za transport energenata.

Želja da Beograd bude četvrta prestonica Evroazijske unije ne izgleda mnogo realna, jer je apsolutni prioritet Srbije ulazak u Evropsku uniju. To, međutim, ne smeta geostratezima iz Moskve.

- Srbija je jedini oslonac Rusije na Balkanu, zbog čega Zapad i želi da što pre ceo region priključi Evropskoj uniji i NATO i da tako izbaci Ruse iz igre. Ipak, bombardovanje naše zemlje i otimanje Kosmeta od Srbije su stvorili sivu zonu, što Rusija želi da iskoristi. Upravo je to naša šansa na međunarodnom planu, jer tvrdim da je Zapadu Srbija potrebnija nego što je Srbiji potrebno članstvo u EU - kategoričan je Vladislav Jovanović, bivši ministar spoljnih poslova Jugoslavije.

Jovanović ističe da Srbija ne bi trebalo isključivo da bira između Zapada, s jedne, i Rusije, s druge strane.

- Ako se opredelimo samo za Rusiju, bez sumnje ćemo postati otvoreni neprijatelj Zapada, što nam nije u interesu. Moramo nekako da pokušamo da se jednom rukom držimo za rusku obalu, a drugom za obalu Evrope. To je teško izvodljivo, ali nije nemoguće - smatra Jovanović.
Nameru da formira Evroazijsku uniju politički analitičar Dušan Janjić vidi kao jasan pokazatelj da Rusija nikada nije odustala od namere da povrati kontrolu na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza.

- Upravo bi preko Evroazijske unije Rusija pokušala da postane ravnopravan politički i vojni rival Evropskoj uniji i Americi, s jedne, odnosno Kini, s druge strane - kaže Janjić.

Po mišljenju našeg sagovornika, ako Rusija odluči da stvori Evroazijsku uniju, suočiće se, u praksi, sa velikim problemima.

- Pre svega, neće im biti lako da ubede države kao što su Kazahstan ili Ukrajina. Takođe, da bi stvorili jaku zajedničku valutu, neophodno je stabilno tržište, jake institucije, usklađeni zakoni... Mislim da je sve to u državama koje se pominju kao potencijalni članovi teško sprovesti. I Evropskoj uniji trebalo je nekoliko decenija da zaživi u pravom obliku - objašnjava Janjić.

Iako se u projektu Igora Panarina kao potencijalni član pominje i Srbija, Janjić smatra da ruski interes za savez sa Beogradom nije tako veliki:

- Setite se samo Miloševićevog famoznog saveza sa Rusijom i Belorusijom, od koga nije bilo ništa.

Quote:ŠANSA MALIH ZEMALJA
VLADISLAV Jovanović objašnjava da je širenje NATO glavni razlog zbog kojeg Rusija planira novu uniju.
- Slične inicijative pokreće i Kina, koja želi savez sa Tajlandom i Vijetnamom. Jednostavno, ušli smo u period višepolarnog sistema, sa nekoliko centara moći, koji se takmiče. Veoma je važno shvatiti i da se odnosi u svetu menjaju u kratkom periodu, brže nego ikada u istoriji. Pre samo deset ili 15 godina Amerika je mogla da naređuje Kini i Rusiji. Sada je to nezamislivo. Male zemlje poput Srbije sada imaju veće šanse da se izbore za svoja prava - smatra Jovanović.

Quote:KRIZA MENJA SVET IGOR
Panarin kao potencijalne članove vidi i druge evropske države, koje su danas članice EU. Smatra da će se zbog ekonomske krize sadašnji oblik Evropske unije teško održati, kao i da će usled slabljenja Amerike uticaj NATO značajno oslabiti.
20-02-2011, 04:10 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

Ако ова Јордане што си го постирал,се случи во блиска иднина(без глупостите на србите кои постојано сонуваат дека се главни фаци)...тогаш ќе влеземе во ЕУ и НАТО со молба ако сакаме и "Обединето Македонско Кралство" да се викаме Icon_razz!

Ајде па дај боже еднаш и ние да имаме ќар од регионалната политика..а не како до сега само како нус појава си лечеа комплекси со нас!

п.с Само лошо е што и русите во корупцијата се приближија со америте,иако вториве и во блиска иднина ќе бидат недостижни!
(This post was last modified: 20-02-2011, 04:27 AM by Makedonec.)
20-02-2011, 04:26 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(20-02-2011, 04:26 AM)Makedonec Wrote: Ако ова Јордане што си го постирал,се случи во блиска иднина(без глупостите на србите кои постојано сонуваат дека се главни фаци)...тогаш ќе влеземе во ЕУ и НАТО со молба ако сакаме и "Обединето Македонско Кралство" да се викаме Icon_razz!

Ајде па дај боже еднаш и ние да имаме ќар од регионалната политика..а не како до сега само како нус појава си лечеа комплекси со нас!

п.с Само лошо е што и русите во корупцијата се приближија со америте,иако вториве и во блиска иднина ќе бидат недостижни!

Мислам дека Русија е поим за корупција, подземје...
20-02-2011, 04:49 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6

Мене ме плаши нешто друго. Копирајте ја картата и зголемете ја. МКД е со ПЛАВА БОЈА исто како северниот и источниот ни сосед. САНКТ ПТЕРСБУРГ. Иванов беше на баци рака кај Медведев лани таму. Таму се одржува Рускиот пандан на светскиот економски форум во ДАВОС. Главна карта на која играат русите е е гасот. Ние се погодивме да ни прават гасовод како дел од кракот на Јужен поток. Трба да се завржи до 2016. Сирија е другарче со Русите. Ние се здруживме се Сирија пред некое време. Да не сме ние пробен балон на Србите како Европа ке реагира на тоа. Впрочем бившиот српки министер во натписот вели дека они ке проабаат да баланмсираат меќу двата сојузи ама не објаснил како....
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
20-02-2011, 05:17 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(20-02-2011, 05:17 AM)nikoj Wrote: Мене ме плаши нешто друго. Копирајте ја картата и зголемете ја. МКД е со ПЛАВА БОЈА исто како северниот и источниот ни сосед. САНКТ ПТЕРСБУРГ. Иванов беше на баци рака кај Медведев лани таму. Таму се одржува Рускиот пандан на светскиот економски форум во ДАВОС. Главна карта на која играат русите е е гасот. Ние се погодивме да ни прават гасовод како дел од кракот на Јужен поток. Трба да се завржи до 2016. Сирија е другарче со Русите. Ние се здруживме се Сирија пред некое време. Да не сме ние пробен балон на Србите како Европа ке реагира на тоа. Впрочем бившиот српки министер во натписот вели дека они ке проабаат да баланмсираат меќу двата сојузи ама не објаснил како....
Погледни поубаво не се возбудувај на невиденоIcon_wink

п.с другиот дел од анализата ти е интересен,но сепак да се надеваме дека овој пат ние ќе имаме корист(пошто гледам грците не се офарбани со плаво-никој не ги сака со толкав долг)
20-02-2011, 05:28 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6

(20-02-2011, 05:28 AM)Makedonec Wrote:
(20-02-2011, 05:17 AM)nikoj Wrote: Мене ме плаши нешто друго. Копирајте ја картата и зголемете ја. МКД е со ПЛАВА БОЈА исто како северниот и источниот ни сосед. САНКТ ПТЕРСБУРГ. Иванов беше на баци рака кај Медведев лани таму. Таму се одржува Рускиот пандан на светскиот економски форум во ДАВОС. Главна карта на која играат русите е е гасот. Ние се погодивме да ни прават гасовод како дел од кракот на Јужен поток. Трба да се завржи до 2016. Сирија е другарче со Русите. Ние се здруживме се Сирија пред некое време. Да не сме ние пробен балон на Србите како Европа ке реагира на тоа. Впрочем бившиот српки министер во натписот вели дека они ке проабаат да баланмсираат меќу двата сојузи ама не објаснил како....
Погледни поубаво не се возбудувај на невиденоIcon_wink

п.с другиот дел од анализата ти е интересен,но сепак да се надеваме дека овој пат ние ќе имаме корист(пошто гледам грците не се офарбани со плаво-никој не ги сака со толкав долг)

Го повлекувам делот дека ние сме со плаво. Останатото останува: благодарам за исправката.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
20-02-2011, 05:31 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(20-02-2011, 04:49 AM)Nikola Wrote: Мислам дека Русија е поим за корупција, подземје...
Хехехе Никола, во Америка корупцијата е легализирана а во Русија сеуште е нелегална само различно се санкционира.
Ако е вистина тоа за Евроазиската Унија и ако Русите навистина се сериозни со таа иницијатива, треба со двете раце уште вчера да се зачлениме таму.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
20-02-2011, 05:35 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Ау, што добро друштванце: Туркменистан, Белорусија, Молдавија, Таџикистан (со неа си имаме доста сличности, била најслабо развиена држава во СССР, исто како ние во СФРЈ Icon_razz) и тн.

Навистина овие држави се пример како треба политички и економски да се развива нашата држава. Icon_razz

Оставете ги емотивните реакции околу името и дајте ми 5 причини поради кои би требале да ја изабереме КГБ-овската унија (предводена од во последно време најдобриот КГБ производ Путин), а не ЕУ и НАТО?

Русија тешко дека ќе успее да ги наговори Белорусија и Украина (тука сигурно би имало големи протести при таква одлука на нивната влада) да влезат во ова унија. А, колку што гледам, тие се предвидени во првите два чекора...

20-02-2011, 02:39 PM
Reply