Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тестирање на нерви(епизода 2011)
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#61

Христо јас не ја објавувам војната,јас само ти го покажав линкот од случувањата на фб, а ти како и по обичај пукаш по курирот.
Ниту сум организатор на протестот за да можам да ти кажам што сака да каже авторот на текстот, затоа ти го покажав и текстот и групата.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-02-2011, 08:37 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#62

(13-02-2011, 08:13 PM)REX Wrote: Извини Мрачен коњаник ама ова што го зборуваш нема никаква логика.
1. Сакаш да кажеш дека владата ја води државата со големи чекори напред, ама некој ја кочи во тој нејзин храбар од.
ПЛУС
2. Сега пак БЦ ќе излезе крив за денешните случувања.
ЕДНАКВО НА
3. Во овој момент со сите механизми на власта кои Груевски ги има во свои раце може по кратка постапка да ја реши целата работа
4. А инаку самиот национализам, кој во моментов прераснува во шовинизам па и клеро фашизам сам по себе е многу опасен, затоа што тој националистички балон е премногу надуван и сега неминовно следи негова експлозија која ќе ни се врати како бумеранг.
Па Рекс, на крај и ти се фати во митот за омнипотентноста на Груевски, да тој на своја рака разрешува, апси, пушта итн. Па макар и криминалецот Црвенковски. Без БЦ душманите ќе имаат еден сериозен куртон помалку во својот арсенал. Не се ни ДПМНЕ цвеќенца в градина, ама бранковистите се мрак.
Народот е фатен меѓу нив двајцата зашто третата опција (или опции) едвај чека да седн в скут на тие двајца. Мислам дека досега барем “третите“ опции се покажаа доволно на “дело“. Дефинитивно ни треба трета опција (т.е. втора ако се де се-то и ДПМНЕ ги ставиш во ист кош/иста канта), но тоа е изгледа малку подалечна иднина.
4. Зошто само на Македонците им се забранува национализмот? До кога со титоистичките пароли? Не гледам дека на било кого друг на Балканот шовинизмот им се забранува и се цензурира. За тоа дека државата е на вештачко дишење, ни другите балкански држави не се подалеку.
На крајот на зајачката дупка со сите овие дешавки виза ви неминовното македонско интегрирање во ЕУ стои Грција.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-02-2011, 08:45 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#63

(13-02-2011, 08:37 PM)афион Wrote: Христо јас не ја објавувам војната,јас само ти го покажав линкот од случувањата на фб, а ти како и по обичај пукаш по курирот.
Ниту сум организатор на протестот за да можам да ти кажам што сака да каже авторот на текстот, затоа ти го покажав и текстот и групата.

Ех, македонче. А, малку го притиснеш , веднаш “ чичо, не сум јас, жими мајка“Icon_lol

13-02-2011, 09:00 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#64

(13-02-2011, 09:00 PM)hristo Wrote:
(13-02-2011, 08:37 PM)афион Wrote: Христо јас не ја објавувам војната,јас само ти го покажав линкот од случувањата на фб, а ти како и по обичај пукаш по курирот.
Ниту сум организатор на протестот за да можам да ти кажам што сака да каже авторот на текстот, затоа ти го покажав и текстот и групата.

Ех, македонче. А, малку го притиснеш , веднаш “ чичо, не сум јас, жими мајка“Icon_lol
Христо едно е ти да си автор на мислење а друго е да пренесиш на некој мислење.Da_ne_si_lud
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-02-2011, 09:01 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#65

ВО 2001 ГОДИНА КОГА БРАНИТЕЛИТЕ ЈА БРАНЕА МАКЕДОНИЈА ЗА СДСМ БЕВМЕ ЖИВОТНИ
ВО 2011 ГОДИНА КОГА МАКЕДОНЦИ ПРОТЕСТИРАА ЗА НАСТАНИТЕ НА КАЛЕТО ЗА ВМРО - ДПМНЕ БЕА КОМУНИСТИ.

Е ОВА Е МОЈОТ СТАВ ХРИСТО.

НИТУ СДСМ НИТУ ДПМНЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА, А ЈАС НИКОГАШ НЕ СЕ ПОВЛЕКУВАМ ОД МОЈОТ СТАВ.АКО ИМА ПОТРЕБА ЌЕ ТЕ ВИКНАМ ЗАЕДНО ДА СМЕ ВО РОВОВИ ,ПА ДА ТЕ ВИДАМ ДАЛИ ТИ КАКО ЈАС ВО 2001 ГОДИНА ЌЕ ГО ОСТАВИШ СЕМЕЈСТВОТО И ДЕЦАТА ЗА ДА ГИНЕШ ЗА МАКЕДОНИЈА.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-02-2011, 09:05 PM
Reply
REX Offline
Member
***

Posts: 63
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#66

(13-02-2011, 08:45 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(13-02-2011, 08:13 PM)REX Wrote: Извини Мрачен коњаник ама ова што го зборуваш нема никаква логика.
1. Сакаш да кажеш дека владата ја води државата со големи чекори напред, ама некој ја кочи во тој нејзин храбар од.
ПЛУС
2. Сега пак БЦ ќе излезе крив за денешните случувања.
ЕДНАКВО НА
3. Во овој момент со сите механизми на власта кои Груевски ги има во свои раце може по кратка постапка да ја реши целата работа
4. А инаку самиот национализам, кој во моментов прераснува во шовинизам па и клеро фашизам сам по себе е многу опасен, затоа што тој националистички балон е премногу надуван и сега неминовно следи негова експлозија која ќе ни се врати како бумеранг.
Па Рекс, на крај и ти се фати во митот за омнипотентноста на Груевски, да тој на своја рака разрешува, апси, пушта итн. Па макар и криминалецот Црвенковски. Без БЦ душманите ќе имаат еден сериозен куртон помалку во својот арсенал. Не се ни ДПМНЕ цвеќенца в градина, ама бранковистите се мрак.
Народот е фатен меѓу нив двајцата зашто третата опција (или опции) едвај чека да седн в скут на тие двајца. Мислам дека досега барем “третите“ опции се покажаа доволно на “дело“. Дефинитивно ни треба трета опција (т.е. втора ако се де се-то и ДПМНЕ ги ставиш во ист кош/иста канта), но тоа е изгледа малку подалечна иднина.
4. Зошто само на Македонците им се забранува национализмот? До кога со титоистичките пароли? Не гледам дека на било кого друг на Балканот шовинизмот им се забранува и се цензурира. За тоа дека државата е на вештачко дишење, ни другите балкански држави не се подалеку.
На крајот на зајачката дупка со сите овие дешавки виза ви неминовното македонско интегрирање во ЕУ стои Грција.

Како прво пак не се согласувам со твојот став дека не се ДПМНЕ цвеќе, но СДСМ се мрак, затоа што сметам дека не постои никаква разлика меѓу двете партии, а во однос на некои аспекти на водење на државата сметам дека ДПМНЕ е многу полош од СДСМ, тука пред се мислам на надворешната политика, која за држави од нашиот калибар и моќ е многу важно, но тоа се лични ставови со кои никој не мора да се согласи.

Второ не држи вода тезата дека Груевски нема моќ да апси, вклучително и БЦ, затоа што повторувам сите механизми на власта, од законодавна, преку извршна (МВР пред се), а во моментов и судска се во негови раце. И тоа како на централно така и на локално ниво. Значи тој располага со апсолутна власт, и не може да се правда дека овој или оној е крив, а тоа го прави веќе 5-та година, како тој да е опозиција, а друг да управува со државата.

Дека на државата ќе и биде подобро со еден „куртон“ (БЦ) помалку се согласува, но се надевам дека и ти ќе се согласиш дека уште подобро ќе и биде без два куртона „БЦ и НГ“. Можеби на карјот ќе излезе дека Груевски бил најдобрата алатка со која располагале душманите во последните дваесет години, а сите аргументи водат во таа насока.

Во врска со национализмот пак не се согласувам со тебе, и воопшто со тезата дека народот постои за доброто на државата. За мене ситуацијата е за 180% поинаква, односно јас сметам дека државата постои и треба да постои се додека тоа е добро за народот. Национализмот е добра алатка за манипулирање со луѓето која во поразвиените држави е веќе надмината, што е и разбирливо затоа што и национализмот и националната држава се само една фаза од развојот на државите. Веројатно знаеш дека во повеќето држави индивидуата т.е. граѓанинот е пред колективот во било каква форма. И тука би сакал да поствам едно пршање: „Зошто во оние моменти кога државата тоне, кога сиромаштијата владее, луѓето се борат да преживеат се актуелизира национализмот (примери имаш безброј - еден свеж од соседството во времето на Милошевиќ).

А во однос на твојата констатација дека и другите балкански држави се во еднакво тешка состојба како и нашата пак не се согласувам. Со исклучок на Босна која на овој начин нема шанси да опстои затоа што е целосно извештачена, сите останати балкански држави се веќе воспоставени и стабилни. Точно е дека сите се во горе долу иста економска и социјална состојба, но како држави институционално се целосно стабилни. Ние веќе не ги исполнуваме основнитеуслови од Повелбата на ОН за државност.
13-02-2011, 09:18 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#67

Страшо Ангеловски
Utre,nedela,13.02.2011 godina vo 12.00 casot vo organizacija na TMORO VEP,ke se sobereme pred crkvata spomenik na Kale vrz koja se izzivuvaa albanskite vahhabisti na celo so gradonacalnikot na Cair,za da kazeme deka poveke ne dozvoluvame da se gazi makedonskoto dostoinstvo. Da kazeme deka na govorot na silata ke vozvratime so sila.

Христо еве кој е како што дува ветрот,прво го повика народот на протест а потоа си го тргна газот.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-02-2011, 09:24 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#68

Ocekuvam od vas porazumni diskusii i polemiki HRISTO i AFION , ovie dnevni nastani so KALE ,A1 a osobeno so ona veke zaboravena afera NADEZ sto po se kazuva deka moze i pak da se povtori 2001 ama naracatel na NADEZ ne smee da se cepka , a deka platil da se izraboti palan da se urne LEGALNO IZBRANA VLADA na REDOVNI PREDVREMENI IZBORI koi minale fer i mirno i kade rezultat e takov kakov e e toa NE moze , po se me kopka dali del od tie MILIONI EVRA koi bea na smetki na A1 se pari od podrzuvaci na NALOGADAVEC NA NADEZ negovo visocestvo PAPA
Zatoa li se site vrekanja i drekanja i se ova ZAREM E TOA MOZNO
KADE E I STO E SO NADEZ ANTIKORUPCIJA ORGANIZIRAN KRIMINAL OBVINITELSTVO koj uste ke znae ako CRKVA SE GRADI ILI SE RUSI

PROBLEM E vo toa sto vo ZALNA MAKEDONIJA permanentno ima 380.000 iljadi NEVRABOTENI i gladni LUGE ,gragani na RM od site etnikumi i veri
KOGA e gladen covek so prazen stomak lesno e so malku PARICKI a osobeno onie koi imaat MILIONI EVRA kako po ekspresno iscesnuvanje t.e cistenja na smetki na A1 i se od firmi na PERO NAKOV BB , da dades po 25 evra dnevnica i da dobies GRUPA ZA I PROTIV CRKVA na KALE
ZNACI NEVRABOTENOSTA e toa e GORLIV PROBLEM a brojka ista i pokraj PO EDEN VRABOTEN OD SEKOE SEMEJSTVO na vreme , domakinski i odgovorno , nadogradeno i obnoveno itn sepak brojka ista i ne se namaluva stoi i maci
I pokraj silni akcii i reklami i nadvor i promotori , veruvav deka NIKOLA GRUEVSKI ke gi pomrdne i promeni rabotitie ama toa bese samo i samo leto 2006 do mart 2007
Sega veke gledam deka taka i bilo , eden togasen minister za FINANSII TRAJKO SLAVEVSKI imase sluh za mnogu predlozi i eden od niv bese i mojot da ogromen del od NEVRABOTENSOTA moze da se resi samo i samo so dobro osmislen PLAN
KOj bi odel vo pocetok da se dobijat podatoci od BIRO za VREBOTENOST kolku e starosna granica na OGROMNA ARMIJA NEVRABOTENI , kakva e zdravstvena sostojba i kakva e fakkticka naobrazba
POTOA da se pristapi kon OBUKA NA zaintersirani LUGE POEDINCI od taa grupa so OBUKI I PREKVALIFIKACII sto bi go POKRILA VLADA preku razni grantovi od EU AMERIKA KINA KANADA AVSTRALIJA
PO uspesno osposobuvanje luge bi se prakale na rabota vo KOMPANII koi se od EU AMERIKA I KINA vo AFRIKA AZIJA i AMERICKIOT KONTINENT
Sekoj koj bi go ova prifatil ovoj plan bi imal prava i obvrski , prava se da dobie VRVNA OBUKA PRAKVALIFIKACIIJA se na teret na DRZAVA koja bi se toa PLATILA i bi probasla KOMPANIJA za VRABOTUVANJE a obvrska e da vraboten gi vrati pari vlozeni vo nego i PLUS 500 evra ili dolari i nisto poveke i pomalku , site tie pari bi odele direktno na smetka na MINISTERSTVO ZA OBRAZOVANIE NA RM

SAMO angaziranja vo GRADEZNISTVO vo AZIJA I AFRIKA e mozno da APSORIBIRA tolkav golem BROJ NEVRABOTENI za PERIOD od 6 meseci , ama za toa e potrebno angaziranje i zelba na VLASTA koja do sega ja nemase a so ovie nastani koj znae uste kolku ke ja nema i dali voopsto ke ja ima
SO tolku prazni stomacinja gladni i zedni lesno e da se pravat i vodat trikovi za LEB I ZA IGRI se drugo e manipulacija vo koja se site dosegasni POLITICKI ELITI vo RM bez isklucok
SAMO i samo svrtuvanje kon EKONOMIJATA so zelba da se toj problem resi BRGU i EFIKASNO e mozno samo i samo na ovoj nacin , po objava deka AMERIKA dava rabotni vizi za NASI MAKEDONCI cuv edna glupost od doticen gospodin koj angaziral nasinci za na BROD i toa e posrednik PREKU SOFIJA I BELGRAD deka toa ne e za INZENERI DOKTORI nego da e toa za FARAMERI i taka mi ti drn drn do prolet na zelena treva ama ne za oova 2011 nego za 2012 glupost
Zosto nikoj se ne zaprasa zasto GERMANIJA sekoja godina uvezuva i dava RABOTNI PAPIRI i VIZI za LUGE OD INDIJA I PAKISTAN i toa INFORMATICARI i DOKTORI i slicen personal i toa do 50.000 luge od tamu so toj vid edukacija
Sto e so nasi FAKULTETI I UNIVERZITETI se prasuva nekoj doma u RM
MAKEDONCI mislete da taka e GLAD ne se trpi ama ne se rasava so RUSENJE na VERSKI OBJEKTI toa e samo MANIPULACIJA i TRIK pak da gi imame u PARLAMENT ,BRANKO ,LJUBCO ,ZINGO,LJUBE ,ANDOV,TITE , i novite metuzalemi PREDVODENI od NIKOLA u red po eden site onaka kako po kalap BIRANI zdepasti metro i 58 do 63 visina , po moznost INSTANT OBRAZOVANI nekade na ZAPAD bez den rabotno iskustvo boigrafija i sto uste ne
AKO barate EKONOMIJA sega i vednas i toa u MAKEDONIJA na sledni izbori site tie gore spomenati nitu eden nema da go izberete u PARLAMENT , edni napsroti drugi PAPI i KOMANDANTI frlete gi u KENEF zasekogas
BARAJTE sega i vednas u RM plata od 1000 evra do 5000 evra za LUGE SO SREDNA STRUCNA SPREMA i so KVALIFIKACIJA i ZANAT onie drugi so VISOKO od 5000 evra pa nagore , samo taka ke se smeni se vo MAKEDONIJA , drugo e son za koj tie sonuvat temen i mracen vilaet vo koj za niv ima se i sekogas a za vas rajata samo IGRI I IGRI I IGRI


EDEN od arni primeri na uspeh e REMEDIKA privatna bolnica vo SKOPJE , golema blagodarnost sto ete imalo nekoj da sobere hrabrost za da pokaze i dokaze sto e toa KVALITET i PROVESIONELNOST i STRUCNOST
TUKA dobivate usluga za koja i plakate ama vreme i nervi ne gubite a plus i ne vi trebat PRIJATELI I VRSKI , i ako ste nekoj normalen covek od RM koj ne e faca u REMEDIKA dobivate tretman za koj ste SONUVALE dali e toa mozno vo RM
POZDRAV do timot u REMEDIKA , neka vasiot primer bide sleden od mnogumina u MAKEDONIJA , ima sansi za MAKEDONIJA
VO REMEDIKA ne pali prijatel , faca ili KOMANDANT tuka site se ednakvi a ako ima vek ima i lek , ama VRVNA STRUCNOST i NAVREMENA USLUGA


DA be za CRKVA zborevme i za nastani vo i okolu KALE ,A1, ama i NADEZ ,po se izgleda MAKEDONCI ZABORAVIVTE ZAREM ?
13-02-2011, 09:50 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#69

Поздрав до надлежните:13-02-2011, 10:16 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#70

(13-02-2011, 07:31 PM)Solenik Wrote: На крај, од кај навистина знаеме кои се тие луѓе што ги ослобудува заменик министерот (не го бранам, како прво како смееше тој да биде присутен на место на вандалски акт) - но може ли да потврдиме дека тоа се лицата за кои станува збор?

Не те разбирам... Каква врска има кој бил тој човек? Главното е дека го гледаш со лисици, а потоа по интервенција на заменикот лисиците му ги нема и се шета слободен.

(13-02-2011, 07:31 PM)Solenik Wrote: Сето ова се местенки да се креваат тензии за да се опрвада некаква вонредна состојба.

Туку еве ми дојде една мисла (донекаде се контрадиктира со мојата досегашна теза, но само донекаде*): неколку месеци веќе од Белград се вршат притисоци врз коалиционите партнери на ДПМНЕ. Српската странка има директен притисок од спрксата власт да излезе од коалицијата; досиејата на ДУИ беа обид да се разниша коалицијата.

Колку Груевски има контрола врз својата влада? Повторно се покажува неефективен! Дали затоа Мирка толку се обидува да докаже дека се' се работи под американски притисок за сето ова да и' го фрлат на САД?

(*Контрадикцијата се состои само во фактот што можеби ова е обид да се отстрани Груевски од страна на (газдите од Блеград) СДСМ и блиските на Груевски од ДПМНЕ, со Саше М., на чело)

1. Сите мои постови одат во тој правец дека се работи за местенка... Тешко дека некој ќе го докаже спротивното. Имаме еден објект кој од еднаш станува атрактивен, ДУИ излегува и продава запаливи верско-националистички приказни, нивните партнери, остануваат храбри, па праќаат работници во ноќ да ја прават црквата. Потоа се собираат Албанци, повторно под водство на ДУИ и ја рушат. Се организираат протест и контрапротест, а полицијата се прави мутава и дозволува да се случат инциденти, по што уште повеќе се заоструваат меѓуетнички односи.

2. Само мислам дека грешиш кога ја прифаќаш сликата што ни ја продаваат за Груевски дека е тој наивен (од што е добар), па се некој ќе му смести, ќе го зафркне. Груевски е дел од ова игра, а верувам дека е еден од главните креатори. Во првиот дел од постот велиш нема борба помеѓу никој, на крај да завршиш дека сите се борат против Грујо, т.е. му местат. Господарот се вади на таа приказна целиот свој политички век.13-02-2011, 11:02 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#71

Току що затвориха страницата във ФБ
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
13-02-2011, 11:02 PM
Website Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#72

(13-02-2011, 11:02 PM)acko Wrote:
(13-02-2011, 07:31 PM)Solenik Wrote: На крај, од кај навистина знаеме кои се тие луѓе што ги ослобудува заменик министерот (не го бранам, како прво како смееше тој да биде присутен на место на вандалски акт) - но може ли да потврдиме дека тоа се лицата за кои станува збор?

Не те разбирам... Каква врска има кој бил тој човек? Главното е дека го гледаш со лисици, а потоа по интервенција на заменикот лисиците му ги нема и се шета слободен.

(13-02-2011, 07:31 PM)Solenik Wrote: Сето ова се местенки да се креваат тензии за да се опрвада некаква вонредна состојба.

Туку еве ми дојде една мисла (донекаде се контрадиктира со мојата досегашна теза, но само донекаде*): неколку месеци веќе од Белград се вршат притисоци врз коалиционите партнери на ДПМНЕ. Српската странка има директен притисок од спрксата власт да излезе од коалицијата; досиејата на ДУИ беа обид да се разниша коалицијата.

Колку Груевски има контрола врз својата влада? Повторно се покажува неефективен! Дали затоа Мирка толку се обидува да докаже дека се' се работи под американски притисок за сето ова да и' го фрлат на САД?

(*Контрадикцијата се состои само во фактот што можеби ова е обид да се отстрани Груевски од страна на (газдите од Блеград) СДСМ и блиските на Груевски од ДПМНЕ, со Саше М., на чело)

1. Сите мои постови одат во тој правец дека се работи за местенка... Тешко дека некој ќе го докаже спротивното. Имаме еден објект кој од еднаш станува атрактивен, ДУИ излегува и продава запаливи верско-националистички приказни, нивните партнери, остануваат храбри, па праќаат работници во ноќ да ја прават црквата. Потоа се собираат Албанци, повторно под водство на ДУИ и ја рушат. Се организираат протест и контрапротест, а полицијата се прави мутава и дозволува да се случат инциденти, по што уште повеќе се заоструваат меѓуетнички односи.

2. Само мислам дека грешиш кога ја прифаќаш сликата што ни ја продаваат за Груевски дека е тој наивен (од што е добар), па се некој ќе му смести, ќе го зафркне. Груевски е дел од ова игра, а верувам дека е еден од главните креатори. Во првиот дел од постот велиш нема борба помеѓу никој, на крај да завршиш дека сите се борат против Грујо, т.е. му местат. Господарот се вади на таа приказна целиот свој политички век.

Ацко, јас потенцирав дека поставувам друга теза.

Се согласуваме дека е местенка, разиликата е што јас во секој случај ја ставам А1 заедно со режисерите. На крај е небитно дали Груевски е дел од режисерскиот тим, или пак е само статист, и во едниот и во другиот случај тој се покажува како неадекватен лидер.

Во врска со заменик министерот, има голема врска кој е човекот со лисици. Можеби е глумец кој демонстрира како се ставаат и вадат лисици...
13-02-2011, 11:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#73


Дали изборот на Пацоли за претседател има врска со случувањава.

Јас велам ДА и тоа дебела.
Ако дадеме точни одговори на овие прашања ке додеме блиску до одговорот:

Кај ги стекна парите Пацоли.
Со кој ги стекна парите Пацоли
Чиј човек е Пацоли.

Дали случајно русофилот Страшо Ангеловски се разбуди и повика за спас на Калето.
Од кого Брат Љубе, вториот спасител на Калето бараше пари пре три четири месеци во Софија


13-02-2011, 11:33 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#74

Соленик, во кој контекст мислиш глумец? Некој требал со заменикот да изглумат пред камери?

Според тоа што го видов, не верувам дека се работи за такво нешто. А и да е така, работите не се менуваат многу.

Само ако не се доволно добри да го изиграат ова од ДПМНЕ ќе плачат после, затоа што Бране е секогаш тука некаде и се ќе искористи...

13-02-2011, 11:35 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#75

(13-02-2011, 11:35 PM)acko Wrote: Соленик, во кој контекст мислиш глумец? Некој требал со заменикот да изглумат пред камери?

Според тоа што го видов, не верувам дека се работи за такво нешто. А и да е така, работите не се менуваат многу.

Само ако не се доволно добри да го изиграат ова од ДПМНЕ ќе плачат после, затоа што Бране е секогаш тука некаде и се ќе искористи...

Глумец во класичната смисла на зборот. Целта на снимката е да се изнуди твојот коментар (не буквлно твојот, туку истиот заклучок да го донесат сите): "заменикот министер е над законите. Ослободува затвореници по кеиф и тоа Албанци".


Како што реков, се согласувам дека сето ова е режирано од еден центар. Во режијата се вклучени и СДС и ДПМНЕ и ДУИ, односно, здружена режија на УДБа (СДС) и КОС (ДПМНЕ).

Повторно ќе кажам, не би останал изненаден ако од сето ова братучедите го фрлаат Коле на волците. (искрено да кажам, мислам дека толку и му сече на младичот)
13-02-2011, 11:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#76

(13-02-2011, 11:33 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали изборот на Пацоли за претседател има врска со случувањава.

Јас велам ДА и тоа дебела.
Ако дадеме точни одговори на овие прашања ке додеме блиску до одговорот:

Кај ги стекна парите Пацоли.
Со кој ги стекна парите Пацоли
Чиј човек е Пацоли.

Дали случајно русофилот Страшо Ангеловски се разбуди и повика за спас на Калето.
Од кого Брат Љубе, вториот спасител на Калето бараше пари пре три четири месеци во Софија
За почеток:


[Image: vhx8k2.jpg]
(This post was last modified: 13-02-2011, 11:58 PM by ЈорданПетровски.)
13-02-2011, 11:53 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#77

После ова не можам да искоментирам користејќи аргументи зашто ќе добијам нагон на повраќање. Можам само да кажам дека ми се гади од ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, Нова демократија и простете ако заборавив некој од кловновиве што сега ни паметуваат како требало да се прави, а иако зборат различно сите зборат ПРОТИВ интересите на државата. И на тие што го дрват за некакво мулти-културно или етничко општество, а го злоупотребуваат за свои тесни интереси кога ќе им спотреба на г'зот им посакувам еден ден да осетат што значи вистинска неправда само поради тоа кои се, а не што се, да видам дали ќе им текне да си играат и пазарат уште еднаш со такви работи. Се извинувам поради јазикот ама ова е веќе претеризам за кој сите зборови се премалку. А за тој што си го ослободил пуленчето од полиција, порака до ДПМНЕ и нивните патриотски поддржувачи дека на наредни избори никаков лажен патриотизам нема да не залаже да гласаме за нив.
(This post was last modified: 14-02-2011, 02:11 AM by Nikola.)
14-02-2011, 02:08 AM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#78

После случувањата денес и со измешани емоции на омраза бес и чуство на пораз ми доаѓа само едно да кажам
Дека можеби ние за жал не заслужуваме да имаме држава и тоа не само поради партиите(кој најголем дел имаа во ова) туку и поради менталитетот и не освестеноста како народPop
Pishtoldzija
14-02-2011, 02:15 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#79

Ај малку да се потсетиме какви беа настаните пред 2 недели(ова фактички била првата епизода):

Quote:Маскирана банда упадна на настава во Хемиското училиште
број 22195 | вторник 1.2.2011

Во нападот со ножеви и со метални прачки на групата од скопско Орланци, со нож се ранетие професорот Гоце Николовски и учениците Ѓ.А. и И.Р., а други ученици се лесно повредени. Причина за нападот била девојка

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22195

Quote:Средношколец од Браќа Миладиновци прободен со нож

Македонија | 2. февруари 2011 - 15:04

Повторно инцидент во средно училиште, овој пат во Драчево

http://www.press24.mk/story/makedonija/s...en-so-nozh


Quote:Нов инцидент во средните училишта- средношколец прободен во Велес

03 февруари 2011 13:22 GMT


Уште еден средношколец претпладнево е прободен со нож, овој пат во средното училиште Коле Неделковски во Велес.

http://www.makfax.com.mk/245096/mvr__she...n_vo_velesп.с сите настани се од Албанци кои боделе Македонци...дали случајно или некој го опипувал пулсот на народот тек ќе видиме!!!
14-02-2011, 02:21 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#80

http://www.facebook.com/event.php?eid=190395737647507

За христо јас сум само курир.А ти види шо ќе прават Македонците на 19 февруари.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-02-2011, 11:09 AM
Reply