Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 4.54 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бугарите си ги симнаа маските
Author Message
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#41

(15-01-2011, 02:25 PM)афион Wrote: Колку што ме имаат информирано и ти си пишувал историски книги каде не се согласуваш со делови од бугарската историја?Така?
Еее, книги баш не. Јас да не сум некој научник, та книги да пишувам. Да речеме еден подолг пост на форум, од неколку страници. Навистина има многу грешки.


15-01-2011, 02:31 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#42

(15-01-2011, 02:31 PM)Kasnakovski Wrote:
(15-01-2011, 02:25 PM)афион Wrote: Колку што ме имаат информирано и ти си пишувал историски книги каде не се согласуваш со делови од бугарската историја?Така?
Еее, книги баш не. Јас да не сум некој научник, та книги да пишувам. Да речеме еден подолг пост на форум, од неколку страници. Навистина има многу грешки.

Е сега тиIcon_lol немој да бидиш скромен.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:51 PM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#43

Pishtoldzija
15-01-2011, 03:28 PM
Reply
Misla
Unregistered

 
#44

(15-01-2011, 03:28 PM)goran16ta Wrote: http://www.bulgaria21.net/chicago/outsid...tributions
Da_ne_si_lud

ODLICNO GORAN!!Yea

BUGARITE SMETAAT DEKA микроорганизмът lactobacillus bulgaricus SE ISTO TAKA BUGARI.... Party3
16-01-2011, 02:38 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#45

(16-01-2011, 02:38 AM)Misla Wrote:
(15-01-2011, 03:28 PM)goran16ta Wrote: http://www.bulgaria21.net/chicago/outsid...tributions
Da_ne_si_lud

ODLICNO GORAN!!Yea

BUGARITE SMETAAT DEKA микроорганизмът lactobacillus bulgaricus SE ISTO TAKA BUGARI.... Party3
Не знам од каде толкава потреба да се глупираш.

Д-р Григоров е роден в село Студен извор, Трънско през 1878. През 1905 за пръв път описва млечно-киселия микроорганизъм, който предизвиква ферментацията, необходима за получаване на българско кисело мляко. По-късно микроорганизмът е наречен: lactobacillus bulgaricus, в чест на родината на неговия първооткривател. Днес официалното име на този микроорганизъм е: lactobacillus delbureckii subsp. bulgaricus Grigoroff 1905.16-01-2011, 09:13 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#46

(15-01-2011, 01:28 PM)афион Wrote: veritas

ПИСМОТО НИ КО ПОКАЖА ГОЛЕМИОТ БУГАРИН ВЕРИТАС ЗА ДА ДОКАЖИ ДЕКА НЕМА МАКЕДОНЦИ.

МАКЕДОНСКИОТ НАРОД МУ СЕ ЗАБЛАГОДАРУВА НА СИТЕ ПОТПИСНИЦИ КАКО И НА ПОДРЖУВАЧИТЕ НА ШОВИНИЗМОТ И ФАШИЗМОТ НА ГРЦИЈА,ЗАТОА ШТО ТАКА СИ ГИ ЗНАМЕ ПРИЈАТЕЛИТЕ.

Спокойно бе човече, какво се развълнува. Ние тука на този форум само си дискутираме разни неща. Не е нужно да се влагат толкова емоции. Ние българиет само се борим против гръцкият македонизъм, който ви е замъглил мозъците. Ние нямаме нищо против да сте си македонци, както сте били преди идването на сърбокомунистите - македонски българи. Това е.


Дневник, 27.06.2009


ПРОЕКТИ ЗА НЕПОДНОСЛИВА ЗБРКА

Споменикот на Александар и црквата на Вранишковски

Димитар Димитров (Авторот е универзитетски професор)

Ако го оставиме Јустинијан настрана, како некој што не е во врска со предметот, за античките татко и син е документирано дека биле функционализирани против борбата на нашите предци за наша држава. Култот на Александар Грците го вградиле во теорија за нашиот идентитет што не прави едно со нив, Грците. Како наследници на Александар, кој според таа теорија, се разбира, бил Грк, ние исто така сме Грци, но, со доаѓањето на Славјаните, сме се заборавиле и сме станале славофони. Таа теорија, во македонската борба и во Втората балканска војна, се спроведувала во комбинација со насилство. Нашите предци требало да прифатат или дека се Грци или да бидат „анулирани“ (Н. Диму, Несреќата да си Грк).

Се исходува од една основна претпоставка дека имено целото население во далечното минато било грчко. „Каков срам!“ - велеле грчки жандарми во Горно Куфалово. - „Ние ве ослободивме. Гласот на Александар Велики ве вика од гробот. Не го слушате ли? А продолжувате да бладате...“ (Карнегиевиот Извештај за Балканските војни 1912-1913.) Клучната ролја во имплементацијата на грчката александристска теорија ја играла грчката црква, која „во последните два века им служела на сите богови, само не на Единствениот“ (Н. Диму). Во книгата на Раптис Капетанот Пулакас работата е така поделена што свештеник, со опширна просветителска проповед, се труди заблудените чеда, паднати во анималност и варварство, да ги „прероди“ и да ги спаси за елинизмот и културата во идентитетот со Александар. Додека за луѓето (движењето на отпорот) што ја одбиваат таквата „преродба“ следувал теророт на андартите.

Во случајот на костурскиот владика Каравангелис двете функции се споени во една личност. Тој бил и проповедник и организатор на терористички акции. Мантијата му била потребна поради авторитетот на православната црква сред православното население. Така, проблематичниот ВМРО-вски војвода Коте Христов при првата нивна средба му бакнува рака, а владиката уште со првата реченица му ја внушува „преродбата“ на грчки начин: „Вие сте Грци од времето на Александар Велики, но наминаа Славјаните и ве пославјанија. Изгледот ви е грчки и земјата што ја газиме е грчка. За тоа сведочат и статуите скриени во неа. И тие се грчки. И монетите што ги наоѓаме се грчки.“ (Македонската борба).

ЗА "ПРЕРОДЕНИТЕ"

Како што гледаме, пред еден век, во грчката „Македонска борба“ и во Втората балканска војна, Александар и грчката црква не само што не си противречеле, туку биле единствена позиција - позиција на погрчување на територијата и на населението. На другата страна од фронтот стоела ВМРО, закотвена во преродбата врз Кирило-Методиевата-Климентова традиција. Еден од нејзините најголеми дејци вака ја коментира проповедта на „преродениот“ поп Герман: „Тој брат толку се погрчил... се помачи секако да ни докаже дека ние сме биле Грци!... Почна да ни ја раскажува историјата за великиот Александар... Човек што не се разбира од историја, а сака да ти проповеда со неа, тоа е многу смешно!. Ние... го зарезахме.“ (Дневник). Еден друг „прероден“, војводата Вангел Георѓиев, кој станал капетан Вангелис, „славофон по јазик, но грк по душа“ (Г.Каравангелис), загинал од куршум на чета на ВМРО. (Дневник).

Од друга страна, „преродениот“ Коте Христов, капетан Котас, грчки народен херој, овековечен споменички и во името на селото, го заклал ВМРО-вскиот војвода Лазар Поп-Трајков, чија отсечена глава му ја принесол како трофеј на „Црното евангелие“, како што уште жив го нарекле Каравангелис. Друг андартски капетан му ја отсекол главата на тешкоранетиот Чакаларов, која, набиена на кол, андартите ја разнесувале низ Леринско, извикувајќи: „Нема Чакаларов! Нема Македонија!“.

Таков е споменот на Александар во врска со државотворниот процес на Република Македонија, сублимиран во девизата „Се’ за Македонија“. Таков е уделот на грчката црква во нашето политичко и народно обособување. Се работи за тенденција на одродба наспроти тенденцијата на културно-политичка индивидуализација во рамките на европската реалност, (индивидуализација) што ја претставува штотуку споменатата Кирило-Методиева-Климентова преродбенска традиција. Таа амбиваленција на ширењето на источното христијанство сред Славјаните, има милениумска историја. Се протега од Византиската, преку Отоманската Империја, до „црните евангелисти“ и до црквата на Вранишковски, на таа задоцнета инсталација на грчкиот патријарх Христодулос со посредство на српскиот патријарх Павле. Толку колку што Охридската архиепископија била „грко-православна“, толку биле „анулирани“ црковните и училишните претставници на Климентовата-преродбенска традиција. Карнегиевиот извештај и Дневникот и писмата на Мисирков сведочат за масовна чистка на тие најчести видови на тогашната интелигенција и за создавање на тој начин „обезглавен народ“.

Иако појавно спротивставени, проектите на споменикот на Александар и на црквата на Вранишковски ги поврзува заедничкото гледање наназад. Ако покрстувањето на нашите предци било мотивирано со нивното цивилизациско обликување во рамките на христијанска Европа, со „преродбата“ во знакот на култот на Александар се излегува од Европа, бидејќи се редуцира тој последен милениум од нејзината историја, кој, се разбира, ја подготвил современа Европа и нас како нејзин дел и етнокултурна особеност.„Грко-православната Охридска архиепископија на Пеќската патријаршија“ тоа милениумско обособување во Светиклиментовата традиција, со преродбата, ВМРО и АСНОМ го премостува со грчко-српска коалиција на нивото на „црните евангелисти“, како „свештен“ изблик на земната манија за непосредна грчко-српска граница.

Останува она што било укинато/трансцендирано од виталното, кое го поставува/обликува историскиот процес. Да се буричка по тој остаток, од него да се реконструира етнологија на античките Македонци и таа етнологија да се идентификува како наша „крв и култура“ - тоа значи да се следи антиисториски пат од трансцендирачко кон трансцендирано, од преживеано кон надживеано. Ако крвта прелиминарно ја апсолвираме како несводлива на етнолошки белег, каква култура можеле да ни дадат тие што брзале да ја земат грчката култура?

Тоа е стратегија на деструкција-автодеструкција, во традицијата на тактиката на Каравангелис „со нив против нив“, со која „славофоните“ ги регрутирал во андартските чети, како што е прикажано погоре, служејќи се со култот на Александар како орудие. Устоличувањето на Александар во грандиозен кич-споменик на централниот плоштад на главниот град на државата (след оние во Прилеп и во Штип), претставува триумф на грчката византиска вештина, со која на тој чин му се дава вид на провокација на Грција, а всушност се провоцира автодеструкција на државата и суигеноцид на нејзиното мнозинско население.

http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=67EB7E...299C&arc=1


Македонската борба. Мемоари
Германос Каравангелис (Скопие, 2000)

http://www.promacedonia.org/gk/index.html
16-01-2011, 06:57 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#47

Айде да го успокоиме малко Афион, да види дека не е чак толкова лошо да си татар.

John Vincent Atanasoff, кой е той?

http://www.google.com/search?q=John+Vinc...aa65c96275

http://www.google.bg/search?q=John+Vince...art=0&sa=N
16-01-2011, 07:10 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#48

Оди замарај друг.Јас со нормалните бугари како каснаковски никогаш не разговарам за татати и македоноиди туку за историја,а со таквите платеници како тебе излишно е и да дебатираш.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-01-2011, 09:38 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#49

(15-01-2011, 01:58 PM)Kasnakovski Wrote: Право на името имате, не верувам Веритас да напишал нешто такво.
Немате право да ја искривувате историјата.

Поголем дел од историчарите го претставуваат Александар како Грк, и да не бил, ја ширел грчката култура низ светот.

Пред 100 г. Грците тоа ве учеа и тогаш не фатило многу дикиш, сега сами си ги усвоивте грчките пропаганди без бој.

Кој ќе гради историја врз темели од песок така е. Ха тука, ха там, па накрај во капан. Ако од еден излезете, во друг подпаѓате.

Напишете си ја вистинската историја, ослободете се заблудите и се ќе си дојде на место.

Идентитетот си има клуч во историјата, нема потреба да ги барате филозофските клучеви.

Няма какво повече да се каже. Обявиха един куп антични гърци за национални герои и сега пак ние сме им виновни. Мегас Александрос - боже мой, това е все едно ние да обявим Ататюрк за наш национален герой.

Искрен съвет към македонците: Ако ви е останала и капка здрав разум откажете се от тая глупост с античните македонци. Това че преиначавате българската ви история е много грозно, но все пак дори и преиначена тя пак си е ваша. Докато с гръцката вие нямате нищо общо. Да крадете история от гърците е най-ниското, докъдето можете да паднете, това най-чистосърдечно ви го казвам. Няма да им навредите на гърците - дори напротив давате им постоянно козове да доказват правотата си.
17-01-2011, 09:49 AM
Reply
Misla
Unregistered

 
#50

(17-01-2011, 09:49 AM)realkpolitik Wrote:
(15-01-2011, 01:58 PM)Kasnakovski Wrote: Право на името имате, не верувам Веритас да напишал нешто такво.
Немате право да ја искривувате историјата.

Поголем дел од историчарите го претставуваат Александар како Грк, и да не бил, ја ширел грчката култура низ светот.

Пред 100 г. Грците тоа ве учеа и тогаш не фатило многу дикиш, сега сами си ги усвоивте грчките пропаганди без бој.

Кој ќе гради историја врз темели од песок така е. Ха тука, ха там, па накрај во капан. Ако од еден излезете, во друг подпаѓате.

Напишете си ја вистинската историја, ослободете се заблудите и се ќе си дојде на место.

Идентитетот си има клуч во историјата, нема потреба да ги барате филозофските клучеви.

Няма какво повече да се каже. Обявиха един куп антични гърци за национални герои и сега пак ние сме им виновни. Мегас Александрос - боже мой, това е все едно ние да обявим Ататюрк за наш национален герой.

Искрен съвет към македонците: Ако ви е останала и капка здрав разум откажете се от тая глупост с античните македонци. Това че преиначавате българската ви история е много грозно, но все пак дори и преиначена тя пак си е ваша. Докато с гръцката вие нямате нищо общо. Да крадете история от гърците е най-ниското, докъдето можете да паднете, това най-чистосърдечно ви го казвам. Няма да им навредите на гърците - дори напротив давате им постоянно козове да доказват правотата си.

Fala cuvaj si go sovetot za sebe, i prestanete da ja kradite makedonskata slovenska kultura i istorija, cuvajte si ja vasata Turko-tatarska, toa e vasata B'lgarskata istorija.... THE END...
17-01-2011, 10:13 AM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#51

(17-01-2011, 10:13 AM)Misla Wrote: Fala cuvaj si go sovetot za sebe, i prestanete da ja kradite makedonskata slovenska kultura i istorija, cuvajte si ja vasata Turko-tatarska, toa e vasata B'lgarskata istorija.... THE END...

Чудя се ти дали имаш завършен осми клас?
17-01-2011, 10:56 AM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18
#52

(17-01-2011, 10:56 AM)realkpolitik Wrote:
(17-01-2011, 10:13 AM)Misla Wrote: Fala cuvaj si go sovetot za sebe, i prestanete da ja kradite makedonskata slovenska kultura i istorija, cuvajte si ja vasata Turko-tatarska, toa e vasata B'lgarskata istorija.... THE END...

Чудя се ти дали имаш завършен осми клас?

Тури му пепел. Не виждаш ли, че комплексите му надхвърлят височината на Айфеловата кула.

Това 'македонска словенска култура' си е оксиморон отвсякъде. Ацета явно не е бил свесен дека бил словен, пощо проширил елинизмот се до Индия.

Истите глупости слушаме от македонистиве в продължение на двайсет години. Как не отрезвяха поне малко за това време.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
17-01-2011, 12:05 PM
Reply
Misla
Unregistered

 
#53

(17-01-2011, 10:56 AM)realkpolitik Wrote:
(17-01-2011, 10:13 AM)Misla Wrote: Fala cuvaj si go sovetot za sebe, i prestanete da ja kradite makedonskata slovenska kultura i istorija, cuvajte si ja vasata Turko-tatarska, toa e vasata B'lgarskata istorija.... THE END...

Чудя се ти дали имаш завършен осми клас?

hahah Shok imas uste nesto da kazes???? isto kako da si na selski panadjur....Da_ne_si_lud

realkpolitik -- Tvojot komentar sega e rabota na administratorot...
17-01-2011, 12:44 PM
Reply
Misla
Unregistered

 
#54

(17-01-2011, 12:05 PM)Oxonian Wrote:
(17-01-2011, 10:56 AM)realkpolitik Wrote:
(17-01-2011, 10:13 AM)Misla Wrote: Fala cuvaj si go sovetot za sebe, i prestanete da ja kradite makedonskata slovenska kultura i istorija, cuvajte si ja vasata Turko-tatarska, toa e vasata B'lgarskata istorija.... THE END...

Чудя се ти дали имаш завършен осми клас?

Тури му пепел. Не виждаш ли, че комплексите му надхвърлят височината на Айфеловата кула.

Това 'македонска словенска култура' си е оксиморон отвсякъде. Ацета явно не е бил свесен дека бил словен, пощо проширил елинизмот се до Индия.

Истите глупости слушаме от македонистиве в продължение на двайсет години. Как не отрезвяха поне малко за това време.

Party3 bugarstinata e oximoron na moroni... i pazi kako se izrazuvas i na kogo turas pepel, tatarce glupo. Taka na tatkoti da mu kazes.... A ti sigurno ke otreznis koga ke ti turat od taa pepelta ... Da_ne_si_ludTuktuk0niParty3
17-01-2011, 12:48 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#55

(17-01-2011, 12:44 PM)Misla Wrote: hahah Shok imas uste nesto da kazes???? isto kako da si na selski panadjur....Da_ne_si_lud

realkpolitik -- Tvojot komentar sega e rabota na administratorot...

Classic
17-01-2011, 01:03 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#56

(17-01-2011, 12:48 PM)Misla Wrote: Party3 bugarstinata e oximoron na moroni... i pazi kako se izrazuvas i na kogo turas pepel, tatarce glupo. Taka na tatkoti da mu kazes.... A ti sigurno ke otreznis koga ke ti turat od taa pepelta ... Da_ne_si_ludTuktuk0niParty3

Пхахахаха Icon_lol

Абе нещо си объркал форума ми се струва. Бегай на кайгана, там ще те оценят по достойнство.
17-01-2011, 01:11 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18
#57

(17-01-2011, 12:48 PM)Misla Wrote: Party3 bugarstinata e oximoron na moroni... i pazi kako se izrazuvas i na kogo turas pepel, tatarce glupo. Taka na tatkoti da mu kazes.... A ti sigurno ke otreznis koga ke ti turat od taa pepelta ... Da_ne_si_ludTuktuk0niParty3

Как не, татарче съм, макар да съм плав, висок и със сини очи. Е, признавам, не мога да се равнявам с такива антички словени като Цървенковски, Груйо и Ал. Донски. Тие се арийци 'висший клас'.

Така, така, покажи си ги рогцата, да те видят лугьето що за изкомплексирано расистче си.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
17-01-2011, 01:43 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#58

(17-01-2011, 12:48 PM)Misla Wrote:
(17-01-2011, 12:05 PM)Oxonian Wrote: Тури му пепел...

Party3 bugarstinata e oximoron na moroni... i pazi kako se izrazuvas i na kogo turas pepel, tatarce glupo. Taka na tatkoti da mu kazes.... A ti sigurno ke otreznis koga ke ti turat od taa pepelta ... Da_ne_si_ludTuktuk0niParty3

Мисла, "тури му пепел" не е обида. Излагаш се! Ама така е, като не си внимавал в час по Български...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
17-01-2011, 02:54 PM
Reply
Misla
Unregistered

 
#59

(17-01-2011, 02:54 PM)Stefan Wrote:
(17-01-2011, 12:48 PM)Misla Wrote:
(17-01-2011, 12:05 PM)Oxonian Wrote: Тури му пепел...

Party3 bugarstinata e oximoron na moroni... i pazi kako se izrazuvas i na kogo turas pepel, tatarce glupo. Taka na tatkoti da mu kazes.... A ti sigurno ke otreznis koga ke ti turat od taa pepelta ... Da_ne_si_ludTuktuk0niParty3

Мисла, "тури му пепел" не е обида. Излагаш се! Ама така е, като не си внимавал в час по Български...

Sakav da zapisam kurs po toj jazik, ama mnogu mi e smesen koga ke slusam, nekako zvuci komicno-seljacki, pa glupo e da odam samo za da se smeam....Party3
18-01-2011, 09:11 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#60

(18-01-2011, 09:11 AM)Misla Wrote: Sakav da zapisam kurs po toj jazik, ama mnogu mi e smesen koga ke slusam, nekako zvuci komicno-seljacki, pa glupo e da odam samo za da se smeam....Party3


Не бе, ние на македонския му викаме български.Party3
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
18-01-2011, 09:42 AM
Reply